Заңды тұлғалардың түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату жөнiндегi қызметiн лицензиялау кезiнде қойылатын бiлiктiлiк талаптарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 14 желтоқсандағы N 1203 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 қаңтардағы N 80 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.01.31.  N 80  (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуiрдегi  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған заңды тұлғалардың түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату жөнiндегi қызметiн лицензиялау кезiнде қойылатын бiлiктiлiк талаптары бекiтiлсiн.
2. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 14 желтоқсандағы
N 1203 қаулысымен
бекiтiлген
Заңды тұлғалардың түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату жөнiндегi қызметiн лицензиялау кезiнде қойылатын бiлiктiлiк талаптары
1. Заңды тұлғалардың түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату жөнiндегi қызметiне лицензия алуға үмiткер заңды тұлғаларға (бұдан әрi - заңды тұлғалар) қойылатын бiлiктiлiк талаптары мыналардың:
1) санитарлық-эпидемиологиялық, өрт, экологиялық, өнеркәсiп қауiпсiздiгi талаптарына сәйкес келетiн мамандандырылған өндiрiстiк базаның (меншiк құқығында);
2) кәсiпорындар мен ұйымдардан металл сынықтарын дайындау үшiн автокөлiктiң (жүк автомобильдерi мен басқа да автокөлiк) (меншiк құқығында);
3) аудиторлық ұйым растаған кемiнде 80000 (сексен мың) айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiндегi қысқа мерзiмдi активтердiң;
4) мынадай мөлшерде:
түстi металдардың сынықтарымен және қалдықтарымен жұмыс iстеу үшiн - кемiнде 400 ш.м;
қара металдардың сынықтарымен және қалдықтарымен жұмыс iстеу үшiн - кемiнде 1000 ш.м автокөлiк үшiн кiреберiс жолдары бар және/немесе кiреберiс темiр жол тұйықтары бар жер учаскелерiнiң (меншiк және/немесе ұзақ мерзiмдi жалға алу құқығында);

Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых при лицензировании деятельности по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации юридическими лицами лома и отходов цветных и черных металлов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2006 года N 1203. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 января 2008 года N 80.
Сноска. Постановление Правительства РК от 14 декабря 2006 года N 1203 утратило силу постановлением Правительства РК от 31 января 2008 года  N 80  (вводится в действие по истечении 21 календарного дня с момента первого официального опубликования).
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О лицензировании" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования, предъявляемые при лицензировании деятельности по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации юридическими лицами лома и отходов цветных и черных металлов.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 декабря 2006 года N 1203
Квалификационные требования, предъявляемые при
лицензировании деятельности по сбору (заготовке),
хранению, переработке и реализации юридическими лицами
лома и отходов цветных и черных металлов
1. Квалификационные требования, предъявляемые к юридическим лицам, претендующим на получение лицензии на деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов (далее - юридические лица), включают наличие:
1) специализированной производственной базы (на праве собственности), соответствующей требованиям санитарно-эпидемиологической, пожарной, экологической, промышленной безопасности;
2) автотранспорта (грузовые автомобили и другой автотранспорт) (на праве собственности) для заготовки металлолома с предприятий и организаций;
3) краткосрочных активов в размере не менее 80000 (восемьдесят тысяч) месячных расчетных показателей, подтвержденных аудиторской организацией;
4) земельного участка с подъездными путями для автотранспорта и/или подъездными железнодорожными путями-тупиками (на правах собственности и/или долгосрочной аренды) следующих размеров:
для работы с ломом и отходами цветных металлов - не менее 400 кв. м.;
для работы с ломом и отходами черных металлов - не менее 1000 кв. м.;

5) заңды тұлғаның басшысы бекiтетiн түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату жөнiндегi нұсқаулықтың;
6) техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкiлеттi органның түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату шарттары бойынша зерттеу актiсiнiң;
7) пайдаланылатын жабдықпен жұмыс iстеу үшiн арнайы дайындықтан өткен бiлiктi персоналдың (шығыраншылар, пресшiлер, газбен кесушiлер) болуын қамтиды.
2. Мамандандырылған өндiрiстiк база мыналарды:
1) оттегi және пропаны бар баллондарды сақтауға арналған орынды;
2) қара және түстi металдардың сынықтары мен қалдықтарын және қорытпаларды топтары, түрлерi, маркалары мен сұрыптары бойынша бөлiп сақтауға арналған контейнерлердi немесе алаңдарды;
3) түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинауға (дайындауға), сақтауға және қайта өңдеуге арналған жабық үй-жайды не асфальтталған немесе қатты жамылғылы орынды;
4) сынықтар мен қалдықтарды сұрыптауға, кесуге және пакеттеуге арналған жабдығы мен құралдары бар арнайы алаңдарды немесе өндiрiстiк үй-жайларды;
5) өрт сөндiру құралдарымен жарақтандырылған түстi және қара металдардың жарылу қаупi бар сынықтарына арналған қойманы;
6) персоналды орналастыруға арналған жеке үй-жай(лар)ды;
7) көтеру құрылғыларын пайдалануға лицензия болған кезде белгiленген тәртiппен тiркелген кемiнде 50 %-ы электромагниттiк шайбалармен не грейферлiк қапсырулармен жарақталуы тиiс жүк көтергiштiгi кемiнде 5 тонна стационарлық немесе ұтқыр жүк көтергiш жабдықты;
3) қысыммен жұмыс iстейтiн ыдыстарды пайдалануға арналған лицензиясы болған кезде қара металдардың сынығын оттық кесуге арналған жабдықты, оның iшiнде қысыммен жұмыс iстейтiн ыдыстарды;
9) қара металдардың жеңiл салмақты сынығын пакеттеуге арналған престердi, гидроқайшыларды, жоңқаны сұрыптауға және ұсақтауға арналған қондырғыларды;
10) олардың салыстырып тексерiлгенi туралы қолданыстағы сертификаты болған кезде өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету мемлекеттiк жүйесiнiң тiзiлiмiне енгiзiлген өлшем құралдарын (автомобиль және/немесе темiр жол таразылары) мен басқа да метрологиялық жабдықты;
11) салыстырып тексерiлгенi туралы қолданыстағы сертификаты болған кезде өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету мемлекеттiк жүйесiнiң тiзiлiмiне енгiзiлген қара және түстi металдардың сынықтары мен қалдықтары радиациясының деңгейiн өлшеуге арналған дозиметрлiк және радиометрлiк жабдықты қамтиды.
3. Оларды металлургия пештерiнде қайта балқыту жолымен түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын қайта өңдеу үшiн заңды тұлғаларда осы бiлiктiлiк талаптарының 1-тармағында көрсетiлген талаптарға қосымша мыналар:

5) инструкции по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов, утверждаемой руководителем юридического лица;
6) акта обследования уполномоченного органа в области технического регулирования и метрологии по условиям сбора (заготовки), хранения, переработки и реализации лома и отходов цветных и черных металлов;
7) квалифицированного персонала (крановщики, прессовщики, газорезчики), прошедшего специальную подготовку для работы с используемым оборудованием.
2. Специализированная производственная база включает:
1) места для хранения баллонов с кислородом и пропаном;
2) контейнеры или площадки для раздельного хранения лома и отходов черных и цветных металлов и сплавов по группам, видам, маркам и сортам;
3) закрытые помещения либо заасфальтированные или имеющие твердое покрытие места для сбора (заготовки), хранения и переработки лома и отходов цветных и черных металлов;
4) специальные площадки или производственные помещения с оборудованием и инструментами для сортировки, резки и пакетирования лома и отходов;
5) хранилища для взрывоопасного лома цветных и черных металлов, оснащенные средствами пожаротушения;
6) отдельное (-ые) помещение (-я) для размещения персонала;
7) зарегистрированное в установленном порядке стационарное или мобильное грузоподъемное оборудование грузоподъемностью не менее 5 тонн, не менее 50 % которого должно быть оснащено электромагнитными шайбами либо грейферными захватами, при наличии на него лицензии на эксплуатацию подъемных сооружений;
8) оборудование для огневой резки лома черных металлов, в том числе сосуды, работающие под давлением, при наличии на него лицензии на эксплуатацию сосудов, работающих под давлением;
9) прессы для пакетирования легковесного лома черных металлов, гидроножницы, установки для сортировки и дробления стружки;
10) средства измерений (автомобильные и/или железнодорожные весы) и другое метрологическое оборудование, внесенные в реестр государственной системы обеспечения единства измерений, при наличии на них действующего сертификата об их поверке;
11) дозиметрическое и радиометрическое оборудование для измерения уровня радиации лома и отходов черных и цветных металлов, внесенное в реестр государственной системы обеспечения единства измерений, при наличии на него действующего сертификата о поверке.
3. Для переработки лома и отходов цветных и черных металлов путем их переплавки в металлургических печах юридические лица дополнительно к требованиям, указанным в пункте 1 настоящих квалификационных требований, должны иметь:

1) Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келетiн өнiмдi дайындаудың технологиялық регламентi;
2) өнеркәсiптiк, экологиялық, санитарлық-эпидемиологиялық қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi органдармен келiсiлген және заңды тұлғаның басшысы бекiткен қайталама металдарды қайта өңдеу жөнiндегi цехтың жұмыс жобасы, қорыту пешiне арналған техникалық құжаттама болуға тиiс.
4. Заңды тұлғаның немесе оның филиалының мамандандырылған өндiрiстiк базасының бiр бөлiгi болып табылатын, түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғаның немесе филиалдың тiркелген орны бойынша өңiрдiң өзге жерiнде аумақтық орналасқан учаскенiң қызметi үшiн 1-тармақтың 3) тармақшасын қоспағанда, 1-тармақта көрсетiлген талаптар қойылады.
5. Заңды тұлғаның немесе оның филиалының мамандандырылған өндiрiстiк базасының бiр бөлiгi болып табылатын, түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын қабылдауды жүзеге асыратын заңды тұлғаның не филиалдың тiркеу орны бойынша өңiрдiң өзге жерiнде аумақтың орналасқан қабылдау пунктiнiң қызметi үшiн мыналардың:
1) қолма-қол ақшамен жұмыс iстеуге ыңғайластырылған үй-жайдың (сейф немесе арнайы жабдықталған касса, байланыс құралдары фискалдық жады бар бақылау-кассалық аппарат);
2) салыстырып тексерiлгенi туралы қолданыстағы сертификаты бар өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету мемлекеттiк жүйесiнiң тiзiлiмiне енгiзiлген таразы шаруашылығының;
3) қабылдау пунктiнiң лицензиатқа тиесiлiлiгiн растайтын құжаттардың (нотариус куәландыратын лицензия көшiрмесi);
4) қабылдау пунктiнiң заңды тұлғаға тиесiлiлiгi, лицензия нөмiрi, жұмыс режимi көрсетiлген маңдайша жазулардың;
5) кемiнде 200 ш.м алаңның болуы талап етiледi.
Пункт тұрғын үй мен өндiрiстiк объектiлерден қауiпсiз арақашықтықта орналасуы және өрт қауiпсiздiгi мен санитарлық нормалардың талаптарына сәйкес қоршалған, қорғалатын және оқшауланған болуы тиiс.
6. Бөлiнбеген қорғасын аккумулятор батареяларын жинауға (дайындауға) және сатуға арналған лицензияны алуға үмiткер заңды тұлғаларда мыналар:
1) бөлiнбеген қорғасын аккумулятор батареяларын қабылдауға және сақтауға арналған үй-жайлар;
2) бөлiнбеген қорғасын аккумулятор батареяларын тиеп жөнелтуге арналған алаң;
3) жеке қорғануға қажеттi құралдар;
4) оларды қабылдау мен қайта өңдеушiге тиеп жөнелтудi қоспағанда, батареялармен ешқандай да операциялар жүргiзбеуге лицензиардың алдындағы жазбаша мiндеттемесi болуға тиiс.
7. Лицензиат түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын лицензияда және/немесе оған қосымшада көрсетiлген заңды тұлғаның немесе оның филиалдарының (өкiлдiктерiнiң) өндiрiстiк базасының аумағынан, учаскесiнен ғана тиеп жөнелтудi жүзеге асырады.

1) технологический регламент изготовления продукции, соответствующий требованиям законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования;
2) согласованный уполномоченными органами в области промышленной, экологической, санитарно-эпидемиологической безопасности и утвержденный руководителем юридического лица рабочий проект цеха по переработке вторичных металлов, техническую документацию на плавильную печь.
4. Для деятельности участка, являющегося частью специализированной производственной базы юридического лица или его филиала, территориально расположенного в ином месте региона по месту регистрации юридического лица или филиала, осуществляющего деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов, предъявляются требования, указанные в пункте 1, за исключением подпункта 3) пункта 1.
5. Для деятельности приемного пункта, являющегося частью специализированной производственной базы юридического лица или его филиала, территориально расположенного в ином месте региона по месту регистрации юридического лица или филиала, осуществляющего прием лома и отходов цветных и черных металлов, требуется наличие:
1) помещения, приспособленного для работы с наличными деньгами (сейф или специально оборудованная касса, средства связи, контрольно-кассовый аппарат с фискальной памятью);
2) весового хозяйства, внесенного в реестр государственной системы обеспечения единства измерений, имеющего действующий сертификат о поверке;
3) документов, подтверждающих принадлежность приемного пункта лицензиату (копию лицензии, засвидетельствованную нотариусом);
4) вывески с указанием принадлежности приемного пункта юридическому лицу, номера лицензии, режима работы;
5) площади не менее 200 кв.м.
Пункт должен располагаться на безопасном расстоянии от жилых и производственных объектов и быть огороженным, охраняемым и изолированным согласно требованиям пожарной безопасности и санитарных норм.
6. Юридические лица, претендующие на получение лицензии для сбора (заготовки) и реализации свинцовых неразделанных аккумуляторных батарей, должны иметь:
1) помещения для приема и хранения свинцовых неразделанных аккумуляторных батарей;
2) площадку для отгрузки свинцовых неразделанных аккумуляторных батарей;
3) необходимые средства индивидуальной защиты;
4) письменное обязательство перед лицензиаром не производить с аккумуляторными батареями никаких операций, за исключением их приема и отгрузки переработчику.
7. Лицензиат осуществляет отгрузку лома и отходов цветных и черных металлов только с территории производственной базы юридического лица или его филиалов (представительств), участка, указанных в лицензии и/или приложении к ней.

8. Жеке тұлғалар пайдалануда болған электротехникалық, өнеркәсiптiк, әскери және зымыран-ғарыш түрiндегi сынықтан, байланыс желiсi кәбiлдерiнен, рельстерден, темiр жол төсемiнiң және жылжымалы құрамның элементтерiнен басқа, түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын тапсыра алады.
9. Филиалдар (өкiлдiктер) ашылған жағдайда лицензиат олардың осы бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын құжаттарды ұсынады.
10. Осы бiлiктiлiк талаптары өз өндiрiсi барысында және құрамында түстi және/немесе қара металдардың сынықтары және/немесе қалдықтары болған мүлiктiк кешендi сатып алу нәтижесiнде заңды тұлғаларда пайда болған түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын сату жөнiндегi қызметке қолданылмайды.
Бұл заңды тұлғалар түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын Қазақстан Республикасында түстi және қара металдарды жинауға (дайындауға), сақтау, қайта өңдеу және сатуға қолданыстағы лицензиясы бар кәсiпорындарға ғана сатады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 14 желтоқсандағы
N 1203 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң күшi жойылған кейбiр шешiмдерiнiң тiзбесi
1. "Қайталама түстi және қара металдар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 13 наурыздағы N 383  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 15, 148-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 20 наурыздағы N 372  қаулысының  1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2001 ж., N 11, 122-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 13 наурыздағы N 383 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 22 желтоқсандағы N 1294  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2003 ж., N 48, 540-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 13 наурыздағы N 383 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 23 маусымдағы N 691  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2004 ж., N 25, 326-құжат).
5. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 13 наурыздағы N 383 қаулысына толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 24 желтоқсандағы N 1370  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2004 ж., N 50, 651-құжат).
6. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерістер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 жылғы 28 сәуiрдегі N 340  қаулысының  3-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2006 ж., N 15, 148-құжат).

8. Физические лица могут сдавать лом и отходы цветных и черных металлов, кроме лома электротехнического, промышленного, военного и ракетно-космического происхождения, кабелей линий связи, рельсов, элементов железнодорожного полотна и подвижного состава, бывших в употреблении.
9. В случае открытия филиалов (представительств) лицензиат представляет документы, подтверждающие их соответствие пункту 1 настоящих квалификационных требований.
10. Настоящие квалификационные требования не распространяются на деятельность по реализации лома и отходов цветных и черных металлов, образовавшихся у юридических лиц в ходе собственного производства и в результате приобретения имущественного комплекса, в составе которого находились лом и/или отходы цветных и/или черных металлов.
Такие юридические лица реализуют лом и отходы цветных и черных металлов только предприятиям, имеющим действующую лицензию на сбор, (заготовку), хранение, переработку и реализацию лома и отходов цветных и черных металлов в Республике Казахстан.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 декабря 2006 года N 1203
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1.  Постановление  Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2000 года N 383 "О рынке вторичных черных и цветных металлов" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 15, ст. 148).
2. Подпункт 2) пункта 1  постановления  Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2001 года N 372 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 11, ст. 122).
3.  Постановление  Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года N 1294 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2000 года N 383" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 48, ст. 540).
4.  Постановление  Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2004 года N 691 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2000 года N 383" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 25, ст. 326).
5.  Постановление  Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2004 года N 1370 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2000 года N 383" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 50, ст. 651).
6. Пункт 3  постановления  Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2006 года N 340 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., N 15, ст. 148).