Бiртұтас экономикалық кеңiстiк құру туралы келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң Статистика әдiснамасын бiрiздендiру және мемлекеттiк статистика органдарын үйлестiру жөнiндегi шаралардың орындалуын бақылау тетiгi туралы келiсiмге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2006 жылғы 7 маусымдағы N 520 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Бiртұтас экономикалық кеңiстiк құру туралы келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң Статистика әдiснамасын бiрiздендiру және мемлекеттiк статистика органдарын үйлестiру жөнiндегi шаралардың орындалуын бақылау тетiгi туралы келiсiмнiң (бұдан әрi - Келiсiм) жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрi Владимир Сергеевич Школьникке Келiсiмнiң жобасына қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкiметi атынан Келiсiмге қол қоюға өкiлеттiк берiлсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Бiртұтас экономикалық кеңiстiк құру туралы келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң Статистика әдiснамасын бiрiздендiру және мемлекеттiк статистика органдарын үйлестiру жөнiндегi шаралардың орындалуын бақылау тетiгi туралы келiсiм
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын, 2003 жылғы 19 қыркүйектегi Бiртұтас экономикалық кеңiстiк (бұдан әрi - БЭК) құру туралы келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң Yкiметтерi,
статистика әдiснамасын бiрiздендiру және мемлекеттiк статистика органдарының қызметiн үйлестiру жөнiнде келiсiлген шаралар қабылдаудың қажеттiгiн мойындай отырып,
Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Статистика комиссиясы 1994 жылы мақұлдаған ресми статистиканың негiз қалаушы қағидаттарын қолдана отырып,
мына төмендегi туралы келiстi:
1-бап
Осы Келiсiм статистика әдiснамасын бiрiздендiру жөнiндегi шараларды жүзеге асыруға, олардың орындалуын бақылауға және мемлекеттiк статистика органдарының қызметiн үйлестiруге қатысты жалпы мәселелердi реттейдi.
Статистика әдiснамасын бiрiздендiру және Тараптардың мемлекеттiк статистика органдарының қызметiн үйлестiру:
Тараптардың басқару органдарын экономикалық саясатты үйлестiру мәселелерi бойынша шешiмдер қабылдау үшiн салыстырмалы статистикалық ақпаратпен қамтамасыз ету;
БЭК комиссияларын БЭК-тiң жұмыс iстеу мәселелерi бойынша шешiмдер қабылдау үшiн негiз ретiнде салыстырмалы статистикалық ақпаратпен қамтамасыз ету;
Тараптар арасында сауда мен инвестицияларды дамыту және БЭК комиссияларының құзыретiне кiретiн басқа да мәселелердi шешу үшiн қажет.
2-бап
Статистика әдiснамасын бiрiздендiру статистика саласындағы халықаралық ұйымдар әзiрлеген және халықаралық статистикалық стандарттар ретiнде ұсынылған құжаттардағы тұжырымдамалар, анықтамалар мен сыныптамалар негiзiнде жүзеге асырылуға тиiс.

О подписании Соглашения о механизме контроля за выполнением мер по унификации методологии статистики и координации государственных органов статистики государств-участников Соглашения о формировании Единого экономического пространства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июня 2006 года N 520
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения о механизме контроля за выполнением мер по унификации методологии статистики и координации государственных органов статистики государств-участников
Соглашения о формировании Единого экономического пространства (далее - Соглашение).
2. Уполномочить Министра индустрии и торговли Республики Казахстан Школьника Владимира Сергеевича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение, разрешив вносить в проект Соглашения изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Соглашение
о механизме контроля за выполнением мер по унификации
методологии статистики и координации государственных органов
статистики государств-участников Соглашения о формировании
Единого экономического пространства
Правительства государств-участников Соглашения о формировании Единого экономического пространства (далее - ЕЭП) от 19 сентября 2003 года, именуемые в дальнейшем Сторонами,
признавая необходимость принятия согласованных мер по унификации методологии статистики и координации деятельности государственных органов статистики,
следуя основополагающим принципам официальной статистики, одобренным Статистической комиссией Организации Объединенных Наций в 1994 году,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Настоящее Соглашение регулирует общие вопросы, касающиеся осуществления мер по унификации методологии статистики, контроля за их выполнением и координации деятельности государственных органов статистики.
Унификация методологии статистики и координация деятельности государственных органов статистики Сторон необходимы для:
обеспечения органов управления Сторон сопоставимой статистической информацией для   принятия решений по вопросам гармонизации экономической политики;
обеспечения Комиссии ЕЭП сопоставимой статистической информацией в качестве основы для принятия решений по вопросам функционирования ЕЭП;
развития торговли и инвестиций между Сторонами и решения других   вопросов, входящих в компетенцию Комиссии ЕЭП.
Статья 2
Унификация методологии статистики должна осуществляться на основе концепций, определений и классификаций, содержащихся в документах, разработанных международными организациями в области статистики и рекомендованных в качестве международных статистических стандартов.

3-бап
БЭК құру туралы Тараптардың статистика әдiснамасын бiрiздендiру жөнiндегi шараларының орындалуын бақылау үкiметаралық деңгейде жүзеге асырылады. Осы Келiсiмдi iске асыру мақсатында Статистика әдiснамасын бiрiздендiру және мемлекеттiк статистика органдарын үйлестiру жөнiндегi ұлтаралық жұмыс тобы (бұдан әрi - жұмыс тобы) құрылады.
4-бап
Жұмыс тобының қызметi статистикалық деректердiң салыстырылымдылығын және олардың халықаралық стандарттарға сәйкестiгiн қамтамасыз етуге, статистикалық ақпарат алмасуды және оны таратуды ұйымдастыруға, Тараптардың статистикалық деректерiнiң бiртұтас базасын құруға және жүргiзуге бағытталған әрi осы Келiсiмнiң ережелерiне, жұмыс тобының регламентiне сәйкес, сондай-ақ Статистика әдiснамасын бiрiздендiру жөнiндегi iс-шаралар жоспарын iске асыру шеңберiнде жүзеге асырылады.
Жұмыс тобы Тараптардың мемлекеттiк статистика органдарының және басқа да мүдделi органдарының өкiлдерiнен, сондай-ақ келiсiм бойынша Тәуелсiз мемлекеттер достастығының Мемлекетаралық статистика комитетiнiң (бұдан әрi - ТМД Статкомитетi) өкiлдерiнен құрылады.
5-бап
Жұмыс тобы есептеу әдiснамасы бiрiздендiрiлуге тиiс статистикалық көрсеткiштердiң тiзбесiн бекiтедi. Тiзбеде Бiртұтас экономикалық кеңiстiк құру туралы келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң Негiзгi макроэкономикалық көрсеткiштерiнiң тiзбесi туралы келiсiмге енгiзiлген көрсеткiштер қамтылуға тиiс.
Статистика әдiснамасын бiрiздендiру жөнiндегi жұмысты жүзеге асыру мақсатында жұмыс тобы:
жұмыс тобының регламентiн;
Тараптардың статистика және басқа мүдделi органдарынан жинауға жататын тиiстi көрсеткiштердiң негiз қалаушы анықтамалары мен сыныптамаларының бiрiздендiрiлген сипаттамасын қамтитын құжаттарды бекiтедi.
Жұмыс тобы бекiтiлген Статистикалық көрсеткiштер тiзбесiн ескере отырып, Статистика әдiснамасын бiрiздендiру жөнiндегi iс-шаралар жоспарын түзетедi.
Жұмыс тобы Статистика әдiснамасын бiрiздендiру жөнiндегi iс-шаралар жоспарының iске асырылуын бақылауды жүзеге асырады.
6-бап
Жұмыс тобы қызметiнiң шеңберiнде статистика әдiснамасын бiрiздендiру жөнiндегi жұмыстарды үйлестiрудi ТМД Статкомитетi жүзеге асырады. Осы мақсаттар үшiн ТМД Статкомитетi:
жұмыс тобының отырыстарын ұйымдастырады;
есептеу әдiснамасы бiрiздендiрiлуге тиiс статистикалық көрсеткiштердiң тiзбесiн әзiрлейдi және жұмыс тобының бекiтуiне ұсынады;
Тараптардың статистика және басқа мүдделi органдарынан жинауға жататын тиiстi көрсеткiштердiң негiз қалаушы анықтамалары мен сыныптамаларының бiрiздендiрiлген сипаттамасын қамтитын құжаттардың жобасын қалыптастырады және жұмыс тобының қарауына ұсынады;
Статистика әдiснамасын бiрiздендiру жөнiндегi iс-шаралар жоспарына сәйкес Тараптардың статистикалық көрсеткiштерiнiң бiрiздендiрiлген әдiснама ережелерiне сәйкестiгiнiң мониторингiн жүзеге асырады, оның нәтижелерi туралы жұмыс тобына, Тараптардың мемлекеттiк статистика органдарының және басқа да мүдделi органдарының басшыларына тұрақты түрде ақпарат бередi;
Тараптардың басқару органдарына, БЭК комиссиялары мен Тараптардың басқа да мүдделi органдарына ұсынылатын статистикалық ақпараттың келiсiлуiн қамтамасыз етедi;
жұмыс тобы бекiткен тәртiпке және мерзiмдерге сәйкес статистикалық ақпаратты жинауды, қорытуды және Тараптардың басқару органдарына, БЭК комиссиялары мен Тараптардың басқа да мүдделi органдарына табыс етудi жүзеге асырады;
Тараптардың бiртұтас статистикалық дерекқорын жасайды және жүргiзедi.

Статья 3
Контроль за выполнением мер по унификации методологии статистики Сторон о формировании ЕЭП осуществляется на межправительственном уровне. С целью реализации настоящего Соглашения создается Межнациональная рабочая группа по унификации методологии статистики и координации государственных органов статистики (далее - рабочая группа).
Статья 4
Деятельность рабочей группы направлена на обеспечение сопоставимости статистических данных и их соответствия международным стандартам, организацию обмена и распространения статистической информации, создание и ведение единой базы статистических данных Сторон и осуществляется в соответствии с положениями настоящего Соглашения, регламентом Рабочей группы, а также в рамках реализации Плана мероприятий по унификации методологии статистики.
Рабочая группа формируется из представителей государственных органов статистики и других заинтересованных органов Сторон, а также представителей Межгосударственного статистического комитета Содружества независимых государств (далее - Статкомитет СНГ) по согласованию.
Статья 5
Рабочая группа утверждает перечень статистических показателей, методология расчета которых подлежит унификации. Перечень должен содержать показатели, включенные в Соглашение о перечне основных макроэкономических показателей государств-участников Соглашения о формировании Единого экономического пространства.
С целью осуществления функций по унификации методологии статистики рабочая группа утверждает:
регламент рабочей группы;
документы, содержащие унифицированное описание основополагающих определений и классификаций соответствующих показателей, подлежащих сбору от статистических и других заинтересованных органов Сторон.
Рабочая группа с учетом утвержденного Перечня статистических показателей корректирует План мероприятий по унификации методологии статистики.
Рабочая группа осуществляет контроль за реализацией Плана мероприятий по унификации методологии статистики.
Статья 6
Координация работ по унификации методологии статистики в рамках деятельности рабочей группы осуществляется Статкомитетом СНГ. Для этих целей Статкомитет СНГ:
организует заседания рабочей группы;
разрабатывает и представляет на утверждение рабочей группы перечень статистических показателей, методология расчета которых подлежит унификации;
формирует и представляет на рассмотрение Рабочей группы проекты документов, содержащих унифицированное описание основополагающих определений и классификаций показателей, подлежащих сбору от статистических и других заинтересованных органов Сторон;
осуществляет в соответствии с Планом мероприятий по унификации методологии статистики мониторинг соответствия статистических показателей Сторон положениям унифицированной   мегодологии регулярно информируя рабочую группу, руководителей государственных органов статистики и других заинтересованных органов Сторон о его результатах;
обеспечивает согласованность статистической информации, представляемой органам управления Сторон, Комиссии ЕЭП и другим заинтересованным органам Сторон;
осуществляет сбор, обобщение и представление статистической информации органам управления Сторон, Комиссии ЕЭП и другим заинтересованным органам Сторон в соответствии с порядком и сроками, утвержденными рабочей группой;
создает и ведет единую базу статистических данных Сторон.

7-бап
Осы Келiсiмнiң ережелерi Тараптардың мемлекеттерi қатысушы болып табылатын басқа халықаралық шарттардан туындайтын Тараптардың құқықтары мен мiндеттемелерiн қозғамайды.
8-бап
Тараптар арасындағы осы Келiсiмнiң ережелерiн түсiндiруге және/немесе қолдануға қатысты даулар мен келiспеушiлiктер Тараптар арасындағы консультациялар мен келiссөздер жолымен шешiледi.
Келiсiмге қол жеткiзiлмеген жағдайда кез келген Тарап дауды БЭК шеңберiндегi дауларды шешу жөнiндегi органға шешуге бере алады.
9-бап
Осы келiсiмге ескертпе жасауға жол берiлмейдi.
10-бап
Кез келген мемлекет осы Келiсiмге қатысушы бола алады.
Осы Келiсiмге қосылу шарттары осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттер мен қосылатын мемлекет арасында жасалатын халықаралық шартта айқындалады.
11-бап
Тараптардың өзара келiсiмi бойынша осы Келiсiмге хаттамамен ресiмделетiн өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн.
12-бап
Осы Келiсiмнiң күшiне енуiнiң және одан шығудың тәртiбi Бiртұтас экономикалық кеңістік құру жөнiндегі халықаралық шарттардың күшіне енуiнiң және одан шығудың тәртiбi туралы хаттамада айқындалады.
200__  жылғы "____" _________ ___________ қаласында орыс тiлiнде бiр түпнұсқа данада жасалды. Түпнұсқа данасы Депозитарийде сақталады. Депозитарий функциясын БЭК комиссиясына бергенге дейiн Қазақстан Республикасы осы Келiсiмнiң Депозитарийi болып табылады. Депозитарий осы Келiсiмге қол қойған Тараптардың әрқайсысына оның куәландырылған көшiрмесiн жiбередi.
Беларусь Республикасының
Yкiметi үшiн
Қазақстан Республикасының
Yкiметi үшiн
Ресей Федерациясының
Yкiметi үшiн
Украинаның Министрлер
Кабинетi үшiн

Статья 7
Положения настоящего Соглашения не затрагивают прав и обязательств Сторон, вытекающих из других международных договоров, участниками которых являются государства Сторон.
Статья 8
Споры и разногласия между Сторонами относительно толкования и/или применения положений настоящего Соглашения разрешаются путем консультаций и переговоров между Сторонами.
В случае недостижения согласия любая из Сторон может передать спор на разрешение в орган по разрешению споров в рамках ЕЭП.
Статья 9
Оговорки к настоящему Соглашению не допускаются.
Статья 10
Любое государство может стать участником настоящего Соглашения.
Условия присоединения к настоящему Соглашению определяются в международном договоре, заключаемом между государствами-участниками настоящего Соглашения и присоединяющимся государством.
Статья 11
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются протоколом.
Статья 12
Порядок вступления в силу настоящего Соглашения и выхода из него определяется Протоколом о порядке вступления в силу международных договоров по формированию Единого экономического пространства и выхода из них.
Совершено в городе ___________ " __ " ________ 200__ года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится у Депозитария. Депозитарием настоящего Соглашения является Республика Казахстан до передачи функций Депозитария Комиссии ЕЭП.
Депозитарий направит каждой из Сторон, подписавшей настоящее Соглашение, его заверенную копию.
За Правительство
Республики Беларусь
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Российской Федерации
За Кабинет Министров
Украины