"Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Отбасы істері және гендерлік саясат жөніндегі ұлттық комиссия туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 2 желтоқсандағы N 1190 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Отбасы істері және гендерлік саясат жөніндегі ұлттық комиссия туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ПРЕЗИДЕНТІНІҢ
ЖАРЛЫҒЫ   Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы
Отбасы істері және гендерлік саясат жөніндегі
ұлттық комиссия туралы
Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының  20) тармақшасына , "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Конституциялық заңының 33-бабының  1-тармағына сәйкес  ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік кеңесші орган ретінде Отбасы істері және гендерлік саясат жөніндегі ұлттық комиссия құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Отбасы істері және гендерлік саясат жөніндегі ұлттық комиссия туралы ереже;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Отбасы істері және гендерлік саясат жөніндегі ұлттық комиссияның құрамы бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) бір ай мерзімде облыстар, Астана және Алматы қалалары әкімдерінің жанындағы отбасы істері және гендерлік саясат жөніндегі комиссия туралы үлгі ережені әзірлесін және бекітсін;
2) осы Жарлықты іске асыру жөніндегі өзге де қажетті шараларды қолдансын.
4. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері аталған әкімдер жанынан отбасы істері және гендерлік саясат жөніндегі комиссияларды құрсын.
5. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Отбасы және әйелдер істері жөніндегі ұлттық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1998 жылғы 22 желтоқсандағы N 4176  Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1998 ж., N 48, 425-құжат);
2) "Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Отбасы және әйелдер істері жөніндегі ұлттық комиссияның дербес құрамын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 4 наурыздағы N 16  өкімі ;
3) "Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 4 наурыздағы N 16 өкіміне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 27 ақпандағы N 314  өкімі (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., N 6, 45-құжат);

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О Национальной комиссии по делам семьи и гендерной политике при Президенте Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2005 года N 1190
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О Национальной комиссии по делам семьи и гендерной политике при Президенте Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Указ
Президента Республики Казахстан О Национальной комиссии по делам семьи и гендерной
политике при Президенте Республики Казахстан
В соответствии с подпунктом 20)  статьи 44 Конституции Республики Казахстан, пунктом 1  статьи 33 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан"  ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Образовать Национальную комиссию по делам семьи и гендерной политике как консультативно-совещательный орган при Президенте Республики Казахстан.
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Национальной комиссии по делам семьи и гендерной политике при Президенте Республики Казахстан;
2) состав Национальной комиссии по делам семьи и гендерной политике при Президенте Республики Казахстан.
3. Правительству Республики Казахстан:
1) в месячный срок разработать и утвердить типовое положение о комиссии по делам семьи и гендерной политике при акимах областей, городов Астаны и Алматы;
2) принять иные необходимые меры по реализации настоящего Указа.
4. Акимам областей, городов Астаны и Алматы образовать при названных акимах комиссии по делам семьи и гендерной политике.
5. Признать утратившими силу:
1)  Указ Президента Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года N 4176 "О Национальной комиссии по делам семьи и женщин при Президенте Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., N 48, ст. 425);
2)  Распоряжение Президента Республики Казахстан от 4 марта 1999 года N 16 "Об утверждении персонального состава Национальной комиссии по делам семьи и женщин при Президенте Республики Казахстан";
3)  Распоряжение Президента Республики Казахстан от 27 февраля 2002 года N 314 "О внесении изменений в распоряжение Президента Республики Казахстан от 4 марта 1999 года N 16" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 6, ст. 45);

4) "Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 4 наурыздағы N 16 өкіміне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 2 наурыздағы N 527  өкімі (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 12, 117-құжат).
6. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2005 жылғы
N __ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы
Отбасы істері және гендерлік саясат жөніндегі
ұлттық комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Отбасы істері және гендерлік саясат жөніндегі ұлттық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік кеңесші орган болып табылады.
2. Комиссия қызметінің құқықтық негізін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен Заңдары, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілері, сондай-ақ осы Ереже құрайды.
2. Комиссияның негізгі міндеттері
3. Комиссияның негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму  стратегиясының , Қазақстан Республикасындағы гендерлік теңдіктің 2006-2016 жылдарға арналған  стратегиясы мен Қазақстан қатысушысы болып табылатын отбасы және гендерлік теңдік мәселелері жөніндегі халықаралық шарттардың контексіндегі өңірлік ерекшеліктерді ескере отырып, отбасына, әйелдер мен ерлердің теңдігіне қатысты басымдықтарды айқындау, кешенді мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру жөнінде ұсынымдар әзірлеу;
2) мемлекеттік органдармен және азаматтық қоғам институттарымен отбасының мүдделерін қорғау, Мыңжылдықтың дамуының үшінші мақсатын, Қазақстан Республикасындағы гендерлік теңдіктің 2006-2016 жылдарға арналған стратегиясын іске асыру мәселелері жөнінде өзара іс-қимыл жасау;
3) Қазақстан Республикасындағы гендерлік саясаттың негізгі бағыттары бойынша талдау және мемлекеттік органдарға ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу;
4) экономикалық салада гендерлік теңдікке қол жеткізуге, әйелдер арасында кәсіпкерлікті одан әрі дамытуға, еңбек нарығында әйелдердің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға жәрдемдесу;
5) еңбек қызметін үй шаруасы міндеттерімен және бала тәрбиесімен ұштастыру жөніндегі отбасылар үшін жағдай жасауға жәрдемдесу;
6) отбасылық қатынастарда отбасы институтын нығайтуға, гендерлік теңдікке қол жеткізуге жәрдемдесу;
7) ерлердің, әйелдер мен балалардың денсаулығын, оның ішінде өсімпаздықты, сақтау мен нығайту өмір сүру сапасын арттыру жөніндегі шаралар кешенін әзірлеуге жәрдемдесу;

4)  Распоряжение Президента Республики Казахстан от 2 марта 2005 года N 527 "О внесении изменений в распоряжение Президента Республики Казахстан от 4 марта 1999 года N 16" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 12, ст. 117).
6. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от           2005 года N___
ПОЛОЖЕНИЕ
о Национальной комиссии по делам семьи и гендерной
политике при Президенте Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Национальная комиссия по делам семьи и гендерной политике (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
2. Правовую основу деятельности Комиссии составляют  Конституция и законы Республики Казахстан, акты Президента Республики Казахстан, иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также настоящее Положение.
2. Основные задачи Комиссии
3. Основными задачами Комиссии являются:
1) выработка рекомендаций по определению приоритетов, формированию и реализации комплексной государственной политики в отношении семьи, равенства женщин и мужчин с учетом региональных особенностей в контексте  Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Стратегии гендерного равенства в Республике Казахстан на 2006-2016 годы и международных договоров по вопросам семьи и гендерного равенства, участником которых является Казахстан;
2) взаимодействие с государственными органами и институтами гражданского общества, по вопросам защиты интересов семьи, реализации Третьей Цели развития тысячелетия, Стратегии гендерного равенства в Республике Казахстан на 2006-2016 годы;
3) анализ и выработка предложений и рекомендаций государственным органам по основным направлениям гендерной политики в Республике Казахстан;
4) содействие достижению гендерного равенства в экономической сфере, дальнейшему развитию предпринимательства среди женщин, повышению конкурентоспособности женщин на рынке труда;
5) содействие созданию условий для семьи по сочетанию трудовой деятельности с домашними обязанностями и воспитанием детей;
6) содействие укреплению института семьи, достижению гендерного равенства в семейных отношениях;
7) содействие разработке комплекса мер по сохранению и укреплению здоровья, в том числе репродуктивного, мужчин, женщин и детей, повышению качества жизни;

8) отбасындағы және жұмыс орнындағы зорлықты түп тамырымен жоюға және ерлерге, әйелдерге және балаларға қатысты зорлыққа қарсы күрестің халықаралық тәжірибесін енгізуге жәрдемдесу;
9) халыққа гендерлік білім беру мен ағартуға жәрдемдесу;
10) Комиссияның құзыретіне кіретін проблемалар бойынша мемлекеттік органдардың, халықаралық ұйымдардың, қоғамдық бірлестіктер мен азаматтардың ұсыныстарын қарау, Қазақстан Республикасының Президентіне ұсынымдар дайындау;
11) Мемлекет басшысы үшін мемлекеттік органдар лауазымды адамдарының отбасы және гендерлік теңдік мәселелері бойынша заңнама талаптарын сақтауын қамтамасыз ету жөнінде ұсынымдар мен ұсыныстар әзірлеу;
12) қоғамның экономикалық, әлеуметтік, саяси және мәдени өміріндегі отбасының, гендерлік теңдіктің нақты жағдайын талдау мақсатында ғылыми зерттеулер жүргізуге, ақпараттық базаны қалыптастыруға жәрдемдесу;
13) Қазақстандағы отбасы және гендерлік теңдік жағдайы аспектілерінің неғұрлым толық көрініс табуы мақсатында бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау;
14) отбасы, гендерлік теңдіктің сақталмауы мәселелеріне қатысты азаматтардың өтініштерін, бұқаралық ақпарат құралдарының хабарларын қарау;
15) отбасы және гендерлік теңдік мәселелері жөніндегі тұжырымдамаларды, мемлекеттік және салалық (секторалдық) бағдарламаларды әзірлеуге қатысу;
16) отбасы және гендерлік теңдік жағдайын жақсартуға бағытталған заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің жобаларын дайындауға және қарауға қатысу;
17) гендерлік-құқықтық сараптамаға бастамашылық жасау және оны жүргізу;
18) халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық, халықаралық бастамаларды іске асыру жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу, халықаралық деңгейде өткізілетін отбасы және гендерлік теңдік жағдайы мәселелері жөніндегі конференцияларға, кеңестерге, семинарларға қатысу.
3. Комиссияның өкілеттіктері
4. Комиссия өз құзыреті шегінде мыналарға құқылы:
1) өз отырыстарында Мемлекет басшысына тікелей бағынысты және есеп беретін мемлекеттік органдардың, орталық және жергілікті атқарушы органдардың басшыларын тыңдауға;
2) мемлекеттік органдардан, ұйымдар мен лауазымды адамдардан қажетті құжаттарды, материалдар мен ақпаратты сұратуға және алуға;
3) тиісті мемлекеттік органдардың басшыларынан отбасы және гендерлік теңдік мәселелеріне қатысты заңдардың бұзылу фактілері бойынша тексерулер мен қызметтік тергеулер жүргізуді талап етуге;
4) Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына ұсынылатын Қазақстан Республикасы Президентінің отбасы және гендерлік теңдік мәселелерін қозғайтын актілерінің жобалары бойынша ұсыныстар енгізуге;

8) содействие искоренению насилия в семье и на рабочем месте и внедрению международного опыта борьбы с насилием в отношении мужчин, женщин и детей;
9) содействие гендерному образованию и просвещению населения;
10) рассмотрение предложений государственных органов, международных организаций, общественных объединений и граждан по проблемам, входящим в компетенцию Комиссии, подготовка рекомендаций Президенту Республики Казахстан;
11) выработка для Главы государства рекомендаций и предложений по обеспечению соблюдения должностными лицами государственных органов требований законодательства по вопросам семьи и гендерного равенства;
12) содействие проведению научных исследований, формированию информационной базы в целях анализа реального положения семьи, гендерного равенства в экономической, социальной, политической и культурной жизни общества;
13) взаимодействие со средствами массовой информации с целью более полного отражения аспектов положения семьи и гендерного равенства в Казахстане;
14) рассмотрение обращений граждан, сообщений средств массовой информации, касающихся вопросов семьи, не соблюдения гендерного равенства;
15) участие в разработке концепций, государственных и отраслевых (секторальных) программ по вопросам семьи и гендерного равенства;
16) участие в подготовке и рассмотрении проектов законодательных и иных нормативных правовых актов, направленных на улучшение положения семьи и гендерного равенства;
17) инициирование и проведение гендерно-правовой экспертизы;
18) сотрудничество с международными организациями, выработка предложений по реализации международных инициатив, участие в конференциях, совещаниях, семинарах по вопросам положения семьи и гендерного равенства, проводимых на международном уровне.
3. Полномочия Комиссии
4. Комиссия в пределах своей компетенции вправе:
1) заслушивать на своих заседаниях руководителей государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Главе государства, центральных и местных исполнительных органов;
2) запрашивать и получать от государственных органов, организаций и должностных лиц необходимые документы, материалы и информацию;
3) требовать от руководителей соответствующих государственных органов проведения проверок и служебных расследований по фактам нарушения законов, касающихся вопросов семьи и гендерного равенства;
4) вносить предложения по проектам актов Президента Республики Казахстан, представляемых на рассмотрение Главе государства, Правительства Республики Казахстан, затрагивающих вопросы семьи и гендерного равенства;

5) Комиссияның жүргізуіне жатқызылған мәселелерді қарауға мемлекеттік органдардың қызметкерлерін, сондай-ақ Комиссия отырыстарын дайындауға, бағдарламалар әзірлеуге және тексерулер жүргізуге қатысу үшін штаттан тыс сарапшылар ретінде беделді және кәсіби дайындалған жұртшылық өкілдерін тартуға;
6) облыстар, Астана, Алматы қалалары мен аудандар әкімдерінің жанындағы комиссиялардың қызметін үйлестіруге және бақылауға, олардың қызметі туралы есептерді тыңдауға;
7) әйелдердің кандидатураларын басшы қызметтерге жылжытуға және бекітуге жәрдемдесуге;
5. Азаматтардан келіп түскен өтініштерді, бұқаралық ақпарат құралдарының хабарларын қарау қорытындылары бойынша Комиссия материалдарды мәнділігі бойынша шешім қабылдау үшін тиісті мемлекеттік органның немесе лауазымды тұлғаның қарауына жібере алады.
6. Комиссия мүшелері шақыру бойынша Қазақстан Республикасы Парламентінің және оның палаталарының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, мемлекеттік органдардың отбасы және гендерлік теңдік мәселелері бойынша мәжілістеріне қатыса алады.
4. Комиссияның жұмысын ұйымдастыру
7. Комиссия Төрағадан, орынбасардан және оның мүшелерінен тұрады. Қазақстан Республикасының Президенті оның сандық және дербес құрамын белгілейді.
8. Комиссияның отырыстары қажеттілігіне қарай тоқсанына кемінде бір рет өткізіледі.
9. Комиссияның отырыстары, егер оларға Комиссия мүшелерінің жалпы санынан кемінде жартысы қатысса заңды болып саналады.
10. Комиссия мүшелерінің отырысқа қатысып отырған санының қарапайым көпшілік дауысымен Комиссия шешім қабылдайды. Дауыстар тең болған кезде төрағалық етушінің даусы шешуші болып табылады.
11. Комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді.
12. Комиссияның Төрағасы:
1) Мемлекет басшысының қарауына Комиссияның құрамы бойынша ұсыныс енгізеді;
2) Комиссияның қызметін ұйымдастырады және оған басшылықты жүзеге асырады;
3) Комиссия отырыстарының күн тәртібін белгілейді;
4) Комиссия отырыстарын шақырады және оларға төрағалық етеді. Комиссия Төрағасы болмағанда оның тапсырмасы бойынша отырыстарға орынбасар немесе Комиссия мүшелерінің бірі төрағалық етеді;
5) Комиссия мүшелерінің қатарынан Комиссия отырысында қаралатын нақты мәселе бойынша баяндамашыны белгілейді;
6) Мемлекет басшысының алдында Комиссия жұмысының қорытындылары бойынша жүйелі түрде есеп береді;
7) Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде және тапсырмаларында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
5. Комиссияның қызметін қамтамасыз ету
13. Комиссияның қызметін ақпараттық-талдауды және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесінің құрылымдық бөлімшесі болып табылатын оның Хатшылығы жүзеге асырады және өз қызметінде Комиссия Төрағасына тікелей бағынады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2005 жылғы
N __ Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы
Отбасы істері және гендерлік саясат жөніндегі
Ұлттық комиссияның
ДЕРБЕС ҚҰРАМЫ

5) привлекать к рассмотрению вопросов, отнесенных к ведению Комиссии, работников государственных органов, а также в качестве внештатных экспертов авторитетных и профессионально подготовленных представителей общественности для участия в подготовке заседаний Комиссии, разработке программ и проведении проверок;
6) координировать и контролировать деятельность комиссий при акимах областей, городов Астаны, Алматы и районов, заслушивать отчеты об их деятельности;
7) содействовать выдвижению и утверждению кандидатур женщин на руководящие должности.
5. По итогам рассмотрения поступивших обращений граждан, сообщений средств массовой информации Комиссия может направлять материалы на рассмотрение соответствующего государственного органа или должностного лица для принятия решения по существу.
6. Члены Комиссии по приглашению могут присутствовать на заседаниях Парламента Республики Казахстан и его Палат, Правительства Республики Казахстан, государственных органов по вопросам семьи и гендерного равенства.
4. Организация работы Комиссии
7. Комиссия состоит из Председателя, заместителя и ее членов. Президент Республики Казахстан определяет ее количественный и персональный состав.
8. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
9. Заседания Комиссии считаются правомочными, если на них присутствует не менее половины от общего числа членов Комиссии.
10. Комиссия принимает решения простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов Комиссии. При равенстве голосов голос председательствующего является решающим.
11. Решения Комиссии оформляются протоколами.
12. Председатель комиссии:
1) вносит на рассмотрение Главе государства предложения по персональному составу Комиссии;
2) организует и осуществляет руководство деятельностью Комиссии;
3) определяет повестку дня заседаний Комиссии;
4) созывает заседания Комиссии и председательствует на них. В отсутствие Председателя Комиссии по его поручению председательствует на заседаниях заместитель или один из членов Комиссии;
5) из числа членов Комиссии определяет докладчика по конкретному вопросу, рассматриваемому на заседании Комиссии;
6) систематически отчитывается перед Главой государства об итогах работы Комиссии;
7) осуществляет иные полномочия, предусмотренные актами и поручениями Президента Республики Казахстан.
5. Обеспечение деятельности Комиссии
13. Информационно-аналитическое и организационное обеспечение деятельности Комиссии осуществляется ее Секретариатом, являющимся структурным подразделением Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан и в своей деятельности подчиняется непосредственно Председателю Комиссии.
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от            2005 года N___
ПЕРСОНАЛЬНЫЙ СОСТАВ
Национальной комиссии по делам семьи и гендерной
политике при Президенте Республики Казахстан

1.  Самақова                 - Қазақстан Республикасының Қоршаған
Айткүл Байғазықызы         ортаны қорғау министрі, Қазақстан
Республикасы Президентінің жанындағы
Отбасы істері және гендерлік саясат
жөніндегі ұлттық комиссияның төрайымы
2.  Ысқақова                 - Қазақстан Республикасы Президентінің
Саида Қуанқызы             жанындағы Отбасы істері және
гендерлік саясат жөніндегі ұлттық
комиссия Хатшылығының меңгерушісі,
хатшы
3.  Андаржанова              - "Полимерқұбыр" жауапкершілігі
Мария Ивановна             шектеулі серіктестігінің директоры,
Алматы облысы
4.  Асанғазы                 - Астана қаласының Сарыарқа ауданы
Оразгүл Асанғазықызы       әкімінің орынбасары
5.  Аубанова                 - Павлодар облысы Денсаулық сақтау
Гүлфаз Кенжетайқызы        департаментінің директоры
6.  Бурлаченко               - Оңтүстік Қазақстан облысы әкімінің
Светлана Николаевна        орынбасары
7.  Васильева                - Алматы қаласының әкімдігі Экономика
Лариса Александровна       және бюджеттік жоспарлау
департаментінің директоры
8.  Жалмағамбетова           - Қазақстан Республикасының Парламенті
Светлана Жақияқызы         Сенатының депутаты
9.  Жақыпова                 - Қостанай облысы Ішкі саясат
Тамара Сәлімқызы           департаментінің директоры
10. Кәрбозова                - N 4 емхананың бас дәрігері, Тараз
Күлшат Жапарханқызы        қаласы
11. Құрманбаева              - Қазақ гуманитарлық заң
Шырын Асылханқызы          университетінің Семей филиалының
директоры, саясат ғылымдарының
докторы
12. Көшекова                 - "Райхан" кешенінің директоры, Атырау
Раиса Тәжіғалиқызы         қаласы
13. Махмұдова                - "Шағын бизнес орталығы"
Шолпан Жұматайқызы         қауымдастығының директоры,
физика-математика ғылымдарының
кандидаты, Орал қаласы
14. Мұсаходжаева             - Музыка академиясының ректоры,
Айман Қожабекқызы          профессор
15. Мұстафина                - Астана қаласы әкімінің орынбасары
Сәбила Сапарқызы
16. Мұхамеджанова            - Қызылорда облыстық біліктілікті
Әлия Гафурқызы             арттыру және ақпараттық
технологиялар институтының директоры
17. Мырзахметова             - "Тұмар" корпорациясының президенті,
Зәмзәгүл Естайқызы         "Көкшетау нан зауыты" жауапкершілігі
шектеулі серіктестігінің бас
директоры, Ақмола облысы
18. Назарбаева               - Қазақстан Республикасы Президентінің
Сара Алпысқызы             жанындағы Отбасы істері және
гендерлік саясат жөніндегі ұлттық
комиссияның құрметті төрайымы,
"Бөбек" қорының президенті
19. Нұқышева                 - Қоғамдық денсаулық сақтау жоғарғы
Сәуле Ғалымқызы            мектебінің саясат және денсаулық
сақтауды басқару кафедрасы
профессорының міндетін атқарушы,
Алматы қаласы

1.  Самакова Айткуль Байгазиевна  - Министр охраны окружающей
среды Республики Казахстан,
председатель Национальной
комиссии по делам семьи и
гендерной политике при
Президенте Республики
Казахстан
2.  Искакова Саида Куановна       - заведующая Секретариатом
Национальной комиссии по
делам семьи и гендерной
политике при Президенте
Республики Казахстан,
секретарь
3.  Андаржанова Мария Ивановна    - директор товарищества
с ограниченной
ответственностью
"Полимертрубы",
Алматинская область
4.  Асангазы                      - заместитель акима
Оразкуль Асангазыкызы           района Сарыарка
города Астаны
5.  Аубанова Гульфаз Кенжетаевна  - директор Департамента
здравоохранения
Павлодарской области
6.  Бурлаченко                    - заместитель акима
Светлана Николаевна             Южно-Казахстанской области
7.  Васильева                     - директор Департамента
Лариса Александровна            экономики и бюджетного
планирования акимата
города Алматы
8.  Джалмагамбетова               - депутат Сената
Светлана Жакияновна             Парламента
Республики Казахстан
9.  Жакупова Тамара Салимовна     - директор Департамента
внутренней политики
КостанайскоЙ области
10. Карбузова                     - главный врач
Кульшат Жапархановна            поликлиники N 4,
город Тараз
11. Курманбаева                   - директор Семипалатинского
Шырын Асылхановна               филиала Казахского
гуманитарно-юридического
университета, доктор
политических наук
12. Кушекова                      - директор комплекса
Раиса Тажигалиевна              "Райхан",
город Атырау
13. Махмудова                     - директор ассоциации
Шолпан Джуматаевна              "Центр малого бизнеса",
кандидат физико-
математических наук,
город Уральск
14. Мусахаджаева                  - ректор Академии музыки,
Айман Кожебековна               профессор, город Астана
15. Мустафина Сабила Сапаровна    - заместитель акима
города Астаны
16. Мухамеджанова Алия Гафуровна  - директор Кызылординского
областного института
повышения квалификации
и информационных
технологий
17. Мырзахметова                  - президент корпорации
Замзагуль Естаевна              "Тумар", генеральный
директор товарищества
с ограниченной
ответственностью
"Кокшетауский хлебозавод",
Акмолинская область
18. Назарбаева Сара Алпысовна     - почетный председатель
Национальной комиссии
по делам семьи и гендерной
политике при Президенте
Республики Казахстан,
президент Фонда "Бобек"
19. Нукушева Сауле Галимовна      - и.о. профессора кафедры
политики и управления
здравоохранением Высшей
школы общественного
здравоохранения,
город Алматы

20. Полищук                  - N 1 гимназияның директоры, Петропавл
Раиса Ивановна             қаласы
21. Сейітова                 - Қарағанды облыстық сауда-өнеркәсіп
Несіп Мұсатайқызы          палатасының төрайымы, Қарағанды
облысы
22. Сиврюкова                - Қазақстанның үкіметтік емес ұйымдары
Валентина Андреевна        конфедерациясының президенті,
Азаматтық Альянстың президенті,
Астана қаласы
23. Солтиева                 - "Егемен Қазақстан" республикалық
Жұмагүл Қуанышбекқызы      газеті" акционерлік қоғамы бас
редакторының орынбасары, Қазақстан
журналистер одағының мүшесі
24. Тарасенко                - Қазақстан Республикасының Парламенті
Елена Ивановна             Мәжілісінің депутаты
25. Төлегенова               - "Қазақстан Халық банкі" акционерлік
Апуажан Төлегенқызы        қоғамы Ақтөбе облыстық филиалының
директоры
26. Хасанова                 - "Жамал-ай" ашық акционерлік
Забира Мұхсанқызы          қоғамының директоры, Ақтау қаласы

20. Полищук Раиса Ивановна        - директор гимназии N 1,
город Петропавловск
21. Сеитова Несип Мусатаевна      - председатель
Карагандинской областной
торгово-промышленной
палаты
22. Сиврюкова Валентина Андреевна - президент Конфедерации
неправительственных
организаций Казахстана,
президент Гражданского
Альянса, город Астана
23. Солтиева                      - заместитель главного
Жумагуль Куанышбековна          редактора акционерного
общества "Республиканская
газета "Егемен Қазақстан",
член Союза журналистов
Казахстана
24. Тарасенко Елена Ивановна      - депутат Мажилиса
Парламента
Республики Казахстан
25. Тулегенова                    - директор Актюбинского
Апуажан Тулегеновна             областного филиала
акционерного общества
"Народный банк Казахстана"
26. Хасанова Зибира Мухсановна    - директор открытого
акционерного общества
"Жамал-ай", город Актау