"Тоқыма өнеркәсiбi" пилоттық кластерiн дамытудың кейбiр мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 19 тамыздағы N 858 Қаулысы
Қазақстанда өндiрiлетiн мақта талшығының бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру, ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң мақта өсiру жөнiндегi тиiмдi қызметiн ұйымдастыру, Қазақстанда өндiрiлетiн мақта талшығының сапасын арттыру, мақта шикiзатына тұрақты баға белгiлеудi қамтамасыз ету, мақта-тоқыма кластерiнiң қызметiн қамтамасыз ететiн тиiмдi көлiк жүйесiн құру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi белгiленген тәртiппен 2005 жылы "Маркетингтiк-талдамалық зерттеулер орталығы" акционерлiк қоғамының Қазақстан Республикасында өндiрiлетiн мақта талшығы сапасының халықаралық стандарттарын әзiрлеу және енгізу жөнiнде зерттеулер жүргiзуiн қамтамасыз етсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы, Индустрия және сауда министрлiктерi мақта талшығы сапасының халықаралық стандарттарын енгiзу мақсатында:
1) 2005 жылғы 1 қарашаға дейiнгi мерзiмде Қазақстанда өндiрiлетiн мақта талшығының сапасына мiндеттi сараптаманың, сондай-ақ мақта зауыттарына мақта шикiзатын өткiзу кезiнде мақта шикiзатының сапасына ерiктi, тәуелсiз сараптаманың жүргiзiлуiн көздейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдердiң тиiстi жобаларын әзiрлесiн;
2) 2005 жылғы 1 қазанға дейiнгi мерзiмде "Маркетингтiк-талдамалық зерттеулер орталығы" акционерлiк қоғамымен (келiсiм бойынша) бiрлесiп, халықаралық сапа стандарттарына (практикасына) сәйкес Қазақстанда өндiрiлетiн мақта талшығының сапасын бағалау жөнiнде қызмет көрсету үшiн тәжiрибесi және қажеттi бiлiктiлiгi бар халықаралық компанияны (тәуелсiз агенттiктi) тартуға конкурс ұйымдастыруды, бұл ретте меншiктi қаражаты есебiнен мақта талшығының сапасын бағалау жөнiнде зертханалар мен мақта талшығының сапасы бойынша ақпараттық дерекқор құруды мiндеттi шарт ретiнде белгiлей отырып, қамтамасыз етсiн;
3) Қазақстан Республикасының Yкiметiне ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң мақта шикiзатының және мақта талшығының сапасына сараптама жасау жөнiндегi шығыстарын 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап үш жылдық кезең iшiнде республикалық бюджет қаражаты есебiнен өтеу схемасы жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiне акционерлiк қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында (бұдан әрi - еншiлес акционерлiк қоғам) мақта талшығын өндiру жөнiндегi қазiргi заманғы моделдiк зауыт құру үшiн "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" акционерлiк қоғамының жарғылық капиталын ұлғайтуға 2005 жылға арналған республикалық бюджетте кезек күттiрмейтiн шығындарға көзделген Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң резервiнен 500000000 (бec жүз миллион) теңге бөлiнсiн.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.08.25. N  878  қаулысымен.

О некоторых вопросах развития пилотного кластера "Текстильная промышленность"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2005 года N 858
В целях повышения конкурентоспособности производимого в Казахстане хлопка-волокна, организации эффективной деятельности сельхозтоваропроизводителей по выращиванию хлопка, повышения качества производимого в Казахстане хлопка-волокна, обеспечения стабильного ценообразования на хлопок-сырец, создания эффективной транспортной системы, обеспечивающей деятельность хлопково-текстильного кластера, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан в установленном порядке обеспечить проведение в 2005 году акционерным обществом "Центр маркетингово-аналитических исследований" исследования по разработке и внедрению международных стандартов качества хлопка-волокна, производимого в Республике Казахстан.
2. Министерствам сельского хозяйства, индустрии и торговли Республики Казахстан в целях внедрения международных стандартов качества хлопка-волокна:
1) разработать в срок до 1 ноября 2005 года соответствующие проекты нормативных правовых актов, предусматривающие проведение обязательной экспертизы качества производимого в Казахстане хлопка-волокна, а также добровольной, независимой экспертизы качества хлопка-сырца при сдаче хлопка-сырца на хлопковые заводы;
2) в срок до 1 октября 2005 года совместно с акционерным обществом "Центр маркетингово-аналитических исследований" (по согласованию) обеспечить организацию конкурса на привлечение международной компании (независимого агентства), обладающей опытом и необходимой квалификацией для оказания услуг по оценке качества производимого в Казахстане хлопка-волокна в соответствии с международными стандартами (практикой) качества, установив при этом обязательным условием создание за счет собственных средств лабораторий по оценке качества хлопка-волокна и информационной базы данных по качеству хлопка-волокна;
3) внести в Правительство Республики Казахстан предложения по схеме возмещения расходов сельхозтоваропроизводителей по экспертизе качества хлопка-сырца и хлопка-волокна в течение трехлетнего периода, начиная с 1 января 2006 года, за счет средств республиканского бюджета.
3. Выделить Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан из резерва Правительства Республики Казахстан, предусмотренного в республиканском бюджете на 2005 год на неотложные затраты, 500000000 (пятьсот миллионов) тенге на увеличение уставного капитала акционерного общества "Продовольственная контрактная корпорация" для создания современного модельного завода по производству хлопка-волокна в организационной правовой форме акционерного общества (далее - дочернее акционерное общество).  <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 25 августа 2005 г.  N 878 .

4. Ауыл шаруашылығы, Қаржы министрлiктерi "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" акционерлiк қоғамымен (келiсiм бойынша) бiрлесiп, зауыт пайдалануға берiлген сәттен бастап 1 (бiр) жыл iшiнде ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiне еншiлес акционерлiк қоғам акцияларының шектеушi пакетiн сатуды қамтамасыз етсiн.
"Оңтүстiк" арнайы экономикалық аймағында жұмыс iстейтiн кәсiпорындардың тиiмдi қызметiн қамтамасыз ету үшiн еншiлес акционерлiк қоғам акцияларын сатудың негiзгi шарттары мыналар болып белгiленсiн:
сатып алушыларға олар акцияларды сатып алған сәттен бастап 5 (бес) жыл кезеңге акцияларды иелiктен айыруға, кепiлге салуға немесе оларға билiк етудiң өзге тәсiлдерiне шек қою;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген акционердiң құқықтары мен мiндеттерi шегiнде сапалы шикiзаттың тұрақты жеткiзiлуiн және мақта талшығына баға деңгейiн қамтамасыз ету.
5. Көлiк және коммуникация, Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiктерi Оңтүстiк Қазақстан облысындағы Арыс станциясында мақтаны және басқа тауарларды контейнерлiк тасымалдауды ұйымдастыру жөнiндегi көлiк-логистикалық орталығын дамыту мақсатында екi ай мерзiмде "Қазақстан темiр жолы" ұлттық компаниясы" және "Маркетингтiк-талдамалық зерттеулер орталығы" акционерлiк қоғамдарының:
1) Оңтүстiк Қазақстан облысындағы Арыс станциясында көлiк-логистикалық орталығының қызметiн жүзеге асыру үшiн барлық қажеттi құжаттар алуын;
2) Арыс темiр жол станциясының және көлiк-логистикалық орталықтың жылжымалы және локомотивтiк құрамды уақтылы бөлу, халықаралық порттарға дейiн баратын арнайы контейнерлiк пойыздарды ұйымдастыру, тарифтiк шаралармен және экспортқа шығарылатын контейнерлiк тасымалдарды ынталандыру бөлiгiнде келiсiлген өзара iс-қимыл тетiгiн әзiрлеу мен iс жүзiнде енгiзудi қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қабылдасын.
6. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi бөлiнген қаражаттың мақсатты пайдаланылуын бақылауды қамтамасыз етсiн.
7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

4. Министерствам сельского хозяйства, финансов совместно с акционерным обществом "Продовольственная контрактная корпорация" (по согласованию) в течение 1 (одного) года с момента ввода в эксплуатацию завода обеспечить реализацию блокирующего пакета акций дочернего акционерного общества сельхозтоваропроизводителям.
Основными условиями продажи акций дочернего акционерного общества для обеспечения эффективной деятельности предприятий, функционирующих в специальной экономической зоне "Оңтүстік", определить:
ограничение приобретателей на отчуждение, залог или иные способы распоряжения акциями на период 5 (пяти) лет с момента приобретения ими акций;
обеспечение стабильных поставок качественного сырья и уровня цен на хлопок-сырец в пределах прав и обязанностей акционера, установленных законодательством Республики Казахстан.
5. Министерствам транспорта и коммуникаций, экономики и бюджетного планирования в целях развития транспортно-логистического центра на станции Арысь в Южно-Казахстанской области по организации контейнерных перевозок хлопка и других товаров в двухмесячный срок принять меры по обеспечению акционерными обществами "Национальная компания "Казакстан Teмip жолы" и "Центр маркетингово-аналитических исследований":
1) получения всех необходимых документов для осуществления деятельности транспортно-логистического центра на станции Арысь в Южно-Казахстанской области;
2) разработки и практического внедрения механизма согласованного взаимодействия железнодорожной станции Арысь и транспортно-логистического центра в части своевременного выделения передвижного и локомотивного состава, организации специальных контейнерных поездов с назначениями до международных портов, стимулирования тарифными мерами и контейнерных перевозок на экспорт.
6. Министерству финансов Республик Казахстан обеспечить контроль за целевым использованием выделенных средств.
7. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан