Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі мен Ресей Федерациясы Өнеркәсіп және энергетика министрлігі арасындағы Электр энергетикасы кешеніндегі ынтымақтастықты тереңдету туралы меморандумға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 7 шілдедегі N 710 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі мен Ресей Федерациясы Өнеркәсіп және энергетика министрлігі арасындағы Электр энергетикасы кешеніндегі ынтымақтастықты тереңдету туралы меморандумға қол қоюға келісім берілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық
ресурстар министрлігі мен Ресей Федерациясы Өнеркәсіп
және энергeтика министрлігі арасындағы электр
энергетикасы кешеніндегі ынтымақтастықты
тереңдету туралы
МЕМОРАНДУМ
Астана қаласы                              2005 жылғы 6 шілде
Отын-энергетикалық кешеніндегі қазақстан-ресей ынтымақтастығының ахуалын қарап,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы Президенттерінің мүліктік және қарыз проблемаларын реттеуді толық аяқтау және отын-энергетикалық кешендеріндегі интеграциялық процестерді дамыту жөніндегі тапсырмаларын орындай отырып,
1. Жақтар "Қазақстанэнерго" УЭЖ" РМК-ТSD РАО "ЕЭС РОССИИ" ААҚ-тың алдындағы қарызын реттеу жөніндегі жүргізілген жұмыстарды мақұлдайды және ертерек қол жеткізілген келісімдерге сәйкес "Екібастұз ГРЭС-2 станциясы" ААҚ негізінде бірлескен қазақстан-ресей кәсіпорнын құруды констатациялайды.
2. Жақтар электр энергетикасы саласындағы екі жақты өзара интеграцияны одан әрі тереңдету қажеттілігін атап отыр және осы мақсаттарда екі бағыттан құрылған Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы электр энергиясының жалпы рыногін құру бағдарламасын жасайды:
І-бағыт. Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы электр энергетикалық жалпы рыногін қалыптастыру.
ІІ-бағыт. Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының инвесторларымен екі елдің электр энергетикалық саласындағы кәсіпорындарға тікелей инвестицияларды жүзеге асыру жөніндегі жобаларды іске асыру.
3. Бағдарламаны жасау үшін біріккен жұмыс тобы құрылады.
Топтың жұмысын
қазақстандық жағынан - Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрі В. Школьник
ресейлік жағынан - Ресей Федерациясының Өнеркәсіп және энергетика министрі В. Христенко басқарады.
Жұмыс тобы құрамына "КЕGОС" ААҚ, РАО "ЕЭС России" ААҚ, "ФСК" ААҚ, "СО ЦДУ ЕЭС" ААҚ, "Интер РАО ЕЭС" ЖАҚ және Қазақстан мен Ресейдің басқа да мүдделі ведомстволары мен ұйымдарының уәкілетті өкілдері енгізіледі.

О подписании Меморандума между Министерством энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан и Министерством промышленности и энергетики Российской Федерации об углублении сотрудничества в электроэнергетическом комплексе
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июля 2005 года N 710
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Согласиться с подписанием Меморандума между Министерством энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан и Министерством промышленности и энергетики Российской Федерации об углублении сотрудничества в электроэнергетическом комплексе.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
МЕМОРАНДУМ
между Министерством энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан и Министерством промышленности и энергетики
Российской Федерации об углублении сотрудничества
в электроэнергетическом комплексе
г. Астана                                             6 июля 2005 года
Рассмотрев состояние казахстанско-российского сотрудничества в топливно-
энергетическом комплексе,
выполняя поручения Президентов Республики Казахстан и Российской Федерации о полном завершении урегулировании имущественных и долговых проблем и развитии интеграционных процессов в топливно-энергетических комплексах,
1. Стороны одобряют проведенную работу по урегулированию задолженности РГП "НЭС "Казахстанэнерго" перед ОАО РАО "ЕЭС России" и констатируют создание совместного казахстанско-российского предприятия на базе ОАО "Станция Экибастузская ГРЭС-2", что соответствует ранее достигнутым договоренностям.
2. Стороны отмечают необходимость углубления дальнейшей двусторонней взаимной интеграции в электроэнергетической отрасли и разработают в этих целях Программу создания общего рынка электрической энергии Республики Казахстан и Российской Федерации (далее - Программа), состоящую из двух направлений:
Направление I. Формирование общего электроэнергетического рынка Республики Казахстан и Российской Федерации.
Направление II. Реализация проектов по осуществлению инвесторами Республики Казахстан и Российской Федерации прямых инвестиций в предприятия электроэнергетических отраслей обеих стран.
3. Для разработки Программы создается совместная рабочая группа. Работой группы руководят
- с казахстанской стороны - Министр энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан В. Школьник
- с российской стороны - Министр промышленности и энергетики Российской Федерации
В. Христенко
В состав Рабочей группы будут включены уполномоченные представители ОАО "KEGOC", ОАО РАО "ЕЭС России", ОАО "ФСК", ОАО "СО ЦДУ ЕЭС", ЗАО "Интер РАО ЕЭС" и других заинтересованных ведомств и организаций Казахстана и России.

Жұмыс тобы 2005 жылғы 1 қыркүйекке толық қалыптасады.
4. Бағдарламаның бірінші бағытын жасау мақсатында Жұмыс тобы 2005 жылдың 31 желтоқсанына дейін Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы Үкіметтерінің қарауына мынадай мәселелер бойынша келісілген ұсыныстар енгізеді:
- Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының электр энергиясы рыногінің жұмыс істеу ережелерін үндестіру;
- Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының кедендік заңнамасын үндестіру және электр энергиясын беру бөлігіндегі кедендік рәсімдерді жеңілдету;
- Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының ішкі рыногі субъектілерінің бір бірінің электр энергиясы рыногіне дискриминациялаусыз қол жеткізуін қамтамасыз ету;
- Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы энергия жүйелерінің электр желілері бойынша электр энергиясы транзитін жүзеге асыру және төлеу, немесе (Бағдарламаны іске асырудың алғашқы кезеңдерінде) өзара тиімді шарттарда электр энергиясымен алмасуды жүзеге асыру, сондай-ақ қуатты (қуатты реттеу жөніндегі қызметті) және жүйелік қызмет көрсету жөніндегі қызметтерін төлеу;
- Екі елдің жалпы электр энергетикалық рыногін құру және жұмыс істеу жағдайында Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының энергетика жүйесі Жүйелік операторларының өзара технологиялық әрекеті.
5. Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының ішкі рыногі субъектілерінің электр энергиясының жалпы рыногіне қатысу тетіктерін қалыптастыру үшін Жұмыс тобы 2005 жылдың 31 желтоқсанына "Екібастұз ГРЭС-2 станциясы" ААҚ негізінде сәйкесті пилоттық жобаны іске асыру жөніндегі ұсыныстар әзірлейді.
6. Жұмыс тобы "Екібастұз ГРЭС-2 станциясы" ААҚ негізіндегі бірлескен кәсіпорынның тиімді қызметін қамтамасыз ететін 2005-2010 жылдарға арналған кешенді шаралар дайындайды және ұсынады.
7. 2005 жылғы 6 шілдеде Астана қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі түпнұсқалық данада қол қойылды, сонда екі мәтін бірдей күшке ие болады.
Қазақстан Республикасының       Ресей Федерациясының
Энергетика және минералдық      Өнеркәсіп және энергетика
ресурстар министрі              министрі

Рабочая группа будет полностью сформирована к 1 сентября 2005 г.
4. В целях разработки первого направления Программы Рабочая группа до 31 декабря 2005 г. представит на рассмотрение Правительств Республики Казахстан и Российской Федерации согласованные предложения последующим вопросам:
- гармонизация правил функционирования рынков электрической энергии Республики
Казахстан и Российской Федерации:
- гармонизация таможенного законодательства Республики Казахстан и Российской
Федерации и упрощение таможенных процедур в части поставок электрической энергии;
- обеспечение недискриминационного доступа субъектов внутренних рынков Республики
Казахстан и Российской Федерации на рынки электрической энергии друг друга;
- осуществление и оплата транзита электрической энергии по электрическим сетям
энергосистем Республики Казахстан и Российской Федерации, или (на первых этапах
реализации Программы) осуществление обмена электрической энергией на
взаимовыгодных условиях, а также оплата за мощность (услуги по регулированию
мощности) и оказание системных услуг;
- технологическое взаимодействие Системных операторов энергетических систем
Республики Казахстан и Российской Федерации в условиях создания и функционирования
общего электроэнергетического рынка двух стран.
5. Для отработки механизмов участия субъектов внутренних рынков Республики Казахстан и Российской Федерации в общем рынке электрической энергии Рабочая группа к 31 декабря 2005 г. подготовит предложения по реализации соответствующего пилотного проекта на базе ОАО "Станция Экибастузская ГРЭС-2".
6. Рабочая группа разработает и представит комплекс мер на 2005-2010 годы, обеспечивающих эффективную деятельность совместного предприятия на базе ОАО "Станция Экибастузская ГРЭС-2".
7. Подписан в г. Астане 6 июля 2005 года в двух экземплярах каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
Министр                                  Министр
энергетики и минеральных ресурсов        промышленности и энергетики
Республики Казахстан                     Российской Федерации