"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тауар биржалары мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы N 1378 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тауар биржалары мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық
актілеріне тауар биржалары мәселелері бойынша
толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
1. "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы  кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат, N 21-22, 281-құжат; ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6,42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжат; N 24,153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86-87-құжаттар; N 23, 1004-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19-20-құжаттар, N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72-77-құжаттар; N 13, 85-86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16-18-құжаттар; N 3, 20-23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжаттар; N 9, 67-құжаттар; N 10, 69-құжаттар; N 12, 88-құжаттар; N 13, 99-құжаттар; N 10, N 15, 106-құжат, N 16, 131-құжат, N 17, 136, 139, 140-құжат; N 18, 143, 144-құжат; N 19, 146, 147-құжат; 2007 жылғы 15 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі  Заңы ):
1) мынадай мазмұндағы 204-1-баппен толықтырылсын:
"204-1-бап. Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасын бұзу:
1. Тауар биржасы қызметкерінің биржалық мәмілелерге қатысуы, -
айлық есептік көрсеткіштің бір жүз отыздан бір жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам товарных бирж"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1378
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам товарных бирж".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении дополнений и изменений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам товарных бирж
Статья 1 . Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Кодекс  Республики Казахстан от 30 января 2001 г. "Об административных правонарушениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72, 77; N 13, ст. 85, 86; N 15, ст. 92, 95; N 16, ст. 98, 102; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16, 18; N 3, ст. 20, 23; N 4, ст. 28, 33; N 5-6, ст. 37, 40; N 9, ст. 67, N 10, ст. 69, N 12, ст. 88, N 13, ст. 99, N 15, ст. 106; N 16, ст. 131; N 17, ст. 136, 139, 140; N 18, ст. 143, 144; N 19, ст. 146, 147;
Закон  Республики Казахстан от 27 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" от 15 августа 2007 г.):
1) дополнить статьей 204-1 следующего содержания:
"Статья 204-1. Нарушение законодательства Республики Казахстан
о товарных биржах
1. Участие работников товарной биржи в биржевых сделках, -
влечет штраф в размере от ста тридцати до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Тауар биржасының биржалық сауданы ұйымдастырумен тікелей байланысты емес сауда және өзге қызметті жүзеге асыруы, -
айлық есептік көрсеткіштің төрт жүз сексеннен бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Биржалық тауар тізбесіне қосылған тауарларды тауар биржасынан тыс сату, -
айлық есептік көрсеткіштің үш жүз сексеннен төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Брокерлердің және (немесе) дилерлердің әрбір клиент бойынша жеке жасалатын биржалық мәмілелердің есебін жүргізу және бұл мәмілелер туралы мәліметтерді мәміле жасалған күннен бастап бес жыл бойы сақтау жөніндегі талаптарды сақтамауы, -
айлық есептік көрсеткіштің алпыстан сексенге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
2) мынадай мазмұндағы 576-6-баппен толықтырылсын:
"576-6-бап. Сауда қызметі саласында мемлекеттік реттеуді және
бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті орган
1. Сауда қызметі саласындағы мемлекеттік реттеуді және бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті орган осы Кодекстің 158 (бұл бұзушылықтарды брокерлер және (немесе) дилерлер жасаған болса), 204-1, 357-2-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Сауда қызметі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның басшысы мен оның орынбасарлары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жаза қолдануға құқылы.
2. "Жеке кәсіпкерлік туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., N 3, 21-құжат; N 16, 99-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 17, 136-құжат):
осы Заңға қосымша мынадай мазмұндағы 29-тармақпен толықтырылсын:
"29. Сауда қызметі саласындағы мемлекеттік реттеу мен бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган:
Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасының сақталуын бақылау.".
3. "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 17, 135-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша "ашық тауар биржалары" деген сөздер "тауар биржалары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 13-бап мынадай мазмұндағы 20), 21) тармақшалармен толықтырылсын:
20) биржалық тауарлардың тізбесін және ұйымдардың мемлекеттік сатып алуы шеңберінде тек тауар биржалары арқылы сатылатын ұсынылатын партиялардың ең аз мөлшерін бекітеді;
21) тауар биржалары арқылы тауарларды мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру ережесін бекітеді.";
3) 36-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тауар биржалары арқылы тауарларды мемлекеттік сатып алу Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі биржалық тауарлардың тізбесін және ұйымдардың мемлекеттік сатып алуы шеңберінде тек тауар биржалары арқылы сатылатын ұсынылатын партиялардың ең аз мөлшерін және белгіленген тәртіппен тауар биржалары арқылы мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыруға міндетті ұйымдардың тізбесін бекітеді.

2. Осуществление товарной биржей торговой и иной деятельности, непосредственно не связанной с организацией биржевой торговли, -
влечет штраф в размере от четыреста восьмидесяти до пятисот месячных расчетных показателей.
3. Реализация товаров включенных в Перечень биржевых товаров вне товарных бирж -
влечет штраф в размере от триста восьмидесяти до четырехсот месячных расчетных показателей.
4. Несоблюдение брокерами и (или) дилерами требований по ведению учета совершаемых биржевых сделок отдельно по каждому клиенту и хранению сведений об этих сделках в течение пяти лет со дня совершения сделки,-
влечет штраф в размере от шестидесяти до восьмидесяти месячных расчетных показателей.";
2) дополнить статьей 576-6 следующего содержания:
"Статья 576-6. Уполномоченный орган, осуществляющий
государственное регулирование и контроль
в сфере торговой деятельности
1. Уполномоченный орган, осуществляющий государственное регулирование и контроль в сфере торговой деятельности, рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 158 (когда эти нарушения совершены брокерами и (или) дилерами), 204-1, 357-2 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать
административные взыскания вправе руководитель уполномоченного государственного органа в сфере торговой деятельности и его заместители.".
2. В  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 г. "О частном предпринимательстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., N 3, ст. 21; N 16, ст. 99; N 23, ст. 141; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 20; N 17, ст. 136):
приложение к настоящему Закону дополнить пунктом 29 следующего содержания:
"29. Государственный орган, осуществляющий государственное регулирование и контроль в сфере торговой деятельности:
контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах.".
3. В  Закон  Республики Казахстан от 21 июля 2007 г. "О государственных закупках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., N 17, ст. 135):
1) по всему тексту слова "открытые товарные биржи" заменить словами "товарные биржи";
2) статью 13 дополнить подпунктами 20), 21) следующего содержания:
"20) утверждает перечень биржевых товаров и минимальный размер представляемых партий, которые реализуются только через товарные биржи в рамках государственных закупок организаций;
21) утверждает Правила организации государственных закупок товаров через товарные биржи.";
3) пункт 1 статьи 36 изложить в следующей редакции:
"1. Государственные закупки товаров через товарные биржи осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о товарных биржах.
Правительством Республики Казахстан утверждаются перечень биржевых товаров и минимальный размер представляемых партий, которые реализуются через товарные биржи в рамках государственных закупок организаций, и перечень организаций, обязанных осуществлять в установленном порядке государственные закупки через товарные биржи.".

4. "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 2, 10-бап; "Егемен Қазақстан" 2007 жылғы 26 қаңтар, N 20-21):
1) 11-бап мынадай мазмұндағы 28) тармақшамен толықтырылсын:
"28) тауар биржасы.".
2) мынадай мазмұндағы 37-1-бабымен толықтырылсын:
"37-1-бап. Тауар биржалары саласындағы қызметті лицензиялау
Қызметтік мына түрлерімен:
1) тауар биржаларының қызметімен;
2) брокерлік және дилерлік қызметімен айналысу лицензияның болуын талап етеді.
2-бап. Осы Заң 2008 жылдың 1 маусымда күшіне енгізіледі және ресми жарияланады.
Қазақстан Республикасының
Президенті

4. В  Закон  Республики Казахстан от 11 января 2007 г. "О лицензировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., N 2, ст. 10; Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 августа 2007 г.):
статью 11 дополнить подпунктом 28) следующего содержания:
"28) товарных бирж";
дополнить статьей 37-1 следующего содержания:
"Статья 37-1. Лицензирование деятельности в сфере товарных бирж
Наличие лицензии требуется для занятия следующими видами деятельности:
1) деятельность товарных бирж;
2) деятельность брокеров и дилеров.".
Статья 2 . Настоящий Закон вводится в действие с 1 июня 2008 года и подлежит официальному опубликованию.
Президент
Республики Казахстан