Елде және әлемде болып жатқан экономикалық үдерістерге жедел мониторинг жүйесін енгізу жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 мамырдағы N 529 Қаулысы
Ықтимал келеңсіз үрдістерді анықтау және тәуекелдерді басқару бойынша экономикалық көрсеткіштерге жедел мониторинг жүйесін енгізу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Елде және әлемде болып жатқан экономикалық үдерістерге жедел мониторинг жүйесін енгізу жөніндегі іс-шаралар жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 31 мамырдағы
N 529 қаулысымен
бекітілген
Ескерту. Жоспарға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.11.04 N 1010 , 2010.12.29 N 1439 Қаулыларымен.
Елде және әлемде болып жатқан экономикалық үдерістерге
шұғыл мониторинг жүйесін енгізу жөніндегі іс-шаралар
жоспары
Р/с
N
Іс-шара Орындау
мерзімі
Аяқтау
нысаны
Жауапты
орындаушылар
1 2 3 4 5
1. Елде және әлемде болып жатқан экономикалық
үдерістердің шұғыл мониторинг жүйесінің техникалық
негізін құру
1.
Жедел мониторингтің
көрсеткіштері бойынша
ақпарат жинау нысан-
дарын әзірлеу және
келісу
2008 жылғы
мамыр
Нысандар
тізбесі
ЭБЖМ, Қаржымині,
ЭМРМ, АШМ, ҚҚА,
СА, ҰБ (келісім
бойынша),
"Самұрық-Қазына"
ұлттық әл-ауқат
қоры" АҚ
(келісім
бойынша)
2.
Дерекқорды жаңартуды
жүзеге асыру үшін
ЭБЖМ-нің АТЖ-сіне қол
жеткізуді қамтамасыз
ету
2008 жылғы
маусым
ЭБЖМ-нің
бұйрығы
ЭБЖМ, Қаржымині,
ЭМРМ, АШМ, ҚҚА,
СА, ҰБ (келісім
бойынша),
"Самұрық-Қазына"
ұлттық әл-ауқат
қоры" АҚ
(келісім
бойынша)
3.
Нысандар тізбесін және
ЭБЖМ-нің АТЖ-сіндегі
ақпаратты жаңарту
кестесін бекіту
2008 жылғы
шілде
Бірлескен
бұйрық
ЭБЖМ, Қаржымині,
ЭМРМ, АШМ, ҚҚА,
СА, ҰБ (келісім
бойынша),
"Самұрық-Қазына"
ұлттық әл-ауқат
қоры" АҚ
(келісім
бойынша)
2. Экономиканың осалдығы мен қауіп-қатерлерінің
индикаторлары мониторингі мен оларды модельдеудің
ақпараттық жүйесін әзірлеу және енгізу
4.
Қысқа мерзімді кезеңде
экономиканың осалдығы
мен ықтимал қауіп-
қатерлердің шешуші
индикаторларын бағалау
және болжамдау
әдістемесін әзірлеу
2008 жылғы
қыркүйек
Әдістеме-
лік
ұсынымдар
ЭБЖМ, "ЭЗИ" АҚ
(келісім
бойынша)
5.
Экономиканың осалдығы
мен қауіп-қатерлерінің
индикаторлары монито-
рингі мен оларды
модельдеу жүйесін
бағдарламалық қамта-
масыз етуді әзірлеу.
Экономиканың осалдығы
мен қауіп-қатерлерінің
индикаторларын көзбен
шолуды бағдарламалық
қамтамасыз етуді
әзірлеу
2008 жылғы
қазан
Бағдарла-
малық
өнім
"ЭЗИ" АҚ
(келісім
бойынша), ЭБЖМ
6.
Шұғыл мониторингтің
ақпараттық жүйесін
тестілеу және енгізу
2008 жылғы
қараша
Ақпарат-
тық
жүйені
тестілеу
және
енгізу
актілері
"ЭЗИ" АҚ
(келісім
бойынша), ЭБЖМ
6-1
Өңірлік бөліністе
шұғыл мониторинг
нәтижелерінің
электронды картасын
әзірлеу
2009 жылғы
наурыз
Электрон-
ды карта
ЭБЖМ, СА, "ЭЗИ"
АҚ (келісім
бойынша)
6-2
Салалар мен өңірлер
бөлінісінде
экономиканы
мемлекеттік реттеудің
шұғыл және жүйелі
шараларын қолдау үшін
ахуалдық талдаудың
ақпараттық-талдамалық
моделін әзірлеу
бөлігінде шұғыл
мониторинг жүйесін
жетілдіру
2009 жылғы
қараша
Ахуалдық
талдаудың
ақпарат-
тық-тал-
дамалық
моделі
ЭБЖМ, Қаржымині,
ЭМРМ, АШМ, СА,
ИСМ, ККМ, ҚНРА
(келісім
бойынша),
ҰБ (келісім
бойынша),
"Самұрық-
Қазына" ұлттық
әл-ауқат қоры"
АҚ келісім
бойынша), "ЭЗИ"
АҚ (келісім
бойынша)

Об утверждении Плана мероприятий по внедрению системы оперативного мониторинга за происходящими экономическими процессами в стране и мире
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2008 года N 529
В целях внедрения системы оперативного мониторинга экономических показателей по выявлению потенциальных негативных тенденций и управлению рисками Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по внедрению системы оперативного мониторинга за происходящими экономическими процессами в стране и мире.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 мая 2008 года N 529
Сноска. План с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 04.11.2008 N 1010 ; от 29.12.2010 № 1439.
План мероприятий по внедрению системы оперативного
мониторинга за происходящими экономическими процессами
в стране и мире
Nп/п
Мероприятие
Сроки
исполнения
Форма
завершения
Ответственные
исполнители
1
2
3
4
5
1. Создание технических основ системы оперативного мониторинга
за происходящими экономическими процессами в стране и мире
1.
Разработка и согласова-
ние форм сбора информа-
ции по показателям
оперативного мониторинга
Май
2008 года
Перечень
форм
МЭБП, МФ, МЭМР,
МСХ, АФН, АС,
НБ (по
согласованию),
АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (по согласованию)
2.
Обеспечение доступа к
ИАС МЭБП для осуществле-
ния обновления базы
данных
Июнь
2008 года
Приказ
МЭБП
МЭБП, МФ, МЭМР,
МСХ, АФН, АС,
НБ (по согласо-
ванию), АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (по согласованию)
3.
Утверждение перечня форм
и графика обновления
информации в ИАС МЭБП
Июль
2008 года
Совместный
приказ
МЭБП, МФ, МЭМР,
МСХ, АФН, АС,
НБ (по согласо-
ванию), АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (по согласованию)
2. Разработка и внедрение информационной системы мониторинга
и моделирования индикаторов уязвимости и рисков экономики
4.
Разработка методики
оценки и прогнозирования
ключевых индикаторов
уязвимости экономики и
возможных рисков в
краткосрочном периоде
Сентябрь
2008 года
Методичес-
кие реко-
мендации
МЭБП,
АО "ИЭИ" (по
согласованию)
5.
Разработка программного
обеспечения системы
мониторинга и моделиро-
вания индикаторов
уязвимости и рисков
экономики. Разработка
программного обеспечения
визуализации индикаторов
уязвимости и рисков
экономики
Октябрь
2008 года
Программный
продукт
АО "ИЭИ" (по
согласованию),
МЭБП
6.
Тестирование и внедрение
информационной системы
оперативного мониторинга
Ноябрь
2008 года
Акты
тестиро-
вания и
внедрения
информа-
ционной
системы
АО "ИЭИ" (по
согласованию),
МЭБП
6-1
Разработка электронной
карты результатов
оперативного монито-
ринга в региональном
разрезе
Март
2009
года
Электронная
карта
МЭБП, АС,
АО "ИЭИ"
(по согласованию)
6-2
Совершенствование
системы оперативного
мониторинга в части
разработки информа-
ционно-аналитической
модели ситуационного
анализа для поддержки
оперативных и системных
мер государственного
регулирования экономики
в разрезе отраслей и
регионов
Ноябрь
2009
года
Информаци-
онно-
аналитичес-
кая
модель
ситуацион-
ного
анализа
МЭБП, МФ, МЭМР,
МСХ, АС, МИТ, МТК, АФН (по
согласованию),
Национальный
Банк (по согла-
сованию),
АО "Фонд
национального
благосостояния
"Самрук-Казына"
(по согласо- ванию), АО
"ИЭИ" (по
согласованию)

3. Ағымдағы іс-шаралар
7.
Шұғыл мониторинг
жүйесін енгізудің
барысы туралы есепті
Үкіметке ұсыну
Тоқсан
сайын, 28
маусым, 28
қыркүйек,
28
желтоқсан
Үкіметке
есеп
ЭБЖМ, "ЭЗИ" АҚ
(келісім
бойынша)
8.
Ағымдағы экономикалық
жағдайға сәйкес ЭДСМ
АТЖ нысандары мен
көрсеткіштерін қайта
қарау
Жарты
жылдықтың
қорытынды-
лары
бойынша
жылына 2
рет
Нысандар
мен
көрсет-
кіштердің
тізбесі
ЭДСМ, Қаржымині,
МГМ, АШМ, ИЖТМ,
ККМ, ҚРА, СА,
АҚОҚРА, ҰБ
(келісім
бойынша), "ҰТО"
АҚ (келісім
бойынша),
"Самұрық-Қазына"
ұлттық әл-ауқат
қоры" АҚ
(келісім
бойынша), "ЭЗИ"
АҚ (келісім
бойынша)
9.
(алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.12.29 N 1439
Қаулысымен)
10.
(алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2008.11.04 N 1010
Қаулысымен)
11.
(алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.12.29 N 1439
Қаулысымен)
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭБЖМ          - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрлігі
ҰБ            - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
ИСМ           - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда
министрлігі
АШМ           - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қаржымині     - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ЭМРМ          - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық
ресурстар министрлігі
ККМ           - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация
министрлігі
ЭДСМ          - Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда
министрлігі
МГМ           - Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі
ИЖТМ          - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа
технологиялар министрлігі
СА            - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
ҚҚА           - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы
ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігі
АҚОҚРА        - Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік
қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі
АБА           - Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс
агенттігі
"ЭЗИ" АҚ      - "Экономикалық зерттеулер институты" акционерлік
қоғамы
"ҰТО" АҚ      - "Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ұлттық Банкі
жанындағы Ұлттық талдамалық орталық" акционерлік
қоғамы
"Қазына" АҚ   - "Қазына" орнықты даму қоры" акционерлік қоғамы
"Самұрық" АҚ  - "Самұрық" мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі
қазақстандық холдингі" акционерлік қоғамы
АТЖ           - ақпараттық-талдамалық жүйе

3. Текущие мероприятия
7.
Представление в
Правительство отчета о
ходе внедрения системы
оперативного мониторинга
Ежеквар-
тально
28 июня,
28
сентября,
28 декабря
Отчет в
Прави-
тельство
МЭБП,
АО "ИЭИ" (по
согласованию)
8.
Пересмотр форм и
показателей ИАС МЭРТ в
соответствии с текущей
экономической ситуацией
2 раза
в год
по итогам
полугодий
Перечень
форм и
показателей
МЭРТ, МФ, МНГ,
МСХ, МИНТ, МТК,
АФН, АС,
АРДРФЦА, НБ (по
согласованию),
АО "НАЦ" (по
согласованию),
АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (по согласованию),
АО "ИЭИ" (по
согласованию)
9.
Исключена постановлением Правительства РК от 29.12.2010 № 1439.
10.
(Исключена - постановлением Правительства РК от 04.11.2008 N 1010 ).
11.
Исключена постановлением Правительства РК от 29.12.2010 № 1439.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МЭБП        - Министерство экономики и бюджетного планирования
Республики Казахстан
НБ          - Национальный Банк Республики Казахстан
МИТ         - Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан
МСХ         - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МФ          - Министерство финансов Республики Казахстан
МЭМР        - Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
МТК         - Министерство транспорта и коммуникаций Республики
Казахстан
МЭРТ        - Министерство экономического развития и торговли
Республики Казахстан
МНГ         - Министерство нефти и газа Республики Казахстан
МИНТ        - Министерство индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
АС          - Агентство Республики Казахстан по статистике
АФН         - Агентство Республики Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и финансовых организаций
АРДРФЦА     - Агентство Республики Казахстан по регулированию
деятельности регионального финансового центра г. Алматы
АИС         - Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи
АО "ИЭИ"    - акционерное общество "Институт экономических
исследований"
АО "НАЦ"    - акционерное общество "Национальный аналитический центр
при Правительстве и Национальном Банке Республики
Казахстан"
АО "Қазына" - акционерное общество "Фонд устойчивого развития
"Қазына"
АО "Самрук" - акционерное общество "Казахстанский холдинг по
управлению государственными активами "Самрук"
ИАС         - информационно-аналитическая система