Қазақстан Республикасының "электрондық үкіметті" дамытудың 2008 - 2010 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 қарашадағы N 1155-1 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 сәуірдегі № 302 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.04.14 № 302 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Конституциясы 44-бабының 8) тармақшасына сәйкес азаматтар мен ұйымдардың мемлекеттік қызмет көрсетулерге жылдам әрі сапалы қол жетімділігін қамтамасыз ету және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды кеңінен қолдану жолымен мемлекеттік органдардың жұмыс істеу тиімділігін арттыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының "электрондық үкіметті" дамытудың 2008-2010 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Мемлекеттік, орталық және жергілікті атқарушы органдар:
1) Бағдарламада көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жарты жылдың қорытындылары бойынша жылына екі рет 10 қаңтарға және 10 шілдеге Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігіне ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі жарты жылда бір рет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 30 қарашадағы
N 1155-1 қаулысымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының "электрондық үкіметті" дамытудың 2008-2010 жылдарға арналған
БАҒДАРЛАМАСЫ Астана, 2007 жыл
Мазмұны
1. Бағдарламаның паспорты
2. Кіріспе
3. Проблеманың қазіргі заманғы жай-күйін талдау "Электрондық үкімет" қалыптастыру бағдарламасын іске асыру нәтижелері
Қазіргі проблемалар және шетелдік оң тәжірибені шолу
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
5. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетіктері
5.1. Мемлекеттік ресурстарды басқарудың автоматтандырылған жүйесін құру
Корпоративтік басқару функцияларын автоматтандыру
е-Қаржының кіші жүйесі
е-Экономиканың кіші жүйесі
е-Кадрлардың кіші жүйесі
5.2. Мемлекеттік қызметтердің базалық санаттарын автоматтандыру
G4C электрондық қызметтерін дамыту
G4B электрондық қызметтерін дамыту
G4G электрондық қызметтерін дамыту
"Электрондық әкімдіктер" құру және дамыту
5.3. Электрондық үкіметтің базалық инфрақұрылымын және қол жеткізу тетіктерін дамыту
Бірыңғай көліктік ортаны дамыту
"Электрондық әкімдіктер" инфрақұрылымын құру және дамыту
Қол жеткізу тетіктерін дамыту
Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету

Об утверждении Программы развития "электронного правительства" Республики Казахстан на 2008-2010 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2007 года N 1155-1. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2010 года N 302
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14.04.2010 N 302.
В соответствии с подпунктом 8) статьи 44 Конституции Республики Казахстан, в целях обеспечения граждан и организаций быстрым и качественным доступом к государственным услугам и повышения эффективности функционирования государственных органов путем широкого применения информационно-коммуникационных технологий Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития "электронного правительства" Республики Казахстан на 2008-2010 годы (далее - Программа).
2. Государственным, центральным и местным исполнительным органам:
1) обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Программой;
2) представлять информацию о ходе реализации Программы в Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи два раза в год, к 10 января и 10 июля, по итогам полугодия.
3. Агентству Республики Казахстан по информатизации и связи один раз в полугодие, не позднее 25-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять в Правительство Республики Казахстан информацию о ходе реализации Программы.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНА
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2007 года N 1155-1
ПРОГРАММА
развития "электронного правительства"
Республики Казахстан на 2008-2010 годы
Астана, 2007 год
Содержание
1. Паспорт Программы
2. Введение
3. Анализ современного состояния проблемы
Итоги реализации Программы формирования "электронного
правительства"
Существующие проблемы и обзор позитивного зарубежного опыта
4. Цель и задачи Программы
5. Основные направления и механизмы реализации Программы
5.1. Создание государственной автоматизированной системы управления
ресурсами
Автоматизация функций корпоративного управления
Подсистема е-Финансы
Подсистема е-Экономика
Подсистема е-Кадры
5.2. Автоматизация базовых категорий государственных услуг
Развитие электронных услуг G4C
Развитие электронных услуг G4B
Развитие электронных услуг G4G
Создание и развитие "электронных акиматов"
5.3. Развитие базовой инфраструктуры ЭП и механизмов доступа
Развитие единой транспортной среды
Создание и развитие инфраструктуры "электронных акиматов"
Развитие механизмов доступа
Обеспечение информационной безопасности

5.4. "Электрондық үкімет" базалық құрамдас бөліктерін дамыту
Ұлттық есепке алу жүйелерін құру және дамыту
"Электрондық үкімет" порталы мен шлюздерін дамыту
Ашық кілттердің инфрақұрылымын дамыту
5.5. "Электрондық үкімет" сәулетін әзірлеу және әлеуметтік институттарын қалыптастыру, АКТ саласындағы стандарттардың қорын дамыту
"Электрондық үкімет" сәулеті элементтерін әзірлеу
"Электрондық үкімет" әлеуметтік институттарын қалыптастыру
АКТ саласындағы стандарттар мен регламенттердің қорын дамыту
5.6. "Электрондық үкімет" нормативтік-құқықтық базасын қамтамасыз ету
5.7. "Электрондық үкімет" дамыту және жай-күйін бақылау және мониторингі жүйесін құру
АКТ дамыту және жай-күйінің индикаторлары жүйесі
"Электрондық үкімет" тиімділігін бағалау
6. Қажетті ресурстар мен оларды қаржыландыру көздері
7. Күтілетін нәтижелер және Бағдарламаның индикаторлары
Қосымша
8. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы          Қазақстан Республикасының "электрондық
үкімет" дамытудың 2008-2010 жылдарға
арналған бағдарламасы
Әзірлеуге арналған           1. Қазақстан Республикасы
негіздер                     Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі N
310 Жарлығымен бекітілген Мемлекет
басшысының 2005-2007 жылдардағы
Қазақстан халқына жыл сайынғы
жолдауларын іске асыру жөніндегі
негізгі бағыттардың (іс-шаралардың)
жалпыұлттық жоспарының 150-тармағы.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 20 сәуірдегі N 319
қаулысымен бекітілген Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2007 - 2009
жылдарға арналған бағдарламаларын және
Мемлекет басшысының 2005-2007
жылдардағы Қазақстан халқына жыл
сайынғы жолдауларын іске асыру
жөніндегі негізгі бағыттардың
(іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын
орындау жөніндегі іс-шаралар
жоспарының 364-тармағы
Бағдарламаны                 Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру
әзірлеуге жауапты            және байланыс агенттігі
мемлекеттік орган
Мақсаты                      Әлеуметтік мәні бар мемлекеттік
қызметтерді ұсынудың үдерістерін және
мемлекеттік басқарудың сапасы мен
тиімділігін арттыру.
Міндеттері                   Мемлекеттік корпоративтік басқарудың
қағидаттарын енгізу;
бизнес үшін талап етілетін және
азаматтар үшін әлеуметтік маңызды
мемлекеттік қызметтерді
ұсынудың үдерістерін автоматтандыру
және ықпалдастыру;
"электрондық үкімет" базалық
инфрақұрылымы мен қол жеткізу
тетіктерін кеңейту және дамыту;
"электрондық үкімет" базалық құрамдас
бөліктерін дамыту;
"электрондық үкіметтің" сәулетін
әзірлеу және әлеуметтік институттарын
қалыптастыру, ақпараттық-
коммуникациялық технологиялар
саласындағы стандарттардың қорын
дамыту;
ақпараттандыру үдерістерінің
нормативтік құқықтық базаларын
қамтамасыз ету және электрондық
мемлекеттік қызметтерді беру;
мемлекеттік органдардың қызметін
бақылау мен мөлдірлігін арттыру
Іске асыру мерзімі           2008-2010 жылдар
Қаржыландырудың              2008-2010 жылдарға арналған
қажетті ресурстары           Бағдарламаны іске асыруға
мен көздері                  республикалық бюджеттен 22952853 мың
теңге көлемінде бөлінген, оның ішінде
Республикалық Бюджеттік Комиссиямен

5.4. Развитие базовых компонентов "электронного правительства"
Создание и развитие национальных учетных систем
Развитие портала и шлюзов "электронного правительства"
Развитие инфраструктуры открытых ключей
5.5. Разработка архитектуры и формирование социальных институтов
электронного правительства, развитие базы стандартов в сфере ИКТ
Разработка элементов архитектуры "электронного правительства"
Формирование социальных институтов "электронного правительства"
Развитие базы стандартов в сфере ИКТ
5.6. Обеспечение нормативной правовой базы развития "электронного
правительства"
5.7. Создание системы мониторинга и контроля состояния и развития
"электронного правительства"
Система индикаторов состояния и развития ИКТ
Оценка эффективности "электронного правительства"
6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
7. Ожидаемые результаты и индикаторы Программы
Приложение
8. План мероприятий по реализации Программы
1. Паспорт Программы
Сноска. Паспорт Программы с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.03.2009 № 452.
Наименование       Программа развития "электронного правительства"
Программы          Республики Казахстан на 2008-2010 годы
Основание            1. Пункт 150 Общенационального плана основных
для разработки     направлений (мероприятий) по реализации ежегодных
2005-2007 годов посланий Главы государства народу
Казахстана, утвержденного Указом Президента
Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года N 310.
2. Пункт 364 Плана мероприятий по исполнению
Общенационального плана основных направлений
(мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007
годов посланий Главы государства народу
Казахстана и Программы Правительства Республики
Казахстан на 2007-2009 годы, утвержденного
постановлением Правительства Республики Казахстан
от 20 апреля 2007 года N 319.
Государственный    Агентство Республики Казахстан по информатизации
орган,             и связи
ответственный
за разработку
Программы
Цель               Повышение качества и эффективности
государственного управления и процессов
предоставления социально-значимых государственных
услуг.
Задачи             Внедрение принципов государственного
корпоративного управления;
автоматизация и интеграция процессов
предоставления социально-значимых для граждан и
востребованных для бизнеса государственных услуг;
расширение и развитие базовой инфраструктуры
"электронного правительства" и механизмов доступа;
развитие базовых компонентов "электронного
правительства";
разработка архитектуры и формирование социальных
институтов "электронного правительства", развитие
базы стандартов в сфере информационно-
коммуникационных технологий;
обеспечение нормативной правовой базы процессов
информатизации и предоставления электронных
государственных услуг;
повышение прозрачности и контроля деятельности
государственных органов.
Сроки              2008-2010 годы
реализации
Необходимые        На реализацию Программы в 2008-2010 годы будут
ресурсы и          направлены средства республиканского бюджета,
источники          выделяемые в объеме не менее 22952853 тысяч

2008 жыл үшін - 13053606 мың теңге,
2009 жыл үшін - 7822020 мың теңге,
2010 жыл үшін - 2077227 мың теңге
қаражат бағытталатын болады.
Бағдарламаның іс-шаралары жоспарымен
көзделген 2009 және 2010 жылдар үшін
нақты жобаларды қаржыландырудың көлемі
бюджеттік заңнамада белгіленген
тәртіппен бекітілген
техникалық-экономикалық
негіздемелермен анықталатын болады,
бірақ алдын-ала талдауларды талап
етеді.
Күтілетін                    Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде:
нәтижелер                    мемлекеттік ресурстарды басқарудың
тиімділігін 20 % дейін арттыру;
автоматтандырылған мемлекеттік
қызметтерді көрсету кезінде:
мемлекеттік ресурстарды басқару
үдерістерінің шынайылығы мен
автоматтандырылған мемлекеттік
қызметтерді көрсету 30 % дейін
жоғарылайтын;
шағымдардың саны 90 % дейін;
көрсетілетін қызметтердің нәтижесін
күтудің уақыты 50 % дейін
қысқартылатын болады;
әлеуметтік маңызды электрондық
қызметтер - 14 санаттар бойынша,
бизнеске аса қажетті 8 санаттары
бойынша, ресурстарды мемлекеттік
басқарудың тиімділігіне жету үшін
4 санаттары бойынша
көрсетілетін болады;
электрондық мемлекеттік қызметтерді
көрсету кезінде жеке және заңды
тұлғалардың еркіндігі мен
конституциялық құқықтарын қорғау үшін
қазіргі құқықтық база қамтамасыз
етілетін болады;
мемлекеттік органдарды
ақпараттандыруға бөлінген бюджеттік
қаражаттарды пайдаланудың тиімділігі
30 % дейін жоғарылайтын болады;
пилоттық аумақта ресурстарды басқарудың
мемлекеттік автоматтандырылған жүйесі
енгізілетін болады;
"электрондық үкімет" инфрасәулеті
кеңейтілетін болады, Қазақстан
Республикасының барлық қалаларын,
сондай-ақ аудан орталықтарын қамтитын,
2008 жылдың аяғына қарай осындай
нүктелердің саны кемінде 200-ді
құрайды;
Қазақстан Республикасының ұлттық
сәйкестендіру жүйесінің ашық
кілттерінің инфрасәулеті құрылатын
болады;
ұлттық электрондық есепке алу жүйесі
құрылатын болады;
2008 жылы "электрондық үкімет" төлем
шлюзі өнеркәсіптік пайдалануға
енгізілетін болады, 2010 жылы
транзакциялық қызметтердің саны
автоматтандырылған интерактивтік
қызметтердің санынан 70% - дейін
жеткізілетін болады.
Ескерту. 1-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен.
2. Кіріспе
Осы Қазақстан Республикасының "электрондық үкіметті" дамытудың 2008-2010 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310 Жарлығымен бекітілген Мемлекет басшысының 2005-2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарының 150-тармағы мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 319 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламаларын және Мемлекет басшысының 2005-2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарының 364-тармағына сәйкес әзірленді.
"Электрондық үкімет" (бұдан әрі -"ЭҮ") бағдарламасы негізіне іске асырудың кезекті кезеңінің - мемлекеттік басқарудың сапасы мен тиімділігін арттыру мақсатында оны дамыту халықаралық тәжірибені есепке ала отырып, әкімшілік реформаны жеделдетіп жүргізу - Президенттің 2007 жылғы 27 ақпандағы "Жаңа Әлемдегі Жаңа Қазақстан" атты Қазақстан халқына Жолдауынан (бұдан әрі - Президент Жолдауы) туындайтын тоғызыншы міндеттерді шешімі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі - АКТ) құралдарының көмегімен қолдау тұжырымдамасы қаланды. Бұл үшін Президенттің Жолдауында айтылғанындай "қоғамға корпоративтік басқару нәтижелігін, мөлдірлік пен есептілік қағидаттарында мемлекеттік басқарудың сапалы жаңа моделін құру қажет. Корпоративтік басқару қағидаттары, бірінші кезекте мемлекеттік ресурстарды басқару тәртібінің және мемлекеттік органдардың (бюджеттік бағдарламалары, тапсырыстары) жобаларының портфелінің мемлекеттік болуын болжамдайды. Мемлекеттік органдардың (бұдан әрі - МО) қызметін басқару үшін нәтижелерге бағытталған бюджеттеу (бұдан әрі - НББ) және үдерістік әдіс мемлекеттік корпоративтік мәдениеттің нормалары болуы тиіс.
ЭҮ шеңберіндегі әкімшілік реформа - бұл ережелер мен нұсқаулықтарға негізделген әкімшілік басқару әдістерінен мемлекеттік қызметтерді, мемлекеттік функцияларды және ведомствоаралық өзара іс-қимылды үдерістік регламенттеу негізіне ұйымдастырушылық басқару әдістеріне көшу мақсатында АКТ негізінде мемлекеттік басқарудың тетіктерін тиімді қайта айқындау. ЭҮ дамыту шеңберіндегі әкімшілік-ақпараттық реформаның мақсаты "қағаздық" іс жүргізуден арылуда, мемлекеттік ресурстарды корпоративтік басқаруда, МО-ға үдерістік әдісті енгізу үшін әдістеме мен ақпараттық-технологиялық құралдарды құруға негізделеді. ЭҮ іске асырудың - оны қалыптастырудың бірінші кезеңінің нәтижелері - халық пен бизнеске сапалы қызметтерді көрсетудің тиімді үдерістерінің негізі сияқты мемлекеттік органдарды корпоративтік басқарудың функцияларын автоматтандыру үшін ықпалдастырылған платформаларды құрудың қажеттілігін көрсетті.
Қоғамның тұтынушылығын қамтамасыз ету мақсатында, Бағдарламаның негізінде - МО іске асырылған функцияларының орындалуы немесе Президенттің Жолдауында айтылғанындай мемлекеттік қызметтердің (базалық) санаттарына аса талап етілетін автоматтандыруға бағытталған, ЭҮ бағытталған моделіне - қызмет көрсетуді дамытудың тұжырымдамасы жасалды, барлық азаматтар мен бизнес - мемлекеттік қызметтердің бас тұтынушыларының талаптарына бағынуы тиіс. Осы тұжырымдаманы іске асыру мақсатында Бағдарлама ықпалдастырылған ақпараттық жүйелерді (бұдан әрі - ЫАЖ) енгізу және ЭҮ технологиялық инфрақұрылымын дамыту, ЭҮ ресурстары мен қызмет көрсетулеріне қол жеткізудің түрлерін кеңейтуге, экономикалық дамуға ықпал ететін бизнес үшін аса талап етілетін қызметтерді автоматтандыру, азаматтардың өмірінің сапасын арттыру мақсатында халыққа әлеуметтік-маңызды электрондық қызметтерді көрсетудің үдерістерін автоматтандыруды және МО қызметінің реинжинирингін көздейді.
Іске асырылған мемлекеттік функциялардың көпшілігінің төменгі тиімділігі және атап айтқанда, ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің бытыраң қылығынан "қағаздық" құжат айналымның шарттасқан мемлекеттік қызметтері. Сондықтан мемлекеттік қызметтерді көрсету тіркеу құжаттарының көшірмесін, анықтама нысанында ақпаратты растау, немесе ведомствоаралық жинауды талап етеді. Бұдан басқа ақпараттарды жинауға немесе растауға байланысты барлық шығындар өтінім берушіге немесе қызмет алушыға жүктеледі.
ЭҮ құру және дамыту мұндай шығындардан құтылуға мүмкіндік береді - тіркеу және (немесе) рұқсат құжаттарын ұсыну қажет, артық анықтамалардың санын қысқартады, рутиндік, стандартталған мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде мемлекеттік қызметкерлердің жұмысын жеңілдетеді және бюджеттік шығындарды біршама қысқартады. Сондықтан да МО ақпараттандыру әкімшілік реформасыз жүргізілуі мүмкін емес. Жалпы мемлекеттік, әкімшілік және ведомствалық есепке алу жүйелерін бір бірыңғай ортаға біріктіретін ұлттық электрондық есепке алудың ықпалдастырылған жүйесі құрылатын болады. Мемлекеттік қызметтерді автоматтандырудың тізбегі мен кезеңінің анықтамасы, автоматтандырудың басымдығын анықтау және олардың жіктемесінің негізінде МО ақпараттандырудың ведомствоаралық бағдарламаларының негізінде болады. МО, өздерінің бизнес-процестерін реинжинирингтеу және автоматтандырудың нәтижесінде ЭҮ инфрақұрылымының ықпалдастырылған мүмкіндіктерін - шлюзді, ұлттық электрондық есепке алу жүйесін, МО бірыңғай көліктік ортаны пайдаланылатын болады. Бұл халыққа және бизнеске электрондық қызмет көрсетудің айтарлықтай қажетті (базалық) санатын көрсету үшін ведомствоаралық өзара іс-қимылды тиімді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді. Сонымен бірге, ЭҮ шеңберінде азаматтардың дербес деректерінің қауіпсіздігін, транзакциялық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге көңіл бөлінетін болады. ЭҮ сервис - бағытталған моделін іске асырудың адекваттық нормативтік құқықтық базасы құрылатын болады. Нәтижелері бойынша басқарудың, мемлекеттік басқарудың стратегиялық бақылаудың құралдарын енгізу үшін қажетті жағдайлар жасау және үдерістік әдіс негізіне МО бизнес-үдерістерін басқару тәртібін жүйелі енгізуге мүмкіндік беретін ЭҮ сәулетінің негізгі элементтері құрылатын болады. Бұл мемлекеттік басқаруды ұйымдастыруға жалпы шығындарын қысқартады және тиімділігін біршама арттыруға мүмкіндік береді - ЭҮ енгізудің экономикалық мәнін ақтайды, мемлекеттің бәсекеге қабілеттігін жоғарылатады.
АКТ тұтас және ЭҮ бөлігінде дамыту индикаторларының жүйесі әзірленетін болады. МО қызметінің мөлдірлігі мен тиімділігін бағалау үшін индикаторлардың әзірленген жүйесі негізінде Қазақстан Республикасында ақпараттандыру саласындағы бағдарламалардың іске асырылуын бақылау және тұрақты мониторингі жүргізілетін болады.
Бағдарламада мынадай қысқартулар мен ұғымдар пайдаланылады:
ЭҮРБАЖ                        - Ресурстарды басқарудың
автоматтандырылған жүйесі - (өз
қызметін қамтамасыз ету үшін
мемлекеттік органдармен
пайдаланылатын қаржылық,
материалдық және адамзаттық
ресурстар), барлық мемлекеттік
органдар үшін және "электрондық
үкімет" қолданбалы базалық құрамдас
бөліктері болып табылатын
автоматтандырылған бизнес-үдерістері
ВРМ                           - бизнес-үдерістерді басқару
(Business Process Management) - бұл
ұйымдастырудың стратегиялық
мақсаттарымен келісетін тұрақты
нәтижелерге жетуді қамтамасыз
ететін бизнес-үдерістердің
автоматтандырылғандары мен
автоматтандырылмағандары сияқты
айқындауға, бейнелеуге,
құжаттандыруды орындауға,
мониторингке, бақылау және өлшеуге
тәртіптік қадамы;
ВРМN                          - бизнес-үдерістерді моделдеудің
арнайы тілі (Business Process
Modeling Language);
ІТ                            - Ақпараттық технологиялар
(Information Technologies)
МДҚ                           - мемлекеттік деректер қоры;
ГАЖ                           - геоақпараттық жүйе;
МО                            - мемлекеттік орган;
БАЖ                           - бірыңғай анықтамалар мен
жіктеуіштер;
ЭҚАБЖ                         - электрондық құжат айналымының
бірыңғай жүйесі;
БКО                           - бірыңғай көліктік орта;
АКт                           - ақпараттық-коммуникациялық торап;
АКИ                           - ашық кілттердің инфрақұрылымы;
СЖ                            - ұлттық сәйкестендіру жүйесі;
ҰЕЖ                           - ұлттық есепке алу жүйесі
ҰКО                           - ұлттық куәландырушы орталық;
СМЖ                           - сапа менеджменті жүйесі;
МО КО                         - мемлекеттік органдардың
куәландырушы орталығы;
ХҚО                           - халыққа қызмет көрсету орталығы;
ЭЦҚ                           - электрондық цифрлық қолтаңба;
ЭӘ                            - электрондық әкімдік;
G4C                           - азаматтарға мемлекетпен ұсынылатын
қызметтердің түрі (Government For
Citizen);
G4В                           - бизнес-секторға мемлекетпен
берілетін қызметтердің түрі
(Government For Business);
G4G                           - мемлекеттік органдарға мемлекетпен
берілетін қызметтердің түрі
(Government For Government);
"Электрондық үкімет"          - мемлекеттік ақпараттық жүйелерді
сәулеті                         құрудың бірыңғай үдерістерін,
мемлекеттік ұйымдар арасындағы
ақпарат алмасуы мен
үйлесімділігінің бірыңғай
қағидаттарын сипаттайтын
тұжырымдамалық құрылған моделі;
Бизнес-үдеріс                 - өзара байланысқан қызмет түрлерінің
(үдеріс)                        белгілі бір технологиялар арқылы
тұтынушы үшін құндылықты елестетуде
шығысты кірісті қайта жасайтын
орнықты, мақсатты жиынтығы;
Медиа-ажыраулар               - құжаттарды электрондық нысаннан
қағазға және керісінше нысаннан
түрленгізу қажет болғанда
қызметтерді беру үдерісінде қағаз
және электрондық құжат айналымының
кезектесуі;
Модель                        - графиктік, кестелік, мәтіндік,
нышандық суреттеу немесе олардың
өзара байланысқан жиынтығы;
Ұлттық есепке алу жүйесі      - 1) есепті енгізудің заңнамалық
бекітілген ережесі;

финансирования     тенге, в том числе на 2008 год - 13053606 тысяч
тенге, на 2009 год - 7822020 тысяч тенге,
на 2010 год - 2077227 тысяч тенге.
Объемы финансирования конкретных проектов на 2009
и 2010 годы, предусмотренных планом мероприятий
Программы, но требующих предварительного анализа,
будут определяться технико-экономическими
обоснованиями, утверждаемыми в установленном
бюджетным законодательством порядке.
Ожидаемые          В результате реализации Программы:
результаты           повышение эффективности управления
государственными ресурсами до 20 %;
при оказании автоматизированных государственных
услуг будет:
повышение прозрачности процессов управления
государственными ресурсами и оказания
автоматизированных государственных услуг до 30 %;
сокращение количества жалоб на 90 %;
сокращение до 50 % времени ожидания результата
оказания услуги;
будут оказываться социально-значимые электронные
услуги по 14 категориям, наиболее востребованные
для бизнеса - по 8 категориям, для достижения
эффективности государственного управления
ресурсами - по 4 категориям;
будет обеспечена современная правовая база для
защиты конституционных прав и свобод физических и
юридических лиц при оказании электронных
государственных услуг;
будет повышена на 30 % эффективность
использования бюджетных средств, выделяемых на
информатизацию государственных органов;
будет внедрена государственная
автоматизированная система управления ресурсами
в пилотной зоне;
будет расширена инфраструктура "электронного
правительства", охватывающая все города Республики
Казахстан, а также районные центры, общее
количество точек к концу 2008 года будет
составлять не менее 200;
будет построена инфраструктура открытых ключей
национальной идентификационной системы Республики
Казахстан;
будет создана система национального
электронного учета;
будет внедрен в промышленную эксплуатацию
платежный шлюз "электронного правительства" в
2008 году, количество транзакционных услуг будет
доведено до 70 % от числа автоматизированных
интерактивных услуг в 2010 году.
2. Введение
Настоящая Программа развития "электронного правительства" Республики Казахстан на 2008-2010 годы (далее - Программа) разработана в соответствии с пунктом 150 Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы государства народу Казахстана, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года N 310 и пунктом 364 Плана мероприятий по исполнению Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы государства народу Казахстана и Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 319.
В основу Программы очередного этапа реализации "электронного правительства" (далее - ЭП) - его развития, с целью повышения качества и эффективности государственного управления, заложена концепция поддержки с помощью средств информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) решения девятой задачи из Послания Президента народу Казахстана от 28 февраля 2007 года "Новый Казахстан в Новом Мире" (далее - Послание Президента) - ускоренного проведения административной реформы с учетом международной практики. Для этого необходимо выстроить, как сказано в Послании Президента, "качественно новую модель государственного управления на принципах корпоративного управления, результативности, прозрачности и подотчетности обществу". Принципы корпоративного управления, в первую очередь, предполагают наличие дисциплины управления государственными ресурсами и портфелем проектов государственных органов (бюджетные программы, государственные заказы). Бюджетирование, ориентированное на результат (далее - БОР) и процессный подход для управления деятельностью государственных органов (далее - ГО) должны стать нормами государственной корпоративной культуры.
Административная реформа в рамках ЭП - это эффективное переопределение механизмов государственного управления на основе ИКТ с целью перехода от методов административного управления, основанных на правилах и инструкциях, к методам организационного управления на основе процессной регламентации государственных функций, государственных услуг и межведомственного взаимодействия. Цель административно-информационной реформы в рамках развития ЭП заключается в создании информационно-технологических инструментов и методологий для внедрения процессного подхода в ГО, корпоративного управления государственными ресурсами, в избавлении от "бумажного" делопроизводства там, где это уместно. Итоги первого этапа реализации ЭП - его формирования, показали необходимость создания интегрированных платформ для автоматизации функций корпоративного управления ГО как основы эффективных процессов оказания качественных услуг населению и бизнесу.
В основу Программы, с целью удовлетворения потребностей общества - исполнения реализационных функций ГО или, как сказано в Послании Президента, "подчиняться требованиям главных потребителей государственных услуг - непосредственно всех граждан и бизнеса", заложена концепция развития сервис - ориентированной модели ЭП, направленная на автоматизацию наиболее востребованных (базовых) категорий государственных услуг. В целях реализации данной концепции Программа предусматривает реинжиниринг деятельности ГО и автоматизацию процессов оказания социально-значимых электронных услуг для населения с целью повышения качества жизни граждан, автоматизацию наиболее востребованных услуг для бизнеса, способствующих экономическому развитию, расширение видов доступа к ресурсам и сервисам ЭП, развитие технологической инфраструктуры ЭП и внедрение интегрированных информационных систем (далее - ИИС).
Низкая эффективность большинства реализационных государственных функций и, следовательно, государственных услуг, обусловлена "бумажным" документооборотом, высокой разрозненностью информационных систем и информационных ресурсов. Поэтому оказание государственных услуг зачастую требует межведомственного сбора или подтверждения информации в форме справок, копий регистрационных документов. Кроме этого, все издержки, связанные со сбором или подтверждением информации, возлагаются на заявителя или услугополучателя.
Создание и развитие ЭП позволит избежать многих из этих издержек - существенно сократит бюджетные расходы и занятость государственных служащих, при оказании рутинных, стандартизованных государственных услуг - предмета автоматизации, сократит количество излишних справок, необходимость предъявления регистрационных и (или) разрешительных документов. Поэтому информатизация ГО не может проводиться в отрыве от административной реформы. Будет создана интегрированная система национального электронного учета, объединяющая общегосударственные, административные и ведомственные учетные системы в одну единую среду. Определение последовательности и этапов автоматизации государственных услуг, на основе их классификации и определения приоритетов автоматизации, будет основой ведомственных программ информатизации ГО. Государственные органы, в результате реинжиниринга и автоматизации своих бизнес-процессов, будут использовать интеграционные возможности инфраструктуры ЭП - интеграционный и платежный шлюзы, национальную электронную учетную систему, единую транспортную среду ГО. Это обеспечит эффективную организацию межведомственного взаимодействия для оказания наиболее востребованных (базовых) категорий электронных услуг населению и бизнесу. При этом будет уделено значительное внимание обеспечению безопасности транзакций, безопасности персональных данных граждан в рамках ЭП. Будет создана адекватная нормативно-правовая база реализации сервис - ориентированной модели ЭП. Будут созданы основные элементы архитектуры ЭП, позволяющие системно внедрить дисциплину управления бизнес-процессами ГО на основе процессного подхода и создать необходимые условия для внедрения инструментов стратегического контроля государственного управления, управления по результатам. Это позволит существенно повысить эффективность и уменьшить общие затраты на организацию государственного управления - оправдать экономический смысл внедрения ЭП, повысить конкурентоспособность государства.
Будет разработана система индикаторов развития ИКТ в целом и ЭП в частности. Для оценки прозрачности и эффективности деятельности ГО, на основе разработанной системы индикаторов будет проводиться регулярный мониторинг и контроль реализации программ в области информатизации в Республике Казахстан.
В Программе используются следующие сокращения и понятия:
АСУР ЭП            - Автоматизированные системы управления
ресурсами (финансовыми, материальными и
человеческими, используемые государственными
органами для обеспечения своей деятельности),
автоматизирующая бизнес-процессы, общие для
всех государственных органов, и являющейся
базовой прикладной компонентой "электронного
правительства";
ВРМ                - управление бизнес-процессами (Business Process
Management) - это дисциплинированный подход к
выявлению, изображению, исполнению,
документированию, мониторингу, контролю и
измерению как автоматизированных, так и
неавтоматизированных бизнес-процессов
обеспечивающий достижение устойчивых
результатов, согласующихся со стратегическими
целями организации;
BPMN               - специализированный язык моделирования бизнес-
процессов (Business Process Modeling Notation);
IT                 - информационные технологии (Information
Technologies)
ГБД                - государственная база данных;
ГИС                - геоинформационная система;
ЕСК                - единые справочники и классификаторы;
ЕСЭДО              - единая система электронного документооборота;
ETC                - единая транспортная среда;
ИКУ                - информационно-коммуникационный узел;
ИОК                - инфраструктура открытых ключей;
НИС                - национальная идентификационная система;
НУС                - национальная учетная система;
НУЦ                - национальный удостоверяющий центр;
СМК                - система менеджмента качества;
УЦГО               - удостоверяющий центр государственных органов;
ЦОН                - центр обслуживания населения;
ЭЦП                - электронная цифровая подпись;
ЭА                 - электронный акимат;
G4C                - тип услуги, которая предоставляется
государством гражданам (Government For Citizen);
G4B                - тип услуги, которая предоставляется
государством бизнес-сектору (Government For
Business);
G4G                - тип услуги, которая предоставляется
государством государственным органам
(Government For Government);
Архитектура        - концептуальная структурированная модель,
"электронного        описывающая единые принципы создания
правительства"       государственных информационных систем,
совместимость и единые принципы обмена
информацией между государственными
организациями;
Бизнес - процесс   - устойчивая, целенаправленная совокупность
(процесс)            взаимосвязанных видов деятельности, которая по
определенной технологии преобразует входы в
выходы, представляющие ценность для
потребителя;
Медиа-разрывы      - чередование бумажного и электронного
документооборота в процессе предоставления
услуг, когда необходимы преобразования
документов из электронной формы в бумажную и
наоборот;
Модель             - графическое, табличное, текстовое, символьное
описание либо их взаимосвязанная совокупность;
Национальная       - 1) законодательно закрепленные правила ведения
учетная система      учета;

2) іс жүргізу қаражатын, есеп
логикасын іске асыратын АКТ
қосымшасын қоса алғанда есептің
енгізілуін қамтамасыз ететін
қаражат;
3) есептің барлық түрін
(жалпымемлекеттік, әкімшілік және
ведомстволық есеп жүйелері)
біріктіретін жүйе.
Есепке алудың пәні            - Есепке алуды жүргізу шеңберінде
деректерді жинақтауға және сақтауға
жататын субъектілер, заңды
фактілер, объектілер немесе нақты
жағдаяттар;
Үдерістік әдіс                - өзара байланысқан үдерістер жүйесі
ұйымының қызметін және ресурсын
басқару үшін қолдану;
Мемлекеттік                   - мемлекеттік органдардың, басқа
қызметтерді көрсету             мемлекеттік мекемелер мен
регламенті                      мемлекеттік кәсіпорындардың
қызмет тәртібін, олардың құрылымдық
бөлімшелерін, сондай-ақ мемлекеттік
қызметтерді көрсету жөніндегі
лауазымды тұлғаларды анықтайтын
нормативтік құқықтық акті;
Реинжиниринг                  - қызметінің негізгі көрсеткіштерінде
түбегейлі жақсаруға қол жеткізу
үшін ұйымдастырудың
бизнес-үдерістерін орнықты өзгерту;
Есептік оқиға                 - есеп деректерінің кез келген
өзгерісі;
Электрондық                   - толық немесе айтарлықтай
мемлекеттік                     автоматтандырылған (медиа-ажыраулар
қызметтер                       ұстамайтын) мемлекеттік қызметтер;
ХМL                           - ақпараттарды сипаттау үшін
белгілеудің кеңейтілген тілі
(Extensible Markup Language);
3. Проблеманың қазіргі жай-күйін талдау
Ақпараттық қоғамды құру - 2003 жылғы 21 желтоқсанда ақпараттық қоғам мәселелері бойынша жоғары деңгейде Бүкіләлемдік кездесудің женевалық кезеңі барысында әлемдік жетекшілермен қабылданған женева декларацияда айтылғандай, жаңа мың жылдықтың ғаламдық міндеті. Қазақстан ақпараттық қоғамды құру жолында. Осы бөлімнің мақсаты - шешілмеген міндеттерді анықтау, өткен жолдың нәтижелерін сыны талдау.
ЭҮ қалыптастырудың бағдарламасын іске асырудың нәтижелері.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 10 қарашадағы N 1471 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында "электрондық үкімет" қалыптастырудың 2005-2007 жылдарға арналған бірінші бағдарламасы электрондық үкіметтің техникалық инфрақұрылымын құруды өзінің негізгі міндеттері деп санады, сондай-ақ, ЭҮ базалық құрамдас бөліктерін (портал, шлюздер, БКО, МДҚ) құру. ЭҮ қалыптастырудың бағдарламасын іске асыру нәтижелері бойынша мынадай нәтижелерге қол жеткізілді:
Астана қаласы бойынша МО БКО пилоттық аймағы тұрақты пайдалануға қабылданды;
барлық облыс орталықтарын, сондай-ақ Алматы, Астана қалаларын қамтитын деректерді беру мультисервистік спутниктік желісінің пилоттық жобасы іске асырылды;
орталық мемлекеттік органдар арасында ЭҚАБЖ енгізу аяқталды, атап айтқанда ЭҚАБЖ 38 мемлекеттік органдарда енгізілді;
деректер қорының жүйесін құрайтын "Жеке тұлға" МДҚ, "Заңды тұлға" МДҚ, "Мекен-жай тіркелімі" МДҚ, "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" МДҚ, "Мекен-жай тіркелімі" ақпараттық жүйесі, ЭҮ порталы мен шлюзіне жататын, ЭҮ базалық құрамдас бөліктері құрылды;
төлем шлюзін, ҰБЖ құруды аяқтау жөніндегі жұмыстар жүргізілуде;
мемлекеттік органдардың электрондық қызметіне аса кеңейтілген қол жеткізілімді қамтамасыз ету мақсатында 1186 қоғамдық қол жеткізу пункттері құрылды;
ЭҮ ақпараттық кезеңін іске асыру аяқталды, ЭҮ веб-порталы арқылы берілетін ақпараттық қызметтерді тұрақты өзектілеу қамтамасыз етілуде;
мемлекеттік органдардың 20 интерактивтік қызметтерін іске асыру қамтамасыз етілді;

2) средства, обеспечивающие ведение учета,
включая средства делопроизводства, ИКТ
приложения, реализующие логику учета;
3) система, объединяющая все виды учета
(общегосударственные, административные и
ведомственные учетные системы);
Предмет учета      - субъекты, юридические факты, объекты или
реальные обстоятельства, данные о которых
подлежат сбору и хранению в рамках ведения
учета;
Процессный         - применение системы взаимосвязанных процессов
подход               для управления деятельностью и ресурсами
организации;
Регламент          - нормативный правовой акт, определяющий порядок
оказания             деятельности государственных органов, иных
государственной      государственных учреждений и государственных
услуги               предприятий, их структурных подразделений, а
также должностных лиц по оказанию
государственной услуги;
Реинжиниринг       - фундаментальная трансформация бизнес-процессов
организации для достижения коренных улучшений в
основных показателях ее деятельности;
Учетное событие    - любое изменение учетных данных;
Электронные        - государственные услуги, полностью или
государственные      существенно автоматизированные (не содержат
услуги               медиа-разрывов);
XML                - расширяемый язык разметки для описания
информации (Extensible Markup Language);
3. Анализ современного состояния проблемы
Построение информационного общества - глобальная задача в новом тысячелетии, как было заявлено в женевской декларации, принятой мировыми лидерами в ходе женевского этапа Всемирной встречи на высшем уровне по вопросам информационного общества 12 декабря 2003 года. Казахстан на пути к построению информационного общества. Критический анализ итогов пройденного пути, определение нерешенных задач - цель данного раздела.
Итоги реализации Программы формирования ЭП.
Первая программа формирования "электронного правительства" в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 10 ноября 2004 года N 1471 (далее - Программы формирования ЭП) ставила своей задачей в основном создание технической инфраструктуры "электронного правительства", а также создание базовых компонентов ЭП (портал, шлюзы, ETC, ГБД). По итогам реализации Программы формирования ЭП, были достигнуты следующие результаты:
принята в постоянную эксплуатацию пилотная зона ETC ГО по г. Астана;
реализован пилотный проект мультисервисной спутниковой сети передачи данных охватывающий все областные центры, а также города Алматы, Астана;
завершено внедрение ЕСЭДО среди центральных государственных органов, в частности ЕСЭДО внедрена в 38 государственных органах;
созданы базовые компоненты ЭП, к которым относятся портал и шлюз ЭП, системообразующие базы данных - ГБД "Физические лица", ГБД "Юридические лица", ГБД "Регистр недвижимости", Информационная система "Адресный регистр";
ведутся работы по завершению построения платежного шлюза, НИС;
в целях обеспечения более широкого доступа к электронным услугам государственных органов инсталлировано 1186 пунктов общественного доступа;
завершена реализация информационного этапа ЭП, обеспечивается постоянная актуализация информационных услуг, предоставляемых через Web-портал ЭП;
обеспечена реализация 20 интерактивных услуг государственных органов;

саны 50 адамнан асатын халқы бар 7305 ауылдық елді мекеннің 6643-і телефондандырылды, телефондық тығыздық 100 тұрғынға 18,5 телефонға дейін жеткізілді;
2007 жылдың соңында Интернетке қосылған мектептердің саны 95%-ға жеткізілетін болады;
АКТ саласындағы білім деңгейін арттыру шеңберінде мектептердегі 1 компьютерге келетін 54 оқушылар саны 25-ке азайтылды, қашықтан оқытудың спутниктік арнасына қосылған мектептер саны 8,7%-дан 21%-ға көбейтілді;
Мобилдик телефон байланысының абоненттері жылдық өсімінің жоғарғы көрсеткіштері - 123,5% жетті.
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасының 42 мемлекеттік органы МО БКО желісіне қосылған, олар қамтамасыз ететіндер:
Астана қаласы бойынша электрондық құжат айналымы бірыңғай жүйесінің жұмыс істеуін;
"Жеке тұлға", "Заңды тұлға", "Мекен-жай тіркелімі", "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" мемлекеттік деректер қорының жұмыс істеуін;
ЭҮ веб-порталының жұмыс істеуін;
Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының бірінші басшылары арасында бейнеконференцбайланысты қамтамасыз ету;
ЭҮ басқару институттары АКТ (бұдан әрі - АКТ) саласындағы кез келген табысты бизнес-институттары сияқты эволюциялық кемелдену: бастапқы, басқарушы, анықталған және оңтайландырылған деңгейінен өтеді. ЭҮ бір кемелдену деңгейінен басқасына көшу мынадай тіке нәтижелер: - Қазақстан Республикасында "электрондық үкіметті" іске асыру жөніндегі кезекті бағдарламаларды қабылдаумен және бұрынғы құрамдас бөліктерін жетілдірумен, жаңа сапалы технологиялық құрамдас бөліктерін толықтырумен, аймақтық кеңейтумен белгіленеді.
ЭҮ қалыптастырудың бағдарламасын іске асырудың нәтижелері бойынша мынадай нәтижелерге қол жеткізілді:
ЭҮ кемелденуінің екінші деңгейіне толықтай қол жеткізілді. ЭҮ контурлары анықталды - табыстың әртүрлі дәрежелерінің базалық құрамдас бөліктері, сондай-ақ, ЭҮ негізгі технологиялық сәулеті анықталды және соңғы және тікелей нәтижелерінің терминдерінде ЭҮ іске асырудың стратегиялық көрінімі қалыптастырылды.
Кемелденудің үшінші кезеңіне жету кезінде ЭҮ базалық құрамдас бөліктері мен электрондық қызметтердің дербес жобаларының қосындысы сияқты болжанбайды, стандартталған талаптар мен іске асырудың жоспарының бірыңғай ортасы ұсынылады. Кемелденудің жоғарғы деңгейіне өту мемлекеттік корпоративтік басқарудың базалық элементтерін енгізуге мүмкіндік береді, мемлекеттік қызметтердің көптеген басымдық санаттарының сапасы мен тиімділігін елеулі түрде арттыруға мүмкіндік береді. Бұл ретте ЭҮ сәулеті осы кезеңдегі міндеттерді тиімді шешудің негізгі құралдары болып табылады.
Төменде кестелік нысанда ЭҮ-ті іске асырудың жүйелік ландшафты ЭҮ-нің сапалы жаңа технологиялық құрамдастары терминдерде, өрістету мен тиісті іс-қимылдар - қалыптасу, даму және оңтайландыру деңгейлерінде берілген.
Кесте. ЭҮ технологиялық құрамдас бөліктерінің жүйелік ландшафты.
Жылдары

телефонизировано 6643 сельских населенных пунктов из количества 7305 с населением более 50 человек, телефонная плотность доведена до 18,5 телефонов на 100 жителей;
число школ, подключенных к Интернету, к концу 2007 года будет доведено до 95 %;
в рамках повышения уровня образования в сфере ИКТ соотношение обеспеченности компьютерами учеников школ снижено с 54 до 25 на 1 компьютер, увеличено количество школ, подключенных к спутниковому каналу дистанционного обучения, с 8,7 % до 21 %;
достигнут высокий показатель совокупного темпа годового прироста абонентов мобильной телефонной связи - 123,5 %.
В настоящее время 42 государственных органа Республики Казахстан подключены к сети ETC ГО, что обеспечивает:
функционирование единой системы электронного документооборота по г. Астана;
функционирование государственных баз данных "Физические лица", "Юридические лица", "Адресный регистр", "Регистр недвижимости";
функционирование Web-портала ЭП;
обеспечение видеоконференцсвязи между первыми руководителями государственных органов Республики Казахстан.
Социальные институты ЭП, как и любые успешные бизнес-институты в области информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ), проходят эволюционные уровни зрелости: начальный, определенный, управляемый и оптимизационный. Переходы от одного уровня зрелости ЭП к другому обозначаются следующими прямыми результатами - региональным расширением, добавлением качественно новых технологических компонентов, совершенствованием прежних компонентов и принятием очередных государственных программ по реализации ЭП Республики Казахстан.
По итогам реализации Программы формирования ЭП были достигнуты следующие результаты:
В целом достигнут второй уровень зрелости ЭП;
Определены контуры ЭП - созданы базовые компоненты с различной степенью успешности, а также определена основная технологическая архитектура ЭП и сформировано стратегическое видение реализации ЭП в терминах конечных и прямых результатов.
При достижении третьего уровня зрелости, ЭП подразумевается уже не как сумма относительно самостоятельных проектов, базовых компонентов и электронных услуг, а представляется единой средой со стандартизированными требованиями и планом реализации. Переход на более высокий уровень зрелости позволит существенно повысить качество и эффективность предоставления наиболее приоритетных категорий государственных услуг, позволит внедрить базовые элементы корпоративного управления государством. При этом одним из основных инструментов эффективного решения задач на данной стадии зрелости является архитектура ЭП.
Ниже в табличной форме представлен системный ландшафт реализации ЭП в терминах качественно новых технологических компонентов ЭП, уровней развертывания и соответствующих действий - формирование, развитие и оптимизация.
Таблица. Системный ландшафт технологических
компонентов ЭП.
Годы

2005-2007
2008-2010
2011-2013
Таралу деңгейі
Т1
Т1-Т2
Т1-Т2-Т3
Базалық құрамдас
бөліктері
Қ1
Д1-Қ2
О1-Р2-Қ3
Инфрақұрылым
Қ1
Д1-Қ2
О1-Р2-Қ3
е- G4С, G4B, G4G
қызметтері
Қ1
Д1-Қ2
О1-Р2-Қ3
ААЖ
-
Қ1
Д1-Қ2
ЭҮРБАЖ
-
Қ1
Д1-Қ2
МО БҰБ жүйесі
-
Қ1
Д1-Қ2
ЭҮ басқару жүйесі
-
Қ1
Д1-Қ2
ҚР ЭҮ бағдарламасы
Қалыптастыру
Дамыту
Оңтайлан-
дыру
ЭҮ кемелдену деңгейі
Белгіленген
ІІ
Басқарылатын
ІІІ
Оңтайлан-
дырылған
IV
Мында келесі белгілер пайдаланылады: Қ - қалыптастыру, Д - дамыту, О - оңтайландыру; Т1 - орталық, Т2 - облыс орталықтары, Т3 - аудан орталықтары; Қі, Ді, Оі - ЭҮ технологиялық құрамдас бөліктерін қалыптастыру, дамыту мен оңтайландырудың тиісті бағдарламаға қарасты, і= 1, 2, 3 деңгейдегі Ячейкадағы сызық осы құрауыштың ЭҮ кемелденуінің осы деңгейінде іске асырылмағанын (іске асырылмаған, ұсынылмайды немесе іске асырылуы мүмкін емес) білдіреді.
ЭҮ инфрақұрылымын дамытудың бөлігінде кейбір бағыттармен бірге бірқатар міндеттерді шешуді талап етеді:
1) электрондық қызметтерді ұсынуға мемлекеттік органдардың дайындығының бөлігінде:
мемлекеттік қызметтерді "жеткізуші" сияқты мемлекеттік органдардың бизнес-үдерістерін қайта реинжинирингті жүргізу керек;
Электрондық қызметтерді іске асыру үшін қоры сияқты, мемлекеттік қызметтерді жүйелеу және тіркелімін бекіту;
2) ЭҮ инфрақұрылымын кеңейту мен дамыту бөлігінде:
жергілікті атқарушы органдарға электрондық қызметтер көрсету үшін БКО-ны аудандық деңгейге дейін жеткізу арқылы инфрақұрылым құру:
өндірістік ауқымдағы ЭЦҚ пайдалану үшін электрондық қызметтердің құқығын қамтамасыз етумен нормативтік базаны бекіту;
ұтқыр телефон байланысы/құралдарының ақпараттық ресурстары мен сервистеріне қол жеткізуде толық ауқымды пайдалануды енгізу;
3) Электрондық мемлекеттік қызметтерді берудің институционалдық базасын қамтамасыз ету бөлігінде:
ЭҮ құрамдас бөліктерін өндірістік пайдалану үшін нормативтік базаны толық көлемде қамтамасыз ету;
ақпараттық ресурстар мен жүйелердің ЭҮ әлеуметтік институттарын қалыптастыру үшін нормативтік құқықтық базаны және АКТ-жобаларының тәуелсіз аудитінің институтын құру;
4) МО ақпараттандыру бағдарламаларын іске асыру және мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде МО қызметінің мөлдірлігін қамтамасыз ету бөлігінде:
АКТ саласын дамыту және жай күйінің көрсеткіштері және индикаторларының ұлттық жүйесін әзірлеуді жүзеге асыру;
Мониторинг мен бақылауды жүзеге асыру және сонымен МО қызметтерінің мөлдірлігін қамтамасыз ету үшін МО ақпараттық ресурстары мен ақпараттық жүйелерін, ЭҮ жүйесін және жай-күйін бақылау мен жүйесін әзірлеуді жүзеге асыру.
Қазіргі проблемалар және шетелдік оң тәжірибені шолу
ЭҮ дамыту және МО ақпараттандырудың өзара байланысқан мәселелері - ЭҮ дамытуға МО дайындығының негізгі келесі мәселелерін бөлектеу керек:

2005-2007
2008-2010
2011-2013
Уровни
развертывания
У1
У1-У2
У1-У2-У3
Базовые
компоненты
Ф1
Р1-Ф2
О1-Р2-Ф3
Инфраструктура
Ф1
Р1-Ф2
О1-Р2-Ф3
е-Услуги
G4C, G4B, G4G
Ф1
Р1-Ф2
О1-Р2-Ф3
ИИС
-
Ф1
Р1-Ф2
АСУР ЭП
-
Ф1
Р1-Ф2
ВРМ системы ГО
-
Ф1
Р1-Ф2
Система
управления ЭП
-
Ф1
Р1-Ф2
Программы ЭП РК
Формиро-
вания
Развития
Оптимиза-
ции
Уровни зрелости
ЭП
Опреде-
ленный II
Управ-
ляемый III
Оптимиза-
ционный IV
Здесь используются следующие обозначения: Ф - формирование, Р -развитие, О - оптимизация; У1 - Центр, У2 - областные центры, У3 - районные центры; Фi, Pi, Oi - подпрограммы соответственно формирования, развития и оптимизации технологических компонентов ЭП на уровне Уi, где i = 1, 2, 3. Прочерк в ячейке означает, что данная компонента не реализуется (не реализована, не рекомендуется или невозможно реализовать) при данном уровне зрелости ЭП.
Вместе с тем, некоторые направления в части развития инфраструктуры ЭП требуют решения в дальнейшем следующих задач:
1) В части готовности государственных органов к предоставлению электронных услуг:
необходимо провести реинжиниринг бизнес-процессов государственных органов как "поставщиков" государственных услуг;
систематизировать и утвердить реестр государственных услуг, как базу для реализации электронных услуг.
2) В части расширения и развития инфраструктуры ЭП:
создать инфраструктуру для оказания электронных услуг местными исполнительными органами посредством доведения ETC до районного уровня;
утвердить нормативную базу для использования ЭЦП в промышленном масштабе с обеспечением легитимности электронных услуг;
внедрить полномасштабное использование в доступе к информационным ресурсам и сервисам устройств мобильной телефонной связи;
3) В части обеспечения институциональной базы предоставления электронных государственных услуг:
обеспечить в полной объеме нормативную базу для промышленной эксплуатации компонентов ЭП;
создать институт независимого аудита ИКТ-проектов, информационных ресурсов и систем заложив нормативно-правовую базу для формирования такого рода социальных институтов ЭП.
4) В части обеспечения прозрачности деятельности ГО при реализации программ информатизации ГО и оказании государственных услуг:
осуществить разработку национальной системы индикаторов и показателей состояния и развития ИКТ отрасли;
осуществить разработку системы и контроля состояния и развития ЭП, информационных ресурсов и систем ГО для осуществления мониторинга и контроля, и тем самым обеспечения прозрачности результатов деятельности ГО.
Существующие проблемы и обзор позитивного зарубежного опыта
Следует выделить следующие основные проблемы готовности ГО к развитию ЭП - взаимосвязанные проблемы информатизации ГО и развития ЭП:

1) негізгі және әкімшілік-шаруашылық қызметін автоматтандырудың кешендік және әмбебаптық жүйелерінің болмауынан, ресурстарды корпоративтік мемлекеттік басқарудың тәртібі жоқтығынан, ресурстарды мемлекеттік басқарудың тиімсіздігінен көптеген МО өндірістік еңбегі төменгі орында. Қазіргі жағдайда МО ресурстарды басқарудың автоматтандырылған жүйесі ескірген есепке алу, бақылау және жоспарлау әдістері бойынша анықтау тиімсіз;
2) электрондық мемлекеттік қызметтерді ұсыну қазіргі уақыттағы қоғамда әлеуметтік-маңызды болып табылмайды. Бір жағынан, әлеуметтік-маңызды қызметтер автоматтандырылмаған, қызметкерлердің штаттық санының өсуіне, көптеген бюджеттік шығындарға, мемлекеттік басқарудың сапасының төмендеуіне әкеледі, екінші жағынан;
3) аймақтарды қамтитын БКО инфрақұрылымының жоқтығынан, электрондық қызметтерге қол жеткізудің әртүрлі тетіктерінің жоқтығынан ішкі ведомстволық және ведомствоаралық ақпараттық жүйелерді біріктіру мүмкіндігі пайдаланылмайды, автоматтандырудың "құрақ" санын көбейтуге әкеледі, МО пайдалану және оларға қызмет көрсету бойынша білікті мамандардың жеткіліксіздігін көбейтеді, оларды құру кезінде көптеген артық шығындар тудырады.
Бүгінгі күні ЭҮ құру мен дамыту мәселелерімен жетекші орындағы әлемнің көптеген елдері АҚШ, Оңтүстік Корея, Ұлыбритания, Франция, Австралия айналысады. Қазақстан Республикасының жағдайына бейімделуі мүмкін ЭҮ дамыту міндеттерін шешудегі шетелдік оң тәжірибе күштерді мынадай тұжырымдамалық бағыттар бойынша шоғырландырумен қорытындыланады (жақшада осы бағыттар бойынша өте жақсы әсер қалдыратын сәттіліктерге қол жеткізген елдер көрсетілген):
1) Ресурстарды мемлекеттік басқару (АҚШ, Сингапур) тиімділігі мен мөлдірлігін арттыру мақсатында жетекші-елдердің үкіметтік құрылымдары тарапынан 2002 жылдан бастап сұраныс үздіксіз өсетін ресурстарды басқарудың корпоративтік жүйесін енгізу;
2) АКТ пайдалану ЭҮ енгізудің жалғыз факторы болып
табылмайтындықтан бизнес-үдерістерді қайта реинжирингтеу мен
автоматтандыруды, әкімшілік реформаны келісімді кешенді өткізу (АҚШ,
Оңтүстік Корея, Ұлыбритания - SPRINT әдістемесі, Германия, Жапония, Канада);
3) қазіргі АКТ стандартары негізінде ЭҮ бірыңғай порталында МО бизнес-үдерістерін басқару және электрондық сервистерді біріктіру үшін ВРМ жүйелерін енгізу (АҚШ, Оңтүстік Корея);

1) из-за отсутствия комплексных и универсальных систем автоматизации основной и административно-хозяйственной деятельности, отсутствия дисциплины корпоративного управления государственными ресурсами имеет место низкая производительность труда в большинстве ГО, неэффективное управление государственными ресурсами. Эксплуатировать в современных условиях существующие в ГО автоматизированные системы управления ресурсами означает быть неэффективным по определению, быть "заложником" устаревших стандартов и способов учета, контроля и планирования;
2) предоставление электронных государственных услуг не является на сегодня социально-значимым явлением в обществе. С одной стороны, отсутствует автоматизация социально-значимых государственных услуг, что приводит к увеличению штатной численности сотрудников, к неоправданно высоким бюджетным издержкам по их содержанию, к снижению качества государственного управления, с другой стороны;
3) из-за отсутствия инфраструктуры ETC, охватывающей регионы, отсутствия различных механизмов доступа к электронным услугам не используется возможности внутриведомственной и межведомственной интеграции информационных систем, что приводит к увеличению числа "лоскутной" автоматизации, увеличивает дефицит квалифицированных специалистов по их обслуживанию и эксплуатации в ГО, порождает излишние бюджетные издержки при их создании;
Вопросами построения и развития ЭП на сегодняшний день занимаются многие страны в мире, лидирующими из которых являются США, Южная Корея, Великобритания, Франция, Австралия. Позитивный зарубежный опыт в решении задач развития ЭП, который может быть адаптирован к условиям Республики Казахстан, заключается в концентрации усилий по таким концептуальным направлениям, как (в скобках указаны страны, добившиеся значительных успехов по данным направлениям):
1) внедрение принципов корпоративного управления ресурсами, спрос на которые неуклонно растет с 2002 года со стороны правительственных структур стран-лидеров, с целью повышения эффективности и прозрачности государственного управления ресурсами (США, Сингапур);
2) согласованное комплексное проведение административной реформы, реинжиниринга и автоматизации бизнес-процессов, так как применение ИКТ не является единственным фактором успеха внедрения ЭП (США, Южная Корея, Великобритания - методика SPRINT, Германия, Япония, Канада);
3) внедрение ВРМ систем для управления бизнес-процессами ГО и интеграция электронных сервисов на едином портале ЭП на основе современных ИКТ стандартов (США, Южная Корея);

4) электрондық құжат айналымын, төлем транзакцияларын жеңілдету, электрондық мемлекеттік сатып алуды дамытуды ынталандыру үшін электрондық қолтаңбалар пайдалануды нормативтік-құқықтық және ұйымдастырушылық-техникалық ілгерілету (Австралия, Сингапур, Оңтүстік Корея);
5) ең алдымен көпшілігі транзакциялық қызмет болып табылатын әлеуметтік-маңызды мемлекеттік қызметтердің базалық санаттарын автоматтандыру (ЕО елдері);
6) автоматтандырылған мемлекеттік қызметтерге, үкіметтік және әкімшілік ақпараттарға қол жеткізу тетіктерін қамтамасыз ету және кеңейту (АҚШ, ЕО елдері, Оңтүстік Корея);
7) мемлекеттік сайттар мен порталдарға қатысушы азаматтардың жеке мәліметтерін қорғау, халықтың ЭҮ мүмкіндіктері туралы хабардарлығын арттыру (АҚШ, ЕО елдері);
8) ЭҮ әлеуметтік институттарын, атап айтқанда электрондық мемлекеттік сатып алу институтын, ақпараттық жүйелер аудиті институтын қалыптастыру, ЭҮ іске асырылуын басқарудың тиімді институттарын ұйымдастыру (Ұлыбритания, Германия, АҚШ);
9) электрондық мемлекеттік қызмет сапасын бағалау және мониторинг, ЭҮ дамуының кемелденуін, МО ақпараттандыру үдерістерін бағалау (АҚШ, Сингапур, ЕО елдері).
Жүргізілген әкімшілік реформа өз кезегінде электрондық үкіметті дамытудың басымдық бағыттарын түсінуге және анықтауға мүмкіндік береді. Электрондық үкімет пен әкімшілік реформасының сәулетін өзара сәйкестендіру ақпараттық қоғамның мультипликативтік тиімді болады.
Қазақстанның халықаралық тәжірибе мен үздік тәжірибелерге сүйене отырып халықаралық серіктестермен бірнеше рет белгіленген жалпы әлемдік үрдістер есебімен ЭҮ дамытуда екенін ескеру қажет.
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты "электрондық үкіметті" дамыту жолымен мемлекеттік қызметтерді берудің үдерістерін және мемлекеттік басқарудың сапасы мен тиімділігін арттыру болып табылады.
Осы мақсатқа жету үшін мынадай міндеттерді шешу қажет:
1) мемлекеттік корпоративтік басқару қағидаттарын енгізу;
2) азаматтар үшін әлеуметтік-маңызды және бизнес үшін талап етілетін мемлекеттік қызметтерді ұсынудың үдерістерін автоматтандыру және ықпалдастыру;
3) "электрондық үкіметтің" базалық инфрақұрылымын және қол жеткізу тетіктерін кеңейту және дамыту;
4) ЭҮ базалық құрамдас бөліктерін дамыту;
5) ЭҮ сәулетін әзірлеу және әлеуметтік институттарын қалыптастыру, АКТ саласындағы стандарттардың базасын дамыту;
6) ақпараттандыру үдерістерінің нормативтік-құқықтық базасын қамтамасыз ету және электрондық мемлекеттік қызметтерді беру;
7) МО қызметінің ашықтығы мен бақылауын арттыру.
5. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары және тетіктері
Жоғарыда қойылған міндеттердің шешімі Бағдарламаны іске асырудың мынадай негізгі бағыттары мен тетіктері бойынша тиісінше жүзеге асырылатын болады:

4) нормативно-правовое и организационно-техническое продвижение использования электронных цифровых подписей для обеспечения легитимности электронного документооборота, платежных транзакций, стимулирования развития электронных государственных закупок (Австралия, Сингапур, Южная Корея);
5) автоматизация, прежде всего, базовых категорий социально-значимых государственных услуг, большинство из которых являются транзакционными услугами (Страны ЕС);
6) обеспечение и расширение механизмов доступа к автоматизированным государственным услугам, к правительственной и административной информации (США, страны ЕС, Южная Корея);
7) защита личных сведений граждан, посещающих государственные сайты и порталы, повышение осведомленности населения о возможностях ЭП (США, страны ЕС);
8) формирование социальных институтов ЭП, в частности, института электронных государственных закупок, института аудита информационных систем, организация эффективных институтов управления реализацией ЭП (Великобритания, Германия, США);
9) мониторинг и оценка качества электронных государственных услуг, оценка зрелости развития ЭП, процессов информатизации ГО (США, Сингапур, страны ЕС).
В свою очередь, проводимая административная реформа позволит понять и определить приоритетные направления развития электронного государства. Взаимное соответствие архитектуры электронного государства и административной реформы даст мультипликативный эффект развитию информационного общества.
Необходимо отметить, что Казахстан, опираясь на международный опыт и лучшие практики, развивает ЭП с учетом общемировых тенденций, что неоднократно отмечалось международными партнерами.
4. Цель и задачи Программы
Целью Программы является повышение качества и эффективности государственного управления и процессов предоставления социально-значимых государственных услуг.
Для достижения данной цели, необходимо решение следующих задач:
1) внедрение принципов государственного корпоративного управления;
2) автоматизация и интеграция процессов предоставления социально-значимых для граждан и востребованных для бизнеса государственных услуг;
3) расширение и развитие базовой инфраструктуры ЭП и механизмов доступа;
4) развитие базовых компонентов ЭП;
5) разработка архитектуры и формирование социальных институтов ЭП, развитие базы стандартов в сфере ИКТ;
6) обеспечение нормативной правовой базы процессов информатизации и предоставления электронных государственных услуг;
7) повышение прозрачности и контроля деятельности ГО.
5. Основные направления и механизмы реализации Программы
Решение поставленных выше задач будет осуществляться соответственно по следующим основным направлениям и механизмам реализации Программы:

1) ЭҮ құрамдас бөліктері сияқты басқарудың мемлекеттік корпоративтік, ЭҮ РБАЖ кең ауқымды енгізудің регламенттері мен ережелерін әзірлеу тетіктерін пайдаланумен мемлекеттік басқарудың автоматтандырылған жүйесін құру;
2) МО ақпараттық жүйелерін ықпалдастыру, ЭҮ төлемдік шлюзінің көмегімен транзакциялық автоматтандырудың тетіктерін пайдалана отырып, мемлекеттік қызметтердің базалық санаттарын автоматтандыру;
3) облыстық және ірі қалаларға дейін БКО кеңейту және АКт құрудың тетіктерін пайдалана отырып ЭҮ базалық инфрақұрылымын және қол жеткізудің тетіктерін дамыту;
4) ҰЕЖ, ГАЖ-платформасын құру және дамытудың тетіктерін пайдалана отырып, ЭҮ базалық құрамдас бөліктерін дамыту;
5) ЭҮ басқару және дамыту институттарын қалыптастыру, ЭҮ стандарттарын және әдістемелік базасын, ЭҮ сәулетінің элементтерін, ЭҮ стандарттары мен әдіснамалық базасын әзірлеу, ЭҮ дамыту мен басқару институттарын жаңалау негізінде ЭҮ дамытудың келісілген техникалық саясатын қамтамасыз ету тетіктерін пайдалана отырып, АКТ саласындағы стандарттардың базасын дамыту, ЭҮ сәулетін әзірлеу және ЭҮ әлеуметтік институттарын қалыптастыру;
6) нормативтік-құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту тетіктерін пайдалана отырып ЭҮ дамытудың нормативтік құқықтық базасын қамтамасыз ету;
7) ЭҮ дамытудың мониторингі мен бақылау жүйесін енгізу тетіктерін пайдалана отырып ЭҮ мониторингі мен бақылаудың жай-күйі және даму жүйесін құру.
ЭҮ қалыптастыру Бағдарламасы бойынша аяқталмаған жобаларды орындау жалғастырылатын болады. МО мен әкімдіктердің электрондық мемлекеттік қызметтер беруге бағытталған ақпараттық жүйелерді қалыптастыру мен дамыту жалғастырылатын болады. Отандық ІТ-компаниялар қызметтерін басымдық пайдалану Бағдарламаны іске асыру сияқты елдің ІТ саласын дамыту катализаторы болуы тиіс.
Бағдарламаны іске асыру нәтижелеріне дербес жауапкершілік мемлекеттік ұйымдардың бірінші басшыларына жүктелетін болады.
5.1. Ресурстарды басқарудың мемлекеттік автоматтандырылған
жүйесін құру
МО ресурстарын басқару мәселелерін шешуде, ресурстарды корпоративтік басқару қағидаттарын енгізуде, басқарудың үздік әлемдік практикалары мен халықаралық стандарттарын енгізуде кешенді және жүйелі қатынас қажет. Ресурстарды басқаруды автоматтандыруға кешенді және жүйелі қатынас барлық МО үшін ортақ тиісті бизнес-үдерістерді зерттеу, талдау, бірдейленгізу және осы бизнес-үдерістерді стандарттау автоматтандырудың орталықтандырылған сәулетін таңдауда қорытындыланады. Автоматтандыруға өнеркәсіптік қатынас модулдік, ауқымды және күйге келтірілетін мемлекеттік басқарудағы өнеркәсіптік пайдалануда тексеруден өткен бірыңғай бағдарламалық құралдарды пайдаланумен қорытындыланады. Өнеркәсіптік қатынастан автоматтандыруға экономикалық нәтиже мерзімдерін оңтайландыру, ресурстарды мемлекеттік басқарудың барлық деңгейінде мемлекеттік функцияларды атқару кезінде жауапкершіліктің мөлдірлігі мен шектеулілігін қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін енгізу толық функционалды ықпалдастырылған шешімдер алу есебінен қол жеткізілетін болады. Ресурстарды басқаруды қамтамасыз ету үшін отандық және шетелдік өндірістің нақты бағдарламалық өнімдерін таңдау мен енгізу олардың МО алдына қойылған міндеттерге сәйкестігіне ұсыныстарды және ЭҮ жалпы жүйелік ландшафтында біріктіру мүмкіндігін мұқият талдаудан кейін жасалатын болады.
Мемлекетті жедел басқарудың функцияларын автоматтандыру, сондай-ақ елдегі экономикалық және саяси оқиғалардың мониторингі мен бақылау мақсатында Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі үшін жағдайлық орталық жүйесін әзірлеу жоспарлануда.
Корпоративтік басқару функцияларын автоматтандыру
Бағдарламаны іске асыру барысында корпоративтік басқару функцияларын автоматтандыру үшін МО арасындағы қайталанатын ақпараттық жүйелер мен ақпараттық ағымдарды алып тастау, барабар ақпараттық және қолданбалы инфрақұрылымдарын қамтамасыз ету мақсатында МО бар ақпараттық жүйесі талдауға алынатын болады. Әрбір МО үшін мемлекеттік басқарудың тиімділігі мен мөлдірлігін қамтамасыз ету мақсатында ЭҮРБАЖ функционалдық талаптар мамандандырылатын болады. Мемлекеттік корпоративтік басқару регламенттері мен ережесі әзірленетін болады, мемлекеттік ресурстарды басқарудың бизнес-үдерістеріне қайта инжинирингтеу өткізілетін болады.
Барлық МО үшін басқару функцияларын немесе корпоративтік басқару функцияларын автоматтандыру Бағдарламаның аса басымдық міндеті болып табылады. Корпоративтік басқару функциялары - бұл, ең алдымен жоспарлау, бюджеттеу, мемлекеттік сатып алулар мен кадрларды басқару. Корпоративтік басқарудың мемлекеттік функцияларын тиімді атқару үшін Бағдарлама МО корпоративтік басқарудың бизнес-үдерістерін кешенді автоматтандыру - ЭҮ құрамдас бөліктері сияқты е-Қаржы, е-Экономика, е-Кадрлардың кіші жүйесінен тұратын ЭҮ РБАЖ енгізуді қарастырады. ЭҮ РБАЖ пилоттық аймақта өнеркәсіптік пайдалануға енгізілетін болады, оны Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді және келісіледі.
Е-Қаржының кіші жүйесі

1) создание государственных автоматизированных систем управления ресурсами с использованием механизмов разработки регламентов и правил корпоративного управления;
2) автоматизация базовых категорий государственных услуг с использованием механизмов автоматизации транзакций с помощью платежного шлюза ЭП, интеграции информационных систем ГО;
3) развитие базовой инфраструктуры ЭП и механизмов доступа с использованием механизмов построения ИКУ и расширения ETC до областных центров и крупных городов;
4) развитие базовых компонентов ЭП с использованием механизмов создания и развития НУС, ГИС-платформы;
5) разработка архитектуры ЭП и формирование социальных институтов ЭП, развитие базы стандартов в сфере ИКТ с использованием механизмов обеспечения согласованной технической политики развития ЭП на основе разработки элементов архитектуры ЭП, стандартов и методологической базы ЭП, модернизации институтов управления и развития ЭП;
6) обеспечение нормативной правовой базы развития ЭП с использованием механизмов разработки и утверждения нормативных правовых актов;
7) создание системы мониторинга и контроля состояния и развития ЭП с использованием механизма внедрения системы мониторинга и контроля развития ЭП;
Будет продолжено выполнение незавершенных проектов по Программе формирования ЭП. Будет продолжено формирование и развитие информационных систем ГО и акиматов, ориентированных на предоставление электронных государственных услуг, преимущественное использование услуг отечественных IT компаний, так как реализация Программы должна стать катализатором развития IT отрасли страны.
Будет возложена персональная ответственность на первых руководителей государственных организаций за результаты реализации Программы.
5.1. Создание государственной автоматизированной
системы управления ресурсами
Необходим комплексный и системный подход в обеспечении решений вопросов управления ресурсами ГО, внедрение принципов корпоративного управления ресурсами, внедрении лучших мировых практик и международных стандартов управления. Комплексный и системный подход к автоматизации управления ресурсами заключается в выборе централизованной архитектуры автоматизации общих для всех ГО соответствующих бизнес-процессов посредством обследования, анализа, унификации и стандартизации данных бизнес-процессов. Промышленный подход к автоматизации заключается в использовании единых программных инструментов, прошедших проверку в промышленной эксплуатации в государственном управлении, модульных, масштабируемых и настраиваемых. Экономический эффект от промышленного подхода к автоматизации будет достигнут за счет оптимизации сроков внедрения, получения полнофункциональных интегрированных решений, позволяющих обеспечить прозрачность и разграничение ответственности при исполнении государственных функций на всех уровнях государственного управления ресурсами. Выбор и внедрение конкретных программных продуктов отечественного и зарубежного производства для обеспечения управления ресурсами будет сделан после тщательного анализа предложений на предмет их соответствия поставленным задачам перед ГО и возможности интеграции в общий системный ландшафт ЭП.
В целях автоматизации функций оперативного управления государством, а также мониторинга и контроля экономической и политической ситуации в стране планируется разработка системы ситуационного центра для Премьер-министра Республики Казахстан.
Автоматизация функций корпоративного управления
В ходе реализации Программы будут подвергнуты анализу существующие информационные системы ГО управления ресурсами с целью исключения дублирующих информационных систем и информационных потоков между ГО, обеспечения адекватной информационной и прикладной инфраструктуры для автоматизации функций корпоративного управления. Для каждого ГО будут специфицированы функциональные требования к АСУР ЭП с целью обеспечения эффективности и прозрачности государственного управления. Будут разработаны регламенты и правила государственного корпоративного управления, будет проведен реинжиниринг бизнес-процессов управления государственными ресурсами.
Автоматизация управленческих функций или функций корпоративного управления, общих для всех ГО, является одной из приоритетных задач Программы. Функции корпоративного управления - это, прежде всего, планирование, бюджетирование, государственные закупки и управление кадрами. Для эффективного исполнения государственных функций корпоративного управления Программа предусматривает комплексную автоматизацию бизнес-процессов корпоративного управления ГО - внедрение АСУР ЭП как компоненты ЭП, состоящей из подсистем: е-Финансы, е-Экономика, е-Кадры. АСУР ЭП будет внедрена в промышленную эксплуатацию в пилотной зоне, которая будет определена и согласована с Правительством Республики Казахстан.
Подсистема е-Финансы

Ескерту. Тарауға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.31 № 2321 Қаулысымен.
Мемлекеттік мекемелердің қаржылары мен активтерін тиімді және мөлдір басқару мақсатында ЭҮ РБАЖ жүйесінің е-Қаржылар кіші жүйесі шеңберінде МО қаржыларын басқару үдерістері автоматтандырылатын болады. Бұл үшін қаржыларды басқару үдерістерін бірегейлендіру үшін мынадай шарттар қамтамасыз етілуі тиіс:
1) есепке алуды жүргізу және есептілік бойынша бірыңғай талаптарды белгілейтін МО және нормативтік құқықтық акті үшін бірыңғай есепке алуды жүргізу саясатын әзірлеу және бекіту;
2) Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.31 № 2321 Қаулысымен.
Е-Қаржылар кіші жүйесін енгізу қаржы, бөлігінде Бас кітапты жүргізуге, қаржылық есептілікті топтастыруға, бюджеттің орындалуын бақылауға, табыстарды, жағдайларды, қолда барды, ішкі және сыртқы қарыздарды, қаржылық аудитті қамтамасыз ету тәуекелділігін, мемлекеттік қызметшілердің жалақысымен есеп айырысуын қамтамасыз етуге қатысты барлық басқарылатын бизнес-үдерістерді орталық деңгейде толық біріктіру қарастырылатын болады. Е-Қаржылар кіші жүйесі толық иелену циклын қоса алғанда: сатып алу (құрылыс), жалға алу, ұстау, жөндеу, сақтандыру, сату, шығынға жазу, құнын қоса алғанда, барлық қажетті тарихи параметрлерімен қорлардың паспорттарын жүргізу, мемлекеттік мекемелердің мүлкін (ғимарат, құрылыс, негізгі құралдар) орталық есепке алуды жүзеге асыруға мүмкіндік береді.
Мемлекеттік мекемелердің қаржылары мен активтерін тиімді және мөлдір басқару мақсатында техникалық тапсырма әзірленетін және Қазақстан Республикасы Қазынашылығының (Қазынашылықтың АЖ) ақпараттық жүйесінде мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есептерін біріктіруді қамтамасыз етуге мүмкіншілік беретін мемлекеттік мекемелердің қаржылары мен активтерін басқару жөніндегі бірыңғай бағдарламалық өнім енгізілетін болады.
Е-Қаржылар мен Қазынашылықтың АЖ кіріктіру барлық МО бойынша активтер, талаптар мен жағдайлар жөніндегі сенімді және салыстырмалы ақпаратқа ие болуына мүмкіндік береді. Бұл сонымен қатар есептерді толық көлемде қалыптастыруды, есептердің артық санын қысқартуды, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен берілетін салыстырмалық есептердің сенімділігін тексеруді қамтамасыз етеді.
Е-Қаржылар кіші жүйесін енгізудің басты мақсаты қаржылық есептіліктің толықтығын, өз уақтылығын және сенімділігін, сондай-ақ оны қалыптастыру бойынша функциялардың қосарлануын қысқартуды қамтамасыз ететін мемлекеттік мекемелердің қаржыларын басқарудың және активтерін есепке алу тұтастығын құру болып табылады.
Е-Экономиканың кіші жүйесі
ЭҮ РБАЖ е-Экономиканың кіші жүйесі мемлекеттің экономикасын жедел және стратегиялық басқару мақсатында жоспарлау және бюджеттеу үшін негізгі құрал болады. Е-Экономиканың кіші жүйесі нәтижеге бағытталған бюджеттеуді қолдау тетігі көмегімен мемлекеттің орта мерзімді қаржылық жоспарын (перспективада - ұзақ мерзімді бюджетті жоспарлаумен) Мемлекеттік дамыту стратегиясымен байланыстыруға мүмкіндік береді.
Е-Экономиканың кіші жүйесінде мемлекеттік жоспарлау үдерістерін басқарудың иілмелі жүйесі, есеп айырысу жүргізу мен сценарияларды моделдеу мүмкіндігі, жоспарлау үрдісіндегі іс жүзіндегі және статистикалық деректерге қол жеткізілімді ұйымдастыру, әртүрлі талдаулық кесінділерде жоспарларды қалыптастыру іске асырылатын болады. Регламент пен жауапкершілікті бөлу тұрғысынан жоспарлау үдерістеріне бақылау тетігі іске асырылатын болады. Бюджетті түзетудің тиімді рәсімдері мен орта мерзімді "жылжымалы" жоспарлау қамтамасыз етілетін болады. Е-Экономиканың кіші жүйесінде бюджеттік қызметтерді көрсету үдерісінде тұтас басқару тұжырымдамасын ақпараттық қолдау қарастырылатын болады.
Е-Кадрлардың кіші жүйесі
ЭҮ РБАЖ е-Кадрлардың кіші жүйесін енгізудің мақсаты персоналды басқаруда үздік әлемдік практикаларды енгізу болып табылады. Е-Кадрлардың кіші жүйесі кадрларды басқару жөніндегі қызметінің барлық аспектілерін қоса алғанда мемлекеттік қызметтің ақпараттық жүйесінің ықпалдастырылған және тұтас дерекқорларын құруға мүмкіндік береді: персоналды таңдау, жалдау, оқыту, аттестациялау, тігінен және көлденеңінен ауыстыру, көтермелеу және шара қолдану, резервтерді қалыптастыру. Мемлекеттік қызметтің кадрлық әлеуетін басқаруды орталықтандыру кадрлар жөніндегі талдау жұмыстарын орындауға, функцияларын, мақсаттарын, әрбір мемлекеттік қызметшілердің, МО бөлімшесінің, тұтас МО-ның, мемлекеттің деңгейіндегі міндеттерін, егжей-тегжейлі жоспарлауға мүмкіндік береді.
Е-Кадрлардың кіші жүйесі іссапарларды, еңбек демалыстарын, жұмыс күні табельдерін ресімдеу үшін Интернет бойынша өзінің ақпараттық ресурстары мен сервистеріне жойылған қол жеткізу мүмкіншілігін беретін болады. Е-Кадрлардың кіші жүйесі өндірістік емес мақсаттарға персоналдың уақыт шығынын азайтуға, менеджерлерге персоналды басқаруда өзінің функцияларын жедел орындау мүмкіншілігін беруге бейімделген.

Сноска. Глава с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2009 № 2321.
В целях эффективного и прозрачного управления финансами и активами государственных учреждений будут автоматизированы процессы управления финансами ГО в рамках подсистемы е-Финансы АСУР ЭП. Для этого должны быть обеспечены следующие условия для унификации процессов управления финансами:
1) разработка и утверждение единой учетной политики для ГО и нормативного правового акта, устанавливающего единые требования по учету и отчетности;
2) исключен постановлением Правительства РК от 31.12.2009 № 2321.
Внедрение подсистемы е-Финансы будет предусматривать полную интеграцию на центральном уровне всех управленческих бизнес-процессов ГО, касающихся финансов в части ведения Главной книги, консолидации финансовой отчетности, контроля исполнения бюджета, управления доходами, обязательствами, наличностью, внутренним и внешним долгом, рисками, обеспечения финансового аудита, расчета заработной платы государственных служащих. Подсистема е-Финансы позволит осуществлять централизованный учет использования имущества государственных учреждений (здания, сооружения, основные средства), включая полный цикл владения: покупка (строительство), аренда, содержание, ремонт, страхование, продажа, списание, ведение паспортов фондов со всеми необходимыми историческими параметрами, включая стоимостные.
С целью эффективного и прозрачного управления финансами и учета активов государственных учреждений, будет разработано техническое задание и внедрен единый программный продукт по управлению финансами и активами государственных учреждений, который позволит обеспечить интеграцию бухгалтерских учетов государственных учреждений в информационную систему Казначейства Республики Казахстан (ИС Казначейство).
Интеграция е-Финансы и ИС Казначейство позволит иметь достоверную и сопоставимую информацию по активам, требованиям и обязательствам по всем ГО. Это также обеспечит формирование отчетов в полном объеме, сокращение избыточного числа отчетов, проверку достоверности сводных отчетов, представляемых администраторами бюджетных программ.
Главной целью внедрения подсистемы е-Финансы является создание целостной системы управления финансами и учета активов государственных учреждений, обеспечивающей полноту, своевременность и достоверность финансовой отчетности, а также сокращение дублирования функций по ее формированию.
Подсистема е-Экономика
Подсистема е-Экономика АСУР ЭП будет основным инструментом для планирования и бюджетирования в целях оперативного и стратегического управления экономикой государства. Подсистема е-Экономика позволит увязать Стратегию государственного развития со среднесрочным финансовым планом (в перспективе - с планированием долгосрочного бюджета) государства с помощью механизма поддержки бюджетирования, ориентированного на результаты.
В подсистеме е-Экономика будет реализована гибкая система управления процессами государственного планирования, возможность произведения расчетов и моделирования сценариев, организация доступа к фактическим и статистическим данным в процессе планирования, формирование планов в различных аналитических срезах. Будет реализован механизм контроля над процессами планирования с точки зрения регламента и распределения ответственности. Будут обеспечены эффективные процедуры корректировки бюджета и среднесрочного "скользящего" планирования. В подсистеме е-Экономика будет предусмотрена информационная поддержка концепции целевого управления в процессе оказания бюджетных услуг.
Подсистема е-Кадры
Целью внедрения подсистемы е-Кадры АСУР ЭП в ГО является внедрение лучших мировых практик управления персоналом. Подсистема е-Кадры позволит создать интегрированную и целостную базу данных информационной системы государственной службы, включая все аспекты деятельности по управлению кадрами: подбор персонала, найм, обучение, аттестацию, перемещения по вертикали и горизонтали, поощрения и взыскания, формирование резервов. Централизация управления кадровым потенциалом государственной службы позволит выполнять аналитическую работу по кадрам, детально планировать функции, цели, задачи на уровне каждого государственного служащего, подразделения ГО, ГО в целом, государства.
Подсистема е-Кадры будет предоставлять возможность удаленного доступа к своим информационным ресурсам и сервисам по Интернету для оформления командировок, отпусков, табелей рабочего дня. Подсистема е-Кадры призвана минимизировать затраты времени персонала на непроизводственные цели, менеджерам дать возможность оперативного выполнения своих функций управления персоналом.

5.2. Мемлекеттік қызметтердің базалық санаттарын автоматтандыру
ЭҮ моделдерінде қызметтердің (функциялардың) аз дегенде үш түрін атап көрсету қабылданған: G4С, G4B және G4G - бұл іске асырылатын функциялар. Қызмет беруші тұрғысынан G4C, G4B және G4G - бұл мемлекеттік қызметтер, оның нәтижелері заң күшіне ие. Әрбір мемлекеттік қызмет көрсетудің сапаға талабы мемлекеттік қызметтер көрсетудің стандарттарында бекітілген, - бұл тиісті іске асырылатын мемлекеттік функцияларды, бизнес-үдерістерді орындау, оның орындалуы мемлекеттік қызметтер көрсетудің регламенттерінде бекітілген.
Мемлекеттік қызметтердің базалық санаттарын автоматтандыру бағдарламаның басымдық міндеттерінің бірі болып табылады. Әрбір МО өздерінің мемлекеттік қызметтерін (іске асырылатын функцияларын) олардың функционалдық мазмұнының түрі, оларды ХҚО арқылы сай көрсетудің орындылығы, оларды қосымшада (1-кесте) көрсетілген функционалдық санаттарға сәйкес автоматтандырудың орындылығы бойынша жіктеуге әкеледі. Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру мақсатқа сай емес жағдайда талап етушілік дәрежесі мен  автоматтандыру күрделілігі негізінде оларды басымдықтау жүргізіледі. Бағдарламада мемлекеттік қызметтердің аса талап етілетін санаттары тізімі қосымшаларда (2, 3, 4-кестелер) келтірілген базалық санаттармен аталады.
Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруды басымдықтау мемлекеттік органдарды ақпараттандырудың ведомстволық бағдарламаларына негіз болады. Мемлекеттік қызметтер тізілімі әлеуеттік және іс жүзіндегі автоматтандырудың - толығымен автоматтандырылған (медиа-ажырауларды ұстамайды), бірен-сарандап автоматтандырылмаған (медиа-ажырауларды ұстайды) автоматтандырылған, дәрежесін көрсетумен, жоғарыда атап өтілген мемлекеттік қызметтердің функционалдық және базалық санаттары бойынша жіктеумен толтырылатын болады. Осы тізілімнен әрбір автоматтандырылған мемлекеттік қызметке оны көрсетудің регламенті мен стандарты құрылатын болады. Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің типтік регламенті мен типтік стандарты әдістемелік материалдарды әзірлеумен толықтырылатын болады.
Электрондық мемлекеттік қызметтер ЭҮБАЖ құру көмегімен іске асырылатын болады.
G4С электрондық қызметтерін дамыту
Азаматтар үшін мемлекеттік қызметтердің аса басымды санаттары болып табылатын (өтініш және тапсырыстарды беру, анықтамаларды, ескертпе хаттарды, рұқсаттарды алу) электрондық қызметтерді құру және дамыту - мемлекеттік қызметтердің автоматтандыруға жүйелілік қатынас іске асырылатын болады. Автоматтандырылған мемлекеттік қызметтерді беру мынадай ЫАЖ: е-Әділет, е-Жұмыспен қамту, е-Әлеуметтік қамсыздандыру, е-Білім, е-Денсаулық сақтау, е-Кеден, е-Салықтар, е-Сауда құру немесе дамыту көмегімен іске асырылатын болады. G4C түріндегі мемлекеттік қызметтердің басымдық санаттары тізбесі Қосымшадағы 2-кестеде келтірілген.
G4B электрондық қызметтерін дамыту

5.2. Автоматизация базовых категорий государственных услуг
В моделях ЭП принято выделять, как минимум, три типа услуг (функций): G4C, G4B, G4G. С точки зрения услугодателя G4C, G4B и G4G - это реализационные функции. С точки зрения услугополучателя G4C, G4B и G4G - это государственные услуги, результаты которых имеют юридическую силу. Каждая государственная услуга, требования к качеству оказания которых закреплено в стандартах оказания государственных услуг, - это исполнение соответствующих реализационных государственных функций, бизнес-процессы выполнения которых закреплены в регламентах оказания государственных услуг.
Автоматизация базовых категорий государственных услуг является одной из приоритетных задач Программы. Каждый ГО проведет классификацию своих государственных услуг (реализационных функций) по типу их функционального содержания, целесообразности оказания их через ЦОН, целесообразности их автоматизации в соответствии с функциональными категориями, указанными в приложении (таблица 1). В случае целесообразности автоматизации государственных услуг будет проведена их приоритезация на основе степени востребованности и сложности автоматизации. Наиболее востребованные категории государственных услуг в Программе названы базовыми категориями, список которых приводится в приложении (таблицы 2, 3 и 4).
Приоритезация автоматизации государственных услуг будет основой ведомственных программ информатизации государственных органов. Реестр государственных услуг будет дополнен классификацией по упомянутым выше функциональным и базовым категориям государственных услуг с указанием степени потенциальной и фактической автоматизации - полностью автоматизированная (не содержит медиа-разрывов), частично автоматизированная (содержит медиа-разрывы) и неавтоматизированная. На каждую автоматизированную государственную услугу из данного реестра будет составлен регламент и стандарт ее оказания. Типовой регламент и типовой стандарт оказания государственных услуг будет дополнен разработкой методических материалов.
Электронные государственные услуги будут реализовываться с помощью создания ИИС ЭП.
Развитие электронных услуг G4C
Будет реализован системный подход к автоматизации государственных услуг - созданию и развитию электронных услуг (подача заявлений и заявок, получение справок, уведомлений, разрешений), являющихся наиболее приоритетными категориями государственных услуг для граждан. Предоставление автоматизированных государственных услуг будет реализовано с помощью создания или развития следующих ИИС: е-Юстиция, е-Трудоустройство, е-Собес, е-Образование, е-Здравоохранение, е-Таможня, е-Налоги, е-Торговля. Перечень базовых категорий государственных услуг типа G4C приведен в Приложении в таблице 2.
Развитие электронных услуг G4B

Тиісті нормативті-құқықтық актілерді қабылдаумен уақыт бойынша бизнеске қажет ұштастыру үшін мемлекеттік қызметтердің аса басымды санаттары болып табылатын электрондық мемлекеттік қызметтерді (өтініш және тапсырыстарды беру, анықтамалар алу, ескертпе хат, рұқсаттар) құру және дамыту. Автоматтандырылған мемлекеттік қызметтерді беру мынадай ЫАЖ: е-Әділет, е-Лицензиялау, е-Сатып алулар, е-Салықтар, е-Статистика, е-Кеден құру немесе дамыту көмегімен іске асырылатын болады. G4B түріндегі мемлекеттік қызметтердің базалық санаттарының тізбесі Қосымшадағы 3-кестеде келтірілген.
G4G электрондық қызметтерін дамыту
G2G қызметін құру мен дамытудың мақсаты мемлекеттік функциялар мен АКТ әкімшілік реформасын қолдауды тиімді іске асыру үшін мемлекеттік басқарудың әртүрлі деңгейлерінде ведомствоаралық өзара іс-қимыл жасауды автоматтандыру болып табылады. ЭҮЕRР жүйесімен қажетті ықпалдасуды қамтамасыз ету және халық пен бизнеске электрондық қызметті қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы министрліктері мен ведомстволарының ақпараттық жүйелерін жетілдіру жүргізілетін болады.
Бағдарламамен тиісті қолданбалы жүйелер шеңберінде G4G түріндегі айтарлықтай басымдық электрондық мемлекеттік қызметтерді құру мен дамыту көзделеді. Базалық санаттардың осы қызметтері қосымшада (4 кестеде) санамаланған. Осы санаттар бойынша G4C, G4B және G4G түріндегі нақты автоматтандырылған мемлекеттік қызметтердің жалпы тізімі аяқталу нысаны көрсетіле отырып жыл сайын жаңа қаржы жылының алдында Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес бекітіледі.
"Электрондық әкімдіктер" құру және дамыту
Мемлекеттік қызметтердің айтарлықтай үлесі (шамамен 40%) жергілікті атқару органдарына тиесілі. Осы қызметтерді автоматтандыру табысына жалпы ЭӘ жұмысының тиімділігі байланысты болады. ЭӘ азаматтар мен бизнеске электрондық мемлекеттік қызметтер көрсететін аймақтық мемлекеттік ақпараттық ресурстар мен мемлекеттік ақпараттық жүйелерді біріктіру арқылы аймақтық ЭҮ сияқты іске асырылатын болады. Барлық мемлекеттік қызметтер үшін толық автоматтандыруға қол жеткізудің мүмкін еместігін ескеру қажет. Алайда әртүрлі анықтамалар мен көшірмелерді беру жөніндегі айтарлықтай талап етілетін мемлекеттік қызметтердің көпшілігі толық автоматтандырылатын болады. Мемлекеттік қызметтердің басымдық санаттарын автоматтандыру ЭҮ ЫАЖ шеңберінде жүзеге асырылатын болады.
Барлық облыстық және қалалық ЭӘ үшін ЫАЖ ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен әзірленген ЭҮ сәулетіне қойылатын бірыңғай талаптар базасында аймақтық бағдарламалар шеңберінде қалыптасатын болады.
Әкімдіктер жанынан Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы ақпараттандыру жөніндегі комиссияның ұқсас функцияларымен және уәкілеттіктерімен ақпараттандыру жөніндегі комиссия құрылатын болады. ЭӘ құру мен дамытудың аймақтық бағдарламаларын атқаруға әзірлік пен жауапкершілік атқару органдарына жүктелетін болады. Аймақтық ЭҮ құру мен дамыту бағдарламаларының атқарылуын қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылатын болады.

Создание и развитие электронных государственных услуг (подача заявлений и заявок, получение справок, уведомлений, разрешений), являющихся наиболее приоритетными категориями государственных услуг для бизнеса необходимо увязать по времени с принятием соответствующих нормативно-правовых актов. Предоставление автоматизированных государственных услуг будет реализовано с помощью создания или развития следующих ИИС: е-Юстиция, е-Лицензирование, е-Закупки, е-Налоги, е-Статистика, е-Таможня. Перечень базовых категорий государственных услуг типа G4B приведен в Приложении в таблице 3.
Развитие электронных услуг G4G
Целью создания и развития услуг G4G является автоматизация межведомственного взаимодействия на различных уровнях государственного управления для эффективной реализации государственных функций и ИКТ поддержки административной реформы. Будет проведена модернизация информационных систем министерств и ведомств Республики Казахстан в целях обеспечения необходимой интеграции с АСУР ЭП и обеспечения электронных услуг населению и бизнесу. Программой предусматривается создание и развитие наиболее приоритетных электронных государственных услуг типа G4G. Базовые категории данных услуг перечислены в приложении (таблица 4).
Общий список конкретных автоматизируемых государственных услуг типа G4C, G4B и G4G по данным категориям, с указанием форм завершения, будет утверждаться ежегодно перед началом нового финансового года соответствующим постановлением Правительства Республики Казахстан.
Создание и развитие "электронных акиматов"
Значительная доля (около 40 %) государственных услуг приходится на местные исполнительные органы. От успеха автоматизации данных услуг будет зависеть эффективность работы ЭП в целом. ЭА будут реализовываться как региональные ЭП, которые посредством у интеграции региональных и государственных информационных ресурсов и систем будут оказывать электронные государственные услуги гражданам и бизнесу. Следует учесть, что полной автоматизации для всех государственных услуг достичь невозможно. Однако большинство наиболее востребованных государственных услуг по выдаче различных справок и выписок будут автоматизированы полностью. Автоматизация приоритетных категорий государственных услуг регионального уровня будет осуществляться в рамках ИИС ЭА.
ИИС для всех областных и городских ЭА будут формироваться в рамках региональных программ на базе единых требований к архитектуре ЭП, разработанных уполномоченным органом в области информатизации.
При акиматах будут созданы комиссии по информатизации, с аналогичными функциями и полномочиями комиссии по информатизации при Правительстве Республики Казахстан. Разработка и ответственность за исполнение региональных программ создания и развития ЭА возлагается на местные исполнительные органы. Финансирование исполнения программ создания и развития региональных ЭП будет осуществляться из местного бюджета.

5.3. ЭҮ базалық инфрақұрылымы мен қол
жеткізу тетіктерін дамыту
ЭҮ базалық инфрақұрылымының дамуы БКО кеңейту және ЭМ инфрақұрылымын құру жолымен жүзеге асырылатын болады. ЭҮ ақпараттық ресурстары мен ақпараттық жүйелеріне қол жеткізу тетіктерінің дамуымен бірге ЭҮ ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге кешенді әдістеме енгізілетін болады.
Бірыңғай көліктік ортаны дамыту
БКО дамыту мемлекеттік органдарға көптеген қызметтерді беруге қабілетті тиімді және талап етілетін инфрақұрылымдар құруды қосады, оның ішінде:
қорғау мен қауіпсіздіктің бірыңғай саясаты;
мемлекеттік органдардың бар ведомстволық ақпараттық жүйелерін ықпалдастыру;
көрсетілетін қызметтің қажетті қауіпсіздік және сапалық дәрежесін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдардың виртуальдық желісін (VТN) құру;
халық пен бизнес-құрылымдардың мемлекеттік органдардың жарияланатын ресурстарына қауіпсіз қол жеткізуін қамтамасыз ету;
мемлекеттік органдардың Интернет ресурстарына қауіпсіз қол жеткізуін қамтамасыз ету;
мемлекеттік органдар үшін байланыстың ведомстволық желісін құруға шығындарды төмендету;
деректер беру қызметтеріне шығындарды төмендету.
Деректер берудің мультисервистік желісі байланысты ұйымдастыруға қазіргі қатынасы. Бірыңғай желі қолданбалы міндеттер жұмысын қамтамасыз етеді, ішкі ведомствалық телефон байланысы мен бейнеконференцбайланысты береді, қызметшілерді қашықтан оқыту қосымшалары жұмыстары үшін ортаны қарастырады, азаматтардың немесе қызметтерді тұтынушылардың өтініштерін өңдеуді автоматтандыру міндеттерін шешеді.
МО БКО желісі АКТт байланысқан магистралдық арналарынан тұрады, әрбірі қолданбалы жүйелер трафигін басқару мен мониторингінің кең мүмкіндіктерімен қамтамасыз етілген. Dаtа-орталықтарды қосатын АКТт барлық облыс орталықтары мен Алматы және Астана қаласында ұйымдастырылатын болады.
Аудандық деңгейге дейінгі елді мекендерді қамтумен МО БКО спутниктік сегментін құру жөніндегі жұмыс жалғасуда.
"Электрондық әкімдіктер" инфрақұрылымын құру және дамыту
Астана және Алматы қалаларында және барлық облыстық орталықтарында ЭӘ ықпалдастырылған базалық құрамдас бөліктері құрылады. ЭӘ және "Электрондық үкімет" біріктіру, бірінші тараптан, және жергілікті ақпараттық ресурстар мен ақпараттық желілер өзара, екінші тараптан аймақтық АКт құрамдас бөліктері - аймақтық шлюзінің көмегімен жүзеге асырылатын болады.
Әрбір АКт олардың порталында, шлюзінде және есеп жүйесіндегі дерекқорларда және Dаtа-орталықтарында жайылған штаттық режимдегі жұмыстарды қамтамасыз етуші жабдықтың АКТ жиынтығын өзімен бірге ұсынады. АКт типтік ауқымдырақ шешімді құру және ЭӘ инфрасәулетін дамыту сияқты құрылатын болады. АКт құрамында жайылған аймақтық төлем шлюздері, КО, ҰСЖ жайылатын болады. Мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасының магистралдық арналары орталықтан бастап аймақтарға дейін жеткізілетін болады және АКт аяқталатын болады, ол ақпараттандыру саласындағы өкілетті ұйымға жүктеледі.
Жергілікті атқарушы органдармен мемлекеттік қызметтерді көрсету регламенттері мен стандарттары әзірленетін болады. ЭӘ инфрақұрылымдарының даярлығына қарай жергілікті атқарушы органдармен мемлекеттік қызметтердің автоматтандырылған базалық санаттары берілетін болады.
Жобалық ықпалдастыру, сүйемелдеу және аймақтық ЭҮ базалық құрамдас бөліктерін пайдалану ақпараттандыру саласындағы ұлттық оператордың аймақтық бөлімшелерімен жүргізілетін болады.
Қол жеткізу тетіктерін дамыту
Бағдарламаның маңызды бағыттарының бірі электрондық қызметтерге қол жеткізу тетіктерін дамыту болып табылады. Соңғы жылдардағы тәжірибе көрсеткендей, телекоммуникациялық рынокқа бейтараптандыруды жүргізу нәтижесінде жеке сектор Интернеті қызметтеріне сұраныс АКТ инфрақұрылымын ұсынуды дамытуда өте маңызды рөл атқаруы мүмкін.
Телекоммуникациялардың жаппай және қол жеткізілуі, сонымен қатар телекомуникациялық және желілік технологиялар құнының жалпы әлемдік төмендеуінің бет алысынан болуы мүмкін. Осы үрдіс дамушы елдерге, оның ішінде Қазақстанға жаңа технологияларды пайдаланудың арқасында кенеттен қадам жасауына мүмкіндік береді.
Интернет арқылы берілетін электрондық мемлекеттік қызметтерге қол жеткізудің негізгі құралы (Dіаl-Uр) коммутациялық және бөлінген (ADSL) қосылулары, қоғамдық қол жеткізу пункттері, халыққа қызмет көрсету орталықтары, мобилдік Интернет және қол жеткізудің сымсыз кең жолақты желілер технологиялары (мысалы, WІМАХ) арқылы қол жеткізілетін болады.
Цифрлық теңсіздікті төмендету үшін, ақпараттық ресурстар мен ЭҮ қызметтері кеңінен қол жеткізімді болуы үшін уақыттың кез-келген сәтінде компьютерден, ноутбоктан, дербес қалта компьютерінен (ДҚК), мобильдік телефоннан, смартфоннан, цифрлық телевизордан, цифрлық радиодан - Интернетке кез-келген терминалдық құрылғыдан қосылу. Жалпыға бірдей осы деңгейдің қол жеткізілімі үшін цифрлық телевизия, цифрлық радио, мобильдік желі (мысалы, 3G) және Интернетке (мысалы, WІМАХ) сымсыз кең жолақты қол жеткізу арасында радиожиілік ресурсын бөлу оңтайлы сызба болады.

5.3. Развитие базовой инфраструктуры ЭП и механизмов доступа
Развитие базовой инфраструктуры ЭП будет осуществляться путем расширения ETC и создания инфраструктуры ЭА. Вместе с развитием механизмов доступа к информационным ресурсам и информационным системам ЭП будет внедряться комплексный подход к обеспечению информационной безопасности ЭП.
Развитие единой транспортной среды
Развитие ETC включает создание эффективной и востребованной инфраструктуры, способной предоставлять государственным органам множество услуг, в том числе:
единая политика защиты и безопасности;
интеграция существующих ведомственных информационных систем государственных органов;
создание виртуальных сетей (VPN) государственных органов, обеспечивающих необходимую степень безопасности и качества предоставляемого сервиса;
обеспечение безопасного доступа населения и бизнес-структур к публичным ресурсам государственных органов;
обеспечение безопасного доступа государственных органов к ресурсам Интернет;
снижение затрат на построение ведомственных сетей связи для государственных органов;
снижение затрат на услуги передачи данных.
Мультисервисная сеть передачи данных это современный подход к организации связи. Единая сеть обеспечивает работу прикладных задач, предоставляет внутриведомственную телефонную связь и видеоконференцсвязь, предусматривает среду для работы приложений дистанционного обучения служащих, решает задачи автоматизации обработки обращений граждан или потребителей услуг.
Сеть ETC ГО будет состоять из связанных магистральными каналами ИКУ, в каждом из которых будут обеспечиваться широкие возможности мониторинга и управления трафиком прикладных систем. ИКУ, включающие Data-центры, будут организованы во всех областных центрах и в гг. Алматы, Астана. Продолжится работа по созданию ETC ГО с охватом населенных пунктов до районного уровня.
Создание и развитие инфраструктуры "электронных акиматов"
Будут созданы интегрированные базовые компоненты ЭА во всех областных центрах и гг. Астана и Алматы. Интеграция ЭА и ЭП, с одной стороны, и региональных государственных информационных ресурсов и информационных систем между собой, с другой стороны, будет осуществлена с помощью регионального шлюза - составной части регионального ИКУ.
Каждый ИКУ представляет собой совокупность ИКТ оборудования, обеспечивающие работу в штатном режиме развернутых на них портала, шлюза, баз данных учетных систем и Data-центров. ИКУ будут создаваться как типовые масштабируемые решения создания и развития инфраструктуры ЭА. В составе ИКУ будут развернуты региональные платежные шлюзы, УЦ ГО, НИС. Магистральные каналы единой транспортной среды государственных органов будут доведены, на базе ресурсов Национального и других операторов связи и спутникового сегмента, от центра до регионов и будут заканчиваться ИКУ, организация которых возлагается на уполномоченный орган в сфере информатизации.
Будут разработаны регламенты и стандарты оказания государственных услуг местными исполнительными органами. Местными исполнительными органами будут предоставляться автоматизированные базовые категории государственных услуг по мере готовности инфраструктуры ЭА.
Проектная интеграция, сопровождение и эксплуатация базовых компонентов регионального ЭП будет проводиться региональными подразделениями национального оператора в сфере информатизации.
Развитие механизмов доступа
Одним из важных направлений Программы является развитие механизмов доступа к электронным услугам. Опыт последних лет показывает, что в результате проведения либерализации телекоммуникационного рынка спрос на услуги Интернет частного сектора может играть весьма значимую роль в развитии предложения ИКТ инфраструктуры.
Основными инструментами доступа к электронным государственным услугам, предоставляемым через Интернет, будет доступ через коммутируемые (Dial-Up) и выделенные (ADSL) соединения, пункты общественного доступа, центры обслуживания населения, мобильный Интернет и технологии беспроводных широкополосных сетей доступа (например, WiMAX).
Для снижения цифрового неравенства необходимо, чтобы информационные ресурсы и услуги ЭП были широкодоступны в любой момент времени с любого терминального устройства подключенного к Интернет - компьютера, ноутбука, карманного персонального компьютера (КПК), мобильного телефона, смартфона, цифрового телевизора, цифрового радио. Одним из необходимых условий для достижения этой цели является "сквозное" (одинаковое на всей территории Республики Казахстан) распределение радиочастотного ресурса между цифровым телевидением, цифровым радио, мобильной сетью (например, 3G) и беспроводным широкополосным доступом в Интернет (например, WiMAX).

ЭҮ сервистері және ресурстарына иілмелі қол жеткізім тетіктерін дамыту және тиімді кері байланысты қамтамасыз ету мақсатында жаңа стандарттар базасында порталды шешімдер аудиториямен әзірленетін және енгізілетін болады (мысалы, Wеb 2.0). Жаңа порталды стандарттар - бұл жоғары деңгейлі өндірушілік және интерактивтік жоғары деңгейімен электрондық қызметтерді пайдаланушыларға беретін әлеуметтік маңызды порталды ұйымдастыруға, іске асыруға және қолдауға біртұтас қатынас. ЭҮ базалық құрауыштары тарапынан жаңа стандарттар және "мобильдік" Интернет базасында порталдық шешімдерді енгізу үшін техникалық қолдаудың қамтамасыз етуін ескеру қажет.
Электрондық қызметтер туралы хабардарлықты дамыту және кеңейту деңгейі үшін мобильдік технологиялар тиімді құралдар болып қызмет етеді, себебі, олардың халық арасына ену деңгейі компьютерлердің ену деңгейіне қарағанда жоғары.
Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
ЭҮ дамыту серпіні ақпараттық қауіпсіздік мәселелерін шешуде көтеріңкі талаптар қоюда. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету қорғалған ақпаратты алу саласында кез-келген азаматтың конституциялық құқығын іске асыруға қабілетті ұйымдастырушылық, техникалық, бағдарламалық, әлеуметтік тетіктерді қосатын кешендік қатынасты пайдалануды талап етуді.
Электрондық қызметтерді мемлекеттік органдармен беру ақпаратты қорғаудың белгіленген талаптарына сәйкес жүзеге асырылатын болады, ол ақпараттың қорғалу деңгейін және қызметтерді пайдаланушылардың сенімін қамтамасыз етеді. ЭҮ инфрасәулетінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етудің әдістемелік негізі Қазақстан Республикасы ЭҮ инфрасәулетінің ақпараттық қауіпсіздігі Тұжырымдамасында қаланған.
ЭҮ ақпаратын қорғау үдерісінің үздіксіздігін қамтамасыз ету және мониторингі үшін ақпараттандыру саласындағы ұлттық оператор базасында ЭҮ ақпараттық қауіпсіздігін қолдау Орталығын құру жоспарлануда. Осы Орталықтың негізгі міндеті - ЭҮ құрауыштары қаупінің салдарларын таратпаушылық және жою бойынша қажетті шараларды қабылдау жолымен ақпараттық қауіпсіздікті қолдау.
Осы Бағдарламаны іске асыру шеңберінде ақпаратты қорғау саласында ұлттық және/немесе қабылданған халықаралық стандарттар әзірленетін болады, осыған сәйкес "Электрондық үкімет" ақпараттық инфрасәулетін қалыптастырған және дамытқан кезде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі талаптар анықталатын болады.
5.4. ЭҮ базалық құрамдас бөліктерін дамыту
ЭҮ базалық құрамдас бөліктерін дамыту ҰЕЖ құру және дамыту, ЭҮ ГАЖ-платформасын құру, АКИ ҮСЖ, ЭҮ және ЭӘ порталы мен шлюзін дамыту есебінен жүзеге асырылады. МО аймақтық бөлімшелерінде ЭҚАБЖ ары қарай енгізуін алады, МО интранет-порталдары мен шлюздері жүйесі құрылатын болады.
Ұлттық есепке алудың жүйелерін құру және дамыту
Ұлттық есепке алудың жүйесі оның негізін тиісті есеп жүргізудің мәні туралы заңды маңызды ақпараттың бірегей көздері ретінде мемлекеттік дерекқорларды құрайды, ЭҮ ықпалдастырылған барлық ақпараттық жүйелерді құру мен дамыту үшін негізгі құрауышы болады. Жалпымемлекеттік, әкімшілік және ведомстволық есеп жүйелерін біріктіретін ұлттық электрондық есеп жүйесі құрылатын болады. Осындай "Жеке тұлғалар" МДҚ, "Заңды тұлғалар" қатарында уәкілетті органдардың (лицензиарлар) кесіндісінде берілген, берілмеген және қайтарылып алынған лицензиялар МДҚ сияқты, МДҚ нормативтік құқықтық актілері туралы құру, МДҚ мемлекеттік активтерді және олардың негізінде ұлттық есептегі жүйелердің тиісті түрлерінің инфрасәулетін ұйымдастыру қажет.
Ұлттық есептік жүйесіне бірыңғай анықтамалар және жіктеушілерді ЭҮ базалық құрауышы ретінде қосу қажет (бұдан әрі - ГАЖ). БАЖ-ның регламенті мен сервисін, өз есептік оқиғалары ұстауыштарымен жарияланым тәртібін, анықтамаларды, жіктеушілерді және ақпараттық ресурстарды айқындау қажет. БАК құру елеулі түрде ЭҮ базалық құрамдас бөліктерін ықпалдастыруға және мемлекеттік органдардың ведомстволық ақпараттық жүйелеріне арналған шығындарды қысқартуға мүмкіндік береді.
Мониторинг, басқару, өндірісті жоспарлау және елдің әртүрлі шаруашылық саласын дамыту жөніндегі міндеттерді шешудің тиімділігін елеулі түрде арттыру мақсатында ұлттық ГАЖ құрудың тұжырымдамасы мен бағдарламасын әзірлеу қажет. Ұлттық ГАЖ базалық элементі мемлекеттік топономикаға сәйкес және барлық ауқымды қатар бойынша жердің қазіргі жай-күйін көрсететін ЭҮ бірыңғай ГАЖ-платформасы - цифрлық топографиялық картасы болып қызмет етуі тиіс. ЭҮ бірыңғай ГАЖ-платформасы ЭҮ құрауышының бірі болады және жалпы қойманың (кеңістіктік және атрибуттық деректердің біріккен кітапханасы) сервистердің кең спектрімен және 3D-картамен жұмыстың әлеуетті мүмкіндігімен ықпалдастырылған және үйлесімді рөлін орындайды.
ЭҮ бірыңғай ГАЖ-платформасын құру мамандандырылған уәкілетті органға және оның аймақтағы бөлімшелеріне, сондай-ақ тиісті МО - тақырыптық жігін құруға жүктелуі тиіс. Ведомствоаралық мүдделерді ұсынатын МО тақырыптық жігін айқындау жалпы пайдалануда немесе МО ұжымдық басқаруында қол жеткізілімді болуы тиіс. "ГАЖ пайдаланушысы болып табылатын әрбір мемлекеттік орган" қағидаты іске асырылуы тиіс, ГАЖ тиісті ақпараттар мен ресурстарының жабдықтаушысы болуы тиіс".
ЭҮ порталын және шлюздерін дамыту
Ведомстволық ақпараттық жүйелерді біріктіру үшін электрондық мемлекеттік қызметтердің тізбесін кеңейту үшін ЭҮ порталы және шлюзі өз сервистері мен функционалын кеңейтетін болады. Осы құрамдас бөліктері арқылы электрондық төлемдер, мобильді Интернетті қолдау және азаматтардың мемлекеттік органдармен, әртүрлі әлеуметтік қызметтермен, комитеттермен және ведомстволармен тікелей және ашық сұхбат жүргізуін жүзеге асыру үшін ең жаңа порталдық стандарттарды қолдау қамтамасыз етіледі.
Мемлекеттік органдардың Интранет-порталын қалыптастыру мен дамытудың әкімшілік реформасы стратегиясына сәйкес мынадай негізгі тапсырманы шешуге:
министрлік пен ведомстволардың өзара көлбеу іс-қимылы үшін техникалық мүмкіндіктерді беруге;
білім базасының бірыңғай жүйесін дамытуға;
ХҚО-да халық үшін көрсетілетін мемлекеттік қызметті және мемлекеттік органдар мен мемлекеттік қызметшілер үшін ведомстволық жүйелермен берілетін қызметтерді орналастыру үшін техникалық базаны беру.
ЭҮ транзакциялық сервисін жүзеге асырудың техникалық регламенті құрастырылатын және бекітілетін және "Электрондық үкімет" төлемді шлюзіне нормативтік талаптар қалыптастырылатын болады. "Электрондық үкімет" базалық құрамдас бөліктерінің бірі ретінде төлемдік шлюз құрылады және қызметке енгізіледі.
Ашық кілттердің инфрақұрылымын дамыту
ҰАЖ болып өткен іс-шаралардың бірі құру ашық кілттер инфрақұрылымын қалыптастыру болып табылады. Осы мақсаттар үшін Қазақстан Республикасы заңды және жеке тұлғалар ҰКО тіркелім куәлігін беретін ҰКО құрылды. Жеке тұлғалар үшін Қазақстан Республикасы азаматының электрондық жеке куәлігі ҰКО негізгі элемент ретінде берілетін болады. ҰКО берген тіркелім куәлігінің барлығы, оның иесін кез-келген ақпараттық жүйеде әдеппен авторландыра алады, веб-порталға сәйкесетін ЭҮ арқылы кіріс инфрақұрылымын және осындай жолмен белгілі қызметтерге қол жеткізе алады. Сонымен қатар ҰКО растаған кілттер арқылы құжаттардағы және электрондық хабарлама электрондық цифрлық қолтаңбаны қалыптастыру және тексеру мүмкіндіктерімен қамтамасыз ету.
ҰКО корпоративті клиенттері үшін аутсорсингтік шешім ретінде ұйым-клиент үшін САК (жеке) жабық ұйымдармен КО "ауани" деп аталатын қызмет құру ұсынылатын болады. Ауани КО сонымен қатар куәландырушы орталықтарға қызмет ететін болады.
Қазақстан Республикасында МО КО дамуы оның құрамдас бөліктерінің орнықтылығын қамтамасыз ету, сондай-ақ ауқымының ұлғаюы міндеттерін шешуге бағытталады. ЭҚАБЖ барлық қатысушыларына, оларды электрондық құжат айналымы маңызды заң контурына тарту үшін жергілікті атқарушы органдарына МО КО тіркелген куәліктер берілетін болады.

В целях развития гибких механизмов доступа к сервисам и ресурсам ЭП и обеспечения эффективной обратной связи с аудиторией будут разработаны и внедрены портальные решения на базе новейших стандартов (например, Web 2.0). Новейшие портальные стандарты - это целостный подход к организации, реализации и поддержке социально-значимого портала, предоставляющего пользователям электронные услуги с высоким уровнем производительности и интерактивности. Со стороны базовых компонентов ЭП необходимо предусмотреть обеспечение технической поддержки для внедрения портальных решений на базе новейших стандартов и "мобильного" Интернета. Мобильные технологии служат эффективным инструментом для развития и увеличения степени осведомленности об электронных услугах, так как степень их проникновения среди населения на порядок выше, чем степень проникновения компьютеров.
Обеспечение информационной безопасности
Динамика развития ЭП предъявляет повышенные требования к решению вопросов информационной безопасности. Обеспечение информационной безопасности требует использования комплексного подхода, включающего организационные, технические, программные, социальные механизмы, способные реализовать конституционные права любого гражданина в области получения защищенной информации.
Предоставление электронных услуг государственными органами будет осуществляться в соответствии с установленными требованиями к защите информации, что обеспечит высокий уровень защищенности информации и доверие пользователей услуг. Методологическая основа обеспечения информационной безопасности инфраструктуры ЭП заложена в Концепции информационной безопасности инфраструктуры ЭП Республики Казахстан.
Для мониторинга и обеспечения непрерывности процесса защиты информации ЭП планируется создать Центр поддержки информационной безопасности ЭП. Основная задача данного Центра - поддержка информационной безопасности путем принятия необходимых мер по предупреждению, локализации и ликвидации последствий угроз компонентам ЭП.
В рамках реализации данной Программы будут разработаны национальные и/или приняты международные стандарты в области защиты информации, в соответствии с которыми будут определены требования по обеспечению информационной безопасности при формировании и развитии информационной инфраструктуры ЭП.
5.4. Развитие базовых компонентов ЭП
Развитие базовых компонентов ЭП будет осуществляться за счет создания и развития НУС, создания ГИС-платформы ЭП, развития ИОК НИС, портала и шлюзов ЭП и ЭА. Получит дальнейшее внедрение ЕСЭДО в региональные подразделения ГО, будет создана система интранет-порталов и шлюзов ГО.
Создание и развитие национальных учетных систем
Национальные учетные системы, основу которых составляют государственные базы данных как уникальные источники юридически значимой информации о соответствующих предметах учета, будут основными компонентами для создания и развития всех информационных систем интегрированных в ЭП. Будет создана система национального электронного учета, объединяющая общегосударственные, административные и ведомственные учетные системы. Необходимо создание таких ГБД и придания им статуса учетных систем, как ГБД учета лицензий (выданных, не выданных и отозванных) в разрезе уполномоченных органов (лицензиаров), ГБД учета разрешительных документов, Единая автоматизированная информационная система "Электронный архив" и организовать на их основе инфраструктуру соответствующих видов национальных учетных систем.
Необходимо включение в национальную электронную учетную систему единых справочников и классификаторов (далее - ЕСК), как базовых компонентов ЭП. Необходимо определить регламенты и сервисы ЕСК, правила публикации держателями своих учетных событий, справочников, классификаторов и информационных ресурсов. Создание ЕСК позволит существенно сократить затраты на интеграцию базовых компонентов ЭП и ведомственных информационных систем государственных органов.
С целью повышения эффективности решения задач по мониторингу, управлению, планированию производства и развития различных отраслей хозяйства страны необходимо разработать концепцию и программу создания национальной ГИС. Базовым элементом национальной ГИС должна служить цифровая топографическая карта - единая ГИС-платформа ЭП, отражающая современное состояние местности по всему масштабному ряду и соответствующая государственной топонимике. Единая ГИС-платформа ЭП будет одним из базовых компонентов ЭП и выполнять интеграционную и синхронизирующую роль общего хранилища (совместной библиотеки пространственных и атрибутивных данных) с широким спектром сервисов и потенциальной возможностью работы с 3D-картами (трехмерной формой представления объекта).
Создание ГИС-платформы ЭП должна быть возложена на специализированный уполномоченный орган и его подразделения в регионах, а создание тематических слоев и аналитических систем - на соответствующие ГО. Определенные тематические слои ГИС, представляющие межведомственный интерес, должны быть доступны в общем пользовании или коллективном ведении ГО. Должен быть реализован принцип "каждый ГО, являющийся пользователем национальной ГИС, должен быть поставщиком соответствующей информации и ресурсов в национальную ГИС".
Развитие портала и шлюзов ЭП
Портал и шлюзы ЭП будут расширять свои сервисы и функционал для расширения перечня предоставляемых электронных государственных услуг, для интеграции ведомственных информационных систем. Посредством данных компонентов будут обеспечиваться электронные платежи, поддержка мобильного Интернета и поддержка новейших портальных стандартов для осуществления прямого и открытого диалога граждан с государственными органами, различными социальными службами, комитетами и ведомствами.
В соответствии со стратегией административной реформы формирование и развитие Интранет-портала государственных органов будет направлено на решение следующих основных задач:
предоставление технической возможности для горизонтального взаимодействия министерств и ведомств;
создания единой базы знаний;
предоставление технической базы для размещения государственных услуг для населения, оказываемых в ЦОН и услуг для государственных органов и государственных служащих, предоставляемых ведомственными системами.
Будет составлен и утвержден технический регламент осуществления  транзакционных сервисов ЭП и сформировано нормативно-техническое определение платежному шлюзу ЭП. Будет создан и введен в действие платежный шлюз, как один из базовых компонентов ЭП.
Развитие инфраструктуры открытых ключей
Одним из мероприятий, предшествующих созданию НИС, является формирование инфраструктуры открытых ключей НИС. Для этих целей создан НУЦ, выдающий регистрационные свидетельства НУЦ юридическим и физическим лицам Республики Казахстан. Для физических лиц будут выдаваться регистрационные свидетельства НУЦ в качестве ключевого элемента электронного удостоверения личности гражданина Республики Казахстан. Наличие регистрационного свидетельства, выданного НУЦ, позволит его владельцу корректно авторизоваться в любой информационной системе, входящей в инфраструктуру ЭП через соответствующий веб-портал, и таким образом получить доступ к определенным услугам. Также посредством ключей, заверенных НУЦ, обеспечивается возможность формирования и проверки электронной цифровой подписи на электронных сообщениях и документах.
Для корпоративных клиентов НУЦ может предлагать услуги УЦ с организацией закрытой (частной) ИОК для организации-клиента. На этом же принципе могут быть реализованы и отраслевые удостоверяющие центры.
Развитие УЦ ГО Республики Казахстан будет направлено на решение задач обеспечения отказоустойчивости его компонентов, а также на увеличение масштабируемости. Будут выдаваться регистрационные свидетельства УЦ ГО всем участникам ЕСЭДО, включая местные исполнительные органы, для вовлечения их в контур юридически значимого электронного документооборота.

5.5. ЭҮ сәулетін әзірлеу және әлеуметтік институттарды қалыптастыру, АКТ саласындағы стандарттардың базасын дамыту
ЭҮ дамыту кезінде бірыңғай әдістерді жүзеге асыру үшін ЭҮ конфигурациялық басқару, мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің деректері мен қызмет көрсетулерін әзірлеу және ықпалдастырудың келісілген тетігін қамтамасыз ететін ЭҮ бірыңғай техникалық саясатының негізі - ЭҮ сәулеті әзірленетін болады. АКТ саласында халықаралық стандарттар қабылданатын және/немесе қазіргі ұлттық базасы әзірленетін болады.
ЭҮ сәулеті элементтерін әзірлеу
Автоматтандырылған мемлекеттік қызметті сәтті құру, дамыту және жетілдіру үшін өзектісі төрт деңгейден тұратын "Электрондық үкімет" сәулетінің әдістемелік базасы (бұдан әрі - ЭҮС) болып табылады: қызмет сәулеті, ақпарат және деректер сәулеті, қолданбалы сәулеті жүйесі және технологиялық сәулет.
ЭҮ кемелдену сатысы бірінші кезекте ЭҮС кемелдену сатысымен анықталады, атап айтқанда: 1) ЭҮС әзірлеуді басқару негізінің қалыптасуы, 2) ЭҮС элементтерін әзірлеу, 3) ЭҮС элементтерін әзірлеуді аяқтау, 4) өзгертулерді басқару үшін ЭҮС пайдалану. Бағдарламамен ЭҮС элементтерін әзірлеудің - кемелденудің екінші сатысына өту қаралады. Осы сатыда нақты құралдар құрылатын болады (әкімшілік регламенттердің формалдық сипаттау жүйесі, кескінді басқарудың құралдық қолдауы), ол құрылатын ЭҮС толық қалыптасуы үшін қажет. Бүгін күні ЭҚАБЖ құжат айналымының жүйесі, ресурстарды корпоративтік басқару жүйесі мен мемлекеттік қызметтердің автоматтандыру жүйесі бір-біріне біркелкі байланысты емес. Жүйелі бағдарламалық қамтамасыз етудің жаңа класстағы - жүйелер - ВРМ көмегімен ЭҮС бағытталған-сервисін іске асыру, МО бизнес-үдерістерін басқарудың бірыңғай тетіктері сипатталатын болады. МО қызметі ЭҮС құрылатынын қолдайтын қызмет, деректердің құрылымы мен ағындары, қосымшалар және технологиялар түріндегі терминінде ВРМN көмегімен сипатталатын болады.
ЭҮ қосымшалары үшін стандарттарды және сәулет әзірлемесінің рөлі мен маңызын арттыру Қазақстан Республикасында басталған ЭҮ мемлекеттік басқару және қалыптастыру жүйесін жетілдірумен сәйкес мемлекеттік ақпараттық жүйелерді тиімді құруды және дамытуды қамтамасыз ететін ұйымдық-техникалық нормалардың, талаптардың, қағидалардың, регламентер мен әдістемелік материалдардың, бірыңғай жүйесін қалыптастыру қажеттілігімен айқындалады.
ЭҮС Басшылық ететін Құжаттар (Ереже) кешенін әзірлеу ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға жүктеледі. Осы Басшылық ететін Құжаттар кешені негізінде әрбір ведомство:

5.5. Разработка архитектуры и формирование социальных
институтов ЭП, развитие базы стандартов в сфере ИКТ
Для осуществления единых подходов при развитии ЭП будет разработана архитектура ЭП - основа единой технической политики ЭП, обеспечивающая согласованный механизм разработки и интеграции данных и сервисов информационных систем ГО, конфигурационное управление ЭП. Будет разработана современная база национальных и/или принятие международных стандартов в сфере ИКТ.
Разработка элементов архитектуры ЭП
Для успешного создания, развития и модернизации автоматизированных государственных услуг, актуальным является разработка архитектуры ЭП (далее - АЭП), состоящая из четырех уровней: архитектура деятельности, архитектура информации и данных, архитектура прикладных систем и технологическая архитектура.
Стадии зрелости ЭП определяются в первую очередь стадиями зрелости АЭП, а именно: 1) формирование основы управления разработкой АЭП, 2) разработка элементов АЭП, 3) завершение разработки элементов АЭП, 4) использование АЭП для управления изменениями. Программой предусматривается переход на вторую стадию зрелости АЭП - разработка элементов АЭП. На данной стадии будут созданы конкретные инструменты (системы формального описания административных регламентов, инструментальная поддержка конфигурационного управления), которые необходимы для формирования полной АЭП. На сегодня относительно независимы друг от друга система документооборота ЕСЭДО, системы корпоративного управления ресурсами, системы автоматизации государственных услуг. Будут описаны единые механизмы управления бизнес-процессами ГО, реализации сервис-ориентированной АЭП с помощью ВРМ-систем - нового класса системного программного обеспечения. Деятельность ГО будет описываться с помощью BPMN в терминах рода деятельности, структуры и потоков данных, приложений и технологий, поддерживающих создаваемую АЭП.
Повышение роли и значимости разработки стандартов и архитектуры для приложений ЭП определяется необходимостью формирования единой системы организационно-технических норм, требований, принципов, регламентов и методических материалов, обеспечивающих эффективное создание и развитие государственных информационных систем в соответствии с начатой административной реформой и развитием ЭП Республики Казахстан.
Разработка комплекса Руководящих Документов (Правил и Технических Регламентов) АЭП возлагается на уполномоченный орган в области информатизации. На основе данного комплекса Руководящих Документов каждое ведомство должно разработать:

1) өзіне қосатын ақпараттық технологиялардың ведомстволық тұжырымдамасы мен бағдарламасын;
2) Тұжырымдаманы іске асыру үшін жобаларды таңдау әдістемесін;
3) ақпараттық қауіпсіздіктің ведомстволық саясатын әзірлеуі тиіс.
Әлемдік тәжірибені зерделеу үдерістік қатынас негізінде мемлекеттік органдардың қызметін сипаттау әдістемесі әзірленді және бекітілді. Сәйкес ВРМ әдістемесі автоматтандырылған мемлекеттік қызметтердің, көрсеткіштер және моделдеу бағалау жүйесінің жетілу деңгейін айқындауды қосатын болады. Қызмет сәулеті әкімшілік реформасымен жүргізілген ақпараттық-технологиялық қолдауды тиімді жүзеге асыруға мүмкіндік береді. Атап айтқанда мынадай міндеттер тиімді шешілетін болады:
стратегияны және оның жетістігінің бақылауы (стратегиялық карталарды әзірлеу, көрсеткіштердің теңгерімделген жүйесін жобалау, сондай-ақ стратегиялық мақсатқа жетуді бақылау мақсатында жинауды және көрсеткіштер мәнін талдауды қамтамасыз ету);
бизнес-үдерістерді моделдеу және оңтайландыруды қоса алғанда басқаруды;
ұйымдық құрылым мен штаттық кестені және олардағы өзгерістерді жобалау;
құжаттамаларды бөлшектеп реттейтін пакетін қалыптастыру және оларды мемлекеттік қызметшілермен пайдалану;
ИСО 9001: 2000 ж. стандартына сәйкес менеджмент сапасы жүйесін енгізу.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелер деректерін, мемлекеттік құжаттар форматына стандарттарды сипаттау әдістемесі мен стандарттау (ХМL-сызбасын әзірлеу және бекіту) әзірленетін және бекітілетін болады.
Мемлекеттік қызмет көрсету регламентіне сәйкес автоматтандырылған мемлекеттік қызметтерді жүзеге асыруды қамтамасыз ететін қолданбалы жүйелерді сипаттау әдістемесі әзірленетін болады. Мемлекеттік қызметтер көрсету регламентінің репозитариясы мен стандарттары құрылатын болады. Автоматтандырылған мемлекеттік қызметін құру ортасы, электрондық қызметтің орындалу ортасы, мемлекеттік ақпараттық ресурстарының, жалпы сервистері және құрауышының ықпалдастырылуы, деректерді беру инфрақұрылымы сипатталатын болады.
Есептегі ақпаратты жинау, өңдеу және сақтаудың "тігінен" сәулетіне сәйкес иерархиялық құрылыммен АКБ жиынтығын басқаруды өзімен ұсынатын жалпы жүйесі - Қазақстан Республикасы технологиялық ЭҮС әзірленетін болады. Жалпы жағдайда ЭҮ ақпараттық-коммуникациялық торабы өзіне үш құрушыны - портал (интранет-портал), оқиғаларды бөлуге сәйкес шлюз және электрондық есептік жүйені, ақпаратты және функционалдығын (қабылдаудың, деректерді өңдеу және берудің) қосуы тиіс. Мемлекеттік органдарда пайдаланылуға аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету, коммуникациялар, технологиялық стандарттар және хаттамалар әзірленетін, стандарттар енгізілетін және ұсынылатын болады.
ЭҮ әлеуметтік институттарын қалыптастыру
ЭҮ әлеуметтік институттарын қалыптастыру ЭҮ жұмыс істеуі мен дамуын қолдау, техникалық шешімдерді енгізу, жобалық басқару, үйлестіру үшін қажетті, ЭҮ басқару және даму институттарының қалыптасуы мен дамуын түсіндіреді. Басқару институттарының тиімді жұмысы ЭҮ үйлесімді жұмысын, ЭҮ дамыту жөніндегі мемлекеттік бағдарламаларды іске асырудың сапасы мен тиімділігін, сондай-ақ қолданыстағы бюджеттік шығындардың тиімділігін қамтамасыз етеді. Мемлекеттік даму және әкімшілік реформаны сәтті іске асыру, салааралық үйлестіруші қызметті жүзеге асыру үшін тиісті құқықтар, өкілеттігі мен қабылдау шешімдерімен басқарудың иерархиялық моделін айқындау қажет.
ЭҮ басқару институтының иерархияның бірінші (ең жоғарғы) деңгейі Қазақстан Республикасы Үкіметі жанындағы ақпараттандыру жөніндегі Комиссиямен, Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігімен, Қазақстан Республикасы Экономика және бюджетті жоспарлау министрлігімен, Әділет министрлігімен, әкімдіктер жанындағы ақпараттандыру жөніндегі комиссиялармен ұсынылатын болады.
ЭҮ басқару институты иерархиясының екінші деңгейі - бұл ақпараттандыру, оның облыс орталықтары мен ірі қалалардағы аймақтық бөлімшелерімен, кейбір орталық мемлекеттік органдарының бөлімшелерімен саласындағы ұлттық оператормен және ақпараттандыру бойынша өзінің бөлімшелері ұсынылған МО және әкімдіктер. Екінші деңгейдегі ЭҮ басқару институттарының негізгі міндеттері электрондық мұрағат, мемлекеттік ақпараттық жүйелердің аудиті, электрондық нотариат, ЭЦҚ, институт - ЭҮ институттарының жұмыс істеуін ақпараттық және инфрақұрылымдық қамтамасыз ету саласында мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын жүзеге асыратын болады.
ЭҮ басқару институты иерархиясының үшінші деңгейі АКТ саласында қоғамдық ұйым құрастыруы тиіс, оның шешімі ақпараттық жүйелер тәуелсіз аудит институттарының ұсынымдық сипатын алып жүреді.
ЭҮ дамыту институттарын құру үшін негізгі база ақпараттандыру саласында ұлттық ықпалдастырушы қызмет ететін болады. ЭҮ дамыту институттары орталықта және аймақта ЭҮ бірыңғай техникалық саясатын жүзеге асыру, консалтингтік қызметтерді көрсету үшін, сондай-ақ жобаларды басқару, автоматтандырылған мемлекеттік қызметтерді құру және енгізу бөлігінде оларды ЭҮ инфрасәулетіне біріктіру, МО ақпараттық жүйелерінің ведомствоаралық өзара іс-қимылын біріктіру үшін қажет.
АКТ саласындағы стандарттардың базасын дамыту
Бағдарламаның осы тарауы төменде аталған бағыттар бойынша АКТ саласында жаңа техникалық регламенттер мен стандарттарды өзектілеу, үйлестіру және әзірлеу мақсатында қолданыстағы техникалық регламенттердің талдауын жүргізуді болжайды:
мемлекеттік қызметтердің немқұрайлы сипаттамасының (мазмұндамасын) стандарттарын әзірлеу;
Үкіметтің, ведомстволар мен лауазымды тұлғалардың электрондық қызметінің сәйкестендірілген бағалау критерияларын қалыптастыру;
АКТ әлеуметтік-экономикалық, және техникалық-экономикалық инвестициялар негіздемесінің үдерістерін стандарттау;
АКТ саласында жобалық менеджментті стандарттау;
бағдарламалық құралдардың өмірлік циклы инкременттік және эволюциялық моделдері үдерістерінің саласындағы стандарттар;
моделдеу және ақпараттар мен деректерді сипаттау стандарттары;
қолданбалы жүйелер сәулеті саласындағы стандарттар;
желілер мен коммуникация саласындағы стандарттар;
ақпараттық қауіпсіздік саласындағы стандарттар;
мемлекеттік және орыс тілдерінде қолданбалы жүйелерді оқшаулау стандарты.
Техникалық реттеудің халықаралық моделіне өту идеясы бұқаралық ақпараттық құралдарында кеңінен жариялану жүргізілетін болады.

1) ведомственную концепцию информатизации, включающую в себя ведомственную архитектуру информационных систем;
2) методику отбора проектов для реализации Концепции;
3) ведомственную политику информационной безопасности.
На основе изучения мирового опыта будет разработана и утверждена методология описания деятельности государственных органов на основе процессного подхода. Соответствующая методика ВРМ будет включать определение уровней зрелости автоматизированных государственных услуг, системы оценки показателей и моделирования. Архитектура деятельности позволит эффективно осуществить информационно-технологическую поддержку проводимой административной реформы. В частности, будут эффективно решаться следующие задачи:
формализация стратегии и контроль ее достижения (разработка стратегических карт, проектирование сбалансированной системы показателей, а также обеспечение сбора и анализа значений показателей в целях контроля достижения стратегических целей);
управление, включая моделирование и оптимизацию, бизнес-процессами;
проектирование организационной структуры и штатного расписания и изменений в них;
формирование пакета детальной регламентирующей документации и их использование государственными служащими;
внедрение системы менеджмента качества в соответствии со стандартом ИСО 9001:2000г.
Будет разработана и утверждена методология описания и стандартизации данных государственных информационных систем, стандарты на форматы государственных документов (разработка и утверждение XML-схем).
Будет разработана методология описания прикладных систем, обеспечивающих реализацию автоматизированных государственных услуг в соответствии с регламентами оказания государственных услуг. Будет создан репозитарий регламентов и стандартов оказания государственных услуг. Будет описана среда создания автоматизированных государственных услуг, среда исполнения электронных услуг, интеграции государственных информационных ресурсов, общих сервисов и компонентов, инфраструктуры передачи данных.
Будет разработана технологическая АЭП Республики Казахстан - целостная система, представляющая собой совокупность ИКУ с иерархической структурой, в соответствии со структурой "вертикали" управления и систем сбора, обработки и хранения учетной информации. В общем случае информационно-коммуникационный узел ЭП должен включать в себя три составляющие - портал (интранет-портал), шлюз и электронную учетную систему в соответствии с распределением событий, информации и функциональности (приема, передачи и обработки данных).
Формирование социальных институтов ЭП
Формирование социальных институтов ЭП подразумевает формирование и развитие институтов управления и развития ЭП, необходимых для координации, проектного управления, внедрения технических решений, поддержки функционирования и развития ЭП. Эффективная работа институтов управления обеспечит скоординированную работу ЭП, качество и эффективность реализации государственных программ по развитию ЭП, а также эффективность соответствующих бюджетных расходов. Для успешной реализации стратегии государственного развития и административной реформы, осуществления межотраслевой координационной деятельности необходимо определить иерархическую модель управления с соответствующим разграничением прав, полномочий и механизмом принятия решений.
Институт управления ЭП первого (самого высокого) уровня иерархии будет представлен Комиссией по информатизации при Правительстве Республики Казахстан, Агентством Республики Казахстан по информатизации и связи, Министерством экономики и бюджетного планирования, Министерством финансов Республики Казахстан, Министерством юстиции Республики Казахстан, комиссиями по информатизации при акиматах. Основной задачей института управления ЭП первого уровня - проведение административных реформ, связанных с созданием ЭП, формирование государственной политики в сфере информатизации.
Институт управления ЭП второго уровня иерархии - это ГО и акиматы, представленные своими подразделениями по информатизации, и национальный оператор в области информатизации, с его региональными подразделениями в областных центрах и крупных городах, подразделениями в некоторых центральных государственных органах. Основными задачами институтов управления ЭП второго уровня будут осуществление основных направлений государственной политики в сфере информатизации и инфраструктурное обеспечение функционирования институтов ЭП - института ЭЦП, электронного нотариата, аудита государственных информационных систем, электронного архива, создание и развитие информационных систем ГО, направленных на предоставление электронных государственных услуг.
Третий уровень иерархии модели управления ЭП должны составлять общественные организации в ИКТ отрасли, решения которых носят рекомендательный характер, независимые институты аудита информационных ресурсов и информационных систем.
Основной базой для создания институтов развития ЭП будет служить национальный интегратор в области информатизации. Институты развития ЭП необходимы для осуществления единой технической политики ЭП в центре и регионах, оказания консалтинговых услуг в сфере информатизации, создания и внедрения автоматизированных государственных услуг, интеграции в инфраструктуру ЭП, интеграции межведомственного взаимодействия информационных систем ГО.
Развитие базы стандартов в сфере ИКТ
Данный раздел Программы предполагает проведение анализа действующих стандартов в сфере ИКТ с целью актуализации, гармонизации и разработки новых стандартов по нижеуказанным направлениям:
разработка стандартов формального описания (нотаций) государственных услуг;
выработка унифицированных критериев оценки электронной деятельности Правительства, ведомств и должностных лиц;
стандартизация процессов социально-экономического и технико-экономического обоснования инвестиций в ИКТ;
стандартизация проектного менеджмента в области ИКТ;
стандарты в области процессов инкрементной и эволюционной моделей жизненного цикла программных средств;
стандарты моделирования и описания информации и данных;
стандарты в области архитектуры прикладных систем;
стандарты в области сетей и коммуникаций;
стандарты в области информационной безопасности;
стандарт локализации прикладных систем на государственный и русский языки.
Будет проводиться широкое освещение в средствах массовой информации идей перехода на международную модель технического регулирования.

5.6. ЭҮ дамытудың нормативтік құқықтық базасын қамтамасыз ету
Нормативтік-құқықтық қамтамасыз етуді дамыту ЭҮ дамытудың бірінші кезектегі бағыттарының бірі болып табылады және ақпараттандыру саласындағы қатынастарды реттеу бөлігінде қоғамның ақпараттық қажеттіліктерін қамтамасыз етуге, электрондық қызметтерді пайдаланушылар құқығын қорғауға, мемлекеттік органдардың құзыретін белгілеуге, сондай-ақ ЭҮ жұмыс істеу жағдайында олардың қызметтерін үйлестіруге бағытталған.
ЭҮ негізгі басымдықтарының бірі мемлекеттік қызметтерді беру арқылы азаматтар мен бизнеске мемлекеттің бағдары болып табылады, сапасы мен жылдамдығы бизнес-үдерістерді жетілдіру және ақпаратты-коммуникациялық технологияларды енгізуімен қамтамасыз етіледі.
Қазіргі уақытта ЭҮ қалыптастырудың бірінші кезеңі өткен және оның базалық инфрақұрылымы құрылған кезде басшылықты күшейтуде, ведомствоаралық өзара іс-қимылды ұйымдастыруда және ақпараттық ресурстарды басқаруға қатысты заңнаманы сақтауға аса шоғырландырылған бақылауда қажеттілік бар
Осы мақсатта Бағдарлама шеңберінде ЭҮ құру үдерісіндегі мемлекеттік басқару деңгейінің рөлі мен функцияларына талдауды және ЭҮ институттарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер әзірлеуді, ведомствоаралық өзара іс-қимыл инфрасәулетін дамытуды, ЭҮ ақпараттық ресурстары мен ақпараттық жүйелеріне қол жеткізілімді қамтамасыз етуді және олардың тиімділігін қамтамасыз етуді жүзеге асыру жоспарлануда.
Азаматтардың құқықтары мен еркіндіктерін қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ мемлекеттік функцияларды орындау үшін пайдаланылатын ақпараттарды электрондық жинау мен сақтаудың жалпы ережелерін және қағидаттарын белгілеу қажет. Есеп жүргізу мақсаттарын, есептік деректер құрамын, есеп жүргізу рәсімдері мен есеп деректеріне қол жеткізуге рұқсат алуды анықтау қажет.
Электрондық мемлекеттік есеп жүйесінде мемлекеттік ақпараттарды ашудың құқықтық негіздерін құру үшін мемлекеттік ақпараттардың жіктелу қағидаттарын, ережелерін және тетіктерін анықтау қажет.
ЭҮ дамытуды қозғалтқыштардың бірі электрондық транзакцияларды жүзеге асыру мәселелері болып табылады. Нормативтік құқықтық реттеудің жекелеген аспектісіне электрондық төлем саласын жатқызуға болады. Атап айтқанда заңнамалық реттеудің тетіктерін пайдалана отырып электрондық шарттардың бар елеулі сенімсіздігінің алдын алу қажет. Мұндай шарттар электрондық сауда саласындағы арнайы нормативтік құқықтық актімен реттелуі тиіс.
Осылайша Бағдарлама шеңберінде Қазақстан Республикасының Үкіметінің жанындағы қызметтің заңнамалық мәселелері жөніндегі Ведомствоаралық комиссиямен бекітуге ақпараттандыру саласындағы құқықтық реттеудің ұсынылатын шараларын енгізу орнықты.

5.6. Обеспечение нормативной правовой базы развития ЭП
Развитие нормативного правового обеспечения является одним из первоочередных направлений развития ЭП и нацелено на регулирование отношений в сфере информатизации в части обеспечения информационных потребностей общества, защиты прав потребителей электронных услуг, установления компетенции государственных органов, а также координации их деятельности в условиях функционирования ЭП.
Одним из основных преимуществ ЭП является ориентированность государства на граждан и бизнес посредством предоставления государственных услуг, качество и скорость которых обеспечиваются модернизацией бизнес-процессов на основе внедрения и использования ИКТ.
В настоящее время, когда пройден первый этап формирования ЭП и создана его базовая инфраструктура, существует потребность в усилении руководства, организации межведомственного взаимодействия и более сфокусированного контроля над соблюдением законодательства, относящегося к управлению информационными ресурсами.
В этих целях в рамках Программы планируется осуществить анализ действующего законодательства на предмет достаточности нормативного правового обеспечения процессов развития ЭП и разработать нормативные правовые акты, регулирующие деятельность институтов ЭП, развитие инфраструктуры межведомственного взаимодействия, обеспечения доступа к информационным ресурсам и информационным системам ЭП и обеспечения их эффективности. Необходимо установить общие правила и принципы электронного сбора и хранения информации, использующейся для обеспечения прав и свобод граждан, а также для исполнения государственных функций. Необходимо определить цели ведения учета, состав учетных данных, процедуры ведения учета и получения доступа к данным учета.
Для создания правовых основ использования и защиты государственной информации в системах электронного государственного учета необходимо определить принципы, правила и механизмы классификации государственной информации.
Существенными для развития ЭП являются вопросы осуществления электронных транзакций. К отдельному аспекту нормативно-правового регулирования необходимо отнести область электронных платежей. В частности, используя механизмы законодательного регулирования, необходимо преодолеть существующее недоверие к правомочности электронных договоров. Такие договоры должны быть урегулированы специальными нормативными правовыми актами в области электронной торговли.
Таким образом, в рамках Программы, целесообразно вынесение предлагаемых мер правового регулирования отношений в области информатизации на утверждение Межведомственной комиссией по вопросам законодательной деятельности при Правительстве Республики Казахстан.

5.7. ЭҮ жай-күйі және дамуы мониторингі мен бақылау жүйесін құру
ЭҮ тиімділігін бағалау атап айтқанда жалпы АКТ дамытуда индикаторлар жүйесін әзірлеуінсіз мүмкін емес. АКТ дамытуда индикаторлардың тиімді жүйесін құру Қазақстан Республикасында ақпараттандыру саласында бағдарламаларды іске асырудың сәтті мониторингі мен бақылауының кепілі болып табылады. Қазақстандағы АКТ жай-күйі мен дамуының индикаторлар жүйесі бастапқы қалыптасу сатысында тұр.
АКТ жай-күйі мен дамыту индикаторлары жүйесі
Индикаторлар жүйесін құрған кезде шетелдік тәжірибе сияқты және дәл солай Қазақстан Республикасы статистикалық және зерттеу ұйымдарының да тәжірибесі пайдаланылатын болады. Индикаторлар және метриктің түрлі жүйелерін салыстыру талдауы базасында Қазақстан Республикасының ерекшелігіне сәйкес келетін ең осындай индикаторларды талдау мен таңдауы жүргізілетін болады.
Индикаторлар жүйесі сол немесе өзге де азаматтар мен кәсіпорындардың АКТ қамтамасыз етілуін, және АКТ пайдаланудағы тиімділіктің "сапалы" көрсеткішін сипаттайтын "сандық көрсеткіштерді" ұстайтын болады, мысалы ЭҮ қызметтерінің сенім деңгейі немесе қолайлылығы.
Барлық индикаторлар қосымша сандық және сапалық көрсеткіштерді ұстайтын болады, онымен үнемі мониторинг пен бақылау жүргізілетін болады. Осы көрсеткіштерді өлшеу базасында АКТ дамуының тиімділігі мен өнімділігін, атап айтқанда Қазақстан Республикасында ЭҮ бағдарламаларын талдау жүзеге асырылатын болады.
АКТ тұтыну көрсеткіштерінің үнемі бағалауы қажет - әсіресе АКТ халықпен пайдалануда. Әсіресе ақпараттық желілерге қол жеткізілімді халықпен пайдалануды және осы қол жеткізілімді қамтамасыз ету негізгі проблемаларын, сондай-ақ провайдерлердің есебі мен Интернеттің аудиторларын толық зерделеу. Интернет және қазіргі байланыс құралдары бойынша нақты статистикалық ақпараттың болмауы Қазақстандағы бар көрсеткіштер жүйесінің бірден-бір басты кемшілігі болып ұсынылады.
ЭҮ тиімділігін бағалау
ЭҮ тиімділігін бағалау индикаторларға және ЭҮ көрсеткіштеріне басқа да осындай бағдарламаларымен жалпы немесе жеке көрсеткіштерімен салыстырмалы талдау өткізуді білдіреді. ЭҮ бағдарламасы тиімділігінің негізін анықтайтын, қолда бар автоматтандырылған мемлекеттік қызметтердің сапалық деңгейін анықтайтын, үш негізгі өлшемдері:
берілген ақпараттар мен сервистерге пайдаланушылармен талап етушілік;
пайдаланушылар үшін ақпараттарға қол жеткізілімділік деңгейі;
электрондық түрде қызметтер беруге мемлекеттік органдардың даярлық деңгейі ерекшелейді.
Бұл ретте ЭҮ қызметтерін іске асыруға даярлығын бағалау талдаудың бес өлшемдерінен:
АКТ инфрақұрылымы;
АКТ-ға мемлекеттік органдарының қол жеткізуі;
АКТ-ға халық пен бизнестің қол жеткізуі;
адамзат капиталы (білім деңгейі, АКТ пайдалану дағдылары, Интернет пен ЭҮ қызметтерін пайдалануды дәлелдеу);
нормативтік құқықтық база жинақталуы тиіс.
Азаматтар мен ұйымдардың мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылы орталық деңгейдегі сияқты және жергілікті атқару органдарында да жүзеге асырылатынын ескере отырып, Бағдарлама шеңберінде орталық сияқты және жергілікті деңгейде де ЭҮ енгізілу тиімділігі мен өнімділігін бағалау әдістемесін әзірлеу және жетілдіру жоспарлануда.
Бағдарлама шеңберінде сандық сияқты және дәл солай сапалық индикаторды қосатын ЭҮ көрсеткіштерін бағалау және мониторинг жүйесі әзірленетін және енгізілетін болады. Осы жүйе ЭҮ Бағдарламасын іске асырудың мониторингі мен бақылауы бойынша біртұтас, объективті және тиімді тетігін қамтамасыз етеді.

5.7. Создание системы мониторинга и контроля
состояния и развития ЭП
Оценка эффективности ЭП в частности невозможна без разработки системы индикаторов развития ИКТ в целом. Построение эффективной системы индикаторов развития ИКТ является гарантией успешного мониторинга и контроля реализации программ в области информатизации в Республике Казахстан. Система индикаторов состояния и развития ИКТ в Казахстане находится на стадии начального формирования.
Система индикаторов состояния и развития ИКТ
При создании системы индикаторов будет использован как зарубежный опыт, так и опыт статистических и исследовательских организаций Республики Казахстан, результаты маркетинговых мероприятий. На базе сравнительного анализа различных систем индикаторов и измерителей, будет проведен анализ и отбор таких индикаторов, которые наиболее адекватно соответствуют специфике Республики Казахстан.
Система индикаторов будет содержать количественные показатели, характеризующие, например, обеспеченность ИКТ тех или иных категорий граждан или предприятий, и качественные показатели эффективности использования ИКТ, например, уровня доверия или удобства услуг ЭП.
Все индикаторы будут содержать дополнительные количественные и качественные показатели, по которым будет проводиться постоянный мониторинг и контроль. На базе измерений данных показателей, будет осуществляться анализ эффективности и продуктивности развития ИКТ, в частности программы ЭП, в Республике Казахстан.
Необходима постоянная оценка показателей потребления ИКТ - в особенности использования ИКТ населением. Особенно важно детальное изучение использования населением доступа к информационным сетям и основных проблем обеспечения данного доступа, а также учет провайдеров и аудитории Интернет. Отсутствие подробной статистической информации по Интернет и современным средствам связи представляется одним из главных недостатков существующей системы показателей в Казахстане.
Оценка эффективности ЭП
Оценка эффективности ЭП означает проведение сравнительного анализа индикаторов и показателей ЭП с другими подобными программами в целом или показателями в частности. Выделяют три ключевых критерия, определяющих качественный уровень имеющихся автоматизированных государственных услуг, определяющих основу эффективности программы ЭП:
востребованность пользователями предоставляемой информации и сервисов;
уровень доступности информации для пользователей;
уровень готовности государственных органов к предоставлению услуг в электронном виде.
При этом оценка готовности к реализации услуг ЭП должна складываться из анализа пяти критериев:
ИКТ инфраструктура;
доступ государственных органов к ИКТ;
доступ к ИКТ населения и бизнеса;
человеческий капитал (уровень образования, навыки использования ИКТ, мотивация использовать Интернет и услуги ЭП);
нормативная правовая база.
Учитывая, что взаимодействие граждан и организаций с ГО осуществляется как на уровне центральных, так и местных исполнительных органов, в рамках Программы планируется разработать и усовершенствовать методологию оценки эффекта и продуктивности от внедрения ЭП как на центральном, так и на местном уровнях.
В рамках Программы будет разработана и внедрена система оценки и мониторинга показателей ЭП, включающей как количественные, так и качественные индикаторы, оценку показателей ожидаемых результатов реализации Программы. Данная система обеспечит целостный, объективный и эффективный механизм по мониторингу и контролю реализации Программы ЭП, повышение прозрачности деятельности ГО.

6. Қажетті ресурстар мен каржыландыру көздері
Бағдарламаны қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджет, сондай-ақ бюджеттен тыс көздер қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.
Жоспарланған іс-шаралар бойынша сараптамалық бағалау және іске асырылатын ақпараттық жүйелер бойынша есептер негізінде мемлекеттік секторда қаржы ресурстарының жалпы көлемі:
2008 жылға арналған республикалық бюджет қаражатынан 22952853 теңгені, оның ішінде Республикалық Бюджеттік Комиссиясымен 2008 жылға  13053606 теңгені, 2009 жылға 7822020 теңгені, 2010 жылға 2077227 теңгені құрайды.
Тиісті бюджеттен қаржыландыру көлемінің өзгеру бөлігінде Бағдарламаға түзетулер енгізу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын болады. Бағдарламаның іс-шаралар жоспарымен қарастырылған, бірақ алдын ала талдауды талап ететін 2009 және 2010 жылдарға арналған нақты жобаларды қаржыландыру көлемі белгіленген бюджеттік заңнамалық тәртіпте бекітілген техникалық-экономикалық негіздемелермен анықталатын болады.
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен.
7. Бағдарламадан күтілетін нэтижелер мен индикаторлары
Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде мынадай нәтижелер күтіледі:
мемлекеттік ресурстарды басқарудың тиімділігін 20 % дейін арттыру;
автоматтандырылған мемлекеттік қызметтерді көрсеткен кезде болады:
мемлекеттік ресурстарды басқару үдерістерінің мөлдірлігін арттыру және автоматтандырылған мемлекеттік қызметтерді 30 % дейін көрсету;
шағымдар санын 90 % дейін қысқарту;
қызметтер көрсету нәтижесінің күту уақытын 50 % дейін қысқарту;
әлеуметтік-маңызды электрондық қызметтер 14 санат бойынша, аса талап етілетін бизнес үшін - 8 санат бойынша, мемлекеттік ресурстарды басқарудың тиімділігіне жету үшін - 4 санат бойынша көрсетілетін болады;
электрондық мемлекеттік қызметтерді құрған кезде жеке және заңды тұлғалардың конституциялық құқығы мен еркіндігін қорғау үшін қазіргі құқықтық база қамтамасыз етілетін болады;
МО ақпараттандыруға бөлінген бюджеттік қаражатты пайдаланудың тиімділігі 30 % дейін артатын болады;
Қазақстан Республикасының барлық қалаларын, сондай-ақ аудан орталықтарын қамтитын "электрондық үкімет" инфрақұрылымы кеңейтілетін болады, 2008 жылдың аяғына қарай нүктелердің жалпы саны кемінде 200-дей болады;
ресурстарды басқарудың мемлекеттік автоматтандырылған жүйесі пилоттық аймаққа енгізілетін болады;
Қазақстан Республикасы ұлттық сәйкестендіру жүйесінің ашық кілттер инфрақұрылымы құрылатын болады;

6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Финансирование Программы будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета, а также внебюджетных источников.
На основании экспертных оценок по планируемым мероприятиям и расчетам по реализуемым информационным системам в государственном секторе общий объем финансовых ресурсов составит:
из средств республиканского бюджета - не менее 22952853 тысяч тенге, в том числе на 2008 год - 13053606 тысяч тенге, на 2009 год - 7822020 тысяч тенге, на 2010 год - 2077227 тысяч тенге.
Внесение корректировок в Программу в части изменения объемов финансирования из соответствующего бюджета будет осуществляться в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан. Объемы финансирования конкретных проектов на 2009 и 2010 годы, предусмотренных планом мероприятий Программы, но требующих предварительного анализа, будут определяться технико-экономическими обоснованиями, утверждаемыми в установленном бюджетным законодательством порядке.
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.03.2009 № 452.
7. Ожидаемые результаты и индикаторы Программы
В результате реализации Программы ожидаются следующие результаты:
повышение эффективности управления государственными ресурсами до 20 %;
при оказании автоматизированных государственных услуг будет:
повышение прозрачности процессов управления государственными ресурсами и оказания автоматизированных государственных услуг до 30 %;
сокращение количества жалоб на 90 %;
сокращение до 50 % времени ожидания результата оказания услуги;
будут оказываться социально-значимые электронные услуги по 14 категориям, наиболее востребованные для бизнеса - по 8 категориям, для достижения эффективности государственного управления ресурсами - по 4 категориям;
будет обеспечена современная правовая база для защиты конституционных прав и свобод физических и юридических лиц при оказании электронных государственных услуг;
будет повышена на 30 % эффективность использования бюджетных средств, выделяемых на информатизацию ГО;
будет расширена инфраструктура "электронного правительства", охватывающая все города Республики Казахстан, а также районные центры, общее количество точек к концу 2008 года будет составлять не менее 200;
будет внедрена государственная автоматизированная система управления ресурсами в пилотной зоне;
будет построена инфраструктура открытых ключей национальной идентификационной системы Республики Казахстан;
будет создана система национального электронного учета;

2008 жылы "электрондық үкімет" төлем шлюзі өнеркәсіптік пайдалануға енгізілетін болады, 2010 жылы транзакциялық қызметтердің саны автоматтандырылған интерактивтік қызметтердің санынан 70% - дейін жеткізілетін болады.
Қазақстан Республикасының
"электрондық үкімет"
дамытудың 2008-2010 жылдарға
арналған бағдарламасына
қосымша
N
Функционалдық
санаттардың
атаулары
ХҚО арқылы
мемлекеттік
қызметтер
көрсетудің
мақсатқа
орнықтылығы
Мемлекеттік қызмет-
терді автоматтан-
дырудың әлеуеттік
артықшылығы
1
2
3
4
Мемлекеттік қызметтердің функционалдық санаттары
(типтері)
1
Анықтамалар беру
Бөлігінде ескі
және жақсы
құрылымданған
стандарттық
қызметтердің
(үдерістердің)
мақсатқа
орындылығы
Баспа шығындарын
азайту, қағаз
құжаттарды сақтау
және тасымалдау.
Азаматтардан түсетін
ақпараттар сұраулары-
ның санын азайту
және демек шығындарды
азайту.
2
Кеңес беру
Бөлігінде ескі
және жақсы
құрылымданған
стандарттық
қызметтердің
(үдерістердің)
мақсатқа
орындылығы
Қайта орындалатын
жұмыстарды азайту.
Кеңес беру үдерісте-
рін іске асыру
уақытын азайту.
3
Есеп беруді
қабылдау
G4В немесе G4G
қызметтерінің
типтері сияқты
мақсатқа сай емес
Көлікке шығындарды
азайту, ақпаратты
басқару үдерістерін
жақсарту және
жылдамдату.
4
Төлемдерді,
салықтарды және
т.б. қабылдау
Баламалы аса
тиімді тетіктер
мақсатқа сай емес
бар
Үдерістерді
жылдамдату.
5
Мемлекеттік тіркеу
Ескі және жақсы
құрылымданған
стандарттық
қызметтердің
(үдерістердің)
бөлігінде мақсатқа
орындылығы.
Әкімшілік рәсімдерді
жылдамдату, мөлдірлі-
гін қамтамасыз ету.
6
Есептік тіркеу
Ескі және жақсы
құрылымданған
стандартгық
қызметтердің
(үдерістердің)
бөлігінде мақсатқа
орындылығы
Әкімшілік рәсімдерді
жылдамдату, мөлдірлі-
гін қамтамасыз ету.
7
Рұқсат беру
Ескі және жақсы
құрылымданған
стандартгық
қызметтердің
(үдерістердің)
бөлігінде мақсатқа
орындылығы
Әкімшілік
процедураларды
жылдамдату, мөлдірлі-
гін қамтамасыз ету.
8
Шағымдарды,
өтініштерді, тап-
сырыстарды және
сұрауларды қабыл-
дау мен өңдеудің
жалпы рәсімдері
Мақсатқа сай
Ведомстволармен
ақпаратты өңдеу
уақытын үнемдеу.
Сәйкессіздік пен
тоғыспаушылықты қос-
пау есебінен үдеріс-
терді жылдамдату.
9
Қаржылық және
әлеуметтік көмек
Мақсатқа сай
Үдерістерді жылдам-
дату. Қайта көмек
көрсету жағдайларын
(алаяқтықты) болдыр-
мау
10
Басқа (қадағалау,
бақылау, ведомст-
воаралық өзара
іс-қимыл және
т.б.)
G4G қызметтерінің
түрі сияқты
мақсатқа сай емес
Іссапарларға шығын-
дарды, логистикаға,
коммуникацияға
(факстерге, телефон-
мен сөйлесулерге)
шығындарды азайту.
Үйлестіру (мәжіліс
және басқалар)
жөніндегі қызметке
шығындарды азайту.
Әкімшілік рәсімдерді,
демек қызметшілердің
жүктемеден азайту.
N
р/н
Санаттарының атауы
G4С мемлекеттік қызметтерінің базалық санаттары
1
Азаматтардың хал-ахуалының актілерін тіркеу (тууы, неке,
қайтыс болғаны);
2
Құжаттарды (төлқұжаттарды, жеке куәліктерді, жүргізуші
куәліктерді және т.б.) рәсімдеу;
3
Тұрғылықты жері және/немесе уақытша тұрған жері бойынша
жеке тұлғаларды тіркеу, мекен-жайының ауысуы туралы
мәлімдеме;
4
Меншікті (жылжитын және жылжымайтын мүліктерді) тіркеу
және онымен операциялар;
5
Жұмысқа орналасу;
6
Салық салу субъектілері мен объектілерін тіркеу,
анықтамалар беру;
7
Табыстар, салықтық есептілік туралы декларацияларды
қабылдау;
8
Жеке тұлғаларға тауарларды кедендік рәсімдеу;
9
Әлеуметтік қауіпсіздікті (әлеуметтік сақтандыруды және
әлеуметтік қамтамасыз етуді) қамтамасыз ету;
10
Жалпы қол жеткізілімді электрондық кітапханалардың
қызметтері;
11
Әртүрлі рұқсаттар алу;
12
Медициналық қызметтер (азаматтарға қажетті медициналық
ақпараттар беру, дәрігер-мамандармен кеңестер, дәрі-дәрмек
препараттарының дерекқорлары, емханада немесе ауруханада
дәрігердің алғашқы қабылдауына жазылу, медициналық
сақтандыру);
13
Білім қызметтері (оқу орнына түсуге өтініш беру, шәкіртақы
алу, қашықтан оқытуды ұйымдастыру, электрондық тестілеу).
14
Әртүрлі төлемдер жүргізу, оның ішінде ақылы мемлекеттік
қызметтер көрсету үшін
3) G4B мемлекеттік қызметтерінің базалық санаттары
N
р/н
Санаттарының атауы
G4B мемлекеттік қызметтерінің базалық санаттары
1
Компанияларды тіркеу (қайта тіркеу);
2
Уәкілетті ұйымнан жобалық құжаттамаға рұқсат және келісім
алу (экология, құрылыс, табиғи ресурстарды пайдалану);
3
Мемлекеттік органдармен берілетін әртүрлі лицензияларды,
рұқсаттарды, анықтамаларды алу және ұзарту;
4
Электрондық мемлекеттік сатып алуларды конкурстық негізде
ұйымдастыру;
5
Салықтық есептілікті беру, тіркеу, анықтамаларды беру;
6
Заңды тұлғаларға тауарларды кедендік рәсімдеу;
7
Статистикалық агенттік үшін есептерді даярлау және беру;
8
Анықтамаларды беру
4) G4G ресурстарды басқарудың мемлекеттік функцияларының
(қызметтерінің) базалық санаттары

будет внедрен в промышленную эксплуатацию платежный шлюз ЭП в 2008 году, количество транзакционных услуг будет доведено до 70 % от числа автоматизированных интерактивных услуг в 2010 году.
Приложение
к Программе развития
"электронного правительства"
Республики Казахстан
на 2008-2010 годы
1. Функциональные категории (типы)
государственных услуг
N
Наименование
функциональ-
ных,
категорий
Целесообразность
оказания
государственных
услуг через ЦОН
Потенциальные
преимущества
автоматизации
государственных услуг
1
2
3
4
1
Выдача
справок
Целесообразно в
части рутинных и
хорошо структу-
рированных
стандартных
услуг
(процессов)
Уменьшение затрат на
печать, хранение и
транспортировку
бумажных документов.
Уменьшение количества
запросов информации
от граждан и,
следовательно,
уменьшение затрат.
2
Консульти-
рование
Целесообразно в
части рутинных и
хорошо структу-
рированных
стандартных ус-
луг (процессов)
Уменьшение повторно
выполняемых работ.
Уменьшение времени
реализации процессов
консультирования.
3
Прием
отчетности
Нецелесообразно,
так как тип
услуги G4B или
G4G
Уменьшение затрат на
транспорт, улучшение
и ускорение процессов
управления
информацией.
4
Прием
платежей,
налогов и
т.п.
Нецелесообразно,
существуют
альтернативные
более
эффективные
механизмы
Ускорение процессов.
5
Государс-
твенная
регистрация
Целесообразно в
части рутинных и
хорошо структу-
рированных
стандартных ус-
луг (процессов)
Ускорение
административных
процедур, обеспечение
прозрачности.
6
Учетная
регистрация
Целесообразно в
части рутинных и
хорошо структу-
рированных
стандартных ус-
луг (процессов)
Ускорение
административных
процедур, обеспечение
прозрачности.
7
Выдача
разрешений
Целесообразно в
части рутинных и
хорошо структу-
рированных
стандартных ус-
луг (процессов)
Ускорение
административных
процедур, обеспечение
прозрачности.
8
Общие
процедуры
приема и
обработки
жалоб,
заявлений,
заявок и
запросов
Целесообразно
Экономия времени
обработки информации
ведомствами.
Ускорение процессов
за счет исключения
несоответствия и
нестыковок.
9
Финансовая и
социальная
помощь
Целесообразно
Ускорение процессов.
Исключение случаев
повторного оказания
помощи
(мошенничества).
10
Другое
(надзор,
контроль,
межведом-
ственное
взаимодейст-
вие и т.п.)
Нецелесообразно,
так как тип
услуги G4G
Уменьшение затрат на
командировки, затрат
на логистику,
коммуникации (факсы,
телефонные разговоры).
Уменьшение затрат на
деятельность по
координации (совещания
и пр.). Ускорение
административных
процедур, следователь-
но, нагрузки на
служащих.
2. Базовые категории государственных услуг G4C
п/п
Наименование категории
1
Регистрация актов гражданского состояния
(рождение, брак, смерть);
2
Оформление документов (паспортов,
удостоверений личности, водительских
удостоверений, и т.д.);
3
Регистрация физических лиц по месту
жительства и/или временного проживания,
извещение о перемене адреса;
4
Регистрация собственности (движимого и
недвижимого имущества) и операции с ней;
5
Услуги по трудоустройству;
6
Регистрация субъектов и объектов
налогообложения, выдача справок;
7
Прием деклараций о доходах, налоговой
отчетности;
8
Таможенное оформление товаров физическим
лицам;
9
Обеспечение социальной безопасности
(социального страхования и социального
обеспечения);
10
Услуги общедоступных электронных библиотек;
11
Получение различных разрешений;
12
Медицинские услуги (предоставление
необходимой медицинской информации
гражданам, консультации с
врачами-специалистами, база данных
лекарственных препаратов, запись на
первичный прием к врачу в поликлинику или
больницу, медицинское страхование);
13
Образовательные услуги (подача заявлений на
поступление в учебное заведение, получение
стипендии, организация дистанционного
обучения, электронное тестирование);
14
Проведение различных платежей, в том числе
за оказание платных государственных услуг.
3. Базовые категории государственных услуг G4B
п/п
Наименование категории
1
Регистрация (перерегистрация) компаний;
2
Получение разрешений и согласований
проектной документации от уполномоченных
организаций (экология, строительство,
использование природных ресурсов);
3
Получение и продление различных лицензий,
разрешений, справок, выдаваемых
госорганами;
4
Услуги по осуществлению электронной
торговли;
5
Предоставление налоговой отчетности,
регистрация, выдача справок;
6
Таможенное оформление товаров юридическим
лицам;
7
Подготовка и подача отчетов для
статистического агентства;
8
Выдача справок
4. Базовые категории государственных функций
(услуг) G4G управления ресурсами

Ескерту. 4-кестеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.31 № 2321 Қаулысымен.
N
р/н
Санаттарының атауы
G4G ресурстарды басқарудың мемлекеттік функцияларының
(қызметтерінің) базалық санаттары
1
Кадрларды басқару жөніндегі қызметтер
2
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.31 № 2321 Қаулысымен.
3
Жоспарлау және бюджеттеу жөніндегі қызметтер
4
Конкурстық негізде электрондық мемлекеттік сатып алуды
ұйымдастыру
8. Қазақстан Республикасының "электрондық үкімет" дамытудың

Сноска. Таблица 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2009 № 2321.
п/п
Наименование категории
1
Услуги по управлению кадрами
2
Исключена постановлением Правительства РК от 31.12.2009 № 2321
3
Услуги по планированию и бюджетированию
4
Организация электронных государственных
закупок на конкурсной основе
8. План мероприятий
по реализации Программы развития "электронного правительства"

2008-2010 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру
жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. 8-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.09.24 N 883, 2008.10.22 N 979, 2009.03.31 N 452, 2009.12.31 № 2321 Қаулыларымен.
N
р/с
Іс-шаралар
Аяқталу
нысаны
Жауапты
орындаушылар
Орындалу
мерзімі
Болжамды
шығыстары
(мың теңге)
Қаржы-
ландыру
көзі
1
2
3
4
5
6
7
1. Ресурстарды басқарудың мемлекеттік жүйесін құру
1
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен
2
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен
3
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен
4
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен
5
"Мемлекеттік
меншік тізілімі"
ақпараттық
жүйесін дамыту
АБА-ға
ақпарат
Қаржы-
мині
жыл
сайын
4-тоқ-
сан
2008 -
20000;
2009 -
25000;
2010 -
ТЭН
сәйкес
***
РБ
6
"Электрондық
мемлекеттік сатып
алу" ақпараттық
жүйесін дамыту
АБА-ға
ақпарат
Қаржы-
мині
жыл
сайын
4-тоқ-
сан
2008*
2009 - 391841;
2010 -
70070
РБ
7
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.31 № 2321 Қаулысымен.
8
Қазақстан
Республикасы
Премьер-Министрі
үшін Ахуалдық
орталықты құру
Ахуалдық орталықты өндірістік пайдалануға енгізу актісі
ПМК, ҰАТ
АҚ (ке-
лісім
бойынша)
2010
жылғы
4-тоқ-
сан
2008*
2010 -
200128
2. Мемлекеттік қызметтердің базалық санаттарын автоматтандыру
1.
Автоматтандырылған мемлекеттік қызметтерді берудің кешендік
жүйесін құру және дамыту
1.1
Мемлекеттік
органдар үшін
электрондық
қызметтердің
порталы мен
интранет-порталын
дамыту
Қазақс-
тан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
АБА,
мүдделі
мемлекеттік
органдар
жыл
сайын
4-тоқ-
сан
2008 - 93597;
2009 -
99778
2010 -
талап
етіл-
мейді
РБ
1.2
Халыққа қызмет көрсету орталықтары үшін БАЖ құру
Қазақс-
тан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
АБА, Әділетмині, мүдделі мемлекеттік органдар
2010
жылғы
4-тоқ-
сан
2008 - 1074500;
2009 -
870000;
РБ
2
"КААЖ" және "Электрондық кеден" ақпараттық жүйесін құру
АБА-ға
ақпарат
Қаржы-
мині
Жыл сайын 4-тоқсан
2008 - 1260756;
2009 - 733758;
2010 - 500000;
РБ
3
Е-Салықтар ААЖ құру және дамыту
3.1
Салық заңнамасының өзгеруіне байланысты салық органдарының ақпараттық жүйелерін жаңғырту
АБА-ға
ақпарат
Қаржы-
мині
Жыл
сайын
4-тоқ-
сан
2008 - 3164943;
2009 - 1270435;
2010 - 607392
РБ
3.2
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен.
4
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен.
4.1
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен.
4.2
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен.
5
Е-Статистиканы дамыту
5.1
Е-Статистиканы
дамытуға ТЭН
әзірлеу
АБА-ға
ақпарат
СА
2009
жылгы
1-тоқ-
сан
2008*
2009**
РБ
5.2
Е-Статистика БАЖ
дамыту
АБА-ға
ақпарат
СА
2009-
2010
жылдар
4-тоқ-
сан
2009 -
ТЭН
сәйкес
***
2010 -
ТЭН
сәйкес
***
РБ
6
ІІМ ведомствалық ақпараттандыру
6.1
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен.
6.2
"Бақылау"
автоматтандырылған
ақпараттық-іздеу
жүйесін құру
АБА-ға
ақпарат
ІІМ
2010
жылғы
4-тоқсан
2008*
2009**
2010**
РБ
6.3
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен.
6.4
ҚР ІІМ деректерді
беру желісін
жаңалау және
дамыту
АБА-ға
ақпарат
ІІМ
2010
жылғы
4-тоқсан
2008*
2009**
2010**
РБ
6.5
Қазақстан
Республикасы Ішкі
істер министрлігі-
нің Веб-порталын
құру
АБА-ға
ақпарат
ІІМ
2010
жылғы
4-тоқсан
2008 -
талап
етіл-
мейді;
2009**
2010**
РБ
6.6
"Персоналды
басқару" автомат-
тандырылған
ақпараттық жүйені
енгізу
АБА-ға
ақпарат
ІІМ
2010
жылғы
4-тоқсан
2008 -
талап
етіл-
мейді
РБ
7
Е-әлеуметтік қамтамасыз етуді дамыту
7.1
Е-әлеуметтік
қамтамасыз ету ААЖ
құруға және
дамытуға ТЭН
әзірлеу
АБА-ға
ақпарат
Еңбек-
мині
2008
жылғы
2-тоқсан
2008*
РБ
7.2
Е-әлеуметтік
қамтамасыз ету ААЖ
құру және дамыту
АБА-ға
ақпарат
Еңбек-
мині
2010
жылғы
4-тоқсан
2008*
2009 -
ТЭН
сәйкес
***
2010 -
ТЭН
сәйкес
***
РБ
8
Е-жұмысқа орналастыру дамыту
8.1
Е-жұмысқа
орналастыру БАЖ
құру және дамыту
үшін ТЭН әзірлеу
АБА-ға
ақпарат
Еңбек-
мині
2010
жылғы
4-тоқсан
2008*
2009 -
ТЭН
сәйкес
***
2010 -
ТЭН
сәйкес
***
РБ
8.2
Е- жұмысқа
орналастыру БАЖ
құру және дамыту
АБА-ға
ақпарат
Еңбек-
мині
2010
жылғы
4-тоқсан
2008*
2009 -
ТЭН
сәйкес
***
2010 -
ТЭН
сәйкес
***
РБ
9
Меморгандар үшін хостинг қызметтерін көрсету үшін серверлік
интернет-платформалар құру
9.1
Меморгандар үшін
хостинг қызметте-
рін керсету үшін
серверлік интернет
-платформалар
құруға ТЭН әзірлеу
АБА-ға
ақпарат
АБА және
мемор-
гандар
2008
жылғы
2-тоқсан
2008*
РБ
9.2
Хостинг қызметте-
рін көрсету үшін
серверлік интер-
нет-платформалар
құру
АБА-ға
ақпарат
АБА және
мемор-
гандар
жыл
сайын
4-тоқсан
2008 -
талап
етіл-
мейді;
2009 - 734054
2010**
РБ
10
е-Аgriculuture
бірыңғай автомат-
тандырылған
жүйесін құру
Қазақс-
тан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
АШМ
жыл
сайын
4-тоқсан
2008 - 401435
2009 - 414135
2010 - 269713
РБ
11
"Электрондық
үкімет" шеңберінде
қазіргі ақпараттық
технологиялардың
базасында
Қазақстан
Республикасының
жер қойнауын
пайдалануды (БМБЖ)
басқарудың бірың-
ғай мемлекеттік
жүйесін құру
ҚР ЖҚ
БМБЖ
ақпарат-
тық
жүйесі
ЭМРМ,
АБА,
ЭБЖМ,
Қаржы-
мині,
Еңбек-
мині,
Қорша-
ғанор-
тамині,
ДСМ,
ИСМ, БҒМ
2010
жылғы
4-тоқсан
2008 - 58250;
2009 - 183421;
2010 -

Республики Казахстан на 2008-2010 годы
Сноска. Раздел 8 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.09.2008 N 883; от 22.10.2008 N 979; от 31.03.2009 № 452; от 31.12.2009 № 2321.
N
п/п
Мероприятия
Форма
завершения
Ответ-
ствен-
ные
испол-
нители
Сроки
испол-
нения
Пред-
пола-
гаемые
расходы
(тыс.
тенге)
Источ-
ники
финан-
сиро-
вания
1. Создание государственной автоматизированной
системы управления ресурсами
1 - 4
Исключены постановлением Правительства РК от 31.03.2009 № 452
5
Развитие
информационной
системы "Реестр
государственной
собственности"
Информация в
АИС
МФ
4
квартал
ежегодно
2008 -
20000;
2009 -
25000;
2010 -
Согласно
ТЭО***
РБ
6
Развитие
информационной
системы
"Электронные
государственные
закупки"
Информация в
АИС
МФ
4
квартал
ежегодно
2008*;
2009 -
391841;
2010 -
70070
РБ
7
Исключена постановлением Правительства РК от 31.12.2009 № 2321
8
Создание
Ситуационного
центра для
Премьер-
министра
Республики
Казахстан
Акт ввода в
промышленную
эксплуатацию
Ситуационного
центра
КПМ,
АО НИТ
(по
согла-
сова-
нию)
4
квартал
2010
года
2008*;
2010 -
200128
РБ
2. Автоматизация базовых категорий государственных услуг
1
Создание и развитие комплексной системы предоставления
автоматизированных государственных услуг
1.1
Развитие
портала
электронных
услуг и
интранет-
портала для
государственных
органов
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС,
заин-
тересо-
ванные
госу-
дарст-
венные
органы
4
квартал
ежегод-
но
2008 -
93597;
2009 -
99778;
2010 -
Не тре-
буются
РБ
1.2
Создание ИИС
для Центров
обслуживания
населения
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС,
МЮ,
заин-
тересо-
ванные
госу-
дарст-
венные
органы
4
квартал
2010
года
2008 -
1074500;
2009 -
870000;
РБ
2
Создание инфор-
мационной
системы «ТАИС»
и «Электронная
таможня»
Информация в
АИС
МФ
4
квартал
ежегодно
2008 -
1260756;
2009 -
733758;
2010 -
500000
РБ
3
Создание и развитие ИИС е-Налоги
3.1
Модернизация
информационных
систем
налоговых
органов,
связанных с
изменением
налогового
законодатель-
ства
Информация в
АИС
МФ
4
квартал
ежегодно
2008 -
3164943;
2009 -
1270435;
2010 -
607392
РБ
3.2
Исключена постановлением Правительства РК от 31.03.2009 № 452
4 -
4.2
Исключены постановлением Правительства РК от 31.03.2009 № 452
5
Развитие е-Статистика
5.1
Разработка ТЭО
на развитие ИИС
е-Статистика
Информация в
АИС
АС
1
квартал
2009
года
2008*;
2009**
РБ
5.2
Развитие ИИС
е-Статистика
Информация в
АИС
АС
4
квартал
2009-
2010
годы
2009 -
Согласно
ТЭО***;
2010 -
Согласно
ТЭО***
РБ
6
Ведомственная информатизация МВД
6.1
Исключена постановлением Правительства РК от 31.03.2009 № 452
6.2
Создание
Автоматизиро-
ванной
информационно-
поисковой
системы
"Контроль"
Информация в
АИС
МВД
4
квартал
2010
года
2008*;
2009**;
2010**
РБ
6.3
Исключена постановлением Правительства РК от 31.03.2009 № 452
6.4
Модернизация и
развитие сети
передачи данных
МВД РК
Информация в
АИС
МВД
4
квартал
2010
года
2008*;
2009**;
2010**
РБ
6.5
Создание
ведомственного
веб-портала МВД
Информация в
АИС
МВД
4
квартал
2010
года
2008 -
Не тре-
буются;
2009**
2010**
РБ
6.6
Внедрение
автоматизиро-
ванной
информационной
системы
"Управление
персоналом"
Информация в
АИС
МВД
4
квартал
2010
года
2008 -
Не тре-
буются
2009**
2010**
РБ
7
Развитие е-Собес
7.1
Разработка ТЭО
на создание и
развитие ИИС
е-собес
Информация в
АИС
МТСЗН
2
квартал
2008
года
2008*
РБ
7.2
Создание и
развитие ИИС
е-собес
Информация в
АИС
МТСЗН
4
квартал
2010
года
2008*;
2009 -
Согласно
ТЭО***
2010 -
Согласно
ТЭО***
РБ
8
Развитие е-Трудоустройство
8.1
Разработка ТЭО
на создание и
развита е-
трудоустройств
Информация в
АИС
МТСЗН
4
квартал
2010
года
2008*;
2009 -
Согласно
ТЭО***
2010 -
Согласно
ТЭО***
РБ
8.2
Создание и
развитие ИИС е-
трудоустройство
Информация в
АИС
МТСЗН
4
квартал
2010
года
2008*;
2009 -
Согласно
ТЭО***
2010 -
Согласно
ТЭО***
РБ
9
Создание серверной интернет-платформы для оказания услуг
хостинга для госорганов
9.1
Разработка ТЭО
на создание
серверной
интернет-
платформы для
оказания услуг
хостинга для
госорганов
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС и
заин-
тере-
сован-
ные
гос-
органы
2
квартал
2008
года
2008*
РБ
9.2
Создание
серверной
интернет-
платформы для
оказания услуг
хостинга
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС и
заин-
тере-
сован-
ные
гос-
органы
4
квартал
ежегод-
но
2008 -
Не тре-
буются
2009 -
734054
2010**
РБ
10
Создание единой
автоматизиро-
ванной системы
е-Agriculture
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МСХ
4
квартал
ежегод-
но
2008 -
401435;
2009 -
414135;
2010 -
269713
РБ
11
Создание Единой
государственной
системы управ-
ления недро-
пользованием
Республики
Казахстан
(ЕГСУ) на базе
современных
информационных
технологий в
рамках
"электронного
правительства"
Информацион-
ная система
ЕГСУ НП РК
МЭМР,
АИС,
МЭБП,
МФ,
МТСЗН,
МООС,
МЗ,
МИТ,
МОН
4
квартал
2010
года
2008 -
58250;
2009 -
183421;
2010 -

3. ЭҮ базалық инфрақұрылымын дамыту және қол жеткізу
тетіктері
1
Қазақстан
Республикасының
облыстық және
аудандық орталық-
тарын қамтитын,
мемлекеттік
органдар үшін
деректерді берудің
қорғалған арнала-
рын ұйымдастыру
жолымен МО БКО
дамыту
АБА-ға
ақпарат
АБА, жергілікті атқарушы органдар, "Зерде" АҚ" (келісім бойынша)
жыл
сайын
4-тоқсан
2008 -
4 672
436,0;
2009 -
ҚЭН/ТЭН
сәйкес
***
2010 -
ҚЭН/ТЭН
сәйкес
***
РБ
2
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен.
3
Ұлттық геоақпараттық жүйені құру
3.1
Мемлекеттік жер
кадастрының
автоматтандырылған
ақпараттық жүйесін
құру
АБА-ға
ақпарат
ЖРА
жыл
сайын
4-тоқсан
2008 - 556781;
2009 -
талап
етіл-
мейді
2010 -
талап
етіл-
мейді
РБ
3.2
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен.
3.3
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен.
4
Қазақстан
Республикасының
"электрондық
үкімет" порталы
мен шлюзін дамыту
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
АБА,
"ҰАТ" АҚ
(келісім
бойынша)
жыл
сайын
4-тоқсан
2008 - 394212;
2009 - 521000
РБ
5
"Электрондық
үкімет", "Төлем
шлюзі" автоматтан-
дырылған жүйесін
құру
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
АБА,
ҚРҰБ
(келісім
бойынша)
жыл
сайын
4-тоқсан
2008 - 170354;
2009 -
217946
РБ
6
"Электрондық
үкімет" инфрақұры-
лымын қорғау
жүйесін құру
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
АБА, ҰҚК
(келісім
бойынша)
жыл
сайын
4-тоқсан
2008 -
565065;
2009 - 102455;
2010 - 126085
РБ
4. ЭҮ базалық құрамдас бөліктерін дамыту
1
Ұлттық есепке алу жүйесін құру
1.1
е-Лицензиялау МДҚ
құру
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
АБА және
мүдделі
меморгандар
жыл
сайын
4-тоқсан
2008 - 159816; 2009 - 298700
РБ
1.2
Рұқсат берілетін
құжаттарды есепке
алу саласында
(РДБЖ) ведомство-
лық ақпараттық
жүйені құру
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
АБА
2008
жылғы
4-тоқсан
2008 - 97707;
2009 - 61000
РБ
1.3
"Электрондық
мұрағат" бірыңғай
автоматтандырылған
ақпараттық жүйесін
құру
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
МАМ,
АБА
жыл
сайын
4-тоқсан
2008*
2009 -
ТЭН
сәйкес
***
2010 -
ТЭН
сәйкес
***
РБ
2
Қазақстан Респу-
бликасы Ұлттық
сәйкестендіру
жүйесінің ашық
кілттерінің
инфрақұрылымын құру
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
АБА,
ПМК,
Әділет-
мині,
ҰҚК
(келісім
бойынша)
2008 -
2009
жылдар
4-тоқсан
2008 - 364746;
2009 - 64350;
2010**
РБ
3
Мемлекеттік
органдар үшін
куәландырушы
орталықты дамыту
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
АБА,
ПМК,
Әділет-
мині,
ҰҚК
(келісім
бойынша)
жыл
сайын
4-тоқсан
2008 -
176
950,0;
РБ
4
Ақпараттандыру
саласындагы ұлттық
оператордың
базасында коммер-
циялық ұйымдарда
куәландырушы
орталықты құру
және дамыту
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
АБА,
Әділет-
мині,
ҰАТ АҚ
(келісім
бойынша)
жыл
сайын
4-тоқсан
2008*
2009**
2010**
РБ
5
Серверлік орталықты жабдықтау
5.1
Серверлік орталық-
ты технологиялық
жабдықтау
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
АБА,
ҰҚК
(келісім
бойын-
ша), ҰАТ
АҚ
2009
жылғы
4-тоқсан
2009 - 1174943
РБ
5.2
Серверлік орталық-
ты дамыту
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
АБА,
ҰҚК
(келісім
бойынша)
жыл
сайын
4-тоқсан
2008*;
2009 - 10000;
2010 -
ТЭН
сәйкес
***
РБ
6

3. Развитие базовой инфраструктуры ЭП
и механизмов доступа
1
Развитие ETC ГО
путем организа-
ции защищенных
каналов переда-
чи данных для
государственных
органов,
охватывающих
областные и
районные центры
Республики
Казахстан
Информация в
АИС
АИС,
местные
испол-
нитель-
ные
органы,
АО
"Зерде"
(по
согла-
сова-
нию)
4
квартал
ежегод-
но
2008 -
4672436;
2009 -
Согласно
ФЭО/
ТЭО***;
2010 -
Согласно
ФЭО/
ТЭО***
РБ
2
Исключена постановлением Правительства РК от 31.03.2009 № 452
3
Создание национальной геоинформационной системы
3.1
Создание авто-
матизированной
информационной
системы Госу-
дарственного
земельного
кадастра
Информация в
АИС
АУЗР
4
квартал
ежегод-
но
2008 -
556781;
2009 -
Не тре-
буются;
2010 -
Не тре-
буются
РБ
3.2-
3.3
Исключены постановлением Правительства РК от 31.03.2009 № 452
4
Развитие
портала и шлюза
"электронного
правительства"
Республики
Казахстан
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС,
АО
"НИТ"
(по
согла-
сова-
нию)
4
квартал
ежегод-
но
2008 -
394212;
2009 -
521000
РБ
5
Создание авто-
матизированной
системы
"Платежный шлюз
"электронного
правительства"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС,
НБ РК
(по
согла-
сова-
нию)
4
квартал
ежегод-
но
2008 -
170354;
2009 -
217946
РБ
6
Создание
системы защиты
инфраструктуры
"электронного
правительства"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС
4
квартал
ежегод-
но
2008 -
565065;
2009 -
102455;
2010 -
126085
РБ
4. Развитие базовых компонентов ЭП
1
Создание компонентов национальной учетной системы
1.1
Создание ГБД е-
Лицензирование
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС,
заин-
тересо-
ванные
госу-
дарст-
венные
органы
4
квартал
ежегод-
но
2008 -
159816;
2009 -
298700
РБ
1.2
Создание
ведомственной
информационной
системы в сфере
учета
разрешительных
документов
(СУРД)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС
4
квартал
2008
года
2008 -
97707;
2009 -
61000
РБ
1.3
Создание Единой
автоматизиро-
ванной
информационной
системы
"Электронный
Архив"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МКИ,
АИС
4
квартал
ежегодно
2008 *);
2009 -
Согласно
ТЭО***;
2010 -
Согласно
ТЭО***
РБ
2
Создание
инфраструктуры
открытых ключей
национальной
идентификацион-
ной системы
Республики
Казахстан
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС,
КПМ,
МЮ,
КНБ(по
согла-
сова-
нию)
4
квартал
ежегод-
но
2008 -
364746;
2009 -
64350;
2010**
РБ
3
Развить
предоставление
услуг
удостоверяющего
центра для
государственных
органов
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС,
КПМ,
МЮ,
КНБ
(по
согла-
сова-
нию)
4
квартал
ежегод-
но
2008 -
176950;
РБ
4
Создание и
развитие
удостоверяющего
центра для
коммерческих
организаций на
базе Националь-
ного оператора
в области
информатизации
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС,
МЮ,
АО НИТ
(по
согла-
сова-
нию)
4 квартал ежегодно
2008*;
2009**;
2010**
РБ
5
Оснащение серверного центра
5.1
Техническое
оснащение
серверного
центра
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС,
КНБ
(по
согла-
сова-
нию)
АО НИТ
4
квартал
2009
года
2009 -
1174943
РБ
5.2
Развитие
серверного
центра
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС,
КНБ
(по
согла-
сова-
нию),
АО НИТ
4
квартал
ежегод-
но
2008*;
2009 -
10000;
2010 -
Согласно
ТЭО***
РБ
6

Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен.
5. "Электрондық үкімет" сәулетін әзірлеу және әлеуметтік
институттарын қалыптастыру, АКТ саласындағы стандарттардың
қорын дамыту
1
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен.
2
Санаттарға
(түрлеріне) сәйкес
порталдағы веб-
нысандары арқылы
және ХҚО арқылы
оларға қызмет
көрсетудің мақсат-
қа сайлығы,
олардың функцио-
налдық ұстау түрі
бойынша мемлекет
тік қызметтердің
жіктеуіштерін
әзірлеу
Норма-
тивтік
қүқықтық
актілер,
АБА-ға
ақпарат
Әділет-
мині, ЭБЖМ,
МҚА,
АБА,
орталық
және
жергі-
лікті
атқарушы
органдар
жыл
сайын
4-тоқсан
2008 -
талап
етіл-
мейді;
2009 -
талап
етіл-
мейді;
2010 -
талап
етіл-
мейді
Талап
етіл-
мейді
3
АКТ саласындағы
стандарттардың
қорын дамыту
Стан-
дарт-
тарды
бекіту
АБА,
ИСМ,
МАМ,
мүдделі
МО,
"ҰАТ" АҚ
(келісім
бойынша)
2010
жылғы
4-тоқсан
2008*;
2009 — 15000
РБ
4
е-үкімет инфрақұ-
рылымен е-әкімдік-
тердің ықпалдасты-
рылған инфрақұры-
лымы жөніндегі
іс-шаралар кешенін
іске асыру
Норма-
тивтік
құкықтық
актілер,
АБА-ға
ақпарат
АБА,
ЖАО,
ҰАТ АҚ
(келісім
бойынша)
және
мүдделі
мемор-
гандар
жыл
сайын
4-тоқсан
2008*;
2009 - 48000
РБ
5
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен.
6
"Электрондық
үкімет" транзакци-
ондық сервистерін
жүзеге асырудың
техникалық
регламентін құру
және бекіту
Біріккен
бұйрық
АБА,
ҚРҰБ
(келісім
бойынша)
2009
жылғы
2-тоқсан
2008 -
талап
етіл-
мейді
Талап
етіл-
мейді
6. ЭҮ дамытудың нормативтік құқықтық базасын қамтамасыз ету
1
ЭҮ дамытудың
үдерістерінің
нормативтік құқық-
тық қамтамасыз
етудің жеткілікті-
лігінің мәніне
қолданыстағы
заңнамаға талдау
жүргізу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
АБА,
ЭБЖМ,
Әділет-
мині,
Қаржы-
мині
2008
жылғы
1-тоқсан
2008*
Талап
етіл-
мейді
2
"Кейбір заңнамалық актілерге "электрондық үкіметті" дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының тұжырымдамасы мен жобасын әзірлеу
ВАК-қа ҚРЗ-ның тұжырымдамасын енгізу
АБА, ЭБЖМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2008
жылғы
4-тоқсан
2008 - талап етілмейді;
2009 - талап етілмейді;
Талап
етіл-
мейді
3
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен.
4
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен.
5
"Ақпарат және
ақпаратты қорғау
туралы" Қазақстан
Республикасы
Заңының жобасын
және тұжырымдаманы
әзірлеу
ВАК-ға
ҚРЗ
тұжырым-
даманы
енгізу
АБА, ҰҚК
2009
жылғы
желтоқ-
сан
2008 -
талап
етіл-
мейді;
2009 -
талап
етіл-
мейді;
Талап
етіл-
мейді
6
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен.
7
ЭҮ сәулетінің
талаптарына сәйкес
электрондық
әкімдіктерді
дамытудың өңірлік
бағдарламаларын
әзірлеу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
АБА,
Облыс-
тардың,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкімдік-
тері
2009
жылғы
2-тоқсан
2008 -
талап
етіл-
мейді;
2009 -
талап
етіл-
мейді;
Талап
етіл-
мейді
8
Ақпараттық
теңсіздікті жеңу
жөніндегі норма-
тивтік құқықтық
қамтамасыз етуді
әзірлеу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
АБА,
БҒМ,
облыс-
тардың
әкімдік-
тері
2008
жылғы
4-тоқсан
2008 -
талап
етіл-
мейді
Талап
етіл-
мейді

Исключена постановлением Правительства РК от 31.03.2009 № 452
5. Разработка архитектуры и формирование социальных
институтов ЭП, развитие базы стандартов в сфере ИКТ
1
Исключена постановлением Правительства РК от 31.03.2009 № 452
2
Разработать
классификацию
государственных
услуг по типу
их функциональ-
ного содержа-
ния, целе-
сообразности
оказания их
через ЦОН и
через веб-формы
на портале в
соответствии с
категориями
(типами)
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МЮ,
МЭБП,
АДГС,
АИС,
цен-
траль-
ные и
мест-
ные
испол-
нитель-
ные
органы
4
квартал
ежегод-
но
2008 -
Не тре-
буются;
2009 -
Не тре-
буются;
2010 -
Не тре-
буются
Не
тре-
буют-
ся
3
Развитие базы
стандартов в
сфере ИКТ
Утверждение
стандартов
АИС,
МИТ,
МКИ,
другие
заин-
тере-
сован-
ные
госу-
дарст-
венные
органы,
АО НИТ
(по
согла-
сова-
нию)
4
квартал
2010
года
2008*;
2009 -
15000
РБ
4
Реализация
комплекса
мероприятий по
интеграции
инфраструктуры
е-акиматов с
инфраструктурой
е-правительства
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС,
МИО,
АО НИТ
(по
согла-
сова-
нию)
4
квартал
ежегод-
но
2008*;
2009 -
48000
РБ
5
Исключена постановлением Правительства РК от 31.03.2009 № 452
6
Утвердить
регламент
осуществления
транзакционных
сервисов
"электронного
правительства"
Совместный
приказ
АИС,
НБ РК
(по
согла-
сова-
нию)
2
квартал
2009
года
2008 -
Не тре-
буются
Не
тре-
буют-
ся
6. Обеспечение нормативной правовой базы развития ЭП
1
Проведение
анализа
действующего
законодатель-
ства на предмет
достаточности
нормативного
правового
обеспечения
процессов
развития ЭП
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС,
МЭБП,
МЮ, МФ
1
квартал
2008
года
2008*
РБ
2
Разработать
концепцию и
проект Закона
Республики
Казахстан «О
внесении
изменений и
дополнений в
некоторые
законодательные
акты по
вопросам
развития
«электронного
правительства»
Внесение
концепции
ЗРК на МВК
АИС,
МЭБП,
заинте-
ресо-
ванные
госу-
дарст-
венные
органы
4
квартал
2008
года
2008 -
не тре-
буется;
2009 -
не тре-
буется;
Не
тре-
буется
3 - 4
Исключены постановлением Правительства РК от 31.03.2009 № 452
5
Разработать
концепцию и
проект Закона
Республики
Казахстан "Об
информации и
защите
информации"
Внесение
концепции
ЗРК на МВК
АИС,
КНБ
декабрь
2009 года
2008 - Не тре-
буются;
2009 -
Не тре-
буются
Не
тре-
буются
6
Исключена постановлением Правительства РК от 31.03.2009 № 452
7
Разработать
региональные
программы
развития
"электронных
акиматов" в
соответствии с
требованиями
архитектуры ЭП
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС,
Акиматы
обла-
стей,
г.г.
Астана,
Алматы
2
квартал
2009
года
2008 -
Не тре-
буются;
2009 -
Не тре-
буются
Не
тре-
буются
8
Разработать
нормативное
правовое
обеспечение по
преодолению
информационного
неравенства
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС,
МОН,
акиматы
обла-
стей
4
квартал
2008
года
2008 -
Не тре-
буются
Не
тре-
буются

7. ЭҮ дамыту және жай-күйін бақылау және мониторингінің
жүйесін құру және енгізу
1
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.03.31. N 452 Қаулысымен.
2
АКТ дамытудың
көрсеткіштерінің
өлшемін жүргізу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
АБА, ЭБЖМ, СА
жыл
сайын
4-тоқсан
2008*;
2009 -
ТЭН
сәйкес
***;
2010 -
ТЭН
сәйкес
***
РБ
3
"Электрондық
үкімет" дамытудың
көрсеткіштерінің
өлшемін жүргізу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
АБА,
орталық
және
жергі-
лікті
атқарушы
органдар
жыл
сайын
4-тоқсан
2008*;
2009 -
ТЭН
сәйкес
***;
2010 -
ТЭН
сәйкес
***
РБ
4
АКТ және ЭҮ
көрсеткіштер
жүйесі мен
жай-күйін және
дамытуды бағалау-
дың әдісін әзірлеу
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
АБА,
орталық
және
жергі-
лікті
атқарушы
органдар
жыл
сайын
4-тоқсан
2008*;
2009 -
ТЭН
сәйкес
***;
2010 -
ТЭН
сәйкес
***
РБ
5
"Электрондық
үкімет" жай-күйін,
дамытуды және
қауіпсіздігін
бақылау және
мониторингі
жүйесін құру
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
АБА, ҰҚК
(келісім
бойынша)
жыл
сайын
4-тоқсан
2008*;
2009 -
ТЭН
сәйкес
***;
2010 -
ТЭН
сәйкес
***
РБ
Бағдарлама
бойынша барлығы
2008 жыл - 13053606;
2009 жыл - 7822020
2010 жыл - 2077227
оның ішінде:
республикалық бюджет                         22952853
Ескертпе: 2008-2010 жылдарға республикалық бюджет есебінен қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша көрсетілген шығындар Қазақстан Республикасының "Республикалық бюджет туралы" Заңына сәйкес тиісті қаржы жылы үшін анықталатын болады.
*2008 жыл үшін республикалық бюджет анықталған жағдайда
** тиісті қаржылық жыл үшін республикалық бюджеттің жобасын қалыптастыру кезінде
*** Қазақстан Республикасының "Республикалық бюджет туралы" Заңына сәйкес тиісті қаржы жылы үшін бекітілгенде
Аббревиатуралардың толықтай жазылуы
ПМК - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі
ҰҚК - Қазақстан Республикасы Ұлттық Қауіпсіздік комитеті
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ІІМ - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
Әділетмині - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
МАМ - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
ИСМ - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі
ҚРҰБ - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
ДСМ - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Қоршағанортамині - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны
қорғау министрлігі
СІМ - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ЭБЖМ - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрлігі
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Еңбекмині - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
ЭМРМ - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық
ресурстар министрлігі
АШМ - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
АБА - Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс
агенттігі
ЖРА - Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі
СА - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
МҚА - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі
"ҰАТ" АҚ - "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік
қоғамы
АББ - Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі аймақтық
басқармасы
АКТ - ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
ЫАЖ - ықпалдастырылған ақпараттық жүйе
ЭҮ РБАЖ - электрондық үкімет ресурстарын басқарудың
ақпараттық жүйесі
МО - мемлекеттік органдар
ЖАО - жергілікті атқарушы органдар
БӨ - бюджеттік өтініш
БҚ - бюджеттік қаражат
ТТ - техникалық тапсырма
ТЭН - техникалық-экономикалық негіздеме
ҚЭН - қаржы-экономикалық негіздеме
ЖСҚ - жобалық сметалық құжат
РБ - республикалық бюджет
ЖБ - жергілікті бюджет
ЖСД АЖ - жалпылай салықтық дегларирлеу ақпараттық жүйесі
ЭҚАБЖ - электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі
МО БКО - мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасы
МДҚ - мемлекеттік деректер қоры
ХҚКО - Халыққа қызмет көрсету орталығы
ҚРЗ - Қазақстан Республикасының Заңы
ВАК - Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы
қызметтің заңжобасы мәселелері бойынша ведомствоаралық
комиссия
"Зерде" АҚ - "Зерде" ұлттық инфокоммуникациялық холдингі

7. Создание и внедрение системы мониторинга
и контроля состояния и развития ЭП
1
Исключена постановлением Правительства РК от 31.03.2009 № 452
2
Проведение
измерений
показателей
развития ИКТ
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС,
МЭБП,
АС
4
квартал
ежегод-
но
2008*;
2009 -
Согласно
ТЭО***;
2010 -
Согласно
ТЭО***
РБ
3
Проведение
измерений
показателей
развития
"электронного
правительства"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС,
цен-
траль-
ные и
местные
испол-
ните-
льные
органы
4
квартал
ежегодно
2008*;
2009 -
Согласно
ТЭО***;
2010 -
Согласно
ТЭО***
РБ
4
Разработка
системы
показателей и
методики оценки
состояния и
развития ИКТ и
ЭП
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС,
цен-
траль-
ные и
местные
испол-
ните-
льные
органы
4
квартал
ежегод-
но
2008*;
2009 -
Согласно
ТЭО***;
2010 -
Согласно
ТЭО***
РБ
5
Создание систе-
мы мониторинга
и контроля
состояния и
развития,
безопасности
"электронного
правительства"
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АИС,
КНБ
(по
согла-
сованию)
4
квартал
ежегод-
но
2008*;
2009 -
Согласно
ТЭО***;
2010 -
Согласно
ТЭО***
РБ
Всего по
Программе
в том числе:
Республиканский
бюджет
2008
год -
13053606
2009
год -
7822020
2010
год -
2077227
22952853
Примечания:
Указанные расходы по мероприятиям, финансируемые за счет средств республиканского бюджета на 2008-2010 годы, будут уточняться на соответствующий финансовый год в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете"
* в случае уточнения республиканского бюджета на 2008 год
** при формировании проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год
*** утвержденные на соответствующий финансовый год в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете"
Расшифровка аббревиатур:
КПМ     - Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан
КНБ     - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МФ      - Министерство финансов Республики Казахстан
МВД     - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЮ      - Министерство юстиции Республики Казахстан
МКИ     - Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МИТ     - Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан
НБРК    - Национальный Банк Республики Казахстан
МЗ      - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МООС    - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
МЭБП    - Министерство экономики и бюджетного планирования
Республики Казахстан
МОН     - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МТЗСН   - Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
МЭМР    - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики
Казахстан
МСХ     - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
АИС     - Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи
АУЗР    - Агентство Республики Казахстан по управлению земельными
ресурсами
АС      - Агентство Республики Казахстан по статистике
АДГС    - Агентство Республики Казахстан по делам государственной
службы
АО НИТ  - акционерное общество "Национальные информационные
технологии"
УИС     - территориальные управления по информатизации и связи
ИКТ     - информационно-коммуникационные технологии
ИИС     - интегрированная информационная система
АСУР ЭП - автоматизированная система управления ресурсами ЭП
ГО      - государственные органы
МИО     - местные исполнительные органы
ЭП      - электронное правительство
БС      - бюджетные средства
ТЗ      - техническое задание
ТЭО     - технико-экономическое обоснование
ФЭО     - финансово-экономическое обоснование
ПСД     - проектно-сметная документация
РБ      - республиканский бюджет
ИС ВНД  - информационная система Всеобщего налогового декларирования
ЕСЭДО   - Единая система электронного документооборота
ETC ГО  - Единая транспортная среда государственных органов
ГБД     - Государственная база данных
ЦОН     - Центр обслуживания населения
ЗРК     - Закон Республики Казахстан
МВК     - Межведомственная комиссия по вопросам законопроектной
деятельности при Правительстве Республики Казахстан
АО "Зерде" - Национальный инфокоммуникационный холдинг "Зерде"