"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен орман шаруашылығы мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 31 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен орман шаруашылығы мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне ерекше
қорғалатын табиғи аумақтар мен орман шаруашылығы мәселелерi
бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы"
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж.,
N 13, 99-құжат, 2005 ж., N 9, 26-құжат):
1) 105-баптың 3-тармағының 5) тармақшасында "қорықтарға, ұлттық, хайуанаттар және дендрологиялық парктерге, ботаникалық бақтарға" деген сөздер "мемлекеттiк табиғи қорықтарға, мемлекеттiк ұлттық табиғи саябақтарға, мемлекеттiк табиғи резерваттарға, мемлекеттiк аймақтық табиғи саябақтарға, мемлекеттiк хайуанаттар саябақтарына, мемлекеттiк ботаникалық бақтарға, мемлекеттiк дендрологиялық саябақтарға және мемлекеттiк табиғат ескерткiштерiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 122-бапта:
1-тармақ мынадай редакциямен жазылсын:
"1. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлерiне мемлекеттiк табиғи қорықтардың, мемлекеттiк ұлттық табиғи саябақтардың, мемлекеттiк табиғи резерваттардың, мемлекеттiк аймақтық табиғи саябақтардың, мемлекеттiк хайуанаттар саябақтарының, мемлекеттiк ботаникалық бақтардың, мемлекеттiк дендрологиялық саябақтардың және мемлекеттiк табиғат ескерткiштерiнiң жерлерi жатады.
Мемлекеттiк қорық аймақтары мен мемлекеттiк табиғи қаумалдардың жер учаскелерi оларды жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардан алмай, басқа санаттардағы жерлер құрамында бөлiнедi және мемлекеттiк жер кадастрын жүргiзу кезiнде ескерiледi.
Мемлекеттiк қорық аймақтары мен мемлекеттiк табиғи қаумалдардың аумағы шегiнде осы ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың экологиялық жүйелерiнiң және оларда орналасқан мемлекеттiк табиғи-қорық қоры объектiлерiнiң жай-күйiне және оларды қалпына келтiруге терiс әсер ететiн кез келген қызметтi шектеу жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың жер учаскелерiне ауыртпалық түсiредi және бұл жерге орналастыру құжаттарында ескерiледi;
2-тармақтың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Өзге мұқтаждықтар үшiн ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлерiн алуға ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы Қазақстан Республикасының заң актiсiнде көзделген ерекшелiк жағдайларда ғана жол берiледi.";

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам особо охраняемых природных территорий и лесного хозяйства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 января 2006 года N 31
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам особо охраняемых природных территорий и лесного хозяйства".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам особо охраняемых природных
территорий и лесного хозяйства"
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Земельный  кодекс  Республики Казахстан от 20 июня 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 13, ст. 99; 2005 г., N 9, ст. 26):
1) в части второй пункта 3 статьи 105 слова "заповедника, национальным, зоологическим и дендрологическим паркам, ботаническим садам" заменить словами "государственным природным заповедникам государственным национальным природным паркам, государственным природным резерватам, государственным региональным природным паркам государственным зоологическим паркам, государственным ботаническим садам, государственным дендрологическим паркам и государственным памятникам природы";
2)в статье 122:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. К землям особо охраняемых природных территорий относятся земли государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов, государственных региональных природных парков, государственных зоологических парков, государственных ботанических садов, государственных дендрологических парков и государственных памятников природы.
Земельные участки государственных заповедных зон и государственных природных заказников, выделяются в составе других категорий земель без их изъятия у собственников земельных участков и землепользователей и учитываются при ведении государственного земельного кадастра.
Ограничения в пределах территории государственных заповедных зон и государственных природных заказников любой деятельности, отрицательно влияющей на состояние и восстановление экологических систем данных особо охраняемых природных территорий и находящихся на них объектов государственного природно-заповедного фонда, вносятся обременением на земельные участки собственников земельных участков и землепользователей и учитываются в землеустроительной документации.";
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Изъятие земель особо охраняемых природных территорий для иных нужд допускается только в исключительных случаях, предусмотренных законодательным актом Республики Казахстан об особо охраняемых природных территориях.";

3) 123-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"123-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың күзет аймақтарының жерлерi
1. Жайсыз сыртқы әсерлерден ерекше күзетпен және қорғаумен қамтамасыз ету үшiн ерекше қорғалатын табиғи аумақтар төңiрегiне осы аймақтар шегiнде ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың экологиялық жүйелерiнiң және оларда орналасқан мемлекеттiк табиғи-қорық қоры объектiлерiнiң жай-күйiне және оларды қалпына келтiруге терiс әсер ететiн кез келген қызметке тыйым салып және/немесе шектеп, күзет аймақтары белгiленедi.
2. Мемлекеттiк табиғи қорықтардың, мемлекеттiк ұлттық табиғи саябақтардың, мемлекеттiк табиғи резерваттардың, мемлекеттiк аймақтық табиғи саябақтардың күзет аймақтарының мөлшерi, шекарасы, олардың аумағында табиғат пайдалану режимдерi мен тәртiбi оларды құрудың жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негiздемелерiмен айқындалады және осы Кодекспен және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы Қазақстан Республикасының заң актiсiмен белгiленген тәртiппен облыстық (республикалық маңызы бар қалалар, астана) атқарушы органдардың шешiмдерiмен белгiленедi.
Бұл ретте күзет аймағының енi кемiнде екi километр болуға тиiс және меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың жер учаскелерiнiң шекарасы бойынша немесе табиғи географиялық шептер бойынша белгiленедi және жергiлiктi жерде арнайы белгiлермен қойылады.
3. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың күзет аймақтарының шегiндегi жер учаскелерi осы аймақтардың белгiленген күзет режимiн сақтай отырып пайдаланылады және осы Кодекспен белгiленген шарттарға сәйкес мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн алынуы (сатып алынуы) мүмкiн.";
4) 128-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жекеше орман қорының жерлерiне жеке және мемлекеттiк емес заңды тұлғалардың қаражаты есебiнен жасалған қолдан өсiрiлген ормандар, агроорман-мелиорациялық екпелер, арнайы мақсаттағы плантациялық екпелер және оларға осы Кодекске сәйкес орман өсiру үшiн нысаналы мақсатпен жеке меншiкке немесе ұзақ мерзiмдi жер пайдалануға берiлген жерлерде мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен жасалған агроорман-мелиорациялық екпелер өсiп тұрған жерлер жатады.".
2. 2003 жылғы 8 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Орман  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж.,
N 16, 140-құжат, 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 3-баптың 3) тармақшасында, 26-баптың 2) тармақшасында және 55-баптың 1-тармағының 4) тармақшасында "объектiлерiнiң" деген сөзден кейiн "мемлекеттiк" деген сөз қосып жазылсын;
2) 6-баптың 4-тармағында және 8-баптың 3-тармағында "плантациялық екпелер" деген сөздерден кейiн "және мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен отырғызылған агроорман-мелиорациялық екпелер" деген сөздер қосып жазылсын;

3) статью 123 изложить в следующей редакции:
"Статья 123. Земли охранных зон особо охраняемых природных территорий
1. Для обеспечения особой охраны и защиты от неблагоприятных внешних воздействий вокруг особо охраняемых природных территорий устанавливаются охранные зоны с запрещением и/или ограничением в пределах этих зон любой деятельности, отрицательно влияющей на состояние и восстановление экологических систем данных особо охраняемых природных территорий и находящихся на них объектов государственного природно-заповедного фонда.
2. Размеры, границы, режимы и порядок природопользования на территории охранных зон государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов и государственных региональных природных парков
определяются естественнонаучными и технико-экономическими обоснованиями их создания и устанавливаются решениями областных (города республиканского значения, столицы) исполнительных органов в порядке, установленном настоящим Кодексом и законодательным актом Республики Казахстан об особо охраняемых природных территориях.
При этом ширина охранной зоны должна быть не менее двух километров и устанавливается по границам земельных участков собственников и землепользователей или по естественным географическим рубежам и обозначаются на местности специальными знаками.";
3. Земельные участки в пределах охранных зон особо охраняемых природных территорий используются с соблюдением установленного режима охраны этих зон и могут быть изъяты (выкуплены) для государственных надобностей в соответствии с условиями, установленными настоящим Кодексом.";
4) пункт 4 статьи 128 изложить в следующей редакции:
"4. К землям частного лесного фонда относятся земли, покрытые искусственными лесами, агролесомелиоративными насаждениями, плантационными насаждениями специального назначения, созданными за счет средств физических и негосударственных юридических лиц, и агролесомелиоративными насаждениями, созданными за счет средств государственного бюджета на землях, предоставленных им в частную собственность или долгосрочное землепользование в соответствии с настоящим Кодексом, с целевым назначением для лесоразведения.".
2. В Лесной  кодекс  Республики Казахстан от 8 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 16, ст. 140; 2004 г. N 23, ст. 142):
1) в подпункте 3) статьи 3, в подпункте 2) статьи 26 и подпункте 4) пункта 1 статьи 55 после слова "объектов" дополнить словом "государственного";
2) в пункте 4 статьи 6 и пункте 3 статьи 8 после слова "юридических лиц" дополнить словами ", и агролесомелиоративные насаждения, созданные за счет средств государственного бюджета";

3) 18-бапта:
тақырыптағы "функциялары" деген сөз "негiзгi қызметi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада "өңдеу" деген сөз "ұқсату" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) және 11) тармақшалар алынып тасталсын;
4) 36-баптың 7-тармағында "күтiп-баптау мақсатында кесудi және санитарлық мақсатта кесудi" деген сөздер "аралық мақсатта пайдалану үшiн кесудi және өзге де мақсатта ағаш кесудi" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 44-баптың 2-тармағының 1) тармақшасында:
екiншi абзацта "биосфералық түрлерi мен қорық-сепортерлердi қоса," деген сөздер алынып тасталсын;
бесiншi абзацта "мемлекеттiк" деген сөзден кейiн "аймақтық" деген сөз қосып жазылсын;
6) 59-баптың 1-тармағының үшiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттiк табиғи қорықтардың, мемлекеттiк ұлттық табиғи саябақтардың, аймақтық табиғи саябақтардың және мемлекеттiк табиғи резерваттардың шекарасында орналасқан мемлекеттiк табиғат ескерткiштерi солардың құрамында есепке алынады.";
7) 73-баптың 3-тармағында "орман тұқымдарын дайындау, өңдеу, сақтау" деген сөздер алынып тасталсын;
8) 77-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектiлер уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен құрылады және анықталады.";
9) 78-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiндегi селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектiлердi аттестаттау мен есепке алуды уәкiлеттi органның мамандандырылған ұйымдары белгiлеген тәртiппен солар жүзеге асырады.";
10) 80-бапта:
Баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Орман тұқымдарын дайындау, өңдеу, сақтау, пайдалану және олардың сапасын бақылау";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Орман тұқымдарын дайындауды, өңдеудi, сақтауды, пайдалануды және олардың сапасын бақылауды ұйымдастыру тәртiбiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.";
11) 86-баптың 2-тармағының екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен отырғызылған агроорман- мелиорациялық екпелер өсiп тұрған ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер сатып алынады немесе ұзақ мерзiмдi жер пайдалануға берiледi және жер заңнамасына сәйкес жекеше орман қоры жерлерiне ауыстырылуы мүмкiн.";
12) 89-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"89-бап. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде орман пайдалану жөнiндегi және бөрене кесу жөнiндегi қызметтi лицензиялау
Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде сүрек дайындау жөнiнде орман пайдаланушылар жүзеге асыратын қызмет және бөрене кесу жөнiндегi жұмыс Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасымен белгiленген тәртiппен лицензиялауға жатады.";

3) в статье 18:
в заголовке слово "Функции" заменить словами "Основная деятельность";
в подпункте 2) слово "обработке" заменить словом "переработке";
подпункты 10) и 11) исключить;
4) в пункте 7 статьи 36 слова "ухода и санитарных" заменить словами "промежуточного пользования и прочих";
5) в подпункте 1) пункта 2 статьи 44:
в абзаце втором слова ", включая биосферные и заповедники-сепортеры" исключить;
абзац пятый после слова "государственных" дополнить словом "региональных";
6) часть третью пункта 1 статьи 59 изложить в следующей редакции:
"Государственные памятники природы, находящиеся в границах государственных природных заповедников, государственных национальных) природных парков, региональных природных парков и государственных природных резерватов, учитываются в их составе.";
7) в пункте 3 статьи 73 слова ", заготовке, обработке, хранению лесных семян" исключить;
8) в статье 77:
дополнить пунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) Объекты селекционно-семеноводческого назначения создаются и выявляются в порядке, установленном уполномоченным органом.";
9) в статье 78:
дополнить пунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) Аттестация и учет объектов селекционно-генетического назначения на участках государственного лесного фонда осуществляется специализированными организациями уполномоченного органа в установленном им порядке.";
10) статье 80:
Заголовок статьи изложить в следующей редакции:
"Заготовка, переработка, хранение, использование лесных семян и контроль за их качеством";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Порядок организации заготовки, переработки, хранения использования лесных семян и контроль за их качеством устанавливается уполномоченным органом.";
11) часть вторую пункта 2 статьи 86 изложить в следующей редакции:
"Земли сельскохозяйственного назначения занятые агролесомелиоративными насаждениями, созданные за счет средств государственного бюджета выкупаются или передаются в долгосрочное землепользование и могут быть переведены в земли частного лесного фонда в соответствии с земельным законодательством.";
12) статью 89 изложить в следующей редакции:
"Статья 89. Лицензирование деятельности по лесопользованию на участках государственного лесного фонда и по распиловке круглого леса
Лицензированию подлежат деятельность по заготовке древесины на участках государственного лесного фонда, осуществляемая лесопользователями и работы по распиловке круглого леса в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о лицензировании.";

13) 91-бапта:
баптың тақырыбындағы және 1-тармағындағы "Күтiп-баптау мақсатында және санитарлық мақсатта ағаш кесу кезiнде" деген сөздер "Аралық мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу және өзге де мақсатта ағаш кесу кезiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "күтiп-баптау мақсатында және санитарлық мақсатта ағаш кесуге" деген сөздер "аралық мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесуге және өзге де мақсатта ағаш кесуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 92-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттiк орман қорының "мемлекеттiк табиғи қорықтар ормандары", "мемлекеттiк орман табиғат ескерткiштерi", "орманның гендiк резерваттарын қоса алғанда, ғылыми маңызы бар орман учаскелерi", "аса құнды орман алаптары" санаттарында, сондай-ақ мемлекеттiк ұлттық табиғи саябақтар мен мемлекеттiк аймақтық табиғи саябақтардың қорық режимi аймақтарында, мемлекеттiк табиғи резерваттардың қорық орталығы аймақтарында орман пайдалануды шектеудiң қорықтық режимi белгiленедi.";
2 және 3-тармақтарда "мемлекеттiк табиғи саябақтар ормандары" деген сөздер "мемлекеттiк аймақтық табиғи саябақтар ормандары" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 112-бапта:
баптың атауындағы "ақылы қызметтерiнен түскен" деген сөздер алынып тасталсын;
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Орман мекемелерiнiң ақысы мiндеттi сипатта болмайтын және жеке немесе заңды тұлғамен келiсiм бойынша айқындалатын олардың негiзгi қызметiне жатпайтын мынадай тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуден түскен қаражаты болуы мүмкiн:
1) көшет материалын өсiру және орман тұқымдарын жинау; көгалдандыру, қорғаныштық, плантациялық және өзге екпелер отырғызу; орман шаруашылығы саласында оқу практикаларын өткiзу; консультациялық және техникалық көмек көрсету;
2) аралық пайдалану үшiн ағаш кесуден және өзге де мақсатта ағаш кесуден, жанама орман пайдаланудан алынған сүректi өңдеуден алынған өнiм.
2. Орман мекемелерiнiң қаражатын пайдалану тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.".
3. 2004 жылғы 24 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Бюджет  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж.,
N 8-9, 53-құжат, N 20, 116-құжат, N 23, 140-құжат; 142-құжат; 2005 ж., N 14, 55-құжат):
1) 50-баптың 1-тармағының 8) тармақшасында:
бiрiншi абзац "шаруашылық" деген сөзден кейiн ", ерекше қорғалатын табиғи аумақтар" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы он бесiншi және он алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
"меншiк немесе жер пайдалану құқықтарын тоқтататын жерлердi мемлекеттiк қажеттiлiктерге алу (сатып алу), жер пайдаланудың ерекше режимiнiң белгiленуiне байланысты меншiк немесе жер пайдалану құқықтарын шектеу, меншiк иелерiнiң немесе жер пайдаланушылардың құқықтарын бұзу жағдайларында меншiк иелерiне немесе жер пайдаланушыларға келтiрiлген залалдарды өтеу;
республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құрумен және оларды кеңейтумен, халықаралық мiндеттемелердi орындаумен және қорғаныс пен қауiпсiздiк қажеттiлiктерi үшiн жерлердi пайдаланумен байланысты жағдайларда жер учаскелерiн барлық санаттағы жерлерден алу, соның iшiнде сатып алу жолымен алу кезiнде болатын залалдарды өтеу;";

13) в статье 91:
в заголовке и пункте 1 слова "рубке ухода и санитарной рубке" заменить словами "рубках промежуточного пользования и прочих рубках";
в пункте 2 слова "рубки ухода и санитарной рубки" заменить словами "рубок промежуточного пользования и прочих рубок";
14) в статье 92:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В категориях государственного лесного фонда "леса государственных природных заповедников", "государственных лесных памятниках природы", "участки леса, имеющие научное значение, включая лесные генетические резерваты", "особо ценные лесные массивы", а также в зонах заповедного режима государственных национальных природных парков и государственных региональных природных парков, зонах заповедного ядра государственных природных резерватов, устанавливается заповедный режим ограничения лесопользования.";
в пунктах 2 и 3 слова "леса государственных природных парков" заменить словами "леса государственных региональных природных парков";
15) в статье 112:
в заголовке слова "от платных услуг" исключить;
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Лесные учреждения могут иметь средства от реализации следующих товаров (работ, услуг), не относящихся к их основной деятельности, плата за которые не носит обязательного характера и определяется по соглашению с физическим или юридическим лицом:
1) выращивания посадочного материала и сбора лесных семян; создания озеленительных, защитных, плантационных и иных насаждений; проведения учебных практик, оказания консультационной и технической помощи в области лесного хозяйства;
2) продукции, полученной от переработки древесины, полученной от рубок промежуточного пользования и прочих рубок, побочных лесных пользований.
2. Порядок использования средств лесных учреждений утверждается Правительством Республики Казахстан.".
3. В Бюджетный  кодекс  Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года, (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 8-9, ст. 53, N 20 ст. 116; N 23, ст. 140; 142; 2005 г., N 14, ст. 55):
1) в подпункте 8) пункта 1 статьи 50:
абзац первый после слова "хозяйство" дополнить словами ", особо охраняемые природные территории";
дополнить абзацами пятнадцатым и шестнадцатым следующего содержания:
"возмещение убытков, причиненные собственникам ил землепользователям в случаях изъятия (выкупа) земель на государственных нужды, влекущего прекращение права собственности или землепользования ограничения права собственности или землепользования в связи установлением особого режима землепользования, нарушения прав собственников или землепользователей;
возмещение убытков при изъятии, в том числе путем выкупа, земельных участков из земель всех категорий в случаях, связанных с созданием расширением особо охраняемых природных территорий республиканского значения, выполнением международных обязательств и использованием земель для нужд обороны и безопасности;";

2) 51-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"меншiк немесе жер пайдалану құқықтарын тоқтататын жерлердi мемлекеттiк қажеттiлiктерге алу (сатып алу), жер пайдаланудың ерекше режимiнiң белгiленуiне байланысты меншiк немесе жер пайдалану құқықтарын шектеу, меншiк иелерiнiң немесе жер пайдаланушылардың құқықтарын бұзу жағдайларында меншiк иелерiне немесе жер пайдаланушыларға келтiрiлген залалдарды өтеу;
жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құрумен және оларды кеңейтумен байланысты жағдайларда жер учаскелерiн барлық санаттағы жерлерден алу, соның iшiнде сатып алу жолымен алу кезiнде залалдарды өтеу;";
3) 52-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"меншiк немесе жер пайдалану құқықтарын тоқтататын жерлердi мемлекеттiк қажеттiлiктерге алу (сатып алу), жер пайдаланудың ерекше режимiнiң белгiленуiне байланысты меншiк немесе жер пайдалану құқықтарын шектеу, меншiк иелерiнiң немесе жер пайдаланушылардың құқықтарын бұзу жағдайларында меншiк иелерiне немесе жер пайдаланушыларға келтiрiлген залалдарды өтеу;
жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құрумен және оларды кеңейтумен байланысты жағдайларда жер учаскелерiн барлық санаттағы жерлерден алу, соның iшiнде сатып алу жолымен алу кезiнде залалдарды өтеу;".
4. 1995 жылғы 17 сәуiрдегi "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 37-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 93-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 24, 162-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 236-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат, N 7, 80-құжат; N 11, 144, 149-құжаттар; N 12, 184-құжат;
N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 22, 333-құжат; 1998 ж, N 14, 201-құжат, N 16, 219-құжат; N 17-18, 222, 224, 225-құжаттар; N 23, 416-құжат, N 24, 452-құжат, 1999 ж., N 20, 721, 727-құжаттар; N 21, 787-құжат, N 22, 791-құжат; N 23, 931-құжат; N 24, 1066-құжат, 2000 ж., N 10, 248-құжат, N 22, 108-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52, 54-құжаттар; N 13-14, 173, 176-құжаттар; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 15, 151-құжат; N 19-20, 165-құжат; 2003 ж.,
N 1-2, 2-құжат; N 4, 25-құжат; N 6, 34-құжат; N 10, 50, 51-құжаттар; N 11, 69-құжат; N 14, 107-құжат; N 15, 124, 128, 139-құжаттар; 2004 ж., N 2, 9-құжат; N 5, 27-құжат; N 10, 54-құжат; N 14, 82-құжат; N 15, 86-құжат; N 16, 91-құжат; N 17, 98-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 11, 37-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар):
9-баптың 1-тармағының 55) тармақшасы "және бөрене ағаш кесу" деген сөздермен толықтырылсын.

2) подпункт 8) пункта 1 статьи 51 дополнить абзацами следующего содержания:
"возмещение убытков, причиненные собственникам или землепользователям в случаях изъятия (выкупа) земель на государственные нужды, влекущего прекращение права собственности или землепользования ограничения права собственности или землепользования в связи установлением особого режима землепользования, нарушения прав собственников или землепользователей;
возмещение убытков при изъятии, в том числе путем выкупа, земельных участков из земель всех категорий в случаях, связанных с созданием и расширением особо охраняемых природных территорий местного значения;";
3) подпункт 8) пункта 1 статьи 52 дополнить абзацами следующей содержания:
"возмещение убытков, причиненные собственникам или землепользователям в случаях изъятия (выкупа) земель на государственные нужды, влекущего прекращение права собственности или землепользования, ограничения права собственности или землепользования в связи с установлением особого режима землепользования, нарушения пpaв собственников или землепользователей;
возмещение убытков при изъятии, в том числе путем выкупа, земельных участков из земель всех категорий в случаях, связанных с созданием и расширением особо охраняемых природных территорий местного значения;".
4. В  Закон  Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О лицензировании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан 1995 г., N 3-4, ст. 37; N 12, ст. 88; N 14, ст. 93, N 15-16, ст. 109; N 24, ст. 162; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 236; 1997 г., N 1-2, ст. 8, N 7, ст. 80; N 11, ст. 144, 149; N 12, ст. 184; N 13-14. ст. 195, 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 14, ст. 201, N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 222, 224, 225; N 23, ст. 416, N 24, ст. 452, 1999 г., N 20, ст. 721, 727; N 21, ст. 787, N 22, ст. 791; N 23, ст. 931; N 24, ст. 1066; 2000 г., N 10, ст. 248, N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52, 54; N 13-14, ст. 173, 176; N 23, ст. 321; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 15, ст. 151; N 19-20, ст. 165; 2003 г., N 1-2, ст. 2; N 4, ст. 25; N 6, ст. 34; N 10, ст. 50, 51; N 11 ст. 69; N 14, ст. 107; N 15, ст. 124, 128, 139; 2004 г, N 2, ст. 9; N 5, ст. 27; N 10, ст. 54; N 14, ст. 82; N 15, ст. 86; N 16, ст. 91; N 17, ст. 98; 2005 г., N 7-8, ст. 23, N 11, ст. 37; N 14, ст. 55,58):
подпункт 55) пункта 1  статьи 9 дополнить словами: "и распиловка круглого леса".

2-бап. Осы Заң ресми түрде жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан