"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2006 жылғы есепті бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 22 мамырдағы N 405 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2006 жылғы есепті бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2006 жылғы есепті бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 130-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2006 жылғы есеп бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі 2007 жылғы 1 шілдеге дейін Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен
пайдаланылуы туралы 2006 жылғы есеп пен сыртқы аудитті жүргізу нәтижелері туралы ақпараттың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын және мәлімет үшін оның Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2007 жылғы
N    Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2006 жылғы
ЕСЕП
Астана, 2007 жыл
Мазмұны
1-бөлім      Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері
және оны пайдалану туралы 2006 жылғы есеп            3
2-бөлім      Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік
басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің қызметі туралы 2006 жылғы есеп              10
3-бөлім      2006 жылғы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын
басқару жөніндегі өзге де деректер                   16
1-бөлім. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және оны пайдалану туралы 2006 жылғы есеп
Р/с N
Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры қаражатының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы
Сомасы (мың теңге)
1.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
есепті кезеңнің басындағы қаражаты

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2006 год"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 мая 2007 года N 405
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2006 год".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Об утверждении отчета о формировании и использовании
Национального фонда Республики Казахстан за 2006 год
В соответствии со статьей 130 Бюджетного кодекса Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЮ :
1. Утвердить прилагаемый отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2006 год.
2. Правительству Республики Казахстан до 1 июля 2007 года обеспечить опубликование информации об отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2006 год и результатах проведения внешнего аудита в средствах массовой информации и предоставление ее в Парламент Республики Казахстан для сведения.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 22 мая 2007 года N 405
ОТЧЕТ
о формировании и использовании Национального фонда
Республики Казахстан за 2006 год
Содержание
Раздел 1. Отчет о поступлениях и использовании Национального
фонда Республики Казахстан за 2006 год
Раздел 2. Отчет о деятельности Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному управлению
Национальным фондом Республики Казахстан за 2006 год
Раздел 3. Иные данные по управлению Национальным фондом
Республики Казахстан за 2006 год
Раздел 1. Отчет о поступлениях и использовании
Национального фонда Республики Казахстан за 2006 год
N
п/
п
Формирование и
использование средств
Национального фонда
Республики Казахстан
Сумма
(тыс. тенге)
1.
Средства Национального
фонда Республики
Казахстан на начало
отчетного периода

* 2006 жылдың басындағы сальдо 1088710 мың теңге мөлшерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын және 50326 теңге айырма мен "Эрнст энд Янг" ЖШС-ның сыртқы аудиторы жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын есепке алмай көрсетілген және 2006 жылы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шотына дебиторлық берешекті шегеріп тастағанда 376 мың теңге сомасында өтелді;
** 2006 жылдың соңындағы сальдо 1457225 мың теңге мөлшерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын және 50326 теңге айырма мен "Эрнст энд Янг" ЖШС-ның сыртқы аудиторы жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын есепке алмай көрсетілген.

* сальдо на начало 2006 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда Республики Казахстан в размере 1088710 тыс. тенге и суммы 50326 тенге - разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешним аудитором ТОО "Эрнст энд Янг" и за вычетом дебеторской задолжености в сумме 376 тыс. тенге, которая была возмещена в 2006 году Национальным Банком Республики Казахстан на счет Национального фонда Республики Казахстан;
** сальдо на конец 2006 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда Республики Казахстан в размере 1457225 тыс. тенге и суммы 50326 тенге - разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешним аудитором ТОО "Эрнст энд Янг".

2006 жылғы 1 қаңтарға Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты 1080010632 мың теңгені құрады (1078922247 мың теңге - аудитталған қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен), 2006 жылғы 31 желтоқсанға - 1853398392 мың теңгені (1851941116 мың теңге - аудитталған қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен) құрады.
2005 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі қолданысқа енгізілгеннен бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру көздері мыналар болып табылды:

На 1 января 2006 года средства Национального фонда Республики Казахстан составляли 1080010632 тыс. тенге (1078922247 тыс. тенге - методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), на 31 декабря 2006 года составляли 1853398392 тыс. тенге (1851941116 тыс. тенге методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности).
С введением с 1 января 2005 года в действие Бюджетного кодекса Республики Казахстан источниками формирования Национального фонда Республики Казахстан являлись:

1) шикізат секторы ұйымдарынан республикалық бюджетке түсетін іс жүзіндегі түсімдердің тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда бекітілген олардың жылдық көлемінен асып түсуі ретінде айқындалатын республикалық бюджеттен берілетін ресми трансферттер;
2) республикалық меншіктегі және тау-кен өндіру мен өңдеу салаларына жататын мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден түсетін түсімдердің есебінен айқындалатын республикалық бюджеттен берілетін ресми трансферттер;

1) официальные трансферты из республиканского бюджета, определяемые как превышение фактических поступлений в республиканский бюджет от организаций сырьевого сектора над их годовыми объемами, утвержденными законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
2) официальные трансферты из республиканского бюджета, определяемые за счет поступлений от приватизации государственного имущества, находящегося в республиканской собственности и относящегося к горнодобывающей и обрабатывающей отраслям;

3) шикізат секторы ұйымдарынан республикалық бюджетке түсетін республикалық бюджетте жоспарланған түсімдер сомасының он проценті мөлшерінде есептелетін республикалық бюджеттен берілетін ресми трансферттер;
4) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түскен түсімдер есебінен айқындалатын жергілікті бюджеттен берілетін ресми трансферттер;
5) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетін инвестициялық кірістер;

3) официальные трансферты из республиканского бюджета, рассчитываемые в размере десяти процентов от планируемых в республиканском бюджете сумм поступлений в республиканский бюджет от организаций сырьевого сектора;
4) официальные трансферты из местного бюджета, определяемые за счет поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
5) инвестиционные доходы от управления Национальным фондом Республики Казахстан;

6) Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де түсімдер мен кірістер.
2006 жылғы 1-жарты жылдықта шикізат секторы ұйымдарынан республикалық бюджетке түсетін түсімдер (мың теңге)
Атауы Жоспар Бюджетке
есептелді
1 2 3
Шикізат секторы ұйымдарының заңды
тұлғаларынан алынатын корпоративтік табыс салығы
71 612 349
143 025 635
Шикізат секторы ұйымдары төлем көзінен
ұстайтын резидент заңды тұлғалардан
алынатын корпоративтік табыс салығы

6) иные поступления и доходы, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
Поступления в республиканский бюджет
от организаций сырьевого сектора за 1 полугодие 2006 года
(тыс. тенге)
Наименование
План
Зачислено
в бюджет
1
2
3
Корпоративный подоходный
налог с юридических лиц
организаций сырьевого
сектора
71 612 349
143 025 635
Корпоративный подоходный
налог с юридических
лиц-резидентов,
удерживаемый у источника
выплаты организациями
сырьевого сектора

2 110 960
5 471 109
Шикізат секторы ұйымдары төлем көзінен
ұстайтын резидент емес заңды тұлғалар-
дан алынатын корпоративтік табыс салығы
5 000 000
24 356 934
Шикізат секторы ұйымдарынан алынатын
өндірілген шикізат тауарларына, көрсетілген қызметтерге салынатын қосылған құн салығы
-
-
Шикізат секторы ұйымдарынан түсетін
бонустар
-
-
Шикізат секторы ұйымдарынан түсетін
роялти
14 315 646
89 184 998
Шикізат секторы ұйымдарынан түсетін
жасалған келісім-шарттар бойынша өнімді
бөлу жөніндегі Қазақстан Республикасы-
ның үлесі
13 133 276
16 757 743
Республикалық бюджет бойынша жиыны
106 172 231
278 796 419
Осыған байланысты, 2006 жылғы бірінші жарты жылдықта Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін түсімдер республикалық бюджетке шикізат секторы ұйымдарынан түсетін іс жүзіндегі түсімдердің олардың жылдық көлемінен - 172624186 мың теңге асып түсуі ретінде айқындалатын республикалық бюджеттен берілетін ресми трансферттердің, шикізат секторы ұйымдарынан республикалық бюджетке түсетін түсімдердің жоспарланатын түсімдер сомасының он проценті мөлшерінде есептелетін - 10617223 мың теңге республикалық бюджеттен берілетін ресми трансферттердің, 12560637 мың теңге - республикалық меншіктегі және тау-кен өндіру мен өңдеу салаларына жататын мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден түсетін түсімдердің есебінен айқындалатын республикалық бюджеттен берілетін ресми трансферттердің, 1603534 мың теңге - ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер есебінен айқындалатын жергілікті бюджеттен берілетін ресми трансферттердің, сондай-ақ 851 мың теңге - Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге түсімдер мен кірістердің есебінен қалыптастырылды.
2006 жылғы 1 шілдеден бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану тетігінің өзгеруіне байланысты, 2006 жылғы екінші жарты жылдықта күн сайынғы негізде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына 55 мұнай секторы кәсіпорындарынан (бекітілген тізбе бойынша) түсетін тікелей салықтар, республикалық меншіктегі және тау-кен ендіру мен өңдеу салаларына жататын мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден түсетін және ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді аудару жүргізілді.
2006 жылғы 1 шілдеден бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастырудың жаңа тетігі бойынша 501864647 мың теңге аударылды. 2006 жылдың екінші жарты жылдығында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін ұлғайту мұнай секторы кәсіпорындары тізбесінің ұлғаюына (6-дан 55 кәсіпорынға дейін) байланысты.
2006 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына 774306672 мың теңге түсті, оның ішінде республикалық бюджеттен берілетін ресми трансферттердің есебінен - 195802046 мың теңге, жергілікті бюджеттерден берілетін ресми трансферттердің есебінен - 1603534 мың теңге, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан аударымдар есебінен - 501864647 мың теңге, оның ішінде мұнай секторы кәсіпорындарынан түсетін тікелей салықтардың түсімі (2006 жылғы 1 шілдеден бастап) - 499489763 мың теңге, оның 181423810 мың теңгесі (1445803 мың АҚШ долларына барабар) 2391 мың теңге - республикалық меншіктегі және тау-кен және өндіру салаларына жатқызылған мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден түсетін түсімдерді (2006 жылғы 1 шілдеден бастап), 2372493 мың теңге - ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді (2006 жылғы 1 шілдеден бастап), 75035594 мың теңге - Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетін инвестициялық кірістерді, сондай-ақ 851 мың теңге Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге түсімдер мен кірістерді сол күні кезекті айырбастау/қайта айырбастау операцияларын жүргізу жолымен теңгемен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының тиісті шотына есептелген шетелдік валютадағы түсімдер болып табылады.
Республикасының Ұлттық қорына бюджеттердің бөлінісінде түсетін түсімдер (мың теңге)
Р/с
N
Оның ішінде
2006 жылда
түсімдер-
дің барлығы
респуб-
ликалық
бюджеттен
жергілік-
ті бюд-
жеттен
ҚР ҰҚ ҚБШ**
1
2
3
4
5
6
1.
Түсімдердің БАРЛЫҒЫ:

2   110 960
5 471 109
Корпоративный подоходный
налог с юридических
лиц-нерезидентов,
удерживаемый у источника
выплаты организациями
сырьевого сектора
5   000 000
24 356 934
Налог на добавленную
стоимость на произведенные
сырьевые товары, оказанные
услуги от организаций
сырьевого сектора
-
-
Бонусы от организаций
сырьевого сектора
-
-
Роялти от организаций
сырьевого сектора
14 315 646
89 184 998
Доля Республики Казахстан
по разделу продукции по
заключенным контрактам
от организаций сырьевого
сектора
13 133 276
16 757 743
Итого по
республиканскому бюджету
106 172 231
278 796 419
В связи с этим, поступления в Национальный фонд Республики Казахстан в первом полугодии 2006 года были сформированы за счет официальных трансфертов из республиканского бюджета, определяемых как превышение фактических поступлений в республиканский бюджет от организаций сырьевого сектора над их годовыми объемами - 172624186 тыс. тенге, официальных трансфертов из республиканского бюджета, рассчитываемых в размере десяти процентов от планируемых сумм поступлений в республиканский бюджет от организаций сырьевого сектора - 10617223 тыс. тенге, официальных трансфертов из республиканского бюджета, определяемых зa счет поступлений от приватизации государственного имущества, находящегося в республиканской собственности и относящегося к горнодобывающей и обрабатывающей отраслям - 12560637 тыс. тенге, официальных трансфертов из местного бюджета, определяемых за счет поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения - 1603534 тыс. тенге, а также иных поступлений и доходов, не запрещенных законодательством Республики Казахстан - 851 тыс. тенге.
В связи с изменением с 1 июля 2006 года механизма формирования и использования Национального фонда Республики Казахстан, во втором полугодии 2006 года на ежедневной основе проводились перечисления в Национальный фонд Республики Казахстан поступлений прямых налогов от 55 предприятий нефтяного сектора (по утвержденному перечню), от приватизации государственного имущества, находящегося в республиканской собственности и относящегося к горнодобывающей и обрабатывающей отраслям, и от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения.
С 1 июля 2006 года по новому механизму формирования Национального фонда Республики Казахстан перечислено 501864647 тыс. тенге. Увеличение активов Национального фонда Республики Казахстан во втором полугодии 2006 года связано с увеличением перечня предприятий нефтяного сектора (с 6 до 55 предприятий).
За 2006 год в Национальный фонд Республики Казахстан поступило 774306672 тыс. тенге, из них за счет официальных трансфертов из республиканского бюджета - 195802046 тыс. тенге, официальных трансфертов из местных бюджетов - 1603534 тыс. тенге, перечислений с контрольного счета наличности Национального фонда Республики Казахстан - 501864647 тыс. тенге, из них поступлений прямых налогов от предприятий нефтяного сектора (с 1 июля 2006 года) - 499489763 тыс. тенге, из которых 181423810 тыс. тенге (эквивалент 1445803 тыс. долларов США) являются поступлениями в иностранной валюте, зачисленными на соответствующий счет Национального фонда Республики Казахстан в тенге путем проведения операции последовательной конвертации/реконвертации день в день, поступлений от приватизации государственного имущества, находящегося в республиканской собственности и относящегося к горнодобывающей и обрабатывающей отраслям (с 1 июля 2006 года) - 2391 тыс. тенге, поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения (с 1 июля 2006 года) 2372493 тыс. тенге, инвестиционных доходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан - 75035594 тыс. тенге, а также иных поступлений и доходов, не запрещенных законодательством Республики Казахстан - 851 тыс. тенге.
Поступления в Национальный фонд Республики Казахстан
в разрезе бюджетов (тыс. тенге)
N
п/п
В том числе
Всего
поступ-
лений за
2006 год
из респу-
бликанского
бюджета
из мест-
ного
бюджета
из КСН
НФ РК**
1
2
3
4
5
6
1.
Поступления
ВСЕГО:

195802046
1 603 534
501864647
699270227
оның ішінде:
мұнай секторы кәсіп-
орындарынан түсетін тікелей салықтар (жергілікті бюджеттер-
ге алынатын салықтарды
қоспағанда)
оның ішінде:
корпоративтік табыс салығы
оның ішінде:
КТС101105*
КТС101106*
КТС101107*
үстеме пайдаға салы-
натын салық
бонустар
роялти
өнімді бөлу жөнінде-
гі Қазақстан Республи-
касының үлесі
экспортталатын шикі мұнайға, газ конденса-
тына салынатын рента салығы
республикалық мен-
шіктегі және тау-кен өндіру мен өңдеу салаларына жататын
мемлекеттік мүлікті
жекешелендіруден түсетін түсімдер
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан
түсетін түсімдер
шикізат секторы ұй-
ымдарынан республика-
лық бюджетке түсетін республикалық бюджетте
жоспарланатын түсімдер сомасының он проценті мөлшерінде есептелетін
республикалық бюджет-
тен берілетін ресми трансферттер

195 802 046
1 603 53
501 864647
699270227
в том числе:
прямые
налоги от
предприятий
нефтяного
сектора (за
исключением
налогов,
зачисляемых
в местные
бюджеты)
в том числе:
корпоратив-
ный подоход-
ный налог
в том числе:
КПН 101105*
КПН 101106*
КПН 101107*
налог на
сверхприбыль
бонусы
роялти
доля Респу-
блики Казах-
стан по
разделу
продукции
рентный на-
лог на экс-
портируемую
сырую нефть,
газовый
конденсат
поступления
от приватиза-
ции государ-
ственного
имущества,
находящегося
в республи-
канской соб-
ственности и
относящегося
к горнодобы-
вающей и об-
рабатывающей
отраслям
поступления
от продажи
земельных
участков
сельскохо-
зяйственного
назначения
официальные
трансферты из
республикан-
ского бюдже-
та, рассчиты-
ваемые в раз-
мере десяти
процентов
от планируе-
мых в респу-
бликанском
бюджете сумм
поступлений в
республикан-
ский бюджет
от организа-
ций сырьевого
сектора

177 994 581
26,48
Шикізат секторы ұйымдарынан түсетін өнімді бөлу жөніндегі Қазақстан  Республикасының үлесі
22 979 303
3,42
Экспортталатын шикі мұнайға, газ
конденсатына салынатын рента салығы
242 674
0,04
БАРЛЫҒЫ:
672 113 949
100,00
Ескертпе:
* КТС 101105 - заңды тұлғалар - мұнай секторы кәсіпорындарынан
алынатын корпоративтік табыс салығы (бекітілген тізбе бойынша);
КТС 101106 - мұнай секторы кәсіпорындары резидент заңды тұлғалардан төлем көзінен ұстайтын корпоративтік табыс салығы (бекітілген тізбе бойынша);
КТС 101107 - мұнай секторы кәсіпорындары резидент емес заңды тұлғалардан төлем көзінен ұстайтын корпоративтік табыс салығы (бекітілген тізбе бойынша);
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мұнай секторы кәсіпорындарынан түсетін тікелей салықтардың түсімдерінде негізгі бөлігі - 70,00%-ін заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы, одан кейін үлесі түсімдердің жалпы сомасының 26,48%-ін құрайтын роялти алады. Қазақстан Республикасының өнімді бөлу жөніндегі үлесі түсімдердің жалпы сомасында 3,42%-ті құрады.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры қаражатының бір бөлігі Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке бюджеттік даму бағдарламаларын (кіші бағдарламаларын) іске асыруға кепілдік берілген трансферт түрінде жұмсалады. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан 2006 жылға арналған республикалық бюджетке берілетін кепілдік берілген трансферттің көлемі 76631000 мың теңге сомасында бекітілді.
Сонымен бірге, 2006 жылы республикалық бюджеттің кіріс бөлігінің атқарылуы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке кепілдік берілген трансфертті тартпаға мүмкіндік берді.
2-бөлім. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік
басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
қызметі туралы 2006 жылғы есеп
"КПМГ Аудит" ЖШС жүргізген Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры аудитінің нәтижелері бойынша қаржылық есептілік шынайы деп танылды және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаржылық жағдайы қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес келетінін көрсетеді.
1 -нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін
сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің теңгерімі (мың теңге)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің теңгерімі 2006 жылы 2005 жылы
Активтер:
ақша және оның баламалары
туынды қаржы құралдарын қоспаған-
да, пайда немесе шығын арқылы   әділ құн бойынша ескерілетін қаржы құралдары
туынды қаржы құралдары
дебиторлық берешек

177 994 581
26,48
Доля Республики Казахстан
по разделу продукции
от организаций сырьевого
сектора
22 979 303
3,42
Рентный налог на
экспортируемую сырую
нефть, газовый конденсат
242 674
0,04
ВСЕГО:
672 113 949
100,00
Примечание :
* КПП 101105 - корпоративный подоходный налог с юридических лиц-предприятий нефтяного сектора (по утвержденному перечню);
КПН 101106 - корпоративный подоходный налог с юридических лиц-резидентов, удерживаемый у источника выплаты предприятиями нефтяного сектора (по утвержденному перечню);
КПП 101107 - корпоративный подоходный налог с юридических лиц-нерезидентов, удерживаемый у источника выплаты предприятиями нефтяного сектора (по утвержденному перечню).
В поступлениях в Национальный фонд Республики Казахстан прямых налогов от предприятий нефтяного сектора основную часть - 70,00 % занимает корпоративный подоходный налог с юридических лиц, затем роялти, доля которых составляет 26,48 % общей суммы поступлений. Доля Республики Казахстан по разделу продукции составила в общей сумме поступлений 3,42 %.
В соответствии с  Бюджетным  кодексом Республики Казахстан часть средств Национального фонда Республики Казахстан расходуется в виде гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет на реализацию бюджетных программ (подпрограмм) развития. Объем гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет на 2006 год утвержден в сумме 76631000 тыс. тенге.
Вместе с тем, исполнение доходной части республиканского бюджета в 2006 году позволило не привлекать гарантированный трансферт из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет.
Раздел 2. Отчет о деятельности Национального Банка Республики
Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом
Республики Казахстан за 2006 год
По результатам аудита Национального фонда Республики Казахстан, проведенного ТОО "КПМГ Аудит", финансовая отчетность признана достоверной и отражает финансовое положение Национального фонда Республики Казахстан как соответствующее международным стандартам финансовой отчетности.
Форма 1
Баланс Национального Банка Республики Казахстан
по доверительному управлению активами Национального фонда
Республики Казахстан (тыс. тенге)
Баланс Национального
фонда Республики
Казахстан
за 2006 год
за 2005 год
Активы:
деньги и их эквиваленты
финансовые инструменты,
учитываемые по
справедливой стоимости
через прибыль или
убыток, за исключением
производных финансовых
инструментов
производные финансовые
инструменты
дебиторская задолженность

106 593 302
1 758 014 313
4 144 085
3 038 507
29 180 345
1 052 050 955
2 164 939
336 949
Активтер, барлығы
1 871 790 207
1 083 733 188
Міндеттемелер:
туынды қаржы құралдары
кредиторлық берешек және есептел-
ген шығыстар
2 761 288
17 087 803
1 421 811
3 389 130
Міндеттемелер, барлығы
19 849 091
4 810 941
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
шотына енгізілген таза активтер
1 851 941 116
1 078 922 247
Таза активтер
1 851 941 116
1 078 922 247
2006 жылғы 31 желтоқсанға Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры кредиторлық берешегінің және есептелген шығыстарының жалпы сомасы 17087803 мың теңгені құрады, одан:
инвестициялық операциялар бойынша шетелдік валютадағы кредиторлық берешек - 15630578 мың теңге;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына көрсетілген қызметтер үшін кредиторлық берешек - 1457225 мың теңге, оның ішінде:
активтерді басқарғаны үшін комиссия - 1333924 мың теңге, оның ішінде:
1263404 мың теңге - сыртқы басқарушылардың қызметтері;
70520 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің комиссиясы;
басқа есептелген шығыстар - 123301 мың теңге, оның ішінде:
97301 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының сыртқы кастодианы "АВN АМRО Меllon Global Securities Services"  қызметтері үшін;
26000 мың теңге - аудиторлық қызметтер үшін.

106 593 302
1 758014313
4 144 085
3038 507
29 180 345
1052050955
2 164 939
336 949
Всего активов
1871790207
1083733188
Обязательства:
производные финансовые
инструменты
кредиторская задолженность
и начисленные расходы
2 761 288
17 087 803
1 421 811
3 389 130
Всего обязательств
19 849 091
810 941
Чистые активы, включенные
в счет Правительства
Республики Казахстан
1851941116
1078922247
Чистые активы
1851941116
1078922247
На 31 декабря 2006 года общая сумма кредиторской задолженности и начисленных расходов Национального фонда Республики Казахстан составила 17087803 тыс. тенге, из которых:
кредиторская задолженность в иностранной валюте по инвестиционным операциям - 15630578 тыс. тенге;
кредиторская задолженность в тенге за оказанные Национальному фонду Республики Казахстан услуги - 1457225 тыс. тенге, из них:
комиссии за управление активами - 1333924 тыс. тенге, в том числе:
1263404 тыс. тенге - услуги внешних управляющих;
70520 тыс. тенге - комиссия Национального Банка Республики Казахстан;
прочие начисленные расходы - 123301 тыс. тенге, в том числе:
97301 тыс. тенге - за услуги внешнего кастодиана Национального фонда Республики Казахстан "ABN AMRO Mellon Global Securities Services";
26000 тыс. тенге - за аудиторские услуги.

2006 жылғы 31 желтоқсанға инвестициялық операциялар бойынша шетелдік валютадағы дебиторлық берешекті білдіретін Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры дебиторлық берешегінің жалпы сомасы 3038507 мың теңгені құрады.
2006 жылғы сәуір айында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Директорлар кеңесінің 2006 жылғы 28 наурыздағы N 53 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шотына 376 мың теңге сомасындағы дебиторлық берешекті өтеуді жүргізді. Осы дебиторлық берешек 2005 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша 2002 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің комиссиясы бойынша есептелген шығыстарды азайту арқылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерімен есеп айырысуды жүргізуден Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің операциялық шығыстарын Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына өтеуге жататын сомаға құралды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқарудың 2006 жылғы қорытындылар бойынша есептелген кірістер мен шығыстар бойынша негізгі көрсеткіштер мынаны құрады:
1) басқару нәтижелері бойынша кірістер - 114067112 мың теңге;
2) басқарудан шығыстар - 1287427 мың теңге;
3) теңгемен қайта бағалау (қайта есептеу) жөніндегі айырма теңгемен - (39031518) мың теңге.

На 31 декабря 2006 года общая сумма дебиторской задолженности Национального фонда Республики Казахстан составила 3038507 тыс. тенге, представляющая собой дебиторскую задолженность в иностранной валюте по инвестиционным операциям.
В апреле 2006 года Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с постановлением Совета директоров Национального Банка Республики Казахстан от 28 марта 2006 года N 53 было произведено возмещение на счет Национального фонда Республики Казахстан дебиторской задолженности в сумме 376 тыс. тенге. Данная дебиторская задолженность была создана по состоянию на 31 декабря 2005 года на сумму подлежащих возмещению Национальному фонду Республики Казахстан операционных расходов Национального Банка Республики Казахстан от проведения расчетов с активами Национального фонда Республики Казахстан в 2002 году путем уменьшения начисленных расходов по комиссии Национального Банка Республики Казахстан от управления Национальным фондом Республики Казахстан.
По итогам доверительного управления активами Национального фонда Республики Казахстан за 2006 год основные показатели по начисленным доходам и расходам составили:
доходы по результатам управления - 114067112 тыс. тенге;
расходы от управления - 1287427 тыс. тенге;
разница по переоценке (пересчету) в тенге - (39031518) тыс. тенге.

Осылайша, шығыстарды шегергенге дейін таза активтердің нетто-өсімі 75035594 мың теңгені құрады, шығыстарды шегергеннен кейін таза активтердің нетто-өсімі 73748167 мың теңгені құрады, таза кіріс - 112779685 мың теңгені құрады.
"АВN АМRО Меllon Global Securities Services" кастодиан банкінің деректері бойынша 2006 жылғы 1 қаңтар - 2006 жылғы 31 желтоқсан кезеңінде функционалды (базалық) валюта - АҚШ долларымен есептелген инвестициялық кіріс (жұмсалған және жұмсалмаған) 908740 мың АҚШ доллары мөлшерінде қалыптасты. Мәмілелер жасасуға арналған шығындарды ескере отырып түзетілген инвестициялық кіріс "АВN АМRО Меllon Global Securities Services" кастодиан банкінің деректері бойынша 2006 жылғы 1 қаңтар - 2006 жылғы 31 желтоқсан кезеңінде 904648 мың АҚШ долларын құрады.
2-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік
басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
кірістері мен шығыстары туралы есеп (мың теңге)
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін басқару жөніндегі кірістер мен шығыстар 2006 жылы 2005 жылы
Кірістер:
сыйақы түріндегі кірістер
дивидендтер түріндегі кірістер
форвардтық валюталық келісім-шарттар-
ды қоспағанда, пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін қаржы құралдарынан түсетін кіріс
туынды қаржы құралдарынан түсетін таза кірістер (шығындар)
шетелдік валюталарды қайта бағалаудан
түсетін таза кірістер (шығындар)

Таким образом, нетто-прирост чистых активов до вычета расходов составил 75035594 тыс. тенге, нетто-прирост чистых активов после вычета расходов составил 73748167 тыс. тенге, чистый доход 112779685 тыс. тенге.
По данным банка-кастодиана "ABN AMRO Mellon Global Securities Services", за период с 1 января 2006 года по 31 декабря 2006 года образовался инвестиционный доход (реализованный и нереализованный), рассчитанный в функциональной (базовой) валюте - долларах США, который составил 908740 тыс. долларов США. Скорректированный с учетом затрат на совершение сделок инвестиционный доход по данным банка-кастодиана "ABN AMRO Mellon Global Securities Services", за период с 1 января 2006 года по 31 декабря 2006 года составил 904648 тыс. долларов США.
Форма 2
Отчет о доходах и расходах Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному управлению активами
Национального фонда Республики Казахстан (тыс. тенге)
Доходы и расходы
по управлению активами
Национального фонда
Республики Казахстан
за 2006 год
за 2005 год
Доходы:
доходы в виде вознаграждения
доходы в виде дивидендов
доход от финансовых
инструментов учитываемых
по справедливой стоимости
через прибыль или убыток,
за исключением форвардных
валютных контрактов
чистые доходы (убытки)
от производных финансовых
инструментов
чистые доходы (убытки)
от переоценки иностранных
валют

1 287 427
1 332 421
Таза кіріс
112 779 685
24 249 500
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шотынан есепті кезеңде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін басқаруға байланысты жалпы сомасы 918912 мың теңге мынадай шығыстар төленді:
439169 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқарғаны үшін сыртқы басқарушыларға комиссиялық сыйақы, оның 135722 мың теңгесі - 2006 жылғы қызметтер үшін және 303447 мың теңгесі өткен жылдардағы қызметтер үшін;

1 287 427
1 332 421
Чистый доход
112779685
24249500
Со счета Национального фонда Республики Казахстан за отчетный период оплачены следующие расходы, связанные с управлением активами Национального фонда Республики Казахстан, в общей сумме 918912 тыс. тенге:
439169 тыс. тенге - комиссионное вознаграждение внешним управляющим за доверительное управление активами Национального фонда Республики Казахстан, из них 135722 тыс. тенге - за услуги 2006 года и 303447 тыс. тенге за услуги прошлых лет;

309070 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқарғаны үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне комиссиялық сыйақы, оның 225548 мың теңгесі - 2006 жылғы қызметтер үшін және 83522 мың теңгесі өткен жылдардағы қызметтер үшін;
142989 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шетелдік кастодианы "АВN АМRО Меllon Global Securities Services"  Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына қызмет көрсеткені үшін төлем, оның 67864 мың теңгесі - 2006 жылғы қызметтер үшін және 75125 мың теңгесі еткен жылдардағы қызметтер үшін;
14723 мың теңге - "Ваrrа Іntеrnаtіоnаl LTD" компаниясының бағдарламалық өнімін пайдаланғаны үшін төлем, оның 10941 мың теңгесі - 2006 жылғы қызметтер үшін және 3782 мың теңгесі өткен жылдардағы қызметтер үшін;
11206 мың теңге - "Yield Book" компаниясының қызметтері үшін төлем, оның 8025 мың теңгесі - 2006 жылғы қызметтер үшін және 3181 мың теңгесі өткен жылдардағы қызметтер үшін;
1755 мың теңге - "Morgan Stanley Capital Іntеrnаtіоnаl" компаниясының қызметтері үшін төлем, оның 1169 мың теңгесі - 2006 жылғы қызметтер үшін және 586 мың теңгесі өткен жылдардағы қызметтер үшін.
3-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік
басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақша
қозғалысы туралы есептер (мың теңге)
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ақша қозғалысы
2006 жылы 2005 жылы
Операциялық қызметтен болатын ақша қозғалысы
Таза кіріс
Түзетулер (пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін қаржы құралдарынан
болатын іске асырылмаған шығын (кіріс)
112 779 685
(47 389 495)
24 249 500
7 239 941
Операциялық активтер мен міндет-
темелердегі өзгерістерге дейінгі
операциялық қызметтен болатын ақша қозғалысы
65 390 190
31 489 441
Операциялық активтердің азаюы (ұлғаюы):
туынды қаржы құралдарынан басқа, пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін қаржы құралдары
туынды қаржы құралдары
дебиторлық берешек
Операциялық міндеттемелердегі ұлғаю (азаю):
туынды қаржы құралдары
кредиторлық берешек және есептелген
шығыстар
(697 605 381)

309070 тыс. тенге - комиссионное вознаграждение Национальному Банку Республики Казахстан за доверительное управление Национальным фондом Республики Казахстан, из них 225548 тыс. тенге - за услуги 2006 года и 83522 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
142989 тыс. тенге - оплата за обслуживание Национального фонда Республики Казахстан внешним кастодианом Национального фонда Республики Казахстан "ABN AMRO Mellon Global Securities Services", из них 67864 тыс. тенге - за услуги 2006 года и 75125 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
14723 тыс. тенге - оплата за использование программного продукта компании "Barra International LTD", из них 10941 тыс. тенге - за услуги 2006 года и 3782 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
11206 тыс. тенге - оплата за услуги компании "Yield Book", из них 8025 тыс. тенге - за услуги 2006 года и 3181 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
1755 тыс. тенге - оплата за информационные услуги компании "Morgan Stanley Capital International", из них 1169 тыс. тенге - за услуги 2006 года и 586 тыс. тенге за услуги прошлых лет.
Форма 3
Отчеты о движении денег Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному управлению активами
Национального фонда Республики Казахстан (тыс. тенге)
Движение денег
Национального фонда
Республики Казахстан
за 2006 год
за 2005 год
Движение денег от
операционной деятельности
Чистый доход
Корректировки (нереализован-
ный убыток (доход) от
финансовых инструментов
учитываемых по справедливой
стоимости через прибыль или
убыток)
112 779 685
(47 389 495)
24 249 500
7 239 941
Движение денег от опера-
ционной деятельности до
изменений в операционных
активах и обязательствах
65 390 190
31 489 441
Уменьшение (увеличение)
операционных активов:
финансовые инструменты,
учитываемые по справедливой
стоимости через прибыль или
убыток, кроме производных
финансовых инструментов
производные финансовые
инструменты
дебиторская задолженность
Увеличение (уменьшение) в
операционных обязательствах:
производные финансовые
инструменты
кредиторская задолженность
и начисленные расходы
(697605381)

369 258 276
24 249 500
19 329 687
(456 140)
2005 жылғы 31 желтоқсандағы сальдо
1 078 922 247
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінен түскен түсімдер
Таза кіріс
Валютаны қайта бағалаудың активтердің бастапқы
сальдосына әсері
Валютаны қайта бағалаудың таза кіріске әсері
699 270 702
112 779 685
(54 603 451)
15 571 933
2006 жылғы 31 желтоқсандағы сальдо
1 851 941 116
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтері 2006 жылдың аяғында 1851941116 мың теңгені құрады (аудитталған қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен), жылдық өсім 72%-ті құрады. Негізінен активтердің ұлғаюы мұнай секторы кәсіпорындарынан түсетін тікелей салықтар (жергілікті бюджеттерге есепке алынатын салықтарды қоспағанда) көлемінің өсуі есебінен болды.

369 258 276
24 249 500
19 329 687
(456 140)
Сальдо на 31 декабря 2005 года
1078922247
Поступления от Министерства
финансов Республики Казахстан
Чистый доход
Эффект переоценки валюты
на начальное сальдо активов
Эффект переоценки валюты
на чистый доход
699 270 702
112 779 685
(54 603 451)
15 571 933
Сальдо на 31 декабря 2006 года
1851941116
Активы Национального фонда Республики Казахстан на конец 2006 года составили 1851941116 тыс. тенге (методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), годовой прирост составил 72 %. В основном увеличение активов достигнуто за счет роста объемов прямых налогов от предприятий нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты).

3-бөлім. 2006 жылғы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі өзге де деректер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін басқару
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес жеткілікті өтімділік деңгейінің сақталуын қамтамасыз ету, тәуекел деңгейінің біркелкілігі жағдайында ұзақ мерзімді перспективада кірістіліктің жоғары деңгейін ұстап тұру, инвестициялық кірістер алу мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты материалдық емес активтерді қоспағанда, рұқсат етілген шетелдік қаржы құралдарына орналастырылады. Осыған байланысты, әлемдік экономика конъюнктурасының өзгеруі Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметіне елеулі әсер етеді.
Халықаралық капитал нарықтарының конъюнктурасы 2006 жылы қор нарығының инвесторлары үшін де, тіркелген кірісі бар бағалы қағаздар нарығының инвесторлары үшін де қолайлы қалыптасты.
Сонымен қатар қор нарықтарының акцияларына инвестициялардың кірістілігі тіркелген кірісі бар бағалы қағаздарға қаражат салудың кірістілігінен едәуір асып түсті. Мәселен, жинақтау қоржыны акцияларының қосалқы қоржынының кірістілігі 18,54%-ті, ал белгіленген кірісі бар қосалқы қоржынының кірістілігі (облигациялар)
5,65%-ті құрады. Тұтастай алғанда Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін басқару 2006 жылы әлемдік экономиканың өсуінің жалғасуы, АҚШ-та, Ұлыбританияда және Еуроаймақта проценттік ставкалардың өсуі және АҚШ долларының негізгі валюталарға қатысты әлсіреуі жағдайында жүзеге асырылды. Базалық валюта - АҚШ доллары бағамының төмендеуі әлемдік капитал нарықтарында қалыптасқан қолайлы конъюнктурамен қатар Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры активтерінен 2005 жылмен салыстырғанда 2006 жылы неғұрлым жоғары кірістілік алуға ықпал етті. Мәселен, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін басқару нәтижелері бойынша 2006 жылы 8,67%-ті мөлшерінде кірістілік алынды, ал 2005 жылы 3,29%-ті мөлшерінде кірістілік алынған болатын.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін бөлу құрылымы мынадай түрге ие. 2006 жылғы 31 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры валюта қоржынының жалпы нарықтық құны 14092776907 АҚШ долларына, оның ішінде тұрақтандыру қоржыны - 2327315662 АҚШ долларына (16,51%) және жинақтау қоржыны - 11765461245 АҚШ долларына (83,49%) тең болды.
Бағалы қағаздар мен Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры қоржынының құрамына кіретін басқа қаржы құралдарының нарықтық құны Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кастодиан банкі "АВN АМRО Меllon Global Securities Services" деректеріне негізделеді.
Қор құрылғаннан бергі кірістілігі, АҚШ долларымен (қағаздағы мәтіннен қара).
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін бөлу
құрылымы, %-пен (қағаздағы мәтіннен қара).
Тұрақтандыру қоржынының активтерін бөлу серпіні (қағаздағы мәтіннен қара).
Жинақтау қоржынының активтерін бөлу серпіні (қағаздағы мәтіннен қара).

Раздел 3. Иные данные по управлению
Национальным фондом Республики Казахстан за 2006 год
1. Управление активами Национального фонда Республики Казахстан
В соответствии с  Бюджетным  кодексом Республики Казахстан в целях обеспечения сохранности, поддержания достаточного уровня ликвидности, высокого уровня доходности в долгосрочной перспективе при умеренном уровне риска, получения инвестиционных доходов в долгосрочной перспективе средства Национального фонда Республики Казахстан размещаются в разрешенные зарубежные финансовые инструменты, за исключением нематериальных активов. В этой связи, изменение конъюнктуры мировой экономики имеет значительное воздействие на деятельность Национального фонда Республики Казахстан.
Конъюнктура международных рынков капитала в 2006 году сложилась благоприятно как для инвесторов фондового рынка, так и для инвесторов рынка ценных бумаг с фиксированным доходом.
Вместе с тем, доходность инвестиций в акции фондовых рынков все же значительно превысила доходность вложений средств в ценные бумаги с фиксированным доходом. Так, например, доходность субпортфеля акций сберегательного портфеля составила - 18,54 %, а доходность субпортфеля с фиксированным доходом (облигаций) составила - 5,65 %.
В целом управление активами Национального фонда Республики Казахстан в 2006 году осуществлялось в условиях продолжения роста мировой экономики, повышения процентных ставок в США, Великобритании и Еврозоне и ослабления доллара США против основных валют. Снижение курса базовой валюты - доллара США, наряду со сложившейся благоприятной конъюнктурой на мировых рынках капитала, способствовало получению более высокой доходности активов Национального фонда Республики Казахстан в 2006 году по сравнению с 2005 годом. Так, по результатам управления активами Национального фонда Республики Казахстан в 2006 году была получена доходность в размере - 8,67 %, тогда как в 2005 году была получена доходность в размере - 3,29 %.
Структура распределения активов Национального фонда Республики Казахстан имела следующий вид. Общая рыночная стоимость валютного портфеля Национального фонда Республики Казахстан 31 декабря 2006 года была равна 14092776907 долларам США, в том числе стабилизационный портфель - 2327315662 долларов США (16,51 %) и сберегательный портфель -11765461245 долларов США (83,49 %).
Рыночная стоимость ценных бумаг и других финансовых инструментов, входящих в состав портфеля Национального фонда Республики Казахстан, основывается на данных банка-кастодиана Национального фонда Республики Казахстан "ABN AMRO Mellon Global Securities Services".
Доходность Фонда с начала создания, в долл. США
(см. бумажный вариант)
Структура распределения активов Национального фонда
Республики Казахстан, в %
(см. бумажный вариант)
Динамика распределения активов
стабилизационного портфеля
(см. бумажный вариант)
Динамика распределения активов сберегательного портфеля
(см. бумажный вариант)

Инвестициялық кіріс Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры құрылғаннан бастап 2006 жылғы 31 желтоқсан аралығында 1672 млн.  АҚШ доллары болды. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кірістілігі құрылғаннан бастап 2006 жылғы 31 желтоқсан аралығында 34,46%-ті болды, бұл өткен жылғы көрсетуде 5,44%-ті болды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтері мынадай санаттар (инвестициялық қоржын түрлері) бойынша жіктелген:
тіркелген кірісі бар бағалы қағаздар қоржыны;
акциялар қоржыны;
активтерді тактикалық орналастыру қоржыны;
тұрақтандыру қоржыны.
Инвестициялық стратегияға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры активтерінің әрбір сыныбы оның негізінде активтердің кірістілігі бағаланатын эталондық қоржынның индексіне тәуелді. Эталонды қоржын индекстері Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асырудың ережесімен айқындалады.
Есепті кезеңде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі толығымен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің дербес басқаруындағы тұрақтандыру қоржынының активтерін ақша нарығы құралдарына және қазынашылық пен АҚШ агенттіктерінің мемлекеттік бағалы қағаздарына орналастырды.
Тұрақтандыру қоржынының кірістілігі 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап 2006 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда 4,82% болды, осы кезеңдегі эталондық қоржынының кірістілігі (Меrrіll Lynch 6-month US Treasury Вill Іndех) 4,81%-ті құрады.
Жинақтау қоржынының кірістілігі 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап 2006 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда 8,89% болды. Эталондық қоржынының кірістілігі 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап 2006 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда 9,36%-ті болды. Жинақтау қоржынының үстеме кірістілігі 2006 жылы - (-)0,48%-ті құрады.
Сонымен қатар жинақтау қоржынының активтерін басқару нәтижелері барлық мандат түрлері бойынша оң нәтижелер көрсетті. Алайда, 2006 жылы кірістіліктің барынша үлкен көрсеткішіне»"Жаһандық акциялар" мандат түрі бойынша және "Активтерді жаһандық тактикалық бөлу" мандат түрі бойынша активтерді басқару нәтижесіне қол жеткізілген. Осылайша, бірінші мандат түрі бойынша кірістілік 18,54%-ті құрады, ал екінші мандат түрі бойынша 2006 жылғы кірістілік 8,69%-ті құрады. "Жаһандық облигациялар" мандат түрі бойынша басқарылатын жинақтау қоржыны активтерінің кірістілігі 2006 жылы 5,65%-ті кірістілікті көрсетті.
Мандат түрлері бойынша жинақтау қоржынының кірістілігі (қағаздағы мәтіннен қара).
Тұрақтандыру қоржынының кірістілігі (қағаздағы мәтіннен қара).
2. 2006 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару
жөнінде өткізілетін іс-шаралар туралы қосымша ақпарат
Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 1 қыркүйектегі
N 1641 Жарлығымен мақұлданған Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының қаражатын қалыптастырудың және пайдаланудың орта мерзімді перспективаға арналған тұжырымдамасына сәйкес республикалық бюджет пен Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры арасында мұнай түсімдерін бөлудің оңтайлы теңгерімін қамтамасыз ету мақсатында 2006 жылғы 1 шілдеден бастап Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жұмыс істеуінің жаңа жүйесі енгізілді.
Жаңа тетігінің негізіне әлемдік оң тәжірибені ескере отырып, әзірленген теңгерімді бюджет әдісі алынды.
Айталық, Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес мұнай секторынан түсетін тікелей салықтар (жергілікті бюджеттерге есепке алынатын салықтарды қоспағанда), республикалық меншіктегі және тау-кен және өңдеуші салаларға жатқызылған мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден түсетін түсімдер, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберіледі.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастырудың қосымша көздері Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетін инвестициялық кірістер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге түсімдер мен кірістер болып табылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын пайдалану тиісті қаржы жылына арналған бюджеттік даму бағдарламаларын (кіші бағдарламаларын) іске асыруға Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке кепілдік берілген трансферт, Қазақстан Республикасының Президенті анықтайтын мақсаттарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқаруға және жыл сайынғы аудитін жүргізуге байланысты шығыстарды жабуға республикалық бюджетке Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер түрінде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне енгізілген өзгерістер мен толықтыруларға сәйкес үш жылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдік берілген трансферттің мөлшері Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен анықталады және Қазақстан Республикасының заңымен бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жаңа жұмыс істеу жүйесіне көшуі шеңберінде мынадай нормативтік құқықтық актілер әзірленді және қабылданды:

Инвестиционный доход с начала создания Национального фонда Республики Казахстан по 31 декабря 2006 года составил 1672 млн. долларов США. Доходность Национального фонда Республики Казахстан с начала создания по 31 декабря 2006 года составила 34,46 %, что в годовом выражении составляет 5,44 %.
Чистые активы Национального Фонда Республики Казахстан были классифицированы по следующим категориям (видам инвестиционного портфеля):
портфель ценных бумаг с фиксированным доходом;
портфель акций;
портфель тактического размещения активов;
стабилизационный портфель.
В соответствии с инвестиционной стратегией каждый класс активов Национального фонда Республики Казахстан привязан к индексу эталонного портфеля, на основании которого оценивается доходность активов. Индексы эталонных портфелей определены Правилами осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан.
За отчетный период Национальным Банком Казахстана активы стабилизационного портфеля, полностью находящегося в самостоятельном управлении Национального Банка Республики Казахстан, были размещены в инструменты денежного рынка и государственные ценные бумаги казначейства и агентств США.
Доходность стабилизационного портфеля с 1 января 2006 года по 31 декабря 2006 года составила 4,82 %, за этот же период доходность эталонного портфеля (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) составила 4,81 %.
Доходность сберегательного портфеля с 1 января 2006 года по 31 декабря 2006 года составила 8,89 %. Доходность эталонного портфеля с 1 января 2006 года по 31 декабря 2006 года составила 9,36 %. Сверхдоходность сберегательного портфеля за 2006 год составила - (-)0,48 %.
Вместе с тем, результаты управления активами сберегательного портфеля по всем типам мандатов показали положительные результаты. Однако, наибольший показатель доходности в 2006 году был достигнут в результате управления активами по типу мандата "Глобальные акции" и по типу мандата "Глобальное тактическое распределение активов". Так, по первому типу мандата доходность составила 18,54 %, а по второму типу мандата доходность за 2006 год составила 8,69 %. Доходность активов сберегательного портфеля, управляемых по типу мандата "Глобальные облигации", показали доходность 5,65 % за 2006 год.
Доходность сберегательного портфеля по типу мандатов
(см. бумажный вариант)
Доходность стабилизационного портфеля
(см. бумажный вариант)
2. Дополнительная информация о проводимых мероприятиях в 2006 году по управлению Национальным фондом Республики Казахстан
В соответствии с  Концепцией  формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан на среднесрочную перспективу, одобренной Указом Президента Республики Казахстан от 1 сентября 2005 года N 1641, в целях обеспечения оптимального баланса распределения нефтяных поступлений между республиканским бюджетом и Национальным фондом Республики Казахстан с 1 июля 2006 года введена новая система функционирования Национального фонда Республики Казахстан.
В основе нового механизма заложен метод сбалансированного бюджета, разработанного с учетом положительного мирового опыта.
Так, согласно  Бюджетному  кодексу Республики Казахстан прямые налоги от нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты), поступления от приватизации государственного имущества, находящегося в республиканской собственности и относящегося к горнодобывающей и обрабатывающей отраслям, поступления от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения направляются в Национальный фонд Республики Казахстан.
Кроме того, дополнительными источникам формирования Национального фонда Республики Казахстан являются инвестиционные доходы от управления Национальным фондом Республики Казахстан, а также иные поступления и доходы, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
Использование средств Национального фонда Республики Казахстан осуществляется в виде гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет на реализацию бюджетных программ (подпрограмм) развития на соответствующий финансовый год, целевых трансфертов, передаваемых из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет на цели, определяемые Президентом Республики Казахстан, а также на покрытие расходов, связанных с управлением и проведением ежегодного аудита Национального фонда Республики Казахстан.
Согласно внесенным изменениям и дополнениям в Бюджетный кодекс Республики Казахстан размеры гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан на трехлетний период определяются в установленном Правительством Республики Казахстан порядке и утверждаются законом Республики Казахстан.
В рамках перехода на новую систему функционирования Национального фонда Республики Казахстан были разработаны и приняты следующие нормативные правовые акты:

"2006 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 5 шілдедегі N 159 Заңы;
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасын жетілдіру және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 5 шілдедегі N 165 Заңы;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан 2007 - 2009 жылдарға арналған кепілдендірілген трансферт туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 25 қарашадағы N 189 Заңы;
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 9 желтоқсандағы N 1228 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 11 шілдедегі N 656 қаулысы;
"Мемлекеттік органдардың мұнай секторының кәсіпорындары бойынша ақпарат беруі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 7 тамыздағы N 741 қаулысы;
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 5 ақпандағы N 110 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 22 тамыздағы N 795 қаулысы;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 65 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесі;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 66 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесі;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 67 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін айырбастау және қайта айырбастау ережесі;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару туралы шарт туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 18 мамырдағы N 655 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару туралы шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы 2006 жылғы 1 қарашадағы N 489/1 N 2 қосымша келісім;
Осы қосымша келісім "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқарудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 25 тамыздағы N 808 қаулысымен мақұлданды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының мақсаттары мен міндеттерін халық арасында түсіндіру жөнінде жүйелі түрде жұмыс жүргізу шеңберінде мынадай іс-шаралар жүзеге асырылды:
2006 жылғы 17 қаңтарда Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің өкілдері "Аймақ" депутаттық тобының отырысында "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасы" тақырыбында сөз сөйледі. Сөз сөйлеу белсенді диалог нысанында жүргізілді, оның барысында Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің атына Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына қатысты айтылған сұрақтарға толық жауаптар берілді;

Закон  Республики Казахстан от 5 июля 2006 года N 159 "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2006 год";
Закон  Республики Казахстан от 5 июля 2006 года N 165 "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного законодательства Республики Казахстан и деятельности Национального банка Республики Казахстан";
Закон  Республики Казахстан от 25 ноября 2006 года N 189 "О гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан на 2007-2009 годы";
постановление  Правительства Республики Казахстан от 11 июля 2006 года N 656 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 9 декабря 2005 года N 1228";
постановление  Правительства Республики Казахстан от 7 августа 2006 года N 741 "О представлении информации государственными органами по предприятиям нефтяного сектора".
постановление  Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2006 года N 795 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2005 года N 110";
правила  осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан 25 июля 2006 года за N 65;
правила  выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан 25 июля 2006 года за N 66;
правила конвертации и реконвертации активов Национального фонда Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан 25 июля 2006 года за N 67;
дополнительное соглашение N 2 от 1 ноября 2006 года N 489/1 о внесении изменений и дополнений в Договор о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан от 14 июня 2001 годы N 299, одобренный  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 18 мая 2001 года N 655 "О договоре о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан".
Данное дополнительное  соглашение  одобрено постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2006 года N 808 "О некоторых вопросах доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан".
В рамках проведения систематической работы по разъяснению среди населения целей и задач Национального фонда Республики Казахстан были осуществлены следующие мероприятия:
17 января 2006 года представители Министерства финансов Республики Казахстан выступили на заседании депутатской группы "Аймак" на тему "Концепция формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан на среднесрочную перспективу". Выступление было проведено в форме активного диалога, в ходе которого были даны исчерпывающие ответы на вопросы, прозвучавшие в адрес Министерства финансов Республики Казахстан относительно Национального фонда Республики Казахстан;

2006 жылғы 12 мамырдағы Қазақстан киноматографистер одағының бейнефильмі үшін "Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің киносұхбаты болды;
2006 жылғы 21 маусымда Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі "Хабар" телеарнасында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының мәселелеріне арналған "Бетпе-бет" теледидар бағдарламасында қатысты және тікелей эфирде бағдарламаның жүргізушісі мен телекөрермендердің сұрақтарына жауап берді;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын 2005 жылда қалыптастыру және пайдалану және сыртқы аудитті жүргізу нәтижелері туралы есеп "Егемен Қазақстан" газетінде 2006 жылғы 8 қыркүйекте N 214, "Казахстанская правда" газетінде 2006 жылғы 9 қыркүйекте N 208 жарияланды, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Web-сайтында орналастырылды;
2006 жылғы 13 қазанда Қазақстан Республикасының Қаржы министрі "Литер" газетіне "Раскрываем секреты нефтяного фонда" тақырыбына сұхбат берді;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының мәселелері "Business Week" журналына Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің сұхбатында да жарияланды;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметі туралы қажетті ақпарат, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметін реттейтін есептер, нормативтік құқықтық актілер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің web-сайтына (www.minfin.kz) орналастырылды.

12 мая 2006 года состоялось киноинтервью Министра финансов Республики Казахстан для видеофильма Союза киноматографистов Казахстана "О Национальном фонде Республики Казахстан";
21 июня 2006 года вице-министр финансов Республики Казахстан принял участие в телевизионной программе "Бетпе-бет" на телевизионном канале "Хабар", посвященной вопросам Национального фонда Республики Казахстан, и в прямом эфире ответил на вопросы ведущего программы и телезрителей;
информация об отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2005 год и результатах проведения внешнего аудита была опубликована в газетах "Егемен Қазақстан" от 8 сентября 2006 года N 214, "Казахстанская правда" от 9 сентября 2006 года N 208, размещена на web-сайте Министерства финансов Республики Казахстан;
13 октября 2006 года состоялось интервью Министра финансов Республики Казахстан газете "Литер" на тему: "Раскрываем секреты нефтяного фонда";
вопросы Национального фонда Республики Казахстан также были освещены в интервью Министра финансов Республики Казахстан журналу "Business Week";
Необходимая информация о деятельности Национального фонда Республики Казахстан, отчеты, нормативные правовые акты, регулирующие деятельность Национального фонда Республики Казахстан, размещены на web-сайте Министерства финансов Республики Казахстан (www.minfim.kz).