"Ыдыстарға құйылған ауыз судың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 9 маусымдағы N 551 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 қаңтардағы № 29 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 30.01.2017 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Ыдыстарға құйылған ауыз судың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 9 маусымдағы
N 551 қаулысымен
бекітілген
"Ыдыстарға құйылған ауыз судың қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар" техникалық регламенті
1. Қолданылу аясы
1. Осы "Ыдыстарға құйылған ауыз судың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті (бұдан әрі - Техникалық регламент) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне және "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңына сәйкес әзірленген және ыдыстарға құйылған ауыз судың қауіпсіздігіне және оның тіршілік циклындағы процестерге қойылатын талаптарды белгілейді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.01.21 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Техникалық регламенттің талаптары Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін және сатылатын ыдыстарға құйылған ауыз суға қолданылады, олар:
1) табиғи минералды сулар;
2) бұлақ сулары;
3) шығу орны белгіленген сулар;
4) асхана суы;
5) тазартылған сулар.
3. Осы Техникалық регламенттің талаптары Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын ауыз суға қолданылады, олар:
1) табиғи минералды сулар;
2) бұлақ сулары;
3) үшінші елдердің аумағындағы жерасты сулары орналасқан жерлерде өндірілген және ыдыстарға құйылған және техникалық реттеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық реттеу жүйесімен танылған сулар.
4. Осы Техникалық регламент қолданылатын өнімдердің түрі және олардың коды Кеден одағының Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасының тауарлар жіктемесінің 2201 позициясына сәйкес келеді.

Об утверждении Технического регламента "Требования к безопасности питьевой воды, расфасованной в емкости"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 июня 2008 года N 551. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2017 года № 29
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.01.2017 № 29 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Технический регламент "Требования к безопасности питьевой воды, расфасованной в емкости".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 июня 2008 года N 551
Технический регламент
"Требования к безопасности питьевой воды,
расфасованной в емкости"
1. Область применения
1. Настоящий технический регламент "Требования к безопасности питьевой воды, расфасованной в емкости" (далее - Технический регламент) разработан в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и Законом Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" и устанавливает требования к безопасности питьевой воды, расфасованной в емкости и процессам ее жизненного цикла.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 21.01.2011 № 25 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Требования Технического регламента распространяются на питьевые воды, расфасованные в емкости, производимые и реализуемые на территории Республики Казахстан:
1) природные минеральные воды;
2) родниковые воды;
3) воды установленного места происхождения;
4) столовые воды;
5) очищенные воды.
3. Требования настоящего Технического регламента распространяются на питьевые воды, импортируемые на территорию Республики Казахстан:
1) природные минеральные воды;
2) родниковые воды;
3) добытые на месторождениях подземных вод и расфасованные в емкости на территории третьих стран, и признанные государственной системой технического регулирования Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании.
4. Виды продукции, подпадающие под действие настоящего Технического регламента, и их коды соответствуют позиции 2201 классификации товаров единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Таможенного союза.

Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.01.21 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
5. Техникалық регламент мыналарға:
1) табиғи минералды емдік және емдік-асханалық ауыз суларға;
2) термалдық немесе гидроминералдық сумен емдеу орындарында емдік ретінде пайдаланылатын табиғи минералды суларға;
3) қуатты ақпараттық және/немесе өзге де физикалық әдістермен және технологиялармен өңделген және емдік қасиеттері бар суларға;
4) дистилденген суларға;
5) тағамдық қоспаларды, оның ішінде шырындарды, тұнбаларды, эссенцияларды, хош иістендіргіштерді, бояғыштарды, қантты, қантты алмастырғыштарды, тәттілендіргіштерді консерванттарды қолдана отырып дайындалған алкогольсіз сусындарға жататын суларға қолданылмайды.
6. Бастапқы су көзінен бастап соңғы тұтынушыға дейін тіршілік циклінің барлық кезеңінде, объектілердегі ауыз судың қауіпсіздігіне байланысты ықтимал қауіп-қатерлерді талдау жүргізіледі.
Өндіруші ауыз судың қауіпсіздігіне байланысты қауіп-қатерлерді талдау нәтижелерін, сыни бақылау нүктелерін, тексеру мен реттеу рәсімдерін кезең-кезеңімен қарайды, олардың мониторингін жүргізеді.
Өндіруші ыдыстарға құйылған ауыз судың қауіпсіздігіне байланысты қауіп-қатерлер туындауы мүмкін нүктелерді сәйкестендіреді және қауіп-қатерлі нүктелерді тексеру және реттеу рәсімдерін жүргізеді.
Судың микробиологиялық және химиялық ластануына байланысты қауіп-қатерлер қауіп-қатердің дәрежесін бағалауға мүмкіндік беретін әдістемеге негізделуі тиіс. Ыдыстарға құйылған ауыз суды талдауға пайдаланылатын әдістер сенімді және салыстырмалы нәтижені қамтамасыз етуі тиіс.
7. Ыдыстарға құйылған ауыз су қауіпсіздігінің қауіп-қатерлерін бағалау кезінде қолданыстағы ғылыми деректер, өңдеу және өндірудің (дайындаудың) тиісті әдістері, инспекторлау, іріктеп бақылау, зертханалық зерттеу әдістері, нақты аурулардың таралу дәрежесі туралы деректер пайдаланылуы және аурулардан таза аймақтар болуы тиіс.
8. Бұл деректер ыдыстарға құйылған қауіпсіз ауыз суды өндіру үшін микробиологиялық, химиялық және радиологиялық қауіпсіздікті азайту, жою немесе алдын алу үшін тиісті бақылау шараларын анықтау үшін негіз болады.
2. Терминдер мен анықтамалар
9. Осы Техникалық регламентте мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ауыз су - сапасы бойынша табиғи жай-күйдегі немесе дайындалғаннан кейін гигиеналық нормативтерге жауап беретін және адамның ауыз су және тұрмыстық мұқтаждығын қанағаттандыруға, сондай-ақ тамақ өнімдерін өндіруге арналған су;

Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 21.01.2011 № 25 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
5. Технический регламент не распространяется на следующие воды:
1) питьевые природные минеральные лечебные и лечебно-столовые;
2) природные минеральные, используемые в качестве лечебных в термальных или гидроминеральных водолечебницах;
3) обработанные энергоинформационными и/или иными физическими методами и технологиями, и обладающие терапевтическими свойствами;
4) дистиллированные;
5) относящиеся к безалкогольным напиткам, приготовленные с применением пищевых добавок, в том числе соков, настоев, эссенций, ароматизаторов, красителей, сахара, заменителей сахара, подсластителей, консервантов.
6. Анализ потенциальных рисков, связанных с безопасностью питьевой воды на объектах, проводится на всех этапах жизненного цикла, начиная от водоисточника и до конечного потребителя.
Производителем периодически рассматриваются результаты анализа рисков, связанные с безопасностью питьевой воды, критических контрольных точек, процедур проверки и регулирования, проводится их мониторинг.
Производителем идентифицируются точки, в которых могут возникнуть риски, связанные с безопасностью питьевой воды, расфасованной в емкости, и проводятся процедуры проверки и регулирования в критических точках.
Риски, связанные с микробиологическими и химическими загрязнениями воды должны основываться на методике, позволяющей оценить степень риска. Методы, используемые для анализа питьевой воды, расфасованной в емкости, должны обеспечивать надежные и сравнимые результаты.
7. При оценке риска безопасности питьевой воды, расфасованной в емкости, должны быть использованы имеющиеся научные данные, соответствующие методы обработки и производства (изготовления), методы инспектирования, выборочного контроля, лабораторных исследований, данные о степени распространенности конкретных заболеваний и наличии зон свободных от заболеваний.
8. Эти данные создают основу для определения соответствующих мер контроля, чтобы уменьшить, устранить или предотвратить микробиологическую, химическую и радиологическую опасность для производства безопасной питьевой воды, расфасованной в емкости.
2. Термины и определения
9. В настоящем Техническом регламенте используются следующие термины и определения:
1) вода питьевая - вода, по качеству в естественном состоянии или после подготовки, отвечающая гигиеническим нормативам и предназначенная для удовлетворения питьевых и бытовых потребностей человека, а также для производства пищевых продуктов;

2) табиғи минералды су - адам организміне физиологиялық пайдалы әсерін тигізетін бастапқы химиялық және микробиологиялық құрамымен тұтыну ыдысына құйған кезде сақталып, биологиялық және химиялық ластанудан сенімді қорғалған жерасты суларының шығу жерлерінен өндірілетін ауыз су;
3) бұлақ суы - күндізгі жағдайда жерасты суларының бір немесе бірнеше табиғи шығу жерлерінен өндірілетін су;
4) шығарылатын жері белгіленген су - судың бастапқы физикалық-химиялық сипаттамасын өзгертпейтін және ыдысқа құйылған түрде ауыз судың химиялық, радиациялық және микробиологиялық қауіпсіздігі төмендемейтін ыдысқа құяр алдында суды дайындаудан өткен орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйесінен алынған суды қоспағанда, жерасты немесе жерүсті ауыз суымен жабдықтау көздерінен алынған су;
5) асханалық су - халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік орган тамақ өнімдерінде пайдалану үшін рұқсат еткен, биологиялық белсенді макро- және микроэлементтер немесе минералдық тұздар қосылған, жерасты немесе жерүсті ауыз суымен жабдықтау көзінен алынған су;
6) тазартылған су - ауыз сумен жабдықтаудың жерасты немесе жерүсті көзінен алынған, оның ішінде орталықтандырылған және орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жүйелерінен алынған, бастапқы судың өзгертілген санитарлық-химиялық сипаттамасы бар және ыдыстарға құяр алдында суды дайындаудан өткізілген су;
7) жерасты суы - жер қойнауындағы су;
8) жерүсті суы - жерүсті суының объектілері: өзендер, көлдер, суқоймалары, теңіздер, мұздықтар суы;
9) ыдыстарға құйылған ауыз су - құрамы, формасы мен сыйымдылығы әртүрлі тұмшаланып жабылған тұтыну орамына (ыдысына) құйылған, бұдан әрі өңдеусіз тікелей пайдалану үшін қауіпсіз ауыз су;
10) ауыз сумен жабдықтау көзі - белгіленген гигиеналық нормативтерге жауап беретін және ауыз сумен жабдықтау жүйесіне су алу үшін пайдаланылуы мүмкін жерасты немесе жерүсті су объектісі;
11) жерасты сулары шығатын жер - оларды пайдалану қоры "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының талаптарына сәйкес бағаланған жерасты суларынан тұратын жер қойнауының бөлігі; Z100291 қараңыз
12) жерасты суларының пайдаланылатын қоры - берілген режимде және пайдалану шарттарымен, сондай-ақ табиғатты қорғау шектеулерін есепке ала отырып, суды тұтынудың есептік мерзімі ішінде нысаналы пайдалану талаптарын қанағаттандыратын су сапасымен ауыз сумен жабдықтау жүйесіндегі техникалық негізделген су алу құрылыстарының көмегімен жер қойнауында алынуы мүмкін жерасты суының мөлшері;

2) вода природная минеральная - питьевая вода, добытая на месторождении подземных вод, надежно защищенном от биологического и химического загрязнения с сохраненным при розливе в потребительскую тару ее исходным химическим и микробиологическим составом, оказывающая физиологически полезное воздействие на организм человека;
3) вода родниковая - вода, добытая из одного или нескольких естественных выходов подземной воды на дневную поверхность;
4) вода установленного места происхождения - вода из подземного или поверхностного источника питьевого водоснабжения, за исключением воды из централизованной системы водоснабжения, прошедшая водоподготовку перед розливом в емкости, которая не изменяет физико-химических характеристик исходной воды и не ухудшает химическую, радиационную и микробиологическую безопасность питьевой воды в расфасованном виде;
5) вода столовая - вода из подземного или поверхностного источника питьевого водоснабжения с добавлением биологически активных макро- и микроэлементов или минеральных солей, разрешенных для использования в пищевых продуктах государственным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
6) вода очищенная - вода из подземного или поверхностного источника питьевого водоснабжения, в том числе из централизованной и нецентрализованной систем водоснабжения, прошедшая водоподготовку перед розливом в емкости и с измененными санитарно-химическими характеристиками исходной воды;
7) вода подземная - вода, содержащаяся в недрах;
8) вода поверхностная - вода из поверхностных водных объектов: рек, озер, водохранилищ, морей, ледников;
9) питьевая вода, расфасованная в емкости - питьевая вода, разлитая в герметически закрытую потребительскую упаковку (тару) различного состава, формы и вместимости, безопасная для прямого употребления без дальнейшей обработки;
10) источник питьевого водоснабжения - подземный или поверхностный водный объект, который содержит воду, отвечающую установленным гигиеническим нормативам, и может быть использован для забора воды в системе питьевого водоснабжения;
11) месторождение подземных вод - часть недр, содержащая подземные воды, эксплуатационные запасы которых оценены в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании"; см.Z100291
12) эксплуатационные запасы подземных вод - количество подземных вод, которое может быть получено на месторождении с помощью технически обоснованных водозаборных сооружений в системе питьевого водоснабжения при заданном режиме и условиях эксплуатации, а также при качестве воды, удовлетворяющем требованиям целевого использования в течение расчетного срока водопотребления с учетом природоохранных ограничений;

13) орталықтандырылған ауыз сумен жабдықтау жүйесі - су алуға, дайындауға, сақтауға, ауыз суды тұтыну орындарына беруге арналған және жалпы пайдалану үшін ашық құрылғылар, құрылыстар мен құбырлар кешені;
14) орталықтандырылмаған ауыз сумен жабдықтау жүйесі - ауыз суды оның жұмсалатын жеріне бермей-ақ, ауыз суды алуға арналған, жалпы пайдалануға ашық немесе жеке пайдалануда тұрған құрылғылар мен құрылыстар;
15) физиологиялық толыққанды су - оның ионды-тұзды құрамына, физикалық-химиялық қасиеттеріне, оның құрамындағы биологиялық белсенді және өзіндік ерекше микроэлементтердің болуына, сондай-ақ ауыз сумен жабдықтау көзі суының бастапқы микробиологиялық құрамына байланысты адам организміне физиологиялық қолайлы әсер ететін ауыз су;
16) ыдыстарға құйылған ауыз суды тану рәсімі - ыдыстарға құйылған ауыз судың сапасы мен қауіпсіздігі сәйкестігін, сондай-ақ оларды өндірудің осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін бағалау бойынша Қазақстан Республикасының құзырлы органы жүргізетін рәсім;
17) автохтонды бактериялар - осы ауыз сумен жабдықтау көзіне тән жерасты суында ылғи болатын, табиғи қалпына келтірілетін, оның ішінде бактериялардың ерекше физиологиялық топтарының жиынтығы;
18) ауыз судың физиологиялық толыққандылығын медициналық-биологиялық бағалау - олардың процесінде ауыз судың физиологиялық толыққандылығы мен оның қауіпсіздігі негізделетін ғылыми-эксперименталдық клиникаға дейінгі және клиникалық, оның ішінде гидрогеологиялық, физикалық-химиялық, микробиологиялық, санитарлық-гигиеналық, физиологиялық зерттеулер кешені;
19) медициналық қорытынды - ауыз судың физиологиялық толыққандылығын жүргізілген медициналық-биологиялық бағалау негізінде берілетін ауыз судың құрамы, сапасы, қауіпсіздігі мен адам организміне физиологиялық қолайлы әсер етуі туралы қорытынды.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.01.21 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Ыдысқа құйылған ауыз судың нарықтағы
айналымының шарты
10. Ыдысқа құйылған ауыз су егер осы Техникалық регламентте белгіленген қауіпсіздік талаптарына жауап берген жағдайда ғана ол нарыққа шығарылуы мүмкін.
11. Асханалық және тазартылған ауыз суды таңбалауда:

13) централизованная система водоснабжения - комплекс устройств, сооружений и трубопроводов (без трубопроводов), предназначенных для забора, подготовки, хранения, подачи к местам потребления питьевой воды и открытый для общего пользования;
14) нецентрализованная система питьевого водоснабжения - устройства и сооружения, предназначенные для забора питьевой воды без подачи ее к местам расходования, открытые для общего пользования или находящиеся в индивидуальном пользовании;
15) физиологически полноценная вода - питьевая вода, оказывающая на организм человека благоприятное физиологическое воздействие благодаря ее ионно-солевому составу, физико-химическим свойствам, наличию в ней биологически активных и специфических микроэлементов, а также исходному микробиологическому составу воды источника питьевого водоснабжения;
16) процедура признания питьевой воды, расфасованной в емкости - это процедура, проводимая компетентным органом Республики Казахстан по оценке соответствия качества и безопасности питьевой воды, расфасованной в емкости, а также соответствия их производства требованиям настоящего Технического регламента;
17) бактерии автохтонные - совокупность естественно возобновляемых, в том числе специфических физиологических групп бактерий, постоянно присутствующих в подземной воде, характерные для данного источника питьевого водоснабжения;
18) медико-биологическая оценка физиологической полноценности питьевой воды - комплекс научно-экспериментальных доклинических и клинических исследований, в том числе гидрогеологических, физико-химических, микробиологических, санитарно-гигиенических, физиологических, в процессе которых обосновывается физиологическая полноценность питьевой воды и ее безопасность;
19) медицинское заключение - заключение, выданное на основании проведенной медико-биологической оценки физиологической полноценности питьевой воды о составе, качестве, безопасности и благоприятном физиологическом действии питьевой воды на организм человека.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 21.01.2011 № 25 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
3. Условия обращения питьевой воды, расфасованной в емкости, на рынке
10. Питьевая вода, расфасованная в емкости, может быть поставлена на рынок только в том случае, если она отвечает требованиям безопасности, установленным настоящим Техническим регламентом.
11. Столовую и очищенную питьевую воду не разрешается размещать на рынке с использованием в маркировке обозначений, сведений и прочей информации, которые:

1) тұтынушыны табиғи минералдық, бұлақ суымен және шыққан жері бойынша сумен жаңылыстыруға ықпал ететін және байланыстыратын;
2) оны шығаратын белгілі бір географиялық ауданды көрсететін немесе оған күмән туғызатын белгілерді, мәліметтер мен басқа да ақпараттарды пайдалана отырып, нарықта орналастыруға рұқсат етілмейді.
4. Ыдысқа құйылатын ауыз су қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар
12. Ыдысқа құйылатын ауыз су тамақ өнімі болып есептеледі.
Ыдысқа құйылатын ауыз су қауіпсіздігі ауыз судың қауіпсіздігіне: химиялық және тұздық құрамының көрсеткіштеріне, микробиологиялық, радиологиялық, токсикологиялық көрсеткіштеріне, өндірісіне, тұтыну орамына (ыдысқа) және таңбалауға, тұтынушыларға арналған ақпаратқа қойылатын талаптардың жиынтығымен қамтамасыз етіледі.
Ыдысқа құйылатын ауыз су оны құю, тасымалдау, сақтау кезінде, сол сияқты көтерме және бөлшек саудада сатудың барлық рұқсат етілген мерзімінде халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес болуы тиіс.
13. Ыдысқа құйылған ауыз судың қасиеттері халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленетін критерийлермен анықталады.
Ыдысқа құйылған ауыз суда әртүрлі көзге көрінетін қосындылардың, пленка қабаттары мен тұнбалардың болуына рұқсат етілмейді.
14. Ыдысқа құйылған ауыз судың қауіпсіздігі химиялық құрамы, негізгі тұзды компоненттердің, уытты металдар мен металл емес элементтердің болуы бойынша халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасымен анықталады.
Өнеркәсіптік құюға арналған ауыз судың химиялық құрамының өңірлік ерекшеліктерін сипаттайтын көрсеткіштері халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары әрбір су көзі үшін жеке белгілейді.
Суда осы Техникалық регламентте көрсетілмеген өнеркәсіптік, ауыл шаруашылығы және тұрмыстық химиялық заттардың болуы шаруашылық-ауыз су және мәдени-тұрмыстық мақсаттағы су объектілерінің суындағы зиянды заттардың шекті рұқсат етілген шоғырлануының белгіленген нормативтерінен аспауға тиіс.
Қазақстан Республикасының аумағына белгіленген тәртіппен импортталатын табиғи минералды және бұлақ суларын ресми тану рәсімі кезінде ауыз су қауіпсіздігіне қойылатын халықаралық талаптарға қатысты түпкілікті мәні ретінде суда нитраттар шоғырлануының мейлінше төмен көрсеткішін алуға тиіс.

1) способны ввести в заблуждение потребителя и ассоциируются с природной минеральной, родниковой водой и водой по месту происхождения;
2) указывают на определенный географический район ее добычи или вызывают мнимые ассоциации с ним.
4. Требования к безопасности питьевой воды, расфасованной в емкости
12. Питьевая вода, расфасованная в емкости, считается пищевым продуктом.
Безопасность питьевой воды, расфасованной в емкости, обеспечивается совокупностью требований к безопасности питьевой воды: к показателям химического и солевого состава, микробиологическим, радиологическим, токсикологическим показателям, к производству, к потребительской упаковке (тape) и маркировке, к информации для потребителей.
Питьевая вода, расфасованная в емкости должна соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения как при ее розливе, транспортировке, хранении, так и в течение всего разрешенного срока реализации в оптовой и розничной торговле.
13. Свойства питьевой воды, расфасованной в емкости, определяются критериями, устанавливаемыми законодательством Республики Казахстан в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Не допускается присутствие в питьевой воде, расфасованной в емкости, различных видимых невооруженным глазом включений, поверхностной пленки и осадка.
14. Безопасность питьевой воды, расфасованной в емкости, по химическому составу, содержанию основных солевых компонентов, токсичных металлов и неметаллических элементов определяется законодательством Республики Казахстан в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Показатели, характеризующие региональные особенности химического состава питьевой воды для промышленного розлива, устанавливаются органами государственного санитарно-эпидемиологического надзора индивидуально для каждого источника воды в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Содержание в воде химических веществ промышленного, сельскохозяйственного и бытового происхождения, не указанных в настоящем Техническом регламенте, не должно превышать установленные нормативы предельно допустимых концентраций вредных веществ в воде водных объектов хозяйственно-питьевого и культурно-бытового назначения.
Во время процедуры признания природных минеральных и родниковых вод, импортируемых в установленном порядке на территорию Республики Казахстан, за исходное значение, относительно международных требований к безопасности питьевой воды, принимается более низкий показатель концентрации нитратов в воде.

15. Ыдысқа құйылған ауыз судың радиациялық қауіпсіздігі қолданыстағы халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес альфа- және бета- белсенділіктің салмақтық жиынтық көрсеткіштері бойынша радиациялық қауіпсіздік нормаларына сәйкестігімен анықталады.
Ыдысқа құйылған суды жыл бойы тұтыну кезінде болатын альфа-радиа белсенділігінің меншікті жиынтығы бір литрге 0,1 Беккерельден (БК/л) аспауы, ал бета-радиа белсенділігінің меншікті жиынтығы - бір литрге 1.0 Беккерельден (БК/л) аспауы тиіс.
Суда бірнеше радионуклидтердің бірге болуы кезінде халықты сәулелендірудің тиімді дозасы жылына 0,1 микрозиветтен (жылына/мЗв) аспауы тиіс.
Ауыз судың радиациялық қауіпсіздігінің мониторингі кезінде анықталған альфа- және бета- белсенділіктің бір немесе екі көрсеткіші артқан жағдайда радиациялық қауіпсіздіктің санитарлық ережесі мен нормаларының талаптарына сәйкестігін радионуклидтік талдау жүргізіледі.
16. Ыдысқа құйылған ауыз судың қауіпсіздігі эпидемиологиялық жағынан халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес микробиологиялық және паразитологиялық көрсеткіштер бойынша анықталады.
17. Ыдысқа құйылатын ауыз су консерванттары ретінде халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік орган қолдануға рұқсат еткен реагенттерге рұқсат етіледі.
18. Ауыз судың макро- және микроэлементтік құрамы бойынша физиологиялық толыққандылығы халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген көрсеткіштер бойынша анықталады.
5. Ыдысқа құйылған ауыз суды өндіру
қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
19. Табиғи минералды және бұлақ сулары жерасты ауыз суымен жабдықтау көздерінің белгіленген санитарлық аймақтары болған кезде өнеркәсіптік санаттар бойынша бекітілген суды пайдалану қоры бар жерасты сулары орналасқан жерлерде ғана өндіріледі.
20. Ауыз сумен жабдықтау кезіндегі табиғи минералды және бұлақ суларының құрамы, температурасы мен басқа да елеулі сипаттамалары көзді пайдалану кезеңінде жерасты суларының табиғи гидродинамикалық режимінің ауысуы шегінде тұрақты болып қалуға тиіс.
21. Ауыз суды өндіруге арналған жабдық судың ластану мүмкіндігін толдырмайтындай және су көзінен шығардағы сол суға тән қасиеттерін сақтайтындай етіп орнатылуға тиіс.

15. Радиационная безопасность питьевой воды, расфасованной в емкости, определяется ее соответствием нормам радиационной безопасности по показателям удельной суммарной альфа- и бета-активности, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Удельная суммарная альфа-радиактивность, создаваемая при годовом потреблении расфасованной воды, не должна превышать 0,1 Беккерель на литр (Бк/л), а удельная суммарная бета-радиоактивность - 1,0 Беккерель на литр (Бк/л).
При совместном присутствии в воде нескольких радионуклидов эффективная доза облучения населения не должна превышать 0,1 микрозиверт в год (мЗв/год).
В случае превышения одного или обоих показателей общей альфа- и бета-активности, выявленных при мониторинге радиационной безопасности питьевых вод, проводится радионуклидный анализ в соответствии с требованиями санитарно-эпидемиологических правил и норм, норм радиационной безопасности .
16. Безопасность питьевой воды, расфасованной в емкости, в эпидемиологическом отношении определяется по микробиологическим и паразитологическим показателям, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
17. В качестве консервантов питьевой воды, расфасованной в емкости, допускаются реагенты, разрешенные к применению государственным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
18. Физиологическая полноценность питьевой воды по макро- и микроэлементному составу определяется по показателям, устанавливаемым законодательством Республики Казахстан в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
5. Требования к безопасности производства питьевой воды,
расфасованной в емкости
19. Природные минеральные и родниковые воды добываются только на месторождениях подземных вод с утвержденными эксплуатационными запасами воды по промышленным категориям при наличии установленных зон санитарной охраны подземных источников питьевого водоснабжения.
20. Состав, температура и другие существенные характеристики природной минеральной и родниковой воды в источнике питьевого водоснабжения должны оставаться постоянными в пределах колебаний естественного гидродинамического режима подземных вод за весь период эксплуатации источника.
21. Оборудование для добычи питьевой воды должно быть установлено таким образом, чтобы исключить возможность загрязнения воды и сохранить свойства, характерные для данной воды, которыми она обладает на выходе из источника.

22. Табиғи минералды және бұлақ суы алынған көзіне жақын жерде ыдысқа құйылады.
Осы Техникалық регламент күшіне енгенге дейін табиғи минералды суды шығарған өндірістер үшін алған көзінен құю орнына дейін мамандандырылған цистерналарда табиғи минералды суларды тасымалдауға жол беріледі.
Табиғи минералды суларды мамандандырылған цистерналарда тасымалдау судың ластануын болдырмайтын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар сақталған кезде, мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары белгіленген тәртіппен берген санитарлық паспорты бар көлік құралдарымен жүзеге асырылады.
23. Табиғи минералды және бұлақ суы ыдыстарға құйылар алдында оларға физиологиялық толыққандылық қасиеттерін беретін, олардың бастапқы химиялық және микробиологиялық құрамын өзгерте алатын қандай да бір өңдеуге ұшырамайды.
Атап айтқанда, УФ-зарарсыздандырудан, озонданудан басқа, қандай да бір тәсілмен дезинфекциялық өңдеуге немесе табиғи минералды және бұлақ суындағы автохтонды бактериялардың тірі тізбегін өзгертуге қабілетті басқа кез келген өңдеуге тыйым салынады.
24. Табиғи минералды және бұлақ суындағы бактериялардың туындайтын тізбектерінің автохтонды жалпы мөлшері тіршілік етуге қабілетті тізбектердің қалыпты мөлшеріне сәйкес келуге және су көзін барлық ластанудан қорғауды қамтамасыз етуге тиіс.
Тіршілік етуге қабілетті тізбектердің қалыпты мөлшері қандай да бір өңдеуге дейін су көзіндегі тізбектердің жалпы қолданбалы мөлшерін білдіреді.
Ыдыстарға құйылған табиғи минералды және бұлақ суындағы тіршілік ететін тізбектердің жалпы саны жерасты суы көздерінде қандай болса, сол сияқты болуы тиіс.
Су көзінен алынған табиғи минералды су үшін граммен микроорганизмдердің пайда болған бірліктері тізбектерінің (бұдан әрі - ПБТ) саны бактериялардың басталу температурасы жиырма екі градус Цельсий болғанда жиырма граммнан және бактерия бапталуының температурасы отыз жеті градус Цельсий болғанда бес граммнан аспауға тиіс.
Ыдыстарға құйылған табиғи минералды су үшін ПБТ саны бактерияларды баптау температурасы жиырма екі градус Цельсий болғанда бір жүз граммнан және бактерияларды баптау температурасы отыз жеті градус Цельсий болғанда жиырма граммнан аспауға тиіс.
Автохтондық бактериялар тізбегінің сандық және сапалық құрамы табиғи минералды судың физиологиялық толыққандылығын медициналық-биологиялық бағалау кезінде, сондай-ақ суды зерттеу кезінде сәйкестендіру көрсеткіштері ретінде назарға алынады және мезгіл-мезгіл бақыланады.

22. Природная минеральная и родниковая вода фасуются на минимальном удалении от источника.
Допускается транспортирование природных минеральных вод в специализированных цистернах от источника до места розлива для тех производств, которые выпускали природные минеральные воды до вступления в силу настоящего Технического регламента.
Транспортирование природных минеральных вод в специализированных цистернах осуществляется при соблюдении санитарно-эпидемиологических требований, не допускающих загрязнения воды, при наличии санитарного паспорта на транспортные средства, выданного в установленном порядке органами государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
23. Природные минеральные и родниковые воды перед розливом в емкости не подвергаются какой-либо обработке, способной изменить их исходный химический и микробиологический состав, придающий им свойства физиологической полноценности.
В частности, запрещается любая дезинфекционная обработка каким-либо способом, кроме УФ-обеззараживания, озонирования, или любая другая обработка, способная вызвать изменение числа живых колоний автохтонных бактерий в природной минеральной и родниковой воде.
24. Общее количество возрождаемых автохтонных колоний бактерий в природной минеральной и родниковой воде источника должно соответствовать нормальному числу жизнеспособных колоний и обеспечивать защиту источника от всех загрязнений.
Нормальное количество жизнеспособных колоний бактерий означает приемлемое общее количество колоний в воде источника до какой-либо обработки.
Общее количество жизнеспособных колоний в фасованной природной минеральной и родниковой воде должно быть таким, каким оно было в подземной воде источника.
Для природной минеральной воды из источника число колонии образующих единиц микроорганизмов в грамме (далее - КОЕ) не должно превышать двадцать на один грамм при температуре культивирования бактерий двадцать два градуса Цельсия и пять на один грамм - при температуре культивирования бактерий тридцать семь градусов Цельсия.
Для природной минеральной воды, расфасованной в емкости, число КОЕ не должно превышать ста на один грамм при температуре культивирования бактерий двадцать два градуса Цельсия и двадцать на один грамм - при температуре культивирования бактерий тридцать семь градусов Цельсия.
Количественный и качественный состав колоний автохтонных бактерий принимается во внимание при медико-биологической оценке физиологической полноценности природной минеральной воды, а также в качестве идентификационных показателей при распознавании воды и периодически контролируется.

25. Су көзіндегі жай-күйде болғандағыдай табиғи минералды және бұлақ суларына көмірқышқыл газын енгізуден басқа, ешқандай қоспа қосылмауы тиіс.
26. Табиғи минералды және бұлақ суларын өңдеудің мынадай әдістеріне рұқсат етіледі:
1) оның құрамынан темір және күкірт қосындыларын алып тастау мақсатында аэрациядан кейін суды сүзгілеу немесе декантирлендіру;
2) темірдің, марганецтің, күкірттің, сондай-ақ кейбір табиғи минералды суларда болатын тотияйынның қосындыларын алып тастау үшін озонмен байытылған ауаны өңдеу;
3) тек физикалық әдіспен ғана көмірқышқыл газын толық немесе ішінара алып тастау.
Өңдеу әдістері судың құрамын өзгертпеуі тиіс.
Табиғи минералды және бұлақ суларын өңдеу әдістері туралы мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары хабардар етіледі.
27. Табиғи минералды және бұлақ суларының физиологиялық толыққандылығы ғылыми медициналық-биологиялық зерттеулермен дәлелденуге тиіс.
Ғылыми бекітілген әдістеме бойынша жүргізілуге тиіс талдаулар табиғи минералды сулардың жеке сипаттамасын және оның адам организміне, мәселен, зәр шығаруға, асқазан мен ішектің жұмыс істеуіне, минералдар тапшылығын толтыруға әсер етуін айқындау үшін жарамды болуы тиіс.
Табиғи минералды судың сапасы мен физиологиялық толыққандылығын медициналық-биологиялық бағалау клиникаға дейінгі және қажетіне қарай, клиникалық зерттеулердің нәтижелері бойынша беріледі, олар медициналық қорытынды түрінде ресімделеді.
Табиғи минералды суға берілетін медициналық қорытынды егер оны қолданған уақытта су шығатын жерді пайдалану режимінде, судың химиялық және микробиологиялық құрамында, өндіріс технологиясында өзгерістер болса, қайта қарауға жатады.
28. Жерасты сулары шығатын жерді пайдалану процесінде табиғи минералды және бұлақ суы ластанып, осы Техникалық регламенттің 24-тармағында белгіленген талаптарға және химиялық және микробиологиялық сипаттамаларға сай болмағанда, өндіруші су өндіру жөніндегі операцияларды, сондай-ақ ыдыстарға құю процесін судың ластануы жойылып, әрі ол белгіленген қауіпсіздік талаптарына жауап бергенге дейін дереу тоқтата тұрады.
29. Шығатын жері белгілі ауыз сулар мынадай жалпы сипаттамаларға ие болуы тиіс:
1) жерасты немесе жерүсті ауыз суымен жабдықтау көздерінен өндірілуі;
2) олардың белгілі бір және нақты шығарылатын жері болуға тиіс және орталықтандырылған ауыз сумен жабдықтау жүйесі арқылы өтпеуге тиіс; ауыз сумен жабдықтау желісі арқылы берілетін су алдын ала дайындалған деп саналады және осы тармақтың 5-тармақшасының талаптарына жауап бере алмайды, сондықтан шығарылған жеріне қарамастан, шығарылған жерден алынған су ретінде ыдысқа құюға жарамайды;

25. К природным минеральным и родниковым водам, в том состоянии, в котором они находятся в источнике, не должно быть добавлено никаких добавок, кроме введения углекислого газа.
26. Допускаются следующие методы обработки природных минеральных и родниковых вод:
1) фильтрация или декантирование воды после аэрации с целью удаления из ее состава железистых и сернистых соединений;
2) обработка воздухом, обогащенным озоном, для удаления соединений железа, марганца, серы, а также мышьяка из некоторых природных минеральных вод;
3) полное или частичное удаление углекислого газа исключительно физическими методами.
Методы обработки не должны изменять состава воды.
О методах обработки природных минеральных и родниковых вод ставятся в известность органы государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
27. Физиологическая полноценность природных минеральных вод должна быть доказана научными медико-биологическими исследованиями.
Анализы, которые следует проводить по научно утвержденным методикам, должны быть пригодны для определения частных характеристик природной минеральной воды и ее влияния на организм человека, например, на мочевыделение, функционирование желудка и кишечника, компенсацию дефицита минералов.
Медико-биологическая оценка качества и физиологической полноценности природной минеральной воды предоставляется по результатам доклинических и при необходимости, клинических исследований, которые оформляются в виде медицинского заключения.
Медицинское заключение на природную минеральную воду подлежит пересмотру в случае, если во время его действия произошли изменения в режиме эксплуатации месторождения, в химическом и микробиологическом составе воды, технологии производства.
28. В том случае, если в процессе эксплуатации месторождения подземных вод обнаружится, что природная минеральная и родниковая вода загрязнена и не соответствует химическим, микробиологическим характеристикам и требованиям, установленным пунктом 24 настоящего Технического регламента, производитель немедленно приостанавливает операции по добыче воды, а также процесс розлива в емкости до тех пор, пока загрязнение не будет устранено и вода не будет отвечать установленным требованиям безопасности.
29. Питьевые воды установленного места происхождения должны обладать следующими общими характеристиками:
1) добываться из подземных или поверхностных источников питьевого водоснабжения;
2) иметь определенное и конкретное место происхождения и не должны проходить через систему централизованного питьевого водоснабжения; вода, подаваемая через сеть централизованного питьевого водоснабжения, считается предварительно подготовленной и не может отвечать требованиям подпункта 5) настоящего пункта, поэтому является неприемлемой для розлива в емкости в качестве воды по месту происхождения, независимо от места происхождения;

3) жерасты сулары халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы және жер қойнауын пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамаларының талаптарын сақтай отырып өндіріледі;
4) суды алу шарттары бойынша оның бастапқы микробиологиялық тазалығының сақталуына кепілдік беруге және оның бастапқы химиялық құрамы сақталуға;
5) суды дайындау тәсілдері оның физикалық-химиялық сипаттамаларын елеулі өзгертпеуге және оның химиялық, радиациялық және микробиологиялық қауіпсіздігін нашарлатпауға;
6) микробиологиялық қауіпсіздігіне кепілдік беру мақсатында су суды дайындаудың микробқа қарсы тәсілімен өңделеді.
Ауыз сумен жабдықтаудың бірнеше көздерінен алынған суды тұмшалауға, сондай-ақ судың ластануын болдырмайтын жағдайлар сақталған кезде шығу көзінен құю орнына дейін мамандандырылған цистерналарда су тасымалдауға рұқсат етіледі.
30. Шығатын жері белгілі ауыз суды мынадай әдістермен өңдеуге рұқсат етіледі:
1) ерітілген газдардың құрамын азайту немесе алып тастау;
2) су көзі суының құрамына көмірқышқыл газын қосу немесе оның судағы құрамын қалыпқа келтіру;
3) темірдің, марганецтің, күкірттің құрамын азайту немесе тұрақсыз қосындыларын алып тастау;
4) озонмен өңдеудің қосалқы шоғырлануы рұқсат етілген шоғырланудан төмен болу шартымен ауаны, оттегін немесе озонды қосу.
31. Шығарылатын жері белгілі ауыз суға судың физиологиялық толыққандығын жақсарту мақсатында халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік орган қолдануға рұқсат еткен минералды тұздарды қосуға (йодтауға, фторлауға) жол беріледі.
32. Асханалық суды өндіру үшін жер ауыз сумен жабдықтаудың жерасты немесе жерүсті көздерінің суы, оның ішінде орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйесінің өңделген ауыз суы, сондай-ақ теңіз суы пайдаланылуы мүмкін.
Жерасты суларын өндіру судың пайдаланылатын қорларының өнеркәсіптік санаттары бойынша бағаланған жерасты сулары шығарылатын жердегі жер қойнауын пайдалануға жасалған келісім-шарттың, сондай-ақ арнайы суды пайдалануға су қорын пайдалану және оны қорғау саласындағы уәкілетті орган берген рұқсаттардың негізінде жүзеге асырылуға тиіс.
Асханалық суды шығаруда бастапқы судың негізгі физикалық-химиялық құрамы мен микробиологиялық сипаттамаларын елеулі өзгертетін суды дайындау әдістері қолданылуы мүмкін.
33. Асханалық суды жұмсартқанда жалпы судың кермектілігі бір жарым миллиграмнан түспеуге - эквивалент литрге тең болуы тиіс.
34. Асханалық суды дайындау үшін мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары тамақ өнімдерін өндіруде пайдалануға рұқсат еткен минералды тұздар, оның ішінде натрий хлориді, калий хлориді, кальций хлориді, натрий карбонаты, натрий гидрокарбонаты, калий карбонаты, кальций карбонаты, магний карбонаты, натрий сульфаты, кальций сульфаты, магний сульфаты, сондай-ақ табиғи минералды суларды дегидратациялау нәтижесінде алынған ерітінділер қолданылады.
Асханалық суға 0,2 пайыздан 0,4 пайызға (%) дейінгі көмірқышқыл газын қосуға жол беріледі.

3) подземные воды добываются с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в области недропользования и санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
4) гарантировать ее исходную микробиологическую чистоту и сохранять ее исходный химический состав по условиям забора воды;
5) способы водоподготовки не должны существенно изменять ее физико-химических характеристик и ухудшать ее химической, радиационной и микробиологической безопасности;
6) в целях гарантирования микробиологической безопасности вода подвергается антимикробному способу водоподготовки.
Допускается купажирование вод из нескольких источников питьевого водоснабжения, а также транспортирование воды в специализированных цистернах от источника до места розлива при соблюдении условий, не допускающих загрязнения воды.
30. Допускаются следующие методы обработки питьевой воды установленного места происхождения:
1) снижение содержания или удаление растворенных газов;
2) добавление углекислого газа или восстановление содержания углекислого газа на уровне содержания в воде источника;
3) понижение содержания или удаление нестабильных соединений железа, марганца, серы;
4) добавление воздуха, кислорода или озона при условии, что концентрация побочных продуктов обработки озоном будет ниже допустимых концентраций.
31. Допускается добавление в питьевую воду установленного места происхождения минеральных солей (йодирование, фторирование), разрешенных к применению государственным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения с целью улучшения физиологической полноценности воды.
32. Для производства столовой воды может использоваться вода подземных или поверхностных источников питьевого водоснабжения, в том числе обработанная питьевая вода централизованной системы водоснабжения, а также морская вода.
Добыча подземных вод должна осуществляться на основании контракта на недропользование на месторождении подземных вод с оцененными по промышленным категориям эксплуатационными запасами воды, а также разрешений на специальное водопользование, выданных уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда.
В производстве столовой воды могут применяться методы водоподготовки, которые существенно изменяют основной физико-химический состав и микробиологические характеристики исходной воды.
33. При умягчении столовой воды общая жесткость не должна опускаться ниже полтора миллиграмм - эквивалент на литр.
34. Для приготовления столовой воды применяются минеральные соли, разрешенные к использованию в производстве пищевых продуктов органами государственного санитарно-эпидемиологического надзора, в том числе хлорид натрия, хлорид калия, хлорид кальция, карбонат натрия, гидрокарбонат натрия, карбонат калия и гидрокарбонат калия, карбонат кальция, карбонат магния, сульфат натрия, сульфат кальция, сульфат магния, а также растворы, полученные в результате дегидратации природных минеральных вод.
Допускается добавление диоксида углерода (СО 2 ) в столовую воду от 0,2 до 0,4 процентов (%).

35. Тазартылған суды шығару үшін жерасты немесе жерүсті ауыз сумен жабдықтау көзінің суы, оның ішінде алынған тазартылған осы Техникалық регламенттің талаптарына толық жауап беру шартымен бастапқы судың физикалық-химиялық құрамы мен микробиологиялық сипаттамаларын елеулі өзгертетін, ыдыстарға құяр алдында суды дайындаудан өткен орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйесінің суы қолданылады.
36. Судың бактериялық ластануын азайту, жою және болдырмау мақсатында хлорлау, озондау, диоксидті көміртекпен қанықтыру сияқты химиялық әдістер мен физикалық (жоғары температура, ультракүлгін радиация, сүзу) факторлары пайдаланылады. Зарарсыздандырудың таңдаулы әдістері озондау, өңдеудің физикалық әдістері, атап айтқанда УК-сәулелену мен көп реттік мембраналы өңдеу болып табылады.
Судың өңдеудің барлық әдістері улы кері әсері бар өнімдердің пайда болуын қоса алғанда кез-келген ластанудан және суды өңдеу кезінде пайдаланылған химиялық заттардың адам денсаулығына қауіпті мөлшердегі қалдықтарының түсіп кетуінен аулақ болу үшін бақылау жағдайында жүргізілуі тиіс.
37. Ыдыстарға құйылған ауыз судың, өндірістік үй-жайлар микроклиматының, жарықтандырудың, аспаптар мен жабдықтар шуылының, дірілінің, электромагниттік сәулеленуінің деңгейі жұмыс аймағындағы ауадағы зиянды қоспалардың санитарлық-гигиеналық жағдайлары тамақ өнеркәсібі кәсіпорындары үшін белгіленген санитарлық ереже мен нормалардың талаптарына және ыдысқа құйылған ауыз суды өндіруге қойылатын гигиеналық талаптарға сәйкес болуы тиіс.
38. Ыдыстарға құйылған ауыз суын өндіру қауіпті факторды (ХАССП) талдау кезінде күрделі бақылау нүктелерінің жүйесінде қолданылуға негізделуі мүмкін.
6. Ыдысқа құйылған ауыз суды орау және таңбалау
қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
39. Ыдыстарға құйылған ауыз суды өндіру кезінде мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары қолдануға рұқсат еткен тұтыну орамы (ыдысы) ретіндегі шыныдан жасалған шөлмектер мен полимерлік материалдар, полимерлік және аралас полимерқатырма материалдардан жасалған, сыйымдылығы әртүрлі контейнерлер мен пакеттер пайдаланылады.
40. Тұтыну орамын (ыдысын) тұмшалау тәсілі ыдысқа құйылған ауыз суды қолдан жасау мүмкіндігін болдырмауға, сондай-ақ өнімнің жарамдылық мерзімі ішінде тасымалдау, сақтау және тұтынушыға сату кезінде оның тұмшалылығы мен сақталуын қамтамасыз етуге тиіс.
Тұтыну орамын (ыдысын) жуу және ыдысқа құю шарттары белгіленген санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес болуы тиіс.

35. Для производства очищенной воды применяется вода из подземного или поверхностного источника питьевого водоснабжения, в том числе из централизованной системы водоснабжения, прошедшая водоподготовку перед розливом в емкости, которая существенно изменяет основной физико-химический состав и микробиологические характеристики исходной воды при условии, что полученная очищенная вода полностью отвечает требованиям настоящего Технического регламента.
36. С целью уменьшения, устранения или предотвращения бактериального загрязнения воды используются химические методы, как хлорирование, озонирование, насыщение диоксидом углерода и физические факторы (высокие температуры, ультрафиолетовая радиация, фильтрация). Предпочтительными методами обеззараживания являются озонирование, физические методы обработки, в частности УФ-облучение и многократная мембранная обработка.
Все методы обработки воды должны проводиться в контролируемых условиях, чтобы избежать любого загрязнения, включая образование ядовитых побочных продуктов и попадание остатков химических веществ, которые использовались при обработке воды в количествах, опасных для здоровья человека.
37. Санитарно-гигиенические условия производства расфасованных питьевых вод, микроклимата производственных помещений, освещенности, уровня шума, вибрации, электромагнитного излучения приборов и оборудования, содержания вредных примесей в воздухе рабочих зон должны соответствовать требованиям санитарно-эпидемиологических правил и норм, установленных для предприятий пищевой промышленности, и гигиеническим нормативам к производству питьевых вод, расфасованных в емкости.
38. Производство питьевых вод, расфасованных в емкости, может основываться на применении системы критических контрольных точек при анализе опасного фактора (ХАССП).
6. Требования к безопасности упаковки и маркировки
питьевой воды, расфасованной в емкости
39. При производстве питьевой воды, расфасованной в емкости, в качестве потребительской упаковки (тары) используются бутыли из стекла и полимерных материалов, контейнеры и пакеты различной вместимости из полимерных и смешанных полимеркартонных материалов, разрешенных к применению органами государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
40. Способ укупоривания потребительской упаковки (тары) должен исключать возможность подделки питьевой воды, расфасованной в емкости, а также обеспечивать ее герметичность и сохранность при транспортировании, хранении и реализации потребителю в течение срока годности продукции.
Условия мойки и расфасовки в потребительскую упаковку (тару) должны соответствовать установленным санитарно-эпидемиологическим требованиям.

41. Тұтыну орамына (ыдысына) құйылған ауыз суды мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары қолдануға рұқсат еткен орам материалдарынан жасалған көліктік ыдысқа орайды.
42. Ыдысқа құйылған ауыз суда "Орауға, таңбалауға, заттаңба жапсыруға және оларды дұрыс орналастыруға қойылатын талаптар" техникалық регламентімен және тамақ өнімдерін таңбалауға қойылатын талаптарды реттейтін нормативтік құжаттармен белгіленген талаптарға сәйкес орамы және таңбасы болуға тиіс.
43. Таңбалауда осы Техникалық регламенттің 44-49-тармақтарының талаптарына сәйкес ауыз судың тауарлық атауының елеулі ерекшеліктерін сипаттайтын қосымша ақпарат берілуге тиіс.
Ыдыстарға құйылған ауыз судың табиғаты, шығуы, құрамы мен қасиеттері туралы тұтынушыны жаңылыстыратын кез келген атауды немесе графикалық бейнені таңбалауда пайдалануға жол берілмейді.
44. Табиғи минералды судың саудалық атауы -"табиғи минералды су":
1) табиғи минералды судың атауына судың шығарылған жері, су көзі орналасқан жергілікті жердің немесе елді мекеннің географиялық атауы енгізілуі мүмкін.
Бір жер қойнауынан шыққан, бірнеше атауы, сондай-ақ судың қасиеттері туралы әртүрлі ақпараттары бар табиғи минералды суды сатуға рұқсат етілмейді.
Егер табиғи минералды судың атауы шыққан жерінің атауынан өзгеше болса, онда таңбалауда судың шыққан жері көрсетіледі.
2) егер ол осы Техникалық регламенттің 27-тармағының талабына сәйкес жалпыға танылған ғылыми әдістемелер бойынша орындалған физикалық-химиялық талдаулардың, клиникаға дейінгі және клиникалық зерттеулердің нәтижесінде алынса, заттаңба жапсырмасына, жапсырма қағазына, қосымша бетіне, жарнамалық қағаздар мен проспектілерге физиологиялық қасиеттері туралы ақпаратты беруге рұқсат етіледі.
"Тамақты қорытуға көмектеседі", "бауыр қызметін және бауырдағы бөлу қызметін жеңілдетеді" деген сөздерді және ауыз судың алдын-алу қасиеттерін көрсететін басқа да ақпаратты қолдануға жол беріледі.
Ауруларды емдеуге байланысты ауыз судың емдік әсерін көрсететін белгілерді пайдалануға, сондай-ақ осы ауыз суға сәйкес келмейтін қасиеттері туралы және ауыз судың түпнұсқалығына кепілдік бермейтін ақпаратты жазуға жол берілмейді.
3) таңбалауда халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен келісілген балалар тағамын дайындау үшін ауыз судың жарамдылығы туралы ақпаратты жазуға жол берілмейді.
Суда фторидтің шоғырлану деңгейі бір жарым литр миллиграммнан (мг/л) астам болғанда, заттаңбасына "емшектегі балалар мен жеті жасқа дейінгі балғындарға үнемі ішуге болмайды" деп көрсету арқылы фторидтің болуы туралы ақпарат жазылуы тиіс.

41. Питьевую воду, расфасованную в потребительскую упаковку (тару), упаковывают в транспортную тару из упаковочных материалов, разрешенных к применению органами государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
42. Питьевая вода, расфасованная в емкости, должна иметь упаковку и маркировку в соответствии с требованиями, установленными Техническим регламентом "Требования к упаковке , маркировке, этикетированию и правильному их нанесению" и нормативными документами, регламентирующими требования к маркировке пищевых продуктов.
43. На маркировку, в соответствии с требованиями пунктов 44 -48 настоящего Технического регламента, наносится дополнительная информация, характеризующая отличительные особенности торгового наименования питьевой воды.
Не допускается использование любого названия или графического изображения на маркировке, которое может ввести потребителя в заблуждение о природе, происхождении, составе и свойствах питьевой воды, расфасованной в емкости.
44. Торговое наименование природных минеральных вод - "природная минеральная вода":
1) в названии природной минеральной воды может включаться место происхождения воды, географическое название местности или населенного пункта, где находится источник воды.
Не допускается реализовывать природную минеральную воду с одного месторождения более чем с одним названием, а также с различной информацией о свойствах воды.
Если название природной минеральной воды отличается от названия места происхождения, то на маркировке указывается место происхождения воды;
2) допускается нанесение на этикетку, ярлыки, листы-вкладыши, рекламные листы и проспекты информации о физиологических свойствах воды, если она получена в результате физико-химических анализов, доклинических и клинических исследований, выполненных по общепризнанным научным методикам, в соответствии с требованиями пункта 27 настоящего Технического регламента.
Допускается применение слов "стимулирует пищеварение", "облегчает работу печени и выделение из печени" и другой информации, указывающей на профилактические свойства питьевой воды.
Не допускается использование обозначений, указывающих на терапевтические действия питьевой воды, связанные с лечением заболеваний, а также наносить информацию о свойствах, не соответствующих данной питьевой воде и не гарантирующих подлинность питьевой воды;
3) на маркировке допускается наносить информацию о пригодности питьевой воды для приготовления детского питания, согласованную с государственным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
При уровне концентрации фторидов в воде более полтора миллиграмм на литр (мг/л) на этикетке должна быть помещена информация о содержании фторидов с указанием "не для регулярного потребления детьми грудного и младшего возраста до семи лет";

4) егер ауыз су осы Техникалық регламенттің 19-28-тармақтарының талаптарына жауап бермесе, заттаңбасына "табиғи минералды су" деген сөзді жазуға жол берілмейді.
45. Бұлақ суының саудалық атауы - "бұлақ суы":
1) бұлақ суы:
осы Техникалық регламенттің 19-21-тармақтарында көрсетілген су көзін пайдалану шарттарын қанағаттандыратын;
осы Техникалық регламенттің 22-тармағына сәйкес цистерналарда тасымалдауды болдырмай отырып, тікелей су көзінде ауыз суды құю талаптарын қанағаттандыратын;
осы Техникалық регламенттің 26-тармағында көрсетілгеннен басқа, ешқандай өңдеуден өтпеген;
осы Техникалық регламенттің 24-тармағында белгіленген микробиологиялық талаптарды қанағаттандыратын ауыз су үшін пайдаланылады;
2) бұлақ суы таңбасында халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен келісілген балалар тағамын дайындау үшін судың жарамдылығы туралы ақпарат жазылуы мүмкін.
3) бұлақ суының таңбасында осы Техникалық регламенттің 44-тармағының 1 және 2- тармақшаларының талаптары қолданылады.
46. Шығарылған жері белгілі ауыз судың нарықтағы атауы - "ауыз су".
1) ауыз сумен жабдықтау көздерін пайдалану шарттарын және осы Техникалық регламенттің 29, 30-тармақтарында көрсетілген суды өңдеу тәсілдерін қанағаттандыратын ыдысқа құюға арналған ауыз су;
2) ауыз судың атауына судың шығарылған жері, су көзі орналасқан жергілікті жердің немесе елді мекеннің географиялық атауы енгізіледі.
Егер ауыз судың атауы шығарылған жердің атауынан өзгеше болса, онда таңбалауда міндетті түрде судың шыққан жері, ауыз сумен жабдықтау көзінің атауы, су шығарылған жердің атауы, ұңғыманың нөмірі көрсетіледі.
Егер ауыз сумен жабдықтау көздерінің орналасқан жері осы елді мекеннің шегінде болмаса, ауыз судың атауына тұрғылықты жердің атауын, елді мекеннің географиялық атауын енгізуге рұқсат етілмейді;
3) бірнеше су көздерінен алынған суларды бірге тұмшалаған жағдайда таңбалауда тұмшалау нәтижесінде алынған минералдау мен химиялық құрамы көрсетіледі.
Бірнеше су көздерінен алынған суларды пайдалану кезінде таңбалауда әрбір су көзінің атауы көрсетіледі;
4) ауыз суды таңбалауға егер ол судың сапасы мен физиологиялық толыққандылығы медициналық-биологиялық бағалау бөлігіне осы Техникалық регламенттің 27-тармағының талаптарына сәйкес алынбаса, судың медициналық қасиеттері (алдын-алу, жеңілдететін, емдік) мен судың адам организміне басқа да әсер етуі туралы ақпаратты жазуға жол берілмейді.

4) не допускается наносить на этикетку слова "природная минеральная вода", если питьевая вода не отвечает требованиям, установленным пунктами 19 - 28 настоящего Технического регламента.
45. Торговое наименование родниковой воды - "родниковая вода":
1) родниковая вода используется для питьевой воды, которая:
удовлетворяет условиям эксплуатации источника, указанным в пунктах 19 -21 настоящего Технического регламента;
удовлетворяет требованиям розлива питьевой воды непосредственно на источнике, исключая транспортировку в специализированных цистернах, в соответствии с пунктом 22 настоящего Технического регламента;
не подвергалась никакой обработке, кроме, как указанной в пункте 26 настоящего Технического регламента;
удовлетворяет микробиологическим требованиям, установленным в пункте 24 настоящего Технического регламента;
2) на маркировку родниковой воды может наноситься информация о пригодности воды для приготовления детского питания, согласованная с государственным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
3) к маркировке родниковой воды распространяются требования подпунктов 1) и 2) пункта 44 настоящего Технического регламента.
46. Торговое наименование питьевой воды по установленному месту происхождения - "питьевая вода":
1) питьевая вода, предназначенная для расфасовки, удовлетворяющая условиям эксплуатации источников питьевого водоснабжения и методам обработки воды, указанным в пунктах 29, 30 настоящего Технического регламента;
2) в название питьевой воды включается название места происхождения воды, географическое название местности или населенного пункта, где находится источник воды.
Если название питьевой воды отличается от названия места происхождения, то на маркировке указывается место происхождения воды, название источника питьевого водоснабжения, название месторождения, номер скважины.
Не допускается включать в название питьевой воды географические названия местности, названия населенных пунктов, если местоположение источников питьевого водоснабжения не находится в пределах данных мест;
3) в случае купажа вод из нескольких источников, в маркировке указывается минерализация и химический состав, полученные в результате купажирования.
При использовании вод из нескольких источников питьевого водоснабжения в маркировке указывается название каждого источника;
4) не допускается наносить на маркировку питьевой воды информацию о медицинских свойствах воды (профилактическое, облегчающее, лечебное) и других воздействиях воды на организм человека, если она не получена в соответствии с требованиями пункта 27 настоящего Технического регламента в части медико-биологической оценки качества и физиологической полноценности воды.

47. Асханалық судың нарықтағы атауы - "асханалық су":
1) ауыз сумен жабдықтау көздерін пайдалану шарттарын және осы Техникалық регламенттің 32, 36-тармақтарында көрсетілген суды өңдеу тәсілдерін қанағаттандыруы тиіс ыдысқа құюға арналған асханалық су;
2) асханалық суды таңбалауда өңдегеннен кейін ыдысқа құйылған судың құрамы су көзі суының құрамынан елеулі ерекшеленетіндіктен, тұтынушыны судың табиғи шыққан жері туралы жаңылыстырмау мақсатында ауыз сумен жабдықтау көзінің шығу жерінің географиялық орны, оның орналасқан жері, ұңғыманың нөмірі көрсетілмейді;
3) таңбалауда өңдеуден кейін алынған ыдысқа құйылған судың минералдануы мен химиялық құрамы көрсетіледі;
4) егер ыдысқа құйылған асханалық су үшін су көзі ретінде орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйесінен алынған, одан әрі өңделмеген су пайдаланылса, онда таңбалауда "су құбыры суы" деп көрсетіледі;
5) асханалық суды таңбалауға судың медициналық қасиеттері (профилактикалық, жеңілдететін, емдік), физиологиялық толыққандылығы мен судың адам организміне басқа да әсер етуі туралы ақпаратты жазуға жол берілмейді.
48. Тазартылған судың саудалық атауы - "тазартылған су":
1) өндірілуі осы Техникалық регламенттің 35-тармағының талаптарын қанағаттандыратын ыдысқа құюға арналған тазартылған су;
2) тазартылған суды таңбалауда өңдегеннен кейін ыдысқа құйылған тазартылған судың құрамы су көзі суының құрамынан елеулі ерекшеленетіндіктен, тұтынушыны судың табиғи шыққан жері туралы жаңылыстырмау үшін ауыз сумен жабдықтау көзінің шығу жерінің географиялық орны, оның орналасқан жері, ұңғыманың нөмірі көрсетілмейді;
3) таңбалауда өңдеуден кейін алынған ыдысқа құйылған судың минералдануы мен химиялық құрамы көрсетіледі;
4) егер ыдысқа құйылған тазартылған су үшін су көзі ретінде орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйесінен алынған, одан әрі өңделмеген су пайдаланылса, онда таңбалауда "орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйесінің суы" немесе "су құбыры суы" деп көрсетіледі;
5) таңбалауға судың медициналық қасиеттері (алдын-алу, жеңілдететін, емдік), физиологиялық толыққандылығы мен судың адам организміне басқа да әсер етуі туралы мәліметті жазуға рұқсат етілмейді.
49. Ыдысқа құйылған ауыз суды таңбалауда көмірқышқыл газымен қанықтырылу дәрежесіне қарай мыналар көрсетілуі тиіс:
1) газдалған;
2) газдалмаған;
3) газсыздандырылған;
4) табиғи-газдалған.
Газдалған суда көмірқышқыл газының салмақтық үлесі бойынша таңбалауда мыналар көрсетілуі тиіс:

47. Торговое наименование столовой воды - "столовая вода":
1) столовая вода, предназначенная для расфасовки, должна удовлетворять условиям эксплуатации источников питьевого водоснабжения и способам обработки воды, указанным в пунктах 32, 36 настоящего Технического регламента;
2) в маркировке столовой воды не указываются географическое место происхождения источника питьевого водоснабжения, его местонахождение, номер скважины с той целью, чтобы не вводить в заблуждение потребителя о природном происхождении воды, так как после обработки состав расфасованной очищенной воды существенно отличается от состава воды источника;
3) в маркировке указывается минерализация и химический состав расфасованной воды, полученные после обработки;
4) если источником для расфасованной столовой воды служит вода из системы централизованного водоснабжения, не подвергнутая дальнейшей обработке, то на маркировке указывается "вода водопроводная";
5) не допускается наносить на маркировку столовой воды информацию о медицинских свойствах воды (профилактическое, облегчающее, лечебное), физиологических свойствах и других воздействиях воды на организм человека.
48. Торговое наименование очищенной воды - "очищенная вода":
1) очищенная вода, предназначенная для расфасовки, производство которой удовлетворяет требованиям пункта 35 настоящего Технического регламента;
2) в маркировке очищенной воды не указываются географическое место происхождения источника питьевого водоснабжения, его местонахождение, номер скважины с той целью, чтобы не вводить в заблуждение потребителя о природном происхождении воды, так как после обработки состав расфасованной очищенной воды существенно отличается от состава воды источника;
3) в маркировке указывается минерализация и химический состав расфасованной воды, полученные после обработки;
4) если источником для расфасованной очищенной воды служит вода из системы централизованного водоснабжения, не подвергающаяся дальнейшей обработке, то на маркировке указывается "вода из централизованной системы водоснабжения" или "вода из водопровода";
5) не допускается наносить на маркировку очищенной воды информацию о медицинских свойствах воды (профилактическое, облегчающее, лечебное), физиологических свойствах и других воздействиях воды на организм человека.
49. В зависимости от степени насыщения углекислым газом на маркировке питьевых вод, расфасованных в емкости, должно быть указано:
1) газированная;
2) негазированная;
3) дегазированная;
4) природно-газированная.
По массовой доле содержания углекислого газа в газированной воде в маркировке должно быть указано:

1) аз газдалған;
2) орташа газдалған;
3) қатты газдалған.
Газдалған суды таңбалауда мынадай қосымша ақпарат жазылуы мүмкін:
1) "табиғи-газдалған" - суға сол су көзінің газын қосудың жекелеген жағдайларын есепке ала отырып, құрамындағы көмірқышқыл газының болуы құйылғаннан кейін де су көзіндегідей болып қалатын су;
2) "көмірқышқыл газымен байытылған" - көмірқышқыл газымен қосымша байытылған және онда көмірқышқыл газы су көзіндегіден көбірек болған су;
3) "газдалған" - судың өзінен басқа суда көмірқышқыл газымен жасанды байытылған су.
7. Ыдысқа құйылған ауыз суды тасымалдау және сақтау
кезіндегі қауіпсіздікке қойылатын талаптар
50. Ыдыстарға құйылған ауыз сулар ауыз судың сақталуын, сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ететін шарттарды сақтай отырып, белгіленген тәртіппен ресімделген, санитарлық паспорты бар барлық көлік құралының түрлерімен тасымалданады.
51. Ыдысқа құйылған ауыз судың мерзімдері мен сақтаудың температуралық жағдайы дайын өнімге арналған нормативтік құжаттамада көрсетілген талаптарға сәйкес болуы тиіс.
52. Ыдысқа құйылған және тұтыну орамына (ыдысына) оралған ауыз су температурасы екі градустан 20 градус Цельсий, салыстырмалы ылғалдылығы сексен бес пайыздан жоғары емес қараңғыланған қойма үй-жайларында сақталады.
53. Ыдысқа құйылған ауыз судың жарамдылық мерзімін мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызметі органдарының келісімі бойынша дайындаушы белгілейді.
8. Ыдысқа құйылған ауыз суды жоюға қойылатын талаптар
54. Мынадай жағдайларда ыдыстарға құйылған ауыз су жойылуға жатады:
1) жарамдылық мерзімі өтіп кеткенде;
2) су денсаулық үшін зиянды деп танылғанда;
3) жарамсыздығы анықталғанда;
4) су қолдан жасалған деп танылғанда.
Егер ыдысқа құйылған ауыз судың Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгешелігі белгіленбеген болса, ол тұрмыстық қалдық ретінде жойылуы тиіс.
55. Ыдысқа құйылған су басқа тәсілмен жойылуға тиіс болған жағдайда, бұл ыдысқа құйылған ауыз суды өндіруге арналған техникалық құжаттамада туралы көрсетілуі тиіс.
56. Ыдысқа құйылған ауыз су, егер:
1) суды пайдаланғанда ауруды туындататын патогенді ішек микроорганизмдері табылса;
2) индикаторлы бактериялар мен вирустардың болуы анықталса;
3) компоненттерінің бірі бойынша рұқсат етілген шектен тыс шоғырланулар анықталса денсаулық үшін зиянды деп танылады.

1) слабогазированная;
2) среднегазированная;
3) сильногазированная.
На маркировку газированных вод может наноситься дополнительная информация:
1) "природно-газированная" - вода, в которой содержание углекислого газа из источника после розлива остается таким же, как и в источнике, с учетом в отдельных случаях добавления в воду газа этого же источника;
2) "обогащенная углекислым газом" - вода, дополнительно обогащенная углекислым газом источника и содержащая углекислого газа больше, чем в источнике;
3) "газированная" - вода, искусственно обогащенная углекислым газом из другого источника, чем сама вода.
7. Требования к безопасности при транспортировке и хранении
питьевой воды, расфасованной в емкости
50. Питьевые воды, расфасованные в емкости, транспортируются всеми видами транспортных средств, имеющих санитарный паспорт, оформленный в установленном порядке с соблюдением условий, обеспечивающих сохранность, качество и безопасность питьевой воды.
51. Сроки и температурные условия хранения питьевой воды, расфасованной в емкости, должны соответствовать требованиям, указанным в нормативной документации на готовую продукцию.
52. Питьевая вода, расфасованная в емкости и упакованная в потребительскую упаковку (тару), хранится в затемненных складских помещениях при температуре от двух до двадцати градусов Цельсия, относительной влажности не выше восьмидесяти пяти процентов и не должна подвергаться непосредственному воздействию солнечного света.
53. Срок годности питьевой воды, расфасованной в емкости, устанавливается изготовителем по согласованию с органами государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
8. Требования к уничтожению питьевой воды, расфасованной
в емкости
54. Уничтожению подлежит питьевая вода, расфасованная в емкости, в случаях, если:
1) истек срок годности;
2) вода признана вредной для здоровья;
3) обнаружен брак;
4) вода признана фальсифицированной.
Питьевую воду, расфасованную в емкости, уничтожают как бытовой отход, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
55. В случае, если расфасованная вода должна уничтожаться другим способом, это должно быть указано в технической документации на производство питьевой воды, расфасованной в емкости.
56. Питьевая вода, расфасованная в емкости, признается вредной для здоровья, если:
1) обнаружено присутствие патогенных кишечных микроорганизмов, способных вызвать заболевание при употреблении воды;
2) выявлено наличие индикаторных бактерий и вирусов;
3) выявлено превышение предельно допустимых концентраций по одному из компонентов.

57. Ыдысқа құйылған ауыз су, егер:
1) суда индикаторлы бактериялар мен вирустар болса;
2) судың құрамында химиялық, бактериологиялық және радиоактивтік заттардың көрсеткіштерінің рұқсат етілген шектен тыс шоғырлануы анықталса;
3) суда бөтен заттардың қоспалары табылса;
4) орауға және таңбалауға қойылатын талаптар орындалмаса жарамсыз деп танылады.
58. Ыдысқа құйылған табиғи минералды, бұлақ, ауыз су, асханалық, тазартылған сулар, егер көрсетілген су түрін өндіруге берілген талаптар сақталмаса, қолдан жасалған деп танылады.
9. Сәйкестік презумпциясы
59. Үйлестірілген стандарттар талаптарына сәйкес ыдыстарға құйылған, дайындалған және сауда орындарына жеткізілген ыдыстарға құйылған ауыз су осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкес деп саналады.
60. Ыдыстарға құйылған ауыз су егер олардың талаптары осы Техникалық регламенттің талаптарынан төмен болмаған жағдайда, ал ол болмаған жағдайда денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нормалардан төмен емес болған жағдайда стандарттау жөніндегі өзге нормативтік құжаттар бойынша дайындалуы мүмкін.
61. Ыдыстарға құйылған ауыз сулардың осы Техникалық регламенттің және қолданылу саласына осы өнім жататын Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкестігін бағалау мыналарды жүргізу жолдарымен жүзеге асырылады:
1) ыдысқа құйылған ауыз судың сапасын өндірістік бақылау;
2) сәйкестігін растау;
3) мемлекеттік бақылау.
62. Ыдыстарға құйылған ауыз суларды дайындау кезінде осы Техникалық регламенттің, санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылық саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары орындалады, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнамалардың талаптарын орындауға, ыдыстарға құйылған ауыз сулардың құрамын сипаттайтын органолептикалық, физикалық-химиялық, радиологиялық және микробиологиялық көрсеткіштерді зертханалық зерттеу жүргізу мен сынақтан өткізу арқылы ыдыстарға құйылған ауыз сулардың сапасын өндірістік бақылауды жүзеге асырылады:
1) өндірістік бақылау ыдыстарға құйылған ауыз судың дәл атауы бойынша дайындаушы әзірлеген және Қазақстан Республикасының техникалық реттеу және санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау саласындағы құзырлы органдарымен келісілген ұйымдастыру стандартының
негізінде жүзеге асырылады;
2) мыналар өндірістік бақылау объектілері болып табылады:
аузы сумен жабдықтау көзінің суы;
суды дайындау сатысындағы су;
құяр алдындағы су;
дайын өнім;
тұтыну орамы (ыдысы) мен тұмшалау құралы;

57. Питьевая вода, расфасованная в емкости, признается браком, если:
1) в воде содержатся индикаторные бактерии и вирусы;
2) обнаружено в составе воды превышение предельно допустимых концентрации показателей химических, бактериологических и радиоактивных веществ;
3) в воде обнаружены примеси посторонних веществ;
4) не выполнены требования к упаковке и маркировке.
58. Расфасованная природная минеральная, родниковая, питьевая, столовая, очищенная вода признается фальсифицированной, если не соблюдены требования к производству указанных видов вод.
9. Презумпция соответствия
59. Питьевая вода, расфасованная в емкости, изготовленная и поставляемая на рынок в соответствии с требованиями гармонизированных стандартов, считается соответствующей требованиям настоящего Технического регламента.
60. Питьевая вода, расфасованная в емкости, может быть изготовлена по иным нормативным документам по стандартизации при условии, если их требования не ниже требований настоящего Технического регламента, а в случае их отсутствия не ниже норм, утвержденных уполномоченным органом в области здравоохранения.
61. Оценка соответствия питьевых вод, расфасованных в емкости, требованиям настоящего Технического регламента и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, к сфере применения которых относится эта продукция, осуществляется путем проведения:
1) производственного контроля качества питьевой воды, расфасованной в емкости;
2) подтверждения соответствия;
3) государственного контроля.
62. При изготовлении питьевых вод, расфасованных в емкости, выполняются требования настоящего Технического регламента, законодательства Республики Казахстан в области санитарно- эпидемиологического благополучия , осуществляется производственный контроль качества и безопасности питьевых вод, расфасованных в емкости, посредством проведения лабораторных исследований и испытаний органолептических, физико-химических, радиологических и микробиологических показателей, характеризующих состав питьевых вод, расфасованных в емкости:
1) производственный контроль осуществляется на основании стандарта организации, разработанного изготовителем на конкретное наименование питьевой воды, расфасованной в емкости и согласованного с государственными органами Республики Казахстан в области технического регулирования и санитарно-эпидемиологического надзора;
2) объектами производственного контроля являются:
вода источника питьевого водоснабжения;
вода на этапах водоподготовки;
вода перед розливом;
готовая продукция;
потребительская упаковка (тара) и укупорочные средства;

3) ұйымдастыру стандартында көрсетілген бақылаудағы көрсеткіштердің тізбесі, зертханалық зерттеулердің мерзімділігі сумен жабдықтау көзіне, суды дайындау технологиясына, дайын өнімнің сапасына байланысты белгіленеді;
4) ұйымдастыру стандарты өнімнің сипаттамасына, бақылаудағы көрсеткіштердің номенклатурасына, орауға, таңбалауға, қабылдау тәртібі мен бақылау әдістеріне қойылатын талаптармен қатар, дайын өнімді өндірістік бақылау кезінде мынадай ең төменгі зертханалық зерттеулер өткізуді көздеуге тиіс:
өнімнің әрбір партиясының ауыз суын осы Техникалық регламентке қосымшаға сәйкес көрсеткіштерге қысқаша талдау;
осы Техникалық регламентке 1-қосымшаға сәйкес көрсеткіштерге айына кемінде бір рет ауыз суды мерзімдік қысқаша талдау;
халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес барлық көрсеткіштерге жылына кемінде бір рет ауыз суды толық талдау;
5) зертханалық зерттеулерді өндіруші өндірістік зертханаларда өздігінен, сол сияқты Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен аккредиттелген сынақ зертханаларын тарта отырып жүзеге асырады;
6) ыдысқа құйылған ауыз суды өндірушілер мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының сұрауы бойынша өндірістік бақылаудың нәтижелері туралы ақпарат береді.
Ескерту. 62-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.01.21 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
10. Ыдыстарға құйылған ауыз судың сәйкестігін растау
63. Ыдыстарға құйылған ауыз судың сәйкестігін растау техникалық реттеу саласындағы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ыдыстарға құйылған ауыз суды осы Техникалық регламент талаптарына сәйкестігіне міндетті сертификаттау өндірушімен жасалған шарт негізінде сәйкестікті растау жөніндегі аккредиттелген органмен жүзеге асырылады.
64. Ыдыстарға құйылған ауыз судың осы Техникалық регламент талаптарына сәйкестігі сәйкестікті растау жөніндегі органның өндірушіге берген сәйкестік сертификатымен расталады.
Техникалық регламент талаптарына сәйкестігі расталған ыдыстарға құйылған ауыз сулар тауар белгісімен немесе сәйкестік белгісімен таңбаланады. Тауар белгісімен (егер бар болса) таңбалауды өнім өндіруші өзіне ыңғайлы кез-келген тәсілмен өздігінен жүзеге асырады.

3) перечень контролируемых показателей, периодичность лабораторных исследований, указанных в стандарте организации, определяются в зависимости от источника водоснабжения, технологии водоподготовки, качества готовой продукции;
4) стандарт организации, наряду с требованиями к характеристике продукции, номенклатуре контролируемых показателей, упаковке, маркировке, правилам приемки и методам контроля, должен предусматривать проведение следующих минимальных лабораторных исследований при производственном контроле готовой продукции:
сокращенный анализ питьевой воды из каждой партии продукции на показатели, в соответствии с приложением к настоящему Техническому регламенту;
сокращенный периодический анализ питьевой воды не реже одного раза в месяц на показатели, в соответствии с приложением к настоящему Техническому регламенту;
полный анализ питьевой воды не реже одного раза в год на все показатели, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
5) лабораторные исследования осуществляются производителем как самостоятельно в производственной лаборатории, так и с привлечением испытательных лабораторий, аккредитованных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) по запросам органов государственного санитарно- эпидемиологического надзора, производители питьевой воды, расфасованной в емкости, предоставляют информацию о результатах производственного контроля.
Сноска. Пункт 62 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 21.01.2011 № 25 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
10. Подтверждение соответствия питьевой воды, расфасованной в емкости
63. Подтверждение соответствия питьевой воды, расфасованной в емкости, осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
Обязательная сертификация питьевой воды, расфасованной в емкости, на соответствие требованиям настоящего Технического регламента, осуществляется аккредитованным органом по подтверждению соответствия на основании договора, заключенного с производителем.
64. Соответствие питьевой воды, расфасованной в емкости, требованиям настоящего Технического регламента подтверждается сертификатом соответствия, выданным производителю органом по подтверждению соответствия.
Питьевая вода, расфасованная в емкости, соответствие которой подтверждено требованиям настоящего Технического регламента, маркируется товарным знаком или знаком соответствия. Маркировка товарным знаком (если имеется) осуществляется производителем продукции самостоятельно любым удобным для него способом.

65. Шетел мемлекеттерінде берілген сәйкестікті растау аясындағы құжаттар техникалық реттеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларды мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінде таныған жағдайда жарамды болады.
11. Үйлестірілген стандарттар тізбесі
Ескерту. 11-бөлім алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.01.21 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
12. Техникалық регламентті қолданысқа енгізу
мерзімі және шарты
68. Осы Техникалық регламент алғаш ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
69. Осы Техникалық регламент қолданысқа енгізілгенге дейін берілген сәйкестікті растау саласындағы құжаттар олардың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін жарамды деп есептелінеді.
Техникалық регламентке
қосымша
Қысқаша және мерзімдік талдау кезіндегі өндірістік
бақылау көрсеткіштері

65. Документы в сфере подтверждения соответствия, выданные иностранным государством, действительны в Республике Казахстан при условии их признания в государственной системе технического регулирования в соответствии с законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании .
11. Перечень гармонизированных стандартов
Сноска. Раздел 11 исключен постановлением Правительства РК от 21.01.2011 № 25 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
12. Срок и условия введения в действие Технического регламента
68. Настоящий Технический регламент вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
69. Документы в сфере подтверждения соответствия, выданные до введения в действие настоящего Технического регламента, считаются действительными до окончания срока их действия.
Приложение
к Техническому регламенту
Показатели производственного контроля
при сокращенном и периодическом анализе

Ескерту. 2-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.01.21 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

Сноска. Приложение 2 исключено постановлением Правительства РК от 21.01.2011 № 25 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).