"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" акционерлiк қоғамын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 13 қаңтардағы N 41 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 27 тамыздағы N 776 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.08.27  N 776 Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" акционерлiк қоғамын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған жоспары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрiне жүктелсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 13 қаңтардағы
N 41 қаулысымен
бекiтiлген
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" акционерлiк
қоғамын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған
ЖОСПАРЫ
Мазмұны
1.  "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" АҚ-тың жай-күйi мен даму перспективасы
1.1.    Кiрiспе
1.2.    Рынокты талдау (қызмет саласы)
1.2.1. Iшкi астық рыногын талдау
1.2.2. Әлемдiк астық рыногындағы жағдай
1.3.    2003-2005 жылдардағы өндiрiстiк-қаржылық қызметтi талдау және 2005 жылы күтiлiп отырған нәтижелер
1.3.1. 2003-2004 жылдардағы қаржылық-экономикалық қызметтiң
қорытындысы және 2005 жылы күтiлiп отырған нәтижелер
1.3.2. Мемлекеттiк астық ресурстары
1.3.3. Мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервi
1.3.4. Мемлекеттiк жемдiк астық ресурстары
1.3.5. Мемлекеттiк тұқымдық ресурстар
1.3.6. Мемлекеттiк сатылатын астық ресурстары
1.3.7. Астықты сатып алу
1.4.    Қазақстан Республикасының 2003-2015 жылдарға арналған
индустриалды-инновациялық даму стратегиясына, мемлекеттiк және салалық бағдарламаларға сәйкес Корпорация өткiзетiн iс-шаралар
1.5. 2006 жыл бөлiнiп көрсетiлген, 2006-2008 жылдарға арналған даму жоспары
1.5.1. Мақсаттары мен мiндеттерi
1.5.2. Алға қойылған мақсатқа қол жеткiзу жолын таңдау
1.5.3. Стратегияны, мемлекеттiк және салалық бағдарламаларды iске асыру бойынша Корпорация жоспарлап отырған iс-шаралар
1.5.4. Өндiрiстi дамыту серпiнi
1.5.5. Баға мен тариф саясаты және оның негiздемесi
1.5.6. Әлеуметтiк саланы дамыту
1.5.7. Кадр саясаты
1.5.8. Қаржылық нәтижелер және бюджетпен қарым-қатынас
1.5.9. Қызмет көрсетушi банктермен арадағы қарым-қатынас

Об утверждении Плана развития акционерного общества "Продовольственная контрактная корпорация" на 2006-2008 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 января 2006 года N 41. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2008 года N 776.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.08.2008  N 776 .
В соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План развития акционерного общества "Продовольственная контрактная корпорация" на 2006-2008 годы.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 января 2006 года N№41
ПЛАН
развития акционерного общества
"Продовольственная контрактная корпорация"
на 2006-2008 годы
Содержание
1. Состояние и перспективы развития
АО "Продовольственная контрактная корпорация"
1.1. Введение
1.2. Анализ рынка
1.2.1. Анализ внутреннего рынка зерна
1.2.2. Ситуация на мировом рынке зерна
1.3. Анализ производственно-финансовой деятельности
за 2003-2004 годы и ожидаемые результаты за 2005 год.
1.3.1. Итоги финансово-экономической деятельности
за 2003-2004 годы и ожидаемые результаты за 2005 год
1.3.2. Государственные ресурсы зерна
1.3.3. Государственный резерв продовольственного зерна
1.3.4. Государственные ресурсы фуражного зерна
1.3.5. Государственные ресурсы семян
1.3.6. Государственные реализационные ресурсы зерна
1.3.7. Закуп зерна
1.4. Мероприятия, проводимые Корпорацией в соответствии со
Стратегией индустриально-инновационного развития
Республики Казахстан на 2003-2015 годы, государственными и
отраслевыми программами
1.5. План развития на 2006-2008 годы, с выделением 2006 года
1.5.1. Цели и задачи
1.5.2. Выбор путей достижения поставленных задач
1.5.3. Мероприятия, планируемые Корпорацией по реализации
Стратегии, государственных и отраслевых программ
1.5.4. Динамика развития производства
1.5.5. Ценовая и тарифная политика и ее обоснование
1.5.6. Развитие социальной сферы
1.5.7. Кадровая политика
1.5.8. Финансовые результаты и отношения с бюджетом
1.5.9. Взаимоотношения с обслуживающими банками

2.      Корпорацияны дамытудың инвестициялық бағдарламасы
2.1.    Саладағы инвестициялық ахуалды бағалау
2.2.    Инвестициялық артықшылықтар және бағыттар
2.3.    Инвестициялық дамыту жоспары
3.      Дамытудың маңызды көрсеткiштерi
1. "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" АҚ-тың жай-күйi
және даму перспективасы
1.1. Кiрiспе
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" акционерлiк қоғамының (бұдан әрi - Корпорация) миссиясы мемлекеттiк астық ресурстарын сақтауды және жаңартуды қамтамасыз ету, сондай-ақ елдiң азық-түлiктiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге бағытталған астық пен одан өңделген өнiмдер бағасының iшкi конъюнктурасын реттеу болып табылады.

2. Инвестиционная программа развития Корпорации
2.1. Оценка инвестиционной ситуации в отрасли
2.2. Инвестиционные приоритеты и напраления
2.3. Инвестиционный план развития
3. Прогноз важнейших показателей развития
1. Состояние и перспективы развития АО
"Продовольственная контрактная корпорация"
1.1. Введение
Миссией акционерного общества "Продовольственная контрактная корпорация" (далее - Корпорация) является обеспечение сохранности и обновления государственных ресурсов зерна, а также регулирование внутренней конъюнктуры цен на зерно и продукты его переработки, что направлено на обеспечение продовольственной безопасности страны.

Корпорация "Мемлекеттiк азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясын қайта құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 24 ақпандағы N 260  қаулысына сәйкес оның жарғылық капиталына мемлекеттiң жүз пайыздық қатысуымен акционерлiк қоғам ретiнде құрылды және Мемлекеттiк азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясының құқықтық мұрагерi болып табылады.
Ұйымдық-құқықтық нысаны акционерлiк қоғам түрiндегi Корпорация заңды тұлға болып табылады және өз құзыретi шегiнде мемлекеттiк астық ресурстарын басқару агентiнiң өкiлдiгiн жүзеге асырады. Корпорацияның жарғылық капиталы 7491,6 млн. теңгенi құрайды және номиналдық құны 1000 теңге жай атаулы акцияларға бөлiнген.

Корпорация создана в соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 1997 года N 260 "О реорганизации Государственной продовольственной контрактной корпорации" как закрытое акционерное общество со стопроцентным участием государства в его уставном капитале и является правопреемником Государственной продовольственной контрактной корпорации.
Корпорация является юридическим лицом, в организационно-правовой форме акционерного общества, и осуществляет в пределах своей компетенции полномочия агента по управлению государственными ресурсами зерна. Уставный капитал Корпорации составляет 7991,6 млн. тенге и разделен на 7991583 простых именных акций номинальной стоимостью по 1000 тенге.

Корпорация 1997 жылғы 11 сәуiрде Алматы қаласының әдiлет басқармасында тiркелген. "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" ЖАҚ 2004 жылғы 1 сәуiрде Астана қаласының Әдiлет департаментiнде "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" АҚ болып қайта құрылды.
Корпорация мемлекеттiк астық ресурстары мен одан өңделген өнiмдердi сатып алу, қалыптастыру, есепке алу, сақтауды ұйымдастыру, жаңарту, ауыстыру, өткiзу мақсатында қызмет етедi.
Басқарудың ұйымдастыру құрылымы Корпорацияның рыноктық жағдайға оңтайлы сәйкестiгi, сондай-ақ оның қызметiнiң салалық және функционалдық спецификасына сәйкес қызметкерлердiң жұмысын ұтымды құру ескерiле отырып құрылады.
Орталық аппараттың ұйымдық құрылымы Корпорацияның рыноктық жағдайға оңтайлы сәйкестiгiн, сондай-ақ оның қызметiнiң салалық және функционалдық спецификасына сәйкес қызметкерлердiң жұмысын орынды құруды ескере отырып құрылған.

Корпорация зарегистрирована 11 апреля 1997 года управлением юстиции города Алматы. 1 апреля 2004 года ЗАО "Продовольственная контрактная корпорация" перерегистрировано Департаментом юстиции города Астаны в АО "Продовольственная контрактная корпорация".
Корпорация действует в целях обеспечения закупа, формирования, учета, организации хранения, освежения, перемещения, реализации зерна государственных ресурсов и продуктов его переработки.
Организационная структура управления построена с учетом оптимального соответствия Корпорации рыночным условиям, а также рационального построения работы персонала в соответствии с отраслевой и функциональной спецификой его деятельности.

Корпорацияны басқарудың ұйымдық құрылымына орталық аппарат, облыстардағы 10 өкiлдiк және шетелдегi 5 өкiлдiк жатады.
Корпорация төрт еншiлес ұйымға және бiрлесiп бақыланатын бiр кәсiпорындарға қатысушы болып отыр. Корпорацияның еншiлес кәсiпорындары - "Ақ-бидай Терминал" АҚ, "Астық қоймалары" ЖШС, "Бидай өнiмдерi" ЖШС және "Сарапшы аграрлық компания" ЖШС олардың жарғылық капиталына Корпорацияның 100 пайыз қатысуымен акционерлік қоғам және жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк нысанында құрылған.
Корпорацияның бiрлесiп бақыланатын ұйымдардағы қатысу үлесi "ҚазАстықТранс" ЖШС-те 50 пайызды құрайды.

Организационная структура Корпорации включает в себя: центральный аппарат, 10 представительств в областях и 5 зарубежных представительств.
Корпорация выступает участником в четырех дочерних организациях и одном совместно контролируемом предприятии. Дочерние организации Корпорации созданы в форме акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью со 100-процентным участием Корпорации в их уставном капитале - АО "Aқ Бидай-Терминал", ТОО "Астық Қоймалары", ТОО "Бидай өнімдері" и ТОО "Экспертная аграрная компания".
Доля участия Корпорации в уставном капитале совместно-контролируемой организации ТОО "КазАстыкТранс" составляет 50 процентов.

123
Барлығы:
320
Корпорацияның жоғарғы органы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi тұлғасындағы жалғыз Акционер болып табылады.
Корпорацияның Директорлар Кеңесiнiң құрамы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 25 қыркүйектегi N 1051  қаулысымен анықталған.
Корпорацияның атқарушы органы Басқарма нысанында қалыптасқан.
Бақылау органының қызметiн Директорлар Кеңесiне тiкелей есеп беретiн iшкi аудит қызметi жүзеге асырады.
Экономикалық қауiпсiздiк қызметiн құру жоспарланып отыр.
Корпорацияны басқарудың қолданыстағы моделi - Корпорацияның миссиясымен, сондай-ақ оның алдына қойылған мақсаттар мен мiндеттерге байланысты желiлiк-қызметтiк ұйымдық құрылым.
(Кестені қағаз мәтіннен қараңыз)
1.2. Рынокты талдау
1.2.1. Iшкi астық рыногын талдау
Корпорация тұрақты түрде астық пен одан өңделген өнiмдердi зерттеу бойынша маркетингтiк зерттеудi өткiзедi.
2001-2004 жылдар кезеңiнде Қазақстан Республикасы бойынша астықтың орташа жиналымы салмағы бойынша өңдеуден кейiн 14,6 млн.тоннаны құрады. (2001 жыл - 15.9 млн.тонна, 2002 жыл - 16,0 млн.тонна, 2003 жыл - 14,8 млн.тонна, 2004 жыл - 11,7 млн.тонна).
Осы кезеңде астықты орташа жылдық экспорты 4,1 млн.тонна деңгейiнде белгiлендi (2001 жыл - 3,3 млн.тонна, 2002 жыл - 4,4 млн.тонна, 2003 жыл - 5,8 млн.тонна, 2004 жыл - 2,8 млн.тонна).
2004 жылы дәндi дақылдарын егуге арналған егiс алаңдарының көлемi шамамен 14,3 млн.гектарды құрады, бұл 2003 жылмен салыстырғанда 0,4 млн.гектарға көп. Бұл ретте бидайға арналған егiс алаңдары 2003 жылғы 11,3 млн.гектардан 2004 жылы 11,9 млн.гектарға дейiн көбейдi.

123
Всего:
320
Высшим органом Корпорации является единственный Акционер в лице Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Состав Совета директоров Корпорации определен  постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 сентября 2002 года N 1051.
Исполнительный орган Корпорации сформирован в форме Правления.
Функции контрольного органа осуществляет служба внутреннего аудита, подотчетная непосредственно Совету директоров.
Планируется создание Службы экономической безопасности.
Действующая модель управления Корпорации - линейно-функциональная организационная структура, которая обусловлена миссией Корпорации, а также поставленными перед ней целями и задачами.
(Ниже по тексту на бумажных носителях прилагается
организационная структура (графическая схема) - см. на бумажных носителях)
1.2. Анализ рынка
1.2.1. Анализ внутреннего рынка зерна
Корпорация на постоянной основе проводит маркетинговые исследования по изучению рынка зерна и продуктов его переработки.
За период 2001-2004 годы по Республике Казахстан среднегодовой сбор зерна в весе после доработки составил порядка 14,6 млн. тонн (2001 год - 15,9 млн. тонн, 2002 год - 16,0 млн. тонн, 2003 год - 14,8 млн. тонн, 2004 год - 11,7 млн. тонн).
Среднегодовой экспорт зерна за данный период установился на уровне 4,1 млн. тонн (2001 год - 3,3 млн. тонн, 2002 год - 4,4 млн. тонн, 2003 год - 5,8 млн. тонн, 2004 год - 2,8 млн. тонн).
В 2004 году объем посевных площадей под зерновые культуры составил порядка 14,3 млн. га, что на 0,4 млн. га больше по сравнению с 2003 годом. При этом посевные площади под пшеницу увеличились с 11,3 млн. га в 2003 году до 11,9 млн. га в 2004 году.

2004 жылы бидай өнiмдiлiгi 2003 жылмен салыстырғанда 1 ц/га-ға дейiн төмендедi және бiр гектардан 9,3 центнердi құрады.
Соңғы үш жылғы талдау астықтың қазақстандық iшкi және экспорттық бағасының әлемдiк, атап айтқанда ресей және украинадағы бағаға тәуелдiлiгiн көрсетедi. Сонымен, 2002 жылы аталған мемлекеттерде егiннiң шығымды болуына байланысты бiр тонна қазақстан астығының бағасы iшкi рынокта 70 АҚШ долларынан аспады. Алайда 2002/2003 маркетингтiк жыл маусымындағы белсендi экспорттық саясаттың және жоғарыда аталған елдерде 2003 жылғы егiннiң бiршама бөлiгiн жинай алмаудың салдарынан сұраныс өсiп отырған кезде астықты ұсыну күрт қысқарды. Осыған байланысты 2003/2004 маркетингтiк жылы бiр тонна қазақстан бидайының бағасы екi еседен артық өсiп қазақстан астығының бәсекеге түсе алуына әсер еттi.

Урожайность пшеницы в 2004 году по сравнению с 2003 годом снизилась на 1 центнера с гектара (ц/га) и составила 9,3 ц/га.
Анализ последних трех лет показывает зависимость казахстанских внутренних и экспортных цен на зерно от мировых, в частности российских и украинских. Так, в 2002 году в связи с хорошим урожаем в данных государствах, цена за тонну казахстанской пшеницы на внутреннем рынке не превышала 70 долларов США. Однако, вследствие активной экспортной политики в сезоне 2002/2003 маркетингового года и последующего недобора значительной части урожая в 2003 году в вышеупомянутых странах, на фоне растущего спроса резко сократилось предложение зерна. В этой связи цена за тонну казахстанской пшеницы в 2003/2004 маркетинговом году выросла более чем в два раза, что повлияло на конкурентоспособность казахстанского зерна.

Республикадағы ауылшаруашылығы өндiрiсiнiң негiзгi дақылы - өндiру көлемi 2004 жылы шамамен 9,9 млн.тоннаны (2003 жылы 11,5 млн.тонна) құраған азық-түлiктiк бидай. Елiмiздiң астық қабылдау кәсiпорындарына сақтау үшiн түскен 4,7 млн.тонна көлемiндегi бидайдың сапалық құрамы мынадай болды:
1 сыныпты жұмсақ бидай                        - 0,3%;
2 сыныпты жұмсақ бидай                        - 3,2%;
3 сыныпты жұмсақ бидай                        - 86,3%;
4 сыныпты жұмсақ бидай                        - 5,7%;
5 сыныпты жұмсақ бидай                        - 0,8%;
сыныпқа жатқызылмаған жұмсақ бидай            - 3,7%.
Негiзгi өндiрiлетiн дақыл - 3 сыныпты жұмсақ бидай маңыздылығы бойынша мына мөлшерде дайындалды:
маңыздылығы 23-24%            - 1 697 100 тонна;
маңыздылығы 25-28%            - 1 876 900 тонна;
маңыздылығы 28 %              - 499 900 тонна;
2003/2004 маркетингтiк жыл маусымында қазақстан астығының экспорты шамамен 4,1 млн.тоннаны құрады, 2002/2003 маркетингтік жыл маусымындағы экспорттан 1,3 млн.тоннаға аз (5,4 млн.тонна).
Жалпы рыноктағы Корпорацияның бәсекелестерi мен оның үлесi
"Мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастыру, сақтау және пайдалану ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 28 наурыздағы N 394  қаулысына сәйкес Корпорация мемлекеттiк астық ресурстарын басқару жөнiндегi жалғыз агент болып табылады және осы салада оның бәсекелестерi жоқ.
Сонымен қатар Корпорация мемлекеттiк астық ресурстарын басқару бойынша оған жүктелген функциялар шегiнде астық сатып алуды және iшкi рынокта өткiзудi, әрi экспортқа да шығаруды жүзеге асырады. Бұл ретте қызметтiң осы түрi бәсекелестiк жағдайында жүзеге асырылады.
Сыртқы рыноктардағы бәсекелестiктi бағалау көбiне жалпы астық саласындағы бәсекелестiк басымдықтарға байланысты. Қазақстан жетекшi өндiрушi елдерге қарағанда өндiрiс факторларының бағасы төмен болғандықтан бәсекеге түсу қабiлетi жоғары астыққа ие. Австралия, Германия, Канада, АҚШ және Францияда бiр тонна астықтың бағасы 80 доллардан 130 долларға дейiн болып отырған кезде Қазақстан астығының бiр тоннасының бағасы 40-60 долларды құрайды. Астықтың төмен өзiндiк құны елдiң де, және ондағы компанияларында бағалық бәсекеге түсу қабiлетiн көтередi. Оның сыртында Қазақстанда бiрқатар табиғи артықшылықтар бар - бұл сапалы бидайды өсiру үшiн қолайлы ауа райы жағдайы, Сiбiрдегi, Қытайдағы және Орталық Азиядағы перспективтi рыноктарға жақындығы. Одан өзге астыққа деген әлемдiк сұраныстың орнықтылығы байқалып отыр, бұл әлемдiк тұтынудың алға озуымен байланысты.
Iшкi рыноктағы бәсекеге түсу қабiлеттiгiн бағалау саладағы капиталдың топтастырылуына, жаңа компанияларға болатын кедергiлерге байланысты. Әлеуеттi тапсырушылар бiрқатар кедергiлерге жолығады - бұл егiстiк жерлердiң, астық сақтайтын қоймалардың шектеулiлiгi, астықты өндiру мен сату кезiнде аса тиiмдi кең ауқымды өндiрiстi ұйымдастыру үшiн капиталдың жетiспеушiлiгi. Корпорацияның астық өндiрумен айналысатын басқа астық рыногына қатысушыларға қарағанда қауiпке ұшырауы бiршама аз. Корпорация сауда операциялары масштабтарындағы экономика есебiнен (рыноктағы үлесi 15%) қосымша пайда табады. Сауда қызметiн диверсификациялау үшiн мүмкiндiктерi бар (құрама жем, жанар-жағар май, техникалар, астықты дайындап өңдеу және сақтау қызметiн көрсету).
Негiзгi клиенттер (тұтынушылар, тапсырысшылар)
Корпорацияның негiзгi клиенттерi болып
ауылшаруашылығы тауар өндiрушiлерi - көбiне шаруа қожалықтары;
астықты қайта өңдейтiн кәсiпорындар;
құс және мал шаруашылығы кәсiпорындары;
астық трейдерлерi
астық қабылдау кәсiпорындары болып табылады.
Мемлекеттiк ресурстарға астық сатып алуға тапсырыс берушi Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi тұлғасындағы мемлекет болып табылады.

Основная культура сельскохозяйственного производства республики - продовольственная пшеница, объем производства которой в 2004 году составил порядка 9,9 млн. тонн (11,5 млн. тонн в 2003 году). Качественный состав пшеницы в объеме 4,7 млн. тонн, поступившей для хранения на хлебоприемные предприятия страны, был следующий:
пшеница мягкая 1 класса - 0,3 %;
пшеница мягкая 2 класса - 3,2 %;
пшеница мягкая 3 класса - 86,3 %;
пшеница мягкая 4 класса - 5,7 %;
пшеница мягкая 5 класса - 0,8 %;
пшеница мягкая не классная - 3,7 %.
Основная производимая культура - пшеница мягкая 3 класса заготовлена в следующем количестве по содержанию клейковины:
с содержанием клейковины 23-24 % - 1 697 100 тонн;
с содержанием клейковины 25-28 % - 1 876 900 тонн;
с содержанием клейковины выше 28 % - 499 900 тонн.
Экспорт казахстанского зерна в сезоне 2003/2004 маркетингового года составил порядка 4,1 млн. тонн, что на 1,3 млн. тонн меньше, чем в сезоне 2002/2003 маркетингового года (5,4 млн. тонн).
Конкуренты и доля Корпорации на общем рынке
В соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2001 года N 394 "Об утверждении Правил формирования, хранения, освежения, перемещения и использования государственных ресурсов зерна" Корпорация определена агентом по управлению государственными ресурсами зерна и не имеет в данной сфере конкурентов.
В тоже время в рамках возложенных функций по управлению государственными ресурсами зерна Корпорация осуществляет закуп и реализацию зерна, как на внутреннем рынке, так и на экспорт. При этом данный вид деятельности осуществляется в условиях конкуренции.
Оценка конкурентоспособности на внешних рынках во многом зависит от конкурентных преимуществ зерновой отрасли в целом. Казахстан обладает высокой конкурентоспособностью зерна, так как стоимость факторов производства ниже, чем в ведущих странах-производителях зерна. Себестоимость тонны казахстанского зерна составляет 60-65 долларов США, в то время как в Австралии, Германии, Канаде, США и Франции - от 80 до 130 долларов США. Низкая себестоимость зерна повышает ценовую конкурентоспособность, как страны, так и ее компаний. Более того, Казахстан имеет ряд естественных преимуществ - это благоприятные природные условия для выращивания качественной пшеницы, близость к перспективным рынкам сбыта в Сибири, Китае и Центральной Азии. Кроме того, отмечается устойчивый мировой спрос на зерно, что связано с опережающим ростом мирового потребления.
Оценка конкурентоспособности на внутреннем рынке зависит от уровня концентрации капитала в отрасли, наличия барьеров для новых компаний, вступающих на отраслевой рынок. Потенциальные конкуренты сталкиваются с рядом препятствий - это ограниченность пахотных земель, зернохранилищ, нехватка капитала для организации крупномасштабного производства, как наиболее эффективного при производстве и торговле зерном. Корпорация имеет значительно меньшие риски, чем большинство участников зернового рынка, которые заняты производством зерна. За счет экономии на масштабах торговых операций (доля на рынке около 15 %) Корпорация получает дополнительные выгоды. Имеются возможности для диверсификации торговой деятельности (поставка комбикормов, семян, ГСМ, техники, оказание услуг по подработке и хранению зерна).
Основные клиенты (потребители, заказчики)
Основными клиентами Корпорации являются:
сельскохозяйственные товаропроизводители - преимущественно крестьянские хозяйства;
зерноперерабатывающие предприятия;
птицеводческие и животноводческие предприятия;
зерновые трейдеры;
хлебоприемные предприятия.
Заказчиком закупок зерна в государственные ресурсы является государство в лице Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.

20,4
22,0
+1,6
Жалпы алғанда ХАК 2004/2005 маркетингтiк жыл маусымымен салыстырғанда (623,2 млн.теңге) 2005/2006 маркетингтiк жылы әлемдiк бидай өндiрiсiнiң 13,8 млн.тоннаға төмендеуi болжанып отыр.
Бидайды әлемдiк тұтыну және оның ауыспалы запастары
2004/2005 маркетингтiк жылы бидайды әлемдiк тұтыну көлемiнiң болжамы 604,8 млн.тоннаны құрады, бұл осының алдындағы маркетингтiк жыл деңгейiнен (611,4 млн.тонна) 6,6 млн. тонна төмен. Бұл ретте бидайды жемдiк мақсатқа пайдалану алдыңғы маркетингтiк жылы 106 млн.тоннаны құрады, бұл алдыңғы жыл деңгейiнен 15 млн. тоннаға жоғары.
Сондай-ақ 2004/2005 маркетингтiк жылы бидайды жемдiк мақсатта әлемдiк тұтыну соңғы бес жыл iшiндегi орташа көрсеткiштермен салыстырғанда 8 млн.тоннаға артқанын, бiрақ әлемдегi, атап айтқанда ТМД елдерiндегi мал басы одан кейiнгi барлық жылдар деңгейiнен бiршама жоғары болғанда 133 млн.тоннаны құраған 1990/1991 маркетингтiк жылғы рекордтық деңгейден бiршама төмен болғанын атап өту керек.
2004/2005 маркетингтiк жылға арналған әлемдiк запастар көлемiнiң болжамы 137 млн.тоннаны (өткен жылы 125 млн.тоннаны) құрады, бұл соңғы бес жыл iшiндегi бiрiншi жоғарылау болып табылады.
2004/2005 маркетингтiк жылы
әлемдiк астық рыногындағы бидай саудасы
(Диаграмманы қағаз мәтіннен қараңыз)

20,4
22,0
+1,6
В целом МСЗ прогнозирует снижение мирового производства пшеницы в 2005/2006 маркетинговом году (609,4 млн. тонн) на 13,8 млн. тонн по сравнению с сезоном 2004/2005 маркетингового года (623,2 млн. тонн).
Мировое потребление и переходящие запасы пшеницы
Прогноз объема мирового потребления пшеницы в 2004/2005 маркетинговом году составило 613 млн. тонн. При этом необходимо отметить, что использование пшеницы в фуражных целях в предыдущем маркетинговом году составила 106 млн. тонн, что на 15 млн. тонн выше уровня предыдущего года.
Также следует отметить, что мировое потребление пшеницы в фуражных целях в 2004/2005 маркетинговом году на 8 млн. тонн больше по сравнению со средним показателем за последние пять лет, но значительно ниже рекордного уровня в 1990/1991 маркетинговом году, составившего 133 млн. тонн, когда поголовье скота в мире, в частности странах СНГ, было значительно выше уровней всех последующих лет.
Прогноз объема мировых запасов на 2004/2005 маркетинговый год составляет 137 млн. тонн (127 млн. тонн в прошлом году), что является первым повышением за последние пять лет.
Торговля пшеницей в 2004/2005 маркетинговом
году на мировом рынке зерна
(диаграмму см. на бумажных носителях)

Әлемдiк сауда көлемi 2004/2005 маркетингтiк жылы 101,3 млн.тоннаны құрайды. Мұндай көбею Таяу Шығыс пен Тынық мұхит аймағындағы елдердiң импорттық тұтынуының өсуiмен байланысты.
ХАК-тiң (ХАК) бидайдың әлемдiк саудасы болжамы жаңа маусымда шамамен 108 млн.тоннаны құрайды. Бұл бәрiнен бұрын әлемдегi бидай өндiрiсiнiң төмен болжамынан туып отыр. Алайда негiзгi импортшы Қытай үшiн 2005/06 жылы импорт болжамы 3 млн.тоннаға - 4 млн.тоннаға дейiн төмендедi. Марокко мен Нигерия үшiн бидайды шығару болжамы 0,8 млн.тоннаға көтерiлдi.
ХАК-тың болжамы бойынша жаңа маусымда Аргентинадан бидайды экспортқа шығару 5,1 млн.тоннаға - 8 млн.тоннаға дейiн төмендеуi мүмкiн. Сонымен қатар ЕҚ-тан экспортқа шығару 2004/05 жылдарға қарағанда 2 млн.тоннаға жоғары болжанып отыр. Қазақстандық және украиндық бидайдың экспорты тиiсiнше 1,8 және 1 млн.тоннаға өсуi мүмкiн.
Егер болжамның деректерi iске асатын болса, онда бұл Жерорта теңiзi бассейнiнде бәсекелестiктiң күшеюiн бiлдiредi.
Қазақстан астығын экспортқа шығару

Объем мировой торговли в 2004/2005 маркетинговом году составил 101,3 млн. тонн. Данное увеличение связано с ростом импортной потребности стран Ближнего Востока и Тихоокеанского региона.
Прогноз МСЗ мировой торговли пшеницей в новом сезоне составляет порядка 108 млн. тонн. Это вызвано, прежде всего, более низким прогнозом производства пшеницы в мире. Однако для основного импортера Китая, в 2005/06 году прогноз импорта понижен на 3 млн. тонн - до 4 млн. тонн. На 0,9 млн. тонн повышены прогнозы ввоза пшеницы для Марокко и на 0,8 для Алжира.
По прогнозу МСЗ экспорт пшеницы из Аргентины в новом сезоне может снизиться на 5,1 млн. тонн - до 8 млн. тонн. В то же время экспорт из ЕС прогнозируется на 2 млн. тонн выше, чем в 2004/05 году. На 1,8 и 1,2 млн. тонн может возрасти, соответственно, экспорт казахстанской и украинской пшеницы.
Если данные прогнозы реализуются, то это будет означать усиление конкуренции в Средиземноморском бассейне.
Экспорт казахстанского зерна

Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң деректерi бойынша 2003/2004 маркетингтiк жылы қазақстан астығын экспортқа шығару әлемдегi 23 елде 4,1 млн.тоннадан артық астықты құрады, бұл 2002/2003 маркетингтiк жылмен (5,2 млн.тонна) салыстырғанда 21%-ға аз. 2003/2004 маркетингтiк жылы астықты экспортқа шығару көлемi бойынша Қазақстан 7-шi орын алды. 2003/2004 маркетингтiк жылы мына мемлекеттер қазақстан астығының iрi импортшылары болды: Украина - 1809,2 мың тонна, Ресей - 990,1 мың тонна, Әзiрбайжан - 644,5 мың тонна, Сауд Аравиясы - 163,1 мың тонна.

По данным Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан экспорт казахстанского зерна в 2003/2004 маркетинговом году составил свыше 4,1 млн. тонн зерна в 23 страны мира, что на 21 % меньше по сравнению с 2002/2003 маркетинговом годом (5,2 млн. тонн). В 2003/2004 маркетинговом году Казахстан занял 7-е место по объемам экспорта зерна. Крупными импортерами казахстанского зерна в 2003/2004 маркетинговом году стали такие государства как: Украина - 1809,2 тыс. тонн, Россия - 990,1 тыс. тонн, Азербайджан - 644,5 тыс. тонн, Саудовская Аравия - 163,1 тыс. тонн.

39653
4
39787
9
ЖИЫНЫ:
216235
176291
867698
437283
Корпорацияның экспорт саясатының маңызды бағыттарының бiрi бұрыннан шығып жүрген өткiзу рыноктарындағы айқындаманы нығайту және жаңа рыноктарды игеру болып табылады.
Корпорация соңғы жылдар iшiнде қазақстандық тауар өндiрушiлердi қолдау және астық экспортын кеңейту бойынша бiрқатар жұмыстар жүргiздi:
1) бiрiншi рет, қазақстан астығын экспортқа шығару тарихында Грузияға шамамен 8,0 мың тонна астық тиеп жiберiлдi. Түркияға астық жiберу қайтадан жандандырылды. 2003/2004 маркетингтiк жылы ең iрi астық сатып алушы 303,5 мың тонна астықты импортқа алған Украина болды;

39653
4
39787
9
ИТОГО:
216235
176291
867698
437283
Одним из важных направлений экспортной политики Корпорации является закрепление позиций на уже имеющихся рынках сбыта, а также освоение новых рынков.
Корпорацией за последний год проведена значительная работа по поддержке казахстанских товаропроизводителей и расширению экспорта зерна:
1) впервые в истории казахстанского экспорта зерна была осуществлена отгрузка в Грузию порядка 8,0 тыс. тонн. Возобновились отгрузки в Турцию. Самым крупным покупателем зерна в 2003/2004 маркетинговом году стала Украина, импортировавшая 303,5 тыс. тонн;

2) 2004 жылы қазақстан астығының экспортын кеңейту жоспарының шеңберiнде шет елдiк астық компанияларымен, трейдерлермен белсендi түрде байланыс орнатып, өткiзу рыногын зерттеп отыратын Корпорацияның Өзбекстанда, Ресейде, Иранда және Қытайда шет елдегi өкiлдiктерi құрылды;
3) Иранда азық-түлiктiк астықпен өзiн-өзi қамтамасыз ету бағдарламасы жүзеге асырылғанына, соған сәйкес осы бағытқа астықты экспортқа шығару бұдан былай қысқарғанына қарамастан Иран Қазақстан Республикасымен серiктестiк қарым-қатынасын сақтап отыр. Атап айтқанда, үкiметаралық деңгейде екi мемлекет 1 млн.тоннаны ауыстыру бойынша SWAP сапалы операцияларын өткiзу мүмкiндiгi туралы ниеттерiн бiлдiрдi. Бағалық және қалалық өтеу механизмi реттелгеннен кейiн Қазақстанның Иран аумағы арқылы Солтүстiк Африка мен Парсы шығанағы елдерiне астық тиеп жiберу мүмкiндiгi пайда болады;
4) Ақтау портындағы астық терминалының иесi болып табылатын "Ақ-бидай Терминал" АҚ 2004 жылы пайдалануға енгiзiлген мезеттен бастап бiрiншi рет 14 мың тонна астықты өткiзудi жүзеге асырды.
1.3. 2003-2005 жылдардағы өндiрiстiк-қаржылық қызметтi
талдау
1.3.1. 2003-2004 жылдардағы қаржы-шаруашылық қызметiнiң
жиынтығы және 2005 жыл iшiнде күтiлетiн нәтижелер
2003 жылғы дайын өнiмдi (тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) сатудан түскен жалпы табыс 34602,8 млн.теңгенi құрады, оның iшiнде:
- мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түскен табыс - 9284,9 млн. теңге;
- өз қаржы-шаруашылық қызметiне байланысты табыстар - 25317,9 млн. теңге.
2003 жылы жалпы шығыстар 33431,6 млн.теңгенi құрады, оның iшiнде:
- мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан болған шығыстар - 9243,4 млн.теңге;
- өз қаржы-шаруашылық қызметiне байланысты шығыстар - 24188,3 млн.теңге, оның iшiнде әкiмшiлiк шығыстар - 405,8 млн.теңге. 2003 жылғы салық салынатын табыс 1171,2 млн.теңгенi құрады.
Корпоративтiк табыс салығына байланысты шығыстар 385,6 млн.теңгенi құрады. Таза табыс 785,6 млн.теңгенi құрады, оның iшiнде: мемлекеттiк ресурстарды басқаруға байланысты 12,3 млн.теңге, өз қызметi бойынша таза табыс 773,3 млн.теңге.
2003 жылы бюджетке салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдер 2003 жылы бюджетке 705,7 млн.теңге сомасында салықтар мен басқа мiндеттi төлемдер аударылды, оның iшiнде корпоративтiк табыс салығы 550,6 млн.теңге, әлеуметтiк салық 74,1 млн.теңге, жер салығы 1,4 млн.теңге, мүлiк салығы 2,87 млн.теңге сомасында, көлiк салығы - 1,51 млн.теңге, жеке табыс салығы 74,2 млн.теңге, өзге салықтар мен алымдар - 1,02 млн.теңге.

2) в 2004 году в рамках плана по расширению экспорта казахстанского зерна были учреждены зарубежные представительства Корпорации в Узбекистане, России, Великобритании, Иране и Китае, которые активно налаживают контакты с зарубежными зерновыми компаниями, трейдерами и исследуют рынки сбыта зерна;
3) несмотря на то, что в Иране была осуществлена программа самообеспечения продовольственным зерном и, соответственно, дальнейший экспорт зерна в данном направлении существенно сократился, в то же время Иран сохраняет партнерские отношения с Республикой Казахстан. В частности, на межправительственном уровне обеими государствами были высказаны намерения о возможности проведения SWAP-операции по замещению 1 млн. тонн зерна. У Казахстана появится возможность отгружать зерно в страны Северной Африки и Персидского залива через территорию Ирана, после того как механизм ценового и качественного возмещения будет урегулирован;
4) АО "Aқ Бидай-Терминал", являющееся собственником зернового терминала в порту Актау в 2004 году, впервые с момента ввода в эксплуатацию осуществило перевалку 14 тыс. тонн зерна.
1.3. Анализ производственно-финансовой
деятельности за 2003-2005 годы
1.3.1. Итоги финансово-экономической деятельности за 2003-2004 годы, и ожидаемые результаты за 2005 год
Общий доход от реализации готовой продукции (товаров, работ, услуг) за 2003 год составил 34602,8 млн. тенге, в том числе:
- доходы от управления государственными ресурсами зерна 9284,9 млн. тенге;
- доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 25317,9 млн. тенге.
Общие расходы за 2003 год составили 33431,6 млн. тенге, в том числе:
- расходы от управления государственными ресурсами зерна - 9243,4 млн. тенге;
- расходы по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 24188,3 млн. тенге, из них административные расходы - 405,8 млн. тенге. Налогооблагаемый доход за 2003 год составил 1171,2 млн. тенге. Расходы по корпоративному подоходному налогу составили 385,6 млн. тенге. Чистый доход составил 785,6 млн. тенге, в том числе по управлению государственными ресурсами - 12,3 млн. тенге; по собственной деятельности - 773,3 млн. тенге.
В 2003 году перечислено в бюджет налогов и других обязательных платежей в сумме 705,7 млн. тенге, в том числе корпоративный подоходный налог в сумме 550,6 млн. тенге, социальный налог - 74,1 млн. тенге, налог на землю в сумме 1,4 млн. тенге, налог на имущество в сумме 2,87 млн. тенге, налог на транспортные средства - 1,51 млн. тенге, индивидуальный подоходный налог - 74,2 млн. тенге, прочие налоги и сборы - 1,02 млн. тенге.

2004 жылы 2003 жылдың қорытындысы бойынша Корпорация республикалық бюджетке 386,6 млн.теңге сомасында дивидендтер аударды, бұл 2002 жылғы көрсеткiштен 2,1 есе асып түседi және таза табыстың өсуiмен байланысты.
2004 жылы Корпорацияның жалпы табысы 34485,9 млн.теңгенi құрады, оның iшiнде:
- мемлекеттiк ресурстар бойынша қызметтен түскен табыс 3464,7 млн.теңгенi құрады;
- өз қызметiнен түскен табыс 31021,2 млн.теңге, оның iшiнде:
2004 жылғы Корпорацияның жалпы шығыстары 33665,59 млн.теңгенi құрады, оның iшiнде:
- мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түскен шығыстар - 34221,63 млн. теңге;
- өз қаржы-шаруашылығы қызметiне байланысты шығыстар - 30243,96 млн.теңге, оның iшiнде әкiмшiлiк шығыстар - 521 млн.теңге.
2004 жылдағы қаржы-шаруашылық қызметiнiң қорытындысы бойынша Корпорация 559,2 млн.теңге мөлшерiнде таза табыс алды, оның iшiнде мемлекеттiк ресурстар бойынша қызметтерден түскен табыс 10,2 млн.теңге, өз қызметiнен түскен табыс 549 млн.теңге мөлшерiнде. 2004 жыл үшiн Корпорация белгiленген тәртiппен мемлекеттiк акциялар пакетiне 274,5 млн.теңге мөлшерiнде дивидендтер аударды.
Корпорация қызметiнiң рентабелдiлiгi тiкелей ауыл шаруашылығы спецификасымен байланысты, яғни табиғи-климаттық жағдайларға тәуелдi.
2004 жылы бюджетке барлығы 530,8 млн.теңге сомасында салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдер аударылды, оның iшiнде корпоративтiк табыс салығы - 386,28 млн.теңге сомасында, әлеуметтiк салық - 58,8 млн.теңге, жер салығы - 1,21 млн.теңге, мүлiк салығы - 4 млн.теңге, көлiк салығы - 1,22 млн.теңге, жеке табыс салығы - 45 млн.теңге, төлем көздерiнен төленетiн табыс салығы - 33,5 млн.теңге, өзге салықтар мен алымдар - 0,74 млн.теңге.
2004 жылдағы Корпорацияның таза табысы 2003 жылмен салыстырғанда 28,8%-ға азайды, бұл астық рыногының қалыптасқан конъюнктурасына және алынған кредиттер бойынша сыйақылар түрiнде шығыстардың көбеюiне байланысты.
Бағалау деректерi бойынша 2004 жылмен салыстырғанда 2005 жылы кiрiстер мен шығыстардың 4%-ға өсуiн күтiлуде және бұл мемлекеттiк астық ресурстарын сату көлемiнiң 2 есе артық өсуiне байланысты.
Бұл ретте 2005 жылы 2004 жылмен салыстырғанда коммерциялық астық ресурстары көлемiн сатудың аз ғана төмендеуi күтiлiп отыр (1%), бұл өз кезегiнде кiрiстердiң азаюын және де тиiсiнше шығыстардың да азаюын туғызады. Сатып алу бағаларының азаюы мен көлемдердiң азаюы есебiнен коммерциялық астық ресурстарының өзiндiк құнының 9%-ға төмендеуi күтіліп отыр.
2005 жылға жалпы табыс 38380,21 млн.теңге мөлшерiнде жоспарланды, оның iшiнде:
- мемлекеттiк ресурстарды басқарудан түскен табыстар - 7703,25 млн. теңге;
- өз қызметiне байланысты табыс - 30676,986 млн.теңге.

В 2004 году по итогам 2003 года Корпорация перечислила в республиканский бюджет дивиденды в сумме 386,6 млн. тенге, что превышает в 2,1 раза показатель 2002 года и связано с ростом чистого дохода.
В 2004 году общий доход Корпорации составил 34485,9 млн. тенге, в том числе:
- доход от деятельности по государственным ресурсам составил 3464,7 млн. тенге;
- доход от собственной деятельности составил 31021,2 млн. тенге.
Общие расходы Корпорации за 2004 год составили 33665,59 млн. тенге, в том числе:
- расходы от управления государственными ресурсами зерна - 3421,63 млн. тенге;
- расходы по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 30243,96 млн. тенге, из них административные расходы - 521 млн. тенге.
По итогам финансово-хозяйственной деятельности за 2004 год Корпорацией получен чистый доход в размере 559,2 млн. тенге, в том числе от деятельности по государственным ресурсам - 10,2 млн. тенге, от собственной деятельности в размере 549 млн. тенге. За 2004 год Корпорацией в установленном порядке перечислены дивиденды на государственный пакет акций в размере 274,5 млн. тенге.
Следует отметить, что рентабельность деятельности Корпорации напрямую связана со спецификой сельского хозяйства, то есть зависит от природно-климатических условий.
В 2004 году перечислено в бюджет всего налогов и других обязательных платежей в сумме 530,8 млн. тенге, в том числе корпоративный подоходный налог в сумме 386,28 млн. тенге, социальный налог - 58,8 млн. тенге, налог на землю в сумме 1,21 млн. тенге, налог на имущество - 4 млн. тенге, налог на транспортные средства - 1,22 млн. тенге, индивидуальный подоходный налог - 45 млн. тенге, подоходный налог у источника выплаты - 33,5 млн. тенге, прочие налоги и сборы - 0,74 млн. тенге.
Чистый доход Корпорации за 2004 год по сравнению с 2003 годом уменьшился на 28,8%, что связано со сложившейся конъюнктурой рынка зерна и увеличением расходов в виде вознаграждения по полученным кредитам.
По оценочным данным в 2005 году по сравнению с 2004 годом ожидается рост доходов и расходов на 4 %, что связано с ростом объемов реализации государственных ресурсов зерна более чем в 2 раза.
При этом в 2005 году по сравнению с 2004 годом ожидается небольшое снижение объемов реализации коммерческих ресурсов зерна (1 %), что в свою очередь вызывает снижение доходов, и, соответственно, снижение расходов. Снижение себестоимости коммерческих ресурсов зерна за счет уменьшения закупочной цены и уменьшения объемов ожидается на 9 %.
На 2005 год общий доход запланирован в размере 38380,21 млн. тенге, в том числе:
- доходы от управления государственными ресурсами - 7703,23 млн. тенге;
- доход по собственной деятельности - 30676,98 млн. тенге.

2005 жылға жалпы шығыстар 37577,97 млн.теңге мөлшерiнде жоспарланды, оның iшiнде:
- мемлекеттiк астық ресурстарын басқаруға байланысты шығыстар - 7688,03 млн.теңге;
- өз қызметiне байланысты шығыстар - 29889,94 млн.теңге.
2005 жылдағы салық салынатын табыс 802,24 млн.теңге мөлшерiнде жоспарланады.
2005 жылы 561,57 млн.теңге мөлшерiнде таза табыс алу жоспарланып отыр, оның iшiнде өз қызметiнен түскен таза табыс 550,93 млн.теңгенi, мемлекеттiк ресурстарды басқарудан түскен табыс 10,64 млн.теңгенi құрайды.
2005 жылға Корпорация мемлекеттiк акциялар пакетiне 275,5 млн.теңге мөлшерiнде дивидендтер аударуды ұйғарып отыр.
2005 жылы бюджетке барлығы 379,97 млн.теңге сомасында салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдер аударылды, оның iшiнде корпоративтiк табыс салығы - 240,67 млн.теңге, әлеуметтiк салық - 54 млн.теңге, жер салығы - 1,3 млн.теңге, мүлiк салығы - 4,41 млн.теңге, көлiк салығы - 1,37 млн.теңге, жеке табыс салығы - 41,58 млн.теңге, төлем көздерiнен табыс салығы - 35,9 млн.теңге табыс салығы, 0,74 млн.теңге басқа салықтарды аудару жоспарланып отыр.
1.3.2. Мемлекеттiк астық ресурстары
"Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы N 143-II Қазақстан Республикасының  заңына сәйкес мемлекеттiк астық ресурстарына:
мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервi;
мемлекеттiк жемдiк астық ресурстары;
мемлекеттiк тұқымдық ресурстар;
мемлекеттiк сатылатын астық ресурстары жатады.
2005 жылғы 1 шiлдеде жағдай бойынша Корпорация 656,199 мың тонна көлемiнде мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастырды, оның iшiнде мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервi - 500,0 мың тонна, мемлекеттiк тұқымдық ресурстар - 51,775 мың тонна, мемлекеттiк сатылатын астық ресурстары - 104,424 мың тонна.
Мемлекеттiк астық ресурстары республиканың 53 астық қабылдау кәсiпорындарында орналастырылған.
Сақталып отырған астықтың сандық-сапалық сақталуын қамтамасыз ету мақсатында Корпорация қызметкерлерi Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi аумақтық басқармаларының мемлекеттiк астық инспекторларының қатысуымен бекiтiлген кесте бойынша өкiлеттi астық қабылдау кәсiпорындарындағы мемлекеттiк астықтың барлығын тексерудi үнемi жүргiзедi. Тексеру барысында мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервiнiң жетiспеушiлiк деректерi анықталған жоқ.
1.3.3. Мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервi
Стихиялық апат, соғыс, егiннiң шықпай қалуы және басқа форс-мажор жағдайлары болған кезде мемлекеттiң азық-түлiктiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервi құрылады. Бұл ретте ең аз резерв халықты астықпен және одан өңделген өнiмдермен қамтамасыз етуге кепiлдiк беруi тиiс.

Общие расходы на 2005 год запланированы в размере 37577,97 млн. тенге, в том числе:
- расходы по управлению государственными ресурсами зерна - 7688,03 млн. тенге;
- расходы по собственной деятельности - 29889,94 млн. тенге.
Налогооблагаемый доход за 2005 год планируется в размере 802,24 млн. тенге.
В 2005 году планируется получить чистый доход в размере 561,57 млн. тенге, в том числе чистый доход от собственной деятельности составит 550,93 млн. тенге, от управления государственными ресурсами 10,64 млн. тенге.
За 2005 год Корпорацией предполагается перечислить дивиденды на государственный пакет акций в размере 275,5 млн. тенге.
В 2005 году планируется перечислить в бюджет всего налогов и других обязательных платежей в сумме 379,97 млн. тенге, в том числе корпоративный подоходный налог в сумме 240,67 млн. тенге, социальный налог 54,0 млн. тенге, налог на землю 1,3 млн. тенге, налог на имущество 4,41 млн. тенге, налог на транспортные средства 1,37 млн. тенге, индивидуальный подоходный налог 41,58 млн. тенге, подоходный налог у источника выплаты - 35,9 млн. тенге, прочие налоги и сборы - 0,74 млн. тенге.
1.3.2. Государственные ресурсы зерна
В соответствии с  Законом Республики Казахстан от 19 января 2001 года N 143-II "О зерне" государственные ресурсы зерна включают в себя:
государственный резерв продовольственного зерна;
государственные ресурсы фуражного зерна;
государственные ресурсы семян;
государственные реализационные ресурсы зерна.
По состоянию на 1 сентября 2005 года Корпорацией сформированы государственные ресурсы зерна в объеме 656,199 тыс. тонн, в том числе государственный резерв продовольственного зерна - 500,0 тыс. тонн, государственные ресурсы семян - 51,775 тыс. тонн, государственные реализационные ресурсы зерна - 104,424 тыс. тонн.
Государственные ресурсы зерна размещены на 53 хлебоприемных предприятиях республики.
В целях обеспечения количественно-качественной сохранности хранящегося зерна сотрудниками Корпорации с участием государственных зерновых инспекторов территориальных управлений Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан по утвержденному графику постоянно проводятся проверки наличия государственного зерна на уполномоченных хлебоприемных предприятиях. Фактов недостачи зерна государственного продовольственного резерва в ходе проверок не выявлено.
1.3.3. Государственный резерв продовольственного зерна
Для обеспечения продовольственной безопасности государства на случай стихийных бедствий, войны, неурожая и других форс-мажорных обстоятельств создается государственный резерв продовольственного зерна. При этом минимальный резерв должен гарантировать обеспечение населения зерном и продуктами его переработки.

2005 жылғы 1 қыркүйектегi жағдай бойынша мемлекеттiк резерв 500 мың тонна көлемiнде қалыптасты. Жалпы көлемнiң 1,752 мың тоннасы (0,3%) 2002 жылғы егiннiң астығы, 137,390 мың тоннасы (27,5%) 2003 жылғы егiннiң астығы, 360,858 мың тоннасы (72,2%) 2004 жылғы егiннiң астығы.
Мемлекеттiк астық резервi Ақмола, Қостанай, Солтүстiк Қазақстан, Қарағанды, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан облыстарындағы 35 астық қабылдау кәсiпорындарында орналасқан.
2002-2005 жылдардағы егiн өнiмi бойынша мемлекеттiк
азық-түлiктiк астық резервтерiнiң құрылымы
(Диаграмманы қағаз мәтіннен қараңыз)
1.3.4. Мемлекеттік жемдiк астық ресурстары
Мемлекеттiк жемдiк астық ресурстары мал және құс шаруашылығының мал азығына мұқтаждығын қамтамасыз етуге арналған.
"2005 жылғы мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастыру және пайдалану туралы" 2005 жылғы 4 ақпандағы  N 104 (бұдан әрi - 104) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен 2005 жылға мемлекеттiк жемдiк астық ресурстарының көлемi 5000 тонна мөлшерiнде белгiлендi.
1.3.5. Мемлекеттік тұқымдық ресурстар
2005 жылғы егiс жұмыстарын жүргiзу үшiн ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн сортты тұқымдармен қамтамасыз ету мақсатында "2005 жылға мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастыру және пайдалану туралы" 104 қаулымен 100 мың тонна көлемiнде мемлекеттiк тұқымдық ресурстарды қалыптастыру көзделген.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрiнiң 2005 жылғы 9 ақпандағы N 109 бұйрығымен 2005 жылғы егiс жұмыстарын қамтамасыз ету үшiн мемлекеттiк тұқымдық ресурстарды пайдалану ережесi бекiтiлдi.
100 мың тонна көлемiндегi мемлекеттiк тұқымдық ресурстар толық көлемде сортты тұқымдардан қалыптастырылды. Корпорация жыл сайын тұқымдық несиенi берудi жүзеге асырады. Ресми баспасөз басылымдарында несиеге тұқым беру және мемлекеттiк ресурстардан тұқым сату туралы хабарландырулар жарияланды.
2005 жылғы көктемгi-жазғы кезеңiнде отандық ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнен 50,298 мың тонна сортты тұқымдар алуға өтiнiмдер түстi.
1.3.6. Мемлекеттiк сатылатын астық ресурстары
Мемлекеттiк сатылатын астық ресурстары құрылып iшкi рынокты реттеуге, астықты экспорттық жеткiзудi қамтамасыз етуге, iшкi рынокта сатуға, гуманитарлық көмектi көрсету және мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервiн, мемлекеттiк тұқымдық ресурстарды және мемлекеттiк жемдiк астық ресурстарын жаңартуға арналған.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң N 104 қаулысымен 2005 жылға 465 мың тоннаға дейiнгi мөлшерде мемлекеттiк сатылатын астық ресурстарының көлемi белгiленген.
Аталған қаулыға сәйкес мемлекеттiк сатылатын астық ресурстарын сату тауарлық биржада және/немесе ашық тендерлердi өткiзу арқылы жүргiзiледi.

По состоянию на 1 сентября 2005 года госрезерв сформирован в объеме 500 тыс. тонн зерна. Из общего объема 1,752 тыс. тонн (0,3%) зерно урожая 2002 года, 137,390 тыс. тонн (27,5%) зерно урожая 2003 года, 360,858 тыс. тонн (72,2%) зерно урожая 2004 года.
Госрезерв зерна размещен на 35 хлебоприемных предприятиях Акмолинской, Костанайской, Северо-Казахстанской, Карагандинской, Восточно-Казахстанской и Западно-Казахстанской областей.
Структура государственного резерва
продовольственного зерна по годам урожая с 2002-2005 г.г.
(диаграмму   см. на бумажных носителях)
1.3.4. Государственные ресурсы фуражного зерна
Государственные ресурсы фуражного зерна предназначены для обеспечения потребности животноводства и птицеводства в кормах.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2005 года N 104 "О формировании и использовании государственных ресурсов зерна на 2005 год" (далее - Постановление N 104) установлен объем государственных ресурсов фуражного зерна на 2005 год в размере до 5000 тонн.
1.3.5. Государственные ресурсы семян
В целях обеспечения сельхозтоваропроизводителей сортовыми семенами для проведения посевных работ 2005 года  Постановлением N 104 предусмотрено формирование государственных ресурсов семян в объеме 100 тысяч тонн.
Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 февраля 2005 года N 109 утверждены Правила использования государственных ресурсов семян для обеспечения посевных работ в 2005 году.
Государственные ресурсы семян в объеме 100 тысяч тонн сформированы из сортовых семян в полном объеме. Корпорация ежегодно осуществляет выдачу семенной ссуды. В официальных печатных изданиях опубликованы объявления о выдаче семенных ссуд и продаже семян из государственных ресурсов.
За весенне-летний период 2005 года от отечественных сельхозтоваропроизводителей поступили заявки на получение 50,298 тыс. тонн сортовых семян.
1.3.6. Государственные реализационные ресурсы зерна
Государственные реализационные ресурсы зерна созданы и предназначены для регулирования внутреннего рынка, обеспечения экспортных поставок зерна, реализации на внутреннем рынке, оказания гуманитарной помощи и освежения государственного резерва продовольственного зерна, государственных ресурсов семян и государственных ресурсов фуражного зерна.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от N 104 установлен объем государственных реализационных ресурсов зерна на 2005 год в размере до 465 тыс. тонн.
В соответствии с указанным постановлением продажа государственных реализационных ресурсов зерна производится на товарной бирже и/или посредством проведения открытых тендеров.

2005 жылғы 1 қыркүйектегі жағдай бойынша iшкi рынокта 397,011 мың тонна астық өткiзiлдi.
1.3.7. Астықты сатып алу
Мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервiн жаңарту және отандық ауылшаруашылығы тауар өндiрушiлерiн қолдау мақсатында Корпорация 1998 жылдан бастап тұрақты түрде 500 мың тонна шегiнде мемлекеттiк астық сатып алуды жүргiзедi.
Астықты сатып алудың көлемi мен бағасы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тиiстi қаулысына сәйкес белгiленедi.
Одан өзге, 2002 жылдан бастап Корпорация өнiмдi өткiзуде отандық ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн қолдау, мемлекеттiң экспорттық саясатын үйлестiру, қазақстан астығына баға демпингiн болдырмау және ауыл шаруашылығы өндiрiсiне сырттан қосымша инвестициялар тарту мақсатында астық сатып алуды сырттан тартылған кредиттiк ресурстар есебiнен жүзеге асырады (бұдан әрi - коммерциялық сатып алу).
2001 жылдан бастап Корпорация астық сатып алуды екi этаппен жүргiзедi: көктемгi-жазғы қаржыландыру арқылы және күзде тiкелей сатып алу арқылы.
2001-2004 жылдар кезеңi iшiнде қатысушылардың - ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерi санының өскендiгiн атап өткен жөн.
Корпорация өткiзген астықты сатып алуға қатысқан ауыл
шаруашылығы тауар өндiрушiлерi санының өсуі
(Диаграмманы қағаз мәтіннен қараңыз)
2004 және 2005 жылдардағы егiн астығын мемлекеттiк сатып алу
2004 жылы "2004 жылы астықты мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 9 наурыздағы N 290  қаулысына сәйкес мемлекеттiк ресурстарға астық сатып алу жүргiзiлдi.
Бұл мақсатқа республикалық бюджеттен 6208 млн.теңге мөлшерiнде ақша қаражаты бөлiнiп толық көлемде игерiлдi.
Осылайша осы бағдарлама бойынша мемлекеттiк ресурстарға 464 мың тонна астық сатып алынды, оның iшiнде:
- көктемгi-жазғы қаржыландыру арқылы:
213 мың тонна көлемiнде азық-түлiктiк жұмсақ бидай;
17 мың тонна көлемiнде азық-түлiктiк қатты бидай;
- күзде тiкелей сатып алу арқылы - 234 мың тонна көлемiнде азық-түлiктiк жұмсақ бидай.
2005 жылы 2005 жылғы егiннiң астығын мемлекеттiк сатып алу көлемi "2005 жылы астықты мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 7 ақпандағы N 116  қаулысымен республикалық бюджет қаржыларының есебiмен 6208,38 млн.теңге сомасына 549,9 мың тоннаға дейiнгi мөлшерде анықталды, бұл ретте:
- көктемгi-жазғы қаржыландыру арқылы 4345,9 млн.теңге сомасына 385 мың тоннаға дейiн азық-түлiктiк жұмсақ бидай;
- күзде тiкелей сатып алу арқылы 1862,5 млн.теңге сомасына 164,9 мың тоннаға дейiнгi көлемде азық-түлiктiк жұмсақ бидай.

По состоянию на 1 сентября 2005 года на внутренний рынок реализовано 397,011 тыс. тонн зерна.
1.3.7. Закуп зерна
В целях обновления государственного резерва продовольственного зерна и поддержки отечественных сельхозтоваропроизводителей Корпорация на постоянной основе, начиная с 1998 года, производит государственный закуп зерна в пределах 500 тыс. тонн.
Объемы и цены закупа зерна устанавливаются соответствующим постановлением Правительства Республики Казахстан.
Кроме того, начиная с 2002 года, в целях обеспечения поддержки отечественных товаропроизводителей в реализации продукции, координирования экспортной политики государства, недопущения демпинга цен на казахстанское зерно и привлечения дополнительных инвестиций в сельскохозяйственное производство Корпорация осуществляет закуп зерна за счет привлеченных кредитных ресурсов (далее - коммерческий закуп).
С 2001 года Корпорацией производится закуп зерна в два этапа: посредством весенне-летнего финансирования и осенью посредством прямого закупа.
Следует отметить рост числа участников - сельскохозяйственных товаропроизводителей за период 2001-2004 год.
Рост числа сельскохозяйственных товаропроизводителей,
участвовавших в закупе зерна, проводимой Корпорацией
(диаграмму   см. на бумажных носителях)
Государственный закуп зерна урожая 2004 и 2005 годов
В 2004 году закуп зерна в государственные ресурсы был проведен в соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 марта 2004 года N 290 "О государственных закупках зерна в 2004 году".
На эти цели из средств республиканского бюджета были выделены денежные средства в размере 6208 млн. тенге, которые освоены в полном объеме.
Таким образом, по данной программе в государственные ресурсы закуплено 464 тыс. тонн зерна, из них:
- посредством весенне-летнего финансирования:
в объеме 213 тыс. тонн продовольственной мягкой пшеницы;
в объеме 17 тыс. тонн продовольственной твердой пшеницы;
- осенью посредством прямого закупа - в объеме 234 тыс. тонн продовольственной мягкой пшеницы.
В 2005 году объем государственных закупок зерна урожая 2005 года определен  постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года N 116 "О государственных закупках зерна в 2005 году" в размере до 549,9 тыс. тонн на сумму 6208,38 млн. тенге за счет средств республиканского бюджета, при этом:
- посредством весенне-летнего финансирования в объеме до 385 тыс. тонн зерна продовольственной мягкой пшеницы на сумму 4345,9 млн. тенге;
- осенью посредством прямого закупа в объеме до 164,9 тыс. тонн зерна продовольственной мягкой пшеницы на сумму 1862,5 млн. тенге.

2005 жылғы 1 қыркүйектегi жағдай бойынша Корпорация осы бағдарлама бойынша 4094,680 млн.теңге сомасына 362,746 тонна көлемiндегi 3 сыныпты жұмсақ бидай астығын сатып алуды қаржыландырды.
2004-2005 жылғы егiн астығын коммерциялық сатып алу
Корпорация "2004 жылы астықты мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 9 наурыздағы N 290 қаулысына сәйкес кредиттiк ресурстарды тарту есебiнен коммерциялық астық сатып алуды жүзеге асырды.
Осы бағдарлама бойынша 1271,1 мың тонна астық сатып алынды, оның iшiнде:
- көктемгi-жазғы қаржыландыру арқылы;
1055,0 мың тонна азық-түлiктiк жұмсақ бидай;
3,0 мың тонна күнбағыс;
- күзде тiкелей сатып алу арқылы;
211,0 мың тонна азық-түлiктiк жұмсақ бидай;
2 мың тонна 2 сыныпты арпа сатып алынды.
2005 жылы коммерциялық сатып алу бағдарламасы бойынша Корпорация 2,0 млн.тоннаға дейiнгi көлемде астық сатып алуды ұйғарып отыр. Осы мақсат үшiн 23000 млн.теңгеге дейiнгi мөлшерде қаржы ресурстары қажет.
Корпорацияның коммерциялық астық сатып алуды өткiзуi кезiнде банк қарыздарын тартудан басқа вексельдер мен облигациялар секiлдi қаржы құралдары да пайдаланылады.
Көктемгi-жазғы кезеңде коммерциялық сатып алу бағдарламасы бойынша 12963,776 млн.теңге сомасына 969,2 көлемiнде астық сатып алу қаржыландырылды.
2005 жылы көктемгi дала және егiн жинау жұмыстарын өткiзу үшiн ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiне кредит беру
2005 жылы Корпорацияның жарғылық капиталын толтыруға республикалық бюджеттен 7000 млн.теңге бөлiндi. Осы қаржы құралдары өндiрiстi қолдау және өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiнiң рыногын дамыту шеңберiнде 2005 жылғы көктемгi дала және егiн жинау жұмыстарын өткiзуге пайдаланылады.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 24 қаңтардағы
N 52  қаулысымен "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" акционерлiк қоғамының қарыз алушыға 2005 жылғы көктемгi дала және егiн жинау жұмыстарын өткiзудi ұйымдастыруға ақша қаражатын беру Ережесi бекiтiлдi.
Жоғарыда көрсетiлген ережелерге сәйкес барлық облыстарда әкiмшiлiктер жанынан қарыз алушыларды таңдайтын жұмыс тобы құрылды. Республикалық баспасөз басылымдарында қаржыландыру шарттары жарияланды. Бұл ретте қаржыландыру көктемгi дала және егiн жинау жұмыстарын өткiзу үшiн қарыз алушыға қарыз беру жолымен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Қазақстан Республикасында өндiру үшiн артықшылығы бар ауыл шаруашылығы дақылдарының ұсынылып отырған тiзбесiн, сондай-ақ әрбiр облысқа жеке-жеке қаржыландыру сомасын анықтады.
Ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнен түскен өтiнiмдердi қарау нәтижелерi бойынша облыстық жұмыс топтары қарыз алушылардың тiзбесiн қалыптастырып кейiн шарт жасау үшiн Корпорацияға тапсырады.

По состоянию на 1 сентября 2005 года Корпорацией по данной программе профинансирован закуп зерна в объеме 362,746 тонн пшеницы мягкой 3 класса на сумму 4094,680 млн. тенге.
Коммерческий закуп зерна урожая 2004 и 2005 годов
В 2004 году Корпорация осуществила коммерческий закуп зерна за счет привлечения кредитных ресурсов (порядка 246,2 млн. долларов США) в соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 марта 2004 года N 290 "О государственных закупках зерна в 2004 году", что повлияло на увеличение отчетных показателей кредиторской задолженности в 72 раза по сравнению с оценочными данными.
По данной программе закуплено 1271,1 тыс. тонн зерна, из них:
- посредством весенне-летнего финансирования:
1055,0 тыс. тонн продовольственной мягкой пшеницы;
3,0 тыс. тонн подсолнечника;
- осенью посредством прямого закупа:
211,0 тыс. тонн продовольственной мягкой пшеницы;
2,0 тыс. тонн ячменя 2 класса.
В 2005 году по программе коммерческого закупа Корпорацией предполагается произвести закуп зерна в объеме до 2,0 млн. тонн. Для данной цели необходимы финансовые ресурсы в размере до 23000 млн. тенге.
При проведении коммерческого закупа Корпорацией помимо привлечения банковских займов также будут использованы такие финансовые инструменты как векселя и облигации.
По программе коммерческого закупа в весенне-летний период профинансирован закуп зерна в объеме 969,2 тыс. тонн на сумму 12963,776 млн. тенге.
Кредитование сельхозтоваропроизводителей для проведения
весенне-полевых и уборочных работ 2005 года
В 2005 году на пополнение уставного капитала Корпорации из республиканского бюджета выделено 7000 млн. тенге. Данные денежные средства в рамках поддержки производства и развития рынка продукции растениеводства используются на проведение весенне-полевых и уборочных работ 2005 года.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 января 2005 года N 52 утверждены Правила предоставления акционерным обществом "Продовольственная контрактная корпорация" денежных средств заемщику на организацию проведения весенне-полевых и уборочных работ 2005 года.
В соответствии с вышеуказанными правилами во всех областях при акиматах созданы рабочие группы по отбору заемщиков. В республиканских печатных изданиях опубликованы условия финансирования. При этом, финансирование осуществляется путем предоставления заемщикам займа для проведения весенне-полевых и уборочных работ.
Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан определен рекомендуемый перечень приоритетных сельскохозяйственных культур для производства в Республике Казахстан, а также сумма финансирования для каждой области в отдельности.
По результатам рассмотрения заявок от сельхозтоваропроизводителей областными рабочими группами формируется перечень заемщиков и предоставляется Корпорации для последующего заключения договоров.

2005 жылғы 1 қыркүйектегi жағдай бойынша Корпорация 6985,357 млн.теңге сомасына 1893 қарыз беру шарттарын жасады.
Корпорация қарыз алушылардан, я болмаса Корпорация анықтаған ұйымдардан екiншi деңгейдегi банктер шығаратын мiндеттемелердiң орындалу кепiлдiктерiнiң келiп түсу шамасына қарай ақша қаражатын қарыз алушының есеп шотына аударады.
Жасалған қарыз алу талаптарына сәйкес қарызгерлер алған қарызды ақша қаражатымен 2005 жылғы 20 желтоқсанға дейiн қайтарылады.
1.4. 2003-2015 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының индустриалды-инновациялық даму стратегиясына (бұдан әрi - Стратегия) сәйкес Корпорация өткiзетiн iс-шаралар
Стратегияның басты мақсаты шикiзат ретiндегi бағыттан кетуiне септiгiн тигiзетiн экономика саласын диверсификациялау жолымен елдiң орнықты дамуына қол жеткiзу, ұзақ мерзімді жоспарда сервистiк-технологиялық экономикаға өту үшiн жағдайларды дайындау болып табылады.
Стратегияда сол сияқты "Экономиканың шикiзат секторын дамыту Үкiметтiң тиiстi салалық және секторлық бағдарламалары бойынша жүзеге асырылатыны" атап көрсетiлген. Корпорация үшiн мұндай бағдарлама Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 5 маусымдағы N 889  Жарлығымен бекiтiлген 2003-2005 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк азық-түлiк бағдарламасы (бұдан әрi - бағдарлама) болып табылады.
Бағдарламаның негiзгi мiндеттерi елдiң азық-түлiктiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және ауыл шаруашылығы өнiмдерi мен одан өңделген өнiмдердi iшкi және сыртқы рыноктарда сату көлемiн ұлғайтудан тұрады.
Астық елiмiздiң азық-түлiктiк қауiпсiздiгiнiң негiзгi компонентi болып табылады. Негiзгi экспортқа шығарылатын дақыл - бидайды өндiру көлемi 1996-1998 жылдары 7,1 млн.тоннадан 1999-2004 жылдарда 11,0-11,5 млн.тоннаға дейiн өстi. Ауыл шаруашылығы өнiмдерiн экспортқа шығаруды дамыту жақын арадағы жылдардың басым бағыттарының бiрi болып табылады және Корпорация қазiргi уақытта осы бағытта мақсатты жұмыстарды жүргiзедi. Астықты және одан өңделген өнiмдердi өткiзу рыноктарын зерттеп игеру үшiн Корпорация шет елдерде - Ресейде, Ұлыбританияда, Қытайда, Иранда және Өзбекстанда өкiлдiктерiн ашты.
Экспортқа сату көлемiн көбейту және астықтың iшкi рыногын тұрақтандыру мақсатында Корпорация коммерциялық астық сатып алуды қаржыландырудың қосымша көздерiн iздеу жұмыстарын жүргiздi. Жетекшi еуропалық банктер Үкiметтiң кепiлдiгiнсiз Корпорацияға өте төмен пайызбен кредиттер бердi, бұл өз кезегiнде Корпорацияға бюджеттен бөлiнетiн қаржыны тартпай-ақ бiршама көлемде астық сатып алуды жүргiзуге мүмкiндiк бердi. Несиелiк пайызды төмендету ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнен аса жоғары бағамен астық сатып алуды жүргiзуге мүмкiндiк бердi, бұл ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiруге экономикалық жағынан пайдалы:

По состоянию на 1 сентября 2005 года Корпорацией заключено 1893 договора займа на сумму 6985,357 млн. тенге.
По мере поступления от заемщиков гарантий исполнения обязательств, выпускаемых банками второго уровня, либо организацией определенной Корпорацией, денежные средства Корпорация зачисляет на счета заемщиков.
Согласно условиям заключенных договоров займа, возврат полученного займа заемщиками будет осуществляться денежными средствами в срок 20 декабря 2005 года.
1.4. Мероприятия, проводимые Корпорацией в соответствии со  Стратегией индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы (далее - Стратегия), государственными и отраслевыми программами.
Главной целью Стратегии является достижение устойчивого развития страны путем диверсификации отраслей экономики, способствующей отходу от сырьевой направленности, подготовка условий для перехода в долгосрочном плане к сервисно-технологической экономике.
В Стратегии также отмечено, что "Развитие сырьевого сектора экономики будет осуществляться по соответствующим отраслевым и секторальным программам Правительства". Для Корпорации такой программой является Государственная агропродовольственная программа Республики Казахстан на 2003-2005 годы, утвержденная  Указом Президента Республики Казахстан от 5 июня 2002 года N 889 (далее - Программа).
Основная задача Программы состоит в обеспечении продовольственной безопасности страны и увеличении объемов продаж сельскохозяйственной продукции и продуктов ее переработки на внутренних и внешних рынках.
Зерно является основным компонентом продовольственной безопасности страны. Объемы производства основной экспортной культуры - пшеницы возросли с 7,1 млн. тонн в 1996-1998 годах до 11,0-11,5 млн. тонн в 1999-2004 годах. Развитие экспорта сельхозпродукции является одной из приоритетных задач на ближайшие годы и Корпорация в настоящее время проводит целенаправленную работу в данном направлении. Для изучения и освоения рынков сбыта зерна и продуктов его переработки Корпорацией открыты представительства в зарубежных странах - России, Великобритании, Китае, Иране и Узбекистане.
В целях увеличения объема продаж на экспорт и стабилизации внутреннего рынка зерна Корпорацией был проведен поиск дополнительных источников финансирования коммерческого закупа зерна. Без гарантий Правительства ведущие европейские банки предоставили Корпорации кредиты под низкие проценты, что в свою очередь позволило Корпорации без привлечения бюджетных ассигнований произвести закуп зерна в значительных объемах. Снижение ссудного процента дало возможность производить закуп зерна у сельхозтоваропроизводителей по более высоким ценам, что экономически выгодно производству сельскохозяйственной продукции:

Корпорация коммерциялық астық сатып алуды жүзеге асыру үшiн 2004 жылдың басында шет елдiк банктерден 105 миллион АҚШ доллары мөлшерiнде синдикатталған қарызды алу үшiн қазақстандық және шет елдiк банктердiң арасында конкурс өткiздi. Нәтижесiнде Credit Swiss First Boston Int банкiмен бiрлесе отырып Корпорацияға аса пайдалы шарттармен: өте аз сыйақы бағамымен (4,29%) және қарызды өтеудiң өте көп кезеңiмен - 2 жыл, синдикатталған қарызды ұйымдастырған "Казинвестбанк" акционерлiк қоғамы тендер жеңiмпазы болып табылады;
ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн қаржыландыру үшiн 2004 жылдың аяғында Корпорация Rabobank International, Societe Generale  және Citibank iрi шет елдiк банктерiмен 50 млн. АҚШ доллары сомасына кредиттік келiсiмдер жасады, 2005 жылдың бiрiншi жартысында INC, BNP Paribas, City bank, HSBC секiлдi банктерден 43 млн. АҚШ доллары сомасында қарыз алынды;
2004 жылғы ақпанда Корпорация бiр жыл мерзiмiмен 5000 млн.теңге сомасына қайта есепке алу лимитiмен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң (бұдан әрi - ҚРҰБ) бiрiншi сыныпты векселдерiнiң эмитентi мәртебесiн алды, осыған байланысты ҚРҰБ-нiң Бiрiншi сыныпты эмитенттер бағдарламасын қолдана отырып кепiлдiкпен қамтамасыз етудi ұсынбай-ақ ауыл шаруашылығы тауар өндірушiлерiмен есеп айырысу үшiн векселдерді эмитациялау мүмкiндiгi пайда болды. Векселдердi шығару 2004 жылғы егiннiң астығын көктемгi-жазғы сатып алуды қаржыландыру үшiн арнайы жүзеге асырылды.
2005 жылғы қаңтарда 10,0 млрд.теңгенi қайта есепке алу лимитiмен бiрiншi класты эмитенттер мәртебесi куәландырылды.
Корпорация 2004 жылғы егiннiң астығын күзде сатып алуды қаржыландыру үшiн пайдаланылған 3000 млн.теңге сомасында облигациялардың бiрiншi эмиссиясын Қазақстан қор биржасына орналастырды.
Жалпы алғанда Корпорация өткiзген жұмыстар елдiң азық-түлiктiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге, астықтың экспорттық әлеуетiн ұлғайтуға ықпалын тигiзедi.
1.5. 2006 жыл бөлiнiп қаралған 2006-2008 жылдарға арналған дамыту жоспары
2006-2008 жылдардағы қызметтiң негiзгi бағыттары "Астық туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 19 қаңтардағы N 143-II заңына, "Мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастыру, сақтау, жаңарту, ауыстыру және пайдалану ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 28 наурыздағы N 394 қаулысына, "Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық орта мерзiмдi даму жоспарын әзiрлеу ережесiн бекiту туралы" 2002 жылғы
14 маусымдағы N 647 қаулысына сәйкес Корпорацияға жүктелген негiзгi мiндеттерден туындайды.
1.5.1. Мақсаттар мен тапсырмалар
Корпорация қызметiнiң негiзгi мақсаттары Қазақстанның азық-түлiктiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету, астық бағасының демпингiн болдырмау, астықты өткiзу рыногын кеңейту болып табылады.
Негізгi мақсаттарға қол жеткiзу үшiн Корпорацияның алдында мынадай мiндеттер тұр:
- мемлекеттiк астық ресурстарының сақталуын қамтамасыз ету;
- отандық ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнен жыл сайын астық сатып алуды қамтамасыз ету;
- әлемдiк рынокта қазақстан астығын жылжыту және дәстүрлі рыноктардағы айқындаманы нығайту.

для осуществления коммерческого закупа Корпорацией в начале 2004 года был проведен конкурс среди казахстанских и иностранных банков на получение синдицированного займа от иностранных банков в размере 105 миллионов долларов США. В результате победителем тендера стало акционерное общество "Казинвестбанк", которое совместно с Credit Swiss First Boston Int. организовало синдицированный займ на наиболее выгодных для Корпорации условиях: наименьшая ставка вознаграждения (4,29% годовых) и наибольший период погашения займа - 2 года;
для финансирования сельхозтоваропроизводителей в конце 2004 года Корпорацией заключены кредитные соглашения с крупными иностранными банками Rabobank International, Societe Generale и Citibank на общую сумму 50 млн. долларов США, в первой половине 2005 года получены займы у таких банков как ING, BNP Paribas, City bank, HSBC на общую сумму 43 млн. долларов США;
в феврале 2004 года Корпорацией был получен статус первоклассного эмитента векселей Национального Банка Республики Казахстан (далее - НБРК) с лимитом переучета на сумму 5000 млн. тенге сроком на 1 год, в связи с чем появилась возможность эмитировать векселя для расчетов с сельхозтоваропроизводителями, используя Программу первоклассных эмитентов НБРК без предоставления залогового обеспечения. Выпуск векселей осуществлялся специально для финансирования весенне-летнего закупа зерна урожая 2004 года;
В январе 2005 года подтвержден статус первоклассного эмитента векселей с лимитом переучета 10,0 млрд. тенге.
Корпорацией размещена первая эмиссия облигаций на Казахстанской фондовой бирже на сумму 3000 млн. тенге, которые были использованы для финансирования осеннего закупа зерна урожая 2004 года.
В целом проводимая Корпорацией работа способствует обеспечению продовольственной безопасности страны, увеличению экспортного потенциала зерна.
1.5. План развития на 2006-2008 годы, с выделением 2006 года
Основные направления деятельности в 2006-2008 годах исходят из возложенных на Корпорацию в соответствии с  Законом Республики Казахстан от 19 января 2001 года N 143-II "О зерне", постановлениями Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2001 года  N 394 "Об утверждении Правил формирования, хранения, освежения, перемещения и использования государственных ресурсов зерна" и от 14 июня 2002 года  N 647 "Об утверждении Правил разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" основных задач и функций.
1.5.1. Цели и задачи
Основными целями деятельности Корпорации являются обеспечение продовольственной безопасности Казахстана, предотвращение демпинга цен на зерно, расширение рынков сбыта зерна.
Для достижения основных целей перед Корпорацией стоят следующие задачи:
- обеспечение сохранности государственных ресурсов зерна;
- осуществление ежегодного закупа зерна у отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей;
- продвижение казахстанского зерна на мировые рынки и укрепление позиций на традиционных рынках.

1.5.2. Алға қойылған мiндеттерге қол жеткiзу жолдарын таңдау
1. Мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудың тиiмдiлiгiн мына жолдармен арттыру:
мемлекеттік астық резервiн жаңарту және отандық ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiне қолдау көрсету мақсатында мемлекеттiк ресурстарға екi деңгейлi астық сатып алу сұлбасын дамыту және жетiлдiру;
тұқымдық несиенi қалыптастыру және ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiне тұқымдық несиенi беру тәртiбiн жетiлдiру;
мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервiн сақтауды қамтамасыз ету бойынша iс-шараларды әзiрлеу;
iрi астық компаниялары мен ұсақ (орташа) шаруашылық субъектiлерi жеткiзетiн астық көлемiнiң қатынасын 50-ге 50 қатынасына жеткiзе отырып сатып алу бағдарламасына көп мөлшерде ұсақ және орташа шаруа қожалықтарын тарту;
қазақстан астығын iске асыру тиiмдiлiгiн арттыру, оның iшiнде оны тасымалдау проблемаларын шешу жолымен.
2. Iшкi рыноктағы астық бағасын реттеу мына жолдармен жүзеге асырылады:
астық пен одан өңделген өнiмдер бағасының негiзсiз өсуiн болдырмау мақсатында бағаға әсерiн тигiзетiн iшкi рынокта сатып алу және сату көлемдерiн реттеу;
астықты өңдейтiн ұйымдарға астықты сату тәртiбiн оның уақтылығын әрi тиiмдiлiгін қамтамасыз ету мақсатында жетiлдiру;
отандық ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн қолдауды жүзеге асыру және астық өндiрiсiн қаржыландыру жүйесiн кеңiнен енгiзу.
3. Халықаралық астық рыногында қазақстан астығын мына жолдармен жылжыту:
астықты өткiзудiң дәстүрлi рыноктарындағы айқындаманы нығайту, сондай-ақ жаңа рыноктарға шығуды қамтамасыз ету;
халықаралық астық рыногында астық державасы ретiнде Қазақстанның имиджiн нығайтуға арналған iс-шараларды өткiзу және халықаралық ұйымдардың жұмысына қатысу.
1.5.3. Корпорацияның Стратегияны, мемлекеттiк және салалық бағдарламаларды iске асыру бойынша жоспарлаған iс-шаралары
Қазiргi кезде Қазақстан Республикасының 2003-2005 жылдарға арналған аграрлық азық-түлiк бағдарламасы iске асырылып жатыр. 2005 жылы қорытынды жасау және Қазақстан Республикасының Аграрлық азық-түлiктiк саясатын дамытудың орта мерзiмдi концепциясын жасау белгiленiп отыр.
2006-2008 жылдарға арналған Мемлекеттiк аграрлық азық-түлiктiк саясаттың негiзгi мақсаты аграрлық өнеркәсiптiк тиiмдi жүйенi қалыптастыру және бәсекеге түсе алатын өнiмдi өндiру негiзiнде Қазақстанның азық-түлiктiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету болып табылады.
2006-2008 жылдардағы аграрлық өнеркәсiптiк кешен жұмыстарының негiзгi бағыттарының бiрi астық рыногын реттеудiң мемлекеттiк саясатының тиiмдiлiгiн арттыру болып табылады.
2005 жылы және орта мерзiмдi кезеңде астық өндiрiсiн мемлекеттiк реттеу iс-шараларын күшейту үшiн егiншiлердi көктемгi-жазғы несие беру және тiкелей сатып алу жолымен қаржыландыру сұлбасын iске асыру жалғастырылады.

1.5.2. Выбор путей достижения поставленных задач
1. Повышение эффективности управления государственными ресурсами зерна осуществляется путем:
развития и совершенствования схемы двухуровневого закупа зерна в государственные ресурсы с целью обновления зерна государственного резерва и оказания поддержки отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям;
совершенствования порядка формирования и выдачи семенных ссуд сельскохозяйственным товаропроизводителям;
разработки мер по обеспечению сохранности государственного резерва продовольственного зерна;
вовлечения в программу закупа зерна большого количества мелких и средних крестьянских формирований с доведением соотношения объемов зерна, поставляемых крупными зерновыми компаниями и мелкими (средними) хозяйствующими субъектами в соотношении 50 на 50;
повышения эффективности реализации казахстанского зерна, в том числе путем решения проблем по его транспортировке.
2. Регулирование цен на зерно на внутреннем рынке осуществляется путем:
регулирования объемов закупа и реализации зерна на внутреннем рынке, оказывающего влияние на цены, в целях предотвращения необоснованного их повышения на зерно и продукты его переработки;
совершенствования порядка реализации зерна зерноперерабатывающим организациям с целью обеспечения его своевременности и эффективности;
осуществления поддержки отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей и более широкого внедрения системы финансирования производства зерна.
3. Продвижение казахстанского зерна на международные рынки путем:
укрепления позиций на традиционных рынках сбыта зерна, а также обеспечения выхода на новые рынки;
проведения мероприятий, направленных на укрепление имиджа Казахстана как зерновой державы на международном рынке зерна и участия в работе международных организаций.
1.5.3. Мероприятия, планируемые Корпорацией по реализации Стратегии, государственных и отраслевых программ
В настоящее время реализуется  Государственная агропродовольственная программа Республики Казахстан на 2003-2005 годы. В 2005 году намечено подведение итогов и выработка дальнейшей среднесрочной концепции развития Агропродовольственной политики Республики Казахстан.
Основной целью Государственной агропродовольственной политики на 2006-2008 годы является обеспечение продовольственной безопасности Казахстана на основе формирования эффективной системы агропромышленного комплекса и производства конкурентоспособной продукции.
Одним из основных направлений работы агропромышленного комплекса в 2006-2008 годы является повышение эффективности государственной политики регулирования рынка зерна.
Для усиления мер государственного регулирования зернового производства в 2005 году и среднесрочном периоде продолжится реализация схемы финансирования земледельцев путем весенне-летнего авансирования и прямого закупа зерна.

2005 жылы мемлекеттiк сатып алу интервенциялары 2,5 млн.тоннаға дейiнгi көлемде жүргiзiледi, бұл iшкi рынокта тұрақтылықтың сақталуын және астықты экспортқа шығарудың әрi қарай өсуiн қамтамасыз етедi. Бiр тоннаға 80-100 АҚШ доллары деңгейiндегi iшкi бағалар астық саласындағы жоғары рентабельдiлiкке қол жеткiзуге мүмкiндiк бередi.
Ауыл шаруашылығы саласының даму қарқынын жеделдету, оның материалдық базасын нығайту, импорттың орнын басу, сондай-ақ ауыл шаруашылығы дақылдарын экспортқа шығаруды өсiру үшiн көптеген ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң ақша қаражатына қол жетуiн қамтамасыз ету қажет. Аталған мiндеттердi шешу үшiн 2005 жылы республикалық бюджет қаржыларынан Корпорацияның жарғылық капиталын толтыруға 7000 млн.теңге мөлшерiнде ақша қаражаты бөлiндi. Аталған қаржылар көктемгi дала және егiндi жинау жұмыстарын өткiзу үшiн аз ғана сыйақы мөлшерiмен қарыздар бөлу жолымен (6 айға 3,5%) отандық ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн қаржыландыруға бағытталған.
Корпорация көктемгi дала және егiндi жинау жұмыстарын өткiзу үшiн отандық ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн қаржыландыру бағдарламасын жоспарланған кезеңде жалғастырады. 2006 жылы республикалық бюджет қаржыларынан Корпорацияның жарғылық капиталын көбейтуге 5000 млн.теңге мөлшерiнде ақша қаражатын бөлу жоспарланып отыр, оның iшiнен 2500 млн.теңге қарыздар беру жолымен көктемгi дала және егiндi жинау жұмыстарын өткiзу үшiн отандық ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн қаржыландыруға, 1000 млн.теңге мақта тұқымын өңдеу зауытын салуға, 1100 млн.теңге "Ақ бидай - Терминал" АҚ-тың жарғылық капиталын ұлғайтуға және 400 млн.теңге Баку портындағы қабылдау астық терминалының құрылысын салуға бағытталады. Одан өзге, Корпорация 2006 жылы қарыз қаражаттары есебiнен 2000 млн.теңге сомасына мақта өндiрушiлердi қаржыландыруды жүзеге асыруды ұйғарып отыр. 2007 жылы бюджеттiк қаржылар есебiнен 528 млн.теңге сомасында Поти (Грузия) портындағы астық қабылдау терминалын салу және жабдықтауды қаржыландыру ұйғарылып отыр.
Корпорация екiншi деңгейдегi банктер немесе ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiне жеңiлдiк жағдайымен кепiлдiк беретiн "Сарапшы аграрлық компания" ЖШС берген мiндеттемелердi орындау кепiлдiгiмен көктемгi дала және егiн жинау жұмыстарын қаржыландыруды жүзеге асырады. Серiктестiктен алынған кепiлдiк шаруашылықтарға кепiлдiк бергенi үшiн төленетiн комиссиялық шығыстарды қысқарту жолымен өсiрiлген өнiмнiң өзiндiк құнын төмендетуге мүмкiндiк бередi.
Осылайша, "Сарапшы аграрлық компания" ЖШС-тiң қызметi аграрлық кешен саласында банк қызметтерi рыногындағы бәсекелестiктiң дамуына және ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiне кепiлдiктер беру бойынша сыйақылар бағамының әрi қарай төмендеуiне септiгiн тигiзедi, яғни отандық ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiне қолдау көрсетуге септiгiн тигiзедi.
Осы бағдарламаны iске асыру бәсекеге түсе алатын сапалы ауыл шаруашылығы өнiмiн өндiру көлемiн көбейтуге, ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң табысын көтеруге, қосымша жұмыс орындарын құруға, ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерi тарапынан материалдық-техникалық ресурстарға деген сұранысты көбейтуге мүмкiндiк бередi, бұл бүтiндей аралас салалардың дамуына оң әсерiн тигiзедi, ауыл экономикасына инвестициялардың құйылуын және салық түсiмдерiн көбейтедi, бұл өз кезегiнде қазақстан астығының экспорт көлемiн ұлғайтуға әсер етедi.
Корпорация экспорт көлемiн ұлғайту және қазақстан астығының бәсекеге түсе алу қабiлетiн көтеру, елдiң азық-түлiктiк қауiпсiздiгi мен жұмылдырушылық қажеттiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi мiндеттердi орындау үшiн астықты темiржол көлiгiмен тасудың тиiмдi сұлбасын ретке келтiрудi жалғастыруды, астық таситын вагондарды жалға алу бойынша шығындарды төмендетудi және т.б. жоспарлап отыр. Мемлекеттiк астық ресурстарын толық және уақытында ауыстыруды ұйымдастыру, халықаралық және ұлттық тасуларда төмен бағамдарды ұсыну мiндеттерi жүктелген "ҚазАстықТранс" ЖШС-тiң қызметi осы мiндеттердiң шешiлуiне септiгiн тигiзедi.
Сондай-ақ Корпорацияның жоспарларында азық-түлiктiк және жемдiк астықпен салыстырғанда аса жоғары қосымша құнға ие майлы және бұршақ дәндi дақылдарды өндiру мен сатып алуды қаржыландыруға маңызды орын берiлдi.
Аталған дақылдарды экспортқа шығарудан басқа оларды құрама жем және тамақ өндiрiсiне терең қайта өңдеудi қамтамасыз ету жоспарланып отыр, бұған "Бидай өнiмдерi" ЖШС-тiң қызметi бағытталады. Серiктестiктiң қызметi астықтан қайта өңделген өнiмдердi сатуға, iрi қара мал шаруашылығын дамытуға, тамақ өндiрiсi кәсiпорындарының шикiзат базасын кеңейтуге мүмкiндiк бередi.

В 2005 году государственные закупочные интервенции будут произведены в объеме до 2,5 млн. тонн, что обеспечит сохранение стабильности на внутреннем рынке и экспорт зерна. Внутренние цены на уровне 80-100 долларов США за тонну позволят достичь высокой рентабельности зерновой отрасли.
Для ускорения темпов развития сельскохозяйственной отрасли, укрепления ее материальной базы, импортозамещения, а также наращивания экспорта сельскохозяйственных культур необходимо обеспечить доступность финансовых средств для большинства сельхозтоваропроизводителей (далее - СХТП). Для решения указанных задач в 2005 году из средств республиканского бюджета выделены денежные средства в размере 7000 млн. тенге на пополнение уставного капитала Корпорации. Данные средства направлены на финансирование отечественных СХТП для проведения весенне-полевых и уборочных работ путем выделения займов под небольшой процент вознаграждения (3,5% на 6 месяцев).
В планируемом периоде Корпорация продолжит программу финансирования отечественных СХТП для проведения весенне-полевых и уборочных работ. В 2006 году из средств республиканского бюджета планируется выделение денежных средств в размере 5000 млн. тенге на увеличение уставного капитала Корпорации, из них 2500 млн. тенге будет направлено на финансирование отечественных СХТП для проведения весенне-полевых и уборочных работ путем выдачи займов, 1000 млн. тенге - строительство хлопкоперерабатывающего завода, 1100 млн. тенге - увеличение уставного капитала АО "Aқ Бидай - Терминал", 400 млн. тенге - на строительство и оснащение приемного зернового терминала в порту Баку. Кроме того, в 2006 году Корпорацией предполагается осуществить финансирование производителей хлопка за счет заемных средств на сумму 2000 млн. тенге. В 2007 году за счет бюджетных средств предполагается финансирование строительства и оснащения приемного зернового терминала в порту Поти (Грузия) на сумму 528 млн. тенге.
Корпорация будет осуществлять финансирование весенне-полевых и уборочных работ под гарантии исполнения обязательств, выданные банками второго уровня или ТОО "Экспертная аграрная компания", которая предоставляет гарантии СХТП на льготных условиях. Полученная от товарищества гарантия позволяет хозяйствам снизить себестоимость выращенной продукции путем сокращения расходов по оплате комиссии за предоставление гарантий.
Таким образом, деятельность ТОО "Экспертная аграрная компания" будет способствовать развитию конкуренции на рынке банковских услуг в сфере агропромышленного комплекса и дальнейшему снижению ставки вознаграждения по предоставлению гарантий СХТП, то есть окажет содействие в поддержке отечественных СХТП.
Реализация данной программы позволит увеличить объемы производства качественной конкурентоспособной сельскохозяйственной продукции, повысить доходы товаропроизводителей, создать дополнительные рабочие места, увеличить спрос со стороны сельскохозяйственного производства на материально-технические ресурсы, что в целом окажет положительный эффект на развитие смежных отраслей, увеличит приток инвестиций в сельскую экономику и рост налоговых поступлений, что в свою очередь окажет влияние на увеличение объемов экспорта казахстанского зерна.
Для выполнения задач по увеличению объемов экспорта и повышению конкурентоспособности казахстанского зерна, по обеспечению продовольственной безопасности и мобилизационных нужд страны Корпорация планирует продолжить налаживание эффективной схемы перевозок зерна железнодорожным транспортом, снизить издержки по аренде вагонов-зерновозов и т.д. Решению этих задач будет способствовать деятельность ТОО "КазАстыкТранс", на которое возлагается организация своевременного перемещения зерна государственных ресурсов, предоставление сниженных ставок на международные и национальные перевозки.
Также в планах Корпорации важное место будет отведено финансированию производства и закупа масличных и зернобобовых культур, которые имеют более высокую добавленную стоимость, по сравнению с продовольственным и фуражным зерном.
Кроме экспорта указанных культур планируется обеспечить их глубокую переработку в комбикормовой и пищевой промышленности, на что будет направлена деятельность ТОО "Бидай Өнімдері". Деятельность товарищества направлена на реализацию продуктов переработки зерна, что будет способствовать развитию продовольственной базы, крупно-товарного животноводства, расширению сырьевой базы предприятий пищевой промышленности.

Орта мерзiмдi кезеңде Корпорация ХАК қызметiне белсендi қатысуды ұйғарып отыр, оның iшiнде жақын арадағы 2-3 жылда осы ұйымға Қазақстанның төрағалық ету мүмкiндiгi қаралады. Сондай-ақ отандық астықты донор елдердiң қаржылары есебiнен жылжыту үшiн гуманитарлық көмек көрсету шеңберiнде Азық-түлiктiк көмек комитетiмен белсендi жұмыс жүргiзу жоспарланып отыр.
Аталған iс-шараларды өткiзу экспорттық әлеуеттi диверсификациялауға, әлемдiк экономикамен интеграцияны дамытуға және азық-түлiктi импортқа алуды қысқартуға бағытталған.
1.5.4. Өндiрiстi дамыту серпiнi
Мемлекеттiк ресурстарға жыл сайын астық сатып алу көлемдерi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тиiстi шешiмдерiмен белгiленедi. Сонымен 2005 жылы 2004 жылдағыдай 6208,38 млн.теңге сомасына сатып алу көзделiп отыр, сондай-ақ 2006 жылы да 6208,38 млн.теңге сомасына сатып алуды жүргiзу жоспарланып отыр.
2005 жылы мемлекеттiк астық резервiн сақтауға 832,98 млн.теңге бөлiндi, 2006 жылы республикалық бюджеттен 832,98 млн.теңге алып осы мақсатқа игеру жоспарланып отыр. 2005-2006 жылдары астықты ауыстыруға жыл сайын 21 млн.теңге көзделген.
Одан өзге 2006-2008 жылдары Корпорация астық сатып алу бағдарламасын сырттан тартылған кредиттiк ресурстар есебiнен жалғастыруды жоспарлап отыр. Бұл ретте жыл сайынғы сатып алу көлемi шамамен 23000 млн.теңге сомасына 2,0 млн.тоннаға дейiнгi деңгейде жоспарланып отыр.
Сатылатын астықтың өзiндiк құнының құрылымы сатып алу бағасынан, астықты астық қабылдау кәсiпорындарында сақтауға кеткен шығындардан, тиеуге (тиеу, тасымалдау, сертификат алу, кедендiк рәсiмдеу және т.б.) байланысты шығындардан тұрады.
2005 жылы сатылатын астықтың болжамды өзiндiк құны орташа алғанда бiр тоннаға 12,9 мың тоннаны құрайды.
Қоршаған ортаны қорғау, еңбектiң техникалық қауiпсiздiгiн сақтау бойынша iс-шаралар
Корпорация өзiнiң қызметiмен қоршаған ортаға зиян келтiрмейтiн ұйымды бiлдiредi, бұл ретте техника қауiпсiздiгiн сақтау iс-шараларына көп көңiл бөлiнедi. Еңбектi қорғау және техника қауiпсiздiгi жөнiндегi жұмыс " Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы ", " Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау туралы " Қазақстан Республикасының заңына, басқа нормативтiк актiлер мен басқа құжаттарға сәйкес жүргiзiледi.
Техника қауiпсiздiгiн сақтау мақсатында белгiленген нормаларға сәйкес үй-жайларды, жұмыс орындарын, техниканы ұстауға бағытталған iс-шараларды өткiзу, өрт қауiпсiздiгi нормаларына сай қазiргi кездегi құрал-жабдықтарды енгiзу, Корпорация қызметкерлерiмен үнемi нұсқама өткiзу жоспарланып отыр. Қажет болған жағдайда экологиялық қауiпсiз технологияны енгiзу мен пайдалану, қоршаған ортаға жанама әсерiн тигiзбейтiн технологияны қолдану жоспарланып отыр.

В среднесрочном периоде Корпорация предполагает активно участвовать в деятельности МСЗ, в том числе рассматривается возможность о председательстве Казахстана в данной организации в ближайшие 2-3 года. Также планируется проводить активную работу с Комитетом продовольственной помощи в рамках оказания гуманитарной помощи для продвижения отечественного зерна за счет средств стран-доноров.
Проведение указанных мероприятий направлено на диверсификацию экспортного потенциала, развитие интеграции с мировой экономикой и сокращение импорта продовольствия.
1.5.4. Динамика развития производства
Ежегодно объемы закупа зерна в государственные ресурсы устанавливаются соответствующими решениями Правительства Республики Казахстан. Так, в 2005 году, как и в 2004 году предусматривается закуп на сумму 6208,38 млн. тенге, в 2006 году закуп зерна также планируется произвести на сумму 6208,38 млн. тенге.
На хранение зерна государственного резерва в 2005 году выделено 832,98 млн. тенге, в 2006 году планируется получить из республиканского бюджета и освоить на эти цели также 832,98 млн. тенге. На перемещение зерна в 2005-2006 годах предусмотрено 21 млн. тенге ежегодно.
Кроме того, в 2006-2008 годах Корпорация планирует продолжать программу закупа зерна за счет привлеченных кредитных ресурсов. При этом ежегодный объем закупок планируется на уровне до 2,0 млн. тонн зерна на сумму порядка 23000 млн. тенге.
Структура себестоимости реализуемого зерна складывается из закупочной стоимости, затрат на хранение зерна хлебоприемными предприятиями, затрат, связанных с отгрузкой (на погрузку, транспортировку, сертификацию, таможенное оформление и другое), вознаграждения по кредитам, облигациям и векселям.
Прогнозируемая себестоимость реализуемого зерна в 2005 году составит в среднем 12,9 тыс. тенге за тонну.
Мероприятия по охране окружающей среды, соблюдению техники безопасности труда
Корпорация представляет собой организацию, деятельность которой не наносит вреда окружающей среде, при этом большое внимание уделяется мероприятиям по соблюдению техники безопасности. Работа по охране труда и технике безопасности проводится в соответствии с Законами Республики Казахстан  "О труде в Республике Казахстан" , " О безопасности и охране труда ", иными нормативными правовыми актами и другими документами.
В целях соблюдения техники безопасности планируется проведение мероприятий, направленных на содержание помещений, рабочих мест, техники в соответствии с установленными нормами, внедрению современного оборудования, отвечающего нормам пожарной безопасности, регулярное проведение инструктажа с сотрудниками Корпорации. При необходимости планируется внедрение и использование экологически безопасных технологий и применение технологий, не оказывающих побочных эффектов на окружающую среду.

1.5.5. Баға және тариф саясаты және оған негiздеме
Корпорацияның баға саясаты Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тиiстi шешiмдерiмен өткiзу сұлбасымен және мемлекеттiк астық ресурстары запастарының деңгейiмен анықталады және баға демпингiн болдырмау үшiн астықтың iшкi бағаларын реттеуге, отандық ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн қолдауға бағытталған.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiмен жыл сайын мемлекеттiк астық ресурстарына сатып алынатын астық дақылдарына сатып алу бағасы белгiленедi. "2005 жылы астықты мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 7 ақпандағы N 116  қаулысына сәйкес мемлекеттiк резервтi жаңарту үшiн сатып алынатын астық бағасы 2005 жылы бiр тонна 3 сыныпты жұмсақ бидайға 11,3 мың теңгенi құрайды.
Корпорация бiр тонна 3 сыныпты жұмсақ бидайға 11,3 мың теңге мөлшерiндегi осындай бағаны көктемгi-жазғы кезеңдегi коммерциялық астық сатып алуға да белгiледi.
Корпорация өткен жылдардағыдай отандық ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн қолдау мақсатында жыл сайын астықты рыноктық бағадан жоғары бағамен сатып алуды жоспарлап отыр. Жоспарланып отырған кезде Корпорацияның сатып алу бағасы 3 сыныпты жұмсақ бидайдың бiр тоннасына 11,3 мың теңгенi құрайды. Астық рыногының конъюнктурасына байланысты сатып алу бағалары түзетiлуi мүмкiн.
Сонымен астықтың рыноктық бағасы көтерiлген жағдайда көктемгi-жазғы қаржыландыру арқылы сатып алынған астыққа Корпорация қосымша төлем төлейдi.
Әдетте, өткiзуге арналған астықтың негiзгi үлесi алдыңғы жылғы сатып алынған астықтан алынады. Соған орай астықты өткiзу сатып алу бағасынан төмен емес бағанда жоспарланады. Корпорацияның астықты өткiзу бағалары шығындар құрылымына және астықты жеткiзу шарттарына байланысты. ЕХW (франко-элеватор) жеткiзу шарты кезiнде өткiзу бағасы астықты сатып алу бағасынан, оны сақтауға кеткен шығындардан және Корпорацияның комиссиялық сыйақыларынан тұрады.
DAF жеткiзу шарты кезiнде (шекараға дейiн жеткiзу) - сатып алу бағасынан, астық қабылдау кәсiпорындарының астықты сақтауға кеткен шығындарынан, тиеуге (тиеу. тасымалдау, сертификат алу, кедендiк рәсiмдеу және басқалар) байланысты шығындардан, Корпорацияның комиссиялық сыйақыларынан тұрады. Корпорацияның қолданып жүрген саясатына сәйкес астықты өткiзу төлем төлеудiң мынадай талаптарымен жүргiзiледi: алдын ала 100% төлеу, төлемдi кейiнге қалдыра отырып өткiзу, банктiк аккредитивтер.
1.5.6. Әлеуметтiк саланы дамыту
Корпорацияда Жұмыс берушi мен қызметкердiң арасында жасалған жеке еңбек шарттарына сәйкес жүзеге асырылатын мақсатты әлеуметтiк саясат жүргiзiледi.
Корпорацияның жеке еңбек шартында жұмыс берушi мен қызметкерлердiң құқықтары мен мiндеттерi, еңбек және демалыс режимi, еңбекке ақы төлеудiң негiзгi кепiлдiгi, қызметкерлердi әлеуметтiк жағынан қорғау, еңбектi қорғау шаралары, қызметкердiң еңбекке қабiлеттiлiгiн толық және жартылай жоғалту кезiнде берiлетiн әлеуметтiк кепiлдiк пен өтемақы көрсетiлген. Қаржы-шаруашылық қызметтерiнiң қорытындылары бойынша Корпорацияның қызметкерлерiне бонустар төлеудi жүзеге асыру, сондай-ақ кейiн қайтарылатын болып тұрғын үй жағдайын жақсартуға, оның iшiнде үй салу немесе сатып алуға несие беру жоспарланып отыр. Одан өзге салықтарды, дивидендтердi төлегеннен кейiн қалған таза табыс жететiн жағдайда Корпорация жоспарланған кезеңде әкiмшiлiк ғимаратты сатып алу немесе салу мүмкiндiгiн қарастырады.
Тұрақты түрде оқыту семинарлары жүргiзiледi, қызметкерлер үнемi бiлiктiлiктi көтеру курстарынан өтедi. Сонымен, Қаржылық есептiң халықаралық стандарттарына көшуге байланысты бухгалтерлiк қызмет қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiн арттыруға 669,18 мың теңге шығыстар жоспарланып отыр.
Одан өзге, әлеуметтiк бағдарламаның негiзгi бағыттарының бiрi сауықтыру шараларын жандандыру (медициналық тексерудi, вакциналарды және басқаларды ұйымдастыру), сондай-ақ Корпорация қызметкерлерiн спорттық iс-шараларға қатысу және қызметкерлердiң мәдени демалысын ұйымдастыруға тарту арқылы салауатты өмiр салтын насихаттау болып табылады.
Одан өзге, қайырымдылық демеушiлiк көмектерiн көрсетедi. 2006 жылы осы мақсаттарға 10 млн.теңге жұмсау жоспарланып отыр.

1.5.5. Ценовая и тарифная политика и ее обоснование
Ценовая политика Корпорации определяется схемой реализации и уровнем запасов государственных ресурсов зерна, соответствующими решениями Правительства Республики Казахстан и направлена на регулирование внутренних цен на зерно во избежание демпинга цен, поддержку отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей.
Решениями Правительства Республики Казахстан ежегодно устанавливаются закупочные цены на зерновые культуры, закупаемые в государственные ресурсы зерна. В соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года N 116 "О государственных закупках зерна в 2005 году" цена на закупаемое зерно для обновления государственного резерва в 2005 году составит 11,3 тыс. тенге за тонну пшеницы мягкой 3 класса.
Аналогичная цена в размере 11,3 тыс. тенге за тонну пшеницы мягкой 3 класса Корпорацией установлена и для коммерческого закупа зерна в весенне-летний период.
Как и в прошлые годы, Корпорация ежегодно планирует в целях поддержки отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей закупать зерно по ценам, превышающим рыночные. В планируемом периоде закупочная цена Корпорации составит 11,3 тыс. тенге за тонну пшеницы мягкой 3 класса. В зависимости от конъюнктуры рынка зерна, закупочные цены могут быть скорректированы.
Так, в случае повышения рыночных цен на зерно, как это произошло в 2003 году, Корпорация производит доплату за зерно, закупленное посредством весенне-летнего финансирования.
Как правило, основная доля зерна, предназначенного для реализации, приходится на закуп предшествующего года. Соответственно, реализация зерна будет планироваться по цене не ниже закупочной. Реализационные цены Корпорации на зерно зависят от структуры затрат и условий поставки зерна. При условии поставки EXW (франко-элеватор) реализационная цена состоит из закупочной цены на зерно, затрат на его хранение, банковских процентов и комиссионного вознаграждения Корпорации.
При условии поставки DAF (поставка до границы) - закупочной стоимости, затрат на хранение зерна хлебоприемными предприятиями, затрат, связанных с отгрузкой (на погрузку, транспортировку, сертификацию, таможенное оформление и другое), банковских процентов и условиям оплаты: 100 % предоплата, реализация с отсрочкой платежа под банковскую гарантию, банковские аккредитивы.
1.5.6. Развитие социальной сферы
В Корпорации проводится целенаправленная социальная политика, осуществляемая в соответствии с индивидуальными трудовыми договорами, заключенными между работодателем и работниками.
В индивидуальном трудовом договоре Корпорации обозначены права и обязанности работодателя и работников, режим труда и отдыха, основные гарантии в оплате труда, социальная защита работников, меры по охране труда, социальные гарантии и компенсации при утере полной или частичной трудоспособности работника. По итогам финансово-хозяйственной деятельности из части чистого дохода оставшегося в распоряжении общества после уплаты налогов, дивидендов, планируется осуществлять выплату работникам Корпорации бонусов, а также выдачу ссуды на возвратной основе для улучшения жилищных условий, в том числе на строительство и/или приобретение жилья, удешевление жилья. Кроме того, за счет средств чистого дохода, оставшегося в распоряжении Корпорации, за вычетом вышеперечисленных выплат и за счет средств поступивших от реализации зданий в г. Алматы и г. Астане, Корпорацией в 2006 году планируется приобретение административного здания на левом берегу столицы.
На постоянной основе проводятся обучающие семинары, работники постоянно проходят курсы повышения квалификации. Так, на 2006 год планируются расходы на повышение квалификации работников, в том числе работников бухгалтерской службы в связи с переходом на международные стандарты финансовой отчетности в сумме 669,18 тыс. тенге.
Кроме того, одним из основных направлений социальной программы являются: активизация мер по профилактике заболеваний (организация медицинских осмотров, вакцинации и др.), пропаганда здорового образа жизни через привлечение работников Корпорации к участию в спортивных мероприятиях и организация культурного досуга работников. На проведение вышеназванных мероприятий в 2006 году планируется направить 19200 тыс. тенге. Кроме того, Корпорацией оказывается благотворительная и спонсорская помощь. В 2006 году на данные цели планируется направить 10 млн. тенге.

1.5.7. Кадр саясаты
Корпорация қызметкерлердiң әлеуетiн барынша ашуға мүмкiндiк беретiн корпоративтi басқару жүйесi бар ұйымдық тиiмдi компанияны құруға бағытталған қызметкерлердi басқару саясатын жүргiзедi.
Кадр саясатының негiзгi бағыттары Корпорацияның орталық аппаратында және облыстық өкiлдiктерiнде басқару жүйесiнiң кешендiк және бүтiндiк сипатын қамтамасыз ету, сондай-ақ кәсiби шебер, жоғары бiлiктi маманды қалыптастыруға бағытталған жұмыс болып табылады.
Кадрлардың жұмысын жақсарту, оның кәсiби шеберлiгiн арттыру мақсатында қызметкерлермен жұмыс iстеу жүйесiн жетiлдiру, Корпорацияның ұйымдық құрылымын және штаттық санын оңтайлау жөнiндегi жұмыс жалғастырылады. Корпорацияның саясаты мен мақсатын әзiрлеуге және қолдауға бағытталған менеджмент тиiмдiлiгiн арттыруға, оны қызметкерлер арасында олардың танымын, уәждерiн арттыру үшiн таратуға, басқару мен жоспарлаудың қазiргi әдiстерiн енгiзу жолымен осы мақсаттарға жетуде қызметкерлердi шығармашылық жұмысқа тартуға көп көңiл бөлiнедi. Корпорация қызметкерлерiнiң кәсiби дамуының және оның бiлiктiлiк мiнездемесiнiң жақсаруының негiзгi құралдары қызметкерлердi оқыту, қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру болып табылады.
1.5.8. Қаржылық нәтижелер және бюджетпен қарым-қатынас
2005 жылмен салыстырғанда 2006 жылы негiзгi қызметтен түскен кiрiстiң 8,3%-ға өзгеруi есебiнен Корпорацияның жалпы кiрiсiнiң 8,5%-ға төмендеуi жоспарланып отыр. Бұл ретте мұндай өзгеру үлкен дәрежедегi болжанып отырған сату бағасының төмендеуiнен туындап отыр. Одан өзге, жоспарланған кiрiстердiң, сондай-ақ мемлекеттік ресурстармен операциялар жасау бойынша негiзгi қызметтен түскен кiрiстiң төмендеуi сатылатын астық ресурстарының жалпы көлемiнен экспортқа шығарылатын астық үлесiнiң азаюымен түсiндiрiледi.
Сонымен, 2006 жылға арналған жалпы кiрiс 28737,21 млн.теңге мөлшерiнде жоспарланды, оның iшiнде:
- мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түскен кiрiс - 6781,33 млн.теңге;
- өз қаржы-шаруашылық қызметi бойынша кiрiс - 21955,88 млн.теңге.
2006 жылға арналған жалпы шығыстар 27928,91 млн.теңге мөлшерiнде жоспарланған, оның iшiнде:
- мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түскен шығыстар - 6765,67 млн.теңге;
- өз қаржы-шаруашылық қызметi бойынша шығыстар - 21161,23 млн. теңге.
2006 жылы 567,22 млн.теңге мөлшерiнде таза табыс алу жоспарланып отыр, оның iшiнде өз қызметiнен түскен таза кiрiс 556,25 млн.теңге, мемлекеттiк астық ресурстарымен жасалған операциялардан түскен кiрiс 10,97 млн. теңге.

1.5.7. Кадровая политика
Корпорация проводит политику управления персоналом, которая направлена на создание организационно эффективной компании, имеющей систему корпоративного управления, предоставляющей возможность для максимального раскрытия потенциала работников.
Основными направлениями кадровой политики являются обеспечение комплексного и целостного характера системы управления, как в центральном аппарате, так и в представительствах Корпорации, а также работа, направленная на формирование профессионального, высококвалифицированного персонала.
В целях улучшения работы кадров, роста профессионализма будет продолжена работа по совершенствованию системы работы с персоналом, оптимизация организационной структуры и штатной численности Корпорации. Особое внимание будет уделено повышению эффективности менеджмента, направленного на разработку и поддержание политики и целей Корпорации, ее распространения среди сотрудников для повышения их сознания, мотивации и вовлечения персонала в творческую работу по достижению этих целей путем внедрения современных методов управления и планирования.
Основными средствами профессионального развития персонала Корпорации и улучшения его квалификационных характеристик являются обучение, переподготовка и повышение квалификации работников.
1.5.8. Финансовые результаты и отношения с бюджетом
По сравнению с 2005 годом в 2006 году планируется снижение общего дохода по Корпорации на 8,5% за счет изменения дохода от основной деятельности на 8,3%. При этом данное изменение вызвано в большей степени прогнозируемым снижением реализационной цены. Кроме того, планируемое снижение доходов, а также дохода от основной деятельности по оперированию государственными ресурсами объясняется уменьшением доли экспортируемого зерна в общем объеме реализационных ресурсов зерна.
Так, общий доход на 2006 год запланирован в размере 28737,21 млн. тенге, в том числе:
- доход от управления государственными ресурсами зерна - 6781,33 млн. тенге;
- доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 21955,88 млн. тенге.
Общие расходы на 2006 год запланированы в размере 27928,56 млн. тенге, в том числе:
- расходы от управления государственными ресурсами зерна - 6765,67 млн. тенге;
- расходы по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 21162,89 млн. тенге.
В 2006 году планируется получить чистый доход в размере 566,07 млн. тенге, в том числе чистый доход от собственной деятельности составит 555,10 млн. тенге, от операций с государственными ресурсами зерна - 10,97 млн. тенге.

2006 жыл үшiн бюджетке мемлекеттiк акциялар пакетiне 277,55 млн.теңге мөлшерiнде дивидендтер аудару жоспарланып отыр.
2006 жылы бюджетке барлығы 410,13 млн.теңге сомасында салықтар мен мiндеттi төлемдер аудару жоспарланып отыр: оның iшiнде корпоративтiк табыс салығы 242,6 млн.теңге сомасында, әлеуметтiк салық 62,3 млн.теңге сомасында, жер салығы 1,21 млн.теңге, мүлiк салығы 4,76 млн.теңге, көлiк салығы 1,7 млн.теңге, жеке табыс салығы 58,4 млн.теңге, төлем көздерiнен табыс салығы 38,4 млн.теңге, басқа салықтар мен алымдар - 0,76 млн.теңге.
2007 жылға арналған жалпы табыс 30461,44 млн.теңге мөлшерiнде жоспарланған, оның iшiнде:
- мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түскен кiрiс - 7188,21 млн. теңге;
- өз қаржы-шаруашылық қызметi бойынша кiрiс - 23273,23 млн.теңге.
2007 жылға арналған жалпы шығыстар 29636,96 млн.теңге мөлшерiнде жоспарланған, оның iшiнде:
- мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түскен шығыстар - 7171,96 млн. теңге;
- өз қаржы-шаруашылық қызметi бойынша шығыстар - 22465,00 млн. теңге.
2007 жылы 577,14 млн.теңге мөлшерiнде таза табыс алу жоспарланып отыр, оның iшiнде өз қызметiнен түскен таза табыс 565,76 млн.теңге, мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түскен таза табыс - 11,38 млн.теңге.
2007 жыл үшiн бюджетке мемлекеттiк акциялар пакетiне 283,50 млн.теңге мөлшерiнде дивидендтер аудару жоспарланып отыр.
2007 жылы бюджетке барлығы 420,15 млн.теңге сомасында салықтар мен басқа мiндеттi төлемдердi аудару жоспарланып отыр: оның iшiнде корпоративтiк табыс салығы 247,35 млн.теңге, әлеуметтiк салық 64,2 млн.теңге, жер салығы 1,22 млн.теңге сомасында, мүлiк салығы - 4,81 млн.теңге, көлiк салығы - 1,69 млн.теңге, жеке табыс салығы - 59,01 млн.теңге, төлем көздерiнен табыс салығы - 41,1 млн.теңге, басқа салықтар мен алымдар - 0,77 млн. теңге.
2008 жылға арналған жалпы табыс 32289,13 млн.теңге мөлшерiнде жоспарланған, оның iшiнде:
- мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түскен табыс - 7619,50 млн.теңге;
- өз қаржы-шаруашылық қызметi бойынша табыс - 24669,63 млн.теңге.
2008 жылға арналған жалпы шығыстар 31452,34 млн.теңге мөлшерiнде жоспарланған, оның iшiнде:
- мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түскен шығыстар - 7603,7 млн.теңге;
- өз қаржы-шаруашылық қызметi бойынша шығыстар - 23849,17 млн. теңге.
2008 жылы 585,75 млн.теңге мөлшерiнде таза табыс алу жоспарланып отыр, оның iшiнде өз қызметiнен түскен табыс 574,32 млн.теңге. 2008 жылы бюджетке 287,16 млн.теңге мөлшерiнде мемлекеттiк акциялар пакетiне дивидендтер аудару жоспарланып отыр.

За 2006 год планируется перечислить в бюджет дивиденды на государственный пакет акций в размере 277,55 млн. тенге.
В 2006 году планируется перечислить в бюджет всего налогов и других обязательных платежей в сумме 410,13 млн. тенге, в том числе корпоративный подоходный налог в сумме 242,6 млн. тенге, социальный налог 62,3 млн. тенге, налог на землю в сумме 1,21 млн. тенге, налог на имущество 4,76 млн. тенге, налог на транспортные средства 1,7 млн. тенге, индивидуальный подоходный налог 58,4 млн. тенге, подоходный налог у источника выплаты - 38,4 млн. тенге, прочие налоги и сборы - 0,76 млн. тенге.
Общий доход на 2007 год запланирован в размере 30461,44 млн. тенге, в том числе:
- доход от управления государственными ресурсами зерна - 7188,21 млн. тенге;
- доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 23273,23 млн. тенге.
Общие расходы на 2007 год запланированы в размере 29636,96 млн. тенге, в том числе:
- расходы от управления государственными ресурсами зерна - 7171,96 млн. тенге;
- расходы по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 22465,00 млн. тенге.
В 2007 году планируется получить чистый доход в размере 577,14 млн. тенге, в том числе чистый доход от собственной деятельности составит 565,76 млн. тенге, чистый доход от управления государственными ресурсами зерна - 11,38 млн. тенге.
За 2007 год планируется перечислить в бюджет дивиденды на государственный пакет акций в размере 282,88 млн. тенге.
В 2007 году планируется перечислить в бюджет всего налогов и других обязательных платежей в сумме 420,15 млн. тенге, в том числе корпоративный подоходный налог в сумме 247,35 млн. тенге, социальный налог 64,2 млн. тенге, налог на землю в сумме 1,22 млн. тенге, налог на имущество 4,81 млн. тенге, налог на транспортные средства 1,69 млн. тенге, индивидуальный подоходный налог 59,01 млн. тенге, подоходный налог у источника выплаты - 41,1 млн. тенге, прочие налоги и сборы в сумме 0,77 млн. тенге.
Общий доход на 2008 год запланирован в размере 32289,13 млн. тенге, в том числе:
- доход от управления государственными ресурсами зерна - 7619,50 млн. тенге;
- доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 24669,63 млн. тенге.
Общие расходы на 2008 год запланированы в размере 31452,34 млн. тенге, в том числе:
- расходы от управления государственными ресурсами зерна - 7603,17 млн. тенге;
- расходы по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 23849,17 млн. тенге.
В 2008 году планируется получить чистый доход в размере 585,75 млн. тенге, в том числе чистый доход от собственной деятельности составит 574,32 млн. тенге. В 2008 году планируется перечислить в бюджет дивиденды на государственный пакет акций в размере 287,16 млн. тенге.

2008 жылы бюджетке барлығы 428,78 млн.теңге сомасында салықтар мен басқа мiндеттi төлемдер аудару жоспарланып отыр, оның iшiнде корпоративтiк табыс салығы 248,04 млн.теңге, әлеуметтiк салық 67,8 млн.теңге, жер салығы 1,22 млн.теңге сомасында, мүлiк салығы 5,16 млн.теңге сомасында, көлiк салығы 1,74 млн.теңге, жеке табыс салығы 60,03 млн.теңге, төлем көздерiнен табыс салығы - 44 млн.теңге, басқа салықтар мен алымдар 0,79 млн.теңге.
2006-2008 жылдардағы болжамдық көрсеткiштердi талдай отырып 2008 жылы жалпы алғанда Корпорация бойынша таза табыстың 2006 және 2007 жылдармен салыстырғанда тиiсiнше 15% және 6%-ға өскенiн атап өткен дұрыс.
1.5.9. Қызмет көрсетушi банктермен арадағы қарым-қатынас
Корпорация қызмет барысында Халық банкi, Альянсбанк, ВалютТранзитБанк, Казкоммерцбанк секiлдi көптеген банктермен бiрiгiп қызмет етедi. Бұл ретте Корпорация iрi корпоративтi клиент бола отырып қызмет көрсетушi банктердiң төмен тарифтерiне қол жеткiздi. Корпорацияның банктермен бiрлесiп қызмет етуi мына бағыттарда жүргiзiледi:
- есеп айырысу шоттарына қызмет көрсету;
- Корпорацияның пайдасына АШТӨ-ге кепiлдiктер беру;
- Жеңiлдiк талаптарымен банк қарыздарын беру (Корпорацияның Қазақстан Халық банкiнде, ТұранӘлем банкiнде және Казкоммерцбанкте ашылған кредиттiк желiлерi бар);
- Екiншi деңгейдегi банктер өздерiнiң кепiлдiктерiн үшiншi тұлғалардың пайдасына қуана-қуана бередi.
Корпорацияның банктермен арадағы қарым-қатынасын
сипаттайтын көрсеткiштер
Қызмет көрсе-
тетiн
банктер-
дiң
атауы
2006 жыл
2007 жыл
Есеп шоттар
бойынша
айналымдар
Ақша
қара-
жаты-
ның
орташа
айлық
қал-
дығы
Есеп
шоттар-
дағы
ақша
қаража-
тына
есеп-
телген
сыйа-
қылар
көлем-
дері
Банк-
терге
төле-
нетін
комис-
сиялық
тө-
лем-
дер
көлемі
Есеп шоттар
бойынша
айналымдар
Дебет
Кре-
дит
Дебет
Кредит
"Казком-
мерцбанк"
АҚ

В 2008 году планируется перечислить в бюджет всего налогов и других обязательных платежей в сумме 428,78 млн. тенге, в том числе корпоративный подоходный налог - 248,04 млн. тенге, социальный налог 67,8 млн. тенге, налог на землю в сумме 1,22 млн. тенге, налог на имущество в сумме 5,16 млн. тенге, налог на транспортные средства 1,74 млн. тенге, индивидуальный подоходный налог 60,03 млн. тенге, подоходный налог у источника выплаты - 44 млн. тенге, прочие налоги и сборы - 0,79 млн. тенге.
Анализируя прогнозные показатели 2006-2008 годов, следует отметить рост чистого дохода в целом по Корпорации в 2008 году по сравнению с 2006 и 2007 годами на 15% и 6% соответственно.
1.5.9. Взаимоотношения с обслуживающими банками
Корпорация в процессе деятельности взаимодействует со многими банками, такими как Народный банк Казахстана, Альянсбанк, Валюттранзитбанк, Казкоммерцбанк, и другие. При этом, являясь крупным корпоративным клиентом, Корпорация добилась от обслуживающих банков низких тарифов. Взаимодействие Корпорации с банками строится по следующим направлениям:
* обслуживание расчетных счетов;
* предоставление гарантий за СХТП в пользу Корпорации;
* предоставление банковских займов на льготных условиях (Корпорация имеет открытые кредитные линии в Народном банке Казахстана, в ТуранАлембанке и Казкоммерцбанке);
* банки второго уровня охотно предоставляют Корпорации свои гарантии в пользу третьих лиц.
Показатели, характеризующие
взаимоотношения Корпорации с банками
млн. тенге
Наимено-
вание
обслужи-
вающих
банков
2006 год
2007 год
Обороты
по расчетным
счетам
Сред-
неме-
сячный
оста-
ток
денеж-
ных
сред-
ств
Объемы
вознаг-
ражде-
ния,
начис-
ляемого
на
остатки
денеж-
ных средств на
расчет-
ных
счетах
Объемы
комис-
сион-
ных
пла-
тежей,
выпла-
чивае-
мых
банкам
Обороты
по расчетным
счетам
Дебет
Кре-
дит
Дебет
Кредит
АО
"Казком-
мерцбанк"

2419,7
13,5
17,2
87218,7
81654,8
2422,1
13,6
17,2
2. Корпорацияны дамытудың инвестициялық бағдарламасы
2.1. Саладағы инвестициялық жағдайды бағалау
Ескi өндiрiстiк қатынастардың құлауын және жаңа өндiрiстiк қатынастардың қалыптасуынан туындаған қиын дағдарыс кезеңiн басынан өткiзген республиканың аграрлық азық-түлiктiк секторында соңғы жылдары тұрақтану болып өттi. Қазiргi кезде бұл сала ашық экономика мен әлемдiк тамақ өнiмдерiмен және ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң әлемдiк сауда жүйесi жағдайында оның тиiмдi дамуын қамтамасыз етуi тиiс жаңа дәуiр алдында тұр.
Мемлекеттiк қолдау iс-шаралары реттеушi сипатта және салааралық диспаритеттi теңестiруге бағытталған. Агроөнеркәсiптiк кешенде оның деңгейi өндiрiстiк циклдiң маусымдылығы мен ұзақтығына, табиғи-климаттық факторларға тәуелдiлiгiне, ауыл шаруашылығының экономиканың басқа салаларымен тауар алмасуындағы эквивалентсiздiкке, халықтың сатып алушы ретiндегi қабiлетiнiң төмендiгiне қарай шынайы төмендетiлген.

2419,7
13,5
17,2
87218,7
81654,8
2422,1
13,6
17,2
2. Инвестиционная программа развития Корпорации
2.1. Оценка инвестиционной ситуации в отрасли
За последние годы произошла стабилизация агропродовольственного сектора республики, пережившего ранее период жесткого кризиса, вызванного развалом старых и формированием новых производственных отношений. В настоящее время отрасль находится на пороге нового этапа, который должен обеспечить ее эффективное развитие в условиях открытой экономики и мировой системы торговли продуктами питания и сельскохозяйственной продукцией.
Меры государственной поддержки носят регулирующий характер и направлены на выравнивание межотраслевого диспаритета. Ее уровень в агропромышленном комплексе естественно занижен в силу сезонности и длительности производственного цикла, зависимости от природно-климатических факторов, неэквивалентности в товарообмене сельского хозяйства с другими отраслями экономики, низкой покупательной способности населения.

Қазақстан Республикасында 2003-2005 жылдары агроөнеркәсiптiк кешендi қолдауға бөлiнген қаржы ресурстарының көлемдерi Мемлекеттiк аграрлық азық-түлiктiк бағдарламаға толық сай келедi. Бұл ретте жыл сайынғы инвестициялар көлемiндегi өсу 9-10 млрд.теңгенi құрады. Соңғы жылдары мемлекеттiк қолдауды күшейту нәтижесi болып ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң тұрақтануы, оның тиiмдiлiгiн арттыру және елдiң азық-түлiктiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету болып табылады.
Отандық және шет елдiк тәжiрибе көрсеткендей ауыл шаруашылығы өндiрiсi мемлекеттiң қолдауынсыз тиiмдi дамуға қабiлетсiз. Аграрлық сектор экономиканың барлық басқа салаларына қарағанда классикалық рыноктық механизмге жатады, бұл жерде сұраныс-ұсыныс, еркiн бәсекелестiк заңы жүрмейдi, яғни топырақтың құнарлылығы, өндiрiстiң өткiзу рыноктарынан алыстығы, азық-түлiктiк тауарларға деген сұраныстың орамдылығы бойынша шектелу бар.
Қазақстанда ауыл шаруашылығын қолдауға 1 гектар жыртылған жерге Канадаға қарағанда алты есе аз, АҚШ-та 30 есе аз, Еуропалық қауымдастықта 77 есе аз қаржы бөлiнедi. Соған қарамастан 2001 жылы Қазақстанда Iшкi жалпы өнiмдегi (IЖӨ) ауыл шаруашылығының үлесi 8,7% құрады, бұл дамыған елдердегi осындай көрсеткiштерден анағұрлым жоғары, мысалы Еуропалық қауымдастық елдерiнде 1,3%-дан 2,9%-ға дейiн және де Мексика, Корея секiлдi дамушы елдерде 4,3%.
1990 жылғы республика ауыл шаруашылығының негiзгi көрсеткiштерiн 2004 жылдың көрсеткiштерiмен салыстырғанда астық өндiрiсi көлемiнiң төмендеуi байқалып отыр, бұл қажеттi мөлшерде жанар-жағар майды, асыл тұқымдарды, тыңайтқыштарды сатып алуға қаржының жетiспеуiне байланысты, соның салдарынан ауыспалы егiс сақталмайтын болды, тұқым шаруашылығының жүйесi бұзылды және өсiрiлетiн астықтың сапасы бiршама төмендедi. Дәндi дақылдарды егу алаңдарын және олардың өнiмiн қысқарту нәтижесiнде астық өндiрiсiнiң көлемi қысқарды.
Қазiргi кездегi осы мiндеттi шешудiң бiр амалы жанар-жағар май, тұқым, тыңайтқыш және басқаларды сатып алуы үшiн Ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiне қаржы бере отырып экономиканың аграрлық секторына мемлекеттiк инвестицияларды салу болып табылады.
Бұл ретте республиканың агроиндустриялық негiзi - дәндi дақылдар елдiң азық-түлiктiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ете отырып жанама және тiкелей халықтың 10%-н жұмыспен қамтамасыз етедi, сондай-ақ аралас салалардың дамуына қомақты үлес қосады. 1990 жылдан бастап 2004 жылды қоса алғандағы кезеңде негiзгi дәндi дақылдарды егу алаңы 23,3 млн.гектардан 13,2 млн.гектарға қысқарды, қазiргi кезде барлық дәндi дақылдардың өнiмi технология бойынша болуы мүмкiн деңгейден 1,5-2 есе аз.

Объемы выделенных финансовых ресурсов в Республике Казахстан в 2003-2005 годах на поддержку агропромышленного комплекса, в полной мере соответствовали Государственной агропродовольственной программе. При этом ежегодный прирост в объеме инвестиций составлял 9-10 млрд. тенге. Результатом усиления государственной поддержки в последние годы является стабилизация сельскохозяйственного производства, повышение его эффективности и обеспечение продовольственной безопасности страны.
Отечественный и зарубежный опыт показывает, что сельскохозяйственное производство не способно эффективно развиваться без государственной поддержки. Аграрный сектор наименее всех других отраслей экономики вписывается в классические рыночные механизмы, здесь не всегда срабатывают законы спроса-предложения, свободной конкуренции, так как есть ограничения по плодородию почв, удаленности производства от рынков сбыта, неэластичности спроса на продовольственные товары.
На поддержку сельхозпроизводства на 1 га пашни в Казахстане выделяется средств в шесть раз меньше, чем в Канаде, в 30 раз меньше чем в США, в 77 раз меньше чем, в ЕС. Между тем, доля сельского хозяйства в ВВП в 2001 году в Казахстане составила 8,7%, что значительно выше аналогичного показателя в развитых странах, к примеру, в странах ЕС от 1,3% до 2,9%, и в развивающихся странах, как Мексика и Корея 4,3%.
При сравнении основных показателей сельского хозяйства республики 1990 года с показателями 2004 года наблюдается снижение объемов производства зерновых, что связано с нехваткой средств на закуп необходимого количества ГСМ, элитных семян, удобрений, из-за чего впоследствии стали не соблюдаться севообороты, была нарушена система семеноводства и значительно снизилось качество выращиваемого зерна. В результате уменьшения посевной площади зерновых культур и их урожайности сократились объемы производства зерна.
Одним из способов решения задач, стоящих на сегодняшний день, является дальнейшее вложение в аграрный сектор экономики государственных инвестиций по льготным ставкам в виде финансирования СХТП для приобретения ими ГСМ, семян, удобрений и др.
При этом зерновые культуры - основа агроиндустрии республики, которая, обеспечивая продовольственную безопасность страны, косвенно и напрямую обеспечивает работой около 10% населения страны, а также вносит существенный вклад в развитие смежных отраслей. За период с 1990 по 2004 год посевная площадь основных зерновых культур сократилась с 23,3 до 13,2 млн. га, а урожайность всех зерновых культур в настоящее время в 1,5-2 раза меньше потенциально возможной по технологии.

Поти порттарында астық терминалдарын салу жөнiндегi инвестициялық жобалар Қазақстан Республикасының әлеуметтiк- экономикалық даму артықшылықтарына сай келедi. Ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң өндiрiсi мен саудасының әлемдiк жүйесi шеңберiндегi либерализацияланған экономика жағдайында Қазақстан Республикасының 2006-2010 жылдарға арналған агроөнеркәсiптiк кешенiнiң орнықты даму концепциясына сәйкес ұлттық бәсекелестiк артықшылық пен оның дамуы басым маңызға ие. Аграрлық саланың жаңа сапасы аграрлық азық-түлiктiк саясаттың оны құрайтын сауданың өсуiне орай мазмұнын кеңейтудi, ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң маркетингтiк стратегияға және таяу және алыс шет елдерге экспортты жандандыруға көшудi ұйғарып отыр.
2.2 Инвестициялық артықшылықтар және бағыттар
2006-2008 жылдарға арналған Корпорацияның инвестициялық қажеттiгiнiң жалпы сомасы 19 962,28 млн.теңгенi құрайды, оның 17131,6 млн.теңге сомасына қаржыландыру көздерi республикалық бюджет қаржыларынан жоспарланып отыр, Астана қаласында астық орталығын салу мен "Сарапшы аграрлық компания" ЖШС жарғылық капиталын 2830,68 млн.теңгеге көбейту жөнiндегi жобаларды қаржыландыру көздерi қосымша анықталады.
Мақтаның сорттық тұқымын өндiру зауытын салу
Жобаның мақсаты: Отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердi мақтаның сапалы тұқымымен қамтамасыз ету.
Республикадағы мақта шаруашылығының дамуын болдырмау алдында тұрған маңызды проблемалардың бiрi мақта зауыттарындағы тұқымды сапасыз дайындау және оларды араластырып жiберу себебiне байланысты сапалы тұқымның жоқтығы болып табылады.
Қазiргi кезде мақта өңдеу зауыттарында ескiрген технологиямен жұмыс iстеп отырған мақтаның тұқымын тазалау бойынша кiшiгiрiм цехтар жұмыс iстеп жатыр, олар өндiрген тұқымның көлемi шаруалардың тұқымға деген қажеттiгiн қанағаттандыру үшiн жеткiлiксiз. Сонымен қатар көптеген шаруалар тұқымның сапасын растайтын қандайда бiр құжаты жоқ күмәндi тұқымдарды сатып алады. Биылғы жылы мақтаның егiстiк алаңдарына егiлген жетi мың тонна тұқымның 2,5 мыңнан аса тұқымы Өзбекстаннан әкелiнген контрабандалық тұқымдар.
Жоғарыда баяндалған жайға байланысты мақта өнiмдi өсетiн зонада - Оңтүстiк Қазақстан облысы, Мақтаарал ауданында әлемдiк ең үздiк технологияларды қолдана отырып мақтаның сортты тұқымдық материалдарын өндiрудiң қазiргi заманғы арнайы зауытын салу орынды.
Аталған зауытты "Тоқыма өнеркәсiбi" пилоттық кластерiн дамытудың кейбiр мәселелерi" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 19 тамыздағы N 858  қаулысына сәйкес құрылған еншiлес акционерлiк қоғам базасында құру жоспарланып отыр.
Осы жобаны iске асыру мақсатында Қазақстанда жоқ қазiргi заманғы жылдық өнiмдiлiгi шамамен 10 мың тонна мақта тұқымын дайындау (тазалау) зауытын құрылады.
Жобаның сомасы: 1500 млн. теңге.
Май экстрациондық зауытын салу
Жобаның мақсаты: мақта өңдейтiн саланы дамыту, бәсекеге түсе алатын өнiмдi өндiру.

В соответствии с Концепцией устойчивого развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2006-2010 годы в условиях либерализованной экономики в рамках мировой системы производства и торговли сельскохозяйственной продукцией, приоритетное значение приобретают национальные конкурентные преимущества и их развитие. Новое качество аграрной сферы предполагает расширение содержания агропродовольственной политики с ростом в ней торговой составляющей, переход к маркетинговой стратегии сельхозпроизводства и активизацию экспорта в страны ближнего и дальнего зарубежья.
2.2. Инвестиционные приоритеты и направления
Общая сумма инвестиционных потребностей Корпорации на 2006-2008 годы составляет 19962,28 млн. тенге, из них источником финансирования проектов на сумму 17131,6 млн.тенге планируются средства республиканского бюджета, источники финансирования проектов по строительству здания зернового центра в городе Астане и увеличению уставного капитала ТОО "Экспертная аграрная компания" на общую сумму 2830,68 млн. тенге будут дополнительно уточняться.
Строительство завода по производству сортового семенного материала хлопчатника.
Цель проекта: Обеспечение отечественных сельхозтоваропроизводителей качественными семенами хлопчатника.
Одной из наиболее важных проблем, сдерживающих развитие хлопководства в республике, является отсутствие качественного семенного материала по причине его смешивания и некачественной подработки на хлопкозаводах.
В настоящее время при хлопкоперерабатывающих заводах действуют небольшие цеха по очистке семян хлопчатника, которые работают на устаревших технологиях, при этом производимых объемов семян недостаточно для удовлетворения потребности крестьян в семенах. Вместе с тем многие крестьянские хозяйства покупают семена сомнительного качества, без каких-либо документов, подтверждающих их качество. Из семи тысяч тонн семян, которыми в этом году засевались хлопковые поля области, более 2,5 тысяч тонн - контрабандные семена из Узбекистана.
В связи с вышеизложенным, в зоне наиболее интенсивного возделывания хлопчатника - Мактааральском районе Южно-Казахстанской области целесообразно строительство современного специализированного завода по производству сортового семенного материала хлопчатника с применением лучших мировых технологий.
Данный завод планируется создать на базе дочернего акционерного предприятия, создаваемого согласно  постановлению Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2005 года N 858 "О некоторых вопросах развития пилотного кластера "Текстильная промышленность".
В результате реализации данного проекта будет создан современный, не имеющий аналогов в Казахстане, завод по подработке (очистке) семян хлопчатника годовой производительностью порядка 10 тыс. тонн.
Сумма проекта: 1500 млн. тенге.
Строительство маслоэкстракционного завода.
Цель проекта: развитие хлопкоперерабатывающей отрасли, производство конкурентоспособной продукции.

Мақта тұқымы өсiмдiк майын алатын шикiзат ретiнде әлемде қытай бұршағынан кейiн екiншi орынды алады: 1 ц мақта тұқымынан 17-19 кг май, 40-42 кг күнжара, 38-40 қауыз алынады.
Май тамаққа қосылады, консервiлер мен маргариндi дайындау кезiнде пайдаланылады, сондай-ақ сабын қайнатуда техникалық май, малға азық ретiнде, глицерин өндiрiсiнде, олиф, жағар майлар және т.б алу үшiн пайдаланылады.
Өз мақта тұқымы болған кезде мақтаны қайта өңдейтiн зауытты салу мақта шаруашылығынан барынша пайда алуға мүмкiндiк бередi. Сонымен 60 мың тонна шиттi мақта 30 мың тоннадан артық көлемде тұқым шығаруды қамтамасыз етедi.
Одан өзге, жақын маңда орналасқан шаруашылықтарға тұқымды қайта өңдеу қызметiн көрсетедi, бұл қосымша табысты тартуға мүмкiндiк бередi.
Май экстракциондық зауытын еншiлес акционерлiк кәсiпорын базасында құру жоспарланып отыр.
Жобаның сомасы: 405 млн.теңге.
Қазiргi заманғы мақтаны қайта өңдеу зауыттарын салу
Жобаның мақсаты: Мақтаны қайта өңдеу саласын әрi қарай дамыту.
Бүгiнгi күнi мақта өндiрiсi процесiнде ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң басым көпшiлiгi ақша қаражатының тапшылығын сезiне отырып мақтаны қайта өңдейтiн кәсiпорындармен фьючерстiк шарттар жасауға және шиттi мақтаны оны тапсыру кезiнде рыноктық сатып алу бағаларынан 30-35%-ға төмен бағамен тапсыруға мәжбүр болып отыр. Мақтаны өндiрушiлердiң басым көпшiлiгiн құрайтын ұсақ шаруа қожалықтары ақша қаражатының жоқтығына байланысты осы кезеңде шиттi мақтаны төмен бағамен сатуға мәжбүр болып отыр. Бұл ретте егiндi жинап алғаннан кейiн 5-6 ай өткен соң мақта талшығының бағасы өсiп соның нәтижесiнде пайданың негiзгi бөлiгi сатып алу, қайта өңдеу және сатумен айналысатын компанияларға тиедi. Ал бұл пайда мақтаны өндiрудiң барлық кезеңiнде құрылып оған көптеген ұсақ шаруа қожалықтары - мақташылар тiкелей қатысады емес пе.
Мақтаны тазалайтын зауыттар арасында бұрыннан берi шиттi мақтаны шаруалардан сатып алудың монополиялық жүйесi қалыптасқан. Мақта зауыттары заңның жоқтығын пайдалана отырып шаруалар тапсыратын шиттi мақтаның сапасын төмендетiп оны өте төмен бағамен сатып алады.
Қуаты 60 мың тонна қазiргi заманғы модельдiк мақтаны қайта өңдеу зауыттарын құру жұмыстары барысында республика тарапынан мақта қабылданған мақта саласын дамыту бойынша қабылданған iс-шаралардың тиiмдiлiгi үшiн қайта өңдеу қуатын кем дегенде 90 мың тоннаға дейiн жеткiзу қажеттiгi анықталды.
Осыған байланысты Корпорацияның мақтаны қайта өңдеу жөнiндегi еншiлес кәсiпорнының негiзiнде жылына 30 мың тонна шиттi мақтаны өңдейтiн қуаты бар қазiргi заманғы мақтаны қайта өңдейтiн қосымша зауытты салу, сондай-ақ мақта қабылдау жүйелерiн сатып алу және салу қажет.
Жобаның сомасы: 1072 млн.теңге.
Оңтүстiк Қазақстан облысының аумағындағы көлiктiк-логистикалық терминалды салу
Жобаның мақсаты: Бәсекеге түсе алатын мақта талшығын сату партиясын экспортқа шығару және дайын өнiмдi уақытша сақтауды қамтамасыз ету.
Зауыт салынуы мүмкiн жерлердi оқып зерттеу процесiнде қазiргi кезде жаңадан құрылып жатқан зауыттың оның қуатын (жылына 60 мың тонна шиттi мақта) ескергенде дайын өнiмiн уақытында және жедел тиеуге мүмкiндiк бермейтiн көлiк инфрақұрылымын оңтайлау қажеттiгi анықталды. Сондықтан зауыттың қайта өңдеу желiлерiн тоқтатпау үшiн 18-20 тонна көлемiнде көлiктiк-логистикалық зауытты салу қажет.

Хлопковое семя занимает второе место в мире после сои как сырье для получения растительного масла: из 1 ц хлопковых семян получают 17-19 кг масла, 40-42 кг жмыха и 38-40 кг шелухи.
Масло идет в пищу, используется при приготовлении консервов и маргарина, а также в качестве технического масла в мыловарении, корма для скота, глицериновом производстве, для получения олифы, смазочных масел и пр.
Строительство маслоэкстракционного завода по переработке семян хлопчатника при наличии собственных семян хлопчатника позволит извлечь максимальную прибыль от переработки хлопка. Кроме того, завод будет предоставлять услуги переработки семян прилегающим хозяйствам, что позволит привлечь дополнительные доходы.
Маслоэкстракционный завод также планируется создать на базе дочернего акционерного предприятия.
Сумма проекта: 405 млн. тенге.
Строительство современного хлопкоперерабатывающего завода.
Цель проекта: Дальнейшее развитие хлопкоперерабатывающей отрасли.
На сегодняшний день в процессе производства хлопчатника большая часть сельхозтоваропроизводителей, ощущая недостаток денежных средств, вынуждена заключать фьючерсные договоры с хлопкоперерабатывающими предприятиями и сдавать хлопок-сырец по цене, которая на момент сдачи на 30 - 35 % ниже рыночных закупочных цен. Мелкие крестьянские хозяйства, составляющие основную массу производителей хлопчатника, из-за отсутствия денежных средств вынуждены продавать хлопок-сырец в этот период по низкой цене. При этом спустя 5-6 месяцев после уборки урожая происходит рост цен на хлопок-волокно и в результате основная часть прибыли достается компаниям, занимающимся скупкой, переработкой и реализацией хлопка-сырца. Тогда как эта прибыль создается на всех этапах производства хлопка и непосредственное участие в этом принимают большое число мелких крестьянских хозяйств - хлопкоробов.
Среди хлопкоочистительных заводов уже давно сложилась монопольная система скупки хлопка-сырца у крестьян. Пользуясь отсутствием законодательной базы хлопкозаводы нередко занижают качество сдаваемого крестьянами хлопка-сырца и закупают его по низкой цене.
В ходе работы по созданию современного модельного хлопкоперерабатывающего завода мощностью 60 тыс. тонн было выявлено, что для эффективности предпринимаемых мер, предпринимаемых со стороны государства по развитию хлопковой отрасли необходимо довести перерабатывающие мощности как минимум до 90 тыс. тонн.
В этой связи необходимо строительство дополнительного современного хлопкоперерабатывающего завода мощностью 30 тыс. тонн переработки хлопка-сырца в год на базе создаваемого дочернего предприятия Корпорации по переработке хлопка, а также приобретение и строительство сети хлопко-приемных пунктов.
Сумма проекта: 1 072 млн. тенге.
Строительство транспортно-логистического терминала на территории Южно-Казахстанской области.
Цель проекта: Выпуск конкурентоспособных торговых партий хлопка-волокна на экспорт и обеспечение временного хранения готовой продукции.
В процессе изучения возможных мест для строительства завода, была выявлена необходимость оптимизации транспортной инфраструктуры, которая на сегодняшний день не позволит своевременно и оперативно отгружать готовую продукцию создаваемого завода. В этой связи, потребуется строительство транспортно-логистического терминала в объеме 18-20 тыс. тонн, для недопущения остановки перерабатывающих линий завода.

Одан өзге мақтаны өткiзу проблемасын шешу қажет. Жұмыспен толық қамтамасыз еткеннiң өзiнде жұмыс iстеп тұрған фабрикалардың қуаты Қазақстанда өндiрiлетiн мақта талшығының алтыншы бөлiгiн ғана қайта өңдеуге жетедi. Сондықтан жақын арада қазақстан мақтасын өткiзудiң негiзгi бағыттары оның экспорты болып қалады. Алайда қазақстан мақтасының экспортын ұйымдастыру төмен деңгейде екендiгiн атап өту қажет. Қазiргi кезде экспортқа шығарылатын мақта сату партиялары құрылмай-ақ вагондарға тиеледi. Прибалтикада жергiлiктi компаниялар оларды контейнерлерге қайта тиейдi, салады, олардың сапасын тексередi, сату үшiн қалыптастырып сатып алушыларға жiбередi. Бұл жағдай қазақстан экспортшыларын осы аталған делдалдарға тәуелдi етедi. Одан өзге, тәуелсiз сарапшылардың есептерi бойынша Латвия арқылы әкетiлген әрбiр тонна мақта үшiн өңдеу шамамен 20-30 доллар қалады.
Осыған байланысты әлемдiк сауданың талаптарына сай келетiн талшықтың сауда партияларын қалыптастыру бойынша өз терминалымызды құру қажет.
Жобаның сомасы: 1215 млн.теңге.
Рапсты қайта өңдеу зауытын салу
Жобаның мақсаты: рапс өндiрiсiн қолдау, қайта өңдеу саласын дамыту, бәсекеге түсе алатын өнiмдi шығару.
Рапс - майлы дақыл, пайдалану аспектiлерi: азық-түлiктiк, мал азықтық және энергетикалық мақсаттарға. Рапстың тұқымында 40-50% май 21% белок бар. Рапстың тұқымдық сортын қайта өңдеу нәтижесiнде дайын өнiмнiң үш түрi - рапс майы, рапс күнжарасы және глицерин алынады.
Рапс тұқымынан алынған рапс майы техникалық лак-сыр өнеркәсiбiнде (майлау, парфюмерия, тоқыма, резина, лак-сыр), биодизельдiк отын өндiрiсiнде қолданылады. Тазаланғаннан және гидрогенизацияланғаннан кейiн маргарин өнеркәсiбiнде қолданылады. Дәмдiк сипаттамасы және майлық-қышқылдық құрамы бойынша ол олифа майына теңдеседi. Рапс күнжарасы майлы дақылдың тұқымын қысу және экстракциялаумен алынатын өсiмдiк майын өндiру кезiнде шыққан жанама өнiм. Рапс күнжарасы малдың рационына қосылатын тиiмдiлiгi жоғары белок қоспалары ретiнде қолданылады.
Соңғы кездерi Еуропада биоотынды өндiру үшiн рапс майына деген сұраныс өсiп келедi. Биодизель рапс майынан жасалады және атмосфераға бу газдарының шығарылуын азайтуға мүмкiндiк бередi, сондай-ақ дизельдiк отынның арзан баламасы болып табылады.
Қазiргi уақытта республикада рапс 41,6 мың гектар алаңда өсiрiледi. 2006-2008 жылдарға арналған бiрiншi кезектегi iс-шаралар бағдарламасын iске асыру жоспарына сәйкес 2006 жылы рапс егiстiктерiн 200 мың гектарға дейiн жеткiзу белгiленген, 2008 жылға дейiн рапстың егiстiк алаңдарын 700 мың гектарға дейiн жеткiзу жоспарда бар.
Рапсты өндiру бағдарламасы ауыл шаруашылығы дақылдарының тiзiмiн кеңейтуге және бiр қалыпты егiншiлiктен кетуге, бәсекеге түсе алатын өнiммен сыртқы рыноктарға шығуға мүмкiндiк бередi.
Өндiрiлген өнiмдi өткiзу, өндiрiлген өнiмнен барынша пайда алу мәселелерiн шешу үшiн рапсты өсiретiн аймақта майлы дақылдарды қайта өңдеу бойынша қазiргi заманғы май экстракциялық зауытын салу қажет.
Жобаның сомасы 2700 млн.теңге.
Астықты терең қайта өңдеу зауытын салу
Жобаның мақсаты: Ауыл шаруашылығы, тамақ және фармацевт өнеркәсiбi үшiн отандық астықты пайдалана отырып бәсекеге түсе алатын өнiм шығару.
Қазақстанда крахмал мен крахмалдан шығарылған өнiмдер өте аз мөлшерде өндiрiледi. Сонымен бiрге крахмал өндiрiсiн - бидай астығын дамытуға нық шикiзат базасы бар.
Астықты терең қайта өңдеу - бұл ұнның әртүрлi түрлерi мен сорттарын, құрғақ желiмдi, модификацияланған крахмалды, крахмалдан алынатын қою тәттi сироптарды, өсiмдiк майларын алу мақсатында, спирттi, қағаз өнiмiн және мал шаруашылығы мен құс шаруашылығына керек құрғақ азықтарды өндiру үшiн астық дақылдарының күрделi өңделуi.
Соңғы жылдары Еуропада әсiресе бидайды крахмал өнiмiне қайта өңдеу кеңiнен дамыды. Шикiзаттың осы түрiне аса көңiл бөлудiң негiзгi себебi жүгерiмен және картоппен салыстырғанда ондағы крахмалдың жоғарылығы. Бидай-крахмал өндiрiсi дамуының аса маңызды факторы құрамында крахмалы бар шикiзат түрлерiнiң бiрде-бiреуiнде жоқ табиғи (белсендi) крахмалдың жанама өнiм болып табылуы болады. Сапасы орташа/төмен ұнға желiмдi қоса отырып бидайдың қатты сорттарынан жасалған ұнның сапасына дейiн жеткiзуге болады. Тағы бiр маңыздысы бидай картоп пен жүгерiге қарағанда (70% су бар) құрғақ затты мол бередi.
Бидайды терең өңдеудiң жаңа технологиялары ұнды ғана емес, сондай-ақ тамақ өнеркәсiбiнде кеңiнен талап етiлетiн крахмалды, фруктозаны, глюкозаны, декстрозаны алуға мүмкiндiк бередi.
Салынуы жоспарланып отырған жаңа бидай крахмалы зауыты бiр сағатта 5,4 тонна ұнды қайта өңдеудi ұйғарып отыр (немесе бiр жылда 40 мың тонна астық). Ұнды қайта өңдеу кезiнде жоғары сортты крахмал (А крахмалы), сапасы төмен крахмал ("Б" крахмалы), құрғақ желiм және құрғақ мал азығы алынады. Ұнның бiр тоннасынан шыққан тауарлық позицияның сомасы мынадай: оның 60%-ы крахмал, 10% -қамыр, 10% -мал азығы.
Осыған орай кәсiпорын жылына

Кроме того, необходимо решить проблему сбыта хлопка. Мощностей существующих фабрик даже при полной их загрузке будет достаточно лишь на переработку шестой части производимого в Казахстане хлопка-волокна. Поэтому в ближайшее время основным направлением сбыта казахстанского хлопка будет оставаться его экспорт. Однако стоит отметить, что организация экспорта казахстанского хлопка находится на низком уровне. В настоящее время экспортируемый хлопок загружают в вагоны без формирования торговых партий. В Прибалтике местные компании перегружают его в контейнеры, складируют, проверяют на качество, формируют для торговли и отправляют покупателям. Это ставит казахстанских экспортеров в зависимость перед указанными посредниками. Кроме того, по расчетам независимых специалистов, за каждую перевезенную через Латвию тонну хлопка в стране остается порядка 20-30 долларов.
В этой связи, необходимо создать собственный терминал по формированию торговых партий волокна, отвечающий всем требованиям мировой торговли.
Сумма проекта: 1 215 млн. тенге.
Строительство завода по переработке рапса.
Цель проекта: поддержка производства рапса, развитие перерабатывающей отрасли, производство конкурентоспособной продукции.
Рапс - масличная культура, аспекты использования: на продовольственные, кормовые и энергетические цели. В семенах рапса содержится 40-50% жира и 21% белка. В результате переработки рапсового семенного сырья получают три вида готовых продуктов, подлежащих реализации - рапсовое масло (биодизель), рапсовый шрот и глицерин.
Рапсовое масло, получаемое из семян рапса, применяется в лакокрасочной промышленности на технические цели, а также в производстве биодизельного топлива. После рафинации и гидрогенизации используется в маргариновой промышленности. По вкусовым характеристикам и жирнокислотному составу оно приравнивается к оливковому. Рапсовый шрот - это побочный продукт при производстве растительных масел, получаемый после прессования и экстракции семян масличных культур. Рапсовый шрот - используют в качестве высокоэффективных белковых добавок к рациону животных.
В последние годы в Европе растет спрос на рапсовое масло для производства биотоплива. Биодизель создается из рапсового масла с высокооктановой добавкой этанола и позволяет уменьшить выбросы парниковых газов в атмосферу, а также является более дешевой альтернативой дизельному топливу.
В настоящее время в республике рапс возделывается на площади 41,6 тыс. га. Согласно Плану мероприятий по реализации Программы первоочередных мер на 2006-2008 годы обозначены задачи по увеличению посевов рапса в 2006 году до 200 тыс. га, кроме того, планируется к 2008 году довести площадь посевов рапса до 700 тыс. га.
Программа по производству рапса позволит расширить перечень сельскохозяйственных культур и уйти от монокультурного земледелия, выйти на внешние рынки с конкурентоспособной продукцией.
Для решения вопросов сбыта произведенной продукции и получения максимальной прибыли произведенной продукции необходимо строительство современного маслоэкстракционного завода по переработке масличных культур в регионе возделывания рапса.
Сумма проекта: 2 700 млн. тенге.
Строительство завода по глубокой переработке зерна.
Цель проекта: выпуск конкурентоспособной продукции с использованием отечественного зерна для сельского хозяйства, пищевой и фармацевтической промышленности.
В Казахстане крахмал и крахмалопродукты производятся в незначительных объемах. В то же время имеется прочная сырьевая база для развития - крахмального производства - зернопшеницы.
Глубокая переработка зерна - это сложная переработка зерновых культур с целью получения различных видов и сортов муки, сухой клейковины, модифицированных крахмалов, паточных сиропов, растительных масел, для производства спирта, бумажной продукции и сухих кормов для животноводства и птицеводства.
В последние годы особенно широкое развитие получила в Европе переработка пшеницы на крахмалопродукты. Основной причиной повышенного внимания к данному виду сырья является более высокое содержание крахмалов по сравнению с кукурузой и картофелем. Очень важным фактором развития пшенично-крахмального производства является и то, что побочным продуктом является нативная клейковина (натуральная клейковина полученная путем глубокой переработки зерна), чего нет ни в одном из крахмалосодержащих видов сырья. Добавляя клейковину в муку среднего/низкого качества, можно довести ее до качества муки из твердых сортов пшеницы. Также важным моментом является то, что пшеница дает больший выход сухого вещества, чем картофель (содержит 70% воды) или кукуруза.
Новые технологии глубокой переработки пшеницы позволят получать не только муку, но и крахмал, фруктозу, глюкозу, декстрозу - компоненты, широко востребованные в пищевой промышленности.
Планируемый к постройке новый пшеничнокрахмальный завод предполагает переработку 5,4 тонн муки в час (или 40 тыс. тн зерна в год). При переработке муки получают крахмал высшего сорта (крахмал "А"), крахмал пониженного качества (крахмал "Б"), сухую клейковину и сухой корм. Из одной тонны муки суммарный выход товарных позиций составляет 80%, из которых 60% - крахмалы, 10% - клейковина, 10% - корма.
Следовательно предприятие сможет вырабатывать в год продукции:

17 640,0 тонна "А" крахмалын;
2945,0 тонна "Б" крахмалын;
2796,0 тонна құрғақ қамырды,
15 684,0 тонна құрғақ мал азығын өндiре алады.
Өндiрiлетiн өнiм көлемi iшкi рынок қажеттiгiн толық жауып қана қоймай оның экспортын ұйымдастыра алады.
Астықты қайта өңдеу кәсiпорнын құру мыналарға мүмкiндiк бередi:
1) сатып алуды жүзеге асырғаннан кейiн бiрден ұн зауыттарын тiркелген баға бойынша ұнмен қамтамасыз ету процесiнiң үзiлмеуiне қол жеткiзуге және басынан бастап ұн тапшылығының пайда болуын болдырмауға мүмкiндiк беретiндiктен астықтың бiр бөлiгiн ұнға қайта өңдеуге жiберуге;
2) Қазақстанда бұрын импортқа алынатын өнiмдi - крахмалды шығаруды ұйымдастыру арқылы импорт алмасу бағдарламасына қатысуға, елде пайдаланылып жүрген және әлемдiк рыноктарда жоғары сұранысқа ие болып отырған тауарлардың инновациялық өндiрiлуiн бастауға, сондай-ақ жаңа жұмыс орындарын құруға және бюджетке қосымша салықтардың түсуiн қамтамасыз етуге.
Жобаның сомасы: шамамен 6750 млн.теңге.
Амирабад портындағы астық терминалы мен диiрмен кешенiн салу (ИИР)
Жобаның мақсаты: қазақстан астығы мен одан өңделген өнiмдер экспортын ұлғайту.
Қазақстанның астық экспортының көлемiн ұлғайту, өткiзу рыноктарын кеңейту мен Ақтау портындағы астық терминалының қуатын тиiмдi пайдалану мақсатында Иранның каспий порттарындағы бiреуiнен астық терминалын салу мүмкiндiгiн қарау қажет.
Иранның каспий порттарының инфрақұрылымы мен қызметiнiң егжей-тегжейлi талдау әрi қарай дамуына орай ИИР каспий порттары арасындағы аса перспективтi порт Амирабад болып табылады.
Астық терминалын салу кезiнде Амирабад портының негiзгі артықшылықтары:
- Амирабад порты Иранның каспий порттарының арасындағы негiзгi темiржол магистралiмен жалғастырылған жалғыз порт, порттың аумағында темiржол тармақтары салынған, бұл Иранның iшiнде де, бұдан әрi Парсы шығанағы елдерiнiң рыногына шығатын болып Парсы шығанағы порттарының бағыттарына астықты тиiмдi тасуға мүмкiндiк бередi;
- порт әлеуметтiк-экономикалық зона аумағында орналасқан, бұл астық терминалын салу кезiнде қосымша салықтар мен инвестициялық жеңiлдiктер бередi;
- басқа порттардың аумағының шектеулiлiгiне орай кеңею мүмкiндiгi болмай отырғанда Амирабад портының кеңейтуге жеткiлiктi түрде кеңiстiгi бар болғандықтан Иранның каспий порттарының арасындағы ең жаңа және перспективтi порты болып табылады;
- астық терминалын салу кезiнде порт маңындағы аумақтардың кеңдiгiнiң арқасында жер учаскесiн алуға қатысты мәселелердiң пайда болуымен байланысты кiшiгiрiм қауiптер. Әлеуметтiк экономикалық зоналарды инвестициялау кезiнде ережелермен жеңiлдiк шартымен жер учаскесiн ұзақ мерзiмдi жалға беру көзделген;
- порт Иранның солтүстiгiнде, яғни ел халқының негiзгi бөлiгi шоғырланған елдiң халық тығыз орналасқан бөлiгiнде орналасқан. Бұл ретте Иранның солтүстiк жартысы бидай емес негiзiнен күрiш өсiредi, сондықтан Иранның осы бөлiгiнде азық-түлiктiк бидайға үнемi сұраныс бар. Қазiргi кезде Иранға елдiң солтүстiктегi халқын азық-түлiктiк астықпен қамтамасыз ету үшiн оңтүстiк егiн егетiн аудандардан бидайды солтүстiк аудандарға тасуға тура келедi.
Жобаның сомасы: 1080 млн.теңге.
Баку портындағы диiрмен кешенi
Жобаның мақсаты: астықты қайта өңдеуден алынған өнiмдi экспортқа шығаруды дамыту.

Крахмал "А" 17 640,0 тонн;
Крахмал "Б" 2 945,0 тонн;
Клейковина сухая 2 796,0 тонн;
Корм сухой 15 684,0 тонн.
Объем производимой продукции сможет не только полностью покрыть потребности внутреннего рынка, но и организовать ее экпорт.
Создание предприятия по переработке зерна позволит:
1) сразу после осуществления закупа направлять часть зерна на переработку в муку, что позволит добиться непрерывности процесса обеспечения хлебозаводов мукой по фиксированным ценам и изначально предотвратит возникновение дефицита в муке;
2) участвовать в программе импортозамещения посредством организации выпуска в Казахстане ранее импортируемого вида продукции - крахмала, начать инновационное производство товаров, используемых в стране и пользующихся повышенным спросом на мировых рынках, а также создать новые рабочие места и обеспечить дополнительное поступление налогов в бюджет.
Сумма проекта: 6 750 млн. тенге.
Строительство зернового терминала и мельничного комплекса в порте Амирабад (ИРИ).
Цель проекта: увеличение экспорта казахстанского зерна и продуктов его переработки.
В целях увеличения объемов экспорта зерна из Казахстана, расширения рынков сбыта и эффективного использования мощностей зернового терминала в порте Актау необходимо рассмотреть возможность строительства зернового терминала в одном из каспийских портов Ирана.
Подробный анализ деятельности и инфраструктуры каспийских портов Ирана показал, что наиболее перспективным среди каспийских портов ИРИ в плане дальнейшего развития является порт Амирабад.
Основные преимущества порта Амирабад при строительстве зернового терминала:
- порт Амирабад, единственный среди каспийских портов Ирана, соединенный с основной железнодорожной магистралью, на территории порта проложены железнодорожные ветки, что дает возможность для дальнейшей эффективной перевозки зерна как внутри Ирана, так и в направлении портов Персидского залива, с дальнейшим выходом на рынки стран Персидского залива;
- порт расположен на территории специальной экономической зоны, что дает дополнительные налоговые и инвестиционные льготы при строительстве зернового терминала;
- порт Амирабад является самым новым и перспективным портом среди каспийских портов Ирана, так как имеет достаточно пространства для расширения, в то время как остальные порты не имеют такой возможности из-за ограниченности территории;
- при строительстве зернового терминала минимальные риски с возникновением вопросов касательно получения земельного участка, благодаря обширной припортовой территории. При инвестировании правилами специальной экономической зоны предусмотрено предоставление земельного участка в долгосрочную аренду на льготных условиях;
- порт расположен на севере Ирана, то есть в густонаселенной части страны, где сосредоточена основная часть населения страны. При этом, северная часть Ирана в основном выращивает рис, а не пшеницу, соответственно именно в этой части Ирана существует постоянный спрос на продовольственную пшеницу. В настоящее время Ирану приходится перевозить пшеницу из южных зерносеющих районов в северные районы для обеспечения продовольственной пшеницей населения севера страны.
Сумма проекта: 1 080 млн. тенге.
Строительство мельничного комплекса в порте Баку.
Цель проекта: развитие экспорта продуктов переработки зерна.

Әзiрбайжан мен Кавказдың басқа елдерi бағытына экспортқа шығару Бакуда астық терминалының салынатыны ескерiлгенде таяу арадағы екi жылда 0,5 млн.тоннаға дейiн өсуi мүмкiн. Әзiрбайжан аумағында астық терминалының салынуымен астықты теңiз жолымен жеткiзу бойынша шығындар азаяды. Бұл жағдайда қазақстандық аграрлар астықтың сапасын ескере отырып Кавказ, Солтүстiк Африка, Таяу Шығыс және ЕҚ аймақтары рыноктарына астықты жеткiзуге қатысты ресей компанияларының алдында артықшылыққа ие болуы мүмкін.

Экспорт в направлении Азербайджана и других стран Закавказья в ближайшие два года с учетом планируемого строительства зернового терминала в Баку может вырасти до 0,5 млн. тонн. С учетом строительства терминала на территории Азербайджана уменьшаются затраты по доставке зерна морской перевозкой. В этом случае казахстанские аграрии, учитывая качество зерна, могут получить преимущество перед российскими компаниями в отношении поставок зерна на рынки Закавказья, регионов Северной Африки, Ближнего Востока и ЕС.

Қазiргi кезде осы рынокта астық пен одан өңделген өнiмдердi негiзгi қоюшы Ресей болып табылады. Жеткiзiлетiн негiзгi дақыл iшкi рынокта сапасы жоғары емес ұннан шығарылатын 4 сыныпты азық-түлiктiк бидай болып табылады. Дегенмен осы ұнның бағасы бiр тоннаға 240-245 АҚШ доллары шегiнде түрленiп отырады.
Астықты қайта өңдеу өнiмдерiн iске асырудан болатын перспектива мен қаржылық пайдаларды ескере отырып Баку портында диiрмен кешенiн салу мүмкiн деп есептеймiз.
Жобаның сомасы: 405 млн.теңге.
Поти портындағы астық терминалын салу мен жабдықтау
Жобаның мақсаты: астықты қайта өңдеуден алынған өнiмдi экспортқа шығаруды дамыту.
Поти портындағы терминалды құруға Корпорацияның қатысуы Ақтау мен Баку портындағы астық терминалын бiр көлiк тiзбесiне байланыстыруға мүмкiндiк бередi, бұл Әзiрбайжан мен шектес жатқан елдердiң рыноктарында, бiрiншi кезекте Грузия мен Турцияда қазақстан астығының позициясын нығайту мен күшейтуге жағдай жасайды, сондай-ақ астықты Кавказ арқылы Грузияның қаратеңiз порттарына әрi қарай жылжытуға мүмкiндiк бередi.
Грузияның географиялық жағдайы - елге Түркия мен Арменияны жалғастыратын транзиттiк зона болуға мүмкiндiк беретiн елдiң бәсекеге түсе алатын артықшылығы. Поти және Батуми грузин порттарынан жүктi Трабзон және Мерсин түрiк порттарына жеткiзуге болады. Арменияға түсетiн жүк те Грузия аумағы бойынша өтедi. Соңғы уақытта Түркия мен Грузия арасында коммуникациялық жағынан жақындасу байқалып отыр. Ахалкалаки-Карс арқылы темiржол салу туралы келiсiмге қол қойылды.
Грузияда темiржол және автомобиль жолдарының желiлерi көп. Баку-Тбилиси-Батуми темiржолы Арменияға қарай тармақталып Қара және Каспий теңiзi порттарымен iшкi және сыртқы байланысты қамтамасыз етедi. Грузияның батысында жол Қара теңiз жағалауының бойында жатыр.
Әскери Грузиялық, Әскери Осетиндiк және Әскери Сухуми шосселiк магистральдары Грузияны Солтүстiк Кавказ ауданымен жалғастырады.

В данное время основным поставщиком зерна и продуктов его переработки на данном рынке является Россия. Основной культурой поставки является продовольственная пшеница 4 класса, из которой на внутреннем рынке вырабатывается мука не высокого качества. Тем не менее, стоимость на данную муку варьируется в пределах 240-245 долл. США за тонну.
Учитывая перспективность и финансовые выгоды от реализации продуктов переработки зерна, считаем возможным строительство мельничного комплекса в порте Баку.
Сумма проекта: 405 млн. тенге.
Строительство и оснащение зернового терминала в порте Поти.
Цель проекта: развитие экспорта продуктов переработки зерна
Участие Корпорации в создании зернового терминала в порте Поти позволит увязать в единую транспортную цепочку зерновые терминалы в портах Актау и Баку, что создаст условия для закрепления и усиления позиций казахстанского зерна на рынке Азербайджана и сопредельных стран, в первую очередь, Грузии и Турции, а также даст возможность дальнейшего продвижения зерна через Кавказ на черноморские порты Грузии.
Географическое положение Грузии - одно из конкурентоспособных преимуществ страны, которое дает возможность стране быть транзитной зоной, соединяющей Турцию и Армению. Из грузинских портов Поти и Батуми груз можно доставлять в турецкие порты Трабзон и Мерсин. Груз, поступающий в Армению, также проходит через территорию Грузии. В последнее время наблюдается сближение в коммуникационном плане между Турцией и Грузией. Было подписано соглашение о строительстве железной дороги через Ахалкалаки-Карс.
Грузия располагает довольно густой сетью железных и автомобильных дорог. Железная дорога Баку - Тбилиси - Батуми с ответвлениями в Армению и к портам Черного и Каспийского морей обеспечивает внутренние и внешние связи. На западе Грузии - дорога вдоль Черноморского побережья.
Военно-Грузинская, Военно-Осетинская и Военно-Сухумская шоссейные магистрали соединяют Грузию с Северо-Кавказским районом.

Грузия жыл сайын 500 мың тонна бидайды және 130 мың тонна ұнға дейiн импортқа алады. Одан өзге, соңғы жылдары халықаралық ұйымдар азық-түлiкпен, тұқыммен, тыңайтқыштармен және отынмен үнемi көмектесiп тұрады.
Жыл сайын орташа алғанда Грузияға экспортқа шығару 50-ден 100 мың тонна американ бидайы, 500 мың тоннаға дейiн ресей бидайы, орташа 30 мың тонна қазақстан астығы экспортқа шығарылады, барлық ұн көлемi Түркиядан таңдап алынады. Барлық импорт iс жүзiнде елге Қара теңiз арқылы келiп түседi. Ресейден жеткiзу "Кавказ" портынан (Ресей) "Поти" портына (Грузия) паромдық қатынас арқылы жүзеге асырылады. "Кавказ" және "Поти" порттары арқылы тiкелей халықаралық темiржол-паромдық қатынасын iске қосудың мақсаты Ресейден Грузия мен Арменияға жүктердi оңай жеткiзудi қамтамасыз ету болып табылады. Грузия мен Ресейдi жалғастыратын құрылықтағы жалғыз коммуникация жыл бойы кейбiр уақытта табиғат жағдайларынан жұмыс iстемейтiн және жүктердiң көп ағымын өткiзудi қамтамасыз етпейтiн Верхний Ларс шекаралық пунктi. Бұл ретте Грузияның трансшиппингтiк аумағы және импорттық-экспорттық қозғалыстың дәл көлемдерiн бақылаудың қиынға түсетiнiн еске сала кетейiк.
Грузияға жеткiзу кезiндегi 3 сыныпты қазақстан бидайы бағасына қатысты мынаны атап өту қажет. Баку СИФ шартымен 1 тонна қазақстан бидайы 152 АҚШ доллары тұрады. (элеваторда бiр тоннаның бағасы 183,9 АҚШ доллары болған кезде). Грузияға бұдан әрi тасыған кезде Поти порты СИФ шартымен бiр тоннаның бағасы 183,9 АҚШ долларына жетедi. Бұл баға бiр тоннаға 185 АҚШ доллары грузиндiк iшкi бағадан төмен. Бiрақ ресей тарапынан болатын бәсекелестiкке төтеп беру үшiн бағаны түсiру бойынша қосымша iс-шараларды қолдану қажет. Қазақстан бидайын бағасы бәсекеге түсе алған жағдайда оның грузин рыногындағы көлемi орташа алғанда жылына 100 мың тоннаны құрауы мүмкiн.

Грузия ежегодно импортирует порядка 500 тыс. тонн пшеницы и до 130 тыс. тонн муки. Кроме того, последние годы международные организации постоянно помогают продовольствием, семенами, удобрениями и топливом.
Ежегодно в среднем экспорт американской пшеницы в Грузию составляет от 50 до 100 тыс. тонн, российской пшеницы до 500 тыс. тонн, казахстанской пшеницы в среднем 30 тыс. тонн, весь объем муки выбирается из Турции. Практически весь импорт поступает в страну через Черное море, Российские поставки осуществляются паромным сообщением из порта "Кавказ" (Россия) в порт "Поти" (Грузия). Целью запуска прямого международного железнодорожно-паромного сообщения через порты "Кавказ" и "Поти" явилось обеспечение упрощенной доставки грузов из России в Грузию и Армению. Единственная коммуникация по суши, которая соединяют Грузию и Россию сегодня - это пограничный пункт Верхний Ларс, который не функционирует из-за природных условий определенное время в течение года, и не обеспечивает пропуск больших потоков грузов. При этом следует упомянуть, что Грузия - трансшиппинговая территория и трудно проследить точные объемы импортно-экспортных движений.
Касательно составляющей цены на казахстанскую пшеницу 3-го класса при доставке в Грузию следует отметить следующее. На условиях СИФ Баку 1 тонна казахстанской пшеницы стоит 152 доллара США (при стоимости на элеваторе 115 долларов США за тонну). При дальнейшей перевозке в Грузии стоимость достигает 183,9 долларов США за тонну на условиях СИФ порт Поти. В принципе данная цена ниже грузинской внутренней цены в 185 долларов США за тонну. Но чтобы выдержать конкуренцию с российской стороны необходимо применять дополнительные меры по снижению стоимости. При конкурентоспособной цене на казахстанскую пшеницу, ее объем на грузинском рынке может составить в среднем 100 тыс. тонн в год.
Экспорт зерна из Казахстана в Грузию

Негiзгi элементi Грузиядағы астық терминалы болып табылатын қажеттi инфрақұрылымды құрған жағдайда жақын арада бұл елдердегi астықтың өнiмiне қарай Ақтау порты арқылы Кавказ елдерi бағытына астықтың 200-ден 500 мың тоннаға дейiнгi көлемдегi қазақстан астығының экспортын тұрақтандыруға болады.
Осы жобаны iске асыру Грузияның шаруашылық субъектiлерiмен тең серiктiк жағдайында жүзеге асырылуы қажет, бұл өзiнше қазақстан инвестициясы үшiн сақтандыру болып табылады және жергiлiктi рыноктарда қазақстан астығын енгiзудi оңай жүзеге асыруға мүмкiндiк бередi.
"Алтынсарин-Хромтау" темiржол тармақтарын iске қосуды ескергенде Грузияда астық терминалын құру тек қана салыстырмалы түрдегi арзан тарифтi қамтамасыз етiп қоймай төменде келтiрiлген жайлар есебiнен Қазақстан Республикасының экономикасын дамыту үшiн қосымша мүмкiндiктердi жасайды.
Жоспарланып отырған астық терминалы Поти портында мына ғимараттардан тұрады:
- жұмыс мұнарасы бар астықты сүрлейтiн ыдыс;
- астықты темiржолдан 1 вагонға қабылдау қондырғысы;
- теңiз кемелерiне орналастырылатын стационарлық тиеу
қондырғысы, сондай-ақ жылжымалы пневматикалық қондырғылар;
- электрондық өлшегiштер-мөлшерлегiш;
- диспетчерлiк және электр таратқыш пункттер;
- әкiмшiлiк-тұрмыстық корпус және қосалқы үй-жайлар;
- инженерлiк желiлер;
Элеватордағы секiлдi (сүрлеу ыдысы, галереялар, норилар, электрондық өлшегiш-мөлшерлегiштер, автоматтық басқару мен бақылау жүйесi) терминалдың барлық негiзгi жабдықтары "Вrосk" америка фирмасынан шығарылған (осындай жабдық Ақтау портындағы астық терминалында орналастырылған).
"NUIERO" германия фирмасы шығарған стационарлық жұмыспен қамту қондырғысы.
Құрылысты салу туралы шешiмдер геологиялық жағдайларды, ауданның, Поти теңiз портындағы үй-жайлар мен ғимараттардың сейсмологиясы ескерiле отырып қабылданады.
Терминалдың үй-жайы мен ғимараттарының орналасуы, сондай-ақ инженерлiк желiлердi салу, темiржолдарын салу қазiрде бар темiржолдардың жеке-жеке ғимараттары арасындағы технологиялық байланыстардың және Поти портының жоспарланған аумағымен байланыстыру жағдайларымен анықталады.
Терминал астықты темiржол вагондарынан қабылдауға, сақтауға және теңiз кемелерiне тиеуге арналған. Теңiз кемелерiне астықты тиеудiң болжамды көлемi жылына 500 мың тоннаға дейiн.
Жобаның сомасы: 1080 млн.теңге.
Астана қаласындағы астық орталығы ғимаратын салу
Корпорация сол жақ жағалауда жаңа әкiмшiлiк орталықта Үкiмет пен Қазақстан Республикасының Министрлер Үйiмен қатар офистiк ғимарат салуды жоспарлап отыр, онда Корпорация мен оның еншiлес кәсiпорындары орналасады.

В случае создания необходимой инфраструктуры, основным элементом которой будет являться зерновой терминал в Грузии, уже в ближайшие годы можно стабилизировать экспорт казахстанского зерна через порт Актау в направлении стран Закавказья в объеме от 200 до 500 тысяч тонн зерна в зависимости от урожая зерновых в этих странах.
Реализацию данного проекта необходимо осуществлять на условиях паритетного партнерства с хозяйствующими субъектами Грузии, что будет являться своего рода страховкой для казахстанских инвестиций и позволит легче осуществлять внедрение казахстанского зерна на местный рынок.
Создание зернового терминала в Грузии позволит обеспечить альтернативный путь экспорта зерна из Казахстана, что с учетом введения в строй железнодорожной ветки "Алтынсарино-Хромтау", обеспечивает не только сравнительно (с железнодорожным маршрутом через территорию России) дешевый тариф, но и создает дополнительные возможности для развития экономики Республики Казахстан за счет следующего.
Планируемый зерновой терминал в порте Поти будет состоять из следующих сооружений:
- силосные емкости с рабочей башней (в металлическом исполнении);
- приемное устройство зерна с железной дороги на 1 вагон;
- стационарное загрузочное устройство в морские суда, а также две передвижные пневматические установки;
- электронные весы-дозатор;
- диспетчерская и электрораспределительные пункты;
- административно-бытовой корпус и вспомогательные помещения;
- инженерные сети.
Все основное оборудование терминала, соответствующее элеваторному (силоса, конвейеры, галереи, нории, электронные весы-дозатор, система автоматического управления и контроля), производства американской фирмы "Brock" (аналогичное установлено на зерновом терминале в порту Актау).
Стационарное загрузочное устройство производства германской фирмы "NUIERO".
Расположение зданий и сооружений терминала, а также прокладка инженерных сетей определяются из условий технологической связи между отдельными сооружениями существующих железнодорожных путей и увязки со спланированной территорией порта Поти.
Терминал предназначен для приемки зерна из железнодорожных вагонов, хранения и отгрузки в морские суда. Предполагаемый объем отгрузки зерна в морские суда составляет до 500 тыс. тонн в год.
Сумма проекта: 1 080 млн. тенге.
Строительства здания зернового центра в городе Астана
Корпорацией планируется строительство офисного здания на левом берегу в новом административном центре столицы рядом с Правительством и Домом Министерств Республики Казахстан, где будет размещена Корпорация с дочерними предприятиями.

Жобаның сомасы: 1330,68 млн.теңге.
"Сарапшы аграрлық компания" ЖШС-тiң жарғылық капиталын ұлғайту
Жобаның мақсаты: Кепiлдiктердiң орындалуы бойынша қауiптi төмендету мақсатында серiктестiктi капитализациялау.
Егiншiлердi қолдау мақсатында 2004 жылғы қазанда Корпорацияның еншiлес кәсiпорны "Сарапшы аграрлық компания" ЖШС құрылды. Серiктестiк қызметiнiң негiзгi түрлерi рынок конъюнктурасын оқып бiлу және ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң қызметi мониторингi ауыл шаруашылығы бизнесiн сараптау, кепiлдiктердi дайындау мен беру болып табылады.
Нәтижесiнде кепiлдiктiң бағасын азайтуға қол жеттi. Атап айтқанда кепiлдiктi рәсiмдегенi үшiн берiлетiн комиссиялармен бiрге жобаларды сараптағаны үшiн компанияға төленетiн сыйақылардың орташа пайызы барлығы 1,18 пайызды құрады. Бұл екiншi деңгейдегi банктердiң осындай кепiлдiктерге алатын пайыздық бағамынан бiршама төмен.
Кепiлдiкке жылжитын, жылжымайтын мүлiк қойылған жағдайда шаруаларға кепiлдiк берiледi. Көбiне олар Корпорациямен жұмыс iстеу тәжiрибесi және соңғы үш жыл iшiнде қаржы-шаруашылық қызметiнде оң нәтижелерi бар егіншiлер. Кепiлдiктер берiлер алдында ұсынылған бизнес-жоспарларға техникалық-экономикалық және құқықтық сараптама жүргiзiлiп соның нәтижесiнде берiлетiн қарыздың сомасы анықталады.
Компанияның қызмет ету ережесiнде жобаларды сараптаудан өткiзу мен кепiлдiктердi беру үшiн 3 пайыздан аспайтын пайыз бағамы көзделген.
2005 жылы "Сарапшы аграрлық компания" 4,7 миллиард теңгеден аса сомаға кепiлдiктер бердi. Жекелеген ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң (бұдан әрi - АШТӨ) мiндеттердi орындамау немесе тиiстi түрде орындамау қауiптерi бар екендiгiн атап өту қажет. Осындай АШТӨ-нiң мiндеттемелерiн қамтамасыз етуге ұсынылған кепiлдiктердiң орындалуының қаупiн төмендету мақсатында "Сарапшы аграрлық компания" ЖШС-тiң активтерiн 1 500 млн.теңгеге капитализациялау дұрыс.
Жобаның сомасы: 1500 млн.теңге.
"Астық қоймалары" ЖШС-тiң N 2 астық базасында астық
сақтау кешенiн сатып алу
Жобаның мақсаты: Астықтың көп көлемiн қабылдау және астықтың сапасын жақсарту, мемлекеттiк астық ресурстарын сақтауды қамтамасыз ету үшiн "Астық қоймалары" ЖШС-тiң N 2 астық базасына астықты сақтау сыйымдылығын ұлғайту.
"Астық қоймалары" ЖШС-тің даму жоспарының жобасына сәйкес 2006-2008 жылдары астық сақтау қоймаларын нығайту мен қайта жабдықтау бойынша капиталдық сипаттағы жұмыстар жоспарланған, бұл өндiрiс үй-жайларындағы шу деңгейiн төмендетуге және астықты құрғату үшiн дизельдiк отын шығысын, өндiрiстiң барлық циклiндегi электр энергиясын азайтуға және атмосфераға зиянды заттарды шығаруды азайтуға және астықты сақтау үшiн қосымша сыйымдылық ыдыстарын ұлғайтуға мүмкiндiк бередi.
N 2 астық базасындағы қосымша сыйымдылық ыдыстарын ұлғайту үшiн астықты сақтауға арналған кешендi орнату және осы кешенге кiрмейтiн қосымша астық таратқышты орнату қажет.
Металдан жасалған қосымша сүрлеу корпустарын пайдалануға енгізудiң мынадай артықшылықтары бар:

Сумма проекта: 1330,68 млн. тенге.
Увеличение уставного капитала ТОО "Экспертная аграрная компания".
Цель проекта: капитализация товарищества в целях снижения рисков исполнения гарантий.
В целях поддержки земледельцев в октябре 2004 года было создано дочернее предприятие Корпорации - ТОО "Экспертная аграрная компания". Основными видами деятельности товарищества является изучение конъюнктуры рынка и мониторинг деятельности сельхозтоваропроизводителей, экспертиза сельскохозяйственного бизнеса, подготовка и выдача гарантий.
В результате удалось уменьшить так называемую "стоимость" гарантий. В частности, средний процент вознаграждения компании за экспертизу проектов вместе с комиссией за оформление гарантий составил всего 1,18 процента. Это значительно ниже процентных ставок банков второго уровня за аналогичные гарантии.
Гарантии выдаются хозяйствам под залог движимого и недвижимого имущества. Большей частью это земледельцы, имеющие опыт сотрудничества с Корпорацией и положительные результаты финансово-хозяйственной деятельности за три последних года. Перед выдачей гарантий проводится технико-экономическая и правовая экспертиза представляемых бизнес-планов, в результате которой определяется возможная сумма займа. Правилами деятельности компании предусмотрены процентные ставки за проведение экспертизы проектов и выдачу гарантий, не превышающие 3 процентов.
В 2005 году ТОО "Экспертная аграрная компания" выдала гарантий на сумму более 4,7 миллиарда тенге. Необходимо отметить, что существуют риски не исполнения обязательств или не надлежащим образом исполнения обязательств отдельными сельхозтоваропроизводителями (далее - СХТП). В целях снижения рисков исполнения гарантий, предоставленных в обеспечение обязательств подобным СХТП, целесообразно произвести капитализацию активов ТОО "Экспертная аграрная компания" на 1 500 млн. тенге.
Сумма проекта: 1500 млн. тенге.
Приобретение комплекса для хранения зерна на Хлебной базе N№2 ТОО "Астык қоймалары".
Цель проекта: Увеличение емкости хранения зерна на Хлебной базе N 2 ТОО "Астык қоймалары" для приема большего объема зерна и улучшение качества зерна, обеспечение сохранности государственных ресурсов зерна.
Согласно проекту плана развития ТОО "Астык қоймалары" на 2006-2008 годы запланированы работы капитального характера по укреплению и перевооружению зернохранилищ, что позволит снизить уровень шума в производственных помещениях, уменьшить расход дизельного топлива для сушки зерна, электроэнергии на всех циклах производства, уменьшить выброс вредных веществ в атмосферу и увеличить дополнительные емкости для хранения зерна.
Для увеличения дополнительных емкостей на Хлебной базе N 2 необходимо установить комплекс для хранения зерна и дополнительно установить распределитель зерна, который не входит в указанный комплекс.
Введение в эксплуатацию дополнительных металлических силкорпусов имеет следующие преимущества:

1) салмағының аздығы және оны тасымалдау мен монтаждаудың қарапайымдығы;
2) механикалаудың жоғары дәрежесiне аз жабдықпен қол жетедi;
3) сүрлем кемiргiштер мен құстардан сенiмдi қорғалған;
4) құрғақ және салқын жерде сақтау кезiнде сүрлемдерде насекомдар мен кенелер пайда болмайды;
5) астық сапасының нашарламай және шығынсыз астықты ұзақ уақыт сақтау мүмкiндiгі (табиғи кему нормасы шегiнде).
Одан өзге, өндiрiс жабдықтарын қайта жарақтау мақсатында астық кептiргiш және тазалағыш машиналарын сатып алу қажет, оларға кететiн шығын 45 млн.теңгенi құрайды.
Серiктестiктiң астық базаларында техникалық жабдықтауды жақсарту және технологиялық операцияларға кететiн шығындарды төмендету жөнiндегi ұсыныстар Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнiң тапсырмасы бойынша "CAFIC" АҚ орындаған активтердi басқарудың тиiмдiлiгiн талдау жөнiндегi есепте баяндалғанын айтып өту керек.
Жобаның сомасы: 254,6 млн.теңге.
Ақтау портындағы астық терминалының тиеу қондырғысын ауыстыру
Жобаның мақсаты: Ақтау портындағы астық терминалының өнiмдiлiгiн жылына 700-800 мың тоннаға дейiн ұлғайту.
Қазiргi кезде Ақтау портындағы астық терминалының ("Ақ Бидай- Терминал" АҚ) өнiмдiлiгi барлық жабдықтың техникалық төлқұжатына сәйкес жылына 500 мың тоннаға дейiн болады. Нақты жұмыс қуаты - жылына 300-350 мың тонна.
Нақты және төлқұжаттағы өнiмдiлiк арасындағы айырмашылық мынаған байланысты, "Брок" америкалық фирмасынан шығарылған терминалдың барлық элеваторлық жабдықтары сенiмдi және жыл сайын 700-800 мың тоннаға дейiнгi астықты өткiзудi қамтамасыз етуге қабiлеттi өнiмдiлiгi жоғары жабдық болып табылады.
Терминалдың теңiз кемелерiне тиеу қондырғысы терминал қызметкерлерiнiң өз күшiмен әзiрленген жабдық болып табылады және қазақстаннан шыққан металл конструкциясын пайдалана отырып ресейден шыққан конвейерлер негiзiнде жасалды.
Осы тиеу қондырғысын пайдалану тәжiрибесi оның жұмыс өнiмдiлiгi сағатына 150-160 тоннаны құрайтынын көрсеттi ("Брюко") жабдығының өнiмдiлiгi сағатына 350 мың тонна) және соған орай жылдық өнiмдiлiгi 300-350 мың тоннадан аспайды.
Одан өзге, тиеу қондырғысының металл конструкциясы терминал жалға алған жер учаскесiнiң құрамына кiрмейтiн Ақтау портындағы N 6 айлақ аумағында тұр. Бұл факт терминалды бөлшектеу қажеттiгiн талап етiп отыр ал оны бөлшектеу терминалды мақсатты пайдалану мүмкiн болмай қалуына әкеп соқтырады.
Қазiргi кезге дейiн терминалдың өнiмдiлiгi қазақстандық астығын экспортқа шығарушылардың қажеттiктерiн қамтамасыз етiп келдi.

1) меньшая масса и простота их транспортировки и монтажа;
2) высокая степень механизации достигается при меньшем количестве оборудования;
3) силоса будут надежно защищены от грызунов и птиц;
4) при сухом и холодном хранении в силосах исключается развитие насекомых, клещей;
5) возможность длительного хранения зерна без ухудшения качества зерна и без потерь (в пределах норм естественной убыли).
Кроме того, в целях переоснащения производственного оборудования необходимо приобретение зерносушильных и очистительных машин, затраты на приобретение которых составят порядка 45 млн. тенге.
Следует отметить, что рекомендации по улучшению технической оснащенности и снижению затрат на технологические операции хлебных баз товарищества были изложены в отчете по анализу эффективности управления активами, выполненном АО "CAFIC" по поручению Министерства финансов Республики Казахстан.
Сумма проекта: 254,6 млн. тенге.
Замена загрузочного устройства зернового терминала в порте Актау.
Цель проекта: увеличение производительности зернового терминала в порте Актау до 700-800 тысяч тонн зерна в год.
В настоящее время производительность зернового терминала в порте Актау (АО "Ақ Бидай-Терминал") составляет согласно техническим паспортам всего оборудования терминала - до 500 тысяч тонн в год. Реальная рабочая мощность - не более 300-350 тысяч тонн в год.
Такая высокая разница между реальной и паспортной производительностью обусловлена тем, что все элеваторное оборудование терминала производства американской фирмы "Брок" является надежным и высокопроизводительным оборудованием, способным обеспечить ежегодную перевалку до 700-800 тысяч тонн зерна в год.
При этом загрузочное устройство терминала в морские суда является оборудованием, разработанным собственными силами работников терминала и сделано на основе конвейеров российского производства с использованием металлоконструкций казахстанского производства.
Опыт эксплуатации данного загрузочного устройства показал, что его рабочая производительность составляет 150-160 тонн в час (оборудование "Брок" имеет производительность 350 тонн в час), и соответственно его годовая мощность не превышает 300-350 тысяч тонн.
Кроме того, металлоконструкции загрузочного устройства находятся на территории причала N 6 Актауского порта, которая не входит в состав арендуемого терминалом земельного участка. Этот факт вызвал требование Актауского порта о демонтаже загрузочного устройства терминала, выполнение которого приведет к невозможности эксплуатировать терминал по назначению.
До настоящего времени имеющаяся производительность терминала обеспечивала возможные потребности казахстанских экспортеров зерна.

2006 жылы Баку портындағы астық терминалының құрылыс жобасын (жобаның бiрiншi кезегiнiң қуаты - жылына 150-300 мың тонна), сондай-ақ Грузия мен Ирандағы терминалдарды салу жобаларын iске асыру Ақтау портындағы астық терминалы өнiмдiлiгiнiң күрт өсiрудi талап етедi.
Ақтау порты арқылы Әзiрбайжан, Грузия және Иран бағыттарына қазақстан астығын экспортқа шығарылуы мүмкiн жалпы көлем жыл сайын 2 млн.тоннаға дейiн құрайды.
Жоғарыда көрсетiлген жобаларды iске асыруды ескергенде 2008-2009 жылдарға Ақтау портындағы терминал арқылы болуы мүмкiн экспорттың жалпы көлемi жылына 700-900 мың тоннаны құрайды.
Осы жобаны iске асыру нәтижесiнде Ақтау порты Әзiрбайжан, Грузия және Иран рыноктарында қазақстан астығын экспортқа шығарушылардың мүддесiн қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн қазiргi заманғы инфрақұрылымы құрылады.
Жоба сомасы: 200 млн. теңге.
Ақтау қаласындағы диiрмен кешенiн салу
Жобаның мақсаты: Маңғыстау облысында қазiргi заманғы диiрмен кешенiн құру.
Қазiргi уақытта Маңғыстау облысы қандай да бiр астықты қайта өңдеу кәсiпорындары жоқ Қазақстан Республикасындағы жалғыз облысы болып табылады.
Облысты ұнмен және астықтан өңделген өнiмдермен қамтамасыз ету елдiң басқа аумақтарынан жеткiзу есебiнен жүзеге асырылады, бұл республикадағы ең жоғары бағаның қалыптасуына әкеп соқтырады. Ал осы өнiмдер бiздiң елiмiздiң көпшiлiк тұрғындарының азық-түлiктiк балансының негiзi болып табылады.
Маңғыстау облысы демографиялық жағынан елдiң ең тез дамып келе жатқан аумағы болып табылады және астықтан өңделген өнiмдерге деген қажеттілiк үнемi өсiп отыр.
Аймақтың негiзгi проблемалары сондай-ақ мал шаруашылығын дамыту үшiн жеткiлiктi өз мал азығының жоқтығы болып табылады.
Осы жобаны iске асыру нәтижесiнде Маңғыстау облысында қуаты жылына 22,5 мың тонна қазiргi заманғы астықты қайта өңдеу комбинаты құрылады, бұл осы аймақты астықтан өңделген сапасы жоғары өнiмдердi қамтамасыз етуге және олардың бағаларының деңгейiн төмендетуге мүмкiндiк бередi.
Жобаның сомасы: 470 млн.теңге.
Уақытша басы бос ақша қаражаттарын басқару сұлбасы
Корпорация уақытша басы бос ақша қаражаттары бар болған кезде ақшаны "Мемлекеттiк шаруашылық кәсiпорындары мен акциялар пакетi мемлекетке тиесiлi кәсiпорындардың қаржы қызметiн сатып алуының кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 14 қыркүйектегi N 960  қаулысына сәйкес орналастыру мерзiмi мен бағамдары бойынша талаптары Корпорация үшiн аса пайдалы депозиттерге және қазақстандық эмитенттердiң бағалы қағаздарына орналастырады.

Реализация в 2006 году проекта строительства зернового терминала в г. Баку (мощность первой очереди проекта - 150-300 тысяч тонн в год), а также реализация проектов по строительству терминалов в Грузии и Иране требуют резкого роста производительности зернового терминала в порте Актау.
Общий объем возможного экспорта казахстанского зерна через порт Актау в направлении Азербайджана, Грузии и Ирана составляет до 2 миллионов тонн ежегодно.
С учетом реализации указанных выше проектов к 2008-2009 годам реальный объем возможного экспорта через терминал в порте Актау составит 700-900 тысяч тонн в год.
В результате реализации данного проекта в порте Актау будет создана современная инфраструктура, позволяющая обеспечить интересы казахстанских экспортеров зерна на рынках Азербайджана, Грузии и Ирана.
Сумма проекта: 200 млн. тенге.
Строительство мельничного комплекса в г. Актау.
Цель проекта: создание в Мангистауской области современного мукомольного комплекса.
В настоящее время Мангистауская область является единственной областью в Республике Казахстан, где отсутствуют какие-либо зерноперерабатывающие предприятия.
Обеспечение области мукой и другими продуктами переработки зерна осуществляется за счет поставок из других регионов страны, что приводит к формированию самых высоких цен в республике. А эти продукты являются основой продовольственного баланса большинства жителей нашей страны.
Мангистауская область является одним из самых быстроразвивающихся в демографическом плане регионов страны и потребность в обеспечении продуктами переработки зерна постоянно растет.
Серьезной проблемой региона также является отсутствие достаточной собственной кормовой базы для развития животноводства.
В результате реализации данного проекта в Мангистауской области будет создан современный зерноперерабатывающий комбинат общей мощностью 22,5 тысяч тонн в год, что позволит обеспечить регион высококачественными продуктами переработки зерна и снизить уровень их цен.
Сумма проекта: 470 млн. тенге.
Схема управления временно свободными денежными средствами
При наличии временно свободных денежных средств Корпорация размещает деньги на депозиты и в ценные бумаги казахстанских эмитентов в соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан N 960 от 14 сентября 2004 года "О некоторых вопросах приобретения государственными предприятиями на праве хозяйственного ведения и организациями, котрольный пакет акций (долей) которых принадлежит государству, финансовых услуг" на наиболее выгодных для Корпорации условиях по срокам размещения и ставкам.

2.3. Компанияны инвестициялық дамыту жоспары
Корпорацияның негiзгi инвестициялық саясаты орта мерзiмдi кезеңде қазақстан астығын өткiзу рыноктарын кеңейту, оны экспортқа шығару көлемiн ұлғайту, мақта өндiрушiлерге қолдау көрсету, сондай-ақ компанияның әрi қарай дамуы үшiн Корпорацияны капитализациялау деңгейiн ұлғайту болып табылады.
Корпорация алға қойылған мақсаттарға қол жеткiзу үшiн мына мiндеттердiң iске асырылуын қамтамасыз етуi қажет:
Ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң, оның iшiнде мақта өндiрушiлердiң көктемгi-жазғы және егiн жинау жұмыстарын қаржыландыру;
Оңтүстiк Қазақстан облысында мақтаны қайта өңдеу зауытын салу;
Ақтау теңiз портының астық терминалын дамыту;
Баку портында қабылдау астық терминалын салу;
Корпорацияның 2006 жылға арналған инвестициялық қажеттiгi 5000 млн.теңгенi құрайды. Инвестициялық жобаларды қаржыландыру көздерi республикалық бюджет қаржылары болып табылады.
Ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң көктемгi дала және егiн жинау жұмыстарын қаржыландырудан күтiлiп отырған нәтижелер
- ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн егiс және егiн жинау жұмыстарын қаржыландыру қажеттiгiн қажеттi көлемнiң 15-18%-на дейiн қанағаттандыруға мүмкiндiк беретiн ауыл шаруашылығы дақылдары өндірісін жеңiлдiк жағдайымен қаржыландыруды ұлғайту;
- ауыл тұрғындарының ахуалын көтеру;
- аралас салалардың дамуына оң мультипликативтiк әсер ететiн ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерi тарапынан материалдық-техникалық ресурстарға деген сұранысты ұлғайту;
- өндiрiс көлемiн өсiруге ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң мүдделiлiгiн арттыру;
- 549,11 мың тонна жерге дәнді дақылдарды егу мен оны жинау жұмыстарын қаржыландыру;
- 29,6 мың гектар мақта егілетін егіс алаңдарына егу мен оны жинау жұмыстарын қаржыландыру;
- ауылда қосымша жұмыс орындарын жасау және оны сақтау;
- ауыл шаруашылығы өнімінің ішкі рыногын тұрақтандыру және елдің кепілді азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
- Корпорацияның қаржылық тұрақтылығын арттыру;
- инвесторлар үшін ауылдың тартымдылығын қамтамасыз ету, ауыл шаруашылығы дақылдары өндірісіне қосымша қарыз ақшаларды тарту;
- астық өндірісінің өзіндік құнын азайту, бұл халықаралық рыноктағы қазақстан астығының бәсекеге түсе алу қабілетін арттыруға және соның әсерінен экспорттың көлемін өсіруге әкеледі.
Осылайша осы жобаны іске асырудан бірінші кезекте ауыл шаруашылығы тауар өндірушілері, экономиканың аралас кәсіпорындары, ал ең соңында мемлекеттік бюджетке түсетін салық көлемінің өсуі түрінде жанама және өлшеусіз пайда алады.
Ақтау портындағы астық терминалын қаржыландырудан күтіліп отырған нәтижелер
- қазақстан астығын экспортқа шығару көлемін ұлғайту;
- қазақстан астығын шет ел рыноктарына экспортқа шығару үшін балама бағыттарды ұсыну жолымен Қазақстан Республикасының экспорттық мүмкіндігін ұлғайту;
- Ақтау-Баку-Поти порттарының көлік тізбегін дамыту;
- Әзірбайжан, Грузияға дейін астықты теңіз жолымен жеткізу бағасын азайту,»Ақ Бидай-Терминал»АҚ-тың астықты өткізуге арналған қолданыстағы тарифтерін төмендету және Қазақстан, Грузия, Әзірбайжан аумақтары бойынша астықты тасымалдау кезіндегі темір жол тарифтерін төмендету.
Көлік шығыстарын төмендету Ақтау және Баку порттарында өткізу бағасын азайту және Ақтау-Баку фрахтысының құнын төмендету есебінен жоспарланып отыр.
Қазақстан астығын Ақтау порты арқылы тасымалдаған жағдайда 60%-дан кем емес көлік шығыстары қазақстандық көлік ұйымдарына түседі және астық таситын вагондар республикадан шет жерге шықпайды.
Одан өзге жылына 200 мың тонна мөлшеріндегі Ақтау портындағы астық терминалы арқылы экспорттың ең төменгі тұрақты деңгейіне қол жеткізген кезде кәсіпорынның ең төменгі жыл сайынғы таза кірісі барлық салықтар мен басқа да міндетті төлемдерді төлегеннен кейін 80 миллион теңге ақша қаражатын құрайтын болады, бұл кәсіпорынның қызмет ету кезеңі ішінде (ағымдағы жерді жалға алу шартының жарамдылық мерзімі - 2025 жылды қоса алғанда) 1,6 миллиард теңге мөлшерінде ақша қаражатын түсіреді. 300 мың тонна мөлшерінде экспорттың орташа жылдық деңгейін тұрақтандыру жағдайында таза кіріс осы кезеңде 3 миллиард теңгені құрайды, экспорт көлемінің ең мүмкін болатын шегіне жеткен жағдайда (терминалдың техникалық мүмкіндігін алғанда) таза кірістің көлемі 2025 жылға дейін 10 миллиард теңгеге дейін болуы мүмкін.
Оңтүстік Қазақстан облысында мақтаны қайта өңдеу зауытын салудан күтілетін нәтижелер

2.3. Инвестиционный план развития компании
Основной инвестиционной политики Корпорации в среднесрочном периоде является расширение рынков сбыта казахстанского зерна, увеличение объема его экспорта, оказание поддержки производителям хлопка, а также увеличение уровня капитализации Корпорации для дальнейшего динамичного развития компании.
Для достижения поставленных целей Корпорации необходимо обеспечить реализацию следующих задач:
финансирование весенне-полевых и уборочных работ сельскохозяйственных товаропроизводителей, в том числе производителей хлопка;
строительство хлопкоперерабатывающего завода в Южно-Казахстанской области;
развитие зернового терминала морского порта Актау;
строительство приемного зернового терминала в порте Баку.
Инвестиционные потребности Корпорации на 2006 год составляют 5000 млн. тенге. Источниками финансирования инвестиционных проектов являются средства республиканского бюджета.
Ожидаемые результаты от финансирования весенне-полевых и уборочных работ сельхозтоваропроизводителей:
- увеличение финансирования на льготных условиях производства сельскохозяйственных культур, что позволит удовлетворить потребности сельхозтоваропроизводителей на финансирование посевных и уборочных работ до 15-18 % от необходимого объема;
- повышение благосостояния сельских тружеников;
- увеличение спроса со стороны сельхозтоваропроизводителей на материально-технические ресурсы, что окажет положительный мультипликативный эффект на развитие смежных отраслей;
- повышение заинтересованности сельхозтоваропроизводителей в наращивании объемов производства;
- финансирование посевных и уборочных работ на 549,11 тыс. га площадей зерновых культур;
- финансирование посевных и уборочных работ на 29,6 тыс. га посевных площадей хлопчатника;
- сохранение и создание дополнительных рабочих мест на селе;
- стабилизация внутреннего рынка сельхозпродукции и обеспечение гарантированной продовольственной безопасности страны;
- повышение финансовой устойчивости Корпорации;
- обеспечение привлекательности села для инвесторов и привлечение дополнительных заемных средств в производство сельскохозяйственных культур;
- уменьшение себестоимости производства зерновых, что приведет к повышению конкурентоспособности казахстанского зерна на международных рынках и, как следствие, к наращиванию объемов экспорта.
Таким образом, косвенные и неизмеряемые выгоды от реализации инвестиций получат в первую очередь сельхозтоваропроизводители, предприятия смежных отраслей экономики, а в конечном счете государство в виде роста объемов налоговых поступлений в бюджет.
Ожидаемые результаты от финансирования зернового терминала в порте Актау:
- увеличение объемов экспорта казахстанского зерна;
- увеличение экспортных возможностей Республики Казахстан путем предоставления альтернативных маршрутов для экспорта казахстанского зерна на зарубежные рынки;
- развитие транспортной цепочки портов Актау-Баку-Поти;
- уменьшение стоимости доставки зерна до Азербайджана, Грузии путем снижения действующего тарифа АО "Ақ-Бидай Терминал" на перевалку зерна и железнодорожных тарифов при транспортировке зерна по территории Казахстана, Грузии, Азербайджана.
Снижение транспортных расходов планируется за счет уменьшения ставок на перевалку в портах Актау и Баку (отпадет необходимость обслуживания кредита) и снижения стоимости фрахта Актау-Баку.
В случае транспортировки казахстанского зерна через порт Актау не менее 60% транспортных расходов поступают казахстанским транспортным организациям, а вагоны-зерновозы не выходят за пределы республики. Кроме того, при достижении минимального стабильного уровня экспорта через зерновой терминал в порте Актау в размере 200 тысяч тонн в год минимальный ежегодный чистый доход предприятия, после уплаты всех налогов и других обязательных платежей, будет составлять не менее 80 миллионов тенге в денежных средствах, что за период действия предприятия (срок действия текущего договора аренды земли - по 2025 год) даст поступление денежных средств в размере 1,6 миллиардов тенге. В случае стабилизации среднегодового уровня экспорта в размере 300 тысяч тонн чистый доход за этот же период составит 3 миллиарда тенге. В случае же достижения предельно возможных (с точки зрения технических возможностей терминала) объемов экспорта чистый доход может составить до 10 миллиардов тенге до 2025 года.
Ожидаемые результаты от строительства хлопкоперерабатывающего завода в Южно-Казахстанской области:

Осы жобаны іске асыру нәтижесінде келешекте мақтаны қайта өңдеу рыногының 13-15%-н алатын қазіргі заманғы жылдық қуаты 60 мың тонна мақта өңдейтін зауыт құрылады.
толық циклді қайта өңдеу жабдығында жасалған жоғары технологиялық процестерге негізделген қазіргі заманғы мақта өңдейтін зауытты құру Қазақстанда өндірілетін мақтаның бәсекеге түсу қабілетін көтеруге мүмкіндік береді, сондай-ақ:
шитті мақтаны сатып алу бағаларын тұрақтандыруды қамтамасыз етеді, бұл шитті мақтаны өндіру мен қайта өңдеу көлемдерін ұлғайтуға мүмкіндік береді;
ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерінің мақта сапасын жақсартуға, оны әлемдік стандарттар деңгейіне дейін жеткізуге мүдделілігіне әкеп соқтырады, бұл өз кезегінде мақта талшығы экспортының көлемін ұлғайтуға мүмкіндік береді;
Отандық шитті мақта тауарын өндірушілерді рыноктағы бағалардан төмен жеңілдетілген бағалармен мақтаны қайта өңдеу қызметтерімен, ал Қазақстан Республикасының тоқыма және тамақ өнеркәсіптерін сапасы жоғары шикізатпен қамтамасыз етуге мүмкіндік береді;
Жаңа жұмыс орындарын құрады;
Ауыл экономикасына инвестициялардың құйылуын ұлғайтады.
Баку портындағы терминалдар салудан күтілетін нәтижелер:
- Астықты Кавказ, Түркия, ЕҚ елдеріне өткізуге қатысты Қазақстан Республикасының экспорттық мүмкіндігін арттыру;
- өткізудің жалпы жылдық көлемі 500 мың тоннаға дейінгі әрбір қабылдау терминалында бір уақытта 15 мың тоннаға дейін астық сақтау мүмкіндігі.
Бакумен Поти порттарындағы терминалды жасауға қатысу осы астық терминалдарын бір көлік тізбегіне үйлестіруге мүмкіндік береді, бұл Әзірбайжан және шектес елдердің, бірінші кезекте Грузия мен Түркияның рыноктарында қазақстан астығының позициясын бекітуге және күшейтуге жағдай жасайды, сондай-ақ Кавказ арқылы Грузияның қара теңіз порттарына астықты әрі қарай жылжытуға мүмкіндік береді.
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы"
акционерлік қоғамын дамытудың
2006-2008 жылдарға арналған
жоспарына 1 қосымша
2006-2008 жылдарға арналған дамудың маңызды
көрсеткіштерінің болжамы (өз қызметі бойынша)
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" акционерлік қоғамы
1 нысан
Р.с
N
Көрсеткіштер
Өл-
шем
бір-
лігі
2004 ж.
есеп
2005 ж.
бағалау
2005 ж.
2004
ж-ға
%-бен
2006 ж.
болжам
А
Б
1
2
3
4
5
1.
Өндірілген
өнімнің
(жұмыстар-
дың, қызмет
көрсетулер-
дің) көлемі-
барлығы:
саны/ба-
ғасы

В результате реализации данного проекта будет создан современный хлопкоперерабатывающий завод годовой мощностью 60 тыс. тонн хлопка-сырца, который в перспективе может занять порядка 13-15% рынка переработки хлопка.
Создание нового современного хлопкоперерабатывающего завода основанного на высокотехнологических процессах, совершенном оборудовании с полным циклом переработки, позволит повысить конкурентоспособность производимого в Казахстане хлопка, а также:
обеспечит стабилизацию закупочной цены на хлопок-сырец, что позволит увеличить объемы производства и переработки хлопка-сырца;
приведет к повышению заинтересованности СХТП в улучшении качества хлопка, доведению его до уровня мировых стандартов, что позволит в свою очередь увеличить объемы экспорта хлопка-волокна;
позволит обеспечить отечественных товаропроизводителей хлопка-сырца услугами по переработке хлопка по льготным расценкам ниже существующих на рынке, а текстильную и пищевую промышленность Республики Казахстан высококачественным сырьем;
создать новые рабочие места;
увеличить приток инвестиций в сельскую экономику.
Ожидаемые результаты от строительства терминалов в порте Баку:
- увеличение экспортных возможностей Республики Казахстан в части реализации зерновых в страны Закавказья, Турцию, страны ЕС;
- возможность единовременного хранения на каждом приемном терминале до 15 тыс. тонн зерновых с общим годовым объемом перевалки до 500 тыс. тонн.
Участие Корпорации в создании терминалов в портах Баку и Поти позволит увязать в единую транспортную цепочку данные зерновые терминалы, что создаст условия для закрепления и усиления позиций казахстанского зерна на рынке Азербайджана и сопредельных стран, в первую очередь, Грузии и Турции, а также даст возможность дальнейшего продвижения зерна через Кавказ на черноморские порты Грузии.
Приложение 1
к Плану АО "Продовольственная
контрактная корпорация"
на 2006-2008 годы
Прогноз важнейших показателей развития
на 2006-2008 годы
(по собственной деятельности) Акционерное общество
"Продовольственная контрактная корпорация"
Форма 1
(в тыс. тенге)
N
п/п
Показатели
Един,
измер.
2004 г.
отчет
2005 г.
оценка
2005 г.
в % к
2004 г.
А
Б
1
2
3
4
1.
Объем произ-
веденной
продукции
(работ,
услуг) - всего:
к-во/
стоим.

2006-2008 жылдарға арналған
жоспарына 8 қосымша
2006 жылға арналған шығыстар болжамы
(мемлекеттік ресурстарды басқару)
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" акционерлік қоғамы
4 нысан
мың теңге
Р.с.
N
Көрсеткіштер
атауы
2004 ж
есеп
2005 ж.
бағалау
2006 ж. (болжам)
1 тоқсан
1 жарты
жылдық
А
Б
1
2
3
4
Шығыстар,
барлығы
1135829,90
1002154,39
297633,74
595267,48
1
Жалпы және
әкімшілік
шығыстар,
барлығы
1.1
Материалдар
1.2
Қызметкерлер-
ге еңбекақы
төлеу
1.3
Еңбекақыға
төленетін
төлемнен
ақша бөліп
шығару
1.3.1
Әлеуметтік
салық
1.3.2
Әлеуметтік
сақтандыру
қорына ақша
бөліп шығару
1.4
Негізгі құралдардың
және мате-
риалдық емес
активтердің
амортизациясы
1.5
Негізгі құралдарды
және мате-
риалдық емес
активтерді
жөндеу және
қызмет
көрсету
1.6
Коммуналдық
шығыстар
1.7
Іссапар
шығыстары,
барлығы
1.7.1
белгіленген
нормалар
шегінде
1.7.2
нормадан тыс
1.8
Өкілеттік
шығыстар
1.9
Қызметкерлер-
дің білікті-
лігін
көтеруге
арналған
шығыстар
1.10
Директорлар
кеңесін
қаржыландыру-
ға арналған
шығыстар
1.11
Салықтарға
байланысты
шығыстар
1.12
Кеңсе және
баспа
жұмыстары
1.13
Байланыс
қызметі
1.14
Күзетке
арналған
шығыстар
1.15
Кеңестік
(аудиторлық)
және
ақпараттық
қызметтер
1.16
Банктік
қызмет
көрсетулер
1.17
Сақтандыруға
арналған
шығыстар
1.18
Сот шығыстары
1.19
Шарттың
талаптарын
бұзғаны үшін
айыппұлдар,
өсімақылар
және тұрақ-
сыздық
төлемдері
1.20
Кірісті
жасырғаны
(азайтып
көрсеткені;
үшін айып-
пұлдар мен
өсімақылар
1.21
Жымқырудан
болған
зияндар,
нормадан тыс
жоғалтулар,
ТМЗ-дың
жетіспеуі
1.22
Жалға алуға
байланысты
шығыстар
1.23
Әлеуметтік
салаға
арналған
шығыстар
1.23.1
Әлеуметтік
сала объекті-
лерін қаржы-
ландыруға
арналған
шығыстар
1.23.2
Мерекелік,
мәдени-көп-
шілік және
спорттық
іс-шараларды
өткізуге
арналған
шығыстар

на 2006-2008 годы
Прогноз расходов на 2006 год
(по управлению государственными ресурсами)
Акционерное общество
"Продовольственная контрактная корпорация"
Форма 4
(в тыс. тенге)
N
п/п
Наименование
показателей
2004 г.
отчет
2005 г.
оценка
2006 г. (прогноз)
1
квартал
1
полугодие
А
Б
1
2
3
4
Расходы,
всего
1135829,90
1002154,39
297633,74
595267,48
1
Общие и адми-
нистративные
расходы, всего
1.1
Материалы
1.2
Оплата труда
работников
1.3
Отчисления
от оплаты
труда
1.3.1
Социальный
налог
1.3.2
Отчисления в
Фонд социального
страхования
1.4
Амортизация
основных
средств и
нематериаль-
ных активов
1.5
Обслуживание
и ремонт
основных
средств
и нематериа-
льных активов
1.6
Коммунальные
расходы
1.7
Командировоч-
ные расходы,
всего
1.7.1
в пределах
установленных норм
1.7.2
сверх норм
1.8
Представите-
льские
расходы
1.9
Расходы на
повышение
квалификации
работников
1.10
Расходы на
содержание
Совета
директоров
1.11
Расходы по
налогам
1.12
Канцелярские
и типографс-
кие работы
1.13
Услуги связи
1.14
Расходы на
охрану
1.15
Консультацио-
ные (ауди-
торские) и
информацион-
ные услуги
1.16
Банковские
услуги
1.17
Расходы на
страхование
1.18
Судебные
издержки
1.19
Штрафы, пени
и неустойки
за нарушение
условий дого-
вора
1.20
Штрафы и
пени за
сокрытие
(занижение)
дохода
1.21
Убытки от
хищений,
сверхнорма-
тивные поте-
ри, порча,
недостача
ТМЗ
1.22
Расходы по
аренде
1.23
Расходы на
социальную
сферу
1.23.1
Расходы на
содержание
объектов
социальной
сферы
1.23.2
На проведение
праздничных,
культурно-
массовых
и спортивных
мероприятий

9640,74
9827,34
4.2.5
4.2.6
622124,53
625897,56
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы"
акционерлік қоғамын дамытудың
2006-2008 жылдарға арналған
жоспарына 11 қосымша
N 1 инвестициялық жобаның төлқұжаты
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" АҚ
7 нысан
Р.с
N№
Көрсеткіштердің
атауы
Ақпарат
1
Жобаның атауы
Отандық ауыл шаруашылығы
тауар өндірушілерін көктемгі
дала және егін жинау
жұмыстарын өткізу үшін
қаржыландыру
2
Жобаны іске асыруға
қатысушы
"Азық-түлік келісім-шарт
корпорациясы" АҚ
3
Инвестициялык жобаның
мақсаты
Көктемгі дала және егін
жинау жұмыстарын өткізуді
қаржыландыру
4
Инвестициялық жобаның
сипаттамасы
Көктемгі дала және егін
жинау жұмыстарын өткізу
мақсатында ауыл шаруашылығы
тауар өндірушілерін мына
кестемен қаржыландыру:
жыл сайын 1 мамырға дейін:
Ауыл шаруашылығы тауар
өндірушілерінің тізімін
облыстық әкімшіліктердің
жұмыс тобымен келісіп
қалыптастыру
5
Жобаны іске асыру орны
Қазақстан Республикасы
6
Инвестициялық өнімнің
неге арналғаны,
негізгі техникалық
сипаттамасы
(инвестициялық
өнімнің атауы,
тұтынушылар
категориясы,
тұтыну спецификасы
және т.б.)
Көктемгі дала және егін
жинау жұмыстарын өткізу
үшін ауыл шаруашылығы тауар
өндірушілерін қаржыландыру
7
Инвестициялық өнімді
іске асыру масштабы
аудандық (қалалық),
облыстық, ел ішіндегі,
сыртқы рынок (ТМД
елдерінің рыногы)
ішкі және сыртқы рынок,
оның ішінде ТМД елдері
8
Инвестицияларды
қайтаруды қамтамасыз
ету түрі
-
9
Болуы мүмкін қауіптер
(нақты)
10
Инвестициялық жобаны
іске асыру мерзімі,
жыл және ай
2006, 2007 және 2008
жылдардағы наурыз-қазан
10.1
Жобаның өзін өзі
ақтау мерзімі, аймен
8 ай
10.2
Инвестицияларды толық
көлемде қайтару
мерзімі, аймен
-
11
Жобаның сипаттамасы
(жаңа өндіріс, жұмыс
істеп тұрған өндірісті
кеңейту, қайта жаңарту,
шығарылатын өнімнің
номенклатурасын
ауыстыру және
көбейту, басқалар).
жұмыс істеп тұрған
өндірісті кеңейту
12
Инвестицияларды пайдалану бағыты
ауыл шаруашылығы
13
Жеткізу шарттарының және
инвестициялық өнімді
сатып алу ниеті туралы
хаттамалардың болуы
(бар болған жағдайда
олардың саны мен құнын
көрсету)
-
14
Инвестициялық жобаның
(жоба-смета құжаттамасы,
өндірістік қуаттардың болуы, басқалар) дайындық деңгейі
15
Жобаның құны, теңге,
барлығы (АҚШ доллары)
18500000000,00
(142307692,3 АҚШ доллары)
16
Сырттан тартылған
инвестициялардың қажетті
көлемі
16500000000,00
16.1
Өз инвестицияларының
қажетті көлемі
-
16.2
Жұмсалған шығыстар
-
17*
Қарыз (кредит)
қаражаттарың сырттан
тарту нысандары және
олардың көздері
республикалық бюджет
қаржылары және өз қаржылары
18
Қауіптерді (нақты)
болдырмау және азайту
іс-шаралары
екінші деңгейдегі
банктердің кепілдіктері,
"Сатушыны сақтандыру"
үлгісімен сақтандыру,
фьючерстік келісім-шарттарды
жасау арқылы тауарды сату
кезіндегі бағаның төмендеу
мүмкіндігі - келешекте
жеткізілетін астықтың
белгіленген бағасы
19
Қосымша жұмыс орындарының
болжамдық саны, барлығы
1 жылдағы, 2 жылдағы,
3 жылдағы бірлік
-

9640,74
9827,34
4.2.5
4.2.6
621356,00
622124,53
625897,56
Приложение 11
к Плану АО "Продовольственная
контрактная корпорация"
на 2006-2008 годы
Паспорт инвестиционного проекта N 1
АО "Продовольственная контрактная корпорация"
Форма 7
N
п/п
Наименование показателей
Информация
1
Наименование
проекта
Финансирование отечественных СХТП для
проведения весенне-полевых и уборочных
работ
2
Участники
реализации проекта
АО "Продкорпорация"
3
Цели
инвестиционного
проекта
Финансирование проведения
весенне-полевых и уборочных работ
4
Описание
инвестиционного
проекта
финансирование СХТП в целях проведения
весенне-полевых и уборочных работ по
следующему  графику:   ежегодно до 1
мая: формирование и согласование с
рабочими группами областных акиматов
списков СХТП.  Ежегодно до 1 июля:
заключение договоров на финансирование
5
Место реализации
проекта
Республика Казахстан
6
Назначение, основ-
ные технические
характеристики
инвестиционного
продукта
(наименование
инвестиционного
продукта, категория
потребителей, спе-
цифика потребления,
и т.д.)
Финансирование отечественных СХТП для
проведения весенне-полевых и уборочных
работ
7
Масштабы реализации
инвестиционного
продукта (районный
(городской),
областной, внутрен-
ний страновой,
внешний рынок
(рынок стран СНГ)
внутренний и внешный рынок, в том числе страны СНГ
8
Вид обеспечения
возврата инвестиций
-
9
возможные риски
(конкретно)
10
Срок реализации
инвестиционного
проекта, год и
месяц
март-октябрь 2006, 2007 и 2008 годов
10.1
Срок окупаемости
проекта, месяцев
8 месяцев
10.2
Срок возврата
инвестиций в
полном объеме,
месяцев
_
11
Характер проекта
(новое производст-
во, реконструкция,
расширение дейст-
вующего производст-
ва, смена или уве-
личение номенклату-
ры выпускаемой
продукции, иное)
расширение действующего производства
12
Направление исполь-
зования инвестиций
сельское хозяйство
13
Наличие договоров
поставки или прото-
колов о намерении
приобретения
инвестиционного
продукта (при нали-
чии указать коли-
чество и стоимость
таковых)
-
14
Уровень готовности
инвестиционного
проекта (проектно-
сметная документа-
ция, наличие
производственных
мощностей, иное)
15
Стоимость проекта,
тенге всего
(долл. США)
18500000000,00
(142307692,3 долл. США)
16
Требуемый объем
привлеченных
инвестиций
16500000000,00
16.1
Требуемый объем
собственных
инвестиций
-
16.2
Уже произведенные
расходы
-
17*
Формы привлечения
заемных (кредитных)
средств и их
источники
средства республиканского бюджета и
собственные средства
18
Меры по предупреж-
дению и уменьшению
рисков (конкретно)
гарантии банков второго уровня,
хеджирование по типу "хедж продавца",
возможное снижение цены при реализации
товара посредствам заключения
фьючерсных контрактов - фиксированые
цены будущей поставки зерна
19
Прогнозное
количество
дополнительных
рабочих мест
всего, ед. в 1 год,
2 год, 3 год
-

19.1
оның ішінде уақытша
жұмыспен қамтылғаны,
бірлік
-
20
Салықтық түсімдердің
болжамдық көбеюі,
алдағы өткен жылдағы,
сондай-ақ 3 жыл ішінде
болжанған орта мерзімді
қол жеткен деңгейден %
2006 жылы - 132,15%,
2007 жыл - 146,25%,
2008 жыл - 161,3%
21
Мемлекеттің тікелей
қатысуымен мемлекеттік бюджетке кірістердің түсуінің болжамдық көбеюі, алдағы өткен үш жыл ішінде және болжанып отырған үш жыл ішіндегі орта мерзімді қол жеткен деңгейден %
2007 жыл - 132,15%,
2007 жыл - 146,25%,
2008 жыл - 161,3%
*- қол қойылған кредиттік келісімдер, мемлекеттік емес облигациялар мен басқа құжаттар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік болған кезде қаражат алу көздері көрсетіледі
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы"
акционерлік қоғамын дамытудың
2006-2008 жылдарға арналған
жоспарына 12 қосымша
N 2 инвестициялық жобаның төлқұжаты
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" АҚ
7 нысан
Р.с.
N
Көрсеткіштер атауы
Ақпарат
1
Жобаның атауы
"Ақ бидай-Терминал" АҚ-тың
жарғылық капиталын ұлғайту
жолымен Ақтау портындағы астық
терминалын қаржыландыру
2
Жобаны іске
асыруға қатысушылар
"Азық-түлік корпорациясы" АҚ,
"Ақ Бидай-Терминал" ЖШС
3
Инвестициялық
жобаның мақсаты
Қазақстан астығын өткізу
көлемін ұлғайту жолымен Ақтау
теңіз портындағы терминалдың
әрі карай дамуы
4
Инвестициялық
жобаның сипаттамасы
Айналым қаржыларын толтыру және
астық терминалын жабдықтау
5
Жобаны іске асыру
орны
Қазақстан Республикасы, Ақтау
порты
6
Инвестициялық
өнімнің неге
арналғаны, негізгі
техникалық
сипаттамасы
(тұтынушылар
категориясы, тұтыну
спецификасы және
т.б.)
Қазақстан астығының экспорт
көлемін ұлғайту
7
Инвестициялық
өнімді іске асыру
масштабы (аудандық
(қалалық), облыстық, ел
ішіндегі, сыртқы
рынок (ТМД
елдерінің рыногы)
сыртқы рынок, оның ішінде ТМД
елдері
8
Инвестицияларды
қайтаруды
қамтамасыз ету түрі
-
9
Болуы мүмкін
қауіптер (нақты)
10
Инвестициялық
жобаны іске асыру
мерзімі, жыл және
ай
2006 жылғы мамыр - маусым
10.1
Жобаның өзін өзі
ақтау мерзімі,
аймен
89,4
10.2
Инвестицияларды
толық көлемде
қайтару мерзімі,
аймен
-
11
Жобаның сипаттамасы
(жаңа өндіріс,
жұмыс істеп тұрған
өндірісті кеңейту,
қайта жаңарту,
шығарылатын өнімнің
номенклатурасын
ауыстыру және
көбейту, басқалар)
жұмыс істеп тұрған өндірістің
кеңейтуі
12
Инвестицияларды
пайдалану бағыты
көлік инфрақұрылымы
13
Жеткізу шарттарының
және инвестициялық
өнімді сатып алу
ниеті туралы
хаттамалардың
болуы (бар болған
жағдайда олардың
саны мен құнын
көрсету)
-
14
Инвестициялық
жобаның (жоба-смета
құжаттамасы, өндірістік қуаттардың болуы,
басқалар) дайындық
деңгейі
жұмыс істеп тұрған өндіріс
15
Жобаның құны,
теңге барлығы (АҚШ
доллары)
1100000000,00
(8461538,46 АҚШ доллары)
16.
Сырттан тартылған
инвестициялардың
қажетті көлемі
1100000000,00

19.1
в том числе
временно занятые,
ед.
-
20
Прогнозное
увеличение
налоговых
поступлений, % от
достигнутого
среднемесячного
уровня предыдущего
года, а также за
прогнозируемые 3
года
2006 год - 132,15%,
2007 год - 146,25%,
2008 год - 161,3%
21
Прогнозное увеличе-
ние поступлений
доходов в государ-
ственный бюджет от
непосредственного
участия государства, %
от достигнутого
среднегодового
уровня за предыду-
щие три года и за
прогнозные три года
2007 год - 132,15%,
2007 год - 146,25%,
2008 год - 161,3%
Приложение 12
к Плану АО "Продовольственная
контрактная корпорация"
на 2006-2008 годы
Паспорт инвестиционного проекта N 2
АО "Продовольственная контрактная корпорация"
Форма 7
№N
п/п
Наименование
показателей
Информация
1
Наименование
проекта
Финансирование зернового терминала
в порту Актау путем увеличения
уставного капитала АО
"Ақ Бидай-Терминал"
2
Участники
реализации
проекта
АО "Продкорпорация",
АО "Ақ Бидай-Терминал"
3
Цели
инвестиционного
проекта
дальшейшее развитие терминала в
морском порту Актау путем
увеличения объемов перевалки
казахстанского зерна
4
Описание
инвестиционного
проекта
пополнение оборотных средств и
оснащение зернового терминала
5
Место реализации
проекта
Республика Казахстан, порт Актау
6
Назначение,
основные техни-
ческие характерис-
тики инвестицион-
ного продукта
(наименование
инвестиционного
продукта, катего-
рия потребителей,
специфика потреб-
ления, и т.д.)
увеличение объемов экспорта
казахстанского зерна
7
Масштабы реализа-
ции инвестиционно-
го продукта
(районный (город-
ской), областной,
внутренний стра-
новой, внешний
рынок (рынок
стран СНГ)
внешний рынок, в том числе страны
СНГ
8
Вид обеспечения
возврата инвес-
тиций
-
9
Возможные риски
(конкретно)
10
Срок реализации
инвестиционного
проекта, год и
месяц
май-июнь 2006 года
10.1
Срок окупаемости
проекта, месяцев
89,4
10.2
Срок возврата
инвестиций в
полном объеме,
месяцев
-
11
Характер проекта
(новое производ-
ство, реконструк-
ция, расширение
действующего
производства,
смена или увеличе-
ние номенклатуры
выпускаемой
продукции, иное)
расширение действующего производства
12
Направление
использования
инвестиций
транспортная инфраструктура
13
Наличие договоров
поставки или про-
токолов о намере-
нии приобретения
инвестиционного
продукта (при
наличии указать
количество и
стоимость таковых)
-
14
Уровень готовности
инвестиционного
проекта (проектно-
сметная документа-
ция, наличие
производственных
мощностей, иное)
действующее производство
15
Стоимость проекта,
тенге всего
(долл. США)
1100000000,00 (8461538,46 долл. США)
16
Требуемый объем
привлеченных
инвестиций
1100000000,00

16.1
Өз инвестициялары-
ның қажетті көлемі
-
16.2
Жұмсалған шығыстар
-
17*
Қарыз (кредит)
қаражаттарын
сырттан тарту
нысандары және
олардың көздері
республикалық бюджет қаржылары
және өз қаржылары
18
Қауіптерді (нақты)
болдырмау және
азайту іс-шаралары
19
Қосымша жұмыс
орындарының
болжамдық саны,
барлығы 1 жылдағы, 2   жылдағы, 3
жылдағы бірлік
19.1
оның ішінде
уақытша жұмыспен
қамтылғаны, бірлік
20
Салықтық
түсімдердің
болжамдық көбеюі,
алдағы өткен
жылдағы, сондай-ақ
3 жыл ішінде
болжанған орта
мерзімді қол
жеткен деңгейден %
21
Мемлекеттің тікелей
қатысуымен мемле-
кеттік бюджетке
кірістердің түсуінің болжамдық
көбеюі, алдағы
өткен үш жыл
ішінде және
болжанып отырған
үш жыл ішіндегі
орта мерзімді қол
жеткен деңгейден %
*- қол қойылған кредиттік келісімдер, мемлекеттік емес облигациялар мен басқа құжаттар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік болған кезде қаражат алу көздері көрсетіледі
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы"
акционерлік қоғамын дамытудың
2006-2008 жылдарға арналған
жоспарына 13 қосымша
N 3 инвестициялық жобаның төлқұжаты
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" АҚ
7 нысан
Р.с.
N
Көрсеткіштер атауы
Ақпарат
1
Жобаның атауы
Баку портындағы астық қабылдау терминалын салу және жабдықтау
(Әзірбайжан Республикасы)
2
Жобаны іске
асыруға қатысушылар
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" АҚ
3
Инвестициялық
жобаның мақсаты
Баку портындағы астық қабылдау
терминалын салу және жабдықтау
4
Инвестициялық
жобаның сипаттамасы
бір жолғы сақтау қуаты 15 мың
тоннаға дейін және жылдық
өткізу қуаты 500 мың тоннаға
дейінгі Баку теңіз портындағы
астық қабылдау терминалын салу
жөне жабдықтау
5
Жобаны іске асыру
орны
Әзірбайжан Республикасы, Баку
порты
6
Инвестициялық
өнімнің неге
арналғаны, негізгі
техникалық
сипаттамасы
(тұтынушылар
категориясы, тұтыну
спецификасы және
т.б.)
Кавказ, Түркия, ЕҚ елдеріне
астықты сату бойынша Қазақстан
Республикасының экспорттық
мүмкіндігін ұлғайту
7
Инвестициялық
өнімді іске асыру
масштабы (аудандық
(қалалық), облыстық, ел
ішіндегі, сыртқы
рынок (ТМД
елдерінің рыногы)
сыртқы рынок, оның ішінде ТМД
елдері
8
Инвестицияларды
қайтаруды қамтамасыз ету түрі
-
9
Болуы мүмкін
қауіптер (нақты)
10
Инвестициялық
жобаны іске асыру
мерзімі, жыл және
ай
2006 жылғы қараша-желтоқсан
10
қаң-
тар
Жобаның өзін өзі
ақтау мерзімі,
аймен
99,12
10
ақпан
Инвестицияларды
толық көлемде
қайтару мерзімі,
аймен
-
11
Жобаның сипаттамасы
(жаңа өндіріс,
жұмыс істеп тұрған
өндірісті кеңейту,
қайта жаңарту,
шығарылатын өнімнің
номенклатурасын
ауыстыру және
көбейту, басқалар)
құрылыс
12
Инвестицияларды
пайдалану бағыты
көлік инфрақұрылымы
13
Жеткізу шарттары-
ның және инвести-
циялық өнімді сатып алу ниеті туралы хаттамалар-
дың болуы (бар болған жағдайда олардың саны мен құнын көрсету)
-
14
Инвестициялық
жобаның (жоба-смета
құжаттамасы, өндірістік
қуаттардың болуы,
басқалар) дайындық
деңгейі
техникалық-экономикалық
негіздеме
15
Жобаның құны,
теңге барлығы (АҚШ
доллары)
400000000,00
(3076923,08 долл.США)
16.
Сырттан тартылған
инвестициялардың
қажетті көлемі

16.1
Требуемый объем
собственных
инвестиций
-
16.2
Уже произведенные
расходы
-
17*
Формы привлечения
заемных (кредит-
ных) средств и их
источники
средства республиканского бюджета
18
Меры по предупреж-
дению и уменьшению
рисков (конкретно)
19
Прогнозное
количество
дополнительных
рабочих мест
всего, ед. в 1
год, 2 год, 3 год
19.1
В том числе
временно занятые,
ед.
20
Прогнозное увели-
чение налоговых
поступлений, % от
достигнутого сред-
немесячного уровня
предыдущего года,
а также за прогно-
зируемые 3 года
21
Прогнозное увели-
чение поступлений
доходов в государ-
ственный бюджет
от непосредствен-
ного участия
государства, % от
достигнутого сред-
негодового уровня
за предыдущие три
года и за прогноз-
ные три года
Приложение 13
к Плану АО "Продовольственная
контрактная корпорация"
на 2006-2008 годы
Паспорт инвестиционного проекта N№3
АО "Продовольственная контрактная корпорация*
Форма 7
N
п/п
Наименование
показателей
Информация
1
Наименование
проекта
Строительство и оснащение приемного
зернового терминала в порту Баку
(Республика Азербайджан)
2
Участники
реализации проекта
АО "Продкорпорация"
3
Цели
инвестиционного
проекта
Строительство и оснащение зернового терминала в порту Баку
4
Описание
инвестиционного
проекта
строительство и оснащение приемного зернового терминала в морском порту Баку, с мощностью единовременного хранения до 15 тыс. тонн и годовой пропускной мощностью до 500 тыс. тонн
5
Место реализации
проекта
Республика Азербайджан, порт Баку
6
Назначение, основ-
ные технические
характеристики
инвестиционного
продукта (наимено-
вание инвестицион-
ного продукта,
категория потреби-
телей, специфика
потребления, и
т.д.)
увеличение экспортных возможностей
Республики Казахстан в части
реализации зерновых в страны
Закавказья, Турцию, страны ЕС
7
Масштабы реализа-
ции инвестицион-
ного продукта
(районный(город-
ской), областной,
внутренний страно-
вой, внешний рынок
(рынок стран СНГ)
внешний рынок, в том числе страны СНГ
8
Вид обеспечения
возврата инвестиций
-
9
Возможные риски
(конкретно)
10
Срок реализации
инвестиционного
проекта, год и
месяц
ноябрь-декабрь 2006 года
10.1
Срок окупаемости
проекта, месяцев
99,12
10.2
Срок возврата
инвестиций в
полном объеме,
месяцев
-
11
Характер проекта
(новое производст-
во, реконструкция,
расширение дейст-
вующего производст-
ва, смена или уве-
личение номенкла-
туры выпускаемой
продукции, иное)
строительство
12
Направление
использования
инвестиций
транспортная инфраструктура
13
Наличие договоров
поставки или прото-
колов о намерении
приобретения инвес-
тиционного продукта
(при наличии ука-
зать количество и
стоимость таковых)
-
14
Уровень готовности
инвестиционного
проекта (проектно-
сметная документа-
ция, наличие произ-
водственных мощ-
ностей, иное)
технико-экономическое обоснование
15
Стоимость проекта,
тенге всего
(долл. США)
400000000,00 (3076923,08 долл. США)
16
Требуемый объем
привлеченных инвес-
тиций

400000,00
16.1
Өз инвестициялары-
ның қажетті көлемі
-
16.2
Жұмсалған шығыстар
-
17*
Қарыз (кредит)
қаражаттарын
сырттан тарту
нысандары және
олардың көздері
республикалық бюджет қаржылары
және өз қаржылары
18
Қауіптерді (нақты)
болдырмау және
азайту іс-шаралары
-
19
Қосымша жұмыс
орындарының
болжамдық саны,
барлығы 1 жылдағы, 2   жылдағы, 3
жылдағы бірлік
19.1
оның ішінде
уақытша жұмыспен
қамтылғаны, бірлік
-
20
Салықтық түсімдер-
дің болжамдық көбеюі, алдағы
өткен жылдағы, сондай-ақ 3 жыл ішінде болжанған
орта мерзімді қол
жеткен деңгейден %
21
Мемлекеттің тікелей
қатысуымен мемле-
кеттік бюджетке
кірістердің түсуі-
нің болжамдық көбеюі, алдағы
өткен үш жыл ішінде
және болжанып отырған үш жыл ішіндегі орта мерзімді қол жеткен
деңгейден %
*- қол қойылған кредиттік келісімдер, мемлекеттік емес облигациялар мен басқа құжаттар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік болған кезде қаражат алу көздері көрсетіледі
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы"
акционерлік қоғамын дамытудың
2006-2008 жылдарға арналған
жоспарына 14 қосымша
N 4 инвестициялық жобаның төлқұжаты
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" АҚ
7 нысан
Р.с.
N
Көрсеткіштер атауы
Ақпарат
1
Жобаның атауы
Оңтүстік Қазақстан облысында мақта өңдеу зауытын салу
2
Жобаны іске
асыруға қатысушылар
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" АҚ
3
Инвестициялық
жобаның мақсаты
шикі мақтаның сатып алу бағасын тұрақтандыру, отандық мақта АШТӨ рыноктағы бағалардан төмен жеңілдетілген бағамен мақтаны қайта өңдеу қызметтерімен қамтамасыз ету
4
Инвестициялық
жобаның сипаттамасы
Мақта талшығын алу мақсатында
шикі мақтаны тазалау
5
Жобаны іске асыру
орны
Қазақстан Республикасы
6
Инвестициялық
өнімнің неге арнал-
ғаны, өнімнің негізгі техникалық сипаттамасы
(инвестициялық өнімнің атауы, тұтынушылар
категориясы, тұтыну
спецификасы және
т.б.)
мақта шаруашылығы саласын дамыту
7
Инвестициялық
өнімді іске асыру
масштабы (аудандық
(қалалық), облыс-
тық, ел ішіндегі,
сыртқы рынок (ТМД
елдерінің рыногы)
Қазақстан Республикасының ішкі
рыногы
8
Инвестицияларды
қайтаруды қамтама-
сыз ету түрі
9
Болуы мүмкін
қауіптер (нақты)
10
Инвестициялық жобаны іске асыру
мерзімі, жыл және ай
2006 жылғы 4 тоқсан
10.1
Жобаның өзін өзі
ақтау мерзімі,
аймен
72 ай
10.2
Инвестицияларды
толық көлемде
қайтару мерзімі,
аймен
-
11
Жобаның сипаттамасы
(жаңа өндіріс,
жұмыс істеп тұрған
өндірісті кеңейту,
қайта жаңарту,
шығарылатын өнімнің
номенклатурасын
ауыстыру және
көбейту, басқалар)
жаңа өндіріс
12
Инвестицияларды
пайдалану бағыты
ауыл шаруашылығы
13
Жеткізу шарттары-
ның және инвестициялық
өнімді сатып алу
ниеті туралы
хаттамалардың
болуы (бар болған
жағдайда олардың
саны мен құнын
көрсету)
14
Инвестициялық
жобаның (жоба-смета
құжаттамасы, өндірістік қуаттар-
дың болуы, басқа-
лар) дайындық деңгейі
-
15
Жобаның құны,
теңге, барлығы (АҚШ
доллары)

400000,00
16.1
Требуемый объем
собственных инвес-
тиций
-
16.2
Уже произведенные
расходы
-
17*
Формы привлечения
заемных (кредитных)
средств и их
источники
средства республиканского бюджета
18
Меры по предупреж-
дению и уменьшению
рисков (конкретно)
-
19
Прогнозное коли-
чество дополнитель-
ных рабочих мест
всего, ед. в 1 год,
2 год, 3 год
19.1
В том числе вре-
менно занятые, ед.
_
20
Прогнозное увели-
чение налоговых
поступлений, % от
достигнутого сред-
немесячного уровня
предыдущего года,
а также за прогнозируемые 3 года
21
Прогнозное увели-
чение поступлений
доходов в государ-
ственный бюджет от
непосредственного
участия государст-
ва, % от достигнутого среднегодового
уровня за предыду-
щие три года и за
прогнозные три года
Приложение 14
к Плану АО "Продовольственная
контрактная корпорация"
на 2006-2008 годы
Паспорт инвестиционного проекта N 4
АО "Продовольственная контрактная корпорация"
Форма 7
N
п/п
Наименование
показателей
Информация
1
Наименование
проекта
Строительство хлопкоперерабатывающе-
го завода в Южно-Казахстанской
области
2
Участники
реализации проекта
АО "Продкорпорация"
3
Цели
инвестиционного
проекта
стабилизация закупочной цены на
хлопок-сырец, обеспечение
отечественных СХТП хлопка услугами
по переработке хлопка по льготным
расценкам ниже существующих на рынке
4
Описание
инвестиционного
проекта
очистка хлопка-сырца в целях
получения хлопко-волокна
5
Место реализации
проекта
Республика Казахстан
6
Назначение, основные
технические харак-
теристики инвести-
ционного продукта
(наименование инвес-
тиционного продукта,
категория потреби-
телей, специфика
потребления, и т.д.)
развитие отрасли хлопководства
7
Масштабы реализации
инвестиционного
продукта (районный
(городской), област-
ной, внутренний
страновой, внешний
рынок (рынок стран
СНГ)
внутренний рынок Республики Казахстан
8
Вид обеспечения
возврата инвестиций
_
9
Возможные риски
(конкретно)
10
Срок реализации
инвестиционного
проекта, год и
месяц
4 квартал 2006 года
10.1
Срок окупаемости
проекта, месяцев
72 месяца
10.2
Срок возврата
инвестиций в полном
объеме, месяцев
-
11
Характер проекта
(новое производство,
реконструкция,
расширение действую-
щего производства,
смена или увеличение
номенклатуры выпус-
каемой продукции,
иное)
новое производство
12
Направление исполь-
зования инвестиций
сельское хозяйство
13
Наличие договоров
поставки или прото-
колов о намерении
приобретения инвес-
тиционного продукта
(при наличии ука-
зать количество и
стоимость таковых)
14
Уровень готовности
инвестиционного
проекта (проектно-
сметная документа-
ция, наличие
производственных
мощностей, иное)
-
15
Стоимость проекта,
тенге всего
(долл. США)

1000000000,00
(7575757,58 долл.США)
16.
Сырттан тартылған
инвестициялардың
қажетті көлемі
1000000000,00
16.1
Өз инвестициялары-
ның қажетті көлемі
-
16.2
Жұмсалған шығыстар
-
17*
Қарыз (кредит)
қаражаттарын
сырттан тарту
нысандары және
олардың көздері
республикалық бюджет қаражаттары
18
Қауіптерді (нақты)
болдырмау және
азайту іс-шаралары
19
Қосымша жұмыс
орындарының
болжамдық саны,
барлығы 1 жылдағы, 2   жылдағы, 3
жылдағы бірлік
2006 жыл - 30 адам,
2007 жыл - 58 адам,
2008 жыл - 187 адам
19.1
оның ішінде
уақытша жұмыспен
қамтылғаны, бірлік
20
Салықтық түсімдер-
дің болжамдық көбеюі, алдағы өткен жылдағы, сондай-ақ 3 жыл ішінде болжанған
орта мерзімді қол
жеткен деңгейден %
21
Мемлекеттің тікелей
қатысуымен мемле-
кеттік бюджетке
кірістердің түсуі-
нің болжамдық көбеюі, алдағы
өткен үш жыл
ішінде және
болжанып отырған
үш жыл ішіндегі
орта мерзімді қол
жеткен деңгейден %
*- қол қойылған кредиттік келісімдер, мемлекеттік емес облигациялар мен басқа құжаттар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік болған кезде қаражат алу көздері көрсетіледі
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы"
акционерлік қоғамын дамытудың
2006-2008 жылдарға арналған
жоспарына 15 қосымша
N 5 инвестициялық жобаның төлқұжаты
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" АҚ
7 нысан
Р.с.
N
Көрсеткіштер атауы
Ақпарат
1
Жобаның атауы
Поти (Грузия) портындағы астық қабылдау терминалын салу және жабдықтау
2
Жобаны іске
асыруға қатысушылар
"Азық-түлік келісім-шарт
корпорациясы" АҚ
3
Инвестициялық
жобаның мақсаты
Грузия жөне Әзірбайжан
Республикасы рыноктарына
қазақстан астығын экспортқа
шығару үшін балама бағыттарды
ұсыну жолымен Қазақстан
Республикасының экспорттық
мүмкіндіктерін ұлғайту есебінен
отандық ауыл шаруашылығы тауар
өндірушілерін қолдау
4
Инвестициялық
жобаның сипаттамасы
Бір жолғы сақтау қуаты 15 мың
тоннаға дейін және жылдық
өткізу қуаты 500 мың тоннаға
дейін Поти теңіз портындағы
астық қабылдау терминалын салу
және жабдықтау
5
Жобаны іске асыру
орны
Грузия, Поти порты
6
Инвестициялық
өнімнің неге
арналғаны, негізгі
техникалық
сипаттамасы
(тұтынушылар
категориясы, тұтыну
спецификасы және
т.б.)
қазақстан астығының экспортын ұлғайту
7
Инвестициялық
өнімді іске асыру
масштабы (аудандық
(қалалық), облыстық, ел
ішіндегі, сыртқы
рынок (ТМД
елдерінің рыногы)
сыртқы рынок, оның ішінде ТМД елдері
8
Инвестицияларды
қайтаруды қамтамасыз ету түрі
-
9
Болуы мүмкін
қауіптер (нақты)
10
Инвестициялық
жобаны іске асыру
мерзімі, жыл және
ай
2007 жылғы қараша-желтоқсан
10.1
Жобаның өзін өзі
ақтау мерзімі,
аймен
129,12 ай
10.2
Инвестицияларды
толық көлемде
қайтару мерзімі,
аймен
-
11
Жобаның сипаттамасы
(жаңа өндіріс,
жұмыс істеп тұрған
өндірісті кеңейту,
қайта жаңарту,
ығарылатын өнімнің
номенклатурасын
ауыстыру және
көбейту, басқалар)
құрылыс
12
Инвестицияларды
пайдалану бағыты
көлік инфрақұрылымы
13
Жеткізу шарттары-
ның және инвести-
циялық өнімді сатып алу ниеті туралы хаттамалар-
дың болуы (бар болған жағдайда олардың саны мен құнын көрсету)
-
14
Инвестициялық
жобаның (жоба-смета
құжаттамасы, өндірістік қуаттар-
дың болуы, басқа-
лар) дайындық
деңгейі
техникалық-экономикалық негіздеме
15
Жобаның бағасы,
теңге барлығы (АҚШ
доллары)

1000000000,00
(7575757,58 долл. США)
16
Требуемый объем
привлеченных
инвестиций
1000000000,00
16.1
Требуемый объем
собственных
инвестиций
-
16.2
Уже произведенные
расходы
-
17*
Формы привлечения
заемных (кредитных)
средств и их
источники
средства республиканского бюджета
18
Меры по предупрежде-
нию и уменьшению
рисков (конкретно)
19
Прогнозное количест-
во дополнительных
рабочих мест
всего, ед. в 1 год,
2 год, 3 год
2006 год - 30 чел.,
2007 год - 58 чел.,
2008 год - 187 чел.
19.1
В том числе времен-
но занятые, ед.
20
Прогнозное увеличе-
ние налоговых
поступлений, % от
достигнутого средне-
месячного уровня
предыдущего
21
Прогнозное увеличе-
ние поступлений
доходов в государ-
ственный бюджет от
непосредственного
участия государства, %
от достигнутого
среднегодового уров-
ня за предыдущие
три года и за прог-
нозные три года
Приложение 15
к Плану АО "Продовольственная
контрактная корпорация"
на 2006-2008 годы
Паспорт инвестиционного проекта N№5
АО "Продовольственная контрактная корпорация"
Форма 7
N
п/п
Наименование
показателей
Информация
1
Наименование проекта
Строительство и оснащение
приемного зернового терминала
в порту Поти ( Грузия)
2
Участники реализации
проекта
АО "Продкорпорация"
3
Цели инвестиционного
проекта
Поддержания отечественных сельско-
хозяйственных товаропроизводителей
за счет увеличения экспортных
возможностей Республики Казахстан
путем предоставления альтернативных
маршрутов для экспорта казахстанс-
кого зерна на рынки Грузии и Азер-
байджанской Республик
4
Описание
инвестиционного
проекта
строительство и оснащение приемного
зернового терминала в морском порту
Поти, с мощностью единовременного
хранения до 15 тыс. тонн и годовой
пропускной мощностью до 500 тыс.
тонн
5
Место реализации
проекта
Грузия, порт Поти
6
Назначение, основные
технические характе-
ристики инвестицион-
ного продукта (наиме-
нование инвестицион-
ного продукта, кате-
гория потребителей,
специфика потребле-
ния, и т.д.)
увеличение объемов экспорта
казахстанского зерна
7
Масштабы реализации
инвестиционного
продукта (районный
(городской), област-
ной, внутренний
страновой, внешний
рынок (рынок стран
СНГ)
внешний рынок, в том числе страны
СНГ
8
Вид обеспечения
возврата инвестиций
-
9
возможные риски
(конкретно)
10
Срок реализации
инвестиционного
проекта, год и месяц
ноябрь-декабрь 2007 года
10.1
Срок окупаемости
проекта, месяцев
129,12 месяца
10.2
Срок возврата
инвестиций в полном
объеме, месяцев
-
11
Характер проекта
(новое производство,
реконструкция, расши-
рение действующего
производства, смена
или увеличение номенклатуры выпускаемой
продукции, иное)
строительство
12
Направление использо-
вания инвестиций
транспортная инфраструктура
13
Наличие договоров
поставки или протоко-
лов о намерении
приобретения инвести-
ционного продукта
(при наличии указать
количество и
стоимость таковых)
-
14
Уровень готовности
инвестиционного
проекта (проектно-
сметная документация,
наличие производст-
венных мощностей,
иное)
технико-экономическое обоснование
15
Стоимость проекта,
тенге всего
(долл. США)