Қазақстан Республикасы экономикасының бәсекеге қабілеттілігі мен экспорттық мүмкіндіктерін сапалы жаңа деңгейге қол жеткізудің 2008 - 2015 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі 2008 - 2010 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын (1-кезең) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 26 мамырдағы N 503 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 23 ақпандағы № 174 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.02.23 № 174 Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасы экономикасын бәсекеге қабілеттілігі мен экспорттық мүмкіндіктерін сапалы жаңа деңгейге қол жеткізудің 2008 - 2015 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы N 1332 қаулысын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы экономикасының бәсекеге қабілеттілігі мен экспорттық мүмкіндіктерін сапалы жаңа деңгейге қол жеткізудің 2008 - 2015 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі 2008 - 2010 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары (1-кезең) (бұдан әрі - Жоспар) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, өзге де мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар:
1) Жоспардың тиісінше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігіне Жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі Қазақстан Республикасының Үкіметіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 30-күнінен кешіктірмей Жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Ө.Е.Шөкеевке жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 26 мамырдағы
N 503 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы экономикасының бәсекеге
қабілеттілігі мен экспорттық мүмкіндіктерін сапалы
жаңа деңгейге жеткізудің 2008 - 2015 жылдарға арналған
тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі 2008 - 2010 жылдарға
арналған іс-шаралар жоспары (1-кезең)
Р/с
N №
Іс-шара Аяқтау нысаны Орындау мерзімі Жауапты
орындау-
шылар
1 2 3 4 5
1. Бәсекеге қабілетті ментальділік
Бағдарламалық және өзге де құжаттарды өзекті ету жөніндегі шаралар
1.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлі-
гінің стратегиялық жоспары-
на:
білім беру процесіне
бәсекеге қабілеттіліктің
парадигмасын енгізу;
азаматтарды патриоттық
тәрбиелеуді күшейту
шаралары мен индикаторларын
(көрсеткіштерін) қосу
туралы мәселені пысықтау
Стратегия-
лық
жоспар
жобасы
2008 жылғы
желтоқсан
БҒМ
2.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігінің стратегиялық
жоспарына мемлекеттік
қызметшілерді даярлау
мен біліктілігін арттырудың
оқу бағдарламаларына 2009
жылдан бастап бәсекеге
қабілеттіліктің парадигмасы
енгізу жөніндегі шараларды
қосу туралы мәселені
пысықтау
Стратегия-
лық
жоспар
жобасы
2008
жылғы
желтоқсан
МҚА
(келісім
бойынша)
3.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрлігінің стратегиялық
жоспарына мемлекеттік
ақпараттық саясатты іске
асыру шеңберінде ел
халқының бәсекелік
психологиясын, әсіресе
ментальдігін қалыптастыруға
бағытталған екпіндерді
күшейту жөніндегі шаралар
мен индикаторларды
(көрсеткіштерді) қосу
туралы мәселені пысықтау
Стратегия-
лық
жоспар
жобасы
2008
жылғы
желтоқсан
МАМ
Бәсекеге қабілеттілік және экспорт жөніндегі ұлттық кеңес жүзеге асыратын шаралар
4.
Отандық кәсіпкерлерге олар
жүзеге асыратын
бизнес-процестердің сапасын
арттыру және корпоративтік
мәдениетті енгізу бөлігінде
жағдай жасау мен ынталандыру жөніндегі
арнайы шаралар кешенін
әзірлеу және Бәсекеге
қабілеттілік және экспорт
жөніндегі ұлттық кеңестің
қарауына енгізу
Отырыс
хаттамасы
2008
жылғы
желтоқсан
ИСМ, ЭБЖМ,
АШМ, ККМ,
"Атамекен"
Одағы"
ҚҰЭП
(келісім
бойынша)
Бәсекеге қабілеттіліктің қол жеткізілген деңгейінің мониторингі, оны талдау және басты бағалау
5.
Бәсекеге қабілеттіліктің
қол жеткізілген деңгейіне
бағалау жүргізу үшін
"Бәсекеге қабілетті
ментальділік" басымдығын
іске асыру мониторингін
жүргізуді және проблемалы
мәселелерді жою жөнінде
ұсыныстармен жиынтық ақпарат ұсынуды қамтамасыз
ету
ЭБЖМ-ге ақпарат
тоқсан сайын
МАМ, БҒМ,
МҚА
(келісім
бойынша)

Об утверждении Плана мероприятий на 2008-2010 годы по реализации Концепции достижения качественно нового уровня конкурентоспособности и экспортных возможностей экономики Республики Казахстан на 2008-2015 годы (1 этап)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 мая 2008 года N 503. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 2011 года № 174.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.02.2011 № 174.
В целях реализации  постановления Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года N 1332 "О Концепции достижения качественно нового уровня конкурентоспособности и экспортных возможностей экономики Республики Казахстан на 2008-2015 годы" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый  План мероприятий на 2008-2010 годы по реализации Концепции достижения качественно нового уровня конкурентоспособности и экспортных возможностей экономики Республики Казахстан на 2008-2015 годы (1 этап) (далее - План).
2. Центральным и местным исполнительным органам, иным заинтересованным государственным органам и организациям:
1) обеспечить надлежащее и своевременное исполнение Плана;
2) ежеквартально, не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представлять информацию о ходе выполнения Плана в Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан.
3. Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан представлять в Правительство Республики. Казахстан сводную информацию о ходе выполнения Плана ежеквартально, не позднее 30-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Шукеева У.Е.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 мая 2008 года N 503
План мероприятий на 2008-2010 годы
по реализации Концепции достижения качественно нового уровня
конкурентоспособности и экспортных возможностей экономики
Республики Казахстан на 2008-2015 годы (1 этап)
N
п/п
Мероприятие
Форма
завершения
Срок
испол-
нения
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
1. Конкурентоспособная ментальность
Меры по актуализации программных и иных документов
1.
Проработать вопрос о включе-
нии в стратегический план
Министерства образования и
науки Республики Казахстан
мер и индикаторов
(показателей):
внедрения в образователь-
ный процесс парадигмы
конкурентоспособности;
усиления патриотического
воспитания граждан
Проект
Стратегического
плана
Декабрь
2008
года
МОН
2.
Проработать вопрос о включе-
нии в стратегический план
Агентства Республики
Казахстан по делам
государственной службы мер
по внедрению с 2009 года
парадигмы конкурентоспособ-
ности в образовательные
программы подготовки и
повышения квалификации
государственных служащих
Проект
Стратегического
плана
Декабрь
2008
года
АГС (по
согласо-
ванию)
3.
Проработать вопрос о включе-
нии в стратегический план
Министерства культуры и
информации Республики
Казахстан мер и индикаторов
(показателей) по усилению
акцентов, направленных на
формирование конкурентной
психологии населения страны,
особенно ментальности, в
рамках реализации государ-
ственной информационной
политики
Проект
Стратегического
плана
Декабрь
2008
года
МКИ
Меры, осуществляемые Национальным советом по
конкурентоспособности и экспорту
4.
Разработать комплекс
специальных мер по созданию
условий и стимулированию
отечественных предпринима-
телей в части повышения
качества осуществляемых ими
бизнес-процессов и внедрению
корпоративной культуры и
вынести на рассмотрение
Национального совета по
конкурентоспособности и
экспорту
Протокол
заседания
Декабрь
2008
года
МИТ, МЭБП,
МСХ, МТК,
НЭПК "Союз
"Атамекен"
(по согла-
сованию)
Мониторинг, анализ и генеральная оценка достигнутого
уровня конкурентоспособности
5.
Обеспечить проведение
мониторинга реализации
приоритета "Конкурентоспо-
собная ментальность" для
проведения оценки достигну-
того уровня конкурентоспо-
собности и представление
сводной информации с предло-
жениями по устранению
проблемных вопросов
Информация
в МЭБП
Ежеквар-
тально
МКИ, МОН,
АГС (по
согласо-
ванию)

2. Макроэкономикалық, институционалдық және құқықтық орта
Бағдарламалық және өзге де құжаттарды өзекті ету жөніндегі шаралар
6.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының стратегия-
лық жоспарына сот жүйесі
жағдайының жақсаруын
сипаттайтын шаралар мен
индикаторларды (көрсеткіш-
терді) қосу туралы мәселені
пысықтау
Стратегия-
лық
жоспар
жобасы
2008
жылғы
желтоқсан
ЖС
(келісім
бойынша)
7.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігінің стратегиялық
жоспарына мемлекеттік
қызметтер көрсетудің
салалық стандарттарын
әзірлеу жөніндегі шаралар
мен индикаторларды
(көрсеткіштерді) қосу
туралы мәселені пысықтау
Стратегия-
лық
жоспар
жобасы
2008
жылғы
желтоқсан
МАҚ
(келісім
бойынша)
8.
Қазақстан Республикасы
Экономикалық қылмысқа және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
күрес агенттігінің (қаржы
полициясының) стратегиялық
жоспарына сыбайлас
жемқорлыққа қарсы күрес
және қазақстандық қоғамда
сыбайлас жемқорлық
көріністерін халықтың
қабылдамауын қалыптастыру
жөнінде қабылданатын
шаралардың тиімділігін
сипаттайтын шаралар мен
индикаторларды (көрсеткіштерді) қосу
туралы мәселені пысықтау
Стратегия-
лық
жоспар
жобасы
2008
жылғы
желтоқсан
ЭСЖКА
(келісім
бойынша)
Бәсекеге қабілеттілік және экспорт жөніндегі ұлттық кеңес жүзеге асыратын шаралар
9.
Бәсекеге қабілеттілік және
экспорт жөніндегі ұлттық
кеңестің қарауына қолданыс-
тағы құқықтық ортаны
бәсекеге қабілеттіліктің
қажеттіліктеріне жауап
беретін деңгейге жеткізу,
соның ішінде бизнесті
жүргізудің құнын төмендету,
жеке меншік беріктілігінің
кепілі мен мүлтіксіз
қорғалуын қамтамасыз ету,
мемлекеттік органдардың
бақылау-рұқсат беру және
қадағалау функцияларын
орындау кезінде сыбайлас
жемқорлыққа қарсы күресу
нысандарын жетілдіру
жөнінде ұсыныстар енгізу
Отырыс
хаттамасы
2009
жылғы
желтоқсан
ЭБЖМ, ИСМ,
Қаржымині,
Әділетми-
ні, АШМ,
ДСМ, ТЖМ,
ЖРА, ККМ,
БҚА,
"Атамекен"
Одағы"
ҚҰЭП
(келісім
бойынша)
10.
Бәсекеге қабілеттілік және
экспорт жөніндегі ұлттық
кеңестің қарауына бәсекеге
қабілеттіктің өсуіне
тәуелділікті және олардың
әсер етуін анықтайтын білім
беруге, инфрақұрылым мен
ҒЗТКӘ-ға инвестициялардың
талдамалық мониторингін
ұйымдастыру және өткізу
тәртібі жөнінде ұсыныстар
енгізу
Отырыс
хаттамасы
2008
жылғы
қараша
БҒМ, ЭМРМ,
ККМ, ИСМ,
АБА,
"Самғау"
АҚ
(келісім
бойынша)
Бәсекеге қабілеттіліктің қол жеткізілген деңгейінің мониторингі,
оны талдау және басты бағалау
11.
Проблемалы мәселелерді жою
жөнінде ұсыныстар әзірлей
отырып, бәсекеге
қабілеттіліктің қол
жеткізілген деңгейіне
бағалау жүргізу үшін
"Макроэкономикалық,
институционалдық және
құқықтық орта" басымдығын
іске асыру мониторингін
жүргізуді қамтамасыз ету
ЭБЖМ-ге
әрбір
мемлекет-
тік
органнан
ақпарат
тоқсан сайын
ИСМ, БҒМ, Әділетми-
ні, Қаржы-
мині, ККМ,
АШМ, МҚА,
ДСМ, ТЖМ,
БҚА, ЭМРМ,
АБА, ҰБ,
ЭСЖКА
(келісім
бойынша)

2. Макроэкономическая, институциональная и правовая среда
Меры по актуализации программных и иных документов
6.
Проработать вопрос о включе-
нии в стратегический план
Верховного суда Республики
Казахстан мер и индикаторов
(показателей), характеризую-
щих улучшение состояние
судебной системы
Проект
Стратегического
плана
Декабрь
2008
года
ВС (по
согласо-
ванию)
7.
Проработать вопрос о включе-
нии в стратегический план
Агентства Республики
Казахстан по делам
государственной службы мер
и индикаторов (показателей)
по выработке отраслевых
стандартов оказания
государственных услуг
Проект
Стратегического
плана
Декабрь
2008
года
АГС (по
согласо-
ванию)
8.
Проработать вопрос о включе-
нии в стратегический план
Агентства Республики
Казахстан по борьбе с
экономическими и корруп-
ционными преступлениями
(финансовой полиции) мер и
индикаторов (показателей),
отражающих эффективность
принимаемых мер по борьбе с
коррупцией и формирования
неприятия населением
проявлений коррупции в
казахстанском обществе
Проект
Стратегического
плана
Декабрь
2008
года
АБЭКП (по
согласо-
ванию)
Меры, осуществляемые Национальным советом по конкурентоспособности
9.
Внести на рассмотрение
Национального совета по
конкурентоспособности и
экспорту предложения по
приведению действующей
правовой среды к уровню,
отвечающему потребностям
конкурентоспособности, в
т. ч. по снижению стоимости
ведения бизнеса, обеспечения
гарантии незыблемости и
безусловной защиты частной
собственности, совершенство-
ванию форм борьбы с
коррупцией при выполнении
контрольно-разрешительных и
надзорных функций государ-
ственными органами
Протокол
заседания
Ноябрь
2009
года
МЭБП, МИТ,
МФ, МЮ,
МСХ, МЗ,
МЧС, АУЗР,
МТК, АЗК,
НЭПК "Союз
"Атамекен"
(по согла-
сованию)
10.
На рассмотрение заседания
Национального совета по
конкурентоспособности и
экспорту внести предложения
по организации и порядку
проведения аналитического
мониторинга инвестиций в
образование, инфраструктуру
и НИОКР, выявляющего
зависимость и их влияние на
рост конкурентоспособности
Протокол
заседания
Ноябрь
2008
года
МОН, МЭМР,
МТК, МИТ,
АИС, АО
"Самгау"
(по согла-
сованию)
Мониторинг, анализ и генеральная оценка достигнутого
уровня конкурентоспособности
11.
Обеспечить проведение
мониторинга реализации
приоритета "Макроэкономичес-
кая, институциональная и
правовая среда" для прове-
дения оценки достигнутого
уровня конкурентоспособности
с выработкой предложений по
устранению проблемных
вопросов
Информация от
каждого госу-
дарственного
органа в МЭБП
Ежеквар-
тально
МИТ, МОН,
МЮ, МФ,
МТК, МСХ
АГС, МЗ,
МЧС, АЗК,
МЭМР, АИС,
НБ, АБЭКП
(по согла-
сованию)

3. Инновациялылық және технологиялылық
Бағдарламалық және өзге де құжаттарды өзекті ету жөніндегі шаралар
12.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрлігінің стратегиялық
жоспарына:
инновациялық және
технологиялық дамудың сапалы
жақсаруын;
кәсіпкерлердің инновациялық
қызметі мен инновацияларды
коммерцияландыру жағдайлары-
ның жақсаруын және ынталан-
дырылуын сипаттайтын шаралар
мен индикаторларды
(көрсеткіштерді) қосу туралы мәселені пысықтау
Стратегия-
лық
жоспар
жобасы
2008
жылғы
желтоқсан
ИСМ
Бәсекеге қабілеттілік және экспорт жөніндегі ұлттық кеңес жүзеге асыратын шаралар
13.
Әлемдік тәжірибені зерделеу
және ғылыми-зерттеу
ұйымдары, жоғары оқу
орындары, кәсіпорындар,
өндірушілер мен мемлекеттік
органдардың арасында
серіктестіктің алуан
түрлері мен тетіктерін
қалыптастыру және жұмыс
істету бойынша, сондай-ақ
шағын бизнестің инновациялық
зерттеулері мен оның
технологиялық жаңғыртылуын
қолдау жөнінде ұсыныстар
әзірлеу
Отырыс хаттамасы
2009 жылғы қыркүйек
БҒМ, ИСМ,
ЭБЖМ, ЭМРМ,
АШМ, ККМ,
"Самғау"
АҚ
(келісім
бойынша)
14.
Бәсекеге қабілеттілік және
экспорт жөніндегі ұлттық
кеңестің қарауына
Қазақстанда ІТ саласын
дамыту мәселесін енгізу
Отырыс хаттамасы
2008 жылғы қыркүйек
АБА, ЭБЖМ,
ИТКҚА
(келісім
бойынша),
"Самғау"
АҚ
(келісім
бойынша)
Бәсекеге қабілеттіліктің қол жеткізілген деңгейінің мониторингі, оны талдау және басты бағалау
15.
Бәсекеге қабілеттіліктің
қол жеткізілген деңгейіне
бағалау жүргізу үшін
"Инновациялылық және
технологиялылық" басымдығын
іске асыру мониторингін
жүргізуді және проблемалы
мәселелерді жою жөніндегі
ұсыныстармен бірге жиынтық
ақпарат ұсынуды қамтамасыз
ету
ЭБЖМ-ге
ақпарат
тоқсан
сайын
ИСМ, БҒМ, ККМ, АШМ,
ЭМРМ, АБА
4. Бәсекеге қабілеттіліктің тік және көлденең аспектілері
Бағдарламалық және өзге де құжаттарды өзекті ету жөніндегі шаралар
16.
Қазақстан Республикасы Білім
және ғылым министрлігінің
стратегиялық жоспарына
еңбек сапасын қазіргі
заманғы басқару саласында
мамандарды даярлау бөлігінде
шаралар мен индикаторларды
(көрсеткіштерді) қосу
туралы мәселені пысықтау
Стратегия-
лық
жоспар
жобасы
2008
жылғы
желтоқсан
БҒМ
17.
Нормативтер мен энергия
тиімділігі стандарттарына
жататын энергияны жинақтау,
энергияны тұтыну санаты мен
энергияны тұтынатын жабдықтар спектрін дамытуға
ынталандыратын нақты
экономикалық тетіктерді
нормативтік құқықтық
айқындау жөніндегі мәселені
пысықтау
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныс
2009 жылғы қазан
ЭМРМ
18.
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің стратегиялық жоспарына:
энергия тиімділігін арттыру мен энергияны жинақтаушы технологиялар енгізуді; Қазақстанның энергия
генерациялайтын қуаттары мен электр желілері объектілерін, соның ішінде атом энергетикасын кезең-кезеңімен жаңғырту мен озық дамуын сипаттайтын шаралар мен индикаторларды (көрсеткіштерді) қосу туралы мәселені пысықтау
Стратегия-
лық
жоспар
жобасы
2008 жылғы желтоқсан
ЭМРМ
19.
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникация министрлі-
гінің стратегиялық
жоспарына:
автожол саласында
мемлекеттік-жеке серіктестік
тетіктерін енгізу бөлігінде;
темір жол саласында темір
жол қызметтері нарығын
қалыптастыру, жолаушылар
тасымалдаудың сапасын
жақсарту, темір жол көлігінің техникалық
деңгейін әлемдік стандарттар
деңгейіне дейін арттыру,
сондай-ақ мемлекеттік-жеке
серіктестік негізінде
отандық машина жасауды
дамыту бөлігінде;
әуе көлігінде әуе кемелері
паркін жаңарту, әуежай
инфрақұрылымын жолаушылар
мен жүктерге қызмет көрсету
бойынша халықаралық
стандарттарды қолдана отырып
қайта құру және жаңғырту,
радионавигациялық кешенді
халықаралық (транзиттік)
және ішкі әуе қозғалысына
шектеусіз қызмет көрсету
үшін халықаралық талаптарға
сәйкес келтіру бөлігінде;
су көлігінде теңіз және
ішкі кеме жолдарын, жағалық
инфрақұрылымды дамыту, теңіз
және өзен навигациясы қауіпсіздігін арттыру
бөлігінде;
трансконтиненталдық
тасымалдау бағыттарын
Қазақстанның пайдасына
өзгерту арқылы транзиттік
әлеуетіндегі;
көлік-коммуникация саласында
серпінді жобаларды
қалыптастыру және іске
асырудағы қайта құруларды
сипаттайтын шаралар мен
индикаторларды (көрсеткіштерді) қосу
туралы мәселені пысықтау
Стратегия-
лық
жоспар
жобасы
2008 жылғы желтоқсан
ККМ
20.
Шанхай ынтымақтастығы ұйымы шеңберінде "Д-50" мегажоба-
сын ұйымдастыру және іске
асыру бойынша халықаралық
келісім жасасуға бастамашы-
лық ету
Халықара-
лық
келісім
жобасы

3. Инновационность и технологичность
Меры по актуализации программных и иных документов
12.
Проработать вопрос о включе-
нии в стратегический план
Министерства индустрии и
торговли Республики
Казахстан мер и индикаторов
(показателей),
характеризующих:
качественное улучшение
инновационного и технологи-
ческого развития;
улучшение условий и стиму-
лирование инновационной
деятельности предпринимате-
лей и коммерциализации
инноваций
Проект
Стратегического
плана
Декабрь
2008
года
МИТ
Меры, осуществляемые Национальным советом по
конкурентоспособности и экспорту
13.
Изучить мировой опыт и
выработать предложения по
формированию и функциониро-
ванию различных видов и
механизмов партнерства между
научно-исследовательскими
организациями, вузами,
предприятиями, производите-
лями и государственными
органами, а также поддержки
инновационных исследований
малого бизнеса и его
технологической модернизации
Протокол
заседания
Сентябрь
2009
года
МОН, МИТ,
МЭБП,
МЭМР, МСХ,
МТК, АО
"Самгау"
(по согла-
сованию)
14.
Внести на рассмотрение
Национального совета по
конкурентоспособности и
экспорту вопрос развития
IT отрасли в Казахстане
Протокол
заседания
Сентябрь
2008
года
АИС, МЭБП,
КАИТК (по
согласо-
ванию), АО
"Самгау"
(по согла-
сованию)
Мониторинг, анализ и генеральная оценка достигнутого
уровня конкурентоспособности
15.
Обеспечить проведение
мониторинга реализации
приоритета "Инновационность
и технологичность" для
проведения оценки достигну-
того уровня конкурентоспо-
собности и представление
сводной информации с предло-
жениями по устранению
проблемных вопросов
Информация
в МЭБП
Ежеквар-
тально
МИТ, МОН,
МТК, МСХ,
МЭМР, АИС
4. Вертикальные и горизонтальные аспекты
конкурентоспособности
Меры по актуализации программных и иных документов
16.
Проработать вопрос о включе-
нии в стратегический план
Министерства образования и
науки Республики Казахстан
мер и индикаторов
(показателей) в части
подготовки специалистов в
области современного управ-
ления качеством труда
Проект
Стратегического
плана
Декабрь
2008
год
МОН
17.
Проработать вопрос по
нормативно-правовому опреде-
лению четких экономических
механизмов, стимулирующих
развитие энергосбережения,
категории энергопотребления
и спектра энергопотребляю-
щего оборудования,
подпадающего под действие
нормативов и стандартов
энергоэффективности
Предложение в
Правительство
Республики
Казахстан
Октябрь
2009
года
МЭМР
18.
Проработать вопрос о включе-
нии в стратегический план
Министерства энергетики и
минеральных ресурсов мер и
индикаторов (показателей),
характеризирующих:
повышение энергоэффектив-
ности и внедрения энергосбе-
регающих технологий;
поэтапную модернизацию и
опережающее развитие
энергогенерирующих мощностей
и электросетевых объектов
Казахстана, в том числе
атомной энергетики
Проект
Стратегического
плана
Декабрь
2008
года
МЭМР
19.
Проработать вопрос о включе-
нии в стратегический план
Министерства транспорта и
коммуникаций Республики
Казахстан мер и индикаторов
(показателей), характеризи-
рующих преобразования:
в автодорожной отрасли в
части внедрения механизмов
государственно-частного
партнерства;
в железнодорожной отрасли
в части создания условия для
формирования рынка железно-
дорожных услуг, улучшения
качества пассажирских пере-
возок, повышения техническо-
го уровня железнодорожного
транспорта до уровня мировых
стандартов, а также развития
отечественного транспортного
машиностроения на основе
государственного и частного
партнерства;
на воздушном транспорте в
части обновления парка воз-
душных судов, реконструкции
и модернизации аэропортовой
инфраструктуры с приведением
ее к международным стандар-
там по обслуживанию пассажи-
ров и грузов, приведения
радионавигационного комплек-
са в соответствие с междуна-
родными требованиями для
обслуживания международного
(транзитного) и внутреннего
воздушного движения без
ограничений;
на водном транспорте в
части дальнейшего развития
морского и внутреннего
судоходства, портовой
инфраструктуры, повышения
безопасности морской и
речной навигации;
транзитного потенциала
путем изменения маршрутов
трансконтинентальных перево-
зок в пользу Казахстана;
формирования и реализации
прорывных проектов
транспортно-коммуникационной
отрасли
Проект
Стратегического
плана
Декабрь
2008
года
МТК
20.
Инициировать заключение
международного соглашения по
организации и реализации
мегапроекта "Д-50" в рамках
Шанхайской организации
сотрудничества
Проект
Международного
Соглашения
Декабрь

2010
жылғы
желтоқсан
ККМ, СІМ, ЭМРМ
21.
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігінің
стратегиялық жоспарына
шығарылатын өнімдердің
экологиялық және биологиялық
тазалығы есебінен
агроөнеркәсіптік кешеннің,
сондай-ақ биоқайта өңдеу
кластерінің дамуын
қамтамасыз ететін
экспорттық әлеуетінің
өсімін сипаттайтын шаралар
мен индикаторларды
(көрсеткіштерді) қосу
туралы мәселені пысықтау
Стратегия-
лық
жоспар
жобасы
2008
жылғы
желтоқсан
АШМ
22.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрлігінің стратегиялық
жоспарына жоғары дамыған
сауда орталығын қалыптасты-
руды сипаттайтын шаралар
мен индикаторларды
(көрсеткіштерді) қосу
туралы мәселені пысықтау
Стратегия-
лық
жоспар
жобасы
2008
жылғы
желтоқсан
ИСМ
23.
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт
министрлігінің стратегиялық
жоспарына Қазақстанның
Орталық Азия өңірінің
туризм орталығы ретінде
қалыптасуына бағытталған
шаралар мен индикаторларды
(көрсеткіштерді) қосу
туралы мәселені пысықтау
Стратегия-
лық
жоспар
жобасы
2008
жылғы
желтоқсан
ТСМ
Бәсекеге қабілеттілік және экспорт жөніндегі ұлттық кеңес жүзеге асыратын шаралар
24.
Өндірістің энергия
тиімділігін, соның ішінде
қазақстандық кәсіпорындарды
олардың өнімділігін
арттыруға ынталандыру
жолымен арттыру жөнінде
кешенді ұсыныстар әзірлеу
және Бәсекеге қабілеттілік
және экспорт жөніндегі
ұлттық кеңестің отырысына
енгізу
Отырыс хаттамасы
2009 жылғы шілде
ЭМРМ,
Еңбекмині, Қоршаған-
ортамині
ИСМ, ЭБЖМ,
АШМ, ККМ,
БҚА
25.
Мыналар:
биржалық тауар саудасы
жүйесін қалыптастыру және
дамыту;
сапасы мен түр-түрін
жақсарту, өндіріс шығындарын
азайту, "Оңтүстік" АЭА
аумағына әлемдік брендтерді
тарту есебінен тоқыма
өндірісі өнімдерінің
бәсекеге қабілеттілігін
арттыру жөнінде кешенді
ұсыныстар әзірлеу және
Бәсекеге қабілеттілік және
экспорт жөніндегі ұлттық
кеңестің отырысына енгізу
Отырыс хаттамасы
2009 жылғы
қараша
ИСМ, АШМ, ЭМРМ, БҚА,
"Самғау"
АҚ
(келісім
бойынша)
Оңтүстік-
Қазақстан
облысының
әкімдігі,
"Оңтүстік"
АЭА
(келісім
бойынша),
ИСМ
26.
Бәсекеге қабілеттілік және
экспорт жөніндегі ұлттық
кеңестің отырысына еңбек
өнімділігін арттыру, оның
ішінде оны заңнамалық
регламенттеу мәселесін
шығару
Отырыс
хаттамасы
2009
жылғы
наурыз
ЭБЖМ,
Еңбекмині,
ИСМ, АШМ,
ЭМРМ,
мүдделі
мемлекет-
тік
органдар
Бәсекеге қабілеттіліктің қол жеткізілген деңгейінің мониторингі оны талдау және басты бағалау
27.
Бәсекеге қабілеттіліктің
қол жеткізілген деңгейіне
бағалау жүргізу үшін
"Бәсекеге қабілеттіліктің
тік және көлденең
аспектілері" басымдығын
іске асыру мониторингін
жүргізуді және проблемалы
мәселелерді жою жөніндегі
ұсыныстармен жиынтық ақпарат
ұсынуды қамтамасыз ету
ЭБЖМ-ге әрбір мемлекет-
тік
органнан
ақпарат
тоқсан
сайын
ЭМРМ, БҒМ,
ККМ, ИСМ,
АБА,
Еңбекмині,
АШМ, ТСМ,
Қоршаған-
ортамині,
БҚА,
Оңтүстік-
Қазақстан
облысының
әкімдігі
28.
Энергияны үнемдеу мәселелері
бойынша халық арасында
түсіндіру жұмыстарын жүргізу
үшін әлеуметтік мемлекеттік
тапсырыс негізінде үкіметтік
емес ұйымдарды тартуды
қамтамасыз ету
ЭБЖМ-ге
есеп
тоқсан
сайын
ЭМРМ, МАМ,
ТМРА,
"Самұрық"
АҚ
(келісім
бойынша)

2010
года
МТК, МИД,
МЭМР
21.
Проработать вопрос о включе-
нии в стратегический план
Министерства сельского
хозяйства Республики
Казахстан мер и индикаторов
(показателей), характеризи-
рующих наращивание экспорт-
ного потенциала агропромыш-
ленного комплекса за счет
экологической и биологичес-
кой чистоты выпускаемой
продукции, а также обеспечи-
вающего развитие биоперера-
батывающего кластера
Проект
Стратегического
плана
Декабрь
2008
года
МСХ
22.
Проработать вопрос о включе-
нии в стратегический план
Министерства индустрии и
торговли Республики
Казахстан мер и индикаторов
(показателей), характеризи-
рующих формированию высоко-
развитого центра торговли
Проект
Стратегического
плана
Декабрь
2008
года
МИТ
23.
Проработать вопрос о включе-
нии в стратегический план
Министерства туризма и
спорта Республики Казахстан
мер и индикаторов
(показателей), направленных
на формирование Казахстана
как центра туризма
Центральноазиатского региона
Проект
Стратегического
плана
Декабрь
2008
года
МТС
Меры, осуществляемые Национальным советом по
конкурентоспособности и экспорту
24.
Выработать и вынести на
заседание Национального
совета по конкурентоспособ-
ности и экспорту комплексные
предложения по повышению
энергоэффективности произ-
водства, в том числе путем
стимулирования казахстанских
предприятий в повышении их
производительности
Протокол
заседания
Июль
2009
года
МЭМР,
МТСЗН,
МООС, МИТ,
МЭБП, МСХ,
МТК, АЗК
25.
Выработать и вынести на
заседание Национального
совета по конкурентоспособ-
ности и экспорту комплексные
предложения по:
становлению и развитию
системы биржевой товарной
торговли;
повышению конкурентоспо-
собности продукции текстиль-
ного производства за счет
улучшения качества и ассор-
тимента, снижения издержек
производства, привлечению
мировых брендов на
территорию СЭЗ "Оңтүстік"
Протокол
заседания
Ноябрь
2008
года
МИТ, МСХ,
МЭМР, АЗК,
АО "Самгау"
(по согла-
сованию)
акимат
Южно-
Казахстан-
ской
области,
СЭЗ
"Оңтүстік"
(по согла-
сованию),
МИТ
26.
Вынести на заседание
Национального совета по
конкурентоспособности и
экспорту вопрос повышения
производительности труда, в
том числе его законодатель-
ного регламентирования
Протокол
заседания
Март
2009
года
МЭБП,
МТСЗН,
МИТ, МСХ,
МЭМР,
заинтере-
сованные
государ-
ственные
органы
Мониторинг, анализ и генеральная оценка достигнутого
уровня конкурентоспособности
27.
Обеспечить проведение
мониторинга реализации
приоритета "Вертикальные и
горизонтальные аспекты
конкурентоспособности" для
проведения оценки достигну-
того уровня конкурентоспо-
собности и представление
сводной информации с предло-
жениями по устранению
проблемных вопросов
Информация
от каждого
государствен-
ного органа
в МЭБП
Ежеквар-
тально
МЭМР, МОН,
МТК, МИТ,
АИС,
МТСЗН,
МСХ, МТС,
МООС, АЗК,
акимат
Южно-
Казахстан-
ской
области
28.
Обеспечить привлечение
неправительственных органи-
заций на основе государ-
ственного социального заказа
для проведения разъяснитель-
ной работы с населением по
вопросам энергосбережения
Отчет в МЭБП
Ежеквар-
тально
МЭМР, МКИ,
АРЕМ, АО
"Самрук"
(по согла-
сованию)

5. Тиімді бизнес
Бағдарламалық және өзге де құжаттарды өзекті ету жөніндегі шаралар
29.
Индустрия және сауда
министрлігінің стратегиялық
жоспар 2008 жылғы стратегиялық жоспарына:
жобасы қазақстандық
бизнестің менеджменті мен
бизнес-процестерінің сапалы
жақсаруын сипаттайтын;
экспортты қолдау жөнінде
жүргізілетін жұмыстың
тиімділігін көрсететін
шаралар мен индикаторларды
(көрсеткіштерді) қосу туралы
мәселені пысықтау
Стратегия-
лық жоспар
жобасы
2008
жылғы
желтоқсан
ИСМ
30.
Инновациялық және ресурс
үнемдейтін технологияларды
енгізу есебінен шығындардың
өсуін қысқарту мәселесін
пысықтауға кірісу
ЭБЖМ-ге
есеп
жыл
сайын,
қараша
ЭМРМ, АШМ,
ИСМ, АБА
Бәсекеге қабілеттілік және экспорт жөніндегі ұлттық кеңес жүзеге асыратын шаралар
31.
Шетелде орналасқан экспорттық хабтарды,
сондай-ақ олардың жұмыс
істеу тетіктерін құру
орындылығы туралы ұсыныстар
әзірлеу және Бәсекеге
қабілеттілік және экспорт
жөніндегі ұлттық кеңестің
қарауына енгізу
Отырыс
хаттамасы
2008
жылғы
қазан
ИСМ, АШМ,
ККМ, ЭМРМ,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ
(келісім
бойынша),
"Атамекен"
Одағы"
ҚҰЭП
(келісім
бойынша),
"ҚазАгро"
АҚ
(келісім
бойынша)
32.
Көлік қызметтерінің
халықаралық нарығында
қазақстандық операторларға
қолайлы жағдай жасау және
олардың ұстанымдарын нығайту
және олардың бәсекеге
қабілеттілігін арттыру
жөнінде ұсыныстарды әзірлеу
және Бәсекеге қабілеттілік
және экспорт жөніндегі
ұлттық кеңестің отырысына
шығару
Отырыс
хаттамасы
2008
жылғы
IV тоқсан
ККМ,
"Атамекен"
Одағы"
ҚҰЭП
(келісім
бойынша),
"Самұрық"
АҚ
33.
Шағын және орта бизнеске
қағаздан электронды басқару
және бизнесті жүргізу
әдістеріне көшуге көмек пен
жәрдем көрсететін ұлттық
оқыту жобасын жасаудың
мүмкіндіктері мен орындылығы
туралы мәселені пысықтау
және Бәсекеге қабілеттілік
және экспорт жөніндегі
ұлттық кеңестің отырысына
нақты ұсыныстар енгізу
Отырыс
хаттамасы
2009 жылғы
маусым
БҒМ, АБА,
ИСМ,
"Атамекен"
Одағы"
ҚҰЭП
(келісім
бойынша),
"Самғау"
(келісім
бойынша)
34.
Кәсіпкерлердің жетекші
қоғамдық бірлестіктерімен
бірлесе отырып:
қазіргі заманғы
менеджменттің, тиімді және
айқын басқарудың қағидаларын енгізуді;
қаржылық есептіліктің
халықаралық стандарттарына
көшуді қамтитын қазақстандық
бизнестің өзіндік менеджмент
пен бизнес-процестерге ең
үздік әлемдік тәжірибелерді
енгізуі бойынша ағымдағы
ахуалды пысықтау және
Бәсекеге қабілеттілік және
экспорт жөніндегі ұлттық
кеңестің қарауына шығару
Отырыстар-
дың
хаттамала-
ры
2008-2010
жылдар,
қазан
ИСМ,
"Атамекен"
Одағы"
ҚҰЭП
(келісім
бойынша)
35.
Экспортты мемлекеттік
реттеудің, оның ішінде
Экспортты дамыту және алға
жылжыту жөніндегі
корпорацияның қызметін
реттеуді қамтитын шаралар
мен құралдар туралы
мәселелерді пысықтау және
Бәсекеге қабілеттілік және
экспорт жөніндегі ұлттық
кеңестің отырысына енгізу
Отырыс
хаттамасы
2009
жылғы
I тоқсан
ИСМ, "Қазына" ОДҚ"
АҚ
(келісім
бойынша),
"Атамекен"
Одағы"
ҚҰЭП
(келісім
бойынша)
Бәсекеге қабілеттіліктің қол жеткізілген деңгейінің мониторингі, оны талдау және басты бағалау
36.
Бәсекеге қабілеттіліктің
қол жеткізілген деңгейінің
бағалау жүргізу үшін
"Тиімді бизнес" басымдығын
іске асыру мониторингін
жүргізуді және проблемалы
мәселелерді жою жөніндегі
ұсыныстармен жиынтық ақпарат
ұсынуды қамтамасыз ету
ЭБЖМ-ге
ақпарат
тоқсан
сайын
ИСМ, ЭМРМ,
АШМ, АБА, ККМ,
"Қазына"
АҚ
(келісім
бойынша),
"Атамекен"
Одағы"
ҚҰЭП
(келісім
бойынша)

5. Эффективный бизнес
Меры по актуализации программных и иных документов
29.
Проработать вопрос о включе-
нии в стратегический план
Министерства индустрии и
торговли мер и индикаторов
(показателей):
характеризующих качествен-
ное улучшение менеджмента и
бизнес-процессов
казахстанского бизнеса;
отражающих эффективность
проводимой работы по
поддержке экспорта
Проект
Стратегического
плана
Декабрь
2008
год
МИТ
30.
Приступить к проработке
вопроса сокращения роста
издержек за счет внедрения
инновационных и ресурсосбе-
регающих технологий
Отчет в МЭБП
Ноябрь,
ежегодно
МЭМР, МСХ,
МИТ, АИС
Меры, осуществляемые Национальным советом по
конкурентоспособности и экспорту
31.
Разработать и внести на
рассмотрение Национального
совета по конкурентоспособ-
ности и экспорту предложения
о целесообразности создания
экспортных хабов,
расположенных за рубежом,
а также механизмов их
функционирования
Протокол
заседания
Октябрь
2008
года
МИТ, МСХ,
МТК, МЭМР,
АО "ФУР
"Қазына"
(по согла-
сованию),
НЭПК "Союз
"Атамекен"
(по согла-
сованию),
АО
"КазАгро"
(по согла-
сованию)
32.
Разработать и внести на
заседание Национального
совета по конкурентоспособ-
ности и экспорту предложения
по созданию благоприятных
условий и укрепление позиций
казахстанских операторов на
международном рынке
транспортных услуг с
учетом повышения их
конкурентоспособности
Протокол
заседания
IV
квартал
2008
года
МТК, НЭПК
"Союз
"Атамекен"
(по согла-
сованию),
АО
"Самрук"
(по согла-
сованию)
33.
Проработать вопрос и внести
на заседание Национального
совета по конкурентоспособ-
ности и экспорту конкретные
предложения о возможности и
целесообразности создания
национального обучающего
проекта, предоставляющего
помощь и содействие малому и
среднему предпринимательству
в переходе от бумажного к
электронным методам
управления и ведения бизнеса
Протокол
заседания
Июнь
2009
года
МОН, АИС,
МИТ, НЭПК
"Союз
"Атамекен"
(по согла-
сованию),
АО
"Самгау"
(по согла-
сованию)
34.
Проработать с ведущими
общественными объединениями
предпринимателей и вынести
на рассмотрение Национально-
го совета по конкурентоспо-
собности и экспорту текущую
ситуацию по внедрению казах-
станским бизнесом лучшей
мировой практики в собствен-
ный менеджмент и бизнес-
процессы, включающих в себя:
внедрение принципов
современного менеджмента,
эффективного и прозрачного
управления;
переход на международные
стандарты финансовой
отчетности
Протоколы
заседаний
Октябрь
2008-
2010
годы
МИТ,
НЭПК "Союз
"Атамекен"
(по согла-
сованию)
35.
Проработать и внести на
заседание Национального
совета по конкурентоспособ-
ности и экспорту вопросы о
мерах и инструментах госу-
дарственного регулирования
экспорта, включающие в том
числе регулирование деятель-
ности Корпорации по развитию
и продвижению экспорта
Протокол
заседания
I
квартал
2009
года
МИТ,
АО "ФУР
"Казына"
Мониторинг, анализ и генеральная оценка достигнутого
уровня конкурентоспособности
36.
Обеспечить проведение
мониторинга реализации
приоритета "Эффективный
бизнес" для проведения
оценки достигнутого уровня
конкурентоспособности и
представление сводной
информации с предложениями
по устранению проблемных
вопросов
Информация
в МЭБП
Ежеквар-
тально
МИТ, МЭМР,
МСХ, АИС,
МТК,
АО "ФУР
"Қазына"
(по согла-
сованию),
НЭПК "Союз
"Атамекен"
(по согла-
сованию)

6. Орнықты даму, халық тұрмысының жоғары сапасы, қазіргі заманғы білім беру жүйесі
Бағдарламалық және өзге де құжаттарды өзекті ету жөніндегі шаралар
37.
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау
министрлігінің стратегиялық
жоспарына:
экономиканы экологиялық таза, қалдықсыз, серпінді
технологияларды,
жаңартылатын ресурстар мен
энергия көздерін неғұрлым
белсенді пайдалануға
бағдарлауды;
халықтың денсаулығын және
демографиялық ахуалды
жақсарту, оның ішінде
күтілетін өмір ұзақтығын;
қоршаған орта сапасының
жоғары стандарттарына қол
жеткізуді, табиғи
ресурстарды сақтауды;
макродеңгейде дамудың
экономикалық, әлеуметтік
және экологиялық аспектіле-
рінің теңгерімділігін
басқаруды сипаттайтын
шаралар мен индикаторларды
(көрсеткіштерді) қосу туралы
мәселені пысықтау
Стратегия-
лық жоспар
жобасы
2008
жылғы
желтоқсан
Қоршаған-
ортамині
38.
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігінің
стратегиялық жоспарына:
кедейлік деңгейін өлшеу
жүйесін жаңғырту;
ана мен баланы әлеуметтік
қорғау жүйесін нығайту;
атаулы әлеуметтік көмек
көрсету тәсілдерін
жетілдіру;
өндірісте еңбекке салауатты
және қауіпсіз жағдайлар
жасау, тұрмыстық және
жолда зақымдануды болдырмау
жөніндегі шаралар мен
индикаторларды (көрсеткіш-
терді) қосу туралы мәселені
пысықтау
Стратегия-
лық жоспар
жобасы
2008
жылғы
желтоқсан
Еңбекмині
39.
Халықтың рухани, мәдени
және ақпараттық қажеттілік-
терін қанағаттандыру мен
дамыту үшін жағдайлар мен
қызмет көрсетудің жоғарғы
сапасына қол жеткізуді,
сондай-ақ азаматтардың
құқықтарының, бостандықтары
мен заңды мүдделерінің
тиімді қорғалуын қамтамасыз
етуді ескере отырып, Өмір
сапасының ұлттық
стандарттарын қалыптастыруды
қамтамасыз ету
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне ұсыныс
2008
жылғы
желтоқсан
ЭБЖМ, Еңбекмині,
БҒМ, ДСМ, МАМ, Әділет-
мині, ИСМ,
АБА
40.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлі-
гінің стратегиялық
жоспарына:
денсаулық сақтау жүйесін
басқаруды жетілдіру және
ақпараттық технологияларды
енгізу;
алғашқы медициналық-
санитарлық көмекті
реформалау және аурухана
секторын қайта құрылымдау;
медициналық кадрларды,
денсаулық сақтау менеджерле-
рін даярлау мен қайта
даярлау жүйесін дамыту;
медициналық ғылым мен
фармацевтика саласын дамыту
арқылы медициналық қызмет-
тердің сапасы мен қол
жетімділігін арттыруды
қамтамасыз ететін шаралар
мен индикаторларды
(көрсеткіштерді) қосу
туралы мәселені пысықтау
Стратегия-
лық жоспар
жобасы
2008
жылғы
желтоқсан
ДСМ
41.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің стратегиялық жоспарына:
халықты сапалы ауыз сумен қамтамасыз ету;
тамақ өнімдерінің
қауіпсіздігін қамтамасыз ету
жөніндегі шаралар мен
индикаторларды
(көрсеткіштерді) қосу туралы мәселені пысықтау
Стратегия-
лық жоспар
жобасы
2008
жылғы
желтоқсан
АШМ
42.
Қазақстан Республикасы Білім
және ғылым министрлігінің
стратегиялық жоспарына:
педагогикалық кадрлардың
сапасын;
оқытудың жаңа тиімді
технологияларын енгізуді;
техникалық және кәсіби
білім берудің қол жетімділігін;
экономиканың талаптарын
"басып озу" және болашақ
талаптарына сәйкес келу
екпінімен еңбек ресурстарын
даярлау, біліктілігін
арттыру, қайта біліктілік
беру және үздіксіз оқыту
жүйесін жетілдіруді;
қазақстандық кадрларға
қайта біліктілік беруді
ынталандыру мен оған қол
жеткізуді жеңілдетудің
және өмір бойы оқытудың
неғұрлым жетілген, жаңа
тетіктерін енгізу сияқты
бәсекелестікке қабілетті
білім беру жүйесінің
қалыптасуын сипаттайтын
шаралар мен индикаторларды
(көрсеткіштерді) қосу
туралы мәселені пысықтау
Стратегия-
лық жоспар
жобасы
2008
жылғы
желтоқсан
БҒМ
43.
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрлі-
гінің стратегиялық жоспарына
Қазақстанның әлемдегі отыз
алдыңғы қатарлы спорттық
державалардың қатарына
кіруін қамтамасыз ету
жөніндегі шараларды қосу
туралы мәселені пысықтау
Стратегия-
лық жоспар
жобасы
2008
жылғы
желтоқсан
ТСМ
Бәсекеге қабілеттілік және экспорт жөніндегі ұлттық кеңес жүзеге асыратын шаралар
44.
Экологиялық шығыны барынша
аз технологияларды енгізуде
басымды мемлекеттік қолдау
саясатын әзірлеу мен іске
асыру мәселесін Бәсекеге
қабілеттілік және экспорт
жөніндегі ұлттық кеңестің
отырысына шығару
Отырыс
хаттамасы
2009
жылғы
сәуір
Қоршаған-
ортамині
45.
Мамандықтар құрылымын құрайтын кәсіби артықшылық-
тарға талдау жүргізу және
Бәсекеге қабілеттілік және
экспорт жөніндегі ұлттық
кеңестің қарауына:
елдің еңбек ресурстарының
кәсіби құрылымын одан әрі
дамыту;
еліміздегі ең талап етілген
кәсіптердің рейтингі жүйесін
енгізу;
бизнес-қоғамдастықпен
байланыстарды ұйымдастыруға
белсенді қатысуға тікелей
ынталандыратын білім беру
секторының тетігін енгізу
жөнінде ұсыныстар енгізу
Отырыс
хаттамасы
2009
жылғы
желтоқсан
БҒМ, Еңбекмині,
АШМ, ККМ,
ДСМ, ЭМРМ,
АБА, ИСМ,
"Атамекен"
Одағы"
ҚҰЭП
(келісім
бойынша)
Бәсекеге қабілеттіліктің қол жеткізілген деңгейінің мониторингі, оны талдау және басты бағалау
46.
Бәсекеге қабілеттіліктің
қол жеткізілген деңгейіне
бағалау жүргізу үшін
"Орнықты даму, халық
тұрмысының жоғары сапасы,
қазіргі заманғы білім беру
жүйесі" басымдығын іске
асыру мониторингін жүргізуді
және проблемалы мәселелерді
жою жөніндегі ұсыныстармен
жиынтық ақпарат ұсынуды
қамтамасыз ету
ЭБЖМ-ге
ақпарат
тоқсан
сайын
Қоршаған-
ортамині,
Еңбекмині,
ДСМ, БҒМ,
ТСМ, АШМ
47.
Салауатты өмір салтын және
бұқаралық спортты
насихаттау, рационалды
тамақтану, тазалық сақтау
ережелері және темекі
шегуге, нашақорлыққа,
туберкулезге, АҚТҚ/ЖҚТБ-ға,
травматизмге қарсы күрес
мәселелері жөнінде халық
арасында түсіндіру жұмысын
жүргізу үшін үкіметтік емес
ұйымдарды тартуды қамтамасыз
ету
ЭБЖМ-ге
есеп
тоқсан
сайын
ДСМ, БҒМ,
ТСМ, IIМ,
МАМ

6. Устойчивое развитие, высокое качество жизни населения,
современная система образования
Меры по актуализации программных и иных документов
37.
Проработать вопрос о включе-
нии в стратегический план
Министерства охраны
окружающей среды Республики
Казахстан мер и индикаторов
(показателей),
характеризующих:
ориентирование экономики
на более активное использо-
вание экологически чистых,
безотходных, прорывных
технологий, возобновляемых
ресурсов и источников
энергии;
улучшение здоровья населе-
ния и демографической ситуа-
ции, в том числе ожидаемую
продолжительность жизни;
достижение высоких
стандартов качества окружаю-
щей среды, сохранение
природных ресурсов;
управление сбалансирован-
ностью экономических,
социальных и экологических
аспектов развития на
макроуровне
Проект
Стратегического
плана
Декабрь
2008
года
МООС
38.
Проработать вопрос о включе-
нии в стратегический план
Министерства труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан мер и
индикаторов (показателей) по:
модернизации системы
измерения уровня бедности;
укрепления системы со-
циальной защиты материнства
и детства;
совершенствования подходов
к оказанию адресной социаль-
ной помощи;
созданию здоровых и
безопасных условий труда на
производстве, предотвращению
бытового и дорожного
травматизма
Проект
Стратегического
плана
Декабрь
2008
года
МТСЗН
39.
Обеспечить формирование
Национальных стандартов
качества жизни с учетом
достижения высокого качества
условий и услуг для удовлет-
ворения и развития духовных,
культурных и информационных
потребностей населения, а
также обеспечения эффектив-
ной защиты прав, свобод и
законных интересов граждан
Предложение в
Правительство
Республики
Казахстан
Декабрь
2008
года
МЭБП,
МТСЗН,
МОН, МЗ,
МКИ, МЮ,
МИТ, АИС
40.
Проработать вопрос о включе-
нии в стратегический план
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан мер и
индикаторов (показателей),
обеспечивающих повышение
качества и доступность
медицинских услуг через:
совершенствование управле-
ния системой здравоохранения
и внедрения информационных
технологий;
реформирование первичной
медико-санитарной помощи и
реструктуризацию больничного
сектора;
развитие системы подготов-
ки и переподготовки медицин-
ских кадров, менеджеров
здравоохранения;
развитие медицинской науки
и фармацевтической отрасли
Проект
Стратегического
плана
Декабрь
2008
года
МЗ
41.
Проработать вопрос о включе-
нии в стратегический план
Министерства сельского
хозяйства Республики
Казахстан мер и индикаторов
(показателей) по:
обеспечению населения
качественной питьевой водой;
обеспечению безопасности
пищевой продукции
Проект
Стратегического
плана
Декабрь
2008
года
МСХ
42.
Проработать вопрос о включе-
нии в стратегический план
Министерства образования и
науки Республики Казахстан
мер и индикаторов
(показателей), характеризую-
щих становление конкуренто-
способной системы образова-
ния, таких как:
качество педагогических
кадров;
внедрение новых эффектив-
ных технологий обучения;
доступность технического
и профессионального
образования;
совершенствование системы
подготовки, повышения квали-
фикации, переквалификации и
непрерывного обучения трудо-
вых ресурсов с акцентом на
"опережение" и соответствие
будущим требованиям
экономики;
внедрение более совершен-
ных, новых механизмов
стимулирования и облегчения
доступа к переквалификации
и пожизненного обучения
казахстанских кадров
Проект
Стратегического
плана
Декабрь
2008
года
МОН
43.
Проработать вопрос о включе-
нии в стратегический план
Министерства туризма и
спорта Республики Казахстан
мер по обеспечению вхождения
Казахстана в тридцатку веду-
щих спортивных держав мира
Проект
Стратегического
плана
Декабрь
2008
года
МТС
Меры, осуществляемые Национальным советом по конкурентоспособности
44.
Вынести на заседание
Национального совета по
конкурентоспособности и
экспорту вопрос выработки и
реализации политики
приоритетной государственной
поддержки внедрения
технологий с минимальными
экологическими издержками
Протокол
заседания
Апрель
2009
года
МООС
45.
Провести анализ профессио-
нальных предпочтений, обра-
зующих структуру профессий,
и вынести на рассмотрение
Национального совета по
конкурентоспособности и
экспорту предложения по:
дальнейшему развитию
профессиональной структуры
трудовых ресурсов страны;
введению системы рейтинга
самых востребованных
профессий в стране;
внедрению механизма, прямо
стимулирующего образователь-
ный сектор к активному
участию в организации связей
с бизнес-сообществом
Протокол
заседания
Декабрь
2009
года
МОН,
МТСЗН,
МСХ, МТК,
МЗ, МЭМР,
АИС, МИТ,
НЭПК "Союз
"Атамекен"
(по согла-
сованию)
Мониторинг, анализ и генеральная оценка достигнутого
уровня конкурентоспособности
46.
Обеспечить проведение
мониторинга реализации
приоритета "Устойчивое
развитие, высокое качество
жизни населения, современная
система образования" для
проведения оценки достигну-
того уровня конкурентоспо-
собности и представление
сводной информации с предло-
жениями по устранению
проблемных вопросов
Информация
в МЭБП
Ежеквар-
тально
МООС,
МТСЗН,
МЗ, МОН,
МТС, МСХ
47.
Обеспечить привлечение
неправительственных
организаций для проведения
разъяснительной работы с
населением по пропаганде
здорового образа жизни и
массового спорта, рациональ-
ного питания, правил гигиены
и санитарии борьбы с
курением, наркоманией,
туберкулезом, ВИЧ/СПИД,
травматизмом
Отчет в МЭБП
Ежеквар-
тально
МЗ, МОН,
МТС, МВД,
МКИ

7. Жалпы жүйелік шаралар
48.
Тұрақты негізде проблемалы
мәселелерді жою жөніндегі
ұсыныстарды әзірлей отырып,
бәсекеге қабілеттілік
мәселелері бойынша бұқаралық
ақпарат құралдарындағы
жарияланымдарға мониторинг
және талдау жасауды жүзеге
асыру
Әрбір мемлекет-
тік
органнан
ЭБЖМ-ге
материал-
дар
тоқсан
сайын
ЭБЖМ, ИСМ, БҒМ, МАМ,
Еңбекмині,
АШМ, ККМ,  ТСМ, ДСМ,
ЭМРМ,
Қаржымині,
Қоршаған-
ортамині,
IIМ, СIМ,
Әділетми-
ні, ТМРА, БҚА, АБА,
МҚА
(келісім
бойынша),
ҰБ
(келісім
бойынша),
ЭСЖКА
(келісім
бойынша)
Ескертпелер:
1) жауапты орындаушылар бағанында бірінші болып көрсетілген мемлекеттік және өзге де мүдделі органдардың басшылары тұтастай алғанда Жоспардың тиісті тармағы бойынша жауап береді;
2) қоса орындаушы мемлекеттік және өзге де мүдделі органдардың басшылары Іс-шаралар жоспарында көрсетілген мерзім аяқталғанға дейін кемінде 5 күнтізбелік күннен кешіктірмей негізгі орындаушыларға ақпарат ұсынады;
аббревиатуралардың толық жазылуы:
Әділетмині      - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
ИСМ             - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда
министрлігі
МАМ             - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат
министрлігі
ЭБЖМ            - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрлігі
БҒМ             - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым
министрлігі
Қаржымині       - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Еңбекмині       - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
ККМ             - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация
министрлігі
TCM             - Қазақстан Республикасы Туризм және спорт
министрлігі
ЭМРМ            - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық
ресурстар министрлігі
СІМ             - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ДСМ             - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
министрлігі
ІІМ             - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
Қоршаған-
ортамині        - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау
министрлігі
АШМ             - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрлігі
ТЖМ             - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрлігі
ЖРА             - Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару
агенттігі
БҚА             - Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау
агенттігі (монополияға қарсы агенттік)
СА              - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
ТМРА            - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі
АБА             - Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және
байланыс агенттігі
МҚА             - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі
ЭСЖКА           - Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы
полициясы)
ҰБ              - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
ЖС              - Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты
"Қазына"
ОДҚ" АҚ         - "Қазына" орнықты даму қоры" акционерлік қоғамы
"Самұрық" АҚ    - "Самұрық" мемлекеттік активтерді басқару
жөніндегі қазақстандық холдингі" акционерлік
қоғамы
"Самғау" АҚ     - "Самғау" ұлттық ғылыми-технологиялық холдингі"
акционерлік қоғамы
"ҚазАгро" АҚ    - "ҚазАгро" ұлттық холдингі" акционерлік қоғамы
"Оңтүстік" АЭА  - "Оңтүстік" арнайы экономикалық аймағы
"Атамекен"
Одағы"          - "Атамекен" одағы" Қазақстанның ұлттық
экономикалық палатасы
ҚҰЭП
ҚАТКА           - Қазақстандық ІТ-кәсіпорындар қауымдастығы

7. Общесистемные меры
48.
На постоянной основе
осуществлять мониторинг и
анализ публикаций в средст-
вах массовой информации по
вопросам конкурентоспособ-
ности с выработкой предложе-
ний по устранению
проблемных ситуаций
Материалы от
каждого госу-
дарственного
органа в МЭБП
Ежеквар-
тально
МЭБП, МИТ,
МОН, МКИ,
МТСЗН,
МСХ, МТК,
МТС, МЗ,
МЭМР, МФ,
МООС, МВД,
МИД, МЮ,
АРЕМ, АЗК,
АИС, АГС
(по согла-
сованию),
НБ (по
согласо-
ванию),
АБЭКП (по
согласо-
ванию)
Примечания:
1) руководители государственных и иных заинтересованных органов, указанные в графе ответственного исполнителя первыми, отвечают по соответствующему пункту Плана в целом;
2) руководители государственных и иных заинтересованных органов - соисполнителей представляют информацию основным исполнителям не менее, чем за 5 календарных дней до истечения срока, указанного в Плане мероприятий;
расшифровка аббревиатур:
МЮ           - Министерство юстиции Республики Казахстан
МИТ          - Министерство индустрии и торговли Республики
Казахстан
МКИ          - Министерство культуры и информации Республики
Казахстан
МЭБП         - Министерство экономики и бюджетного планирования
Республики Казахстан
МОН          - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МФ           - Министерство финансов Республики Казахстан
МТСЗН        - Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
МТК          - Министерство транспорта и коммуникаций Республики
Казахстан
МТС          - Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
МЭМР         - Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
МИД          - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МЗ           - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МВД          - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МООС         - Министерство охраны окружающей среды Республики
Казахстан
МСХ          - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МЧС          - Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики
Казахстан
АУЗР         - Агентство Республики Казахстан по управлению
земельными ресурсами
АЗК          - Агентство Республики Казахстан по защите конкуренции
АС           - Агентство Республики Казахстан по статистике
АРЕМ         - Агентство Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
АИС          - Агентство Республики Казахстан по информатизации и
связи
АГС          - Агентство Республики Казахстан по делам
государственной службы
АБЭКП        - Агентство Республики Казахстан по борьбе с
экономической и коррупционной преступностью
(финансовая полиция)
НБ           - Национальный банк Республики Казахстан
ВС           - Верховный суд Республики Казахстан
АО "ФУР      - акционерное общество "Фонд устойчивого развития
"Қазына"       "Қазына"
АО "Самрук"  - акционерное общество "Казахстанский холдинг по
управлению государственными активами "Самрук"
АО "Самгау"  - акционерное общество "Национальный научно-
технологический холдинг "Самгау"
АО "КазАгро" - акционерное общество " Национальный холдинг "КазАгро"
СЭЗ          - специальная экономическая зона "Оңтүстік"
"Оңтүстік"
НЭПК "Союз   - Национальная экономическая палата Казахстана "Союз
"Атамекен"     "Атамекен"
КЭА          - Казахстанская электроэнергетическая Ассоциация
КАИТК        - Казахстанская Ассоциация IТ-предприятий