Өзiнiң қызметi шеңберiнде және "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегі  Заңына (бұдан әрi - Заң) сәйкес Қоғам Заңның  10-бабымен белгiленген жүйелiк оператордың функцияларын орындайды, оның iшiнде:
электр энергиясын ұлттық электр желiсi бойынша беру жөнiнде жүйелiк қызметтер көрсету, оған техникалық қызмет көрсету мен оны пайдалану әзiрлiгiнде ұстап тұруды қамтамасыз етедi;
электр энергиясын өндiру-тұтынудың нақты теңгерiмдерін жасау мен тәулiктiк кестесiн қалыптастыруды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бiртұтас электр энергетикалық жүйесiнiң жұмыс режимдерiн орталықтандырылған жедел-диспетчерлiк басқаруды жүзеге асыра отырып, техникалық диспетчерлендiру жөнiнде жүйелiк қызметтер көрсету, сондай-ақ iргелес мемлекеттердiң энергия жүйелерiмен қатарлас жұмыс режимдерiн басқару мен олардың тұрақтылығын қамтамасыз ету жөнiнде өзара iс-қимыл жасауды қамтамасыз етедi;
Қазақстан Республикасының бiртұтас электр энергетикалық жүйесi жұмысының сенiмділігiн қамтамасыз ету;
электр қуатын реттеу жөнiнде жүйелiк қызметтер көрсету;
ұлттық электр желiсiне электр энергиясы көтерме сауда рыногi субъектiлерiнiң қол жеткiзуi үшiн тең жағдайларды қамтамасыз ету.
Бұдан басқа, Қоғам ТМД елдерi Электр энергетикалық кеңесiнiң және энергетика саласында мемлекеттердің қызметін үйлестіретін Орталық Азия елдерi Кеңесiнiң мүшесi болып табылады.
Қоғам оқшауландырылған мүлiкке ие, дербес теңгерiмi, филиалдардың аралық теңгерiмдерi, ұлттық және шетел валютасында банк шоттары, мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде өз атауы бар дөңгелек мөрi, фирмалық бланкiлерi, мөртаңбалары мен басқа деректемелерi бар. Қоғам өз атынан шарттар жасасады, мүлiктiк және жеке мүлiктiк емес құқықтар мен мiндеттердi сатып алады және жүзеге асырады, сотта талапкер, жауапкер бола алады.
2005 ж. 01.01-дегi жай-күйi бойынша Қоғамның теңгерiмiнде мыналар бар:
Жалпы ұзындығы (тiзбектер бойынша) 23 512,9 км кернеуi 35-1150 кВ электр беру желiсi, олардың:
1150 кВ - 1422,9 км;
500 кВ  - 5468,3 км;
220 кВ - 15980,2 км;
110 кВ - 598,6 км;
35 кВ - 42,9 км.
Жетпiс екi трансформаторлық шағын станциялар, оның iшiнде мынадай кернеулер сыныптары бойынша:
1150 кВ ШС - 3 бiрлiк қуаты 9384,1 MBA;
500 кВ ШС - 15 бiрлiк қуаты 11995 MBA;
220 кВ ШС - 51 бiрлiк қуаты 10854,15 МВА;
110 кB ШС - 1 бiрлiк қуаты 2,5 МВА;
35 кВ ШС - 2 бiрлiк қуаты 23,2 МВА;
сондай-ақ ғимараттар, құрылыстар, арнаулы техника, диспетчерлiк-технологиялық басқару құралдары және басқа да негiзгi құрал-жабдықтар.
Қоғамның органдары:
1) жоғары орган - акционерлердiң жалпы жиналысы;

В рамках своей деятельности и в соответствии с  Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" (далее - Закон) Общество выполняет функции системного оператора, определенные  статьей 10 Закона, в т. ч.:
оказание системных услуг по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, обеспечивает ее техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности;
оказание системных услуг по технической диспетчеризации, осуществляя централизованное оперативно-диспетчерское управление режимами работы единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, включая составление фактических балансов и формирование суточного графика производства - потребления электрической энергии, а так же обеспечивает взаимодействие с энергосистемами сопредельных государств по управлению и обеспечению устойчивости режимов параллельной работы;
обеспечение надежности работы единой электроэнергетической системы Республики Казахстан;
оказание системных услуг по регулированию электрической мощности;
обеспечение равных условий для доступа субъектов оптового рынка электрической энергии к национальной электрической сети.
Кроме того, Общество является членом Электроэнергетического совета стран СНГ и Совета стран Центральной Азии, координирующих деятельность государств в области энергетики.
Общество обладает обособленным имуществом, имеет самостоятельный баланс, промежуточные балансы филиалов, банковские счета в национальной и иностранной валюте, круглую печать со своим наименованием на государственном и русском языках, фирменные бланки, штампы и другие реквизиты. Общество от своего имени заключает договоры, приобретает и осуществляет имущественные и личные неимущественные права и обязанности и может быть истцом, ответчиком в суде.
По состоянию на 01.01.2005 года на балансе Общества находятся:
линии электропередачи напряжением 35 - 1150 кВ общей протяженностью (по цепям)
23 512,9 км, из них:
1150 кВ - 1 422,9 км;
500 кВ - 5 468,3 км;
220 кВ - 15 980,2 км;
110 кВ - 598,6 км;
35 кВ - 42,9 км.
Семьдесят две трансформаторных подстанций, в том числе по классам напряжения:
ПС 1150 кВ - 3 единицы, мощностью 9384,1 MBА;
ПС 500 кВ  - 15 единиц, мощностью 11995 MBА;
ПС 220 кВ  - 51 единица, мощностью 10854,15 МВА;
ПС 110 кВ  - 1 единица, мощностью 2,5 МВА;
ПС 35 кВ   - 2 единицы, мощностью 23,2 МВА,
а также здания, сооружения, спецтехника, средства диспетчерско-технологического управления и другие основные средства.
Органами Общества являются:
1) высший орган - общее собрание акционеров;

2) басқару органы - Директорлар кеңесi;
3) атқарушы орган - Басқарма;
4) бақылаушы орган - тексеру комиссиясы болып табылады.
Қоғам органдары өкiлеттiктерiнiң саласы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен, Қоғамның Жарғысымен, Қоғамның нормативтiк-басқару құжаттарымен айқындалады.
Қоғамның құрамына: Жүйелiк оператордың Ұлттық диспетчерлiк орталығы, жүйеаралық электр тораптарының 9 филиалы (бұдан әрi - ЖЭТ): аумақтық белгiсi бойынша құрылған Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Шығыс, Батыс, Сарыбай, Солтүстiк, Орталық, Шымкент және Атқарушы дирекция кiредi. Уәкiлеттi орган бекiткен Қоғам қызметкерлерiнiң нормативтiк саны 4265 адамды құрайды. Қызметкерлердiң нормативтiк саны Қазақстан Республикасында қолданыстағы нормативтiк-басқару актiлерiнiң талаптарына сәйкес Қоғамның электр желiлiк объектiлерiнiң авариясыз, оған оралымды техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жөнiндегi жұмыстары кешенiне сүйене отырып айқындалды.
Қоғамның филиалдары Қоғамның оқшауландырылған құрылымдық бөлiмшелерi болып табылады және оның функцияларының бiр бөлiгiн, оның iшiнде өкiлдiктiң функцияларын жүзеге асырады. Филиалдар заңды тұлғалар болып табылмайды, ағымда шоттары бар, Атқарушы дирекциямен қаржыландырылады және өзiнiң өндiрiстiк қызметiн Қоғамның Директорлар кеңесi бекiткен филиал туралы тиiстi ереже негiзiнде жүзеге асырады. Қоғамның барлық филиалдары әдiлет органдарында есепке алу тiркеуiнен өткен.
"KEGOC" АҚ-ның өндірістік құрылымы
(Қағаз мәтіннен қараңыз)
Қазiргi уақытта Қоғам Қоғамның құрылымдық бөлiмшелерiнiң базасында құрылған екi мекеменiң - "KEGOC-Сервис" пен "Энергоинформның" құрылтайшысы болып табылады. Мекемелердiң негiзгi қызметi Қоғамның тиiмдi жұмысын қамтамасыз ету жөнiндегi функцияларды орындау болып табылады.
Мекемелер өздерiнiң қызметiнiң шеңберiнде мынадай функцияларды орындайды:
"Энергоинформ" мекемесi:
телекоммуникация құралдарын, ақпараттық жүйелердi пайдалану мен жөндеу жөнiндегi iс-шараларды ұйымдастыру және жүргiзу;
жүйелiк, технологиялық және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етудi құру, енгiзу мен пайдалану;
жедел ақпараттық-кешендердi енгiзу, жаңғырту мен пайдалану;
Қоғамды жергiлiктi жүйелiк телефон байланысымен қамтамасыз ету;
iшкi өндiрiстiк және технологиялық мақсаттағы желiлердi құру мен пайдалану;
жедел-диспетчерлiк байланыстың, релелiк қорғау мен аварияға қарсы автоматиканың қажеттiгі үшiн кернеудiң барлық сыныбындағы электр беру желiлерi бойынша байланыстың жоғары жиiлiктi арналарының жиiлiгiн тағайындау.
"KEGOC-Сервис" мекемесi:
жедел басқаруға алынған Қоғам мүлкiн пайдалану мен жөндеу жөнiндегi iс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу;
Қоғамның Атқарушы дирекциясының қызметiн ақпараттық, материалдық-техникалық және өзгелей қамтамасыз ету.
Қоғам мекемелердi ай сайын бекiтiлген сметалар негiзiнде қаржыландыруды жүзеге асырады. Бұдан басқа, Қоғам мекемелердiң жылдық қаржы есептемесiн бекiтедi, орындалуы үшiн мiндеттi нормативтiк, қаржылық, бухгалтерлiк, техникалық және ұйымдық-басқару құжаттамасын әзiрлейдi, мекемелердiң қызметiне тiкелей бақылауды жүзеге асырады.

2) орган управления - Совет директоров;
3) исполнительный орган - Правление;
4) контрольный орган - ревизионная комиссия.
Сфера полномочий органов Общества определяется действующим законодательством Республики Казахстан, Уставом Общества, нормативно-распорядительными документами Общества.
В состав Общества входят: Национальный диспетчерский центр системного оператора, 9 филиалов межсистемных электрических сетей (далее - МЭС): Акмолинские, Актюбинские, Алматинские, Восточные, Западные, Сарбайские, Северные, Центральные, Шымкентские, сформированных по территориальному признаку и Исполнительная дирекция. Нормативная численность персонала Общества, утвержденная уполномоченным органом, составляет 4265 человека. Нормативная численность персонала определена исходя из комплекса работ по безаварийному, оперативному техническому обслуживанию и ремонту электросетевых объектов Общества в соответствии с требованиями нормативно-распорядительных актов, действующих в Республике Казахстан.
Филиалы Общества являются обособленными структурными подразделениями Общества и осуществляют часть его функций, в том числе функции представительства. Филиалы не являются юридическими лицами, имеют текущие счета, финансируются Исполнительной дирекцией и свою производственную деятельность осуществляют на основании соответствующего положения о филиале, утвержденного Советом директоров Общества. Все филиалы Общества прошли учетную регистрацию в органах юстиции.
Производственная структура АО "KEGOC"
(См. бумажный вариант)
В настоящее время Общество является учредителем двух учреждений - "KEGOC - Сервис" и "Энергоинформ", сформированных на базе структурных подразделений Общества. Основной деятельностью учреждений является выполнение функций по обеспечению эффективной работы Общества.
В рамках своей деятельности учреждения выполняют следующие функции:
Учреждение "Энергоинформ":
организация и проведение мероприятий по эксплуатации и ремонту средств телекоммуникаций, информационных систем;
создание, внедрение и эксплуатация системного, технологического и прикладного программного обеспечения;
внедрение, модернизация и эксплуатация оперативно-информационных комплексов;
обеспечение Общества местной системной телефонной связи;
создание и эксплуатация сетей внутрипроизводственного и технологического назначения;
назначение частот высокочастотных каналов связи по линиям электропередачи всех классов напряжений для нужд оперативно-диспетчерской связи, релейной защиты и противоаварийной автоматики.
Учреждение "KEGOC - Сервис":
организация и проведение мероприятий по эксплуатации и ремонту имущества Общества полученного в оперативное управление;
информационное, материально-техническое и иное обеспечение деятельности Исполнительной дирекции Общества;
Общество осуществляет ежемесячное финансирование учреждений на основании утвержденных смет. Кроме того, Общество утверждает годовую финансовую отчетность учреждений, разрабатывает обязательную для исполнения нормативную, финансовую, бухгалтерскую, техническую и организационно-распорядительную документацию, осуществляет непосредственный контроль над деятельностью учреждений.

Қызметтiң негiзгi бағыттарына сәйкес және басқарудың барынша тиiмдiлiгiне жету мақсатында Қоғам Басшылықтан, 8 департаменттен, 5 басқармадан, Орталық бухгалтериядан, Кеңседен, Ақпараттық-талдау бөлiмiнен, Қауiпсiздiк қызметiнен тұратын Атқарушы дирекцияның құрылымын таңдап алды.
"KEGOC" АҚ Атқарушы дирекциясының ұйымдық құрылымы
(Қағаз мәтіннен қараңыз)
Таңдап алынған басқару құрылымының тиiмдiлiгi мен дұрыстығы 2001-2004 жылдардағы кезеңде Қоғамның шығынсыз қызметiн қамтамасыз еттi. "Standart&Poor`s" халықаралық несие рейтинг агенттiгi 2002 жылғы 4 қарашада Қоғамды тиiстi елдiң рейтингiсiне "ВВ", "Позитив" болжауынан бастап "ВВ қосу", "Тұрақты" болжауына дейiнгi кредиттiк рейтингтi өсiру жағын қайта қарады. Сондай-ақ "Moody's Investors Service" халықаралық несие рейтинг агенттiгi 2004 жылы 6 желтоқсанда Қоғамға "Baa3" несие рейтингiсiн, "Позитив" болжамын, сондай-ақ тиiстi елдiң рейтингiсiн бердi.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң 2004 жылғы 10 қарашадағы N 143 қаулысымен Қоғамға вексельдердiң бiрiншi сыныптық эмитенттер мәртебесi бiр жыл мерзiмге ұзартылды.
1.2. Нарықты талдау
Электр энергетикасы саласы Республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикаторы болып табылады, өйткенi электр энергиясын тұтынудың өсуi немесе кемуi және тиiсiнше оны өндiру елiмiздiң экономикасын дамытудың жалпы қарқынын сипаттайды, ал электр энергиясының құны кәсiпорындардың айтарлықтай бөлiгi үшiн өндiрiлген өнімнің өзіндік құны құрылымындағы шығындардың айқындаушы баптары болып табылады.
Электр энергиясын өндiру 2003 жылы Қазақстан бойынша тұтас алғанда, 63653,0 млн. кВт.сағатты құрады, оның ішінде:
жылу электр станциялары            52703,6 млн. кВт.сағат,
гидростанциялар                    8600,5 млн. кВт.сағат,
газ турбиналы электр станциялары   2348,9 млн. кВт.сағат.
2002 жылмен салыстырғанда электр энергиясын өндiру 5475,0 млн. кВт.сағатқа немесе 9,4%-ға ұлғайды.
Республикада электр энергиясын тұтыну 2003 жылы 61982,0 млн. кВт.сағатты құрады, бұл 2002 жылғы көрсеткiштерден 3934,5 млн. кВт.сағатқа немесе 6,8 %-ға артық, оның iшiнде, 2002 жылмен салыстырғанда электр энергиясын тұтынуды:
"Испат-Кармет" ААҚ 693,2 млн. кВт.сағатқа немесе 18,2 %-ға;
Ақсу ферроқорытпа зауыты 552,0 млн. кВт.сағатқа немесе 12,8 %-ға;
"ЖЖФЗ" ААҚ 282,4 млн. кВт.сағатқа немесе 32,9 %-ға;
Соколов - Сарыбай КӨБ 227,5 млн. кВт.сағатқа немесе 11,4 %-ға;
"Қазхром" ҰТК 223,6 млн. кВт. сағатқа немесе 20,7 %-ға ұлғайтты.
2003 жылы Қазақстан желiлерi арқылы транзитпен алғаш рет Орталық Азия республикаларынан Ресейге электр энергиясын берудiң жүзеге асырылғанын атап өткен жөн. 2003 жылы барлығы транзитпен 903,5 млн. кВт.сағат, оның iшiнде Қырғызстаннан 713,9 млн. кВт.сағат, Тәжiкстаннан - 189,6 млн. кВт.сағат берiлдi.

В соответствии с основными направлениями деятельности и с целью достижения наибольшей эффективности управления Обществом была выбрана cтруктура Исполнительной дирекции, состоящая из Руководства, 8 - и департаментов, 5 - и управлений, Центральной бухгалтерии, Канцелярии, Информационно-аналитического отдела, Службы безопасности.
Организационная структура Исполнительной дирекции AО "KEGOC"
(См. бумажный вариант)
Эффективность и правильность выбранной структуры управления обеспечили безубыточную деятельность Общества за период 2001-2004 годов. Международным кредитным рейтинговым агентством "Standard & Poor's" 4 ноября 2003 года Обществу пересмотрен в сторону повышения кредитный рейтинг с "ВВ", прогноз "Позитивный" до "ВВ плюс", прогноз "Стабильный", соответствующий страновому рейтингу. Так же международным кредитным рейтинговым агентством "Moody's Investors Service" 6 декабря 2004 года Обществу присвоен кредитный рейтинг "Ваа3", прогноз "Позитивный", также соответствующий страновому рейтингу.
Постановлением Национального Банка Республики Казахстан от 10 ноября 2004 года N 143 Обществу продлен статус первоклассного эмитента векселей сроком на один год.
1.2. Анализ рынка
Электроэнергетическая отрасль является индикатором социально-экономического развития Республики, так как рост или снижение объемов потребления и соответственно производства электроэнергии характеризует общий темп развития экономики страны, а стоимость электроэнергии для значительной части предприятий является определяющей статьей затрат в структуре себестоимости произведенной продукции.
Выработка электроэнергии в 2003 году в целом по Казахстану составила 63653,0 млн. кВт.ч, в том числе:
тепловыми электростанциями      52703,6 млн. кВт.ч,
гидростанциями                  8600,5 млн. кВт.ч,
газотурбинными электростанциями 2348,9 млн. кВт.ч.
По сравнению с 2002 годом выработка электроэнергии увеличилась на 5475,0 млн. кВт.ч или на 9,4 %.
Потребление электроэнергии в Республике в 2003 году составило 61982,0 млн. кВт.ч, что на 3934,5 млн. кВт.ч или на 6,8 % выше показателей 2002 года, в том числе по сравнению с 2002 годом увеличили потребление электроэнергии:
ОАО "Испат - Кармет" на 693,2 млн. кВт.ч или 18,2 %;
Аксуский ферросплавный завод на 552,0 млн. кВт.ч или на 12,8 %;
ОАО "НДФЗ" на 282,4 млн. кВт.ч или на 32,9 %;
Соколовско-Сарбайское ГПО на 227,5 млн. кВт.ч или на 11,4 %;
ТНК "Казхром" на 223,6 млн. кВт.ч или на 20,7 %.
Следует отметить, что в 2003 году, впервые через сети Казахстана, транзитом осуществлялась передача электроэнергии из республик Центральной Азии в Россию. Всего в 2003 году транзитом было передано 903,5 млн. кВт.ч, в том числе из Кыргызстана 713,9 млн. кВт.ч, из Таджикистана - 189,6 млн. кВт.ч.

Қоғамның көрсететiн электр энергиясын беру және техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызметтер табиғи монополия саласына жатады. "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi  Заңына сәйкес Қоғам табиғи монополия субъектiлерiнiң мемлекеттiк тiркелiмiне енгiзiлдi.
2003 жылғы 21 сәуiрден бастап "KEGOC" ААҚ электр қуатын реттеу жөнiндегi қызметтердi жеткiзушi ретiнде белгiлi бiр тауар нарығында басымдық (монополиялық) жағдайға ие болып келген рынок субъектiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзiлдi.
Қоғамның желiлерi арқылы жылына бiр млрд. астам кВт.сағат берiлетiн Қоғам қызметiнiң ең iрi тұтынушылары: "Қазақмыс корпорациясы" ААҚ, "ССТКӨБ" ААҚ, "Қазақстан Темiр жолы ҰК" АҚ, "Қазфосфат" ЖШС, "Қазмырыш" AAҚ, сондай-ақ электр энергиясын Ресей Федерациясына экспорттайтын "AES Екiбастұз" ЖШС және "Екiбастұз МАЭС-2" AҚ болып табылады.
1.3. Қоғамның 2002-2004 жылдардағы өндiрiстiк-қаржы
қызметiн талдау
2002 жылы электр энергиясын Қоғамның желiлерi бойынша беру көлемi 2001 жылмен салыстырғанда 5,3 %-ға кемiдi және 23,8 млрд. кВт.сағатты құрады. Электр энергиясын Қоғам желiлерi бойынша беру көлемiнiң кемуi республиканың оңтүстiк өңiрлерiндегi тұтынушылардың ЖМАЭС-тың жұмыс iстеу кезеңiнде өңiрлiк электр желiлiк компаниялардың желiлерi бойынша электрмен жабдықталуға көшуiне, электрмен жабдықталу схемаларының өзгеруiне, сондай-ақ Қоғамның қызметiн кейбiр тұтынушылардың ҰЭЖ-н шунттайтын өзiне меншiгi ЭБЖ-н салуына байланысты.
2003 жыл iшiнде электр энергиясын Қоғамның желiлерi бойынша беру көлемi 26,9 млрд. кВт.сағатты құрады, бұл 2002 жылғы көрсеткiштерден 13 %-ға жоғары. Беру көлемiнiң өсуi негiзiнен Ресейге "Екiбастұз MAЭC-2" станциясынан электр энергиясының экспорттық жеткiзiлiмiнiң ұлғаюына, сондай-ақ Ресей Федерациясына Қазақстан аумағы арқылы Тәжiкстан мен Қырғызстан электр энергиясының транзитiне байланысты болып отыр.
2004 жылы Қоғам 32,8 млрд. кВт.сағат көлемiнде (2003 жылмен салыстырғанда 22,0 %-ға ұлғайды) электр энергиясын беру жөнiнде қызмет көрсеттi. Беру көлемiн едәуiр ұлғайтудың негiзгi себебi Қоғамның "Қырғызстан/Қазақстан/Қырғызстан" желiсi арқылы электр энергиясының транзитiне арнап шарт жасасуы негiз болды.
Техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызмет көрсету көлемi 2002 жыл iшiнде 49,5 млрд. кВт.сағатты құрады, бұл 2001 жылғы деңгейге сәйкес келедi. 2003 жылы техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызмет көлемi 58,6 млрд. кВт.сағатты құрады немесе 2002 жылғы деңгейден 18,4 %-ғa жоғары. Техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызмет көрсету көлемiнiң ұлғаюы электр энергиясының экспорттық жеткiзiлiмдерi мен Ресей Федерациясына Тәжiкстан мен Қырғызстаннан берiлетiн электр энергиясының транзитiн диспетчерлендiрудi қоса алғанда, электр энергиясын өндiру көлемiнiң артуына байланысты болды.

Услуги по передаче электрической энергии и технической диспетчеризации, оказываемые Обществом, относятся к сфере естественной монополии. В соответствии с  Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях", Общество включено в Государственный регистр субъектов естественной монополии.
С 21 апреля 2003 года ОАО "KEGOC" включено в Государственный реестр субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке, как поставщик услуг по регулированию электрической мощности.
Наиболее крупными потребителями услуг Общества, передающими по сетям Общества более одного млрд. кВт.ч в год являются: ОАО "Корпорация Казахмыс", ОАО "ССГПО", АО "НК "Казакстан темiр жолы", ТОО "Казфосфат", ОАО "Казцинк", а также ТОО "AES Экибастуз" и АО "Экибастузская ГРЭС-2", экспортирующие электроэнергию в Российскую Федерацию.
1.3. Анализ производственно-финансовой деятельности
Общества за 2002-2004 годы
В 2002 году объемы передачи электроэнергии по сетям Общества по сравнению с 2001 годом снизились на 5,3 % и составили 23,8 млрд. кВт.ч. Снижение объема передачи электроэнергии по сетям Общества связано с переходом потребителей южных регионов республики на электроснабжение по сетям региональной электросетевой компании в период работы ЖГРЭС, изменением схем электроснабжения, а также строительством некоторыми потребителями услуг Общества собственных ЛЭП, шунтирующих НЭС.
За 2003 год объем передачи электроэнергии по сетям Общества составил 26,9 млрд. кВт.ч, что на 13 % выше показателя 2002 года. Рост объема передачи связан, в основном, с увеличением экспортных поставок электроэнергии в Россию от станции "Экибастузская ГРЭС-2", а также транзитом электроэнергии Таджикистана и Кыргызстана через территорию Казахстана в Российскую Федерацию.
В 2004 году Обществом оказаны услуги по передаче электроэнергии в объеме 32,8 млрд. кВт.ч. (рост на 22,0 % по сравнению с 2003 годом). Основной причиной значительного увеличения объема передачи послужило заключение договора на транзит электроэнергии через сети Общества "Кыргызстан - Казахстан - Кыргызстан".
Объем услуг по технической диспетчеризации за 2002 год составил 49,5 млрд. кВт.ч, что соответствует уровню 2001 года. В 2003 году объем услуг по технической диспетчеризации составил 58,6 млрд. кВтч, или на 18,4 % выше 2002 года. Рост объема услуг по технической диспетчеризации связан с увеличением объемов производства электроэнергии, включая экспортные поставки электроэнергии, и диспетчеризацией транзита электрической энергии из Таджикистана и Кыргызстана в Российскую Федерацию.

Техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызмет көрсету көлемi 2004 жылы 64,3 млрд. кВт.сағатты құрады.
2002 жыл iшiндегi негiзгi қызметтен алынған кiрiс 12599,3 млн.теңгенi құрады, бұл 2001 жылғы деңгейден 1146,3 млн. теңгеге (10,0 %-ға) артық, оның iшiнде мынадай қызмет түрлерi бойынша:
электр энергиясын беру жөнiнде - 10388,7 млн. теңге;
техникалық диспетчерлендiру жөнiнде - 1435,8 млн. теңге;
қуатты реттеу жөнiнде - 774,8 млн. теңге.
Қоғамның негiзгi қызметiнен алынған кiрiстiң өсуi бiр жыл iшiнде өңiраралық деңгейдегi тораптарда электр энергиясының технологиялық шығыстарын қарымталау үшiн электр энергиясын сатып алуға арналған шығындар кiретiн тарифтi қолдануға байланысты.
2003 жылы Қоғамның негiзгі қызметiнен алынған кiріс 15742,2 млн. теңгенi (2002 жылғы деңгейден 24,9%-ға артық) құрады, оның iшiнде:
электр энергиясын беру - 11919,4 млн. теңге (14,7%-ға);
техникалық диспетчерлендiру - 2711,6 млн. теңге (88,9 %-ға);
қуатты реттеу - 792,6 млн. теңге (2,3 %-ға өстi);
электрмен жабдықтаудың сенiмдiлiгi мен тұрақтылығын қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтер - 318,7 млн. теңге.
Беру мен техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызметтерден алынған кiрiстiң өсуi Қоғамның қызметтерiне арналған жаңа тарифтердiң 2003 ж. 01.01-ден бастап қолданылуына, көрсетілетiн қызметтер көлемiнiң ұлғаюына, сондай-ақ орташа беру ұзындығының ұлғаюына байланысты болды.
2004 жылы Қоғамның негізгi қызметiнен алынатын кiрiс 16835,7 млн. теңге (2003 жылғы деңгейден 7,0 %-ғa жоғары) сомасына бағаланады, оның iшiнде:
берiлген жеңiлдiктердi есепке ала отырып, электр энергиясын беру - 13027,2 млн. теңге (9,3 %-ға жоғары);
техникалық диспетчерлендiру - 2960,9 млн. теңге (9,2 %-ға жоғары);
қуатты реттеу - 848,6 млн. теңге (7,1 %-ға жоғары);
2002 жылы Қоғамның негiзгі қызметi жөнiндегi шығыстары жыл iшiнде (2001 жылы электр энергиясын сатып алу 1 шiлдеден бастап жүзеге асырылды) өңiраралық желiлерде электр энергиясының технологиялық шығысын өтеу үшiн электр энергиясын пайдалану мен сатып алу шығындарының өсуiне байланысты 2001 жылмен салыстырғанда 8,7 %-ға ұлғая отырып, 12164,8 млн. теңгенi құрады.
2002 жыл iшiндегi қаржы-шаруашылық қызметiнiң қорытындылары бойынша Қоғам 343,04 млн. теңге сомасында таза табыс алды, бұл 2001 жылғы деңгейден 24,2 млн. теңгеге (7,6 %-ға) артық.
2003 жыл iшiндегi Қоғамның негiзгi қызметi жөнiндегi шығыстары 13346,1 млн. теңгенi құрады, бұл 2002 жыл iшiндегi шығындардан 9,7 %-ға жоғары. 2003 жылы шығындардың айтарлықтай өсуiнiң негiзгi себептерi қарыз қаражатынан қаржыландырылатын Қазақстанның Ұлттық электр желiсiн жаңғырту жобасы (бұдан әрi - ҰЭЖ жаңғырту жобасы) бойынша қызметкерлерді оқыту мен консультативтiк қызметтерге ақы төлеуге арналған шығындардың Қоғамның ағымдағы шығыстарына жатқызылуы, сондай-ақ инвестициялық бағдарламаларға сәйкес негiзгi құралдарды iске қосуға байланысты амортизациялық аударымдардың өсуi болып табылады.

Объем услуг по технической диспетчеризации в 2004 году составил 64,3 млрд. кВт.ч.
Доход от основной деятельности за 2002 год составил 12599,3 млн. тенге, что на 1146,3 млн. тенге больше уровня 2001 года (на 10,0 %), в том числе, по видам услуг:
по передаче электроэнергии - 10388,7 млн. тенге;
по технической диспетчеризации - 1435,8 млн. тенге;
по регулированию мощности - 774,8 млн. тенге.
Рост дохода от основной деятельности Общества связан с применением тарифа, включающего затраты на приобретение электроэнергии для компенсации технологического расхода электроэнергии в сетях межрегионального уровня в течение года.
В 2003 году доходы Общества от основной деятельности составили 15742,2 млн. тенге (на 24,9 % больше уровня 2002 года) в т. ч.:
передача электроэнергии - 11919,4 млн. тенге (рост на 14,7 %);
техническая диспетчеризация - 2711,6 млн. тенге (на 88,9 %);
регулирование мощности - 792,6 млн. тенге (на 2,3 %);
услуги по обеспечению надежности и устойчивости электроснабжения - 318,7 млн. тенге.
Рост доходов от услуг по передаче и технической диспетчеризации обусловлен применением с 01.01.2003 года новых тарифов на услуги Общества, увеличением объемов оказываемых услуг, а также увеличением средней протяженности передачи.
В 2004 году доходы Общества от основной деятельности оцениваются в сумме 16835,7 млн. тенге (на 7,0 % выше уровня 2003 года) в т. ч.:
передача электроэнергии с учетом предоставленных скидок - 13027,2 млн. тенге (повышение на 9,3 %);
техническая диспетчеризация - 2960,9 млн. тенге (повышение на 9,2 %);
регулирование мощности - 848,6 млн. тенге (повышение на 7,1 %);
В 2002 году расходы Общества по основной деятельности составили 12164,8 млн. тенге, с увеличением по сравнению с 2001 годом на 8,7 %, связанным с ростом затрат на эксплуатацию и приобретением электроэнергии для компенсации технологического расхода электроэнергии в межрегиональных сетях, в течение года (в 2001 году покупка электроэнергии осуществлялась с 1 июля).
По итогам финансово-хозяйственной деятельности за 2002 год Обществом получен чистый доход на сумму 343,04 млн. тенге, что выше уровня 2001 года на 24,2 млн. тенге (на 7,6 %).
За 2003 год расходы Общества по основной деятельности составили 13346,1 млн. тенге, что на 9,7 % выше затрат за 2002 год. Основной причиной значительного увеличения затрат в 2003 году явилось отнесение на текущие расходы Общества затрат на обучение персонала и оплату консультационных услуг по Проекту модернизации Национальной электрической сети Казахстана (далее - Проект модернизации НЭС), финансируемых из средств займов, а также увеличением амортизационных отчислений, обусловленным вводом основных средств в соответствии с инвестиционной программой.

2004 жылы Қоғамның негізгi қызметi жөнiндегi шығыстары 14536,2 млн. теңге мөлшерiнде болады деп күтiлуде. Негiзгi қызмет жөнiндегі шығыстар Қоғамның электр желiлiк объектiлерiн пайдалану мен жөндеу жөнiндегi жұмыстарының бiр бөлігiн 2003 жылдан 2004 жылға ауыстыруына (конкурстарды өткiзудiң кiдiрiстерiне байланысты), негiзгi құралдардың пайдалануға iске қосылуына байланысты амортизациялық аударымдар мен мүлiкке салынатын салықтың өсуiне, ағымдағы шығыстарға жатқызылған несиелер бойынша пайыздардың көбеюiне байланысты 1190,2 млн. теңгеге өстi, сондай-ақ бұл ҰЭЖ жаңғырту жобасы бойынша негiзгi құралдарды iске қосуға  байланысты болды. Бұдан басқа, Қоғам 2004 ж. 16.03 "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" транзитiнiң электр беру желiсi бiрiншi телiмiнiң құрылысын қаржыландыру үшiн Еуропа Қайта құру мен Даму Банкiмен және Қазақстанның Даму Банкiмен 81 млн. АҚШ доллары сомасында кредиттiк келiсiмге шарт жасасты, соған сәйкес Қоғам 1,11 млн. АҚШ доллары сомасында бiржолғы комиссия төлейтiн болады.
Қоғамның 2003 жыл iшiндегi таза табысы 1635,1 млн. теңге сомасындағы уақытша айырмалардан салықтың әсерi сомасында резервтер құруды есепке ала отырып, 1741,6 млн. теңгенi құрады. 2002 жылғы көрсеткiштермен салыстырғанда таза табыс Қоғамның негізгi қызметiнен алынатын кiрiстiң өсуiне, мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi рәсiмдердiң сақталуына байланысты Қоғамның электр желiлiк объектiлерiн жөндеу мен пайдалануға арналған шығыстарының игерiлмеуiне, сондай-ақ негiзгi қызметтен емес, ұлттық валютаның нығаюы мен бағам айырмасының 570,5 млн. теңге сомасында есептелуi нәтижесiнде алынған пайдаға байланысты айтарлықтай өстi. Қоғам сондай-ақ депозиттер бойынша 280,4 млн. теңге сомасында сыйақы алды.
2004 жылы Қоғамның таза табысы 1129,0 млн. теңге сомасына бағаланады.
2002-2004 жылдарда қоғамның шығындарына жатқызылған тiкелей салықтар мен алымдардың сомасы 3,37 млрд. теңге мөлшерiнде күтiлуде, олардан:
мүлiкке салынатын салық - 2,08 млрд. теңге (2002 ж. - 0,63 млрд. теңге, 2003 ж. - 0,65 млрд. теңге, 2004 ж. - 0,8 млрд. теңге);
әлеуметтiк салық - 1,14 млрд. теңге (2002 ж. - 0,41 млрд. теңге, 2003 ж. - 0,4 млрд. теңге, 2004 ж. - 0,33 млрд. теңге);
жер салығы мен қоршаған ортаны қорғау қорына төлемдер 0,13 млрд. теңге (2002 ж. - 39,9 млн. теңге, 2003 ж. - 43,5 млн. теңге, 2004 ж. - 43 млн. теңге);
көлiк құрамына салық - 16,8 млн. теңге (2002 ж. - 5,2 млн. теңге, 2003 ж. - 5,6 млн. теңге, 2004 ж. - 6,0 млн. теңге);
2002 жылы күрделi қаржыны игеру 6078,0 млн. теңгенi (ҚҚС-сыз) құрады немесе 2001 жылғы көрсеткiштен 49,9 %-ға жоғары. ҰЭЖ жаңғырту жобасы бойынша несие қаражатын есепке ала отырып, күрделi қаржыны игерудiң жалпы көлемiнен 3021,6 млн. теңге, оның iшiнде Қоғамның өз қаражаты есебiнен - 1421,4 млн. теңге мөлшерiнде игерiлдi.

Расходы Общества по основной деятельности в 2004 году ожидаются в размере 14536,2 млн. тенге. Рост расходов по основной деятельности на 1190,2 млн. тенге связан с переносом части работ по эксплуатации и ремонту электросетевых объектов Общества с 2003 года на 2004 год (в связи с задержками проведения конкурсов), ростом амортизационных отчислений и налога на имущество, обусловленным вводом основных средств в эксплуатацию, увеличением процентов по кредитам, относимых на текущие расходы, что также связано с вводом основных средств по Проекту модернизации НЭС. Кроме того, 16.03.2004 года Обществом заключены кредитные соглашения с Европейским банком реконструкции и развития и Банком развития Казахстана на сумму 81 млн. долларов США для финансирования строительства первого участка линии электропередачи транзита "Север - Юг Казахстана", в соответствии с которыми Обществом будут выплачены единовременные комиссии на сумму 1,11 млн. долларов США.
Чистый доход Общества за 2003 год, с учетом создания резервов на сумму налогового эффекта от временных разниц на сумму 1635,1 млн. тенге, составил 1741,6 млн. тенге. Значительный рост чистого дохода, по сравнению с показателями 2002 года, обусловлен увеличением доходов Общества от основной деятельности, недоосвоением затрат на ремонт и эксплуатацию электросетевых объектов Общества в связи с соблюдением процедур по госзакупкам, а также прибылью от не основной деятельности, полученной в результате укрепления национальной валюты и соответствующим начислением курсовой разницы в сумме 570,5 млн. тенге. Также Обществом были получены вознаграждения по депозитам на сумму 280,4 млн. тенге.
В 2004 году чистый доход Общества оценивается на сумму 1129,0 млн. тенге.
В 2002-2004 годах сумма прямых налогов и сборов, отнесенных на затраты общества, ожидается в размере 3,37 млрд. тенге, из них:
налог на имущество - 2,08 млрд. тенге (2002 г. - 0,63 млрд. тенге, 2003 г. - 0,65 млрд. тенге, 2004 г. - 0,8 млрд. тенге);
социальный налог - 1,14 млрд. тенге (2002 г. - 0,41 млрд. тенге, 2003 г. - 0,4 млрд. тенге, 2004 г. - 0,33 млрд. тенге);
земельный налог и платежи в фонд охраны окружающей среды - 0,13 млрд. тенге (2002 г.- 39,9 млн. тенге, 2003 г. - 43,5 млн. тенге, 2004 г. - 43 млн. тенге);
налог на транспортные средства - 16,8 млн. тенге (2002 г. - 5,2 млн. тенге, 2003 г. - 5,6 млн. тенге, 2004 г. - 6,0 млн. тенге).
В 2002 году освоение капитальных вложений составило 6078,0 млн. тенге (с НДС), или на 49,9 % выше показателя 2001 года. Из общего объема капитальных вложений по проекту модернизации НЭС с учетом кредитных средств освоено 3021,6 млн. тенге, в том числе за счет собственных средств Общества в размере 1421,4 млн. тенге.

Негiзгi қорлар 4845,5 млн. теңге сомасында енгiзiлдi.
2003 жыл iшiндегi инвестициялық бағдарламаны iске асыруға 12448,4 млн. теңге, оның iшiнде қарыз қаражатынан 5176,7 млн. теңге жұмсалды.
Күрделi қаржыны игеру (қоймалардан алынған материалдар мен жабдықтарды, сондай-ақ бұрын берiлген аванстарды есепке ала отырып) 13220,0 млн. теңгенi құрады, бұл 2002 жылғы деңгейден 2,2 есеге асып түседi, оның iшiнде өз қаражаты есебiнен - 7051,8 млн. теңге, қарыз қаражаттан - 6168,2 млн. теңге.
Негiзгi құралдар 11408,0 млн. теңге сомасында енгiзiлдi, бұл 2002 жылғы деңгейден 2,3 есеге асып түседi.
2004 ж. 01.01-ға ҰЭЖ жаңғырту жобасын iске асыру басталғалы берi 65,5 млн. АҚШ доллары, оның ішінде 2003 жыл ішінде - 46,9 млн. АҚШ доллары сомасында қарыз қаражаттары жұмсалды. Ортақ қаржыландыру жүйесi бойынша Қоғамның қаражатынан (кредиттiк келiсiмдерге сәйкес сыйақылар мен комиссияларды төлеуге, Жобалауды басқару департаментiн ұстауға және т.б. арналған шығыстарды қоса алғанда) 59,4 млн. АҚШ доллары, оның iшiнде, есеп берiлiп отырған жыл iшiнде - 26,7 млн. АҚШ доллары жұмсалды.
ҰЭЖ жаңғырту жобасы бойынша күрделi қаржыны игеру (ҚҚС-мен) 10517,1 млн. теңгенi, оның iшiнде ХКДБ мен ЕКДБ-ның қарыз қаражаттары бойынша 6168,2 млн. теңгенi, Жобаны ортақ қаржыландыру жүйесi бойынша Қоғамның өз қаражатынан - 4348,9 млн. теңгенi құрады.
ҰЭЖ жаңғырту жобасын iске асыру кезеңi iшiнде 183,5 млн. АҚШ доллары сомасында, олардан мыналарды сатып алуға келiсiм-шарт жасасылды: жоғары вольттық жабдықтар - 75,7 млн. АҚШ доллары, SCADA/EMS жүйелерiн (диспетчерлiк бақылау мен деректердi өңдеу) - 16,9 млн. АҚШ доллары, телекоммуникациялық жүйелер - 22,8 млн АҚШ доллары, релелiк қорғау мен шағын станцияларды автоматтандыру - 64,9 млн. АҚШ доллары, электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесi - 2,5 млн. АҚШ доллары, электр энергиясының сауда жүйесi - 0,7 млн. АҚШ доллары.
Консультациялық қызметтерге арналған келiсiм-шарттардың құны 3,4 млн. АҚШ долларын құрайды.
Жасалған келiсiм-шарттарға сәйкес алаңдарға 159 дана ажыратқышты, 1206 дана айырғыштар мен тiректiк оқшаулатқыштарды, 178 дана ток трансформаторларын, 93 дана кернеу трансформаторларын, 204 дана асқын кернеу шектеуiштерiн қоса алғанда, 2003 жылғы жеткiзiлiм жоспарының 1859 бiрлiк санындағы жоғары вольттық жабдықтары қойылды. Бұдан басқа, 87 КҚЖ жүйесiн, 62 АТЖ-н, 175 РРЖ жүйесiн қоса алғанда, телекоммуникациялық жүйелердi қою жүзеге асырылды.
2003 жылдың мамыры мен қазанында болған ХҚДБ байқау миссиясы ҰЭЖ жаңғырту жобасының жүзеге асырылу барысын қанағаттанарлық деп бағалады.
ҰЭЖ жаңғырту жобасын iске асырудан басқа, Қоғамның өз қаражатының есебiнен тозығы жеткен және ескiрген жабдықтарды ауыстыру мен жаңғыртуға бағытталған қысқа мерзiмдiк жобаларды жүзеге асырады. Басқа күрделi қаржының жалпы сомасы 2003 жылы 2702,9 млн. теңгенi құрады. 2003 жылы, сондай-ақ Қоғам "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк транзитiнiң 500 кВ екiншi желiсi құрылысының" жобасын (бұдан әрi - "Қазақстанның Оңтүстiк-Солтүстiк") iске асыру жөнiндегi жұмысты бастады. Жобаның техникалық-экономикалық негiздемесiн әзiрлеуге, сондай-ақ желiнiң бiрiншi телiмiнiң күрежолын таңдау мен келiсу жөнiндегi жұмыстарды жүргiзуге арналған шарттар жасалды, бiрiншi телiмінiң құрылысын қаржыландырудың көздерi мен шарттары айқындалды.

Введено основных фондов на сумму 4845,5 млн. тенге.
За 2003 год на реализацию инвестиционной программы было израсходовано 12448,4 млн. тенге, в том числе заемных средств 5176,7 млн. тенге.
Освоение капитальных вложений составило (с учетом использования материалов и оборудования со складов, а так же выданных ранее авансов) 13220,0 млн. тенге, что в 2,2 раза превышает уровень 2002 года, в том числе за счет собственных средств - 7051,8 млн. тенге, заемных средств - 6168,2 млн. тенге.
Введено основных средств на сумму 11408,0 млн. тенге, что в 2,3 раза превышает уровень 2002 года.
На 01.01.2004 г. с начала реализации Проекта модернизации НЭС израсходовано заемных средств на сумму 65,5 млн. долларов США, в том числе за 2003 год - 46,9 млн. долларов США. Из средств Общества по линии софинансирования (включая расходы на выплату вознаграждений и комиссий, содержание Департамента управления проектами и др. расходы в соответствии с кредитными соглашениями) израсходовано 59,4 млн. долларов США, в том числе за отчетный год - 26,7 млн. долларов США.
Освоение капитальных вложений (с НДС) по Проекту модернизации НЭС составило 10517,1 млн. тенге, в том числе по заемным средствам МБРР и ЕБРР - 6168,2 млн. тенге, из собственных средств Общества по линии софинансирования - 4348,9 млн. тенге.
За период реализации Проекта модернизации НЭС заключено контрактов на сумму 183,5 млн. долларов США, из них на закупку высоковольтного оборудования - 75,7 млн. долларов США, системы SCADA/EMS (диспетчерский контроль и сбор данных) - 16,9 млн. долларов США, на телекоммуникационные системы - 22,8 млн. долларов США, релейную защиту и автоматизацию подстанций - 64,9 млн. долларов США, автоматизированную систему коммерческого учета электроэнергии - 2,5 млн. долларов США, на Торговую систему электроэнергии - 0,7 млн. долларов США.
Стоимость контрактов на консультационные услуги составила 3,4 млн. долларов США.
В соответствии с заключенными контрактами на площадки было поставлено высоковольтное оборудование плана поставки 2003 года в количестве 1859 единиц, включая выключатели - 159 штук, разъединители и опорные изоляторы - 1206 штук, трансформаторы тока - 178 штук, трансформаторы напряжения - 93 штуки, ограничители перенапряжения - 204 штуки. Кроме того, были осуществлены поставки по телекоммуникационным системам, включая СГП - 87 систем, АТС-62 системы, РРЛ - 175 систем.
Наблюдательная Миссия МБРР, состоявшаяся в мае и октябре 2003 года, оценила ход осуществления Проекта модернизации НЭС как удовлетворительный.
Кроме реализации Проекта модернизации НЭС, Общество за счет собственных средств осуществляет реализацию краткосрочных проектов, направленных на замену и модернизацию морально и физически устаревшего оборудования. Общая сумма прочих капитальных вложений в 2003 году составила 2702,9 млн. тенге.
Также в 2003 году Обществом начата работа по реализации проекта "Строительство второй линии транзита 500 кВ Север - Юг Казахстана" (далее - "Север - Юг Казахстана"). Были заключены договоры на разработку Технико-экономического обоснования проекта, а также проведение работ по выбору и согласованию трассы первого участка линии, были определены источники и условия финансирования строительства первого участка.

2004 жылы Қоғам инвестициялық қызметке 11,0 млрд. теңге, оның iшiнде қарыз қаражатынан - 6,2 млрд. теңге, Қоғамның өз қаражатынан - 4,7 млрд. теңге мөлшерiнде қаражат жұмсады.
Қоғамның инвестициялық қызметi 2004 жылы үш негiзгi бағыт бойынша жүзеге асырылды:
1. ҰЭЖ жаңғырту жобасын одан әрi iске асыру.
9,0 млрд. теңге, оның iшiнде қарыз қаражатынан - 5,7 млрд. теңге мөлшерiндегi ақша қаражаттары:
жоғары вольттық коммутациялық жабдықтарды (ажыратқыштар, айырғыштар), өлшеу жабдықтарын (ток және кернеу трансформаторлары) ауыстыруға;
басқару жүйелерiн орнату мен шағын станцияларды автоматтандыруға;
қолданыстағы радио релелiк жүйелердi ауыстыруға және жаңаларын салуға;
спутниктiк байланыс торабының құрылысын бастауға жұмсалатын болады.
2. "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк транзитiнiң 500 кВ екiншi электр беру желiсi құрылысының" жобасын iске асыру 714,5 млн. теңге, оның iшiнде ЕҚДБ мен ҚДБ қарыз қаражаттарынан - 500 млн. теңге сомасындағы қаражат "ОҚ MAЭC" пен "Шу" шағын станцияларында жобалау-iздестiру жұмыстарын орындауға, желiнiң бiрiншi телiмiнiң күрежолы бойынша iздестiру жұмыстарына, "Шу" шағын станциясында ЖБП ғимараты пен жабдықтарға арналған қойманы салуға, ӘЖ екiншi және үшiншi телiмдерiнiң күрежолдарын таңдау мен келiсу жөнiндегi жұмыстарын жүргiзуге, консультант қызметiне ақы төлеу мен жоғары вольттық жабдықтарды жеткiзуге арналған шарттар бойынша аванстар төлеуге жұмсалды.
3. Басқа инвестициялар Қазақстан Республикасы Ұлттық электр желiсiнiң авариясыз, сенiмдi жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге, тозығы жеткен және ескiрген жабдықтарды ауыстыру, жаңарту мен жаңғырту жолымен қызметтердiң сапасын арттыруға, қызметкерлердiң еңбек жағдайын жақсартуға, Қоғам қызметкерлерiн еңбектiң осы заманғы құралдарымен қамтамасыз етуге бағытталды.
1.4. Қоғамның жүргiзетiн iс-шаралары
"Қазақстан Республикасының индустриалдық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясы туралы" (бұдан әрi - Стратегия) Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 17 мамырдағы N 1096  Жарлығында электр энергетикасы саласы үшiн:
7.4.1. Электр энергетикалық саясат
Электр энергетикасын одан әрi реформалау нарықтық қайта құруларды тереңдетуге, электр энергиясының биржалық саудасын құру мен дамытуға, электр энергетикасы саласындағы қызметтер спектрiн кеңейтуге бағытталатын болады, - деп көзделген.
2003-2004 жылдары Қоғам Қазақстан Республикасының электр энергетикасындағы нарықтық қатынастарды одан әрi дамыту тұжырымдамасын (Yкiметтiң 2004 ж. 18 ақпандағы N 190  қаулысымен бекiтiлген) әзiрлеуге қатысты. Қазақстан Республикасының Парламентi Тұжырымдама негiзiнде 2004 жылғы 9 шiлдеде "Электр энергетикасы туралы"  Заң қабылдады, соның нәтижесiнде Қазақстанның электр энергетикасында нарықтық реформаларды дамыту үшiн заң шығарушы база құрылды. Заң электр энергиясының көтерме және бөлшек сауда нарықтарында жаңа қатысушылардың - Жүйелiк оператордың, Орталықтандырылған сауда операторының, энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың пайда болуы мен нарықтың бұрынғы қатысушыларының бiрқатар функцияларын өзгертудi көздейдi.
Заң сондай-ақ Қазақстанда электр энергиясы көтерме сауда нарығының перспективалық үлгiсiн енгiзудi және электр энергиясының орталықсыздандырылған саудасының жұмыс iстеп тұрған нарығын нақты уақыт режимiндегi теңгерiмдеушi орталықтандырылған көтерме сауда нарығымен және жүйелiк әрi қосалқы қызметтер нарығымен толықтыра отырып, дамытуды көздейдi. Бұл ретте орталықсыздандырылған сауданың қолданыстағы нарығы негiзгi сараланымы (көтерме сауданың 90 %-ы және одан астамы) ретiнде сақталады.
"Электр энергетикасы туралы"  Заңды iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi Қоғамның белсендi қатысуымен 2004 жылдың шiлдесi-қыркүйегiнде мынадай құқықтық кесiмдердi әзiрледi:

В 2004 году Обществом на инвестиционную деятельность направлены средства в размере 11,0 млрд. тенге, в том числе из средств займов - 6,2 млрд. тенге, из собственных средств Общества - 4,7 млрд. тенге.
Инвестиционная деятельность Общества в 2004 году осуществлялась по трем основным направлениям:
1. Дальнейшая реализация Проекта модернизации НЭС.
Денежные средства в размере 9,0 млрд. тенге, в том числе из средств займов - 5,7 млрд. тенге, были направлены на:
замену высоковольтного коммутационного оборудования (выключателей, разъединителей), измерительного оборудования (трансформаторов тока и напряжения);
установку систем управления и автоматизации подстанций;
замену существующих и строительство новых радиорелейных линий;
начало строительства сети спутниковой связи.
2. Реализация проекта "Строительство второй линии электропередачи 500 кВ транзита Север - Юг Казахстана".
Средства в сумме 714,5 млн. тенге, в том числе из средств займов ЕБРР и БРК - 500 млн. тенге, были направлены на выполнение проектно-изыскательских работ на подстанциях "ЮК ГРЭС" и "Шу", изыскательские работы по трассе первого участка линии, строительство здания ОПУ и склада под оборудование на подстанции "Шу", проведение работ по выбору и согласованию трассы второго и третьего участков ВЛ, оплату услуг консультанта и выплату авансов по договорам на поставку высоковольтного оборудования.
3. Прочие инвестиции были направлены на обеспечение безаварийного, надежного функционирования Национальной электрической сети Республики Казахстан, повышение качества услуг, улучшение условий труда персонала путем замены, реконструкции и модернизации морально и физически устаревшего оборудования, обеспечения персонала Общества современными средствами труда.
1.4. Мероприятия, проводимые Обществом
Указом Президента Республики Казахстан от 17 мая 2003 года N 1096 "О Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы" (далее - Стратегия) для отрасли электроэнергетики предусмотрено:
п.7.4.1. Электроэнергетическая политика.
Дальнейшее реформирование электроэнергетики будет направлено на углубление рыночных преобразований, создание и развитие биржевой торговли электроэнергией, расширение спектра услуг в сфере электроэнергетики.
В 2003-2004 гг. Общество принимало участие в разработке Концепции дальнейшего развития рыночных отношений в электроэнергетике Республики Казахстан (утверждена  постановлением Правительства от 18 февраля 2004 г. N 190). На основе концепции Парламентом Республики Казахстан 9 июля 2004 г. принят  Закон "Об электроэнергетике", которым создана законодательная база для развития рыночных реформ в электроэнергетике Казахстана.
Закон предусматривает появление на оптовом и розничном рынках электроэнергии новых участников - системного оператора, оператора централизованных торгов, энергоснабжающих организаций и изменение ряда функций действующих участников рынка.
Также Законом предусматривается внедрение и развитие в Казахстане перспективной модели оптового рынка электроэнергии, с дополнением действующего рынка децентрализованной торговли электроэнергией рынком централизованной торговли, балансирующим рынком в режиме реального времени и рынком системных и вспомогательных услуг. При этом действующий рынок децентрализованной торговли сохраняется в качестве основного сегмента (90 % и более оптовой торговли).
В целях реализации  Закона "Об электроэнергетике" Министерством энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан при активном участии Общества в июле-сентябре 2004 г. разработаны следующие нормативные правовые акты:

Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрiнiң мiндетiн атқарушының 2004 жылғы 27 тамыздағы N 197 бұйрығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының электр энергиясы көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және жұмыс iстеу  ережесi ;
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрiнiң мiндетiн атқарушының 2004 жылғы 10 қыркүйектегi N 213 бұйрығымен бекiтiлген Жүйелiк оператордың қызмет көрсетуi мен жүйелiк және қосалқы қызмет нарығының жұмыс iстеу  ережесi ;
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрiнiң 2004 жылғы 16 қыркүйектегi N 220 бұйрығымен бекiтiлген Қазақстанның бiртұтас электр энергетикалық жүйесiнде авариялық бұзылыстарды болдырмау жөнiндегi шараларды жүзеге асыру мен оларды жою  ережесi ;
Электр энергиясы көтерме сауда субъектiлерiнiң электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесiн құру бағдарламасы.
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрiнiң 2004 ж. 27.08 N 198 бұйрығымен Қоғам Қазақстанның Бiртұтас электр энергетикалық жүйесiнiң жүйелiк операторы болып тағайындалды, ол халықаралық практикада қалыптасқан электр энергиясының бәсекелестiк нарығын ұйымдастыруға жауап бередi. Заңда Қазақстанның БЭЖ жүйелiк операторының функциялары Ұлттық электр желiсi бойынша электр энергиясын беру жөнiндегi қызметтерге көтерме сауда нарығы субъектiлерiнiң қол жеткiзуi үшiн тең жағдайларды қамтамасыз ететiн, орталықтандырылған жедел-диспетчерлiк басқаруды, теңгерiмдеушi нарықты, жүйелiк және қосалқы қызметтер нарығын ұйымдастыру мен басқаруды жүзеге асыратын, сондай-ақ басқа елдердiң жүйелiк операторларымен өзара iс-қимылды қамтамасыз ететiн ұйым ретiнде айқындалды.
Жүзеге асырылатын реформаларды қолдау мен саланы одан әрi дамыту үшiн энергия өндiрушi және тасымалдаушы кәсiпорындардың жабдықтарын жаңалау үшiн инвестицияны ұлғайтуды қамтамасыз ету қажет.
Қоғам iске асыратын ҰЭЖ жаңғырту жобасы стратегиялық инвестициялық жобалардың бiрi болып табылады, ол қазiргi таңда Қазақстанда жүзеге асырылуда. Жобаны жүзеге асыру Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң электр энергетикасы саласында жүргiзiп отырған реформаларына байланысты.
Жобаның негiзгi мақсаты - бұл шағын станцияларды, диспетчерлiк және бақылау жүйелерiн жаңғырту арқылы сенiмдi және сапалы электр энергиясымен жабдықтауды жақсарту; электр энергиясы мен қуатының көтерме сауда нарығының тұрақты жұмыс iстеуi үшiн жағдайлар жасау арқылы бәсекелестiктi дамыту және берушi желiлерге қол жеткiзудi жақсарту; пайдалану шығындарын азайту.

Правила организации и функционирования оптового рынка электроэнергии Республики Казахстан утвержденные приказом и.о. Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 27 августа 2004 года N 197;
Правила оказания услуг системным оператором и функционирования рынка системных и вспомогательных услуг утвержденные приказом и.о. Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 10 сентября 2004 года N 213;
Правила осуществления мер по предотвращению аварийных нарушений в единой  электроэнергетической системе Казахстана и их ликвидации утвержденные приказом Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 16 сентября 2004 года N 220;
Программа создания автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии субъектов оптового рынка электрической энергии.
Приказом Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 27.08. 2004 г. N 198 Общество назначено системным оператором Единой электроэнергетической системы Казахстана, что отвечает сложившейся международной практике организации конкурентных рынков электроэнергии. В Законе определены функции системного оператора ЕЭС Казахстана,   как организации, обеспечивающей равные условия доступа субъектам оптового рынка к услугам по передаче электроэнергии по Национальной электрической сети, осуществляющей централизованное оперативно-диспетчерское управление, организацию и управление балансирующим рынком, рынком системных и вспомогательных услуг, а также обеспечивающей взаимодействие с системными операторами других стран.
Для поддержки проводимых реформ и дальнейшего развития отрасли необходимо обеспечить увеличение инвестиций для обновления оборудования энергопроизводящих и транспортирующих предприятий.
Проект модернизации НЭС, реализуемый Обществом, является одним из стратегических инвестиционных проектов, который в настоящее время реализуется в Казахстане. Осуществление проекта связано с реформами, проводимыми Правительством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
Основное назначение проекта - это улучшение надежности и качества снабжения электроэнергией через модернизацию подстанций, диспетчерских и контрольных систем; развитие конкуренции посредством создания условий для устойчивого функционирования оптового рынка электроэнергии и мощности и улучшения доступа к передающим сетям; снижение эксплуатационных затрат.

Жобаны қаржыландыру Халықаралық Қайта құру мен Даму Банкiнiң 140 млн. доллары мөлшерiндегi және Еуропа Қайта құру мен Даму Банкiнiң 45 млн. доллары мөлшерiндегi заемдарын тарта отырып жүзеге асырылады.
Стратегияның 5.2-тармағы бөлiгiнде - ДСҰ-ға кiру.
Стратегияда:
ДСҰ шеңберiнде Қазақстанның сауда саясаты арқылы мынадай негiзгi мiндеттердi шешуiне тура келедi;
... ЕуроАзЭҚ мен ТМД шеңберiнде өңiрлiк интеграциялық үдерiстердi дамыту.
ТМД Электр энергетикалық Кеңесiнiң Атқарушы комитетi Қоғамның белсендi қатысуымен Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң жалпы электр энергетикалық нарығын құру туралы келiсiм жобасын (ТМД Электр энергетикалық Кеңесiнiң 2004 жылғы 10 маусымдағы N 25 хаттамасының шешiмiмен мақұлданды) әзiрледi.
Акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi табиғи монополиялық субъектiлердiң, ұлттық компаниялардың, акционерлiк қоғамдардың қызметiн реттейтiн қолданыстағы заңнамаға сәйкес Қоғам жыл сайын тарифтiк сметаны, Қоғамды дамытудың орташа мерзiмдiк кезеңге арналған жоспарын бекiтедi және олардың орындалуы туралы есеп бередi, мемлекеттiк сатып алу жоспарын бекiтедi, қаржы есептемелерiне жыл сайын аудиторлық тексеру жүргiзедi, Қоғамның өндiрiстiк-қаржы қызметi туралы мемлекеттiк органдар, Директорлар кеңесi мен Yкiмет алдында тұрақты есеп берiп отырады, қаржы есептерiн БАҚ-та жариялайды. Бұдан басқа, Мемлекеттiк мүлiк комитетiмен, Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгiмен, Қазақстан Республикасының Табиғи монополияны реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiмен және басқа бақылаушы органдармен тәуелсiз ұйымдарды тарта отырып, Қоғамның қызметiне жыл сайын мониторингi өткiзiледi. Қоғам сондай-ақ өзiнiң қызметiнiң негiзгi қорытындыларын, өздерiнiң және тұтастай сала алдында тұрған мiндеттердi, сондай-ақ оларды шешу жолдарын БАҚ арқылы жұртшылыққа тұрақты жеткiзiп тұрады.
Осы шаралар мен Қоғам жүргiзетiн жұмыстар жұртшылықпен байланысты ұстау мен Қоғамның шаруашылық қызметiнiң айқындығын қамтамасыз етедi.
Қазақстан Республикасының Президентi мен Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шешiмдерiне сәйкес Қоғам өкiлдерi Қазақстан Республикасындағы тарифтiк саясатты әзiрлеу жөнiндегi, Мемлекеттiк холдингтiк компанияны құру жөнiндегi жұмыс топтарының мүшелерi болып табылады.
1.5. Қоғамды дамытудың 2005-2007 жылдарға
арналған жоспары
Елдi дамытудағы оң үрдiстер, өнеркәсiп өндiрiсiнiң өсуi электр энергиясын тұтынудың өсуiне, тұтынушылардың төлем қабiлетiн арттыруға, электр энергиясының импорт көлемiн азайтуға және экспортын көбейтуге мүмкiндiк берген елiмiздiң электр станцияларында электр энергиясын өндiрудi ұлғайтуға алып келдi.
Қаралып отырған кезеңде электр энергетикасы саласын одан әрi дамыту, оның iшiнде электр энергетикалық кәсiпорындарды жекешелендiрудi аяқтау жөнiндегi iс-шаралар жоспарланып отыр. Қоғамды дамыту жоспарында бұл реформалар Қоғамның қаржы-экономикалық көрсеткiштерiне әсер етпейдi деп қабылданды.

Финансирование проекта осуществляется с привлечением займов Международного Банка Реконструкции и Развития в размере 140 млн. долларов и Европейского Банка Реконструкции и Развития в размере 45 млн. долларов.
В части п.5.2 Стратегии - вхождение в ВТО.
Стратегией предусмотрено:
в рамках ВТО Казахстану предстоит решать посредством торговой политики следующие основные задачи:
... развитие региональных интеграционных процессов в рамках ЕврАзЭС и СНГ.
При активном участи Общества, Исполнительным комитетом Электроэнергетического совета СНГ, разработан проект Соглашения о формировании общего электроэнергетического рынка государств-участников Содружества Независимых Государств (одобрен решением Электроэнергетического совета СНГ - Протокол N 25 от 10 июня 2004 г.).
В соответствии с действующим законодательством, регулирующим деятельность субъектов естественной монополии, национальных компаний, акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, Общество ежегодно утверждает тарифную смету, План развития Общества на среднесрочный период и отчитывается об их исполнении, утверждает план государственных закупок, проводит ежегодную аудиторскую проверку финансовой отчетности, регулярно отчитывается перед государственными органами, Советом директоров и Правительством о производственно-финансовой деятельности Общества, публикует финансовую отчетность в СМИ. Кроме того, Комитетом государственного имущества, Министерством энергетики и минеральных ресурсов, Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и другими контролирующими органами ежегодно проводится мониторинг деятельности Общества с привлечением независимых организаций. Также Общество регулярно через СМИ доводит до общественности основные итоги своей деятельности, задачи, стоящие перед ним и отраслью в целом, а также пути их решения.
Данные меры и работа проводимая Обществом, обеспечивают поддержание связи с общественностью и прозрачность хозяйственной деятельности Общества.
В соответствии с решениями Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан представители Общества являются членами рабочих групп по разработке тарифной политики в Республике Казахстан, по созданию Государственной холдинговой компании.
1.5. План развития Общества на 2005-2007 годы
Положительные тенденции в развитии страны, рост промышленного производства привели к росту потребления электроэнергии, повышению платежеспособности потребителей, увеличению производства электрической энергии на электрических станциях страны, позволившему снизить объем импорта электроэнергии и увеличить ее экспорт.
В рассматриваемый период планируются мероприятия по дальнейшему развитию электроэнергетической отрасли, в том числе завершение приватизации электроэнергетических предприятий. В Плане развития Общества принято, что данные реформы не повлияют на финансово-экономические показатели Общества

2005-2007 жылдары көрсетiлетiн қызметтердiң көлемi Қазақстан Республикасы бойынша электр энергиясын өндiру мен тұтынудың күтiлiп отырған бiртiндеп өсуiне сүйенiп жоспарланды.
1.5.1. Мақсаттары мен мiндеттерi
Мемлекеттiк саясатқа сәйкес және жүктелген миссия шеңберiнде Қоғамның 2005-2007 жылдардағы қызметi Ұлттық электр желiсiнiң жұмыс iстеу сенiмдiлiгiн одан әрi арттыруға бағытталатын болады.
Энергия өндiрушi кәсiпорындарды, электр желiлiк компанияларды дамыту, қолданыстағы электр желiлерiн дамытуға, электр берудiң жаңа желiлерiн салуға бағытталған iс-шараларды жүргiзу тұтынушылардың сапалы және сенiмдi электрмен жабдықталуын арттыруға, бәсекелестiк ортаны дамытуды қамтамасыз етуге, Республика экономикасын электр энергиясымен өзiн-өзi қамтамасыз етуiне жеткiзуге және соның нәтижесiнде елiмiздiң ұлттық қауіпсіздігінің бір бөлігі ретінде энергетикалық тәуелсіздікке жетуге мүмкiндiк бередi. Осы мақсатпен Қоғам:
1. Қоғамның көлiк жүйесiн оңалтуға және энергия жүйесiнiң диспетчерлiк басқарылуын жетiлдiруге бағытталған ҰЭЖ жаңғырту жобасын аяқтауды;
2. Қолданыстағы транзиттiң сенiмдiлiгiн арттыруға, сондай-ақ Оңтүстiк Қазақстанда электр энергиясы мен қуатының тапшылығын жабуға мүмкiндiк беретiн "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" жобасын iске асыруды;
3. ҰЭЖ жаңғырту жобасы мен "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" жобасын iске асыру үшiн тартылған қарыз қаражаттары бойынша Қоғамның мiндеттемелердi орындауын қамтамасыз етудi;
4. Қоғамның теңгерiмiндегi электр желiлiк объектiлердi жөндеу мен пайдалану жөнiнде қажеттi жұмыстарды жүргiзудi, сондай-ақ жабдықтардың ескiргендерiн жаңартуға және жаңа жабдық орнатуға қажеттi инвестицияларды жүзеге асыруды;
5. Қоғамның шығынсыз қызметiн қамтамасыз етудi;
6. Нарықтық қатынастарды одан әрi дамытуға жағдай жасауды жоспарлайды.
1.5.2 Алға қойылған мiндеттерге жету жолдары
Алға қойылған мiндеттердi шешу үшiн Қоғам мыналарды жоспарлайды:
1. Қоғамның және Қазақстанның Бiртұтас энергетикалық жүйесiнiң басқару құрылымын жетiлдiру, Ұлттық электр желiсiнiң қалыпты жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының БЭЖ-i көрсететiн қызметтердiң сапасы мен жұмыс iстеу сенiмдiлiгiн арттыру үшiн электр желiлерiн дамыту, жаңа осы заманғы технологияларды енгiзу жөнiнде жұмыстар жүргiзу.
2. "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" транзитiнiң 500 кB екiншi электр беру желiсiнiң екiншi ("Екiбастұз" ШС - "Ағадыр" ШС) және үшiншi ("Ағадыр" ШС - "ОҚ MAЭC" ШС) телiмдерiнiң құрылысын салу үшiн қажеттi қарыз қаражатын алуды жүзеге асыру.
3. Қоғамның қызметiне байланысты негiздемелi шығындарды ұлғайту кезiнде, сондай-ақ қарыз қаражаттары бойынша мiндеттемелердi төлеудi қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiне тарифтер деңгейiн өзгертуге арналған өтiнiмдер ұсыну.

Объемы оказываемых услуг в 2005-2007 годах планировались, исходя из ожидаемого постепенного роста производства и потребления электроэнергии по Республике Казахстан.
1.5.1. Цели и задачи
В соответствии с государственной политикой и в рамках возложенной миссии деятельность Общества в 2005-2007 годах будет направлена на дальнейшее повышение надежности функционирования Национальной электрической сети.
Развитие энергопроизводящих предприятий, электросетевых компаний, проведение мероприятий, направленных на развитие существующих электрических сетей, строительство новых линий электропередачи позволит повысить качество и надежность энергоснабжения потребителей, обеспечит развитие конкурентной среды, достижение самообеспеченности электроэнергией экономики Республики и как следствие, достижение энергетической независимости как части национальной безопасности страны. С этой целью Общество планирует:
1. Завершить реализацию Проекта модернизации НЭС, направленного на реабилитацию транспортной системы Общества и усовершенствование диспетчерского управления энергосистемой.
2. Реализовывать проект "Север - Юг Казахстана", который позволит повысить надежность действующего транзита, а также покрыть дефицит электроэнергии и мощности в Южном Казахстане.
3. Обеспечить исполнение обязательств Общества по заемным средствам, привлеченных для реализации Проекта модернизации НЭС и проекта "Север - Юг Казахстана".
4. Проводить необходимые работы по ремонту и эксплуатации электросетевых объектов, находящихся на балансе Общества, а также осуществлять необходимые инвестиции на реновацию устаревшего и установку нового оборудования.
5. Обеспечить безубыточную деятельность Общества.
6. Способствовать дальнейшему развитию рыночных отношений.
1.5.2. Пути достижения поставленных задач
Для решения поставленных задач Общество планирует:
1. Проводить работы по совершенствованию структуры управления Обществом и Единой энергетической системой Республики Казахстан, развитию электрических сетей, внедрению новых современных технологий для обеспечения нормального функционирования Национальной электрической сети, повышения качества предоставляемых услуг и надежности функционирования ЕЭС Республики Казахстан.
2. Осуществить заимствование средств, необходимых для строительства второго (ПС "Экибастузская" - ПС "Агадырь") и третьего (ПС "Агадырь" - ПС "ЮК ГРЭС") участков второй линии электропередачи 500 кВ транзита "Север - Юг Казахстана".
3. При увеличении обоснованных затрат, связанных с деятельностью Общества, а также в целях обеспечения выплаты обязательств по заемным средствам, представить в Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий заявку на изменение уровня тарифов.

4. "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдеде  Заңының қабылдануына сәйкес электр энергетикасы саласындағы нарықтық қатынастарды одан әрi дамытуға бағытталған нормативтiк-құқықтық актiлердi әзiрлеуге қатысу.
5. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiмен бiрлесе отырып тарифтiк әдiснаманы жетiлдiру жөнiндегi жұмысты жалғастыру.
1.5.3. Стратегияны, мемлекеттiк және салалық бағдарламаларды iске асыру жөнiнде компанияның жоспарлаған iс-шаралары
Бекiтiлген Стратегия, мемлекеттiк және салалық бағдарламалар шеңберiнде Қоғам "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" транзитiнiң екiнші 500 кB электр беру желiсiнiң құрылысын аяқтауды, Қоғам қызметкерлерi үшiн тұрғын үй салу мен үлестiк қатысу жолымен тұрғын үй бағдарламасын iске асыруға қатысуды, шығынсыз қызметтi қамтамасыз етудi жоспарлап отыр.
Қазақстан Республикасы БЭЖ-нiң жүйелiк операторы бола отырып, Қоғамның қызметi электр энергиясы мен қуатының көтерме саудасын одан әрi дамытуға, Қазақстан Республикасының электр энергетикалық саласында теңгерiмдеушi нарық пен жүйелiк және қосалқы қызметтер нарығын құру мен оның жұмыс iстеуiне бағытталатын болады.
1.5.4. Өнiм өндiрiсiнiң даму серпiнi
1.5.4.1. Қызметтер көлемi
2005 жылы электр энергиясын техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызмет көлемi 64,2 млрд. кВт.сағат мөлшерiнде жоспарланып отыр.
2006 жылы техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызмет көлемiн 65,9 млрд. кВт.сағатқа, ал 2007 жылы - 67,1 млрд. кВт.сағатқа дейiн ұлғайту жоспарланады. Қызметтер көлемiнiң ұлғаюы электр энергиясын тұтынудың және оны тиiсiнше өндiрудiң жоспарлы өсуiмен байланысты.
Электр энергиясын Қоғамның желiлерi бойынша беру көлемi 2005 жылы 33,1 млрд. кВт.сағат (iс жүзiнде 2004 жылғы деңгейден 256,6 млн. теңгеге жоғары) мөлшерiнде жоспарланады. 2006 жылы ол 1,0 млрд. кВт.сағатқа ұлғаяды және 34,1 млрд. кВт.сағатты құрайды, ал 2007 жылы электр энергиясын Қоғамның желiлерi бойынша беру көлемi 35,3 млрд. кВт.сағат көлемiнде жоспарланады.
1.5.4.2. Кiрiстер
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 12 қыркүйектегі N 926  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2004-2006 жылдарға арналған индикативтiк жоспарында электр энергиясын магистралдық тораптары бойынша беру жөнiндегi қызметтерге арналған тарифтердi 2004 жылы - 7 %-ға, 2005 жылы - 8 %-ға ұлғайту көзделген.
Бiрақ, Қоғамның 2003 жыл iшiндегi өндiрiстiк-қаржы қызметiнiң нәтижелерi, қызмет көлемiнiң өсуi 2004 жылы Қоғамның қызметтерiне арналған тарифтер ставкаларының деңгейiн 2003 жылғы деңгейде сақтап қалуға мүмкiндiк бердi, 2004 ж. 01.02-ден бастап әлеуметтiк салықты есептеу тәртiбiнiң өзгеруiне байланысты қызметтердiң реттелетiн түрлерiне тарифтер ставкасы төмендетiлдi.
Осы жағдайлар Қоғамның қызметтерiне арналған баға индекстерi серпiнiн қайта қарауға алып келдi.
Дамыту жоспарында Қоғамның ағымдағы қызметiн қамтамасыз ету, қарыз қаражаттары бойынша негiзгi борышты төлеу жөнiндегi мiндеттемелердi және олар бойынша басқа мiндеттемелердi орындау мақсатында қоғамның қызметтерiне арналған тарифтердiң деңгейлерiн:

4. Участвовать в разработке нормативно-правовых актов, направленных на дальнейшее развитие рыночных отношений в электроэнергетической отрасли, в соответствии с  Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике".
5. Совместно с Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий продолжить работу по совершенствованию тарифной методологии.
1.5.3. Мероприятия, планируемые Компанией по реализации
Стратегии, государственных и отраслевых программ
В рамках утвержденных Стратегии, государственных и отраслевых программ Общество планирует завершить строительство первого участка второй линии электропередачи 500 кВ транзита "Север - Юг Казахстана", принять участие в реализации жилищной программы путем строительства и долевого участия в строительстве жилья для работников Общества, обеспечить безубыточную деятельность.
Являясь системным оператором ЕЭС Республики Казахстан деятельность Общества будет направлена на дальнейшее развитие оптового рынка электрической энергии и мощности, становление и функционирование рынков балансирующего рынка и рынка вспомогательных услуг в электроэнергетической отрасли Республики Казахстан.
1.5.4. Динамика развития производства продукции
1.5.4.1. Объемы услуг
В 2005 году объем услуг по технической диспетчеризации электроэнергии планируется в размере 64,2 млрд. кВт.ч.
В 2006 году планируется увеличение объема услуг по технической диспетчеризации до 65,9 млрд. кВт.ч, а в 2007 году - до 67,1 млрд. кВт.ч. Увеличение объемов услуг связано с планируемым ростом потребления и, соответственно, производства электроэнергии.
Объем передачи электроэнергии по сетям Общества в 2005 году планируется в размере 33,1 млрд. кВт.ч (на 256,6 млн. тенге выше уровня 2004 года). В 2006 году он увеличится на 1,0 млрд. кВт.ч и составит 34,1 млрд. кВт.ч, а в 2007 году объем передачи электроэнергии по сетям Общества планируется в объеме 35,3 млрд. кВт.ч.
1.5.4.2. Доходы
Индикативным планом социально-экономического развития Республики Казахстан на 2004-2006 годы, утвержденного  Постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 2003 года N 926 предусмотрено повышение тарифов на услуги по передаче электроэнергии по магистральным сетям в 2004 году - на 7 %, в 2005 году - на 8 %.
Однако результаты производственно-финансовой деятельности Общества за 2003 год, рост объемов услуг позволили сохранить в 2004 году уровень ставок тарифов на услуги Общества на уровне 2003 года, а с 01.02.2004 года в связи с изменением порядка расчета социального налога, ставки тарифов на регулируемые виды услуг были снижены.
Данные обстоятельства привели к пересмотру динамики индексов цен на услуги Общества.
Планом развития, в целях обеспечения текущей деятельности Общества, исполнения обязательств по выплате основного долга по заемным средствам и других обязательств по ним, предусмотрено постепенное повышение уровней тарифов на услуги общества:

электр энергиясын беру жөнiндегi қызметтерге арналған есеп айырысудың орташа тарифiн: 2005 жылы - 6,4 %-ға, 2006 жылы - 4,0 %-ға, 2007 жылы - 4,6 %-ға;
техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызметке арналған тарифтi: 2005 жылы - 6,5%-ға, 2006 жылы - 8,1%-ға, 2007 жылы - 9,4%-ға бiртiндеп ұлғайту көзделген.
Тарифтердi осылайша көтеру кезiнде 2005-2007 жылдар кезеңi iшiнде Қоғам негiзгi қызметтен: 2005 жылы 17,3 млрд. теңге (2004 жылға 2,6 %-ға ұлғаю), 2006 жылы 18,6 млрд. теңге және 2007 жылы 20,4 млрд. теңге кiрiс алуды жоспарлап отыр.
1.5.4.3. Шығыстар
Қоғамның негiзгi қызметi жөнiндегi шығыстары 2005 жылы 17,1 млрд. теңге (2004 жылға қарағанда 17,8 %-ғa жоғары) мөлшерiнде, 2006 жылы негiзгi қызмет жөнiндегi шығыстар 18,2 млрд. теңгеге дейiн ұлғаяды, 2007 жылы 19,2 млрд. теңгенi құрайды. Инвестициялық бағдарламаның iске асырылу ықпалын бағалауға байланысты есептер ҰЭЖ жаңғырту жобасы бойынша Халықаралық Қайта құру және Даму Банкiмен және Еуропа Қайта құру және Даму Банкiмен, "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" жобасы бойынша Еуропа Қайта құру және Даму Банкiмен және Қазақстанның Даму Банкiмен жасалған қолданыстағы кредиттiк келiсiмдердiң шарттары мен "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" ӘБЖ-нiң екiншi және үшiншi төлiмдерiн қаржыландыру жөнiндегi алдын-ала шарттарға сүйене отырып жүргiзiлдi.
Iске асыруға байланысты емес шығыстардың ұлғаюы мынадай себептерден туындаған:
инвестициялық бағдарламаларға сәйкес негiзгi құралдарды пайдалануға iске қосу нәтижесiнде амортизациялық аударымдар мен мүлiкке салынатын салықтың өсуi;
макроэкономикалық көрсеткiштерге сәйкес тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi сатып алуға арналған шығыстар индекстелдi;
ҰЭЖ жаңғырту жобасы бойынша жабдықтардың iске қосылуы мен оны сатып алуға бағытталған қарыз қаражаттары бойынша есептелген сыйақылардың ағымдағы шығыстарға жатқызылуы.
Дамыту жоспарында тұтыну бағалары есепке алына отырып, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiмен келiсiлген нормативтен (2004 ж. 12.01 N 09-1-13/9464 хаты) аспайтын Қоғамның қызметкерлерi санының жоспарлы түрде бiртiндеп өсуiне сүйене отырып, Қоғамның өндiрiстiк қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеуге арналған шығыстарды ұлғайту көзделген. Қоғам қызметкерлерiнiң санын ұлғайту негізiнен жаңа активтердi пайдалануға енгiзудi көздейтiн ӘБЖ-нi жаңғырту жобасын және "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" жобасын iске асыруға байланысты.
1.5.4.4. Өзiндiк құнның құрылымы
2005-2007 жылдарға арналған Қоғамның қызмет көрсету өндiрiсiне арналған шығындары (өзiндiк құны) 2005 жылы 14036,0 млн. теңге, 2006 жылы 14716,9 млн. теңге және 2007 жылы 15122,4 млн. теңге мөлшерiнде, оның iшiнде негiзгi баптар бойынша жоспарланады.

расчетный средний тариф на услуги по передаче электроэнергии: в 2005 году - рост на 6,4 %, в 2006 году - на 4,0 %, в 2007 году - 4,6 %;
тариф на услуги по технической диспетчеризации: в 2005 году - рост на 6,5 %, в 2006 году - на 8,1 %, в 2007 году - 9,4 %.
При данном повышении тарифа, за период 2005-2007 г.г. Общество планирует получить доходы от основной деятельности: 17,3 млрд. тенге в 2005 году (увеличение на 2,6 % к 2004 году), 18,6 млрд. тенге в 2006 году и 20,4 млрд. тенге в 2007 году.
1.5.4.3. Расходы
Расходы Общества по основной деятельности в 2005 году планируются в размере 17,1 млрд. тенге (на 17,8 % выше, чем в 2004 году), в 2006 году расходы по основной деятельности увеличатся до 18,2 млрд. тенге, а в 2007 году составят - 19,2 млрд. тенге.
Расчеты, связанные с оценкой влияния реализации инвестиционной программы, проведены исходя из условий действующих кредитных соглашений с Международным банком реконструкции и развития и Европейским банком реконструкции и развития по Проекту модернизации НЭС, заключенных кредитных соглашений с Европейским банком реконструкции и развития и Банком развития Казахстана по проекту "Север - Юг Казахстана" и предварительных условий по финансированию второго и третьего участков ЛЭП "Север - Юг Казахстана".
Увеличение расходов, не связанных с реализацией, вызвано следующими причинами:
увеличение амортизационных отчислений и налога на имущество в следствии ввода в эксплуатацию основных средств в соответствии с инвестиционной программой;
расходы на приобретение товаров, работ и услуг были проиндексированы в соответствии с макроэкономическими показателями;
вводом оборудования по Проекту модернизации НЭС и соответственно отнесением на текущие расходы, начисленных вознаграждений по заемным средствам, направленным на его приобретение.
Планом развития предусмотрено увеличение расходов на оплату труда производственного персонала Общества с учетом индекса потребительских цен, исходя из планируемого постепенного роста численности персонала Общества, не превышающей нормативной, согласованной Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (письмо от 12.01.2004 года N 09 - 1 - 13/9464). Увеличение численности персонала Общества в основном связано с реализацией Проекта модернизации НЭС и проекта "Север - Юг Казахстана", предусматривающих ввод в эксплуатацию новых активов.
1.5.4.4. Структура себестоимости
Затраты на производство услуг (себестоимость) Общества на 2005-2007 годы планируются в размере 14036,0 млн. тенге в 2005 году, 14716,9 млн. тенге в 2006 году и 15122,4 млн. тенге в 2007 году, в том числе по основным статьям.

Әлеуметтiк салықсыз, еңбек ақы төлеу қоры 2005 жылы 2776,1 млн. теңге сомасына жоспарланады, 2006 және 2007 жылдарға арналған болжамдық деректер тиiсiнше 2984,6 млн. теңгенi және 3213,8 млн. теңгенi құрайды. Еңбек ақы төлеуге арналған шығыстардың ұлғаюы Қоғамның өндiрiстiк қызметкерлерiнiң лауазымдық айлық ақыларын 2004 жылғы 1 тамыздан бастап өсiру есебiнен, сондай-ақ оның санын жоспарлы өсiрiп отыруға байланысты болды.
Жөндеуге арналған шығындар 2005 жылы 1054,8 млн. теңге сомасына жоспарланады, 2006 және 2007 жылдарға арналған болжамдық деректер тиiсiнше 1075,9 млн. теңгенi және 1097,4 млн. теңгенi құрайды.
Тараптық ұйымдардың көрсеткен өндiрiстiк сипаттағы қызметтерi 2005 жылы 1402,3 млн. теңге сомасына, 2006 жылы 1472,6 млн. теңге, 2007-ге - 1531,5 млн. теңгеге жоспарланды.
2005 жылға арналған амортизациялық аударымдар 4482,4 млн. теңге сомасына жоспарланды, кейiнгi 2006 және 2007 жылдары тиiсiнше 4 723,0 млн. теңгенi және 4951,0 млн. теңгенi құрайды.
Электр энергиясының технологиялық шығысын өтеуге арналған шығыстар 2005 жылы 3242,3 млн. теңге, 2006 жылы - 3404,4 млн. теңге, 2007 - 3506,6 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланады.
1.5.4.5. Инвестициялар
Қоғамның инвестициялық бағдарламасы үш негiзгi бағыт бойынша құрылды:
1. ҰЭЖ жаңғырту жобасын iске асыру;
2. "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" жобасын iске асыру;
3. Тозығы жеткен және ескiрген жабдықтарды ауыстыруға, Қоғамның инфрақұрылымын дамытуға, жаңа технологиялық процестердi енгiзуге, қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге бағытталған қысқа мерзiмдiк жобаларды iске асыру.
2005 жылы ҰЭЖ жаңғырту жобасы бойынша инвестициялар сомасы 7,0 млрд. теңге, оның iшiнде ХҚДБ мен ЕҚДБ қаражаттары есебiнен - 3,4 млрд. теңге, Қоғамның қаражатынан - 3,6 млрд. теңге мөлшерiнде жоспарланып отыр.
2005-2007 жылдарда тұтас алғанда, ҰЭЖ жаңғырту жобасына барлық көздерден 12,8 млрд. теңге, оның iшiнде ХҚДБ мен ЕҚДБ қаражаттарынан 7,3 млрд. теңге жұмсау жоспарланады.
2005 жылы Қоғам "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" жобасын iске асыруға 3,9 млрд. теңге (ҚҚС-сыз), оның iшiнде қарыз қаражаттардан 3 млрд. теңге жұмсауды жоспарлайды. Бұдан басқа, 2005 жылы Қоғам желiнiң екiншi және үшiншi телiмдерiнiң құрылысына арналған кредиттiк келiсiмге қол қоюды жоспарлайды.
2005-2007 жылдар iшiнде осы жоба бойынша барлығы 26,1 млрд. теңге жұмсау жоспарланып отыр.
2005-2007 жылдарға Қоғам шағын станциялар мен электр беру желiлерiн қайта құруға, трансформаторлар мен реакторлар орнатуға, жөндеу мен қоймалық үй-жайларды және т.б. құруға бағытталған қысқа мерзiмдiк жобаларды iске асыруға қаражат жұмсауды көздеп отыр. Осы мақсаттарға Қоғамның Астана қаласына көшуiне байланысты шығыстарын қоса алғанда, 6,9 млрд. теңге (ҚҚС-сыз) жұмсау жоспарланады. Осы iс-шаралар Қазақстанның БЭЖ-нiң жұмыс iстеу сенiмдiлiгiнiң қажеттi деңгейiн және тұтынушыларды сапалы электрмен жабдықтауды қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.

Фонд оплаты труда, без социального налога, в 2005 году планируется на сумму 2776,1 млн. тенге, прогнозные данные на 2006 и 2007 годы составляют 2984,6 млн. тенге и 3213,8 млн. тенге соответственно. Рост расходов на оплату труда произошел за счет увеличения с 1 августа 2004 года должностных окладов производственному персоналу Общества, а так же в связи с планируемым увеличением его численности.
Затраты на ремонт в 2005 году планируются в сумме 1054,8 млн. тенге, прогнозные данные на 2006 и 2007 года составляют 1075,9 млн. тенге и 1097,4 млн. тенге соответственно.
Услуги производственного характера, оказанные сторонними организациями запланированы в 2005 год на сумму 1402,3 млн. тенге, в 2006 год на сумму 1472,6 млн. тенге, а на 2007 - 1531,5 млн. тенге.
Амортизационные отчисления на 2005 год запланированы в сумме 4482,4 млн. тенге, на последующие 2006 и 2007 годы составят 4723,0 млн. тенге и 4951,0 млн. тенге соответственно.
Расходы на компенсацию технологического расхода электроэнергии планируются в размере 3242,3 млн. тенге в 2005 году, в 2006 году - 3404,4 млн. тенге, а в 2007 - 3506,6 млн. тенге.
1.5.4.5. Инвестиции
Инвестиционная программа Общества сформирована по трем основным направлениям:
1. Реализация Проекта модернизации НЭС;
2. Реализация проекта "Север - Юг Казахстана";
3. Реализация краткосрочных проектов, направленных на замену морально и физически устаревшего оборудования, развитие инфраструктуры Общества, внедрение новых   технологических процессов, обеспечение безопасности.
В 2005 году сумма инвестиций по Проекту модернизации НЭС планируется в размере 7,0 млрд. тенге, в том числе за счет средств МБРР и ЕБРР - 3,4 млрд. тенге, из средств Общества - 3,6 млрд. тенге.
В целом в 2005-2007 годах из всех источников на Проект модернизации НЭС планируется направить 12,8 млрд. тенге в том числе 7,3 млрд. тенге из средств МБРР и ЕБРР.
В 2005 году Общество планирует направить на реализацию проекта "Север - Юг Казахстана" 3,9 млрд. тенге (без НДС), в том числе из средств займов 3 млрд. тенге. Кроме того, в 2005 году Общество планирует подписать кредитные соглашения на строительство второго и третьего участков линии.
Всего за 2005-2007 годы по данному проекту планируется израсходовать 26,1 млрд. тенге.
На 2005-2007 годы Обществом предусмотрены средства на реализацию краткосрочных проектов, направленных на реконструкцию подстанций и линий электропередачи, установку трансформаторов и реакторов, создание ремонтных и складских помещений и др. На эти цели ежегодно, включая расходы, связанные с передислокацией Общества в г. Астана, планируется израсходовать 6,9 млрд. тенге (без НДС) средств Общества. Данные мероприятия позволят обеспечить необходимый уровень надежности функционирования ЕЭС Казахстана и качества электроснабжения потребителей.

1.5.4.6. Еңбек және қоршаған ортаны қорғау
Еңбек қорғау және техника қауiпсiздiгi
Электр желiлерiнiң сенiмдi жұмысын қамтамасыз ету үшiн Қоғам Мемлекеттiк қадағалау органдары ұйғарымдамаларының және технологиялық бұзылыстар мен жазатайым оқиғаларды тексеру актiлерiнiң орындалуын бақылай отырып, желiлердi пайдаланудың, өрт қауiпсiздiгi мен еңбек қорғаудың жай-күйiне, сондай-ақ ай сайын өткiзiлетiн "Техника қауiпсiздiгi күндерiнiң" нәтижелерi бойынша кешендi және тақырыптық тексерулердi жүзеге асырады.
Қоғам жұмыс орындарындағы еңбек жағдайлары мен оның қауiпсiздiгiн жақсартуға бағытталған iс-шараларды жүзеге асырады. Қоғамның барлық филиалдарында жөндеу науқаны басталар алдында жұмыстарды қауiпсiз жүргiзудi ұйымдастыру мәселелерi бойынша жұмыс жүргiзушiлермен және жетекшiлерiмен семинарлар өткiзiледi. Жөндеу бригадаларын олардың қорғану құралдарымен, аспаптармен, такелажбен, арнайы киiммен толық жабдықталуын тексере отырып, аттестаттау өткiзiледi.
ЖЭТ-тiң барлық филиалдарында бiрiншi басшылардың басшылық етуiмен ай сайын "Техника қауiпсiздiгi күндерi" өткiзiледi. Бұдан басқа, барлық филиалдарда дерлiк жұмыс iстеушi бригадалар мен жекелеген орындаушыларды кенеттен тексеру тұрақты өткiзiледi.
Қоршаған ортаны қорғау
Қоғамның негiзгi және қосалқы өндiрiстерiнiң қоршаған ортаға зиянды әсер етушiлерi:
электр беру желiлерi мен шағын станциялардың жоғары вольттық жабдығымен жасалатын электр өрiсiнiң кернеулiгi;
бензин құятын станциялардан бензин буларының, май шаруашылығынан май буларының, дәнекерлеу тұрақтарынан газдардың, жабдықтарды жөндеу жөнiндегi цехтардың ағаш өңдейтiн станоктарынан ағаш шаңдарының атмосфераға шығарындылары және т.с.с.;
автокөлiктен бөлiнетiн пайдаланылған газ шығарындылары;
ластанған сулардың (көбiнесе шаруашылық-тұрмыстық) сарқындылары;
қатты қалдықтар (өндiрiстiк және шаруашылық-тұрмыстық).
Қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi жұмыс Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес былайша жүргiзiледi:
а) электр өрiсiнiң зиянды әсерiнен қорғану жөнiнде мыналар көзделедi:
электр беру желiлерiн жобалау кезiнде санитарлық-қорғану аймақтарын жасау;
айналма жолдарда және шағын станциялардағы жоғары вольттық жабдықтарды басқарудың стационарлық қалқандарының жанында тұрақты қорғану құрылғыларын құру;
электр беру желiлерi мен қосалқы станциялық жабдықтарда кернеудi өшiрмей-ақ жұмыс iстеу үшiн жеке қорғану құралдарын сатып алу;
б) шығарындылармен және төгiндiлермен жұмыс бойынша:
ЖЭТ-тiң әрбiр филиалында "Атмосфераға шектi-ұйғарынды шығарылымдар" (ШҰШ) және "Ластанған ағынды сулардың шектi-ұйғарынды төгiндiлерi" (ШСТ) жобалары әзiрлендi және табиғат қорғау органдарымен келiсiлдi, соның нәтижесiнде шығарындылар мен төгiндiлердi техникалық негiздемелiк мәндерiне дейiн жеткiзу жөнiнде iс-шаралар жүргiзiледi. ШҰШ мен ШСТ жобаларының қолданылу мерзiмдерi аяқталғаннан кейiн жаңалары әзiрленедi;
шығарындылардың атмосфераға және ластанған заттардың су қоймаларына жiберiлетiн ағындылардың көлемдерi жыл сайын табиғат қорғау органдарымен келiсiледi;
в) қатты қалдықтарды дестелеу жөнiнде жыл сайын мамандандырылған ұйымдармен тұрмыстық және өндiрiстiк қатты қалдықтарды шығаруға және көмуге арналған шарттар жасалады.
Шағын станцияларды қайта құру мен жабдықтарын ауыстыруға арнап әзiрленетiн техникалық жобаларға "KEGOC" АҚ-ның шағын станцияларын жаңғырту кезiндегi экологиялық басқару жоспарының" талаптарына сәйкес әзiрленген жаңғырту жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу кезiнде қоршаған ортаны қорғау жөнiнде арнайы бөлiм енгiзiледi.
Экологиялық мәселелердi басқару жабдықтарды бөлшектеу кезеңiндегi сияқты (ескiрген жабдықтар мен материалдарды басқару), орнату кезеңiнде де (электр өрiсiнiң кернеуi және шулы деңгейлерi) жүргiзiледi.
Шағын станцияларға жеткiзiлетiн жабдықтың сапа сертификаттары, зауыттық сынақтарды өткiзу сертификаттары болады.

1.5.4.6. Охрана труда и окружающей среды
Охрана труда и техника безопасности
Для обеспечения надежной работы электрической сети Обществом осуществляются комплексные и тематические проверки состояния эксплуатации сети, пожарной безопасности и охраны труда с контролем исполнения предписаний Государственных надзорных органов и актов расследований технологических нарушений и несчастных случаев, а также по результатам ежемесячно проводимых "Дней техники безопасности".
Обществом осуществляются мероприятия, направленные на улучшение условий и безопасности труда на рабочих местах. Перед началом ремонтной кампании во всех филиалах Общества проводятся семинары с производителями и руководителями работ по вопросам безопасной организации ведения работ. Проводятся аттестации ремонтных бригад с проверкой укомплектованности их средствами защиты, инструментом, такелажем, спецодеждой.
Во всех филиалах МЭС под руководством первых руководителей ежемесячно проводятся "Дни техники безопасности". Кроме того, во всех филиалах регулярно проводятся внезапные проверки работающих бригад и отдельных исполнителей.
Охрана окружающей среды
Вредными воздействиями основных и вспомогательных производств Общества на окружающую среду являются:
напряженность электрического поля, создаваемая линиями электропередачи и высоковольтным оборудованием подстанций;
выбросы в атмосферу паров бензина от бензозаправочных станций, паров масла от маслохозяйств, газов сварочных постов, древесной пыли от деревообрабатывающих станков из цехов по ремонту оборудования и т.п.;
выбросы отработавших газов автотранспортом;
стоки загрязненных вод (преимущественно хозбытовые);
твердые отходы (производственные и хозбытовые).
Работа по охране окружающей среды проводится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан:
а) по защите от вредного воздействия электрического поля предусматривается:
создание санитарно-защитных зон при проектировании линий электропередачи;
создание стационарных защитных устройств на путях обхода и возле стационарных щитов управления высоковольтным оборудованием на подстанциях;
приобретение индивидуальных защитных средств для работы на линиях электропередачи и подстанционном оборудовании без снятия напряжения;
б) по работе с выбросами и сбросами:
в филиалах МЭС разработаны и согласованы с природоохранными органами проекты "Предельно-допустимых выбросов в атмосферу" (ПДВ) и "Предельно-допустимых сбросов загрязненных стоков" (ПДС), в которых приводятся мероприятия по доведению выбросов и сбросов до технически обоснованных значений. По окончании срока действия проектов ПДВ и ПДС разрабатываются новые;
ежегодно с природоохранными органами согласовываются объемы выбросов в атмосферу и стоков в водоемы загрязняющих веществ;
в) по складированию твердых отходов ежегодно заключаются договоры со специализированными организациями на вывоз и захоронение твердых бытовых и производственных отходов.
В разрабатываемые технические проекты на реконструкцию и замену оборудования подстанций включается специальный раздел по охране окружающей среды при проведении работ по модернизации, разработанный в соответствии с требованиями "Плана экологического управления при модернизации подстанций АО "KEGOC".
Управление экологическими вопросами проводится как на этапе демонтажа оборудования (управление устаревшим оборудованием и материалами), так и на этапе установки (уровни напряженности электрического поля и шумы).
Оборудование, поставляемое на подстанции, имеет сертификаты качества, сертификаты проведения заводских испытаний.

1.5.4.7. Тарифтiк саясат
2003 жылдан бастап Қазақстан Республикасының Табиғи монополияны реттеу жөнiндегi агенттiгi жыл сайын реттелетiн қызметтiң әрбiр түрiне арналған тарифтiк сметаны бекiтедi.
Қаралып отырған кезеңде Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiмен бiрлесiп нарықтық қатынастарды дамытуға бағытталған Қоғамның тарифтiк саясатын одан әрi жетiлдiру жоспарланып отыр.
Дамыту жоспарында көзделген тарифтер қолданыстағы әдiстемеге сүйене отырып және жоғарыда көрсетiлгендей, "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" транзитiнiң 500 кB желiсiнiң екiншi және үшiншi телiмдерiнiң құрылысын салуға қаржы институттарынан алынған заемдарды берудiң шарттары бойынша алдын ала деректер есепке алына отырып жобаланады. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау агенттiгi өнеркәсiп салаларын дамыту жағдайларында тарифтердi, тұтынушыларды электрмен жабдықтаудың құрылымы мен схемаларының өзгертулерiн, сондай-ақ "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" жобасын қаржыландыру шарттарын есептеудiң жаңа әдiснамасын енгiзген жағдайда, жоспарланатын тарифтер қолданыстағы заңнамаға сәйкес түзетiлуi мүмкiн.
1.5.4.8. Әлеуметтiк саланы дамыту
Қоғам жыл сайын Директорлар кеңесiнiң келiсiмi бойынша әр түрлi ұйымдарға, қоғамдық қорлар мен бiрлестiктерге қайырымдылық көмегiн көрсетедi. 2003 жылы Қоғамның қайырымдылық көмегiне арналған шығыстары 126,9 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде, Жамбыл облысындағы жер сiлкiнiсiнiң зардаптарын жою жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiне сәйкес Қоғам зардап шеккендер үшiн тұрғын үй салуды жүзеге асырды. Сондай-ақ ақшалай қаражаттар жетiм және мүгедек балаларға көмек көрсету үшiн "Бөбек" қоғамдық қорына, тiректiк қозғалыс жүйесi бұзылған және БЦС ауруына шалдыққан балаларды оқытатын Алматының N 2 арнайы мектеп-интернатына, "Нұрсұлтан Назарбаевтың бiлiм беру қоры" қоғамдық қорына аударылды, ҰОС және еңбек майданының ардагерлерiне, интернационалист-жауынгерлерге және т.б. атаулы материалдық көмек көрсетiлдi.
2003 жылы сала ардагерлерiн әлеуметтiк қорғау жөнiндегi жұмыс жандандандырылды. Қоғамның филиалдары мен Атқарушы дирекциясында есепте тұратын жұмыс iстемейтiн зейнеткерлердiң тiзiмi анықталды және жасалды. Қазiргi уақытта 400 энергетика ардагерi есепте тұрады. 2003 жылы Энергетик күнiне орай жұмыс iстемейтiн зейнеткерлерге 2,1 млн. теңге сомасында материалдық көмек бөлiнген болатын. Ардагерлер Қоғамның өткiзетiн барлық мерекелiк iс-шараларына шақырылды.
2003 жылы сондай-ақ Қоғам әлеуметтiк қорғау мен қолдауды қамтамасыз ету мақсатында балалардың тууылуына, Қоғам қызметкерiнiң  немесе оның туған-туысқанының қайтыс болуына, зейнеткерлердi жерлеуге, емдеуге және т.б. байланысты 569 қызметкерге жалпы сомасы 11,4 млн. астам теңгенiң материалдық көмегiн көрсеттi.

1.5.4.7. Тарифная политика
Начиная с 2003 года Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий ежегодно утверждается тарифная смета на каждый вид регулируемой деятельности.
В рассматриваемый период совместно с Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий планируется дальнейшее совершенствование тарифной политики Общества, направленной на развитие рыночных отношений.
Тарифы, предусмотренные Планом развития, проектируются исходя из действующей методики и, как указывалось выше, с учетом предварительных данных по условиям предоставления займов на строительство второго и третьего участков линии 500 кВ. транзита "Север - Юг Казахстана", полученных от финансовых институтов. В случае внедрения Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий новой методологии расчета тарифов, изменений структуры и схемы электроснабжения потребителей в условиях развития отраслей промышленности, а также условий финансирования проекта "Север - Юг Казахстана" планируемые тарифы могут быть скорректированы в соответствии с действующим законодательством.
1.5.4.8. Развитие социальной сферы
Общество ежегодно, по согласованию с Советом директоров, оказывает благотворительную помощь различным организациям, общественным фондам и объединениям. В 2003 году расходы Общества на благотворительную помощь составили 126,9 млн. тенге, в том числе в соответствии с решением Правительства Республики Казахстан по ликвидации последствий землетрясения в Жамбылской области, Общество осуществило строительство жилья для пострадавших. Также были перечислены денежные средства общественному фонду "Бобек" для оказания помощи детям сиротам и инвалидам, Алматинской спецшколе - интернату N 2, обучающему детей с нарушением опорно-двигательного аппарата и ДЦП, общественному фонду "Фонд образования Нурсултана Назарбаева", была оказана адресная материальная помощь   ветеранам ВОВ и трудового фронта, воинам-интернационалистам и т.д.
В 2003 году активизирована работа по социальной защите ветеранов отрасли. Уточнены и составлены списки неработающих пенсионеров, состоящих на учете в филиалах и Исполнительной дирекции Общества. В настоящее время на учете состоит 400 ветеранов энергетики. В 2003 году неработающим пенсионерам ко Дню энергетики была выделена материальная помощь на сумму 2,1 млн. тенге. Ветераны приглашались на все праздничные мероприятия, проводимые Обществом.
Также в 2003 году в целях обеспечения социальной защищенности и поддержки Обществом была оказана материальная помощь 569 работникам в связи с рождением детей, смертью работника Общества или его родственника, на погребение пенсионеров, на лечение и т.д. на общую сумму более 11,4 млн. тенге.

Қоғамның қайырымдылық көмегiн көрсету жөнiндегi шығыстары сала ардагерлерi мен Қоғам зейнеткерлерiн әлеуметтiк қорғауға бағытталған төлемдердi қоса алғанда, 2004 жылы 197,5 млн. теңгенi құрады.
2004 жылы Қоғам "Саңырау спортшылар қорына", "Қазақстан соқырлар қоғамына", "Астана қаласының Сарыарқа аудандық мүгедектер қоғамы" қоғамдық қорына, Алматының N 2 арнайы мектеп-интернатына қаржы аударды.
Қоғамның 2004 жылы қызметкерлерге материалдық көмек көрсетуге арналған шығыстары 10,4 млн. теңгенi, әлеуметтiк салаға - 7,5 млн. теңгенi (Астана қаласына қоныс аударуына байланысты Қоғамның қызметкерлерiне сатып алынған тұрғын үй жөнiндегi амортизациялық аударымдар) құрады.
2005-2007 жылдарға арналған дамыту жоспарында қайырымдылық және материалдық көмек көрсету үшiн жыл сайын 130 млн. теңге мөлшерiнде шығын шығару көзделiп отыр. Бұл төлемақылар Қоғамның залалсыз қызметiн сақтау шартымен Директорлар кеңесiмен келiсе отырып жүзеге асырылады.
Бұдан басқа, Қоғам жыл сайын қызметкерлердiң денсаулығын жақсарту, ұлттық және кәсiби мерекелердi мерекелеу жөнiнде iс-шаралар өткiзедi. Осы шығыстар 2004 жылы 2,4 млн. теңгенi құрады, 2005-2007 жылдары жылына 2,6-2,8 млн. теңге мөлшерiнде болжанып отыр.
1.5.4.9. Кадр саясаты
2005-2007 жылдарға арналған Қоғамды дамытудың қарқыны ҰЭЖ жаңғырту жобасын iске асыру шеңберiнде, оның iшiнде, оған релелiк қорғаудың кешендi микропроцессорлық құрылғыларын жасау және РҚжА құралдарын жаңғырту мен жобалау кезiнде қолданылатын технологиялық шешiмдердi енгiзу кiретiн "Релелiк қорғауды жеткiзу мен орнату және шағын станцияларды автоматтандыру" жобасының (бұдан әрi - РҚжА жаңғырту жобасы) уақытында және сапалы жүзеге асырылуын қамтамасыз ету есебiнен жұмыс көлемiн шұғыл өсiрудi, бiрегей, жоғары технологиялық жабдықты енгiзудi, өндiрiс технологиясының сапалық өзгеруiн көздейдi. Бұдан басқа, "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" жобасының iске асырылуына байланысты жобаға есепке алынбаған нормативтiк санының есебiмен жалпы ұзындығы 250 км 500 кВ "Шу" ШС-ның бiрiншi кезегiн 2006 жылы iске қосу мен 500 кB "Шу" ШС-дағы N 514 ӘЖ мен 500 кВ ОҚМАЭС - "Шу" ӘЖ кiрмелерiнiң iске қосылуы енгiзiлдi.
Жобаларды iске асыру кезеңiнде нақтылы қол жеткiзiлген деңгейге қарағанда қосымша қызметкерлер саны қажет болады. 2004 жыл iшiнде ғана жобалардың iске асырылуы мен шағын станцияларды техникалық қайта жарақтандыру (жаңғырту) жөнiндегi ұйымдық және жобалау жұмыстарының барлық кешенiнiң орындалуына, шағын станциялардың жабдықтарын ауыстыру жөнiндегi жобалау, iздестiру жұмыстарының орындалуына, телекоммуникациялық жүйелердi, релелiк қорғау жүйелерiн дамыту мен автоматтандыруға, SCADA, ЭКЕАЖ-ның енгiзiлуiне байланысты өндiрiстiк қызметкерлердiң саны 46 адамға (2003 жыл iшiнде 3789 адамнан 2004 жылы 3835 адамға дейiн) өстi.

Расходы Общества по оказанию благотворительной помощи включая выплаты, направленные на социальную защиту ветеранов отрасли и пенсионеров Общества в 2004 году составили 197,5 млн. тенге.
В 2004 году Обществом были перечислены средства "Фонду глухих спортсменов", "Казахстанскому обществу слепых", общественному фонду "Сары-Аркинское районное общество инвалидов города Астаны", Алматинской спецщколе - интернату N 2.
Расходы Общества в 2004 году на оказание материальной помощи работникам составили 10,4 млн. тенге на социальную сферу - 7,5 млн. тенге (амортизационные отчисления по жилью работников Общества, приобретенного в связи с переездом в г. Астану).
На 2005-2007 годы Планом развития на оказание благотворительной и материальной помощи предполагаются ежегодные расходы в размере 130 млн. тенге. Данные выплаты будут осуществляться по согласованию с Советом директоров, при условии сохранения безубыточной деятельности Общества.
Кроме того, Обществом ежегодно проводятся мероприятия по оздоровлению работников, празднованию национальных и профессиональных праздников. Данные расходы составили в 2004 году 2,1 млн. тенге, а в 2005-2007 году прогнозируются в размере 2,6-2,8 млн. тенге в год.
1.5.4.9. Кадровая политика
Темпы развития Общества на 2005-2007 годы предусматривают резкий рост объемов работ, внедрение уникального, высокотехнологического оборудования, качественные изменения технологии производства, в рамках реализации Проекта модернизации НЭС в том числе, за счет обеспечения своевременного и качественного осуществления проекта "Поставка и установка релейная защита и автоматизация подстанций" (далее - Проект модернизации РЗиА) включающего в себя разработку и внедрение комплексных микропроцессорных устройств релейной защиты и технологических решений, применяемых при модернизации и проектировании средств РЗиА. Кроме того, в связи с реализацией проекта "Север - Юг Казахстана" в проект включены не учтенные расчетом нормативной численности ввод первой очереди ПС 500 кВ "Шу" в 2006 году и вводом заходов ВЛ N 514 на ПС - 500 кВ "Шу" и ВЛ - 500 кВ ЮКГРЭС - Шу общей протяженностью 250 км.
На период реализации проектов требуется дополнительная численность персонала против фактически достигнутого уровня. Так только за 2004 год, в связи с реализацией проектов и выполнением всего комплекса организационных и проектных работ по техническому перевооружению (модернизации) подстанций, выполнением проектных, изыскательских работ по замене оборудования подстанций, развитием телекоммуникационных систем, систем релейной защиты и автоматики, внедрением SCADA, АСКУЭ, фактическая численность производственного персонала возросла на 46 чел. (с 3789 чел. за 2003 год до 3835 чел. в 2004 г.).

Резервтер құру мен Қоғамды неғұрлым серпiндi дамытуды қамтамасыз ету үшiн Қоғамды дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған жоспарының жобасында негiзгi өндiрiстiк қызметкерлердiң санын 2007 жылғы нормативтiк деңгейге дейiн кезең-кезеңiмен өсiру көзделдi, ол TПE, ТҚЕ-нiң талаптары мен өндiрiстiк нұсқаулықтарға сәйкес келедi, өйткенi сандық нормативтер авариясыз, жедел, техникалық қызмет көрсету және электр тораптарын жөндеу жөнiндегi жұмыстардың бүкiл кешенiн ескередi.
Электр энергетикасындағы кадрлардың кәсiби даярлығы мен бiлiктiлiгiн арттыру еңбек өнiмдiлiгiне, қызметкерлердiң жарақат алуын азайту мен күрделi электр жабдығын пайдалану деңгейiн арттыруға әсерiн тигiзетiн негiзгi факторлар болып табылатыны ескерiле отырып, үздiксiз оқытуды ұйымдастыру жұмысы, қызметкерлердi кәсiби даярлау мен бiлiктiлiгiн арттыру Қоғамның кадр саясатының негiзгi бағыттарының бiрi болып табылады.
Мамандардың бiлiктiлiгiн арттыру Алматы энергетика және байланыс институтының базасында, РҚА, ӨДО-ның жетекшi мамандары - Ресейдiң бiлiктiлiктi арттырудың мамандандырылған институттарында (Энергия ББАИ, Мәскеу қ., Энергия ПБАИ, Санкт-Петербург қ., "Лидер" оқыту орталығы, Ресей БЭЖ PAҚ орталығының ӨДО, УЭАМ-Монтаж, Екатеринбург қ.), жұмысшы кадрлар - энергетиктердiң бiлiктiлiгiн арттырудың өңiрлiк оқыту орталықтарында (Екiбастұз, Өскемен, Қарағанды, Қостанай), сондай-ақ Алматының энергетика және электронды аспап құрылысы колледжiнде жүргiзiледi.
Бұдан басқа, ҰЭЖ жаңғырту жобасының шеңберiнде Қоғамның қызметкерлерiн жабдықтарды жеткiзушi - шетелдiк жетекшi фирмалардың дайындаушы зауыттарында арнайы даярлықтан өткiзу жүзеге асырылады.
Республикада жоғары бiлiктi жұмысшылар мен энергетик мамандарды даярлаудың үздiксiз үдерiсiн жүзеге асыру мақсатында Қоғам 2005-2007 жылдары:
1) халықаралық стандарттарға жауап беретiн мемлекеттiк салалас орта-арнаулы оқу орындарымен бiрлесе отырып осы заманғы оқыту орталығын (релешiлер мектебi, диспетчерлер мектебi және т.б.) құру;
2) оқыту мен бiлiктiлiктi арттыруға кететiн шығындар деңгейiн есептеу үшiн екi негiзгi тәсiлдi бекiтiп беретiн бiрыңғай нормативтердi бекiту жөнiндегi уақытша ереженi белгiленген тәртiппен әзiрлеу мен бекiту:
а) өндiрiстiк қажеттiлiкке қарай, бiрақ, үш жылдан сиретпей, барлық қызметкердiң бiлiктiлiгiн арттыру, мұның өзi жыл сайын қызметкерлердiң жалпы санының кемiнде 30 %-ның бiлiктiлiгiн арттыруға мүмкiндiк бередi. Қазiргi уақытта жыл сайын орташа есеппен Қоғам мамандарының 16 %-ы бiлiктiлiгiн арттырады;
б) Ресейдiң тәжiрибесi бойынша оқытуға кететiн шығындардың нормативтiк деңгейiн Қоғам қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеу қорының 4 %-ы мөлшерiнде (қазiргi уақытта орташа есеппен 2 %) белгiлеу, мұның өзi қаражатты жоспарлы жұмсауға жағдай жасайтын болады және шығындардың осы түрiн анықтауға қойылатын бiрыңғай талаптарды енгiзуге мүмкiндiк бередi.

Для создания резервов и обеспечения более динамичного развития Общества, в проекте Плана развития Общества на 2005-2007 годы, предусмотрено поэтапное наращивание численности основного производственного персонала до уровня нормативной в 2007 году, что соответствует требованиям ПТЭ, ПТБ и производственным инструкциям, т.к. нормативы численности учитывают весь комплекс работ по безаварийному, оперативному, техническому обслуживанию и ремонту электрических сетей.
Учитывая, что профессиональная подготовка и повышение квалификации кадров в электроэнергетике, является основным фактором, влияющим на производительность труда, снижение травматизма персонала и повышение уровня эксплуатации сложного электрооборудования, работа по организации непрерывного обучения, профессиональной подготовки и повышения квалификации персонала является одним из основных направлений кадровой политики Общества.
Повышение квалификации специалистов проводится на базе Алматинского института энергетики и связи, ведущих специалистов РЗА, РДЦ - в специализированных институтах повышения квалификации России (ВИПКэнерго г. Москва, ПЭИПКэнерго г. Санкт-Петербург, Учебный центр "Лидер", ОДУ Центра РАО ЕЭС России, УЭТМ - Монтаж г. Екатеринбург), рабочих кадров - в региональных учебных центрах повышения квалификации энергетиков (Экибастуз, Усть-Каменогорск, Караганда, Костанай), а также на базе Алматинского колледжа энергетики и электронного приборостроения.
Кроме того, в рамках Проекта модернизации НЭС, осуществляется специальная подготовка персонала Общества на заводах изготовителях ведущих зарубежных фирм - поставщиков оборудования.
В целях осуществления непрерывного процесса подготовки высококвалифицированных рабочих и специалистов - энергетиков в Республике, Общество рассматривает возможность в 2005-2007 годах:
1) создания современного учебного центра совместно с государственным профильным средне-специальным учебным заведением, отвечающего международным стандартам (школа релейщиков, школа диспетчеров и тд.);
2) разработки и утверждения в установленном порядке временного положения по утверждению единых нормативов для расчета уровня затрат на обучение и повышение квалификации, закрепляющие два основных подхода:
а) повышение квалификации всего персонала по мере производственной необходимости, но не реже трех лет, что позволит ежегодно направлять на повышение квалификации не менее 30 % от общего количества персонала. В настоящее время ежегодно повышают квалификацию в среднем 16 % специалистов Общества;
б) установление нормативного уровня затрат на обучение, по опыту России, в размере 4 % от фонда оплаты труда работников Общества (в настоящее время в среднем около 2 %), что будет способствовать плановому расходованию средств и позволит ввести единые требования к определению этого вида затрат.

1.5.4.10. Қаржы нәтижелерi және бюджетпен қатынастар
Негiзгi қаржы-экономикалық көрсеткiштерiнiң болжамы болжамдық макроэкономикалық көрсеткiштердi есепке ала отырып жасалды.
Қоғам қызметiнiң негiзгi көрсеткiштерiнiң есептеулерiнде мынадай ережелер мен рұқсат етулер қабылданды:
тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi сатып алуға арналған шығыстар тұтынушылық бағалар индексiн және ұлттық валютаның айырбас бағамының өзгеруi және сатып алынатын тауарлар мен қызметтер түрлерiне байланысты өнеркәсiп тауарларына арналған бағалар индекстерiн есепке ала отырып жоспарланды;
Қоғамның 2004-2006 жылдарға арналған операциялық, инвестициялық және қаржы қызметiнен алынатын төлем түсiмдерiнiң болжамы - 100 %;
шығыстар бойынша мерзiмi өтiп кеткен берешектiң жоқтығы;
салықтарды есептеу Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасына сәйкес жүргiзiлдi;
ХКДБ мен ЕКДБ-i қарыздарының негiзгi сомаларын төлеу заем туралы 1999 жылғы 21 желтоқсандағы N 4526 kz және 1999 жылғы 3 желтоқсандағы N 794 шарттарда көрсетiлген кестелерге сәйкес жүргiзiледi;
ҰЭЖ жаңғырту жобасы бойынша ХҚДБ мен ЕКДБ-ға төлейтiн несиелердi пайдалану құқығы үшiн пайыздар мен комиссиялар сомасын есептеу заем туралы 1999 жылғы 21 желтоқсандағы N 4526 kz және 1999 жылғы 3 желтоқсандағы N 794 шарттарға сәйкес қолданыстағы пайыздық мөлшерлемелер бойынша жарты жылда бiр рет жүзеге асырылады;
"Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" жобасы бойынша қарыз қаражаттары жөнiндегi мiндеттемелердi есептеу желiнiң бiрiншi телiмiн қаржыландыру және желiнiң екiншi және үшiншi телiмдерiнiң құрылысын қаржыландыру жөнiндегi қаржы институттарының алдын ала ұсыныстары үшiн Еуропа Қайта құру мен Даму Банкiмен және Қазақстанның Даму Банкiмен қол қойылған кредиттiк келiсiмдер негiзiнде жүргiзiлдi.
2005 жылы Қоғам 214,6 млн. теңге, 2006 жылы - 514,8 млн. теңге және 2007 жылы - 1000,2 млн. теңге сомасында таза табыс алуды жоспарлайды.
Алынған таза табысты "Мемлекеттiк акциялар пакеттерiне үлеспайдалар мен ұйымдардағы мемлекеттiк қатысу үлесiне арналған кiрiстер туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 25 сәуiрдегi N 404 қаулысына сәйкес таза табыстың 10%-ы мөлшерiнде үлеспайдаларды төлеуге, сондай-ақ қарыздар бойынша негiзгi борышты төлеу жөнiндегi мiндеттемелердi жабуға жұмсау жоспарланып отыр.
2005-2007 жылдар iшiнде Қоғам 4,0 млрд. теңге сомасында тiкелей салықтар мен алымдар, оның iшiнде: мүлiкке салынатын салыққа - 2,4 млрд. теңге (2005 жылы - 0,76 млн. теңге; 2006 жылы - 0,81 млн. теңге; 2007 жылы - 0,86 млн. теңге), әлеуметтiк салыққа - 1,36 млрд. теңге (тиiсiнше 0,43 млн. теңге; 0,45 млн, теңге; 0,48 млн. теңге), жерге - 0,14 млрд. теңге (тиiсiнше 0,04 млн. теңге; 0,05 млн. теңге; 0,05 млн. теңге), көлiк құрамына салық - 0,02 млрд. теңге (тиiсiнше 6,5 млн. теңге; 6,9 млн. теңге; 7,3 млн. теңге) төлеудi көздейдi.
Мүлiкке салынатын салықты есептеу негiзгi жабдықтарды пайдалануға жоспарлы iске қосу мен амортизациялық аударымдардың қалыптасқан орташа нормасына сүйене отырып ірiлендiрiле жүргiзiлдi.
Жерге және көлiк құралдарына салынатын салықты есептеу тұтыну бағаларының индексiн есепке ала отырып жүргiзiлдi, өйткенi осы салықтарды есептеудегi базалық көрсеткiш ең төменгi есептiк көрсеткiш болып табылады.
Көлiкке салынатын салықты есептеу көлiктiң бiрлiк санының артуы есепке алынбай жүргiзiлдi, бұл қазiргi уақытта автокөлiк пен арнаулы техника сатып алудың қолданыстағы тұрақжайды ұлғайтуға емес, ескiрген көлiктi ауыстыруға бағытталуымен байланысты.

1.5.4.10. Финансовые результаты и отношения с бюджетом
Прогноз основных финансово-экономических показателей составлялся с учетом прогнозных макроэкономических показателей.
В расчетах основных показателей деятельности Общества приняты следующие положения и допущения:
расходы на приобретение товаров, работ и услуг запланированы с учетом индекса потребительских цен и изменения обменного курса национальной валюты и индексов цен на промышленные товары в зависимости от видов закупаемых товаров и услуг;
прогноз поступления платежей от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности Общества на 2004-2006 годы - 100 %;
отсутствие просроченной задолженности по расходам;
исчисление налогов производилось в соответствии с действующим налоговым законодательством Республики Казахстан;
выплаты МБРР и ЕБРР основных сумм долга будут производится в соответствии с графиками, указанными в договорах о займе N 4526 kz от 21 декабря 1999 года и N 794 от 3 декабря 1999 года;
расчет сумм процентов и комиссий за право пользования кредитами по Проекту модернизации НЭС, выплачиваемых МБРР и ЕБРР один раз в полгода, осуществляется в соответствии с договорами о займе N 4526 kz от 21 декабря 1999 года и N 794 от 3 декабря 1999 года по действующим процентным ставкам.
Расчет обязательств по заемным средствам по проекту "Север - Юг Казахстана" проводился на основании подписанных кредитных соглашений с Европейским банком реконструкции и развития и с Банком развития Казахстана для финансирования первого участка линии и предварительных предложений финансовых институтов по финансированию строительства второго и третьего участков линии.
В  2005 году Общество планирует получить чистый доход в сумме 214,6 млн. тенге, в 2006 году - 514,8 млн. тенге и в 2007 году - 1000,2 млн. тенге.
Полученный чистый доход планируется направить на выплату дивидендов в размере 10 % от чистого дохода, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года N 404 "О дивидендах на государственные пакеты акций и доходах на государственные доли участия в организациях", а также покрытие обязательств по выплате основного долга по займам.
За 2005-2007 годы Общество предусматривает выплату прямых налогов и сборов на сумму 4,0 млрд. тенге, в т. ч.: налог на имущество - 2,4 млрд. тенге (2005 год - 0,76 млн. тенге; 2006 год - 0,81 млн. тенге; 2007 - 0,86 млн. тенге), социального налога - 1,36 млрд. тенге (0,43 млн. тенге; 0,45 млн. тенге; 0,48 млн. тенге соответственно), на землю - 0,14 млрд. тенге (0,04 млн. тенге; 0,05 млн. тенге; 0,05 млн. тенге соответственно), на транспортные средства - 0,02 млрд. тенге (6,5 млн. тенге; 6,9 млн. тенге; 7,3 млн. тенге соответственно).
Расчет налога на имущество произведен укрупнено, исходя из планируемого ввода в эксплуатацию основных средств и сложившейся средней нормы амортизационных отчислений.
Расчет налога на землю и транспортные средства произведен с учетом индекса потребительских цен, т.к. базовым показателем в расчетах данных налогов является минимальный расчетный показатель.
Расчет налога на транспорт произведен без учета повышения количества единиц транспорта, что связано с тем, что в настоящее время приобретение автотранспортной и спецтехники направлено не на увеличение существующего парка, а замену устаревшего транспорта.

Әлеуметтiк салықты есептеу 2004 ж. 01.01 қаңтардан бастап қолданысқа енетiн Қазақстан Республикасының Салық Кодексiне қызметкерлердiң жалақысының мөлшерiне байланысты әлеуметтiк салықтың кемiмелi мөлшерiн көздейтiн өзгерiстердi есепке ала отырып жүргiзiлдi.
Қаралып отырған кезеңде Қоғам корпоративтiк салықтың төленуiн жоспарлап отырған жоқ, ол қазiргi уақытта шегерiмге жатқызылатын тозу сомасының салық есебiне сәйкес амортизациялық аударымдардан бухгалтерлiк есепке сәйкес айтарлықтай асып түсуiне байланысты болып отыр. Бұл ретте электр беру желiлерi жөнiндегi салық есебi бойынша Қоғам шектiден төмен аударымдар нормасын қолданады. Бұдан басқа, жобаларды iске асыру нәтижесiнде Қоғам активтерiнiң құнын айтарлықтай өсiру жоспарланып отыр, мұның өзi салық пен бухгалтерлiк есеп арасындағы айырмалардың ұлғаюына алып келедi. Қолданыстағы бухгалтерлiк есеп стандарттарына сәйкес Қоғам 2003 жылдан бастап шығындарға жатқызылатын салық пен бухгалтерлiк есеп арасында туындаған уақытша айырмаларға арналған корпоративтiк салық жөнiндегi резервтердi қалыптастыра бастады.
2. Қоғамды дамытудың инвестициялық жоспары
2.1. Инвестициялық саясат
Қоғамның инвестициялық саясаты Қазақстан Республикасы БЭЖ-нiң сенiмдi, тұрақты жұмыс iстеуiн, тұтынушылардың үздiксiз электрмен жабдықталуын қамтамасыз етуге, нарықты дамытуға және есепке алу жүйесiн, Қазақстан Республикасы БЭЖ-нiң iргелес мемлекеттердiң энергия жүйелерiмен қатарлас жұмыс iстеуiн жетiлдiруге бағытталған.
Электр энергетикалық жабдықтардың әбден тозғанын ескере отырып, Қоғам жабдықтардың тозғанын жаңартуға, ескiргенiн жаңғыртуға және жаңа жабдықтарды орнатуға бағытталған инвестициялық бағдарламаларды iске асыруға баса назар аударады.
2.2. Инвестициялық бағдарлама
2.2.1. ҰЭЖ жаңғырту жобасы
Қаралып отырған кезеңде Қоғам ҰЭЖ жаңғырту жобасын iске асыруды жалғастыра бередi. Қоғам жобаны iске асыруды 2008 жылы аяқтауды жоспарлайды.
ҰЭЖ жаңғырту жобасы:
жоғары вольттық жабдықтарды орнатуға;
телекоммуникация құралдарын, Ұлттық электр желiсiн басқару жүйесiн (бақылау мен деректердi өңдеу жабдықтары (SCADA), энергетикалық басқару жүйесiн (ЕМS)) жаңғыртуға;
электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесi мен Қоғамды басқарудың интеграцияланған жүйесiн құруға бағытталған.
ҰЭЖ iске асыру Қазақстанның ұлттық электр желiсiнiң сенiмдi және қауiпсiз жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету, электр энергиясы мен қуаттың көтерме сауда нарығының тұрақты жұмыс істеуi үшiн жағдай жасайды, есепке алу мен бақылау жүйесiн айтарлықтай жетiлдiредi.

Расчет социального налога производился с учетом изменений в Налоговый кодекс Республики Казахстан, вступающих в действие с 01.01.2004 года, предусматривающих регрессивную ставку социального налога в зависимости от размера заработной платы работников.
В рассматриваемый период Общество выплату корпоративного налога не планирует, что связано с тем, что в настоящее время сумма износа, относимая на вычеты в соответствии с налоговым учетом, значительно превышает амортизационные отчисления согласно бухгалтерскому учету. При этом по линиям электропередачи по налоговому учету Общество применяет норму отчислений ниже предельной. Кроме того, в результате реализации проектов планируется значительный рост стоимости активов Общества, что приведет к увеличению разницы между налоговым и бухгалтерским учетом. В соответствии с действующими стандартами бухгалтерского учета, Общество с 2003 года начало формировать резервы по корпоративному подоходному налогу на временные разницы, возникающие между налоговым и бухгалтерским учетом, относимые на затраты.
2. Инвестиционный план развития Общества
2.1. Инвестиционная политика
Инвестиционная политика Общества направлена на обеспечение надежного, устойчивого функционирования ЕЭС Республики Казахстан, бесперебойного электроснабжения потребителей, развитие рынка и совершенствование системы учета, параллельной работы ЕЭС Республики Казахстан с энергосистемами сопредельных государств.
Учитывая большую изношенность электроэнергетического оборудования, Общество уделяет самое пристальное внимание реализации инвестиционных программ, направленных на реновацию изношенного, модернизацию устаревшего и установку нового оборудования.
2.2. Инвестиционная программа
2.2.1. Проект модернизации НЭС
В рассматриваемый период Общество продолжит реализацию Проекта модернизации НЭС. Завершить реализацию проекта Общество планирует в 2008 году.
Проект модернизации НЭС направлен:
установку высоковольтного оборудования;
модернизацию средств телекоммуникаций, системы управления Национальной электрической сетью (оборудование контроля и обработки данных (SCADA), система энергетического управления (EMS));
создание автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии и интегрированной системы управления Обществом.
Реализация Проекта модернизации НЭС создаст условия для обеспечения надежного и безопасного функционирования национальной электрической сети Казахстана, устойчивого функционирования оптового рынка электроэнергии и мощности; значительно усовершенствует систему учета и контроля.

Жобаның құны 258,4 млн. АҚШ долларын құрайды. Қаржыландыру Халықаралық Қайта құру және Даму Банкi мен Еуропа Қайта құру және Даму Банкiнiң мемлекеттiк кепiлдемемен берiлген қарыз қаражаттарының есебiнен, сондай-ақ Қоғамның өз қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
1 Жобаның жалпы сомасы - 258,4 млн. АҚШ доллары, оның iшiнде:
1.1 Қарыз қаражаты - 185 млн. АҚШ доллары, солардың iшiнен;
1.1.1. ХКДБ - 140 млн. АҚШ доллары,
1.1.2 ЕҚДБ - 45 млн. АҚШ доллары.
1.2 Қоғамның қаражаты - 78,4 млн. АҚШ доллары.
2 Заем алу шарттары:
2.1 Жеңiлдiк кезеңi:
2.1.1 ХҚДБ - 5 жыл,
2.1.2  ЕҚДБ - 4 жыл.
2.2 Қос банк бойынша бiржолғы комиссия - қарыз сомасының 1%-ы.
2.3 Заемдарды өтеу мезгiлi:
2.3.1 ХҚДБ - 15 жыл,
2.3.2 ЕҚДБ - 10 жыл.
2.4 Сыйақы мөлшерлемесi:
2.4.1 ХҚДБ - Libor + құбылмалы спрэд,
2.4.2 ЕҚДБ - Libor+ 1%.
2008 жылы Қоғам осы жобаның iске асырылуын аяқтауды жоспарлап отыр.
2.2.2. "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" транзитiнiң
500 кВ екiншi желi құрлысының жобасы
Қазiргi уақытта қолданыстағы 500 кВ Екiбастұз - Нұра - Ағадыр - ОҚМАЭС - Алматы - Жамбыл ЭЖЖ-нен тұратын электр беру желiсi Оңтүстiк Қазақстанға 600 МВт-қа дейiн электр қуатын немесе 3,0 млрд. кВт.сағат электр энергиясын беруге қабiлеттi және Оңтүстiктегi тұтынушыларды электрмен жабдықтау сенiмдiлiгiн, сондай-ақ қажеттi қуаттың берiлуiн қамтамасыз ете алмайды.
Құрылыс салу құны "ЭНЕРГИЯ" ҚАЗҒЗОЭЖЖIИ ЖАҚ әзiрлеген техникалық-экономикалық негiздемеге сай 41,4 млрд. теңгеге (326 млн. АҚШ доллары) бағаланады. Құрылысты салу халықаралық және қазақстандық қаржы институттарының қарыз қаражаттарын тарта отырып жүзеге асыру жоспарланып отыр. Ортақ қаржыландыру бағдарламасы шеңберiнде Қоғамның қаражатын несиелер бойынша мiндеттемелердi төлеуге, сондай-ақ алдын ала жобалау, жобалау мен iздестiру жұмыстарын жүргiзуге жұмсау жоспарланады.
2004 жылы Қоғам "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" жобасын iс жүзiнде iске асыруға кiрiсті.
Осы желiнiң құрылысы:
Қазақстан Республикасының Ұлттық электр желiсiнiң транзиттiк әлеуетiн ұлғайтады;
Қазақстан Республикасының, Орталық Азияның, Ресейдiң энергия жүйелерiнiң қатарлас жұмысының сенiмдiлiгiн қамтамасыз етедi;
қолданыстағы телiмдердiң бiрiнiң ажыратылуы мүмкiндiгiн есепке ала отырып, оңтүстiк өңiрдiң тұтынушыларын электрмен жабдықтау сенiмдiлiгiн арттырады;
орташа мерзiмдiк перспективада Қазақстанның оңтүстiгiндегi электр энергиясының тапшылығын Солтүстiк Қазақстанның iрi электр станцияларынан арзан электр энергиясын беру есебiнен жабуды қамтамасыз етедi.
Осы желiнiң құрылысын жүргiзу қарыз қаражаттарын тарту есебiнен жоспарланады.
"Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" транзитiнiң 500 кВ желiсi бiрiншi телiмiнiң құрылысын қаржыландыру үшiн заемдар беру (қол қойылған кредиттiк келiсiмдер негiзiнде) шарттары.
Еуропа Қайта құру және Даму банкi
Заем сомасы, млн.$
Сыйақы мөлшерлемесi
Өтеу мерзiмi, жыл
оның iшiнде жеңiлдiк кезеңi
мiндеттемелер үшiн комиссия
Бiржолғы комиссия
35
Libor+4 %
12
3

Стоимость проекта составляет 258,4 млн. долларов США. Финансирование осуществляется за счет заемных средств, предоставленных под гарантию государства Международным банком реконструкции и развития и Европейским банком реконструкции и развития, а также за счет собственных средств Общества.
1  Общая сумма проекта - 258,4 млн. долларов США, в т. ч.:
1.1 Заемные средства - 185 млн. долларов США, из них:
1.1.1 МБРР - 140 млн. долларов США;
1.1.2 ЕБРР - 45 млн. долларов США.
1.2 Средства Общества - 78,4 млн. долларов США.
2  Условия займов:
2.1 Льготный период:
2.1.1 МБРР - 5 лет,
2.1.2 ЕБРР - 4 года.
2.2 Единовременная комиссия по обоим банкам 1 % от суммы займа.
2.3 Период погашения займа:
2.3.1 МБРР - 15 лет,
2.3.2 ЕБРР - 10 лет.
2.4 Ставка вознаграждения:
2.4.1 МБРР - Libor + плавающий спрэд,
2.4.2 ЕБРР - Libor + 1 %.
В 2008 году Общество планирует завершить реализацию данного проекта.
2.2.2. Проект "Строительство второй линии электропередачи
500 кВ транзита Север - Юг Казахстана"
Существующая в настоящее время линия электропередачи состоящая из ЛЭП 500 кВ Экибастуз - Нура - Агадырь - ЮК ГРЭС - Алматы - Жамбыл, способна передавать в Южный Казахстан до 600 МВт электрической мощности или 3,0 млрд. кВт.ч электроэнергии и не может обеспечить надежность электроснабжения потребителей Юга, а также передачу необходимой мощности.
Стоимость строительства согласно технико-экономического обоснования, разработанного ЗАО КАЗНИПИИТЭС "ЭНЕРГИЯ" оценивается в 41,4 млрд. тенге (326 млн. долларов США). Строительство планируется осуществить с привлечением заемных средств международных и казахстанских финансовых институтов. Средства Общества в рамках программы софинансирования планируется направить на покрытие обязательств по кредитам, а также на проведение предпроектных, проектных и изыскательских работ.
В 2004 году Общество приступило к практической реализации проекта "Север - Юг Казахстана".
Строительство данной линии:
увеличит транзитный потенциал Национальной электрической сети Республики Казахстан;
обеспечивает надежность параллельной работы энергосистем Республики Казахстан, Центральной Азии, России;
повысит надежность электроснабжения потребителей южного региона с учетом возможного отключения одного из участков действующего транзита;
обеспечивает покрытие дефицита электроэнергии юга Казахстана в среднесрочной перспективе за счет поставок дешевой электроэнергии от крупных электростанций Северного Казахстана.
Строительство данной линии планируется за счет привлечения заемных средств.
Условия предоставления займов для финансирования строительства первого участка линии 500 кВ транзита "Север - Юг Казахстана" (на основании подписанных кредитных соглашений).
Европейский банк реконструкции и развития
Сумма займа, млн. $
Ставка вознаграждения
Срок погашения, лет
в том числе льготный период
Комиссия за обязательства
Единовременная комиссия
35
Libor + 4%
12
3

0,50% + 7500$
1,50%
Қатысушы банктер (RZB, Bayerische Landesbank)
Заем сомасы, млн.$
Сыйақы мөлшерлемесi
Өтеу мерзiмi, жыл
оның iшiнде жеңiлдiк кезеңi
мiндеттемелер үшiн комиссия
Бiржолғы комиссия
25
Libor+3,5 %
9
2
0,50%
1,50%
Қазақстанның Даму Банкi
Заем сомасы, млн.$
Сыйақы мөлшерлемесi %
Өтеу мерзiмi, жыл
оның iшiнде жеңiлдiк кезеңi
мiндеттемелер үшiн комиссия
Бiржолғы комиссия
21
7,93
15
3
0,25 %
1%
Қазiргi уақытта Қоғам ЭБЖ-нiң екiншi және үшiншi телiмдерiнiң құрылысын салуды жүзеге асыру үшiн қажеттi қаржыландырудың болуы мүмкiн схемалары мен қарыз алу көздерiн қарастыруда. Қаралып отырған орташа мерзiмдiк кезеңге арналған Қоғам қызметiнiң қаржы-экономикалық көрсеткiштерiн есептеу үшiн ХҚДБ-ның 100 млн. АҚШ доллары сомасындағы қарыз қаражатын: мемлекеттiк кепiлдеменi беру, қолданыс мерзiмi - 17 жыл (5 жылы жеңiлдiкпен), бiржолғы комиссия қарыз сомасының - 0,5 %-ы, мiндеттемелер үшiн комиссия - игерiлмеген қаражат Құнының - 0,25 %-ы, сыйақы мөлшерлемесi - Libor+0,5 %-ы шарттарымен тарту ескерiлген болатын. Сондай-ақ ЕҚДБ-нiң бiрлестiрiлген 95 млн. АҚШ доллары сомасындағы заемын бiрiншi телiм бойынша берiлген ұқсас заемдар жағдайларында тарту көзделiндi.

0,50 % + 7500$
1,50 %
Банки Участники (RZB, Bayerische Landesbank)
Сумма займа, млн. $
Ставка вознаграждения
Срок погашения, лет
в том числе льготный период, лет
Комиссия за обязательства
Единовременная комиссия
25
Libor + 3,5 %
9
2
0,50 %
1,50 %
Банк развития Казахстана
Сумма займа, млн. $
Ставка вознаграждения %
Срок погашения, лет
в том числе льготный период
Комиссия за обязательства
Единовременная комиссия
21
7,93
15
3
0,25 %
1%
В настоящее время Общество рассматривает возможные схемы финансирования и источники заимствования средств необходимых для осуществления строительства второго и третьего участков ЛЭП. Для расчета финансово-экономических показателей деятельности Общества на рассматриваемый среднесрочный период было учтено привлечение заемных средств МБРР на сумму 100 млн. долларов США на условиях: предоставление государственной гарантии, срок действия - 17 лет (5 лет льготных), единовременная комиссия 0,5 % от суммы займа, комиссия по обязательствам - 0,25 % от стоимости не освоенных средств, ставка вознаграждения - Libor + 0,5 %. Также предусмотрено привлечение синдицированного займа ЕБРР на сумму 95 млн. долларов США на условиях, аналогичных займу, предоставленным по первому участку.

2.2.3. Басқа да инвестициялар
Жоғарыда көрсетiлген жобаларды iске асырудан басқа, Қоғамның электр желiлiк объектiлерiн салуға, қайта құруға, кеңейтуге, сондай-ақ монтаждауды қажет етпейтiн негiзгi құралдарды (арнаулы техника, көлiк, диагностика аспаптары, есептеу техникасы және басқалары) сатып алуға Қоғам жыл сайын өз қаражатын жұмсайды.
Құрылыс объектiлерi Қазақстан Республикасының барлық аумағында дерлiк орналасады, бұл ретте әрбiр жобаны iске асыру кезеңi әдетте, бiр жылдан бастап екi жылға дейiннен аспайды.
Құрылыстың осы бағдарламасы мынадай бағыттар бойынша жасалады:
1) өртке қарсы және күзету iс-шаралары;
2) трансформаторлар мен реакторларды орнату;
3) жөндеу, қоймалық және басқа алаңдарды құру мен қайта құру;
4) шағын станцияларды қайта құру;
5) электр беру желiлерiн қайта құру;
6) телекоммуникациялық жүйелер мен байланысты дамыту.

2.2.3. Прочие инвестиции
Кроме реализации вышеуказанных проектов, Общество ежегодно направляет собственные средства на строительство, реконструкцию расширение электросетевых объектов Общества, а так же на приобретение основных средств не требующего монтажа (спецтехника, транспорт, приборы диагностики, вычислительная техника и др.).
Объекты строительства размещаются по всей территории Республики Казахстан, при этом период реализации каждого проекта как правило не превышает от одного года до двух лет.
Данная программа строительства формируется по следующим направлениям:
1) Противопожарные и охранные мероприятия
2) Установка трансформаторов и реакторов
3) Создание и реконструкция ремонтных, складских и других площадей
4) Реконструкция подстанций
5) Реконструкция линий электропередачи
6) Развитие телекоммуникационных систем и связи

2005 жылы Қоғам осы жобаларды iске асыруға 2,4 млрд. теңге жұмсауды жоспарлайды. ҰЭЖ жаңғырту жобасын және "Қазақстанның Солтүстiк-Оңтүстiк" жобасын iске асыру шеңберiнде алынған несиелер бойынша төлемдердi қамтамасыз ету қажеттiлiгiне байланысты Қоғам бұдан былай осы инвестицияларды 1,5 млрд. теңгеге дейiн қысқартуды жоспарлайды.
Бұдан басқа, Астана қаласына қоныс аударған Қоғам қызметкерлерiн тұрғын үймен қамтамасыз ету, сондай-ақ филиалдарда жоғары бiлiктi мамандарды орнықтыруға бағытталған жағдайларды жасау мақсатында Қоғам 2005 жылы Тұрғын үй бағдарламасын iске асыруға 1,54 млрд. теңге жұмсауды жоспарлайды.
3. ҚОҒАМДЫ ДАМЫТУДЫҢ МАҢЫЗДЫ КӨРСЕТКІШТЕРІНІҢ БОЛЖАМЫ
(1, 2, 3, 4, 5, 6-нысандар)

В 2005 году Общество планирует направить на реализацию данных проектов 2,4 млрд. тенге. В дальнейшем в связи с необходимостью обеспечения выплат по кредитам, полученным в рамках реализации Проекта модернизации НЭС и проекта "Север - Юг Казахстана", Общество планирует сократить данные инвестиции до 1,5 млрд. тенге.
Кроме того, в целях обеспечения работников Общества, передислоцированных в г. Астана, жильем, а также создания условий, направленных на закрепление высококвалифицированного персона в филиалах, Общество в 2005 году планирует направить на реализацию Жилищной программы порядка 1,54 млрд. тенге.
Прогноз