Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 25 қыркүйектегi N 1235 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 2 маусымдағы N 495 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 22 мамырдағы № 653 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.05.22 № 653 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. "Адвокаттық не нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үмiткер адамдардың аттестациядан өту ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 25 қыркүйектегi N 1235  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2001 ж., N 33, 433-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Адвокаттық не нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үмiткер адамдардың аттестациядан өту ережесiнде:
2-тармақта:
бiрiншi абзацта "Әдiлет министрлiгiнiң Халыққа құқықтық көмек және заңгерлiк қызмет көрсетудi ұйымдастыру комитетi" деген сөздер "Әдiлет министрлiгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi абзацта "Әдiлет министрлiгiнiң Халыққа құқықтық көмек және заңгерлiк қызмет көрсетудi ұйымдастыру комитетiнiң төрағасы" деген сөздер "Әдiлет министрi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Аттестация екi кезеңнен тұрады:
1) заңнаманы бiлуiне компьютерлiк тест тапсыру;
2) үмiткердiң бiлiмiн емтихан билеттерi бойынша тексеру.";
4-тармақта:
5) тармақша алынып тасталсын;
үшiншi абзацта "1), 5) тармақшаларда көрсетiлген адвокаттық не нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үмiткер адамдардың ұсынған құжаттары" деген сөздер "1) тармақшада көрсетiлген адвокаттық не нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үмiткер адамның ұсынған құжаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Комиссия аттестациядан өткiзу жөнiндегi көшпелi отырыстар ұйымдастыруға құқылы.";
14-тармақта "тестiлеудi" деген сөз "аттестацияны" деген сөзбен ауыстырылсын;
18-тармақта:
бiрiншi және екiншi абзацтардағы "65" деген сандар "70" деген сандармен ауыстырылсын;
бiрiншi абзац "және екiншi кезеңге жiберiледi" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi және төртiншi абзацтар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 19-1, 19-2, 19-3, 19-4-тармақтармен толықтырылсын:
"19-1. Yмiткердiң бiлiмiн емтихан билеттерi бойынша тексерген кезде өзiнiң мазмұны бойынша әр түрлi билеттер, адвокаттық және нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үмiткерлер үшiн жеке-жеке пайдаланылады.
Комиссия билеттердi құрастырады және бекiтедi. Yмiткерлердiң бiлiмiн бағалауға арналған сұрақтар тиiстi кәсiби қызметтi жүзеге асыру үшiн бiлудi қажет ететiн құқық салалары мен пәндерiнiң тақырыбына сәйкес келуге тиiс. Билеттерде үш сұрақтан болуға тиiс.
Адвокаттық не нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үмiткерлер үшiн емтихан билеттерi бойынша бiлiмiн тексеру бөлек жүргiзiледi.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 сентября 2001 года № 1235
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2006 года № 495. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 мая 2012 года № 653
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 22.05.2012 № 653 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление Правительства Республики Казахстан от 25 сентября 2001 года N 1235 "Об утверждении Правил прохождения аттестации лицами, претендующими на право занятия адвокатской либо нотариальной деятельностью" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 33, ст. 433) следующие изменения и дополнения:
в Правилах прохождения аттестации лицами, претендующими на право занятия адвокатской либо нотариальной деятельностью, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2:
в абзаце первом слова "Комитетом по организации правовой помощи и оказанию юридических услуг населению Министерства юстиции" заменить словами "Министерством юстиции";
в абзаце четвертом слова "Председателем Комитета по организации правовой помощи и оказанию юридических услуг населению Министерства юстиции" заменить словами "Министром юстиции";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Аттестация состоит из двух этапов:
1) сдача компьютерного теста на знание законодательства;
2) проверка знаний претендента по экзаменационным билетам.";
в пункте 4:
подпункт 5) исключить;
в абзаце третьем слова "Документы, указанные в подпунктах 1), 5), представляемые" заменить словами "Документ, указанный в подпункте 1), представляемый";
пункт 10 дополнить абзацем следующего содержания:
"Комиссия вправе организовывать выездные заседания по проведению аттестации.";
в пункте 14 слово "тестирования" заменить словом "аттестации";
в пункте 18:
в абзацах первом и втором цифры "65" заменить цифрами "70";
абзац первый дополнить словами "и допускается ко второму этапу";
абзацы третий и четвертый исключить;
дополнить пунктами 19-1, 19-2, 19-3, 19-4 следующего содержания:
"19-1. При проверке знаний претендента по экзаменационным билетам используются билеты различные по своему содержанию, отдельно для претендентов на право занятия адвокатской и нотариальной деятельностью.
Билеты составляются и утверждаются Комиссией. Вопросы для оценки знаний претендентов должны соответствовать тематике отраслей и дисциплин права, знание которых необходимо для осуществления соответствующей профессиональной деятельности. Билеты должны содержать по три вопроса.
Проверка знаний по экзаменационным билетам для претендентов на право занятия адвокатской либо нотариальной деятельностью проводится раздельно.

19-2. Аттестациялау билеттерi Әдiлет министрлiгiнiң мөрiмен бекiтiлетiн конверттерге салынады.
Аттестациялау билеттерi салынған конверттердi Әдiлет аттестациялау комиссиясының төрағасы аттестацияда аттестацияланушылардың және Әдiлет аттестациялау комиссиясы мүшелерiнiң қатысуымен ашуға тиiс.
19-3. Емтихан билеттерiнiң сұрақтарына жауап беру үшiн аттестацияланушының дайындалуына 10 минуттан аспайтын уақыт берiледi.
Аттестацияланушы ауызша айтқан баяндаған және түсiнiктеме берген сұрақтарға аттестацияланушының берген жауаптарының дұрыстығын Комиссия мүшелерi бес баллдық жүйе бойынша бағалайды. Комиссияның әрбiр мүшесi аттестацияланушының (басқалардан тәуелсiз) жауаптарын бағалайды.
Екiншi кезеңнiң қорытындылары бойынша төрағалық етушi Комиссия мүшелерi ұсынған нәтижелердi есептейдi, содан кейiн жинақталады және Комиссияның барлық қатысушы мүшелерiнiң санына бөлiнедi.
Комиссия мүшелерiнiң бағалары, сондай-ақ аттестацияланушының билет сұрақтары бойынша жинаған орташа баллдары Комиссияның хаттамасында көрсетiледi.
19-4. Егер жалпы орташа баллы кемiнде төрт баллды құраған үмiткер аттестациядан өттi деп саналады.
Сұрақтар бойынша төрт баллдан аз жинаған үмiткер аттестациядан өтпедi деп саналады.";
20-тармақта:
"Тестiлеу" деген сөзден кейiн "және/немесе емтихан сұрақтарына жауабының" деген сөздермен толықтырылсын;
"Комиссия" деген сөзден кейiн "осы Ережеге" деген сөздермен толықтырылсын;
21-тармақтың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Комиссияның отырысында мiндеттi түрде хаттама жүргiзiледi, онда отырыстың күнi, уақыты мен өткiзiлетiн жерi, аттестацияланушының тегi, аты, әкесiнiң аты, тестiлеу нәтижесi, емтихан билетiнiң нөмiрi мен мазмұны, аттестацияланушының жауаптары, билет сұрақтары бойынша Комиссия мүшелерiнiң қойған бағалары және орташа баллдары, сондай-ақ Комиссияның шешiмi көрсетiледi.
Комиссияның хаттамасына аттестацияға қатысқан барлық мүшелерi қол қояды.";
22-тармақта "тестiлеуден өтпеген" деген сөздер "Комиссияда аттестациядан өтпеген" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетiлген қаулыға 1, 2-қосымшалар осы қаулыға 1, 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы жарияланған күнiнен бастап он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2006 жылғы 2 маусымдағы
N 495 қаулысына
1-қосымша
Адвокаттық не нотариаттық қызметпен
айналысу құқығына үмiткер адамдардың
аттестациядан өту ережесiне
1-қосымша
Әдiлет аттестаттау комиссиясының адвокаттық (нотариаттық)
қызметпен айналысу құқығына үмiткердi аттестаттау туралы
шешiмi
200 жылғы "____" ________                       __________ қаласы
Адвокаттық (нотариаттық) қызметпен айналысу құқығына
аттестаттау нәтижелерi бойынша әдiлет аттестаттау комиссиясының
құрамында:
Төраға
Хатшы
Мүшелерi
шешiм шығарды
____________________________ аттестатталсын.
(Т. А. Ә.)
Комиссия төрағасы
Комиссия хатшысы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2006 жылғы 2 маусымдағы
N 495 қаулысына
2-қосымша
Адвокаттық не нотариаттық қызметпен
айналысу құқығына үмiткер
адамдардың аттестациядан өту
ережесiне
2-қосымша
Әдiлет аттестаттау комиссиясының адвокаттық (нотариаттық)
қызметпен айналысу құқығына үмiткердiң аттестациядан өтпегенi
туралы шешiмi
200 жылғы "____" ________                          _________ қаласы
Адвокаттық (нотариаттық) қызметпен айналысу құқығына
аттестаттау нәтижелерi бойынша әдiлет аттестаттау комиссиясының
құрамында:
Төраға
Хатшы
Мүшелерi
шешiм шығарды

19-2. Аттестационные билеты запечатываются в конверты, скрепляемые печатью Министерства юстиции.
Конверты, в которых содержатся аттестационные билеты, подлежат вскрытию на аттестации председателем Аттестационной комиссии юстиции в присутствии аттестуемых и членов Аттестационной комиссии юстиции.
19-3. На подготовку аттестуемым ответов на вопросы экзаменационных билетов отводится не более 10 минут.
Правильность ответов аттестуемого на вопросы, оглашенные и прокомментированные аттестуемым устно, оценивается членами Комиссии по пятибальной системе.
Каждый член Комиссии оценивает ответы аттестуемого (независимо от других).
По итогам второго этапа председательствующий производит подсчет результатов, выставленных членами Комиссии, которые затем складываются и делятся на число всех присутствующих членов Комиссии.
Оценки членов Комиссии, а также средние баллы, набранные аттестуемым по вопросам билета, отражаются в протоколе Комиссии.
19-4. Претендент считается прошедшим аттестацию, если общий средний балл составил не менее четырех баллов.
Претендент, набравший по вопросам менее четырех баллов, считается неаттестованным.";
в пункте 20:
после слова "тестирования" дополнить словами "и/или ответов на экзаменационные вопросы";
после слов "приложениях 1, 2" дополнить словами "к настоящим Правилам";
абзац второй пункта 21 изложить в следующей редакции:
"На заседании Комиссии обязательно ведется протокол, в котором отражаются: дата, время и место заседания, фамилия, имя, отчество аттестуемого, результат тестирования, номер и содержание экзаменационного билета, ответы аттестуемого, оценки, выставленные членами Комиссии, и средние баллы по вопросам билета, а также решение Комиссии.
Протокол Комиссии подписывается всеми членами, принявшими участие в аттестации.";
в пункте 22 слова "не прошедшее тестирование" заменить словами "не аттестованное Комиссией";
приложения 1, 2 к указанному постановлению изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти дней со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 июня 2006 года N 495
Приложение 1
к Правилам прохождения
аттестации лицами, претендующими на
право занятия адвокатской либо
нотариальной деятельностью
Решение
Аттестационной комиссии юстиции
об аттестации претендента на право занятия
адвокатской (нотариальной) деятельностью
г. _________________                      "___"____________ 200__ г
По результатам аттестации на право занятия адвокатской (нотариальной) деятельностью аттестационная комиссия юстиции в составе:
Председателя
Секретаря
Членов
решила
Аттестовать _______________________.
(Ф.И.О.)
Председатель Комиссии
Секретарь Комиссии
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 июня 2006 года N 495
Приложение 2
к Правилам прохождения
аттестации лицами, претендующими на
право занятия адвокатской либо
нотариальной деятельностью
Решение
Аттестационной комиссии юстиции
о неаттестации претендента на право занятия
адвокатской (нотариальной) деятельностью
г. _________________                      "___"____________ 200__ г
По результатам аттестации на право занятия адвокатской (нотариальной) деятельностью аттестационная комиссия юстиции в составе:
Председателя
Секретаря
Членов
решила