"Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2007-2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 20 қарашадағы N 1090 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2007-2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің
Жарлығы
Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың
2007-2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының 8) тармақшасына сәйкес және Қазақстан Республикасының туристік саласын дамыту мақсатында  ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2007-2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі - Мемлекеттік бағдарлама) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі бір ай мерзімде Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлесін және бекітсін.
3. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігіне жүктелсін.
5. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі жарты жылда бір рет есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне Мемлекеттік бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2006 жылғы
N ___ Жарлығымен
Бекітілген
Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2007-2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
Астана - 2006 жыл
МАЗМҰНЫ
1. Паспорт
2. Кіріспе
3. Туристік саланың қазіргі жай-күйі мен дамуына талдау   жасау
3.1 Туристік саланы дамытудың 2003-2005 жылдарға
арналған бағдарламасын іске асырудың қорытындылары
3.2 Халықаралық тәжірибені талдау
3.3 Туристік кластерді құру және дамыту жөніндегі шараларды іске асыру
3.4 Облыстардағы туризм дамуының жай-күйі
3.5. Туризм инфрақұрылымы
4. Бағдарламаның мақсаттары мен міндеттері
5. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетігі
5.1 Туристік қызметті мемлекеттік реттеу және қолдау жүйесін   дамыту
5.2 Қазақстандық туристік өнімнің маркетингі және ілгерілеу
5.3 Экологиялық туризм - тұрақты даму факторы
5.4 Балалар мен жасөспірімдер туризмі - ішкі туризмді дамытудың және
туристік мәдениетті тәрбиелеудің негізін қалаушы фактор
5.5 Туризм саласындағы инвестициялық саясатты қалыптастыру
5.6 Туризм қауіпсіздігін қамтамасыз ету
5.7 Туристік саланы ақпараттық қамтамасыз ету
5.8 Туризм саласындағы халықаралық ынтымақтастық
5.9 Туризмді кластерлік дамыту шеңберіндегі өзара байланысты міндеттер кешенін шешуге мүмкіндік беретін халықаралық маңыздағы белсенді жобаларды іске асыру

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О Государственной программе развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2007 - 2011 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 ноября 2006 года N 1090
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О Государственной программе развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2007 - 2011 годы".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О Государственной программе развития туристской отрасли
Республики Казахстан на 2007 - 2011 годы
В соответствии с подпунктом 8) статьи 44 Конституции Республики Казахстан и в целях развития туристской отрасли Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемую Государственную программу развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2007 - 2011 годы (далее -Государственная программа).
2. Правительству Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить План мероприятий по реализации Государственной программы.
3. Центральным и местным исполнительным органам, а также государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, принять меры по реализации Государственной программы.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Министерство туризма и спорта Республики Казахстан.
5. Министерству туризма и спорта Республики Казахстан один раз в полугодие, не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять в Администрацию Президента Республики Казахстан и Правительство Республики Казахстан информацию о ходе реализации Государственной программы.
6. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждена
Указом Президента
Республики Казахстан
от "___"_________ 2006 года
N____
Государственная программа
развития туристской отрасли Республики Казахстан
на 2007-2011 годы
г. Астана - 2006 год
СОДЕРЖАНИЕ
1.   Паспорт
2.   Введение
3.   Анализ современного состояния развития туристской отрасли
3.1. Итоги реализации Программы развития туристской отрасли на 2003-2005 годы
3.2. Реализация мер по созданию и развитию туристского кластера
3.3. Состояние развития туризма в разрезе областей
3.4. Инфраструктура туризма
4.   Цели и задачи Государственной программы
5.   Основные направления и механизмы реализации Государственной программы
5.1. Развитие системы государственного регулирования и поддержки туристской
деятельности
5.2. Маркетинг и продвижение казахстанского туристского продукта
5.3. Экологический туризм - фактор устойчивого развития
5.4. Детско-юношеский туризм - основополагающий фактор развития внутреннего туризма
и воспитания туристской культуры
5.5. Формирование инвестиционной политики в области туризма
5.6. Обеспечение безопасности туризма
5.7. Информационное и научно-методическое обеспечение туристской отрасли
5.8. Международное сотрудничество в области туризма
5.9. Реализация прорывных проектов международного значения, предполагающих решение
комплекса взаимоувязанных задач в рамках кластерного развития туризма

6. Қажетті ресурстар мен оларды қаржыландыру көздері
7. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
Бағдарламаға қосымша
1. Паспорт
Атауы                        Қазақстан Республикасының туристік
саласын дамытудың 2007-2011 жылдарға
арналған мемлекеттік бағдарламасы
Әзірлеу                      Қазақстан Республикасының туристік
үшін негіздеме               саласын дамытудың 2007-2011 жылдарға
арналған мемлекеттік бағдарламасы
Қазақстан Республикасы Президентінің
2006 жылғы 1 наурыздағы "Қазақстанның
әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті
елу елдің қатарына кіру стратегиясы"
атты Қазақстан халқына Жолдауын іске
асыру жөніндегі іс-шаралардың
жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 31
наурыздағы N 222 қаулысымен бекітілген
2006-2008 жылдарға арналған Қазақстан
Республикасы Үкіметі Бағдарламасын
орындаудың Желілік кестесінің
16-тармағына, 2006 жылғы 25 тамыздағы
N 822 Қазақстан Республикасының
әлеуметтік-экономикалық дамуының
2007-2009 жылдарға арналған орташа
жедел жоспарына сәйкес әзірленді.
Негізгі әзірлеуші             Қазақстан Республикасы Туризм және
спорт министрлігі
Бағдарламаның                Ішкі және кіріс туризмі көлемінің артуы
мақсаты                      есебінен мемлекет кірісінің және
халықтың жұмыспен қамтылуының тұрақты
өсуін қамтамасыз ету үшін бәсекеге
қабілетті туристік индустрияны құру
Бағдарламаның                Қойылған мақсатқа сәйкес Бағдарламаның
міндеттері                   бірінші кезектегі міндеттері болып
мыналар табылады:
туризм инфрақұрылымын дамыту;
туристік саланы мемлекеттік реттеудің
тиімді тетігін жасау;
елдің туристік беделін қалыптастыру.
Іске асыру                   2007-2011 жылдар
мерзімдері                   Бірінші кезең: 2007-2009 жылдар
Екінші кезең: 2009-2011 жылдар
Қажетті ресурстар            Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру
және                         үшін 2007-2011 жылдарға болжанып
қаржыландыру                 отырған шығыстар мынаны құрайды:
көздері                      Республикалық бюджеттен 59 318 221 мың
теңге, оның ішінде:
2007 жылға - 2 329 668 мың теңге; 2008
жылға -20 637 405 мың теңге; 2009
жылға - 30 635 357 мың теңге; 2010
жылға - 2 774 656 мың теңге; 2011
жылға - 2 941 135 мың теңге;
және Қазақстан Республикасының
заңнамасымен шектелмеген басқа да
қаражат көздерінен тұрады. Бұл ретте
Мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға
қажетті бюджеттік қаражаттың көлемі
тиісті жылға республикалық және
жергілікті бюджетті қалыптастыру
барысында нақтыланатын болады.
Бағдарламаны іске            Бағдарламаны іске асыру барысында
асырудан күтілетін           мыналар болжанып отыр:
нәтижелер                     Бірінші кезеңде (2007-2009 жылдар):
туристер ағынының тұрақты өсімі: ішкі
туризм бойынша туристер ағынының

6.   Необходимые ресурсы и источники их финансирования
7.   Ожидаемый результат от реализации и индикаторы Государственной Программы
Приложения
1. Паспорт
Наименование           Государственная программа развития туристской отрасли
Республики Казахстан на 2007-2011 годы
Основание для          Государственная программа развития туристской отрасли
разработки             Республики Казахстан на 2007 - 2011 годы разработана в
соответствии с пунктом 16 Сетевого графика исполнения
Общенационального плана мероприятий по реализации  Послания
Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 1
марта 2006 года "Стратегия вхождения Казахстана в число
пятидесяти наиболее конкурентоспособных стран мира" и
Программы Правительства Республики Казахстана на 2006 -
2008 годы, утвержденного постановлением Правительства
Республики Казахстан от 31 марта 2006 года N 222,
Среднесрочным планом социально-экономического развития
Республики Казахстан на 2007 - 2009 годы (второй этап),
утвержденным  постановлением  Правительства Республики
Казахстан от 25 августа 2006 года N 822
Основной              Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
разработчик
Цель Программы         Создание конкурентоспособной туристской индустрии для
обеспечения стабильного роста занятости, доходов государства
и населения за счет увеличения объемов въездного и
внутреннего туризма
Задачи Программы       В соответствии с поставленной целью первоочередными задачами
Программы являются:
развитие инфраструктуры туризма;
создание эффективного механизма государственного
регулирования туристской отрасли;
формирование туристского имиджа страны.
Сроки реализации       2007 - 2011 годы
Первый этап: 2007-2009 годы
Второй этап: 2010-2011 годы
Необходимые            Для реализации Государственной программы в 2007 - 2011 годах
ресурсы                предполагаемые расходы: из республиканского бюджета
и источники            составляют 59318221 тыс. тенге, в том числе: на 2007 год -
финансирования         2329668 тыс. тенге; 2008 год -20637405 тыс. тенге; 2009 год -
30635357 тыс. тенге; 2010 год - 2774656 тыс. тенге; 2011 год
-2941135 тыс. тенге и других источников, не запрещенных
законодательством Республики Казахстан.
При этом, объемы бюджетных средств, необходимых для
реализации Государственной программы, будут уточняться при
формировании республиканского и местных бюджетов на
соответствующий год.
Ожидаемый             В ходе реализации Программы предполагается:
результат от           на первом этапе (2007 - 2009 годы):  стабильный рост потока

тұрақты өсімін 2007 жылғы 3,3 млн.
2009 жылы 4,1 млн. дейін қамтамасыз
ету;
кіріс туризмінің көлемін 2007
жылғы 4,3 млн. 2011 жылы 7,9 млн.
дейін арттыру болжанып отыр.
Екінші кезеңде (2010-2011 жылдар):
ішкі туризм бойынша туристер ағынының
тұрақты өсімін 2010 жылғы 4,5 млн.
2011 жылы 4,7 млн. дейін қамтамасыз
ету;
кіріс туризмінің көлемін 2010 жылғы
9,5 млн. 2011 жылы 10,5 млн. дейін
арттыру болжанып отыр.
Шартты түрде орта есеппен бір шетелдік
турист өз сапары уақытында бюджетке
500-ге жуық АҚШ долларын енгізсе, 2007
жылдан 2011 жылға дейінгі кезеңде
кіріс туризмінен бюджетке 4,7 млрд.
АҚШ доллары түседі.
Бағдарлама ұлттық туристік өнімнің
тартымдылығын арттыруға және
Қазақстанның әлемдік туристік нарық
жүйесіне кірігуіне, қызмет көрсетудің
халықаралық саудасы және экономиканың
кіріс секторы шеңберінде халықаралық
кәсіпкерлік пен іскери ынтымақтастықтың
маңызды саласы ретінде бәсекеге
қабілетті туристік индустрияны құруға
ықпал жасайды.
2. Кіріспе
Қазақстан Республикасының туристік саласын дамытудың 2007-2011
жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі - Мемлекеттік
бағдарлама) Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы "Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті елу елдің қатарына кіру стратегиясы" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі Жалпыұлттық іс-шаралар жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 31 наурыздағы N 222 қаулысымен бекітілген 2006-2008 жылдарға арналған Қазақстан Республикасы Үкіметінің бағдарламасын орындаудың Желілік кестесінің 16-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 25 тамыздағы N 822 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2007-2009 жылдарға арналған әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзімді жоспарына сәйкес әзірленді.
Аяқталған кезеңде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 29 желтоқсандағы N 1445 қаулысымен бекітілген Туристік саланы дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасы іске асырылды, халықаралық туристік байланыстар біршама кеңейді, туристік саланың заңнамалық және нормативтік құқықтық базасы жетілдірілуде. Бұл ретте туристік саланы дамыту жөніндегі іс-шараларды Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 маусымдағы N 609 қаулысымен бекітілген Индустриалды-инновациялық дамудың 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясының негізгі өлшемдерін есепке ала отырып іске асыруға басты назар аударылды.
Жеті кластерлік бастаманың ішінде туристік саланың экономиканың басым секторларының бірі ретінде танылуы оны дамытуға жаңа серпін берді.
Қазақстанның бүгінгі таңда әлемдік туристік қауымдастыққа ықпалдасуына және халықаралық туристік нарықта ұстанымын нығайтуына нақты мүмкіндігі бар.
Аталған жағдай қызмет көрсету саласындағы, оның ішінде туризммен сабақтас секторларда: ауыл шаруашылығында, ұлттық табиғи парктерде, мәдениетте, көлік және коммуникациялық инфрақұрылымда және т.б. халықты жұмыспен қамту арқылы экономикалық өсімге ықпал ету мақсатында елдің бәсекеге қабілетті туристік индустриясын дамыту бойынша мақсаттар мен міндеттер қою үшін алғышарттар туғызды.

реализации            туристов: по внутреннему туризму с 3,3 млн. туристов в 2007
Программы             году до 4,1 млн. туристов в 2009 году;
по въездному туризму с 4,3 млн. туристов в 2007 году до 7,9
млн. туристов в 2009 году. на втором этапе (2010 - 2011
годы): по внутреннему туризму с 4,5 млн. туристов в 2010 году
до 4,7 млн. туристов в 2011 году;
на втором этапе (2010-2011):
по внутреннему туризму с 4,5 млн. туристов в 2010 году до 4,7
млн. туристов в 2010 году до 4,7 млн. туристов в 2011 году;
по въездному туризму с 9,5 млн. туристов в 2007 году до 10,5
млн. туристов в 2011 году.
При условии, что в среднем один иностранный турист за время своего пребывания приносит в бюджет около 500 долларов США, за период с 2007 по 2011 годы поступления в бюджет от въездного туризма составят 4,7 млрд. долларов США.
Программа будет способствовать повышению привлекательности национального турпродукта и интеграции Казахстана в систему мирового туристского рынка, созданию конкурентоспособной туристской индустрии как важной сферы международного предпринимательства и делового сотрудничества в рамках международной торговли услугами и доходного сектора экономики государства.
2. Введение
Государственная программа развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2007 - 2011 годы (далее - Государственная программа) разработана в соответствии с пунктом 16 Сетевого графика исполнения Общенационального плана мероприятий по реализации  Послания  Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 1 марта 2006 года "Стратегия вхождения Казахстана в число пятидесяти наиболее конкурентоспособных стран мира" и Программы Правительства Республики Казахстана на 2006 -2008 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстана от 31 марта 2006 года N 222, Среднесрочным планом социально-экономического развития Республики Казахстан на 2007-2009 годы (второй этап), утвержденным  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2006 года № 822.
За истекший период реализована  Программа  развития туристской отрасли на 2003 - 2005 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года № 1445, значительно расширились международные туристские связи, совершенствуется законодательная и нормативная правовая база туристской отрасли. При этом главное внимание уделялось реализации мер по развитию туристской отрасли с учетом основных параметров Стратегии индустриально-инновационного развития на 2003 - 2015 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2006 года N 609.
Новый импульс развитию туристской индустрии придало признание отрасли одной из приоритетных секторов экономики в числе семи кластерных инициатив. В настоящее время у Казахстана имеется реальная возможность интеграции в мировое туристское сообщество и укрепления позиций на международном туристском рынке. Данное обстоятельство создало предпосылки для постановки цели и решения задач по развитию конкурентоспособной туристской индустрии страны в целях содействия экономическому росту путем обеспечения занятости населения в обслуживающей сфере, в том числе и в смежных с туризмом секторах: сельском хозяйстве, национальных природных парках, культуре, транспортной и коммуникационной инфраструктуре и др.

Қалыптасқан оң үрдістер саланың кезек күттірмес міндеттерін де, сонымен қатар оның даму болашағын ескере отырып, ұзақ мерзімді міндеттерін шешуге де мүмкіндік береді. Барынша маңызды міндеттердің бірі Қазақстанның бәсекеге барынша қабілетті әлемнің 50 елінің қатарына кіру стратегиясында анықталған, атап айтқанда, 2011 жылдың аяғына қарай Қазақстанның Орталық Азия өңірінің туризм орталығына айналуы.
Сөйтіп, Мемлекеттік бағдарлама экономиканың басым секторы ретінде саланы орнықты дамытуды қамтамасыз етудің негізгі проблемаларын қамтиды. Қазақстан Республикасының теңдесі жоқ табиғи және мәдени әлеуетіне негізделген қазіргі туристік индустрия туризмнің туристік қызмет көрсетудің халықаралық саудасы жүйесіне оралымды енуінің жүйе жасаушы табиғи факторы және өзінің капитал сыйымдылығына қарамастан, салынған капиталға қайтарымы жөнінен тиімді және барынша серпінді дамушы сала болып табылады.
Мұнда туристік саланы мемлекетаралық, мемлекеттік және жеке деңгейлерде жоспарлау мен орнықты дамытуда келісілген әрекеттерге, Қазақстан Республикасының туристік саланы дамытудың 2007-2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы негізінде мемлекеттік басқарудың нысандары мен әдістерін жетілдіруге және туризмді дамытуға кең көлемде қолдауға үлкен маңыз беріледі.
3. Туристік саланың қазіргі жай-күйі мен дамуына талдау жасау
3.1. Туристік саланы дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасын іске асырудың қорытындылары
Аталған бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына Қазақстанның туристік беделін қалыптастыру, халықаралық ынтымақтастық, заңнамалық нормативтік актілерді әзірлеу, туризм инфрақұрылымын дамыту, статистиканы, кадр, білім беру және өңірлік саясатты дамыту, туризм саласындағы қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі бірінші кезектегі шаралар қойылды.
Бағдарламаны іске асыруда "Қазақстан Республикасы аумағында апатқа ұшыраған туристерге қажетті көмек көрсететін мамандандырылған қызметтердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 14 мамырдағы N 450 қаулысы, "Барлық санаттағы жерлерден ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру және кеңейту үшін жер учаскелерін алу (сатып алу), ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы бөгде үйлерді, ғимараттар мен нысандарды құлату, сыртқа шығару, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы жер учаскелерін, ғимараттар мен үй-жайларды ғылыми, туристік және рекреациялық қызметтер үшін жалға беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 27 ақпандағы N 240 қаулысы қабылданды.

Сложившиеся положительные тенденции позволяют решить как первоочередные задачи отрасли, так и с учетом перспектив ее развития на долгосрочный период. Одна из наиболее важных задач определена Стратегией вхождения Казахстана в число 50 наиболее конкурентоспособных стран мира, а именно - превращения Казахстана к концу 2011 года в центр туризма Центрально-Азиатского региона.
Таким образом, Государственная программа охватывает основные проблемы обеспечения устойчивого развития отрасли как приоритетного сектора экономики. Современная туристская индустрия, базирующаяся на уникальном природном и культурном потенциале Республики Казахстан, является естественным системообразующим фактором гибкой интеграции туризма в систему международной торговли туристскими услугами, одной из наиболее динамично развивающихся и эффективных по отдаче на вложенный капитал отраслью, несмотря на ее капиталоемкость.
При этом большая роль отводится согласованным действиям в планировании и устойчивом развитии туристской отрасли на межгосударственном, государственном и частном уровнях, совершенствованию форм и методов государственного управления и широкомасштабной поддержке развития туризма на основе Государственной программы развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2007 - 2011 годы.
3. Анализ современного состояния и развития туристской отрасли
3.1. Итоги реализации Программы развития туристской отрасли на
2003 - 2005 годы
В плане мероприятий по реализации данной Программы были заложены первоочередные задачи по формированию туристского имиджа Казахстана, международному сотрудничеству, разработке законодательных нормативных актов, развитию инфраструктуры туризма, совершенствованию статистики, кадровой, образовательной и региональной политики, обеспечению безопасности в сфере туризма.
В реализацию Программы приняты  постановление  Правительства Республики Казахстан от 14 мая 2003 года N 450 "Об утверждении Перечня специализированных служб, оказывающих необходимую помощь туристам, терпящим бедствие на территории Республики Казахстан", постановление Правительства Республики Казахстан от 27 февраля 2004 года N 240 "Об утверждении Правил изъятия (выкупа) земельных участков для создания и расширения особо охраняемых природных территорий из земель всех категорий, сноса, выноса посторонних зданий, сооружений и объектов на особо охраняемых природных территориях, предоставление в аренду земельных участков, зданий и сооружений на особо охраняемых природных территориях для научной, туристской и рекреационной деятельности".

Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігімен және басқа да мүдделі министрліктермен және ведомстволармен бірлесе отырып, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2002 жылғы 24 желтоқсандағы N 08-1/77 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 27 желтоқсандағы N 806 бірлескен бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының рұқсатнама беру тәртібі туралы жаңа нұсқаулығы қабылданды, онда еліміздің бұрынғы азаматтарын қоса есептегенде, 54 мемлекеттің шетелдік азаматтарына рұқсатнама беру ресімдерін оңайлату көзделген, "Туристерге медициналық қызмет көрсету және шұғыл көмек көрсетуді ұйымастыру жөніндегі 2003-2005 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 14 қазандағы N 746 бұйрығы шығарылды.
Туристік сала үшін кадрлар даярлау жүйесін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Туризм және спорт агенттігінің 2004 жылғы 12 наурыздағы N 06-2-2/89 бұйрығымен Туристік ұйымдар қызметкерлерінің біліктілігін арттыру, оларды аттестаттау және қоғамдық туристік кадрлардың түрлі санаттарын даярлау ережесі бекітілді.
Экономиканың саласы ретінде туризмнің негізгі көрсеткіштеріне мониторинг жүргізудің Қазақстан Республикасында қалыптасқан әдіснамасы бүгінгі күні аталған сала дамуының, оның отандық экономикаға ықпалының және   сабақтас салалардың дамуына әсерінің деңгейін жеткілікті мөлшерде анықтауға мүмкіндік береді. Туризмнің дамуын талдау мынадай:
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің статистикалық есептілігі;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі ұсынатын төлем теңгерімінің "Сапарлар" бабы бойынша;
Қазақстан Республикасы ҰҚК Шекара қызметінің деректеріне негізделеді:
Алайда бұл есепке алу барлық келетін және шығатын туристерді, атап айтқанда рұқсатнама режимі күшін жойған елдер (Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдері) бойынша қамти алмайды.
Осыған байланысты Қазақстан Республикасы Статистика агенттігімен бірлесе отырып туризм саласындағы қызметтер және қызмет көрсету түрлерінің статистикалық номенклатурасы (ТҚҚСН), 2006 жылы ұлттық есептер жүйесіне Туризмнің қосымша шотын (ТҚШ) енгізу жобасын іске асыру үшін қосымша талдамалы зерттеулер жүргізілетін сауалнамалар мен кестелер әзірленді. Бұл туристік сала көрсеткіштерін нақты есепке алуға және экономиканың басқа секторларына туризм әсерінің экономикалық өлшемдерін анықтауға мүмкіндік береді.
Туризм саласының соңғы үш жылдағы даму жай-күйі оның қарышты және тұрақты дамуымен сипатталады. Бұған кіру және ішкі туризм көлемінің өсу үрдісі мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 29 желтоқсандағы N 1445 қаулысымен бекітілген Туристік саланы дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру шеңберінде туристік саланы мемлекеттік реттеу жүйесінің құрылуы куә бола алады.

Совместно с Министерством иностранных дел Республики Казахстан и другими заинтересованными министерствами и ведомствами принята новая Инструкция о порядке выдачи виз Республики Казахстан, утвержденная совместным приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 24 декабря 2002 года N 08-1/77 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 декабря 2002 года N 806, где предусмотрено упрощение визовых процедур для иностранных граждан из 54 государств, включая экс-граждан нашей страны, издан приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 октября 2003 года N 746 "Об утверждении плана мероприятий по организации медицинского обслуживания и оказанию экстренной помощи туристам на 2003 - 2005 годы".
В целях совершенствования системы подготовки кадров для туристской отрасли приказом Агентства по туризму и спорту Республики Казахстан от 12 марта 2004 года N 06-2-2/89 утверждены Правила повышения квалификации работников туристских организаций, их аттестации и подготовки различных категорий общественных туристских кадров.
Сложившаяся в Республике Казахстан методология мониторинга основных показателей туризма, как отрасли экономики, сегодня позволяет определить в достаточном объеме уровень развития данной сферы, ее воздействия на отечественную экономику и влияния на развитие смежных отраслей. Анализ развития туризма основывается на данных:
статистической отчетности Агентства Республики Казахстан по статистике;
по статье "Поездки" платежного баланса, представляемого Национальным Банком Республики Казахстан;
Пограничной службы Комитета Национальной Безопасности Республики Казахстан.
Однако этот учет не охватывает всех прибывающих и выезжающих туристов, в частности по странам, где отменен визовый режим (страны Содружества Независимых государств).
В этой связи Агентством Республики Казахстан по статистике разработаны статистическая номенклатура видов деятельности и услуг в области туризма (СНДУТ), анкеты и таблицы, по которым проводятся дополнительные аналитические обследования для реализации в 2006 году проекта по внедрению Вспомогательного счета туризма (ВСТ) в систему национальных счетов. Это позволит вести точный учет показателей туристской отрасли и определить экономические параметры воздействия туризма на другие сектора экономики.
Состояние развития отрасли туризма за последние три года характеризуется его поступательным и устойчивым развитием. Об этом свидетельствуют тенденции роста объемов въездного и внутреннего туризма и создание системы государственного регулирования туристской деятельности в рамках реализации Программы развития туристской отрасли на 2003-2005 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1445.

Елдің туристік беделін қалыптастыруға және ұлттық туристік өнімді туристік қызмет көрсетудің әлемдік нарығына шығаруға айрықша назар аударылды: 2001 жылдан бастап осы уақытқа дейін Берлин (ГФР), Лондон (Ұлыбритания), Мадрид (Испания), Мәскеу (РФ) қалаларында, ал 2006 жылғы қаңтар айынан бастап Утрехт (Голландия) қаласында өткізілетін ірі халықаралық көрмелер мен жәрмеңкелерге Қазақстанның жыл сайын қатысуы қамтамасыз етіліп келеді. Жыл сайын көрме алаңдары ұлғаюда, республиканың туристік   ұйымдарының өкілдіктері кеңеюде, жарнамалық-ақпараттық өнімнің сапасы артуда.
Ұлыбритания Біріккен Корольдігі мен Солтүстік Ирландияның астанасы - Лондон қаласында 2004 жылы қараша айында Қазақстанның бірінші туристік өкілдігі ашылды.
Бүкіләлемдік туристік ұйымның Іс-шаралар күнтізбесіне енгізілген КІТF - Қазақстан халықаралық туристік жәрмеңкесі Алматы қаласында, "Белуха" халықаралық туристік фестивалі Шығыс Қазақстан облысында жыл сайын өткізіледі. 2005 жылы КІТF жәрмеңкесіне әлемнің 23 елінен 200-ден астам компания қатысты, ал 2006 жылы экспоненттер саны 30 елден 450 компанияны құрады Сонымен қатар негізгі мақсаты туристер ағынын елдің орталық және солтүстік өңірлеріне тарту, ел ордасы - Астананың III мыңжылдық қаласы ретінде беделін қалыптастыру болып табылатын "Астана-Демалыс" Халықаралық қазақстандық туристік көрме жыл сайын өткізіліп тұрады.
Туристік бизнес кәсіпкерлері үшін бизнес-жоспарлар мен гранттар, техникалық көмек және инвестициялар тарту жөнінде инвестициялық жобалар жасау бойынша үйрету семинарларын жыл сайын өткізу қамтамасыз етілген. Қазақстанның туристік мүмкіндіктерін шетелде көрсету үшін инвестициялық жобалар каталогы, бағыттамалар, буклеттер мен қағаз және электрондық жеткізушілердегі басқа да жарнама-ақпараттық өнім шығарылған.
Қазақстанның жағымды туристік беделін қалыптастыруға және туристік индустрияға инвестициялар тартуға Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Шетелдік инвесторлар кеңесінің (ШИК) жұмыс тобына қатысу көп жәрдемін тигізеді, оның шеңберінде 2005 жылы ШИК жұмыс тобының мүдделі мүшелері есебінен туризм жөніндегі шағын топ құрылған және ШИК веб-сайтында»"Қазақстандағы туризм"» Интернет-парағын 2006 жылдан бастап ашу туралы шешім қабылданды.
Туристік қызметтердің негізгі жеткізушісі туристік ұйымдар болып табылады, оларды туристік қызметті жүзеге асыруға құқығы бар 860 туристік ұйым және 35 жеке кәсіпкер ұсынады. Қазақстанның туристік қызметтер нарығында 3,2 мыңға жуық адам, 1,5 мың білікті гид пен экскурсияшы жұмыс істейді. Туристік нарықтың барлық ұйымдарының 98,3 %-ын шағын кәсіпорындар (жұмыс істейтіндердің саны 50 адамға дейін) білдіреді. 250 адамнан аспайтын персоналы бар орта кәсіпорындар 1,3%, ал ірілер 0,4% құрайды. Талдауға қарағанда, туристік ұйымдардың көпшілігі шағын және орта кәсіпорындар болып табылады, олар әлем елдерінің көбінде инновацияларға негізделген экономикалық өсімнің күшті генераторы болып табылады. Қазақстанның туристік ұйымдары әлемнің 70 елімен ынтымақтаса жұмыс істейді. Бүгінгі таңда республика іс жүзінде барлық туризм түрлерін ұсынады.
Жоғарыда көрсетілгендермен қатар ұлттық туристік нарықта шетелдер қатысатын 36 туристік ұйым, шетелдік компаниялардың екі филиалы жұмыс істейді.

Особое внимание уделялось формированию туристского имиджа страны и продвижению национального туристического продукта на мировой рынок туристских услуг: начиная с 2001 года по настоящее время обеспечивается ежегодное участие Казахстана на крупнейших международных выставках и ярмарках, проводимых в городах Берлине (ФРГ), Лондоне (Великобритания), Мадриде (Испания), Москве (РФ), а с января 2006 года и в городе Утрехте (Голландия).
С каждым годом увеличиваются выставочные площади, расширяется представительство туристских организаций республики, повышается качество рекламно-информационной продукции. В городе Лондоне - столице Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в ноябре 2004 года было открыто первое туристское представительство Казахстана.
Ежегодно в городе Алматы проводится Казахстанская международная туристская ярмарка - KITF, международный туристский фестиваль "Белуха" в Восточно-Казахстанской области, которые включены в Календарь мероприятий Всемирной туристской организации. В 2005 году в ярмарке KITF приняли участие более 200 компаний из 23 стран мира, а в 2006 году число экспонентов составило 450 компаний из 30 стран. Также проводится ежегодная Международная казахстанская туристская выставка "Астана-Отдых", основной задачей которой является привлечение туристского потока в центральные и северные регионы страны, формирование имиджа столицы - Астаны, как города Ш-го тысячелетия.
Обеспечено ежегодное проведение обучающих семинаров для предпринимателей туристского бизнеса по составлению бизнес-планов и инвестиционных проектов на привлечении грантов, технической помощи и инвестиций. Для презентации туристских возможностей Казахстана за рубежом изданы каталог инвестиционных проектов, путеводители, буклеты и другая рекламно-информационная продукция на бумажных и электронных носителях.
Большое содействие в формировании позитивного туристского имиджа Казахстана и привлечения инвестиций в туристскую индустрию оказывает участие в рабочей группе Совета иностранных инвесторов (СИИ) при Президенте Республики Казахстан, в рамках которой в 2005 году создана подгруппа по туризму из числа заинтересованных членов рабочей группы СИИ и принято решение об открытии с 2006 года Интернет-страницы "Туризм в Казахстане" на веб-сайте СИИ.
Основным поставщиком туристских услуг являются туристские организации, которые представлены 860 туристическими организациями и 35 индивидуальными предпринимателями, имеющими лицензии на право осушестааения туристской деятельности. На рынке туристских услуг Казахстана работает около 3,2 тыс. человек, 1,5 тыс. профессиональных гидов и экхкурсоводов. 98,3 процента всех организаций туристского рынка представлена малыми предприятиями (численность работающих до 50 человек). Средние предприятия с численностью персонала до 250 человек составляют 1,3 процента, а крупные 0,4 процента. Как видно из анализа, большинство туристических организаций, является малыми и средними предприятиями, которые во многих странах мира являются сильным генератором экономического роста, основанного на инновациях. Казахстанские туристические организации сотрудничают с 70-ю странами мира. Сегодня республика предоставляет практически все существующие виды туризма.
Наряду с вышеуказанными, на национальном туристском рынке осуществляют деятельность 36 туристских организаций с иностранным участием, два филиала иностранных компаний.

Тек қана туристік ұйымдардың қызметінен Қазақстан Республикасының кірісі 2005 жылы 5902,6 млн. теңгені құрады (1-қосымша).
Тұтастай алғанда 2005 жылы Қазақстан Республикасы туризм индустриясының барлық субъектілерінің туристік қызметінен 30553,4 млн. теңге кіріс алды, мемлекет бюджетіне 6526,5 млн. теңге көлемінде салық төленген. Салыстыру үшін айта кетейік: 2004 жылы туризм индустриясының барлық субъектілерінің туристік қызметінен түскен Қазақстан Республикасының кірісі 26916 млн. теңгені құраған, ал бюджетке салық түрінде түскен түсімнің көлемі - 4742,3 млн. теңге, 2003 жылы - 17927 млн. теңгені құрап, салыққа 3816,2 млн. теңгеден астам түскен (2-қосымша).
Төлем теңгерімінің "Сапарлар" бабының деректері бойынша резидент еместерге Қазақстанның көрсеткен қызметінің көлемі 2005 жылы 684,5 млн. АҚШ долларын құраған, Қазақстанның резидент еместерден алған пайдасы 667,1   млн. АҚШ долларын құраған. Елдің ІЖӨ-ге туризмнің салымы жедел деректер бойынша 2005 жылы 1,3 % құрады (3-қосымша).
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің және   Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша кіріс туризмі   көлемінің 2000 жылғы 1,5 млн туристен 2005 жылғы 4,3 млн-ға дейін тұрақты арту үрдісі байқалады. Ішкі туризм бойынша көрсеткіштер 2000 жылғы 941   мыңнан 2005 жылғы 3,2 млн. туристке дейін өсуде. Сонымен қатар Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің 2000 жылдан бастап 2005 жылға дейінгі деректерін талдау кіріс туризмі географиясының 2000 жылғы 60 елден 2005 жылғы 161 елге дейін кеңейгенін көрсетеді (4-қосымша).
Талдау көрсеткендей, резидент еместердің 44,2%-ы Қазақстанға таныстары мен туыстарының шақыруы бойынша (қонақ туризмі), 35,1%-ы әскери және кәсіби мақсаттармен (әскери туризм), 18,4 %-ы демалыс үшін және резидент еместердің тек аз ғана пайызы өзге мақсаттармен келеді.
Жыл сайын шығыс туризмінің көлемі артуда (егер 2000 жылы туристік фирамалар шетелге 67360 туристі жіберсе, 2005 жылдың қорытындылары бойынша кеткен Қазақстан Республикасы азаматтарының саны 210692 туристі құрады).
Бағдарламаның мақсатына сәйкес елде әр түрлі туристік қызметтерде қазақстандық және шетелдік азаматтардың қажеттіліктерін қанағаттандыруға»кең мүмкіндік беретін қазіргі заманғы тиімділігі жоғары және бәсекеге қабілетті туристік кешеннің жұмыс істеуі үшін жағдайлар жасалған, ұлттық туристік өнімнің сапасын қамтамасыз ету үшін стандарттар әзірленді және қабылданды. Қазақстан Республикасында туризмнің материалдық-техникалық базасын дамытуға инвестициялар тарту үшін жағдайлар айқындалды және жасалды.
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша 2001 жылы туризм нысандарының жаңа негізгі құралдарына 22447,2 млн. теңге, 2002 жылы 28194,3 млн. теңге, 2003 жылы - 30115 млн. мың теңге инвестиция бөлінді.   Бұл туризм саласына инвестициялар тартуда оң үрдістер бар екендігін көрсетеді,   алайда инфрақұрылымды дамыту мен туристік индустрияға инвестицияларды ынталандыру үшін қабылданатын шаралар анық жеткіліксіз. Талдау көрсеткендей, елдің инфрақұрылымын дамытуға салынған инвестициялардың жалпы сомасынан туристік ұйымдардың қызметіне тек 139 млн теңге тартылды, бұл 0,46%-ды құрайды.
Жергілікті атқарушы органдар өңірлік деңгейде туристік саланы дамытуға жеткілікті түрде назар аудармайды.
Сонымен бірге туризмді дамыту көлік инфрақұрылымын дамытумен
тікелей байланысты. Елімізге туристер негізінен әуе көлігімен келеді. Ішкі туризм   мақсатында көбінесе теміржол көлігі пайдаланылады, ал автокөлікті пайдалану туристер арасында аз таралған. Жыл сайын республикалық маңызы бар жолдар тізбесі толтырылып, олардың құрамында ірі туристік нысандарға апаратын жолдар салынуда.
Кіріс және ішкі туризм көлемін ұлғайтудың негізгі факторы тармақталған көлік желісін дамыту және жолаушылар тасымалының барлық түрлерінің географиясын кеңейту болып табылады. Осыны ескере отырып, туризм саласындағы уәкілетті органның қолдауымен»"Қазақстан темір жолы"»ұлттық компаниясы"»Акционерлік қоғамы мен "Жолаушылар тасымалы" Акционерлік қоғамы ұлттық тасымалдаушы арқылы 2002 жылдан бастап Алматы-Тараз-Шымкент-Ташкент-Самарқанд-Үргеніш-Бішкек- Рыбачье-Алматы бағыты бойынша "Жібек Жолы меруерті" мамандандырылған пойызын ұйымдастыру жөніндегі жобаның бірінші кезеңін іске асырады.
Болашақта Тегеранға дейін екінші кезеңді, Қытайдың Шыңжаң-Ұйғыр автономиялық округы арқылы Пекинге дейін үшінші кезеңді жүзеге асыру жоспарланып отыр.

Только от деятельности туристских организаций доход Республики Казахстан за 2005 год составил 5902,6 млн. тенге (приложение 1).
В целом, в 2005 году Республикой Казахстан получен доход от туристской деятельности всех субъектов индустрии туризма в объеме 30553,4 млн. тенге, перечислено налогов в бюджет государства в объеме 6526,5 млн. тенге. Для сравнения: в 2004 году доход Республики Казахстан от туристической деятельности всех субъектов индустрии туризма составил 26169 млн. тенге, объем поступлений в бюджет в виде налогов составил 4742,3 млн. тенге, в 2003 году - 17927,2 млн. тенге и в виде налогов было перечислено свыше 3816,2 млн. тенге (приложение 2).
По данным статьи платежного баланса - "Поездки" объем услуг, предоставленных Казахстаном нерезидентам в 2005 году составил 684,5 млн. долларов США, объем услуг, полученных Казахстаном от нерезидентов, составил 667,1 млн. долларов США. Вклад туризма в ВВП страны по оперативным данным в 2005 году составил 1.3 процента (приложение 3).
По данным Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по статистике наблюдается устойчивая тенденция увеличения объемов въездного туризма с 1,5 млн. в 2000 году до 4,3 млн. туристов в 2005 году. Растут показатели по внутреннему туризму с 941 тыс. в 2000 году до 3,2 млн. туристов в 2005 году. Наряду с этим, анализ данных Агентства Республики Казахстан по статистике с 2000 года по 2005 год указывает на расширение географии въездного туризма с 60 стран в 2000 году до 161 страны в 2005 году (приложение 4).
Как свидетельствует анализ, 44,2 процента нерезидентов прибывает в Казахстан по приглашениям знакомых и родственников (гостевой туризм), 35,1 процента с деловыми и профессиональными целями (деловой туризм), 18,4 процента для отдыха и лишь незначительный процент въезжающих нерезидентов приходится на иные цели.
Ежегодно растут объемы выездного туризма (если в 2000 году было отправлено туристскими фирмами за рубеж 67360 туристов, по итогам 2005 года количество выехавших граждан Республики Казахстан составляло 210692 туриста).
Согласно цели Программы созданы условия для функционирования в стране современного высокоэффективного и конкурентоспособного туристского комплекса, обеспечивающего широкие возможности для удовлетворения потребностей казахстанских и иностранных граждан в разнообразных туристских услугах, разработаны и приняты стандарты для обеспечения качества национального туристического продукта. Определены и созданы условия для привлечения инвестиций в развитие материально-технической базы туризма в Республике Казахстан.
По данным Агентства Республики Казахстан по статистике за 2001 год выделено инвестиций в новые основные средства объектов туризма 22447,2 млн. тенге, в 2002 году 28194,3 млн тенге, в 2003 году - 30115,5 млн. тенге. Это свидетельствует о положительных тенденциях привлечения инвестиций в сферу туризма, однако принимаемых мер явно недостаточно для развития инфраструктуры и стимулирования инвестиций в туристскую индустрию. Как показал анализ, из общей суммы вложенных инвестиций в развитие инфраструктуры страны, в деятельность туристских организаций привлечено лишь 139 млн. тенге, что составляет 0,46 процента.
Местные исполнительные органы не уделяют достаточного внимания развитию туристской отрасли на региональном уровне.
Вместе с тем, развитие туризма напрямую связано с развитием транспортной инфраструктуры. В нашу страну туристы прибывают в основном воздушным транспортом. В целях внутреннего туризма используется чаще железнодорожный транспорт и меньшей популярностью у туристов пользуется автодорожный транспорт. Ежегодно пополняется перечень дорог республиканского значения, в составе которых строятся дороги, ведущие к крупным туристским объектам.
Основным фактором увеличения объемов въездного и внутреннего туризма являются развитие разветвленной транспортной сети и расширение географии всех видов пассажирских перевозок. Учитывая это, национальным перевозчиком "Акционерное общество "Национальная компания "К,азакстан тсшр жолы" и Акционерное общество "Пассажирские перевозки" при поддержке уполномоченного органа в сфере туризма, начиная с 2002 года, реализуется первый этап проекта по организации специализированного поезда "Жемчужина Шелкового пути" по маршруту: Алматы - Тараз - Шымкент -Ташкент - Самарканд - Ургенч - Бишкек - Рыбачье - Алматы.
В перспективе планируется осуществление второго этапа до Тегерана и на третьем этапе - до Пекина через Синцзянь-Уйгурский автономный округ Китая.

2003-2005 аралығындағы кезеңде Қазақстан Республикасының шетелдермен туризм саласындағы халықаралық ынтымақтастығының нормативтік құқықтық базасы кеңейді. Қазіргі кезде туризм саласындағы 26 келісім қолданылуда. Жапония, Грекия, Франция, Катар, Сауд Арабиясы, Словения, Польша, Монғолия, Малайзиямен туризм саласындағы ынтымақтастық туралы келісім жобалары келісім-шарт агенттеріне келісу үшін жіберілді. Қазіргі уақытта Біріккен Ұлттар Ұйымының мамандандырылған мекемесі болып табылатын Бүкіләлемдік туристік ұйыммен және Бүкіләлемдік туристік ұйымға мүше елдердің ұлттық туристік әкімшіліктерімен ынтымақтастық нығайтылды.
Резидент еместерден ел экономикасына құйылып жатқан шетелдік валютаның ағынының тұрақты артуы есебінен елдің төлем теңгерімі жақсарғанын айта кету керек, туризм саласын қаржыландыру мәселесі шешілуде: 2001 жылдан бастап 26 млн. 111 мың теңге көлеміндегі қаражат республиканың халықаралық көрмелерге қатысу мен халықаралық туристік жәрмеңкелерді өткізуді қоса алғандағы туристік қызмет жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруға бөлінді. 2003 жылдан бастап туристік іс-шараларды қаржыландыру көлемі Бағдарламаны қабылдауға байланысты 32 млн. теңгеге, 2004 жылы - 34 млн. теңгеге артты және 2005 жылы бөлінген қаражат сомасы 39,5 млн. теңгені құрады.
3.2. Туристік кластерді құру және дамыту жөніндегі
шараларды іске асыру
Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 19 наурыздағы "Бәсекеге қабілетті Қазақстанға, бәсекеге қабілетті экономикаға, бәсекеге қабілетті ұлтқа" деп аталатын Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру шеңберінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің бастамасы бойынша Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің Маркетингтік-талдамалы зерттеулер орталығы және "J.Е. Аustin Аssосіаtеs Inc." америка консалтингтік компаниясы "Қазақстан экономикасының қолданыстағы және әлеуетті болашағы бар секторларының бәсекеге қабілеттілігін бағалау және оларды дамыту жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу" жобасын іске асырды. Жобаның мақсаты елдің экономикалық өсімі үшін әлеуеті бар Қазақстан экономикасының шикізаттық емес салаларының бәсекеге қабілеттігін арттыру болып табылады.
Қорытындысында экономиканың бәсекеге қабілеттілігін және
әртараптылығын арттырудың индустриалдық негізін құру үшін шикізаттық емес жеті басымдықтың ішінде алғашқылардың бірі болып туризм анықталды.
Сарапшылардың пікірінше, Қазақстанның бәсекелік артықшылығы бірегей мәдениетінде (мәдени-танымдық), бай табиғи әлеуетінде (экологиялық туризм), өсіп келе жатқан іскери белсенділігінде (іскери туризм), сондай-ақ спорт және хикаялы (шұғыл) туризм сияқты демалыстың белсенді түрлерімен шұғылдану мүмкіндігінде.
Италия, АҚШ, Біріккен Араб Әмірліктері мен Түркиядағы туристік орталықтар дамуының тәжірибесі айтарлықтай.
Аталған елдердің туризм индустриясын дамыту негізінде туристік саланың инфрақұрылымын, көлікті және қызмет көрсету аяларын дамыту жатты.
Туризм инфрақұрылымын дамыту бөлігінде Италиядағы (Рим, Венеция), Түркиядағы (Бодрум, Мармарис, Анталья), АҚШ-тағы (Лас-Вегас, Гавай аралдары), Египеттегі (Каир, Гиза, Александрия), Тайландтағы (Бангкок) туристік орталықтардың дамуын атап көрсетуге болады.

В период с 2003 по 2005 годы расширилась нормативная правовая база международного сотрудничества в сфере туризма Республики Казахстан с зарубежными странами. В настоящее время действует 26 соглашений в области призма. На согласование контрагентам отправлены проекты соглашений о сотрудничестве в области туризма с Японией, Грецией, Францией, Катаром, Саудовской Аравией, Словенией, Польшей, Монголией, Малайзией. Укрепилось сотрудничество с Всемирной туристской организацией, "аляюшейся в настоящее время специализированным учреждением Организации Объединенных Наций и с национальными туристскими администрациями стран-членов Всемирной туристской организации.
Следует отметить улучшение платежного баланса страны за счет постоянно растущего притока иностранной валюты от нерезидентов в экономику страны, решаются вопросы финансирования сферы туризма: начиная с 2001 года, были выделены финансовые средства в объеме 26 млн. 111 тысяч тенге на организацию мероприятий по туристской деятельности, включая участие в международных выставках и проведение международных туристских ярмарок в республике. С 2003 года объем финансирования туристских мероприятий увеличился в связи с принятием Программы до 32 млн.тенге, в 2004 году - 34 млн.тенге и в 2005 году сумма выделенных финансовых средств составила 39,5 млн. тенге.
3.2. Реализация мер по созданию и развитию туристского кластера
В рамках реализации Послания Президента народу Казахстана от 19 марта 2004 года "К конкурентоспособному Казахстану, конкурентоспособной экономике, конкурентоспособной нации" по инициативе Правительства Республики Казахстан Центром маркетингово-аналитических исследований Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан и американской консалтинговой компанией "J.E. Austin Associates Inc." был реализован проект "Оценка конкурентоспособности действующих и потенциально перспективных секторов казахстанской экономики и выработка рекомендаций по их развитию". Цель проекта состояла в повышении конкурентоспособности несырьевых отраслей экономики Казахстана, имеющих потенциал для экономического роста страны. В итоге среди семи приоритетных несырьевых отраслей для создания индустриальной основы повышения конкурентоспособности и диверсификации экономики в числе первых определен туризм.
По мнению экспертов, конкурентное преимущество Казахстана заключается в уникальной культуре (культурно - познавательный), богатом природном потенциале (экологический туризм), возросшей деловой активности (деловой туризм), а также возможности заниматься активными видами отдыха, такими как спортивный и приключенческий (экстремальный) туризм.
Показателен опыт развития туристских центров в Италии, США, Объединенных Арабских Эмиратах и Турции.
В основе развития индустрии туризма данных стран лежало развитие инфраструктуры туристкой отрасли, транспорта и сферы услуг.
В части развития инфраструктуры туризма можно отметить развитие туристских центров в Италии (Рим, Венеция), Турции (Бодрум, Мармарис, Анталья), США - (Лас-Вегас, Гавайские острова), Египет (Каир, Гиза, Александрия), Таиланд (Бангкок).

Осы әлемдік туристік орталықтар туризмі инфрақұрылымының негізін қазіргі заманғы 3, 4, 5 жұлдызды қонақ үйлер, театрлар, ойын-сауық нысандары құрайды. Сонымен бірге осы туристік орталықтардың дамуында бай тарихи-мәдени мұра мен табиғи алғышарттардың рөлі маңызды болды.
Осы өңірлердің туризм индустриясының тиімді дамуына мемлекеттің бизнестің кәсіпкерлер бастамашылығына қолдау көрсетуі, сондай-ақ туризм инфрақұрылымын дамыту саласындағы дамыған мемлекеттік-жеке әріптестік ықпал етті.
Шетелдердің мысалы көрсеткендей, ұлттық парктерге келетін туристер (мысалы, Кенияда, Америкада, Қытайда) жыл сайын 1 млн.-ға дейін АҚШ долларын қалдырып кетеді. Қорықтарға, ұлттық парктерге тауарларды сату және ақылы қызмет көрсету есебінен өз бетінше ақша табуға рұқсат берілген. Ұлттық парктерден түсетін қаржы құралдары оларды дамытуға, сонымен қатар қорғау және қалпына келтіруге арналған іс-шараларға жұмсалады.
Осыдан келіп, "Экономиканың басым секторларындағы пилоттық жобалардың жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 25 маусымдағы N 633 қаулысымен Алматы қаласы мен Алматы облысында "Туризм" пилоттық кластерін құру және дамыту жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) бекітілді.
Туристік кластер құру мүмкіндігін ескере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі туристік индустрияның одан әрі даму стратегиясын айқындау мақсатында Қазақстан өңірлерінің туристік әлеуетіне маркетингтік зерттеулер жүргізу үшін 65 млн. теңге көлемінде қаржылай қаражат бөлді. Аталған зерттеулерді жүргізу үшін стратегиялар әзірлеуде және туристік қызмет көрсетудің әлемдік нарығына туристік өнімді жылжытуда көшбасшылық орынды иеленуші "International consulting group on tourism "IPK" (бұдан әрі - "IPK International") компаниясы тартылды.
Жүргізілген зерттеулер қорытындысы бойынша, елдің туристік индустриясын Қазақстанның бәсекелік артықшылықтарын есепке ала отырып дамыту стратегиясы және ұзақ мерзімге кластерлік бастамалар әзірленді, бірқатар жобаларды іске асыру көзделді, оның бірі осы Мемлекеттік бағдарламаны әзірлеу болып табылады.
Жоғарыда аталған Кластерлік бастамаларды іске асыру жоспары шеңберінде жалпы жүйелік мәселелер шешілді:
туристік сала Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 17 қыркүйектегі N 925 қаулысымен бекітілген Экономикалық қызметтің басым түрлері тізбесіне енгізілді, бұл әлеуетті инвесторларға инвестициялар туралы заңнамада көзделген жеңілдіктер мен артықшылықтарды пайдалануға мүмкіндік береді;

Основу инфраструктуры туризма данных мировых туристских центров составляют современные 3-х, 4-х и 5-и звездочные отели, театры, объекты развлечений. Также важную роль в развитии данных туристских центров сыграли богатое историко-культурное наследие и природные предпосылки.
Эффективному развитию индустрии туризма данных регионов способствовали поддержка государства предпринимательских инициатив бизнеса, а также развитое государственно-частное партнерство в области развития инфраструктуры туризма.
Пример зарубежных стран показывает, что туристы, посещающие национальные парки (например, в Кении, Америке, Китае), оставляют там до 1 млн. долларов США ежегодно. Заповедникам, национальным паркам разрешено зарабатывать деньги самостоятельно - за счет реализации товаров и платных услуг. Финансовые средства, получаемые национальными парками, используются на их развитие, а также на проведение защитных и восстановительных мероприятий.
Исходя из этого, постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 июня 2005 года № 633 "Об утверждении планов пилотных проектов в приоритетных секторах экономики" был утвержден План по созданию и развитию пилотного кластера "Туризм" в городе Алматы и Алматинской области (далее - План).
Учитывая важность создания туристского кластера, Правительством Республики Казахстан были выделены финансовые средства в объеме 65 млн. тенге для проведения маркетинговых исследований туристского потенциала регионов Казахстана в целях определения дальнейшей стратегии развития туристской индустрии. Для проведения данных исследований была привлечена компания "International consulting group on tourism "IPK" (далее -"IPK International"), занимающая лидирующие позиции в разработке стратегий и продвижении туристических продуктов на мировой рынок туристских услуг.
По итогам проведенных исследований выработаны рекомендации по стратегии развития туристской индустрии страны с учетом конкурентных преимуществ Казахстана и кластерных инициатив на долгосрочной период, предусмотрена реализация ряда проектов, одним из которых является разработка данной Государственной программы.
В рамках вышеуказанного Плана реализации кластерных инициатив решены общесистемные проблемы:
туристская отрасль внесена в Перечень приоритетных видов экономической деятельности, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2005 года № 925, что предоставляет потенциальным инвесторам возможность использования льгот и преференций, предусмотренных законодательством об инвестициях;

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 24 ақпандағы N 196 қаулысымен Қазақстан Республикасының резидент еместері мен резиденттеріне арналып республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін 0,1 - 0,2 ең төмен есептік көрсеткіш көлемінде бірыңғай төлем ставкалар белгіленді;
2005 жылғы қазанның 18-19 аралығында қазақстан-ресей үкіметаралық бірлескен комиссиясының кезекті отырысында хаттамалық шешімге "Байқоңыр" ғарыш айлағында ішкі және кіріс туризмін дамыту жөніндегі іс-шаралар енгізілді;
"IPK International" Халықаралық консалтингтік компаниясы туристік әлеуетке зерттеулер жүргізді;
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі 2004 жылдан бастап Туризмнің қосалқы шотын құру жөніндегі жұмыстарды жүргізіп келеді, сондай-ақ экономикалық қызмет түрлерінің (ЭҚТЖ) және экономикалық қызмет түрлері бойынша өнімдердің (ЭҚТӨЖ) қолданыстағы жіктегіштеріне өзгерістер енгізу туралы мәселе де қарастырылуда;
Бүкіләлемдік туристік ұйымның және Еуропа үшін Бүкіләлемдік туристік ұйым комиссиясына мүше-елдердің Ұлттық туристік әкімшіліктерінің қолдауымен 2006 жылғы 25-27 сәуірде Алматы қаласында Еурокомиссияның 45-отырысы өткізілді;
Дакар (Сенегал) қаласында 2005 жылы 25 қараша мен 2 желтоқсан аралығында өткен Бүкіләлемдік туристік ұйымның ХҮІ Бас ассамблеясында 2007 жылы Қазақстанды Бүкіләлемдік туристік ұйымның Атқару Кеңесінің құрамына ұсыну туралы мәселе енгізілді;
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің 2005 жылғы 20 маусымдағы N 220 бұйрығымен Туризм саласындағы уәкілетті органның жанындағы туризм жөніндегі сараптама кеңесі бекітілді.
2007-2008 жылдары Алматы, Ақмола, Шығыс Қазақстан, Маңғыстау және Оңтүстік Қазақстан облыстарының әзірленген мастер-жоспарлары негізінде туристік кластерлерді құру мен дамыту жөніндегі шаралар қабылдау қажет және Қазақстан әлеуеті туристік мақсатта елдің барлық өңірлерін дерлік пайдалануға мүмкіндік бере алатындықтан, қалған өңірлердегі мастер-жоспарларды 2008 жылға дейін әзірлеу қажет. Бұл ретте іс-шараларды іске асыру барысында олардың қажетті деңгейде қаржыландырылуын қамтамасыз етуге ерекше көңіл бөлу керек.
Қазақстан экономикасының орнықты дамуы, елдің индустриалдық-инновациялық дамуы жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыру шетелдік капиталды белсенді түрде тартуға ықпал етеді. Сондықтан да орталық және өңірлік билік деңгейлерінің іс-қимылын нақты үйлестіруді қамтамасыз ету; жеке бастамалардың дамуына ықпал ету; саланың ақпараттық кеңістігін құру, қазақстандық турөнімнің ішкі және сыртқы нарыққа жылжуының тиімді жүйесін әзірлеу; инвестициялау және салық салу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық кесімдерді қабылдау мақсатында туристік индустрияны дамыту, мемлекеттік және жеке менеджменттің жоғары деңгейін қалыптастыру үшін шетелдік және ішкі инвестицияларды тартуға барлық алғышарттар бар. Әзірлену үстіндегі өңірлік мастер-жоспарлар шеңберінде іске асыру жоспарланып отырған туризмнің кластерлік дамуының негізгі бағыттары - осы.

постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2003 го да №196 установлены единые ставки платы в размере 0,1 - 0,2 минимальных расчетных показателя за использование особо охраняемых природных территорий республиканского значения для нерезидентов и резидентов Республики Казахстан;
в период 18-19 октября 2005 года на очередном заседании казахстанско-российской межправительственной комиссии внесены в протокольное решение мероприятия по развитию внутреннего и въездного туризма на космодроме "Байконур";
Международной консалтинговой компанией "IPK International" проведены исследования туристского потенциала;
Агентством Республики Казахстан по статистике, начиная с 2004 года, ведутся работы по построению Вспомогательного счета туризма, а также прорабатывается вопрос о внесении изменений в действующие классификаторы по видам экономической деятельности (ОКЭД) и продукции по видам экономической деятельности (КПВЭД);
при поддержке Всемирной туристской организации и Национальных туристских администраций стран-членов Комиссии Всемирной туристской организации для Европы 25-27 апреля 2006 года в городе Алматы проведено 45-ое заседание Еврокомиссии;
на XVI заседании Генеральной Ассамблеи Всемирной туристской организации проходившем с 25 ноября по 2 декабря 2005 года в городе Дакар (Сенегал), внесен вопрос о выдвижении Казахстана в состав Исполнительного Совета Всемирной туристской организации в 2007 году;
Приказом Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 20 июня 2005 года № 220 утвержден Экспертный совет по туризму при уполномоченном органе в сфере туризма.
В 2007-2008 годы необходимо принять меры по созданию и развитию туристских кластеров на основе разработанных мастер-планов в Алматинской, Акмолинской, Восточно-Казахстанской, Мангистауской и Южно-Казахстанской областях и разработать мастер-планы в остальных регионах до 2008 года, поскольку потенциал Казахстана позволяет использовать в туристских целях практически все регионы страны. При этом особое внимание необходимо уделить обеспечению необходимого уровня финансирования мероприятий по их реализации.
Устойчивое развитие экономики Казахстана, реализация комплекса мер по индустриально-инновационному развитию страны способствуют активному привлечению иностранного капитала. Поэтому имеются все предпосылки для привлечения иностранных и внутренних инвестиций в развитие туристской индустрии, формирования высокого уровня государственного и частного менеджмента в целях обеспечения четкой координации действий центральных и региональных уровней власти, содействия развитию частных инициатив; создания информационного пространства отрасли, разработки эффективной системы продвижения казахстанского турпродукта на внешние и внутренние рынки; принятия необходимых нормативных правовых актов в вопросах инвестирования и налогообложения. Это основные направления кластерного развития туризма, планируемые к реализации в рамках разрабатываемых региональных мастер-планов.

3.3. Облыстардағы туризм дамуының жай-күйі
2001 жылдан бастап, жергілікті атқарушы органдар саланы дамытуға қажетті қаржылай қаражатты бөліп келеді, алайда, талдау көрсеткеніндей, облыстардағы туристік индустрияның дамуын тежеуші факторлардың бірі-әкімдіктердің экономикалық өсімді қамтамасыз ететін басымдықтардың бірі ретінде аталған салаға жеткіліксіз назар аударуы. Айталық, Туризмді дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған өңірлік және республикалық бағдарламасына Солтүстік Қазақстан облысында жыл сайын орта есеппен 400 мың, ал 2006 жылға - 329 мың теңге бөлінеді. Павлодар облысында жыл сайын - 500 мың, ал 2006 жылға алғаш рет 3,5 млн теңге көзделген. Қостанай облысында 1,5 млн. теңге шегінде бөлінеді. Бұл - аталған облыстарда әлеуетінің жеткілікті екеніне қарамастан, туристік саланы дамытуға мүмкіндіктің болмауына әкелді.
Астана, Алматы қалалары мен Алматы, Шығыс Қазақстан және Ақмола облыстарында іскери туризм басымдық танытатын шығыс туризмінің көлемі өсіп келеді. Аталған өңірлерде, сондай-ақ Қарағанды, Жамбыл және Маңғыстау облыстарында шығу туризмі барынша дамыған. Негізінен бос уақыт пен демалыс, сондай-ақ іскери туризм осы өңірлердегі Қазақстан азаматтары сапарларының мақсаты болып табылады.
Ішкі туризмнің барынша дамуы Астана, Алматы, Шығыс Қазақстан және Ақмола облыстарында байқалады.
3.4. Туризм инфрақұрылымы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша 2005 жылы Қазақстан Республикасының аумағында 515 туристік нысан бар, оның ішінде: 273 мейманхана, 7 кемпинг, 36 санаторий, 15 санаторий-профилакторий, 12 профилакторий, 5 емдеу-профилакторий орталықтары, 4 пансионат, 29 демалыс аймағы, 27 демалыс үйі, 24 туристік база, 35 сауықтыру лагері, 4 тау шаңғысы базасы, 13 қонақ үй, 9 аңшылық үй, 1 балалар мен жасөспірімдер туризмі орталығы, 7 сауықтыру кешені, 6 мұражай, 2 кесене, 1 туризм жөніндегі мемлекеттік кәсіпорын және басқалары (клубтар, қолөнершілер қалашықтары) - 5.
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша 2005 жылғы қолданыстағы 385 мейманхана мен басқа да орналастыру орнының 340-ы жеке меншік нысанында, 22-сі мемлекет меншігінде, 23-і басқа мемлекеттердің меншігінде.
Елде 5*, 4*, 3* санатындағы 78 мейманхана жұмыс істейді, қалған мейманханалар бірінші, екінші және үшінші санаттарға жатады.
Республика бойынша орналастыру нысандарын пайдаланудан түскен кіріс 2005 жылы 23153,5 млн. теңгені құрады, аталған кәсіпорындар көрсеткен қызмет көлемі 20767,4 млн. теңге, оның ішінде - мейрамханалары бар қонақ үйлер - 17521,7 млн. теңге, мейрамханаларсыз қонақ үйлер - 2567,5 млн. теңге, жастар жатақханалары мен таудағы туристік базалар - 74,6 млн. теңге; кемпингтер, мотельдер, автофургондар мен автотіркемелерді қоюға арналған тұрақтарда көрсетілетін қызметті қоса алғанда - 5,8 млн. теңге, басқа да тұратын орындар - 597,8 млн. теңгені құраған (5-қосымша).

3.3. Состояние развития туризма в разрезе областей
Начиная с 2001 года, местными исполнительными органами выделяются необходимые финансовые средства на развитие отрасли, однако, как показывает анализ, одним из сдерживающих факторов развития туристской индустрии в областях является недостаточное внимание акиматов к данной отрасли, как одной из приоритетных в плане обеспечения экономического роста. К примеру, на реализацию региональной и республиканской Программы развития туризма на 2003 - 2005 годы в Северо-Казахстанской области выделялось в среднем по 400 тысяч ежегодно, а на 2006 год - 329 тысяч тенге. В Павлодарской области - по 500 тысяч тенге ежегодно, в 2006 году впервые предусмотрено 3,5 млн. тенге. В Костанайской области - в пределах 1,5 млн. тенге. Это привело к тому, что в указанных областях, несмотря на имеющийся потенциал, практически отсутствуют возможности для развития туристской отрасли.
В городах Астане, Алматы, Алматинской, Восточно-Казахстанской и Акмолинской областях растут объемы въездного туризма, в котором превалирует деловой туризм. В указанных регионах, а также Карагандинской, Жамбылской и Мангистауской областях наиболее развит выездной туризм. Целью поездок граждан Казахстана этих регионов являются в основном досуг и отдых, а также деловой туризм.
Наибольшее развитие внутреннего туризма отмечается также в городах Астане, Алматы, Восточно-Казахстанской, и Акмолинской областях.
3.4. Инфраструктура туризма
По данным Агентства Республики Казахстан по статистике в 2005 году на территории Республики Казахстан действует 515 туристских объектов, в том числе: гостиниц - 273, кемпингов -7, санаториев - 36, санаториев -профилакториев - 15, профилакторий - 12, лечебно - профилактических центров - 5, пансионатов - 4, зон отдыха - 29, домов отдыха - 27, туристских баз - 24, оздоровительных лагерей - 35, горно - лыжных баз - 4, гостевых домов - 13, охотничьих домов - 9, центр детско-юношеского туризма - 1, оздоровительных комплексов - 7, музеев - 6, мавзолеев - 2, государственных предприятий по туризму - 1, прочих (клубы, городки ремесленников) - 5.
По данным Агентства Республики Казахстан по статистике из действующих в 2005 году 385 гостиниц и прочих мест размещения, 340 имеют частную форму собственности, 22 принадлежат государству и 23 находятся в собственности других государств.
В стране действует 78 гостиниц категорий 5 звезд, 4 и 3, остальные гостиницы относятся к первой, второй и третьей категориям.
Доходы от эксплуатации объектов размещения по республике составили в 2005 году 23153,5 млн. тенге, объем услуг, оказанных данными предприятиями, составил 20767,4 млн. тенге, в том числе - гостиниц с ресторанами - 17521.7 млн. тенге, гостиниц без ресторанов - 2567,5 млн. тенге, молодежных общежитий и горных турбаз - 74,6 млн. тенге; кемпингами, мотелями, включая услуги стоянок для автофургонов и автоприцепов -5,8 млн. тенге, остальными местами проживания - 597,8 млн. тенге (приложение 5).

Мамандандырылған орналастыру орындарында: 106 санаторий, пансионат, санаторий-профилакторийде 2005 жылы емдеу-сауықтыру қызметін 209,6 мың адам пайдаланған, 13 демалыс базасы мен үйінде, пансионаттарда 179852 адам демалған. Барынша танымал демалыс орындарына Сарыағаш (ОҚО), Қапал-Арасан (Алматы облысы), "Мойылды", "Баянауыл" (Павлодар облысы), "Жаңақорған" (Қызылорда облысы), "Щучье-Бурабай аймағы" (Ақмола облысы), "Каспий" (Маңғыстау облысы) және басқалары жатады. Сонымен қатар санаторийлік-курорттық нысандарды дамытуға жағдай жасау қажет.
Туристік қызметке жасалған талдау Астана және Алматы қалаларына шекараның арғы жағынан келген туристер сапары іскери мақсатта екенін (іскери туризм) және олар сапалы, әрі толық қызмет көрсететін қонақ үйлерге тоқтағанды жөн санайтынын көрсетті. Елдің іскери орталықтары - ірі қалалардағы жоғары дамыған қонақ үйлердің одан әрі дамуы дәл іскери туризмге байланысты болады. Клейнуорта-Бенсонның сұраныс теориясының құрылымына сүйенсек, қонақ үй қызметтерінің артуына байланысты бизнес-турлардың да саны артады.
Әуе көлігі саласында
Халықаралық туризмді дамытуға ықпал етуші негізгі факторлардың бірі жолаушыларды авиатасымалдау болып табылады. Қазіргі уақытта республикаға алыс шетелдің жеті авиакомпаниясы ("КLМ",»"Lufthansа", "Вrіtіsh Аіrlіnees", "Аsіаnа Аіr Аrаbіа", "Сhіnа South Аіrlіnеs", "Тurkish Аіrlіnеs") тұрақты ұшып тұрады. Ұлттық авиатасымалдаушы "Эйр Астана" Түркия, Германия, Қытай, Оңтүстік Корея, Тайланд, Ұлыбритания, Үндістан, БАӘ, Нидерландыға тұрақты рейстер жасайды.
Бүгінгі таңда Қазақстанның халықаралық авиатасымалдарға қол жеткізе алатын әуежайлары: Астана, Алматы, Ақтөбе, Атырау, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Петропавл, Семей, Тараз, Орал, Өскемен, Шымкент қалаларында бар.
Сапарлардың басым көпшілігінің әуе көлігін пайдалану арқылы жүргізілетінін ескерсек, авиапаркті жаңарту, туристік ағынның көбеюіне қатысты елеп-екшелген баға және тариф саясатын ескере отырып, жолаушыларды әуе көлігімен тасымалдау географиясын кеңейту, қызмет көрсету сапасын арттыру қажеттілігі туындайды.
Статистикалық деректерге сүйенсек, 2005 жылы әуе көлігінің қызметін 248578 турист пайдаланған.
Темір жол көлігі саласында
Қазақстан аумағынан 132 бағдар бойынша өзімізде жасақталған жолаушылар поезы жүріп өтеді. Оның ішінде қала маңындық бағытта 69 бағдар бойынша; 49-ы жергілікті қатынас, 11-і мемлекетаралық қатынас, 3-еуі халықаралық қатынас бойынша жүреді. Сондай-ақ Қазақстан Республикасы аумағынан ТМД елдерінде жасақталған 17 жолаушылар поезы өтеді.
Соңғы жылдары темір жол көлігі билет құнының қол жетімділігіне байланысты республика халқының негізгі жол жүру құралына айналды. Сонымен қатар "Жолаушылар тасымалы" акционерлік қоғамының поездарындағы қызмет көрсету деңгейі әлемдік стандартқа сәйкес келмейді. Вагон паркінің біршама бөлігінің ұзақ уақыт пайдаланылуы және әбден тозуы, оларды ауыстыру немесе қайта жөндеу қажеттілігі жолаушылар тасымалының өзін-өзі ақтамайтындығымен және оларды субсидиялаудың мемлекеттік бюджет есебінен жүргізілуімен түсіндіріледі.
Жолаушыларға темір жол көлігінде сервистік қызмет көрсету деңгейін арттыру мақсатында бірқатар іс-шаралар көзделген:
жолаушылар поезында жолаушыларға Қазақстан Республикасы аумағында да, сондай-ақ Ресей Федерациясының аумағында да ланч-бокстар жасау мен ұсыну бойынша технологиялық процесс жобасы қарастырылуда, ЖВ купе, РИЦ купе санатындағы вагондардың жолаушылары үшін безендіріліп, мамандандырылған ақпараттық буклет шығару бағдарламасының жобасы әзірленді.

В специализированных средствах размещения: в 106 санаториях, пансионатах, санаториях-профилакториях в 2005 году лечебно-оздоровительными услугами воспользовались 209,6 тыс. человек, в 13 домах и базах отдыха, пансионатах отдохнуло 179852 человека. К наиболее популярным лечебницам относятся Сары-Агаш (ЮКО), Капал-Арасан (Алматинская область), "Муялды", "Баянаул" (Павлодарская область), "Жанакорган" (Кызылординская область), "Щучинско-Боровская зона" (Акмолинская область), "Каспий" (Мангистауская область) и другие. Вместе с тем, необходимо создать условия для развития санаторно-курортных объектов.
Анализ туристской деятельности показал, что туристы, прибывающие из-за границы в гг. Астану и Алматы, имеют деловые цели визита (деловой туризм) и предпочитают останавливаться в гостиницах, предоставляющих качественный сервис и полный набор услуг. Именно от делового туризма будет зависеть дальнейшее развитие высокоразвитых отелей в крупных городах -деловых центрах страны. Согласно структурной теории спроса Клейнуорта-Бенсона по мере роста сферы гостиничных услуг увеличится и число бизнес-туров.
В сфере воздушного транспорта
Одним из основных факторов, влияющих на развитие международного туризма, являются пассажирские авиаперевозки. В настоящее время в республику выполняют регулярные полеты семь авиакомпаний дальнего зарубежья ("KLM", "Lufthansa", "British Airlines", "Asiana Air Arabia" "China South Airlines", "Turkish Airlines"). Национальным авиаперевозчиком "Эйр Астана" выполняются регулярные рейсы в Турцию, Германию, Китай, Южную Корею, Таиланд, Великобританию, Индию, ОАЭ, Нидерланды.
В настоящее время Казахстан располагает аэропортами, имеющими допуск к международным авиаперевозкам, в городах: Астане, Алматы, Актобе, Атырау, Караганде, Костанае, Павлодаре, Петропавловске, Семипалатинске, Таразе, Уральске, Усть-Каменогорске, Шымкенте.
Учитывая, что большинство поездок совершается с использованием авиатранспорта, назрела необходимость обновления авиапарка, расширения географии пассажирских авиаперевозок, взвешенной ценовой и тарифной политики по увеличению туристского потока, повышения качества обслуживания.
Согласно статистическим данным в 2005 году услугами воздушного транспорта воспользовалось 248578 туристов.
В сфере железнодорожного транспорта
По территории Казахстана пролегает 132 маршрута пассажирских поездов собственного формирования. В том числе в пригородном сообщении курсируют поезда по 69 маршрутам; в местном сообщении 49, в межгосударственном сообщении - 11, международном - 3. Также по территории Республики Казахстан пролегают маршруты 17 пассажирских поездов формирования стран СНГ.
В последние годы железнодорожный транспорт является популярным средством передвижения среди основного населения республики из-за более доступных цен на билеты. Вместе с тем, уровень обслуживания в поездах акционерного общества "Пассажирские перевозки" не соответствует мировым стандартам. Высокий износ и большие сроки использования значительной доли вагонного парка, необходимость его замены или реконструкции обусловлены тем, что пассажирские перевозки являются убыточными и проводится их субсидирование за счет средств государственного бюджета.
В целях повышения уровня сервисного обслуживания пассажиров на железнодорожном транспорте предусмотрен ряд мероприятий: рассматривается проект технологического процесса формирования и предоставления пассажирам в пассажирских поездах ланч-боксов как по территории Республики Казахстан, так и по территории Российской Федерации, разработан проект программы выпуска красочного специализированного информационного буклета для пассажиров вагонов категории купе СВ, купе РИЦ.

Статистика деректері бойынша 2005 жылы темір жол көлігін 44709 турист пайдаланған.
Автокөлік саласында
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 5 желтоқсандағы N 1809 қаулысына сәйкес Республикалық маңызы бар жолдар тізбесіне ірі туристік нысандарға апаратын және туризмді одан әрі дамытуда біршама қызығушылық тудыратын мынадай жолдар енгізілуіне байланысты соңғы жылдары туристік мақсатта автокөлік белсенді түрде пайдаланылып жүр:
1. Ташкент - Шымкент - Тараз - Алматы - Қорғас;
2. Шымкент - Қызылорда - Ақтөбе - Орал - Самара;
3. Алматы - Қарағанды - Астана- Петропавл;
4. Астрахань - Атырау - Ақтау - Түркіменстан шекарасы;
5. Омбы - Павлодар - Семей - Майқапшағай;
6. Астана - Қостанай - Челябі - Екатеринбург.
Статистика деректері бойынша 2005 жылы қаларалық автобустардың қызметін 87615 турист, басқа да құрлықтағы жол құралдарын 53765 турист пайдаланған.
2005 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша республикалық маңызы бар көпшілік пайдаланатын автомобиль жолдары бойында мынадай нысандар жұмыс істейді: 925 - АҚС, 108 - ТҚС, 62 - қонақ үй, 1124 - тамақтану және сауда орындары, 61 - автотұрақ.
Су көлігі саласында
Каспий теңізіндегі Ақтау порты Қазақстанды Ресей, Түркіменстан, Әзірбайжан және Иран порттарымен байланыстырады. Қазақстан Республикасын Ресей Федерациясымен және Қытай Халық Республикасымен байланыстыратын ішкі су жолдары байланыстары бар.
Шығыс Қазақстандық Су жолдары республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны жолаушылар тасымалдауға лицензиясы бар және туристік қызметке қатысы бар кемелерге Өскемен және Бұқтырма шлюздері арқылы шлюздеу құнының 25% көлемінде жеңілдік орнатты. Бұл ретте аз мөлшерлі флотты шлюздеу Өскемен және Бұқтырма шлюздері арқылы жеңілдетілген тариф бойынша белгіленген кестемен 10 м дейінгі кемені шлюздеу 10%, ал 10 метрден ұзын кемені шлюздеу 20% бойынша жүргізіледі. Статдеректерге сәйкес 2005 жылы аталған кәсіпорын 276 туристке қызмет көрсеткен.
Елдің басқа да су артериялары туристік мақсатта пайдаланылмайды. Сонымен қатар жүргізілген зерттеулер нәтижесінде Еуропадан келген туристердің Каспий теңізіне үлкен қызығушылығы жағажай туризмінде де және круиз ұйымдастыруда да байқалды. Осы мақсаттарда Каспий өңіріндегі елдер бойынша круиз ұйымдастыру үшін жолаушылар кемесін жасау немесе сатып алу туралы мәселені қарастыру қажет.
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Мемлекеттік бағдарламаның мақсаты - ішкі және кіріс туризмі көлемінің артуы есебінен мемлекет кірісінің және халықтың жұмыспен қамтылуының тұрақты өсуін қамтамасыз ету үшін бәсекеге қабілетті туристік индустрияны құру.
Қойылған мақсаттарға сәйкес бірінші кезектегі міндеттер мыналар болып белгіленді:
туризм инфрақұрылымын дамыту;
туристік саланы мемлекеттік реттеудің тиімді тетігін құру;
елдің туристік беделін қалыптастыру.

По данным статистики в 2005 году железнодорожным транспортом воспользовалось 44709 туристов.
В сфере автотранспорта
В последние годы в туристских целях активно используется автотранспорт, так как в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2000 года № 1809 в Перечень дорог республиканского значения включены дороги, ведущие к крупным туристским объектам и представляющие наибольший интерес в плане дальнейшего развития туризма:
1. Ташкент - Шымкент - Тараз - Алматы - Хоргос;
2. Шымкент - Кызылорда - Актюбе - Уральск - Самара;
3. Алматы - Караганда - Астана - Петропавловск;
4. Астрахань - Атырау - Актау - граница Туркменистана;
5. Омск - Павлодар - Семипалатинск - Майкапчагай;
6. Астана - Костанай - Челябинск - Екатеринбург.
По данным статистики в 2005 году услугами междугородних автобусов воспользовалось 87615 туристов, прочими сухопутными средствами - 53765 туристов.
По состоянию на 1 января 2005 года в придорожной полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского значения действуют следующие объекты: АЗС - 925, СТО - 108, гостиниц - 62, точек питания и торговли - 1124, автостоянок - 61.
В сфере водного транспорта:
Порт Актау на Каспийском море связывает Казахстан с портами России, Туркменистана, Азербайджана и Ирана. В Республике Казахстан имеются сообщения по внутренним водным путям с Российской Федерацией и Китайской Народной Республикой.
Республиканским государственным казенным Восточно-Казахстанским предприятием водных путей установлен льготный тариф в размере 25 процентов от стоимости шлюзования через Усть-Каменогорский и Бухтарминский шлюзы для судов, имеющих лицензию на перевозку пассажиров и задействованных в туристской деятельности. При этом шлюзование маломерного флота через Усть-Каменогорский и Бухтарминский шлюзы проводится по установленному графику по льготному тарифу 10% от стоимости шлюзования при длине судна до 10 м и 20% - при длине свыше 10 м. Согласно статданным в 2005 году данное предприятие обслужило 276 туристов.
Другие водные артерии страны не используются в туристских целях. Вместе с тем, в результате проведенных исследований выявлен большой интерес туристов из Европы к бассейну Каспийского моря, как в плане пляжного туризма, так и организации круиза. В этих целях необходимо проработать вопрос о строительстве или приобретении пассажирского судна для организации круиза по странам Прикаспийского региона.
4. Цель и задачи Государственной программы
Цель Государственной программы - создание конкурентоспособной туристской индустрии для обеспечения стабильного роста занятости, доходов государства и населения за счет увеличения объемов въездного и внутреннего туризма.
Согласно поставленным целям первоочередными задачами определены:
развитие инфраструктуры туризма;
создание эффективного механизма государственного регулирования туристской отрасли;
формирование туристского имиджа страны.

5. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетіктері
5.1. Туристік қызметті мемлекеттік реттеу және қолдау жүйесін дамыту
Бұл бағытта мынадай шараларды іске асыру қажет:
Қазақстан Республикасының болашақта Бүкіләлемдік сауда ұйымына енетінін ескере отырып, туристік қызмет көрсетудің халықаралық саудасын мемлекеттік реттеуді қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілер жобасын әзірлеу;
шығу және кіріс туризмін дамыту, көші-қон, рұқсатнамалық және тіркеу рәсімдерін, кеден және шекара бақылауын оңайлату мәселелері жөніндегі заңнаманы жетілдіру;
туризм саласындағы статистикалық есеп пен есептілік жүйесін жетілдіру, Туризм жөніндегі ұлттық шоттар (ТҰШ) жүйесіне қосымша шот құру;
туристік саланың төлем теңгерімін қалыптастыру әдістемесін Бүкіләлемдік туристік ұйымның ұсынымдарын және Біріккен Ұлттар Ұйымы Статистикалық комиссиясының шешімдерін ескере отырып жетілдіру;
шет елдермен туризм саласындағы ынтымақтастықты саланың халықаралық шарттық базасының кеңеюі негізінде жандандыру;
туристік және қонақ үйлік қызметтердің сапасын техникалық реттеудің белгіленген талаптарына сәйкес арттыру;
туризм саласындағы қызметті мүдделі орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдар, сондай-ақ мемлекеттік және жеке меншік секторлар арасында жоғары деңгейде үйлестіру деңгейін қамтамасыз ету.
Шығу және кіріс туризмін одан әрі дамыту мақсатында мыналарды дамыту қажет:
мемлекеттік және жеке менеджменттің тиісті деңгейін қамтамасыз ету;
орталық және жергілікті атқарушы органдардың туристік инфрақұрылымды дамыту жөніндегі қызметін мемлекеттік қолдау және үйлестіруді қамтамасыз ету;
жеке бастамалардың дамуына ықпал ету;
шығу және кіріс туризмін дамыту үшін инвестициялау және салық салу мәселелері бойынша қажетті нормативтік құқықтық актілерді қабылдау;
шетелдік туристер үшін рұқсатнамалық, кеден және тіркеу рәсімдерін оңайлату жөніндегі жұмысты жалғастыру.
5.2. Қазақстандық туристік өнімнің маркетингі және ілгерілеуі
Ұлттық турөнімнің маркетингін және ілгерілеуін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан әлемге әйгілі халықаралық туристік көрмелерге қатысады және осындай көрмелердің республикада жыл сайын өткізілуін ұйымдастырады.
Елді әлемдік туристік нарыққа шығару мақсатында Қазақстан Республикасының оң туристік беделін қалыптастыру жөніндегі іс-шараларды одан әрі жүзеге асыру қажет.
Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына ену стратегиясын іске асыру және Қазақстанды туризм елі ретінде дамыту аясында мынадай шараларды қабылдау қажет:
туризмнің экономикалық көрсеткіштері өсімінің жаңа бағыттарын қалыптастыру және оны кең көлемде мемлекеттік қолдау;
халықаралық маңызы бар белсенді туристік жобаларды әзірлеу және іске асыру;
көлік инфрақұрылымын және туристік қызметтер нарығын дамыту;
халықаралық экономикалық ұйымдар мен одақтарға қатысу арқылы туризм саласындағы жаһандық экономикаға ықпалдасу;
елдің еуразиялық тарихи дамуын және қазақстандық қоғамның көпұлтты, көпконфессиялы және мультимәдени сипатын, оның құндылықтарын, дәстүрлерін, асханасын, өнерін Қазақстан халықтары ассамблеясын, республиканың мәдени және академиялық күштерін тарта отырып белсенді пайдалану;
Қазақстанды жұртқа танытудың және оны шетелдік жұртшылық өкілдерінің әкімшілік және мәдени-тарихи орталықтарымен таныстырудың пәрменді тетігін Бүкіләлемдік туристік ұйым, ЮНЕСКО (Білім беру, ғылым және мәдениет мәселелері жөніндегі Біріккен Ұлттар ұйымы), әзірлеу; БҰҰДБ (Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму Бағдарламасы), Бүкіләлемдік Банк, Азия Даму Банкі, Ислам Даму Банкі және отандық даму институттарын пайдалану арқылы әзірлеу;
Қазақстан Республикасындағы туризмнің мамандандырылған түрлерін дамыту жоспарын әзірлеу;
"Атамекен" Қазақстан картасы секілді өңірлік деңгейде тақырыптық парктер салу мәселесін қарастыру;
туристік қызметтердің ішкі және сыртқы нарығында қазақстандық турөнімді тиімді жарнамалық-ақпараттық қамтамасыз ету.

5. Основные направления и механизмы реализации Государственной программы
5.1. Развитие системы государственного регулирования и поддержки туристской
деятельности
В этом направлении необходимо реализовать следующие меры: разработать проекты нормативных правовых актов по вопросам обеспечения государственного регулирования международной торговли туристскими услугами с учетом предстоящего вступления Республики Казахстан во Всемирную торговую организацию;
совершенствовать законодательство по вопросам развития въездного и внутреннего туризма, миграции, упрощения визовых и регистрационных процедур, таможенного и пограничного контроля;
совершенствовать систему статистического учета и отчетности в сфере туризма, построить вспомогательный счет Системы национальных счетов по туризму (ВСТ);
совершенствовать методику формирования платежного баланса туристской отрасли с учетом рекомендаций Всемирной туристской организации и решений Статистической комиссии Организации Объединенных Наций;
активизировать сотрудничество в области туризма с зарубежными странами на основе расширения международной договорной базы отрасли;
повысить качество туристских и гостиничных услуг в соответствии с требованиями, установленными системой технического регулирования;
обеспечить максимальный уровень координации деятельности в сфере туризма между заинтересованными центральными исполнительными и другими государственными органами, а также между государственным и частным секторами.
В целях дальнейшего развития въездного и внутреннего туризма необходимо:
обеспечить соответствующий уровень государственного и частного менеджмента;
обеспечить государственную поддержку и координацию действий центральных и местных исполнительных органов по развитию туристской инфраструктуры;
содействовать развитию частных инициатив;
принять необходимые нормативные правовые акты по вопросам инвестирования и налогообложения для развития въездного и внутреннего туризма;
продолжить работу по упрощению визовых, таможенных и регистрационных процедур для иностранных туристов.
5.2. Маркетинг и продвижение казахстанского туристского продукта
Для обеспечения маркетинга и продвижения национального турпродукта Казахстан активно участвует на всемирно известных международных туристских выставках и организует ежегодное проведение таковых в республике.
В целях продвижения страны на мировой туристский рынок необходимо дальнейшее осуществление мероприятий по формированию положительного туристского имиджа Республики Казахстан.
В рамках реализации Стратегии вхождения Казахстана в число пятидесяти наиболее конкурентоспособных стран мира и продвижения Казахстана как страны туризма следует принять меры по:
формированию новых направлений обеспечения роста экономических показателей туризма и его широкомасштабной государственной поддержки;
разработке и реализации прорывных туристских проектов международного значения;
развитию транспортной инфраструктуры и рынка туристских услуг;
интеграции в глобальную экономику сферы туризма через участие в международных экономических организациях и союзах;
активному использованию фактора евразийского исторического развития страны и многонационального, многоконфессионального и мультикультурного характера казахстанского общества, его ценностей, традиций, кухни, искусства с привлечением Ассамблеи народов Казахстана, культурных и академических сил республики;
разработке действенных механизмов популяризации Казахстана и знакомства с его административными и культурно-историческими центрами представителей зарубежной общественности с привлечением таких международных организаций как Всемирная туристская организация, ЮНЕСКО (Организация Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры), ПРООН (Программа развития Организации Объединенных Наций), Всемирный Банк, Азиатский Банк Развития, Исламский Банк Развития и отечественных институтов развития;
разработке планов развития специализированных видов туризма в Республике Казахстан;
проработке вопроса создания на региональном уровне тематических парков, таких как карта Казахстана "Атамекен";
эффективному рекламно-информационному обеспечению казахстанских турпродуктов на внутреннем и внешнем рынках туристских услуг.

5.3. Экологиялық туризм - тұрақты даму факторы
Қазақстан Республикасында экологиялық туризмді дамыту қажеттілігі тек экономикалық фактормен - жаңа жұмыс орындарын  ашу, шалғай өңірлердегі жергілікті қоғамдастықтарды дамытумен ғана емес, сонымен бірге әлеуметтік тапсырыспен - халықтың денсаулық мәселесіне және бос уақытын пайдалану мәселесіне толық, әрі жүйелі түрде мән берумен де түсіндіріледі. Бүкіләлемдік туристік ұйым сарапшыларының деректері бойынша соңғы он жылда экологиялық туризмді ұйымдастыру барынша танымал және кез келген мемлекеттің тұрақты даму құралы болып табылады.
Туристік әлеуетті зерттеу қорытындылары көрсеткендей, Қазақстанның экологиялық туризмді дамыту үшін үлкен мүмкіндіктері бар. Оның негізін Еуразия орталығындағы теңдесі жоқ табиғи жағдайлар мен ландшафттар, көптеген табиғи, тарихи ескерткіштер, түрлі тарихи кезеңдерде Қазақстан аумағынан орын тепкен халықтардың мәдени және этникалық мұрасы құрайды.
Тұтастай алғанда, Қазақстандағы экологиялық туризмнің жағдайы тұрақталып келеді. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша, заңды тұлға мәртебесіндегі Ұлттық ерекше қорғалатын аумақтар 2005 жылы 391,6 мың туристке қызмет көрсеткен, туристік топтардың келуінен түскен кіріс 2005 жылы 9,1 млн. теңгені құраған.
Алайда экологиялық туризмнің басқа туризм түрлеріне қарағанда табиғи ортаға әлсіз әсеріне және кең дамыған инфрақұрылымды қажет етпейтініне қарамастан, осы бағыттың дамуы күрделі қиындықтарға ұшырауда, оның көп бөлігі рекреациялық-туристік инфрақұрылымның қалыптасу кезеңінде болуына байланысты.
Қазақстандағы экологиялық туризмнің экономикалық әлеуеті шектелмеген, алайда оны қалыптастыру мен дамыту біршама капитал салымын және шығындарды қажет етеді. Экологиялық туризмге қажетті инфрақұрылымды жасау табиғаттың керемет жерлерінің тартымдылығын және қол жетімділігін туристер үшін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Шығыс Қазақстан облысындағы Мұзтау тауы маңындағы Рахманов кілттері туристік кешенінің құрылысы, Алматы облысындағы тау шаңғысы курорттарының желісі және басқалары сияқты экологиялық туризм нысандары бойынша инвестициялық жобаларды іске асыруға инвестициялар мен жеке капиталды тарту үшін жағдайлар жасау қажет.
Осы процесті жандандыруға бағытталған шаралар мыналар болып табылады:
ерекше қорғалатын табиғат аумақтарында экологиялық туризмнің инфрақұрылымын жасау және дамыту мақсатында Мемлекеттік ұлттық табиғи парктердің және мемлекеттік табиғи резерваттардың техникалық-экономикалық негіздемесін, инфрақұрылымды дамытудың бас жоспарларын әзірлеу бөлігінде түзету;
Қазақстанның халықаралық ынтымақтастығын ТМД елдерінің Мемлекетаралық кеңесі аясында экологиялық туризм бөлігінде дамыту;
Қазақстан ратификациялаған конвенциялар бойынша биологиялық әркелкілікті сақтау және Бүкіләлемдік табиғи және мәдени мұраны қорғау бөлігіндегі міндеттемелерді орындау.
Сондай-ақ Бүкіләлемдік экологиялық саммитте 2002 жылғы мамыр айында қабылданған Квебек декларациясының ұсыныстарын іске асыруды қамтамасыз ету қажет:
экотуризмді дамытудың ұлттық, өңірлік және жергілікті саясатын табиғатты, жергілікті мәдениетті қорғауды және жергілікті халықпен, жеке сектормен, үкіметтік емес ұйымдармен серіктестікте ұлттық дәстүрлер мен генетикалық ресурстарды сақтауды есепке ала отырып әзірлеу;
табиғи ортаға кері әсер етудің алдын алу үшін қажетті реттегіш және мониторингтік тетіктерді әзірлеу;
шағын және орта бизнес өкілдері үшін техникалық, қаржы және адам ресурстарын дамытуға қолдау жасауды қамтамасыз ету;
қоршаған ортаны қорғауға жауап беретін үкіметтік және үкіметтік емес ұйымдармен ынтымақтастықты жүзеге асыру.
Аталған ұсынымдарды орындау мен қорғалатын табиғи аумақтардағы экологиялық туризмнің ерекше қажеттіліктерін қамтамасыз ету, халықтың өзіндік мәдениеті және дәстүрлерімен үйлесімділікте сирек кездесетін жануарлар мен өсімдіктерді сақтау, сондай-ақ турлардың географиясын үнемі кеңейтіп тұру Қазақстандағы туризмнің осы түрінің табысты дамуын батыл болжамдауға мүмкіндік береді.

5.3. Экологический туризм - фактор устойчивого развития
Необходимость развития экологического туризма в Республике Казахстан обусловлена не только экономическими фактором - созданием новых рабочих мест, развитием местных сообществ в отдаленных регионах, но и социальным заказом - потребностями населения в более целостном, системном подходе к проблемам здоровья и использования свободного времени. По данным экспертов Всемирной туристской организации экологический туризм за последние десять лет становится наиболее популярным и является одним из инструментов устойчивого развития любого государства.
Как показали итоги исследований туристского потенциала, Казахстан имеет большие возможности для развития экологического туризма. Его основу составляют уникальные природные условия и ландшафты в центре Евразии, многочисленные природные, исторические памятники, культурное и этническое наследие народов, населявших территорию Казахстана в различные исторические эпохи.
В целом современное состояние экологического туризма в Казахстане стабилизируется. По данным Агентства Республики Казахстан по статистике национальными особо охраняемыми природными территориями со статусом юридического лица в 2005 году обслужено 391,6 тыс. туристов, доход от посещения туристских групп в 2005 году составил 9,1 млн. тенге.
Однако, несмотря на то, что экологический туризм отличается от других видов туризма слабым воздействием на природную среду и не нуждается в широко развитой инфраструктуре, развитие этого направления сталкивается с серьезными трудностями в связи с тем, что большей частью рекреационно-туристская инфраструктура находится на этапе становления.
Экономический потенциал экологического туризма в Казахстане практически неограничен, однако для его становления и развития потребуются значительные капиталовложения и затраты. Создание необходимой инфраструктуры для экологического туризма позволит обеспечить привлекательность и доступность уникальных уголков природы для туристов. Необходимо создать условия для привлечения инвестиций и частного капитала на реализацию инвестиционных проектов по объектам экологического туризма, таких как строительство туристского комплекса на Рахмановских ключах в районе горы Белухи в Восточно-Казахстанской области, сети горнолыжных курортов в Алматинской области и других.
Мерами, направленными на активизацию этого процесса, являются: корректировка технико-экономических обоснований государственных национальных природных парков и государственных природных резерватов в части разработки генеральных планов развития инфраструктуры в целях развития и создания инфраструктуры экологического туризма на особо охраняемых природных территориях;
развитие международного сотрудничества Казахстана в части экологического туризма в рамках Межгосударственного совета стран СНГ по туризму;
выполнение обязательств по ратифицированным Казахстаном конвенциям в части сохранения биологического разнообразия и охраны Всемирного природного и культурного наследия.
Также необходимо обеспечить реализацию рекомендаций Квебекской декларации, принятой на Всемирном экологическом саммите в мае 2002 года:
выработать национальную, региональную и местную политику по развитию экотуризма с учетом мер по охране природы, местной культуры и сохранения национальных традиций и генетических ресурсов в партнерстве с местным населением, частным сектором, неправительственными организациями;
разработать необходимые регуляторные и мониторинговые механизмы для предотвращения негативного воздействия на природную среду;
обеспечить поддержку развития технических, финансовых и человеческих ресурсов для представителей малого и среднего бизнеса;
осуществлять сотрудничество с правительственными и неправительственными организациями, отвечающими за защиту окружающей среды.
Выполнение данных рекомендаций и обеспечение специфических потребностей экологического туризма в охраняемых природных территориях, сохранение редких видов животных и растений в сочетании с самобытной культурой и традициями населения, а также постоянное расширение географии туров позволят уверенно прогнозировать успешное развитие этого направления туризма в Казахстане.

5.4. Балалар мен жасөспірімдер туризмі - ішкі туризмді дамытудың және туристік мәдениетті тәрбиелеудің негізін қалаушы фактор
Бала жастан туризмнің әр түрімен айналысу азаматтық сезімді, туристік мәдениетті және қонақжайлылық идеологиясын жалпымемлекеттік идея ретінде қабылдау қабілетін тәрбиелеуге мүмкіндік береді. Бұл жалпымемлекеттік идеяны іске асыру барысында табиғат пен қоғамға ең төмен салдар әкеле отырып, мемлекеттің тұрақты дамуын қамтамасыз ететін экономиканың пәрменді секторы ретінде туризмнің дамуы мүмкін болады.
Балалар мен жасөспірімдер туризмі туризмнің белсенді түрі бола отырып, мыналарға ықпал етеді:
табиғатпен, есірткі және зиян әдеттердің баламасымен байланыстыру арқылы өскелең ұрпақты салауатты өмір салтына баулуға, ерік пен руханилыққа тәрбиелеуге;
туған өлкені тануға, қоршаған ортамен, тарих және мәдениет ескерткіштерімен танысуға ықпал етеді.
Балалар мен жасөспірімдер (мектеп) туризмін дамытуды мектептік білім беру жүйесіндегі он жылдықта бұзылған құрылымды қалпына келтіру, көптеген пәндердің оқу бағдарламаларын және уақыт талабына сай жаңарту арқылы кешенді түрде жүргізу қажет:
туристік білімнің жалпы білім беру деңгейін оқу бағдарламаларының тақырыптық жоспарларына туристік техника және дайындық сабақтарын енгізу арқылы Қазақстанның тарихи нысандарын, бірегей табиғи ескерткіштерін білу арқылы тұрған жерде және карта бойынша бағдарлау дағдыларын қалыптастыру арқылы жетілдіру;
балалар мен жасөспірімдердің мектептен тыс туристік мекемелерінің желісін қалыпқа келтіру және кеңейту: балалар мен жасөспірімдер туризмі станцияларын республикалық буыннан аудандық буынға дейін, туристік клубтарды, балаларға арналған туристік базаларды жетілдіру.
"Менің Отаным - Қазақстан" жобасын іске асыруға, сондай-ақ туризмнің белсенді түрлерін ұйымдастыру барысында гидтер және экскурсияшылар ретінде жастарды кеңінен тартуды қамтамасыз ету.
5.5. Туризм саласындағы инвестициялық саясатты қалыптастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметі экономиканың басқа секторларына шетелдік және отандық инвесторларды тарту жөнінде бірқатар шаралар қабылдауда, бірақ туристік саланы дамытуға инвестициялар өте аз тартылуда. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша, 2004 жылы қонақ үйлерді, мотельдер мен кемпингтерді, санаторийлік-курорттық объектілер мен түрлі меншік нысанындағы демалыс мекемелерін дамытуға 35 млрд. 848 млн. 259 мың теңге көлемінде инвестиция тартылған, ал 2003 жылғы қаңтар - желтоқсанда (жедел деректер бойынша) негізгі жаңа құралдар үшін 36 млрд. 860 млн. 109 мың теңге көлемінде инвестиция тартылған.
Шығыс Қазақстан, Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Атырау, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан, Батыс Қазақстан, Жамбыл, Қарағанды, Қызылорда және Павлодар облыстарында, Астана қаласында туризм инфрақұрылымын оның даму ауданында құру жөнінде ұсынымдар әзірленді. Алматы қаласында туристік нысандардың жағдайын зерделеу мен инфрақұрылым деректерінің банкін құру жөніндегі жұмыс жүргізіліп жатыр. Қостанай облысында қала және аудан әкімдеріне туризм инфрақұрылымы нысандарын, олардың жоспарына облыстың кәсіпкерлер мен шаруашылық етуші субьектілерінің қаражаты есебінен тиісті жылдағы әлеуметтік-экономикалық даму жоспарын қоса отырып салу ұсынылды.
Туризм инфрақұрылымын дамыту мәселелерін шешу және инвестициялық ахуалды жақсарту үшін мемлекет есебінен мынадай шаралардың іске асырылуын қамтамасыз ету қажет:
туристік индустрия нысандарының жұмыс істеуі үшін коммуникациялық жүйелерді салу;
электро жеткізу желілерін жүргізу;
сумен жабдықтау және суды қайтару жүйесін салу;
телефон желісін төсеу немесе өткізу және жерсеріктік байланыспен қамтамасыз ету;
жолдарды салу және қайта жаңғырту.
Бірінші кезекте коммуникациялық жүйелерді жағажай туризмі және ойын-сауық индустриясы дамыған аудандарда, Қапшағай су қоймасында, Алматы облысындағы Алакөл көлінде, Маңғыстау облысындағы Каспий теңізі жағалауында, Жібек Жолының қазақстандық бөлігі - Оңтүстік Қазақстан облысы Түркістан қаласында қамтамасыз ету қажет.
Қазақстан Республикасында санаторийлік-курорттық істі дамыту ерекше маңызға ие, ол мынадай шараларды іске асыруды талап етеді:
санаторийлік-курорттық нысандарды сертификаттау және жіктеу;
санаторийлік-курорттық нысандардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;
санаторийлік-курорттық маңыздағы нысандардың қызметін үйлестіруді қамтамасыз ету.

5.4. Детско-юношеский туризм - основополагающий фактор развития внутреннего
туризма и воспитания туристской культуры
Занятие различными видами туризма с детских лет позволит воспитать чувство гражданственности, туристской культуры и способность воспринимать идеологию гостеприимства как общегосударственную идею, при реализации которой возможно реальное развитие туризма как действенного сектора экономики, обеспечивающего устойчивое развитие государства с минимальными последствиями для природы и общества.
Детско-юношеский туризм, являясь активным видом туризма, способствует:
приобщению подрастающего поколения к здоровому образу жизни через общение с природой и является альтернативой наркотикам и вредным привычкам, воспитанию воли и духовности;
практическому познанию родного края, знакомству с окружающей природой, памятниками истории и культуры.
Развитие детско-юношеского (школьного) туризма необходимо проводить комплексно путем восстановления разрушенных за десятилетие структур в системе школьного образования и обновления учебных программ по многим дисциплинам в соответствии с требованием времени:
совершенствовать общеобразовательный уровень туристских знаний путем включения в тематические планы учебных программ занятий по туристской технике и подготовке, знаний исторических объектов, уникальных природных памятников Казахстана, приобретение практических навыков по ориентированию на местности и по карте;
восстановление и расширение сети внешкольных детско-юношеских туристских учреждений: станций детско-юношеского туризма от республиканского до районного звена, туристских клубов, детских турбаз;
обеспечение широкого вовлечения молодежи к реализации проекта "Моя Родина - Казахстан", а также при организации активных видов туризма в качестве гидов и экскурсоводов.
5.5. Формирование инвестиционной политики в области туризма
Правительством Республики Казахстан принимается ряд мер по привлечению иностранных и отечественных инвесторов в другие секторы экономики, но их недостаточно для привлечения инвестиций в туристскую отрасль. По данным Агентства Республики Казахстан по статистике в 2004 году были привлечены инвестиции в новые основные средства на развитие гостиниц, мотелей и кемпингов, санаторно-курортных объектов и учреждений досуга различных форм собственности в размере 35 млрд. 848 млн. 259 тыс.тенге, а за январь - декабрь 2003 года (по оперативным данным) были привлечены инвестиции в новые основные средства в размере 36 млрд. 860 млн. 109 тыс. тенге.
В Восточно-Казахстанской, Акмолинской, Актюбинской, Алматинской, Атырауской, Мангистауской, Южно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Жамбылской, Карагандинской, Кызылординской и Павлодарской областях, городе Астане разработаны рекомендации по созданию инфраструктуры туризма в районах его развития. В городе Алматы ведется работа по изучению состояния туристских объектов и созданию банка данных существующей инфраструктуры. В Костанайской области рекомендовано акимам городов и районов проводить застройку объектов инфраструктуры туризма, включив их в план социально-экономического развития области на соответствующий период за счет средств предпринимателей и хозяйствующих субъектов.
Для решения вопросов развития инфраструктуры туризма и улучшения инвестиционного климата необходимо за счет государства обеспечить реализацию следующих мер:
строительство коммуникационных систем для функционирования объектов туристской индустрии;
подведение линии электропередачи;
строительство систем водоснабжения и водоотведения;
прокладку либо подведение телефонной линии и обеспечение спутниковой связью;
строительство и реконструкцию дорог.
В первую очередь, коммуникационные системы необходимо обеспечить в районах развития пляжного туризма и индустрии развлечений на Капшагайском водохранилище, у озера Алаколь в Алматинской области, на побережье Каспийского моря в Мангистауской области в центре казахстанского участка Шелкового пути - в г. Туркестан Южно-Казахстанской области.
Особое значение имеет развитие санаторно-курортного дела в Республике Казахстан, что требует реализации следующих мер:
проведение сертификации и классификации санаторно-курортных объектов;
разработка нормативных правовых актов, регламентирующего деятельность санаторно-курортных объектов;
обеспечение координации деятельности объектов санаторно-курортного назначения.

Туризм инфрақұрылымының жеткіліксіз дамуын, сондай-ақ қаржылық қаражаттың шектеулілігін ескере отырып, мейманханалар, қонақ үйлер мен мотельдер желісінің бірінші кезектегі құрылысының басымдықтарын анықтау қажет. Сондай-ақ келесі өңірлерде 3*, 2* санатындағы қонақ үйлер желісі мен туркластар құрылысына бағытталған "Еурокемпинг" жобасын өңірлік деңгейде іске асыру аясында кемпингтер салудың басымдықтарын анықтау керек:
Ақмола облысы - Көкшетау қ, Зеренді ауданының Зеренді қ. және Щучинск қ.;
Алматы облысы - Текелі қ., Жаркент қ.;
Жамбыл облысы - Тараз қ. ("Тектұрмас" архитектуралық кешенінің аумағында), Байзақ ауданы ("Ақыртас" көне қалашығының аумағында), Жуалы ауданының Б.Момышұлы ауылында;
туркласс санатындағы мейманханалар, қонақ үйлер мен кемпингтер желісі құрылысын қамтамасыз ету:
Шығыс Қазақстан облысында - Алакөл және Марқакөл көлдерінде, Бұқтырма су қоймасында;
Қызылорда облысында - Ұлы Жібек Жолының Шымкент-Самарқан трассасы бойында;
Атырау облысы - Сарайшық қалашығында;
Маңғыстау облысы - Маңғыстау ауданы Шетпе ауылында;
Павлодар облысы - Баянауыл МҰТП аумағында.
Бұл ретте туризм саласының инвестициялық тартымдылығын арттыру мақсатында келесі мәселелерді шешу қажет:
халықаралық бизнес - қоғамдастықтың Қазақстанның туристік мүмкіндіктері туралы хабардарлығын арттыру және осы бағытта шетелдік ұйымдармен, оның ішінде Қазақстан Республикасының инвестициялық беделін арттыру мәселелері жөніндегі Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы Шетелдік инвесторлар кеңесінің жұмыс тобы арқылы ынтымақтастықты дамыту;
туристік-этнографиялық кешендер, демалыс және ойын-сауық индустриясы түріндегі объектілердің құрылысы жөніндегі жобаларды шетелдік және отандық даму институттарының инвестициялауына ықпал жасау;
туристік және кәдесый өнімі индустриясын Шағын бизнесті қолдау қорының және басқа да отандық даму институттарының мүмкіндіктері мен ресурстарын тарту арқылы құру және дамыту жөніндегі шараларды қабылдау;
шығу туризмін дамыту үшін барынша тартымды болып табылатын аудандар мен әлемдік стандарттарға сәйкес келетін туристік инфрақұрылым салудың өңірлік Бас жоспарларын әзірлеу;
шетелдік туристердің келу бағдары бойынша өткізілетін турларға ұлттық сипат беру ұлттық қолөнердің қайта жаңғыруына, жаңа жұмыс орындарының ашылуына ықпал ететін болғандықтан, киіз үйлер дайындайтын кәсіпорындарды қайта жаңғырту және жаңадан салу.
Инвестициялау институтын дамыту тиімділігі жүйелі мемлекеттік саясатты жүргізуге және туризм инфрақұрылымын дамыту жөніндегі мемлекеттік, жеке және туристік қоғамдық ұйымдардың бірігуіне байланысты болады. Болжамдарды ескерсек, 2011 жылдың соңына қарай елімізде 368300 орынға арналған қонақ үй салу қажет болады.
5.6. Туризм қауіпсіздігін қамтамасыз ету

Учитывая недостаточное развитие инфраструктуры туризма, а также ограниченность финансовых средств, необходимо определение приоритетов первоочередного строительства сети гостиниц, гостевых домов и мотелей, а также кемпингов в рамках реализации проекта "Еврокемпинг" на региональном уровне, направленных на строительство сети гостиниц категории 3*, 2* и туркласса в следующих регионах:
Акмолинская область - в г. Кокшетау, п. Зеренда Зерендинского р-на и г. Щучинск;
Алматинская область - г. Текели, г. Жаркент;
Жамбылская область - г. Тараз (на территории архитектурного комплекса "Тектурмас"), Байзакский р-н (на территории древнего городища "Акыртас"), с. Б. Момышулы Жуалынского р-на;
обеспечить строительство сетей гостиниц категории туркласса гостевых ломов и кемпингов:
в Восточно-Казахстанской области - у озер Алаколь и Маркаколь, на водохранилище Бухтарма;
в Кызылординской области - на отрезке Великого Шелкового пути вдоль трассы Шымкент-Самарканд;
в Атырауской области - на городище Сарайчик;
в Мангистауской области - в с. Шетпе Мангистауского района;
в Павлодарской области - на территории Баянаульского ГНПП;
При этом в целях повышения инвестиционной привлекательности сферы туризма необходимо решить следующие вопросы:
повышение информированности международного бизнес-сообщества о туристских возможностях Казахстана и развитие в этом направлении сотрудничества с зарубежными организациями, в том числе через рабочие группы по вопросам повышения инвестиционного имиджа Республики Казахстан Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан;
содействие инвестированию зарубежными и отечественными институтами развития проектов по строительству объектов в виде туристско-этнографических комплексов, сети индустрии досуга и развлечений;
принятие мер по созданию и развитию индустрии туристской и сувенирной продукции с привлечением возможностей и ресурсов Фонда поддержки малого предпринимательства и других отечественных институтов развития;
разработка региональных генеральных планов застройки районов, наиболее привлекательных для развития въездного туризма, объектами туристской инфраструктуры, соответствующими мировым стандартам;
восстановление и строительство новых предприятий по изготовлению юрт, так как придание национального колорита турам по маршруту пребывания иностранных туристов будет способствовать возрождению национальных ремесел, созданию новых рабочих мест.
Эффективность развития института инвестирования зависит от проведения последовательной государственной политики и консолидации усилий государственных, частных и туристских общественных организаций по развитию инфраструктуры туризма. С учетом прогноза к концу 2011 года в стране необходимо построить гостиницы на 368300 койко-мест.
5.5. Обеспечение безопасности туризма

Бүкіләлемдік туристік ұйыммен ынтымақтастық аясында Қазақстанға 1997 жылы елдің туристік әлеуетін алдын ала зерттеуде техникалық көмек көрсетілді, бұл зерттеу Туристік саланы дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасының негізіне алынды. Республикада "Экологиялық туризм - ТМД, Қытай және Монғолия елдерінің өтпелі экономикасын тұрақты дамытудың құралы", "Әлемдік туризмді дамыту тенденциясы және әдістемесі" атты БТҰ өңірлік семинарлары өткізілді.
Халықаралық туризмді дамытудағы негізгі бағыт туризм саласындағы халықаралық туристік байланыстарды кеңейту және үкіметаралық келісімдерді іске асыру болып табылады.
Осы бағытта мыналарды іске асыру қажет:
туризм саласындағы бұрын жасалған үкіметаралық келісімдердің іске асырылуын қамтамасыз ету;
республикамызға негізгі туристік ағынды бағыттайтын елдердегі Қазақстан Республикасы елшіліктерінің жанынан туристік өкілдіктер ашу;
Қазақстанда ірі халықаралық форумдар, саммиттер, конференциялар мен семинарлар өткізуді бастамаға алу және өтуін қамтамасыз ету;
Бүкіләлемдік туристік ұйымның Бас Ассамблеясының ХҮІІІ сессиясын 2009 жылы Астана қаласында өткізу мәселесін қарастыру;
іргелес мемлекеттермен жасалған шекаралық ынтымақтастық аясында туристер үшін бірлескен туристік бағдарлар ұйымдастыру және шекара, кеден бақылауларының оңайлатылған рәсімдерін енгізу жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
трансшекаралық туристік бағдарларды дамыту жөнінде Орталық Азия мемлекеттерімен, бірінші кезекте Қырғызстандағы Ыстықкөлмен өңірлік ынтымақтастықты дамыту;
Бүкіләлемдік туристік ұйымның Атқарушы Кеңесіне 2007 жылы Қазақстанды шығару жөнінде шаралар қабылдау.
5.9. Туризмді кластерлік дамыту шеңберіндегі өзара байланысты міндеттер кешенін шешуге мүмкіндік беретін халықаралық маңызы бар белсенді жобаларды іске асыру
Туристік өнімнің және туризм индустриясының бәсекеге қабілеттілігін кластерлік дамыту арқылы арттыру кластерлік буындарды құру, өзара іс-қимыл жасау және әрекеттердің мастер-жоспар түріндегі басымдықты жоспарын жасау процесін жылдамдатуға көмектеседі. Қазақстанда туристік кластерлерді құру және дамыту аясында қазақстандық турөнімді әлемдік нарыққа шығару үшін белсенді де тұрақты маркетинг стратегиясы жоспарлануда.
Еуропа мен Азияның түрлі нарықтарында жүргізілген зерттеулер мынаны көрсетті:
Орталық Азия тұтастай алғанда, оның ішінде Қазақстан әлі де болса жаңа халықаралық туристік бағыттар бөлігінде белгісіз болып қалып отыр;
"Қазақстан" сөзі жиі танылады, бірақ әлі де арнаулы туристік беделі жоқ, десе де ол қызық естіледі және әуесқойлық тудырады;
еруопалық және азиялық нарықта Қазақстанға келуге деген үлкен қызығушылық байқалады, бұл болашақта шетелдік туристер ағынын біршама ұлғайту мүмкіндігін көрсетеді.
Халықаралық нарық үшін Қазақстанның негізгі турөнімдері мыналар болып белгіленген:
"Шексіз даладан қар басқан тау шыңдарына дейінгі" бағдар бойынша саяхатқа шығуға мүмкіндік беретін құрама турлар және джипті пайдалана отырып, киіз үйде немесе трейлерде тұруға мүмкіндік беретін дала сахарасы.

В рамках сотрудничества с Всемирной туристской организацией Казахстану была оказана техническая помощь в проведении предварительного исследования туристского потенциала страны в 1997 году, которое легло в основу Программы развития туристской отрасли на 2003 - 2005 годы. В республике проведены региональные семинары ВТО "Экологический туризм -инструмент устойчивого развития для переходных экономик стран СНГ, Китая и Монголии", "Тенденции и методики развития мирового туризма".
Главным направлением в развитии международного туризма являются расширение международных туристских связей и реализация межправительственных соглашений в сфере туризма.
В этом направлении необходимо:
обеспечить реализацию ранее заключенных межправительственных соглашений в области туризма;
проработать вопрос по открытию туристских представительств при посольствах Республики Казахстан в странах, генерирующих основные туристские потоки в республику;
инициировать и обеспечить проведение в Казахстане крупных международных форумов, саммитов, конференций и семинаров;
проработать вопрос проведения XVIII сессии Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации в г. Астане в 2009 году;
проводить работу по организации совместных туристских маршрутов и введению упрощенных процедур приграничного и таможенного контроля для туристов в рамках приграничного сотрудничества с сопредельными государствами;
развивать региональное сотрудничество с государствами Центральной Азии по развитию трансграничных туристских маршрутов и в первую очередь, с Иссык-Кульским регионом Кыргызстана;
реализовать меры по выдвижению Казахстана в Исполнительный Совет Всемирной туристской организации в 2007 году.
5.8. Реализация прорывных проектов международного значения, предполагающих
решение комплекса взаимоувязанных задач в рамках кластерного развития
туризма
Повышение конкурентоспособности туристского продукта и индустрии туризма путем кластерного развития поможет ускорить процесс создания кластерных звеньев, взаимодействия и приоритетного плана действий в виде мастер-планов. В рамках создания и развития туристских кластеров в Казахстане, планируется проведение активной и жесткой маркетинговой стратегии для продвижения казахстанских туристических продуктов на мировом рынке.
Исследования, которые были проведены на различных европейских и азиатских рынках, показали следующее:
в целом Центральная Азия и в частности Казахстан все еще остаются неизвестными в части новых международных туристских направлений;
слово "Казахстан" часто узнаваемо, но все еще не имеет специального туристского имиджа, вместе с тем оно звучит интересно и вызывает чувство любопытства;
как на европейском, так и на азиатском рынках присутствует относительно большой интерес посетить Казахстан, что свидетельствует о реальных перспективах увеличения потока иносгранных туристов.
Основными туристическими продуктами Казахстана для международных рынков определены:
комбинированные туры, предполагающие путешествие по маршруту "От бескрайних степей до заснеженных горных вершин" и степные сафари с использованием джипов и проживанием в юртах, либо тейлерах.

Қазақстанның халықаралық туристік нарықта табысты орын алуы үшін алдағы жылдары 2007-2011 жылдарға арналған бағдарлама аясында төмендегі деңгейлер бойынша үш басымдықты туристік нарық белгіленді:
1. Бірінші басымдықты нарықтар:
- Ресей;
- Германия;
- Ұлыбритания;
- Оңтүстік Корея;
- Түркия;
- Қытай.
2. Екінші басымдықты нарықтар:
- Франция;
- Жапония.
3. Үшінші басымдықты нарықтар:
- АҚШ;
- Азия-Тынық мұхит өңірінің елдері.
Осылайша, Қазақстанды Орталық Азия мен Еуразияның жүрегіндегі жаңа, әрі тартымды туристік бағыт ретінде жылжыту стратегиясын әзірлеу қажеттілігі туындайды.
Экономиканың өсімі мен мемлекеттік кең көлемде қолдауды қамтамасыз етудің жаңа бағыттарын қалыптастыру жөніндегі міндеттер аясында маңызды рөл келесі белсенді жобаларды іске асыруға беріліп отыр:
Алматы қаласы және Алматы облысын дамыту :
даму бас жоспарлары және туристік кластерді құру мен дамытудың мастер-жоспарлары аясында Алматы қаласы және Алматы облысында туризм инфрақұрылымын дамытуға жағдайлар жасау;
туризм және ойын-сауық индустриясының құрылысын Қапшағай қаласында Диснейленд паркі және Лас-Вегас типтері бойынша қамтамасыз ету үшін техникалық-экономикалық негіздеме мен жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу;
туризм инфрақұрылымын құру және ілеспелі қызмет саласын қалыптастыру мақсатында "Қорғас" Халықаралық шекаралық ынтымақтастық Орталығы" АҚ жанынан одан әрі дамуы үшін жағдайлар жасау.
Астана қаласы және Ақмола облысын дамыту:
Шучинск-Бурабай курорттық аймағындағы ойын-сауық индустриясын қоса есептегенде, ілеспелі қызметтер саласын дамыту үшін жағдайлар жасау;
"Бурабай" Ұлттық табиғи паркінде экологиялық туризм инфрақұрылымын дамыту;
Ақмола облысы Аршалы ауданының Мартыновка ауылында (Астана қаласынан 30 км. қашықтықта) "Перғауындар ауылы" (Египет), "От-бос" кешені (Квебек, Канада) сияқты сақтардың көшпелі тұрмысын, олардың өзіндік мәдениеті мен дәстүрлерін танытуға бағытталған "Шеберлер сарайы" деп аталатын көрме орталығы бар "Шебер ауылы" этнографиялық кешенін салу
Жібек жолы бойынша туризмді дамыту:
Өзбекстанмен салыстырғанда мәдени құндылық басымдық танытатын Қазақстанның бәсекелік артықшылығы мынада: Жібек жолының қазақстандық бөлігі теңдессіз табиғат ландшафтарымен, эндемикалық флора және фаунамен және көшпелілердің тарихи-мәдени мұрасымен, әрі көне қалалар халықтарының мәдениетімен байланысты құрама турларды ұсына алуында.
Аталған жобаны іске асыру үшін мыналар жоспарланып отыр:
"Қорғас" және "Достық" шекара пункттерінен Оңтүстік Қазақстан облысы Түркістан қаласына дейін жол бойы инфрақұрылымының объектілерін көрсете отырып жол картасын жасау;
Түркістан қаласында, оның ішінде Біріккен Ұлттар Ұйымы, Бүкіләлемдік туристік ұйым және ЮНЕСКО-ның (Білім, ғылым және мәдениет мәселелері жөніндегі Біріккен Ұлттар Ұйымы) Өңірлік Бағдарламасының "Жібек жолы: өңірлік ынтымақтастық және даму мақсатында әлеуетті нығайту" халықаралық жобасын іске асыру аясында қонақ үйлер желісі мен керуен-сарайлар салу және дамыту;
"Жібек жолы меруерті" халықаралық туристік пойызын ұйымдастыру жөніндегі жобаның I кезеңін Алматы - Тараз - Шымкент - Ташкент - Самарқанд - Үргеніш - Бішкек - Рыбачье - Алматы бағдары бойынша 2007-2008 жылдары іске асыру;
"Жібек жолы меруерті" халықаралық туристік пойызын ұйымдастыру жөніндегі жобаның II кезеңін Алматы - Тегеран бағдары бойынша жүзеге асыруға байланысты мемлекетаралық келіссөздер жүргізу және бағдарды Қытайдың Шыңжаң-Ұйғыр автономиясы арқылы 2008 жылдың аяғында ұзартуды қамтитын III кезеңін іске асыруға дайындау;
мемлекетаралық келіссөздерді, оның ішінде туристік рұқсатнамаларды өзара мойындау және одан әрі мүше-елдер үшін бірыңғай туристік рұқсатнама енгізу мәселелері жөніндегі Шанхай ынтымақтастық ұйымы, Еуразия экономикалық қауымдастығы және Біртұтас экономикалық кеңістік аясында келіссөздер процесінің белсенділігін күшейту.
Каспий теңізінде жағажай және круиз туризмін дамыту:
Жобаны іске асыру мақсатында мыналар жоспарланып отыр:
Ақтау халықаралық портында Ақтау қаласынан бастап Астрахань (Ресей), Махачкала (Дағыстан), Баку (Әзірбайжан), Энзели (Иран), Түркменбаши (Түркменстан) порттары арқылы Каспий теңізі бойынша халықаралық круизді дайындау және ұйымдастыру үшін жағдайлар жасау;
Жағажай туризмін дамыту және Ақтау қаласында туризм және ойын-сауық индустриясының құрылысы мәселелерін қарастыру мақсатында Кендірлі аралында демалыс аймағын салу.
"Қазақстан - ғаламшардың бірінші ғарыш айлағы" жобасы шеңберінде Байқоңыр қаласында ғарыш туризмін болашақта дамыту үшін жағдайлар жасау.
Жобаны іске асыру 2008 жылдың соңына дейін Байқоңыр   қаласының маңында жаңа технологияны пайдалана отырып (планетарийлер, мұражайлар, ұшуларды басқарудың шағын орталықтары, кәдесыйлар сататын дүкен) ойын-сауық индустриясы бар туристік кешен құрылысын салу мәселесін қарастыруды ұйғарып отыр.

Для успешного позиционирования Казахстана на международном туристском рынке на предстоящие годы в рамках данной Программы в 2007-2011 годы определены три приоритетных туристских рынка по нижеследующим уровням:
1. Рынки первого приоритета:
Россия;
Германия;
Великобритания;
Южная Корея
Турция
Китай
2. Рынки второго приоритета:
Франция
Япония
3. Рынки третьего приоритета:
США
страны Азиатско-Тихоокеанского региона.
Таким образом, необходимо разработать Стратегию продвижения Казахстана, как нового и привлекательного туристского направления в сердце Центральной Азии и Евразии.
В рамках задач по формированию новых направлений обеспечения роста экономики и широкомасштабной государственной поддержки важное значение придается реализации следующих прорывных проектов:
Развитие города Алматы и Алматинской области:
создание условий для развития инфраструктуры туризма и спорта в городе Алматы и Алматинской области в рамках генеральных планов развития и мастер-планов создания и развития туристского кластера;
разработка технико-экономического обоснования (ТЭО) и проектно-сметной документации (ПСД) для обеспечения строительства индустрии туризма и развлечений, по типу Диснейленд-парков и Лас-Вегаса в городе Капшагай;
создание инфраструктуры туризма и условий для его дальнейшего развития при АО "Международный Центр приграничного сотрудничества "Хоргос" в целях формирования сферы сопутствующих услуг.
Развитие города Астаны и Акмолинской области:
создание условий для развития сферы сопутствующих услуг, включая индустрию развлечений в Щучинско-Боровской курортной зоне;
развитие инфраструктуры экологического туризма в Национальном природном парке "Бурабай";
строительство в селе Мартыновка Аршалинского района Акмолинской области (в 30-ти км. от города Астаны) этнографического комплекса "Шебер ауылы" с выставочным центром "Дворец мастеров", призванного демонстрировать кочевой быт саков, их самобытную культуру и традиции по аналогии с "Деревней фараонов" (Египет), комплексом "От-бос" (Квебек, Канада).
Развитие туризма по Шелковому пути:
конкурентное преимущество Казахстана по сравнению с Узбекистаном, в котором доминируют только культурные ценности, состоит в том, что казахстанская часть Шелкового пути представляется также комбинированными турами в сочетании уникальных природных ландшафтов, эндемической флоры и фауны и памятников историко-культурного наследия кочевников и культуры народов древних городов.
Для реализации данного проекта планируются:
создание дорожной карты от пограничных пунктов "Хоргос" и "Дружба" до города Туркестан Южно-Казахстанской области с указанием объектов придорожной инфраструктуры;
строительство и развитие сети гостиниц и караван-сараев в городе Туркестан, в том числе в рамках реализации международного проекта Региональной Программы Организации Объединенных Наций, Всемирной туристской организации и ЮНЕСКО (Организация Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры) "Шелковый путь: Усиление потенциала в целях регионального сотрудничества и развития";
реализация 1-го этапа проекта по организации международного туристского поезда "Жемчужина Шелкового пути" по маршруту Алматы -Тараз - Шымкент - Ташкент - Самарканд - Ургенч - Бишкек - Рыбачье -Алматы в 2007 - 2008 годы;
проведение межгосударственных переговоров по осуществлению Н-го этапа проекта по организации международного туристского поезда "Жемчужина Шелкового пути" по маршруту Алматы - Тегеран и подготовки к реализации Ш-го этапа, включающего продление маршрута через Синцзянь-Уйгурский автономный округ Китая до города Пекина к концу 2008 года;
активизация процесса межгосударственных переговоров, в том числе в рамках Шанхайской организации сотрудничества. Евразийского экономического сообщества и Единого экономического пространства по решению вопроса взаимного признания туристских виз и введения в дальнейшем единой туристской визы для стран-участников.
Развитие пляжного и круизного туризма на Каспийском море:
в целях реализации проекта планируются:
создание условий для подготовки и организации международного круиза по Каспийскому морю из города Актау с посещением портов Астрахани (Россия), Махачкалы (Дагестан), Баку (Азербайджан), Энзели (Иран), Туркменбаши (Туркменистан) в международный погт Актау:
обустройство зоны отдыха на острове Кендеглн в целях развития пляжного туризма и проработка вопроса по строительству индустрии туризма и развлечений в городе Актау.
Создание условий для развития в перспективе космического туризма в городе
Байконур в рамках проекта "Казахстан - первая космическая гавань планеты".
Реализация проекта предполагает обеспечение до конца 2008 года проработки вопросов по строительству туристского комплекса с индустрией развлечений близ окрестностей города Байконура с использованием новейших технологий (создать планетарий, музей, мини-центр управления полетами, торговый центр по продаже сувениров и т.д.).

6. Қажетті ресурстар және оларды қаржыландыру көздері
2007-2011 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға мемлекеттік бюджеттен қажетті қаржы көлемі 59318221 мың.теңгені құрайды.
Оның ішінде:
2007 жылға - 2329668 мың теңге; 2008 жылға - 20637405 мың теңге; 2009 жылға - 30635357 мың теңге; 2010 жылға - 2774656 мың теңге; 2011 жылға - 2941135 мың теңге және Қазақстан Республикасы заңнамасымен шектелмеген басқа да қаражат көздері.
Бұл ретте Мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға қажетті бюджеттік қаражаттың көлемі тиісті жылға республикалық және жергілікті бюджетті қалыптастыру барысында нақтыланатын болады.
Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар тиісті жылға арналған республикалық және жергілікті бюджетте көзделген қаражат есебінен және Қазақстан Республикасы заңнамасымен шектелмеген басқа да көздерден жүзеге асырылатын болады.

6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Сумма финансирования из средств республиканского бюжета, необходимая для реализации Государственной программы в 2007-2011 годах, составляет 59318221 тыс.тенге.
Из них в том числе:
на 2007 год - 2329668 тыс. тенге; 2008 год - 20637405 тыс. тенге; 2009 год - 30635357 тыс.тенге; 2010 год - 2774656 тыс.тенге; 2011 год - 2941135 тыс.тенге и других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
При этом объемы бюджетных средств, необходимых для реализации Государственной программы, будут уточняться при формировании республиканского и местных бюджетов на соответствующий год.
Мероприятия по реализации Государственной программы будут осуществляться за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском и местных бюджетах на соответствующий год, и других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

7. Мемлекеттік бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
Бағдарламаны іске асыру барысында мыналар болжанып отыр:
Бірінші кезеңде (2007-2009 жылдар):
туристер ағынының тұрақты өсімі:
ішкі туризм бойынша туристер ағынының тұрақты өсімін 2007 жылғы 3,3 млн. 2009 жылы 4,1 млн. дейін қамтамасыз ету;
кіріс туризмінің көлемін 2010 жылғы 4,3 млн. 2011 жылы 10,5 млн. дейін арттыру болжанып отыр (6-қосымша).
Екінші кезеңде (2010-2011 жылдар):
ішкі туризм бойынша туристер ағынының тұрақты өсімін 2010 жылғы 4,5 млн. 2011 жылы 4,7 млн. дейін қамтамасыз ету;
кіріс туризмінің көлемін 2010 жылғы 9,5 млн. 2011 жылы 10,5 млн. дейін арттыру болжанып отыр.

7. Ожидаемый результат от реализации Государственной программы
В ходе реализации Государственной программы предполагается обеспечить:
на первом этапе (2007 - 2009 годы):
стабильный рост потока туристов:
по внутреннему туризму с 3,3 млн. туристов в 2007 году до 4,1 млн. туристов в 2009 году;
по въездному туризму с 4,3 млн. туристов в 2007 году до 7,9 млн. туристов в 2009 году;
на втором этапе (2010 - 2011 годы):
по внутреннему туризму с 4,5 млн. туристов в 2010 году до 4,7 млн. туристов в 2009 году;
по въездному туризму с 9,5 млн. туристов в 2007 году до 10,5 млн. туристов в 2011 году (приложение 6).

Орта есеппен бір шетелдік турист өз сапары уақытында бюджетке 500-ге жуық АҚШ долларын енгізген жағдайда 2007 жылдан 2011 жылға дейінгі кезеңде келу туризмінен бюджетке 4,7 млрд. АҚШ доллары түседі.
Мемлекеттік бағдарламада берілген шаралар кешенін іске асыру туристер ағынын ел ішінде де, сонымен қатар шетелден де одан әрі көбейтуге ықпал жасайтын болады, ал ақырғы есепте ұлттық турөнімнің тартымдылығын біршама арттыруға және қызмет көрсетулердің халықаралық саудасы аясында халықаралық кәсіпкерлік пен іскери ынтымақтастықтың маңызды саласы ретінде Қазақстанның әлемдік туристік нарыққа бірігуіне әкеледі. Мемлекет экономикасының шикізаттық емес секторы ішіндегі біршама кірісті саласына айналуға мүмкіндігі бар, бәсекеге қабілетті туристік база қалыптасатын болады. Бұл ретте республикада Қазақстанның Орталық Азия өңірінің туризм орталығына айналуына нақты жағдайлар мен мүмкіндіктер жасалады.
Қосымша 1
Қазақстан Республикасының туризм түрлері бойынша туристік ұйымдардың қызметінен түскен кірістері (мың. теңге)
Жылдар бойынша  негізгі көрсеткіштер
2002 ж .
2003 ж.
2004 ж.
2005 ж.
Туристік қызметтен түскен кіріс, барлығы

При условии, что в среднем один иностранный турист за время своего пребывания приносит в бюджет около 500 долларов США, за период с 2007 по 2011 годы поступления в бюджет от въездного туризма составят 4,7 млрд. долларов США.
Реализация представленного в Государственной программе комплекса мер будет способствовать дальнейшему увеличению потока туристов как внутри страны, так из-за рубежа и, в конечном итоге, приведет к значительному повышению привлекательности национального турпродукта и интеграции Казахстана в систему мирового туристского рынка, как важной сферы международного предпринимательства и делового сотрудничества в рамках международной торговли услугами. Будет создана развитая конкурентоспособная туристская индустрия, способная стать одним из значимых доходных секторов среди несырьевых отраслей экономики государства. При этом в республике будут созданы реальные условия и возможности для того, чтобы Казахстан стал центром туризма Центрально-Азиатского региона.
Приложение 1
(к Государственной программе)
Доход Республики Казахстан от деятельности туристских
организаций по видам туризма (в тыс. тенге)
Основные
показатели  по
годам
2002 г.
2003 г.
2004 г.
2005 г.
Доход от турист-
ской деятельности,
всего