"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне туристiк қызмет мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 29 желтоқсандағы N 1309 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне туристiк қызмет мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Mинистрінің
мiндетiн атқарушы
Жобa
Қазақстан Республикасының 3аңы
Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне туристiк қызмет мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Әкiмшiлік құқық бұзушылық туралы 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N  21-22, 281-құжат; 2002 ж., N  4,33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N  1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N  5, 30-құжат;  N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N  109-құжат;  N 15122,  139-құжаттар;   N 18,42-құжат; N 21-22, 160-құжат; М 23, 171-құжат, 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24,153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат, N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; Я 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат, N 12, 72, 77-құжаттар; N 13,85 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар);
1) мынадай мазмұндағы 158-2 және 553-1-баптармен толықтырылсын:
"158-2-бап. Қазақстан Республикасының туристiк қызмет саласындағы заңнамасын бұзу
1. Туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлғалардың туристерге саяхаттың ерекшелiктерi туралы, саяхат жасаған кезде оларға кездесуi мүмкiн қауiптер туралы мәлiмет бермеуi немесе уақытылы немесе толық бермеуi, не туристердiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асырмауы -
жеке тұлғаларға - бес, жеке кәсiпкерлерге - он, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам туристской деятельности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2006 года N 1309
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам туристской деятельности".
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам туристской деятельности
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, ст. 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72, 77; N 13, ст. 85, 86; N 15, ст. 92, 95; N 16, ст. 98, 102):
1) дополнить статьями 158-2 и 553-1 следующего содержания:
"Статья 158-2. Нарушение законодательства Республики
Казахстан в области туристской деятельности
1. Непредставление или несвоевременное или неполное представление лицами, осуществляющими туристскую деятельность, туристам исчерпывающих сведений об особенностях путешествий, об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, либо не осуществление предупредительных мер, направленных на обеспечение безопасности туристов -
влекут штраф на физических лиц в размере пяти, на индивидуальных предпринимателей - в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Туристiк қызметті жүзеге асырушы тұлғалардың туристiк қызмет көрсетуге шарт жасаспай туристiк қызметтердi көрсетуi -
жеке тұлғаларға - бес, жеке кәсiпкерлерге - он, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер (әрекетсiздiк) -
жеке тұлғаларға - он, лауазымдық тұлғаларға, жеке кәсiпкерлерге - жиырма, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Туристік қызметтi жүзеге асырушы тұлғалардың мүдделi мемлекеттiк органдарға және тұлғаларға саяхат кезiнде туристер душар болған төтенше жағдайлар туралы, сондай-ақ саяхаттан қайтпай қалған туристер туралы ақпарат бермеуi немесе уақытылы бермеуi -
жеке тұлғаларға - он, лауазымдық тұлғаларға, жеке кәсiпкерлерге - жиырма, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, iрi кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың төртiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер (әрекетсiздiк) -
жеке тұлғаларға - жиырма, лауазымдық тұлғаларға, жеке кәсiпкерлерге - елу, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.
Туристiк қызметтердi дербес көрсететiн гид (гид-аудармашы), туризм нұсқаушысы, экскурсияны осы бапта көрсетiлген жеке тұлғалар деп түсiну қажет";
"553-1-бап. Туристiк қызмет саласындағы уәкiлеттi, орган
1. Туристiк қызмет саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 158-2-бабында (бiрiншi-үшiншi бөлiктерiнде) көзделген әкiмшiлік құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.

2. Оказание туристских услуг, лицами, осуществляющими туристскую деятельность, без заключения договора на туристское обслуживание -
влекут штраф на физических лиц в размере пяти, индивидуальных предпринимателей - в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Совершение действий (бездействие), предусмотренные частями первой второй настоящей статьи, повторно в течение года после  наложения административного взыскания -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.
4. Непредставление или несвоевременное лицами,  осуществляющими туристскую деятельность, заинтересованным государственным органам и лицам информацию о чрезвычайных происшествиях с туристами во время путешествий и о не возвратившихся из путешествия туристах -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.
5. Совершение действий (бездействие), предусмотренные частью четвертой настоящей статьи, повторно в течение года после наложения административного взыскания -
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Примечание.
Под физическими лицами, указанными в настоящей статье, следует понимать гида (гид-переводчик), инструктора туризма, экскурсовода, оказывающего туристские услуги самостоятельно.";
"Статья 553-1. Уполномоченный орган в области туристской
деятельности
1. Уполномоченный орган в области туристской деятельности рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренными статьей 158-2 (частями первой-третьей) настоящего Кодекса.

2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазаларды қолдануға туристiк қызмет саласындағы уәкiлеттi органның басшысы және оның орынбасарлары құқылы.";
2) 541-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "158," деген цифрлардан кейiн "158-2 (төртiншi-бесiншi бөліктерiнде)," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 636-баптың бiрiншi бөлiгiнің 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы он үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"туристiк қызмет саласындағы уәкілеттi органның (158-2 (төртiншi-бесiншi бөлiктерiнде), 356, 357-3-баптар)".
2. "Қазақстан Республикасындағы туристiк қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 13-14, 175-құжат; N 4, 33-құжат; 2003 ж., N 23, 168-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат):
1) бүкiл мәтiн бойынша "туристiк ұйымдар", "туристiк ұйымдарының", "туристiк ұйымдарды", "туристiк ұйымдарда", "туристiк ұйымдардың", "туристiк ұйымның", "туристiк ұйымға", "туристiк ұйым", "туристiк ұйымдары" деген сөздер тиiсiнше "туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлғалар", "туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлғаларының", "туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлғаларды", "туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлғаларда", "туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлғалардың", "туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлғаның", "туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлғаға", "туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлға", "туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлғалары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) туристік қызметтi жүзеге асырушы тұлғалардың, туристiк бағдарлар мен соқпақтардың мемлекеттiк тiзiлiмi - Қазақстан Республикасының туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлғаларын, туристiк бағдарлары мен соқпақтарын есепке алу құжаты;";
10) тармақшадағы "өткiзу жөнiндегi" деген сөздерден кейiн "кәсiпкерлiк" деген сөзбен толықтырылсын;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) туристiк қызмет - жеке және/немесе заңды тұлғалардың туристiк өнiмдi ұйымдастыруды, қалыптастыруды, жылжытуды, сатуды ұйымдастыру және жекелеген немесе кешендiк туристiк қызметтердi көрсету жөнiндегi кәсiпкерлiк қызметi;";
12) тармақшадағы "заңды тұлғалардың (бұдан әрi - туроператор) өздерiнiң туристiк өнiмдерiн қалыптастыру, ұсыну және туристiк агенттер мен туристерге өткiзу жөнiндегi қызметi" деген сөздер "жеке және/немесе заңды тұлғалардың (бұдан әрi - туроператор) өздерiнiң туристiк өнiмдерiн қалыптастыру, ұсыну және туристiк агенттер мен туристерге өткiзу жөнiндегi кәсiпкерлiк қызметi" деген сөздермен ауыстырылсын;

2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа в области туристской деятельности и его заместители.";
2) в части первой статьи 541 после цифр "158," дополнить словами "158-2 (частями четвертой-пятой),";
3) подпункт 1) части первой статьи 636 дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"уполномоченного органа в области туристской деятельности (статьи 158-2 (частями четвертой-пятой), 356, 357-3)".
2. В  Закон  Республики Казахстан от 13 июня 2001 г. "О туристской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 13-14, ст. 175; 2002 г., N 4, ст. 33; 2003 г., N 23, ст. 168; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22):
1) по всему тексту слова "туристских организаций", "туристской организацией", "туристскими организациями", "туристской организации", "Туристская организация", "туристская организация", "туристские организации" заменить соответственно словами "лиц, осуществляющих туристскую деятельность", "лицом, осуществляющим туристскую деятельность", "лицами, осуществляющими туристскую деятельность", "лицу, осуществляющему туристскую деятельность", "Лицо, осуществляющее туристскую деятельность", "лицо, осуществляющее туристскую деятельность", "лица, осуществляющие туристскую деятельность";
2) в статье 1:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) государственный реестр лиц, осуществляющих туристскую деятельность, туристских маршрутов и троп - документ учета лиц, осуществляющих туристскую деятельность, туристских маршрутов и троп Республики Казахстан;";
в подпункте 10) после слов "(турагентская деятельность) -" дополнить словом "предпринимательская";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) туристская деятельность - предпринимательская деятельность физических и/или юридических лиц по организации, формированию, продвижению, продаже туристского продукта и предоставлению отдельных или комплексных туристских услуг;";
в подпункте 12) слова "(туроператорская деятельность) - деятельность" заменить словами "(туроператорская деятельность) - предпринимательская деятельность физических и/или";

мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) туристiк сала - негiзгi қызмет саласы туристiк өнiм жасау және туристiк қызметтер көрсету, оларды iшкi және сыртқы нарықтарға жылжыту және өткiзу болып табылатын экономика саласы;";
14) тармақша алып тасталсын;
3) 9-бапта:
2-тармақтың 5) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"5) iшкi, келу, әлеуметтiк және өз бетiнше туризмдi қолдау және дамыту;
3-тармақтың 3) тармақшасындағы "туристiк индустрияның қызмет көрсетулерiн стандарттау және сертификаттау" деген сөздер "туристiк индустрияны стандарттау" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 10, 11 және 12-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құзыретi Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) туристiк қызмет саласындағы мемлекеттiк саясаттың негiзгi бағыттарын, оның iшiнде осы саладағы инвестициялық саясатты әзiрлейдi;
2) туристiк қызмет саласындағы уәкiлеттi органды айқындайды;
3) туристiк қызмет саласындағы қатынастарды реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердi қабылдайды;
4) туристiк қызмет саласындағы ғылыми қамтамасыз етудiң мемлекеттiк жүйесін құрады;
5) туристiк қызметті лицензиялау ережелерiн және туристiк қызметке қойылатын біліктілiк талаптарын бекiтеді;
6) туристік қызмет көрсетуге үлгілік шартты бекiтедi;
7) шетелдiк мемлекеттермен туризм саласындағы ынтымақтастық пен өзара iс-қимыл жасауды жүзеге асырады.
11-бап. Уәкiлеттi органның құзыретi
Уәкiлетті орган:
1) туристік қызмет саласындағы мемлекеттiк саясаттың тұжырымдамасын, қысқа, орта және ұзақ мерзiмдерге арналған туризм мен туристiк индустриясын дамыту стратегиясын және мемлекеттiк (салалық) бағдарламаларын әзiрлейдi және бекiтуге бередi;
2) туристік салаға инвестицияларды тарту жөнiндегi бiрыңғай саясатты қалыптастыруға және iске асыруға қатысады;
3) туристiк қызмет саласындағы мемлекеттiк саясатты, туризм мен туристiк индустрияны дамыту стратегиясын және мемлекеттiк (салалық) бағдарламаларын iске асырады;
4) туристік қызмет саласындағы қызметтi салааралық және өңiраралық үйлестіруді, оның iшiнде облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдардың туризмдi дамыту бағдарламалары мен жоспарларын үйлестірудi, туристiк қызмет саласындағы меншiк нысандарына қарамастан отандық, шетелдiк және халықаралық туристiк, қоғамдық және басқа да ұйымдармен өзара iс-қимылды үйлестiрудi жүзеге асырады;
5) Қазақстан Республикасының туристiк қызмет саласындағы заңнамасында белгiленген талаптарды бұзуды жою туралы талаптарды соттарға бередi;

дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) туристская отрасль - отрасль экономики, основной сферой деятельности которой являются создание туристского продукта и оказание туристских услуг, их продвижение и реализация на внутреннем и международном рынках;";
подпункт 14) исключить;
3) в статье 9:
подпункт 5) пункта 2 изложить в новой редакции:
"5) поддержка и развитие внутреннего, въездного, социального и самодеятельного туризма;";
в подпункте 3) пункта 3 слова "и сертификации услуг" исключить;
4) статьи 10, 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:
1) разрабатывает основные направления государственной политики в области туристской деятельности, в том числе инвестиционную политику в данной области;
2) определяет уполномоченный орган в области туристской деятельности;
3) принимает нормативные правовые акты, регулирующие отношения в области туристской деятельности;
4) создает государственную систему научного обеспечения в области туристской деятельности;
5) утверждает правила лицензирования туристской деятельности и квалификационные требования к туристской деятельности;
6) утверждает типовой договор на туристское обслуживание;
7) осуществляет сотрудничество и взаимодействие с иностранными государствами в сфере туризма.
Статья 11. Компетенция уполномоченного органа
Уполномоченный орган:
1) разрабатывает и представляет на утверждение концепцию государственной политики в области туристской деятельности, стратегию и государственные (отраслевые) программы развития туризма и туристской индустрии на краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный периоды;
2) участвует в формировании и реализации единой политики по привлечению инвестиций в туристскую отрасль;
3) реализует государственную политику в области туристской деятельности, стратегию и государственные (отраслевые) программы развития туризма и туристской индустрии;
4) осуществляет межотраслевую и межрегиональную координацию в области туристской деятельности, в том числе координацию программ и планов развития туризма областных (города республиканского значения, столицы) исполнительных органов, взаимодействия с отечественными, зарубежными и международными туристскими, общественными и другими организациями и лицами, осуществляющими туристскую деятельность, независимо от форм собственности в области туристской деятельности;
5) предъявляет в суды иски об устранении нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области туристской деятельности;

6) Қазақстан Республикасының туристiк қызмет саласындағы заңнамасын әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды және Қазақстан Республикасының әкiмшілiк құқық бұзушылықтар туралы заңнамасына сәйкес әкiмшілік жазаларды қолданады;
7) Қазақстан Республикасының туристiк қызмет саласындағы заңнамасының орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
8) облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдардың туристiк қызметтi лицензиялау ережесiн сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
9) өз құзыретi шегiнде туристiк қызмет саласындағы халықаралық шарттарды әзiрлейдi, жасасады және орындайды, сондай-ақ халықаралық ұйымдарда және іс-шараларда туризм саласындағы мемлекет мүдделерiн бiлдiредi және олардың жұмысына қатысады;
10) орналастыру орындарын жiктеу ережесiн бекiтедi;
11) орналастыру орындарына санаттар берудi жүзеге асырады;
12) Туристік қызметті жүзеге асырушы тұлғалардың қызметкерлерiн аттестациялау ережесiн бекiтедi;
13) Туристiк-экскурсиялық қызметтер көрсету (жорықтар, экскурсиялар, турлар және туристiк бағдарлар бойынша саяхаттар) ережесiн бекiтедi;
14) туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлғалардың, туристiк бағдарлар мен соқпақтардың мемлекеттiк тiзiлiмдерiн қалыптастырады және жүргiзедi;
15) техникалық реттеу және метрология жөнiндегi уәкiлеттi органмен бiрлесiп туристiк қызмет саласындағы стандарттау жөнiндегi қызметтi реттейдi;
16) ұлттық туристiк өнiмдi, оның iшiнде туристiк қызмет саласындағы республикалық және халықаралық көрмелер мен жәрмеңкелер өткiзу жолымен жылжытуды жүзеге асырады;
17) Қазақстан және оның туристiк мүмкiндiктерi туралы ақпаратты халықаралық туристiк нарықта және мемлекет iшiнде таратады;
18) туризм мен туристiк индустрияны дамытудың стратегиялық бағыттарын кешендiк талдауды, болжауды жүзеге асырады және туристiк саланың дамуы жағдайының мониторингiн жүргiзедi;
19) туристiк қызмет саласындағы баспа, жарнамалық және картографиялық өнiмдi, туристiк нарықты зерттеуге арналған мемлекеттiк тапсырысты орналастырады.
12-бап. Жергiлiктi атқарушы органдардың құзыретi
1. Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы орган:
1) тиiсті әкiмшiлік-аумақтық бiрлiктiң аумағында туристiк қызмет саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асырады және қызметтi үйлестiрудi жүзеге асырады;
2) туризмдi және туристiк индустрияны дамыту стратегиясы және мемлекеттiк (салалық) бағдарламалары шеңберiнде облыстық туризмдi дамыту бағдарламалары мен жоспарларының жобаларын әзiрлейдi;

6) рассматривает дела об административных правонарушениях законодательства Республики Казахстан в области туристской деятельности и налагает административные взыскания в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
7) осуществляет контроль за исполнением законодательства Республики Казахстан в области туристской деятельности;
8) осуществляет контроль областных (города республиканского значения, столицы) исполнительных органов за соблюдением правил лицензирования туристской деятельности;
9) в пределах своей компетенции разрабатывает, заключает и исполняет международные договоры в области туристской деятельности, а также представляет интересы государства в области туризма в международных организациях и мероприятиях и участвует в их работе;
10) утверждает Правила классификации мест размещения;
11) осуществляет присвоение категорий местам размещения;
12) утверждает Правила аттестации работников лиц, осуществляющих туристскую деятельность;
13) утверждает Правила предоставления туристско-экскурсионных услуг (походы, экскурсии, туры и путешествия по туристским маршрутам);
14) формирует и ведет государственные реестры лиц, осуществляющих туристскую деятельность, туристских маршрутов и троп;
15) совместно с уполномоченным органом по техническому регулированию и метрологии регулирует деятельность в сфере стандартизации в области туристской деятельности;
16) осуществляет продвижение национального туристского продукта, в том числе путем проведения республиканских и международных выставок и ярмарок в области туристской деятельности;
17) распространяет информацию о Казахстане и его туристских возможностях на международном туристском рынке и внутри государства;
18) осуществляет комплексный анализ, прогнозирование стратегических направлений развития туризма и туристской индустрии и проводит мониторинг состояния развития туристской отрасли;
19) размещает государственный заказ на исследование туристского рынка, издательскую, рекламную и картографическую продукцию в области туристской деятельности.
Статья 12. Компетенция местных исполнительных органов
1. Областной (города республиканского значения, столицы) исполнительный орган:
1) реализует государственную политику и осуществляет координацию деятельности в области туристской деятельности на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
2) разрабатывает проекты областных программ и планы развития туризма в рамках стратегии и государственных (отраслевых) программ развития туризма и туристской индустрии;

3) облыстық туризмдi дамыту бағдарламаларын орындауға бағытталған iс-шарларды iске асырады;
4) турагенттiк, туроператорлық қызметтi және туризм нұсқаушысының қызмет көрсетуiн лицензиялауды жүзеге асырады;
5) лицензиялық ережелердiң сақталуын мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
6) туроператордың және турагенттiң жауапкершiлігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау қажеттiлiгiне қатысты туроператордың және турагенттiң талаптардың орындалуын мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
7) тиiсті әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң аумағында туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлғалардың, туристiк бағдарлар мен соқпақтардың тiзiлiмдерiн қалыптастырады және жүргiзедi және оны уәкiлеттi органға тоқсан сайын бередi;
8) туристiк қызметтер көрсету нарығына талдау жасайды және тиiстi әкімшілік-аумақтық бiрлiктiң аумағында туризмнiң дамуы туралы қажеттi деректердi уәкілеттi органға бередi;
9) облыстық туристiк ресурстарды қорғау жөнiндегi шараларды әзiрлеп, енгізіледi;
10) тиiстi әкiмшілік-аумақтық бiрлiктiң аумағында туризм индустриясы объектiлерiн жоспарлау және салу жөнiндегi қызметтi үйлестіредi;
11) балалар мен жастар лагерьлерiнiң қызметiне жәрдем көрсетедi;
12) туристік қызмет субъектiлерiне олардың қызметiн ұйымдастыруға байланысты мәселелерде әдiстемелiк және консультациялық көмек көрсетедi;
13) туристік қызмет саласында халықты жұмыспен қамту шарасы ретiнде кәсiпкерлiкті дамытып, қолдайды;
14) туристiк қызмет көрсетулердi және туризм объектiлерiн жарнамалайды, туристiк ақпаратты бередi, туристiк ақпарат орталықтарын құрады.";
5) 13-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Туризм жөнiндегi кеңестiң құрамына уәкiлеттi органның және мүдделi мемлекеттік органдардың өкілдерi, сондай-ақ қауымдастықтардың және басқа да туристік қызметті жүзеге асырушы тұлғалар бiрлестiктерiнiң өкiлдерi кіреді.",
4-тармақтағы "ереженi" деген сөз "ереженi және құрамын" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Туристiк ақпарат орталығы
Туристiк ақпарат орталығы Қазақстан және оның туристiк әлеуетi туралы ақпаратты қалыптастыру және тарату, туристiк өнiмдi халықаралық туристiк нарықта және мемлекет iшiнде жылжыту, сондай-ақ туристiк қызмет саласындағы жаңа кәсiпкерлiк және ғылыми-әдiстемелiк қамтамасыз ету субъектiлерiн құру мақсатында Үкiмет және (немесе) облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдары қадағалайтын ұйым болып табылады.";

3) осуществляет реализацию мероприятий, направленных на выполнение областных программ развития туризма;
4) осуществляет лицензирование турагентской, туроператорской деятельности и услуг инструктора туризма;
5) осуществляет государственный контроль за соблюдением лицензионных правил;
6) осуществляет государственный контроль за выполнением туроператором и турагентом требований касающихся обязательности заключения ими договора обязательного страхования ответственности туроператора и турагента;
7) формирует и ведет реестры лиц, осуществляющих туристскую деятельность, туристских маршрутов и троп на территории соответствующей административно-территориальной единицы и ежеквартально представляет его в уполномоченный орган;
8) анализирует рынок туристских услуг и представляет уполномоченному органу необходимые сведения о развитии туризма на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
9) разрабатывает и внедряет меры по защите областных туристских ресурсов;
10) координирует деятельность по планированию и строительству объектов индустрии туризма на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
11) оказывает содействие в деятельности детских и молодежных лагерей;
12) оказывает субъектам туристской деятельности методическую и консультативную помощь в вопросах, связанных с организацией туристской деятельности;
13) развивает и поддерживает предпринимательство в области туристской деятельности как меру увеличения занятости населения;
14) рекламирует туристские услуги и объекты туризма, предоставляет туристскую информацию, учреждает туристские информационные центры.";
5) в статье 13:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В состав Совета по туризму входят представители уполномоченного органа и заинтересованных государственных органов, а также представители ассоциаций и иных объединений лиц, осуществляющих туристскую деятельность.";
в пункте 4 слово "Положение" заменить словами "Состав и положение";
6) статью 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Туристский информационный центр
Туристский информационный центр является организацией, учреждаемой Правительством и (или) областными (города республиканского значения, столицы) исполнительными органами, создаваемой для формирования и распространения информации о Казахстане и его туристском потенциале, продвижения туристского продукта на международном туристском рынке и внутри государства, а также в целях создания новых субъектов предпринимательства и научно-методического обеспечения в области туристской деятельности";

7) 15-бапта:
2-тармақтың 4) тармақшасы алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Туристiк қызметке берiлген лицензияның қолданылуын тоқтата тұру және/немесе шақырту туралы шешiм мүдделi мемлекеттiк органдарға хабардар етiледi және уәкілеттi орган белгiлеген мерзiмдi баспа басылымдарында жарияланады.";
8) мынадай мазмұндағы 15-1-баппен толықтырылсын:
"15-1-бап. Орналастыру орындарының жiктемесi
1. Туристiк ағынды және келу мен iшкi туризмнен кiрiстердi қонақүйлер және басқа да орналастыру орындарына қазақстандық және шетелдiк тұтынушылардың сенiмiн нығайту арқылы арттыруға жәрдемдесу мақсатында оларды жiктеу жүзеге асырылады.
2. Жiктеу жүргiзу кезiнде Орналастыру орындарын жiктеу ережесiнiң негiзiнде санаттардың бiрiне аттестациялауды жүзеге асыруға мүмкiндiк беретiн орналастыру орындарының сипаттары қаралады.
3. Орналастыру орындарын жiктеу ережесi орналастыру орында орындарының негiзгi мақсаттарын, ұйымдық құрылымын, ең төменгi талаптарды айқындайды және орналастыру орындарының санаттарын беру тәртiбiн реттейдi (орналастыру орындарының тиiстiлiгiн бағалауды жүргiзудi және оларды тиiстi санатқа аттестациялауды және басқаларды қамтитын рәсiм).";
9) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Туристiк қызмет саласындағы стандарттау
Туристiк қызметтi стандарттау техникалық реттеу саласындағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.";
10) 17-бапта:
2 және 7-тармақтар алып тасталсын;
5, 6, 11, және 12-тармақтардағы "туроператор немесе турагент", "туроператорға немесе турагентке", "туроператор мен турагент", "туроператорларды, турагенттердi", "туроператорлар мен турагенттер" деген сөздер тиiсiнше "туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлға", "туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлғаға", "туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлға", "туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлғаларды", "туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 18-баптың 6-тармағындағы "Туроператор мен турагент" деген сөздер "Туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлға" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 19-бапта:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлғалар";
1 және 2-тармақтар алып тасталсын;
13) 20-бапта:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Туристiк қызметті жүзеге асырушы тұлғалардың бiрлестiктерi";
"Заңды тұлғалар болып табылатын туроператорлар мен турагенттер, туристiк индустрияның өзге де ұйымдары" деген сөздер "Туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлғалар, өзге де тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 23-бап алып тасталсын;
15) 24-баптың 4) тармақшасындағы "туроператор немесе турагент" деген сөздер "туристiк қызметтi жүзеге асыратын тұлға" деген сөздермен ауыстырылсын;

7) в статье 15:
подпункт 4) пункта 2 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Решение о приостановлении действия и/или отзыва лицензии на туристскую деятельность доводится до сведения заинтересованных государственных органов и публикуется в республиканских периодических печатных изданиях, определенных уполномоченным органом.";
8) дополнить статьей 15-1 следующего содержания:
"Статья 15-1. Классификация мест размещения
1. В целях содействия увеличению туристского потока и доходов от въездного и внутреннего туризма за счет укрепления доверия казахстанских и иностранных потребителей к услугам гостиниц и других мест размещения осуществляется их классификация.
2. При проведении классификации рассматриваются характеристики мест размещения, позволяющие осуществить аттестацию на одну из категорий на основе Правил классификации мест размещения.
3. Правила классификации мест размещения определяют основные, цели, организационную структуру, минимальные требования и регулируют порядок присвоения категорий мест размещения (процедура, включающая проведение оценки соответствия мест размещения и аттестацию их на соответствующую категорию и другие).";
9) статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Стандартизация в области туристской деятельности
Стандартизация туристской деятельности осуществляется в соответствии с законодательством в области технического регулирования.";
10) в статье 17:
пункты 2 и 7 исключить;
в пунктах 5, 6, 11 и 12 слова "туроператором или турагентом", "туроператору или турагенту", "Туроператор или турагент", "туроператор или турагент" заменить словами "лицом, осуществляющим туристскую деятельность", "лицу, осуществляющему туристскую деятельность", "Лицо, осуществляющее туристскую деятельность", "лицо, осуществляющее туристскую деятельность";
11) в пункте 6 статьи 18 слова "Туроператор и турагент" заменить словами "Лицо, осуществляющее туристскую деятельность";
12) в статье 19:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Лица, осуществляющие туристскую деятельность";
пункты 1 и 2 исключить;
13) в статье 20:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Объединения лиц, осуществляющих туристскую
деятельность";
слова "Туроператоры и турагенты, являющиеся юридическими лицами, иные организации" заменить словами "Лица, осуществляющие туристскую деятельность, и иные лица";
14) статью 23 исключить;
15) в подпункте 4) статьи 24 слова "туроператором или турагентом" заменить словами "лицом, осуществляющим туристскую деятельность";

16) 26-бапта:
3-тармақтағы "туроператорларды, турагенттердi" деген сөздер "туристiк қызметтi жүзеге асыратын тұлғаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "туристке" деген сөзден кейiн "саяхат басталғанға дейiн үш күн бұрын жазбаша түрде" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлғалар туристiк қызмет және төтенше жағдайлар саласындағы уәкiлеттi органдарға және жақын туыстардың бiреуiне саяхат кезiнде туристер душар болған төтенше жағдайлар туралы, сондай-ақ саяхаттан қайтпай қалған туристер туралы білген немесе бiлуi тиiс сәтiнен дереу хабарлауға мiндеттi.
Егер Қазақстан Республикасының аумағында шетелдiк туристер немесе туристер - Қазақстан Республикасының азаматтары Қазақстан Республикасынан тыс жерде төтенше жағдайға душар болса, туристiк қызметтi жүзеге асырушы тұлғалар дипломатиялық қызмет органдарына да хабарлауға мiндеттi.";
17) 28-бап жаңа редакцияда жазылсын:
"28-бап. Туристiк қызмет туралы заңдарды бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
1. Туристiк қызмет көрсетуге шарт жасаспай туристiк қызметтер көрсетуге тыйым салынады.
2. Туристік қызмет туралы заңнаманы бұзуға кiнәлi тұлғалар Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген тәртiппен жауапкершiлiк артады.";
18) 28-1-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы орган туроператордың және турагенттiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау қажеттілiгiне қатысты талаптардың орындалуын, сондай-ақ тексерулер және (немесе) құжаттар сұрату арқылы лицензиялық ережелердiң сақталуын бақылауды жүзеге асырады.".
3. "Туроператордың және турагенттiң азаматтық-құқықтық жауапкершілiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 31 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 24, 179-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат):
1-бапта:
9) тармақшадағы "жөнiндегi" деген сөзден кейiн "кәсiпкерлiк" деген сөзбен толықтырылсын;
10) тармақшадағы "заңды тұлға" деген сөздер "кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке және/немесе заңды тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. "Жеке кәсiпкерлiк туралы" 2006 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2006 ж., N 3, 21-құжат; N 16, 99-құжат):
көрсетiлген Заңға қосымша мынадай мазмұндағы 29-тармақпен толықтырылсын:

16) в статье 26:
в пункте 3 слова "туроператоров, турагентов" заменить словами "лиц, осуществляющих туристскую деятельность"
в пункте 4 слова "Туроператоры и турагенты обязаны" заменить словами "Лица, осуществляющие туристскую деятельность обязаны за три дня до начала путешествия в письменной форме";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Лица, осуществляющие туристскую деятельность, обязаны незамедлительно с момента, когда они узнали или должны были узнать, проинформировать уполномоченных органов в области туристской деятельности и чрезвычайных ситуаций и одного из близких родственников о чрезвычайных происшествиях с туристами во время путешествий, а также о не возвратившихся из путешествия туристах.
Если чрезвычайное происшествие произошло с иностранными туристами на территории Республики Казахстан или с туристами - гражданами Республики Казахстан за пределами Республики Казахстан лица, осуществляющие туристскую деятельность, обязаны проинформировать также органы дипломатической службы.";
17) статью 28 изложить в новой редакции:
"Статья 28. Ответственность за нарушение законодательства о
туристской деятельности
1. Оказание туристских услуг без заключения договора на туристское обслуживание запрещается.
2. Лица, виновные в нарушении законодательства о туристской деятельности, несут ответственность в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.";
18) статью 28-1 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Областной (города республиканского значения, столицы) исполнительный орган осуществляет контроль за выполнением туроператором и турагентом требований, касающихся обязательности заключения ими договора обязательного страхования ответственности туроператора и турагента, а также за соблюдением лицензионных правил путем осуществления проверок и (или) запроса документов.".
3. В  Закон  Республики Казахстан от 31 декабря 2003 г. "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности туроператора и турагента" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 24, ст. 179; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22):
в статье 1:
в подпункте 9) после слова "осуществляющее" дополнить словом "предпринимательскую";
в подпункте 10) слова "юридическое лицо" заменить словами "физические и/или юридические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность".
4. В  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О частном предпринимательстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., N 3, ст. 21; N 16, ст. 99):
приложение к указанному Закону дополнить пунктом 29 следующего содержания:

"29. Туристiк қызмет саласындағы мемлекеттiк орган:
1) Қазақстан Республикасының туристiк қызмет саласындағы заңнамасының орындалуын бақылау;
2) туристiк қызметті лицензиялау ережесiнiң сақталуын бақылау;
3) туроператордың және турагенттің жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау қажеттiлiгiне қатысты талаптардың орындалуын бақылау.".
2-бап. Осы Заң оның ресми жарияланған күнiнен бастап он күн өткеннен кейiн қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

"29. Государственный орган в области туристской деятельности:
1) контроль за исполнением законодательства Республики Казахстан в области туристской деятельности;
2) контроль за соблюдением правил лицензирования туристской деятельности;
3) контроль за выполнением туроператором и турагентом требований, касающихся обязательности заключения ими договора обязательного страхования ответственности туроператора и турагента.".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти дней со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан