Санитарлық авиация қызметінің жұмысын ұйымдастыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы N 6 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 желтоқсандағы № 1462 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.12.30 № 1462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 маусымдағы Заңының 31-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Санитарлық авиация қызметінің жұмысын ұйымдастыру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 10 қаңтардағы
N 6 қаулысымен
бекітілген
Санитарлық авиация қызметінің жұмысын ұйымдастыру ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Санитарлық авиация қызметінің жұмысын ұйымдастыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 маусымдағы Заңының  31-бабына сәйкес әзірленді және санитарлық авиация қызметінің жұмысын ұйымдастыру тәртібін белгілейді.
2. Санитарлық авиация түріндегі медициналық қызмет азаматтардың денсаулығына төнген қауіпті жою және олардың өмірін құтқару үшін жүзеге асырылады.
3. Шұғыл медициналық көмекті санитарлық авиация қызметі тегін медициналық көмектің кепілді көлемінің шеңберінде көрсетеді.
2. Санитарлық авиация қызметінің жұмысын ұйымдастыру тәртібі
4.   Санитарлық авиация қызметі жетуі қиын жерлердегі азаматтарға шұғыл медициналық көмек көрсетеді.
Санитарлық авиация қызметі, сондай-ақ медицина ұйымында медициналық жабдық немесе тиісті білікті мамандар болмаған жағдайда тиесілі жерге білікті мамандарды жеткізу немесе сырқаттарды, босанатын әйелдер мен зардап шеккен адамдарды әртүрлі көлік түрлерімен тиісті медицина ұйымына жеткізу жолымен азаматтарға шұғыл медициналық көмек көрсете алады.
5. Санитарлық авиация қызметі шұғыл медициналық көмекті мемлекеттік медицина ұйымдары өтінімдерінің негізінде жүзеге асырады.
6. Санитарлық авиация қызметі жұмысының негізгі бағыттары:
1) азаматтарды шұғыл медициналық көмекпен уақтылы қамтамасыз ету;
2) консультативная медицинская помощь врачебному персоналу медицинских организаций по совершенствованию их деятельности в оказании медицинской помощи гражданам.
РҚАО-ның ескертуі: 2) тармақшаның қазақша мәтіні берілмеген.
7 Санитарлық авиация қызметі денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша облыстардың жергілікті мемлекеттік денсаулық сақтауды басқару органдары белгілеген мемлекеттік медицина ұйымдарының құрылымына кіретін санитарлық авиацияның бөлімшелерінен тұрады.

Об утверждении Правил организации деятельности службы санитарной авиации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 января 2008 года N 6. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2010 года № 1462.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.12.2010 № 1462 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии со  статьей 31 Закона Республики Казахстан от 4 июня 2003 года "О системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации деятельности службы санитарной авиации.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 января 2008 года N 6
Правила организации деятельности
службы санитарной авиации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации деятельности службы санитарной авиации (далее - Правила) разработаны в соответствии со  статьей 31 Закона Республики Казахстан от 4 июня 2003 года "О системе здравоохранения" и определяют порядок организации деятельности службы санитарной авиации.
2. Медицинская деятельность в виде санитарной авиации осуществляется для устранения угрозы здоровью и спасения жизни граждан.
3. Экстренная медицинская помощь оказывается службой санитарной авиации в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.
2. Порядок организации деятельности
службы санитарной авиации
4. Служба санитарной авиации оказывает экстренную медицинскую помощь гражданам в труднодоступных местностях.
Служба санитарной авиации также может оказывать экстренную медицинскую помощь гражданам в случаях отсутствия медицинского оборудования или специалистов соответствующей квалификации в медицинской организации путем доставки квалифицированных специалистов к месту назначения или транспортировки больных, рожениц и пострадавших, в соответствующую медицинскую организацию различными видами транспорта.
5. Экстренная медицинская помощь службой санитарной авиации осуществляется на основании заявок государственных медицинских организаций.
6. Основными направлениями деятельности службы санитарной авиации являются:
1) своевременное обеспечение граждан экстренной медицинской помощью;
2) консультативная медицинская помощь врачебному персоналу медицинских организаций по совершенствованию их деятельности в оказании медицинской помощи гражданам.
7. Служба санитарной авиации состоит из отделений санитарной авиации, входящих в структуру государственных медицинских организаций определенных местными органами государственного управления здравоохранения областей по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения.

8. Санитарлық авиация бөлімшелері:
1) медицина ұйымдарынан өтінімдер қабылдау әрі азаматтарға шұғыл медициналық көмек көрсету жөнінде штаттық және жұмысқа тартылатын персоналды жедел басқару жөніндегі кезекшілікті;
2) санитарлық авиация қызметінің дәрігерлік бригадаларының шұғыл медициналық көмек көрсетуге тұрақты дайындығын және оларды медицина ұйымдарының өтінімдері бойынша баратын жеріне жеткізуді;
3) сырқаттарды, босанатын әйелдер мен зардап шеккендерді тиісті медицина ұйымына медициналық сүйемелдеп шұғыл тасымалдауды жүзеге асыруды;
4) медицина ұйымдарымен азаматтарға шұғыл медициналық көмек көрсету бойынша жедел өзара іс-қимыл жасауды ұйымдастырады және қамтамасыз етеді.
9. Санитарлық авиация қызметінің жұмысы:
1) санитарлық авиация қызметінің бөлімшелері үшін мамандандырылған санитарлық автокөлік бөлумен;
2) авиациялық көлікті жалға алумен;
3) санитарлық авиация қызметі жеткізген сырқаттарды шұғыл ауруханаға жатқызумен қамтамасыз етіледі.
10. Облыстардың денсаулық сақтау саласындағы жергілікті атқарушы органдары санитарлық авиация қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды.

8. Отделения санитарной авиации организуют и обеспечивают:
1) дежурство по приему заявок от медицинских организаций и оперативному управлению штатным и привлекаемым персоналом по оказанию экстренной медицинской помощи гражданам;
2) постоянную готовность врачебных бригад службы санитарной авиации к оказанию экстренной медицинской помощи и их доставку к месту назначения по заявкам медицинских организаций;
3) осуществление экстренной транспортировки с медицинским сопровождением больных, рожениц и пострадавших в соответствующую медицинскую организацию;
4) оперативное взаимодействие с медицинскими организациями по оказанию экстренной медицинской помощи гражданам.
9. Деятельность службы санитарной авиации обеспечивается:
1) выделением специализированного санитарного автотранспорта для отделений службы санитарной авиации;
2) арендой авиационного транспорта;
3) экстренной госпитализацией больных доставленных службой санитарной авиации.
10. Местные исполнительные органы областей в области здравоохранения принимают меры по материально-техническому обеспечению службы санитарной авиации.