"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілерiне денсаулық сақтау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 31 мамырдағы N 534 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне денсаулық сақтау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық
актілерiне денсаулық сақтау мәселелерi бойынша
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы"
Қазақстан Республикасының Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актілерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілсiн:
1. 1997 жылғы 16 шілдедегi Қазақстан Республикасының Қылмыстық  кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 10, 106-құжат; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 15, 137-құжат; N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139-құжат):
266-бапта:
тақырып "қызметпен," деген сөзден кейiн "халықтық медицинамен (емшілiкпен)" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi бөлiмнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызметтiң таңдап алынған түрiне лицензиясы жоқ адамның жекеше медициналық практикамен, халықтық медицинамен (емшілiкпен) немесе заңда белгiленген тәртiппен берілген тиiстi құжатсыз жекеше фармацевтикалық қызметпен заңсыз айналысуы, егер бұл абайсызда адамның денсаулығына зиян келтiруге әкеп соқса,-".
2. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139-құжат; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; "Егемен Қазақстан" газетiнде 2005 жылғы 28 сәуiрде және "Казахстанская правда" газетiнде 2005 жылғы 21 сәуiрде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілеріне мүгедектердi әлеуметтік қорғау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуiрдегi  Заңы ; "Егемен Қазақстан" газетiнде 2005 жылғы 28 сәуiрде және "Казахстанская правда" газетiнде 2005 жылғы 23 сәуiрде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілерiне лицензиялау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 15 сәуiрдегi  Заңы ; "Егемен Қазақстан" газетінде 2005 жылғы 18 мамырда және "Казахстанская правда" газетiнде 2005 жылғы 11 мамырда жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілерiне инвестиция мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 4 мамырдағы  Заңы ):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2005 года N 534
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам здравоохранения
Статья 1 . Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 15-16, ст. 211; 1998 г., N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 20, ст. 721; N 21, ст. 774; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53, 54; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 10, ст. 106; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 15, ст. 137; N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139):
в статье 266:
заголовок после слова "деятельностью," дополнить словами "народной медициной (целительством)";
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"Занятие частной медицинской практикой, народной медициной (целительством) или частной фармацевтической деятельностью без соответствующих документов на избранный вид деятельности, выданных в установленном законодательством порядке, если это повлекло по неосторожности причинение вреда здоровью человека, -".
2. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; Закон Республики Казахстан от 13 апреля 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты инвалидов", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 28 апреля 2005 г. и "Казахстанская правда" 21 апреля 2005 г.; Закон Республики Казахстан от 15 апреля 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лицензирования", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 28 апреля 2005 г. и "Казахстанская правда" 23 апреля 2005 г.; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам инвестиций", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 18 мая 2005 г. и "Казахстанская правда" 11 мая 2005 г.):

1) 85-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"85-бап. Тәртiпті сақтамау және медициналық көмектi
сапасыз көрсету
1. Медицина қызметкерi кәсiптiк мiндеттерiн орындамаса немесе тиiстi деңгейде орындамаса, тәртiпті сақтамау және медициналық көмектi сапасыз көрсету, егер мұндай iстерде қылмыстық-жазалау қылмыс белгiлерi болмаса, онда - жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштің беске дейінгі мөлшерiнде, лауазымды тұлғаларға - он беске дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Медициналық көмек көрсету тәртiп бұзылса, егер ол денсаулыққа орта дәрежеде немесе зиян келтiретiн деп қалуы мүмкiн болса, онда-
жеке тұлғаларға онға дейінгі, шағын және орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын лауазымды тұлғаларға, заңды тұлғаларға жиырмаға дейiнгi, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетпiске дейiнгi айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Уәкілеттi орган бекiткен медициналық көмек көрсетудiң стандарттарын сақтамаған жағдайда, егер мұндай әрекеттердiң қылмыстық-жазалау белгiлерi болмаса, онда-
жеке тұлғаларға онға дейiнгi, шағын және орта кәсіпкерлік субъектiлерi болып табылатын лауазымды тұлғаларға, заңды тұлғаларға отызға дейiнгi, ірі бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетпiске дейiнгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
2) 322-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"322-бап. Заңсыз медициналық және фармацевтикалық қызмет
1. Қызметтің осы түріне сертификаты, лицензиясы жоқ адамның жекеше медициналық практикамен немесе жеке фармацевтикалық қызметпен айналысуы, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын және орта кәсіпкерлiк субъектілерi болып табылатын лауазымды тұлғаларға, заңды тұлғаларға он беске дейiнгі мөлшерiнде, ірі бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетпiске дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.".
2. Тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берілген көлемін көрсететiн денсаулық сақтау ұйымдарында оны медицина қызметкерiнiң ақылы негiзде көрсетуi, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің онға дейінгі мөлшерiнде, шағын және орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын лауазымды тұлғаларға, заңды тұлғаларға - отызға дейiнгі мөлшерiнде, ірі бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Әкiмшiлiк жаза қолданғаннан кейiнгi бiр жылдың ішінде осы баптың бiрiншi және екiншi тармақтарында көзделген әрекеттердi қайталап жасау, -
маман сертификатынан айыра отырып, жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткiштiң отызға дейiнгi мөлшерiнде, шағын және орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын лауазымды тұлғаларға, заңды тұлғаларға - жетпiске дейiнгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау арқылы алынған кiрiстерi тәркілене отырып, айлық есептiк көрсеткiштің жетi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

1) статью 85 изложить в следующей редакции:
"Статья 85. Несоблюдение порядка и некачественное оказание
медицинской помощи
1. Невыполнение или ненадлежащее выполнение профессиональных обязанностей медицинским работником вследствие небрежного или недобросовестного отношения к ним, если эти деяния не содержат признаков уголовно-наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц - пятнадцати месячных расчетных показателей.
2. Нарушение порядка оказания медицинской помощи, если это повлекло или могло повлечь причинение легкого вреда здоровью, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - семидесяти месячных расчетных показателей.
3. Несоблюдение стандартов оказания медицинской помощи, утвержденных уполномоченным органом, если эти деяния не содержат признаков уголовно-наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - семидесяти месячных расчетных показателей.";
2) статью 322 изложить в следующей редакции:
"Статья 322. Незаконная медицинская и фармацевтическая
деятельность
1. Занятие частной медицинской практикой или частной фармацевтической деятельностью лицом, не имеющим сертификата, лицензии на данный вид деятельности, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - семидесяти месячных расчетных показателей.
2. Оказание на платной основе гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в организациях здравоохранения, его оказывающих, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - четырехсот месячных расчетных показателей.
3. Те же действия, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частями первой и второй настоящей статьи, -
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати, с лишением сертификата специалиста, на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - семисот месячных расчетных показателей с конфискацией доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения.

4. Емшiнiң тиістi дипломы немесе заңда белгіленген тәртiппен берiлген арнайы рұқсаты бар адамның бұқаралық емдеу сеанстарын, оның iшiнде - бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалана отырып өткiзуi, -
емшiнiң тиiсті дипломын немесе заңда белгiленген тәртiппен берiлген арнайы рұқсатты қайтарып ала отырып, айлық есептiк көрсеткіштiң бiр жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
3) 324-бапта:
бiрiншi бөлiмнiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштің жетпiске дейiнгі мөлшерiнде, шағын және орта кәсiпкерлік субъектiсi болып табылатын лауазымды тұлғаларға, жеке кәсiпкерлерге, заңды тұлғаларға - бiр жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектісi болып табылатын заңды тұлғаларға oның қызметiн тоқтата тұрып, бiр мыңға дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiмнiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң бiр жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын және орта кәсiпкерлік субъектiсi болып табылатын лауазымды тұлғаларға, жеке кәсiпкерлерге, заңды тұлғаларға - екi жүзге дейiнгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiсi болып табылатын заңды тұлғаларға оның қызметiн тоқтата тұрып, құқық бұзушылықтың тiкелей объектілерiн және әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау нәтижесiнде алынған кiрiстердi тәркілей отырып, бiр мың бес жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiмнiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiсi болып табылатын лауазымды тұлғаларға, жеке кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға - төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiсi болып табылатын заңды тұлғаларға, құқық бұзушылықтың тiкелей объектiлерiн және әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау нәтижесiнде алынған кiрiстердi тәркілей отырып, сондай-ақ оның қызметiне тыйым сала отырып, екi мыңға дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
4) 541-баптың бiрiншi бөлiмiнде:
"80-86" деген сандар "80-84, 86" деген сандармен толықтырылсын;
"318-322" деген сандар "318-321, 322 (үшіншi және төртiншi бөлiмдермен)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) мынадай мазмұндағы 557-2-баппен толықтырылсын:
"557-2-бап. Медициналық қызметтiң сапасын бақылау
жөнiндегі мемлекеттік орган
1. Медициналық қызметтің сапасын бақылау жөнiндегi мемлекеттік орган және оның аумақтық бөлiмшелерi өзiнiң құзыреті шегiнде осы Кодекстің 85, 322 (бiрiншi және екiншi тармақтар) баптарында көзделген әкiмшілік құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.

4. Занятие народной медициной (целительством) без соответствующих документов, выданных в установленном законом порядке, проведение сеансов массового целительства, в том числе с использованием средств массовой информации, -
влечет штраф в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей с отзывом соответствующего диплома целителя или специального разрешения.";
3) в статье 324:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере семидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства в размере ста месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства в размере двухсот месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере одной тысячи пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности, с конфискацией непосредственных объектов правонарушения и доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства в размере четырехсот месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией непосредственных объектов правонарушения и доходов, полученных вследствие совершенного административного правонарушения, а также запрещения их деятельности.";
4) в части первой статьи 541:
цифры "80-86" заменить цифрами "80-84, 86";
цифры "318-322" заменить словами "318-321, 322 (частями третьей и четвертой)";
5) дополнить статьей 557-2 следующего содержания:
"Статья 557-2. Государственный орган по контролю за
качеством медицинских услуг
1. Государственный орган по контролю за качеством медицинских услуг и его территориальные подразделения рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренные статьями 85, 322 (части первая и вторая) настоящего Кодекса, в пределах своей компетенции.

2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарауға және әкiмшілік жазалар қолдануға медициналық қызмет көрсету саласында бақылау функциясын жүзеге асыратын мемлекеттік орган басшысының және оның орынбасарларының, аумақтық бөлiмшелер басшыларының және олардың орынбасарларының құқығы бар.".
6) 636-баптың бiрiншi тарауының 1) тармақшасының оныншы абзацында:
"85" деген сан алынып тасталсын;
"322" деген саннан кейiн "(үшiншi және төртiншi тармақтармен)" деген сөздермен толықтырылсын.
3. "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуiрдегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 37-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 93-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 24, 162-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 236-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 7, 80-құжат; N 11, 144, 149-құжатттар; N 12, 184-құжат; N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат; N 16, 219-құжат; N 17-18, 222, 224, 225-құжаттар; N 23, 416-құжат; N 24, 452-құжат; 1999 ж., N 20, 721, 727-құжаттар; N 21, 787-құжат; N 22, 791-құжат; N 23, 931-құжат; N 24, 1066-құжат; 2000 ж., N 10, 248-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52, 54-құжаттар; N 13-14, 173, 176-құжаттар; N 23, 321-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 15, 151-құжат; N 19-20, 165-құжат; 2003 ж., N 1-2, N 4, 25-құжат; N 6, 34-құжат; N 10, 50, 51-құжаттар; N 11, 69-құжат; N 14, 107-құжат; N 15, 124, 128, 139-құжаттар; 2004 ж., N 2, 9-құжат; N 10, 54-құжат; N 14, 82-құжат; N 15, 86-құжат; N 16, 91-құжат; N 17, 98-құжат):
9-бапта:
1-тармақтың 28) тармақшасында "дайындау" сөзi алынып тасталсын;
25-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлiммен толықтырылсын:
"Медициналық және фармацевтикалық қызмет саласындағы лицензиялау ережелерінің сақталуын бақылауды денсаулық сақтау саласындағы уәкілеттi орган жүзеге асырады.".
4. "Бiлім туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 7 маусымдағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 13, 429-құжат; N 23, 927-құжат; 2001 ж., N 13-14, 173-құжат; N 24, 338-құжат; 2004 ж., N 18, 111-құжат; N 23, 140-құжат):
1) 29-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) ауылдық жерлерде үш жыл бойы жұмыс iстеу шартымен мамандарды даярлау үшiн мемлекеттік бiлiм беру гранттарының шеңберiнде квота белгілейдi;";
2) 30-бапта:
3-3) тармақша мынадай мазмұндағы сөздермен толықтырылсын: ", медициналық және фармацевтикалық білiм берудiң типтік (базистік) оқу бағдарламалары және оқу жоспарларын қоспағанда";
4) тармақша мынадай мазмұндағы сөздермен толықтырылсын: "медициналық және фармацевтикалық бiлiм берудi қоспағанда,";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) денсаулық сақтау кадрларының білiктілігін арттыру және қайта даярлауға арналған мемлекеттiк тапсырысты қоспағанда, бюджеттiк қаражаттар есебiнен конкурстық негiзде мемлекеттік бiлiм беру тапсырысын орналастырады;";
19) тармақша мынадай мазмұндағы сөздермен толықтырылсын: ", денсаулық сақтаудың медициналық және фармацевтикалық ұйымдарын қоспағанда".

2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель государственного органа, осуществляющего контрольные функции в сфере оказания медицинских услуг, и его заместители, руководители территориальных подразделений и их заместители.";
6) в абзаце десятом подпункта 1) части первой статьи 636:
цифры "85," исключить;
после цифры "322" дополнить словами "(частями третьей и четвертой)".
3. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. "О лицензировании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 37; N 12, ст. 88; N 14, ст. 93; N 15-16, ст. 109; N 24, ст. 162; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 236; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 7, ст. 80; N 11, ст. 144, 149; N 12, ст. 184; N 13-14, ст. 195, 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 14, ст. 201; N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 222, 224, 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 452; 1999 г., N 20, ст. 721, 727; N 21, ст. 787; N 22, ст. 791; N 23, ст. 931; N 24, ст. 1066; 2000 г., N 10, ст. 248; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52, 54; N 13-14, ст. 173, 176; N 23, ст. 321; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 15, ст. 151; N 19-20, ст. 165; 2003 г., N 1-2, ст. 2; N 4, ст. 25; N 6, ст. 34; N 10, ст. 50, 51; N 11, ст. 69; N 14, ст. 107; N 15, ст. 124, 128, 139; 2004 г., N 2, ст. 9; N 10, ст. 54; N 14, ст. 82; N 15, ст. 86; N 16, ст. 91; N 17, ст. 98):
1) в подпункте 28) пункта 1 статьи 9 слово "изготовление," исключить;
2) статью 25 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Контроль за соблюдением правил лицензирования в сфере медицинской и фармацевтической деятельности осуществляет уполномоченный орган в области здравоохранения.".
4. В Закон Республики Казахстан от 7 июня 1999 г. "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 429; N 23, ст. 927; 2001 г., N 13-14, ст. 173; N 24, ст. 338; 2004 г., N 18, ст. 111; N 23, ст. 140):
1) статью 29 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) определяет в рамках государственных образовательных грантов квоту для подготовки специалистов по медицинским специальностям при условии дальнейшей работы в сельской местности в течение трех лет после окончания высшего учебного заведения;";
2) в статье 30:
подпункт 3-3) дополнить словами: ", за исключением типовых (базисных) учебных программ и учебных планов медицинского и фармацевтического образования";
подпункт 4) дополнить словами: ", за исключением медицинского и фармацевтического образования";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) размещает на конкурсной основе государственный образовательный заказ за счет бюджетных средств, за исключением государственного заказа на повышение квалификации и переподготовку кадров здравоохранения;";
подпункт 19) дополнить словами: ", за исключением медицинских и фармацевтических организаций здравоохранения".

5. "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 10 желтоқсандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 24, 1068-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; 2003 ж., N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 24, 149-құжат):
8-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
"16) Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен және мерзiмдерде алдын алу және мiндеттi медициналық тексерулерден өтуге тиiсті адамдардың осы тексерулерден уақтылы өтуiн қамтамасыз ету.".
6. "Туберкулездiң жұқпалы түрiмен ауыратын азаматтарды мәжбүрлеп емдеу туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 24, 1071-құжат):
3-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлiммен толықтырылсын:
"Қылмыстық-атқару жүйесінің түзету мекемелерiнен босатылған, туберкулездің жұқпалы түрiмен ауыратын, емдеуден epiкті түрде жазбаша бас тартқан азаматтарға соттың шешiмiмен мәжбүрлеп емдеу тағайындалады, ол үшiн түзету мекемесiнiң әкімшілігі босатқанға дейiн бір ай бұрын материалды сотқа жолдайды.".
7. "Қазақстан Республикасында жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 3, 17-құжат; N 9, 86-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 103-құжат; 2004 ж., N 10, 56-құжат; N 17, 97-құжат; N 24, 144-құжат):
1) 6-баптың 2-тармағы: "және ауылдық жерлерге жұмыс iстеу үшiн жiберiлген медицина қызметкерлерiн әлеуметтiк қолдау шараларының жүйесiн, сондай-ақ әлеуметтiк қолдау көрсетудiң тәртiбi мен мөлшерлерiн айқындау." деген сөздермен толықтырылсын;
2) 27-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 14-2) тармақшамен толықтырылсын:
"14-2) мемлекеттiк меншiк нысанындағы денсаулық сақтау ұйымдарының кадрмен қамтамасыз етiлуiн бақылауды жүзеге асырады;";
3) 31-баптың 1-тармағының 14) тармақшасы: "және ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарын кадрмен қамтамасыз етуге ықпал етедi.".
8. "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 9 шiлдедегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 15-16, 226-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
18-баптың 1-тармағының 4-1) және 8) тармақшалары ", денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарды қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын.
9. "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 16 мамырдағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 9, 95-құжат; 2004 ж., N 14, 83-құжат; N 17, 101-құжат):
10-баптың 3-тармағы 3-бөлiмнен кейiн мынадай мазмұндағы бөлiммен толықтырылсын:
"Дәрілік заттарды жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен бір орталық арқылы сатып алған жағдайда конкурсты ұйымдастырушылар болып денсаулық сақтаудың жергiлiктi мемлекеттік басқару органдары (республикалық маңызы бар қалалар, астаналар) белгiленедi. Вакциналар мен басқа да иммундық биологиялық препараттарды жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебінен бip орталық арқылы сатып алу кезiнде конкурсты ұйымдастырушылар болып жергiлiктi мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары белгiленедi.".

5. В Закон Республики Казахстан от 10 декабря 1999 г. "О труде в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 24, ст. 1068; 2001 г., N 23, ст. 309; 2003 г., N 18, ст. 142; 2004 г., N 24, ст. 149):
пункт 2 статьи 8 дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) обеспечить своевременное прохождение профилактических и обязательных медицинских осмотров лицами, подлежащими данным осмотрам, в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.".
6. В Закон Республики Казахстан от 10 декабря 1999 г. "О принудительном лечении граждан, больных заразной формой туберкулеза" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 24, ст. 1071):
пункт 1 статьи 3 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Гражданам, освобождающимся из исправительных учреждений уголовно-исполнительной системы, больным заразной формой туберкулеза, письменно отказавшимся от добровольного лечения, решением суда назначается принудительное лечение, для чего за месяц до освобождения администрация исправительного учреждения направляет материалы в суд.".
7. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 г. "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 17; N 9, ст. 86; N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 103; 2004 г., N 10, ст. 56; N 17, ст. 97; N 24, ст. 144):
1) пункт 2 статьи 6 дополнить словами "и определение системы мер социальной поддержки медицинских работников, направленных для работы в сельскую местность, а также порядок и размеры оказания социальной поддержки.";
2) пункт 1 статьи 27 дополнить подпунктом 14-2) следующего содержания:
"14-2) осуществляет контроль за кадровым обеспечением организаций здравоохранения государственной формы собственности;";
3) подпункт 14) пункта 1 статьи 31 дополнить словами "и содействует кадровому обеспечению сельских организаций здравоохранения".
8. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2001 г. "О науке" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 15-16, ст. 226; 2004 г., N 23, ст. 142):
подпункты 4-1) и 8) пункта 1 статьи 18 дополнить словами ", за исключением научных организаций в области здравоохранения;".
9. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2002 г. "О государственных закупках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 9, ст. 95; 2004 г., N 14, ст. 83; N 17, ст. 101):
пункт 3 статьи 10 после части третьей дополнить частью следующего содержания:
"В случае централизованного закупа лекарственных средств за счет местных бюджетов организаторами конкурса определяются местные органы государственного управления здравоохранением областей (города республиканского значения, столицы).
При централизованном закупе вакцин и других иммунобиологических препаратов за счет средств местных бюджетов организаторами конкурса определяются местные органы государственного санитарно-эпидемиологического надзора.".

10. "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 4 желтоқсандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 21, 176-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; "Егемен Қазақстан" газетiнде 2005 жылғы 28 сәуiрде және "Казахстанская правда" газетiнде 2005 жылғы 23 сәуiрде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілерiне лицензиялау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 15 сәуiрдегі  Заңы ):
1) бүкiл мәтiн бойынша:
"қадағалау" және "қадағалауды" деген сөздер "бақылау" және "бақылауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлетті орган", "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлетті органның" және "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органды" деген сөздер "денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган", "денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның" және "денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi органды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-баптың 32) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"32) денсаулық сақтау саласындағы уәкiлетті орган - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен белгiленетiн, азаматтардың денсаулығын сақтау, санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылық, дәрілік заттар айналымы, медициналық қызмет, медициналық және фармацевтикалық ғылым және бiлiм сапасын бақылау жөнiндегi саланы мемлекеттiк реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;";
3) 6-бапта:
1) тармақшада "әзiрлейдi" деген сөз "айқындайды" деген сөзбен ауыстырылсын:
мынадай мазмұндағы 8), 9), 10), 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
"8) денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган басшысының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитарлық дәрiгерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
9) халықтың пайдалануына және қолдануына, сондай-ақ шаруашылық қызметке арналған өнiмдердi Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, сондай-ақ өндiруге, қолдануға және сатуға тыйым салу тәртiбiн айқындайды;
10) алдын алу егулерi жүргiзiлетiн аурулардың тiзбесiн, оларды жүргiзудiң тәртiбiн, мерзiмдерiн және жоспарлы егiлуге жататын халықтың топтарын айқындайды;
11) шектеу іс-шараларын, оның iшiнде карантиндi жүзеге асыру тәртiбiн белгiлейдi;
12) пайда болу және таралу қаупi туындаған кезде шектеу iс-шаралары, оның iшiнде карантин енгiзiлетін жұқпалы аурулардың тiзбесiн белгiлейдi.";
4) 7-бапта:
1) тармақшада "жүргiзедi" деген сөз "әзiрлейдi және iске асырады" деген сөздермен ауыстырылсын;
32), 33), 34), 35), 36), 37), 38), 39), 40) тармақшалармен толықтырылсын:

10. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2002 г. "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 21, ст. 176; 2004 г., N 23, ст. 142; Закон Республики Казахстан от 15 апреля 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лицензирования", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 28 апреля 2005 г. и "Казахстанская правда" 23 апреля 2005 г.):
1) по всему тексту:
слова "надзор", "надзора" и "надзору" заменить словами "контроль", "контроля" и "контролю";
слова "уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения", "уполномоченный орган в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения" и "уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения" заменить словами "уполномоченным органом в области здравоохранения", "уполномоченный орган в области здравоохранения" и "уполномоченного органа в области здравоохранения";
2) подпункт 32) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"32) уполномоченный орган в области здравоохранения - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области охраны здоровья граждан, санитарно-эпидемиологического благополучия, в сфере обращения лекарственных средств, по контролю за качеством медицинских услуг, медицинской и фармацевтической науки и образования;";
3) в статье 6:
в подпункте 1) слово "разрабатывает" заменить словом "определяет";
дополнить подпунктами 8), 9), 10), 11) и 12) следующего содержания:
"8) по представлению руководителя уполномоченного органа в области здравоохранения назначает на должность и освобождает от должности Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан;
9) определяет порядок запрета на ввоз, а также производство, применение и реализацию на территории Республики Казахстан продукции, предназначенной для использования и применения населением, а также в хозяйственной деятельности;
10) определяет перечень заболеваний, против которых проводятся профилактические прививки, порядок, сроки их проведения и группы населения, подлежащие плановым прививкам;
11) устанавливает порядок осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина;
12) устанавливает перечень инфекционных заболеваний, при угрозе возникновения и распространения которых вводятся ограничительные мероприятия, в том числе карантин.";
4) в статье 7:
в подпункте 1) слово "проводит" заменить словами "разрабатывает и реализует";
дополнить подпунктами 32), 33), 34), 35), 36), 37), 38), 39), 40):

"32) санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау объектілерiн аралаудың еселілігін белгілейдi;
33) актілердiң, хаттамалардың, қаулылардың, ұйғарымдардың нысандарын, оларды жасау мен бекiтудің тәртiбiн бекiтедi;
34) халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы мәселелерiне қатысты нормативтiк құқықтық кесiмдердi келiседi;
35) адамның денсаулығына зиянын тигiзетiн заттардың жекелеген өнiмдерiн мемлекеттік тiркеу тәртiбiн белгілейдi;
36) халықтың декреттелген топтарын мiндетті медициналық тексеруден өткiзудiң және оларға жұмыс iстеуге рұқсат берудiң тәртiбi мен мерзiмдiлiгін белгілейдi;
37) зиянды өндiрiстік факторлардың, алдын ала және мерзiмдiк медициналық тексерулер мiндетті болатын кәсiптердiң тiзбесiн белгiлейдi;
38) медициналық құжаттарды берудiң, есепке алудың және жүргізудiң тәртiбiн айқындайды;
39) аурулар мен уланудың көрсетілген жағдайларын мемлекеттiк есепке алуды жүргiзудiң, сондай-ақ олар бойынша есеп жүргiзудiң тәртібiн белгілейдi;
40) адамдардың жұқпалы, паразитарлық, кәсiби аурулары мен улану жағдайларын санитарлық-эпидемиологиялық қызмет мамандарының тергеу тәртiбiн белгілейді.";
5) 7-1-баптың тақырыбында және бiрiншi абзацында "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы" деген сөздер "денсаулық сақтау" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 8-бапта:
11) тармақшада "қатысады" деген сөз "бойынша ұсыныстар енгiзедi" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) тармақшада "бағдарламаларды iске асыруға қатысады" деген сөздер "өңірлік бағдарламаларды iске асырады" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) тармақшада "жүргізуге қатысады" деген сөздер "жүргiзудi ұйымдастырады" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) жобалардың санитарлық-эпидемиологиялық сараптамасын жүргізедi";
7) 16-баптың 4-тармағында "өнiмдер," деген сөзден кейiн "тiркелген және" деген сөздермен толықтырылсын.
11. "Денсаулық сақтау жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 маусымдағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 11, 70-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2) және 2-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) дәрiгерлiк қызмет - тиiстi сертификаты, жоғары медициналық бiлiмi бар мамандар жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалардың азаматтардың денсаулығын сақтауға бағытталған кәсiби қызметі;
1-2) тегін медициналық көмектiң кепiлдi көлемi - Қазақстан Республикасының заңымен белгіленген, Қазақстан Республикасының азаматтарына көрсетілетін медициналық қызметтiң тiзбесi бойынша бiрыңғай медициналық көмектiң көлемi;";

"32) устанавливает кратность посещения объектов санитарно-эпидемиологического контроля;
33) утверждает формы актов, протоколов, постановлений, предписаний, порядок их составления и выдачи;
34) согласовывает нормативные правовые акты, касающиеся вопросов санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
35) устанавливает порядок государственной регистрации отдельных продукции веществ, оказывающих вредное воздействие на здоровье человека;
36) устанавливает порядок и периодичность проведения обязательных медицинских осмотров декретированных групп населения и их допуска к работе;
37) устанавливает перечень вредных производственных факторов, профессий, при которых обязательны предварительные и периодические медицинские осмотры;
38) определяет порядок выдачи, учета и ведения медицинских документов;
39) устанавливает порядок ведения государственного учета указанных случаев заболеваний и отравлений, а также порядок ведения отчетности по ним;
40) устанавливает порядок расследования специалистами санитарно-эпидемиологической службы случаев инфекционных, паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений людей.";
5) в статье 8:
в подпункте 11) слова "участвуют в" заменить словами "вносит предложения по";
в подпункте 13) слова "участвуют в реализации программ" заменить словами "реализуют региональные программы";
в подпункте 19) слова "участвуют в проведении" заменить словами "организует проведение";
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) проводят санитарно-эпидемиологическую экспертизу проектов";
6) в пункте 4 статьи 16 после слова "продукции," дополнить словами "зарегистрированных и".
11. В Закон Республики Казахстан от 4 июня 2003 г. "О системе здравоохранения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 11, ст. 70; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в статье 1:
дополнить подпунктами 1-1), 1-2) и 2-1) следующего содержания:
"1-1) врачебная деятельность - профессиональная деятельность физических или юридических лиц, направленная на охрану здоровья граждан, осуществляемая специалистами с высшим медицинским образованием, имеющими соответствующий сертификат;
1-2) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи - единый по перечню медицинских услуг объем медицинской помощи, оказываемой гражданам Республики Казахстан, определяемый законодательством Республики Казахстан;";

"2-1) медициналық көмектiң сапасы - көрсетiлетiн медициналық көмектiң уәкiлетті орган бекiткен және қолданыстағы денсаулық сақтау жүйесi мен нақты медициналық ұйымның нақты жағдайларында медициналық ғылым мен технологияның дамуының қазiргі заманғы деңгейiнiң негiзінде белгiленген стандарттарға сәйкестiк мөлшерi;";
4) және 6) тармақшалар мынадай мазмұнда жазылсын:
"4) медициналық көмек - халықтың денсаулығын сақтау мен қалпына келтiруге бағытталған медициналық қызмет кешенi;";
"6) медициналық қызмет - бұл медицина қызметкерлерінің нақты адамға қатысты алдын алуға, диагностикалауға, емдеуге немесе оңалтуға бағытталған iс-қимылы;";
мынадай мазмұндағы 6-1), 6-2), 6-3), 6-4), 6-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) бейiн маманы - клиникалық бейiндегі белгілі мамандығы бойынша сертификаты, жоғары медициналық бiлiмi бар медицина қызметкерi;
6-2) алдын алу - салауатты өмiр салтын қалыптастыруға, аурулардың туындауын (және олардың күшеюiн) болдырмауға бағытталған медициналық қызмет кешенi;
6-3) диагностика - аурудың диагнозын қоюға бағытталған медициналық қызмет кешенi;
6-4) емдеу - ауруларды жоюға және уақытша тоқтатуға, сондай-ақ олардың күшеюiн болдырмауға бағытталған медициналық қызмет кешенi;
6-5) медициналық оңалту - организмдi сақтауға, айырылған функциясын ішінара немесе толық қалпына келтiруге бағытталған медициналық қызмет кешенi.";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) денсаулық сақтау саласындағы уәкiлетті орган - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен белгiленетiн, азаматтардың денсаулығын сақтау, санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылық, дәрiлік заттар айналымы, медициналық қызмет, медициналық және фармацевтикалық ғылым және бiлiм сапасын бақылау жөнiндегi саланы мемлекеттік реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;";
мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
"13) денсаулық сақтау субъектiлерiн аккредиттеу - жұмыс берушiнiң қаражаты есебiнен тегін медициналық көмектің кепiлдік берiлген көлемiн көрсетуге мемлекеттік тапсырыс алу үшiн денсаулық сақтау субъектiлерiнің мәртебесi мен құқықтарын айқындау және медициналық сақтандыру жүйесiнде медициналық қызметті ұсыну рәсiмі.";
2) 3-баптың 2-тармағында:
2-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) дәрілік заттардың тиiмдiлiгiн, қауiпсiздiгi мен сапасын қамтамасыз ету;";
4) тармақша "медициналық" деген сөзден кейiн "және фармацевтикалық" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 4-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Жеке меншiк нысанындағы денсаулық сақтау субъектiлерiнiң мемлекеттiк медициналық ұйымдардағы қызметiне тыйым салынады.";

"2-1) качество медицинской помощи - мера соответствия оказываемой медицинской помощи стандартам, утвержденным уполномоченным органом и установленным на основе современного уровня развития медицинской науки и технологии в реальных условиях существующей системы здравоохранения и конкретной медицинской организации;";
подпункты 4) и 6) изложить в следующей редакции:
"4) медицинская помощь - комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения;";
"6) медицинские услуги - это действия медицинских работников, имеющих профилактическую, диагностическую, лечебную или реабилитационную направленность по отношению к конкретному человеку;";
дополнить подпунктами 6-1), 6-2), 6-3), 6-4), 6-5) следующего содержания:
"6-1) профильный специалист - медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по определенной специальности клинического профиля;
6-2) профилактика - комплекс медицинских услуг, направленных на формирование здорового образа жизни, предупреждение возникновения заболеваний (и их прогрессирования);
6-3) диагностика - комплекс медицинских услуг, направленных на установление диагноза заболевания;
6-4) лечение - комплекс медицинских услуг, направленных на устранение и/или приостановление заболеваний, а также предупреждение их прогрессирования;
6-5) медицинская реабилитация - комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение, частичное или полное восстановление утраченных функций организма;";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) уполномоченный орган в области здравоохранения - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области охраны здоровья граждан, санитарно-эпидемиологического благополучия, в сфере обращения лекарственных средств, по контролю за качеством медицинских услуг, медицинской и фармацевтической науки и образования;";
дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) аккредитация субъектов здравоохранения - процедура определения статуса и правомочий субъекта здравоохранения для получения государственного заказа на оказание гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.";
2) в пункте 2 статьи 3:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) обеспечение эффективности, безопасности и качества лекарственных средств;";
подпункт 4) после слова "медицинского" дополнить словами "и фармацевтического";
3) пункт 2 статьи 4 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Запрещается деятельность субъектов здравоохранения с частной формой собственности в государственных медицинских организациях.";

4) 5-баптың 5) тармақшасы алынып тасталсын;
5) 6-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiнiң тiзбесiн бекiтедi;
3-2) медициналық көмектiң сапасын бақылау тәртiбiн бекiтедi;";
8) тармақша алынып тасталсын;
6) 7-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1), 2-2) және 2-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың, оның iшiнде бiлiм беру және ғылым ұйымдарының басшыларын лауазымға тағайындайды және одан босатады;
2-2) медициналық және фармацевтикалық білiм берудiң үлгілiк (базистiк) оқу бағдарламаларын және оқу жоспарларын әзiрлеудi ұйымдастырады және бекiтедi;
2-3) медициналық және фармацевтикалық білiм берудiң мемлекеттiк жалпыға мiндетті стандарттарын бекiтедi;";
6) тармақша "құжаттар" деген сөзден кейiн "мен есепке алу-есеп беру құжаттамаларының нысандарын" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-1) және 11-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) фармацевтикалық қызмет объектiлерi басшыларының кәсiби құзыретiне арналған кезеңдiк аттестаттауды жүргiзедi;";
"11-1) медициналық қызмет жарнамаларының ережесiн әзiрлейдi;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"денсаулық сақтау жүйесiндегі есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты өндiру, тасымалдау, сатып алу, сақтау, тарату, iске асыру, пайдалану, жою қызметтерiн лицензиялауды;";
мынадай мазмұндағы 14-1) және 14-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"14-1) меншiк нысанына қарамастан жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi медициналық және фармацевтикалық бiлiм беретiн білiм беру ұйымдарын, сондай-ақ орта медициналық және фармацевтикалық бiлiмнiң білiм беру бағдарламаларын iске асыратын ведомстволық бағыныстағы бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттауды ұйымдастырады және жүргiзедi;
14-2) меншiк нысанына қарамастан, денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарды мемлекеттiк аттестаттауды ұйымдастырады және жүргізедi;
15) тармақшадағы "емдік препараттарды (малдың, құрамында есiрткi және психотроптық заттар жоқ өсiмдiктер мен шөптердiң емдiк өнiмдерін өcipу, жинау және сатудан басқа) дайындау мен сату" деген сөздер алынып тасталсын;
16) тармақша алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 17-1) тармақшамен толықтырылсын:
"17-1) тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсету бойынша мемлекеттік сатып алу тәртiбiн белгілейдi;";
18) тармақша алынып тасталсын;
19) тармақшада "дәрiгерлiк лауазымдар және" деген сөздер "және медициналық және фармацевтикалық білiктілiк сипаттамаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
21-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"21-1) медицина кадрлары үшiн бiрiншi және жоғары бiлiктiлiк санатын, фармацевтика кадрлары үшiн барлық бiлiктiлiк санаттарын беру емтихандарын өткізеді;";

4) подпункт 5) статьи 5 исключить;
5) в статье 6:
дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) утверждает перечень гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
3-2) утверждает порядок осуществления контроля за качеством медицинских услуг;";
подпункт 8) исключить;
6) в статье 7:
дополнить подпунктом 2-1), 2-2) и 2-3) следующего содержания:
"2-1) назначает и освобождает от должности руководителей подведомственных организаций, в том числе организаций образования и науки;
2-2) организует разработку и утверждает типовые (базисные) учебные программы и учебные планы медицинского и фармацевтического образования;
2-3) утверждает государственные общеобязательные стандарты медицинского и фармацевтического образования;";
подпункт 6) после слова "документы" дополнить словами "и формы учетно-отчетной документации";
дополнить подпунктами 8-1) и 11-1) следующего содержания:
"8-1) проводит периодическую аттестацию на профессиональную компетентность руководителей объектов фармацевтической деятельности;";
"11-1) разрабатывает правила рекламы медицинских услуг;";
подпункт 13) дополнить абзацем следующего содержания:
"лицензирование деятельности, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в системе здравоохранения: производства, перевозки, приобретения, хранения, распределения, реализации, использования, уничтожения;";
дополнить подпунктами 14-1) и 14-2) следующего содержания:
"14-1) организует и проводит государственную аттестацию организаций образования независимо от форм собственности, дающих высшее и послевузовское медицинское и фармацевтическое образование, а также подведомственных организаций образования, реализующих образовательные программы среднего медицинского и фармацевтического образования;
14-2) организует и проводит государственную аттестацию научных организаций в области здравоохранения независимо от форм собственности;";
в подпункте 15) слова "изготовлению и реализации лечебных препаратов (кроме выращивания, сбора и продажи лечебных продуктов, животных, растений и трав, не содержащих наркотические средства и психотропные вещества)" исключить;
подпункт 16) исключить;
дополнить подпунктом 17-1) следующего содержания:
"17-1) определяет порядок закупа медицинских услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;";
подпункт 18) исключить;
в подпункте 19) слова "врачебных должностей и" заменить словами "и квалификационные характеристики медицинских и фармацевтических";
подпункт 21-1) изложить в следующей редакции:
"21-1) проводит экзамен на присвоение для медицинских кадров первой и высшей квалификационной категории, для фармацевтических кадров - всех квалификационных категорий;";

мынадай мазмұндағы 21-2) және 21-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"21-2) медицина және фармацевтика кадрлардың білiктiлiгі арттыру және қайта даярлау тәртiбiн, сондай-ақ оларды осы мақсатта шетелге жiберу тәртiбiн белгілейдi;
21-3) жоғары оқу орнынан кейiнгi медициналық және фармацевтикалық бiлiмi бар мамандарды даярлау, медициналық және фармацевтикалық бiлiмi бар мамандарды кәсiби құзыреттiлiкке аттестаттау тәртібін белгілейдi;";
мынадай мазмұндағы 26-1), 26-2), 26-3), 26-4), 29) тармақшалармен толықтырылсын:
26-1) тәуелсіз сараптама жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi және әртүрлі бейін мамандарының санынан тәуелсiз сарапшылардың деректер жинақтамасын қалыптастырады;
26-2) медициналық қызметті қолдануды есепке алуды дербестендiру жөнiндегi шараларды әзiрлейдi;
26-3) конкурстық негiзде бюджеттік қаражаттар есебiнен медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша мемлекеттiк білiм беру тапсырысын орналастырады;
26-4) конкурстық негізде денсаулық сақтау кадрларының бiлiктiлiгiн арттыру мен қайта даярлауға мемлекеттік тапсырысты орналастырады;
"29) денсаулық сақтау субъектілерiн аккредиттеудi жүргiзедi және аккредиттеу критерийлерін әзiрлейдi;";
7) 8-баптың 2-тармағы:
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) мемлекеттiк меншiк нысанындағы денсаулық сақтау ұйымдарын кадрмен қамтамсыз етудi ұйымдастырады;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) денсаулық сақтаудың мемлекеттік және мемлекеттік емес секторлары қызметiн үйлестіредi;";
11-1) тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"дәрілік заттарды бөлшек саудамен сату;";
8) 9-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) фармацевтикалық қызмет объектілерi басшыларын қоспағанда, медициналық қызметтi жүзеге асыратын мамандарды кәсiби құзыреттілігіне аттестаттаудан өткізу;";
9) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Денсаулық сақтау субъектiлерiн аккредиттеу
Тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсетуге мемлекеттік тапсырыс алу үшін денсаулық сақтау субъектiлерiн аккредиттеудi Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген тәртiппен денсаулық сақтау саласындағы уәкілеттi орган жүргiзеді.";
10) мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1-бап. Медицина сарапшыларын аккредиттеу
Медицина сарапшыларын аккредиттеуді тәуелсiз сарапшылардың деректер жиынтығын қалыптастыру және кейiннен оларды белгiленген тәртiппен тәуелсiз сараптама жүргiзуге тарту мақсатында денсаулық сақтау саласындағы уәкілеттi орган өткiзедi.
Тәуелсіз сарапшылардың деректер жиынтығы - тәуелсiз сараптамаға оларды тарту үшiн тиiстi мәртебесi мен құқықтылығы бар медицина қызметкерлерiнің тiзiлiмi.";

дополнить подпунктами 21-2), 21-3) следующего содержания:
"21-2) определяет порядок повышения квалификации и переподготовки медицинских и фармацевтических кадров, а также порядок направления их в этих целях за рубеж;
21-3) определяет порядок подготовки специалистов с послевузовским медицинским и фармацевтическим образованием, аттестации специалистов с медицинским и фармацевтическим образованием на профессиональную компетентность;";
дополнить подпунктами 26-1), 26-2), 26-3), 26-4), 29) следующего содержания:
"26-1) определяет порядок проведения независимой экспертизы и формирует банк данных независимых экспертов из числа специалистов различных профилей;
26-2) разрабатывает меры по персонификации учета потребления медицинских услуг;
26-3) размещает на конкурсной основе государственный образовательный заказ по медицинским и фармацевтическим специальностям за счет бюджетных средств;
26-4) размещает на конкурсной основе государственный заказ на повышение квалификации и переподготовку кадров здравоохранения;";
"29) проводит аккредитацию субъектов здравоохранения и разрабатывает критерии аккредитации;";
7) в пункте 2 статьи 8:
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) организуют контроль за кадровым обеспечением организаций здравоохранения государственной формы собственности;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) координируют деятельность государственного и негосударственного секторов здравоохранения;";
абзац третий подпункта 11-1) исключить;
8) подпункт 8) статьи 9 изложить в следующей редакции:
"8) проводят аттестацию специалистов, осуществляющих медицинскую деятельность, на профессиональную компетентность, за исключением руководителей объектов фармацевтической деятельности;";
9) статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Аккредитация субъектов здравоохранения
Аккредитация субъектов здравоохранения для получения государственного заказа на оказание гарантированного объема бесплатной медицинской помощи проводится уполномоченным органом в области здравоохранения в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
10) дополнить статьей 11-1 следующего содержания:
"Статья 11-1. Аккредитация медицинских экспертов
Аккредитация медицинских экспертов проводится уполномоченным органом в области здравоохранения с целью формирования банка данных независимых экспертов и последующего их привлечения к проведению независимой экспертизы в установленном порядке.
Банк данных независимых экспертов - реестр медицинских работников, имеющих соответствующий статус и правомочие для привлечения их к независимой экспертизе.";

11) 14-бап мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) салауатты өмiр салтын қалыптастыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;";
12) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Тегiн медициналық көмектiң кепілдендiрiлген
көлемiн көрсететiн денсаулық сақтау ұйымдарын
қаржыландыру нысандары
Тегін медициналық көмектiң кепілдендiрілген көлемiн көрсететiн денсаулық сақтау ұйымдарын қаржыландыру мынадай нысандарда:
мемлекеттік медициналық мекемелер жеке қаржыландыру жоспары бойынша;
мемлекеттiк мекемелердi қоспағанда, денсаулық сақтау ұйымдары Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген нысандар бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiлерiмен шарттық негізде;
бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсететiн және тiркелген халқы бар ұйымдар жан басына шаққандағы норматив бойынша жүзеге асырылады.";
13) 19-бапта:
тақырыбы мен бiрiншi абзац "медициналық" деген сөзден кейiн "және фармацевтикалық" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Денсаулық сақтау жүйесiнің мемлекеттiк мекемелерiнiң негiзгі және қосымша түрлерi құрылтайшылық құжаттарға сәйкес белгіленедi.";
14) 20-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) дәрігерге дейінгі медициналық көмек;";
3-тармақтың 3) тармақшасында "денсаулық сақтау ұйымдары" деген сөздер "медициналық ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 21-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"21-бап. Дәрiгерге дейiнгi медициналық көмек
1. Дәрiгерге дейiнгi медициналық көмек - алдын aлу мақсатында, сондай-ақ дәрiгердiң қатысуымен диагностиканың, емдеу мен оңалтудың әдiстерiн пайдалануды талап етпейтін аурулар кезiнде орта медициналық бiлiмi бар медицина қызметкерлерi көрсететiн көмек.
2. Дәрiгерге дейінгі медициналық көмектiң түрлерi мен көлемiн денсаулық сақтау саласындағы уәкiлетті орган белгiлейдi.";
16) 22-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бiлiктi медициналық көмек - ауырған кезде жоғары медициналық бiлiмi бар медицина қызметкерлерi көрсететiн диагностиканың, емдеу мен оңалтудың мамандандырылған әдiстерiн талап етпейтiн медициналық көмек.";
17) 23-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мамандандырылған медициналық көмек - ауырған кезде бейiн мамандары көрсететін диагностиканың, емдеу мен оңалтудың арнайы әдiстерiн қажет ететiн медициналық көмек.";
18) 24-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жоғары мамандандырылған медициналық көмек -денсаулық сақтау саласындағы уәкiлетті орган белгiлеген медициналық ұйымдарда ауырған кезiнде бейін мамандары көрсететiн диагностиканың, емдеу мен оңалтудың жаңа технологияларын пайдалануды талап ететін медициналық көмек.";

11) статью 14 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в области формирования здорового образа жизни;";
12) статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Формы финансирования организаций здравоохранения,
оказывающих гарантированный объем бесплатной
медицинской помощи
Финансирование организаций здравоохранения, оказывающих гарантированный объем бесплатной медицинской помощи осуществляется в следующих формах:
государственные медицинские учреждения по индивидуальному плану финансирования;
организаций здравоохранения, за исключением государственных учреждений, на договорной основе с администраторами бюджетных программ по формам, определяемым Правительством Республики Казахстан;
организации, оказывающие первичную медико-санитарную помощь и имеющие прикрепленное население, по подушевому нормативу.";
13) в статье 19:
заголовок и часть первую после слова "медицинской" дополнить словами "и фармацевтической";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Основные и дополнительные виды деятельности государственных учреждений системы здравоохранения определяются в соответствии с их учредительными документами.";
14) в статье 20:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) доврачебная медицинская помощь;";
подпункт 3) пункта 3 слова "организаций здравоохранения" заменить словами "медицинских организаций";
15) статью 21 изложить в следующей редакции:
"Статья 21. Доврачебная медицинская помощь
1. Доврачебная медицинская помощь - медицинская помощь, оказываемая медицинскими работниками со средним медицинским образованием в целях профилактики, а также при заболеваниях, не требующих использования методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации с участием врача.
2. Виды и объем доврачебной помощи определяется уполномоченным органом в области здравоохранения.";
16) пункт 1 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"1. Квалифицированная медицинская помощь - медицинская помощь, оказываемая медицинскими работниками с высшим медицинским образованием при заболеваниях, не требующих специализированных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации.";
17) пункт 1 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"1. Специализированная медицинская помощь - медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации.";
18) пункт 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"1. Высокоспециализированная медицинская помощь - медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования новейших технологий диагностики, лечения и медицинской реабилитации в медицинских организациях, определяемых уполномоченным органом в области здравоохранения.";

19) 26-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"26-бап. Медициналық көмек көрсету нысандары
Медициналық көмек мынадай нысандарда көрсетілуi мүмкiн:
1) жедел медициналық көмек;
2) амбулаториялық-емханалық көмек;
бастапқы медициналық-санитарлық көмек;
консультациялық-диагностикалық көмек;
3) стационарлық көмек;
4) стационарды алмастыратын көмек;
санаторий-курорттық емдеу.";
20) 27-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жедел медициналық көмек - денсаулыққа айтарлықтары зиянды болдырмау немесе өмiрге төнген қатерді жою үшiн аса шұғыл медициналық көмектi талап ететiн аурулар мен жағдайлар туындаған кездегi медициналық көмектi ұсыну нысаны.";
21) 28-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"28-бап. Амбулаториялық-емханалық көмек
1. Амбулаториялық-емханалық көмек - тәулiктiк медициналық бақылаусыз бастапқы медициналық-санитарлық және консультациялық-диагностикалық көмектi ұсыну нысаны.
2. Амбулаториялық-емханалық ұйымдардың қызметi азаматтардың медициналық көмекке қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында олардың тұрғылықты және/немесе тiркелген жерi бойынша медициналық ұйымды еркiн таңдау құқығы ескерiле отырып, аумақтық принцип бойынша құрылады. Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететiн денсаулық сақтау субъектілерi қызметінің көлемi уәкілетті орган белгiлеген нормативтерге сәйкес айқындалады.";
22) мынадай мазмұндағы 28-1, 28-2-баптармен толықтырылсын:
"28-1-бап. Бастапқы медициналық-санитарлық көмек
1. Бастапқы медициналық-санитарлық көмек - адам, отбасы мен қоғам дейiнде көрсетiлетiн, қолжетiмдi медициналық қызметтер көрсету кешенiн қамтитын амбулаториялық-емханалық нысанда ұсынылатын дәрiгерге дейiнгі немесе бiлiктi медициналық көмек және оған:
1) неғұрлым кең таралған аурулардың диагностикасы және емдеу, сондай-ақ жарақаттану, улану және кешеуілдетуге болмайтын басқа да жағдайлар;
2) санитарлық-гигиеналық, эпидемияға қарсы iс-шаралар және аурулардың aлдын алу;
3) халықты гигиеналық оқыту мен тәрбиелеу, отбасын, ананы, әкенi және баланы қорғау;
4) халықтың сумен қамтылу қауiпсiздiгi және кенеулi тамақтануы жөнiндегі түсiнiк жұмыстары кiредi.
2. Бастапқы медициналық-санитарлық көмектi мынадай мамандар: учаскелік терапевтер, педиатрлар, акушер-гинекологтар, жалпы практика дәрiгерлерi, фельдшерлер, акушеркалар, жеке үй-жайлары жоқ медицина қызметкерлерi көрсетедi.
3. Көрсету тәртiбiн, сондай-ақ азаматтарды бастапқы медициналық-санитарлық көмек ұйымдарына тiркеу тәртiбiн денсаулық сақтау саласындағы уәкілеттi орган белгiлейдi.

19) статью 26 изложить в следующей редакции:
"Статья 26. Формы предоставления медицинской помощи
Медицинская помощь может предоставляться в следующих формах:
1) скорая медицинская помощь;
2) амбулаторно-поликлиническая помощь:
первичная медико-санитарная помощь;
консультативно-диагностическая помощь;
3) стационарная помощь;
4) стационарозамещающая помощь;
санаторно-курортное лечение.";
20) пункт 1 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"1. Скорая медицинская помощь - форма предоставления медицинской помощи при возникновении заболеваний и состояний, требующих экстренной медицинской помощи для предотвращения существенного вреда здоровью или устранения угрозы жизни.";
21) статью 28 изложить в следующей редакции:
"Статья 28. Амбулаторно-поликлиническая помощь
1. Амбулаторно-поликлиническая помощь - форма предоставления первичной медико-санитарной и консультативно-диагностической помощи без круглосуточного медицинского наблюдения.
2. Деятельность амбулаторно-поликлинических организаций строится по территориальному принципу с целью обеспечения доступности медицинской помощи гражданам по месту их жительства и/или прикрепления с учетом права свободного выбора медицинской организации. Объем деятельности субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, определяется в соответствии с нормативами, устанавливаемыми уполномоченным органом.";
22) дополнить статьями 28-1, 28-2 следующего содержания:
"Статья 28-1. Первичная медико-санитарная помощь
1. Первичная медико-санитарная помощь - доврачебная или квалифицированная медицинская помощь, предоставляемая в амбулаторно-поликлинической форме, включающая комплекс доступных медицинских услуг, оказываемых на уровне человека, семьи и общества:
1) диагностику и лечение наиболее распространенных болезней, а также травм, отравлений и других неотложных состояний;
2) санитарно-гигиенические, противоэпидемические мероприятия и профилактику заболеваний;
3) гигиеническое обучение и воспитание населения, охрану семьи, материнства, отцовства и детства;
4) разъяснительную работу по безопасному водоснабжению и рациональному питанию населения.
2. Первичная медико-санитарная помощь оказывается следующими специалистами: участковыми терапевтами, педиатрами, акушерами-гинекологами, врачами общей практики, фельдшерами, акушерками, медицинскими работниками без содержания отдельного помещения.
3. Порядок оказания, а также порядок прикрепления граждан к организациям первичной медико-санитарной помощи устанавливаются уполномоченным органом в области здравоохранения.

4. Бастапқы медициналық-санитарлық көмектi ұйымдастыруды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілiктi мемлекеттiк басқару органы жүзеге асырады.
28-2-бап. Консультациялық-диагностикалық көмек
1. Консультациялық-диагностикалық көмек - амбулаториялық-емханалық нысанда ұсынылатын мамандандырылған немесе жоғары мамандандырылған медициналық көмек.
2. Консультациялық-диагностикалық көмек көрсету тәртiбiн денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілейдi.";
23) 29-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Стационарлық көмек - тәулiктiк медициналық бақылау арқылы бiлiктi, мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмектi ұсыну нысаны.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Тегiн медициналық көмектің кепiлдендiрiлген көлемi шеңберiндегi стационарлық көмек денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген ауруханаға жатқызу жағдайларының жоспарланған санының шегінде (шектелген көлемдерi) көрсетіледi.";
24) 30-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Стационарды алмастыратын көмек - бiр күннiң ішінде ұзақтығы 4 сағаттан 8 сағатқа дейiн болатын медициналық бақылауы бар дәрiгерге дейiнгi, білiктi, мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмектi ұсыну нысаны.";
25) 32-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Санаторий-курорттық емдеу - табиғи-климаттық, физиотерапиялық және басқа да емдеу факторларын пайдалана отырып, алдын алу және оңалту жөнiндегі медициналық көмектi ұсыну нысаны.";
26) мынадай мазмұндағы 32-1-баппен толықтырылсын:
"32-1-бап. Салауатты өмiр салтын насихаттау
Салауатты өмiр салтын насихаттау медициналық қызмет көрсету түрi болып табылады және салауатты өмiр салтын қалыптастыру, аурулардың алдын алу және азаматтардың салауатты өмiрiмен байланысты аурулардың алдын алу мәселелерiнде халықты ақпараттық қамтамасыз ету, оқыту және гигиеналық тәрбиелеу арқылы халықтың денсаулығын нығайтуды қамтиды.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның үйлестiру және әдiстемелiк басшылығы кезiнде салауатты өмiр салтын насихаттауды меншiк нысанына қарамастан денсаулық сақтау субъектілерi қамтамасыз етедi.
Салауатты өмiр салтын насихаттау, аурулардың алдын алу және халықтың денсаулығын нығайту жөнiндегi iс-шараларды басқа мүдделi министрлiктермен, халықаралық ұйымдармен бiрлесе отырып, қоғамдық, үкiметi емес ұйымдардың қатысуымен денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган өткізедi.";

4. Организация первичной медико-санитарной помощи осуществляется органами местного государственного управления в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 28-2. Консультативно-диагностическая помощь
1. Консультативно-диагностическая помощь - специализированная или высокоспециализированная медицинская помощь, предоставляемая в амбулаторно-поликлинической форме.
2. Порядок оказания консультативно-диагностической помощи устанавливается уполномоченным органом в области здравоохранения.";
23) в статье 29:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Стационарная помощь - форма предоставления квалифицированной, специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи с круглосуточным медицинским наблюдением.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Стационарная помощь в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи оказывается в пределах планируемого количества случаев госпитализации (предельных объемов), определяемых уполномоченным органом в области здравоохранения.";
24) пункт 1 статьи 30 изложить в следующей редакции:
"1. Стационарозамещающая помощь - форма предоставления доврачебной, квалифицированной, специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи с медицинским наблюдением продолжительностью от 4 до 8 часов в течение дня.";
25) пункт 1 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"1. Санаторно-курортное лечение - форма предоставления медицинской помощи по профилактике и медицинской реабилитации, с использованием природно-климатических, физиотерапевтических и других лечебных факторов.";
26) дополнить статьей 32-1 следующего содержания:
"Статья 32-1. Пропаганда здорового образа жизни
Пропаганда здорового образа жизни является видом оказания медицинской деятельности и включает в себя формирование здорового образа жизни, профилактику заболеваний и укрепление здоровья населения путем информационного обеспечения, обучения и гигиенического воспитания населения в вопросах предупреждения болезней, связанных с образом жизни граждан.
Пропаганда здорового образа жизни обеспечивается субъектами здравоохранения, независимо от форм собственности, при координации и методическом руководстве уполномоченного органа в области здравоохранения.
Мероприятия по пропаганде здорового образа жизни, профилактике заболеваний и укреплению здоровья населения проводятся уполномоченным органом в области здравоохранения совместно с другими заинтересованными министерствами, международными организациями, с участием общественных, неправительственных организаций.";

27) 33-баптың 1-тармағында:
бiрiншi бөлiмде "денсаулық сақтау саласындағы уәкілеттi орган беретiн" деген сөздер алынып тасталсын;
екiншi бөлiмде "денсаулық сақтау саласындағы уәкілеттi орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Yкiметi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "денсаулық сақтау саласындағы уәкілеттi орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкiметi" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) мынадай мазмұндағы 34-1 баппен толықтырылсын:
"34-1-бап. Денсаулық сақтау жүйесіндегi мемлекеттік
мекемелердiң ақылы қызмет көрсету тәртiбi
1. Ақылы қызметтi санитарлық-эпидемиологиялық, туберкулез, психоневрология мекемелерi, денсаулық сақтау жүйесінiң сот сараптама органдары, лепрозорийлер көрсетедi.
2. Санитарлық-эпидемиологиялық, туберкулез, психоневрология мекемелерi, денсаулық сақтау жүйесiнiң сот сараптама органдары, Қазақ республикалық лепрозорийi ұсынған, тауарлар мен қызметтердi сатудан түскен қаражаттар Қазақстан Республикасы Үкiметінiң белгілеген тәртiбiмен пайдаланылады.";
29) мынадай мазмұндағы 5-1-тараумен толықтырылсын:
"5-1-тарау. Халыққа медициналық көмектi ұйымдастыру
34-2-бап. Халыққа медициналық көмектi ұйымдастыру
1. Қазақстан Республикасында халыққа медициналық көмектi ұйымдастыру мен көрсетудi денсаулық сақтау саласындағы уәкiлетті орган, облыстардағы (республикалық маңызы бар қалалар, астаналар) мемлекеттiк денсаулық сақтауды басқару органдары, меншiк нысанына қарамастан денсаулық сақтау ұйымдары және денсаулық сақтау жүйесiне кіретін жеке медициналық практикамен шұғылданатын жеке тұлғалар заңнамада белгiленген тәртiппен жүзеге асырады.
2. Денсаулық сақтау ұйымдары мен жеке медициналық практикамен шұғылданатын жеке тұлғалар:
1) лицензияға сәйкес сапалы медициналық көмек көрсетудi;
2) диагностиканың, алдын алу мен емдеудiң әдiстерiн, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы уәкiлетті орган рұқсат берген дәрілік заттарды қолдануды;
3) төтенше жағдайлардағы жұмысқа дайындықты;
4) айналасындағыларға қауiп төндiретiн аурулардың, сондай-ақ кәсiптiк аурулардың алдын алу, диагностикалау мен емдеу жөнiндегі алдын алу медициналық iс-шараларын өткiзудi;
5) азаматтарға медициналық көмектiң нысандары мен түрлерi туралы тегiн, жедел және нақты ақпарат ұсынуды;
6) санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларды, гигиеналық нормативтерді сақтауды;
7) басқа да денсаулық сақтау ұйымдарымен өзара іс-қимыл мен сабақтастықты;
8) салауатты өмiр салтын насихаттауды және халықты санитарлық-гигиеналық тәрбиелеуді;

27) в пункте 1 статьи 33:
в части первой слова "выдаваемой уполномоченным органом в области здравоохранения" исключить;
в части второй слова "уполномоченным органом в области здравоохранения" заменить словами "Правительством Республики Казахстан";
в пункте 3 слова "уполномоченным органом в области здравоохранения" заменить словами "Правительством Республики Казахстан";
28) дополнить статьей 34-1 следующего содержания:
"Статья 34-1. Порядок оказания платных услуг государственными
учреждениями системы здравоохранения
1. Платные услуги оказываются санитарно-эпидемиологическими, туберкулезными, психоневрологическими учреждениями, органами судебной экспертизы системы здравоохранения, лепрозориями.
2. Средства от реализации товаров и услуг, предоставляемых санитарно-эпидемиологическими, туберкулезными, психоневрологическими учреждениями, органами судебной экспертизы системы здравоохранения, лепрозориями используются в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
29) дополнить главой 5-1 следующего содержания:
"Глава 5-1. Организация медицинской помощи населению
Статья 34-2. Организация медицинской помощи населению
1. Организация и оказание медицинской помощи населению в Республике Казахстан осуществляются уполномоченным органом в области здравоохранения, местными органами государственного управления здравоохранением областей (города республиканского значения, столицы), организациями здравоохранения независимо от форм собственности и физическими лицами, занимающимися частной медицинской практикой, входящими в систему здравоохранения, в порядке, установленном законодательством.
2. Организации здравоохранения и физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой, обязаны обеспечивать:
1) оказание качественной медицинской помощи в соответствии с лицензией;
2) применение методов диагностики, профилактики и лечения, а также лекарственных средств, разрешенных уполномоченным органом в области здравоохранения;
3) готовность к работе в условиях чрезвычайных ситуаций;
4) проведение профилактических медицинских мероприятий по предупреждению, диагностике и лечению заболеваний, представляющих опасность для окружающих, а также профессиональных заболеваний;
5) представление гражданам бесплатной, оперативной и достоверной информации о формах и видах медицинской помощи;
6) соблюдение санитарно-эпидемиологических правил и норм, гигиенических нормативов;
7) взаимодействие и преемственность с другими организациями здравоохранения;
8) пропаганду здорового образа жизни и санитарно-гигиеническое воспитание населения;

9) бастапқы медициналық құжаттарды жүргiзудi, денсаулық сақтау саласындағы уәкiлетті орган мен мемлекеттiк статистика белгiлеген нысандар, түрлер, көлем, тәртiп пен мерзiмдер бойынша есептер тапсыруды;
10) венерологиялық аурулармен, АҚТҚ/ЖҚТБ-мен, туберкулездің жұқпалы түрімен, алапеспен, микроспориямен, трихофитиямен, қышымамен және басқа да жұқпалы аурулармен ауыру, улану, айналасындағылар үшiн қауіп төндiретiн психикалық және мiнез-құлықтық бұзылу жағдайлары туралы денсаулық сақтау саласындағы тиiсті мемлекеттік органдарға, ал жаңа алынған жарақаттар, қылмыстық түсiктер, сондай-ақ айналасындағылар үшiн қауiп төндiретiн аурулар туралы iшкi iстер органдарына хабарлауды қамтамасыз етуге мiндетті.";
30) 35-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) медициналық қызметтiң сапасын сараптау;";
3) тармақша алынып тасталсын;
31) 36-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"36-бап. Медициналық қызмет сапасының сараптамасы
1. Медициналық қызмет сапасының сараптамасы - медициналық көмек пен медициналық қызмет көрсететiн жеке және заңды тұлғалардың емдеу-алдын алу қызметінiң деңгейi мен сапасы жөнiнде қорытынды жасау үшін жүзеге асырылатын ұйымдастырушылық, талдамалық және практикалық iс-шаралардың жиынтығы.
2. Медициналық қызмет сапасының сараптамасын денсаулық сақтау саласындағы уәкiлетті орган жүргізедi.
Медициналық қызмет сапасының сараптамасына:
1) көрсетілетін медициналық көмектiң көлемi мен сапасын, медициналық ұйымдарды қаржыландыру мөлшерiнiң негiздiлігін анықтау;
2) медицина қызметкерлерінің бiлiктiлiк деңгейiнің салалық нормативтер талаптарына сәйкестігін анықтау;
3) медициналық қондырғылармен жабдықталудың белгiленген нормативтерге сәйкестігін анықтау;
4) азаматтардың денсаулық сақтау саласындағы құқықтарының қорғалуын қамтамасыз ету;
5) азаматтардың көрсетiлетiн медициналық көмек пен медициналық қызметтердiң деңгейi мен сапасына қанағаттану дәрежесін анықтау;
6) лицензиямен белгiленген медициналық көмектiң түрлерінің сәйкестігiн анықтау;
7) сапасыз медициналық қызметтiң себептерiн айқындау, оларды жою және медициналық көмек көрсетудi жетілдiру жөнiндегi шараларды қабылдау жөнiндегi ұсыныстарды енгізу кiредi.
3. Медициналық қызмет сапасының сараптамасын ұйымдастыру және өткiзу тәртiбiн денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган белгілейдi.
4. Медициналық қызмет сапасы сараптамасының қорытындысына Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртiппен шағым жасалуы мүмкін.
32) 38-бап алынып тасталсын;
33) 40-баптың 1-тармағы "сот сараптамасы органдары, сондай-ақ "Cот сараптамасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабында көрсетілген адамдар" деген сөздермен толықтырылсын;

9) ведение первичных медицинских документов, представление отчетов по формам, видам, в объеме, порядке и в сроки, установленные уполномоченными органами в области здравоохранения и государственной статистики;
10) сообщение соответствующим государственным органам в области здравоохранения о случаях заболевания венерическими болезнями, ВИЧ/СПИДом, заразной формой туберкулеза, лепрой, микроспорией, трихофитией, чесоткой и другими инфекционными заболеваниями, отравлениями, психическими и поведенческими расстройствами, представляющими опасность для окружающих, а органам внутренних дел - сведения о лицах, обратившихся по поводу свежих травм, ранений, криминальных абортов, а также о случаях заболеваний, представляющих опасность для окружающих.";
30) в пункте 1 статьи 35:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) экспертиза качества медицинских услуг;";
подпункт 3) исключить;
31) статью 36 изложить в следующей редакции:
"Статья 36. Экспертиза качества медицинских услуг
1. Экспертиза качества медицинских услуг - совокупность организационных, аналитических и практических мероприятий, осуществляемых для вынесения заключения по уровню и качеству медицинских услуг, предоставляемых физическими и юридическими лицами.
2. Экспертиза качества медицинских услуг проводится уполномоченным органом в области здравоохранения.
Экспертиза качества медицинских услуг включает в себя:
1) определение объема и качества оказываемой медицинской помощи, обоснованности размеров финансирования медицинских организаций;
2) определение соответствия уровня квалификации медицинских работников требованиям отраслевых нормативов;
3) определение соответствия укомплектованности медицинским оборудованием установленным нормативам;
4) обеспечение защиты прав граждан в области охраны здоровья;
5) определение степени удовлетворенности граждан уровнем и качеством оказываемых медицинской помощи и медицинских услуг;
6) определение соответствия видов медицинской помощи, определенных лицензией;
7) выявление причин оказания некачественных медицинских услуг, принятие мер по их устранению и совершенствованию оказания медицинской помощи.
3. Порядок организации и проведения экспертизы качества медицинских услуг устанавливается уполномоченным органом в области здравоохранения.
4. Заключение экспертизы качества медицинских услуг может быть обжаловано в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
32) статью 38 исключить;
33) пункт 1 статьи 40 дополнить словами "органами судебной экспертизы.";

34) 42-баптың 1-тармағында:
"биологиялық" деген сөзден кейiн "клиникаға дейінгі" деген сөзбен толықтырылсын;
"зерттеулер" деген сөзден кейін "биоэвиваленттілiгiн белгiлеу" деген сөздермен толықтырылсын;
35) 44-бапта:
1-тармақтың бесiншi абзацы алынып тасталсын;
2-тармақтың 5) тармақшасында "қадағалау" деген сөз "бақылау" деген сөзбен ауыстырылсын;
36) 45-бапта:
2-тармақтың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
37) 47-бапта:
1-тармақта "айқындауды" деген сөз "қалыптастыруды" деген сөзбен алмастырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ғылыми зерттеу бағдарламаларын қаржыландыру республикалық бюджеттiң есебiнен және Қазақстан Республикасының заңдарымен тыйым салынбаған өзге де қаржыландыру көздерiнен жүзеге асырылады.";
38) 49-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Маманның тиiсті сертификаты жоқ, сондай-ақ оны қолдану мерзiмi бiткен жағдайда жеке тұлғалардың дәрiгерлік қызметпен шұғылдануына тыйым салынады.";
39) 51-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"жоғары сапалық деңгейде кәсiби міндеттерін орындағандығы үшiн көтермелеу;";
3-тармақтың бiрiншi абзацта "өтемақылар" деген сөздер "әлеуметтiк қолдау шаралары" деген сөздермен ауыстырылсын;
40) 52-бапта:
баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"52-бап. Денсаулық сақтау ұйымдары қызметкерлерiнiң еңбек қатынасы";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Денсаулық сақтау ұйымдары қызметкерлерiнiң лауазымдарына қойылатын бiлiктiлiк талаптарын денсаулық сақтау саласындағы уәкілеттi орган белгілейдi.".
12. "Дәрілік заттар туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 13 қаңтардағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 2, 8-құжат; N 23, 142-құжат):
1) бүкiл мәтiн бойынша:
"мемлекеттiк орган", "мемлекеттiк органның", "мемлекеттiк орган" деген сөздер "уәкілеттi орган", "уәкiлетті органның", "уәкiлетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
"немесе олардың аумақтық бөлiмшелерi", "және олардың аумақтық бөлiмшелерінің", "және олардың аумақтық бөлiмшелерiнiң" деген сөздер алынып тасталсын;
"қадағалау және", "және қадағалау", "қадағалау және", деген сөздер алынып тасталсын;
2) 1-бапта:
2) тармақшада "дәрiхана пункті, дәріхана дүңгiршегі" деген сөздер алынып тасталсын;
5) тармақшада "(витамин тәрiздiлер, макро және микроэлементтер, амин қышқылдары, майла қышқылдар, антиоксиданттар және басқалар)," деген сөздер алынып тасталсын;
7) тармақшада "мен дайындау" деген сөздер алынып тасталсын;
8) тармақшада "дайындалған немесе" деген сөздер алынып тасталсын;
8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) дәрілік заттар айналымы саласындағы мемлекеттiк бақылау  - фармацевтикалық қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілердiң бұзылуын анықтауға және жол бермеуге және фармацевтикалық қызметтi Қазақстан Республикасының дәрілік заттар айналымы саласындағы талаптарға сәйкес келтiруге бағытталған іс-қимылдар кешені;";
9) және 13) тармақшалар алынып тасталсын;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) медициналық иммунобиологиялық препараттар - жұқпалы және иммундық (аллергиялықты қоса алғанда) аурулардың арнайы алдын алуға, диагностикасына және емдеуге, басқа да аурулар мен физиологиялық жай-күйлердi иммунологиялық әдiстердiң көмегімен диагностикалауға, айналасындағы объектілерде жұқпалы агенттер мен олардың антигендерін индикациялауға арналған препараттар, иммундық жүйе арқылы емдiк және алдын алу әсерiн тигiзетiн қан (алу тәсiлiне қарамастан) препараттары;";
18) және 20) тармақшаларда "және дайындау" деген сөздер алынып тасталсын;

34) в пункте 1 статьи 42:
после слова "биологических," дополнить словом "доклинических";
после слова "исследований," дополнить словами "определения биоэквивалентности,";
35) в статье 44:
абзац пятый пункта 1 исключить;
в подпункте 5) пункта 2 слово "надзора" заменить словом "контроля";
36) в статье 45:
абзац второй пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Уполномоченный орган в области здравоохранения;";
37) в статье 47:
в пункте 1 слово "Определение" заменить словом "Формирование";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Финансирование программ научных исследований осуществляется за счет бюджетных средств и иных не запрещенных законодательством Республики Казахстан источников финансирования.";
38) статью 49 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Запрещается занятие врачебной деятельностью физическим лицом без наличия соответствующего сертификата специалиста, а также с истекшим сроком его действия.";
39) в статье 51:
пункт 1 дополнить абзацем следующего содержания:
"поощрение за выполнение своих профессиональных обязанностей на высоком качественном уровне;";
в абзаце первом пункта 3 слово "компенсации" заменить словами "меры социальной поддержки";
40) в статье 52:
заголовок статьи изложить в следующей редакции:
"Статья 52. Трудовые отношения работников организаций здравоохранения";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Квалификационные требования к должностям работников организаций здравоохранения определяются уполномоченным органом в области здравоохранения.".
12. В Закон Республики Казахстан от 13 января 2004 г. "О лекарственных средствах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 2, ст. 8; N 23, ст. 142):
1) по всему тексту:
слова "государственный орган", "Государственный орган", "государственного органа", "государственным органом" заменить словами "уполномоченный орган", "Уполномоченный орган", "уполномоченного органа", "уполномоченным органом";
слова "или его территориальных подразделений", "и его территориальных подразделений", "и его территориальные подразделения" исключить;
слова "надзора и", "и надзор", "надзор и" исключить;
2) в статье 1:
в подпункте 2) слова "аптечный пункт, аптечный киоск," исключить;
в подпункте 5) слова "(витамины, витаминоподобные, макро- и микроэлементы, аминокислоты, жирные кислоты, антиоксиданты и другие)," исключить;
в подпункте 7) слова "и изготовления" исключить;
в подпункте 8) слова "изготовленные или" исключить;
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) государственный контроль в сфере обращения лекарственных средств - комплекс действий, направленных на выявление и пресечение нарушений нормативных правовых актов, регламентирующих фармацевтическую деятельность, и приведение фармацевтической деятельности в соответствие с требованиями законодательства Республики Казахстан в сфере обращения лекарственных средств;";
подпункты 9) и 13) исключить;
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) медицинские иммунобиологические препараты - препараты для специфической профилактики, диагностики и лечения инфекционных и иммунных (включая аллергические) заболеваний, для диагностики при помощи иммунологических методов других заболеваний и физиологических состояний, для индикации инфекционных агентов и их антигенов в объектах внешней среды, препараты крови (независимо от способа получения), оказывающие лечебный и профилактический эффект через иммунную систему;";
в подпунктах 18) и 20) слова "и изготовления" исключить;

мынадай мазмұндағы 21-1) және 21-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"21-1) медицина техникасы - аурулардың алдын алуға, диагностикасына, емдеуге, оңалтуға арналған жекелеген, кешендi немесе жүйелі түрде медициналық мақсатта қолданылатын аппараттар, жабдықтар, приборлар, құрылғылар, медициналық сипаттағы зерттеулер, соның iшiнде сериялы өндірілетін протездер мен имплантанттар.
21-2) медициналық мақсаттағы бұйымдар - алдын aлу, диагностикалау және емдеу мақсатында пайдаланылатын бұйымдар.";
36) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"36) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган - Қазақстан Республикасы Үкiметінің шешiмiмен белгіленетін, азаматтардың денсаулығын сақтау, санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылық, дәрілiк заттар айналымы, медициналық қызмет, медициналық және фармацевтикалық ғылым және бiлiм сапасын бақылау жөнiндегi саланы мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттік орган;";
39) тармақшада "жасалуын," деген сөз алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 43), 44) және 45) тармақшалармен толықтырылсын:
"43) дәрілік заттардың халықаралық патенттелмеген атауы - дәрілік заттың Дүниежүзілiк денсаулық сақтау ұйымы ұсынған атауы;
44) дәрілiк формуляр - олардың жеткiлiктi мөлшерде болуы мiндеттi ұйымның бейiнiн ескере отырып, тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсету үшiн жасалған, денсаулық сақтау ұйымының жетекшiсi бекiтетін дәрілiк заттардың тiзбесi;
45) биобаламалық - олардың тиiмділігі мен қауiпсiздiгінің бiрдейлігін болжауға мүмкіндік беретiн, бiрдей дозада және жағдайда енгiзгеннен кейiн, олардың бiрдей биоқолжетiмділігін растайтын (сiңу жылдамдығы мен дәрежесi) екi дәрілiк заттың салыстырмалы сипаты.";
3) 4-баптың 2) тармақшасында "түрлерiн" деген сөз алынып тасталсын;
4) 5-бапта:
5) тармақшада "жеке және" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-1), 7-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) фармацевтикалық қызметте және дәрілiк заттардың қауiпсiздігі, тиiмдiлігі және сапасын бақылауды жүзеге асыру ережесiн бекiтеді;
7-2) дәрілiк заттарды тiркеу және қайта тiркеу, сондай-ақ кейiннен дәрiлiк заттарды мемлекеттік тiркеу туралы шешiмдi керi қайтарып ала отырып, мемлекеттiк тiркеу күшiн тоқтата тұру тәртiбiн айқындайды;";
8) тармақша алынып тасталсын;
5) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Уәкілеттi органның құзыреті
Уәкілеттi орган:
1) дәрілiк заттар айналымы саласында бiрыңғай азаматтардың денсаулығын сақтау саясатын жүргiзедi және iске асырады;

дополнить подпунктами 21-1) и 21-2) следующего содержания:
"21-1) медицинская техника - аппараты, оборудование, приборы, устройства, применяемые в медицинских целях отдельно, в комплексах или системах для профилактики, диагностики, лечения заболеваний, медицинской реабилитации, научных исследований медицинского характера, в том числе протезы и имплантанты серийного производства;
21-2) изделия медицинского назначения - изделия, используемые для профилактических, диагностических и лечебных целей.";
подпункт 36) изложить в следующей редакции:
"36) уполномоченный орган в области здравоохранения - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области охраны здоровья граждан, санитарно-эпидемиологического благополучия, в сфере обращения лекарственных средств, по контролю за качеством медицинских услуг, медицинской и фармацевтической науки и образования;";
в подпункте 39) слово "изготовление" исключить;
дополнить подпунктами 43), 44) и 45) следующего содержания:
"43) международное непатентованное название лекарственного средства - название лекарственного средства, рекомендованное Всемирной организацией здравоохранения;
44) лекарственный формуляр - утверждаемый руководителем организации здравоохранения перечень лекарственных средств, сформированный для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи с учетом профиля организации, наличие которых обязательно в достаточных количествах;
45) биоэквивалентность - сравнительная характеристика двух лекарственных средств, подтверждающая их одинаковую биодоступность (скорость и степень всасывания) после введения в одинаковой дозе и в одинаковых условиях, которая позволяет рассчитывать на их одинаковую эффективность и безопасность";
3) в подпункте 2) статьи 4 слово "видов" исключить;
4) в статье 5:
в подпункте 5) слова "физических и" исключить;
дополнить подпунктами 7-1) и 7-2) следующего содержания:
"7-1) утверждает правила осуществления государственного контроля за фармацевтической деятельностью и за безопасностью, эффективностью и качеством лекарственных средств;
7-2) определяет порядок регистрации и перерегистрации лекарственных средств, а также приостановления действия государственной регистрации с последующим отзывом решения о государственной регистрации лекарственных средств";
подпункт 8) исключить;
5) статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Компетенция уполномоченного органа
Уполномоченный орган:
1) проводит и реализует единую политику охраны здоровья граждан в сфере обращения лекарственных средств;

2) фармацевтика ғылымын дамытудың негiзгi бағыттарын айқындайды;
3) дәрілік заттар айналымы саласындағы нормативтік құқықтық актiлер мен нормативтік құжаттарды, сондай-ақ нұсқаулықтар мен әдiстемелiк нұсқауларды әзiрлейдi және бекiтедi;
4) фармацевтика кадрларын қайта даярлау, білiктiлiгiн арттыру және мерзiмдiк аттестаттау тәртiбiн белгілейдi;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тегiн медициналық көмектің кепілдi көлемi шеңберiнде тегiн дәрiлiк көмек көрсетуге арналған негiзгi (өмiрлiк маңызы бap) дәрілiк заттар тiзiмiн бекiтедi;
6) дәрілік заттарды негiзгi (өмiрлiк маңызы бар) дәрілік заттарға жатқызудың тәртiбiн белгілейдi;
7) дәрілік заттарды сынақтан өткiзудi және (немесе) зерттеудi жүзеге асыратын клиникаға дейiнгi әрі клиникалық базалар мен аккредиттелген сынақ зертханаларының тiзбесiн бекiтедi;
8) дәрілік заттарды алу және жою ережесiн әзiрлейдi;
9) дәрілік заттардың түпнұсқа атауларын бекiту тәртiбiн белгiлейдi;
10) дәрілік заттардың сапасы мен қауiпсiздiгiн бақылау жөнiндегi нормативтiк-техникалық құжаттарды жасау ережесiн бекiтедi;
11) рецепттер жазу, дәрілік заттарды есепке алу және беру ережесiн бекiтедi;
12) дәрілік заттарды дәрiгердiң рецептiмен және рецептiсiз берiлетiн дәрiлiк заттар тiзбесiне жатқызу критерийлерін айқындайды;
13) халыққа шұғыл медициналық көмек көрсету үшiн алғашқы көмек көрсету дәрi қобдишасының құрамын бекітеді;
14) консультативтiк-кеңесші және сараптамалық комиссия құрады;
15) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Фармакопеясын бекiтедi;
16) Халықаралық фармакопеялардың жекелеген стандарттарын шет мемлекеттердің дәрілік заттарының фармакопеялық құжаттары мен басқа да нормативтік-техникалық құжаттарын тану туралы шешім шығарады;
17) дәрілік заттарды басқару жөнiндегi республикалық ақпарат жүйесiн ұйымдастырады;
18) дәрілік заттар айналымы саласындағы заңды және жеке тұлғалардың фармацевтикалық қызметiн және дәрілік заттардың қауiпсiздiгiн, тиiмдiлiгі мен сапасын бақылауды жүзеге асырады;
19) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымына байланысты қызметке лицензия бередi және керi қайтарып алады және лицензияның қолданысын тоқтата тұрады;
20) фармацевтикалық қызметте лицензиялау ережесінің сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
21) дәрілік заттарды мемлекеттік тiркеудi және қайта тiркеудi, сондай-ақ кейіннен дәрілік заттарды мемлекеттiк тiркеу туралы шешiмдi қайтарып ала отырып, мемлекеттік тiркеудiң күшiн тоқтата тұруды жүзеге асырады, Қазақстан Республикасының дәрілік заттардың мемлекеттік тiзілiмiн жасайды;

2) определяет основные направления развития фармацевтической науки;
3) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты и нормативные документы, а также инструкции и методические указания в сфере обращения лекарственных средств;
4) определяет порядок переподготовки, повышения квалификации и периодической аттестации фармацевтических кадров;
5) утверждает список основных (жизненно важных) лекарственных средств, предназначенных для оказания бесплатной лекарственной помощи в рамках гарантированного объема медицинской помощи, устанавливаемого законодательством Республики Казахстан;
6) определяет порядок отнесения лекарственных средств к основным (жизненно важным) лекарственным средствам;
7) утверждает перечень доклинических и клинических баз и аккредитованных испытательных лабораторий, осуществляющих испытания и (или) исследования лекарственных средств;
8) разрабатывает правила изъятия и уничтожения лекарственных средств;
9) определяет порядок утверждения названия оригинального лекарственного средства;
10) утверждает правила составления нормативно-технических документов по контролю за качеством и безопасностью лекарственных средств;
11) утверждает правила выписывания рецептов, учета и отпуска лекарственных средств;
12) определяет критерии отнесения лекарственных средств к перечням лекарственных средств, отпускаемых по рецепту и без рецепта врача;
13) утверждает состав аптечки первой помощи для оказания неотложной медицинской помощи населению;
14) создает консультативно-совещательные и экспертные комиссии;
15) утверждает Государственную Фармакопею Республики Казахстан;
16) выносит решение о признании отдельных стандартов Международных фармакопей, а также фармакопейных статей и других нормативно-технических документов на лекарственные средства иностранных государств;
17) организует республиканскую информационную систему по управлению лекарственными средствами;
18) осуществляет контроль за фармацевтической деятельностью юридических и физических лиц в сфере обращения лекарственных средств и за безопасностью, эффективностью и качеством лекарственных средств;
19) выдает и отзывает лицензии и приостанавливает действие лицензии на деятельность, связанную с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, в системе здравоохранения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
20) осуществляет контроль за соблюдением правил лицензирования фармацевтической деятельности;
21) осуществляет государственную регистрацию и перерегистрацию лекарственных средств, а также приостановление действия государственной регистрации с последующим отзывом решения о государственной регистрации лекарственных средств, ведет Государственный реестр лекарственных средств Республики Казахстан;

22) фармацевтика саласының ведомстволық бағынысты ұйымдарының басшыларын, сондай-ақ фармацевтикалық қызмет объектілерi басшыларын кәсiби құзыреттілiкке мерзiмдiк аттестаттауды жүргізеді;
23) фармацевтика қызметкерлерiне жоғары және бiрiншi білiктiлiк санатын бередi;
24) дәрілік заттар айналымы саласына дәрiхана және басқа да тәжiрибелердiң халықаралық стандарттарын енгiзу жөнiнде шаралар қабылдайды;
25) дәрілік заттар айналымы саласындағы субъектілердi aккредиттеуді жүзеге асырады;
26) фармацевтикалық қызметті лицензиялау кезiнде дәрiлiк заттар айналымы саласындағы субъектілердiң бiлiктiлiк деңгейге сәйкестігiн тәуелсiз сараптамалық бағалау үшін заңды тұлғаларды аттестаттауды жүргiзедi;
27) медициналық көмек көрсетудiң барлық деңгейлерiнде дәрілік заттардың ұтымды пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;
28) дәрілік заттарды, медицина техникасы мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды әкелуге және әкетуге келiсудi жүзеге асырады;
29) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекiткен тәртіппен қосымша құн салығынан босатуға жататын денсаулық сақтау ұйымдары мен фармацевтикалық қызмет объектілерiне ұсынылатын тауарлардың мақсатқа сай пайдаланылуын растауды жүзеге асырады;
30) дәрілік заттар айналымы саласында мониторингті жүзеге асырады;
31) фармацевтикалық қызметті және дәрілік заттардың қауiпсiздiгiн, тиiмдiлiгі мен сапасын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезiнде дәрілік заттар айналымы саласындағы субъектілердiң Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкестігі немесе сәйкессiздігі туралы фармацевтикалық тексеру актiсiн жасайды;
32) дәрілік заттарға, медицина техникасы мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға салық салу және баға беру жөнiнде ұсыныстар енгізедi;
33) жеке және заңды тұлғалардың фармацевтикалық қызмет мәселелерi жөнiндегi өтiнiштерiн қарайды;
34) өз құзыретi шегiнде дәрілік заттар айналымы саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады.";
6) 7-бап алынып тасталсын;
7) 8-бапта:
2-тармақта:
2-тармақшада "(дәрiхана пункттерiнiң, дәрiхана дүңгіршектерiнiң)" деген сөздер алынып тасталсын;
5) тармақшада "дайындау," деген сөз алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Жергiлiктi бюджеттердiң есебiнен дәрілік заттар бiр орталық арқылы сатып алынған жағдайда, конкурсты ұйымдастырушылар облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) мемлекеттiк денсаулық сақтау басқармасының жергілікті органдарын айқындайды.";
8) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Дәрілік заттар айналымы саласында мемлекеттік
бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органның
лауазымды адамдары

22) проводит периодическую аттестацию на профессиональную компетентность руководителей подведомственных организаций фармацевтической отрасли, а также руководителей объектов фармацевтической деятельности;
23) присваивает высшую и первую квалификационную категорию фармацевтическим работникам;
24) принимает меры по внедрению международных стандартов аптечной и других практик в сфере обращения лекарственных средств;
25) осуществляет аккредитацию субъектов в сфере обращения лекарственных средств;
26) проводит аккредитацию юридических лиц для проведения независимой экспертной оценки соответствия субъектов в сфере обращения лекарственных средств квалификационному уровню при лицензировании фармацевтической деятельности;
27) осуществляет контроль за рациональным использованием лекарственных средств на всех уровнях оказания медицинской помощи;
28) осуществляет согласование ввоза и вывоза лекарственных средств, медицинской техники и изделий медицинского назначения;
29) осуществляет подтверждение целевого использования товаров, поставляемых в организации здравоохранения и объектам фармацевтической деятельности, подлежащих освобождению от налога на добавленную стоимость, в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
30) осуществляет мониторинги в сфере обращения лекарственных средств;
31) составляет акт фармацевтического обследования о соответствии или несоответствии деятельности субъекта в сфере обращения лекарственных средств требованиям законодательства Республики Казахстан при осуществлении государственного контроля за фармацевтической деятельностью и за безопасностью, эффективностью и качеством лекарственных средств;
32) вносит предложения по налогообложению и ценообразованию на лекарственные средства, медицинскую технику и изделия медицинского назначения;
33) рассматривает обращения физических и юридических лиц по вопросам фармацевтической деятельности;
34) осуществляет в пределах своей компетенции международное сотрудничество в сфере обращения лекарственных средств.";
6) статью 7 исключить;
7) в статье 8:
в пункте 2:
в подпункте 2) слова "(аптечных пунктов, аптечных киосков)" исключить;
в подпункте 5) слово "изготовление," исключить;
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. В случае централизованного закупа лекарственных средств за счет местных бюджетов организаторами конкурса определяются местные органы государственного управления здравоохранением областей (города республиканского значения, столицы).";
8) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Должностные лица уполномоченного органа,
осуществляющие государственный контроль в сфере
обращения лекарственных средств

1. Дәрілік заттар айналымы саласында мемлекеттiк қадағалау мен бақылауды жүзеге асыратын уәкілеттi органның лауазымды адамдары:
1) Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк фармацевтика инспекторы;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк фармацевтика инспекторлары;
3) тиiстi облыстар (астана, республикалық маңызы бар қала) бойынша Қазақстан Республикасының бас мемлекеттiк фармацевтика инспекторлары;
4) тиiстi облыстар (астана, республикалық маңызы бар қала) бойынша мемлекеттік фармацевтика инспекторлары.
2. Фармацевтикалық қызметтi мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар жоғары фармацевтикалық бiлiмi бар Қазақстан Республикасының азаматтары болуға тиiс.
3. Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк фармацевтика инспекторын Қазақстан Республикасының Үкiметi денсаулық сақтау саласындағы уәкілеттi орган басшысының ұсынуы бойынша қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
4. Уәкілеттi органның басшысы Қазақстан Республикасы Бас мемлекеттiк фармацевтика инспекторының орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
5. Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік фармацевтика инспекторы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес осы баптың 2) және 3) тармақтарында көрсетiлген лауазымды адамдарды қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
6. Тиiсті облыстар (астана, республикалық маңызы бар қала) бойынша бас мемлекеттік фармацевтика инспекторлары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тиiсті облыстар (астана, республикалық маңызы бар қала) бойынша мемлекеттік фармацевтика инспекторларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.";
9) 10-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) дәрілік заттардың үлгiсiн алуға жататын фармацевтикалық қызмет субъектілерінің қаражаты есебiнен сараптама жүргiзу үшін қажетті көлемнен аспайтын және жеткiлiктi мөлшердегi осы өнімнің құнын өтемей-ақ, дәрілік заттардың үлгілерін алуға";
10) 11-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) фармацевтикалық қызметті және дәрілік заттардың қауіпсiздiгiн, сапасын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезiнде жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасауға;";
11) 12-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Уәкiлетті орган белгiлеген тәртiппен дәрілік заттарды тiркеу кезiнде өтiнiш берушiнің есебiнен өндiрушi кәсiпорынға бару жолымен өндiру жағдайларын бағалауды жүзеге асыруға болады.";
5-тармақта "және дайындалады" деген сөздер алынып тасталсын;
7-тармақ алынып тасталсын;
12) 14-бапта:
мемлекеттік тiлдегі мәтiнi мынадай мазмұнда жазылсын:
"Фармацевтикалық қызметті лицензиялау";
1-тармақта:
бiрiнші абзацта "фармацевтикалық қызметтiң мына түрлерi" деген сөздер алынып тасталсын;
2) тармақша алынып тасталсын;

1. Должностными лицами уполномоченного органа, осуществляющими государственный контроль в сфере обращения лекарственных средств, являются:
1) Главный государственный фармацевтический инспектор Республики Казахстан;
2) государственные фармацевтические инспекторы Республики Казахстан;
3) главные государственные фармацевтические инспекторы по соответствующим областям (столице, городу республиканского значения);
4) государственные фармацевтические инспекторы по соответствующим областям (столице, городу республиканского значения).
2. Должностными лицами, осуществляющими государственный контроль за фармацевтической деятельностью, должны быть граждане Республики Казахстан, имеющие высшее фармацевтическое образование.
3. Главный государственный фармацевтический инспектор Республики Казахстан назначается на должность и освобождается от должности Правительством Республики Казахстан по представлению руководителя уполномоченного органа.
4. Заместители Главного государственного фармацевтического инспектора Республики Казахстан назначаются на должность и освобождаются от должности руководителем уполномоченного органа.
5. Должностные лица, указанные в подпунктах 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи, назначаются на должность и освобождаются от должности Главным государственным фармацевтическим инспектором Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Государственные фармацевтические инспекторы по соответствующим областям (столице, городу республиканского значения) назначаются на должность и освобождаются от должности главными государственными фармацевтическими инспекторами по соответствующим областям (столице, городу республиканского значения) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
9) в подпункте 7) пункта 1 статьи 10 слова "виды фармацевтической деятельности" заменить словами "фармацевтическую деятельность";
10) подпункт 2) статьи 11 изложить в следующей редакции:
"2) взаимодействовать с физическими и юридическими лицами при осуществлении государственного контроля за фармацевтической деятельностью и за безопасностью, эффективностью и качеством лекарственных средств;";
11) в статье 12:
пункт 3 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Оценка условий производства может осуществляться путем посещения предприятия-производителя за счет средств заявителя при государственной регистрации лекарственного средства, в порядке, определенном уполномоченным органом.";
в пункте 5 слова "и изготавливаются" исключить;
пункт 7 исключить;
12) в статье 14:
в заголовке слово "видов" исключить;
в пункте 1:
в абзаце первом слова "следующие виды фармацевтической деятельности" исключить;
подпункт 2) исключить;

13) мынадай мазмұндағы 14-1 баппен толықтырылсын:
"14-1-бап. Дәрілік заттар айналымы саласындағы мемлекеттік
бақылау
1. Мемлекеттік бақылауды дәрілік заттар айналымы саласындағы субъектілердің Қазақстан Республикасында дәрілік заттардың айналымын реттейтін нормативтік құқықтық актiлердiң, стандарттардың, ережелер мен нормалардың сақтауын айқындау мақсатында уәкiлеттi органның лауазымды адамдары жүзеге асырады.
2. Мемлекеттік бақылау:
1) жасырын хабарлардан, соның iшiнде халықтың денсаулығына және ұлттық қауiпсiздiкке төнген қауіптi дереу жоюдан басқа, дәрілік заттардың қауiпсiздiгін, тиiмділігi мен сапасын қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ шағымдар, өтiнiштер және басқа да ресми қатынас түрлерi бойынша тексерулерді;
2) уәкілеттi органның лауазымды адамдары берген ұйғарымдарды орындауға және олардың бұзылуын болдырмауға бағытталған iс-шараларды жүргiзу жолымен жүзеге асырылады.
Бақылау органдары шешiм қабылдау үшiн қажетті қосымша ақпарат алу мақсатында үшiнші адамдарға қатысты тексерулер жүргiзуге рұқсат берiледі.";
14) 15-бапта:
1-тармақта:
2) тармақшада "стационарлық емделу, төңiрегiндегілер үшiн қауiп төндiретiн аурулардан емделу кезiнде," деген сөздер алынып тасталсын;
5) тармақшада "уәкiлетті және мемлекеттiк органдарға" деген сөздер "уәкiлетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Азаматтардың жекелеген санаттарына және аурулар түрлерi бойынша дәрілік заттар тегiн және жеңілдiкпен берiледi. Аурулар түрлерiн, азаматтардың санаттары мен дәрілік заттарды уәкiлетті орган айқындайды.";
15) 18-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Клиникаға дейiнгi сынаулар уәкiлетті орган белгiлеген тәртiппен өткiзiледi.";
16) 19-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Клиникалық сынаулар денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен өткiзiледі.";
17) 20-бапта:
4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Фармокологиялық және дәрiлiк заттардың клиникалық зерттеулерiн және (немесе) сынауларын:
1) зерттелетін дәрiлiк зат тек бала ауруларын емдеуге ғана арналған немесе клиникалық сынаулардың мақсаты кәмелеттік жасқа толмағандарды емдеуге арналған дәрілік заттарды неғұрлым дұрыс мөлшерлеу туралы деректердi алу болып табылатын жағдайдан басқа, кәмелеттік жасқа толмағандарға. Бұл жағдайларда дәрілік заттарды кәмелеттік жасқа толмағандарға клиникалық сынаулар алдында кәмелеттік жасқа толғандарға сынаулар жүргiзіледi. Кәмелеттiк жасқа толмағандарға дәрілік заттарды клиникалық сынау жүргiзген кезде олардың ата-аналарынан жазбаша келiсiм алу керек. Ата-анасы жоқ кәмелеттiк жасқа толмағандарға дәрілік заттардың клиникалық сынау жүргізуге тыйым салынады;

13) дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
"Статья 14-1. Государственный контроль в сфере обращения
лекарственных средств
1. Государственный контроль осуществляют должностные лица уполномоченного органа с целью установления соблюдения субъектами в сфере обращения лекарственных средств нормативных правовых актов, стандартов, правил и норм, регламентирующих обращение лекарственных средств в Республике Казахстан.
2. Государственный контроль осуществляется путем проведения:
1) проверок с целью обеспечения безопасности, эффективности и качества лекарственных средств, а также по жалобам, заявлениям и другим формам официальных обращений, за исключением анонимных сообщений, в том числе требующим немедленного устранения угрозы здоровью населения и национальной безопасности;
2) мероприятий, направленных на устранение нарушений и исполнение предписаний, выданных должностными лицами уполномоченного органа.
Допускается проведение проверок в отношении третьих лиц с целью получения дополнительной информации, необходимой для принятия решения контролирующим органом.";
14) в статье 15:
в пункте 1:
в подпункте 2) слова "при стационарном лечении, лечении заболеваний, представляющих опасность для окружающих," исключить;
в подпункте 5) слова "уполномоченный и государственный органы" заменить словами "уполномоченный орган";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Отдельным категориям граждан и по видам заболеваний лекарственные средства предоставляются бесплатно и на льготных условиях. Перечень видов заболеваний, категорий граждан и лекарственных средств определяются уполномоченным органом.";
15) статью 18 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Доклинические испытания проводятся в порядке, установленном уполномоченным органом.";
16) статью 19 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Клинические испытания проводятся в порядке, установленном уполномоченным органом.";
17) пункт 4 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"4. Запрещается проведение клинических исследований и (или) испытаний фармакологических и лекарственных средств на:
1) лицах, не достигших совершеннолетия, за исключением тех случаев, когда исследуемое лекарственное средство предназначается исключительно для лечения детских болезней или когда целью клинических испытаний является получение данных о наилучшей дозировке лекарственного средства для лечения несовершеннолетних. В последнем случае клиническим испытаниям лекарственного средства на несовершеннолетних должны предшествовать испытания на совершеннолетних. При проведении клинических испытаний лекарственных средств на несовершеннолетних необходимо письменное согласие их родителей. Запрещается проведение клинических испытаний лекарственных средств на несовершеннолетних, не имеющих родителей;

2) қажеттi ақпарат тек дәрілік заттарды жүктi әйелдерге клиникалық сынаулар кезінде алынатын және жүктi әйел мен ұрыққа зиян келтiру қаупі төнбейтiн болғанда ғана жүктi әйелдерге арналған дәрілік заттарды клиникалық сынаулар жүргізу жағдайларынан басқа, жүкті әйелдерге;
3) әскери қызметшілерге;
4) бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан адамдар мен тергеу изоляторларындағы қамаудағы адамдарға;
5) әрекетке қабiлетсiз деп танылған адамдарға жүргiзуге тыйым салынады.
Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгiленген тәртiппен психикасы ауыратындарға және әрекетке қабiлетсiз деп танылғандарға психикалық ауруларды емдеуге арналған дәрілік заттарды клиникалық сынауларға рұқсат берiледі.";
18) 21-бапта:
1-тармақ "уәкiлетті орган бекiткен тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
2 және 3-тармақтарда "дәрілік заттар айналымы саласындағы субъектiлер" деген сөздер "денсаулық-сақтау субъектiлері" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 24-бапта:
тақырыбында "нұсқаулықтар" деген сөз "нұсқаулық" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Дәрілік заттар айналымға денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган бекiткен оларды қолдану жөнiндегi мемлекеттік және орыс тiлдеріндегi нұсқаулықтармен қоса түсуге тиiс.
Мамандар үшiн дәрілік затты қолдану жөніндегі нұсқаулық мамандандырылған баспа басылымдарында және электронды нұсқаларда орналастырылады.
Тұтынушыларға арналған дәрілік затты қолдану жөнiндегi нұсқаулық (түсініктеме-жапсырма) дәрілік заттың орамына қоса беріледi.
Нұсқаулықтың мәтiнiн жасау тәртiбiн және мамандар мен тұтынушылар үшiн қолдану жөнiндегi нұсқаулықтардағы ақпараттың ең аз мазмұнын уәкiлетті орган айқындайды.";
2-тармақта "тұтынушыларға арналған" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ алынып тасталсын;
20) 25-бап алынып тасталсын;
21) 26-баптың 2-тармағында "дәрiханалық пункттерде, дәрiханалық дүңгiршектерде" деген сөздер алынып тасталсын;
22) мынадай мазмұндағы 26-1 баппен толықтырылсын:
"26-1-бап. Тегін медициналық көмектiң кепілдi көлемін көрсету
үшiн дәрілік заттармен қамтамасыз ету
1. Тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсету үшiн дәрілік заттармен қамтамасыз ету бекiтiлген дәрілік формулярға сәйкес және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекiткен тәртiппен Негiзгi (өмiрлiк маңызды) дәрілік заттар тiзiмiнiң шеңберінде жүзеге асырылады.
2. Дәрілік заттар халықаралық патенттелмеген атаулармен сатып алынады. Көп компоненттi дәрілік затты сатып алған жағдайда оның құрамы көрсетiледi.";
23) 28-бапта:

2) беременных женщинах, за исключением случаев, если проводятся клинические испытания лекарственных средств, предназначенных для беременных женщин, когда необходимая информация может быть получена только при клинических испытаниях лекарственных средств на беременных женщинах и когда полностью исключен риск нанесения вреда беременной женщине и плоду;
3) военнослужащих;
4) лицах, отбывающих наказание в местах лишения свободы, и лицах, находящихся под стражей в следственных изоляторах;
5) лицах, признанных недееспособными, за исключением клинических испытаний лекарственных средств, предназначенных для лечения психических заболеваний, на больных психическими заболеваниями, признанных недееспособными в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
18) в статье 21:
пункт 1 дополнить словами "в порядке, утвержденном уполномоченным органом";
в пунктах 2 и 3 слова "субъекты в сфере обращения лекарственных средств" заменить словами "субъекты здравоохранения";
19) в статье 24:
в заголовке слово "Инструкции" заменить словом "Инструкция";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Лекарственные средства должны поступать в обращение с инструкциями по их применению на государственном и русском языках, утвержденных уполномоченным органом.
Инструкция по применению лекарственного средства для специалистов размещается в специализированных печатных изданиях и на электронных носителях.
Инструкция по применению лекарственного средства для потребителей (аннотация-вкладыш) вкладывается в упаковку лекарственного средства.
Порядок составления текста инструкции и минимальное содержание информации в инструкциях по применению для специалистов и потребителей определяются уполномоченным органом";
пункт 2 дополнить словами "для потребителей";
пункт 3 исключить;
20) статью 25 исключить;
21) в пункте 2 статьи 26 слова "аптечных пунктах, аптечных киосках," исключить;
22) дополнить статьей 26-1 следующего содержания:
"Статья 26-1. Обеспечение лекарственными средствами для
оказания гарантированного объема бесплатной
медицинской помощи
1. Обеспечение лекарственными средствами для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи осуществляется в рамках Списка основных (жизненно важных) лекарственных средств в соответствии с утвержденным лекарственным формуляром и в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
2. Лекарственные средства приобретаются под международными непатентованными наименованиями. В случае закупа многокомпонентного лекарственного средства указывается его состав.";
23) в статье 28:

3-тармақтың 1) тармақшасындағы алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"денсаулық сақтау ұйымдарын Қазақстан Республикасында тiркелген, функциялық өлшемдерi бойынша теңдесi жоқ медициналық жабдықпен жарақтандыру;";
6-тармақ мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) медициналық қызметті жүзеге асыру үшiн денсаулық сақтау ұйымдары.";
7-тармақта "сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген басқа да құжаттар" деген сөздер алынып тасталсын;
24) 30-баптың 2-тармағында "хабардар етедi" деген сөздер "мәлiметтер бередi" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 32-бап мынадай мазмұндағы 5-1) тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Мыналарға:
1) қоғамдық көлiкте, мақсатына, пайдаланылуына және босатылуына қатысы жоқ ұйымдарда дәрiлiк заттың жарнамасын таратуға және орналастыруға;
2) плакаттар, стендтер, жарық таблолар, билбордтар, транспаранттар, жарқағаздар мен жарнаманы стационарлық орналастырудың өзге де объектiлерi түрiнде ұсынылған сыртқы (көрнекi) жарнаманы орналастыруға;
3) дәрілік заттар туралы ақпаратты ғылыми немесе бiлiм беру мақсатында тарату жағдайларын қоспағанда, дәрілік заттарды тағайындауға уәкiлеттi медицина қызметкерлерiн жарнама таратушы ретiнде пайдалануға тиым салынады.".
13. "Азаматтардың ұрпақты болу құқықтары және оларды жүзеге асыру кепілдiктерi туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 16 шiлдедегі  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 13, 73-құжат):
1) 1-баптың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен белгіленетiн, азаматтардың денсаулығын сақтау, санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылық, дәрілік заттар айналымы, медициналық қызмет, медициналық және фармацевтикалық ғылым және бiлiм сапасын бақылау жөнiндегi саланы мемлекеттiк реттеудi iске асыратын мемлекетi орган;";
2) 7-баптың тақырыбында "азаматтардың ұрпақты болу құқықтары саласындағы" деген сөздер алынып тасталсын.".
2-бап. Осы Заңды қолданысқа енгiзу тәртiбi
1. Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзіледi.
Дәрілік заттарды бөлшек саудада сатуға лицензия алған дәрiханалық пункттер мен дәрiханалық дүңгiршектер осы Заң қолданысқа енгiзілгенге, 2007 жылғы 1 қаңтарға дейiн өз қызметiн iске асыра бередi.
2. 1-баптың 3-тармағының 2) тармақшасында белгіленген нормалар 2007 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болады.
Қазақстан Республикасының
Президенті

абзац шестой подпункта 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"оснащения организаций здравоохранения медицинской техникой, не имеющей равнозначных по функциональным параметрам аналогов, зарегистрированных в Республике Казахстан;";
пункт 6 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) организациями здравоохранения для осуществления медицинской деятельности.";
в пункте 7 слова ", а также другие документы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан" исключить;
24) в пункте 2 статьи 30 слово "информируют" заменить словами "представляют сведения в";
25) статью 32 дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Запрещается:
1) распространение и размещение рекламы лекарственного средства в общественном транспорте, в организациях, не имеющих отношение к назначению, использованию и отпуску лекарственных средств;
2) размещение наружной (визуальной) рекламы, представленной в виде плакатов, стендов, световых табло, билбордов, транспарантов, афиш и иных объектов стационарного размещения рекламы;
3) использование медицинских работников, уполномоченных назначать лекарственные средства, в качестве рекламораспространителей, за исключением случаев распространения информации о лекарственных средствах с научной или образовательной целью.".
13. В Закон Республики Казахстан от 16 июня 2004 года "О репродуктивных правах граждан и гарантиях их осуществления" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 13, ст. 73; "Казахстанская правда" от 22 июня 2004 года N 139-140):
1) подпункт 11) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"11) уполномоченный орган в области здравоохранения - государственный орган, определяемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан о системе здравоохранения;";
2) в заголовке статьи 7 слова "в области репродуктивных прав граждан" исключить.".
Статья 2. Порядок введения в действие настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Аптечные пункты и аптечные киоски, получившие лицензии на розничную реализацию лекарственных средств до введения в действие настоящего Закона осуществляют свою деятельность до 1 января 2007 года.
2. Нормы, установленные подпунктом 2) пункта 3 статьи 1 действуют до 1 января 2007 года.
Президент
Республики Казахстан