"Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 27 ақпандағы N 201 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 30 шілдедегі № 1004 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 2012.07.30 № 1004 (2012.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2008 жылғы 27 ақпандағы
N 201 қаулысымен
бекітілген
"Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдардың
қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті 1. Қолданылу саласы
1. Осы Техникалық регламенттің реттеу объектілері мыналар болып табылады:
1) балалардың күтіміне арналған бұйымдар;
2) ойыншықтар;
3) киім, тоқыма материалдардан, теріден, үлбірден жасалған тігін бұйымдары;
4) тоқыма бұйымдар;
5) дайын бөлек тоқыма бұйымдар;
6) аяқ киім, былғары-галантереялық бұйымдар;
7) балалар арбалары, велосипедтер;
8) баспа (оқу, кітап, журнал) өнімдері, электронды оқу басылымдары; мектеп-жазу керек-жарақтары.
Балаларға арналған өнімдердің тізбесі мен оның қауіпсіздігіне қойылатын талаптар осы Техникалық регламенттің 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларда берілген.
2. Осы Техникалық регламент өнім түріне қарай оның тұтынушының өміріне немесе денсаулығы үшін: химиялық, биологиялық, механикалық, өрт, электрлік, термикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ететін талаптарды белгілейді.
3. Осы Техникалық регламенттің қолданысы бұрын қолданылған немесе жеке тапсырыс бойынша жасалған өнімдерге, сондай-ақ:
1) дәрі-дәрмек құралдары саласындағы жекелеген Техникалық регламенттермен және медициналық мақсаттағы техника және бұйым қауіпсіздігімен талаптар белгіленетін медициналық мақсатта қолдану үшін әзірленіп, дайындалған өнімдерге;
2) балалар тамағы азық-түліктерінің қауіпсіздігі саласындағы жекелеген Техникалық регламентпен талаптар белгіленетін балалар тамағына арналған азық-түліктерге;
3) парфюмерлік-косметикалық өнімдер мен оны өндіру саласындағы жекелеген Техникалық регламентпен талаптар белгіленетін парфюмерлік-косметикалық тауарларға;

Об утверждении Технического регламента "Требования к безопасности продукции и изделий, предназначенных для детей"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 февраля 2008 года № 201. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2012 года № 1004
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.07.2012 № 1004 (вводится в действие с 01.07.2012).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Технический регламент "Требования к безопасности продукции и изделий, предназначенных для детей".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шести месяцев со дня официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 февраля 2008 года N 201
Технический регламент
"Требования к безопасности продукции и изделий,
предназначенных для детей"
1. Область применения
1. Объектами регулирования настоящего Технического регламента являются:
1) изделия для ухода за детьми;
2) игрушки;
3) одежда, швейные изделия из текстильных материалов, кожи, меха;
4) трикотажные изделия;
5) готовые штучные текстильные изделия;
6) обувь, кожгалантерейные изделия;
7) коляски, велосипеды;
8) издательская (учебная, книжная, журнальная) продукция, электронные учебные издания; школьно-письменные принадлежности.
Перечень продукции и требования ее безопасности для детей, приведены в приложениях 12, 3, 4, 5 и 6 настоящего Технического регламента.
2. Настоящий Технический регламент устанавливает требования, в зависимости от вида продукции, обеспечивающие ее: химическую, биологическую, механическую, пожарную, электрическую, термическую безопасность для жизни или здоровья пользователя.
3. Действие настоящего Технического регламента не распространяется на продукцию бывшую в употреблении или изготовленную по индивидуальным заказам, а также на:
1) продукцию, разработанную и изготовленную для применения в медицинских целях, требования к которой устанавливаются отдельными Техническими регламентами в области лекарственных средств и безопасности техники и изделий медицинского назначения;
2) продукты для детского питания, требования к которым устанавливаются отдельным Техническим регламентом в области безопасности продуктов детского питания;
3) парфюмерно-косметические товары, требования к которым устанавливаются отдельным Техническим регламентом в области парфюмерно-косметической продукции и ее производства;

4) спорт жабдықтары мен мүккәмалын пайдалануға беру саласындағы жекелеген Техникалық регламентпен талаптар белгіленетін спорт бұйымдарына;
5) жиһаз өндіру және өнімдері саласындағы жекелеген Техникалық регламентпен талаптар белгіленетін жиһазға;
6) целлюлоза-қағаз өнеркәсібі өнімдерінің және оны өндіру процестерінің қауіпсіздігі саласындағы жекелеген Техникалық регламентпен талаптар белгіленетін целлюлоза-қағаздан өндірілген санитарлық-гигиеналық мақсаттағы өнімдерге (подгузниктер, балалар күтіміне арналған салфеткалар), мектеп дәптерлеріне қолданылмайды.
2. Терминдер мен анықтамалар
4. Осы Техникалық регламентте мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) зиянды заттар - әдеттегі пайдалану кезінде бұйымның материалында рұқсат етілген концентрацияның артық болуынан тұтынушының денсаулық жағдайына теріс ықпал етуі мүмкін заттар;
2) биологиялық қауіпсіз басылым - оқу процесінде көру жұмысы үшін оңтайлы жағдай қамтамасыз етілетін, мәтінді көздің қабылдауымен, көздің өткірлігіне күш түсумен, аккомодациямен, көздің қозғалысымен байланысты көзді шаршатпайтын басылым;
3) биологиялық қауіптілік - дайын бұйымның дене қасиеті деңгейінің белгіленген талаптарға сәйкес келмеуінің салдарынан баланың ағзасына кері ықпал етуі;
4) уыттылық индексі - жасуша дақылында in vitro анықтайтын жалпы өткір уыттылықтың интегралдық көрсеткіші;
5) механикалық қауіптілік - дайын бұйымның мөлшерсіздік, артық салмақ, төзімділіктің, тұрақтылықтың жеткіліксіз болуының немесе баланың денсаулығына зиян келтіру қаупін арттыратын бұйымның бетіндегі кедір-бұдырлардың салдарынан тұтынушыға кері ықпал етуі;
6) жаңа туған нәресте - қоса алғанда 28 күнге дейінгі жастағы бала;
7) химиялық қауіптілік - өнімде денсаулыққа зиянды, қауіпті химиялық заттардың концентрациясының шекті рұқсат етілген деңгейінен асуы.
3. Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдарды жобалау
кезінде қойылатын қауіпсіздік талаптары
5. Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдарды жобалау кезінде өнім мен бұйым жобасының осы Техникалық регламент талаптарына сәйкес келуін қамтамасыз ету қажет.
6. Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдарды жобалау кезінде өмірлік циклінің барлық кезеңінде механикалық, химиялық, радиациялық, биологиялық, электрлік, өрт қауіпсіздігімен және балалардың адамгершілік-эмоционалдық салауаттылығымен байланысты барлық қауіптерді сәйкестендіруге тиіс.

4) спортивные изделия, требования к которым устанавливаются отдельным Техническим регламентом в области эксплуатации оборудования и инвентаря спортивного;
5) мебель, требования к которой устанавливаются отдельным Техническим регламентом в области мебельного производства и продукции ;
6) продукцию санитарно-гигиенического назначения целлюлозно-бумажного производства (подгузники, салфетки для ухода за детьми), школьные тетради, требования к которым устанавливаются отдельным Техническим регламентом в области безопасности продукции целлюлозно-бумажной промышленности и процессов ее производства.
2. Термины и определения
4. В настоящем Техническом регламенте применяются следующие термины и определения:
1) вредные вещества - вещества, которые во время обычного использования могут вызвать негативные отклонения в состоянии здоровья пользователя при содержании их в материале изделия превышающем допустимые концентрации;
2) биологически безопасное издание - это издание, в процессе чтения которого обеспечиваются оптимальные условия для зрительной работы, не развивается зрительное утомление, связанное со зрительным восприятием текста, напряжением остроты зрения, аккомодацией, движением глаз;
3) биологическая опасность - негативное воздействие готового изделия на организм ребенка вследствие несоответствия уровня физических свойств установленным требованиям;
4) индекс токсичности - интегральный показатель общей острой токсичности, определяемый in vitro на культуре клеток;
5) механическая опасность - негативное воздействие готового изделия на пользователя вследствие несоразмерности, повышенной массы, не достаточной прочности, устойчивости или шероховатости поверхности изделия, которые повышают риск причинения вреда здоровью ребенка;
6) новорожденный - ребенок в возрасте до 28 дней включительно;
7) химическая опасность - превышение в продукции предельно допустимого уровня концентрации вредных, опасных для здоровья химических веществ.
3. Требования к безопасности продукции и изделий,
предназначенных для детей при проектировании
5. При проектировании продукции и изделий, предназначенных для детей, необходимо обеспечить соответствие проекта продукции и изделия требованиям настоящего Технического регламента.
6. При проектировании продукции и изделий, предназначенных для детей, должны быть идентифицированы все риски, связанные с механической, химической, радиационную, биологической, электрической, пожарной безопасностью и нравственно-эмоциональным благополучием детей на всех стадиях жизненного цикла.

7. Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдардың қауіптеріне жүргізілген бағалауды ескере отырып, өмірлік циклдің барлық кезеңінде балаларға арналған өнімдер мен бұйымдардың қауіпін жоюға немесе оны рұқсат етілген деңгейге дейін азайтуға (төмендетуге) арналған барлық шаралар кешені анықталуы тиіс.
8. Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдарды жобалау кезінде жобалау құжаттамасы әзірленуге тиіс. Жобалау құжаттамасы жобаның техникалық сипаттамасын, балаларға арналған өнімдер мен бұйымдардың егжей-тегжейлі сызбаларын, пайдалану сипаттамаларын, пайдалану жөніндегі нұсқаулықты және өзге де қажетті құжаттарды қамтиды.
4. Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдарды өндіру
кезінде қойылатын қауіпсіздік талаптары
9. Өндіру кезінде балаларға арналған өнімдер мен бұйымдарды дайындау процесінің жобалау құжаттамасының, осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келуін қамтамасыз ету қажет.
10. Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдарды өндіру кезінде өндіруші жобалау құжаттамасында анықталған қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі барлық шаралар кешенін орындауға міндетті.
11. Өндіруші кәсіпорында қабылданған технологиялық процестердің, бақылау жүйесінің, кәсіпорында қолданыстағы сапа менеджменті жүйесінің барлық кешенін ескере отырып, жобалау құжаттамасында көзделген балаларға арналған өнімдер мен бұйымдардың қауіпсіздік талаптарын қамтамасыз етуге талдау жүргізуі тиіс.
12. Өндіру кезінде қауіпсіздік байланысты болатын барлық технологиялық операциялардың орындалуын бақылау мүмкіндігі қамтамасыз етілуі тиіс.
5. Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдарды тасымалдау
және сақтау кезінде қойылатын қауіпсіздік талаптары
13. Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдарды тасымалдау және сақтау олардың қауіпсіздігін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес қамтамасыз ететін жағдайларда жүзеге асырылуы тиіс.
6. Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдарды
нарықта орналастыру және айналымда болу кезінде
қойылатын қауіпсіздік талаптары
14. Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдар егер мақсаты бойынша пайдалану кезінде олар:
адамның өмірі мен денсаулығына, сондай-ақ қоршаған ортаға қауіп төндірмесе;
баланың адамгершілік-эмоционалдық салауаттылығын сақтаса;
тұтынушыларды адастырмаса, Қазақстан Республикасының нарықта орналастырылуы мүмкін.
7. Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдарды нарықтағы айналыстан шығару, оларды кәдеге жарату және жою талаптары
15. Балалардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға қауіп төндіретін немесе осы Техникалық регламенттің қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмейтін балаларға арналған қауіпті өнімдер мен бұйымдар өндіру және айналдыру процестерінен шығаруға жатады.

7. С учетом проведенной оценки рисков для продукции и изделий, предназначенных для детей, должен быть определен весь комплекс мер для ликвидации или уменьшения (снижения) риска до допустимого (приемлемого) уровня на всех стадиях жизненного цикла продукции и изделий, предназначенных для детей.
8. При проектировании продукции и изделий, предназначенных для детей, должна быть разработана проектная документация. Проектная документация включает техническое описание проекта, детальные чертежи продукции и изделий, предназначенных для детей, эксплуатационные характеристики, инструкцию по эксплуатации и иные необходимые документы.
4. Требования к безопасности продукции и изделий,
предназначенных для детей при производстве
9. При производстве необходимо обеспечить соответствие процесса изготовления продукции и изделий, предназначенных для детей требованиям проектной документации, настоящего Технического регламента.
10. При производстве продукции и изделий, предназначенных для детей производитель обязан выполнить весь комплекс мер по обеспечению безопасности, определенный проектной документацией.
11. Производителем должен быть проведен анализ обеспечения требований безопасности продукции и изделий, предназначенных для детей, предусмотренный в проектной документации, с учетом всего комплекса принятых на предприятии технологических процессов, системы контроля, действующих на предприятиях систем менеджмента качества.
12. При производстве должна быть обеспечена возможность контроля выполнения всех технологических операций, от которых зависит безопасность.
5. Требования к безопасности продукции и изделий,
предназначенных для детей при транспортировке и хранении
13. Транспортировка и хранение продукции и изделий, предназначенных для детей должны осуществляться в условиях, обеспечивающих их безопасность в соответствии с требованиями   законодательства Республики Казахстан.
6. Требования к безопасности продукции и изделий,
предназначенных для детей при размещении и обращении на рынке
14. Продукция и изделия, предназначенные для детей, могут быть размещены на рынке Республики Казахстан в случаях, если при их использовании по назначению, они:
1) не угрожают жизни и здоровью человека, а также окружающей среде;
2) сохраняют нравственно-эмоциональное благополучие ребенка;
3) не вводит в заблуждение потребителей.
7. Требования к изъятию из обращения на рынке продукции и
изделий, предназначенных для детей, их утилизации и уничтожению
15. Опасные продукция и изделия, предназначенные для детей, которые представляют опасность для жизни и здоровья детей, окружающей среды или не соответствуют требованиям безопасности настоящего Технического регламента, подлежат изъятию из процессов производства и обращения.

16. Балаларға арналған қауіпті өнімдер мен бұйымдардың иесі осы Техникалық регламентте белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкессіздікті айқындаған сәттен бастап немесе балаларға арналған өнімдер мен бұйымдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органның ұйғарымының негізінде оны дереу өндіру және (немесе) айналдыру процестерінен шығаруға міндетті.
17. Егер балаларға арналған қауіпті өнімдер мен бұйымдардың иесі оларды өндіру және (немесе) айналдыру процестерінен шығару жөнінде шаралар қабылдамаса, мұндай өнім мен бұйым Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес алынуға жатады.
18. Өндіру, айналу процестерінен шығарылған балаларға арналған өнімдер мен бұйымдар Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен өткізілетін тиісті сараптауға жатады. Сараптама нәтижелері бойынша сәйкессіздік расталған кезде сәйкессіздікті жою туралы шешім қабылданады немесе қажет болғанда балаларға арналған өнімдер мен бұйымдарды кәдеге жарату немесе жою туралы шешім қабылданады.
19. Шыққан жері белгісіз және адамның өмірі мен денсаулығына және қоршаған ортаға қауіп төндіретін балаларға арналған өнімдер мен бұйымдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сараптама жүргізілмей алып қоюға және жоюға жатады.
20. Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдарды жаңа атаумен одан әрі мақсаты бойынша пайдалану балаларға арналған қауіпті өнімдер мен бұйымдардың сәйкестігін растайтын сараптама нәтижелері бойынша балаларға арналған өнімдер мен бұйымдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тиісті мемлекеттік органдардың қорытындысын алғанда ғана мүмкін болады.
21. Балаларға арналған қауіпті өнімдер мен бұйымдарды сараптау, тасымалдау, кәдеге жарату немесе жою шығыстарын олардың иелері төлейді.
22. Кәдеге жаратуға, жоюға жауапты адамдар балаларға арналған өнімдер мен бұйымдарды пайдаланудан шығарудың және кәдеге жаратудың осы Техникалық регламент талаптарына сәйкес келуін қамтамасыз етуге тиіс.
23. Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдарды пайдалануды тоқтатқаннан кейін оларды пайдаланудан шығару, кәдеге жарату, жою кезінде:
1) оларды рұқсатсыз пайдалануды болдырмау шаралары қабылдануы тиіс;
2) балаларға арналған өнімдер мен бұйымдарды кәдеге жаратудың, жоюдың барлық кезеңдерін жүргізетін қызметкердің қажетті біліктілігі болуы, тиісті оқудан өтуі және еңбек қауіпсіздігінің барлық талаптарын сақтауы тиіс.

16. Владелец опасной продукции и изделий, предназначенных для детей, с момента обнаружения несоответствия требованиям безопасности, установленных настоящим Техническим регламентом, или на основании предписания государственного органа, обеспечивающего безопасность продукции и изделий, предназначенных для детей, обязан немедленно изъять ее из процессов производства и (или) обращения.
17. В случае если владелец опасной продукции и изделий, предназначенных для детей, не принял меры по изъятию их из процессов производства и (или) обращения, такая продукция и изделия подлежат изъятию в соответствии с законами Республики Казахстан.
18. Продукция и изделия, предназначенные для детей, изъятые из процессов производства, обращения, подлежат соответствующей экспертизе, проводимой в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан . По результатам экспертизы при подтверждении несоответствия принимается решение об устранении несоответствия или при необходимости, решение об утилизации или уничтожении продукции и изделий, предназначенных для детей.
19. Продукция и изделия, предназначенные для детей, неизвестного происхождения и представляющие опасность жизни и здоровью человека и окружающей среде, подлежат изъятию и уничтожению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан , без проведения экспертизы.
20. Дальнейшее использование продукции и изделий, предназначенных для детей по назначению в новом их наименовании возможно только по результатам экспертизы, подтверждающей соответствие продукции и изделий, предназначенных для детей, с получением заключения соответствующих государственных органов, обеспечивающих безопасность продукции и изделий, предназначенных для детей.
21. Расходы на экспертизу, перевозку, утилизацию или уничтожение опасной продукции и изделий, предназначенных для детей оплачиваются их владельцами.
22. Лица, ответственные за утилизацию, уничтожение должны обеспечить соответствие выведения из эксплуатации и утилизацию продукции и изделий, предназначенных для детей требованиям настоящего Технического регламента.
23. После прекращения эксплуатации продукции и изделий, предназначенных для детей при выведении их из эксплуатации, утилизации, уничтожения:
1) должны быть приняты меры для предотвращения их недопустимого использования;
2) персонал, проводящий все этапы утилизации, уничтожения продукции и изделий, предназначенных для детей должен иметь необходимую квалификацию, пройти соответствующее обучение и соблюдать все требования безопасности труда.

8. Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдар
қауіпсіздігінің жалпы талаптары
24. Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдар егер оны тікелей мақсатына сәйкес пайдалану кезінде тұтынушының өміріне немесе денсаулығына зиян келтірмесе және өнімді тұтынушыны адастырмаса Қазақстан Республикасының аумағында айналымда бола алады.
25. Аса қауіпті, өте қауіпті зиянды заттар балаларға арналған өнімдер мен бұйымдарды дайындау үшін қолданылмауы тиіс.
Ауыр металдардың концентрациясы (қорғасын, мырыш, күшән, сынап, хром, кобальт, никель), зиянды химиялық заттарды бөліп шығарулары (формальдегид, фенол, бензол, стирол, винилхлорид және т.б.) осы Техникалық регламенттің 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларда белгіленген нормалардан аспауы тиіс.
26. Судағы уыттылық индексі бұйымның түріне байланысты 70%-дан кем емес және 120%-дан артық емес, әуеде - 80%-дан кем емес және 120%-дан артық емес болуы тиіс.
9. Балалар күтіміне арналған бұйымдар қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
27. Балалар күтіміне арналған бұйымдар бала денсаулығына зиян келтіруді болдырмау үшін химиялық, механикалық, биологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге тиіс.
28. Балалар күтіміне арналған бұйымдар қауіпсіздікті сипаттайтын көрсеткіштер бойынша осы Техникалық регламенттің 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларда келтірілген белгіленген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
10. Ойыншықтардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
29. Баланың денсаулығына немесе өміріне зиян келтіруінің алдын алу үшін ойыншықтар бұйымның түріне қарай химиялық, механикалық, биологиялық, өрт, электр, термикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуі тиіс.
30. Ойыншықтар психологиялық-педагогикалық және санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келуге тиіс.
Ойыншықтарды психологиялық-педагогикалық талаптарға сәйкес келмейді деп тануға психологиялық-педагогикалық сараптаманың қорытындысы негіз болады.
31. Қауіпсіздікті қамтамасыз ететін көрсеткіштер бойынша ойыншықтар осы Техникалық регламенттің 2-қосымшада белгіленген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
11. Тоқыма материалдардан, былғарыдан, үлбірден
жасалған киімдердің, тігін бұйымдарының; трикотаж
бұйымдардың, дайын бөлек тоқыма бұйымдарының
қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
32. Тоқыма материалдардан, былғарыдан, үлбірден жасалған киімдердің, тігін бұйымдарының; трикотаж бұйымдардың, дайын бөлек тоқыма бұйымдарының қауіпсіздігі өнімнің түріне және пайдаланушының жасына қарай белгіленген химиялық және физикалық-химиялық қасиеттердің (бояудың орнықтылығы, ылғал сорғыштығы, ауа өткізгіштігі) көрсеткіштер кешенімен сипатталады.

8. Общие требования безопасности продукции и изделий,
предназначенных для детей
24. Продукция и изделия, предназначенные для детей, может находиться в обращении на территории Республики Казахстан, если при ее использовании в соответствии с прямым назначением, она не причинит вреда жизни или здоровью пользователя и не вводит в заблуждение приобретателя продукции.
25. Вредные вещества чрезвычайно опасные, высоко опасные не должны применяться для изготовления продукции и изделий, предназначенных для детей.
Концентрация тяжелых металлов (свинец, цинк, мышьяк, ртуть, хром, кобальт, никель), выделение вредных химических веществ (формальдегид, фенол, бензол, стирол, винилхлорид и т.п.) не должны превышать норм, установленных в приложениях 1, 2, 3, 4, 5 и 6 настоящего Технического регламента.
26. Индекс токсичности в водной среде должен быть не менее 70 % и не более 120 %, в воздушной среде - не менее 80 % и не более 120 % в зависимости от вида изделий.
9. Требования к безопасности изделий для ухода за детьми
27. Изделия для ухода за детьми должны обеспечивать химическую, радиационную, механическую, биологическую безопасность для предотвращения нанесения вреда здоровью ребенка.
28. Изделия, предназначенные для ухода за детьми, по показателям, характеризующим безопасность, должны соответствовать установленным требованиям, приведены в приложениях 1, 2, 3, 4, 5 и 6 настоящего Технического регламента.
10. Требования к безопасности игрушек
29. Для предотвращения нанесения вреда здоровью или жизни ребенка игрушки должны обеспечивать химическую, радиационную, механическую, биологическую, пожарную, электрическую, термическую безопасность в зависимости от вида изделия.
30. Игрушки должны соответствовать психолого-педагогическим и санитарно-эпидемиологическим требованиям.
Основанием для признания игрушки несоответствующей психолого- педагогическим требованиям служит заключение психолого-педагогической экспертизы.
31. Игрушки по показателям, обеспечивающим безопасность, должны соответствовать требованиям, установленным в приложении 2 настоящего Технического регламента.
11. Требования к безопасности одежды, швейных изделий из
текстильных материалов, кожи, меха; трикотажных изделий,
готовых штучных текстильных изделий
32. Безопасность одежды, швейных изделий из текстильных материалов, кожи, меха; трикотажных изделий; готовых штучных текстильных изделий характеризуют комплексом показателей химических и физико-химических свойств (устойчивость окраски, гигроскопичность, воздухопроницаемость) свойств, установленным в зависимости от вида продукции и возраста пользователя.

33. Тоқыма материалдар, былғарыдан, үлбірден жасалған киімдер, тігін бұйымдары; трикотаж бұйымдар, дайын бөлек тоқыма бұйымдары олардың қауіпсіздік көрсеткіштерін сипаттайтын көрсеткіштер бойынша осы Техникалық регламенттің 3-қосымша талаптарына сәйкес келуге тиіс.
12. Аяқ киім, былғары-галантерея бұйымдарының
қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
34. Аяқ киімнің қауіпсіздігі бояғыш заттардың химиялық орнықтылығымен, зиянды химиялық заттарды бөлу концентрациясымен, механикалық қасиеттердің кешенімен (беріктігі, икемділігі, өзгеруі) бағаланады.
35. Олардың қауіпсіздігін сипаттайтын көрсеткіштер бойынша аяқ-киім, былғары-галантерея бұйымдары 4-қосымша талаптарына сәйкес келуге тиіс.
13. Арбалардың, велосипедтердің қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар
36. Арбалар, велосипедтер олардың арналуына сәйкес бұйымдарды пайдалану кезінде пайдаланушылар үшін қауіпсіз болуға тиіс.
37. Арбалар, велосипедтер қауіпсіздік бойынша осы Техникалық регламенттің 5-қосымшада берілген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
14. Баспа (оқу, кітап, журнал) өнімдерінің, электронды
оқулық басылымдарының; мектеп-жазу керек-жарақтарының
қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
38. Баспа өнімдері, электронды оқу басылымдары, мектеп-жазу керек-жарақтары денсаулық үшін қауіпсіз материалдардан дайындалуға тиіс.
39. Басылымның биологиялық қауіпсіздігі балалардың көру органдарының физиологиялық ерекшеліктеріне сәйкес басылымның түріне, бір мезгілде мәтінді оқу көлеміне және пайдаланушының жасына қарай қаріптік ресімдеу өлшемдерімен және мәтіндерді ресімдеу тәсілдерімен айқындалады.
40. Баспа (оқу, кітап, журнал) өнімдерінің, электронды оқу құралдарының, мектеп-жазу керек-жарақтарының биологиялық, химиялық қауіпсіздігі бойынша талаптар осы Техникалық регламенттің 6-қосымшада келтірілген.
15. Өнімнің нарықтағы айналу шарттары мен оларды таңбалау
41. Өнімнің нарықта айналысының қажетті шарты осы Техникалық регламентпен белгіленген талаптарға сәйкестік болып табылады.
42. Тұтынушыларды өнім қауіпсіздігіне қатысты адастыратын іс-әрекеттерді болдырмау мақсатында сатып алушыларға және (немесе) тұтынушыларға өнім туралы толық және дұрыс ақпаратты таңбалау (сәйкес ақпарат бұйымға ілінетін заттаңбаға, бұйым орамасына, бұйым топтамасының орамасына түсіру немесе өнімге салма-парақ) жолымен жеткізеді.
Таңбалау дұрыс, тексерілетін, оқылатын болуы керек.
43. Таңбалау мынадай міндетті ақпаратты қамтуға тиіс:
1) өнім дайындалған ел;

33. Одежда, швейные изделия из текстильных материалов, кожи, меха; трикотажные изделия; готовые штучные текстильные изделия по показателям, характеризующим их безопасность, должны соответствовать требованиям приложения 3 настоящего Технического регламента.
12. Требования к безопасности обуви, кожгалантерейных изделий
34. Безопасность обуви оценивают химической устойчивостью красителей, концентрацией выделения вредных химических веществ, комплексом механических свойств (прочность, гибкость, деформация).
35. Обувь, кожгалантерейные изделия по показателям, характеризующим их безопасность, должны соответствовать требованиям приложения 4 настоящего Технического регламента.
13. Требования к безопасности колясок, велосипедов
36. Коляски, велосипеды должны быть безопасны для пользователя при использовании изделий в соответствии с их назначением.
37. Коляски, велосипеды по безопасности должны соответствовать требованиям, приведены в приложении 5 настоящего Технического регламента.
14. Требования к безопасности издательской (учебной, книжной,
журнальной) продукции, электронных учебных изданий;
школьно-письменных принадлежностей
38. Издательская продукция, электронные учебные издания, школьно-письменные принадлежности должны быть изготовлены из материалов безопасных для здоровья.
39. Биологическая безопасность издания определяется параметрами шрифтового оформления и приемами оформления текстов в зависимости от вида издания, объема текста единовременного прочтения и возраста пользователя в соответствии с физиологическими особенностями органа зрения детей.
40. Требования по биологической, химической безопасности издательской (учебной, книжной, журнальной) продукции, электронных учебных изданий, школьно-письменных принадлежностей приведены в приложении 6 настоящего Технического регламента.
15. Условия обращения продукции на рынке и их маркировка
41. Необходимым условием обращения продукции на рынке является соответствие требованиям, установленным настоящим Техническим регламентом.
42. В целях предупреждения действий, вводящих в заблуждение потребителей относительно безопасности продукции, покупателям и (или) потребителям предоставляют полную и достоверную информацию о продукции путем маркировки (нанесения соответствующей информации на навесную этикетку на изделии, упаковку изделия, упаковку группы изделий или листок-вкладыш к продукции).
Маркировка должна быть достоверной, проверяемой, читаемой.
43. Маркировка должна содержать следующую обязательную информацию:
1) страна, где изготовлена продукция;

2) дайындаушының (сатушының немесе шетелдік дайындаушының уәкілетті өкілінің) фирмалық атауы;
3) дайындаушының, сатушының немесе шетелдік дайындаушының уәкілетті өкілінің мекенжайы;
4) бұйымның атауы және (немесе) негізгі арналуы;
5) нарыққа сәйкестік белгісі;
6) өнімнің (қажет жағдайда) жарамдылық белгісі;
7) егер нарық айналымына бұйымның партиясы ұсынылса, өнім партиясының нөмірі.
Ақпарат мемлекеттік тілде және орыс тілінде ұсынылуға тиіс.
Импорттық өнім үшін өнім дайындалған елді, дайындаушының фирмалық атауын, шетелдік дайындаушының мекенжайын латын әліпбиін пайдалана отырып белгілеуге рұқсат етіледі.
Пайдаланушыға арналған қосымша ақпарат: пайдалану жөніндегі нұсқаулық, өнімді пайдаланған кезде ерекше сақтық шаралары; бастапқы шикізаттың түрі мен салмақтық үлесі, күтіп ұстау тәсілдері және бұйымды дұрыс қолдану тәсілдері туралы мәлімет; бұйымның мөлшері, бұйым арналған пайдаланушының жасы немесе салмағы, және басқа да қажетті ақпарат - осы Техникалық регламенттің 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес өнімнің түріне байланысты беріледі.
16. Өнімнің осы Техникалық регламент талаптарына
сәйкестігін растау
44. Үйлестірілген стандарттарға сәйкесетін балаларға арналған өнімдер мен бұйымдар, олардың өмірлік циклінің процестері осы Техникалық регламент талаптарына сәйкесетін деп есептеледі.
45. Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдардың осы Техникалық регламент талаптарына сәйкестігін растау Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
17. Нарықтағы сәйкестік белгісі
46. Осы Техникалық регламентте көзделген тәртіппен сәйкестігі осы Техникалық регламенттің талаптарымен расталған балаларға арналған өнім нарықтағы сәйкестік белгісімен таңбаланады.
47. Өнімді нарықтағы сәйкестік белгісімен таңбалауды сәйкестік туралы сертификаттың немесе декларацияның негізінде дайындаушы (сатушы) жүзеге асырады.
48. Өнімді нарықтағы сәйкестік белгісімен таңбалауды оның нақты бейнеленуін қамтамасыз ететін тәсілдермен жүзеге асыру керек. Белгінің бейнесі басып шығарумен, ойып, күйдірумен немесе басқа тәсілмен орындалуға тиіс.
18. Үйлестірілген стандарттар тізбесі
Үйлестірілген стандарттар тізілімі мыналарды қамтиды:
1) "Балалар ойынына және ойыншықтарға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" атты санитарлық- эпидемиологиялық ережелер мен нормаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2004 жылғы 3 желтоқсандағы N 838 бұйрығы;

2) фирменное наименование изготовителя (продавца или уполномоченного представителя иностранного изготовителя);
3) адрес изготовителя, продавца или уполномоченного представителя иностранного изготовителя;
4) наименование и (или) основное предназначение изделия;
5) знак соответствия на рынке;
6) срок годности продукции (при необходимости);
7) номер партии продукции, если в обращение на рынок предлагается партия изделий.
Информация должна быть представлена на государственном и русском языках.
Допускается для импортной продукции обозначать с использованием латинского алфавита: страна, где изготовлена продукция, фирменное наименование изготовителя, адрес иностранного изготовителя.
Дополнительная информация для пользователя: инструкция по эксплуатации, особые меры предосторожности при использовании продукции; вид и массовая доля исходного сырья, способы ухода и сведения о способах правильного применения изделия; размер изделия, возраст или масса пользователя, для которого предназначено изделие, и другая необходимая информация - предоставляется в зависимости от вида продукции в соответствии с приложениями 1, 2, 3, 4, 5 и 6 настоящего Технического регламента.
16. Подтверждения соответствия продукции требованиям
настоящего Технического регламента
44. Продукции и изделия предназначенные для детей, процессы их жизненного цикла соответствующие гармонизированным стандартам, считаются соответствующими требованиям настоящего Технического регламента.
45. Подтверждение соответствия продукции и изделий, предназначенных для детей требованиям настоящего Технического регламента осуществляется согласно действующих законов Республики Казахстан.
17. Знак соответствия на рынке
46. Продукция, предназначенная для детей, соответствие которой требованиям настоящего Технического регламента подтверждено в порядке, предусмотренном настоящим Техническим регламентом, маркируется знаком соответствия на рынке.
47. Маркирование продукции знаком соответствия на рынке осуществляет изготовитель (продавец) на основании сертификата или декларации о соответствии.
48. Маркирование продукции знаком соответствия на рынке следует осуществлять способами, обеспечивающими четкое его изображение. Изображение знака может быть выполнено печатанием, гравированием, травлением или другим способом.
18. Перечень гармонизированных стандартов
Перечень гармонизированных стандартов включает:
1) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 декабря 2004 года N 838 "Об утверждении санитарно -эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к детским играм и игрушкам";

2) "Жеңіл өнеркәсіптің балалар тауарларына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" коммуналдық және балалар мен өспірімдердің гигиенасы жөніндегі санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2004 жылғы 18 тамыздағы N 631 бұйрығы;
3) ГОСТ ИСО 8124-2-2001 "Ойыншықтар. Қауіпсіздіктің жалпы талаптары мен сынау әдістері. Тұтанғыштық";
4) ГОСТ 8124-3-2001 "Ойыншықтар. Қауіпсіздіктің жалпы талаптары мен сынау әдістері. Бала денсаулығы үшін зиянды элементтердің бөлінуі";
5) ГОСТ 30782-2001 "Ойыншықтар. Қауіпсіздіктің жалпы талаптары мен сынау әдістері. Жас мөлшерін графикалық шартты белгілеу";
6) ГОСТ 29152-91 "Балалар арбасына арналған қаптамалық жасанды былғары. Жалпы техникалық шарттар";
7) ГОСТ 7474-88 "Әйелдер мен қыз балаларға арналған сыртқы тоқыма бұйымдар";
8) ГОСТ 26456.2-91 "Типтік дене пішіндері. Шөлке-шұлық бұйымдарын жобалауға арналған өлшемдік белгілер. Емшектегі, бөбекхана, мектеп жасына дейінгі ұл бала мен қыз бала дене пішіндері";
9) ГОСТ 26456.3-91 "Типтік дене пішіндері. Шөлке-шұлық бұйымдарын жобалауға арналған өлшемдік белгілер. Мектеп және жасөспірім жас шамасындағы ұл балалар мен бозбалалар дене пішіндері";
10) ГОСТ 26456-93 "Типтік дене пішіндері. Шөлке-шұлық бұйымдарын жобалауға арналған өлшемдік белгілер. Мектеп және жасөспірім жас шамасындағы қыздар мен бойжеткендер дене пішіндері";
11) ГОСТ 19245-93 "Балалар арбасы. Жалпы техникалық шарттар";
12) ГОСТ 19301.2-94 "Балалар жиһазы. Кереуеттердің атқарымдық өлшемдері";
13) ГОСТ 23380-83 "Оқушы мен оқытушы үстелдері. Сынау әдістері";
14) ГОСТ 23381-89 "Оқушы және бала орындықтары. Сынау әдістері";
15) ГОСТ 26682-85 "Мектеп жасына дейінгі мекемелерге арналған жиһаз. Атқарымдық өлшемдер";
16) ГОСТ ИСО 8124-2-2001 "Ойыншықтар. Қауіпсіздіктің жалпы талаптары мен сынау әдістері. Тұтанғыштық";
17) ГОСТ ИСО 8124-3-2001 "Ойыншықтар. Қауіпсіздіктің жалпы талаптары мен сынау әдістері. Бала денсаулығы үшін зиянды заттардың бөлінуі";
18) ГОСТ 25779-90 "Ойыншықтар. Қауіпсіздіктің жалпы талаптары мен бақылау әдістері";
19) ГОСТ 30782-2001 "Ойыншықтар. Қауіпсіздіктің жалпы талаптары мен сынау әдістері. Жас мөлшерін азаматтық шарттық белгілеу".
19. Өтпелі кезең
49. Осы Техникалық регламенттің қолданысқа енген сәтінен бастап Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік техникалық құжаттар оларды осы Техникалық регламентке сәйкес келтіргенге дейін осы Техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлікте қолданылады.
"Балаларға арналған өнімдер
мен бұйымдар қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
1-қосымша

2) приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 августа 2004 года N 631 "Об утверждении санитарно- эпидемиологических правил и норм по коммунальной гигиене и гигиене детей и подростков "Санитарно-эпидемиологические требования к детским товарам легкой промышленности";
3) ГОСТ ИСО 8124-2-2001 "Игрушки. Общие требования безопасности и методы испытаний. Воспламеняемость";
4) ГОСТ 8124-3-2001 "Игрушки. Общие требования безопасности и методы испытаний. Выделение вредных для здоровья ребенка элементов";
5) ГОСТ 30782-2001 "Игрушки. Общие требования безопасности и методы испытаний. Графическое условное обозначение возраста";
6) ГОСТ 29152-91 "Кожа искусственная обивочная, для детских колясок. Общие технические условия";
7) ГОСТ 7474-88 "Изделия трикотажные верхние для женщин и девочек";
8) ГОСТ 26456.2-91 "Фигуры типовые. Размерные признаки для проектирования чулочно-носочных изделий. Фигуры мальчиков и девочек грудного, ясельного, дошкольного возрастов";
9) ГОСТ 26456.3-91 "Фигуры типовые. Размерные признаки для проектирования чулочно-носочных изделий. Фигуры мальчиков и юношей школьного и подросткового возрастов";
10) ГОСТ 26456-93 "Фигуры типовые. Размерные признаки для проектирования чулочно-носочных изделий. Фигуры девочек и девушек школьного и подросткового возрастов";
11) ГОСТ 19245-93 "Коляски детские. Общие технические условия";
12) ГОСТ 19301.2-94 "Мебель детская. Функциональные размеры кроватей";
13) ГОСТ 23380-83 "Столы ученические и для учителя. Методы испытаний";
14) ГОСТ 23381-89 "Стулья ученические и детские. Методы испытаний";
15) ГОСТ 26682-85 "Мебель для дошкольных учреждений. Функциональные размеры";
16) ГОСТ ИСО 8124-2-2001 "Игрушки. Общее требование безопасности и методы испытаний. Воспламеняемость";
17) ГОСТ ИСО 8124-3-2001 "Игрушки. Общее требование безопасности и методы испытаний. Выделение вредных веществ для здоровья ребенка элементов";
18) ГОСТ 25779-90 "Игрушки. Общее требование безопасности и методы контроля";
19) ГОСТ 30782-2001 "Игрушки. Общее требование безопасности и методы испытаний, гражданское условное обозначение возраста".
Приложение 1
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности
продукции и изделий,
предназначенных для детей"

Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.01.16. N 13 Қаулысымен.
Балалар күтіміне арналған өнімдердің тізбесі және
бұйымдардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар 1. Жалпы ережелер
1. Осы талаптар балалар күтіміне арналған өнімдердің мынадай топтарына қолданылады:
сүт емізіктері, жай емізік;
санитарлық-гигиеналық, галантерея бұйымдары;
ыдыс-аяқ, ас үй заттары;
тіс щеткалары, қызыл иекке арналған массажерлар;
бір жолғы пайдаланылатын санитарлық-гигиеналық бұйымдар.
2. Сулы (дистилденген) ортада айқындалатын өнімнің уыттылық индексі қоса алғанда 70 %-ден 120 % аралығында, ауада - қоса алғанда 80 %-нен 120 % аралығында болуға тиіс.
3. Балалар күтіміне арналған өнімдер тобының тізбесі, сипаттамасы 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Өнім топтарының атауы
Бұйымның сипаттамасы.
СЭҚ ТН бойынша коды
1
2
Емізіктер, жай емізіктер
Латекстен, резинадан немесе силиконнан
жасалған сүт емізіктері, жай емізіктер
401490
Санитарлық-гигиеналық,
галантерея бұйымдары
Балалар күтіміне арналған санитарлық-
гигиеналық қалыптық және қалыптық
емес резеңке бұйымдар 25 3720, 25 4520
Пластмассадан жасалған санитарлық-
гигиеналық бұйымдар (ванналар, дәрет
алу түбегі, шағын орындық және дәрет
алуға арналған соған ұқсас баламалар);
балаларға арналған галантерея
бұйымдары 22 9310, 22 9320, 494226,
96 9210
Санитарлық-гигиеналық бұйымдар (ванна,
шылапшын және дәрет алуға арналған
соған ұқсас баламалар); балаларға
арналған металдан жасалған галантерея
бұйымдары 14 8142, 14 8412, 14 8417,
494222, 96 9751, 96 9752, 96 9213
Ыдыс-аяқ, ас үй заттары
пластмассадан,
шыныдан,
металдан,
керамикадан (фарфор, жартылай фарфор,
фаянс, шыны керамика, қыш) жасалған
балалардың ыдыс-аяқ, ас үй заттары
(кеселер, табақша, құты, тарелкалар,
қасықтар, шанышқылар, бөтелкелер және
тамақ өнімдеріне арналған басқа
баламалары)
14 8140, 14 8220, 14 8310, 14 8330,
14 8410, 22 9390, 59 7000, 59 9100,
59 9200, 59 9400, 59 9600, 96 9769,
59 8730, 59 8611, 59 87 26
Тіс щеткалары, қызыл
иекке арналған
массажерлар және басқа
да ұқсас бұйымдар
96 7717
Бір жолғы пайдаланылатын
санитарлық-гигиеналық
бұйымдар
Гель тәріздес, ылғал тартатын
материалдардан жасалған көп қабатты
бұйым: жаялықша, іш киімдер,
жаялықтар; гигиеналық мақта таяқшалар
(мұрынға, құлаққа арналған)
2. Сүт емізіктері, жай емізіктер; латекстен,
резеңкеден немесе силиконнан жасалған
санитарлық-гигиеналық бұйымдар
4. Сүт емізіктер, жай емізіктердің сырты және ішкі беті тегіс болуға тиіс. Емізіктердің үстіңгі беті қайнаған дистилденген суда бес рет дезинфекциялағаннан кейін жабыспауға тиіс.
5. Жай емізікте қалқанша болуға тиіс. Баланың аузына емізіктің ену ұзындығы 35 мм-ден аспауға тиіс.

Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 16.01.2009 N 13 .
Перечень продукции и требования к безопасности
изделий для ухода за детьми
1. Общие положения
1. Настоящие требования распространяются на следующие группы продукции для ухода за детьми:
соски молочные, соски-пустышки;
санитарно-гигиенические, галантерейные изделия;
посуда, столовые приборы;
щетки зубные, массажеры для десен;
изделия санитарно-гигиенические разового использования.
2. Индекс токсичности продукции определяемый в водной среде (дистиллированная вода) должен быть в пределах от 70 % до 120 % включительно, в воздушной среде - от 80 % до 120 % включительно.
3. Перечень групп, характеристика продукции для ухода за детьми, приведены в таблице 1.
таблица 1
Наименование
групп продукции
Характеристика изделий.
Код по ТН ВЭД
1
2
Соски,
соски-пустышки
Соски молочные, соски-пустышки из
латекса, резины или силиконовые. 401490
Санитарно-
гигиенические,
галантерейные
изделия
Изделия   санитарно-гигиенические формовые
или неформовые из резины для ухода за детьми
25 3720, 25 4520
Изделия санитарно-гигиенические из пластмасс
(ванночка, горшок туалетный, стульчик и
другие, аналогичные для выполнения туалета);
галантерейные изделия детские 22 9310,
22 9320, 494226, 96 9210
Санитарно-гигиенические изделия (ванна,
тазик и другие, аналогичные для выполнения
туалета);
галантерейные изделия из металла детские
14 8142, 14 8412, 14 8417, 494222, 96 9751,
96 9752, 96 9213
Посуда,
столовые
приборы
Посуда, столовые приборы (чашки, блюдца,
поильник, тарелки, ложки, вилки, бутылочки
и другие, аналогичные изделия для пищевых
продуктов) детские из:
пластмасс,
стекла,
металла,
керамическая (фарфоровая, полуфарфоровая,
фаянсовая, стеклокерамическая, гончарная)
14 8140, 14 8220, 14 8310, 14 8330, 14 8410,
22 9390, 59 7000, 59 9100, 59 9200, 59 9400,
59 9600, 96 9769, 59 8730, 59 8611, 59 87 26
Щетки зубные,
массажеры для
десен и др.
аналогичные
изделия
96 7717
Изделия
санитарно-
гигиенические
разового
использования
Многослойные изделия, содержащие
гелеобразующие влагопоглощающие материалы:
подгузники, трусы, пеленки; гигиенические
ватные палочки (для носа, ушей)
2. Соски молочные, соски-пустышки; изделия
санитарно-гигиенические из латекса, резины или силиконовые
4. Соски молочные, соски-пустышки должны иметь гладкую наружную и внутреннюю поверхности. Поверхность соски не должна слипаться после пятикратной дезинфекции в кипящей дистиллированной воде.
5. Соска-пустышка должна быть со щитком. Длина проникновения соски в рот ребенка не должна быть более 35 мм.

6. Жай емізіктегі кішкентай баллонның сақинамен қосылу беріктігі кемінде 40 Н болуға тиіс.
7. Емізікті ұстап тұратындар (таспа, тоқыма бау, шынжыр) баланың денсаулығы үшін қауіпсіз болуға тиіс, ең жоғары ұзындығы - 220 мм. Тоқыма бұйымдардың ылғалдың әсерінен беріктігі (түсінің өзгеруі және бояғыштың ауысуы) - кемінде эталонның сұр шәкілі бойынша кемінде 4 балл. Химиялық элементтердің өзгеріп отыратын бақылаудағы өлшемі материалдың түріне және шикізат құрамына қарай белгіленеді.
8. Сүт емізіктері, жай емізіктер жабық орамда сатылуға тиіс. Таңбалануы (орамдағы), бұйымды пайдалану және гигиеналық күтіп-ұстау жөнінде түсінікті оқылатын нұсқаулығы болуға тиіс.
9. Балалар күтіміне арналған санитарлық-гигиеналық бұйымдар бес есе залалсыздандыруға тұрақты болуы, сыртқы түрін сақтауы, жабыспауы тиіс. Жылытқыш түріндегі бұйым қымталған (суды өткізбеуі) болуы тиіс.
10. Бұйымдардың химиялық қауіпсіздігі зиянды химиялық заттардың модельдік ортаға бөлінуімен сипатталады. Денсаулық үшін зиянды химиялық заттардың бөлінуі 2-кестеде көрсетілген нормалардан аспауы тиіс. Сулы сығындының рН өзгерісі + 1,0 аспауы тиіс.
2-кесте
Бұйымның атауы
Анықталатын зиянды заттың атауы
Модельдік ортаға бөліну нормативі
1
2
3
Сүт емізіктері,
құрғақ еміздіктер
латексті, резеңке
Қорғасын, күшән
Рұқсат етілмейді
Мырыш
1,0 мг/дм 3 аспайды
Антиоксидант (Агидол-2)
2,0 мг/дм 3 аспайды
М-нитрозоаминдер (хлорлы
метиленмен шайғындалу)
10,0 мкг/кг
аспайды
N-нитрозқұраушы (жасанды
шайыр шайғындысы)
200,0 мкг/кг
аспайды
Цимат
(диметилдитиокарбамат)
Рұқсат етілмейді
Фтал ангидриді
0,2 мг/дм 3 аспайды
Фенол
0,05 мг/дм 3 аспайды
Сүт емізіктері, силиконды құрғақ емізіктер
Қорғасын, күшән
Рұқсат етілмейді
Мырыш
1,0 мг/дм 3 аспайды
Антиоксидант (Агидол-2)
2,0 мг/дм 3 аспайды
Фенол
0,05 мг/дм 3 аспайды
Формальдегид
Рұқсат етілмейді
Метил спирті
Рұқсат етілмейді
Триметилсиланол
Рұқсат етілмейді
Бутил спирті
Рұқсат етілмейді
Резеңкеден
жасалған санитар-
лық-гигиеналық
бұйымдар
Қорғасын
0,03 мг/дм 3 аспайды
Күшән
0,05 мг/дм 3 аспайды
Мырыш
1,0 мг/дм 3 аспайды
Фенол
0,05 мг/дм 3 аспайды
Формальдегид
0,1 мг/дм 3 аспайды
Антиоксиданттар
0,5 мг/дм 3 аспайды
Ыстықтай жабыстырылған
жылдамдатқыштар:
тиазол класы
0,4 мг/дм 3 аспайды
тиурам класы
0,5 мг/дм 3 аспайды
Пластификаторлар:
дибутилфталат
диоктилфталат
0,2 мг/дм 3 аспайды
2,0 мг/дм 3 аспайды
3. Пластмассадан жасалған ыдыс, асхана аспаптары
11. Бұйымның өткір жиектері (кесетін, шаншитын), шеті, егер бұл бұйымның қызметімен анықталмаса, болмауы тиіс. Тіреуіш бетінің үстінен арықшаның шығыңқы болуына рұқсат етілмейді.

6. Прочность соединения кольца с баллончиком в соске-пустышке должна быть не менее 40 Н.
7. Пустышкодержатели (ленточка, тесьма, цепочка) должны быть безопасны для здоровья ребенка, максимальная длина - 220 мм. Устойчивость окраски (изменение цвета и переход красителя) текстильных изделий к влажным воздействиям - не менее 4 баллов по серой шкале эталонов. Контролируемые параметры миграции химических элементов устанавливают в зависимости от вида и сырьевого состава материала.
8. Соски молочные, соски-пустышки должны продаваться в закрытой упаковке. Маркировка (на упаковке) должна содержать понятную, читаемую инструкцию по использованию и гигиеническому уходу за изделием.
9. Санитарно-гигиенические изделия из резины, предназначенные для ухода за детьми, должны быть устойчивы к пятикратной дезинфекции, сохранять внешний вид, не слипаться. Изделия, типа грелок, должны быть герметичны (не пропускать воду).
10. Химическая безопасность изделий характеризуется миграцией в модельную среду вредных химических веществ. Выделение вредных для здоровья химических веществ не должно превышать норм, указанных в таблице 2. Изменение рН водной вытяжки должно быть не более + 1,0.
таблица 2
Наименование изделия
Наименование
определяемого
вредного вещества
Норматив миграции
в модельную среду
1
2
3
Соски
молочные,
соски-
пустышки
латексные,
резиновые
Свинец, мышьяк
Не допускается
Цинк
Не более 1,0 мг/дм3
Антиоксидант (Агидол-2)
Не более 2,0 мг/дм3
N-нитрозоамины (экстракция
хлористым метиленом)
Не более 10,0 мкг/кг
N-нитрозообразующие
(экстракция искусственной
смолой)
Не более 200,0 мкг/кг
Цимат
(диметилдитиокарбамат)
Не допускается
Фталевый ангидрит
Не более 0,2 мг/дм3
Фенол
Не более 0,05 мг/дм3
Соски
молочные,
соски-
пустышки
силиконовые
Свинец, мышьяк
Не  допускается
Цинк
Не более 1,0 мг/дм3
Антиоксидант (Агидол-2)
Не более 2,0 мг/дм3
Фенол
Не более 0,05 мг/дм3
Формальдегид
Не допускается
Спирт метиловый
Не допускается
Триметилсиланол
Не допускается
Спирт бутиловый
Не допускается
Изделия
санитарно-
гигиенические
из резины
Свинец
Не более 0,03 мг/дм3
Мышьяк
Не более 0,05 мг/дм3
Цинк
Не более 1,0 мг/дм3
Фенол
Не более 0,05 мг/дм3
Формальдегид
Не более 0,1 мг/дм3
Антиоксиданты
Не более 0,5 мг/дм3
Ускорители вулканизации:
класса тиазола
класса тиурама
Не более 0,4 мг/дм3
Не более 0,5 мг/дм3
Пластификаторы:
дибутилфталат
диоктилфталат
Не более 0,2 мг/дм3
Не более 2,0 мг/дм3
3. Посуда, столовые приборы из пластмасс
11. Изделия не должны иметь острых (режущих, колющих) кромок, краев, если это не определено функциональным назначением изделия. Не допускается выступание литника над опорной поверхностью.

12. Қорғағыш-көрнекі әшекейлі жабындылары сілекейге төзімді болып, ылғал сіңірмеуі тиіс.
13. Тамақ өнімдерімен байланысқа арналған бұйым 1 % күкірт қышқылы және (60+5) о С температураға дейін қыздырылған сабынды-сілтілі ерітіндіге шыдамды болуы; сыртқы түрі мен бояуын сақтауы, (70+5) о С температурадағы сумен әсері кезінде бұзылмауы және шытынамауы тиіс.
14. Бөтелкелердің қақпағы және басқа да ұқсас бұйымдар олардың қымталғандығын қамтамасыз етуі, бөтелкеге тығыз киілуі және суды өткізбеуі тиіс. Бұйымның мықтылығы су толтырылған бұйым 120 см биіктіктен 5 рет құлағанда бұзылмауы, сызат түспеуі, сынбауы керек.
15. Тамақ өнімдерімен байланысқа арналған бұйымдардың иісі, дәмі, су соруымен түрінің өзгеруіне рұқсат етілмейді.
16. Бұйымдардың ұстағышы және әшекейлі әсемдеу элементтері мықты бекітілуі керек.
17. 3-кестеде көрсетілген өнімдердің химиялық қауіпсіздігіне қойылатын талаптарды, бақыланатын көрсеткіштерді дайын бұйым материалының түріне қатысты белгілейді.
3-кесте
Бұйым материал-
дарының атауы
Анықталынатын
зиянды заттың атауы
Модельдік ортаға
бөліну нормативі
мг/дм 3 аспайды
1
2
3
Акрилонитрилбутадиен
-стирольді
пластиктер
(АБС-пластиктер)
а-метилстирол
0,1
акрилонитрил
рұқсат етілмейді
бензальдегид
0,003
Бензол
рұқсат етілмейді
ксилолдар
(изомерлер қоспасы)
0,05
Стирол
рұқсат етілмейді
Толуол
0,5
этилбензол
0,01
Полистирол және
стирол полимерлестер
акрилонитрил
рұқсат етілмейді
ацетальдегид
0,2
Ацетон
0,1
бензальдегид
0,003
Бензол
рұқсат етілмейді
ксилолдар
(изомерлер қоспасы)
0,05
кумол
(изопропилбензол)
0,1
метилметакрилат
рұқсат етілмейді
бутил спирті
рұқсат етілмейді
метил спирт
рұқсат етілмейді
Стирол
рұқсат етілмейді
Толуол
0,5
формальдегид
рұқсат етілмейді
этилбензол
0,01
Полиолефиндер
негізіндегі
материалдар
ацетальдегид
0,2
ацетон
0,1
гексан
0,1
гептан
0,1
изопропил спирті
0,1
бутил спирті
рұқсат етілмейді
изобутил спирті
рұқсат етілмейді
метил спирті
рұқсат етілмейді
пропил спирті
0,1
Формальдегид
рұқсат етілмейді
Этилацетат
рұқсат етілмейді
Винилацетат
негізіндегі
полимерлер
Ацетальдегид
0,2
Винилацетат
рұқсат етілмейді
Гексан
0,1
Гептан
0,1
Формальдегид
рұқсат етілмейді
Поливинилхлоридтер
Ацетальдегид
0,2
Ацетон
0,1
Бензол
рұқсат етілмейді
Винилхлорид
рұқсат етілмейді
Дибутилфталат
рұқсат етілмейді
Диметилтерефталат
рұқсат етілмейді
диметилфталат
рұқсат етілмейді
дидодецилфталат
2,0
диизододецилфталат
2,0
диоктилфталат
2,0
диэтилфталат
рұқсат етілмейді
бутил спирті
рұқсат етілмейді
изобутил спирті
рұқсат етілмейді
изопропил спирті
0,1
метил спирті
рұқсат етілмейді
пропил спирті
0,1
толуол
0,5
фенол
0,05
мырыш
1,0
қалайы
2,0
Полиуретандар
ацетальдегид
0,2
ацетон
0,1
бензол
рұқсат етілмейді
бутилацетат
0,1
изопропил спирті
0,1
метил спирті
рұқсат етілмейді
пропил спирті
0,1
толуол
0,5
формальдегид
рұқсат етілмейді
этилацетат
рұқсат етілмейді
этиленгликоль
1,0
Полиамидтер
бензол
рұқсат етілмейді
гексаметилендиамин
рұқсат етілмейді
Е-капролактам
0,5
метил спирті
рұқсат етілмейді
фенол
0,05
Полиакрилат
акрилонитрил
рұқсат етілмейді
бутилакрилат
0,01
гексан
0,1
гептан
0,1
метилметакрилат
рұқсат етілмейді
метилакрилат

12. Защитно-декоративное покрытие изделия должно быть устойчиво к действию слюны, влажной обработки.
13. Изделия, предназначенные для контакта с пищевыми продуктами, должны быть стойкими к 1 % раствору уксусной кислоты и мыльно-щелочным растворам, нагретым до температуры (60 + 5) 0 С; сохранять внешний вид и окраску, не деформироваться и не растрескиваться при действии воды температурой (70 + 5) 0 С.
14. Крышка бутылочки и другие аналогичные изделия должны обеспечивать их герметичность, плотно надеваться на бутылочку и не пропускать воду. Прочность изделия должна быть таковой, чтобы после 5-ти кратного падения с высоты 120 см наполненного водой изделия не наблюдалось остаточной деформации, трещин, сколов.
15. Запах, привкус, изменение цвета водной вытяжки, изделий, предназначенных для контакта с пищевыми продуктами, не допускаются.
16. Крепление ручек изделий и элементов декоративного оформления должно быть прочным.
17. Требования химической безопасности продукции указаны в таблице 3, контролируемые показатели устанавливают в зависимости от вида материала готового изделия.
таблица 3
Наименование
материалов
изделия
Наименование
определяемого
вредного вещества
Норматив
миграции в
модельную
среду,
мг/дм3,
не более
1
2
3
Акрилонитрилбутадиен-
стирольные пластики
(АБС-пластики)
а -метилстирол
0,1
акрилонитрил
не допускается
бензальдегид
0,003
Бензол
не допускается
ксилолы (смесь изомеров)
0,05
Полистирол и
сополимеры стирола
Стирол
не допускается
Толуол
0,5
этилбензол
0,01
акрилонитрил
не допускается
ацетальдегид
0,2
Ацетон
0,1
бензальдегид
0,003
Бензол
не допускается
ксилолы (смесь изомеров)
0,05
кумол (изопропилбензол)
0,1
метилметакрилат
не допускается
спирт бутиловый
не допускается
спирт метиловый
не допускается
Стирол
не допускается
Толуол
0,5
формальдегид
не допускается
этилбензол
0,01
Материалы на основе
полиолефинов
ацетальдегид
0,2
ацетон
0,1
гексан
0,1
гептан
0,1
спирт изопропиловый
0,1
спирт бутиловый
не допускается
спирт изобутиловый
не допускается
спирт метиловый
не допускается
спирт пропиловый
0,1
Формальдегид
не допускается
Этилацетат
не допускается
Полимеры на основе
винилацетата
Ацетальдегид
0,2
Винилацетат
не допускается
Гексан
0,1
Гептан
0,1
Формальдегид
не допускается
Поливинилхлориды
Ацетальдегид
0,2
Ацетон
0,1
Бензол
не допускается
Винилхлорид
не допускается
Дибутилфталат
не допускается
Диметилтерефталат
не допускается
диметилфталат
не допускается
дидодецилфталат
2,0
диизододецилфталат
2,0
диоктилфталат
2,0
диэтилфталат
не допускается
спирт бутиловый
не допускается
спирт изобутиловый
не допускается
спирт изопропиловый
0,1
спирт метиловый
не допускается
спирт пропиловый
0,1
толуол
0,5
фенол
0,05
цинк
1,0
олово
2,0
Полиуретаны
ацетальдегид
0,2
ацетон
0,1
бензол
не допускается
бутилацетат
0,1
спирт изопропиловый
0,1
спирт метиловый
не допускается
спирт пропиловый
0,1
толуол
0,5
формальдегид
не допускается
этилацетат
не допускается
этиленгликоль
1,0
Полиамиды
бензол
не допускается
гексаметилендиамин
не допускается
Е-капролактам
0,5
спирт метиловый
не допускается
фенол
0,05
Полиакрилат
акрилонитрил
не допускается
бутилакрилат
0,01
гексан
0,1
гептан
0,1
метилметакрилат
не допускается
метилакрилат

4. Пластмассадан жасалған санитарлық-гигиеналық,
галантерея бұйымдары
19. Бұйымның өткір жиектері (кесетін, шаншитын), егер бұл бұйымның қызметімен анықталмаса, болмауы тиіс. Құрайтын элемент іздерінің үшкір шеті, (кесетін, тесетін) болмауы керек.
20. Санитарлық-гигиеналық бұйым сыртқы түрін және бояуын сақтауы, (70+5) о С температурадағы су әсері кезінде бұзылмауы және шытынамауы тиіс. Бұйымды ысқылаған кезде бояудың іруі байқалмауы тиіс.
21. Жинақ бұйымдарының бөлшектері жиналым сызбасының талаптарына сәйкес жанасуы тиіс.
22. Ұстағыш бекітпелері мықты болуы және сыйымдылық массасы кемінде екі еседен асатын статистикалық жүктемелерді көтеруі тиіс.
23. Бала ваннасының су толтырылған көлемі бойынша 3 / 4 биіктігінің бұзылуы 1,5 % аспауы тиіс.
24. Бұйымдардан химиялық заттың бөлінуі материалдың түріне, модельдік сулы ортаға және ауа қабатына байланысты 4-кестеде көрсетілген нормадан аспауы тиіс.
4-кесте
Бұйым материалдардың
атауы
Анықталатын
зиянды
заттың атауы
Сулы
ортадағы
бөліну
нормативі,
мг/дм 3
аспайды
Ауа
қабатындағы
бөліну
нормативі
мг/м 3 ,
аспайды
1
2
3
4
Акрилонитрилбутад
иенстирольдық
пластиктер
(АБС-пластиктер)
a-метилстирол
0,1

4. Санитарно-гигиенические, галантерейные изделия из пластмасс
19. Изделия не должны иметь острых (режущих, колющих) кромок, если это не определено функциональным назначением изделия. Следы от формирующего элемента не должны иметь острых (режущих, колющих) краев.
20. Санитарно-гигиенические изделия должны сохранять внешний вид и окраску, не деформироваться и не растрескиваться при действии воды температурой (70 + 5) 0 С. Не должно наблюдаться отмарывания красителя при протирании изделия.
21. Детали сборных изделий должны сопрягаться в соответствии с требованиями сборочного чертежа (инструкции).
22. Крепление ручек (для санитарно-гигиенических изделий, в которых ручка является отдельно присоединяемой деталью) должно быть прочным и выдерживать статическую нагрузку не менее чем в 2 раза превышающую вмещаемую массу.
23. Деформация по ширине заполненной на 3/4 высоты водой детской ванночки не должна превышать 1,5 %.
24. Выделение химических веществ из изделий, в зависимости от вида материала, в модельную водную среду и в воздушную среду не должны превышать норм, указанных в таблице 4.
таблица 4
Наименование
материалов
изделия
Наименование
определяемого
вредного вещества
Норматив
миграции
в водную
среду,
мг/дм3,
не более
Норматив
миграции в
воздушную
среду,
мг/м3,
не более
1
2
3
4
Акрилонитрилбута-
диенстирольные
пластики
(АБС-пластики)
а-метилстирол
0,1

5. Шыны және керамика ыдыстар, асхана аспаптары
25. Ыстық тамаққа арналған ыдыс, асхана аспаптары термикалық төзімді болуы, (95-70-20) о С температура ауысуында; балалар тамағына арналған бөтелкелер мен банкалар - (95-45) о С температура ауысуында; сүт тағамдарының бөтелкелері - (65-25) о С температура ауысуында сынбауы тиіс. Түрлі-түсті глазурлі фаянс ыдыстың термотөзімділігі - 115 о С-тан, түссіз эмалдінікі - 125 о С-тан кем болмауы тиіс.
26. Азық-түлік өнімдерімен жанасатын бұйымның ішкі жағына жағылған жағынды қышқылға төзімді болуы тиіс. Шыны ыдыстың ішкі жағына жағынды жағуға рұқсат етілмейді.
27. Бұйымның жоғарғы шетінің сыртқы жағы жұмсақ болуы тиіс. Бұйымда: сынықтардың, кесілген жиектердің, шынының жабысып қалған сынықтарының, жан-жағы жарылған өзге де қосындылардың болуына рұқсат етілмейді.
28. Әсемдеп безендірілген бұйымдар мен элементтердің тұтқасы берік бекітілуі тиіс. Шыны ыдыс үшін - тұтқа 1 минут бойы тұтқасынан көтеру кезінде бұйымның тең сыйымдылық жүктемесін көтеруі тиіс. Керамикалық ыдыс үшін - тұтқа бұйым толтырылған судың салмағынан екі есе салмақтың тұтқасынан көтеру әдісімен бір реттік жүктемесін көтеруі тиіс.
29. Керамикалық, шыныкерамикалық және шыны бұйымдардың қауіпсіздігі моделдік ортадағы зиянды заттардың миграциясымен сипатталады. Бұйымнан зиянды заттардың бөлінуі 5-кестеде көрсетілген нормалардан аспауы тиіс.
5-кесте
Бұйымның атауы
Анықталатын зиянды
заттың атауы
Норматив,
мг/дмл
артық емес
1
2
3
Шыныдан жасалған бұйым
Бор
Қалайы
Күшән
Қорғасын
Кадмий
0,10
0,50
0,05
*)
*)
Фарфор мен фаянстан
жасалған бұйым
Қорғасын
Кадмий
Бор
*)
*)
0,1
Майоликтер мен қыштан жасалған бұйым
Бор
Мырыш
Титан
Қалайы
Қорғасын
Кадмий
0,5
1,0
0,1
0,5
*)
*)
Ескертпе:
*) Кадмий мен қорғасынның болуы 30 тармаққа сәйкес.
30. Қорғасын мен кадмийдің болуы 6-кестеде көрсетілген нормалардан аспауы тиіс. Қорғасын мен кадмийдің болуын анықтауды өнімді 4 % сірке қышқылының ерітіндісінде сынау кезінде жүргізіледі, бұл ретте барынша әсем қабаттағы бұйым таңдалады.
6-кесте
Ыдыс түрі
Өлшем
бірлігі
Шекті рұқсат етілген саны
қорғасын
кадмий
Жайпақ ыдыс (іші кемінде
25 мм шұңғыл)
мг/дм 2
0,8

5. Посуда, столовые приборы из стекла и керамические
25. Посуда, столовые приборы, предназначенные для горячей пищи, должны быть термически устойчивыми, не должны разрушаться при перепадах температур (95-70-20) 0 С; бутылочки и банки для детского питания - при перепадах температур (95-45) 0 С, бутылочки под молочные продукты - (65-25) 0 С. Термостойкость фаянсовой посуды с цветной глазурью должна быть не менее 115 0 С, с бесцветной эмалью - не менее 125 0 С.
26. Покрытие, нанесенное на внутреннюю поверхность изделий, контактирующих с пищевыми продуктами, должно быть кислотостойким. Не допускается нанесение покрытий на внутреннюю поверхность посуды из стекла.
27. Торцевая поверхность верхнего края изделия должна быть гладкой. На изделиях не допускаются: сколы, прорезные грани, прилипшие кусочки стекла, режущие или осыпающиеся частицы, сквозные посечки, инородные включения, имеющие вокруг себя трещины.
28. Крепление ручек изделий и элементов декоративного оформления должно быть прочным. Для стеклянной посуды - ручка должна выдерживать нагрузку равную вместимости изделия при поднимании за ручку в течение 1 мин. Для керамической посуды - ручка должна выдерживать одноразовую нагрузку массой вдвое превышающей массу воды, заполняющей изделие, методом поднимания за ручку.
29. Химическая безопасность изделий керамических, стеклокерамических и стеклянных характеризуется миграцией вредных веществ в модельные среды. Выделение вредных веществ из изделий не должно превышать норм указанных в таблице 5.
таблица 5
Наименование
изделия
Наименование
определяемого
вредного вещества
Норматив, мг/дм3
не более
Изделия из стекла
Бор
0,10
Алюминий
0,50
Мышьяк
0,05
Свинец
*)
Кадмий
*)
Изделия из фарфора и
фаянса
Свинец
*)
Кадмий
*)
Бор
0,1
Изделия из майолики и
гончарные
Бор
0,5
Цинк
1,0
Титан
0,1
Алюминий
0,5
Свинец
*)
Кадмий
*)
Примечание:
* Содержание кадмия и свинца в соответствии с п. 30
30. Содержание свинца и кадмия не должно превышать норм, указанных в таблице 6. Определение содержания свинца и кадмия проводят при испытаниях продукции в 4 % растворе уксусной кислоты. Количество образцов в выборке для испытаний не менее 4, при этом отбираются изделия с наиболее декоративной поверхностью.
таблица 6
Тип посуды
Единица
измерения
Предельно допустимое
количество
свинца
кадмия
1
2
3
4
Посуда плоская (с внутренней
глубиной не более 25 мм)
мг/дм2
0,8

0,50
0,05
0,10
0,03
34. Металл санитарлық-гигиеналық бұйымдардың, галантериялық бұйымдардың зиянды заттарының миграциясы 8-кестеде көрсетілген нормативтерден аспауы тиіс.
8-кесте
Бұйымның атауы
Анықталатын зиянды
заттың атауы
Норматив,
мг/дм 3 ,
артық емес
Металдан жасалған
санитарлық-
гигиеналық бұйым
Темір
Қалайы
Қорғасын
0,30
0,50
0,03
7. Тіс щеткалары, қызыл иекке арналған
массажерлар және басқа да ұқсас бұйымдар
35. Щетка бұталарын бекіту беріктігі кемінде 15Н болуы тиіс.
36. Қиманың орнындағы бұйымның қалыбы кемінде 0,40 Дж жүктемені көтеруі тиіс.
38. Тіс щеткаларының жұмыс істейтін бөлігінің қатаңдығы кемінде 70 шарт. бірл. болуы тиіс.
39. Щетка бұталарындағы синтетикалық жіптер жаңқаларсыз бекітілген және шеті дөңгеленіп жасалған болуы тиіс.
40. Бұйымның полимерлік бөліктерінен бұйымның материалының түріне байланысты дистилденген суға зиянды заттардың миграциясы 9-кестеде көрсетілген нормативтерден аспауы тиіс.
9-кесте
Бұйым материалының
атауы
Анықталатын зиянды
заттың атауы
Норматив, мг/дм 3 ,
артық емес
1
2
3
Акрилонитрилбутадиенсти-
рольдік пластиктер
(АБС-пластиктер)
а-метилстирол
0,1
акрилонитрил
рұқсат етілмейді
Бензол
рұқсат етілмейді
ксилолдар
(изомерлер смесі)
0,05
Стирол
рұқсат етілмейді
Толуол
0,5
Полистирол және стирол
сополимерлері
акрилонитрил
рұқсат етілмейді
а-метилстирол
0,1
ацетальдегид
0,2
Бензол
рұқсат етілмейді
ксилолдар
(изомерлер смесі)
0,05
метилметакрилат
рұқсат етілмейді
Стирол
рұқсат етілмейді
Толуол
0,5
формальдегид
рұқсат етілмейді
Метил спирті
рұқсат етілмейді
бутил спирті
рұқсат етілмейді
Полиолефиндер
негізіндегі материалдар
ацетальдегид
0,2
изопропил спирті
0,1
Метил спирті
рұқсат етілмейді
формальдегид
рұқсат етілмейді
Этилацетат
рұқсат етілмейді
Қалайы
0,5
бутил спирті
рұқсат етілмейді
изобутил спирті
рұқсат етілмейді
Хром
0,1
Винилацетаттар
негізіндегі полимерлер
ацетальдегид
0,2
Винилацетат
рұқсат етілмейді
формальдегид
рұқсат етілмейді
Поливинилхлоридтер
ацеталальдегид
0,2
Ацетон
0,1
Бензол
рұқсат етілмейді
винилхлорид
рұқсат етілмейді
дибутилфталат
рұқсат етілмейді
диметилтерефталат
рұқсат етілмейді
диметилфталат
рұқсат етілмейді
диоктилфталат
2,0
диэтилфталат
рұқсат етілмейді
бутил спирті
рұқсат етілмейді
изобутил спирті
рұқсат етілмейді
Метил спирті
рұқсат етілмейді
Толуол
0,5
Фенол
0,05
Мырыш
1,0
қалайы
2,0
Полиамидтер
Бензол
рұқсат етілмейді
гексаметилендиамин
рұқсат етілмейді
Е-капролактам
0,5
Метил спирті
рұқсат етілмейді
Фенол
0,05
Полиэтилентерефталат
(ПЭТФ) және терефталды
қышқыл негізінде
сополимерлер
ацетальдегид
0,2
Ацетон
0,1
диметилтерефталат
1,5
Метил спирті
рұқсат етілмейді
формальдегид
рұқсат етілмейді
бутил спирті
рұқсат етілмейді
Изобутил спирті
рұқсат етілмейді
этиленгликоль
1,0
Поликарбонат
дифенилолпропан

0,50
Никель
0,05
Кобальт
0,10
Свинец
0,03
34. Миграция вредных веществ из металлических санитарно-гигиенических изделий, галантерейных изделий не должна превышать нормативов, указанных в таблице 8.
таблица 8
Наименование изделия
Наименование
определяемого вредного
вещества
Норматив, мг/дм3,
не более
Санитарно-
гигиенические
изделия из металла
Железо
0,30
Алюминий
0,50
Свинец
0,03
7. Щетки зубные, массажеры для десен и другие аналогичные изделия
35. Прочность крепления кустов щеток должна быть не менее 15Н.
36. Колодка изделия в месте наименьшего сечения должна выдерживать нагрузку не менее 0,40 Дж.
38. Жесткость рабочей части зубных щеток должна быть не более 70 усл. ед.
39. Синтетическое волокно в кустах щетки должно быть закреплено, без заусенцев и иметь закругленные концы.
40. Миграция вредных веществ в дистиллированную воду из полимерных частей изделия, в зависимости от вида материала изделия, не должна превышать нормативов, указанных в таблице 9.
таблица 9
Наименование
материалов
Изделия
Наименование
определяемого
вредного вещества
Норматив,
мг/дм3,
не более
1
2
3
Акрилонитрилбутадиен-
стирольные пластики
(АБС-пластики)
а -метилстирол
0,1
акрилонитрил
не допускается
Бензол
не допускается
ксилолы (смесь изомеров)
0,05
Стирол
не допускается
Толуол
0,5
Полистирол и
сополимеры стирола
акрилонитрил
не допускается
а -метилстирол
0,1
ацетальдегид
0,2
Бензол
не допускается
ксилолы (смесь изомеров)
0,05
метилметакрилат
не допускается
Стирол
не допускается
Толуол
0,5
формальдегид
не допускается
спирт метиловый
не допускается
спирт бутиловый
не допускается
Материалы на
основе полиолефинов
ацетальдегид
0,2
спирт изопропиловый
0,1
спирт метиловый
не допускается
формальдегид
не допускается
Этилацетат
не допускается
Алюминий
0,5
спирт бутиловый
не допускается
спирт изобутиловый
не допускается
Хром
0,1
Полимеры на основе
винилацетата
ацетальдегид
0,2
Винилацетат
не допускается
формальдегид
не допускается
Поливинилхлориды
ацетальдегид
0,2
Ацетон
0,1
Бензол
не допускается
винилхлорид
не допускается
дибутилфталат
не допускается
диметилтерефталат
не допускается
диметилфталат
не допускается
диоктилфталат
2,0
диэтилфталат
не допускается
спирт бутиловый
не допускается
спирт изобутиловый
не допускается
спирт метиловый
не допускается
Толуол
0,5
Фенол
0,05
Цинк
1,0
Олово
2,0
Полиамиды
Бензол
не допускается
гексаметилендиамин
не допускается
Е-капролактам
0,5
спирт метиловый
не допускается
Фенол
0,05
Полиэтилентерефталат
(ПЭТФ) и сополимеры
на основе
терефталевой кислоты
ацетальдегид
0,2
Ацетон
0,1
диметилтерефталат
1,5
спирт метиловый
не допускается
формальдегид
не допускается
спирт бутиловый
не допускается
Спирт изобутиловый
не допускается
этиленгликоль
1,0
Поликарбонат
дифенилолпропан

0,01
метиленхлорид
7,5
Фенол
0,05
Хлорбензол
0,02
эпихлоргидрин
0,1
41. Микробиологиялық көрсеткіштер бойынша тіс щеткалары, қызыл иекке арналған массажерлар мен ауыз қуысының күтіміне арналған басқа да ұқсас бұйымдар 10-кестеде ұсынылған талаптарға сәйкес болуы тиіс.
10-кесте
Мезофильдік
аэробтік және
факультатив-
ті-анаэробтік
бактериялар-
дың жалпы
саны
Ашытқылар,
ашытқы-
тектес, зең
саңырауқұ-
лақтар
Enterobac-
teriaceae
тұқымының
бактерия-
лары
Патогенді
стафило-
коктар
Pseudomonаs-
aeruginosa
КТБ* 1 г (см 2 ) өнімде
1 г (см 2 ) өнімде
10 2 артық емес
болмауы
керек
болмауы
керек
болмауы
керек
болмауы
керек

0,01
метиленхлорид
7,5
Фенол
0,05
Хлорбензол
0,02
эпихлоргидрин
0,1
41. По микробиологическим показателям зубные щетки, массажеры для десен и другие аналогичные изделия, предназначенные для ухода за полостью рта, должны соответствовать требованиям, представленным в таблице 10.
таблица 10
Общее
количество
мезофильных
аэробных и
факультативно-
анаэробных
бактерий
(МАФАнМ)
Дрожжи,
дрожжепо-
добные,
плесневые
грибки
Бактерии
семейства
Enterobacte-
riaceae
Патогенные
стафилококки
Pseudomona
s-aeruginosa
КОЕ* в 1 г (см2)
продукции
в 1 г (см2) продукции
Не более 102
отсутствие
отсутствие
отсутствие
отсутствие
Примечание :

* КТБ - 1 г немесе 1 СМ 2 өнімдегі колонатүзуші бірлік
8. Санитарлық-гигиеналық бір рет пайдалану бұйымдары
42. Гель тәріздес ылғал тартқыш материалдарды қамтитын санитарлық-гигиеналық бұйымдар 24 сағат бойы сенсибилизациялайтын әсер (компрессиялық әдіспен) көрсетпеуі тиіс.
43. Көпқабатты жаялықшаның ылғал тартқыш қабатының 100 мл тестілік сұйықтықты сіңіру уақыты 3 с. аспауы тиіс.
44. Тұтынушыларға арналған нұсқаулықта мақсаты, бұйымның түрін және мөлшерін дұрыс таңдау жөніндегі ұсыным, күту (қажет болған кезде) және кәдеге жарату тәсілдері көрсетілген ақпарат қамтылуы тиіс.

* КОЕ - колониеобразующих единиц в 1 г или 1 cm2 продукции
8. Изделия санитарно-гигиенические разового использования
42. Санитарно-гигиенические изделия, содержащие гелеобразующие влагопоглощающие материалы, не должны проявлять сенсибилизирующего действия (компрессионным методом) в течение 24 часов.
43. Время впитывания 100 мл тестовой жидкости поглощающим слоем многослойного подгузника должно быть не более 3 с.
44. Инструкция для приобретателя должна содержать информацию с указанием: назначения, рекомендаций по правильному выбору вида и размера изделия, способов ухода (при необходимости) и утилизации.

Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.01.16. N 13 Қаулысымен.
Өнімдердің тізбесі және ойыншықтар қауіпсіздігінің талаптары 1. Өнімдердің тізбесі
1. Осы қауіпсіздік талаптары ойыншықтарға таратылады.
2. Өнімдердің қауіпсіздік талаптары мынадай ойыншықтарға қолданылады: металдан, ағаштан, пластмассадан жасалған, іші толтырылған, резеңке, қағаздан, картоннан, папье-машеден, қыштан жасалған және тағы басқа, оның ішінде: электрлендірілген, ірі ауқымды, механикалық, қуыршақтар, адамдар мен жануарлардың пішіндері, музыкалық, оптикалық, тәжірибелер жинақтары, балалар шығармашылығына, ойын дағдыларына арналған заттар, үстел үстінде ойналатын, үстел үстіне қойып ойнауға арналған баспалық ойындар, карнавал костюмдері, маскалар, тәждер, париктер, сақалдар, мұрттар және басқа да осыған ұқсас бұйымдар.

Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 16.01.2009 N 13 .
Перечень продукции и требования безопасности игрушек
1. Перечень продукции
1. Настоящие требования безопасности распространяются на игрушки.
2. Требования безопасности продукции распространяются на игрушки: металлические, деревянные, пластмассовые, мягконабивные, резиновые, из бумаги, картона, папье-маше, керамики и пр. в том числе: электрифицированные, крупногабаритные, механические, куклы, фигурки людей и животных, музыкальные, оптические, наборы опытов, предметы для детского творчества, игрового обихода, игры настольные, настольно-печатные, карнавальные костюмы, маски, короны, парики, бороды, усы и другие аналогичные изделия.

3. Қауіпсіздік талаптары қолданылатын өнімдердің номенклатуралық тізбесі 1-кестеде берілген. Ойыншықтардың біртектес топтары мен біріздендіруін қалыптастыру бұйымдардың құрылымдық ерекшеліктері, пайдаланылған материалдары, жинақталуы ескере отырып, кемінде бес санды пайдалана отырып СЭҚ ТН коды бойынша жүргізіледі.
1-кесте
Өнімдер топтарының атауы
СЭҚ ТН коды
Ойыншықтар:
металл көлік, техника, құрылыс ойыншықтар;
ағаш ойыншықтар;
пластмасса ойыншықтар;
іші толтырылған ойыншықтар;
резеңке ойыншықтар;
қағаздан және картоннан жасалған ойыншықтар;
фарфордан, фаянстан, қыштан, папье-машеден,
ағаш жаңқалары массасынан жасалған ойыншықтар;
басқа да ойыншықтар (музыкалық, оптикалық, тәжірибелер жинақтары);
балалар шығармашылығына арналған бұйымдар.
950100
950330
950349
950341
950390
950390
950210

3. Номенклатурный перечень продукции, на которую распространяются требования безопасности, приведен в таблице 1. Формирование однородных групп и идентификацию игрушек проводят по кодам ТН ВЭД, используя не менее пяти значащих цифр, с учетом конструктивных особенностей, применяемых материалов, комплектации изделий.
таблица 1
Наименование группы продукции
Код ТН ВЭД
Игрушки:
игрушки металлические транспортные,
техника, сооружения;
950100
игрушки деревянные;
950330
игрушки пластмассовые;
950349
игрушки мягконабивные;
950341
игрушки резиновые;
950390
игрушки из бумаги и картона;
950390
игрушки из фарфора, фаянса, керамики,
папье-маше, древесно-опилочных масс;
950210
игрушки прочие (музыкальные,
оптические, наборы опытов)

950350
950390
4. Осы бөлімде белгіленген талаптар мынадай бұйым түрлеріне:
1) жаңа жылдық шырша әшекейлерін қоса алғанда (жасанды шыршалар, оған керек-жарақтар, электр гирляндалар), мерекелік ойыншықтарға;
2) ойын алаңдарында ұжымдық пайдалануға арналған жабдықтар мен жарақтарға;
3) табыс табу мақсатында қоғамдық орындарда орнатылатын ойыншықтарға;
4) ойыншық бу қозғалтқыштарын, іштен жану қозғалтқыштары бар тетіктерге;
5) мамандарға арналған 500-ден астам құрам бірліктері бар басқатырғыштарға немесе суреті жоқ басқатырғыштарға;
6) пневматикалық қаруға, атыс қаруының дәл көшірмесіне;
7) айырсадақтарға, сақпандар мен катапульталарға;
8) металл ұштары бар нысанаға лақтыруға арналған жебелерге;
9) балаларға арналған бижутерия бұйымдарға;
10) ойыншықтарда пайдалану үшін арнайы құрастырылған ұрмалы капсюльдерді қоспағанда, ұрмалы капсюльдерді қамтитын фейерверктерге;
11) үйдегі тұрмыстық заттарды имитациялайтын, жиырма төрт вольттан жоғары белгіленген кернеуде жұмыс істейтін электр пештері мен басқа да бұйымдарға;
12) қыздыру элементтері бар, оқу процесінде ересек адамның бақылауымен пайдаланылатын бұйымдарға;
13) 24 вольттан жоғары белгіленген кернеуде жұмыс істейтін бейне мониторларға қосылатын бейне ойыншықтарға;
14) бала емізіктері мен жәй емізіктерге;
15) ересек коллекционерлерге арналған, егжей-тегжейлі әзірленген, кішірейтілген модельдерге;
16) спорт жабдықтарына, спорттық және жол (серуендеу) велосипедтеріне, үлкен тереңдікте пайдалануға арналған навигациялық жарақтарға;
17) фольклорлық және сәндік сипаттағы қуыршақтарды және ересек коллекционерлерге арналған басқа да сол сияқты бұйымдарға қолданылмайды.
5. Ойыншықтардың қауіпсіздігі механикалық, электрлік, өрт, биологиялық, химиялық және радиациялық қауіпсіздіктері көрсеткіштерімен сипатталады. Ойыншықтардың осы Техникалық регламентпен үйлестірілген стандарттар талаптарына сәйкес келуі олардың осы бөлімнің оған тиісті бөлігінің талаптарына сәйкес келуі презумпциясын көздейді.
2. Ойыншықтар қауіпсіздігінің жалпы талаптары
6. Ойыншықтар мен олар дайындалатын материалдардың сырты таза және жәндіктермен, тат басумен және басқа да осыған ұқсас бүлінулермен зақымдалмауы тиіс. Материалдың сыртқы тазалығы көзбен тексеріледі.
7. Эмальдің, лак пен бояудың және басқа да қабаттардың қатпарлануы болмауы қажет.
8. 3 жасқа дейінгі балаларға арналған ойыншықтарға аң терісін, былғарыны, шыныны, қылшықтарды: резеңке, картон, қағаз қолдануға жол берілмейді.
9. Ойыншықтардың барлық түрлерінде: қалыңдығы 0,038 мм-ден кем емес полимерлік қайталанбаған үлдірді; құрт жеген және бұтақты ағашты, 3 жасқа дейінгі балалар үшін, ойыншықтың қызметін атқару қажет болған жағдайды қоспағанда, шыныны, целлулоидты, ойыншықтың сыртқы қабаты болып табылмайтын ішкі қабықшасыз пайдаланылатын көлемі 3 мм және одан кем толтырғыш түйіршіктерді, қатты немесе өткір басқа заттарды (шегелер, инелер, металл жоңқалар, жаңқалар, шынының сынықтары немесе пластмассалар және т.б.) қамтитын толтырғыш материалдарды, жанғыш газдар мен жанғыш сұйықтықтарды пайдалануға жол берілмейді.

950350
предметы для детского творчества
950390
4. Требования, установленные в настоящем разделе не распространяются на следующие виды изделий:
1) праздничных игрушек, включающих елочные новогодние украшения (искусственные елки, принадлежности к ним, электрические гирлянды);
2) оборудования и снаряжения, предназначенного для коллективного использования на игровых площадках;
3) игрушек, устанавливаемых в общественных местах с целью извлечения дохода;
4) игрушечных паровых двигателей, механизмов с двигателями внутреннего сгорания;
5) головоломок с количеством компонентов свыше 500 или головоломок без изображения, предназначенных для специалистов;
6) пневматического оружия, точных копий огнестрельного оружия;
7) рогаток, пращей и катапульт;
8) стрел для метания в цель с металлическими наконечниками;
9) изделий бижутерии, предназначенных для детей;
10) фейерверков, включающих ударные капсюли, за исключением ударных капсюлей, сконструированных специально для использования в игрушках;
11) электрических печей и других изделий, имитирующих предметы домашнего обихода, функционирующих при номинальном напряжении свыше 24 вольт;
12) изделий, содержащих нагревательные элементы, используемых в учебном процессе под наблюдением взрослого человека;
13) видеоигрушек, подсоединяемых к видеомониторам, работающим при номинальном напряжении свыше 24 вольт;
14) детских сосок и пустышек;
15) уменьшенных моделей, детально разработанных, предназначенных для взрослых коллекционеров;
16) спортивного оборудования, велосипедов спортивных и дорожных (прогулочных), навигационного снаряжения, предназначенного для использования на большой глубине;
17) куклы фольклорного и декоративного характера и другие подобные изделия для взрослых коллекционеров.
5. Безопасность игрушек характеризуется показателями: механической, электрической, пожарной, биологической, химической и радиационной безопасности. Соответствие игрушек требованиям гармонизированных с настоящим Техническим регламентом стандартов предполагает презумпцию их соответствия требованиям настоящего раздела в соответствующей его части.
2. Общие требования безопасности игрушек
6. Игрушки и материалы для их изготовления должны быть внешне чистыми и не поражены насекомыми, ржавчиной и другими аналогичными повреждениями. Чистота поверхности материала проверяется визуально.
7. Не должно наблюдаться отслаивания эмали, лакокрасочных и других покрытий.
8. В игрушках для детей до 3-х лет не допускается применение меха, кожи, стекла, ворсованных: резины, картона, бумаги.
9. В игрушках всех видов не допускается применять: полимерные не дублированные пленки, толщиной менее 0,038 мм; древесину с червоточинами и сучками, стекло для детей старше 3 лет, за исключением случаев, когда оно необходимо для выполнения игрушкой ее функции, целлулоид, набивочные гранулы размером 3 мм и менее, применяемые без внутренней оболочки, не являющейся внешней оболочкой игрушки, набивочные материалы, содержащие твердые или острые инородные предметы (гвозди, иголки, металлическую стружку, щепки, осколки стекла или пластмассы и др.), горючие газы и горючие жидкости.

10. Құрастыруды қажет ететін ойыншықтар нұсқаулықпен жабдықталуы қажет.
11. Тұтынушы ойыншықтан туындайтын әлеуетті қауіп туралы және сақтандыру шаралары туралы хабарландырылуы қажет. Пайдалану жөніндегі нұсқаулық белгілі бір ойыншық түріне қатысты ескерту ақпаратын қамтуы тиіс.
12. Кірер тесігінің периметрі 380 мм-ден асатын ойыншықтарды орау үшін пайдаланылатын полимер пленкадан жасалған пакеттің қалыңдығы 0,038 мм-ден кем болмайтын пленкасы (термо отырғызылған және бүрмеленген үлдірден басқа) болуы қажет; қысып буылатын баудың, таспаның және т.б. көмегімен жабылмауы тиіс.
3. Ойыншықтардың механикалық қауіпсіздігі талаптары
13. Ойыншықтардың механикалық қауіпсіздігінің жалпы талаптары 2-кестеде берілген.
14. Баланың денесінің салмағын көтермейтін, салмағы 5 кг-нан аспайтын ауыр жылжымалы еден үсті ойыншықтары орнықты болуы қажет.
15. Бетті қорғайтын барлық қатты материалдардың (қорғаныш көзілдіріктер, шлемдер, маскалар және т.б.) айналу сәттері, созылу, құлау, соққы және қысым сынақтары өткізілгеннен кейін өткір жиектері, ұштары немесе көзге түсуі мүмкін бекітілмеген бөліктері болмауы қажет.
2-кесте
Қауіпсіздік
көрсеткіштерінің атауы
Өнімге қойылатын талаптар
1
2
1. Жиектердің қол жетімділігі және үшкірлігі
1. Қол жетімді жиектер үшкір болмауы
қажет; қылтанақтары, сызаттары,
кетіктері болмауы тиіс
2. Қол жетімді жиектер қайырылған,
оралған, бұралған немесе полимер
жабындылармен қорғалған болуы тиіс
3. Суық қарудың (пышақтар, қылыштар,
рапиралар, балталар) көшірмелердің
атқарымдық өткір ұштары және
жиектері болмауы қажет
4. Қылтанақтарға, жарықшақтарға жол
берілмейді. Ағаштан жасалған
ойыншықтардың немесе бөлшектердің
бетінде немесе қол жетімді
шеттерінде кетіктер болмауы тиіс
5. Ойыншықтардың шыныдан жасалған
бөлшектерінің қол жетімді жиектері
бүгілген немесе қорғалған болуы
қажет (микроскоптардың заттық және
жабынды шыныларынан басқа)
2. Саңылау
1. Қосымша талаптарсыз 0,7 мм-ден
аз болуы тиіс
2. Жиектердің қол жетімділігі мен
өткірлігі бойынша талаптарды ескере
отырып 0,7 мм-ден артық болуы тиіс
3. Ілмектермен біріктірілетін 2
бөліктен тұратын ойыншықтар үшін -
есіктің немесе қақпақтың кез келген
жағдайында 5 мм-ден кем немесе 12
мм-ден артық
4. Бұрау кілтінің қалпақшасы мен
бұрау тұтқасының арасындағы саңылау
5 мм-ден кем немесе 12 мм-ден артық
3. Бекітпе бөлшектердің
ұштары
1. Өткір ұштарға жол берілмейді
2. Қол жетімді бөлшектерде
қылтанақтар болуына жол берілмейді
3. Батырылған тіреуіш бөлшектерінің
бастары ойыншықтың беткі жағына
шықпауы қажет
4. Болттар мен бұрандалардың
оймаларының ұшы 3 мм-ден сәл артық

10. Игрушки, использование которых включает сборку, должны быть снабжены инструкцией.
11. Потребитель должен быть проинформирован о потенциальной опасности, исходящей от игрушки, и о мерах предосторожности. Инструкция по эксплуатации должна содержать предупреждающую информацию, относящуюся к конкретному виду игрушки.
12. Пакеты из полимерных пленок, применяемые для упаковки игрушек, с периметром входного отверстия более 380 мм, должны иметь толщину пленки не менее 0,038 мм (кроме термоусадочной пленки и перфорированной); не должны закрываться с помощью стягивающего шнура, ленты и т.п.
3. Требования механической безопасности игрушек
13. Общие требования механической безопасности игрушек приведены в таблице 2.
14. Тяжелые неподвижные напольные игрушки массой более 5 кг, не несущие на себе массу тела ребенка, должны быть устойчивы.
15. Все жесткие материалы, покрывающие лицо (защитные очки, шлемы, маски и т.д.), после проведения испытаний вращающим моментом, растяжением, падением, ударом и давлением не должны иметь острых кромок, концов или незакрепленных частей, которые могут попасть в глаз.
таблица 2
Наименование показателей
безопасности
Требования к продукции
1
2
1. Доступность и острота
кромок
1. Доступные кромки не должны быть
острыми; не должны иметь заусенцев,
трещин, зазубрин
2. Доступные кромки должны быть
загнуты, завернуты, закручены или
защищены полимерным покрытием
3. Копии холодного оружия (ножи,
сабли, рапиры, топоры) не должны
иметь функциональных острых концов
и кромок
4. Заусенцы, трещины не допускаются.
Поверхность или доступные края
игрушек или деталей, изготовленных
из древесины, должны быть без
зазубрин
5. Доступные кромки стеклянных
деталей игрушек должны быть
закруглены или защищены (кроме
предметных и покровных стекол
микроскопов)
2. Зазор
1. Менее 0,7 мм без дополнительных
требований.
2. Более 0,7 мм с учетом требований
по доступности и остроте кромок
3. Для игрушек из 2-х частей,
соединенных петлями, - менее 5 мм
или более 12 мм в любом положении
двери или крышки
4. 3азор между головкой заводного
ключа или заводной ручки и корпусом
игрушки менее 5 мм или более 12 мм
3. Концы крепежных деталей
1. Острые концы не допускаются
2. На доступных частях не
допускаются заусенцы
3. Головки  утопленных  крепежных
деталей не должны выступать над
поверхностью игрушки
4. Резьбовые концы болтов и винтов
не должны выступать более, чем на
3 мм или должны быть утоплены более,

шығарылуы қажет немесе 0,5 мм-ден
сәл артық батырылуы қажет
(конструкторлардан басқа)
4. Ойыншықтардың, сымдар
мен өткізгіштердің үшкір
шеті
1. Үшкір шеттер қол жетпейтіндей
болуы тиіс
2. Қол жетімді үшкір шеттер
айналдырылған, бітеуленген немесе
қалпақтармен қорғалған болуы тиіс
немесе қорғаныс қабаты болуы тиіс
5. 3 жастан асқан балаларға арналған
ойыншықтардың немесе сымдардың
үшкір шеттерінің болуына рұқсат
етіледі
5. Сымдар мен өткізгіштер-
дің иілгіштігі және
беріктігі
Сымдар мен өткізгіштер иілгіш және
берік болуы тиіс
6. Ойыншықтардың, корпустың беріктілігі
Ойыншықтар, корпус, іші жұмсақ
ойыншықтардың тігісі берік болуы тиіс
7. Қатаң деталдарды
(құбырлар, қайрақшалар,
тұтқалар және т.б.) және
корпусты қорғау
1. Қатаң деталдарда қорғаныс
құрылғыларының болуы міндетті
2. Жекелеген қорғаныс элементі
ойыншықтың корпусымен берік қосылуы
тиіс
8. Жиналмалы құрылғылардағы
қуыс
Жиналған түрінде кемінде 12 мм
Жиналмалы және сусымалы құрылғылар
өздігінен жиналуды болдырмайтын
шектеуішпен немесе құлыппен
жабдықталуы тиіс
9. Қосу кезіндегі өткізгіш
тетіктің қарсы әрекетінің
күші
3 жасқа дейінгі балалар үшін күш
4,5 Н-тан аспауы тиіс (диаметрі
кемінде 1,5 мм өткізгіш бауды
пайдалану кезінде)
10. Өткізгіш тетіктердің
қолданылуы:
тісті өткізгіштер, жетекті
белбеулер;
қосылғыш құрылғылары немесе
электр энергиясының көзінен
жұмыс істейтін құрылғылар;
үйкелісті немесе қосылғыш
тетіктері (баланың салмағын
көтеретін конструкторлардың
деталдарын немесе
ойыншықтарды қоспағанда)
Өткізгіш тетіктерге баланың қолы
жетпейтіндей болуы керек
11. Қол жетімді
серіппелерде қорғаныстың
болуы
Мынадай жағдайларда қорғалуы тиіс:
1. Пайдалану процесінде жүктемені
көтермейтін орамалы серіппелердің
екі кезекті ораулар арасында жұмыс
істемейтін жағдайдағы серіппелер
3 мм астам қуыс болуы тиіс
2. 40 Н созу күшінің ықпалына
ұшыраған және өзінің бастапқы
жағдайына келген созу серіппелерінің
екі кезекті ораулар арасында кемінде
3 мм қуыс болуы тиіс
Қысу серіппесінің екі кезекті
ораулар арасында жұмыс істемейтін
жағдайдағы серіппелер кемінде 3 мм
қуыс болуы тиіс және оларға
пайдалану процесінде 40 Н немесе
астам күш жұмсалады
12. Семсерлесуге арналған
маскалардағы тесіктердің
мөлшері
Тесіктердің мөлшері - рапираның
немесе шпаганың ұшының диаметрінен
кем болмауы тиіс
13. Конструкторлар мен
модельдердегі дәнекерлеу
10 жасқа дейінгі балалардың жинауы
үшін конструкторлар мен
модельдердегі дәнекерлеуге рұқсат
етілмейді.
16. 3 жасқа дейінгі балаларға арналған ойыншықтардың механикалық қауіпсіздігінің арнайы талаптары 3-кестеде жазылған.
3-кесте
Қауіпсіздік
көрсеткіштерінің атауы
Өнімге қойылатын талаптар
1
2

чем на 0,5 мм (кроме конструкторов)
4. Острые концы игрушек,
проволоки и проводов
1. Острые концы должны быть не
доступны
2. Доступные острые концы должны
быть закруглены, притуплены или
защищены колпачками, или должны
иметь защитное покрытие
5. Допускается наличие острых концов
игрушки или проволоки, предназначен-
ные для детей старше 3 лет
5. Гибкость и прочность
проволоки и проводов
Проволока и провода должны быть
гибкими и прочными
6. Прочность игрушки,
корпуса
Игрушка, корпус, швы мягконабивных
игрушек должны быть прочными
7. Защита жестких деталей
(трубки, бруски, рычаги
и т.п.) и корпуса
1. Наличие на жестких деталях
защитных устройств обязательно
2. Отдельный защитный элемент должен
быть прочно соединен с корпусом
игрушки
8. Зазор в складных
устройствах
Не менее 12 мм в сложенном
положении.
Складные и скользящие устройства
должны быть снабжены ограничителем
или замком, предотвращающим
самопроизвольное складывание
9. Сила противодействия
приводного механизма при
включении
Для детей до 3 лет не должна
превышать усилия 4,5 Н (при
использовании приводного шнура
диаметром менее 1,5 мм)
10. Доступность приводных
механизмов:
зубчатые передачи,
приводные ремни,
заводные устройства или
устройства, работающие от
источника электрической
энергии, фрикционные или
заводные механизмы (за
исключением деталей
конструкторов или игрушек,
которые должны выдерживать
массу ребенка)
Приводные механизмы должны быть не
доступны для ребенка
11. Наличие защиты на
доступных пружинах
Должны быть защищены в случаях,
если:
1. Спиральные пружины, не
подвергающиеся нагрузке в процессе
эксплуатации, должны иметь зазор
между двумя последовательными
витками в нерабочем состоянии
пружины более 3 мм
2. Пружины натяжения, подвергающиеся
воздействию растягивающего усилия
40 Н и возвращающиеся в свое
первоначальное положение после
снятия нагрузки, должны иметь зазор
между двумя последовательными
витками не менее 3 мм
Пружины сжатия имеют зазор между
двумя последовательными витками в
нерабочем состоянии не менее 3 мм и
к ним в процессе эксплуатации может
быть приложено усилие 40 Н или более
12. Размер отверстий в
масках для фехтования
Размер отверстий - должен быть менее
диаметра конца рапиры или шпаги
13. Пайка в конструкторах
и моделях
Пайка в конструкторах и моделях для
сборки детьми в возрасте до 10 лет -
не допускается
16. Специальные требования механической безопасности игрушек для детей в возрасте до 3 лет приведены в таблице 3.
таблица 3
Наименование
показателей
безопасности
Требования к продукции
1
2

1. Алынбалы деталдардың
мөлшері
Кез келген жағдайда Ө 31,7 мм
мөлшерін анықтау үш цилиндрге кірмеуі
және мөлшерін анықтау үш шаблондардың
жайпақтығы үшін шықпауы тиіс
1.1. Алынбайтын деталдарды
ұстау мүмкіндігі
Бала оларды тісімен немесе қолымен
жұлып алмайтындай болып орнықтырылуы
тиіс немесе ойыншыққа берік
жабыстырылуы тиіс
1.2. Алынбайтын деталдарды
жабыстыру беріктігі
Алынбайтын деталдар егер олар
ойыншықтардан жұлынып қалса, үшкір
сынықтары мен ұштары болмауы тиіс
және 1-тармақтың талаптарына сәйкес
келуі тиіс
2. Ойыншықты бесікке,
балалар керуетіне немесе
арбаға ілу үшін
пайдаланылатын бос
баулардың ұзындығы
1. Бос баулардың (соның ішінде, 25 Н
күшпен созылатын эластикалық)
ұзындығы 300 мм-ден, ал ілмектің
периметрі - 350 мм-ден артық болмауы
тиіс
2. Балалар керуетін, бесіктерді,
арбаларды көлденең тартуға арналған
эластикалық баулардың (25 Н күшпен
тарту кезінде) ұзындығы 750 мм-ден
артық болмауы тиіс, бұл ретте
тартылған баудың ұзындығы бос
жағдайдағы баудың ұзындығының
40 %-нан аспауы тиіс
3. Сусымалы түйіндердің
немесе ілмектердің болуы
Өздерімен бірге тартып ойнауға
арналған ойыншықтардың бауларында
саусақ сусымайтын түйіндер немесе
сусымалы түйіндерден тұратын
ілмектер болмауы керек
4. 3 жасқа дейінгі
бүлдіршіндерге арналған
ойыншықтардың бауларының
диаметрі
2 мм-ден кем болмауы және ұшында
шар, цилиндр тәрізді домалақ болуы
тиіс
5. Баланың аузымен
жанасатын ойыншықтарда
бөлек заттардың,
жапсырмалардың болуы
Ойыншықтарда, егер оны ауызға алуға
немесе ауызбен жабуға болса ауызға
арналған тесіктен, сондай-ақ ауа
шығатын тесіктен 10 кПа қысыммен
ауызға арналған тесіктен араластырып
үрлегенде және сорған кезде, Ө 31,7
мм көлемді анықтау үшін цилиндрге
кіретін бөлек заттар болмауға тиіс
Емшек жасындағы балаларға арналған ойыншықтар
6. Шылдырлауықтардың
салмағы
100 грамнан кем емес
7. Бетін бояу және жазу
Рұқсат етілмейді
8. Шылдырлауықтардың
беріктігі
Ұрғанға берік болуы тиіс
9. Сұйықтық толтырылған
ойыншықтардан оның ағуы
Рұқсат етілмейді
17. Балалар сыйып кететін ойыншықтардың механикалық қауіпсіздігінің арнайы талаптары 4-кестеде жазылған.
4-кесте
Қауіпсіздік
көрсеткіштерінің атауы
Өнімге қойылатын талаптар
1. Ойыншықтардың
есіктерінің, қақпақтарының
немесе басқадай бір
құрылғыларының болуы
1. Ойыншықтар ашылуы тиіс және есігі,
қақпағы немесе басқадай бір құрылғысы
жабық болған жағдайда желдеткішпен
қамтамасыз етілуі керек
2. Түймелерді, сыдырмаларды немесе
басқадай бір түймелеулерді қолдануға
болмайды
2. Есіктерді, қақпақтарды
немесе басқадай бір
құрылғаларды ашу үшін
қажетті күш
Сырттан ашу күшінің шамасы кем
дегенде 50 Н болуы тиіс

1. Размер съемных
деталей
В любом положении не должны входить в
цилиндр для определения размеров Ө 31,7 мм
и не выступать за плоскость шаблонов для
определения размеров
1.1. Возможность
захвата несъемных
деталей
Должны быть установлены так, чтобы ребенок
не мог захватить их зубами или пальцами,
или должны быть прочно прикреплены к игрушке
1.2. Прочность
крепления несъемных
деталей
Несъемные детали, если они отделились от
игрушки, не должны иметь острых кромок и
концов и должны соответствовать
требованиям п.1
2. Свободная
длина шнуров,
используемых для
подвешивания
игрушек в колыбели,
детской кровати
или коляске
1. Свободная длина шнуров (в том числе
эластичных, которые натягиваются с усилием
в 25 Н) должна быть не более 300 мм, а длина
периметра петли - не более 350 мм
2. Эластичные шнуры, предназначенные для
натяжения поперек детской кровати, колыбели,
коляски (при натяжении силой 25 Н) должны
иметь длину не более 750 мм, при этом длина
натянутого шнура не должна превышать длину
шнура в свободном состоянии более, чем на
40 %
3. Наличие
скользящих узлов
или петель
Шнуры к игрушкам, предназначенным для того,
чтобы их тянули за собой, не должны иметь
скользящих узлов или петель, способных
образовать скользящий узел
4. Диаметр шнуров
игрушек для детей
в возрасте до 3 лет
Должен быть не менее 2 мм и иметь на конце
ручку в виде шарика, цилиндра и т.п.
5. Наличие
отделяющихся
предметов, вставок
у игрушек,
контактирующих
со ртом ребенка
Игрушки не должны иметь отделяющихся
предметов, входящих в цилиндр для
определения размеров Ө 31,7 мм, при
переменном вдувании и всасывании воздуха
через отверстие для рта под давлением 10 кПа
со стороны отверстия для рта, а также со
стороны отверстия для выхода воздуха, если
его можно взять в рот или закрыть ртом
Игрушки для детей грудного возраста
6. Масса погремушек
Не более 100 г
7. Поверхностное
окрашивание и
роспись погремушек
Не допускается
8. Прочность
погремушек
Должны быть прочными к удару
9. Утечка
содержимого в
игрушках, наполнен-
ных жидкостью
Не допускается
17. Специальные требования механической безопасности игрушек, которые могут вместить ребенка, приведены в таблице 4.
таблица 4
Наименование
показателей
безопасности
Требования к продукции
1. Наличие дверей,
крышек или аналогичных
устройств игрушек
1. Игрушки должны открываться и должны
быть обеспечены вентиляцией при
закрытой двери, крышке или аналогичном
устройстве
2. Применение пуговиц, молний или
аналогичных застежек не допускается
2. Усилие, необходимое
для открытия дверей,
крышек или аналогичных
устройств
Величина усилия для открытия наружу
должно быть не более 50 Н

18. Баланың әрекетімен немесе электр сымымен жүргізілетін және бала денесінің салмағын көтеретін ойыншықтардың - самокаттар, тікелей басқыштармен қозғалатын тұтас дөңгелекті велосипедтер; автомобильдер және тағы да басқалардың механикалық қауіпсіздігінің арнайы талаптары 5-кестеде жазылған.
5-кесте
Қауіпсіздік
көрсеткіштерінің атауы
Өнімге қойылатын талаптар
1
2
1. Беріктік және орнықтылық
Берік және орнықты болуы тиіс.
2. Тежегіш құрылғының болуы
2.1. Механикалық түрде
немесе электрдің көмегімен
қозғалысқа түсетін
дөңгелектері бос ілініп
тұратын немесе жылдамдық
қорабы бейтарап ойыншықтар
үшін
1. Тежегіш құрылғысы болуы тиіс.
(50 + 2)Н күш жұмсағанда ойыншық 5
см-дан артық қозғалмауы керек.
2. Дөңгелектерін бала қолымен немесе
аяғымен қозғайтын ойыншықтар және
электр сымы бар, жүксіз жылдамдығын
1 м/с-тан астам дамытпайтын, 300 мм
төмен және аяқты бос қалдыратын
орындығы бар ойыншықтардың тежегіш
құрылғысының болмауы мүмкін.
2.2. Электр сымы бар
ойыншықтар үшін
Әсер етуді тоқтату кезінде ондағы
токты автоматты түрде ажырататын
сөндіргіш болуы тиіс, бұл ретте
ойыншық аударылмауы тиіс.
3. Шынжыр өткізгіштері бар
ойыншықтарда қалқандардың
болуы
1. Қалқандар: баланың аяғының
шынжырмен байланысының болуы мүмкін
жағынан, ал қарама-қарсы жағынан -
жетекші жұлдызшаны жабатындай болуы
тиіс.
2. Қалқандар құрал пайдаланып қана
шеше алатындай болып орналасуы тиіс.
4. Дөңгелектердің түрі
Тікелей басқышпен қозғалысқа түсетін
ойыншықтардың дөңгелектері тұтас
және рұқсат етілетін 5 мм-дан
аспайтын мөлшердегі тесігі немесе
саңылауы болуы тиіс.
5. Ойыншықтың дөңгелектері
мен корпусының немесе
бөліктерінің арасындағы
алшақтық
Ойыншықтың дөңгелектері мен
корпусының немесе бөліктерінің
арасындағы алшақтық - дөңгелектер кез
келген орналасқан кезде 5 мм кем
немесе 12 мм артық болуы тиіс.
6. Спортроллердің қорғаныс
сырты
Пайдалану кезінде аяқтың сырғанауын
болдырмайтын элементтер болуы тиіс.
7. Рөлдік колонканың
конструкциясы
Алдыңғы дөңгелектің бұрышқа (90 + 5) о
тікежолды қозғалыс жағдайынан екі
жаққа айналуын қамтамасыз етуі тиіс.
2.1 Электр өткізгішпен
әрекетке қосылатын
ойыншықтардың барынша
мүмкін болатын жылдамдығы
8 км/сағ-тан аспауы тиіс.
19. Бала денесінің салмағын көтеретін және мінуге арналмаған ойыншықтардың: аспалы әткеншектерді қоспағанда, әткеншек ат, балалар сырғанағы және т.б. механикалық қауіпсіздігінің арнайы талаптары 6-кестеде келтірілген.
6-кесте
Қауіпсіздік
көрсеткіштерінің атауы
Өнімге қойылатын талаптар
1. Беріктік
Берік болуы тиіс.
2. Аударылып кетпеу үшін
орнықтылық (атқарымдық орнықты
емес жағдайдағылардан басқа -
доптар, жұмсақ ойыншықтар және
т.б.
Аударылып кетпеу үшін орнықты
болуы тиіс

18. Специальные требования механической безопасности игрушек, приводимых в действие ребенком или электроприводом, и несущие на себе массу тела ребенка - самокаты, велосипеды с цельными колесами, приводимыми в движение непосредственно педалями; автомобили и т.п., приведены в таблице 5.
таблица 5
Наименование
показателей
безопасности
Требования к продукции
1
2
1. Прочность
и устойчивость
Должны быть прочными и устойчивыми
2. Наличие тормозного устройства
2.1. Для игрушек,
приводимых в действие
механически или при
помощи электричества
со свободным
подвешиванием колес
или нейтральным
положением
коробки скоростей
1. Должны иметь тормозное устройство,
при приложении силы (50 + 2) Н игрушка не
должна переместиться более, чем на 5 см
2. Игрушки, в которых движение колесу
сообщается рукой или ногой ребенка или
через механическую передачу, и игрушки
с электрическим приводом, развивающие
скорость не более 1 м/с без груза,
имеющие сиденье ниже 300 мм и
оставляющие ноги свободными, могут не
иметь тормозного устройства
2.2. Для игрушек с
электрическим
приводом
Должны иметь выключатель, автоматически
отключающий ток при прекращении
воздействия на него, при этом игрушка
не должна опрокидываться
3. Наличие щитков
в игрушках с цепной
передачей
1. Щитки должны быть: со стороны
возможного контакта ноги ребенка с цепью
(от ведущей звездочки до ведомой), а с
противоположной стороны - закрывающей
ведущую звездочку
2. Щитки должны быть закреплены таким
образом, чтобы их можно было снять
только с применением инструмента
4. Вид колес
Колеса игрушек, приводимых в движение
непосредственно педалями, должны быть
цельными с допустимым размером
отверстий или щелей не более 5 мм
5. Расстояние между
колесами и корпусом
или частями игрушки
Расстояние между колесами и корпусом или
частями игрушки должно быть менее 5 или
более 12 мм - при любом положении колес
6. Опорные
поверхности
спортроллеров
Должны иметь элементы, предотвращающие
соскальзывание ноги при эксплуатации
7. Конструкция
рулевой колонки
Должна обеспечивать поворот переднего
колеса на угол (90 + 5) 0 С в обе стороны
от положения прямолинейного движения
2.1. Максимально
возможная скорость
игрушек, приводимых
в действие
электроприводом
Не должна превышать 8 км/ч
19. Специальные требования механической безопасности игрушек, несущих на себе массу тела ребенка и не предназначенных для езды: конь-качалка, детские горки и т.п., за исключением подвесных качелей приведены в таблице 6.
таблица 6
Наименование показателей
безопасности
Требования к продукции
1. Прочность
Должны быть прочными.
2. Устойчивость к опрокидыванию
(кроме имеющих функционально
неустойчивое положение - мячи,
мягкие игрушки и т.п.)
Должны быть устойчивыми к
опрокидыванию

3. Конструкция
Ойыншықтан суды шығару
мүмкіндігін қамтамасыз етуі
тиіс.
20. Аспалы әткеншектердің механикалық қауіпсіздігінің арнайы талаптары 7-кестеде келтірілген.
7-кесте
Қауіпсіздік
көрсеткіштерінің атауы
Өнімге қойылатын талаптар
1. Тростардың, шынжырлардың
диаметрлері және
белбеулердің ені
Кемінде 10 мм болуы тиіс
2. Шынжырдағы тесіктердің
мөлшері
5 мм аспауы тиіс
3. Әткеншектер ілінетін
ілгектер
540 о майыстырылған болуы тиіс немесе
серіппелі ілмектері болуы тиіс
4. Әткеншек отырғыштарын
орнықтыру
3 жасқа дейінгі балаларға арналған
әткеншектерде баланы отырғышқа
таңатын, екі аяғының ортасынан
өтетін белбеуі бар құрылғы болуы
тиіс
Қоса алғанда 5 жасқа дейінгі балалар
үшін отырғыш кемінде төрт нүктеде
бектілуі тиіс және отырғыштан 200
мм-ден 300 мм-ге дейінгі биіктікте
орнатылған маңдайша түріндегі
баланың құлауын болдырмайтын құрылғы
болуы тиіс
21. Ауада еркін ұшуға жіберуге арналған жарықшақтары бар ойыншықтардың механикалық қауіпсіздігінің талаптары 8-кестеде келтірілген.
8-кесте
Қауіпсіздік
көрсеткіштерінің атауы
Өнімге қойылатын талаптар
1
2
1. Жалпы талаптар
1.2. Қатаң жарықшақтар
Ұшында радиусы 2 мм дөңгелек болуы
тиіс
1.2. Метал жарықшақтар
Диаметрі кемінде 20 мм металл емес
ұштықтардың болуы тиіс
1.3. Лақтыратын жарықшақ-
тардың ұштықтарын бекіту
Берік болуы тиіс
2. Кинетикалық энергияны бала қосатын жарықшақтары бар ойыншықтар
2.1. Жарықшақтардың ұштары
оқ түрінде
1. Бітеу болуы немесе алаңы кемінде
3 см 2 эластикалық материалмен
жабылуы тиіс
2. Ұштары металл болмауы тиіс,
алайда оқ ұшына кемінде 3 см 2 магнит
дөңгелектері пайдалануға жол
беріледі
2.2. Серіппелердің немесе
ұқсас материалдардың
көмегімен іске қосылатын
пропеллерлер
Сыртын қоршап тұратын
сақинамен жабдықталуы тиіс
3. Кинетикалық энергия ойыншықтың өзінен
қосылатын жарықшақтары бар ойыншықтар
3.1. Жарықшақтың
кинетикалық энергиясы
1. 0,08 Дж артық емес - серпінді
ұрма сырты жоқ қатты жарықшақтар
үшін
2. 0,5 Дж артық емес - серпінді
материалдардан жасалған немесе
серпінді ұрма сырты бар жарықшақтар
үшін
3.2. 0,08 Дж-дан асатын ең
жоғары кинетикалық энергияға
ие, оқ түріндегі жарықшақ
ұштықтары
1. Эластикалық материалдан жасалған
қорғаныс жамылғысы болуы тиіс
2. Ең жоғары кинетикалық энергия
0,16 Дж/см 2 -дан аспауы тиіс
(эластикалық ұштықтар сыртын есепке
ала отырып)
22. Суда ойнауға арналған ойыншықтардың механикалық қауіпсіздігінің арнайы талаптары 9-кестеде келтірілген.
9-кесте
Қауіпсіздік
көрсеткіштерінің атауы
Өнімге қойылатын талаптар
1. Қайырылмайтын клапандардың
болуы
Ойыншықтардың герметикалылығын
қамтамасыз ететін қайырылмайтын
клапандар болуы қажет

3. Конструкция
Должна обеспечивать возможность
удаления воды из игрушки
20. Специальные требования механической безопасности подвесных качелей приведены в таблице 7.
Таблица 7
Наименование
показателей
безопасности
Требования к продукции
1. Диаметры тросов,
цепей и ширина ремней
Должны быть не менее 10 мм
2. Размер отверстий
в цепи
Не должен превышать 5 мм
3. Крюки, на которые
подвешиваются качели
Должны быть загнуты на 540 0 С или
иметь пружинные защелки
4. Крепление сиденья
качелей
Для детей в возрасте до 3 лет качели
должны иметь устройство для пристегивания
ребенка к сиденью (подобие струи) с
ремнем, проходящим между ног
Для детей в возрасте до 5 лет
включительно, сиденье должно крепиться
не менее, чем в четырех точках и иметь
устройство, предотвращающее падение
ребенка, в виде перекладин, расположенных
на высоте от 200 мм до 300 мм от сиденья
21. Специальные требования механической безопасности игрушек со снарядами, предназначенными для запуска в свободный полет в воздухе приведены в таблице 8.
Таблица 8
Наименование
показателей
безопасности
Требования к продукции
1
2
1. Общие требования
1.1. Жесткие снаряды
На конце должны иметь закругления
радиусом не менее 2 мм
1.2. Металлические
снаряды
Должны иметь неметаллические
наконечники диаметром не менее 20 мм
1.3. Крепление
наконечников
метательных снарядов
Должно быть прочным
2. Игрушки со снарядами, кинетическую энергию
которым сообщает ребенок
2.1. Концы снарядов
в форме стрел
1. Должны быть тупыми или покрыты
эластичным материалом площадью не менее
3 см 2
2. Концы не должны быть металлическими,
однако допускается использование на
концах стрел кружочков магнита площадью
не менее 3 см 2
2.2. Пропеллеры,
которые запускаются
при помощи пружины
или аналогичного
механизма
Должны быть снабжены кольцом, окружающим
поверхность вращения
3. Игрушки со снарядами, кинетическую энергию
которым сообщает сама игрушка
3.1. Кинетическая
энергия снаряда
1. Не более 0,08 Дж - для твердых
снарядов без упругой ударной поверхности
2. Не более 0,5 Дж - для снарядов из
упругих материалов или с упругой ударной
поверхностью
3.2. Наконечники
снарядов в форме
стрел, которые
обладают
максимальной
кинетической
энергией,
превышающей 0,08 Дж
1. Должны иметь защитное покрытие из
эластичного материала
2. Максимальная кинетическая энергия не
должна превышать 0,16 Дж/см 2 (из расчета
на единицу поверхности эластичного
наконечника)
22. Специальные требования механической безопасности игрушек для игры на воде приведены в таблице 9.
таблица 9
Наименование
показателей
безопасности
Требования к продукции
1. Наличие
невозвратных
клапанов
Должны иметь невозвратные клапаны,
обеспечивающие герметичность игрушки

2. Дәнекерленген жіктердің
төзімділігі
Дәнекерленген жіктер төзімді болуы
қажет
3. Жабылатын тығын
Ойыншықтар үрленген жағдайда
енгізілген тығын ойыншықтың беткі
жағынан 5 мм-ден аспауы тиіс
4. Тығынның көлемі
Ө 31,7 мм ұсақ бөлшектерге арналған
цилиндрге толығымен енгізілмеуі
қажет
23. Жылу көздерін қамтитын ойыншықтардың термиялық қауіпсіздігінің талаптары 10-кестеде келтірілген.
10-кесте
Қауіпсіздік
көрсеткіштерінің атауы
Өнімге қойылатын талаптар
1
2
1. Баланың қолмен ұстап
ойнауына арналған
ойыншықтар бөліктерінің
температурасы (тұтқалар,
кнопкалар, басқару
тетіктері, тұтқа саптар)
1. Металл бөліктер үшін - кемінде
25 о С болуы тиіс
2. Фарфор және шыны бөліктер үшін -
кемінде 30 о С болуы қажет
3. Ойыншықтардың пластмасса және
ағаш бөліктері үшін кемінде 35 о С
болуы тиіс
2. Ойыншықтардың басқа да
қол жетімді бөліктерінің
температурасы
Ойыншықтардың басқа да қолжетімді
бөліктерінің температурасы:
металдан жасалғандары үшін 45 о С-ден;
металдан басқа заттардан
жасалғандары үшін 55 о С-ден кем
болмауы тиіс
24. Ойыншықтардың: жұмсақ ойыншықтар, карнавал атрибуттары, маскарад костюмдері, шатырлар, тоқыма үйлер және осыларға ұқсас өнімдерге өрт қауіпсіздігінің талаптары 11-кестеде келтірілген.
11-кесте
Қауіпсіздік
көрсеткіштерінің атауы
Өнімге қойылатын талаптар
1. Жалынның таралу
жылдамдығы
30 мм/с-тан кем
2.1 Жалынның әсері
тоқтағаннан кейінгі өртену
уақыты
Бұйымның сыртынан 50 мм немесе одан
көп шығып тұратын түкті
материалдары, жасанды шаштары бар
баланың басына бекітілетін карнавал
бұйымдары жалынның әсері тоқтағаннан
кейін 2 секундтан аз жануы тиіс
2.2. Ең ұзақ жанбаған
түктің, шаштың немесе
қосымша бөлшектің ұзындығы
1. Алғашқы ұзындығы 150 мм-ге тең
немесе одан артық кемінде 50 %
болуы қажет
2. Алғашқы ұзындығы 150 мм-нен кем
емес кемінде 25 % болуы қажет.
3.1. Жалынның ықпалы
тоқтағаннан кейінгі өртену
уақыты
Бұйымның сыртынан 50 мм немесе одан
көп шығып тұратын түкті
материалдары, жасанды шаштары бар
баланың басына бекітілетін карнавал
бұйымдары, сондай-ақ екі көздің
ортасы мен масканың жоғарғы
жағындағы аралық 130 мм болатын
түкті материалдары жоқ картоннан
жасалған маска жалынның әсері
тоқтағаннан кейін 2 секундтан аз
жануы тиіс
3.2 Өртенген аймақтың ең
үлкен көлемі
70 мм-нен аспауы қажет (жалынның
қосымша нүктесінен бастап өлшеген
жағдайда)
4. Материалдың өртенген
жекелеген бөліктері
(жалынның таралуы 20 мм/с
жылдамдықтан асқан жағдайда)
Жол берілмейді
25. Электрлендірілген ойыншықтардың электр қауіпсіздігі талаптары 12-кестеде келтірілген.
12-кесте
Қауіпсіздік
көрсеткіштерінің атауы
Өнімге қойылатын талаптар

2. Прочность
сварных швов
Сварные швы должны быть прочными
3. Закрывающая
пробка
В надутом состоянии игрушки, вдавленная
пробка, не должна возвышаться над поверхностью
игрушки более, чем на 5 мм
4. Размер пробки
Не должна полностью помещаться в цилиндр для
мелких деталей Ө 31,7 мм
23. Требования термической безопасности игрушек, содержащих источник тепла, приведены в таблице 10.
таблица 10
Наименование
показателей
безопасности
Требования к продукции
1
2
1. Температура
частей игрушек,
предназначенных
для касания рукой
ребенка (ручки,
кнопки, рычаги
управления,
рукоятки)
1. Для металлических частей - должна быть
не более 25 0 С
2. Для фарфоровых и стеклянных частей -
должна быть не более 30 0 С
3. Для пластмассовых и деревянных частей
игрушек должна быть не более 35 0 С
2. Температура
других доступных
частей игрушки
Температура других доступных частей игрушки
не должна быть более:
45 0 С - для металлических;
55 0 С - для неметаллических.
24. Требования пожарной безопасности игрушек: мягконабивные игрушки, карнавальные атрибуты, маскарадные костюмы, палатки, текстильные домики и подобная им продукция - приведены в таблице 11.
таблица 11
Наименование
показателей
безопасности
Требования к продукции
1
2
1. Скорость
распространения
пламени
Не более 30 мм/с
2.1. Время
горения после
прекращения
воздействия
пламени
Карнавальные изделия укрепляемые на голове
ребенка, в которых имеются выступающие на 50
мм и более от поверхности самого изделия
ворсистые материалы, искусственные волосы,
должны гореть не более 2 секунд после
прекращения воздействия пламени
2.2. Длина
самого длинного
несгоревшего
ворса, волоса
или
вспомогательной
детали
1. Должна быть не менее 50 % наибольшей
первоначальной длины, равной или более 150 мм
2. Должна быть не менее 25 % наибольшей
первоначальной длины менее 150 мм
3.1. Время
горения после
прекращения
воздействия
пламени
Карнавальные изделия, укрепляемые на голове
ребенка, в которых имеются выступающие на
расстояние менее чем 50 мм от поверхности
самого изделия ворсистые материалы,
искусственные волосы, а также маска из
картона без ворсистых материалов с
расстоянием между центрами глаз и верхним
краем маски более 130 мм должны гореть не
более 2 секунд после прекращения воздействия
пламени
3.2. Максимальный
размер
обгоревшей зоны
Не должен превышать 70 мм (при измерении от
точки приложения пламени)
4. Отделяющиеся
горящие части
материала (при
превышении
скорости
распространения
пламени 20 мм/с)
Не допускается
25. Требования электрической безопасности электрифицированных игрушек приведены в таблице 12.
таблица 12
Наименование
показателей
безопасности
Требования к продукции

1. Ойыншықтардың
қоректенуінің нақты кернеуі
Кемінде 24 В
2. Электромонтаж сымдарына
жанасу
Ойыншықтардың жылжымалы бөліктеріне
жанаспауы қажет
3. Ойыншықтардың электр
жалғаушысының айыр бөліктері
Тұрмыстық электр желілерінің электр
жалғаушысының розетка бөліктеріне
сәйкес келмеуі қажет
4. Токтың химиялық
көздерінің бекітілуі
1. Бекіту дәнекерлеуді пайдаланбауы
қажет
2. Бекіту пайдалану кезінде ток
көздерінің өздігінен айналуын,
ауыстыруды болдырмауы тиіс
3. Бөліктің құрылысы элементтерді
электр схемасын бұзбай орнатуды
қамтамасыз етуі қажет
5. Элементтің теріс шығуын
қосуға арналған байланыс
түрі
1. Серіппелі болуы қажет
2. Электрлік оқшаулау материалға
0,5-1,0 мм тереңдікте енгізілуі тиіс
6. Жалғастырушы және
коммутациялық байланыстар
Пайдалану кезінде тотығуды
болдырмауды қамтамасыз ететін
қорытпалардан әзірленуі тиіс
7. Радиобегеуілдерді басуға
арналған элементтер
(құрылғылар)
Дәнекерлеу немесе пісіру әдісімен
ойыншықтың ішкі жағына бекітілуі
тиіс
8. Ұшатын ойыншықтардың
(батпырауық және осы
тәріздес) баулары
Металл емес болуы қажет
26. Ойыншықтардың биологиялық қауіпсіздігі талаптары 13, 14-кестелерде келтірілген.
13-кесте
Өнімнің
атауы
Қауіпсіздік
көрсеткіштерінің атауы
Өнімге қойылатын
талаптар
1. Оптикалық
ойыншықтар
1.1. Оптикалық ойыншықтардың
фокусындағы экранға
түсірілген заттың бейнесінің
биіктігі
2,8 мм-ден кем емес
1.2. Көруді түзетуге болатын
оптикалық ойыншықтардағы
фокустаудың орнықтылығы
Фокустауды өз бетінше
өзгертуге жол
берілмейді
1.3. Көруді түзетуге
болмайтын оптикалық
ойыншықтарда қаралатын
заттан көзге дейінгі
арақашықтық
250 мм-ден кем емес
1.4. Көруді түзетуге
болмайтын дүрбілердегі
шынылардың жазықтығы мен
параллельдігі ауытқуының
болмауы
Ауытқуға жол берілмейді
1.5. Жылжымалы оптикалық
жүйесі бар стереоскоптағы
орталық аралық ара
қашықтықтың өзгеруін
қамтамасыз ететін құрылғының
болуы
Құрылғының болуы
міндетті
1.6. Жылжымалы оптикалық
жүйесі бар стереоскоптардағы
орталық аралық арақашықтық
50 мм-ден 64 мм-ге
дейін
1.7. Жарықты шашыратып
тарататын шынылардың өткізу
коэффициенті
Кемінде 0,5
1.8. Фильмоскоп шыныларының
ұлғаю жиілігі
Кемінде 6 х рет
1.9. Оптикалық ойыншықтарда
қалқалағыштардың болуы
Қалқалағыштың көзге
қараған жағы қараңғы
және күңгірт болуы
қажет
1.10. Қалқалағыштан көзге
дейінгі арақашықтық
Кемінде 15 мм және 30 мм
2. Үстел
үстіне қойып
ойнауға
арналған
баспалық
ойыншықтар
2.1. Баспаның сапасы
Ойындардың суреттері
анық болуы тиіс. Үстел
үстіне қойып ойнауға
арналған ойыншықтардағы
мәтіндер бөлігін бір
мезгілде оқылатын
мәтін мен оқылатын
жердің көлеміне қатысты
қаріптік безендіру
өлшемі 1 қосымшаның
6-бөлігінің 6.9-6.14-
кестелерінде
белгіленген талаптарға
сәйкес келуі тиіс.
Мәтін түрлі-түсті,
күлгін, көп түсті
иллюстрацияларда
басылған жағдайда
фонның оптикалық
қалыңдығы 1 қосымшаның

1. Номинальное
напряжение питания
игрушки
Не более 24 В
2. Касание
электромонтажных
проводов
Не должны касаться движущихся частей
игрушек
3. Вилочные части
электрических
соединителей игрушек
Не должны соответствовать розеточным
частям электрических соединителей
бытовой электрической сети
4. Крепление
химических
источников тока
1 Крепление должно быть без применения
пайки
2 Крепление должно исключать
самопроизвольное выпадение, перемещение
источников тока при эксплуатации
3 Конструкция отсека должна обеспечивать
установку элементов без нарушения
электрической схемы
5. Тип контакта для
подключения
отрицательного
вывода элемента
1 Должен быть пружинным
2 Должен быть утоплен в
электроизоляционном материале на глубину
0,5-1,0 мм
6. Подсоединительные
и коммутационные
контакты
Должны изготовляться из сплавов,
обеспечивающих отсутствие их окисления
при эксплуатации
7. Элементы
(устройства) для
подавления
радиопомех
Должны крепиться внутри игрушки методом
пайки или сварки
8. Шнуры летающих
игрушек (воздушные
змеи и другие
аналогичные)
Должны быть неметаллическими
26. Требования биологической безопасности игрушек приведены таблицах 13, 14.
таблица 13
Наименование
продукции
Наименование
показателей
безопасности
Требования
к продукции
1
2
3
1. Оптические
игрушки
1.1. Высота изображения
предмета, спроецированного
на экран в фокусе
оптической игрушки
Не менее 2,8 мм
1.2. Устойчивость
фокусировки в оптических
игрушках с коррекцией
зрения
Самопроизвольное
изменение фокусировки
не допускается
1.3. Расстояние от глаза
до рассматриваемого
предмета в оптических
игрушках без коррекции
зрения
Не менее 250 мм
1.4. Отсутствие отклонения
от плоскостности и
параллельности стекол в
биноклях без коррекции
зрения
Отклонение не
допускается
1.5. Наличие устройства,
обеспечивающего изменение
межцентрового расстояния
в стереоскопе с подвижной
оптической системой
Наличие устройства
обязательно
1.6. Межцентровое
расстояние в стереоскопах
с подвижной оптической
системой
от 50 до 64 мм
1.7. Коэффициент
пропускания
светорассеивающего стекла
Не менее 0,5
1.8. Кратность увеличения
окуляра фильмоскопа
Не менее 6 х
1.9. Наличие заслонки в
оптических игрушках
Обращенная к глазу
сторона заслонки
должна быть темной и
матовой
1.10. Расстояние от
заслонки до глаза
Не менее 15 и не
более 30 мм
2. Игры
настольно-
печатные
2.1. Качество печати
Рисунок игр должен
быть четким.
Параметры шрифтового
оформления текстовой
части настольных
печатных игр в
зависимости от объема
текста единовременного
прочтения и
читательского адреса,
должны соответствовать
требованиям,
установленным в
таблицах 6.9-6.14
раздел 6 приложение 1.
Оптическая плотность
фона при печати текста
на цветном, сером,
многокрасочных
иллюстрациях в
соответствии с

6-бөлігінің 6.2.2-
тармағына сәйкес болуы
қажет (немесе кемінде
0,3 болуы қажет)
14-кесте
Ойыншықтардың түрлері және
арналған жас ерекшеліктері
Қауіпсіздік
көрсеткіштерінің
атауы
Әсер етуінің
қауіпсіз
деңгейі
Импульстік шу шығаратын
ойыншықтардан басқа балаларға
арналған ойыншықтар*:
Дыбыстың балама
деңгейлері, дБ
3 жасқа дейін
60
3 жастан 6 жасқа дейін
65
6 жастан жоғары
70
ашық ауада ойнауға арналған
ойыншықтар
75
Импульстік шу шығаратын
ойыншықтар
Дыбыс деңгейінің
ең жоғары мәні, дБ
95
Ескертпе:
* спорттық жарыстарға арналған ойыншық-модельдерді, дыбысы
реттелген музыкалық ойыншықтарды, үрмелі және дабылды дауыс
шығаратын аспаптарды қоспағанда
4. Ойыншықтардың химиялық қауіпсіздігі талаптары
27. Денсаулыққа зиянды химиялық заттарды бөліп шығару 15, 16-кестелерде белгіленген нормалардан аспауы қажет. Бақылауға алынатын химиялық органикалық қосылыстардың (заттардың) тізбесі ойыншықтар материалдарының химиялық құрамына байланысты белгіленеді.
Сулы ортадағы ойыншықтардың уыттылығының индексі (сүзіп тазартылған су) 70 %-120 %, ауа ортасында 80 %-120 % болуы қажет.
28. Шылдырлауықтардың бетін бояуға және жазу жазуға болмайды.
29. Үстел үстіне қойып ойналатын баспа ойындарындағы қағазға және картонға бояулардың сіңуіне жол берілмейді.
30. Ойыншықтардың көрнекі әшекейленген немесе қорғайтын жабындылары сілекейдің, тердің және ылғалға төзімді болуы керек. Балалардың аузымен жанасатын ойыншықтардың (ысқырғыш, сырнай және де басқа өнімдер) бетін бояуға жол берілмейді.
15-кесте
Материалдардың
атауы
Анықталған
зиянды заттардың
атауы
Сулы ортада
Ауа қабатында
Нормативі
мг/дм 3 ,
кемінде
Нормативі
мг/м 3 ,
кемінде
1
2
3
4
Акрилонитрилбут
адиен-стиролды
Пластиктер
(АБС-пластиктер)
а-метилстирол
0,1

п. 6.2.2 раздела 6
приложения 1 (или
должна быть не более
0,3)
таблица 14
Вид игрушек и
возрастной адресат
Наименование
показателей
безопасности
Безопасный
уровень
воздействия
Игрушки для детей, кроме
игрушек, издающих
импульсный шум*:
Эквивалентные уровни
звука, дБ
до 3 лет
60
от 3 до 6 лет
65
старше 6 лет
70
игрушки для игры
на открытом воздухе
75
Игрушки, издающие
импульсный шум
Максимальное значение
уровня звука, дБ
95
Примечание:
* За исключением игрушек-модулей для спортивных соревнований, настроенных музыкальных игрушек, духовых и ударных инструментов
4. Требования химической безопасности игрушек
27. Выделение вредных для здоровья химических веществ не должно превышать норм, установленных в таблицах 15, 16. Перечень контролируемых химических органических соединений (веществ) устанавливают в зависимости от химического состава материалов игрушек.
Индекс токсичности игрушек в водной среде (дистиллированная вода) должен быть в от 70 % до 120 % включительно, в воздушной среде - от 80 % до 120 % включительно.
28. Не допускается поверхностное окрашивание и роспись погремушек.
29. Отмарывания красок на бумаге и картоне в настольно-печатных играх не допускается.
30. Игрушки, имеющие защитно-декоративные покрытия, должны быть стойкими к действию слюны, пота, влажной обработке. Игрушки (дудочки, гудки и другие аналогичные), контактирующие со ртом ребенка не должны иметь поверхностного окрашивания.
таблица 15
Наименование
материалов
Наименование
определяемого
вредного вещества
В водной
среде
В
воздушной
среде
Норматив,
мг/дм 3 ,
не более
Норматив,
мг/м 3 ,
не более
1
2
3
4
Акрилонитрилбутадиен-
стирольные
Пластики
(АБС-пластики)
а -метилстирол
0,1

250
50
25
90
25
500
31. Ойыншықтар мен олардың бөлшектерінде, сондай-ақ олардың бөлшек сауда үшін салынатын орамасында буынып қалу қатері барынша аз болуға тиіс.
32. Ойыншықтар баланы:
1) агрессиялық іс-әрекеттерге;
2) қатыгездік танытуға;
3) өнегесіз іс-әрекеттер мен зорлық-зомбылыққа;
4) баланың жас ерекшелігі құзыретінің аясынан шығатын сексуалдық проблемаларға жағымсыз қызығушылыққа;
5) балалар мен ересектердің нәсілдік ерекшеліктеріне және денесінің кемшіліктеріне менсінбей және теріс қарауға итермелемеуге тиіс.

250
50
25
90
25
500
31. Игрушки и их детали, а также их упаковка, в которой они содержатся для розничной продажи, должны содержать возможно минимальный риск удушения.
32. Игрушки не должны провоцировать ребенка на:
1) агрессивные действия;
2) проявления жестокости;
3) безнравственные действия и насилие;
4) нездоровый интерес к сексуальным проблемам, выходящим за рамки возрастной компетенции ребенка;
5) пренебрежительное и негативное отношение к расовым особенностям и физическим недостаткам детей и взрослых.

33. Осы Техникалық регламенттің 26-тармағының міндетті талаптарына қосымша ойыншықтарды таңбалау, ойыншық ұсынылатын баланың жасы көрсетілуі тиіс.
34. Ойыншықтың түріне байланысты қосымша ақпаратта мыналар қамтылуы мүмкін: пайдалану қауіпсіздігі үшін ескерту ақпаратын қамтитын ойыншықты құрастыру, пайдалану және күту жөніндегі нұсқамасы; баланың өзіндегі салмағын көтеретін ойыншықтар үшін - ойыншық жүктемесі (баланың салмағы) үшін шекті жол берілуі. Мынадай ескертетін жазбалар пайдалану ұсынылады:
жасы 3 жасқа дейінгі балалар үшін қауіп тудыратын ойыншықтар үшін - "3 жасқа дейінгі балаларға ұсынылмайды" немесе "36 айлық жастан кіші балаларға арналмаған";
балалар үшін қауіп тудыратын атқарымдық мақсаттағы ойыншықтар үшін - "Назар аударыңыз! Ересектердің тікелей қадағалауымен ғана пайдалану" немесе "Назар аударыңыз";
қорғау құралдарын имитациялайтын ойыншықтар үшін - "Назар аударыңыз! Жазатайым жағдайлар кезінде қорғауды қамтамасыз етпейді" немесе "ультракүлгін сәулелерден қорғауды қамтамасыз етпейді";
ұшатын ойыншықтар үшін - "Назар аударыңыз! Электр беру желілеріне жақын пайдалануға болмайды";
роликті конькилер, роликті тақтайшалар үшін - "Назар аударыңыз! Пайдалану кезінде қорғану жарақтарын кию қажет!" немесе "Назар аударыңыз! Қорғану керек-жарағын пайдалану қажет";
суда ойнауға арналған ойыншықтар үшін - "Назар аударыңыз! Таяз суға және ересектердің қадағалауы үшін ойындарға арналған";
пистондармен ататын ойыншықтар үшін - "Назар аударыңыз! Көзге немесе құлаққа атуға болмайды! Тапаншаны қалтада қорапсыз алып жүруге болмайды!";
бесікте, бала керуетінде немесе арбада пайдаланылатын ойыншықтар үшін - "Абайлаңыз! Баланы шатастырмау үшін бала қолымен және тізесімен көтерілген кезде ойыншықты шешіңіз!";
сұйық толтырылған тістердің жарып шығуына арналған доңғалақтар үшін - "тек үй мұздатқышында сақтау керек!" Тоңазытқыш камераларына салуға болмайды.
"Осторожно! Огнеопасно!" - для маскарадных костюмов и игрушек, которые могут вместить ребенка, имеющих при горении скорость распространения пламени 10-30 мм/с.
Ескерту. Соңғы абзацтың қазақ тіліндегі мәтіні берілмегендіктен орыс тіліндегі мәтіні қойылды.
35. (35-тармақ - алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.01.16. N 13 Қаулысымен).
"Балаларға арналған өнімдер
мен бұйымдар қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.01.16. N 13 Қаулысымен.
Тоқыма материалдардан, теріден, үлбірден жасалған
киімнің тігін бұйымдарының; трикотаж бұйымдарының; дайын
бөлек тоқыма бұйымдары өнімдерінің тізбесі және оның
қауіпсіздік талаптары 1. Өнімдердің тізбесі

33. Маркировка игрушки, дополнительно к обязательным требованиям пункта 26 настоящего Технического регламента, должна иметь указание возраста ребенка для которого рекомендуется игрушка.
34. В зависимости от вида игрушки дополнительная информация может содержать следующее: инструкцию по сборке, эксплуатации и уходу за игрушкой, содержащую предупреждающую информацию для безопасности пользователя; предельно допустимую для игрушки нагрузку (массу ребенка) - для игрушек, несущих на себе массу тела ребенка. Рекомендуется использовать следующие предупредительные надписи:
"Не рекомендовать детям до 3 лет" или "Не предназначено для детей младше 36 месяцев" - для игрушек, представляющих опасность для детей в возрасте до 3 лет;
"Внимание! Пользоваться только под непосредственным наблюдением взрослых" или "Внимание! Пользоваться только под присмотром взрослых" - для игрушек функционального назначения, представляющих опасность для детей;
"Внимание! Не обеспечивает защиты при несчастном случае" или "Внимание! Не обеспечивает защиты от ультрафиолетового излучения" - для игрушек, имитирующих защитные средства;
"Внимание! Не использовать в близи линий электропередач!" - для летающих игрушек;
"Внимание! При использовании необходимо надеть защитное снаряжение!" или "Внимание! Необходимо использовать с защитной экипировкой" - для роликовых коньков, роликовых досок;
"Внимание! Использовать для игры на мелководье и под наблюдением взрослых!" - для игрушек для игр на воде;
"Внимание! Не стрелять перед глазами или ушами! Не носить пистолеты в карманах без упаковки!" - для игрушек, стреляющих пистонами;
"Осторожно! Во избежание возможности запутывания ребенка снимите игрушку, когда ребенок начнет подниматься на руках и коленях!" - для игрушек, используемых в колыбели, детской кровати или коляске;
"Хранить только в домашнем холодильнике! Не класть в морозильную камеру!" - для колец, предназначенных для прорезывания зубов с жидким наполнителем;
"Осторожно! Огнеопасно!" - для маскарадных костюмов и игрушек, которые могут вместить ребенка, имеющих при горении скорость распространения пламени 10-30 мм/с.
35. (Исключен постановлением Правительства РК от 16.01.2009
N 13 ).
Приложение 3
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности
продукции и изделий,
предназначенных для детей"
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 16.01.2009 N 13 .
Перечень продукции и требования безопасности одежды, швейных
изделий из текстильных материалов, кожи, меха;
трикотажных изделий; готовых штучных текстильных изделий
1. Перечень продукции

1. Осы талап: киімдерге және тоқыма материалдарынан, теріден, үлбірден; трикотаж бұйымдарынан; дайын бөлек тігін бұйымдарынан жасалған киімдерге және тігін бұйымдарына қолданылады. Өнімдер тобының, өнімдер сипатының тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Өнімдер тобының атауы
Бұйымдардың сипаты.
СЭҚ ТН бойынша коды
1
2
Тоқыма материалдарынан,
былғарыдан жасалған тігін
бұйымдары, киімдер: түрлі
астары бар сыртқы пальтолық
ассортиментті киім костюм
бұйымдары көйлек бұйымдары
жейделер ішкі киім бұйымдары
тігін бұйымдары (көрпелер,
төсек-орын керек-жарақтары,
бас киімдер және басқалар)
Пальто, қысқа пальто, плащтар,
костюмдер, комбинезондар,
курткалар, пиджактар, жакеттер,
желеткелер, шалбарлар, көйлек,
сарафандар, әйел жейделері,
жейделері, белдемшелер, шолақ
шалбарлар, жүзу бұйымдары, іш
киімдерді (іш киім, пижамалар,
төсек жабдықтары, корсеттік
бұйымдар), иткөйлектер, жөргектер,
кофталар, чепчиктер, бас киімдер,
төсектер, жастықтар, төсек-орын
керек-жарақтары және т.б.
85 1000, 85 2000, 85 3000,
85 4000, 85 6000 92 1893
Үлбірден жасалған киімдер:
киімдер, соның ішінде жаңа
туған нәрестелерге арналған
конверттер бас киімдер
жағалар, манжеттер,
әрлеуіштер биялайлар,
қолғаптар үлбірден жасалған
басқа да бұйымдар, соның
ішінде носкилер, шұлықтар
Пальто, қысқа пальто, костюмдер,
курткалар, пиджактар, жакеттер,
желеткелер, жатын қаптар, жаңа
туған нәрестелерге арналған
конверттер, носкилер, шұлықтар,
бас киімдер және т.б.
89 2000, 89 3100, 89 4000,
89 5100, 89 6000
Трикотаж бұйымдары: іш-киім,
шомылатын киім, сыртқы киім,
шұлық-ұйық, биялайлық, бас
киімдер, көйлек-шарф
бұйымдары
Пальто, жакеттер, жемпірлер,
костюмдер, комбинезондар,
свитерлер, курткалар, шалбарлар,
рейтуздер, шолақ шалбарлар,
көйлектер, юбкалар, жинақтар, әйел
жейделері, жейделер, жилеттер,
пижамалар, кальсондар,
панталондар, фуфайкалар,
комбинациялар, жүзу бұйымдары,
ползункилер, распашонкалар,
кофталар, трусилер, майкалар,
колготкилер, биялайлар, қолғаптар,
орамалдар, шарфтар, бас киімдер
және басқалар.
84 1000, 84 2000, 84 3000
84 4000, 84 5000, 84 9000
Дайын бөлек тоқыма бұйымдары
Көрпе, сүлгі және т.б.
83 1500, 83 1620, 83 1700,
83 1910, 83 5800, 83 5900,
83 7918, 83 7948, 83 7968, 83 8900
2. Біртектес топтарды қалыптастыру және өнімдерді сәйкестендіру: СЭҚ ТН кодымен өнім атауына, шикізат құрамына, пайдаланушының жас белгісіне сәйкес келтіруге әкеледі.
3. Өнімнің биологиялық және химиялық қауіпсіздігін сипаттайтын көрсеткіштер пайдаланушының жасына және киімнің атқарымдық мақсатына байланысты белгіленді. Киім атқарымдық мақсатына байланысты: бірінші қатардағы киім, екінші қатардағы және үшінші қатардағы киімдер болып бөлінеді.

1. Настоящие требования распространяются: на одежду и швейные изделия из текстильных материалов, кожи, меха; трикотажные изделия; готовые штучные текстильные изделия. Перечень групп продукции, характеристика продукции, приведены в таблице 1.
таблица 1
Наименование
группы продукции
Характеристика
изделий Код по ТН ВЭД
1
2
Одежда, изделия швейные из
текстильных материалов, кожи:
одежда верхняя пальтового
ассортимента с различными
видами утеплителей
изделия костюмные изделия
плательные сорочки, изделия
бельевые изделия швейные
(одеяла, постельные
принадлежности, головные
уборы и пр.)
Пальто, полупальто, плащи,
костюмы, комбинезоны, куртки,
пиджаки, жакеты, жилеты, брюки,
платья, сарафаны, блузки,
сорочки, юбки, шорты, купальные
изделия, изделия бельевые (белье
нательное, пижамы, белье
постельное, корсетные изделия),
ползунки, распашонки, кофточки,
чепчики, головные уборы, одеяла,
подушки, постельные
принадлежности и т.п. 85 1000,
85 2000, 85 3000, 85 4000,
85 6000
92 1893
Одежда, изделия меховые:
одежда, в т.ч. конверты для
новорожденных
головные уборы
воротники, манжеты, отделки
перчатки, рукавицы
изделия меховые прочие,
в т.ч. носки,
Чулки
Пальто, полупальто, куртки,
пиджаки, жакеты, жилеты, мешки
спальные, конверты для
новорожденных, носки, чулки,
головные уборы и т.п. 89 2000,
89 3100, 89 4000, 89 5100,
89 6000
Изделия трикотажные:
бельевые, купальные,
верхние,
чулочно-носочные,
перчаточные, головные уборы,
изделия платочно-шарфовые
Пальто, жакеты, джемперы,
костюмы, комбинезоны, свитеры,
куртки, брюки, рейтузы, шорты,
платья, юбки, комплекты, блузки,
сорочки, жилеты, пижамы,
кальсоны, панталоны, фуфайки,
комбинации, купальные изделия,
ползунки, распашонки, кофточки,
трусы, майки, колготки,
перчатки, рукавицы, платки,
шарфы, головные уборы и т.п.
84 1000, 84 2000, 84 3000
84 4000, 84 5000, 84 9000
Готовые штучные текстильные
изделия
Одеяла, полотенца и т.п.
83 1500, 83 1620, 83 1700,
83 1910, 83 5800, 83 5900,
83 7918, 83 7948, 83 7968,
83 8900
2. Формирование однородных групп и идентификация продукции проводят: в соответствии с кодами ТН ВЭД (не менее 5-ти значащих цифр), наименованию продукции, сырьевому составу, возрастному признаку пользователя.
3. Показатели, характеризующие биологическую и химическую безопасность продукции, установлены в зависимости от возраста пользователя и функционального назначения одежды. В зависимости от функционального назначения одежда подразделяется на: одежду первого слоя, одежду второго слоя и третьего слоя.

4. Бірінші қатардағы киімге байланысы тікелей былғары қатыстырылып пайдаланатын бұйымдар жатқызылады. Бұл топқа бұйымның мынадай түрлері жатады: іш киім және төсек жарақтары; корсеттік, жүзу бұйымдары; бас киімдер (жаздық); шұлық-ұйық бұйымдары; қол орамалдар мен орамалдар және т.б.
Екінші қатардағы киімге баланың денесіне байланысы шектеулі бұйымдар жатқызылады. Бұл топқа көйлек, жейде, сыртқы жейде, шалбар, юбка, көйлек-костюм, свитер, жемпір және осыған ұқсас бұйымдар жатқызылады.
Үшінші қатардағы киімге пальто, қысқа пальто, куртка, плащ, костюм (астары бар), басқа да осыған ұқсас бұйымдар.
5. Пайдаланушыға арналған ақпарат:
бұйымның сыртқы және астарындағы (ұсынылады) материалында табиғи және химиялық шикізаттың (пайыздық құрамы) салмақтық үлесі мен түрі. Шикізаттың нақты мәндерінен ауытқуы және пайыздық құрамы 5 %-дан аспауы тиіс. Үлбір бұйымдары үшін: үлбірдің түрі, өңдеу түрі (боялған немесе боялмаған) көрсетіледі;
бұйымның мөлшері Қазақстан Республикасындағы қабылданған үлгі мөлшерлік шәкілге сәйкес;
бұйымдар, материалдар үшін күтіп-баптау бойынша символдарға;
Пайдалану немесе қолдану (қажет болғанда) процесінде бұйымды күту ерекшелігі бойынша нұсқамасы. Жаңа туған нәрестелерге арналған іш-киім бұйымдары үшін "Алдын ала жуу міндетті" деп көрсетіле отырып толықтырылуы тиіс.
6. Тоқыма материалдарынан, трикотаж бұйымдарынан жасалған киімдер, тігін бұйымдары биологиялық қауіпсіздікті сипаттайтын көрсеткіштері бойынша 2, 3-кестеде көрсетілген нормаларға сәйкес болуы тиіс.
2-кесте
Үлгілік
фигуралардың
мөлшерлер
ауқымы:
бойы/кеуде
көлемі, см,
(жас топтары,
пайдаланушының
жасы)
Су жұтқыштығы,
кемінде %
Ауа
өткізгіштігі,
кемінде
дм 3 2 с
Бос формаль-
мальдегидтің
салмақтық
үлесі кемінде
мкг/г
1
2
3
4
1. Іш киім және төсек жарақтары; корсеттік, жүзу бұйымдары;
бас киімдер (жаздық), жүзу киімдері 1) , шұлық-ұйық 2) бұйымдары,
62-74/40-48
(1 жасқа дейін)
14
150
(фланелден,
бумазиден
жасалған
бұйымдар үшін
кемінде 70:
рұқсат етіледі)
рұқсат етілмейді
74-98/48-60
(бөбектер, 1
жастан 3 жасқа
дейін)
9
150
(фланелден,
бумазиден
жасалған
бұйымдар үшін
кемінде 70:
рұқсат етіледі)
20
98-122/52-60
(мектепке
дейінгі жас
топтар, 3 жастан
6 жас 11 айға
дейінгі)
9
100
(фланелден,
бумазиден
жасалған
бұйымдар үшін
кемінде 70:
рұқсат етіледі)
75
122-176/60-84
(мектеп
жасындағы
топтар, 7 жастан
14 жасқа
дейінгі)
7
100
(фланелден,
бумазиден жасалған
бұйымдар үшін
кемінде 70:
рұқсат етіледі)
75
158-194/88-104
(жасөспірімдер
жас тобы 14
жастан 18
жасқа дейінгі)
2
100
(фланелден,
бумазиден
жасалған
бұйымдар үшін
кемінде 70:
рұқсат етіледі)
75
2. Екінші қатардағы киімдер,
биялайлар 2) , қолғаптар 2) , бас киімдер 2)

4. К одежде первого слоя относят изделия, имеющие непосредственный контакт с кожей пользователя. К данной группе относятся следующие виды изделий: нательное и постельное белье; корсетные, купальные изделия; головные уборы (летние); чулочно-носочные изделия; платки носовые и головные и т.п.
К одежде второго слоя относят изделия, имеющие ограниченный контакт с кожей ребенка. К данной группе изделий относятся платье, блузка, верхняя сорочка, брюки, юбка, платье-костюм, свитер, джемпер и другие аналогичные изделия.
К изделиям третьего слоя относятся пальто, полупальто, куртка, плащ, костюм (на подкладке), другие аналогичные изделия.
5. Информация для пользователя должна быть дополнена указанием:
вида и массовой доли (процентного содержания) натурального и химического сырья в материале верха и подкладки (рекомендуется) изделия. Отклонение фактических значений вида и процентного содержания сырья, не должно превышать 5 %. Для меховых изделий указывают: вид меха, вид обработки (крашеный или некрашеный);
размера изделия в соответствии с типовой размерной шкалой принятой в Республике Казахстан;
символов по уходу за изделием, материалом;
инструкцией по особенностям ухода за изделием в процессе эксплуатации и использования (при необходимости). Для бельевых изделий для новорожденных указание "Предварительная стирка обязательна".
6. Одежда, швейные изделия из текстильных материалов, трикотажные изделия по показателям, характеризующим биологическую безопасность должны соответствовать нормам, указанным в таблицах 2, 3.
таблица 2
Диапазон размеров
типовых фигур:
рост/обхват груди,
см, (возрастная
группа, возраст
пользователя)
Гигроско-
пичность,
%, не менее
Воздухопро-
ницаемость,
дм 3 2 с,
не менее
Массовая доля
свободного
формальдегида,
мкг/г,
не более
1
2
3
4
1. Одежда первого слоя, постельное белье, платки, головные
уборы (летние), купальники 1) , чулочно-носочные 1) изделия
62-74/40-48
(до 1 года)
14
150
(допускается:
не менее 70
для изделий
из фланели,
бумазеи)
не допускается
74-98/48-60
(ясельная, от
1 года до 3 лет)
9
150
(допускается:
не менее 70
для изделий
из фланели,
бумазеи)
20
98-122/52-60
(дошкольная
возрастная группа,
от 3 до 6 лет
11 мес.)
9
100
(допускается:
не менее 70
для изделий
из фланели,
бумазеи)
75
122-176/60-84
(школьная
возрастная группа,
от 7 до 14 лет)
7
100
(допускается:
не менее 70
для изделий)
из фланели,
бумазеи
75
158-194/88-104
(подростковая
возрастная группа
от 14 до 18 лет)
2
100
(допускается:
не менее 70
для изделий
из фланели,
бумазеи)
75
2. Одежда второго слоя, перчатки 2) , рукавицы 1) головные уборы 2)

1) жүзу киімдерінің су сіңіргіштігі; шұлық-ұйық бұйымдары ауа өткізгіштігі анықталмайды.
2) қолғаптарда, биялайларда, бас киімдерде - ылғал жұтқыштығы, ауа өткізгіштігі анықталмайды.
7. Жаңа туған нәрестелерге арналған іш-киімдер табиғи шикізаттан (мақта, зығыр, жүн) дайындалуы тиіс. Жаңа туған балаларға арналған іш-киімдердің қосылған тігісі сыртынан болуы керек. Шала туған балаларға арналған бұйымдардың конструкциясында баланың басы мен денесі түймелерге, кнопкаларға көрсетілген бөлшектерге жанасуы мүмкін жерлерде тігістері мен қиықтары болмауы керек.
Бала денесімен жанаспайтын жерлерде химиялық жіптермен тігістерге арналған талшықтарды қолдануға рұқсат етіледі.
Аз уақытқа арналған (кемінде екі сағат) бұйымдарда химиялық материалдардан (шілтерлер, тігіс, кестелер, жапсырмалар) әрлеуге рұқсат етіледі. Әрлеу баланың терісіне тікелей жанаспауы тиіс.
8. Үшінші қатардағы киімді қолданған кезде астарсыз балалар бұйымдарындағы ауа өткізгіштігі үстінен 10 дм 3 2 с үстіңгі материалдарда ауа алмасуды қамтамасыз ету үшін құрамды элементтер қарастырылуы тиіс.

1) в купальниках не определяют - гигроскопичность; чулочно-носочных изделиях - воздухопроницаемость
2) в рукавицах, перчатках, головных уборах не определяют - гигроскопичность, воздухопроницаемость.
7. Бельевые изделия для новорожденных должны изготавливаться из натурального сырья (хлопок, лен, шерсть). Соединительные швы с обметыванием срезов в бельевых изделиях для новорожденных должны быть выполнены на лицевую сторону. В конструкции изделий для недоношенных детей необходимо предусмотреть: отсутствие швов и узлов на изделиях в местах возможного соприкосновения головы и тела ребенка с указанными деталями; пуговицы, кнопки не должны прилегать к телу.
Допускается применение химических нитей и волокон для швов, не находящихся в соприкосновении с кожей ребенка.
Допускается использование отделки из химических материалов (кружев, шитья, вышивки, аппликаций и т.п.) на изделиях, предназначенных для кратковременной носки (не более 2 часов). Отделка не должна непосредственно контактировать с кожей ребенка.
8. При использовании в одежде третьего слоя материалов верха с воздухопроницаемостью менее 10 дм3/м2с в детских изделиях без подкладки должны быть предусмотрены конструктивные элементы для обеспечения воздухообмена.

10. "Балалар" деген таңбамен мақсатты көрсетіліммен нарықта айналымға келіп түскен тоқыма материалдар қауіпсіздігі бойынша материалдың мақсаты мен түріне байланысты 2, 3, 6, 7-кестенің талаптарына сәйкес келуі тиіс.
2. Былғарыдан жасалған киім мен бұйымға қойылатын талаптар
11. Балаларға арналған өнімдерді жасау үшін былғарының қауіпсіздігін сипаттайтын көрсеткіштердің номенклатурасы мен нормасы 4-кестеде келтірілген.
4-кесте
Бұйымның атауы
Қасиеттер көрсеткішінің
атауы
Көрсеткіштің
нормаланатын
мәні
Сыртқы киім,
бас киім,
қолғап,
биялай
Бояудың құрғақ ысқылауға
тұрақтылығы, балл
кемінде 3
Формальдегидтің салмақ
үлесі, мкг/г
артық емес 20
Үлбірдегі су сіңіретін
хромның салмақ үлесі (ҮІ),
мг/г
рұқсат етілмейді
3. Үлбірден жасалған киім мен бұйымға қойылатын талаптар
12. Үлбірден жасалған киім мен бұйымға қойылатын қауіпсіздік көрсеткіштерінің номенклатурасы мен нормасы 5-кестеде келтірілген.
5-кесте
Үлгілік фигураның
мөлшерлер:
кеуденің
айналымы/бойы, см,
(тұтынушының жасы)
Қасиеттер
көрсеткішінің атауы
Көрсеткіштің
нормаланатын мәні
1. Сыртқы киім, конвертерлер, бас киімдер,
қолғаптар, биялайлар және басқа да бұйымдар
40/64
(1 жасқа дейін)
Бояудың құрғақ
ысқылауға
тұрақтылығы, балл
түкті жамылғы
былғары мата
кемінде 4
кемінде 3
Былғары матадағы
және түкті
жамылғыдағы бос
формальдегидтің
салмақ үлесі, мг/г
рұқсат
етілмейді
Былғары матадағы
және түкті
жамылғыдағы су
сіңіретін хромның
(ҮІ) салмақ үлесі,
мг/г
рұқсат
етілмейді
Былғары матаның рН
суды тартуы
кемінде 3,5
Үлбірдің былғары
матасын дәнекерлеу
қысымы, о С
кемінде 50
Ауа өткізгіштік
(астарының), дм 3 2 с
кемінде 70
Бос формальдегидтің
салмақ үлесі
(астарының), мкг/г
75 артық емес
1 жастан асқан
барлық жас
тобындағы
балаларға
арналған бұйым
Бояудың құрғақ
ысқылауға
тұрақтылығы, балл
түкті жамылғы
былғары мата
кемінде 4
кемінде 3
Былғары матадағы
және түкті
жамылғыдағы бос
формальдегидтің
салмақ үлесі, мг/г
артық емес 20
Былғары матадағы
және түкті
жамылғыдағы су
сіңіретін хромның
(ҮІ) салмақ үлесі,
мг/г
артық емес 0,003
Былғары матаның рН
суды тартуы
кемінде 3,5
Үлбірдің былғары
матасын дәнекерлеу
қысымы, о С
кемінде 50
Ауа өткізгіштік
(астарының), дм 3 2 с
кемінде 70
Бос формальдегидтің
салмақ үлесі
(астарының), мкг/г
артық емес 300
13. Тоқыма материалдардан жасалған киімдерден зиянды химиялық заттардың бөлінуі 6-кестеде жазылған нормалардан аспауы тиіс. Бақыланатын химиялық заттардың тізбесін материалдың химиялық құрамына және өнімнің түріне байланысты анықтайды: бірінші және екінші қабаттағы бұйымдарда - су ортасында, үшінші қабаттағы бұйымдарда (жаңа туған және 1 жасқа дейінгі балаларға арналған бұйымдардан басқа) - әуе ортасында. Жаңа туған және 1 жасқа дейінгі балаларға арналған үшінші қабаттағы бұйымдарда бақыланатын зиянды химиялық заттар су және әуе ортасында анықтайды. Су ортасындағы уыттылық индексі қоса алғанда 70 %-дан 120 %-ға дейін, әуе ортасында қоса алғанда - 80 %-дан 120 %-ға дейін болуы тиіс.
6-кесте
Материалдар
Бөлінетін
заттардың атауы
Су
ортасында 1)
артық емес
Әуе ортасында
мг/м 3 ,
артық емес
Өсімдік
шикізатынан
жасалған табиғи
Формальдегид
Пентахлорфенол
*

10. Текстильные материалы, поступающие в обращение на рынок с целевым указанием на маркировке "Детские" по безопасности должны соответствовать требованиям таблиц 2, 3, 6, 7 в зависимости от назначения и вида материала.
2. Требования к одежде и изделиям из кожи
11. Номенклатура и нормы показателей, характеризующих безопасность кожи для изготовления продукции, предназначенной для детей, приведены в таблице 4.
таблица 4
Наименование
изделий
Наименование показателя свойств
Нормируемое
значение
показателя
Одежда верхняя,
головные уборы,
перчатки,
рукавицы
Устойчивость окраски к сухому
трению, балл
не менее 3
Массовая доля свободного
формальдегида, мкг/г
не более 20
Массовая доля водовымываемого
хрома (YI) в коже, мг/г
не допускается
3. Требования к одежде и изделиям из меха
12. Номенклатура и нормы показателей безопасности одежды и изделий из меха приведены в таблице 5.
таблица 5
Размеры
типовых
фигур: обхват
груди/рост,
см, (возраст
пользователя)
Наименование
показателя свойств
Нормируемое
значение
показателя
1
2
3
1. Одежда верхняя, конверты, головные уборы, перчатки,
рукавицы и пр. изделия
40/64
(до 1 года)
Устойчивость окраски к сухому
трению, балл
волосяного покрова
кожевой ткани
не менее 4
не менее 3
Массовая доля свободного
формальдегида в кожевой ткани
и волосяном покрове, мг/г
не допускается
Массовая доля водовымываемого
хрома (YI) в кожевой ткани и
волосяном покрове, мг/г
не допускается
рН водной вытяжки кожевой ткани
не менее 3,5
Температура сваривания кожевой
ткани меха, С 0
не менее 50
Воздухопроницаемость (подкладки),
дм 3 2 с
не менее 70
Массовая доля свободного
формальдегида (подкладка), мкг/г
не более 75
Изделия для
всех
возрастных
групп детей
старше 1 года
Устойчивость окраски к сухому
трению, балл:
волосяного покрова
кожевой ткани
не менее 4
не менее 3
Массовая доля свободного
формальдегида в кожевой ткани
и волосяном покрове, мкг/г
не более 20
Массовая доля водовымываемого
хрома (YI) в кожевой ткани и
волосяном покрове, мг/г
не более 0,003
рН водной вытяжки кожевой ткани
не менее 3,5
Температура сваривания кожевой
ткани меха, С 0
не менее 50
Воздухопроницаемость (подкладки),
дм 3 2 с
не менее 70
Массовая доля свободного
формальдегида (подкладка), мкг/г
не более 300
13. Выделение вредных химических веществ из одежды из текстильных материалов не должно превышать норм, приведенных в таблице 6. Перечень контролируемых химических веществ определяют в зависимости от химического состава материала и вида изделия: в изделиях первого и второго слоев - в водной среде, в изделиях третьего слоя (кроме изделий для новорожденных и детей до 1 года) - в воздушной среде. В изделия третьего слоя для новорожденных и детей до 1 года контролируемые вредные химические вещества определяют в водной и воздушной средах. Индекс токсичности в водной среде должен быть от 70 % до 120 % включительно, в воздушной среде - от 80 % до 120 % включительно.
таблица 6
Материалы
Наименование
выделяющихся
веществ
Водная
среда 1)
не более
Воздушная
среда
мг/м 3 ,
не более
1
2
3
4
Натуральные из
растительного сырья
Формальдегид
*
0,003
Пентахлорфенол

0,05 мг/дм 3
0,003
-
Жасанды:
вискозды
ацетатты
Формальдегид
Сілті қышқылы
*
1,0 мг/дм 3
0,003
0,06
Полиэфирлі
Диметилтерефталат
Ацетальдегид
1,5 мг/дм 3
0,2 мг/дм 3
0,05
0,01
Полиамидті
Капролактам
Гексаметилендиамин
0,5 мг/дм 3
0,01 мг/дм 3
0,06
0,001
Полиакринитрилді
Акрилонитрил
Диметилформамид
Винилацетат
0,02 мг/дм 3
10 мг/дм 3
0,2 мг/дм 3
0,03
0,03 м.р.
0,15
Поливинилхлоридті
Винилхлорид
Ацетон
Бензол
Толуол
Диоктилфталат
Дибутилфталат
Фенол
1,0 мг/кг бұйым
0,1 мг/дм 3
0,01 мг/дм 3 0,5 мг/дм 3
2,0 мг/дм 3
рұқсат
етілмейді
0,05 мг/дм 3
0,01

0,05 мг/дм 3
-
Искусственные:
вискозные
ацетатные
Формальдегид
*
0,003
Уксусная кислота
1,0 мг/дм 3
0,06
Полиэфирные
Диметилтерефталат
1,5 мг/дм 3
0,05
Ацетальдегид
0,2 мг/дм 3
0,01
Полиамидные
Капролактам
0,5 мг/дм 3
0,06
Гексаметилендиамин
0,01 мг/дм 3
0,001
Полиакринитрильные
Акрилонитрил
0,02 мг/дм 3
0,03
Диметилформамид
10 мг/дм 3
0,03 м.р.
Винилацетат
0,2 мг/дм 3
0,15
Поливинилхлоридные
Винилхлорид
1,0 мг/кг
изделия
0,01
Ацетон
0,1 мг/дм 3

0,35
0,1
0,6
0,02
рұқсат
етілмейді
0,003
Винилспиртті
Винилацетат
0,2 мг/дм 3
0,15
Полиолефинді
Формальдегид
Ацетальдегид
*
0,2 мг/дм 3
0,003
0,01
Полиуретандтар
Этиленгликоль
Ацетальдегид
1,0 мг/дм 3
0,2 мг/дм 3
1,0
0,01
Экстрагирленетін
химиялық
элементтер
(бояғышқа
байланысты)
Сынап (Hg)**
0,02
-
Күшән (Аs)
1,0 мкг/кг
-
Қорғасын (Рb)
1,0 мкг/кг
-
Хром (Сr)
2,0 мкг/кг
-
Кобальт (Со)
4,0 мкг/кг
-
Мыс (Сu)
50,0 мкг/кг
-
Никель (Ni)
4,0 мкг/кг
-
Ескертпе:
1) су - дистилденген су
*) 3.2-кестенің нормативтеріне сәйкес бос формальдегидтердің салмақ үлесі.
**) табиғи талшықтардан жасалған материалдар үшін ғана.
14. Бірінші және екінші қабатталған бұйымдарда және оларды дайындауға арналған материалдарда болуы өндіру процесінде аппреттерді қолданумен негізделген ұшпа химиялық зиянды заттардың санын анықтайды. Химиялық ұшпа заттарды бөлу 7-кестеде көрсетілген нормалардан аспауы тиіс.
7-кесте
Бөлінетін заттың атауы
Су, мг/дм 3 , артық емес
Бензидин
рұқсат етілмейді
Метилакрилат

0,35
Бензол
0,01 мг/дм 3
0,1
Толуол
0,5 мг/дм 3
0,6
Диоктилфталат
2,0 мг/дм 3
0,02
Дибутилфталат
не
допускается
не до-
пускается
Фенол
0,05 мг/дм 3
0,003
Винилспиртовые
Винилацетат
0,2 мг/дм 3
0,15
Полиолефиновые
Формальдегид
*
0,003
Ацетальдегид
0,2 мг/дм 3
0,01
Полиуретановые
Этиленгликоль
1,0 мг/дм 3
1,0
Ацетальдегид
0,2 мг/дм 3
0,01
Экстрагируемые
химические элементы
(в зависимости от
красителя)
Ртуть (Hg)**
0,02
-
Мышьяк (As)
1,0 мкг/кг
-
Свинец (Рb)
1,0 мкг/кг
-
Хром (Cr)
2,0 мкг/кг
-
Кобальт (Со)
4,0 мкг/кг
-
Медь (Сu)
50,0 мкг/кг
-
Никель (Ni)
4,0 мкг/кг
-
Примечания:
водная среда - дистиллированная вода
*) массовая доля свободного формальдегида в соответствии с нормативами таблицы 3.2.
**) только для материалов из натуральных волокон.
14. В изделиях первого и второго слоев и материалах, предназначенных для их изготовления, определяют количество летучих химических вредных веществ, наличие которых обусловлено применением аппретов в процессе производства. Выделение химических летучих веществ, не должно превышать норм, указанных в таблице 7.
таблица 7
Наименование
выделяющихся веществ
Водная среда, мг/дм 3 ,
не более
Бензидин
не допускается
Метилакрилат

0,02
Метилметакрилат
0,25
Стирол
0,02
Ксилол (изомерлер қоспасы)
0,05
Винилацетат
0,2
Метил спирті
0,2
Бутил спирті
0,5
Фенол
0,05
Ацетальдегид
0,2
Толуол
0,5
15. (15-тармақ - алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.01.16. N 13 Қаулысымен).
16. (16-тармақ - алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.01.16. N 13 Қаулысымен).
"Балаларға арналған өнімдер
мен бұйымдар қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.01.16. N 13 Қаулысымен.
Аяқ киім, былғары-галантериялық бұйым
өнімдерінің тізбесі және қауіпсіздік талаптары 1. Өнім тізбесі
1. Осы қауіпсіздік талаптары балаларға арналған аяқ киім, былғары галантериялық бұйымға қолданылады. Топтар тізбесі, өнім сипаттамасы 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Өнім топтарының
атауы
Өнім сипаттамасы СЭҚ ТН Коды
Балалар аяқ киімі
Юфтадан, хром былғарыдан, тоқыма синтетикалық
және жасанды материалдардан, резеңкеден,
резеңке тоқымадан жасалған, басылған,
құрамдастырылған етіктер, қонышсыз етіктер,
бәтеңкелер, қонышсыз бәтеңкелер, туфлилар,
сандалеттер және басқа да түрлері

0,02
Метилметакрилат
0,25
Стирол
0,02
Ксилолы (смесь изомеров)
0,05
Винилацетат
0,2
Спирт метиловый
0,2
Спирт бутиловый
0,5
Фенол
0,05
Ацетальдегид
0,2
Толуол
0,5
15. (Исключен постановлением Правительства РК от 16.01.2009
N 13 ).
16. (Исключен постановлением Правительства РК от 16.01.2009
N 13 ).
Приложение 4
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности
продукции и изделий,
предназначенных для детей"
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 16.01.2009 N 13 .
Перечень продукции и требования безопасности
обуви, кожгалантерейных изделий
1. Перечень продукции
1. Настоящие требования безопасности распространяются на обувь, кожгалантерейные изделия, предназначенные для детей. Перечень групп, характеристика продукции, приведены в таблице 1.
таблица 1
Наименование
группы продукции
Характеристика продукции Код ТН ВЭД
Обувь для детей
Сапоги, сапожки, полусапожки, ботинки,
полуботинки, туфли, сандалеты и другие виды
обуви из юфти, хромовых кож, текстильных
синтетических и искусственных материалов,
резиновые, резинотекстильные, валяные,
комбинированные

25 9435, 81 6713, 81 6714, 81 6723, 81 6724,
81 6733, 81 6734, 81 6743, 81 6744
Былғары-галантерея
бұйымдар
Портфелдер, арқаға асатын сөмкелер,
рюкзактар, мектепке дейінгі және мектеп
жасындағы кіші балаларға арналған сөмкелер
Биялайлар, қолғаптар, ұсақ былғары
галантерея бұйымдары.
87 8130, 87 8400, 87 8540, 87 8720, 87 8330
2. Аяқ-киімнің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін көрсеткіштерге қойылатын талаптар балалардың жыныс-жас топтарына байланысты белгіленеді.
3. Осы Техникалық регламенттің 26-тармағына сәйкес ұсынылған, пайдалануға арналған ақпарат бұйымның мөлшерін, моделін және (немесе) артикулын көрсете отырып толықтырылуы тиіс.
4. Аяқ-киімнің пайдалану процесіндегі қауіпсіздігін қамтамасыз ететін химиялық және физика-механикалық көрсеткіштерінің нормативі 2-кестеде келтірілген.
2-кесте
N
Өнімнің атауы.
Пайдаланушының
жас тобы
Ерекшеліктер
көрсеткішінің
атауы
Нормаланатын
көрсеткіш мәні
1
2
3
4
1
Аяқ киім 1 дейінгі
балаларға арналған
Су шайғыш хромның
салмақтық үлесі
(VI), мг/г
Формальдегидтің
салмақтық үлесі
мкг/г
Балдың әсерінен
боялу тұрақтылығы
құрғақ ысқылау
дымқыл ысқылау
"тер"
рұқсат
етілмейді
рұқсат
етілмейді
4 кемінде
3 кемінде
3 кемінде
1 жастан асқан
балаларға арналған
Су шайғыш хромның
массалық үлесі
(VI), мг/г
Формальдегидтің
салмақтық үлесі
мкг/г
Балдың әсерінен
боялу тұрақтылығы
құрғақ ысқылау
дымқыл ысқылау
"тер"
рұқсат етілмейді
кемінде 20
кемінде 4
кемінде 3
кемінде 3
2
Аяқ киім 1 жасқа
дейінгі балаларға
арналған
Аяқ-киімнің
жартылай сыңарының
салмағы, г
кемінде 60
1 жастан 3 жасқа
дейінгі балаларға
арналған (бөбек
жасындағы балаларға
арналған)
күнделікті
кемінде 120
жаздық,
кемінде 60
Үйге киетін
3 жастан 4 жасқа
дейінгі балаларға
арналған (балдырған):
күнделікті
кемінде 300
жаздық,
кемінде 150
Үйге киетін
кемінде 60
5 жастан 6 жасқа
дейінгі (мектепке
дейінгі):
күнделікті
кемінде 380
жаздық,
кемінде 200
Үйге киетін
кемінде 70
3
Аяқ киім 1 жастан 3
жасқа дейінгі
балаларға арналған
(бөбек жасындағы
балаларға арналған)
3 жастан 6 жасқа
дейінгі (мектепке
дейінгі балдырғандарға
арналған)
Икемділігі Н/см
кемінде 6
кемінде 18
7 жастан 18 жасқа
дейінгі (мектеп
оқушыларына, ұлдарға,
қыздарға арналған)
кемінде 21
4
Аяқ киім 1 жастан
3 жасқа дейінгі
балаларға арналған
(бөбек жасындағы
балаларға арналған)
Өкшесінің биіктігі, мм
кемінде 5
3 жастан 6 жасқа
дейінгі (мектепке
дейінгі балдырғандарға
арналған)
кемінде 10
7 жастан 16 жасқа
дейінгі (оқушы ұлдарға
арналған;
12 жасқа дейінгі
(оқушы қыздарға
арналған)
(12 жастан жоғару
оқушы қыздарға
арналған),
кемінде 20
кемінде 30
16 жастан 18 жасқа
дейінгі балаларға
арналған (ұлдарға,
қыздарға) (қысқа
мерзімге киюге
арналған салтанатты
аяқ киімдер)
кемінде 30
кемінде 45
5
Барлық жыныс-жас
құрамдарына арналған
аяқ киім (3 жасқа
дейінгі балаларға
арналған аяқ
киімдерден басқа)
Тұмсығының
бұзылуы мм:
жалпы
қалғаны

25 9435, 81 6713, 81 6714, 81 6723, 81 6724,
81 6733, 81 6734, 81 6743, 81 6744
Кожгалантерейные
изделия
Портфели, ранцы ученические, рюкзаки, сумки
для детей дошкольного и младшего школьного
возраста
Перчатки, рукавицы, изделия мелкой
кожгалантереи
87 8130, 87 8400, 87 8540, 87 8720, 87 8330
2. Требования к показателям, обеспечивающим безопасность обуви, установлены в зависимости от половозрастных групп детей.
3. Информация для пользователя, представленная в соответствии с пунктом 26 настоящего Технического регламента, должна быть дополнена указанием размера, модели и (или) артикула изделия.
4. Нормативы химических и физико-механических показателей, обеспечивающим безопасность обуви в процессе эксплуатации, приведены в таблице 2.
таблица 2
N
Наименование
продукции.
Возрастная
группа
пользователя
Наименование
показателя свойств
Нормируемое
значение
показателя
1
2
3
4
1
Обувь для
детей до
1 года
Массовая доля водовымываемого
хрома (V1), мг/г
не допускается
Массовая доля свободного
формальдегида, мкг/г
не допускается
Устойчивость окраски к
воздействиям, баллы
сухого трения
не менее 4
мокрого трения
не менее 3
"пота"
не менее 3
для детей
старше 1 года
Массовая доля водовымываемого
хрома (V1), мг/г
не допускается
Массовая доля свободного
формальдегида, мкг/г
не более 20
Устойчивость окраски к
воздействиям, баллы
сухого трения
не менее 4
мокрого трения
не менее 3
"пота"
не менее 3
2
Обувь для
детей до
1 года
Масса полупары обуви, г
не более 60
для детей от
1 года до 3
лет (для
ясельного
возраста)
повседневная
не более 120
летняя,
домашняя для
детей от 3 до
4 лет (мало-
детская):
не более 60
повседневная
не более 300
летняя
не более150
домашняя
не более 60
для детей от
5 до 6 лет
(дошкольная):
повседневная
не более 380
летняя
не более 200
домашняя
не более 70
3
Обувь для
детей от
1 года до 3
лет (для
ясельного
возраста)
Гибкость, Н/см
не более 6
для детей св.
3 до 6 лет
(малодетская
и дошкольная)
не более 18
для детей от
7 до 18 лет
(для
школьников,
мальчиковая,
девичья)
не более 21
4
Обувь для
детей от
1 года до 3
лет (для
ясельного
возраста)
Высота каблука, мм
5
для детей св.
3 до 6 лет
(малодетская
и дошкольная)
не более 10
для детей от
7 до 16 лет
(для
школьников
мальчиков;
для школьников
девочек до
12 лет)
(для
школьников
девочек свыше
12 лет)
не более 20
не более 30
для детей св.
16 до 18 лет
(мальчиковая,
девичья)
(девичья
нарядная для
кратковре-
менной носки)
не более 30
не более 45
5
Обувь для всех
возрастных
групп (кроме
обуви для
детей до 3
лет)
Деформация подноска, мм:
общая
остаточная

кемінде 2,5
кемінде 1
6
Барлық жыныс-жас
топтарына арналған
аяқ киім (3 жасқа
дейінгі балаларға
арналған аяқ
киімдерден басқа)
Күлшіннің
бұзылуы, мм:
жалпы
қалғаны
кемінде 4
кемінде 1
7
16 жастан 18 жасқа
дейінгі балаларға
арналған аяқ киім
(қыздарға)
Өкшесінің
бекітілу
беріктігі
(ортасы), Н
кемінде 850
8
7 жастан 18 жасқа
дейінгі аяқ киім
(оқушыларға
арналған, қыздарға)
Химиялық тәсілмен
аяқ-киім өкшесінің
бекітілу
беріктігі,
Н/см:
былғарыдан
кеуектенбеген
резеңкеден:
кеуектенбеген
резеңкеден:
полимерлік
материалдардан
қалыңдығы:
6 жоғары
10 мм дейін
(қосқанда):
6 жоғары 10 мм
дейін (қосқанда):
10 жоғары 25 мм
дейін (қосқанда):
кемінде 29
16 жастан 18 жасқа
дейінгі аяқ киім
(ұлдарға)
кемінде 36
7 жастан 18 жасқа
дейінгі аяқ киім
(оқушыларға
арналған, қыздарға)
кемінде 32
16 жастан 18 жасқа
дейінгі аяқ киім
балаларға арналған
(ұлдарға)
кемінде 46
7 жастан 18 жасқа дейінгі аяқ киім балаларға арналған
(оқушыларға арналған, қыздарға)
кемінде 34
16 жастан 18 жасқа
дейінгі аяқ киім (ұлдарға)
кемінде 44
7 жастан 18 жасқа
дейінгі аяқ киім
(оқушыларға
арналған, қыздарға)
кемінде 46
16 жастан 18 жасқа
дейінгі аяқ киім
(ұлдарға)
кемінде 58
7 жастан 18 жасқа
дейінгі балаларға
арналған аяқ киім
(оқушыларға
арналған, қыздарға)
кемінде 60
16 жастан 18 жасқа
дейінгі балаларға
арналған аяқ киім
(ұлдарға)
кемінде 75
9
Барлық жыныс-жас
топтарына арналған
аяқ киім
Жіптік және
комбинирленген
әдіспен аяқ-
киімнің астына
арналған бөлшектің
бекітілу
беріктігі, Н/см:
өкшелерді
дайындамалар
арқылы бекіту
кемінде 110
өкшені тағандай
отырып бекіту
кемінде 30
10
Барлық жыныс-жас
топтарындағы балаларға
арналған резеңкелі
және резеңке тігін
аяқ киім
Су өткізбейтін
Аяқ-киімнің ішкі
жағы құрғақ болуы
тиіс
11
Барлық жыныс-жас
топтарындағы балаларға
арналған сіңірілген
аяқ-киім
Жұп аяқ-киімнің
массасы, г
Еркін күкірт
қышқылынан
салмақтық үлесі
(су соруы
бойынша), %
кемінде 700
кемінде 0,7
5. Рұқсат етілмейді:
5 жасқа дейінгі балаларға арналған аяқ киімдерде өкше бөлігінің ашық болуын қоса алғанда;
барлық жыныс-жас топтарындағы балаларға арналған жабық аяқ-киімдерде жасанды және/немесе синтетикалық былғарыдан жасалған астары.
6. Балаларға арналған былғары галантерея бұйымдарының қауіпсіздік талаптары 3-кестеде келтірілген.
3-кесте
Өнімнің атауы
Ерекшеліктер
көрсеткішінің
атауы
Нормаланатын
көрсеткіш мәні
1
2
3
Арқаға асатын сөмкелер,
сөмкелер, портфелдер,
мектепке дейінгі мектеп
жасындағы кіші балаларға
арналған рюкзактар
Бұйым салмағы, г
кемінде 1000
(оқушылар
арқасына асатын
сөмкелер үшін)
Ұстағыштарды бекіту
тораптарына немесе
ең жоғарғы жүк, Н
кемінде 70
Боялуды өзгертетін
балл тұрақтылығы,
құрғақ және дымқыл
ысқылау
кемінде 3
Биялайлар, қолғаптар,
майда былғары галантерея
бұйымдары
Боялуды өзгертетін
балл тұрақтылығы,
құрғақ және дымқыл
ысқылау
"тер"
кемінде 3
кемінде 3

не более 2,5
не более 1
6
Обувь для всех
возрастных
групп (кроме
обуви для
детей до 3
лет)
Деформация задника, мм:
общая
остаточная
не более 4
не более 1
7
Обувь для
детей св. 16
до 18 лет
(девичья)
Прочность крепления
каблука (среднего), Н
не менее 850
8
Обувь для
детей от 7 до
18 лет (для
школьников,
девичья)
Прочность крепления подошвы
обуви химических методов
крепления, Н/см:
из кожи
не менее 29
Обувь для
детей св. 16
до 18 лет
(мальчиковая)
не менее 36
Обувь для
детей от 7 до
18 лет (для
школьников,
девичья)
из резины непористой
не менее 32
Обувь для
детей от 16 до
18 лет
(мальчиковая)
не менее 46
Обувь для
детей от 7 до
18 лет (для
школьников,
девичья)
из резины пористой,
полимерных материалов
толщиной:
до 6 мм (включительно):
не менее 34
Обувь для
детей от 16
до 18 лет
(мальчиковая)
не менее 44
Обувь для
детей от 7 до
18 лет (для
школьников,
девичья)
св. 6 до 10 мм
(включительно):
не менее 46
Обувь для
детей от 16
до 18 лет
(мальчиковая)
не менее 58
Обувь для
детей от 7 до
18 лет (для
школьников,
девичья)
св. 10 до 25 мм
(включительно):
не менее 60
Обувь для
детей от 16
до 18 лет
(мальчиковая)
не менее 75
9
Обувь для
детей всех
возрастных
групп
Прочность крепления деталей
низа для обуви ниточных и
комбинированных методов,
Н/см:
крепление подошвы с
заготовкой
крепление подошвы с подложкой
не менее 110
не менее 30
10
Обувь
резиновая и
резино-
текстильная
для детей всех
возрастных
групп
Водонепроницаемость
Внутренняя
поверхность
обуви должна
быть сухой
11
Обувь валянная
для детей всех
возрастных
групп
Масса пары обуви, г
Массовая доля свободной
серной кислоты (по водной
вытяжке), %
не более 700
не более 0,7
5. Не допускается:
в обуви для детей в возрасте до 5 лет включительно открытая пяточная часть;
в закрытой обуви для всех половозрастных групп детей подкладка из искусственных и/или синтетических кож.
6. Требования безопасности кожгалантерейных изделий, предназначенных для детей, приведены в таблице 3.
таблица 3
Наименование
продукции
Наименование
показателя свойств
Нормируемое
значение
показателя
Ранцы ученические,
сумки, портфели,
рюкзаки для детей
дошкольного и
младшего
школьного возраста
Масса изделия, г
не более 1000
(для ранцев
ученических)
Разрывная нагрузка узлов
крепления ручек или
максимальная загрузка, Н
не менее 70
Устойчивость окраски к
воздействиям, балл,
сухого и мокрого трения
не менее 3
Перчатки,
рукавицы, изделия
мелкой
кожгалантереи
Устойчивость окраски к
воздействиям, балл,
Сухого и мокрого трения
не менее 3
"пота"
не менее 3

7. Кіші мектеп жасындағы балаларға арналған оқушылардың арқаға асатын сөмкелері нық анатомиялық арқалықпен жабдықталуы тиіс.
8. Былғары-галантерея бұйымдарынан жасалған аяқ-киім материалдарының зиянды химиялық заттарды бөлуі материалдың түріне байланысты нормативке сәйкес болуы тиіс, 5-кесте - үлбірлерге арналған, 2-кесте - былғарыға арналған, 4-кесте - полимерлік материалдарға арналған.
9. Үйге және жүзуге киетін аяқ-киімнен, биялайлардан, қолғаптардан, майда былғары галантереядан зиянды заттардың бөлінуін бақылау, сулы ортада, аяқ-киімнің қалған түрлері мен былғары галантерея бұйымдары - ауа қабатында жүргізіледі.
4-кесте
Материалдың
атауы
Зиянды заттың атауы
Норматив
Сулы ортада
мг/дм 3 ,
кемінде
Ауа қабатында
мг/м 3 , кемінде
1
2
3
4
Полиамидтер
Капролактам
0,5

7. Ранцы ученические для детей младшего школьного возраста должны быть снабжены формоустойчивой анатомической спинкой.
8. Выделение вредных химических веществ из материалов обуви, кожгалантерейных изделий, в зависимости от вида материала, должно соответствовать нормативам, указанным в таблице 5 - для меха, в таблице 2 - для кожи, в таблице 4 - для полимерных материалов.
9. Контроль выделения вредных веществ из обуви домашней и пляжной, перчаток, рукавиц, мелкой кожгалантереи проводится в водной среде, остальных видов обуви и кожгалантерейных изделий - в воздушной среде.
таблица 4
Наименование
материала
Наименование
вредного вещества
Норматив
водная
среда
воздушная
среда
мг/дм 3 ,
не более
мг/м 3 ,
не более
Полиамиды
Капролактам
0,5

0,05
Дибутилфталат
рұқсат
етілмейді
рұқсат
етілмейді
Винилацетаттар
(жасанды
былғары)
Формальдегид
300 мг/кг
0,003
Винилацетат
0,2
0,15
Диоктилфталат
2,0
0,05
Дибутилфталат
рұқсат
етілмейді
рұқсат
етілмейді
Сулы ортадағы бұйымның уыттылық индексі 70 %-дан 120 % дейін;
Ауа қабатында - 80 %-дан 120 % дейін қоса алғанда болуы тиіс
10. Аяқ киімді сәйкестендіру және біртектес өнімдер тобын жасақтау атауы, түрі, жыныс-жас құрамы, аяқ-киімнің үстіне және төменгі бөлшектеріне арналған қолданылу материалдары, маусымы бойынша жүргізіледі.
11. (11-тармақ - алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.01.16. N 13 Қаулысымен).
"Балаларға арналған өнімдер
мен бұйымдар қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.01.16. N 13 Қаулысымен.
Арбалардың, велосипедтердің қауіпсіздік талаптары 1. Өнім тізбесі
1. Осы талап балаларды тасымалдауға арналған коляскаларға, велосипедтер мектеп жасына дейінгі, мектеп жасындағы балаларға белгіленеді.
2. Біртектес өнім топтарының тізбесі 1-кестеде СЭҚ ТН өнімдердің жіктемелеріне сәйкес көрсетілген.
1-кесте
Өнімнің атауы
СЭҚ ТН
Арбалар
96 9240
Велосипедтер
45 2990
2. Арбалардың қауіпсіздік талаптары
3. Бұйым деңгейлес және еңкіш тегіс беті (бұрышынан 100) берік, пайдаланған кезде сенімді болуы тиіс.
4. Бұйым баламен қарым-қатынас жасағанда бөлшектерінің өткір жиектері, қуыстары болмауы тиіс. Баланың саусақтарына зақым келмеуі үшін ашық саңылауларының, тесіктерінің диаметрлері: 5 мм көп және 12 мм кем болмауы тиіс. Ашық балалар арбасының баланың құлап қалмауына арналған құрылғысы (қауіпсіздік, ұстап тұру белдігі және т.б.) болуға тиіс, балалар арбасының арқалығы нық болуға тиіс.
5. Балалар арбасының тежегіш, тұйықтау жүйесіне баланың қолы жетпеуге тиіс немесе оларды ашып-жабу бір мезгілде екі қолмен, немесе арнайы аспаптарды қолдану арқылы жүзеге асырылуға тиіс. Жылжымалы (жиналмалы тұтқалар) және (шанақтың) алмалы-салмалы бөлшектерді жұмыс жағдайынан өз бетімен алуға жол берілмейді.
6. Бұйымның тоқыма материалдары берік болуға тиіс, эталонның сұр шәкілі бойынша кемінде 3 балл бояудың өңі беруі орнықты болуы керек. Балалар арбасының жабық шанағының сыртқы қаптамасы су өтпейтіндей немесе су өтпейтін чехолы болуға тиіс.
7. Тасымалдауға арналған тұтқалар, белдіктер, қапсырамалар мен өзгеде құралдар 30 кг салмақты жүкті көтеруге тиіс. Реттегіштер мен құлыпты қосқанда, қауіпсіздік белдігінің беріктігі кемінде 15 даН болуға тиіс.
8. Материалдың түріне қарай бұйымның химиялық қауіпсіздігі мына нормаларға сәйкес келуге тиіс:

0,05
Дибутилфталат
не
допускается
не
допускается
Винилацетаты
(искусственные
кожи)
Формальдегид
300 мг/кг
0,003
Винилацетат
0,2
0,15
Диоктилфталат
2,0
0,05
Дибутилфталат
не
допускается
не
допускается
Индекс токсичности изделий в водной среде должен быть от 70 %
до 120 % включительно; в воздушной среде - от 80 % до 120 %
включительно.
10. Идентификация обуви и формирование групп однородной продукции проводят по наименованию, виду, половозрастной принадлежности, применяемым материалам на детали верха и низа обуви, сезонности.
11. (Исключен постановлением Правительства РК от 16.01.2009
N 13 ).
Приложение 5
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности
продукции и изделий,
предназначенных для детей"
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 16.01.2009 N 13 .
Требования безопасности колясок, велосипедов
1. Перечень продукции
1. Настоящие требования распространяются на коляски, предназначенные для перевозки детей, велосипеды для детей дошкольного возраста, школьного возраста.
2. Перечень групп однородной продукции в соответствии с классификатором продукции ТЫ ВЭД приведены в таблице 1.
таблица 1
Наименование продукции
Код по ТН ВЭД
Коляски
96 9240
Велосипеды
45 2990
2. Требования безопасности колясок
3. Изделия должны быть устойчивыми на горизонтальной и наклонных (под углом 100) плоскостях, надежны при эксплуатации.
4. Изделия не должны иметь острых краев, узлов, деталей, находящихся в контакте с ребенком. Для предупреждения повреждения пальцев ребенка не должно быть открытых отверстий, щелей диаметром в диапазоне: больше 5 мм и меньше 12 мм. Открытые коляски должны иметь устройства (ремни безопасности, ограждения и т.п.) для предупреждения падения ребенка, спинка коляски должна быть формоустойчива.
5. Тормозная, блокировочная системы коляски должны быть недоступны для ребенка или закрытие и открытие их должны осуществляться одновременно двумя руками, или с применением специальных инструментов. Не допускается самопроизвольного срабатывания движущихся (складные ручки) и съемных деталей (кузова) из рабочего положения.
6. Текстильные материалы изделия должны быть прочными, иметь устойчивость окраски к трению не менее 3 баллов по серой шкале эталонов. Внешняя обивка закрытого кузова коляски должна быть водонепроницаемой или иметь водонепроницаемый чехол.
7. Ручки, ремни, скобы и иные приспособления, предназначенные для переноски должны выдерживать груз массой 30 кг. Прочность ремней безопасности, включая регуляторы и замки, должна быть не менее 15 Н.
8. Химическая безопасность изделия, в зависимости от вида материала, должна соответствовать нормам:

тоқыма материалдары: осы Техникалық регламенттің 8, 9-тармақтары 3-қосымшасының 6, 7-кестелері;
полимер материалдар: осы Техникалық регламенттің 8-тармағы 4-қосымшасының 4-кестесі.
9. Бұйымында бұйым арналған баланың жасы (немесе салмағы) көрсетілген қолдану; бұйымды құрастыру, орнату, реттеу және сақтау жөніндегі нұсқаулығы, бұйымды қауіпсіз пайдалану жөніндегі ұсынымдары болуға тиіс.
10. (10-тармақ - алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.01.16.  N 13 Қаулысымен).
3. Велосипедтердің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
11. Осы талап ершіктің биіктігі 435-тен 635 мм мектеп жасына дейінгі балаларға арналған велосипедтерге; ершігі 635 мм биіктікте реттелетін мектеп жасындағы балаларға және жасөспірімдерге арналған көлік велосипедтеріне қолданылады.
12. Велосипедтің бөлшектері мен тораптарының конструкциялары берік болуға және осы бұйымды пайдаланған уақытта баланың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге тиіс. Шынжырмен жүретін велосипед тежегіш жүйемен немесе тежегіш жүйелерімен жабдықталуға тиіс. Жұлдызша тістерінің үстінде шынжырдың жинақталуына және шынжырды лақтырып тастауына жол берілмейді.
13. Мініп жүру процесінде баланың денесі тиетін бұйымның шығып тұрған бөлшектерінің айналасы үшкір болмауға тиіс. Ұзындығы 8 мм-ден асатын шеткі бөлшектері дөңгеленген болуға тиіс. Раманың үстіңгі құбырында шығыңқы жерлер болмауға тиіс.
14. Мектеп жасына дейінгі балаларға арналған тежегіші қолмен басылатын велосипедте тежегіштің тұтқасына 90 Н күш түсіргенде тежегіш күші кемінде 90 Н болуға тиіс. Аяқпен тежелетін велосипедте басқышқа түсетін күштің тежегіш күшіне арақатысы 2:1 аспауға тиіс.
15. Тежегіш жүйесі жасөспірімдерге арналған велосипедті массасы 70 кг, мектеп оқушыларынікін - 60 кг-мен жүк тиеп тежегіш жүйесін сынаған кезде "іркіліссіз" жұмыс істеуге тиіс. Дөңгелектерді толық бөгеуге рұқсат етілмейді. Тежегішке түскен күшті босатқан кезде тежегіш жүйесінің барлық элементтері бастапқы күйіне келуге тиіс.
16. Рульдік басқару велосипедті нық әрі сенімді басқаруды қамтамасыз етуге тиіс. Рульдің шеттері кемінде 70 Н тарту күшіне шыдайтын тұтқалармен немесе тығындармен жабдықталуға тиіс.
Рульмен басқару мектепке дейінгі балалар үшін екі жағынан да кемінде 600 және 750-ден аспайтын бұрышта дөңгелектің еркін айналуын қамтамасыз етуге тиіс (алдыңғы дөңгелекке қосылатын үш дөңгелекті велоспиедтен басқа). Мектеп оқушылары мен жасөсіпірімдерге арналған велосипедтің басқышы мен дөңгелектің (немесе алдыңғы дөңгелектің шиткасы) арасы кемінде 89 мм болуға тиіс.
"Руль - алдыңғы айыр" торабын сынаған кезде мектепке дейінгілерге арналған велосипедте көзге көрінетін жарықтар болмауға, руль өзегі сынбауға тиіс. Қалдық деформация дөңгеленген сәтте 500 Н - статикалық жүк, 30 Н.м. тең күш салғанда 20 мм-ден 100 мм-ге аспауға тиіс; рульдің екі жағынан 130 Н-тан жүк салғанда өзекке қатысты руль алынбауы тиіс.

текстильные материалы: пункты 8, 9 таблицы 6, 7 приложение 3 настоящего Технического регламента;
полимерные материалы: пункт 8, таблица 4 приложение 4 настоящего Технического регламента.
9. Изделия должны иметь инструкцию по применению, с указанием возраста (или массы) ребенка, для которого предназначено изделие; монтажу, установке, регулированию и хранению изделия. Рекомендации по безопасному использованию изделия.
10. (Исключен постановлением Правительства РК от 16.01.2009
N 13 ).
3. Требования безопасности велосипедов
11. Настоящие требования распространяются на велосипеды: с высотой седла от 435 до 635 мм для детей дошкольного возраста; транспортные велосипеды с регулировкой седла на высоту 635 мм и более для детей школьного возраста и для подростков.
12. Конструкция деталей и узлов велосипеда должны быть прочными и обеспечивать безопасность ребенка во время пользования данным изделием. Велосипед с цепной передачей должен быть оборудован тормозной системой или тормозными системами. Не допускается набегание цепи на вершины зубьев звездочки и сбрасывание цепи.
13. Выступающие края деталей изделия, которые могут соприкасаться с телом ребенка в процессе езды, не должны быть острыми. Выступы, длина которых превышает 8 мм, должны быть закруглены. На верхней трубе рамы не должно быть выступов.
14. В велосипеде с ручным тормозом для детей дошкольного возраста сила торможения должна составлять не менее 50 Н при приложении на рукоятку тормоза силы 90 Н. В велосипеде с ножным тормозом отношение силы, прикладываемой к педали, к силе торможения не должно превышать 2:1.
15. Тормозная система должна срабатывать без "заеданий" при испытании тормозной системы велосипеда для подростков, нагруженной массой 70 кг, для школьников - 60 кг. Не допускается полной блокировки колес. После снятия приложенного к тормозу усилия все элементы тормозной системы должны возвратиться в исходное состояние.
16. Рулевое управление должно обеспечивать устойчивое и надежное управление велосипедом. Концы руля должны быть снабжены ручками или заглушками, выдерживающими силу стягивания не менее 70 Н.
Рулевое управление (узел "руль-передняя вилка") должно обеспечивать свободный поворот колеса в обе стороны на угол не менее 600 и не более чем на 750 для дошкольников (кроме трехколесных велосипедов с приводом на переднее колесо). Расстояние между педалью и колесом (или щитком переднего колеса) велосипеда для школьников и подростков должно быть не менее 89 мм.
При испытаниях узла "руль-передняя вилка" велосипедов для дошкольников не должно быть видимых трещин, разрушений стержня руля. Остаточная деформация не должна превышать 20 мм на 100 мм длины при приложении крутящего момента равного 30 Н.м, статической нагрузки - 500 Н; не должно быть перемещения руля относительно стержня при приложении с обеих сторон руля нагрузок по 130 Н.

Велосипедтің "руль - алдыңғы айыр" торабын сынаған кезде көзге көрінетін жарықтар болмауға тиіс. Мектеп оқушыларына арналған велосипедтерді кемінде 13,5 кг түсіп келе жатқан салмақпен сынаған кезде және торапқа кемінде 130 Н күш түсіргенде; жасөспірімдерге арналған велосипедтерді кемінде 22,5 кг салмақпен сынаған кезде және 200 н күш түсірген кезде - айыр мен раманың ұшы арасындағы өлшенетін тораптың қалдық деформациясы 40 мм-ден аспауға тиіс.
Рульдің өзегі мектеп оқушыларының велосипедін сынаған кезде кемінде 50 Н м, жасөспірімдерге арналған велосипедте кемінде 108 Н м болғанда айналған сәтте күш түсіргенде сынбауға тиіс. 150 Н м мектеп оқушыларының велосипедін, кемінде 25 Н м жасөспірімдерге арналған велосипедтерді сынаған кезде "руль өзегі - алдыңғы айыр" торабына айналған сәтте күш түсіргенде жарықтарға, сынықтарға және 4 мм-ден асатын сынақ валын араластыруға жол берілмейді.
17. Ершік пен ершікті ұстағыш велосипедке нық орнатылуға тиіс. Мектеп жасына дейінгі балаларға арналған велосипедке тігінен төменге бағытталған 300 Н тең салмақ түскен кезде ершікті ұстағышқа қатысты айналып кетпеуге тиіс; ершікке көлденең салмақпен 100 Н тең салмақ түсірген кезде рамаға қатысты ершік ұстағыш айналып кетпеуге тиіс.
Мектеп жасындағы балаларға арналған велосипедтерді сынаған кезде тиісінше ершікке кемінде 600 Н және 700 Н тігінен салмақ және 150 Н пен 200 Н көлденең салмақ түсірген кезде ершік ұстағышқа қатысты ершік және ершікке қатысты ершікті ұстағыш айналып кетпеуге тиіс.
18. "Рама-айыр" торабы берік болуға тиіс. Мектеп жасына дейінгі балаларға арналған велосипедтерді 50 мм биіктіктен салмағы 22,5 кг түсіп келе жатқан жүкпен және салмағы 30 кг жүкпен "рама-айыр" торабынан еркін құлатып сынаған кезде - көзге көрінетін жарық болмауға тиіс, айырдың аяқ жағы мен раманың арасындағы өлшенетін тораптың қалдық деформациясы 20 мм-ден аспауға тиіс.
19. "Басқыш-шатун" торабы динамикалық жүктемелерге шыдамды болуға тиіс. Динамикалық сынақ кезінде басқыштың немесе шатунның қиылысында қызып кетпеуге және көзге көрінетін жарықтар болмауға тиіс. Велосипедтің сымы басқышқа тігінен кемінде 600 Н (мектеп жасындағы балаларға арналған велосипедтерде), кемінде 1500 Н (жасөспірімдерге арналған велосипедтерде) күш түсірген кезде жұмыс істеуге тиіс.
20. Басқыштар мектепке дейінгі жастағы балаларға арналған велосипедте - 200, мектеп жасындағы балаларға арналған велосипедте - 250 тік күйінде жүк тиелген велосипедпен орнынан қозғалғанда жерге тимеуге тиіс.
Велосипед шынжырдың негізгі жұлдызшамен қосылатын сыртқы бетін жабатын қорғаныш құрылғымен жабдықталуға тиіс.

При испытаниях узла "руль-передняя вилка" велосипедов не должно быть видимых трещин. При испытаниях велосипедов для школьников падающей массой не менее 13,5 кг и при приложении усилия к узлу, не менее 130 Н; при испытаниях велосипедов для подростков - массой не менее 22,5 кг и при приложении усилия 200 Н - остаточная деформация узла, измеряемая между наконечником вилки и рамы, должна быть не более 40 мм.
Стержень руля не должен разрушаться при приложении крутящего момента не менее 50 Н м при испытаниях велосипедов школьных, не менее 108 Н м - велосипедов для подростков. Не допускаются трещины, сломы и смещение испытательного вала более 4 мм при приложении крутящего момента к узлу "стержень руля - передняя вилка" 15 Н м при испытаниях велосипедов школьных, не менее 25 Н м - велосипедов для подростков.
17. Седло и седлодержатель должны устойчиво закрепляться на велосипеде. При приложении к седлу при испытаниях велосипеда для детей дошкольного возраста силы равной 300 Н, направленной вертикально вниз, не должно быть перемещения его относительно седлодержателя; при приложении к седлу силы равной 100 Н в горизонтальную силу не должно быть перемещения седлодержателя относительно рамы.
Не допускается перемещения седла относительно седлодержателя и седлодержателя относительно седла при приложении вертикального усилия к седлу не менее 600 Н и 700 Н и горизонтального усилия 150 Н и 200 Н соответственно при испытаниях велосипедов для детей школьного возраста.
18. Узел "рама-вилка" должен быть прочным. При испытании падающим грузом массой 22,5 кг с высоты 50 мм и свободным падением узла "рама-вилка" с грузом массой 30 кг - не должно быть видимых трещин, остаточная деформация узла, измеряемая между наконечником вилки и рамы должно быть не более 20 мм велосипедов для детей дошкольного возраста.
19. Узел "педаль-шатун" должен быть устойчив к динамическим нагрузкам. Не должно быть перегрева и видимых трещин в резьбе педали или шатуна при динамических испытаниях. Привод велосипеда должен оставаться работоспособным после приложения к педали вертикального усилия не менее 600 Н (велосипедов для детей школьного возраста), не менее 1500 Н (велосипедов для подростков).
20. Педали не должны касаться поверхности земли при отклонении нагруженного велосипеда от вертикального положения на 200 - велосипедов для детей дошкольного возраста; на 250 - велосипедов для детей школьного возраста.
Велосипед должен быть оснащен защитным устройством, закрывающим наружную поверхность касания цепи с ведущей звездочкой.

21. Дөңгелектің айырдан өз бетімен түсіп қалуына жол берілмейді. Мектеп оқушыларына арналған велосипедтердің радиалды және бетіндегі дөңгелектері 4,0 аспауға, дөңгелектер жазықтығының араласуы - 7,0 аспауға тиіс.
22. Мектеп жасына дейінгі балаларға арналған велосипедтерге орнатылатын ұстап тұратын роликтер салмағы 30 кг жүкті тігінен қойғанда 25 мм артық иілмеуі, қалдық деформация 15 мм-ден артық болмауға тиіс. Велосипед пен әрбір роликтің ішкі тік беті симметриясының жазықтығы арасындағы көлденең қашықтығы кемінде 175 мм болуға тиіс.
23. Велосипедке жарық беру жүйесін жүргізген кезде электр сымы қозғалатын бөліктен немесе өткір жиектен басқа жағына орналастырылуға тиіс. Барлық қосылыстар 10 Н тартылыс күшіне шыдауға тиіс.
24. Әрбір велосипедте мынадай ақпаратты:
жинау және күтіп ұстау жөніндегі нұсқаулықты;
велосипедпен жүрген кезде қауіпсіздік шаралары туралы нұсқаулықты қамтитын нұсқаулық болуға тиіс.
25. (25-тармақ - алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.01.16. N 13 Қаулысымен).
"Балаларға арналған өнімдер
мен бұйымдар қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.01.16. N 13 Қаулысымен.
Баспа (оқу, кітап, журнал) өнімдерінің, электронды
оқу басылымдарының; мектеп-жазу заттарының
қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
1. Өнімнің тізбесі
1. Осы қауіпсіздік талаптары:
оқу басылымдарына, соның ішінде, жалпы және бастауыш кәсіби білім беруге арналған электронды басылымдарға;
кітап, журнал басылымдарына;
балаларға арналған мектеп-жазу керек-жарақтарына қолданылады.
Өнімдер тобының тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Өнімнің атауы
Өнімнің сипаттамасы
Кітаптар және брошюралар
Оқу басылымдары
Балалар әдебиеті
Журналдар және балалар басылымын
жалғастыратындар
95 3005, 95 6600, 95 3920, 95 2600
Бағдарламалық-ақпараттық
өнімдері
Электрондық оқу баспалары
Мектеп-жазу керек-жарақтары
кеңсе (қаламдар, сызғыштар және т.б.),
көркем оқу қылқаламдары, сурет
салуға арналған қылқаламдар
96 9280, 96 7703, 96 7753
2. Баспа өнімдерінің биологиялық және химиялық
қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар

21. Не допускается самопроизвольного выпадения колес из вилки. Радиальное и торцевое колес велосипедов для школьников не должно превышать 4,0, смещение плоскости колес - не должно превышать 7,0.
22. Поддерживающие ролики, устанавливаемые на велосипеды для детей дошкольного возраста, при приложении вертикально груза массой 30 кг не должны иметь прогиб более 25 мм, остаточную деформацию более 15 мм. Расстояние по горизонтали между плоскостью симметрии велосипеда и внутренней торцевой поверхностью каждого ролика должно составлять не менее 175 мм.
23. При освещении велосипеда системой освещения электропроводка должна быть помещена в стороне от движущихся частей или острых кромок. Все соединения должны выдерживать силу растяжения 10 Н.
24. Каждый велосипед должен иметь инструкцию, содержащую следующую информацию:
инструкцию по сборке и уходу;
инструкцию о мерах безопасности при езде на велосипеде.
25. (Исключен постановлением Правительства РК от 16.01.2009
N 13 ).
Приложение 6
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности
продукции и изделий,
предназначенных для детей"
Сноска. Приложение 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 16.01.2009 N 13 .
Требования безопасности издательской
(учебной, книжной, журнальной) продукции, электронных учебных
изданий; школьно-письменных принадлежностей
1. Перечень продукции
1. Настоящие требования безопасности распространяются на:
учебные издания, в том числе электронные, для общего и начального профессионального образования,
издания книжные, журнальные,
школьно-письменные принадлежности для детей.
Перечень групп продукции, приведен в таблице 1.
таблица 1
Наименование продукции
Характеристика продукции
Книги и брошюры
Учебные издания
Детская литература
Журналы и продолжающиеся
издания детские
95 3005, 95 6600
95 3920, 95 2600
Программно-информационные
продукты
Электронные учебные издания
Школьно-письменные
принадлежности
канцелярские (ручки, линейки и т.п.), кисти художественные
ученические, кисти для рисования
96 9280, 96 7703, 96 7753
2. Общие требования биологической и химической безопасности
издательской продукции

1. Егер баспа екі немесе үш жас топтарына есептелсе, баспа жас топтарының оқырмандар мекенжайында көрсетілгендердің ішінен кішісіне қойылатын талаптарға сәйкес келуге тиіс.
2. Мәтінді түрлі-түсті, сұр фонда, бояуы көп безендірілген күйде шығарған кезде фонның оптикалық тығыздығы кемінде 0,3; қаріпті теріс басып шығарған кезде - кемінде 0,4 болуға тиіс. Басылымдарды дайындау үшін кемінде 74 % аппақ көрсеткіш қағазды және қайтадан пайдалануға арналған басылымдардан (емтихан билеттері, тапсырмалары бар карточкалар, тест тапсырмалары, кроссвордтар) басқа, газет қағаздарын пайдалануға рұқсат етілмейді.

1. Издание должно соответствовать требованиям, установленным к младшей из указанных в читательском адресе возрастных групп, если издание рассчитано на две или три возрастные группы.
2. Оптическая плотность фона при печати текста на цветном, сером фоне, многокрасочных иллюстрациях должна быть не более 0,3; при печати вывороткой шрифта - не менее 0,4. Для изготовления изданий не допускается применение бумаги с показателем белизны менее 74 % и газетной бумаги, кроме изданий, не предназначенных для повторного использования (экзаменационные билеты, карточки с заданиями, тестовые задания, кроссворды).

3. Басылымдарда қаріпті кішірек сызуға рұқсат етілмейді.
4. Мектепке дейінгі және мектеп жасына арналған басылымдағы сөздердің арасындағы бос жер қаріптің кегліне тең болуға тиіс.
5. Әріп, сан және химиялық формулаларды ресімдеу кезінде формулалардың көмекші элементтерінің қаріп кеглі кемінде 6 тармақ болуға тиіс.
6. Баспа жайылып тұрған кездегі түбір жолақ кемінде 26 мм болуға тиіс. Парақтардың жолақтарына шартты белгілерді, көрнекі бейнелерді салуға рұқсат етілмейді, көлемі 50 белгіден аспайтын мәтіннің жолақтан ара қашықтығы кемінде 5 мм.

3. В изданиях не допускается применение узкого начертания шрифта.
4. Пробел между словами в изданиях для дошкольного и младшего школьного возраста должен быть равен кеглю шрифта.
5. При оформлении буквенных, числовых и химических формул кегль шрифта вспомогательных элементов формул должен быть не менее 6 пунктов.
6. Корешковые поля на развороте издания должны быть не менее 26 мм. На полях страницы допускается размещать условные обозначения, наглядные изображения, текст объемом не более 50 знаков на расстоянии не менее 5 мм от полосы.

7. Қара бояумен басқан кезде басылымда мәтіндегі және қағаздағы бейнелер элементтерінің оптикалық тығыздығы кемінде 0,7 болуға тиіс. Анық емес белгілердің ("үзік-үзік") сызықтарымен мәтінді басуға жол берілмейді.
8. Басылым 2-кестеде көрсетілгеннен асатын санда үлгілі ортаға (су және/немесе ауа) зиянды заттар бөлмеуге тиіс.
2-кесте
Зиян заттың атауы
Сулы ортада
Ауа қабатында
Норматив,
мг/дм 3 , аспайды
Норматив,
мг/м 3 , аспайды
Фенол

7. При печати черной краской интервал оптических плотностей элементов изображения текста и бумаги в издании должен быть не менее 0,7. Не допускается печать текста с нечеткими ("рваными") штрихами знаков.
8. Издания не должны выделять в модельные среды (водную и/или воздушную) вредные вещества в количествах, превышающих указанные в таблице 2.
таблица 2
Наименование
вредного
вещества
В водной среде
В воздушной среде
Норматив, мг/дм 3 ,
не более
Норматив, мг/м 3 ,
не более
Фенол

0,05
0,003
Формальдегид
0,1
0,003
Қорғасын
0,03
-
Мырыш
1,0
-
Күшән
0,05
-
Хром (III, ІҮ)
0,1 тең
-
9. Басылымдардың қаріптік ресімдеу өлшемдері типометрикалық Дидо жүйесінде берілген (1 тармақ = 0,376 мм).
10. Баспаның шығарылым мәліметтерінде мынадай ақпарат болуға тиіс: авторлар туралы мәлімет, басылымның тақырыбы, серияның тақырыбы, серияның шығарылым нөмірі, оқырмандарға арналған мәлімет, басылымның нысаналық мақсаты, шығарушының аты және оның мекенжайы, басылымның шығарылған жылы, полиграфиялық кәсіпорынның аты және жылы, басуға қол қойылған күні, басылымның форматы, қағаздың түрі, негізгі мәтін қарпінің гарнитурасы, баспаның түрі, таралымы, полиграфиялық кәсіпорын тапсырысының нөмірі.
4 жасқа дейінгі балаларға арналған басылымның шығарылым мәліметінде "Үлкендердің балалармен бірге оқуына арналған" деген оқырмандарға арналған ақпарат болуға тиіс.

0,05
0,003
Формальдегид
0,1
0,003
Свинец
0,03
-
Цинк
1,0
-
Мышьяк
0,05
-
Хром (III, IV)
Суммарно 0,1
-
9. Параметры шрифтового оформления изданий даны в топометрической системе Дидо (1 пункт = 0,376 мм).
10. В выходных сведениях издания должна быть представлена следующая информация: сведения об авторах, заглавие издания, заглавие серии, номер выпуска серии, сведения о читательском адресе, целевом назначении издания, имя издателя и его адрес, год выпуска издания, название и адрес полиграфического предприятия, дата подписания в печать, формат издания, вид бумаги, гарнитура шрифта основного текста, вид печати, тираж, номер заказа полиграфического предприятия.
В выходные сведения изданий, предназначенных для детей до 4 лет, необходимо включать следующую информацию о читательском адресе: "Для чтения взрослыми детям".

3. Кітап оқу басылымдарына қойылатын қауіпсіздік талаптары
11. Бастауыш кәсіби білім беруге арналған оқу басылымдарының қаріптік ресімделуі 10-11 сыныптарға арналған оқу басылымдарына белгіленген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
12. Оқу басылымының салмағы аспауға тиіс:
300 г - 1-4 сыныптарға;
400 г - 5-6 сыныптарға;
500 г - 7-9 сыныптарға;
600 г - 10-11 сыныптарға.
13. Оқулық басылымдарында:
негізгі, қосымша мәтіндер мен ерекше бөліп көрсетулер үшін қаріпті айналдыру мен түрлі түсті бояуларды;
жазу қағаздары мен жұмыс дәптерлерінің жазуға арналған бөліктерінде түрлі түсті және күлгін фондарды;
негізгі және қосымша мәтіндерді үш және одан көп бағандарда теруді;
бекітудің тігілмейтін тәсілдерін пайдалануға болмайды.
14. Жазуға алғашқы дағдыларды қалыптастыруға арналған жазу үлгілеріндегі (әріп элементтері, әріптер, әріптер арасындағы байланыстырушы элементтер, жеке сөздер) әріп жолдарына арналған көлденең сызықтардың арасындағы ара қашықтық 8 мм-ден аспауы және 5 мм-ден кем болмауы қажет.
Жазу дағдысын нығайтуға арналған жазу үлгілеріндегі (жеке сөздер және сөйлемдер) әріп жолдарына арналған көлденең сызықтар арасындағы ара қашықтық 4 мм-ден кем болмауы қажет.
Жолдар арасындағы ара қашықтық 8 мм-ден кем болмауы тиіс.
Әріптердің үлгілері мен олардың элементтерінің бейнесі үшін нүктелерді пайдалануға болмайды.
15. Оқу пәніне, баспа түріне және оның оқырманына байланысты оқулық басылымдарын қаріптік ресімдеу өлшемі 3, 4, 5, 6, 7 және 8-кестелерде белгіленген.
1-4 сыныптарға арналған гуманитарлық пәндер бойынша
оқулық басылымдарын қаріптік ресімдеу талаптары
3-кесте
Сыныптар
Кегль,
тар-
мақтар,
кемінде
Интер-
линьяж,
тармақ-
тарын
арттыру,
кемінде
Жолдың
ең аз
ұзындығы,
мм
Қаріптің сипаттамасы
Тобы
Кескіні
1
2
3
4
5
6
Бірінші,
оның ішінде әліппелер **
36*
18
2
117
ұсақ
немесе
жаңаша
қалыпты
немесе
жалпақ;
Екінші
16
2
117
аздап
қанықтау
ашық
немесе
жартылай
қарайтыл-
ған; тік
Үшінші және
төртінші
14
2
108
қалыпты
немесе
жалпақ;
ашық; тік
12***
2
81
қалыпты
немесе
қалың;
ашық
Ескертпе:
* әліппенің бөліктеріндегі жекелеген әріптер үшін - асты сызылып жартылай қарайтылған немесе қою, тік;
** әліппе бөлімі үшін қалыпты ұсақ, жартылай қарайтылған немесе қою, тік кескінделген топтағы қаріптерге рұқсат етіледі;
*** Көлемі 200 белгіден аспайтын қосымша мәтін үшін ғана жол беріледі.
5-11 сыныптарға арналған гуманитарлық пәндер бойынша
оқулық басылымдарын қаріптік ресімдеу талаптары
4-кесте
Сынып-
тар
Функцио-
налдық
белгіленуі
Кегль,
тармақ-
тар,
кемінде
Интерлиньяж,
тармақтарын
арттыру,
кемінде
Жолдың
ең аз
ұзындығы,
мм
Қаріпті
кескіндеу
1
2
3
4
5
6
5-6
Оқулықтар
мен оқу
құралдары
12
регламент-
телмеген
63
қалыпты немесе
қалың; ашық;
тік
10*
2
63
қалыпты немесе
қалың; ашық;
тік
9**
2
54
қалыпты
Практика-
лық
сабақтар
10
2
63
қалыпты немесе
қалың; ашық;
тік
9**
2
54
қалыпты
7-9
Оқулықтар
мен оқу
құралдары
10
2
72
қалыпты
немесе қалың;
ашық; тік
9*
2
54
қалыпты немесе
қалың; ашық;
тік
8**
2
50
қалыпты
Практика-
лық
сабақтар
10
2
54
қалыпты немесе
қалың; ашық;
тік
9*
2
54
қалыпты немесе
қалың; ашық;
тік
8**
2
50
қалыпты

3. Требования безопасности книжных учебных изданий
11. Шрифтовое оформление учебных изданий для начального профессионального образования должно соответствовать требованиям, установленным к учебным изданиям для 10-11 классов.
12. Масса учебного издания не должна превышать:
300 г - для 1-4 классов;
400 г - для 5-6 классов;
500 г - для 7-9 классов;
600 г - для 10-11 классов.
13. В учебных изданиях не следует применять:
для основного, дополнительного текста и выделений выворотку шрифта и цветные краски;
цветной и серый фон в прописях и рабочих тетрадях на участках, предназначенных для письма;
для основного и дополнительного текста набор в три и более колонок;
бесшвейный способ скрепления.
14. В прописях для освоения начальных навыков письма (элементы букв, буквы, соединительные элементы между буквами, отдельные слова) расстояние между горизонтальными направляющими линиями для строчных букв должно быть не более 8 мм и не менее 5 мм.
В прописях для закрепления навыков письма (отдельные слова и предложения) расстояние между горизонтальными направляющими линиями для строчных букв должно быть не менее 4 мм.
Расстояние между строками должно быть не менее 8 мм.
Применение точек для изображения образцов букв и их элементов не допускается.
15. Параметры шрифтового оформления учебных изданий в зависимости от учебной дисциплины, вида издания и его читательского адреса установлены в таблицах 3, 4, 5, 6, 7 и 8.
Требования к шрифтовому оформлению текста учебных изданий
по гуманитарным дисциплинам для 1-4 классов
таблица 3
Классы
Кегль,
пункты,
не
менее
Увели-
чение
интерли-
ньяжа,
пункты,
не менее
Мини-
мальная
длина
строки,
мм
Характеристика шрифта
Группа
Начертание
1
2
3
4
5
6
Первый,
в том
числе
буквари**
36*
18
2
117
рубленых или
новых
малоконтраст-
ных
нормальное
или широкое;
светлое или
полужирное;
прямое
Второй
16
2
117
Третий и
четвертый
14
2
108
нормальное или
широкое;
светлое; прямое
12***
2
81
нормальное или
широкое;
светлое
Примечания:
* для отдельных букв в букварной части; начертание полужирное или жирное, прямое;
** для букварной части допускаются шрифты из группы рубленых нормального, полужирного или жирного, прямого начертания;
*** Допускается только для дополнительного текста объемом не более 200 знаков.
Требования к шрифтовому оформлению
текста учебных изданий по гуманитарным дисциплинам для 5-11 классов
таблица 4
Классы
Функцио-
нальное
назначение
Кегль,
пункты,
не менее
Увеличение
интер-
линьяжа,
пункты,
не менее
Мини-
мальная
длина
строки,
мм
Начертание
шрифта
1
2
3
4
5
6
5-6
Учебники
и учебные
пособия
12
не регл.
63
нормальное или
широкое;
светлое; прямое
10*
2
63
нормальное или
широкое;
светлое; прямое
9**
2
54
нормальное
Практикумы
10
2
63
нормальное или
широкое;
светлое; прямое
9**
2
54
нормальное
7-9
Учебники
и учебные
пособия
10
2
72
нормальное или
широкое;
светлое; прямое
9*
2
54
нормальное или
широкое;
светлое; прямое
8**
2
50
нормальное
Практикумы
10
2
54
нормальное или
широкое;
светлое; прямое
9*
2
54
нормальное или
широкое;
светлое; прямое
8**
2
50
нормальное

300
112
7-11 сыныптар
30
8
50
17
300
100
4. Кітап және журнал басылымдарының қауіпсіздік талаптары
1. Әдеби-көркем және ғылыми-көпшілік басылымдардағы мәтіндер үшін түрлі түсті бояуларды және қаріпті айналдыруды қолдануға болмайды.
2. Анықтамалық және тынығуға арналған басылымдарда түрлі түсті фонда түрлі түсті бояулармен басылған жағдайда қаріптің кеглі 20 тармақтан, мәтіннің көлемі 200 белгіден аспауы тиіс.
3. Түрлі түсті бояулардағы сурет элементтерінің ең үлкен көлемі 5 мм-ден кем болмауы қажет.

300
112
7-11-й классы
30
8
50
17
300
100
4. Требования безопасности книжных и журнальных изданий
1. В изданиях литературно-художественных и научно-популярных для текста не следует применять цветные краски и выворотку шрифта.
2. В изданиях справочных и для досуга при печати цветными красками на цветном фоне кегль шрифта должен быть не менее 20 пунктов, объем текста не более 200 знаков.
3. В раскрасках минимальный габаритный размер элементов рисунка должен быть не менее 5 мм.

4. Кітап және журнал басылымдарын басылым түріне, бір мезгілде оқылатын мәтіннің көлемі мен оқырманына байланысты қаріптік ресімдеу өлшемдері 6.9-6.14 кестелерде белгіленген.
5. Аралас басылымдардың (мәтінмен бірге ойыншықтарды, кеңсе тауарларын, СD-дискілерді қамтитын басылымдар) мәтіндік бөліктерін қаріптік ресімдеу өлшемдері 9-14 кестелерде белгіленген талаптарға сәйкес келуі тиіс.
Аралас басылымдардың химиялық және биологиялық қауіпсіздігі 2-қосымшадағы 14, 15, 16-кестелерде белгіленген талаптарға сәйкес келуі тиіс.
5. Электрондық оқу басылымдарының, мектепке арналған
жазу құралдарының қауіпсіздігі талаптары
1. Стандартты бейнелеу құралы ретінде 15 немесе 17 дюйм диагональды электрлі-сәулелі түтігі бар мониторды тану қажет.
2. Электрондық басылымдар мәтіндерін балаларды мектепке даярлау үшін білімді дамытушы оқу құралы ретінде пайдалануға жол берілмейді.
3. Электрондық басылымда мәтіндік және/немесе белгілік ақпарат үшін:
қаріптің жіңішке және/немесе курсивті кескінделген түрлерін;
бір электрондық бетте әртүрлі ұзындықтағы толқынды төрттен артық түсті;
қызыл фонды;
көлденең және тігінен "жылжитын" жолдарды пайдалануға болмайды.
4. Электрондық басылым шеңберінде қаріптің жіңішке және курсивті түрлерінен басқа әртүрлі кескіндерінің біреуін ғана пайдалануға жол беріледі.
5. Электрондық беттерді оқырманы мен бір мезгілде оқылатын мәтін көлеміне байланысты жарқын сипаттамасымен және қаріппен ресімдеу талаптары 15-кестеде белгіленген.
6. Мектепке арналған жазу құралдарының
қауіпсіздігі талаптары
1. Мектепке арналған жазу құралдарының химиялық қауіпсіздігі талаптары 2-қосымшаның 15, 16-кестелерінде белгіленген талаптарына сәйкес келуі тиіс.
2. (2-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.01.16. N 13 Қаулысымен).
Жоғары мектеп жасына дейінгі жастағы (4-6 жас)
балаларға арналған кітап және журнал басылымдарды
қаріптермен ресімдеу талаптары
9-кесте
Қаріптің
кеглі,
тармақтар,
кемінде
Интерлиньяж,
тармақтарын
арттыру,
кемінде
Жолдың
ең аз
ұзындығы,
мм
Қаріптің тобы/
қаріпті кескіндеу
20 және одан жоғары
2
117
ұсақ, жаңаша аздап
қанықтау/қалыпты немесе
қалың ашық тік
16, 18
4
14
4
108
ұсақ/қалыпты қалың
немесе тым қалың ашық
тік
12*
2
90
Ескертпе:
* бір беттегі 200 белгі және одан аз мәтін көлемі үшін
Кіші мектеп жасындағы (7-10 жас) балаларға арналған
кітап және жорнал басылымдарындағы мәтінді қаріптік
рәсімдеу талаптары
10-кесте
Баспа
түрі
Мәтінді
бір
мезгілде
оқу
көлемі,
белгілер
саны
Кегль,
тармақ-
тар,
кемінде
Интерли-
ньяж,
тармақтарын
арттыру,
кемінде
Жолдың
ең аз
ұзындығы,
мм
Қаріптің
тобы/
қаріпті
кескіндеу
Әдеби
көркем;
ғылыми
таны-
мал;
оқуды
дамыта-
тын
600 астам
14
2
81
ұсақ, жаңаша
аздап
қанықтау/
қалыпты
немесе қалың
ашық тік
12
2
81
Ұсақ, жаңаша
аздап
қанықтау/
қалыпты
немесе қалың
ашық тік
кемінде
600
10
2
41
ұсақ/қалыпты
тік
Анықта-
ма және
қол
жеткізу
үшін
600
астам
14
2
81
ұсақ, жаңаша
аздап
қанықтау/
қалыпты
немесе қалың
ашық тік
12
2
81
ұсақ/қалыпты
немесе
қалың ашық
немесе
жартылай
қарайтылған
тік
200-ден
600-ге
дейін
10
2
41
ұсақ/қалыпты
тік

4. Параметры шрифтового оформления книжных и журнальных изданий в зависимости от вида издания, объема текста единовременного прочтения и читательского адреса установлены в таблицах 6.9-6.14.
5. Параметры шрифтового оформления текстовой части комбинированных изданий (изданий, включающих наряду с текстом игрушки, канцелярские принадлежности, CD-диски) должны соответствовать требованиям, установленным в таблицах 9-14.
Химическая и биологическая безопасность комбинированных изданий должна соответствовать требованиям, установленным в приложении 2 настоящего Технического регламента таблицы 14, 15, 16.
5. Требования безопасности электронных учебных изданий;
школьно-письменных принадлежностей
1. Стандартным средством отображения следует считать монитор с электронно-лучевой трубкой с диагональю 15 или 17 дюймов.
2. Не допускается применение текстовых электронных изданий в качестве учебных пособий развивающего обучения для подготовки детей к школе.
3. Для текстовой и/или знаковой информации в электронном издании не допускается применять:
узкое и/или курсивное начертание гарнитуры шрифта;
более четырех цветов различных длин волн на одной электронной странице;
красный фон;
"движущиеся" строки по горизонтали и вертикали.
4. В рамках электронного издания допускается применение только одной гарнитуры шрифта различных начертаний, кроме узкого и курсивного.
5. Требования к шрифтовому оформлению электронных страниц и их яркостным характеристикам в зависимости от читательского адреса и объема текста единовременного прочтения установлены в таблице 15.
6. Требования безопасности школьно-письменных принадлежностей
1. Показатели химической безопасности школьно-письменных принадлежностей должны соответствовать требованиям, установленным в приложении 2 настоящего Технического регламента, таблицы 15, 16.
2. (Исключен постановлением Правительства РК от 16.01.2009
N 13 ).
Требования к шрифтовому оформлению текста в изданиях
книжных и журнальных для детей старшего дошкольного возраста
(4-6 лет)
таблица 9
Кегль
шрифта,
пункты,
не менее
Увеличение
интерлиньяжа,
пункты,
не менее
Минимальная
длина
строки, мм
Группа шрифта/
начертание шрифта
1
2
3
4
20 и более
2
117
рубленых, новых
малоконтрастных/
нормальное
или широкое светлое
прямое
16, 18
4
14
4
108
рубленых/нормальное
широкое или
сверхширокое
светлое прямое
12*
2
90
Примечание:
* для текста объемом 200 знаков и менее на странице
Требования к шрифтовому оформлению текста в изданиях
книжных и журнальных для детей младшего школьного возраста
(7-10 лет)
таблица 10
Вид
издания
Объем
текста
единовре-
менного
прочтения,
количество
знаков
Кегль
шрифта,
пункты,
не
менее
Увели-
чение
Интерли-
ньяжа,
пункты,
не менее
Мини-
мальная
длина
строки,
мм
Группа шрифта/
начертание
шрифта
1
2
3
4
5
6
Литературно-
художест-
венные;
более 600
14
2
81
рубленых, новых
малоконтрастных/
нормальное
или широкое
светлое прямое
научно-
популярные;
12
2
81
рубленых/
нормальное или
широкое светлое
или полужирное
прямое
Развивающего
обучения
не более
600
10
2
41
рубленых/
нормальное
прямое
Справочные и
для досуга
более 600
14
2
81
рубленых, новых
малоконтрастных/
нормальное
или широкое
светлое прямое
12
2
81
рубленых/
нормальное или
широкое светлое
или полужирное
прямое
от 200
до 600
10
2
41
рубленых/
нормальное
прямое
не более

200
астам
12*
2
41
ұсақ/қалыпты
жартылай
қарайтылған
тік
10
-
-
қалыпты тік
Ескертпе:
* қаріпті әзірлеу және мәтінді басу түрлі-түсті бояумен рұқсат етіледі
Орта мектеп балаларына (11-14 жас)
арналған кітап және жорнал басылымдарын
қаріптік ресімдеу талаптары
11-кесте
Баспа
түрі
Мәтінді
бір
мезгілде
оқу
көлемі,
белгілер
саны
Кегль,
тар-
мақтар,
кемінде
Интерли-
ньяж,
тармақтарын
арттыру,
кемінде
Жолдың
ең аз
ұзындығы,
мм
Қаріптің
тобы/
қаріпті
кескіндеу
Әдеби
көркем;
ғылыми таны-
мал;
1500
астам
10
2
72
қалыпты
немесе
қалың ашық
тік
1500
кемінде
9
2
41
қалыпты
немесе
қалың ашық
немесе
жартылай
қарайтылған
тік немесе
курсивті
Анықта-ма және
қол
жеткізу
үшін
1500
астам
10
2
72
қалыпты немесе қалың ашық тік
1000-нан
1500-ге
дейін
10*
2
41
ұсақ/қалыпты
жартылай
қарайтылған
тік
9
Регламент-
телмейді
41
қалыпты
600-ден
1000-ға
дейін
8
2
41
қалыпты тік
600
кемінде
8
Регламент-
телмейді
Регламент-
телмейді
қалыпты
Ескертпе:
* қаріпті әзірлеу және мәтінді басу түрлі-түсті бояумен рұқсат етіледі
Жоғарғы мектеп жасындағы (15-17 жас)
балаларға арналған кітап және жорнал басылымдарын
қаріптік ресімдеу талаптары
12-кесте
Баспа түрі
Мәтінді
бір
мезгілде
оқу
көлемі,
белгілер
саны
Кегль,
тармақ-
тар,
кемінде
Интерли-
ньяж,
тармақтарын
арттыру,
кемінде
Жолдың
ең аз
ұзындығы,
мм
Қаріпті
кескіндеу
Әдеби
көркем
және
ғылыми
таны-
мал
2000
астам
10
2
63
қалыпты
немесе
қалың
ашық тік
10
интерлиньяж
арттырмай
68
9
2
63
2000
кемінде
8
2
41
қалыпты
немесе
қалың ашық
немесе
жартылай
қарайтылған
тік немесе
курсивті
Анық-
тама
және
қол
жеткізу
үшін
2000 астам
10
2
63
қалыпты
немесе
қалың ашық
тік
10
интерлиньяж
арттырмай
68
9
2
63
1000-нан
2000-ға
дейін
10*
2
41
қалыпты
жартылай
қарайтылған
тік
8
2
41
қалыпты тік
600-ден
1000-ға
дейін
8
Регламент-
телмейді
Регламент-
телмейді
қалыпты тік
600
кемінде
8
Регламент-
телмейді
Регламент-
телмейді
қалыпты
Ескертпе:
* қаріпті айналдыруға рұқсат етіледі.
Кітап және жорнал басылымдарында мәтінді
екі және үш бағанда теру кезінде ресімдеуге
қойылатын талаптар*
13-кесте
Жыныс-жас
топтары
Екі бағанда
теруге рұқсат
етіледі
Бағандар
арасындағы
ара
қашықтық,
мм
кемінде
Үш бағанда
теруге
рұқсат
етіледі
Баған
арасында
арақашықтық
кемінде,
мм
Мектепке
дейінгі жас

200
12*
2
41
рубленых/
нормальное
полужирное
прямое
10
-
-
нормальное
прямое
Примечание:
* допускается для выворотки шрифта и печати текста цветными красками
Требования к шрифтовому оформлению текста в изданиях
книжных и журнальных для детей среднего школьного возраста
(11-14 лет)
таблица 11
Вид
издания
Объем
текста
единовре-
менного
прочтения,
кол-во
знаков
Кегль
шрифта,
пункты,
не
менее
Увели-
чение
интер-
линьяжа,
пункты,
Не менее
Мини-
мальная
длина
строки,
мм
Группа шрифта/
начертание шрифта
1
2
3
4
5
6
Литературно-
художест-
венные;
более 1500
10
2
72
нормальное или
широкое светлое
прямое
научно-
популярные
не более
1500
9
2
41
нормальное или
широкое светлое
или полужирное
прямое или
курсивное
Справочные и
для досуга
более 1500
10
2
72
нормальное или
широкое светлое
прямое
от 1000
до 1500
10*
2
41
рубленых/
нормальное
полужирное прямое
9
не регл.
41
нормальное
от 600
до 1000
8
2
41
нормальное прямое
не более
600
8
не регл.
не регл.
нормальное
Примечание:
* допускается для выворотки шрифта и печати текста цветными красками
Требования к шрифтовому оформлению текста в изданиях
книжных и журнальных для детей старшего школьного возраста
(15-17 лет)
таблица 12
Вид
издания
Объем
текста
единовре-
менного
прочтения,
кол-во
знаков
Кегль
шрифта,
пункты,
не
менее
Увеличение
интерлиньяжа,
пункты,
не менее
Мини-
мальная
длина
строки,
мм
Начертание
шрифта
1
2
3
4
5
6
Литературно-
художест-
венные и
научно-
популярные
Более 2000
10
2
63
нормальное
или широкое
светлое
прямое
10
без
увеличения
интерлиньяжа
68
9
2
63
не более
2000
8
2
41
нормальное
или широкое
светлое или
полужирное
прямое или
курсивное
Справочные
и для досуга
более 2000
10
2
63
нормальное
или широкое
светлое
прямое
10
без
увеличения
интерлиньяжа
68
9
2
63
от 1000
до 2000
10*
2
41
нормальное
полужирное
прямое
8
2
41
нормальное
прямое
от 600
до 1000
8
не регл.
не регл.
нормальное
прямое
не более
600
8
не регл.
не регл.
нормальное
Примечание:
* допускается для выворотки шрифта
Требования к оформлению текста при двух- и трехколонном наборе
в изданиях книжных и журнальных *
таблица 13
Возрастная
группа
Двухколонный
набор
допускается
Расстояние
между
колонками,
мм,
не менее
Трехколонный
набор
допускается
Расстояние
между
колонками,
мм, не менее
Дошкольный
возраст