"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ақша төлемі мен аударымы, қаржы ұйымдарының бухгалтерлік есебі мен қаржылық есептілігі және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 29 мамырдағы N 510 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ақша төлемі мен аударымы, қаржы ұйымдарының бухгалтерлік есебі мен қаржылық есептілігі және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
ақша төлемі мен аударымы, қаржы ұйымдарының бухгалтерлік
есебі мен қаржылық есептілігі және Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің қызметі туралы Қазақстан Республикасының
заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша толықтырулар мен
өзгерістер енгізу туралы
1-бап . Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
1. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 16-17, 642-құжат; N 23, 929-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 7-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 14, 103-құжат; N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 3-4, 16-құжат; N 5, 25-құжат; N 6, 42-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 21-22, 87-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 4, 24, 25-құжаттар; N 8, 45-құжат; N 11, 55-құжат; N 13, 85-құжат; 2007 ж., N 3, 21-құжат; N 4, 28-құжат; N 5-6, 37-құжат; N 8, 52-құжат; N 9, 67-құжат; N 12, 88-құжат):
1) 740-бап мынадай мазмұндағы 4, 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Клиенттің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен және жағдайларда жүргізіледі.
5. Клиенттің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру құқығына ие уәкілетті мемлекеттік органдардың өкімі уәкілетті мемлекеттік органдардың немесе лауазымды тұлғалардың тыйым салу туралы шешімі негізінде тыйым салынған ақша сомасына қолданылмайды.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования законодательства Республики Казахстан о платежах и переводах денег, бухгалтерского учета и финансовой отчетности финансовых организаций и деятельности Национального Банка Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2008 года N 510
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования законодательства Республики Казахстан о платежах и переводах денег, бухгалтерского учета и финансовой отчетности финансовых организаций и деятельности Национального Банка Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам совершенствования законодательства
Республики Казахстан о платежах и переводах денег, бухгалтерского учета
и финансовой отчетности финансовых организации и деятельности
Национального Банка Республики Казахстан
Статья 1.  Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Гражданский кодекс  Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 16-17, ст. 642; N 23, ст. 929; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; N 22, ст. 408; 2001 г., N 23, ст. 309; N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 7; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 14, ст. 103; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 3-4, ст. 16; N 5, ст. 25; N 6, ст. 42; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 21-22, ст. 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 4, ст. 24, 25; N 8, ст. 45; N 11, ст. 55; N 13, ст. 85; 2007 г., N 3, ст. 21; N 4, ст. 28; N 5-6, ст. 37; N 8, ст. 52; N 9, ст. 67; N 12, ст. 88):
1) статью 740 дополнить пунктами 4, 5 и 6 следующего содержания:
"4. Приостановление расходных операций по банковским счетам клиента производится в порядке и случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан.
5. Распоряжение уполномоченных государственных органов, обладающих правом приостановления расходных операций по банковским счетам клиента, не распространяется на сумму денег, на которую наложен арест на основании решения уполномоченных государственных органов или должностных лиц о наложении ареста.

6. Клиенттің банк шоттарындағы ақшасына тыйым салу құқығына ие уәкілетті мемлекеттік органдардың немесе лауазымды тұлғалардың банк уәкілетті мемлекеттік органдардың шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімдерін орындауға қабылдағаннан кейін ұсынылған шешімдері осындай өкімнің күші жойылғаннан кейін орындалуы тиіс.";
2) 750-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы "егер бұл" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде және (немесе)" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж.,№N 18, 644-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 21-22, 281-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; N 14, 109-құжат; N 15, 138-құжат; ж., N 5, 25-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 140-құжат; N 24, 153-құжат; 2004 ж., N 5, 5-құжат; N 13, 53-құжат; N 24, 123-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72-құжат; N 13, 86-құжат; 2007 ж., N 3, 20-құжат; N 4, 28-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 13, 99-құжат):
1) 159-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жауапкерге тиісті және онда немесе басқа адамдарда болатын мүлікке тыйым салу (банктің корреспонденттік шотындағы ақшаға және сауда-саттық ұйымдастырушылар ашық сауда-саттық әдісімен сауда жүйелерінде жасасқан репо" операциялары бойынша нысана болып табылатын мүлікке де тыйым салуды қоспағанда).
Жауапкерге тиесілі және банктегі ақшаға тыйым салу түріндегі талапты қамтамасыз ету туралы ұйғарымда тыйым салынатын ақша сомасы көрсетілуі тиіс. Тыйым салынатын ақша сомасын іс материалдарына қарай сот айқындайды.";
2) 252-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) осы Кодексте көзделген өзге мәліметтер көрсетілуге тиіс".
3. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2001 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, N 23-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4, 5-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45, 46-құжаттар; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар; N 13, 85-құжат; N 16, 97, 98, 103-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20-құжат; N 4, 33-құжат; N 5-6, 37, 40-құжаттар; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 102, 105-құжаттар; N 15, 106-құжат; N 18, 144-құжат; N 20, 152-құжат; N 24, 178-құжат; 2008 жылғы 13 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2008 жылғы 9 мамырда "Казахстанская правда"  газеттерінде жарияланған "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) толықтыру енгізу туралы" 2008 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

6. Решения уполномоченных государственных органов или должностных лиц, обладающих правом наложения ареста на деньги клиента, находящиеся на его банковских счетах, предъявленные после принятия банком к исполнению распоряжения уполномоченных государственных органов о приостановлении расходных операций, подлежат исполнению после отмены такого распоряжения.";
2) подпункт 4) пункта 1 статьи 750 после слова "предусмотрено" дополнить словами "законодательными актами Республики Казахстан и (или)".
2. В  Гражданский процессуальный кодекс  Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 18, ст. 644; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; 2001 г., N 8, ст. 52; N 15-16, ст. 239; N 21-22, ст. 281; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 10, ст. 49; N 14, ст. 109; N 15, ст. 138; 2004 г., N 5, ст. 25; N 17, ст. 97; N 23, ст. 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 13, ст. 53; N 24, ст. 123; 2006 г., N 2, ст. 19; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72; N 13, ст. 86; 2007 г., N 3, ст. 20; N 4, ст. 28; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 13, ст. 99):
1) подпункт 1) пункта 1 статьи 159 изложить в следующей редакции:
"1) наложение ареста на имущество, принадлежащее ответчику и находящееся у него или у других лиц (за исключением наложения ареста на деньги, находящиеся на корреспондентском счете банка, и имущество, являющееся предметом по операциям "репо", заключенным в торговых системах организаторов торгов методом открытых торгов).
В определении об обеспечении иска в виде наложения ареста на деньги, принадлежащие ответчику и находящиеся в банке, должна быть указана сумма денег, на которую налагается арест. Сумма денег, на которую налагается арест, определяется судом, исходя из материалов дела.";
2) пункт 1 статьи 252 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) иные сведения, предусмотренные настоящим Кодексом.".
3. В  Кодекс  Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4, 5; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45, 46; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 77, 79; N 13, ст. 85; N 16, ст. 97, 98, 103; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16, 18; N 3, ст. 20; N 4, ст. 33; N 5-6, ст. 37, 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 12, ст. 88; N 14, ст. 102, 105; N 15, ст. 106; N 18, ст. 144; N 20, ст. 152; N 24, ст. 178;  Закон  Республики Казахстан от 6 мая 2008 г. "О внесении дополнения в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 13 мая 2008 г. и "Казахстанская правда" 9 мая 2008 г.):

1) 47-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім уәкілетті мемлекеттік органдардың немесе лауазымды тұлғалардың тыйым салу туралы шешімдері негізінде тыйым салынған ақша сомасына қолданылмайды.";
2) 521-баптың 1-тармағының 7) тармақшасындағы "және карт-шоттарын" деген сөздер алып тасталсын.
4. 2003 жылғы 5 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Кеден кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 7-8, 40-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 18, 106-құжат; 2005 ж., N 11, 43-құжат; N 21-22, 86-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 11, 55-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 3-құжат; N 2, 14, 18-құжаттар; N 3, 20-құжат; N 4, 33-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 18, 144-құжат; N 23, 173-құжат):
352-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім уәкілетті мемлекеттік органдардың немесе лауазымды тұлғалардың тыйым салу туралы шешімдері негізінде тыйым салынған ақша сомасына қолданылмайды.".
5. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 23-құжат; N 12, 88-құжат; N 15-16, 100-құжат; N 23, 141-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 11-12, 262-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 10, 123-құжат; 2003 ж., N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 14, 55-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 4, 24-құжат; N 13, 86-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 4, 33-құжат):
1) 8-бапта:
мынадай мазмұндағы д-3), д-4) және д-5) тармақшаларымен толықтырылсын:
"д-3) Қазақстан Ұлттық Банкінде заңды және жеке тұлғалармен кассалық операциялар жүргізу тәртібін белгілейді;
д-4) Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы айқындайтын тізбеге сәйкес Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілейді;
д-5) халықаралық есеп айырысуларды ұйымдастырады, шет елдермен валюталық-қаржылық және кредиттік-есеп айырысу қатынастарын жетілдіреді;";
з) тармақшасындағы "төлем жүйелерінің жұмыс істеуін ұйымдастырады, сондай-ақ қадағалауды" деген сөздер "төлем жүйелерін ұйымдастырады, сондай-ақ қадағалауды (оверсайт)" деген сөздермен ауыстырылсын;

1) пункт 1 статьи 47 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам не распространяется на сумму денег, на которую наложен арест на основании решений о наложении ареста уполномоченных государственных органов или должностных лиц.";
2) в подпункте 7) пункта I статьи 521 слова "и карт-счета" исключить.
4. В  Таможенный кодекс  Республики Казахстан от 5 апреля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 7-8, ст. 40; N 15, ст. 139; 2004 г., N 18, ст. 106; 2005 г., N 11, ст. 43; N 21-22, ст. 86; 2006 г., N 3, ст. 22; N 11, ст. 55; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 3; N 2, ст. 14, 18; N 3, ст. 20; N 4, ст. 33; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 18, ст. 144; N 23, ст. 173):
пункт 2 статьи 352 дополнить частью второй следующего содержания:
"Распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам не распространяется на сумму денег, на которую наложен арест на основании решений о наложении ареста уполномоченных государственных органов или должностных лиц.".
5. В  Закон  Республики Казахстан от 30 марта 1995 г. "О Национальном Банке Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 23; N 12, ст. 88; N 15-16, ст. 100; N 23, ст. 141; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 11-12, ст. 262; N 19, ст. 370; 1997 г., N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 10, ст. 123; 2003 г., N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 14, ст. 55; N 23, ст. 104; 2006 г., N 4, ст. 24; N 13, ст. 86; 2007 г., N 2, ст. 18; N 4, ст. 33):
1) в статье 8:
дополнить подпунктами д-3), д-4) и д-5) следующего содержания:
"д-3) устанавливает порядок ведения кассовых операций с юридическими и физическими лицами в Национальном Банке Казахстана;
д-4) устанавливает официальный курс национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам согласно перечню, определяемому Правлением Национального Банка Казахстана;
д-5) организует международные расчеты, совершенствует валютно-финансовые и кредитно-расчетные отношения с зарубежными странами;";
в подпункте з) слова "за функционированием платежных систем, обеспечивающих" заменить словами "(оверсайт) за платежными системами, обеспечивающими";

л-2) және л-3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"л-2) уәкілетті органмен келісім бойынша халықаралық қаржылық  есептілік стандарттарына сәйкес келетін нысандарын не нысандарға қойылатын талаптарды, сондай-ақ қаржылық есептіліктің тізбесін, барлық қаржы ұйымдарының табыс ету және жариялау мерзімдері мен тәртібін белгілейді;
л-3) валюталық реттеу және бақылау, сондай-ақ ақша төлемі мен аударымы мәселелері бойынша есептілікті және мәліметтерді ұсыну тәртібін, нысандарын және мерзімдерін белгілейді;";
о) тармақшасында:
"қолма-қол банкноттар мен тиындарды" деген сөздер "банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"банкноттар мен тиындардың" деген сөздер "банкноталардың, монеталардың және құндылықтардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы о-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"о-1) банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау, сондай-ақ оларды банктерге және банктердің тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру жөніндегі, Ұлттық Банктің банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияны жүргізуге лицензиясы бар ұйымдар жүзеге асыратын қызметтің тәртібін және талаптарын белгілейді;";
п) және р) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"п) өзінің бухгалтерлік балансын жасайды және оны үнемі жариялап отырады;
р) елдің төлем балансын, халықаралық инвестициялық ұстанымын және жалпы сыртқы борышын қоса алғанда, елдің сыртқы секторының статистикасын қалыптастырады, төлем балансының болжамдық бағалауын әзірлеуге қатысады;";
мынадай мазмұндағы р-2), р-3) және р-4) тармақшаларымен толықтырылсын:
"р-2) Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын резидент еместердің валюталық операцияларының мониторингін (валюталық мониторингті) жүзеге асырады;
р-3) мемлекеттік емес сыртқы заемдар бойынша шарттардың мониторингін жүзеге асырады;
р-4) қаржы ұйымдарының сыртқы борышын реттеуге қатысады;";
у-5) және у-6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"у-5) банк шоттарының құқықтық режимін және құрылымын белгілейді;
у-6) ең төменгі резервтік талаптарды, олардың нормативтерін белгілейді және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады;";
2) 11-баптың бірінші бөлігінде:
"бөлінбеген" деген сөз алып тасталсын;
"кірістің" деген сөзден кейін "және шығыстың" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 15-бапта:
е) тармақшасы алып тасталсын;
ж) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"ж) банктерге арналған ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін, банктерге арналған ең төменгі резервтік талаптар туралы нормативтік құқықтық актіні бекіту;";
мынадай мазмұндағы у-4) тармақшасымен толықтырылсын:
"у-4) Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын резидент еместердің валюталық операцияларының мониторингін жүзеге асыру ережесін, сондай-ақ резиденттердің экспорт және импорт бойынша мәмілелер паспорттарын ресімдеу ережесі мен шарттарын және экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру тәртібін бекіту;";

подпункты л-2) и л-3) изложить в следующей редакции:
"л-2) устанавливает по согласованию с уполномоченным органом формы либо требования к формам, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности, а также перечень, сроки и порядок представления и публикации финансовой отчетности всеми финансовыми организациями;
л-3) устанавливает порядок, формы и сроки представления отчетности и сведений по вопросам валютного регулирования и контроля, а также платежей и переводов денег;";
в подпункте о):
слова "наличных банкнот и монет" заменить словами "банкнот, монет и ценностей";
слова "и монет" заменить словами ", монет и ценностей";
дополнить подпунктом о-1) следующего содержания:
"о-1) устанавливает порядок и требования к деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков, осуществляемой организациями, имеющими лицензию Национального Банка на проведение операции по инкассации банкнот, монет и ценностей;";
подпункты п) и р) изложить в следующей редакции:
"п) составляет и регулярно публикует собственный бухгалтерский баланс;
р) формирует статистику внешнего сектора страны, включая платежный баланс, международную инвестиционную позицию и валовой внешний долг страны, участвует в разработке прогнозных оценок платежного баланса;";
дополнить подпунктами р-2), р-3) и р-4) следующего содержания:
"р-2) осуществляет мониторинг валютных операций нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан (валютный мониторинг);
р-3) осуществляет мониторинг договоров по негосударственным внешним займам;
р-4) участвует в регулировании внешнего долга финансовых организаций;";
подпункты у-5) и у-6) изложить в следующей редакции:
"у-5) устанавливает правовой режим и структуру банковских счетов;
у-6) устанавливает минимальные резервные требования, их нормативы и осуществляет контроль за их выполнением;";
2) в части первой статьи 11:
слова "Нераспределенный чистый" заменить словом "Чистый";
после слова "дохода" дополнить словами "и расхода";
3) в статье 15:
подпункт е) исключить;
подпункт ж) изложить в следующей редакции:
"ж) утверждение нормативов минимальных резервных требований для банков, нормативного правового акта о минимальных резервных требованиях для банков;";
дополнить подпунктом у-4) следующего содержания:
"у-4) утверждение правил осуществления мониторинга валютных операций нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан, а также правил и условий оформления резидентами паспортов сделок по экспорту и импорту и порядка осуществления экспортно-импортного валютного контроля;";

4) 47-1-бап алып тасталсын;
5) 48-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"48-бап. Қазақстан Ұлттық Банкінің ақша төлемі мен аударымын және төлем жүйелерін ұйымдастырудағы және реттеудегі өкілеттіктері Қазақстан Ұлттық Банкі ақша төлемі мен аударымын жүзеге асыруды ұйымдастырады, үйлестіреді, реттейді және:
1) ақша төлемін және (немесе) аударымын жүзеге асыру ережесін және тәсілдерін қолдану ерекшеліктерін, нұсқаулардың мазмұнына қойылатын негізгі талаптарды;
2) қолма-қол ақшаны пайдаланып төлемдерді жүзеге асыру тәртібін және талаптарын белгілейді.
Қазақстан Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының аумағында төлем жүйелерінің жұмыс істеуінің тиімділігі мен сенімділігін қамтамасыз етуге бағытталған нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды.
Төлем жүйелерін қадағалау (оверсайт) - төлем жүйелерінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тиімді, қауіпсіз және үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Ұлттық Банкінің жүзеге асыратын қызметі.
Қазақстан Ұлттық Банкі төлем жүйелерін қадағалауды (оверсайтты) жүзеге асыру мақсатында:
төлем жүйелеріне қадағалау (оверсайт) жүргізу тәртібін белгілеуге;
төлем жүйелерін ұйымдастырудың және жұмыс істеуінің шарттары мен тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық актілерді қабылдауға;
төлем жүйелерінің мониторингін жүзеге асыруға;
төлем жүйелерінің ұйымдастырылуын және жұмыс істеуін тексеруге;
ақша төлемі мен аударымы, төлем жүйелерінің жұмыс істеуі мәселелері бойынша төлем жүйелерінің қатысушыларынан және операторларынан ақпарат алуға;
төлем жүйелері қатысушыларының қызметін тексеруді жүзеге асыруға құқылы.
Қазақстан Ұлттық Банкі өз құзыретінің шегінде халықаралық (мемлекетаралық) төлемдер жүйесін ұйымдастыруға қатысуға құқылы.";
6) 49-бапта:
"және құқықтық тәртібін" деген сөздер ", құқықтық режимін және құрылымын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"пайдалану" деген сөз "жүргізу" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 56-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"56-бап. Қазақстан Ұлттық Банкінің валюталық реттеу және
валюталық бақылау саласындағы функциялары
Қазақстан Ұлттық Банкі:
1) Қазақстан Республикасындағы валюталық құндылықтар айналысының тәртібін белгілейді;
2) резиденттердің және резидент еместердің Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүргізу ережесін белгілейді;
3) резиденттердің экспорт және импорт бойынша мәмілелер паспорттарын ресімдеуінің бірыңғай ережесі мен шарттарын және резиденттердің репатриация талаптарын орындауларын қамтамасыз ету мақсатында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру тәртібін белгілейді;

4) статью 47-1 исключить;
5) статью 48 изложить в следующей редакции:
"Статья 48. Полномочия Национального Банка Казахстана
в организации и регулировании платежей
и переводов денег и платежных систем
Национальный Банк Казахстана организует, координирует, регулирует осуществление платежей и переводов денег и устанавливает:
1) правила и особенности применения способов осуществления платежей и (или) переводов денег, основные требования к содержанию указаний;
2) порядок и условия осуществления платежей с использованием наличных денег.
Национальный Банк Казахстана принимает нормативные правовые акты, направленные на обеспечение эффективности и надежности функционирования платежных систем на территории Республики Казахстан.
Надзор (оверсайт) за платежными системами - деятельность Национального Банка Казахстана, осуществляемая в целях обеспечения эффективного, безопасного и бесперебойного функционирования платежных систем в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
В целях осуществления надзора (оверсайта) за платежными системами Национальный Банк Казахстана вправе:
устанавливать порядок проведения надзора (оверсайта) за платежными системами;
принимать нормативные правовые акты, определяющие условия и порядок организации и функционирования платежных систем;
осуществлять мониторинг платежных систем;
проверять организацию и функционирование платежных систем;
получать информацию по вопросам платежей и переводов денег, функционирования платежных систем от участников и операторов платежных систем;
осуществлять проверки деятельности участников платежных систем.
Национальный Банк Казахстана в пределах своей компетенции вправе участвовать в организации системы международных (межгосударственных) платежей.";
6) в статье 49:
слова "и правовой режим" заменить словами ", правовой режим и структуру";
слово "пользования" заменить словом "ведения";
7) статью 56 изложить в следующей редакции:
"Статья 56. Функции Национального Банка Казахстана
в области валютного регулирования
и валютного контроля
Национальный Банк Казахстана:
1) устанавливает порядок обращения валютных ценностей в Республике Казахстан;
2) устанавливает правила проведения резидентами и нерезидентами валютных операций в Республике Казахстан;
3) устанавливает единые правила и условия оформления резидентами паспортов сделок по экспорту и импорту и порядок осуществления экспортно-импортного валютного контроля в целях обеспечения выполнения резидентами требования репатриации;

4) валюталық құндылықтарды Қазақстан Республикасына әкелу және Қазақстан Республикасынан әкету және қайта жіберу тәртібін белгілейді;
5) валюталық құндылықтарды пайдалануға байланысты қызметті лицензиялау тәртібін белгілейді және оны жүзеге асыруға лицензиялар береді;
6) айырбастау пункттерін тіркеу тәртібін белгілейді және тіркеу куәліктерін береді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес олардың қолданылуын тоқтата тұрады;
7) валюталық құндылықтарды пайдалануға байланысты қызметті жүзеге асыруға біліктілік талаптарын белгілейді;
8) валюталық операцияларды тіркеуді және олар туралы, Қазақстан Республикасы резиденттерінің шетел банктерінде шоттар ашуы туралы хабарлауды жүзеге асыру тәртібін белгілейді, сондай-ақ тіркеу куәліктерін және хабарлау туралы куәліктерді береді;
9) валюталық операцияларды жүзеге асыруға арналған арнайы рұқсат режимін енгізу кезінде рұқсат береді;
10) олардың құзыреттеріне сәйкес мемлекеттік органдармен келісім бойынша Қазақстан Республикасында резиденттердің және резидент еместердің орындауы үшін міндетті валюталық операциялар бойынша есепке алу және есептілік тәртібі мен нысандарын белгілейді;
11) банктердің және өзге де тұлғалардың Қазақстан Республикасының банк және валюталық заңнамасын бұзу фактілері анықталған жағдайда Қазақстан Республикасының банк және валюталық заңнамасында көзделген санкцияларды салады.
Қазақстан Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген валюталық реттеу және валюталық бақылау саласындағы өзге де функцияларды орындауға құқылы.";
8) 58-баптың бесінші бөлігі мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"тазартылған алтынды және басқа қымбат бағалы металдарды қазақстандық теңгеге сату.";
9) 60-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкінің активтерін немесе міндеттемелерін бағалау өзгерістерінің салдары болып табылатын алтын-валюта активтері бойынша бағамдық айырмалар олар пайда болған есепті кезеңнің іске асырылмаған кірістерінің немесе шығыстарының шоттарына жатқызылады. Қазақстан Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес есептелген іске асырылған кіріс немесе шығыс сомасы есепті кезеңнің тиісті кірістері мен шығыстарының шоттарына жіберіледі. Іске асырылмаған кірістер мен шығыстар тиісті қайта бағалау шоттарына жатқызылады. Алтын-валюта активтерін қайта бағалау шоттарында қалдықтар болмаған жағдайда пайда болатын теріс бағамдық айырма есепті кезеңнің шығыстарына жатқызылады.";
10) 62-3-бапта:
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жоспарлы - Қазақстан Ұлттық Банкінің тексерулер жоспарларына сәйкес жылына кемінде бір рет жүргізілетін тексеру;";
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:

4) устанавливает порядок ввоза, вывоза и пересылки в Республику Казахстан и из Республики Казахстан валютных ценностей;
5) устанавливает порядок лицензирования и выдает лицензии на осуществление деятельности, связанной с использованием валютных ценностей;
6) устанавливает порядок регистрации и выдает регистрационные свидетельства обменных пунктов, а также приостанавливает их действие в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан;
7) устанавливает квалификационные требования к осуществлению деятельности, связанной с использованием валютных ценностей;
8) устанавливает порядок осуществления регистрации и уведомления о валютных операциях, об открытии резидентами Республики Казахстан счетов в иностранных банках, а также выдает регистрационные свидетельства и свидетельства об уведомлении;
9) выдает разрешения при введении режима специального разрешения на осуществление валютных операций;
10) устанавливает по согласованию с государственными органами в соответствии с их компетенцией порядок и формы учета и отчетности по валютным операциям, обязательные для исполнения резидентами и нерезидентами в Республике Казахстан;
11) в случаях установления фактов нарушения банками и иными лицами банковского и валютного законодательства Республики Казахстан налагает санкции, предусмотренные банковским и валютным законодательством Республики Казахстан.
Национальный Банк Казахстана вправе выполнять иные функции в области валютного регулирования и валютного контроля, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.";
8) часть пятую статьи 58 дополнить абзацем следующего содержания:
"продажи аффинированного золота и других драгоценных металлов за казахстанский тенге.";
9) часть первую статьи 60 изложить в следующей редакции:
"Курсовые разницы по золотовалютным активам, являющиеся следствием изменений в оценке активов или обязательств Национального Банка Казахстана, относятся на счета нереализованных доходов или расходов отчетного периода, в котором они возникли. Сумма реализованного дохода или расхода, рассчитанная в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Казахстана, направляется на соответствующие счета доходов и расходов отчетного периода. Нереализованные доходы и расходы относятся на соответствующие счета переоценки. В случае отсутствия остатков на счетах переоценки золотовалютных активов возникающая отрицательная курсовая разница относится на расходы отчетного периода.";
10) в статье 62-3:
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) плановая - проверка, проводимая не более одного раза в год в соответствии с планами проверок Национального Банка Казахстана;";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:

"3) рейдтік - бір мәселе, бір негіз бойынша бір мезгілде бірнеше субъектілердің қызметін қамтитын, жылына кемінде бір рет жүргізілетін тексеру.";
4-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
5-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Тексеру Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары не Қазақстан Ұлттық Банкі аумақтық филиалының басшысы бекіткен Қазақстан Ұлттық Банкінің тексеру тағайындау туралы актісінің негізінде жүргізіледі.";
екінші бөлігінде:
4) тармақшадағы "сәйкестендіру нөмірі" деген сөздер "салық төлеушінің нөмірі немесе бар болса бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "(жоспарлы, жоспардан тыс)" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Рейдтік тексеру тағайындау туралы актіде осы тармақтың 4) тармақшасында көзделген мәліметтерді қоспағанда, осы тармақта көзделген мәліметтер көрсетіледі, сондай-ақ тексерілетін адамдар тізімінің бар екені туралы мәлімет көрсетіледі. Рейдтік тексеру тағайындау туралы актіге осы тармақтың 4) тармақшасында көзделген мәліметтер көрсетіле отырып, тексерілетін адамдар тізімі қоса беріледі.";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Тексеру тағайындау туралы акт және оған қоса берілетін тексерілетін адамдар тізімі рейдтік тексеруді жүзеге асыру кезінде өз құзыреті шегінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында статистикалық қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркеу үшін екі данада (түпнұсқасы және көшірмесі) ұсынылады.
7. Рейдтік тексеруді қоспағанда, тексерілетін адамға тексеруді тағайындау туралы тіркелген актіні ұсынған сәт тексеру жүргізудің басталуы болып саналады.
Тексерілетін адамға тексеруді тағайындау туралы тіркелген актінің түпнұсқасын танысу үшін ұсынған және оның көшірмесін тапсырған сәт рейдтік тексеруді жүргізудің басталуы болып саналады. Түпнұсқада танысқаны және көшірмесін алғаны туралы белгі қойылады.";
13-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Рейдтік тексеру кезінде тексерілетін адамдар тізімінде көрсетілген бір адамды тексеру мерзімі бес жұмыс күнінен аспауы тиіс. Рейдтік тексеру мерзімі ұзартылған жағдайда, тексерілетін адамдар тізімінде көрсетілген бір адамды тексеру мерзімі ұзартылуы мүмкін, бірақ бес жұмыс күнінен аспауы тиіс.";
11) 66-баптың үшінші бөлігіндегі "кірістері мен шығыстары" деген сөздер "пайдасы мен зияндары" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 68-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының шешімі бойынша Қазақстан Ұлттық Банкінің қаржылық есептілігінің аудитін экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымына мүше мемлекеттің (ЭЫДҰ) немесе Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінің (ТМД) орталық банкіне аудит жүргізу тәжірибесі бар аудиторлық ұйым жыл сайын жүргізеді.".

"3) рейдовая - проверка, охватывающая одновременно деятельность нескольких субъектов, по одному вопросу, одному основанию, проводимая не чаще одного раза в полгода.";
часть вторую пункта 4 исключить;
в пункте 5:
часть первую изложить в следующей редакции:
"5. Проверка проводится на основании акта Национального Банка Казахстана о назначении проверки, утвержденного заместителем Председателя Национального Банка Казахстана либо руководителем территориального филиала Национального Банка Казахстана.";
в части второй:
в подпункте 4) после слов "номер налогоплательщика" дополнить словами "или бизнес-идентификационный номер (БИН), при его наличии,";
в подпункте 5) слова "(плановая, внеплановая)" исключить;
дополнить частью третьей следующего содержания:
"В акте о назначении рейдовой проверки указываются сведения, предусмотренные настоящим пунктом, за исключением сведений, предусмотренных подпунктом 4) настоящего пункта, а также указывается сведение о наличии списка лиц, подвергаемых проверке. К акту о назначении рейдовой проверки прилагается список лиц, подвергаемых проверке, с указанием сведений, предусмотренных подпунктом 4) настоящего пункта.";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Акт о назначении проверки и прилагаемый к нему список проверяемых лиц при осуществлении рейдовой проверки представляются в двух экземплярах (оригинал и копия) для регистрации в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. Началом проведения проверки, за исключением рейдовой проверки, считается момент предъявления проверяемому лицу зарегистрированного акта о назначении проверки.
Началом проведения рейдовой проверки считается момент предъявления проверяемому лицу зарегистрированного оригинала акта о назначении проверки для ознакомления и вручения его копии. В оригинале ставится отметка об ознакомлении и получении копии.";
пункт 13 дополнить частью третьей следующего содержания:
"При рейдовой проверке срок проверки одного лица, указанного в списке лиц, подвергаемых проверке, не должен превышать пяти рабочих дней. В случае продления срока рейдовой проверки, срок проверки одного лица, указанного в списке лиц, подвергаемых проверке, может быть продлен, но не более чем на пять рабочих дней.";
11) в части третьей статьи 66 слова "доходах и расходах" заменить словами "прибылях и убытках";
12) часть первую статьи 68 изложить в следующей редакции:
"По решению Правления Национального Банка Казахстана аудит финансовой отчетности Национального Банка Казахстана проводится ежегодно аудиторской организацией, имеющей опыт аудита центрального банка государства-члена Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) или стран Содружества Независимых Государств (СНГ).".

6. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 15, 281-құжат ;N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 5, 58-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 9, 86-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 5, 31-құжат; N 10, 51-құжат; N 11, 56, 67-құжаттар; N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 15, 86-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 11, 55-құжат; N 16, 99-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 4, 28, 33-құжаттар):
1) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Қазақстан Республикасының банктер және банк қызметі
туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының банктер және банк қызметі туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінен, сондай-ақ өздерінің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша заңнамалық актілер мен Қазақстан Республикасы Президенті актілерінің негізінде және оларды орындау үшін шығарылатын уәкілетті органның және Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда көзделгендерден өзгеше ережелер белгіленсе, онда халықаралық шарттың ережелері қолданылады.";
2) 19-баптың 4-тармағының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"аудиторлық қызмет саласында мемлекеттік реттеу мен аудиторлық және кәсіби аудиторлық ұйымдардың қызметін бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органның қаржы ұйымдарының міндетті аудитін жүргізу жөніндегі лицензиясына және біліктілік талаптарына сәйкес не резиденті болып табылатын мемлекеттің құзыретті органының аудиторлық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиясына сәйкес аудиторлық қызметті жүзеге асыруға уәкілетті.";
3) 30-бапта:
2-тармақта:
4) тармақшада "жеке және заңды тұлғалардың металл шоттарын ашу және жүргізу" деген сөздер "банктердің жеке және заңды тұлғалардың металл шоттарын ашуы және жүргізуі" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) кассалық операциялар: банктердің және ұлттық почта операторының қолма-қол ақшаны ұсақтауды, айырбастауды, қайта санауды, сұрыптауды, қаттап бууды және сақтауды қоса алғанда, оны қабылдауы және беруі;

6. В  Закон  Республики Казахстан от 31 августа 1995 г. "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 15, ст. 281; N 19, ст. 370; 1997 г., N 5, ст. 58; N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 9, ст. 86; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 5, ст. 31; N 10, ст. 51; N 11, ст. 56, 67; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 15, ст. 86; N 16, ст. 91; N 23, ст. 140; 2005 г., N 7-8, ст. 24; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45; N 11, ст. 55; N 16, ст. 99; 2007 г., N 2, ст. 18; N 4, ст. 28, 33):
1) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Законодательство Республики Казахстан
о банках и банковской деятельности
1. Законодательство Республики Казахстан о банках и банковской деятельности основывается на  Конституции  Республики Казахстан, состоит из настоящего Закона и иных законодательных актов Республики Казахстан, а также нормативных правовых актов уполномоченного органа и Национального Банка, издаваемых на основании и во исполнение законодательных актов и актов Президента Республики Казахстан по вопросам, отнесенным к их компетенции.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены настоящим Законом, то применяются правила международного договора.";
2) абзац третий пункта 4 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"уполномочена на осуществление аудиторской деятельности в соответствии с лицензией и квалификационными требованиями по проведению обязательного аудита финансовых организаций уполномоченного государственного органа, осуществляющего государственное регулирование в области аудиторской деятельности и контроль за деятельностью аудиторских и профессиональных аудиторских организаций, либо в соответствии с лицензией на осуществление аудиторской деятельности компетентного органа государства, резидентом которого является.";
3) в статье 30:
в пункте 2:
подпункт 4) после слова "ведение" дополнить словом "банками";
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) кассовые операции: прием и выдача банками и национальным оператором почты наличных денег, включая их размен, обмен, пересчет, сортировку, упаковку и хранение;

6) аударым операциялары: жеке және заңды тұлғалардың ақша төлемі мен аударымы бойынша тапсырмаларын орындау. Аударым операциясын жүзеге асыруға лицензия банктерге және осы баптың 6-1-тармағында көрсетілген заңды тұлғаларға беріледі;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Банк операцияларына мыналар жатпайды:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен микрокредиттік ұйымдар ретінде тіркелген заңды тұлғалардың микрокредиттер беру бойынша қызметі;
2) тапсырма шарты негізінде сенім білдірушінің (қызметті жеткізушінің) атынан және тапсырмасы бойынша іс-әрекет жасайтын сенім білдірілген адам ұсынған қызмет көрсету үшін тұтынушылардан қолма-қол, оның ішінде электрондық терминалдар арқылы ақша қабылдау. Сенім білдірілген адамның қызмет көрсетуді сенім білдірушінің (қызметті жеткізушінің) пайдасына төлемдер қабылдау құқығын растайтын құжаттар төлем жасаушыға оның талап етуі бойынша танысу үшін ұсынылуы тиіс";
6-тармақта:
үшінші бөлік алып тасталсын;
төртінші бөлігіндегі "9) және 12) тармақшаларында көзделген банк операцияларын" деген сөздер "9) тармақшасында көзделген банк операциясын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Осы баптың 2-тармағының 6) тармақшасында көзделген банк операциясын қор биржасы, орталық депозитарий, брокер және (немесе) дилер номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен көрсетілген заңды тұлғаларда уәкілетті органның осы баптың 2-тармағының 1) және (немесе) 3) тармақшаларында көзделген банк операцияларын жүргізуге берген лицензиясы болған кезде, сондай-ақ банкаралық ақша аудару жүйесінің операторы жүзеге асырады.
Өзге заңды тұлғалар осы баптың 2-тармағының 1) және 6) тармақшаларында көзделген банк операцияларын Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған өкілеттіктер шеңберінде жүргізеді.";
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Ұлттық Банктің лицензиясы негізінде банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын ұйымдарға банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау, сондай-ақ оларды банктерге және банктердің тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру жөніндегі қызметті қоспағанда, қызметтің өзге түрлерімен (операциялармен) айналысуға тыйым салынады.";
4) 48-баптың 1-тармағының а) тармақшасындағы "банк" деген сөзден кейін "және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 48-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

6) переводные операции: выполнение поручений физических и юридических лиц по платежам и переводам денег. Лицензия на осуществление переводной операции выдается банкам и юридическим лицам, указанным в пункте 6-1 настоящей статьи;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. К банковским операциям не относятся:
1) деятельность по предоставлению микрокредитов юридическими лицами, зарегистрированными в качестве микрокредитных организаций в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан;
2) прием от потребителей наличных денег в оплату за предоставляемые услуги, осуществляемый поверенным, действующим от имени и по поручению доверителя (поставщика услуг) на основании договора поручения, в том числе через электронные терминалы. Документы, подтверждающие право поверенного принимать платежи в пользу доверителя (поставщика услуг), должны быть представлены для ознакомления плательщику по его требованию.";
в пункте 6:
часть третью исключить;
в части четвертой слова "банковских операций, предусмотренных подпунктами 9) и 12)" заменить словами "банковской операции, предусмотренной подпунктом 9)";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. банковская операция, предусмотренная подпунктом 6) пункта 2 настоящей статьи, осуществляется фондовой биржей, центральным депозитарием, брокером и (или) дилером с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя при наличии у указанных юридических лиц лицензии уполномоченного органа на проведение банковских операций, предусмотренных подпунктами 1) и (или) 3) пункта 2 настоящей статьи, а также оператором межбанковской системы переводов денег.
Иные юридические лица проводят банковские операции, предусмотренные подпунктами 1) и 6) пункта 2 настоящей статьи, в рамках полномочий, определенных законодательными актами Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Организациям, осуществляющим операции по инкассации банкнот, монет и ценностей на основании лицензии Национального Банка, запрещается сниматься иными видами деятельности (операциями), за исключением деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков.";
4) В подпункте а) пункта 1 статьи 48 после слова "банка" дополнить словами "и  организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций,";
5) пункт 1 статьи 48-1 изложить в следующей редакции:

"1. Барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан айырылған банктің банктік немесе өзге де қызметті жүзеге асыруға құқығы жоқ. Банк барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан айырылған күннен бастап уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген шығыстарға және банкке келіп түскен ақшаны есептеуге байланысты жағдайларды қоспағанда, оның клиенттерінің және банктің өзінің банк шоттары бойынша барлық операциялар тоқтатылады. Барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан айырылған банктің банк шоттарынан кредиторлардың немесе өзге де тұлғалардың банкке талаптары бойынша ақша алуға жол берілмейді.";
6) 50-бапта:
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мыналар:
1) банктердің заңды тұлғаға немесе заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғаға банк шоттарының ашылғаны туралы салық органдарына міндетті түрде хабарлауы;
2) мәжбүрлеу тәртібімен таратылатын банктің тарату комиссиясының жеке тұлғалардың банк шоттарындағы ақша қалдығы туралы мәліметтерді салымшыларға ақшасын қайтаруға байланысты іс-шараларды жүзеге асыру үшін депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымға және агент-банктерге; шот иесінің жазбаша келісімі негізінде аудиторлық ұйымға беруі банк құпиясын ашу болып табылмайды.";
6-тармақтың д-1) тармақшасы "қаулысы" деген сөзден кейін "не оның атқарушылық іс жүргізу органының аумақтық бөлімінің мөрімен расталған көшірмесі" деген сөздермен толықтырылсын;
7-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1. Осы баптың 6 және 7-тармақтарында көзделген клиенттің банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы анықтамалар клиенттің банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді-көшірме нысанында беріледі. Клиенттің банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді көшірмеде болуға тиісті мәліметтер Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актісімен айқындалады.";
7) 55-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктер осы Заңның 19-бабы 4-тармағының талаптарына сай келетін аудиторлық ұйым оларда берілген мәліметтердің дұрыстығын растағаннан және банк акционерлерінің жылдық жиналысы қаржылық есептілікті бекіткеннен кейін уәкілетті органмен келісім бойынша Ұлттық Банк белгілеген тәртіппен және мерзімдерде халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін жылдық шоғырландырылған бухгалтерлік балансты, пайдасы мен зияндары туралы есепті, ақша қаражатының қозғалысы туралы есепті, капиталдағы өзгерістер туралы есепті және түсіндірме жазбаны, ал еншілес ұйымы (ұйымдары) болмаған жағдайда жылдық шоғырландырылмаған бухгалтерлік балансты, пайдасы мен зияндары туралы есепті, ақша қаражатының қозғалысы туралы есепті, капиталдағы өзгерістер туралы есепті және түсіндірме жазбаны қоса алғанда, жылдық қаржылық есептілікті, сондай-ақ аудиторлық есепті жариялайды.";
екінші бөлікте:
"келетін" деген сөзден кейін "бухгалтерлік" деген сөзбен толықтырылсын;
"белгілеген мерзімдерде" деген сөздер "белгілеген тәртіппен және мерзімдерде" деген сөздермен ауыстырылсын.

"1. Банк, лишенный лицензии на проведение всех банковских операций, не вправе осуществлять банковскую или иную деятельность. С даты лишения банка лицензии на проведение всех банковских операций прекращаются все операции по банковским счетам клиентов и самого банка, за исключением случаев, связанных с расходами, предусмотренными нормативными правовыми актами уполномоченного органа, и зачислением поступающих в банк денег. Не допускается взыскание денег с банковских счетов банка, лишенного лицензии на проведение всех банковских операций, по требованиям кредиторов и иных лиц к банку.";
6) в статье 50:
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Не является раскрытием банковской тайны:
1) обязательное уведомление банками налоговых органов об открытии банковских счетов юридическому лицу или физическому лицу, осуществляющему предпринимательскую деятельность без образования юридического лица;
2) представление сведений об остатках денег на банковских счетах физических лиц ликвидационной комиссией банка, ликвидируемого в принудительном порядке, организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, и банкам-агентам для осуществления мероприятий, связанных с возвратом денег вкладчикам; аудиторской организации на основании письменного согласия владельца счета.";
подпункт д-1) пункта 6 дополнить словами ", либо его копии, заверенной печатью территориального отдела органа исполнительного производства";
пункт 7-1 изложить в следующей редакции:
"7-1. Справки о движении денег по банковским счетам клиента, предусмотренные пунктами 6 и 7 настоящей статьи, представляются в форме выписки о движении денег по банковским счетам клиента. Сведения, которые должна содержать выписка о движении денег по банковским счетам клиента, определяются нормативным правовым актом Национального Банка.";
7) в статье 55:
часть первую изложить в следующей редакции:
"Банки публикуют годовую финансовую отчетность, включая консолидированные годовые бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале и пояснительную записку, а в случае отсутствия дочерней(-их) организации(-й), неконсолидированные годовые бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале и пояснительную записку, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности, а также аудиторский отчет, в порядке и сроки, установленные Национальным Банком по согласованию с уполномоченным органом, после подтверждения аудиторской организацией, соответствующей требованиям пункта 4 статьи 19 настоящего Закона, достоверности представленных в них сведений и утверждения финансовой отчетности годовым собранием акционеров банка.";
в части второй:
после слова "публикуют" дополнить словом "бухгалтерский";
слова "в сроки, установленные" заменить словами "в порядке и сроки, установленные".

7. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 1, 1-құжат; N 23-24, 198-құжат; ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат; N 21-22, 160-құжат; ж., N 11-12, 66-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар, 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; N 11, 39-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 69-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 4, 98, 150-құжаттар; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 24, 178-құжат):
41-баптың 2-тармағының 8) тармақшасындағы "белгілеген тәртіппен қаржылық есептілікті" деген сөздер "белгілеген тізбе бойынша, тәртіппен және мерзімдерде шоғырландырылған қаржылық есептілікті, ал еншілес ұйымы (ұйымдары) болмаған жағдайда шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті, аудиторлық есепті" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 206-құжат; 1998 ж., N 22, 307-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 15-16, 236-құжат; N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 10, 48-құжат; N 12, 86-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 11, 55-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
15-баптың 2-тармағындағы "есеп айырысу шоты болуына және өзге де шоттар ашуға" деген сөздер "ағымдағы шоттар ашуға" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. "Ақша төлемі мен аударымы туралы" 1998 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 11-12, 177-құжат; N 24, 445-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2003 ж., N 4, 25-құжат; N 10, 49, 51-құжаттар; N 15, 138-құжат; 2004 ж., N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 14, 55-құжат; 2006 ж., N 11, 55-құжат):
1) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) ақша аударымы - алушы банктердің төлемді жүзеге асыруға немесе өзге мақсаттарға байланысты жөнелтушілердің ақша беру туралы нұсқауларын жүйелі орындауы;
2) ақша аударымының бастамашысы (бұдан әрі - бастамашы) - ақша аудару туралы нұсқауды орындауды алғаш ұсынған адам;
3) ақша жөнелтуші - ақша төлемі және (немесе) аударымы соның есебінен жүзеге асырылатын адам;
4) ақша төлеміне және (немесе) аударымына қатысушылар - ақша төлемі және (немесе) аударымы жөнінде құқықтары және (немесе) міндеттері бар жеке және заңды тұлғалар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері;

7. В  Закон  Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19; N 11, ст. 39; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 8, ст. 45; N 12, ст. 69; N 23, ст. 141; 2007 г., N 2, ст. 18; N 4, ст. 98, 150; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 24, ст. 178):
в подпункте 8) пункта 2 статьи 41 слова "финансовую отчетность в порядке, установленном" заменить словами "консолидированную финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней(-их) организации(-й), неконсолидированную финансовую отчетность, аудиторский отчет по перечню, и порядке и сроки, установленные".
8. В  Закон  Республики Казахстан от 14 июля 1997 г. "О нотариате" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 206; 1998 г., N 22, ст. 307; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 15-16, ст. 236; N 24, ст. 338; 2003 г., N 10, ст. 48; N 12, ст. 86; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 11, ст. 55; 2007 г., N 2, ст. 18):
в пункте 2 статьи 15 слова "иметь расчетный счет и открывать иные счета" заменить словами "открывать текущие счета".
9. В  Закон  Республики Казахстан от 29 июня 1998 г. "О платежах и переводах денег" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 11-12, ст. 177; N 24, ст. 445; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2003 г., N 4, ст. 25; N 10, ст. 49, 51; N 15, ст. 138; 2004 г., N 23, ст. 140; 2005 г., N 14, ст. 55; 2006 г., N 11, ст. 55):
1) статью 3 изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Основные понятия
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) перевод денег - последовательное исполнение банками-получателями указаний отправителей о передаче денег, связанных с осуществлением платежа или иными целями;
2) инициатор перевода денег (далее - инициатор) - лицо, первым предъявившее для исполнения указание о переводе денег;
3) отправитель денег - лицо, за счет которого осуществляется платеж и (или) перевод денег;
4) участники платежа и (или) перевода денег - физические и юридические лица, филиалы и представительства юридических лиц, имеющие права и (или) обязанности по платежу и (или) переводу денег;

5) алушы банк - ақша аудару не ақша төлеу туралы нұсқау жіберілетін банк;
6) банк шотын тікелей дебеттеу - төлемді жүзеге асыру тәсілі, бұл орайда ақша жөнелтушіден ақша алу және ақша жөнелтушінің ақшаны алу туралы белгілі бір уақыт кезеңі ішінде және (немесе) белгілі бір ақша сомасының шегінде қолданылатын алдын ала рұқсатының негізінде ол бенефициардың пайдасына жүргізіледі;
7) бенефициар - ақша аударған кезде, сондай-ақ ақша аудармай-ақ қолма-қол ақшасыз төлем жасаған кезде ақша алушы ретінде тапсырмада не талапта көрсетілген адам;
8) бенефициар банкі - жөнелтушімен жасалған шарттың талаптарына және (немесе) жөнелтушінің нұсқауына сәйкес бенефициардың пайдасына түсетін ақшаны қабылдауға және (немесе) нұсқауда не жөнелтушімен жасалған шартта көзделген өзге де іс-қимылдарды орындауға тиісті банк;
9) делдал банк - ақша жөнелтушінің банкі және бенефициар банкі болып табылмайтын ақша аударымына қатысушы кез келген банк;
10) жөнелтуші - ақша төлеміне және (немесе) аударымына байланысты нұсқауды жөнелтетін адам, сонымен бірге ол ақша жөнелтуші, бастамашы немесе бенефициар болуы мүмкін;
11) инкассалық өкім - ақша жөнелтушінің банк шотынан оның келісімінсіз ақшаны алу үшін пайдаланылатын төлемді жүзеге асыру тәсілі;
12) клиринг - клирингтік ұйым жүзеге асыратын, клирингке қатысушылардың қарсы талаптарын жинау, салыстыру, сұрыптау мен есепке алу және кейін олардың таза айқындамаларын (сальдо) анықтау процесі, сондай-ақ банктің өз клиенттері арасындағы қарсы талаптар бойынша көрсетілген іс-қимылдарды орындауы;
13) микропроцессорлық төлем карточкасы - тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) қолма-қол ақшасыз ақы төлеу, қолма-қол ақша алу, валюта айырбастауды және төлем карточкасының эмитенті айқындаған және оның шарттарымен жүргізілетін басқа да операцияларды жүзеге асыру үшін пайдаланылатын, сондай-ақ карточканы ұстаушыға қажетті ақпараты бар интегралдық микросхемалы төлем карточкасы;
14) нұсқау - жөнелтушінің алушы банкке шарт немесе заң бойынша ақша аудару не төлеу туралы берілетін бұйрығы. Нұсқаулар тапсырма нысанында не талап нысанында жасалады;
15) операциялық күн - банк ақша аудару туралы нұсқауларды және клиенттерден түскен осындай нұсқауларды тоқтата түру не кері қайтару туралы өкімдерді қабылдауды жүзеге асыратын және олардың пайдасына ақша аударуды жүзеге асыруға байланысты хабарларды жіберетін уақыт кезеңі;
16) өндіріп алушы - шартқа немесе заңға орай алушы банк ақша жөнелтушінің келісімінсіз-ақ орындауға тиіс ақша өндіріп алу туралы талап қоюшы тұлға;

5) банк-получатель - банк, которому адресуется указание о переводе денег либо выплате денег;
6) прямое дебетование банковского счета - способ осуществления платежа, при котором производится изъятие денег у отправителя денег и передача их в пользу бенефициара на основании предварительного разрешения отправителя денег об указанном изъятии, действующего в течение определенного периода времени и (или) в пределах определенной суммы денег;
7) бенефициар - лицо, указанное в поручении либо требовании в качестве получателя денег при совершении перевода денег, а также при безналичных платежах, осуществляемых без перевода денег;
8) банк бенефициара - банк, которому согласно условиям договора с отправителем и (или) указанию отправителя надлежит принять деньги, поступающие в пользу бенефициара и (или) выполнить иные действия, предусмотренные указанием, либо договором с отправителем;
9) банк-посредник - любой банк-участник перевода денег, не являющийся банком отправителя денег и банком бенефициара;
10) отправитель - лицо, отправляющее указание, связанное с платежом и (или) переводом денег, которое может быть, в том числе отправителем денег, инициатором или бенефициаром;
11) инкассовое распоряжение - способ осуществления платежа, используемый для изъятия денег с банковского счета отправителя денег без его согласия;
12) клиринг - осуществляемый клиринговой организацией процесс сбора, сверки, сортировки и зачета встречных требований участников клиринга и последующего определения их чистых позиций (сальдо), а также выполнение банком указанных действий по встречным требованиям между его клиентами;
13) микропроцессорная платежная карточка - платежная карточка с интегральной микросхемой, которая используется для безналичной оплаты товаров (работ, услуг), получения наличных денег, осуществления обмена валют и других операций, определенных эмитентом платежной карточки и на его условиях, а также содержит необходимую для держателя карточки информацию;
14) указание - приказ отправителя банку-получателю о переводе либо выплате денег, предъявляемый в силу договора или закона. Указания составляются в форме поручения либо в форме требования;
15) операционный день - период времени, в течение которого банком осуществляется прием указаний о переводе денег и распоряжений о приостановлении либо отзыве таких указаний от клиентов и передача им сообщений, связанных с осуществлением переводов денег в их пользу;
16) взыскатель - лицо, предъявляющее в силу договора или закона требование о взыскании денег, подлежащее исполнению банком-получателем без согласия отправителя денег;

17) төлем - ақша міндеттемесін ақша аудару не ішінде ақша міндеттемесі не ақша төлеу туралы бұйрығы бар төлем құжатын беру арқылы қолма-қол ақшаны пайдалана отырып не оны пайдаланбай орындау;
18) төлем карточкаларының ұлттық банкаралық жүйесі - төлем карточкалары бойынша банкаралық операцияларға қызмет көрсету жүйесі, оны басқаруды жүйеге қатысушы банктер арнайы құрған, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған жалпыұлттық міндеттерді іске асыру үшін микропроцессорлық карточкалар технологияларын қолдана отырып, электрондық тәсілмен қажетті ақпаратты сақтауды, өңдеуді және беруді қамтамасыз етуге қабілетті ұйым жүзеге асырады;
19) төлем карточкасы - электронды терминалдар немесе өзге құрылғылар арқылы ақшаға қол жеткізу құралы, онда мұндай карточканы ұстаушыға төлемдерді жүзеге асыруға, қолма-қол ақша алуға, валюта айырбастауға және төлем карточкасының эмитенті белгілеген әрі соның шарттары бойынша басқа операцияларды жүргізуге мүмкіндік беретін ақпарат болады;
20) төлем тапсырмасы - нұсқауда белгіленген ақша сомасын бенефициардың пайдасына аудару туралы нұсқауды жөнелтушінің алушы банкке ұсынуын көздейтін ақша төлемі мен (немесе) аударымын жүзеге асыру тәсілі;
21) төлемдік талап-тапсырма - төлемді жүзеге асыру тәсілі, бұл ретте ақша жөнелтушінің банкіне ақша жөнелтушіге аталған талапты растайтын құжаттар негізінде және олар қоса беріле отырып, мұндай талапта көрсетілген ақша сомасын төлеу туралы жөнелтушінің талабы қойылады;
22) төлем құжаты - ақша төлемі мен аударымын жасауға негіз болатын немесе көмектесетін құжат;
23) чек - чек беруші мен алушы банк арасындағы шартқа негізделген, ішінде чек берушінің алушы банкке осы бұйрықта көрсетілген ақша сомасын чек ұстаушыға төлеуі туралы жазбаша бұйрығы бар төлем құжаты;
24) чек беруші - чек жазып берген адам;
25) чек ұстаушы - пайдасына чек жазылған адам, соның ішінде, егер чек беруші чекті өз атына жазса, чек беруші.";
2) 6-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінің екінші сөйлемі алып тасталсын;
2-тармақтағы ", жинақ шоттары және карт-шоттар" деген сөздер "және жинақ шоттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-1-тармақта:
бірінші бөліктің мемлекеттік тілдегі мәтініндегі "ағымдағы шоттың" деген сөздер "банк шотының" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік алып тасталсын;
3) 13-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ақша жөнелтушінің банкі төлемдік талап-тапсырманы осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, ақша жөнелтушінің акцепті болғанда ғана орындауы тиіс.
Банктер ақша жөнелтушінің акцептін талап етпейтін төлемдік талап-тапсырманы жасалынған банктік заем шартына, кредиттік желі ашу туралы келісімге және заем операциясын не кепілдік беру фактісін растайтын өзге құжатқа сәйкес заемшының банк заемы бойынша мерзімі өткен берешегі болған жағдайда берешекті заемшыдан, гаранттан өндіріп алу үшін қолданады және ақша жөнелтушінің өзінің банк шотынан акцептсіз ақша алуға келісімі бар құжаттармен қоса ақша жөнелтушінің банкіне ұсынады.
Ақша жөнелтушінің акцептін талап етпейтін талап-тапсырма негізінде ақшаны алу негізділігіне өндіріп алушы жауап береді.
Төлемдік талап-тапсырмаларды ұсыну, сондай-ақ ақшаны алудың негізділігін растайтын құжаттардың түпнұсқаларын не көшірмелерін қоса беру қажеттігі туралы талап ету тәртібі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.".

17) платеж - исполнение денежного обязательства с использованием наличных денег либо без их использования путем перевода денег, либо выдачи ила южного документа, содержащего денежное обязательство, либо приказ о выплате денег;
18) национальная межбанковская система платежных карточек - система обслуживания межбанковских операций по платежным карточкам, управление которой осуществляет организация, специально созданная банками-участниками системы, способная также обеспечить хранение, обработку и передачу необходимой информации электронным способом с применением технологий микропроцессорных карточек для реализации общенациональных задач, определяемых законодательными актами Республики Казахстан;
19) платежная карточка - средство доступа к деньгам через электронные терминалы или иные устройства, которое содержит информацию, позволяющую держателю такой карточки осуществлять платежи, получать наличные деньги, производить обмен валют и другие операции, определенные эмитентом платежной карточки и на его условиях;
20) платежное поручение - способ осуществления платежа и (или) переводе денег, предусматривающий предъявление отправителем указания банку-получателю о переводе определенной в данном указании суммы денег в пользу бенефициара;
21) платежное требование-поручение - способ осуществления платежа, при котором в банк отправителя денег предъявляется требование отправителя к отправителю денег о выплате денег в сумме, указанной в таком требовании, на основании и с приложением документов, подтверждающих указанное требование;
22) платежный документ - документ, на основании или с помощью которого производятся платежи и переводы денег;
23) чек - платежный документ, содержащий письменный приказ чекодателя банку-получателю, основанный на договоре между ними, об уплате указанной в таком приказе суммы денег чекодержателю;
24) чекодатель - лицо, выписавшее чек;
25) чекодержатель - лицо, в пользу которого был выписан чек, в том числе чекодатель, если чек был выписан им на себя.";
2) в статье 6:
предложение второе части второй пункта 1 исключить;
в пункте 2 слова ", сберегательные счета и карт-счета" заменить словами "и сберегательные счета";
в пункте 2-1:
в части первой слово "текущего" заменить словом "банковского";
часть третью исключить;
3) пункт 1 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"1. Платежное требование-поручение подлежит исполнению банком отправителя денег только при наличии акцепта отправителя денег за исключением случаев, предусмотренных частью второй настоящего пункта.
Платежное требование-поручение, не требующее акцепта отправителя денег, применяется банками для взыскания задолженности с заемщика, гаранта в случае наличия просроченной задолженности заемщика по банковскому займу в соответствии с заключенным договором банковского займа, соглашением об открытии кредитной линии и иным документом, подтверждающим факт заемной операции либо выдачи гарантии, и предъявляется в банк отправителя денег с приложением к нему документов, содержащих согласие отправителя денег на безакцептное изъятие денег с его банковского счета.
Ответственность за обоснованность изъятия денег на основании требования-поручения, не требующего акцепта отправителя денег, несет взыскатель.
Порядок предъявления платежных требований-поручений, а также требования о необходимости приложения к ним оригиналов либо копий документов, подтверждающих обоснованность изъятия денег, устанавливаются нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.".

10. "Отбасы үлгісіндегі балалар ауылы және жасөспірімдер үйлері туралы" 2000 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., N 21, 385-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2007 ж., N 20, 152-құжат):
1) 10-баптың 2-тармағындағы "жеке шотқа" деген сөздер "банк шотына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 20-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "жеке шотына" деген сөздер "банк шотына" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., N 22, 406-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 12, 85-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж,N 11-12, 66-құжат; 2005 ж, N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж, N 3, 22-құжат; N 4, 25-құжат; N 8, 45-құжат; N 13, 85-құжат; N 16, 99-құжат; 2007 ж, N 2, 18-құжат; N 4, 28, 33-құжаттар; N 8, 52-құжат; N 18, 145-құжат):
1) 16-бапта:
3-тармақта:
"туралы" деген сөзден кейін "бухгалтерлік" деген сөзбен толықтырылсын;
"кірістері мен шығыстары" деген сөздер "пайдасы мен зияндары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 27-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "кірістер мен шығыстар" деген сөздер "пайдасы мен зияндары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 37-баптың 3-тармағының 3) тармақшасындағы "кірістер, шығыстар" деген сөздер "пайдасы, зияндары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 76-баптағы "белгілеген тізбе, нысан бойынша және мерзімдерде жылдық қаржылық есептілікті" деген сөздер "белгілеген тізбе бойынша, тәртіппен және мерзімдерде жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті, еншілес ұйымы (ұйымдары) болмаған жағдайда жылдық шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті және аудиторлық есепті" деген сөздермен ауыстырылсын.
12. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж, N 17, 154-құжат; 2004 ж, N 23, 142-құжат; 2005 ж, N 7-8, 19-құжат; 2006 ж, N 3, 22-құжат; 2007 ж, N 9, 67-құжат; N 20, 152-құжат):
1) 29-баптың 2-тармағындағы "жеке шотына" деген сөздер "банк шотына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 50-баптың 3-тармағындағы "жеке шотына" деген сөздер "банк шотына" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж, N 10, 55-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж, N 23, 140-құжат; 2005 ж, N 14, 58-құжат; 2006 ж, N 10, 52-құжат; N 16, 99-құжат; 2007 ж, N 4, 28, 33-құжаттар; N 9, 67-құжат; N 20, 153-құжат):
76-баптың 4-тармағының бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоғам Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда шоғырландырылған немесе еншілес ұйымы (-дары) болмаған жағдайда шоғырландырылмаған жылдық бухгалтерлік балансын, капиталдағы өзгерістер туралы есебін, ақша қаражатының қозғалысы туралы есебін, пайдасы мен зияндары туралы есебін, түсіндірме жазбаны, сондай-ақ аудиторлық есебін уәкілетті органмен келісім бойынша, уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген мерзімдерде бұқаралық ақпарат құралдарында жыл сайын жариялауға міндетті.".

10. В  Закон  Республики Казахстан от 13 декабря 2000 г. "О детских деревнях семейного типа и домах юношества" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 21, ст. 385; 2004 г., N 23, ст. 142; 2007 г., N 20, ст. 152):
1) в пункте 2 статьи 10 слова "лицевые счета" заменить словами "банковские счета";
2) в части первой пункта 2 статьи 20 слова "лицевой счет" заменить словами "банковский счет".
11. В  Закон  Республики Казахстан от 18 декабря 2000 г. "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 22, ст. 406; 2003 г., N 11, ст. 56; N 12, ст. 85; N 15, ст. 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; 2005 г., N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 25; N 8, ст. 45; N 13, ст. 85; N 16, ст. 99; 2007 г., N 2, ст. 18; N 4, ст. 28, 33; N 8, ст. 52; N 18, ст. 145):
1) в статье 16:
в пункте 3:
после слов "состоящую из" дополнить словом "бухгалтерского";
слова "доходах и расходах" заменить словами "прибылях и убытках";
2) в подпункте 4) пункта 1 статьи 27 слова "доходах и расходах" заменить словами "прибылях и убытках";
3) в подпункте 3) пункта 3 статьи 37 слова "доходах, расходах" заменить словами "прибылях, убытках";
4) в статье 76 слова "годовую финансовую отчетность по перечню, формам и в сроки, установленные" заменить словами "консолидированную годовую финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней(-их) организации(-и), неконсолидированную годовую финансовую отчетность и аудиторский отчет по перечню, в порядке и сроки, установленные".
12. В  Закон  Республики Казахстан от 8 августа 2002 г. "О правах ребенка и Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 17, ст. 154; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19; 2006 г., N 3, ст. 22; 2007 г., N 9, ст. 67; N 20, ст. 152):
1) в пункте 2 статьи 29 слова "лицевой счет" заменить словами "банковский счет";
2) в пункте 3 статьи 50 слова "лицевой счет" заменить словами "банковский счет".
13. В  Закон  Республики Казахстан от 13 мая 2003 г. "Об акционерных обществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 10, ст. 55; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 23, ст. 140; 2005 г., N 14, ст. 58; 2006 г., N 10, ст. 52; N 16, ст. 99; 2007 г., N 4, ст. 28, 33; N 9, ст. 67; N 20, ст. 153):
предложение первое пункта 4 статьи 76 изложить в следующей редакции:
"Общество обязано ежегодно публиковать в средствах массовой информации консолидированные или, в случае отсутствия дочерней(-их) организации(-й), неконсолидированные годовые бухгалтерский баланс, отчет об изменениях в капитале, отчет о движении денежных средств, отчет о прибылях и убытках, пояснительную записку, а также аудиторский отчет в сроки, установленные уполномоченным органом, или сроки, установленные Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом, в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.".

14. "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж,N 14, 104-құжат; 2006 ж,N 3, 22-құжат;N 4, 25-құжат; 2007 ж,N 8, 52-құжат):
8-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандырушы өзінің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі шоғырландырылған қаржылық есептілігін, ал еншілес ұйымы (-дары) болмаған жағдайда шоғырландырылмаған қаржылық есептілігін және аудиторлық есебін уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген тізбе бойынша, тәртіппен және мерзімдерде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын кемінде екі мерзімді баспа басылымында жыл сайын жариялауға міндетті.".
15. "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж,N 14, 102-құжат; 2006 ж,N 3, 22-құжат;N 4, 25-құжат; 2007 ж,N 8, 52-құжат):
8-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандырушы өзінің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі шоғырландырылған қаржылық есептілігін, ал еншілес ұйымы (-дары) болмаған жағдайда шоғырландырылмаған қаржылық есептілігін және аудиторлық есебін уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген тізбе бойынша, тәртіппен және мерзімдерде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таратылатын кемінде екі мерзімді баспа басылымында жыл сайын жариялауға міндетті.".
16. "Туроператордың және турагенттің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 31 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 24, 179-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; 2007 ж., N 8, 52-құжат):
7-1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Туроператордың және турагенттің жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандырушы өзінің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі шоғырландырылған қаржылық есептілігін, ал еншілес ұйымы(-дары) болмаған жағдайда шоғырландырылмаған қаржылық есептілігін және аудиторлық есебін уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген тізбе бойынша, тәртіппен және мерзімдерде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таратылатын кемінде екі мерзімді баспа басылымында жыл сайын жариялауға міндетті.".

14. В  Закон  Республики Казахстан от 1 июля 2003 г. "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 14, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 25; 2007 г., N 8, ст. 52):
пункт 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"2. Страховщик, осуществляющий обязательное страхование ответственности владельцев транспортных средств, обязан ежегодно публиковать свою консолидированную финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней(-их) организации(-й), неконсолидированную финансовую отчетность и аудиторский отчет на государственном и русском языках не менее чем в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, по перечню, в порядке и сроки, установленные Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.".
15. В  Закон  Республики Казахстан от 1 июля 2003 г. "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 14, ст. 102; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 25; 2007 г., N 8, ст. 52):
пункт 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"2. Страховщик, осуществляющий обязательное страхование ответственности перевозчика, обязан ежегодно публиковать свою консолидированную финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней(-их) организации(-й), неконсолидированную финансовую отчетность и аудиторский отчет на государственном и русском языках не менее чем в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, по перечню, в порядке и сроки, установленные Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.".
16. В  Закон  Республики Казахстан от 31 декабря 2003 г. "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности туроператора и турагента" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 24, ст. 179; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; 2007 г., N 8, ст. 52):
пункт 2 статьи 7-1 изложить в следующей редакции:
"2. Страховщик, осуществляющий обязательное страхование ответственности туроператора и турагента, обязан ежегодно публиковать свою консолидированную финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней(-их) организации(-й), неконсолидированную финансовую отчетность и аудиторский отчет на государственном и русском языках не менее чем в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, по перечню, в порядке и сроки, установленные Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.".

17. "Лицензиялау туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 2, 10-құжат; N 20, 152-құжат):
1) 32-бапта:
1) тармақшада:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1) банк операциялары:";
бесінші абзацтың мемлекеттік тілдегі мәтінінде "жеке және заңды тұлғалардың металл шоттарын ашу және жүргізу" деген сөздер "банктердің жеке және заңды тұлғалардың металл шоттарын ашуы және жүргізуі" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы және жетінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"кассалық операциялар: банктер мен ұлттық почта операторының қолма-қол ақшаны ұсақтауды, айырбастауды, қайта есептеуді, сұрыптауды, орауды және сақтауды қоса алғанда, оны қабылдауы және беруі;
аударым операциялары: жеке және заңды тұлғалардың ақша төлемі мен аударымы бойынша тапсырмаларын орындау. Аударым операциясын жүзеге асыруға лицензия банктерге және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабының 6-1-тармағында көрсетілген заңды тұлғаларға беріледі;";
тоғызыншы абзацтағы "жалғыз акционері (қатысушысы) мемлекет болып табылатын" деген сөздер "акцияларының бақылау пакеті мемлекетке немесе ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы компанияға тиесілі" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшаның он үшінші абзацындағы "оныншы және он бірінші абзацтарында" деген сөздер "оныншы абзацтан бастап он екінші абзац аралығында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 47-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бір немесе одан көп банк операциялары, сақтандыру қызметіндегі класс қызметтің лицензияланатын түрінен алып тасталған жағдайда, лицензиат отыз күнтізбелік күн ішінде лицензияны қоса бере отырып, лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш беруге міндетті.";
3) 48-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) лицензиатты қаржы саласындағы қызметті және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметті жүзеге асыру кезінде лицензиялауға жататын субъектілер қатарынан алып тастау.".
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап отыз күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

17. В  Закон  Республики Казахстан от 11 января 2007 г. "О лицензировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., N 2, ст. 10; N 20, ст. 152):
1) в статье 32:
в подпункте 1):
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1) банковские операции:";
абзац пятый после слова "ведение" дополнить словом "банками";
абзацы шестой и седьмой изложить в следующей редакции:
"кассовые операции: прием и выдача банками и национальным оператором почты наличных денег, включая их размен, обмен, пересчет, сортировку, упаковку и хранение;
переводные операции: выполнение поручений физических и юридических лиц по платежам и переводам денег. Лицензия на осуществление переводной операции выдается только банкам и юридическим лицам, указанным в пункте 6-1 статьи Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
в абзаце девятом слова "единственным акционером (участником) которого является государство" заменить словами "контрольный пакет акций которого принадлежит государству или национальному холдингу либо национальной управляющей компании";
в абзаце тринадцатом подпункта 4) слова "десятом и одиннадцатом" заменить словами "с десятого по двенадцатый";
2) пункт 2 статьи 47 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае исключения из лицензируемого вида деятельности одной или более банковских операций, класса в страховой деятельности, лицензиат обязан в течение тридцати календарных дней подать заявление о переоформлении лицензии с приложением лицензии.";
3) пункт 1 статьи 48 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) исключения лицензиата из числа субъектов, подлежащих лицензированию при осуществлении деятельности в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов.".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие по истечении тридцати и календарных дней со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан