Бiртұтас экономикалық кеңiстiк құру туралы келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң макроэкономикалық көрсеткiштерiн жақындастыру жөнiндегi шаралардың iске асырылуын бақылау туралы келiсiм жасасу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 241 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Бiртұтас экономикалық кеңiстiк құру туралы келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң макроэкономикалық көрсеткiштерiн жақындастыру жөнiндегi шаралардың iске асырылуын бақылау туралы келiсiмнiң жобасы мақұлдансын.
2. Бiртұтас экономикалық кеңiстiк құру туралы келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң макроэкономикалық көрсеткiштерiн жақындастыру жөнiндегi шаралардың iске асырылуын бақылау туралы келiсiм жасалсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Бiртұтас экономикалық кеңiстiк құру туралы
келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң макроэкономикалық
көрсеткiштерiн жақындастыру жөнiндегi шаралардың iске
асырылуын бақылау туралы келiсiм
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын 2003 жылғы 19 қыркүйектегi Бiртұтас экономикалық кеңiстiк (бұдан әрi - БЭК) құру туралы  келiсiмге  қатысушы мемлекеттердiң үкiметтерi,
экономикалық ықпалдастықты тереңдетуге, өзара сауда-экономикалық қатынастарды дамытуға ұмтыла отырып,
Тараптар мемлекеттерiнiң аумағында тауарлардың, қызметтердiң, капитал мен жұмыс күшiнiң еркiн қозғалуын қамтамасыз етуге жәрдемдесу мақсатында,
БЭК құру жөнiндегi үйлестiрiлген iс-шараларды жүзеге асыру қажеттiгiн растай отырып,
төмендегiлер туралы келiстi:
1-бап
Осы Келiсiм Тараптар мемлекеттерiнiң макроэкономикалық көрсеткiштерiн жақындастыру жөнiндегi шаралардың iске асырылуын бақылауға қатысты жалпы мәселелердi реттейдi.
2-бап
Тараптар Бiртұтас экономикалық кеңiстiк құру туралы келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң макроэкономикалық көрсеткiштерiнiң Негiзгi макроэкономикалық көрсеткiштер тiзбесi туралы келiсiмнiң (бұдан әрi - Негiзгi макроэкономикалық көрсеткiштер тiзбесi туралы келiсiм) 8-бабында айқындалған келiсiлген сандық мәндерiне қол жеткiзуге бағытталған шараларды әзiрлейдi.
3-бап
Тараптар келiсiлген макроэкономикалық көрсеткiштердi жақындастыруға бағытталған шаралардың iске асырылуын бақылауды жүзеге асыруға мiндеттенедi.
Тараптар мемлекеттерiнiң макроэкономикалық көрсеткiштерiн жақындастыру жөнiндегi шаралардың iске асырылуын бақылауды әрбiр Тарап және үкiметаралық деңгейде жүзеге асырады.
Макроэкономикалық көрсеткiштердi жақындастыру жөнiндегi шаралардың iске асырылуын бақылау жөнiндегi жұмыстарды үкiметаралық деңгейде үйлестiру үшiн жұмыс тобы құрылады, оның құрамына Тараптар мемлекеттерiнiң тиiстi экономикалық, статистикалық және қаржылық органдарының өкiлдерi, сондай-ақ Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Мемлекетаралық статистикалық комитетiнiң өкiлдерi кiредi.

О заключении Соглашения о контроле за реализацией мер по сближению макроэкономических показателей государств-участников Соглашения о формировании Единого экономического пространства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 2006 года N 241
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения о контроле за реализацией мер по сближению макроэкономических показателей государств-участников Соглашения о формировании Единого
экономического пространства.
2. Заключить Соглашение о контроле за реализацией мер по сближению макроэкономических показателей государств-участников Соглашения о формировании Единого экономического пространства.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Соглашение
о контроле за реализацией мер по сближению
макроэкономических показателей государств-участников
Соглашения о формировании Единого экономического пространства
Правительства государств-участников  Соглашения  о формировании Единого  экономического пространства (далее - ЕЭП) от 19 сентября 2003 года, именуемые в дальнейшем Сторонами,
стремясь к углублению экономической интеграции, развитию взаимных торгово-экономических отношений,
в целях содействия обеспечению свободного движения товаров, услуг, капитала и рабочей силы на территории государств Сторон,
подтверждая необходимость осуществления скоординированных мероприятий по формированию ЕЭП,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Настоящее Соглашение регулирует общие вопросы, касающиеся контроля за реализацией мер по сближению макроэкономических показателей государств Сторон.
Статья 2
Стороны разрабатывают меры, направленные на достижение согласованных количественных значений макроэкономических показателей, определенных в  статье 8  Соглашения о перечне основных макроэкономических показателей государств-участников Соглашения о формировании Единого экономического пространства (далее - Соглашение о перечне основных макроэкономических показателей).
Статья 3
Стороны обязуются осуществлять контроль за реализацией мер, направленных на сближение согласованных макроэкономических показателей.
Контроль за реализацией мер по сближению макроэкономических показателей государств Сторон осуществляется каждой Стороной и на межправительственном уровне.
Для координации работ по контролю за реализацией мер по сближению макроэкономических показателей на межправительственном уровне создается рабочая группа, в состав которой входят представители соответствующих экономических, статистических и финансовых органов государств Сторон, а также представители Межгосударственного статистического комитета Содружества Независимых Государств.

4-бап
Тараптар мемлекеттерiнiң макроэкономикалық көрсеткiштерiн жақындастыру жөнiндегi шаралардың iске асырылуын жекелеген мемлекеттер деңгейiнде бақылау функцияларын тиiстi органдар жүзеге асырады, олардың негiзгi мiндеттерi мыналарды қамтиды:
тiзбелерi Негiзгi макроэкономикалық көрсеткiштер тiзбесi туралы келiсiмде қамтылған макроэкономикалық көрсеткiштердiң мониторингi және олардың болжамды бағаларын қарау;
жақындау өлшемi ретiнде келiсiлген макроэкономикалық көрсеткiштердi жақындастыруға бағытталған шаралар бойынша ұсынымдар дайындау;
жұмыс тобының шеңберiнде талқылауға ұсыныстар әзiрлеу.
Жұмыс тобының шеңберiнде тиiстi органдар макроэкономикалық көрсеткiштердi ұсыну нысаны мен мерзiмiн келiседi, сондай-ақ ақпарат алмасуды тiкелей жүзеге асырады.
5-бап
Макроэкономикалық көрсеткiштердi жақындастыру жөнiндегi шаралардың iске асырылуын бақылауды жүзеге асыратын жұмыс тобының негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
тiзбелерi Негiзгi макроэкономикалық көрсеткiштер тiзбесi туралы келiсiмде қамтылған макроэкономикалық көрсеткiштер мониторингiнiң негiзгi нәтижелерiн және олардың болжамды бағаларын қарау;
макроэкономикалық көрсеткiштердi жақындастыру жөнiнде ұсынымдар әзiрлеу;
тараптар мемлекеттерiнiң макроэкономикалық көрсеткiштерiн жақындастыру жөнiндегi шараларды iске асыруға бағытталған мәселелердi пысықтау;
Негiзгi макроэкономикалық көрсеткiштер тiзбесi туралы келiсiмнiң 11-бабына сәйкес iс-шаралар жоспарын әзiрлеу.
Тараптар мемлекеттерiнiң макроэкономикалық көрсеткiштерiн жақындастыру өлшемiне қол жеткiзу жөнiндегi iс-шаралар жоспарының орындалу қорытындылары жыл сайын жекелеген хаттамалармен ресiмделедi және БЭК комиссиясына жiберiледi.
6-бап
Бiртұтас экономикалық кеңiстiк комиссиясы iс-шаралар жоспарын бекiтедi және Тараптар мемлекеттерiнiң әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi және ұзақ мерзiмдi кезеңдерге арналған бағдарламаларын (стратегияларын) әзiрлеген кезде Тараптар мемлекеттерiнiң тиiстi органдары ескеретiн негiзгi макроэкономикалық көрсеткiштердiң келiсiлген мәндерiне қол жеткiзуге бағытталған шешiмдер қабылдайды.
7-бап
Осы Келiсiмде Тараптар қатысушы болып табылатын үшiншi елдермен жасалған басқа халықаралық шарттардың ережелерi қозғалмайды.
8-бап
2003 жылғы 19 қыркүйектегi Бiртұтас экономикалық кеңiстiк құру туралы келiсiмнiң мақсаттары мен қағидаттарын бөлiсетiн кез келген мемлекет осы Келiсiмге қатысушы бола алады. Осы Келiсiмге қосылу шарттары Тараптар мен қосылатын мемлекет арасында жасалатын келiсiмде айқындалады.
9-бап
Тараптардың өзара келiсiмi бойынша осы Келiсiмге оның ажырамас бөлiгi болып табылатын жекелеген хаттамалармен ресiмделетiн өзгерiстер енгiзiлуi мүмкiн.

Статья 4
Функции контроля за реализацией мер по сближению макроэкономических показателей государств Сторон на уровне отдельных государств осуществляются соответствующими органами, основные задачи которых включают:
мониторинг макроэкономических показателей, перечень которых содержится в Соглашении о перечне основных макроэкономических показателей, и рассмотрение их прогнозных оценок;
подготовку рекомендаций по мерам, направленным на сближение макроэкономических показателей, согласованных в качестве критериев сближения;
разработку предложений к обсуждению в рамках рабочей группы.
В рамках рабочей группы соответствующие органы согласуют форму и сроки предоставления макроэкономических показателей, а также непосредственно осуществляют информационный обмен.
Статья 5
Основными задачами рабочей группы по осуществлению контроля за реализацией мер по сближению макроэкономических показателей являются:
рассмотрение основных результатов мониторинга макроэкономических показателей, перечень которых содержится в Соглашении о перечне основных макроэкономических показателей, и их прогнозных оценок;
разработка рекомендаций по сближению макроэкономических показателей;
проработка вопросов, направленных на реализацию мер по сближению макроэкономических показателей государств Сторон;
разработка плана мероприятий в соответствии со  статьей 11  Соглашения о перечне основных макроэкономических показателей.
Итоги выполнения плана мероприятий по достижению критериев сближения макроэкономических показателей государств Сторон ежегодно оформляются отдельными протоколами и направляются в комиссию ЕЭП
Статья 6
Комиссия ЕЭП утверждает план мероприятий и принимает решения, направленные на достижение согласованных значений основных макроэкономических показателей, которые учитываются соответствующими органами государств Сторон при разработке программ (стратегий) социально-экономического развития государств Сторон на среднесрочный и долгосрочный периоды.
Статья 7
Настоящее Соглашение не затрагивает положений других международных договоров с третьими странами, участниками которых являются Стороны.
Статья 8
Любое государство, разделяющее цели и принципы Соглашения о формировании Единого экономического пространства от 19 сентября 2003 года, может стать участником настоящего Соглашения. Условия присоединения к настоящему Соглашению определяются в соглашении, заключаемом между Сторонами и присоединяющимся государством.
Статья 9
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения, которые оформляются отдельными протоколами, являющимися его неотъемлемыми частями.

10-бап
Осы Келiсiмнiң ережелерiн түсiндiруге және/немесе қолдануға қатысты Тараптар арасындағы даулар мен келiспеушiлiктер Тараптар арасында консультациялар мен келiссөздер жүргiзу жолымен шешiледi.
Келiсiмге қол жеткiзiлмеген жағдайда кез келген Тарап дауды БЭК шеңберiндегi дауларды шешу жөнiндегi органға шешуге жiбере алады.
11-бап
Осы Келiсiм Бiртұтас экономикалық кеңiстiк құру туралы келiсiмге қатысушы мемлекеттер жасасқан мынадай келiсiмдер:
Негiзгi макроэкономикалық көрсеткiштер тiзбесi туралы келiсiм;
Статистика әдiснамасын бiрiздендiру және мемлекеттiк статистика органдарын үйлестiру жөнiндегi шаралардың орындалуын бақылау тетiгi туралы келiсiм күшiне енген жағдайда 2005 жылғы "__" қарашада ______________ қаласында қол қойылған Бiртұтас экономикалық кеңiстiк құру туралы халықаралық шарттардың күшiне ену тәртiбi туралы хаттамада көзделген тәртiппен күшiне енедi.
Осы Келiсiм белгiленбеген мерзiмге жасалады. Кез келген Тарап депозитарийге тиiстi жазбаша хабарлама жiбере отырып, өзiнiң осы Келiсiмге қатысуын тоқтата алады. Мұндай Тарап үшiн осы Келiсiмнiң қолданылуы депозитарий жазбаша хабарлама алған күннен бастап 12 ай өткен соң тоқтатылады.
Тараптардың бiрi осы Келiсiмнен шыққан жағдайда, егер Тараптар өзгеше туралы уағдаласпаса, оның қолданылуы аталған Тарап осы Келiсiмнiң қолданылу кезеңiнде осы Тарап үшiн туындаған қаржылық және өзге де мiндеттемелердi толық реттегенге дейiн жалғасады.
200___ жылғы "____"_________ _________ қаласында орыс тiлiнде бiр түпнұсқа данада жасалды. Түпнұсқа данасы депозитарийде сақталады. 2003 жылғы 19 қыркүйектегi Бiртұтас экономикалық кеңiстiк құру туралы келiсiмнiң 4-бабына сәйкес БЭК Комиссиясы құрылған және оған өкiлеттiк берiлген сәтке дейiн Қазақстан Республикасы БЭК құру жөнiндегi халықаралық-құқықтық құжаттардың депозитарийi болып табылады.
Депозитарий Тараптардың әрқайсысына оның куәландырылған көшiрмесiн жiбередi.
Беларусь Республикасының           Қазақстан Республикасының
Үкiметi үшiн                         Yкiметi үшiн
Ресей Федерациясының                         Украина
Үкiметi үшiн                           Yкiметi үшiн

Статья 10
Споры и разногласия между Сторонами относительно толкования и/или применения положений настоящего Соглашения разрешаются путем проведения консультаций и переговоров между Сторонами.
В случае недостижения согласия любая из Сторон может передать спор на разрешение в орган по разрешению споров в рамках ЕЭП.
Статья 11
Настоящее Соглашение вступает в силу в порядке, предусмотренном Протоколом о порядке вступления в силу международных договоров по формированию Единого экономического пространства, подписанным в городе ________"___" ноября 2005 года, при условии вступления в силу следующих соглашений, заключенных государствами-участниками Соглашения о формировании ЕЭП:
Соглашение о перечне основных макроэкономических показателей;
Соглашение о механизме контроля за выполнением мер по унификации методологии статистики и координации государственных органов статистики.
Настоящее Соглашение заключается на неопределенный срок. Любая Сторона может прекратить свое участие в настоящем Соглашении, направив соответствующее письменное уведомление депозитарию. Действие настоящего Соглашения для такой Стороны прекращается по истечении 12 месяцев с даты получения депозитарием письменного уведомления.
В случае выхода одной из Сторон из настоящего Соглашения, оно продолжает применяться до полного урегулирования этой Стороной финансовых и иных обязательств, возникших в период действия настоящего Соглашения для данной Стороны, если Стороны не договорятся об ином.
Совершено в городе ___________ "__"______200__года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится у депозитария. Депозитарием международно-правовых документов по формированию ЕЭП является Республика Казахстан до момента создания и передачи полномочий Комиссии ЕЭП в соответствии со статьей 4 Соглашения о формировании Единого экономического пространства от 19 сентября 2003 года.
Депозитарий направит каждой из Сторон его заверенную копию.
За Правительство              За Правительство
Республики Беларусь           Республики Казахстан
За Правительство              За Правительство
Российской Федерации          Украины