"Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне есірткінің заңсыз айналымы саласындағы жауапкершілікті күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 17 мамырдағы N 389 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
"Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне есірткінің заңсыз айналымы саласындағы жауапкершілікті күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне және
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне есірткінің заңсыз айналымы саласындағы жауапкершілікті күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап . Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 шілдедегі Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 10, 106-құжат; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 15, 137-құжат; N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 72-құжат; N 15, 92-құжат; 2007 ж., N 1, 2-құжат; N 4, 33-құжат; N 5-6, 40-құжат):
1) 48-бапта:
үшінші бөлігіндегі "49-бабының бірінші бөлігінде" деген сөздерден кейін ", 250-бабының төртінші бөлігінде, 259-бабының төртінші бөлігінде, 260-бабының төртінші бөлігінде, 261-бабының төртінші бөлігінде" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлігіндегі "ғана белгіленеді" деген сөздер "белгіленуі де мүмкін" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 132-баптың бірінші бөлігінде:
"есірткілік немесе басқа да" деген сөздер алынып тасталсын;
"медициналық емес тұрғыда" деген сөздер алынып тасталсын;
3) 250-бапта:
бірінші бөліктегі екінші абзацта "немесе онсыз" деген сөздер алынып тасталсын;
екінші бөлікте:
мынадай мазмұндағы д) тармағымен толықтырылсын:
"д) ірі мөлшердегі есірткі заттарға және жүйкеге әсер ететін заттарға қатысты жасалса - ;";
екінші абзацта "немесе онсыз" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс Республики Казахстан и Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях по вопросам усиления ответственности в сфере незаконного оборота наркотиков"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2007 года N 389
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс Республики Казахстан и Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях по вопросам усиления ответственности в сфере незаконного оборота наркотиков".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон
Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс
Республики Казахстан и Кодекс Республики Казахстан
об административных правонарушениях по вопросам усиления
ответственности в сфере незаконного оборота наркотиков
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Уголовный  кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 15-16, ст. 211; 1998 г., N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 20, ст. 721; N 21, ст. 774; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53, 54; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 10, ст. 106; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 15, ст. 137; N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 17, ст. 97; N 23 ст. 139; 2005 г., N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 21-22, ст. 87; 2006 г., N 2, ст. 19; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 12, ст. 72; N 15, ст. 92; 2007 г., N 1, ст. 2; N 4, ст. 33; N 5-6, ст. 40):
1) в статье 48:
часть третью после слов "части первой статьи 49" дополнить словами ", части четвертой статьи 250, части четвертой статьи 259, части четвертой статьи 260, части четвертой статьи 261";
в части четвертой слова "устанавливается только" заменить словами "может устанавливаться также";
2) в части первой статьи 132:
слово "немедицинское" исключить;
слова "наркотических или других" исключить;
3) в статье 250:
в абзаце втором части первой слова "или без таковой" исключить;
в части второй:
дополнить пунктом д) следующего содержания:
"д) в отношении наркотических средств и психотропных веществ в крупном размере,-;";
в абзаце втором слова "или без таковой" исключить;
дополнить частью четвертой следующего содержания:

"4. Осы баптың бірінші, екінші немесе үшінші бөліктерінде көзделген өте ірі мөлшердегі есірткі заттарға немесе жүйкеге әсер ететін заттарға қатысты жасалған әрекеттер, -
мүлкі тәркіленіп, он екі жылдан жиырма жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға немесе мүлкі тәркіленіп, өмір бойына бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
"Ескерту.
1. Есірткі заттарды немесе психотроптық заттарды өз еркімен тапсырған, есірткі заттардың немесе психотроптық заттардың заңсыз айналымына байланысты қылмыстарды ашуға немесе олардың жолын кесуге, оларды жасаған адамдарды әшкерелеуге, қылмыстық жолмен алынған мүлікті табуға белсенді көмек көрсеткен адам осы бап бойынша қылмыстық жауаптылықтан босатылады.
2. Осы бап бойынша ірі және аса ірі мөлшердегі есірткі заттарды және психотроптық заттарды "Есірткі, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен бекітілген Заңсыз айналымда жүргені анықталған есірткі, психотроптық заттар және прекурсорларды шағын, ірі және өте ірі мөлшерге жатқызу туралы жиынтық кестеде белгіленеді.";
4) 259-бапта:
екінші бөлікте:
"өте" деген сөз алынып тасталсын;
"жеті" деген сөз "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
"немесе онсыз" деген сөздер алынып тасталсын;
үшінші бөлікте:
в) тармағы "қатысты" деген сөзден кейін "өте" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы г) тармағымен толықтырылсын:
г) лауазымды адам қызметтік жағдайын пайдалана отырып жасаса, -";
төртінші бөлікте:
б) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"б) оку орындарында жасалса;"
мынадай мазмұндағы в) тармағымен толықтырылсын:
в) кәмелетке толмағандарға көрінеу қатысты жасалса -;";
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мүлкі тәркіленіп, он екі жылдан жиырма жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан немесе мүлкі тәркіленіп, өмір бойына бас бостандығынан айыруға жазаланады" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 260-бапта:
екінші бөліктегі екінші абзацта "немесе онсыз" деген сөздер алынып тасталсын;
үшінші бөліктегі екінші абзацта "сегіз" деген сөз "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"4. Осы баптың бірінші, екінші немесе үшінші бөліктерінде көзделген өте ірі мөлшердегі есірткі заттарға немесе жүйкеге әсер ететін заттарға қатысты жасалған әрекеттер, -
мүлкі тәркіленіп, он екі жылдан жиырма жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
6) 261-бапта:
екінші бөлікте в) және г) тармақтары алынып тасталсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Деяния, предусмотренные частями первой, второй или третьей настоящей статьи, совершенные в отношении наркотических средств и психотропных веществ в особо крупном размере, -
наказывается лишением свободы от двенадцати до двадцати лет с конфискацией имущества либо пожизненным лишением свободы с конфискацией имущества.";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание.
1. Лицо, добровольно сдавшее наркотические средства или психотропные вещества и активно способствовавшее раскрытию или пресечению преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотических средств или психотропных веществ, изобличению лиц, их совершивших, освобождается от уголовной ответственности по настоящей статье.
2. Крупный и особо крупный размер наркотических средств и психотропных веществ по настоящей статье определяется Сводной таблицей об отнесении наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров к небольшим, крупным и особо крупным размерам, обнаруженных в незаконном обороте, утвержденной  Законом  Республики Казахстан "О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими.";
4) в статье 259:
в части второй:
слово "особо" исключить;
слово "семи" заменить словом "десяти";
слова "или без таковой" исключить;
в части третьей:
в пункте в) после слов "психотропных веществ в" дополнить словом "особо";
дополнить пунктом г) следующего содержания:
"г) должностным лицом с использованием служебного положения,-";
в части четвертой:
пункт б) изложить в следующей редакции:
"б) в учебных заведениях;";
дополнить пунктом в) следующего содержания:
"в) в отношении заведомо несовершеннолетнего, -;";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"наказываются лишением свободы на срок от двенадцати до двадцати лет с конфискацией имущества, либо пожизненным лишением свободы с конфискацией имущества";
5) в статье 260:
в абзаце втором части второй слова "или без таковой" исключить;
в абзаце втором части третьей слово "восьми" заменить словом "десяти";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Деяния, предусмотренные частями первой, второй или третьей настоящей статьи, совершенные в отношении наркотических средств или психотропных веществ в особо крупном размере, -
наказываются лишением свободы на срок от двенадцати до двадцати лет с конфискацией имущества.";
6) в статье 261:
пункты в) и г) части второй исключить;
часть третью изложить в следующей редакции:

"3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген әрекеттер:
а) көрінеу кәмелетке толмағанға немесе екі немесе одан да көп адамдарға қатысты;
б) күш қолдану немесе оны қолданумен қорқыту арқылы жасалса, - жеті жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"4. Осы баптың бірінші, екінші немесе үшінші бөліктерінде көзделген әрекеттер, егер олар абайсызда жәбірленушінің өліміне немесе өзге де ауыр зардаптарға әкеп соқса, -
мүлкі тәркіленіп, он жылдан жиырма жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға, немесе мүлкі тәркіленіп, өмір бойына бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
7) 263-баптың төртінші бөлігіндегі "жеті жылдан он жылға" деген сөздердің алдынан "мүлкі тәркіленіп," деген сөздермен толықтырылсын;
8) 266-бап мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"5. Есірткі заттарды және жүйкеге әсер ететін заттарды алуға құқық беретін рецептерді немесе басқа да құжаттарды заңсыз беру, -
үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып немесе онсыз бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.".
2. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжат; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжат; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжат; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжат, N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжат; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжат; N 13, 85, 86-құжат; N 15, 92, 95-құжат; N 16, 98, 102-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжат; N 3, 20, 23-құжат; N 4, 28, 33-құжат; N 5-6, 40-құжат):
1) 319-1 бапта:
тақырып "өткізу мен" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
бірінші бөлікте:
бірінші абзац "өткізу мен" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға және (немесе) меншік иелеріне айлық есептік көрсеткіштің елуден жүз елуге дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қызметі тоқтатыла тұрып, жеті жүзден бір мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екінші бөлікте:
бірінші абзац "іс-әрекеттер" деген сөздерден кейін "(әрекетсіздік)" деген сөзбен толықтырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға және (немесе) меншік иелеріне жеке кәсіпкерлік қызметіне тыйым салынып, айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға заңды тұлға қызметіне тыйым сала отырып - үш жүз елуден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға заңды тұлға қызметіне тыйым сала отырып, айлық есептік көрсеткіштің бір мың бес жүзден екі мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
"Ескерту: Осы бапта аталған ойын-сауық ұйымдары ұғымына, ойын-сауық орындары, түнгі клубтар, дискотекалар, кафе-барлар, мейрамханалар, интернет-кафелер, компьютер, бильярд, боулинг клубтары, кинотеатрлар, театр ойын-сауыққа арналған объектілер кіреді.";

"3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные:
а) в отношении заведомо несовершеннолетнего либо двух или более лиц;
б) с применением насилия или угрозой его применения, -
наказываются лишением свободы на срок от семи до десяти лет.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Деяния, предусмотренные частями первой, второй или третьей настоящей статьи, если они повлекли по неосторожности смерть потерпевшего или иные тяжкие последствия, -
наказываются лишением свободы на срок от десяти до двадцати лет с конфискацией имущества, либо пожизненным лишением свободы с конфискацией имущества.";
7) в части четвертой статьи 263 после слова "лет" дополнить словами "с конфискацией имущества";
8) статью 266 дополнить частью пятой следующего содержания:
"5. Незаконная выдача либо подделка рецептов или иных документов, дающих право на получение наркотических средств или психотропных веществ, -
наказывается лишением свободы на срок до пяти лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.".
2. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72; 77; N 13, ст. 85; 86; N 15, ст. 92, 95; N 16, ст. 98, 102; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16, 18; N 3, ст. 20, 23; N 4, ст. 28, 33; N 5-6, ст. 40):
1) в статье 319-1:
заголовок после слов "сбыта и" дополнить словом "(или)";
в части первой:
абзац первый после слов "сбыта и" дополнить словом "(или)";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц и (или) собственников в размере от пятидесяти до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семисот до одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности.";
в части второй:
абзац первый после слова "Действия" дополнить словом "(бездействия)";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц и (или) собственников в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей с запрещением деятельности индивидуального предпринимателя, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от трехсот пятидесяти до четырехсот месячных расчетных показателей с запрещением деятельности юридического лица, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тысячи пятисот до двух тысяч месячных расчетных показателей с запрещением деятельности юридического лица.";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание: к развлекательным организациям, указанным в настоящей статье, относятся игорные заведения, ночные клубы, дискотеки, кафе-бары, рестораны, интернет-кафе, компьютерные, бильярдные, боулинг-клубы и кинотеатры, объекты театрально-зрелищного назначения.";

2) 320-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде не он тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға, лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде не он бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға, жеке кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бестен отызға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.".
2-бап . Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

2) абзац второй части первой статьи 320 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до десяти суток, на должностных лиц - в размере от пятнадцати до двадцати месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до пятнадцати суток, на индивидуальных предпринимателей, - юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей.".
Статья 2 . Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан