"Есiрткi, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінiң 2005 жылғы 30 маусымдағы N 664 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Есiрткi, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ "Есiрткi, психотроптық заттар, прекурсорлар және
олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы
iс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының
Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап.  "Есiрткi, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен оларды терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шiлдедегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 17-18, 221-құжат; 2001 ж., N 6, 141-құжат; 2002 ж., N 10, 106-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 1-бапта:
1) тармақшадағы "заттар" деген сөз "құралдары" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) тармақшада:
"немесе сол мемлекеттiң бiр аумағы шегiнен басқа бiр аумағы шегiне" деген сөздер алынып тасталсын;
12) тармақшада "заңсыз", "қасақана" деген сөздер алынып тасталсын;
26) тармақшада:
"мемлекеттiк саясатты" деген сөздерден кейiн "және стратегияны" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 27), 28), 29), 30), 31), 32), 33) және 34) тармақшалармен толықтырылсын:
27) "препарат - құрамында Қазақстан Республикасында бақылау жасалуға тиiстi есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлар тiзiмiне енгізiлген бiр немесе бiрнеше есiрткi құралдары, психотроптық заттар немесе прекурсорлар бар заттардың қандай да болсын күйдегi қоспасы;
28) есiрткi құралдарын, психотроптық заттарды қайта өңдеу нәтижесiнде тазарту (бөгде қоспалардан тазарту), препаратта есiрткi немесе психотроптық заттардың шоғырлануын арттыру, сондай-ақ олардың негiзiнде есiрткi немесе психотроптық заттар болып табылмайтын заттар алынатын қызмет;
29) ecipткi құралдарын, психотроптық заттарды пайдалану - есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды мақсатты пайдалану;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2005 года N 664
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан
"О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах
и мерах противодействия их незаконному обороту
и злоупотреблению ими"
Статья 1.  Внести в Закон  Республики Казахстан от 10 июля 1998 г. "О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 17-18, ст. 221; 2000 г., N 6, ст. 141; 2002 г., N 10, ст. 106; 2004 г., N 23, ст. 142) следующие изменения и дополнения:
1) в статье 1:
в подпункте 1) слово "веществах" заменить словом "средствах";
в подпункте 10) слова "или из пределов одной территории в пределы другой территории того же государства" исключить;
в подпункте 12) слова "умышленные", "незаконно" исключить;
в подпункте 26) после слов "государственной политики" дополнить словами "и стратегии";
дополнить подпунктами 27), 28), 29), 30), 32), 33) и 34) следующего содержания:
"27) препарат - смесь веществ в любом физическом состоянии, содержащая одно или несколько наркотических средств, психотропных веществ или прекурсоров, включенных в Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан;
28) переработка наркотических средств и психотропных веществ - деятельность, в результате которых происходят рафинирование (очистка от посторонних примесей), повышение в препарате концентрации наркотических средств или психотропных веществ, а также получение на их основе веществ, не являющихся наркотическими средствами или психотропными веществами;
29) использование наркотических средств и психотропных веществ - целевое применение наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;

30) есiрткi құралдарын, психотроптық заттарды дайындау - есiрткi, психотроптық заттары алына алатын, сондай-ақ есiрткi немесе психотроптық заттардың басқа есiрткi, психотроптық заттарға айналатын өндiрістен басқа барлық процестер;
31) есiрткi құралдарын, психотроптық заттарды өңдеу - есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды химиялық заттардан және (немесе) өсiмдiктерден сериялық алуға бағытталған процесс;
32) уәкiлетi мемлекеттiк орган - сол органдардың құқықтық мәртебесiн анықтайтын заңнамаға сәйкес құзыретiне есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру кiретiн мемлекеттiк органдар;
33) есiрткi құралдарымен, психотроптық заттармен қамтамасыз ету нормативi - мемлекеттік лицензияға сәйкес қызметтің нақты түрiн жүзеге асыратын нақты заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының аумағында iске асыру үшiн заңды тұлғаларға - өндiрушi және импортер кәсiпорындарға рұқсат етiлген белгiлi есiрткi құралдарының не (немесе) психотроптық заттардың саны;
34) есiрткi құралдарын, психотроптық заттарды тұтыну нормативi - есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымының саласындағы уәкiлеттi органға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тапсырыс берiлген нақты заңды тұлғаларға тұтыну үшiн қажеттi белгiлi есiрткi құралдарының не (немесе) психотроптық заттардың саны.";
2) 2-бапта:
1-тармақта:
екiншi бөлiкте "екi тiзiмнен" деген сөздер "бiр тiзiмнен" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегiзiншi бөлiк алынып тасталсын;
мынадай тармақтағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Препаратқа оның құрамындағы есiрткi, психотроптық затқа немесе прекурсорға қолданылатын ұқсас бақылау қолданылады.
Егер препараттың құрамында бiр емес, бiрнеше есiрткi құралдары психотроптық заттары болса, оған неғұрлым қатаң бақылау шараларына жататын есiрткi құралдарына, психотроптық заттарына қолданылатын бақылау қолданылады.
Құрамында есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларының саны аз және қауiп төндiрмейтiн немесе оларды терiс пайдаланған жағдайда аз қауiп төндiретiн және аталған заттар олардан жеңiл қол жеткiзетiн әдiстермен алынбайтын дәрi-дәрмектiк препараттар осы Заңда белгіленген бақылаудан алынуы мүмкiн. Мұндай препараттардың, өлшемдердiң тізiмдерін, сондай-ақ оларды бақылаудан алу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.";

30) изготовление наркотических средств и психотропных веществ - все процессы, за исключением производства, при помощи которых могут быть получены наркотические средства и психотропные вещества, а также превращение наркотических средств или психотропных веществ в другие наркотические средства и психотропные вещества;
31) производство наркотических средств и психотропных веществ - процесс, направленный на серийное получение наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров из химических веществ и (или) растений;
32) уполномоченные государственные органы - государственные органы, в чью компетенцию входит участие в осуществлении государственного контроля над оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в соответствии с законодательством, определяющим правовой статус этих органов;
33) норматив обеспечения наркотическими средствами, психотропными веществами - количество определенных наркотических средств и (или) психотропных веществ, разрешенное юридическим лицам - предприятиям производителям и импортерам для реализации на территории Республики Казахстан конкретным юридическим лицам, осуществляющим соответствующий вид деятельности, согласно государственной лицензии;
34) норматив потребления наркотических средств, психотропных веществ - количество определенных наркотических средств и (или) психотропных веществ необходимое для потребления конкретным юридическим лицам, заявленное в уполномоченный государственный орган в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
2) в статье 2:
в пункте 1:
в части второй слова "двух списков" заменить словами "одного списка";
часть восьмую исключить;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. К препарату применяется аналогичный контроль, что и к содержащемуся в нем наркотическому средству, психотропному веществу или прекурсору.
Если препарат содержит не одно, а несколько наркотических средств, психотропных веществ к нему применяется тот же контроль, что и к наркотическому средству, психотропному веществу, которое подлежит наиболее строгим мерам контроля.
Лекарственные препараты, которые содержат малые количества наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров и не представляют опасности или представляют малую опасность в случае их злоупотребления и из которых указанные вещества не могут быть извлечены легкодоступными способами, исключаются из-под контроля, установленного настоящим Законом. Список таких препаратов, критерии, а также порядок их исключения из-под контроля, утверждается Правительством Республики Казахстан.";

3) 5-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 19), 20), 21), 22), 23) және 24) тармақшалармен толықтырылсын:
"19) уәкiлетті мемлекеттiк органдармен бiрлесiп есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл саласындағы мемлекеттiк саясатты әзiрлейдi және iске асырады;
20) есiрткi құралдарының, психотроптық заттар, прекурсорлар айналымы және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы күрестi үйлестiредi;
21) мемлекеттiк органдар мен меншiк нысанына қарамастан өзге де ұйымдардың есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы қызметiн мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
22) есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы мемлекеттiк және өзге де ұйымдардың, сондай-ақ нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрес жөнiндегi өңiрлiк комиссиялардың қызметiн ведомствоаралық үйлестiрудi жүзеге асырады;
23) белгiленген тәртiппен есiрткi құралдарының, психотроптық заттар, прекурсорлар айналымын бақылау және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл саласына инвестициялар мен техникалық көмек тартуды жүзеге асырады, сондай-ақ олардың мақсатты пайдаланылуын бақылайды;
24) ұйымдарға нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрес саласындағы заңнаманың бұзылуын жою жөнiнде ұсыным енгiзедi.";
4) 6-бапта:
бiрiншi абзацта "Қазақстан" деген сөздiң алдында "1." санымен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Мемлекеттiк бақылау - есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы қоғамдық қарым-қатынастарды реттейтiн, Қазақстан Республикасының аумағында сондай айналымға қатысушы атқарушы билiк органдарының өкiлеттерiн, заңды тұлғалар мен азаматтардың құқықтарын және мiндеттерiн белгiлейтiн, Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз айналымнан алынған құралдар мен заттарға бақылауды жүзеге асыру тәртiбiн реттейтiн шаралар мен ережелер жүйесi.
Мемлекеттiк бақылау өзіне құрамында есiрткi бар өсiмдiктердi өсiрумен, жинаумен және дайындаумен, есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды әзiрлеумен, өндiрумен, қайта өңдеумен, әкелумен, әкетумен, транзиттеумен, тасымалдаумен, жөнелтумен, сатып алумен, сақтаумен, бөлумен, өткiзумен, пайдаланумен, жоюмен байланысты, лицензия беру, жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер жүргiзу, инспекциялау арқылы есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымының заңнамамен белгiленген ережелерiн сақтаумен байланысты қызмет түрлерiн қамтитын есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымына жүзеге асырылады.
Бақылау мынадай ұғымдардан шыға отырып жүзеге асырылады:
бақылау объектiсi - есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымымен байланысты қызметтi жүзеге асыратын меншiктiк нысанына қарамастан мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдар;
бақылау мақсаты - есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың заңды айналымнан заңсыз айналымға кетуiне жол бермеу, есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың талан-таражға салынуын ескерту және анықтау, есепке алу, сақтау және жiберу ережелерiнiң бұзылуын болдырмау, лицензия алушылардың заңнамамен белгiленген бiлiктілiк талаптарына сәйкестігін, олардың есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды ұстау ережелерiн сақтауды тексеру;
бақылау мәнi - мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдардың есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы қызметi, бөлу, есепке алу және есеп беру, есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымымен байланысты қызметтi лицензиялау;
бақылау жүргiзу мерзiмдерi - жоспарлы;
бақылауды жүргiзу кезеңi - тоқсанына бiр реттен кем емес;
бақылау нысаны - тексеру, инспекциялау, тексеру, тиiстi ұсынымдар бере отырып тексеру;
мемлекеттiк бақылау жүргізу негізi - жедел-iздестiру қызметтi жүзеге асыратын органдарға келiп түскен жеке және заңды тұлғалардың арыздары мен өтiнiштерi, есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы заңнаманың бұзылуы туралы ақпарат, жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер.";

3) в статье 5:
пункт 3 дополнить подпунктами 19), 20), 21), 22), 23) и 24) следующего содержания:
"19) разрабатывает и реализует совместно с уполномоченными государственными органами государственную политику в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
20) координирует борьбу против незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и злоупотребления ими;
21) осуществляет государственный контроль за деятельностью государственных органов и иных организаций, независимо от форм собственности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров;
22) осуществляет межведомственную координацию деятельности государственных и иных организаций в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также региональных комиссий по борьбе с наркоманией и наркобизнесом;
23) осуществляет в установленном порядке привлечение инвестиций и технической помощи в сферу контроля за оборотом наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими, а также контролирует их целевое использование;
24) вносит в организации представление об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан в области борьбы с наркоманией и наркобизнесом.";
4) в статье 6:
в абзаце первом перед словом "Уполномоченные" дополнить цифрой "1.";
дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. Государственный контроль - это система мер и правил, регулирующих общественные отношения в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, определяющих полномочия органов исполнительной власти, права и обязанности юридических лиц и граждан, принимающих участие в таком обороте на территории Республики Казахстан, регламентирующих порядок осуществления контроля за изъятыми веществами и средствами их незаконного оборота на территории Республики Казахстан.
Государственный контроль осуществляется за оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, включающим в себя виды деятельности, связанные с культивированием, сбором и заготовкой наркотикосодержащих растений, разработкой, производством, переработкой, ввозом, вывозом, транзитом, перевозкой, пересылкой, приобретением, хранением, распределением, реализацией, использованием, уничтожением наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, соблюдением установленных законодательством правил оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров путем выдачи лицензий, проведения плановых и внеплановых проверок, инспектирования.
Контроль осуществляется, исходя из следующих понятий:
объект контроля - государственные органы и иные организации независимо от форм собственности, осуществляющие деятельность, связанную с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
цель контроля - недопущение утечки наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров из легального в нелегальный оборот, предупреждение и выявление хищений наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, недопущение нарушений правил учета, хранения, отпуска, проверка соответствия лицензиатов квалификационным требованиям, установленным законодательством, соблюдения ими правил обращения с наркотическими средствами, психотропными веществами и прекурсорами;
предмет контроля - деятельность государственных органов и иных организаций в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, распределение, учет и отчетность, лицензирование деятельности, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
сроки проведения контроля - планируемые;
периодичность проведения контроля - не реже одного раза в квартал;
форма контроля - проверка, инспектирование, осмотр, обследование с дачей надлежащих рекомендаций;
основания проведения государственного контроля - заявления или жалобы физических и юридических лиц, поступившая в органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, информация о нарушении законодательства в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, плановые и внеплановые проверки.";

5) 7-бапта:
1-тармақта "16, 17, 18" деген сандар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Қазақстан Республикасының Yкiметi арнайы бақылаудағы және есiрткi құралдарын, психотроптық заттарды өндiру мен дайындау үшiн пайдаланылатын құралдардың, жабдықтардың тiзбесiн, сондай-ақ оларды әзiрлеу, өндiру, дайындау, сақтау, тасымалдау, жөнелту, сату, өткiзу, бөлу, сатып алу, пайдалану, Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелу, Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан әкету ережелерiн белгілейдi.";
6) 8-бап мынадай мазмұндағы бөлiктермен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк квотаны Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейдi. Мемлекеттiк квота заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келесi күнтiзбелiк жылға тапсырыс берген белгілi есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың санын қамтиды.
Тұтынушы заңды тұлғалар, мемлекеттiк кәсiпорындар, мемлекеттiк мекемелер келесi күнтiзбелiк жылға арналған тұтыну нормативiн бекiту үшiн өтiнiмдi ведомстволық тиiстілiк бойынша қорытындылау үшiн жоғары тұрған ұйымға иерархия бойынша уәкiлеттi мемлекеттiк органға дейiн ұсынады.
Мемлекеттiк емес сектордың тұтынушы заңды тұлғалары келесi күнтiзбелiк жылға арналған тұтыну нормативiн бекiту үшiн тиiстi әкiмшілік-аумақтық бiрлiк аумағында тиiстi саладағы қызметтi үйлестiретiн мемлекеттiк органдарға қорытындылау және уәкiлеттi мемлекеттiк органға дейiн иерархия бойынша ведомстволық тиiстiлiк бойынша беру үшiн ұсынады.
Уәкiлеттi мемлекеттiк органдар келесi күнтiзбелiк жылға арналған қорытындыланған тұтыну нормативiн бекiту үшiн есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органға қорытындыланған өтiнiмдi жыл сайын ағымдағы жылдың 1 сәуiрiне дейiн ұсынады.
Есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды қайта өңдеудi немесе құрамында есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар препараттарды немесе дәрi-дәрмектiк құралдарды өндiрудi жүзеге асыратын тұтынушы заңды тұлғалар меншiктiк нысанына қарамастан келесi күнтiзбелiк жылға арналған тұтыну нормативiн бекiту үшiн өтiнiмдi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы уәкiлеттi органға ұсынады.
Есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган заңды тұлғалардың тұтынудың нормативтерi өтiнiмдерiнiң негiздiлiгiн тексередi, бекiтуге тапсырыс берiлген тұтыну нормативтерiн қорытындылайды және есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды тұтынудың аталған нормативтерiн бекiту үшiн Қазақстан Республикасының Yкiметiне енгiзедi.
Қызметтерi лицензиялауға жататын нақты тұтынушы заңды тұлғалар үшiн (емдеу-профилактикалық, дәрiханалық, мал дәрiгерлiк, оқу және ғылыми-зерттеу ұйымдар мен т.б.) нормативтер көрсете отырып республикамыздың әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерi үшiн тұтыну нормативтерi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес және бекiтiлген тұтыну нормативiнiң шегiнде тапсырыс берiлген санның негiзiнде лицензиар-орган бекiтедi.
Есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган Қазақстан Республикасының Үкiметi мемлекеттiк квотаны белгiлегеннен кейiн уәкілеттi мемлекеттiк органдар бойынша экономика саласы бойынша қамтамасыз ету нормативтерiн бекiту үшiн Үкiмет қарауына енгiзедi.
Қазақстан Республикасының Yкiметi қамтамасыз ету нормативтерiн бекiтедi және оларды уәкiлетті мемлекеттiк органдарға жiбередi. Қамтамасыз ету нормативтерi есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды әкелгеннен немесе (және) өндiргеннен кейiн бастапқы iске асыруды жүзеге асыратын өндiрушiлер мен импортерлердiң заңды тұлғалары үшiн бекiтiледi.
Қазақстан Республикасының қамтамасыз ету нормативiнiң жиынтық деректерi Қазақстан Республикасының қажеттілік нормасына (мемлекеттiк квотаға) сәйкес келуi тиiс және оны асыра пайдалану мүмкiн емес.
Қамтамасыз ету нормативiн үлестi бөлу Тiзiмге енгiзiлген барлық есiрткi құралдарына, психотроптық заттар мен прекурсорларға, сондай-ақ есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымын жүзеге асыратын заңды тұлғалар тапсырыс берген аталған заттар мен құралдардағы өнiмге қатысты жүзеге асырылады.
Есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды өндiру және әкелу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының Үкiметi мемлекеттік квотаны бекiткеннен кейiн есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органға келесi күнтiзбелiк жылға ағымдағы жылдың 1 қарашасына дейiн қамтамасыз ету нормативтерiн бекiтуге құжаттар топтамасын ұсынады.";

5) в статье 7:
в пункте 1 цифры "16, 17, 18," исключить;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Правительство Республики Казахстан устанавливает перечень инструментов, оборудования, находящихся под специальным контролем и используемых для производства и изготовления наркотических средств, психотропных веществ, а также правила их разработки, производства, изготовления, хранения, перевозки, пересылки, отпуска, реализации, распределения, приобретения, использования, ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан, вывоза с таможенной территории Республики Казахстан.";
6) статью 8 дополнить частями следующего содержания:
"Государственная квота утверждается постановлением Правительства Республики Казахстан. Государственная квота содержит в себе количество, определенных наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, заявленное юридическими лицами на следующий календарный год в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Юридические лица-потребители, государственные предприятия, государственные учреждения представляют заявки на утверждение норматива потребления на следующий календарный год в вышестоящую организацию для обобщения по ведомственной принадлежности по иерархии до уполномоченного государственного органа.
Юридические лица-потребители негосударственного сектора представляют заявки на утверждение норматива потребления на следующий календарный год в государственные органы, координирующие деятельность в соответствующей отрасли на территории соответствующей административно-территориальной единицы для обобщения, и передачи на обобщение по ведомственной принадлежности по иерархии до уполномоченного государственного органа.
Уполномоченные государственные органы ежегодно представляют обобщенные заявки, в уполномоченный государственный орган в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров для утверждения сведенного норматива потребления на следующий календарный год до 1 апреля текущего года.
Юридические лица-потребители, осуществляющие переработку наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров либо производство препаратов или лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества или прекурсоры независимо от формы собственности, представляют заявки на утверждение норматива потребления на следующий календарный год в уполномоченный государственный орган в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Уполномоченный государственный орган в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров проверяет обоснованность заявок нормативов потребления юридических лиц, сводит заявленные на утверждение нормативы потребления и вносит указанные нормативы потребления наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в Правительство Республики Казахстан для их утверждения.
Норматив потребления для административно-территориальных единиц республики с указанием нормативов для конкретных юридических лиц-потребителей (лечебно-профилактических, аптечных, ветеринарных, учебных и научно-исследовательских организаций и др.), деятельность которых подлежит лицензированию, утверждается органом-лицензиаром на основании заявленного количества в соответствии с законодательством Республики Казахстан и в пределах утвержденного норматива потребления.
Уполномоченный государственный орган в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров после определения Правительством Республики Казахстан государственной квоты вносит на рассмотрение Правительства для утверждения нормативы обеспечения по сферам экономики, в разрезе уполномоченных государственных органов.
Правительство Республики Казахстан утверждает нормативы обеспечения и направляет их уполномоченным государственным органам.
Уполномоченные государственные органы распределяют доведенные до них нормативы обеспечения по подконтрольным юридическим лицам, осуществляющим оборот наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
Норматив обеспечения утверждается для юридических лиц производителей и импортеров, осуществляющих первичную реализацию наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, после ввоза или (и) производства.
Суммарные данные норматива обеспечения Республики Казахстан должны соответствовать норме потребности (государственной квоте) Республики Казахстан и не могут ее превышать.
Долевое распределение норматива обеспечения осуществляется в отношении всех наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, включенных в Список, а также продукции, содержащей указанные вещества и средства, заявленной юридическими лицами, осуществляющими оборот наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
Юридические лица, осуществляющие деятельность по производству и ввозу наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров после утверждения Правительством Республики Казахстан государственной квоты представляют в уполномоченный государственный орган в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров пакет документов на утверждение нормативов обеспечения на следующий календарный год до 1 ноября текущего года.";

7) 10-бапта:
тақырыбында "(дайындау)" деген сөз ", дайындау, қайта өңдеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта "Өндiру" деген сөзден кейiн ", дайындау, қайта өңдеу" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "өндiретiн" деген сөзден кейiн "дайындайтын, қайта өндiретiн" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 13-баптың 4-тармағында:
"сатып алудың" деген сөздерден кейiн "пайдаланудың" деген сөз алынып тасталсын;
"уәкiлеттi мемлекеттiк органдар" деген сөздер "есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы уәкiлеттi органның келiсiмi бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттік орган";
9) 15-бапта:
2, 3, 4 және 5-тармақтарда "және психотроптық заттар" деген сөздер ", психотроптық заттар және прекурсорлар" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ алынып тасталсын;
10) 16-бапта:
1-тармақта "денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкiметi" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Тiзiмге енгiзiлген құрамында есiрткi заттар бар дәрiлiк препараттар оқыс оқиғаларда алғашқы медициналық көмек көрсетуге арналған азаматтық мақсаттағы көлiкте, әскери машиналарда (кемелерде) арнайы-тактикалық сабақтарға (жүзу ауданына) және даладағы (теңiз) оқу жаттығуларына шығу кезiнде, ұшу аппараттарында ұшу кезiнде ұшқыштың дәрi қобдишасында, Қарулы күштердiң әскери бөлiмдерi мен мекемелерi үшiн, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдар үшiн шұғыл көмек шкафтарында (укладкаларында) бола алады.
Тиiстi рұқсатты есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган бередi.
Рұқсаттарды беру тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
Құрамында есiрткi заттар бар дәрілік препараттарды оқыс оқиғаларда алғашқы медициналық көмек көрсетуге арналған азаматтық мақсаттағы көлiкте, әскери машиналарда (кемелерде) арнайы-тактикалық сабақтарға (жүзу ауданына) және даладағы (теңiз) оқу жаттығуларына шығу кезiнде, ұшу аппараттарында ұшу кезiнде ұшқыштың дәрi қобдишасында, Қарулы күштердiң әскери бөлiмдерi мен мекемелерi үшiн, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдарында есепке алу тәртiбiн есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы уәкілетті органның келiсiмi бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлейдi.";
11) 17-баптың атауында және 2-тармағында "пайдалану" деген сөз "айналымы" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) 21-баптың 1-тармағында "есiрткi заттары" деген сөздер "есiрткi құралдары" деген сөздермен ауыстырылсын;

7) в статье 10:
в заголовке слово "(изготовление)" заменить словами ", изготовление, переработка";
пункт 1 после слова "Производство" дополнить словами ", изготовление, переработка";
пункт 2 после слова "производящие" дополнить словами ", изготавливающие, перерабатывающие";
8) в пункте 4 статьи 13:
слова "и применения" исключить;
слова "уполномоченными на то государственными органами" заменить словами "уполномоченным органом в области здравоохранения по согласованию с уполномоченным государственным органом в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.";
9) в статье 15:
в пунктах 2, 3, 4 и 5 слова "и психотропные вещества" заменить словами ", психотропные вещества и прекурсоры";
пункт 6 исключить;
10) в статье 16:
в пункте 1 слова "уполномоченным органом в области здравоохранения" заменить словами "Правительством Республики Казахстан";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Лекарственные препараты, содержащие наркотические средства, психотропные вещества, внесенные в Список, могут находиться на транспорте гражданского назначения, в боевых машинах (кораблях) при выходе на тактико-специальные занятия (в район плавания) и полевые (морские) учения, летательных аппаратах при выполнении полетов в аптечке летчика, в шкафах (укладках) неотложной помощи для воинских частей и учреждений Вооруженных сил, других войск и воинских формирований только для оказания первой медицинской помощи в экстренных случаях.
Соответствующее разрешение предоставляет уполномоченный государственный орган в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
Порядок выдачи разрешений утверждается Правительством Республики Казахстан.
Порядок учета лекарственных препаратов, содержащих наркотические средства, психотропные вещества на транспорте гражданского назначения и боевых машинах (кораблях) при выходе на тактико-специальные занятия (в район плавания) и полевые (морские) учения, летательных аппаратах при выполнении полетов в аптечке летчика, в шкафах (укладках) неотложной помощи для воинских частей и учреждений Вооруженных сил, других войск и воинских формирований устанавливается уполномоченным органом в области здравоохранения   по согласованию с уполномоченным государственным органом в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.";
11) в заголовке и пункте 2 статьи 17 слова "использование", "использования" заменить соответственно словами "оборот", "оборота";
12) в пункте 1 статьи 21 слова "наркотические вещества" заменить словом "наркотические средства";

13) 22-бапта:
тақырыбындағы "заттар" деген сөзден кейiн "және прекурсорлар" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "Құрамында есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар өсiмдiктердi өсiру мен жинауға және оларды өнеркәсiптiк, медициналық, оқу және ғылыми мақсаттарда пайдалануға қызметтiң осындай түрiне лицензиясы бар заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген мемлекеттiк квоталардан аспайтын көлемде рұқсат берiледi";
4-тармақта "өнеркәсiптiк" деген сөзден кейiн ", оқу, ғылыми" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 29-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"29-бап. Бақылау сатып алу";
Мәтiндегi "жедел сатып алу" деген сөздер "бақылау сатып алу" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) жоғарыда аталған Заңның "Қазақстан Республикасында бақылау жасалуға тиiстi есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тiзiмi" деген 1-қосымшада:
бiріншi абзацтағы "1997 жылы қосылды" деген сөздер "1998 жылы қосылды" деп жазылсын;
екінші абзацта:
"екiншi тiзiмнен" деген сөздер "бiр тiзімінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай мазмұндағы сөйлемдермен толықтырылсын:
"I-III кестелерде заттардың атаулары Бүкiләлемдiк денсаулық сақтау ұйымы (БДҰ) ұсынған халықаралық тiркелмеген атауларына, 1961 жылғы Есiрткi заттар туралы бiрыңғай  конвенцияда , 1971 жылғы Психотроптық заттар туралы бiрыңғай  конвенцияда  көрсетiлген атаулар мен суреттемелерге, сондай-ақ басқа да тiркелмеген атауларға сәйкес келедi. Төменде олардың суреттемелерi немесе химиялық атауы келтiрiледi.";
төртiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ІІ кестеге медициналық мақсаттарда пайдаланатын және қатаң бақылаудағы (1961 жылғы Конвенция I тізiмнің бөлігі, II тiзiмi және 1971 жылғы Конвенцияның II тiзiмi) есiрткi құралдары мен психотроптық заттар енгізiлген";
сегiзіншi абзац алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын: "Есiрткi құралдарына немесе психотроптық заттарға сонымен қатар атаулары (синонимдерi) Тiзiмге енгізілмеген препараттар жатады";
"Медициналық мақсаттарда пайдалануға тыйым салынған есiрткi және психотроптық заттардың тiзiмi" деген I кестеде:
А "Есiрткi заттар" деген тарауда:
21-тармақ алып тасталсын;
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. "МАРИХУАНА (КАННАБИС) (CANNABIS) - Саnnаbis тектес өсiмдiктiң уақталған немесе уақталмаған жоғары бөлiктері - кептiрiлген немесе кептiрілмеген түрдегі жапырақтары мен гүлшоғырлары.
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63. КАННАБИС (КОНОПЛЯ) ӨСIМДIГI - құрамында тетрагидроканнабинол бар (тұқымы мен тамырын қоспағанда егер оларды өсiмдiктiң өзі немесе басқа бөліктері болмаса) Cannabis тектес кез-келген өсімдік.
В "Психотроптық заттар" деген тарауда:
ескертпе мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Осы Кестеде аталған психотроптық заттардың стереоизомерлерi нақты химиялық атаудың шегінде бар болуы мүмкiн барлық жағдайларда";
"(Медициналық мақсатта пайдаланылатын және қатаң бақылаудағы есірткі және психотроптық заттардың тiзiмi" деген II кестеде:

13) в статье 22:
заголовок дополнить словами "и прекурсоры";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Культивирование и сбор растений, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, и их использование для промышленных, медицинских, учебных и научных целей разрешается юридическим лицам, имеющим лицензии на данный вид деятельности, в объемах, не превышающих государственных квот, установленных Правительством Республики Казахстан";
в пунктах 3, 4 после слов "вещества" дополнить словами "и прекурсоры";
в пункте 4 после слов "для промышленных" дополнить словами ", учебных, научных";
14) в статье 29:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 29. Контрольная закупка";
в тексте "оперативная закупка", "оперативной закупки" заменить словами "контрольная закупка", "контрольной закупки";
15) в приложении 1 "Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан" к вышеназванному Закону:
в абзаце первом слова "присоединилась в 1997 году" заменить словами "присоединилась в 1998 году";
в абзаце втором:
слова "двух списков" заменить словами "одного списка";
дополнить предложениями следующего содержания:
"В таблицах I-III названия средств, веществ соответствуют международным незарегистрированным названиям, рекомендованным Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ), названиям и описаниям, указанным в Единой Конвенции  о наркотических средствах 1961 года, Конвенции  о психотропных веществах 1971 года, а также другим незарегистрированным названиям. Ниже приводятся их описание или химическое название.";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"В таблицу II включены наркотические средства и психотропные вещества, используемые в медицинских целях и находящиеся под строгим контролем (часть списка I, список II Конвенции 1961 года и список II Конвенции 1971 года)";
абзац восьмой исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"К наркотическим средствам или психотропным веществам относятся также их препараты, наименования (синонимы) которых в Список не включены";
в таблице I "Список наркотических средств и психотропных веществ, использование которых в медицинских целях запрещено":
в разделе А "Наркотические средства":
пункт 21 исключить;
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. МАРИХУАНА (КАННАБИС) (CANNABIS) - измельченные или неизмельченные верхушечные части растения рода Cannabis - листья и соцветия в высушенном или невысушенном виде";
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. РАСТЕНИЕ КАННАБИС (КОНОПЛЯ) - любое растение рода Cannabis, содержащее тетрагидроканнабинол (за исключением семян и корней, если они не сопровождаются самим растением или другими частями растения)";
в разделе В "Психотропные вещества":
примечание дополнить предложением следующего содержания:
"Стереоизомеры психотропных веществ, перечисленных в данной Таблице во всех случаях, когда существование таких стереоизомеров возможно в рамках конкретного химического обозначения";
в Таблице II "Список наркотических средств и психотропных веществ, используемых в медицинских целях и находящихся под строгим контролем":

А "Есiрткi құралдан" деген бөлiмнiң 15, 29, 30, 37, 40-тармақтары алынып тасталсын;
В "Психотроптық заттар" деген бөлiмнiң 9-тармағындағы "(этаминал-натрия, нембутал)" деген сөздер алынып тасталсын;
"Медициналық мақсатта пайдаланылатын және бақылаудағы есiрткi және психотроптық заттардың тiзiмi" деген III кестеде:
В "Психотроптық заттар" деген бөлiмде:
5-тармақта "БАРБИТАЛ НАТРИЯ (BARBITAL, SODIUM)" деген сөздер алынып тасталсын;
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Гамма-оксимайлы қышқыл (ГОМҚ)";
41-тармақта "(нозепам)" деген сөз алынып тасталсын;
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе. Осы Кестеде көрсетiлген заттардың тұздары осындай тұздардың бар болуы мүмкiн барлық жағдайларда.";
Қазақстан Республикасында бақылау жасалуға жатпайтын, құрамында есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар көп компоненттi дәрiлiк препараттар тiзiмi алынып тасталсын.
2-бап.  Осы Заң жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

пункты 15, 29, 30, 37, 40 раздела А "Наркотические средства" исключить;
в пункте 9 раздела В "Психотропные вещества" слова "(этаминалнатрия, нембутал)" исключить;
в таблице III "Список наркотических средств и психотропных веществ, используемых в медицинских целях и находящихся под контролем":
в разделе В "Психотропные вещества":
в пункте 5 слова "БАРБИТАЛ НАТРИЯ (BARBITAL SODIUM)" исключить;
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Гамма - оксимасляная кислота (ГОМК)";
в пункте 41 слово "(нозепам)" исключить;
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание: Соли веществ, перечисленных в этой Таблице, во всех случаях, когда существование таких солей возможно.";
Список многокомпонентных лекарственных препаратов, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, исключенных из-под контроля в Республике Казахстан, исключить.
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан