"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы жүйесінің тұрақтылығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 маусымдағы N 649 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы жүйесінің тұрақтылығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Жоба
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
қаржы жүйесінің тұрақтылық мәселелері бойынша
толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы"
Қазақстан Республикасының Заңы
1-бап.  Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
1. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық  кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 10, 106-құжат; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003ж., N 15, 137-құжат; N 18, 142-құжат; 2004ж., N 5, 22-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139-құжат, 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006ж., N 2, 19-құжат; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 72-құжат; N 15, 92-құжат; 2007 ж., N 1, 2-құжат; N 4, 33-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 17, 140-құжат):
1) мынадай мазмұндағы 216-1-баппен толықтырылсын:
"216-1-бап. Төлем қабілетсіздігіне дейін жеткізу
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, ашық жинақтаушы зейнетақы қорын, банкті мәжбүрлеп таратуға әкеп соққан төлем қабілетсіздігіне әкелген ірі қатысушы-жеке тұлғаның, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының, банктің ірі қатысушы-заңды тұлғаның бірінші басшысының не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының, банктің, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның тұрақты, уақытша не арнайы өкілеттік бойынша басқару органының немесе атқарушы органының функцияларын орындайтын тұлғаның қасақана іс-әрекеті (әрекетсіздігі) -
үштен алты мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның алты айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салуға, не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не екіден төрт мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның алты айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде айыппұл салып немесе мүлкі тәркіленіп немесе онсыз бір жылдан үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам устойчивости финансовой системы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2008 года N 649
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам устойчивости финансовой системы".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам устойчивости
финансовой системы"
Статья 1 . Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 15-16, ст. 211; 1998 г., N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 20, ст. 721; N 21, ст. 774; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53, 54; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 10, ст. 106; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 15, ст. 137; N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139; 2005 г., N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 21-22, ст. 87; 2006 г., N 2, ст. 19; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 12, ст. 72; N 15, ст. 92; 2007 г., N 1, ст. 2; N 4, ст. 33; N 5-6, ст. 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 17, ст. 140):
1) дополнить статьей 216-1 следующего содержания:
"Статья 216-1. Доведение до неплатежеспособности
Умышленное действие (бездействие) крупного участника физического лица, первого руководителя крупного участника юридического лица страховой (перестраховочной) организации, открытого накопительного пенсионного фонда, банка либо лица, постоянно, временно либо по специальному полномочию выполняющего функции органа управления или исполнительного органа страховой (перестраховочной) организации, накопительного пенсионного фонда, банка, организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, приведшее к неплатежеспособности, повлекшей принудительную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации, открытого накопительного пенсионного фонда, банка -
наказывается штрафом в размере от трех до шести тысяч месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от шести месяцев до одного года, либо ограничением свободы на срок до одного года, либо арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок от одного года до трех лет со штрафом в размере от двух до четырех тысяч месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от шести месяцев до одного года или с конфискацией имущества или без таковой.";

2) 220-баптың екінші бөлігіндегі "бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға" деген сөздер "үш жылға дейінгі бас бостандығынан айыруға" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 15, 281-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 5, 58-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 9, 86-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 5, 31-құжат; N 10, 51-құжат; N 11, 56, 67-құжаттар; N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 15, 86-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 11, 55-құжат; N 16, 99-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 4, 28, 33-құжаттар):
1) 8-бапта:
1-тармақта:
"сатып алуға" деген сөздерден кейін ", коммерциялық емес ұйымдарды құруға және қызметіне қатысуға" деген сөздермен толықтырылсын;
"осы баптың 2 және 3-тармақтарында" деген сөздер "осы Заңда" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 2) тармақшасындағы "листингтің ең жоғары санаты бойынша" деген сөздер "уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген қор биржасы тізімінің санаттары бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 11-1-бапта:
5-тармақтың 7) тармақшасы "өтініш берілген күнгі" деген сөздерден кейін "және құжаттарды қарау кезеңінде" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Уәкілетті органның рұқсатын алмаған жағдайда, банк еншілес ұйымның өзіне тиесілі акцияларын (қатысу үлестерін) үш айлық мерзімде осы банкпен ерекше қарым-қатынасы жоқ тұлғаларға иелігінен шығаруға және растайтын құжаттарды уәкілетті органға беруге міндетті.
Банк еншілес ұйымның акцияларын (қатысу үлесін) оған қатысты емес себептер бойынша меншікке сатып алған жағдайда, банк осы фактіні анықтаған сәттен бастап бір айлық мерзімде уәкілетті органнан еншілес ұйымды сатып алуға рұқсат алу үшін осы баптың 3-тармағында көзделген құжаттарды беруге міндетті.";
9-тармақта:
екінші бөліктегі "белгіленеді" деген сөз "жүзеге асырылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті органның қомақты қатысуға рұқсатын алмаған жағдайда, банк ұйымның өзіне тиесілі акцияларын (қатысу үлестерін) үш ай мерзімі ішінде осы банкпен ерекше қарым-қатынасы жоқ тұлғаларға иелігінен шығаруға және растайтын құжаттарды уәкілетті органға беруге міндетті. Егер банк қомақты қатысуды банкке қатысты емес себептер бойынша иеленген жағдайда, ол осы фактіні анықтаған сәттен бастап бір айлық мерзімде уәкілетті органның тиісті рұқсатын алу үшін осы баптың 10-тармағында көзделген құжаттарды беруге міндетті.";

2) в части второй статьи 220 слова "лишением свободы на срок до одного года" заменить словами "лишением свободы до трех лет".
2. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 15, ст. 281; N 19, ст. 370; 1997 г., N 5, ст. 58; N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 9, ст. 86; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 5, ст. 31; N 10, ст. 51; N 11, ст. 56, 67; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 15, ст. 86; N 16, ст. 91; N 23, ст. 140; 2005 г., N 7-8, ст. 24; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45; N 11, ст. 55; N 16, ст. 99; 2007 г., N 2, ст. 18; N 4, ст. 28, 33):
1) в статье 8:
в пункте 1:
после слов "юридических лиц," дополнить словами "создание и участие в деятельности некоммерческих организаций,";
слова "пунктами 2 и 3 настоящей статьи" заменить словами "настоящим Законом";
в подпункте 2) пункта 2 слова "по наивысшей категории листинга" заменить словами "по категориям списка фондовой биржи, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа";
2) в статье 11-1:
подпункт 7) пункта 5 дополнить словами "и в период рассмотрения документов";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. В случае неполучения разрешения уполномоченного органа банк обязан в трехмесячный срок произвести отчуждение принадлежащих ему акций (долей участия) дочерней организации лицам, не связанным особыми отношениями с данным банком, и представить подтверждающие документы в уполномоченный орган.
В случае приобретения банком в собственность акции (доли участия) дочерней организации по независящим от него причинам, банк должен в месячный срок с момента обнаружения данного факта представить документы, предусмотренные пунктом 3 настоящей статьи, для получения разрешения уполномоченного органа на приобретение дочерней организации.";
в пункте 9:
в части второй слово "устанавливается" заменить словом "осуществляется";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае неполучения разрешения уполномоченного органа на значительное участие банк обязан в трехмесячный срок произвести отчуждение принадлежащих ему акций (доли участия) организации лицам, не связанным особыми отношениями с данным банком, и представить подтверждающие документы в уполномоченный орган. Если банк приобрел значительное участие по не зависящим от банка причинам, он должен в месячный срок с момента обнаружения данного факта представить документы, предусмотренные пунктом 10 настоящей статьи, для получения соответствующего разрешения уполномоченного органа.";

3) 17-бапта:
2-тармақтың екінші сөйлеміндегі "Қазақстан Даму Банкінің ғана" деген сөздер "Қазақстан Даму Банкінің және осы баптың 4-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайларда банктің" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Банк кредиторларының мүддесін қорғау және Қазақстан Республикасының банк жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында, егер уәкілетті орган қолданған шаралар банктің қаржылық жай-күйін жақсартуға әкелмеген жағдайда:
1) банк меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициентін және өтімділік коэффициентін немесе басқа пруденциалдық нормативтерді және (немесе) басқа сақталуы міндетті нормалар мен лимиттерді жүйелі күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан астам рет бұзғанда, Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілетті органмен келісіп, осы Заңның 17-2-бабында көзделген тәртіппен, банктің қаржылық жағдайын жақсартуға және банк пруденциалдық нормативтерді және (немесе) басқа сақталуы міндетті нормалар мен лимиттерді орындауы үшін қажетті мөлшерде банктің жарияланған акцияларын Қазақстан Республикасының Үкіметі не ұлттық басқарушы компания сатып алатыны жөнінде шешім қабылдауға құқылы;
2) банкте капиталдың теріс мөлшері бар болғанда, уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісіп, банктің қаржылық жай-күйін қажетті жақсартуға кепілдік беретін жаңа инвесторға сатып алынған баға бойынша кейіннен міндетті түрде дереу сату шартымен банктің акцияларын мәжбүрлеп сатып алуды жүзеге асыруға құқылы.";
4) 17-1-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігіндегі "ірі қатысушысының" деген сөздер "ірі қатысушы болып табылатын, Қазақстан Республикасының резиденті емес-заңды тұлғаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "4-7" деген цифрлар "4-7-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
4-тармақта:
1) тармақша "банктің акцияларын" деген сөздерден кейін ", оның ішінде бұрын сатып алынғандардың" деген сөздермен толықтырылсын;
3-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3-3) кірістері мен мүлігі туралы мәліметтерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда, салық органдарына ұсынылатын жеке табыс салығы жөніндегі декларацияның көшірмесін және жеке тұлға тұратын елдің уәкілетті тұлғалары растаған өзге де құжаттарды;";
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Банк холдингі мәртебесін иеленуге келісім алу үшін өзінің орналасқан елінде шоғырландырылған қадағалауға жататын Қазақстан Республикасының резиденті емес - қаржы ұйымы мынадай құжаттарды:
1) осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде тізбесі белгіленген рейтингтік агенттіктердің бірі талап ететін ең төменгі рейтингі болуын растайтын құжатты;

3) в статье 17:
в предложении втором пункта 2 слова "только Банка Развития Казахстана" заменить словами "Банка Развития Казахстана и банка в случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 4 настоящей статьи";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В целях защиты интересов кредиторов банка и обеспечения устойчивости банковской системы Республики Казахстан в случае, если меры, примененные уполномоченным органом, не привели к улучшению финансового состояния банка:
1) при нарушении банком коэффициента достаточности собственного капитала и коэффициента ликвидности или иных пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов два и более раз в течение двенадцати последовательных календарных месяцев Правительство Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом вправе принять решение о приобретении Правительством Республики Казахстан либо национальной управляющей компанией объявленных акций банка в размере, необходимом для улучшения его финансового состояния и выполнения банком пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов, в порядке, предусмотренном статьей 17-2 настоящего Закона;
2) при наличии у банка отрицательного размера капитала уполномоченный орган вправе по согласованию с Правительством Республики Казахстан осуществить принудительный выкуп акций банка с условием их обязательной последующей незамедлительной реализации по цене приобретения новому инвестору, гарантирующему необходимое улучшение финансового положения банка.";
4) в статье 17-1:
в части третьей пункта 1 слова "крупного участника" заменить словами "юридического лица-нерезидента Республики Казахстан, являющегося крупным участником";
в пункте 3 цифры "4-7" заменить цифрами "4-7-1";
в пункте 4:
подпункт 1) после слова "банка," дополнить словами "в том числе ранее приобретенных,";
подпункт 3-3) изложить в следующей редакции:
"3-3) сведения о доходах и имуществе, а также копию декларации по индивидуальному подоходному налогу, представляемую в налоговые органы в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, и иные документы, заверенные уполномоченными лицами страны проживания физического лица;";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Для получения согласия на приобретение статуса банковского холдинга финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан, подлежащий консолидированному надзору в стране своего места нахождения, представляет следующие документы:
1) документ, подтверждающий наличие минимального требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств, перечень которых установлен нормативным правовым актом уполномоченного органа, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи;

2) өтініш беруші шыққан елдің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының резиденті емес - қаржы ұйымы шоғырландырылған қадағалауға жататыны жөніндегі жазбаша растауын;
3) өтініш беруші шыққан елдің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының резиденті емес - қаржы ұйымы банк холдингі мәртебесін иеленуіне жазбаша рұқсатын (келісімін) не тиісті мемлекеттің уәкілетті органының көрсетілген мемлекеттің заңнамасы бойынша осындай рұқсат (келісім) талап етілмейтіні жөніндегі өтінішін табыс етеді.";
9-тармақта:
он екінші абзацтағы "негіз болып табылады" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы он үшінші абзацпен толықтырылсын:
"тұлға бұрын ірі қатысушы-жеке тұлға не ірі қатысушы-заңды тұлғаның бірінші басшысы және (немесе) уәкілетті орган қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану жөніндегі шешім қабылдағанға дейінгі бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының басшы қызметкері болып табылған не табылатын жағдайлар негіз болып табылады. Аталған талап уәкілетті орган қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану жөніндегі шешім қабылдағаннан кейінгі бес жыл ішінде қолданылады.";
12-тармақтың үшінші бөлігі алынып тасталсын;
15-тармақтың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл жағдайда осындай шара оған қатысты қолданылатын тұлға банк акцияларының өзіне тиесілі санын осы бапта белгіленгеннен төмен деңгейге дейін азайтуға міндетті.";
18-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Банктің орналастырылған (артықшылықтарды және банк сатып алғандарды шегеріп) акцияларының санына және (немесе) банктің дауыс беретін акцияларының санына банк акциялары санының проценттік арақатынасы банктің ірі қатысушысына, банк холдингіне тиесілі он немесе жиырма бес проценттен кем санына дейін өзгерген жағдайда, уәкілетті орган банктің ірі қатысушысының, банк холдингінің өтініші бойынша не аталған фактіні дербес анықтаған жағдайда, банктің немесе банк холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру үшін көзделген тәртіппен бұдан бұрын берілген жазбаша келісімнің күші жойылды деп тану жөніндегі шешімді осы фактіні анықтаған күннен бастап бір ай ішінде қабылдайды.";

2) письменное подтверждение от органа финансового надзора страны происхождения заявителя о том, что финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан подлежит консолидированному надзору;
3) письменное разрешение (согласие) органа финансового надзора страны происхождения заявителя на приобретение финансовой организацией-нерезидентом Республики Казахстан статуса банковского холдинга либо заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение (согласие) по законодательству указанного государства не требуется.";
пункт 9 дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"случаи, когда лицо ранее являлось либо является крупным участником - физическим лицом либо первым руководителем крупного участника - юридического лица и (или) руководящим работником финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке. Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.";
часть третью пункта 12 исключить;
предложение второе пункта 15 изложить в следующей редакции:
"В этом случае лицо, к которому применяется такая мера, обязано уменьшить количество принадлежащих ему акций банка до уровня ниже установленного настоящей статьей.";
пункт 18 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае изменения процентного соотношения количества акций банка до количества менее десяти или двадцати пяти процентов, принадлежащих крупному участнику банка, банковскому холдингу, к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций и (или) к количеству голосующих акций банка уполномоченный орган по заявлению крупного участника банка, банковского холдинга либо в случае самостоятельного обнаружения указанного факта принимает решение о признании утратившим силу ранее выданного письменного согласия в течение одного месяца со дня обнаружения данного факта в порядке, предусмотренном для выдачи согласия на приобретение статуса крупного участника банка или банковского холдинга.";

5) мынадай мазмұндағы 17-2-баппен толықтырылсын:
"17-2-бап. Қазақстан Республикасының Үкіметі банктің
жарияланған акцияларын сатып алу ерекшеліктері
1. Осы Заңның 17-бабының 4-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда, Қазақстан Республикасының Үкіметі банктің жарияланған акцияларын Үкімет не ұлттық басқарушы компания сатып алатынды қоса алғанда, орналастырылған акциялардың жалпы санынан он процентінен кем емес мөлшерінде Қазақстан Республикасының Үкіметі не ұлттық басқарушы компания сатып алатыны жөнінде шешім қабылдауға құқылы.
Банк акцияларына мемлекеттік меншік құқығы Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық мемлекеттік меншікті иелік етуге уәкілеттік берген мемлекеттік органға тіркеледі.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің банк акцияларын сатып алу жөніндегі шешімі мыналарды қамтуы тиіс:
банктің жарияланған орналастырылмаған немесе сатып алынған акциялары жоқ болған жағдайда не олардың саны жеткіліксіз болғанда, банктің жарияланған акцияларының жалпы саны соншама өсетін акциялардың санын;
мәжбүрлеп орналастырылатын (сатылатын) акциялардың орналастыру (сату) бағасы мен санын.
3. Мәжбүрлеп орналастырылатын (сатылатын) акциялардың орналастыру (сату) бағасы мен саны уәкілетті органның ұлттық басқарушы компаниямен не Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық меншікті иелік етуге уәкілеттік берген мемлекеттік органмен келісуі бойынша жасалған қорытындысы негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен акцияларды орналастыру (сату) туралы шешім қабылдаған күні қалыптасқан нарықтық баға бойынша айқындалады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық меншікті иелік етуге уәкілеттік берген мемлекеттік органның не ұлттық басқарушы компанияның бастамасы бойынша акцияларды орналастыру бағасын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалаушы айқындауы мүмкін.
Бағалаушы акциялардың орналастыру бағасын айқындаған жағдайда, бағалаумен байланысты шығындарды банк көтереді.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі банктің жарияланған акцияларын сатып алу және оны өсіру жөніндегі шешімді қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті орган:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және талаптар негізінде акциялардың шығарылым проспектісіне өзгерістер енгізеді;
2) проспектке өзгерістер мен толықтырулардың мемлекеттік тіркелуін жүзеге асырады;
3) банкке акциялардың мемлекеттік тіркелуі жөніндегі куәлікті жібереді және тіркеуші мен орталық депозитарийге жарияланған акциялардың саны өскені жөнінде хабарлайды.
Банк акциялардың мемлекеттік тіркелуі жөніндегі куәлікті алған күннен бастап бес күнтізбелік күн ішінде бұдан бұрын берілген акциялардың мемлекеттік тіркелуі жөніндегі куәліктің түпнұсқасын қайтаруға міндетті.

5) дополнить статьей 17-2 следующего содержания:
"Статья 17-2. Особенности приобретения объявленных акций банка
Правительством Республики Казахстан
1. В случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 4 статьи 17 настоящего Закона, Правительство Республики Казахстан вправе принять решение о приобретении Правительством Республики Казахстан либо национальной управляющей компанией объявленных акций банка в размере не менее десяти процентов от общего количества размещенных акций, включая приобретаемые Правительством либо национальной управляющей компанией акций.
Право государственной собственности на акции банка регистрируется за государственным органом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан на распоряжение республиканской государственной собственностью.
2. Решение Правительства Республики Казахстан о приобретении акций банка должно содержать:
количество акций, на которое увеличивается общее количество объявленных акций банка, в случае отсутствия объявленных неразмещенных или выкупленных акций банка либо при недостаточности их количества;
цену размещения (реализации) и количество принудительно размещаемых (реализуемых) акций.
3. Цена размещения (реализации) и количество принудительно размещаемых (реализуемых) акций определяется решением Правительства Республики Казахстан на основании заключения уполномоченного органа по согласованию с национальной управляющей компанией либо государственным органом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан на распоряжение республиканской государственной собственностью, по рыночной цене, сложившейся на дату принятия решения о размещении (реализации) акций.
По инициативе государственного органа, уполномоченного Правительством Республики Казахстан на распоряжение республиканской государственной собственностью, либо национальной управляющей компании цена размещения акций может быть определена оценщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В случае определения цены размещения акций оценщиком затраты, связанные с оценкой, несет банк.
4. В течение трех рабочих дней с даты принятия решения Правительством Республики Казахстан о приобретении и об увеличении объявленных акций банка уполномоченный орган:
1) вносит изменения в проспект выпуска акций, в порядке и на условиях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
2) осуществляет государственную регистрацию изменений и дополнений в проспект;
3) направляет банку свидетельство о государственной регистрации акций и уведомляет регистратора и центральный депозитарий об увеличении количества объявленных акций.
Банк в течение пяти календарных дней с даты получения свидетельства о государственной регистрации акций обязан возвратить оригинал выданного ранее свидетельства о государственной регистрации акций.

5. Банк акцияларын сатып алғаннан кейін Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық мемлекеттік меншікті иелік етуге уәкілеттік берген мемлекеттік орган не ұлттық басқарушы компания мемлекеттің немесе ұлттық басқарушы компания мүддесінің өкілдері болып табылатын атқарушы органның және (немесе) банктің басқару органының мүшелерін тағайындайды.
Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық меншікті иелік етуге уәкілеттік берген мемлекеттік орган не ұлттық басқарушы компания банктің лауазымды тұлғаларын немесе қызметкерлерін ауысым жасау, банк активтерін оңтайландыру, жарғылық капиталын өсіру жөніндегі мәселелерді және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен басқа мәселелерді қарау үшін банк акционерлерінің кезектен тыс жалпы жиналысын шақыруға құқылы.
6. Пруденциалдық нормативтерді және (немесе) сақталуы міндетті нормалар мен лимиттерді орындауға әкелген банктің қаржылық жай-күйі жақсарған жағдайда, Қазақстан Республикасының Үкіметі осы бапқа сәйкес сатып алынған банктің акцияларын тікелей адресті сату жолымен не қор биржасында сауда-саттық жолымен сату бойынша іс-шараларды қолданады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі осы бапқа сәйкес сатып алынған банктің акцияларын оларды сатып алған күннен бастап бір жыл ішінде осы мерзімді ұзарту құқығымен сатады.
7. Банктің жарияланған акцияларының санын көбейту, банктің жарияланған акцияларын Қазақстан Республикасының Үкіметі не ұлттық басқарушы компания сатып алуы, сондай-ақ Заңның осы бабы негізінде банктің атқарушы органының және (немесе) басқару органының мүшелерін тағайындау банк органдарының шешімді қабылдаусыз жүзеге асырылады.
Осы баптың 1-тармағына сәйкес орналастырылатын (сатылатын) банктің жарияланған акциялары бойынша акционерлердің басымдықпен сатып алу құқықтары жоқ.";
6) 19-баптың 3-тармағында:
а) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"а) нотариатта куәландырылған және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделген құрылтай құжаттардың (жарғы, құрылтай шарты) төрт данасы және құрылтай жиналысы хаттамасының көшірмесі;";
мынадай мазмұндағы 6-2) тармақшамен толықтырылсын:
"6-2) акцияларды сатып алуға қолданылатын көздер мен қаражаттардың сипатын қоса алғанда, растайтын құжаттардың көшірмесін қоса беріп, банк акцияларын сатып алу талаптары мен тәртібі туралы мәліметтер;";
д), ж), з) тармақшалар алынып тасталсын;
и) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"и) құрылтайшылар құжаттарға қол қоюға уәкілеттік берген тұлға бекіткен, жаңадан құрылатын банктің қызмет стратегиясын, қызмет бағыты мен ауқымын, қаржылық перспективаларын (бюджет, есеп балансы, алғашқы үш қаржы (операциялық) жылдағы пайда мен залалдардың есебі, маркетинг жоспары (банк клиентурасын қалыптастыру), еңбек ресурстарын тарту жоспарын, тәуекелдерді басқаруды ұйымдастыруын ашып көрсететін бизнес-жоспары;";
екінші бөлік алынып тасталсын;

5. После приобретения акций банка государственный орган, уполномоченный Правительством Республики Казахстан на распоряжение республиканской государственной собственностью либо национальная управляющая компания назначает членов исполнительного органа и (или) органа управления банка, которые будут являться представителями интересов государства или национальной управляющей компании.
Государственный орган, уполномоченный Правительством Республики Казахстан на распоряжение республиканской государственной собственностью, либо национальная управляющая компания вправе созвать внеочередное общее собрание акционеров банка для рассмотрения вопросов о смене должностных лиц или работников банка, оптимизации активов банка, увеличении уставного капитала и иных вопросов в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
6. В случае улучшения финансового состояния банка, которое привело к выполнению им пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов, Правительство Республики Казахстан принимает меры по реализации приобретенных в соответствии с настоящей статьей акций банка путем прямой адресной продажи либо путем торгов на фондовой бирже.
Правительство Республики Казахстан реализует акции банка, приобретенные в соответствии с настоящей статьей, в течение одного года со дня их приобретения с правом продления данного срока.
7. Увеличение количества объявленных акций банка, приобретение объявленных акций банка Правительством Республики Казахстан либо национальной управляющей компанией, а также назначение членов исполнительного органа и (или) органа управления банка на основании настоящей статьи Закона осуществляется без принятия решений органами банка.
Акционеры не имеют права преимущественной покупки по объявленным акциям банка, размещаемым (реализуемым) в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи.";
6) в пункте 3 статьи 19:
подпункт а) изложить в следующей редакции:
"а) четыре экземпляра учредительных документов (устав, учредительный договор), копия протокола учредительного собрания, засвидетельствованных нотариально и оформленных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;";
дополнить подпунктом б-2) следующего содержания:
"б-2) сведения об условиях и порядке приобретения акций банка, включая описание источников и средств, используемых для приобретения акций, с приложением копий подтверждающих документов;";
подпункты д), ж), з) исключить;
подпункт и):
после слова "банка," дополнить словами "утвержденный лицом, уполномоченным учредителями на подписание документов,";
дополнить словами ", организацию управления рисками";
часть вторую исключить;

7) 20-бапта:
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық қаржы ұйымдарда осы бапта белгіленген жұмыс стажы, және (немесе) қаржылық қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу және (немесе) қаржы ұйымдарына аудит жүргізу бойынша қызмет көрсету саласында жұмыс стажы жоқ;";
4) тармақша "бас бухгалтері" деген сөздерден кейін ", ірі қатысушы - жеке тұлға, ірі қатысушы (банк холдингі) - заңды тұлғаның бірінші басшысы" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Басқарма мүшелерінің саны үш адамнан кем болмауы тиіс.";
4-тармақта:
1), 3) тармақшалардағы "қаржылық қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу саласында" деген сөздер алынып тасталсын;
2) тармақшада:
"банк басқармасының" деген сөздердің алдынан "директорлар кеңесінің бірінші басшысының," деген сөздермен толықтырылсын;
"қаржылық қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу саласында" деген сөздер алынып тасталсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Директорлар кеңесінің мүшелері, сондай-ақ банктің тек ғана қауіпсіздік, әкімшілік-шаруашылық мәселелеріне басшылық жасайтын басқарма мүшелері лауазымдарына кандидаттар үшін осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген жұмыс стажының болуы талап етілмейді.";
5-тармақтың екінші бөлігінде:
"жеке" деген сөз алынып тасталсын;
"не еңбек шарты жоқ болған жағдайда, осы басшы қызметкердің өкілеттіктерін тоқтату бойынша шаралар қабылдасын" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақта:
3) тармақшадағы "негіздері бойынша кері шақыртып алуға құқылы" деген сөздер алынып тасталсын;
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болу негіздері бойынша кері шақыртып алуға құқылы.";
екінші бөлікте:
"жеке" деген сөз алынып тасталсын;
"не еңбек шарты жоқ болған жағдайда, осы басшы қызметкердің өкілеттіліктерін тоқтату бойынша шаралар қабылдасын" деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақта:
"жеке" деген сөз алынып тасталсын;
"не еңбек шарты жоқ болған жағдайда, осы басшы қызметкердің өкілеттіктерін тоқтату бойынша шаралар қабылдасын" деген сөздермен толықтырылсын;
11-тармақта:
"бапта" деген сөзден кейін "банк басқармасының бірінші басшысы үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым уәкілетті органның талабы бойынша бірінші басшыны осы бап талаптарына сәйкес келмеген жағдайда шеттетеді.";
8) 24-баптың 1-тармағында:
а) тармақша "банкінің" деген сөздің алдынан "құжаттардың толық емес пакетін ұсынуы не" деген сөздермен толықтырылсын;
г-1) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"г-1) құрылтайшы-жеке тұлғаның не құрылтайшы-заңды тұлғаның атқарушы органының не басқару органының бірінші басшысының:";
мынадай мазмұндағы д-1) тармақшамен толықтырылсын:
"д-1) банктің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге уәкілетті органның келісім беруден бас тартуы;";
е) тармақша алынып тасталсын;

7) в статье 20:
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) не имеющее установленного настоящей статьей стажа работы в международных финансовых организациях, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, и (или) стажа работы в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг и (или) услуг по проведению аудита финансовых организаций;";
подпункт 4) после слов "главным бухгалтером" дополнить словами ", крупным участником - физическим лицом, первым руководителем крупного участника (банковского холдинга) - юридического лица";
пункт 3 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Число членов правления должно составлять не менее трех человек.";
в пункте 4:
в подпунктах 1), 3) слова "в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг" исключить;
в подпункте 2):
после слов "на должности" дополнить словами "первого руководителя совета директоров,";
слова "в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг" исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Для кандидатов на должности членов совета директоров, а также членов правления, курирующих исключительно вопросы безопасности банка, административно-хозяйственные вопросы наличие стажа работы, предусмотренного подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи, не требуется.";
в части второй пункта 5:
слово "индивидуальный" исключить;
дополнить словами ", либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника";
в пункте 9:
часть первую дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) наличие неснятой или непогашенной судимости.";
в части второй:
слово "индивидуальный" исключить;
дополнить словами ", либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника";
в пункте 10:
слово "индивидуальный" исключить;
дополнить словами ", либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника";
в пункте 11:
после слова "статьей" дополнить словами "для первых руководителей правления банка";
дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, отстраняет по требованию уполномоченного органа первого руководителя в случае его несоответствия требованиям настоящей статьи.";
8) в пункте 1 статьи 24:
в подпункте а) слово "несоответствие" заменить словами "представление неполного пакета документов либо несоответствие";
абзац первый подпункта г-1) изложить в следующей редакции:
"г-1) в случаях, когда учредитель-физическое лицо либо первый руководитель исполнительного органа либо органа управления учредителя-юридического лица:";
дополнить подпунктом д-1) следующего содержания:
"д-1) отказ в выдаче согласия уполномоченным органом на приобретение статуса крупного участника банка;";
подпункт е) исключить;

9) 25-баптың үшінші бөлігі алынып тасталсын;
10) 26-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Банк операцияларын жүргізуге лицензия алу үшін өтініш беруші мемлекеттік тіркелген күннен бастап бір жыл ішінде мыналарды ұсынуы тиіс:
1) өтінішті;
2) барлық ұйымдастыру-техникалық іс-шаралардың орындалғандығы туралы, оның ішінде уәкілетті органның және Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келетін үй-жайдың, жабдықтың және бухгалтерлік есеп беру және бас бухгалтерлік кітапты автоматтандыру бойынша бағдарламалық қамтамасыз етудің дайындығы туралы, сондай-ақ Ұлттық Банк талаптарына жауап беретін автоматтандырылған банк жүйесінің бар екендігі жайлы куәландыратын құжаттарды, сондай-ақ тиісті біліктілігі бар қызметкерлер жалдауға;
3) нотариатта куәландырылған жарғының көшірмесін және заңды тұлға есебінде өтініш берушінің мемлекеттік тіркелгендігі туралы куәліктің көшірмесін;
4) салық төлеуші куәлігінің және статистикалық карточканың көшірмесін;
5) қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын құжатты;
6) осы Заңның 20-бабының талаптарына сәйкес банктің басшы қызметкерлері лауазымына ұсынылатын тұлғалардың құжаттарын;
7) банктің директорлар кеңесімен бекітілген ішкі аудит қызметі туралы ережені;
8) банктің директорлар кеңесімен бекітілген кредит комитеті туралы ережені;
9) штаттық кестені (қызметкерлердің тегін, атын және бар болса әкесінің атын көрсете отырып);
10) уәкілетті органның және кредиттік бюро туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына банктің программалық техникалық құралдарының сәйкестігін растайтын құжаттарды.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Банк осы баптың 2-тармағының 2), 10) тармақшаларымен көзделген лицензияны алу үшін банкке қойылатын талаптарды банктік қызметті жүзеге асыру барысында сақтайды.";
11) 27-бап мынадай мазмұндағы в), г), д) тармақшалармен толықтырылсын:
"в) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарына сәйкес келмеуі;
г) құжаттардың толық емес пакетін ұсынуы;
д) қоғамның таңдаулы органдары санынан басшы қызметкердің келісілмеуі (қайта құрылатын банк үшін).";
12) 30-бапта:
5-тармақта:
екінші бөліктегі "5), 9) және 12) тармақшаларында" деген сөздер "5) және 12) тармақшаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Банктерге банктік операцияларды жүргізуге лицензия берген кезде Ұлттық Банктің бухгалтерлік есепті және бас бухгалтерлік кітапты автоматтандыруға қойылатын талаптарға жауап беретін автоматтандырылған банк жүйесінің барлығы жайлы Ұлттық Банктің қорытындысы талап етіледі. Қорытындыны беру тәртібі Ұлттық Банкпен айқындалады.";

9) часть третью статьи 25 исключить;
10) в статье 26:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Для получения лицензии на проведение банковских операций в течение одного года со дня государственной регистрации заявитель должен представить:
1) заявление;
2) документы, свидетельствующие о выполнении всех организационно-технических мероприятий, в том числе о готовности помещения, оборудования и программного обеспечения по автоматизации бухгалтерского учета и главной бухгалтерской книги, соответствующих требованиям нормативных правовых актов уполномоченного органа и Национального Банка, а также о наличии автоматизированной банковской системы, отвечающей требованиям Национального Банка, и нанять персонал соответствующей квалификации;
3) нотариально засвидетельствованную копию устава и копию свидетельства о государственной регистрации заявителя в качестве юридического лица;
4) копию свидетельства налогоплательщика и статистической карточки;
5) документ, подтверждающий уплату в бюджет лицензионного сбора на право занятия отдельными видами деятельности;
6) документы лиц, предлагаемых на должности руководящих работников банка в соответствии с требованиями статьи 20 настоящего Закона;
7) положение о службе внутреннего аудита, утвержденное советом директоров банка;
8) положение о кредитном комитете, утвержденное советом директоров банка;
9) штатное расписание (с указанием фамилий, имен и при наличии отчеств сотрудников);
10) документы, подтверждающие соответствие программных технических средств банка требованиям уполномоченного органа и законодательства Республики Казахстан о кредитных бюро.";
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Требования, предъявляемые к банку для получения лицензии, предусмотренные подпунктами 2), 10) пункта 2 настоящей статьи, соблюдаются банком при осуществлении банковской деятельности.";
11) статью 27 дополнить подпунктами в), г), д) следующего содержания:
"в) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
г) представление неполного пакета документов;
д) несогласование руководящего работника из числа избранных органами общества (для вновь создаваемого банка).";
12) в статье 30:
в пункте 5:
в части второй слова "подпунктами 5), 9) и 12)" заменить словами "подпунктами 5) и 12)";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"При выдаче лицензии банкам на проведение банковских операций требуется заключение Национального Банка о наличии автоматизированной банковской системы, отвечающей требованиям к автоматизации бухгалтерского учета и главной бухгалтерской книги. Порядок выдачи заключения определяется Национальным Банком.";

13) 31-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Банкке клиенттердің құжаттарын беру, банк талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру, клиенттерді тарту жөніндегі шарт (келісім) негізінде банкке қызмет көрсететін тұлғаның заңсыз іс-әрекеті (іс-әрекетсіздігі) үшін банк жауапкершілікті алады.";
14) 41-бапта:
бесінші абзацтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ерте ықпал ету шараларын қолдану;";
15) 45-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"45-бап. Ерте ықпал ету шаралары
1. Банктердің депозиторлары мен кредиторларының заңды мүдделерін қорғау, банктің қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету, оның қаржылық жай-күйінің нашарлауын және банк қызметімен байланысты тәуекелдердің өсуін болдырмау мақсатында уәкілетті орган банктің қаржылық жай-күйінің нашарлауына ықпал ететін мынадай факторларды:
1) меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффиценттерінің төмендеуін;
2) өтімділік коэффиценттерінің төмендеуін;
3) банктің міндеттемелері сомасындағы заңды және жеке тұлғалардың тартылған салымдары үлесінің төмендеуін;
4) банк заемдарының несие портфелінің жалпы көлеміндегі өсуін, ол бойынша негізгі борыш және проценттік сыйақы бойынша мерзімін кешіктіру 90 күнтізбелік күннен астамды құрайды;
5) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленген банктің қаржылық жай-күйінің нашарлауына ықпал ететін өзге факторларды анықтау үшін банктердің қызметіне талдау жасауды жүзеге асырады.
2. Банктің қаржылық жай-күйін талдау нәтижесінде және (немесе) оны тексеру қорытындылары бойынша санамаланған факторлар анықталған жағдайда уәкілетті орган банкке және (немесе) оның акционерлеріне банктің қаржылық тұрақтылығын арттыру, оның қаржылық жай-күйінің нашарлауын және банк қызметімен байланысты тәуекелдердің өсуін болдырмау бойынша ерте ықпал ету шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын ұсыну бойынша жазбаша нысанда талаптарды жібереді.
Банк және (немесе) оның акционерлері уәкілетті орган талаптарын алған күннен бастап, бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға жоспарда көрсетілген іс-шараларды орындау мерзімдері туралы мәліметтерді және оларды орындауға жауапты тұлғаларды көрсете отырып, іс-шаралар жоспарын тапсыруы міндетті. Уәкілетті орган ұсынылған іс-шаралар жоспарын мақұлдаған жағдайда, банк және (немесе) оның акционерлері уәкілетті органға іс-шаралар жоспарында белгіленген мерзімде, іс-шаралар жоспарында көрсетілген іс-шаралардың орындалғандығы туралы есеп береді.
Егер, іс-шаралар жоспарын қарау нәтижелері бойынша, онда көрсетілген шараларды уәкілетті орган тиімді емес деп есептеген жағдайда, уәкілетті орган банкке және (немесе) оның акционерлеріне мыналар бойынша талаптарды қою арқылы мынадай ерте ықпал ету шараларының бір немесе одан астамын қолданады:

13) статью 31 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Банк несет ответственность за неправомерные действия (бездействие) лица, оказывающего банку услуги на основании договора (соглашения) по привлечению клиентов, по осуществлению проверки на соответствие требованиям банка, передаче документов клиентов банку.";
14) в статье 41:
абзац пятый части первой изложить в следующей редакции:
"применения мер раннего реагирования;";
15) статью 45 изложить в следующей редакции:
"Статья 45. Меры раннего реагирования
1. В целях защиты законных интересов депозиторов и кредиторов банков, обеспечения финансовой устойчивости банка, недопущения ухудшения его финансового положения и увеличения рисков, связанных с банковской деятельностью, уполномоченный орган осуществляет анализ деятельности банков для выявления следующих факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка:
1) снижение коэффициентов достаточности собственного капитала;
2) снижение коэффициентов ликвидности;
3) снижение доли привлеченных вкладов юридических и физических лиц в сумме обязательств банка;
4) увеличение в общем объеме ссудного портфеля банка займов, по которым срок просрочки по основному долгу и процентному вознаграждению составляет свыше 90 календарных дней;
5) иные факторы, влияющие на ухудшение финансового положения банка, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. В случае выявления перечисленных факторов в результате анализа финансового положения банка и (или) по итогам его проверки уполномоченный орган направляет в банк и (или) его акционерам требование в письменной форме по представлению плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования по повышению финансовой устойчивости банка, недопущению ухудшения его финансового положения и увеличения рисков, связанных с банковской деятельностью.
Банк и (или) его акционеры в течение пяти рабочих дней с даты получения требования уполномоченного органа обязаны представить в уполномоченный орган план мероприятий, с указанием сведений о сроках исполнения мероприятий, указанных в плане, и лицах, ответственных за их исполнение. В случае одобрения представленного плана мероприятий уполномоченным органом, банк и (или) его акционеры представляют в уполномоченный орган отчет о выполнении мероприятий, указанных в плане мероприятий, в сроки, установленные планом мероприятий.
В случае если по результатам рассмотрения плана мероприятий, меры, указанные в нем, будут признаны уполномоченным органом неэффективными, уполномоченный орган применяет к банку и (или) его акционерам одну или более из следующих мер раннего реагирования, посредством предъявления требований по:

1) банктің ұйымдастыру құрылымын және (немесе) штаттық санын өзгерту;
2) депозиттерді қабылдауды шектеу;
3) уәкілетті органмен белгіленген мерзімде дивидендерді есептеуді және (немесе) төлеуді тоқтату;
4) банк провизияларын ұлғайту;
5) банктің басшы немесе өзге қызметкерлерінің кез келгенін лауазымынан тұрақты немесе уақытша шеттету;
6) жоғары деңгейлі тәуекелі бар банктік операциялардың кейбір түрлерін тоқтата тұру немесе шектеу;
7) банктің қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін жеткілікті мөлшерде банктің меншікті капиталын ұлғайту, оның ішінде оның жарғылық капиталын өсіру арқылы;
8) банк активтерінің құрылымын өзгерту;
9) әкімшілік шығыстарды қысқарту, оның ішінде қызметкерлерді қосымша жалдауды тоқтату немесе шектеу, оның жекелеген филиалдары мен өкілдіктерін, еншілес ұйымдарын жабу арқылы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының, оның шегінен тыс аумақтарда тәуелді ұйымдардағы қатысу үлесін кеміту.
3. Осы баптың 2-тармағында белгіленген мерзімде іс-шаралар жоспарын ұсынбаған немесе іс-шаралар жоспарында көрсетілген іс-шараларды белгіленген мерзімде орындамаған, сондай-ақ уәкілетті орган талаптарында көрсетілген ерте ықпал ету шараларын орындамаған жағдайда, уәкілетті орган банкке және (немесе) оның акционерлеріне осы Заңда көзделген шектеулі ықпал ету шараларын және (немесе) санкцияларды қолданады.
4. Банктің қаржылық жай-күйінің нашарлауына ықпал ететін факторларды анықтау әдістемесін және ерте ықпал ету шараларын қолдану тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.";
16) 46-баптың 1-тармағының бірінші абзацы "реттерде" деген сөзден кейін ", сондай-ақ осы Заңмен көзделген уәкілетті органның өзге талаптарын орындамаған жағдайда," деген сөздермен толықтырылсын;
17) 47-1-бапта:
баптың атауындағы "Банктің" деген сөз "Ірі қатысушы немесе банк холдингі белгілеріне ие тұлғаларға, сондай-ақ банктің" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші абзац "орган" деген сөзден кейін "ірі қатысушы немесе банк холдингі белгілеріне ие тұлғаларға, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші абзац:
"банктің" деген сөздің алдынан "ірі қатысушы немесе банк холдингі белгілеріне ие тұлғаға, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
"келтіретін" деген сөзден кейін "немесе келуі мүмкін" деген сөзбен толықтырылсын;
алтыншы абзац:
"банктің" деген сөздің алдынан "ірі қатысушы немесе банк холдингі белгілеріне ие тұлғаларға, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
"келтіретін" деген сөзден кейін "немесе келуі мүмкін" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
екінші, үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"ірі қатысушы белгілеріне ие тұлғадан, сондай-ақ ірі қатысушыдан оның банктегі тікелей немесе жанама иелену үлесін дауыс беруші акциялардың он процентінен төмен деңгейге дейін азайтуды талап етуге;
банк холдингі белгілеріне ие тұлғадан, сондай-ақ банк холдингінен оның банктегі тікелей немесе жанама иелену үлесін дауыс беруші акциялардың жиырма бес процентінен төмен деңгейге дейін азайтуды және банкті тәуекелдікке душар еткізетін олардың және банктің арасындағы операцияларды (тікелей және жанама) жүзеге асыруды тоқтата тұруға;";
бесінші абзац "банктен немесе" деген сөздерден кейін "банк холдингі белгілеріне ие тұлғадан, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) изменению организационной структуры и (или) штатной численности банка;
2) ограничению принятия депозитов;
3) прекращению начисления и (или) выплаты дивидендов на срок, установленный уполномоченным органом;
4) увеличению провизии банка;
5) постоянному или временному отстранению от должности любого из руководящих или иных работников банка;
6) приостановлению или ограничению некоторых видов банковских операций с высокой степенью риска;
7) увеличению собственного капитала банка, в размере достаточном для обеспечения финансовой устойчивости банка, в том числе путем увеличения его уставного капитала;
8) реструктуризации активов банка;
9) сокращению административных расходов, в том числе посредством прекращения или ограничения дополнительного найма работников, закрытия отдельных его филиалов и представительств, дочерних организаций, а также уменьшения доли участия в зависимых организациях, как на территории Республики Казахстана, так и за ее пределами.
3. В случае непредставления в срок, установленный пунктом 2 настоящей статьи, плана мероприятий или неисполнения в установленный срок мероприятий, указанных в плане мероприятий, а также неисполнения мер раннего реагирования, указанных в требовании уполномоченного органа, уполномоченный орган применяет к банку и (или) его акционерам ограниченные меры воздействия и (или) санкции, предусмотренные настоящим Законом.
4. Порядок применения мер раннего реагирования и методика определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
16) абзац первый пункта 1 статьи 46 после слова "корреспондентов," дополнить словами "а также невыполнения иных требований уполномоченного органа, предусмотренных настоящим Законом,";
17) в статье 47-1:
заголовок статьи после слова "отношении" дополнить словами "лиц, обладающих признаками крупного участника или банковского холдинга, а также";
в пункте 1:
абзац первый после слов "принудительные меры к" дополнить словами "лицам, обладающим признаками крупного участника или банковского холдинга, а также к";
абзац пятый:
после слова "действий" дополнить словами "лицом, обладающим признаками крупного участника или банковского холдинга, а также";
после слова "был" дополнить словами "или может быть";
абзац шестой:
после слова "положения" дополнить словами "лиц, обладающих признаками крупного участника или банковского холдинга, а также";
после слова "был" дополнить словами "или может быть";
в пункте 2:
абзацы второй, третий изложить в следующей редакции:
"требовать от лица, обладающего признаками крупного участника, а также от крупного участника уменьшения доли его прямого или косвенного владения в банке до уровня ниже десяти процентов голосующих акций;
требовать от лица, обладающего признаками банковского холдинга, а также от банковского холдинга уменьшения доли его прямого или косвенного владения в банке до уровня ниже двадцати пяти процентов голосующих акций, и приостановить осуществление операций (прямых и косвенных), подвергающих банк риску, между ним и банком;";
абзац пятый после слов "банка или" дополнить словами "лица, обладающего признаками банковского холдинга, а также";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Банктің ірі қатысушы, банк холдингі не ірі қатысушының, банк холдингінің белгілеріне ие тұлға осы баптың 2-тармағымен, сондай-ақ осы Заңның 57-бабының 6-тармағымен көзделген талаптарды орындамаған жағдайда, уәкілетті орган шешімі негізінде банктің ірі қатысушысының, банк холдингінің не банктің ірі қатысушысының, банк холдингінің белгілеріне ие тұлғаның акцияларымен сенімгерлік басқару құрылады. Осы акциялар уәкілетті органның сенімгерлік басқаруына үш айға дейінгі мерзімге беріледі.
Уәкілетті орган акцияларды сенімгерлік басқаруды жүзеге асыру кезеңінде акциялардың меншік иесі сенімгерлік басқарудағы акцияларға қатысты қандай да бір іс-әрекетті жүзеге асыруға құқысы жоқ.
Банктің ірі қатысушысы, банк холдингі не банктің ірі қатысушысы, банк холдингі белгілеріне ие тұлға уәкілетті органның алдында өзіне тиесілі барлық банк акцияларын сату туралы өтініште көрсетілген тұлғаларға қолдау жасауға құқылы.
Өтініште көрсетілген акцияларды иеленушілердің Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарын орындаған жағдайда, уәкілетті орган өтінішті қанағаттандырады.
Акцияларды уәкілетті органның сенімгерлік басқаруына берген күннен бастап, екі ай ішінде сенімгерлік басқаруға акцияларды беру үшін негіздемелерді жоймаған жағдайда, уәкілетті орган сенімгерлік басқарудағы акцияларды бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында өткізу арқылы иеліктен шығарады. Көрсетілген акцияларды сатудан түскен ақша акциялары уәкілетті органның сенімгерлік басқаруына берілген тұлғаларға аударылады.
Банктің ірі қатысушысының, банк холдингінің не банктің ірі қатысушысы, банк холдингі белгілеріне ие тұлғаның акцияларын сату бойынша іс-шаралар банк қаражатының есебінен жүзеге асырылады.";
18) 48-баптың 1-тармағының м-1) тармақшасы "тұлғалардың" деген сөзден кейін ", осы Заңның 47-1-бабының, 2-тармағын" деген сөздермен толықтырылсын;
19) 50-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Таратылу процесіндегі банктің кредиттер мен депозиттер туралы мәліметтері банк құпиясына жатпайды.";
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктік құпияны мыналар жария еткен болып табылмайды:
1) банктердің заңды тұлғаға немесе заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғаға банк шоттары ашылғаны туралы салық органдарына міндетті түрде хабарлауы;
2) бағалы қағаздар эмитентіне және бағалы қағаздар ұстаушыларының өкіліне берілген кредиттер бойынша мәліметтерді ұсынуы, ол бойынша талап ету құқықтары бағалы қағаздар бойынша қамтамасыз ету сапасында, оның ішінде секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асыру аясында беріледі;

"3. На основании решения уполномоченного органа в случае невыполнения крупным участником, банковским холдингом банка либо лицом, обладающим признаками крупного участника, банковского холдинга требований, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, а также пунктом 6 статьи 57 настоящего Закона, учреждается доверительное управление акциями крупного участника банка, банковского холдинга либо лица, обладающего признаками крупного участника банка, банковского холдинга. Данные акции передаются в доверительное управление уполномоченному органу сроком до трех месяцев.
В период осуществления уполномоченным органом доверительного управления акциями собственник акций не вправе осуществлять какие-либо действия в отношении акций, находящихся в доверительном управлении.
Крупный участник банка, банковский холдинг либо лицо, обладающее признаками крупного участника банка, банковского холдинга вправе ходатайствовать перед уполномоченным органом о продаже всех принадлежащих ему акций банка лицам, указанным в ходатайстве.
Ходатайство удовлетворяется уполномоченным органом в случае выполнения приобретателями акций, указанных в ходатайстве, требований законодательства Республики Казахстан.
При неустранении оснований для передачи акций в доверительное управление в течение двух месяцев с даты передачи акций в доверительное управление уполномоченному органу, уполномоченный орган отчуждает акции, находящиеся в доверительном управлении, путем их реализации на организованном рынке ценных бумаг. Вырученные от продажи указанных акций деньги перечисляются лицам, чьи акции были переданы в доверительное управление уполномоченному органу.
Мероприятия по продаже акций крупного участника банка, банковского холдинга либо лица, обладающего признаками крупного участника банка, банковского холдинга осуществляются за счет средств банка.";
18) подпункт м-1) пункта 1 статьи 48 после слов "акций банка," дополнить словами "пункта 2 статьи 47-1 настоящего Закона,";
19) в статье 50:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Не относятся к банковской тайне сведения о кредитах и депозитах банка, находящегося в процессе ликвидации.";
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Не является раскрытием банковской тайны:
1) обязательное уведомление банками налоговых органов об открытии банковских счетов юридическому лицу или физическому лицу, осуществляющему предпринимательскую деятельность без образования юридического лица;
2) предоставление эмитенту ценных бумаг и представителю держателей ценных бумаг сведений по выданным кредитам, права требования по которым передаются в качестве обеспечения по ценным бумагам, в том числе в рамках осуществления сделки секьюритизации;

3) банктің, барлық банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиядан айыруға байланысты енгізілген уақытша әкімшіліктің жеке тұлғалардың банк шоттарындағы ақша қалдығы және ол бойынша есептелген сыйақы туралы мәліметтерді салымшыларға ақшасын қайтарумен байланысты іс-шараларды жүзеге асыру үшін депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымға және агент-банктерге беруі; шот иесінің жазбаша келісімі негізінде аудиторлық ұйымға;
4) басқа банктің мүлкін және міндеттемелерін қабылдайтын банктерге осы Заңның 73-1-бабымен көзделген операцияны жүргізуге қажетті мәліметтерді ұсыну.";
20) 54-баптың 3-тармағы ", уәкілетті орган мен Ұлттық Банк арасындағы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен белгіленген құзырет шегінде алынған ақпарат алмасу жағдайларын қоспағанда." деген сөздермен толықтырылсын;
21) 54-1-бапта:
1-тармақта "тоқсан" деген сөз "жүз жиырма" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші абзацында және 3-тармақтың 2) тармақшасында "тоқсан" деген сөз "жүз жиырма" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
екінші бөліктегі "бес жұмыс күнінен" деген сөздер "қырық бес күнтізбелік күннен" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік "банк холдингі" деген сөздерден кейін "өзгерістерді көрсеткен сәттен бастап, отыз күн ішінде уәкілетті органға" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5, 6, 7-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Егер банктің ірі қатысушысы, банк холдингі Қазақстан Республикасының резиденті - қаржы ұйымы болып табылса, онда банктің ірі қатысушысы, банк холдингі осы баптың 4-тармағының 1)-3) тармақшаларында көзделген ақпаратты ұсынады, бұл ретте қаржылық есептілік және оған түсіндірме жазба, егер банктің ірі қатысушысы, банк холдингі уәкілетті органға осы қаржылық есептілікті талап етілген кезеңге ұсынса, онда ұсынылмайды.
6. Өзінің орналасқан еліндегі шоғырландырылған қадағалауға жататын Қазақстан Республикасының резидент емес - банк холдингі қаржылық жылдың аяқталуы бойынша жүз жиырма күн ішінде, уәкілетті органға аудиторлық ұйыммен расталмаған шоғырландырылған және шоғырландырылмаған жылдық қаржылық есепті және оған түсіндірме жазбаны ұсынуы тиіс.
Өзі орналасқан елдегі шоғырландырылған қадағалауға жататын Қазақстан Республикасының резидент емес - банк холдингінің жылдық қаржылық есебіне түсіндірме жазбада мынадай ақпарат көрсетілуі тиіс:
1) банк холдингі қызметінің түрлерін сипаттау;
2) банк холдингі қатысушы (акционері) болып табылатын әр ұйымның атауы, оның жарғылық капиталындағы (тиесілі акциялардың саны) қатысу үлесінің мөлшері, қызметтің түрін немесе түрлерін сипаттау;

3) представление сведений об остатках денег на банковских счетах физических лиц и начисленному по ним вознаграждению банком, временной администрацией, введенной в связи с лишением лицензии на проведение всех банковских операций, организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, и банкам агентам для осуществления мероприятий, связанных с возвратом денег вкладчикам; аудиторской организации на основании письменного согласия владельца счета;
4) предоставление сведений, необходимых для проведения операции, предусмотренной статьей 73-1 настоящего Закона, банкам, принимающим имущество и обязательства другого банка.";
20) пункт 3 статьи 54 дополнить словами ", за исключением случаев обмена информацией, полученной в пределах компетенции, установленной законодательными актами Республики Казахстан, между уполномоченным органом и Национальным Банком";
21) в статье 54-1:
в пункте 1 слово "девяноста" заменить словами "ста двадцати";
в абзаце первом пункта 2 и в подпункте 2) пункта 3 слово "девяноста" заменить словами "ста двадцати";
в пункте 4:
в части второй слово "пяти рабочих" заменить словами "сорока пяти календарных";
в части третьей после слов "банковский холдинг представляет" дополнить словами "в уполномоченный орган в течение тридцати дней с момента указанных изменений";
дополнить пунктами 5, 6, 7 следующего содержания:
"5. В случае если крупным участником банка, банковским холдингом является финансовая организация-резидент Республики Казахстан, то крупный участник банка, банковский холдинг представляет информацию, предусмотренную подпунктами 1)-3) пункта 4 настоящей статьи, при этом финансовая отчетность и пояснительная записка к ней не представляется в том случае, если крупный участник банка, банковский холдинг представлял в уполномоченный орган данную финансовую отчетность за требуемый период.
6. Банковский холдинг - нерезидент Республики Казахстан, который подлежит консолидированному надзору в стране своего места нахождения, должен представлять в уполномоченный орган консолидированную и неконсолидированную годовую финансовую отчетность и пояснительную записку к ней, не заверенные аудиторской организацией, в течение ста двадцати дней по окончании финансового года.
В пояснительной записке к годовой финансовой отчетности банковского холдинга - нерезидента Республики Казахстан, который подлежит консолидированному надзору в стране своего места нахождения, должна быть отражена следующая информация:
1) описание видов деятельности банковского холдинга;
2) наименование каждой организации, в которой банковский холдинг является участником (акционером), размер доли участия в ее уставном капитале (количество принадлежащих акций), описание вида или видов деятельности;

3) банк холдингінің ірі қатысушысы (акционері) болып табылатын әр ұйымның атауы, оның жарғылық капиталындағы (оған тиесілі акциялардың саны) қатысу үлесінің мөлшері, осы ұйым қызметінің түрін немесе түрлерін сипаттау.
7. Қазақстан Республикасының резидент емесі болып табылатын банктің ірі қатысушысы, банк холдингі уәкілетті органға қаржылық есептілікті, оған түсіндірме жазбаны және осы бапта көрсетілген өзге мәліметтерді мемлекеттік және орыс тілдерінде ұсынады.";
22) 57-бап мынадай мазмұндағы 1-2, 1-3-тармақтармен толықтырылсын:
"1-2. Өзінің орналасқан еліндегі шоғырландырылған қадағалауға жататын Қазақстан Республикасының резидент емес - банк холдингі уәкілетті органға аудиторлық есептің көшірмесін және аудиторлық ұйымның ұсынымын осы құжаттарды өзінің орналасқан еліндегі шоғырландырылған қадағалауға жататын Қазақстан Республикасының резидент емес - банк холдингі алған күннен бастап отыз күн ішінде ұсынады.
Өзі орналасқан елдегі шоғырландырылған қадағалауға жататын Қазақстан Республикасының резидент емес - банк холдингінің шоғырландырылған жылдық қаржылық есебі шоғырландырылған қадағалауға жататын Қазақстан Республикасының резидент емес - банк холдингі орналасқан еліндегі қаржылық ұйымдарға аудит жүргізуге құқығы бар аудиторлық ұйыммен расталуы тиіс.
1-3. Қазақстан Республикасының резидент емесі болып табылатын банк холдингі уәкілетті органға аудиторлық есептің көшірмесін және аудиторлық ұйымның ұсынымын мемлекеттік және орыс тілдерінде ұсынады.";
23) 65-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы з) тармақшасымен толықтырылсын:
"з) депозиттерге міндеттік кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым кепілдік беретін депозиттер бойынша банктің мүлкі мен міндеттемелерін осы Заңның 73-1 бабына сәйкес басқа банкке (банктерге) береді.";
24) 69-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Банк акционерлерінің жалпы жиналысы оны ерікті тарату туралы шешімді қабылдағаннан кейін банк жеке тұлғалардың депозиттерін оларды тура төлеу арқылы не оларды депозиттерге міндетті кепілдеме беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын басқа банкке аудару бойынша шаралар қабылдауға міндетті.
Жеке тұлғалар депозиттерін қайтару тәртібі, сондай-ақ оларды басқа банкке аудару уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен айқындалады.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Банк жеке тұлғалардың депозиттерін қайтаруды жүзеге асырғаннан кейін оны ерікті таратуға рұқсат беру туралы өтінішпен уәкілетті органға өтініш жасауға құқылы.
Өтінішке акционерлердің жалпы жиналысымен бекітілген банктің өз қызметін тоқтатуға дайындалу мерзімдері мен кезеңдері туралы іс-шаралар тізбесі, банктің оның міндеттемелері бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру үшін қаражаттарының жеткіліктілігі туралы куәландыратын баланстық есеп, тарату комиссиясының мүшелеріне кандидаттар, оның ішінде филиалдарында не өкілдіктерінде құрылатын бөлімшелер тізімі және басқа мәліметтер қоса берілуі тиіс. Қажетті мәліметтер тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.";

3) наименование каждой организации, являющейся крупным участником (акционером) банковского холдинга, размер доли ее участия в уставном капитале (количество принадлежащих ей акций), описание вида или видов деятельности данной организации.
7. Крупный участник банка, банковский холдинг, являющиеся нерезидентами Республики Казахстан, представляют в уполномоченный орган финансовую отчетность, пояснительную записку к ней и иные сведения, предусмотренные настоящей статьей, на государственном и русском языках.";
22) статью 57 дополнить пунктами 1-2, 1-3 следующего содержания:
"1-2. Банковский холдинг - нерезидент Республики Казахстан, который подлежит консолидированному надзору в стране своего места нахождения, представляет в уполномоченный орган копию аудиторского отчета и рекомендации аудиторской организации в течение тридцати дней со дня получения данных документов банковским холдингом - нерезидентом Республики Казахстан, который подлежит консолидированному надзору в стране своего места нахождения.
Консолидированная годовая финансовая отчетность банковского холдинга - нерезидента Республики Казахстан, который подлежит консолидированному надзору в стране своего места нахождения, должна быть заверена аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита финансовых организаций в стране места нахождения банковского холдинга - нерезидента Республики Казахстан, который подлежит консолидированному надзору.
1-3. Банковский холдинг, являющийся нерезидентом Республики Казахстан, предоставляет в уполномоченный орган копию аудиторского отчета и рекомендации аудиторской организации на государственном и русском языках.";
23) пункт 2 статьи 65 дополнить подпунктом з) следующего содержания:
"з) передать имущество и обязательства банка по депозитам, гарантируемым организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, другому (другим) банку (банкам) в соответствии со статьей 73-1 настоящего Закона.";
24) в статье 69:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. После принятия общим собранием акционеров банка решения о его добровольной ликвидации, банк обязан принять меры по возврату депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо их переводу в другой банк, являющийся участником системы обязательного гарантирования депозитов.
Порядок возврата депозитов физических лиц, а также их перевода в другой банк определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. После осуществления возврата депозитов физических лиц банк вправе обратиться в уполномоченный орган с ходатайством о даче разрешения на его добровольную ликвидацию.
К ходатайству должны прилагаться перечень мероприятий о сроках и этапах подготовки банка к прекращению своей деятельности, утвержденный общим собранием акционеров, балансовый отчет, свидетельствующий о достаточности средств банка для осуществления расчетов по его обязательствам, список кандидатов в члены ликвидационной комиссии, в том числе ее подразделений, создаваемых в филиалах либо представительствах, и другие необходимые сведения. Перечень необходимых сведений устанавливается нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";

25) 73-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"73-1-бап. Банктің мүлкін және міндеттемелерін басқа банкке
(банктерге) бір мезгілде беру бойынша операция
1. Банк кредиторларының құқықтарын қорғау мақсатында басқа банкке (банктерге) депозиттерге міндетті кепілдік беретін ұйым кепілдік беретін депозиттер бойынша, бөлігімен не толық мөлшерде банк міндеттемелерін және оның дебиторлық берешек бойынша талап ету құқықтарын қоса алғанда, банк мүлкін бір мезгілде беру бойынша операцияны жүргізуге уәкілетті органның келісімі бойынша жол беріледі.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген операцияны уақытша әкімшілік (уақытша басқарушысы), тарату комиссиясы банкті мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі күшіне енгеннен кейін уәкілетті органмен келісімі бойынша тарату кезеңінде жүргізуі мүмкін.
Мәжбүрлеп таратылатын банктің аралық тарату балансын бекіткеннен кейін осы Заңның 74-2-бабымен белгіленген кредиторлар талаптарын қанағаттандыру кезектілігін сақтау арқылы, кез келген оның міндеттемелері мен мүлкін бір мезгілде беру бойынша операцияны жүргізуге жол беріледі.
3. Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік (банктің уақытша басқарушысы) уәкілетті органмен келісім бойынша консервациялау кезеңінде осы баптың 1-тармағында көрсетілген операцияны жүргізуге құқылы.
4. Осы баптың 1, 2-тармақтарында көрсетілген операцияларды жүргізудің тәртібі және ерекшелігі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен айқындалады.
5. Қатысушы банктің кепілдік берген депозиттері бойынша міндеттемелерін басқа қатысушы банкке (банктерге) беру депозиторлар келісімімен жүзеге асырылады. Депозиторлардың келісімін алу мақсатында қатысушы банктің уақытша әкімшілігі (уақытша басқарушысы), тарату комиссиясы кепілдік берілген депозиттер бойынша алда тұрған міндеттемелерді беру туралы хабарландыруды республикалық мерзімді баспасөз басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялауды жүзеге асырады. Хабарландыру жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде депозиторлардан жазбаша қарсылық болмауы депозитордың депозитті беруге келісімі ретінде қаралады.";
26) 77-баптың атауы "Ұлттық" деген сөздің алдынан "Уәкілетті органның және" деген сөздермен толықтырылсын.
3. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437- құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 1, 1-құжат; N 23-24, 198-құжат; 2003 ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж, N 11-12, 66-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; N 11, 39-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж, N 3, 22-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 69-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж, N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 4, 28, 30-құжаттар; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 24, 178-құжат):

25) статью 73-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 73-1. Операция по одновременной передаче обязательств и
имущества банка другому (другим) банку (банкам)
1. В целях защиты прав кредиторов банка допускается по согласованию с уполномоченным органом проведение операции по одновременной передаче имущества банка, включая права требования по его дебиторской задолженности, и обязательств банка, в части либо полном размере, по депозитам, гарантируемым организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, другому (другим) банку (банкам).
2. Операция, указанная в пункте 1 настоящей статьи, может проводиться временной администрацией (временным управляющим), ликвидационной комиссией на стадии ликвидации по согласованию с уполномоченным органом после вступления в силу решения суда о принудительной ликвидации банка.
После утверждения промежуточного ликвидационного баланса принудительно ликвидируемого банка допускается проведение операции по одновременной передаче любых его обязательств и имущества с соблюдением очередности удовлетворения требований кредиторов, установленной статьей 74-2 настоящего Закона.
3. Временная администрация по управлению банком (временный управляющий банком) вправе проводить операцию, указанную в пункте 1 настоящей статьи, на стадии консервации по согласованию с уполномоченным органом.
4. Порядок и особенности проведения операций, предусмотренных пунктами 1, 2 настоящей статьи, определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
5. Передача банком-участником обязательств по гарантируемым депозитам другому (другим) банку (банкам) - участнику (участникам) осуществляется с согласия депозиторов. В целях получения согласия депозиторов временной администрацией (временным управляющим), ликвидационной комиссией банка-участника осуществляется публикация объявления о предстоящей передаче обязательств по гарантируемым депозитам в республиканских периодических печатных изданиях на государственном и русском языках. Отсутствие письменного возражения от депозиторов в течение десяти календарных дней со дня публикации объявления рассматривается как согласие депозитора на передачу депозита.";
26) заголовок статьи 77 после слова "действий" дополнить словами "уполномоченного органа и".
3. В Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19; N 11, ст. 39; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 8, ст. 45; 12, ст. 69; N 23, ст. 141; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 20; N 4, ст. 28, 30; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 24, ст. 178):

1) 31-3-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) зейнетақы аннуитеті шарты жоғалған жағдайда оның көшірмесін алуға құқығы бар.";
2) 36-1-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігіндегі "ірі қатысушысының" деген сөздер "ірі қатысушысы болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "4-7" деген цифрлар "4-7-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
4-тармақ:
1) тармақша "акцияларын" деген сөзден кейін ", оның ішінде бұрын сатып алғандарын" деген сөздермен толықтырылсын;
3-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3-3) кірістері мен мүлкі туралы мәліметтер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен көзделген жағдайларда салық органдарына ұсынылатын жеке табыс салығы бойынша декларацияның көшірмесі және жеке тұлға тұратын елдің уәкілетті тұлғаларымен расталған өзге де құжаттар;";
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Өзі орналасқан елде шоғырландырылған қадағалауға жататын, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының жиырма бес және одан астам дауыс беретін акцияларын сатып алуға ниеттенетін Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымы ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленген рейтингтік агенттіктердің бірінің ең төменгі талап етілетін рейтингінің болуын растайтын құжатты;
2) өтініш беруші шыққан елдің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымы шоғырландырылған қадағалауға жататыны туралы жазбаша растауын;
3) өтініш беруші шыққан елдің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымының ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге жазбаша рұқсаты (келісуі) не тиісті мемлекеттің уәкілетті органының көрсетілген мемлекеттің заңнамасы бойынша осындай рұқсат (келісу) талап етілмейтіні туралы мәлімдемені.";
10-тармақтың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл жағдайда мұндай шара қолданылатын тұлға ашық жинақтаушы зейнетақы қоры акцияларының өзіне тиесілі санын осы бапта белгіленгеннен төмен деңгейге дейін азайтуға міндетті.";
13-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ашық жинақтаушы зейнетақы қорының акциялары санының ашық жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акциялары санына проценттік ара қатынасы ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысына тиесілі он немесе жиырма бес проценттен кем санына дейін өзгерген жағдайда уәкілетті орган ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысының өтініші бойынша, не көрсетілген фактіні дербес анықтаған жағдайда, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру үшін көзделген тәртіпте бұдан бұрын берілген жазбаша келісімнің күші жойылды деп тану жөніндегі шешімді осы фактіні анықтаған күннен бастап бір ай ішінде қабылдайды.";

1) подпункт 3) пункта 1 статьи 31-3 изложить в следующей редакции:
"3) получение копии договора пенсионного аннуитета в случае его утери.";
2) в статье 36-1:
в части третьей пункта 1 слова "крупного участника" заменить словами "юридического лица-нерезидента Республики Казахстан, являющегося крупным участником";
в пункте 3 цифры "4-7" заменить цифрами "4-7-1";
пункт 4:
подпункт 1) после слова "фонда," дополнить словами "в том числе ранее приобретенных,";
подпункт 3-3) изложить в следующей редакции:
"3-3) сведения о доходах и имуществе, а также копию декларации по индивидуальному подоходному налогу, представляемую в налоговые органы в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, и иные документы, заверенные уполномоченными лицами страны проживания физического лица;";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан, намеревающаяся приобрести двадцать пять и более процентов голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда, подлежащая консолидированному надзору в стране своего места нахождения, представляет следующие документы:
1) документ, подтверждающий наличие минимального требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств, перечень которых установлен нормативным правовым актом уполномоченного органа, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи;
2) письменное подтверждение от органа финансового надзора страны происхождения заявителя о том, что финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан подлежит консолидированному надзору;
3) письменное разрешение (согласие) органа финансового надзора страны происхождения заявителя на приобретение финансовой организацией-нерезидентом Республики Казахстан статуса крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда либо заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение (согласие) по законодательству указанного государства не требуется.";
предложение второе пункта 10 изложить в следующей редакций:
"В этом случае лицо, к которому применяется такая мера, обязано уменьшить количество принадлежащих ему акций открытого накопительного пенсионного фонда до уровня, ниже установленного настоящей статьей.";
пункт 13 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае изменения процентного соотношения количества акций открытого накопительного пенсионного фонда до количества менее десяти или двадцати пяти процентов, принадлежащих крупному участнику открытого накопительного пенсионного фонда, к количеству голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда уполномоченный орган по заявлению крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда либо в случае самостоятельного обнаружения указанного факта принимает решение о признании утратившим силу ранее выданного письменного согласия в течение одного месяца со дня обнаружения данного факта в порядке, предусмотренном для выдачи согласия на приобретение статуса крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда.";

3) 36-2-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
"13) тұлға бұрын жеке тұлға - ірі қатысушы не заңды тұлға - ірі қатысушының бірінші басшысы және (немесе) уәкілетті орган қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру, сондай-ақ, қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану жөніндегі шешім қабылдағанға дейінгі бір жылдан аспайтын кезең ішінде қаржы ұйымының басшы қызметкері болып табылған не табылатын жағдайлар негіз болып табылады. Аталған талап уәкілетті орган қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану жөніндегі шешім қабылдағаннан кейін бес жыл ішінде қолданылады.";
4) 40-бапта:
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық қаржы ұйымдарда осы баппен белгіленген жұмыс стажы және (немесе) қаржылық қызмет көрсету, және (немесе) оны реттеу, және (немесе) қаржы ұйымдарына аудит жүргізу жөнінде қызмет көрсету саласында жұмыс стажы жоқ;";
4) тармақша "бас бухгалтері" деген сөздерден кейін ", жеке тұлға - ірі қатысушысы, заңды тұлға - ірі қатысушысының бірінші басшысы" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Басқарма мүшелерінің саны үш адамнан кем болмауға тиіс.";
4-тармақта:
1) тармақшадағы "қаржылық қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу саласында" деген сөздер алынып тасталсын;
2) тармақшада:
"қоры басқармасының" деген сөздер "қорының директорлар кеңесінің бірінші басшысы, басқарма" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қаржылық қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу саласында" деген сөздер алынып тасталсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Директорлар кеңесі мүшелерінің, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының тек қауіпсіздік мәселелеріне, әкімшілік-шаруашылық мәселелеріне ғана басшылық жасайтын басқарма мүшелерінің лауазымдарына кандидаттар үшін осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген жұмыс стажының болуы талап етілмейді.";
5-тармақтың екінші бөлігі "шартын бұзуға" деген сөздерден кейін ", не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттіктерін тоқтату шараларын қолға алуға" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақта:
бірінші бөлігінде:
3) тармақшадағы "негіздері бойынша кері қайтарып алуға құқылы." деген сөздер алынып тасталсын, "шеттету" деген сөзден кейін ";" деген тыныс белгісімен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

3) пункт 1 статьи 36-2 дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) случаи, когда лицо ранее являлось либо является крупным участником - физическим лицом либо первым руководителем крупного участника - юридического лица и (или) руководящим работником финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке. Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.";
4) в статье 40:
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) не имеющее установленного настоящей статьей стажа работы в международных финансовых организациях, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, и (или) стажа работы в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг и (или) услуг по проведению аудита финансовых организаций;";
подпункт 4) после слов "главным бухгалтером" дополнить словами ", крупным участником - физическим лицом, первым руководителем крупного участника - юридического лица";
пункт 3 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Число членов правления должно составлять не менее трех человек.";
в пункте 4:
в подпункте 1) слова "в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг" исключить;
в подпункте 2):
после слов "на должности" дополнить словами "первого руководителя совета директоров,";
слова "в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг" исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Для кандидатов на должности членов совета директоров, а также членов правления, курирующих исключительно вопросы безопасности накопительного пенсионного фонда, административно-хозяйственные вопросы наличие стажа работы, предусмотренного подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи, не требуется.";
часть вторую пункта 5 дополнить словами ", либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника";
в пункте 9:
часть первую дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

"4) алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болу негіздері бойынша кері қайтарып алуға құқылы.";
екінші бөлік "шартын бұзуға" деген сөздерден кейін ", не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттіктерін тоқтату шараларын қолға алуға" деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақ "шартын бұзуға" деген сөздерден кейін ", не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттіктерін тоқтату шараларын қолға алуға" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 41-бапта:
3-тармақтың 7) тармақшасының үшінші абзацындағы "листингтің ең жоғарғы санаты бойынша" деген сөздер "уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленген қор биржасы тізімінің санаттары бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші, төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беруші акцияларының жиырма бес пайызын тікелей немесе жанама иеленген ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы ашық жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициентін сақтау бойынша уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген шараларды қолға алуға міндетті.
Жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық күйі нашарлаған жағдайда жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беруші акцияларының жиырма бес пайызын тікелей немесе жанама иеленген ірі қатысушысы уәкілетті органның талабы бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық жағдайын жақсарту бойынша шаралар қабылдауға, оның ішінде жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін жеткілікті мөлшерде жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті капиталын ұлғайтуға міндетті.";
6) 41-1-бапта:
5-тармақтың 5) тармақшасындағы "қарай" деген сөз "және құжаттарды қарау кезеңінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
8, 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Уәкілетті органның рұқсатын алмаған жағдайда жинақтаушы зейнетақы қоры еншілес ұйымның өзіне тиесілі акцияларын (қатысу үлесін) үш ай мерзімде өзімен аффилиирленбеген тұлғалардың иелігіне өткізуге және оны растайтын құжаттарды уәкілетті органға табыс етуге міндетті.
Еншілес ұйымының акциялары (қатысу үлестері) жинақтаушы зейнетақы қорымен, оған байланысты емес себептермен меншікке алынған жағдайда, жинақтаушы зейнетақы қоры осы фактіні анықтаған сәттен бастап бір ай ішінде уәкілетті органның еншілес ұйымын сатып алуға рұқсатын алу үшін осы баптың 4-тармақта көзделген құжаттарды ұсынуға тиіс.
9. Жинақтаушы зейнетақы қорының ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуына уәкілетті органның рұқсаты болған кезде ғана жол беріледі.
Жинақтаушы зейнетақы қорының басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.

"4) наличие неснятой или непогашенной судимости.";
часть вторую дополнить словами ", либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника";
пункт 10 дополнить словами ", либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника";
5) в статье 41:
в абзаце третьем подпункта 7) пункта 3 слова "по наивысшей категории листинга" заменить словами "по категориям списка фондовой биржи, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа";
пункт 4 дополнить частями третьей, четвертой следующего содержания:
"Крупный участник открытого накопительного пенсионного фонда, владеющий прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда, обязан принимать меры, предусмотренные нормативными правовыми актами уполномоченного органа, по поддержанию коэффициентов достаточности собственного капитала открытого накопительного пенсионного фонда.
В случае ухудшения финансового положения накопительного пенсионного фонда, крупный участник открытого накопительного пенсионного фонда, владеющий прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда, обязан по требованию уполномоченного органа принять меры по улучшению финансового положения накопительного пенсионного фонда, в том числе увеличению собственного капитала накопительного пенсионного фонда в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости накопительного пенсионного фонда.";
6) в статье 41-1:
подпункт 5) пункта 5 дополнить словами "и в период рассмотрения документов";
пункты 8, 9 изложить в следующей редакции:
"8. В случае неполучения разрешения уполномоченного органа накопительный пенсионный фонд обязан в трехмесячный срок произвести отчуждение принадлежащих ему акций (доли участия) дочерней организации лицам, не аффилиированным с ним, и представить подтверждающие документы в уполномоченный орган.
В случае приобретения накопительным пенсионным фондом в собственность акции (доли участия) дочерней организации по независящим от него причинам, накопительный пенсионный фонд должен в месячный срок с момента обнаружения данного факта представить документы, предусмотренные пунктом 4 настоящей статьи, для получения разрешения уполномоченного органа на приобретение дочерней организации.
9. Значительное участие накопительного пенсионного фонда в уставном капитале организаций допускается только при наличии разрешения уполномоченного органа.
Выдача разрешения на значительное участие накопительного пенсионного фонда в уставном капитале других юридических лиц осуществляется в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа.

Жинақтаушы зейнетақы қорының басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат алуға өтініш осы баптың 4-тармағының 2), 3), 5)-7) тармақшаларында көзделген құжаттарды қоса бере отырып ұсынылады.
Жинақтаушы зейнетақы қорының басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат беруден бас тарту осы баптың 5-бөлігімен көзделген негіздемелер бойынша іске асырылады.
Жинақтаушы зейнетақы қоры уәкілетті органның қомақты қатысуға рұқсатын алмаған жағдайда үш айлық мерзімде ұйымның оған тиесілі акцияларын (қатысу үлестерін) өзімен аффилиирленбеген тұлғалардың иелігіне өткізуге және уәкілетті органға растайтын құжаттарды ұсынуға тиіс. Егер жинақтаушы зейнетақы қоры қомақты қатысуды жинақтаушы зейнетақы қорына қатысты емес себептермен иеленсе, онда ол осы фактіні анықтаған сәттен бастап бір айлық мерзімде уәкілетті органның тиісті рұқсатын алу үшін осы тармақпен көзделген құжаттарды беруге міндетті.";
7) мынадай мазмұндағы 41-2-баппен толықтырылсын:
"41-2-бап. Ерте ықпал ету шаралары
1. Жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету, олардың қаржылық жағдайының нашарлауын және зейнетақы активтерін басқарумен байланысты тәуекелдердің өсуін болдырмау мақсатында уәкілетті орган жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін мынадай факторларды анықтау үшін жинақтаушы зейнетақы қорының қызметіне және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметіне талдау жүргізуді жүзеге асырады:
1) меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициентінің төмендеуі;
2) номиналды кіріс коэффициентінің төмендеуі;
3) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленген жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін өзге факторлар.
2. Жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жағдайын талдау қорытындысы бойынша және (немесе) оларды тексеру нәтижесінде аталған факторлар анықталған жағдайда уәкілетті орган жинақтаушы зейнетақы қорына, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға және (немесе) олардың акционерлеріне жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық тұрақтылығын нығайту, олардың қаржылық жағдайының нашарлауын және зейнетақы активтерін басқарумен байланысты тәуекелдердің өсуін болдырмау бойынша ерте ықпал ету шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын ұсыну жөнінде жазбаша талап жібереді.
Жинақтаушы зейнетақы қоры, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым және (немесе) олардың акционерлері уәкілетті органның талабын алған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде уәкілетті органға жоспарда көрсетілген ерте ықпал ету шараларын орындау мерзімі және оларды орындауға жауапты тұлғалар туралы мәліметтерді көрсете отырып, іс-шаралар жоспарын ұсынуға міндетті. Уәкілетті орган ұсынылған іс-шаралар жоспарын мақұлдаған жағдайда, жинақтаушы зейнетақы қоры, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым және (немесе) олардың акционерлері уәкілетті органға іс-шаралар жоспарында белгіленген мерзімде көрсетілген іс-шараларды орындағаны туралы есебін ұсынады.
Егер іс-шаралар жоспарын қарау нәтижесінде онда көрсетілген шаралар уәкілетті органмен тиімсіз деп танылса, уәкілетті орган жинақтаушы зейнетақы қорына, зейнетақы активтерін басқаруды жүзеге асыратын ұйымға және (немесе) олардың акционерлеріне мыналар бойынша талап қою арқылы келесі ерте ықпал ету шаралардың біреуін немесе одан көбін қолданады:

Заявление на получение разрешения на значительное участие накопительного пенсионного фонда в уставном капитале других юридических лиц представляется с приложением документов, предусмотренных подпунктами 2), 3), 5)-7) пункта 4 настоящей статьи.
Отказ в выдаче разрешения на значительное участие накопительного пенсионного фонда в уставном капитале других юридических лиц производится по основаниям, предусмотренным частью 5 настоящей статьи.
В случае неполучения разрешения уполномоченного органа на значительное участие накопительный пенсионный фонд обязан в трехмесячный срок произвести отчуждение принадлежащих ему акций (доли участия) организации лицам, не являющимся по отношению к нему аффилиированными лицами, и представить подтверждающие документы в уполномоченный орган. Если накопительный пенсионный фонд приобрел значительное участие по независящим от накопительного пенсионного фонда причинам, он должен в месячный срок с момента обнаружения данного факта представить документы, предусмотренные настоящим пунктом, для получения соответствующего разрешения уполномоченного органа.";
7) дополнить статьей 41-2 следующего содержания:
"Статья 41-2. Меры раннего реагирования
1. В целях обеспечения финансовой устойчивости накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, недопущения ухудшения их финансового положения и увеличения рисков, связанных с управлением пенсионными активами, уполномоченный орган осуществляет анализ деятельности накопительного пенсионного фонда и (или) деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами для выявления следующих факторов, влияющих на ухудшение финансового положения накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами:
1) снижение коэффициента достаточности собственного капитала;
2) снижение коэффициента номинального дохода;
3) иные факторы, влияющие на ухудшение финансового положения накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. В случае выявления перечисленных факторов в результате анализа финансового положения накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, и (или) по итогам их проверки уполномоченный орган направляет в накопительный пенсионный фонд, организацию, осуществляющую инвестиционное управление пенсионными активами и (или) их акционерам требование в письменной форме по представлению плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования по повышению финансовой устойчивости накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, недопущению ухудшения их финансового положения и увеличения рисков, связанных с управлением пенсионными активами.
Накопительный пенсионный фонд, организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, и (или) их акционеры в течение пяти рабочих дней с даты получения требования уполномоченного органа обязаны представить в уполномоченный орган план мероприятий, с указанием сведений о сроках исполнения мер раннего реагирования, указанных в плане, и лицах, ответственных за их исполнение. В случае одобрения представленного плана мероприятий уполномоченным органом, накопительный пенсионный фонд, организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами и (или) их акционеры представляют в уполномоченный орган отчет о выполнении мероприятий, указанных в плане мероприятий, в сроки, установленные планом мероприятий.
В случае если по результатам рассмотрения плана мероприятий, меры, указанные в нем, будут признаны уполномоченным органом неэффективными, уполномоченный орган применяет к накопительному пенсионному фонду, организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, и (или) их акционерам одну или более из следующих мер раннего реагирования, посредством предъявления требований по:

1) жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ұйымдық құрылымын және (немесе) штат санын өзгерту;
2) жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның кез келген басшы және (немесе) өзге қызметкерлерін лауазымынан тұрақты немесе уақытша шеттету;
3) инвестициялық комитеттің құрамын өзгерту;
4) уәкілетті органмен белгіленген мерзімге дивидендтерді есептеуді және (немесе) төлеуді тоқтату;
5) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын басқа ұйымға зейнетақы активтерін басқаруға тапсыру;
6) жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның меншікті капиталын олардың қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін қажетті мөлшерге дейін ұлғайту, оның ішінде олардың жарғылық капиталын ұлғайту арқылы;
7) өтімді активтердің үлесін арттыру және (немесе) инвестициялардың тәуекел деңгейін төмендету мақсатында инвестициялық портфельге қайта құрылымдауды жүргізу;
8) әкімшілік шығыстарды азайту, оның ішінде қосымша қызметкерлер жалдауды тоқтату немесе шектеу арқылы.
3. Осы баптың 2-тармағымен белгіленген мерзімде іс-шаралар жоспарын ұсынбаған немесе белгіленген мерзімде іс-шаралар жоспарында көрсетілген іс-шараларды орындамаған, сондай-ақ уәкілетті органның талабында көрсетілген ерте ықпал ету шараларды орындамаған жағдайда уәкілетті орган жинақтаушы зейнетақы қорына, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға және (немесе) олардың акционерлеріне осы Заңмен белгіленген ықпал ету шараларын және (немесе) санкцияларды қолданады.
4. Ерте ықпал ету шараларын қолдану тәртібін және жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін факторларды анықтау әдістемесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.";
42-баптың 1-тармағының бірінші абзацы "жағдайларда" деген сөзден кейін ", сондай-ақ осы Заңмен көзделген уәкілетті органның өзге талаптарын орындамаған кезде" деген сөздермен толықтырылсын;
42-7-бапта:
баптың атауы "қорының" деген сөзден кейін "ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаларына, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта:
бірінші абзацы "қорының" деген сөзден кейін "ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаларына, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшада:
"әрекеттерді" деген сөзден кейін "ірі қатысушысының белгілері бар тұлғалары, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
"залал келтірілген" деген сөздерден кейін "немесе залал келтірілуі мүмкін" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшада:
"қоры" деген сөзден кейін "ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаларының, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
"залал келтірілген" деген сөздерден кейін "немесе залал келтірілуі мүмкін" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша "ірі қатысушысы" деген сөздерден кейін "ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаның" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:

1) изменению организационной структуры и (или) штатной численности накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
2) постоянному или временному отстранению от должности любого из руководящих и (или) иных работников накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
3) изменению состава инвестиционного комитета;
4) прекращению начисления и (или) выплаты дивидендов на срок, установленный уполномоченным органом;
5) передаче пенсионных активов в управление другой организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
6) увеличению собственного капитала накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, до размера, достаточного для обеспечения их финансовой устойчивости, в том числе путем увеличения их уставного капитала;
7) проведению реструктуризации инвестиционного портфеля в целях повышения доли ликвидных активов и (или) снижения степени рисков инвестиций;
8) сокращению административных расходов, в том числе посредством прекращения или ограничения дополнительного найма работников.
3. В случае непредставления в срок, установленный пунктом 2 настоящей статьи, плана мероприятий или неисполнения в установленный срок мероприятий, указанных в плане мероприятий, а также неисполнения мер раннего реагирования, указанных в требовании уполномоченного органа, уполномоченный орган применяет к накопительному пенсионному фонду, организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, и (или) их акционерам ограниченные меры воздействия и (или) санкции, предусмотренные настоящим Законом.
4. Порядок применения мер раннего реагирования и методика определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
8) абзац первый пункта 1 статьи 42 после слова "фонда" дополнить словами ", а также невыполнения иных требований уполномоченного органа, предусмотренных настоящим Законом,";
9) в статье 42-7:
заголовок после слов "применяемые к" дополнить словами "лицам, обладающим признаками крупного участника, а также к";
в пункте 1:
абзац первый после слов "принудительные меры к" дополнить словами "лицам, обладающим признаками крупного участника, а также к";
в подпункте 4):
после слова "действий" дополнить словами "лицом, обладающим признаками крупного участника, а также";
после слова "был" дополнить словами "или может быть";
в подпункте 5):
после слова "положения" дополнить словами "лиц, обладающих признаками крупного участника, а также";
после слова "был" дополнить словами "или может быть";
подпункт 6) после слов "крупным участником," дополнить словами "лицом, обладающим признаками крупного участника,";
дополнить частью второй следующего содержания:

"Уәкілетті орган жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жиырма бес процентінен астамын тікелей немесе жанама иеленетін ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысына осы Заңның 41-бабының 4-тармағының талаптарын орындамауға әкелетін олардың іс-әрекеті мен әрекетсіздігі үшін мәжбүрлеу шараларын қолдануға құқылы.";
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ірі қатысушысы белгілері бар тұлғалардан, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысынан оған тікелей немесе жанама тиесілі ашық жинақтаушы қорының акцияларының санын дауыс беретін акциялардың он процентінен төмен деңгейге дейін азайтуды талап етуге;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысының не ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаның осы баптың 2-тармағында, сондай-ақ осы Заңның 49-3-бабының 2-тармағында көзделген талаптарды орындамаған жағдайда уәкілетті органның шешімі негізінде ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысының не ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаның акцияларын сенімгерлікпен басқаруға беру ұйымдастырылады. Осы акциялар уәкілетті органға үш ай мерзімге дейін сенімгерлікпен басқаруға беріледі.
Уәкілетті орган акцияларды сенімгерлікпен басқаруды жүзеге асырған кезде акциялар иесі сенімгерлікпен басқарудағы акцияларға қатысты қандай да бір әрекеттерді жүзеге асыруға құқығы жоқ.
Ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы не ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысының белгілері бар тұлға уәкілетті органның алдында оған тиесілі барлық ашық жинақтаушы қорының акцияларын өтініште көрсетілген тұлғаларға сату туралы өтініш етуге құқылы.
Өтініште көрсетілген акцияларды сатып алушылардың Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарын орындаған жағдайында ғана уәкілетті орган өтінішті қанағаттандырады.
Акцияларды сенімгерлікпен басқаруға беру негіздері акцияларды уәкілетті органға сенімгерлікпен басқаруға берген күннен бастап екі айдың ішінде жойылмаған жағдайда, уәкілетті орган сенімгерлік басқарудағы акцияларды бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында сату арқылы иеліктен шығарады. Көрсетілген акцияларды сатудан түскен ақша акцияларын уәкілетті органға сенімгерлікпен басқаруға берген тұлғаларға аударылады.
Ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысының не ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысының белгілері бар тұлғаның акцияларын сату бойынша іс-шаралар ашық жинақтаушы зейнетақы қорының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.";

"К крупным участникам открытого накопительного пенсионного фонда, владеющим прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда, уполномоченный орган вправе также применить принудительные меры за их действие или бездействие, приведшее к невыполнению требований пункта 4 статьи 41 настоящего Закона.";
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) требовать от лица, обладающего признаками крупного участника, а также от крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда уменьшения количества прямо или косвенно принадлежащих ему акций открытого накопительного пенсионного фонда до уровня ниже десяти процентов голосующих акций;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. На основании решения уполномоченного органа в случае невыполнения крупным участником либо лицом, обладающим признаками крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда, требований, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, а также пунктом 2 статьи 49-3 настоящего Закона, учреждается доверительное управление акциями крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда либо лица, обладающего признаками крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда. Данные акции передаются в доверительное управление уполномоченному органу сроком до трех месяцев.
В период осуществления уполномоченным органом доверительного управления акциями собственник акций не вправе осуществлять какие-либо действия в отношении акций, находящихся в доверительном управлении.
Крупный участник открытого накопительного пенсионного фонда либо лицо, обладающее признаками крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда, вправе ходатайствовать перед уполномоченным органом о продаже всех принадлежащих ему акций открытого накопительного пенсионного фонда лицам, указанным в ходатайстве.
Ходатайство удовлетворяется уполномоченным органом в случае выполнения приобретателями акций, указанных в ходатайстве, требований законодательства Республики Казахстан.
При неустранении оснований для передачи акций в доверительное управление в течение двух месяцев с даты передачи акций в доверительное управление уполномоченному органу, уполномоченный орган отчуждает акции, находящиеся в доверительном управлении, путем их реализации на организованном рынке ценных бумаг. Вырученные от продажи указанных акций деньги перечисляются лицам, чьи акции были переданы в доверительное управление уполномоченному органу.
Мероприятия по продаже акций крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда либо лица, обладающего признаками крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда, осуществляются за счет средств открытого накопительного пенсионного фонда.";

10) 45-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
"1-2. Жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлерінің жалпы жиналысы қолданыстағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттары және (немесе) ашық жеке зейнетақы шоттары болмаған жағдайда ғана жинақтаушы зейнетақы қорын ерікті тарату туралы шешім қабылдауға құқылы.";
5-тармақ алынып тасталсын;
11) 45-1-бапта:
1-тармақта:
2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Орталықтың жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлерінің жалпы жиналысы оны ерікті тарату туралы шешім қабылдаған күні жинақтаушы зейнетақы қорында қолданыстағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттарының жоқтығын растайтын ақпараты;
3) жинақтаушы зейнетақы қорында ашық жеке зейнетақы шоттарының жоқтығын растайтын құжат;";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жинақтаушы зейнетақы қорының ерікті таратуға рұқсат алу туралы өтініші және осы тармақтың 3) және 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттар жинақтаушы зейнетақы қорының бірінші басшысының қолы қойылып, қордың мөрімен расталуы тиіс.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қоры уәкілетті орган ерікті тарату туралы шешім қабылдаған күннен бастап он күн ішінде ол туралы орталық әділет органының ресми баспасөз басылымдарында жариялауға міндетті.";
3-1-тармақ алынып тасталсын;
12) 49-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"49-2-бап. Ашық жинақтаушы зейнетақы қоры ірі қатысушысының
есептілігі
1. Заңды тұлға болып табылатын ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы жыл сайын уәкілетті органға қаржы жылы аяқталған соң жүз жиырма күн ішінде қаржылық есептілігін және оған түсіндірме жазбаны ұсынуға тиіс.
2. Жеке тұлға болып табылатын ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы қаржы жылы аяқталған соң жүз жиырма күн ішінде уәкілетті органға кірістер мен мүлкі туралы мәліметтерді, сондай-ақ мынадай ақпаратты қамтыған есептілікті ұсынуға тиіс:
1) басқа тұлғалармен бірге, олардың арасындағы шарттың негізінде не өзге жолмен ашық жинақтаушы зейнетақы қоры қабылдайтын шешімдеріне ықпалын жүзеге асыру туралы, оның ішінде осындай ықпал ету мүмкіндігін анықтайтын өкілеттіктер берудің сипаттауы бар;
2) жарғылық капиталдардағы оған тиесілі қатысу үлестерін (акцияларын) көрсете отырып, ұйымдарда өзі тағайындалған лауазымдары туралы;
3) ұйымдардың жарғылық капиталдарындағы оған тиесілі қатысу үлестерін (акцияларын) алынған заемдар есебінен иелену туралы;

10) в статье 45:
дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. Общее собрание акционеров накопительного пенсионного фонда вправе принять решение о добровольной ликвидации накопительного пенсионного фонда только в случае отсутствия действующих договоров о пенсионном обеспечении и (или) открытых индивидуальных пенсионных счетов.";
пункт 5 исключить;
11) в статье 45-1:
в пункте 1:
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) информация Центра, подтверждающая отсутствие у накопительного пенсионного фонда действующих договоров о пенсионном обеспечении на дату принятия общим собранием акционеров накопительного пенсионного фонда решения о его добровольной ликвидации;
3) документ, подтверждающий отсутствие у накопительного пенсионного фонда открытых индивидуальных пенсионных счетов;";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Ходатайство накопительного пенсионного фонда о получении разрешения на добровольную ликвидацию и документы, указанные в подпунктах 3) и 5) настоящего пункта, должны быть подписаны первым руководителем накопительного пенсионного фонда и заверены печатью фонда.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Ликвидируемый накопительный пенсионный фонд обязан в течение десяти дней со дня принятия уполномоченным органом решения о добровольной ликвидации опубликовать информацию об этом в официальных печатных изданиях центрального органа юстиции.";
пункт 3-1 исключить;
12) статью 49-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 49-2. Отчетность крупного участника открытого
накопительного пенсионного фонда
1. Крупный участник открытого накопительного пенсионного фонда, являющийся юридическим лицом, должен ежегодно представлять в уполномоченный орган финансовую отчетность и пояснительную записку к ней в течение ста двадцати дней по окончании финансового года.
2. Крупный участник открытого накопительного пенсионного фонда, являющийся физическим лицом, должен в течение ста двадцати дней по окончании финансового года предоставлять в уполномоченный орган отчетность, включающую сведения о доходах и имуществе, а также информацию:
1) об осуществлении им совместного с другими лицами влияния на принимаемые открытым накопительным пенсионным фондом решения в силу договора между ними либо иным образом, в том числе содержащую описание делегирования полномочий, определяющего возможность такого влияния;
2) о занимаемых им должностях в организациях с указанием принадлежащих ему долей участия в уставных капиталах (акций);
3) о приобретении им принадлежащих ему долей участия в уставных капиталах (акций) организаций за счет полученных займов;

4) жақын туыстары, зайыбы және зайыбының (ерінің) жақын туыстары туралы.
3. Есептілікті беру тәртібі мен нысандары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.
4. Заңды тұлға болып табылатын, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беруші акцияларының жиырма бес және одан астам процентін иеленген (дауыс беруге мүмкіндігі бар) ірі қатысушы уәкілетті органға мыналарды ұсынуға тиіс:
1) тоқсан сайынғы шоғырландырылған қаржылық есептілігін және оған түсіндірме жазбаны есеп беретін тоқсаннан кейін келетін қырық бес күн ішінде;
2) аудиторлық ұйыммен расталмаған шоғырландырылған және шоғырландырылмаған жылдық қаржылық есептілігін және оған түсіндірме жазбаны қаржы жылы аяқталған соң жүз жиырма күн ішінде.
5. Ашық жинақтаушы зейнетақы қорының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушының жылдық қаржылық есептілігінің түсіндірме жазбасында, сондай-ақ ашық жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан көп процентін иеленген (дауыс беруге мүмкіндігі бар) ірі қатысушысының тоқсандық және жылдық қаржылық есептілігінің түсіндірме жазбаларында мынадай ақпарат:
1) ірі қатысушының (ашық жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан көп процентін иеленген (дауыс беру мүмкіндігі бар) заңды тұлғаның) қызмет түрлерінің сипаттамасы;
2) ірі қатысушы (ашық жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан көп процентін иеленген (дауыс беру мүмкіндігі бар) заңды тұлға) қатысушысы (акционері) болып табылатын әрбір ұйымның атауы, оның жарғылық капиталына қатысу үлесінің мөлшері (тиесілі акциялар саны), ірі қатысушы (ашық жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан көп процентін иеленген (дауыс беру мүмкіндігі бар) заңды тұлға) ірі қатысушысы (ірі акционері) болып табылатын ұйымдардың қызмет түрінің немесе қызмет түрлерінің сипаттамасы, қаржылық есептілігі;
3) ашық жинақтаушы зейнетақы қоры ірі қатысушысының (ашық жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан көп процентін иеленген (дауыс беру мүмкіндігі бар) заңды тұлғаның) ірі қатысушысы (акционері) болып табылатын әрбір ұйымның атауы, оның жарғылық капиталға қатысу үлесінің мөлшері (оған тиесілі акциялар саны), осы ұйымның қызмет түрінің немесе қызмет түрлерінің сипаттамасы және қаржылық есептілігі, сондай-ақ аффилиирленген тұлғалар туралы, ірі қатысушыны бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысын бақылайтын тұлғаның еншілес және тәуелді ұйымдары туралы мәліметтер көрсетілуге тиіс.
Ашық жинақтаушы зейнетақы қорында ашық жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан кеп процентін иеленген (дауыс беру мүмкіндігі бар) ірі қатысушысы болмаған жағдайда, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы қаржылық есептілікті және осы баптың 5-тармағында көрсетілген ақпаратты есептік тоқсаннан кейінгі қырық бес жұмыс күнінен кешіктірмей тоқсан сайын табыс етуге тиіс.
Ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысының - заңды тұлғасының басшы қызметкерлерінің құрамы өзгерген жағдайда, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы - заңды тұлғасы растаушы құжаттарды қоса бере отырып, басшы қызметкерлердің мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді көрсетілген өзгерістер болған сәттен бастап отыз күн ішінде уәкілетті органға табыс етеді.

4) о близких родственниках, супруге и близких родственниках супруга (супруги).
3. Порядок представления и формы отчетности устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
4. Крупный участник, являющийся юридическим лицом, владеющий (имеющий возможность голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда, должен представлять в уполномоченный орган:
1) ежеквартальную консолидированную финансовую отчетность и пояснительную записку к ней в течение сорока пяти дней, следующих за отчетным кварталом;
2) консолидированную и неконсолидированную годовую финансовую отчетность и пояснительную записку к ней, не заверенную аудиторской организацией, в течение ста двадцати дней по окончании финансового года.
5. В пояснительной записке к годовой финансовой отчетности крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда, являющегося юридическим лицом, а также в пояснительных записках к ежеквартальной и годовой финансовой отчетности крупного участника, владеющего (имеющего возможность голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда, должна быть отражена следующая информация:
1) описание видов деятельности крупного участника (юридического лица, владеющего (имеющего возможность голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда);
2) наименование каждой организации, в которой крупный участник (юридическое лицо, владеющее (имеющее возможность голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда) является участником (акционером), размер доли участия в ее уставном капитале (количество принадлежащих акций), описание вида или видов деятельности, финансовая отчетность организаций, в которых крупный участник (юридическое лицо, владеющее (имеющее возможность голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда) является крупным участником (крупным акционером);
3) наименование каждой организации, являющейся крупным участником (акционером) крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда (юридического лица, владеющего (имеющего возможность голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда), размер доли ее участия в уставном капитале (количество принадлежащих ей акций), описание вида или видов деятельности и финансовая отчетность данной организации, а также сведения об аффилиированных лицах, о лицах, осуществляющих контроль над крупным участником, о дочерних и зависимых организациях лица, контролирующего крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда.
В случае отсутствия у открытого накопительного пенсионного фонда крупного участника, владеющего (имеющего возможность голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда, крупный участник открытого накопительного пенсионного фонда должен предоставлять финансовую отчетность и информацию, указанную в пункте 5 настоящей статьи, ежеквартально, не позднее сорока пяти дней, следующих за отчетным кварталом.
В случае изменения состава руководящих работников крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда - юридического лица, крупный участник открытого накопительного пенсионного фонда - юридическое лицо представляет в уполномоченный орган в течение тридцати дней с момента указанных изменений сведения о безупречной деловой репутации руководящих работников с приложением подтверждающих документов.

6. Өзі орналасқан елінде шоғырландырылған қадағалауға жататын ашық жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан көп процентін тікелей немесе жанама иеленген (дауыс беру мүмкіндігі бар), заңды тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес ірі қатысушысы уәкілетті органға қаржы жылы аяқталған соң жүз жиырма күн ішінде аудиторлық ұйымымен расталмаған шоғырландырылған және шоғырландырылмаған жылдық қаржылық есептілігін және оған түсіндірме жазбасын ұсынуға тиіс.
Өзі орналасқан елінде шоғырландырылған қадағалауға жататын ашық жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан көп пайызын тікелей немесе жанама иеленген (дауыс беру мүмкіндігі бар), заңды тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес ірі қатысушысының жылдық қаржылық есептілігінің түсіндірме жазбасында мынадай ақпарат көрсетілуі тиіс:
1) ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысының қызметі түрлерінің сипаттамасы;
2) ірі қатысушы қатысушысы (акционері) болып табылатын әрбір ұйымның атауы, оның жарғылық капиталға қатысу үлесінің мөлшері (тиесілі акциялар саны), қызметі түрінің немесе түрлерінің сипаттамасы;
3) ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысының ірі қатысушысы (акционері) болып табылатын әрбір ұйымның атауы, оның жарғылық капиталға қатысу үлесінің мөлшері (оған тиесілі акциялар саны), осы ұйымның қызметі түрінің немесе түрлерінің сипаттамасы.
7. Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы уәкілетті органға қаржылық есептілігін, оған түсіндірме жазбасын және осы баппен көзделген өзге мәліметтерді мемлекеттік және орыс тілдерінде ұсынады.
8. Ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы Қазақстан Республикасының резиденті қаржы ұйымы болып табылған жағдайда ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы осы баптың 5-тармағының 1)-3) тармақшаларында көзделген ақпаратты ұсынады, бұл ретте егер ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы талап етілген кезеңге бұл қаржылық есептілікті уәкілетті органға ұсынған болса қаржылық есептілігі мен оған түсіндірме жазбасы ұсынылмайды.";
13) 49-3-бап:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Аудиторлық есептің көшірмесі және аудиторлық ұйымның ұсыныстары көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап отыз күн ішінде уәкілетті органға берілуі тиіс.";

6. Крупный участник - нерезидент Республики Казахстан, являющийся юридическим лицом, владеющий (имеющий возможность голосовать) прямо или косвенно двадцатью пятью и более процентами голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда, который подлежит консолидированному надзору в стране своего места нахождения, должен представлять в уполномоченный орган консолидированную и неконсолидированную годовую финансовую отчетность и пояснительную записку к ней, не заверенные аудиторской организацией, в течение ста двадцати дней по окончании финансового года.
В пояснительной записке к годовой финансовой отчетности крупного участника - нерезидента Республики Казахстан, являющегося юридическим лицом, владеющего (имеющего возможность голосовать) прямо или косвенно двадцатью пятью и более процентами голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда, который подлежит консолидированному надзору в стране своего места нахождения, должна быть отражена следующая информация:
1) описание видов деятельности крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда;
2) наименование каждой организации, в которой крупный участник является участником (акционером), размер доли ее участия в уставном капитале (количество принадлежащих акций), описание вида или видов деятельности;
3) наименование каждой организации, являющейся крупным участником (акционером) крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда, размер доли ее участия в уставном капитале (количество принадлежащих ей акций), описание вида или видов деятельности данной организации.
7. Крупный участник открытого накопительного пенсионного фонда, являющийся нерезидентом Республики Казахстан, предоставляет в уполномоченный орган финансовую отчетность, пояснительную записку к ней и иные сведения, предусмотренные настоящей статьей, на государственном и русском языках.
8. В случае если крупным участником открытого накопительного пенсионного фонда является финансовая организация-резидент Республики Казахстан, то крупный участник открытого накопительного пенсионного фонда представляет информацию, предусмотренную подпунктами 1)-3) пункта 5 настоящей статьи, при этом финансовая отчетность и пояснительная записка к ней не представляется в том случае, если крупный участник открытого накопительного пенсионного фонда представлял в уполномоченный орган данную финансовую отчетность за требуемый период.";
13) статью 49-3:
часть первую пункта 1 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Копия аудиторского отчета и рекомендации аудиторской организации должны быть представлены в уполномоченный орган в течение тридцати дней со дня получения указанных документов.";

мынадай мазмұндағы 1-1, 1-2-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Өзі орналасқан елінде шоғырландырылған қадағалауға жататын ашық жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан көп процентін тікелей немесе жанама иеленген (дауыс беру мүмкіндігі бар), заңды тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес ірі қатысушысы уәкілетті органға өзі орналасқан елінде шоғырландырылған қадағалауға жататын ашық жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан көп процентін тікелей немесе жанама иеленген (дауыс беру мүмкіндігі бар), заңды тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес ірі қатысушысы осы құжаттарды алған күннен бастап отыз күн ішінде аудиторлық есептің көшірмесін және аудиторлық ұйымының ұсыныстарын ұсынады.
Өзі орналасқан елінде шоғырландырылған қадағалауға жататын ашық жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан көп процентін тікелей немесе жанама иеленген (дауыс беру мүмкіндігі бар), заңды тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес ірі қатысушысының шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілігі шоғырландырылған қадағалауға жататын Қазақстан Республикасының резиденті емес ірі қатысушысы орналасқан елінде қаржы ұйымдарының аудитін жүргізуге құқылы аудиторлық ұйымымен расталуға тиіс.
1-2. Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы уәкілетті органға аудиторлық есептің көшірмесін және аудиторлық ұйымының ұсыныстарын мемлекеттік және орыс тілдерінде ұсынады.".
4. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңы  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., N 22, 406-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 12, 85-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; 2005 ж., N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 25-құжат, N 8, 45-құжат; N 13, 85-құжат; N 16, 99-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 4, 28, 33-құжаттар; N 8, 52-құжат, N 18, 145-құжат):
1) мынадай мазмұндағы 15-1-баппен толықтырылсын:
"15-1-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
аффилиирленген тұлғаларына жеңілдік талаптарын
ұсынуына тыйым салу
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аффилиирленген тұлғаларына жеңілдік талаптарын ұсынуына тыйым салынады.
2. Жеңілдік талаптарын ұсыну мыналарды білдіреді:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аффилиирленген тұлғаларына немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы оның табиғатына, мақсатына, ерекшеліктеріне және тәуекелдеріне сай мүддесі үшін онымен мәміле жасамауы мүмкін аффилиирленген тұлға болып табылмайтын клиенттермен мәмілеге келу;

дополнить пунктами 1-1, 1-2 следующего содержания:
"1-1. Крупный участник - нерезидент Республики Казахстан, являющийся юридическим лицом, владеющий (имеющий возможность голосовать) прямо или косвенно двадцатью пятью и более процентами голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда, который подлежит консолидированному надзору в стране своего места нахождения, представляет в уполномоченный орган копию аудиторского отчета и рекомендации аудиторской организации в течение тридцати дней со дня получения данных документов крупным участником - нерезидентом Республики Казахстан, являющимся юридическим лицом, владеющим (имеющим возможность голосовать) прямо или косвенно двадцатью пятью и более процентами голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда, который подлежит консолидированному надзору в стране своего места нахождения.
Консолидированная годовая финансовая отчетность крупного участника - нерезидента Республики Казахстан, являющегося юридическим лицом, владеющего (имеющего возможность голосовать) прямо или косвенно двадцатью пятью и более процентами голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда, который подлежит консолидированному надзору в стране своего места нахождения, должна быть заверена аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита финансовых организаций в стране места нахождения крупного участника - нерезидента Республики Казахстан, который подлежит консолидированному надзору.
1-2. Крупный участник открытого накопительного пенсионного фонда, являющийся нерезидентом Республики Казахстан, предоставляет в уполномоченный орган копию аудиторского отчета и рекомендации аудиторской организации на государственном или русском языках.".
4. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 22, ст. 406; 2003 г., N 11, ст. 56; N 12, ст. 85; N 15, ст. 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; 2005 г., N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 25; N 8, ст. 45; N 13, ст. 85; N 16, ст. 99; 2007 г., N 2, ст. 18; N 4, ст. 28, 33; N 8, ст. 52; N 18, ст. 145):
1) дополнить статьей 15-1 следующего содержания:
"Статья 15-1. Запрет на предоставление льготных условий аффилиированным
лицам страховой (перестраховочной) организацией
1. Страховой (перестраховочной) организации запрещается предоставление льготных условий аффилиированным лицам страховой (перестраховочной) организации.
2. Предоставление льготных условий означает:
1) вступление в сделку с аффилиированным лицом страховой (перестраховочной) организации или в его интересах, в которую по ее природе, цели, особенностям и риску страховая (перестраховочная) организация не вступила бы с клиентами, не являющимися аффилиированным лицами;

2) төмен сақтандыру тарифін қолдану не басқа сақтанушыларға қарағанда жоғары сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қандай да бір тұлғамен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аффилиирленген тұлғасы алдында міндеттемені төлеу мүмкіндіктерін беру мақсатында мәмілеге келе алмайды.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аффилиирленген тұлғасымен мәміле осы баптың 1-тармағының талаптарын ескеріп, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Директорлар кеңесінің шешімі бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкін. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аффилиирленген тұлғаларына ұсынылған (орналастырылған) активтерге қатысты талаптар құқығынан бас тарту кейіннен акционерлердің жалпы жиналысында хабардар ету арқылы жүзеге асырылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аффилиирленген тұлғасы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мен мыналардың арасындағы кез-келген мәмілені қарауға және шешімдер қабылдауға қатыспауы тиіс:
өздері;
өзінің жақын туыстарының кез-келгені;
өзі немесе жақын туыстарының бірі лауазымды тұлға немесе ірі қатысушы болып табылатын кез-келген заңды тұлға.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аффилиирленген тұлғасы арасындағы кез-келген мәміле бойынша Директорлар кеңесінің шешімі директорлар кеңесі оның барлық талаптарын қарағаннан кейін қабылдануы мүмкін.
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген нысандар бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аффилиирленген тұлғаларымен жасалатын барлық мәмілелер туралы ақпаратты уәкілетті органға беруге міндетті.";
2) 20-бап мынадай мазмұндағы 7-1, 7-2-тармақтармен толықтырылсын:
"7-1. Өзі орналасқан елде шоғырландырыла қадағалануы тиіс сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама иеленетін (олармен дауыс беру мүмкіндігі бар) Қазақстан Республикасының резидент емес ірі қатысушысы өзі орналасқан елде шоғырландырыла қадағалануы тиіс сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама иеленетін (олармен дауыс беру мүмкіндігі бар) Қазақстан Республикасының резидент емес ірі қатысушысы осы құжаттарды алған күннен бастап отыз күн ішінде аудиторлық есептің көшірмесін және аудиторлық ұйымның ұсынымын уәкілетті органға ұсынады.
Өзі орналасқан елде шоғырландырыла қадағалануы тиіс сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама иеленетін (олармен дауыс беру мүмкіндігі бар) Қазақстан Республикасының резидент емес ірі қатысушысының жылдық шоғырландырылған қаржылық есеп беруін Қазақстан Республикасының резидент емес ірі қатысушысының тұрғылықты жеріндегі елде шоғырландырыла қадағалануы тиіс қаржы ұйымдарына аудит жүргізуге құқылы аудиторлық ұйым растауы тиіс.

2) применение страхового тарифа ниже либо осуществление страховой выплаты выше, чем для других страхователей.
3. Страховая (перестраховочная) организация не может вступать в сделку с каким-либо лицом с целью предоставить ему возможность оплатить обязательство перед аффилиированным лицом страховой (перестраховочной) организации.
4. Сделка с аффилиированным лицом страховой (перестраховочной) организации, может быть осуществлена только по решению совета директоров страховой (перестраховочной) организации с учетом требований пункта 1 настоящей статьи. Отказ от прав требований в отношении активов, предоставленных (размещенных) аффилиированным лицам (у лиц) страховой (перестраховочной) организации, осуществляется с последующим уведомлением общего собрания акционеров.
Аффилиированное лицо страховой (перестраховочной) организации не должно принимать участие в рассмотрении и принятии решений по любой сделке между страховой (перестраховочной) организацией и:
им самим;
любым из его близких родственников;
любым юридическим лицом, в котором он или кто-либо из его близких родственников является должностным лицом или крупным участником.
Решение совета директоров по любой сделке между страховой (перестраховочной) организацией и аффилиированным лицом страховой (перестраховочной) организации, может быть принято только после рассмотрения советом директоров всех ее условий.
5. Страховая (перестраховочная) организация обязана представлять уполномоченному органу информацию обо всех сделках с аффилиированными лицами по формам, предусмотренным нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
2) статью 20 дополнить пунктами 7-1, 7-2 следующего содержания:
"7-1. Крупный участник - нерезидент Республики Казахстан, владеющий (имеющий возможность голосовать) прямо или косвенно двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, который подлежит консолидированному надзору в стране своего места нахождения, представляет в уполномоченный орган копию аудиторского отчета и рекомендации аудиторской организации в течение тридцати дней со дня получения данных документов крупным участником - нерезидентом Республики Казахстан, владеющим (имеющим возможность голосовать) прямо или косвенно двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, который подлежит консолидированному надзору в стране своего места нахождения.
Консолидированная годовая финансовая отчетность крупного участника - нерезидента Республики Казахстан, владеющего (имеющего возможность голосовать) прямо или косвенно двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, который подлежит консолидированному надзору в стране своего места нахождения, должна быть заверена аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита финансовых организаций в стране места нахождения крупного участника - нерезидента Республики Казахстан, который подлежит консолидированному надзору.

7-2. Қазақстан Республикасының резидент емес болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы уәкілетті органға аудиторлық есептің көшірмесін және аудиторлық ұйымның ұсынымын мемлекеттік және орыс тілдерінде береді.";
3) 24-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жалпы сақтандыру" саласында қызметті жүзеге асыратын жаңадан құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органның лицензиясын алған сәттен бастап екі жыл ішінде, ал "өмірді сақтандыру" саласында - үш жыл ішінде бір аудитор иеленуі мүмкін.";
4) 26-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігіндегі "ірі қатысушысы" деген сөздер "ірі қатысушы болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент емес заңды тұлғасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "4-7" деген цифрлар "4-7-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
4-тармақта:
1) тармақша "ұйымының акцияларын" деген сөздерден кейін ", оның ішінде осының алдында сатып алынғандарын" деген сөздермен толықтырылсын;
3-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3-3) кірістері мен мүлкі туралы мәліметтер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен көзделген жағдайларда салық органдарына ұсынылған жеке табыс салығы бойынша декларацияның көшірмесі және жеке тұлға тұратын елдің уәкілетті тұлғалары растаған өзге де құжаттар;";
7-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушы мәртебесін иеленуге рұқсат алу үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беруші акцияларының жиырма бес және одан да көп пайызын сатып алуға ниеттенген, өзінің тұрғылықты жеріндегі елде шоғырландырыла қадағалануы тиіс Қазақстан Республикасының резидент емес қаржы ұйымы мынадай құжаттарды береді:
1) осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленген рейтинг агенттіктерінің бірі талап ететін барынша төмен рейтингтің болуын растайтын құжат;
2) шоғырландырыла қадағалануы тиіс Қазақстан Республикасының резидент емес қаржы ұйымы туралы өтініш беруші шыққан елдің қаржылық қадағалау органының жазбаша растамасы;
3) өтініш беруші шыққан елдің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының резидент емес қаржы ұйымының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушы мәртебесін иеленуге жазбаша келісімін (келісуін) не тиісті мемлекеттің уәкілетті органының аталған мемлекет заңнамасы бойынша мұндай рұқсаттың (келісімнің) талап етілмейтіндігі жөніндегі өтінішін.";
10-тармақтың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл жағдайда мұндай шара қолданылатын тұлға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акцияларының өзіне тиесілі санын осы бапта белгіленгеннен төмен деңгейге дейін азайтуға міндетті.";
13-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялар санының пайыздық ара қатынастары сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысына тиесілі он немесе жиырма бес пайыздан кем санға дейін өзгерген жағдайда уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының өтініші бойынша не аталған факт жеке анықталған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беруші акциялар санына байланысты банктің немесе банк холдингі ірі қатысушысының мәртебесін иеленуге келісім беру үшін көзделген тәртіп бойынша осы факт анықталған күннен бастап бір ай ішінде осының алдында берілген жазбаша келісімнің күші жойылғандығын тану туралы шешім қабылдайды.";

7-2. Крупный участник страховой (перестраховочной) организации, являющийся нерезидентом Республики Казахстан предоставляет в уполномоченный орган копию аудиторского отчета и рекомендации аудиторской организации на государственном или русском языках.";
3) пункт 1 статьи 24 дополнить частью второй следующего содержания:
"Вновь создаваемая страховая (перестраховочная) организация, осуществляющая деятельность в отрасли "общее страхование" может иметь одного аудитора в течение двух лет с момента получения лицензии уполномоченного органа, в отрасли "страхование жизни" - в течение трех лет.";
4) в статье 26:
в части третьей пункта 1 слова "крупного участника" заменить словами "юридического лица-нерезидента Республики Казахстан, являющегося крупным участником";
в пункте 3 цифры "4-7" заменить цифрами "4-7-1";
в пункте 4:
подпункт 1) после слова "организации," дополнить словами "в том числе ранее приобретенных,";
подпункт 3-3) изложить в следующей редакции:
"3-3) сведения о доходах и имуществе, а также копию декларации по индивидуальному подоходному налогу, представляемую в налоговые органы в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, и иные документы, заверенные уполномоченными лицами страны проживания физического лица;";
пункт 7-1 изложить в следующей редакции:
"7-1. Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации финансовая организация - нерезидент Республики Казахстан, намеревающаяся приобрести двадцать пять и более процентов голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, подлежащая консолидированному надзору в стране своего места нахождения, представляет следующие документы:
1) документ, подтверждающий наличие минимального требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств, перечень которых установлен нормативным правовым актом уполномоченного органа, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи;
2) письменное подтверждение от органа финансового надзора страны происхождения заявителя о том, что финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан подлежит консолидированному надзору;
3) письменное разрешение (согласие) органа финансового надзора страны происхождения заявителя на приобретение финансовой организацией-нерезидентом Республики Казахстан статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации либо заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение (согласие) по законодательству указанного государства не требуется.";
предложение второе пункта 10 изложить в следующей редакции:
"В этом случае лицо, к которому применяется такая мера, обязано уменьшить количество принадлежащих ему акций страховой (перестраховочной) организации до уровня, ниже установленного настоящей статьей.";
пункт 13 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае изменения процентного соотношения количества акций страховой (перестраховочной) организации до количества менее десяти или двадцати пяти процентов, принадлежащих крупному участнику страховой (перестраховочной) организации, к количеству голосующих акций страховой (перестраховочной) организации уполномоченный орган по заявлению крупного участника страховой (перестраховочной) организации либо в случае самостоятельного обнаружения указанного факта принимает решение о признании утратившим силу ранее выданного письменного согласия в течение одного месяца со дня обнаружения данного факта в порядке, предусмотренном для выдачи согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации.";

5) 26-1-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) егер тұлға осының алдында қаржы ұйымының ірі қатысушысы - жеке тұлға болып табылған не болып табылатын не қаржы ұйымы заңды тұлғасының ірі қатысушысының бірінші басшысы және (немесе) уәкілетті орган қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиядан айыру, сондай-ақ қаржы ұйымын еріксіз тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен банкрот деп тану туралы шешімдері қабылдағанға дейінгі бір жылдан аспайтын кезең ішіндегі қаржы ұйымының басшы қызметкері болған жағдайлар. Аталған талап ету уәкілетті орган қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиядан айыру, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен банкрот деп тану туралы шешімдерді қабылдағаннан кейінгі бес жыл ішінде қолданылады.";
6) 27-бапта:
1-тармақта:
2) тармақшасындағы "үш" деген сөз "төрт" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) тармақшада:
бірінші сөйлем "әзірленген" деген сөзден кейін ", құжаттарға қол қоюға уәкілетті құрылтайшы тұлға бекіткен" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші сөйлем "білім деңгейі" деген сөздерден кейін ", уәкілетті органның тиісті талаптарына сәйкес келетін тәуекелдерді басқаруды ұйымдастыру" деген сөздермен толықтырылсын;
6-1) тармақша алынып тасталсын;
3-тармақтағы "6-1" деген цифрлар "6" деген цифрмен ауыстырылсын;
7) 28-баптың 1-тармағында:
1) тармақшадағы "сәйкес болмауы" деген сөздер "құжаттардың толық емес пакетін ұсынуы не сәйкес болмауы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша алынып тасталсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"құрылтайшылар - жеке тұлғаларда, атқарушы органның не құрылтайшы - заңды тұлғаның басқару органының бірінші басшысында алынбаған немесе өтелмеген соттылығы болу негіздері бойынша бас тартылуы мүмкін.";
8) 32-бапта:
5-тармақтың 5) тармақшасы "өтініш берген күнге" деген сөздерден кейін "және құжаттарды қарау кезеңінде" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Уәкілетті органның рұқсатын алмаған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы еншілес ұйымдағы өзіне тиесілі акцияларды (қатысу үлесін) өзімен аффилиирленбеген тұлғалардың иелігіне үш ай мерзімде өткізуге және оны растайтын құжаттарды уәкілетті органға табыс етуге міндетті.
Егер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы еншілес ұйымның акцияларын (қатысу үлесін) өз меншігіне оған қатысты емес себептер бойынша сатып алған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы факт анықталған сәттен бастап бір айлық мерзім ішінде осы баптың 4-тармағында көзделген құжаттарды, еншілес ұйымды сатып алуға уәкілетті органның рұқсатын алу үшін құжаттарын ұсынуы тиіс.";
9-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қомақты қатысуға уәкілетті органның рұқсатын алмаған жағдайда, ол өзіне тиесілі акцияларды (қатысу үлесін) өзімен аффилиирленбеген тұлғалар болып табылатын тұлғалардың иелігіне үш ай мерзімде өткізуге және оны растайтын құжаттарды уәкілетті органға табыс етуге міндетті. Егер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қомақты қатысуды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына қатысты емес себептер бойынша сатып алған жағдайда, ол осы факт анықталған сәттен бастап бір айлық мерзім ішінде қомақты қатысуға уәкілетті органның рұқсатын алу үшін осы тармақта көзделген құжаттарды ұсынуы тиіс.";

5) пункт 1 статьи 26-1 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) случаи, когда лицо ранее являлось либо является крупным участником - физическим лицом либо первым руководителем крупного участника юридического лица финансовой организации и (или) руководящим работником финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке. Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.";
6) в статье 27:
в пункте 1:
в подпункте 2) слово "три" заменить словом "четыре";
в подпункте 6):
предложение первое после слов "бизнес-план," дополнить словами "утвержденный лицом, уполномоченным учредителями на подписание документов,";
предложение второе дополнить словами ", организация управления рисками, соответствующая требованиям уполномоченного органа";
подпункт 6-1) исключить;
в пункте 3 цифру "6-1" заменить цифрой "6";
7) в пункте 1 статьи 28:,
в подпункте 1) слово "несоответствие" заменить словами "представление неполного пакета документов либо несоответствие";
подпункт 5) исключить;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) наличие у учредителей - физических лиц, первого руководителя исполнительного органа либо органа управления учредителя - юридического лица неснятой или непогашенной судимости.";
8) в статье 32:
подпункт 5) пункта 5 дополнить словами "и в период рассмотрения документов";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. В случае неполучения разрешения уполномоченного органа страховая (перестраховочная) организация обязана в трехмесячный срок произвести отчуждение принадлежащих ей акций (долей участия) дочерней организации лицам, не аффилиированным с ней, и представить подтверждающие документы в уполномоченный орган.
В случае приобретения страховой (перестраховочной) организацией в собственность акции (доли участия) дочерней организации по независящим от нее причинам, страховая (перестраховочная) организация должна в месячный срок с момента обнаружения данного факта представить документы, предусмотренные пунктом 4 настоящей статьи, документов для получения разрешения уполномоченного органа на приобретение дочерней организации.";
пункт 9 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае неполучения разрешения уполномоченного органа на значительное участие страховая (перестраховочная) организация обязана в трехмесячный срок произвести отчуждение принадлежащих ей акций (доли участия) лицам, не являющимся по отношению к ней аффилиированными лицами, и представить подтверждающие документы в уполномоченный орган. Если страховая (перестраховочная) организация приобрела значительное участие по не зависящим от страховой (перестраховочной) организации причинам, она должна в месячный срок с момента обнаружения данного факта представить документы, предусмотренные настоящим пунктом, для получения разрешения уполномоченного органа на значительное участие.";

9) 34-бапта:
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық қаржы ұйымдарындағы осы баппен белгіленген жұмыс стажы және (немесе) қаржылық қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу және (немесе) қаржы ұйымдарына аудит жүргізу қызметін көрсету саласындағы жұмыс стажы жоқ;";
4) тармақша "бас бухгалтері" деген сөздерден кейін ", ірі қатысушы - жеке тұлға, ірі қатысушы - заңды тұлғаның бірінші басшысы" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Басқарма мүшелерінің саны үш адамнан кем болмауы тиіс.";
4-тармақта:
1), 3) тармақшаларының бірінші бөліктеріндегі "қаржылық қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу саласында" деген сөздер алынып тасталсын;
2) тармақшада:
"сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы" деген сөздерден кейін "директорлар кеңесінің бірінші басшысы," деген сөздермен толықтырылсын;
"қаржылық қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу саласында" деген сөздер алынып тасталсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Директорлар кеңесінің мүшелері, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тек қана қауіпсіздік мәселелеріне жетекшілік жасайтын басқарма мүшелері лауазымдарына кандидаттар үшін осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген жұмыс стажының болуы талап етілмейді.";
5-тармақтың екінші бөлігінде:
"жеке" деген сөз алынып тасталсын;
"бұзуға" деген сөзден кейін "не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттілігін тоқтату шараларын қабылдауға" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақта:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) алынбаған немесе өтелмеген соттылығы болса.";
екінші бөлікте:
"жеке" деген сөз алынып тасталсын;
"бұзуға" деген сөзден кейін "не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттілігін тоқтату шараларын қабылдауға" деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақта:
"жеке" деген сөз алынып тасталсын;
"бұзуға" деген сөзден кейін "не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттілігін тоқтату шараларын қабылдауға" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 37-баптың 1-тармағында:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) салық төлеуші куәлігінің және статистикалық карточкасының көшірмесі;";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) осы Заңның 34-бабының талаптарына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерлерінің лауазымына ұсынылатын тұлғалардың құжаттары;";
11) 38-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3), 4), 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"3) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкес келмеуі;

9) в статье 34:
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) не имеющее установленного настоящей статьей стажа работы в международных финансовых организациях, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, и (или) стажа работы в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг и (или) услуг по проведению аудита финансовых организаций;";
подпункт 4) после слов "главным бухгалтером" дополнить словами ", крупным участником - физическим лицом, первым руководителем крупного участника - юридического лица";
пункт 3 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Число членов правления должно составлять не менее трех человек.";
в пункте 4:
в подпунктах 1), 3) части первой слова "в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг" исключить;
в подпункте 2):
после слов "на должности" дополнить словами "первого руководителя совета директоров,";
слова "в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг" исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Для кандидатов на должности членов совета директоров, а также членов правления, курирующих исключительно вопросы безопасности страховой (перестраховочной) организации, административно-хозяйственные вопросы наличие стажа работы, предусмотренного подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи, не требуется.";
в части второй пункта 5:
слово "индивидуальный" исключить;
дополнить словами ", либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника";
в пункте 9:
часть первую дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) наличие неснятой или непогашенной судимости.";
в части второй:
слово "индивидуальный" исключить;
дополнить словами ", либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника";
в пункте 10:
слово "индивидуальный" исключить;
дополнить словами ", либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника";
10) в пункте 1 статьи 37:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) копию свидетельства налогоплательщика и статистической карточки;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) документы лиц, предлагаемых на должности руководящих работников страховой (перестраховочной) организации в соответствии с требованиями статьи 34 настоящего Закона;";
11) пункт 1 статьи 38 дополнить подпунктами 3), 4), 5) следующего содержания:
"3) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;

4) құжаттардың толық емес пакетін ұсыну;
5) қоғамның органдары сайлағандардың қатарынан басшы қызметкерді келіспеу (қайта құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері үшін).";
12) 43-бап мынадай мазмұндағы 22-1) тармақшамен толықтырылсын:
"22-1) ерте ықпал ету шараларын қолданады;";
13) 48-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "листингтің ең жоғарғы және ең жоғарыдан кейінгі санаты бойынша" деген сөздер "уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген қор биржасының тізіміндегі санаттар бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 53-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"53-бап. Ерте ықпал ету шаралары
1. Уәкілетті орган сақтанушылардың заңды мүдделерін қорғау, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету, олардың қаржылық жай-күйінің нашарлауын және сақтандыру қызметімен байланысты тәуекелдердің өсуін болдырмау мақсатында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қаржылық жай-күйінің нашарлауына ықпал ететін мынадай факторларды анықтау үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызметіне талдауды жүзеге асырады:
1) төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативін төмендету;
2) жоғары өтімді активтер жеткіліктілігі нормативін төмендету;
3) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайын нашарлатуға ықпал ететін өзге де факторлар.
2. Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жай-күйін талдау нәтижелерінде және (немесе) оны тексеру нәтижелері бойынша санамаланған факторлар анықталған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және/немесе оның акционерлеріне сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық тұрақтылығын нығайту, оның қаржылық жай-күйінің нашарлауын және сақтандыру қызметіне байланысты тәуекелдердің өсуін болдырмау бойынша ерте ықпал ету шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын ұсыну бойынша жазбаша нысанда талаптарды жібереді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) оның акционерлері уәкілетті органның талаптарын алған күннен бастап, бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға жоспарда көрсетілген іс-шараларды орындау мерзімдері туралы мәліметтерді және оларды орындауға жауапты тұлғаларды көрсете отырып, іс-шаралар жоспарын тапсыруы міндетті. Уәкілетті орган ұсынған іс-шаралар жоспарын мақұлдаған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру ұйымы) және (немесе) оның акционерлері уәкілетті органға іс-шаралар жоспарында белгіленген мерзімде, іс-шаралар жоспарында көрсетілген іс-шаралардың орындалғандығы туралы есеп береді.
Егер, іс-шаралар жоспарын қарау нәтижелері бойынша, онда көрсетілген шараларды уәкілетті орган тиімді емес деп таныған жағдайда, уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) оның акционерлеріне мыналар бойынша талаптарды қою арқылы мынадай ерте ықпал ету шараларының бір немесе одан астамын қолданады:

4) представление неполного пакета документов;
5) несогласование руководящего работника из числа избранных органами общества (для вновь создаваемой страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера).";
12) статью 43 дополнить подпунктом 22-1) следующего содержания:
"22-1) применяет меры раннего реагирования;";
13) в подпункте 2) пункта 1 статьи 48 слова "по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга" заменить словами "по категориям списка фондовой биржи, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа";
14) статью 53 изложить в следующей редакции:
"Статья 53. Меры раннего реагирования
1. В целях защиты законных интересов страхователей, обеспечения финансовой устойчивости страховых (перестраховочных) организаций, недопущения ухудшения их финансового положения и увеличения рисков, связанных со страховой деятельностью, уполномоченный орган осуществляет анализ деятельности страховых (перестраховочных) организаций для выявления следующих факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховых (перестраховочных) организаций:
1) снижение норматива достаточности маржи платежеспособности;
2) снижение норматива достаточности высоколиквидных активов;
3) иные факторы, влияющие на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. В случае выявления перечисленных факторов в результате анализа финансового положения страховой (перестраховочной) организации и (или) по итогам ее проверки уполномоченный орган направляет в страховую (перестраховочную) организацию и (или) ее акционерам требование в письменной форме по представлению плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования по повышению финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации, недопущению ухудшения ее финансового положения и увеличения рисков, связанных со страховой деятельностью.
Страховая (перестраховочная) организация и (или) ее акционеры в течение пяти рабочих дней с даты получения требования уполномоченного органа обязаны представить в уполномоченный орган план мероприятий, с указанием сведений о сроках исполнения мероприятий, указанных в плане, и лицах, ответственных за их исполнение. В случае одобрения представленного плана мероприятий уполномоченным органом, страховая (перестраховочная) организация и (или) ее акционеры представляют в уполномоченный орган отчет о выполнении мероприятий, указанных в плане мероприятий, в сроки, установленные планом мероприятий.
В случае, если по результатам рассмотрения плана мероприятий, меры, указанные в нем, будут признаны уполномоченным органом неэффективными, уполномоченный орган применяет к страховой (перестраховочной) организации и (или) ее акционерам одну или более из следующих мер раннего реагирования, посредством предъявления требований по:

1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұйымдастыру құрылымын және (немесе) штат санын өзгерту;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелер қабылдауды шектеу, оның ішінде жоғары тәуекел дәрежесі бар сақтандырудың кейбір сыныптары бойынша сақтандыру қызметін шектеу арқылы;
3) дивидендтерді есептеуді және (немесе) төлеуді уәкілетті орган белгілеген мерзімге тоқтату;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының кез-келген басшы немесе өзге қызметкерлерін қызметінен тұрақты немесе уақытша шеттету;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі маржасын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз етуге жеткілікті мөлшерде өсіру;
6) әкімшілік шығыстарын, оның ішінде қызметкерлерді қосымша жалдауды тоқтату немесе шектеу, сақтандыру делдалдарына комиссиялық сыйақыны төмендету, еншілес ұйымдарды жабу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының, оның шегінен тыс аумақтарда тәуелді ұйымдардағы қатысу үлесін кеміту жолымен қысқарту.
3. Осы баптың 2-тармағында белгіленген мерзімде іс-шаралар жоспарын ұсынбаған немесе белгіленген мерзімде іс-шаралар жоспарында көрсетілген іс-шараларды орындамаған, сондай-ақ уәкілетті органның талабында көрсетілген ерте ықпал ету шараларын орындамаған жағдайда, уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) оның акционерлеріне осы Заңда көзделген ықпал ету шараларын және (немесе) санкцияларды қолданады.
4. Ерте ықпал ету шараларын қолдану тәртібі және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін факторларды анықтау әдістемесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.";
15) 53-1-бапта:
атауындағы "қатысушыларына" деген сөзден кейін ", сондай-ақ ірі қатысушы белгісін иеленетін тұлғаларға" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "ірі қатысушы" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ ірі қатысушы белгісін иеленетін тұлғалар" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшада:
"сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының" деген сөздерден кейін "ірі қатысушы белгісін иеленетін тұлғалар, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
"зиян келтірілген" деген сөздерден кейін "немесе зиян келтірілуі мүмкін" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшада:
"сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының" деген сөздерден кейін "ірі қатысушы белгісін иеленетін тұлғалардың, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
"зиян келтірілген" деген сөздерден кейін "немесе зиян келтірілуі мүмкін" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақшада:
"ұйымы" деген сөзден кейін "ірі қатысушы белгісін иеленетін тұлғаның және (немесе)" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ірі қатысушы белгісін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушы белгісін иеленетін тұлғалардан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан оларға тікелей немесе жанама тиесілі акциялар санын дауыс беретін акциялардың он пайызынан төмен деңгейге дейін азайтуды талап етуге;";
2) тармақшада:
"(тікелей және жанама операцияларды)" деген сөздерден кейін "ірі қатысушы белгісін иеленетін тұлғаларға, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) изменению организационной структуры и (или) штатной численности страховой (перестраховочной) организации;
2) ограничению принятия обязательств по договорам страхования (перестрахования), в том числе путем ограничения страховой деятельности по некоторым классам страхования с повышенной степенью риска;
3) прекращению начисления и (или) выплаты дивидендов на срок, установленный уполномоченным органом;
4) постоянному или временному отстранению от должности любого из руководящих или иных работников страховой (перестраховочной) организации;
5) увеличению маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации;
6) сокращению административных расходов, в том числе посредством прекращения или ограничения дополнительного найма работников, снижения комиссионных вознаграждений страховым посредникам, закрытия дочерних организаций, а также уменьшения доли участия в зависимых организациях, как на территории Республики Казахстана, так и за ее пределами.
3. В случае непредставления в срок, установленный пунктом 2 настоящей статьи, плана мероприятий или неисполнения в установленный срок мероприятий, указанных в плане мероприятий, а также неисполнения мер раннего реагирования, указанных в требовании уполномоченного органа, уполномоченный орган применяет к страховой (перестраховочной) организации и (или) ее акционерам ограниченные меры воздействия и (или) санкции, предусмотренные настоящим Законом.
4. Порядок применения мер раннего реагирования и методика определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
15) в статье 53-1:
заголовок после слов "принимаемые к" дополнить словами "лицам, обладающим признаками крупного участника, а также к";
в пункте 1:
абзац первый после слов "принудительные меры к" дополнить словами "лицам, обладающим признаками крупного участника, а также к";
в подпункте 4):
после слова "действий" дополнить словами "лицом, обладающим признаками крупного участника, а также";
после слова "был" дополнить словами "или может быть";
в подпункте 5):
после слова "положения" дополнить словами "лица, обладающего признаками крупного участника, а также";
после слова "был" дополнить словами "или может быть";
подпункт 6) после слов "организацией и" дополнить словами "лицом, обладающим признаками крупного участника и (или)";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) требовать от лица, обладающего признаками крупного участника, а также крупного участника страховой (перестраховочной) организации уменьшения количества прямо или косвенно принадлежащих ему акций страховой (перестраховочной) организации до уровня ниже десяти процентов голосующих акций;";
в подпункте 2):
после слова "отношении" дополнить словами "лица, обладающего признаками крупного участника, а также";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы белгісін иеленетін тұлға осы баптың 2-тармағында, сондай-ақ осы Заңның 20-бабының 8-тармағында көзделген талаптарды орындамаған жағдайда уәкілетті органның шешімі негізінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы белгісіне сәйкес келетін тұлғаның акцияларын сенімгерлікпен басқаруға беру тағайындалады. Осы акциялар уәкілетті органға сенімгерлікпен басқаруға үш ай мерзімге дейін беріледі.
Уәкілетті орган акцияларды сенімгерлікпен басқаруды жүзеге асырған кезеңде акциялардың иесі сенімгерлікпен басқаруда болған акцияларға қатысты қандай да бір іс-қимылды жүзеге асыруға құқылы емес.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы белгісіне сәйкес келетін тұлға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымындағы өзіне тиесілі барлық акцияларын өтініште көрсетілген тұлғаларға сату жөнінде уәкілетті органның алдында өтініш жасауға құқылы.
Уәкілетті орган өтінішті онда көрсетілген акцияларды сатып алушылар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын орындаған жағдайда қанағаттандырады.
Акцияларды сенімгерлікпен басқаруға беру негіздері акцияларды уәкілетті органға сенімгерлікпен басқаруға берген күннен бастап екі айдың ішінде жойылмаған жағдайда, уәкілетті орган сенімгерлік басқарудағы акцияларды бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында сату арқылы иеліктен шығарады. Аталған акцияларды сатудан түскен ақша уәкілетті органға сенімгерлікпен басқаруға берілген акциялары бар тұлғаларға аударым жасалады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы белгісіне сәйкес келетін тұлғаның акцияларын сату жөніндегі іс-шаралар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады.";
16) 53-2-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінің бірінші абзацы "анықтаған" деген сөзден кейін ", сондай-ақ уәкілетті органның осы Заңмен көзделген өзге де талаптарын орындамаған" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 54-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен аффилиирлендірілген тұлғаларға жеңілдік шарттарын көрсетуге, осы Заңның 15-1-бабымен белгіленген тыйым салуды бұзған;";
2-тармақтың бірінші сөйлемі "тыйым салуға" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ сақтандыру агенті ретіндегі сақтандыру делдалдығын жүзеге асыруға" деген сөздермен толықтырылсын;

"3. На основании решения уполномоченного органа в случае невыполнения крупным участником страховой (перестраховочной) организации либо лицом, обладающим признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации требований, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, а также пунктом 8 статьи 20 настоящего Закона, учреждается доверительное управление акциями крупного участника страховой (перестраховочной) организации либо лица, обладающего признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации. Данные акции передаются в доверительное управление уполномоченному органу сроком до трех месяцев.
В период осуществления уполномоченным органом доверительного управления акциями, собственник акций не вправе осуществлять какие-либо действия в отношении акций, находящихся в доверительном управлении.
Крупный участник страховой (перестраховочной) организации либо лицо, обладающее признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации, вправе ходатайствовать перед уполномоченным органом о продаже всех принадлежащих ему акций страховой (перестраховочной) организации лицам, указанным в ходатайстве.
Ходатайство удовлетворяется уполномоченным органом в случае выполнения приобретателями акций, указанных в ходатайстве, требований законодательства Республики Казахстан.
При неустранении оснований для передачи акций в доверительное управление в течение двух месяцев с даты передачи акций в доверительное управление уполномоченному органу, уполномоченный орган отчуждает акции, находящиеся в доверительном управлении, путем их реализации на организованном рынке ценных бумаг. Вырученные от продажи указанных акций деньги перечисляются лицам, чьи акции были переданы в доверительное управление уполномоченному органу.
Мероприятия по продаже акций крупного участника страховой (перестраховочной) организации либо лица, обладающего признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации, осуществляются за счет средств страховой (перестраховочной) организации.";
16) абзац первый части первой пункта 1 статьи 53-2 после слов "страхового брокера" дополнить словами ", а также невыполнения иных требований уполномоченного органа, предусмотренных настоящим Законом,";
17) в статье 54:
пункт 1 дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) нарушение запрета, установленного статьей 15-1 настоящего Закона, на предоставление льготных условий лицам, аффилиированным со страховой (перестраховочной) организацией;";
предложение первое пункта 2 дополнить словами ", а также на осуществление страхового посредничества в качестве страхового агента";

18) 67-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысы оның ерікті таратылатындығы туралы шешім қабылдағаннан кейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы оның жасаған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру портфелін жіберілетін сақтандыру сыныптары бойынша лицензиясы бар және сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына беру жөнінде шаралар қабылдауы міндетті.
Сақтандыру портфелін беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен анықталады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру портфелін бергеннен кейін оны ерікті таратуға рұқсат беру туралы уәкілетті органға өтініш білдіруге құқылы.";
19) 74-1-бапта:
1-тармақтағы "тоқсан" деген сөз "жүз жиырма" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші абзацындағы "тоқсан" деген сөз "жүз жиырма" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың 2) тармақшасындағы "тоқсан" деген сөз "жүз жиырма" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
екінші бөліктегі "бес" деген сөз "қырық бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлігі "заңды тұлға" деген сөздерден кейін "өзгерістерді көрсеткен сәттен бастап, отыз күн ішінде уәкілетті органға" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5, 6, 7-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Егер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы Қазақстан Республикасының резиденті - қаржы ұйымы болып табылса, онда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы осы баптың 4-тармағының 1)-3) тармақшаларында көзделген ақпаратты ұсынады, бұл ретте қаржылық есептілік және оған түсіндірме жазба, егер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы уәкілетті органға осы қаржылық есептілікті талап етілген кезеңге ұсынса, онда ұсынылмайды.
6. Өзі орналасқан елде шоғырландырыла қадағалануы тиіс сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама иеленетін (олармен дауыс беру мүмкіндігі бар) Қазақстан Республикасының резидент емес ірі қатысушысы қаржылық жылдың аяқталуы бойынша жүз жиырма күн ішінде уәкілетті органға шоғырландырылған және шоғырландырылмаған жылдық қаржылық есеп беруді және оған аудиторлық ұйым бұрыштама қоймай, қоса берген түсіндірме жазбаны ұсынуы тиіс.
Өзі орналасқан елде шоғырландырыла қадағалануы тиіс сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама иеленетін (олармен дауыс беру мүмкіндігі бар) Қазақстан Республикасының резидент емес ірі қатысушысының жылдық шоғырландырылған қаржылық есеп беруіне қоса берілген түсіндірме жазбада мынадай ақпарат көрсетілуі тиіс:

18) пункт 1 статьи 67 изложить в следующей редакции:
"1. После принятия общим собранием акционеров страховой (перестраховочной) организации решения о ее добровольной ликвидации, страховая (перестраховочная) организация обязана принять меры по передаче страхового портфеля, состоящего из обязательств страховой (перестраховочной) организации по заключенным ею договорам страхования (перестрахования) в другую страховую (перестраховочную) организацию, имеющую лицензию по передаваемым классам страхования и являющуюся участником системы гарантирования страховых выплат.
Порядок передачи страхового портфеля определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
После передачи страхового портфеля страховая (перестраховочная) организация вправе обратиться в уполномоченный орган с ходатайством о выдаче разрешения на ее добровольную ликвидацию.";
19) в статье 74-1:
в пункте 1 слово "девяноста" заменить словами "ста двадцати";
в абзаце первом пункта 2 слово "девяноста" заменить словами "ста двадцати";
в подпункте 2) пункта 3 слово "девяноста" заменить словами "ста двадцати";
в пункте 4:
в части второй слово "пяти" заменить словами "сорока пяти";
часть третью после слов "юридическое лицо представляет" дополнить словами "в уполномоченный орган в течение тридцати дней с момента указанных изменений";
дополнить пунктами 5, 6, 7 следующего содержания:
"5. В случае, если крупным участником страховой (перестраховочной) организации является финансовая организация-резидент Республики Казахстан, то крупный участник страховой (перестраховочной) организации представляет информацию, предусмотренную подпунктами 1)-3) пункта 4 настоящей статьи, при этом финансовая отчетность и пояснительная записка к ней не представляется в том случае, если крупный участник страховой (перестраховочной) организации представлял в уполномоченный орган данную финансовую отчетность за требуемый период.
6. Крупный участник - нерезидент Республики Казахстан, владеющий (имеющий возможность голосовать) прямо или косвенно двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, который подлежит консолидированному надзору в стране своего места нахождения, должен представлять в уполномоченный орган консолидированную и неконсолидированную годовую финансовую отчетность и пояснительную записку к ней, не заверенную аудиторской организацией, в течение ста двадцати дней по окончании финансового года.
В пояснительной записке к годовой финансовой отчетности крупного участника - нерезидента Республики Казахстан, владеющего (имеющего возможность голосовать) прямо или косвенно двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, который подлежит консолидированному надзору в стране своего места нахождения, должна быть отражена следующая информация:

1) ірі қатысушының (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан да көп процентін иеленетін (олармен дауыс беру мүмкіндігі бар) заңды тұлғаның) қызмет түрлерінің сипаттамасы;
2) ірі қатысушы (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан да көп процентін иеленетін (олармен дауыс беру мүмкіндігі бар) заңды тұлға) қатысушысы (акционері) болып табылатын әрбір ұйымның атауы, оның жарғылық капиталына қатысу үлесінің мөлшері (тиесілі акцияларының саны), қызмет түрінің немесе түрлерінің сипаттамасы;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының (акционерінің) ірі қатысушысы болып табылатын әрбір ұйымның атауы, оның жарғылық капиталына қатысу үлесінің мөлшері (оған тиесілі акциялар саны), осы ұйымның қызмет түрінің немесе түрлерінің сипаттамасы.
7. Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы уәкілетті органға қаржылық есеп беруді, оған қоса берілген түсіндірме жазбаны және осы баппен көзделген өзге де мәліметтерді мемлекеттік немесе орыс тілдерінде береді.".
5. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 10, 55-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж., N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 14, 58-құжат; 2006 ж., N 10, 52-құжат; N 16, 99-құжат; 2007 ж., N 4, 28, 33-құжаттар; N 9, 67-құжат; N 20, 153-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1) айқын басым көпшілік - акционерлік қоғамның дауыс беретін акцияларының жалпы санының кемінде төрттен үш бөлігі мөлшеріндегі көпшілік;
2) айырбасталатын бағалы қағаз - акционерлік қоғамның шығару проспектісімен айқындалатын талаптар мен тәртіп арқылы оның бағалы қағазының басқа түріне айырбасталуға жататын бағалы қағазы;
3) акционер - акцияның меншік иесі болып табылатын адам;
4) акция - акционерлік қоғам шығаратын және акционерлік қоғамды басқаруға қатысу, ол бойынша дивиденд және қоғам таратылған жағдайда оның мүлкінің бір бөлігін алу құқығын, сондай-ақ осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заң актілерінде көзделген өзге де құқықтарды куәландыратын бағалы қағаз;
5) акциялардың бақылау пакеті - акционерлік қоғам қабылдайтын шешімдерді айқындауға құқық беретін акциялар пакеті;
6) акцияның нақтылы құны - барлық жай және артықшылықты акцияларға арналған және акционерлік қоғамның құрылтай шартында (жалғыз құрылтайшының шешімінде) айқындалатын бірыңғай баға, осы баға бойынша акциялар құрылтайшылар арасында орналастырылады (жалғыз құрылтайшы төлейді);

1) описание видов деятельности крупного участника (юридического лица, владеющего (имеющего возможность голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации);
2) наименование каждой организации, в которой крупный участник (юридическое лицо, владеющее (имеющее возможность голосовать) двадцатью пятью и более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации) является участником (акционером), размер доли участия в ее уставном капитале (количество принадлежащих акций), описание вида или видов деятельности;
3) наименование каждой организации, являющейся крупным участником (акционером) крупного участника страховой (перестраховочной) организации, размер доли ее участия в уставном капитале (количество принадлежащих ей акций), описание вида или видов деятельности данной организации.
7. Крупный участник страховой (перестраховочной) организации, являющийся нерезидентом Республики Казахстан, предоставляет в уполномоченный орган финансовую отчетность, пояснительную записку к ней и иные сведения, предусмотренные настоящей статьей, на государственном или русском языках.".
5. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 10,ст. 55; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 23, ст. 140; 2005 г., N 14, ст. 58; 2006 г., N 10, ст. 52; N 16, ст. 99; 2007 г., N 4, ст. 28, 33; N 9, ст. 67; №20, ст. 153):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
1) квалифицированное большинство - большинство в размере не менее трех четвертей от общего количества голосующих акций акционерного общества;
2) конвертируемая ценная бумага - ценная бумага акционерного общества, подлежащая обмену на его ценную бумагу другого вида на условиях и в порядке, определяемых проспектом выпуска;
3) акционер - лицо, являющееся собственником акции;
4) акция - ценная бумага, выпускаемая акционерным обществом и удостоверяющая права на участие в управлении акционерным обществом, получение дивиденда по ней и части имущества общества при его ликвидации, а также иные права, предусмотренные настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан;
5) контрольный пакет акций - пакет акций, предоставляющий право определять решения, принимаемые акционерным обществом;
6) номинальная стоимость акции - цена, по которой акции размещаются среди учредителей (оплачиваются единственным учредителем), единая для всех простых и привилегированных акций и определяемая в учредительном договоре (решении единственного учредителя) акционерного общества;

7) аффилиирленген тұлғалар - тікелей және (немесе) жанама түрде шешімдерді айқындауға және (немесе) әрқайсысы (тұлғалардың бірі) қабылдайтын шешімге ықпал етуге, соның ішінде жасалған мәмілеге орай, мүмкіндігі бар (өздеріне берілген өкілеттіктер шеңберінде бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды қоспағанда) жеке немесе заңды тұлғалар. Қоғамның аффилиирленген тұлғаларының тізбесі осы Заңның 64-бабында белгіленеді;
8) дауыс беретін акциялар - орналастырылған жай акциялар, сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайларда дауыс беру құқығы берілген артықшылықты акциялар. Дауыс беретін акциялар санына қоғам сатып алған акциялар, сондай-ақ нақтылы ұстаудағы және орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ол туралы мәліметтер жоқ меншік иесіне тиесілі акциялар кірмейді;
9) дивиденд - акционердің өзіне тиесілі акциялар бойынша акционерлік қоғам төлейтін кірісі;
10) жарияланған акциялар - шығарылуын Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңдарына сәйкес уәкілетті орган тіркеген акциялар;
11) корпоративтік веб-сайт - Интернет желісіндегі қоғамға тиесілі және уәкілетті орган белгілеген талаптарға жауап беретін ресми электронды сайт. Жария компаниялар үшін корпоративтік веб-сайттың болуы міндетті;
12) корпоративтік хатшы - директорлар кеңесінің мүшесі болып табылмайтын акционерлік қоғамның не қоғамның атқарушы органының қызметкері, оны қоғамның директорлар кеңесі тағайындайды және қоғамның директорлар кеңесіне есеп береді, сондай-ақ өз қызметі шеңберінде акционерлер жиналысының және қоғамның директорлар кеңесінің отырыстарын дайындауды және жүргізуді бақылайды, акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібіндегі мәселелер бойынша материалдарды және қоғамның директорлар кеңесінің отырысына материалдарды қалыптастыруды қамтамасыз етеді, оларға қол жеткізудің қамтамасыз етілуін бақылайды. Корпоративтік хатшының құзыреті және қызметі қоғамның ішкі құжаттарымен айқындалады;
13) кумулятивтік дауыс беру - дауыс беруге қатысушы әрбір акцияға қоғам органы сайланатын мүшелерінің санына тең дауыс саны келетін дауыс беру тәсілі;
14) қоғамды корпоративтік басқару кодексі - қоғам акционерлерінің жалпы жиналысында бекітілетін, қоғамды басқару барысында туындайтын қатынастарды, соның ішінде қоғамның акционерлері мен органдары арасындағы, қоғам органдары, қоғам және мүдделі тұлғалар арасындағы қатынастарды реттейтін құжат;
15) қоғамның тіркеушісі - қоғамның бағалы қағаздарын ұстаушылардың тізілімдер жүйесін жүргізу жөніндегі кәсіби қызметті жүзеге асыратын ұйым;

7) аффилиированные лица - физические или юридические лица (за исключением государственных органов, осуществляющих контрольные и надзорные функции в рамках предоставленных им полномочий), имеющие возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые друг другом (одним из лиц) решения, в том числе в силу заключенной сделки. Перечень аффилиированных лиц общества устанавливается статьей 64 настоящего Закона;
8) голосующие акции - размещенные простые акции, а также привилегированные акции, право голоса по которым предоставлено в случаях, предусмотренных настоящим Законом. В число голосующих акций не входят выкупленные обществом акции, а также акции, находящиеся в номинальном держании и принадлежащие собственнику, сведения о котором отсутствуют в системе учета центрального депозитария;
9) дивиденд - доход акционера по принадлежащим ему акциям, выплачиваемый акционерным обществом;
10) объявленные акции - акции, выпуск которых зарегистрирован уполномоченным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг;
11) корпоративный веб-сайт - официальный электронный сайт в сети Интернет, принадлежащий обществу и отвечающий установленным уполномоченным органом требованиям. Наличие корпоративного веб-сайта для публичных компаний обязательно;
12) корпоративный секретарь - работник акционерного общества, не являющийся членом совета директоров либо исполнительного органа общества, который назначен советом директоров общества и подотчетен совету директоров общества, а также в рамках своей деятельности контролирует подготовку и проведение заседаний собрания акционеров и совета директоров общества, обеспечивает формирование материалов по вопросам повестки дня общего собрания акционеров и материалов к заседанию совета директоров общества, ведет контроль за обеспечением доступа к ним. Компетенция и деятельность корпоративного секретаря определяются внутренними документами общества;
13) кумулятивное голосование - способ голосования, при котором на каждую участвующую в голосовании акцию приходится количество голосов, равное числу избираемых членов органа общества;
14) кодекс корпоративного управления общества - документ, утверждаемый общим собранием акционеров общества, регулирующий отношения, возникающие в процессе управления обществом, в том числе отношения между акционерами и органами общества, между органами общества, обществом и заинтересованными лицами;
15) регистратор общества - организация, осуществляющая профессиональную деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг общества;

16) лауазымды адам - акционерлік қоғамның директорлар кеңесінің, оның атқарушы органының мүшесі немесе акционерлік қоғамның атқарушы органының функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын адам;
17) миноритарлық акционер - акционерлік қоғамның дауыс беретін акцияларының он процентінен азы тиесілі акционер;
18) орналастыру бағасы - акцияларды бастапқы бағалы қағаздар рыногына орналастырған кезде акцияның белгіленетін бағасы;
19) орналастырылған акциялар - акционерлік қоғамның бағалы қағаздардың бастапқы рыногында құрылтайшылар және инвесторлар құнын төлеген акциялары;
20) тәуелсіз директор - сол акционерлік қоғамның аффилиирленген тұлғасы болып табылмайтын және өзі директорлар кеңесіне сайланардың алдындағы үш жыл ішінде ондай тұлға болмаған (оның сол акционерлік қоғамның тәуелсіз директоры қызметінде болған жағдайды қоспағанда), сол акционерлік қоғамның аффилиирленген тұлғаларына қатынасы жөнінен аффилиирленген тұлға болып табылмайтын; сол акционерлік қоғамның немесе ұйымдардың - сол қоғамның аффилиирленген тұлғаларының лауазымды адамдарымен бағыныштылығы жағынан байланысты емес; мемлекеттік қызметші болып табылмайтын; сол акционерлік қоғамның аудиторы емес және өзі директорлар кеңесіне сайланар алдындағы үш жыл ішінде ондай аудитор болмаған; сол акционерлік қоғамның аудитіне аудиторлық ұйым құрамында жұмыс істейтін аудитор ретінде қатыспайтын және өзі директорлар кеңесіне сайланардың алдындағы үш жыл ішінде мұндай аудитке қатыспаған директорлар кеңесінің мүшесі;
21) төлем агенті - банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым;
22) уәкілетті орган - бағалы қағаздар рыногын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
23) ірі акционер - бір-бірімен жасалған келісім негізінде әрекет ететін, өзіне (жинақтап алғанда өздеріне) акционерлік қоғамның дауыс беретін акцияларының он және одан да көп проценті тиесілі акционер немесе бірнеше акционер.";
2) 27-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) акционерлердің жалпы жиналысы қоғам акцияларының делистингі туралы шешім қабылдаған (егер акционер акционерлердің жалпы жиналысына қатыспаса немесе ол осы жиналысқа қатысып, аталған шешімнің қабылдануына қарсы дауыс берсе);
1-2) сауда-саттықты ұйымдастырушы қоғам акцияларының делистингі туралы шешім қабылдау;";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген немесе сауда-саттықты ұйымдастырушы қоғам акцияларының делистингі туралы шешім қабылдаған күннен бастап отыз күн ішінде шешім қабылдаған күннен бастап акционер өзіне тиесілі акцияларды сатып алу туралы қоғамға жазбаша өтініш жіберу арқылы талап қоюға құқылы.";

16) должностное лицо - член совета директоров акционерного общества, его исполнительного органа или лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа акционерного общества;
17) миноритарный акционер - акционер, которому принадлежат менее десяти процентов голосующих акций акционерного общества;
18) цена размещения - цена акции, определяемая при размещении акций на первичном рынке ценных бумаг;
19) размещенные акции - акции акционерного общества, оплаченные учредителями и инвесторами на первичном рынке ценных бумаг;
20) независимый директор - член совета директоров, который не является аффилиированным лицом данного акционерного общества и не являлся им в течение трех лет, предшествовавших его избранию в совет директоров (за исключением случая его пребывания на должности независимого директора данного акционерного общества), не является аффилиированным лицом по отношению к аффилиированным лицам данного акционерного общества; не связан подчиненностью с должностными лицами данного акционерного общества или организаций - аффилиированных лиц данного акционерного общества и не был связан подчиненностью с данными лицами в течение трех лет, предшествовавших его избранию в совет директоров; не является государственным служащим; не является аудитором данного акционерного общества и не являлся им в течение трех лет, предшествовавших его избранию в совет директоров; не участвует в аудите данного акционерного общества в качестве аудитора, работающего в составе аудиторской организации, и не участвовал в таком аудите в течение трех лет, предшествовавших его избранию в совет директоров;
21) платежный агент - банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций;
22) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор за рынком ценных бумаг;
23) крупный акционер - акционер или несколько акционеров, действующих на основании заключенного между ними соглашения, которому (которым в совокупности) принадлежат десять и более процентов голосующих акций акционерного общества.";
2) в статье 27:
пункт 1 дополнить подпунктами 1-1), 1-2) следующего содержания:
"1-1) принятия общим собранием акционеров решения о делистинге акций общества (если акционер не участвовал в общем собрании акционеров, или если он принимал участие в этом собрании и голосовал против принятия указанного решения);
1-2) принятия решения организатором торгов о делистинге акций общества;";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Акционер вправе в течение тридцати дней со дня принятия решения, указанного в пункте 1 настоящей статьи, или со дня принятия решения организатором торгов о делистинге акций общества, предъявить обществу требование о выкупе принадлежащих ему акций посредством направления обществу письменного заявления.";

3) 36-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) қоғам акцияларының ерікті делистингі туралы шешім қабылдау;".
6. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 14, 119-құжат; 2004 ж., N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 58-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат;  4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 4, 28-құжат; N 9, 67-құжат, N 17, 141-құжат):
1) 1-бапта:
9) тармақшада:
"болып табылмайтын," деген сөздерден кейін "орталық депозитарий," деген сөздермен толықтырылсын;
"эмиссиялық бағалы қағаздар" деген сөздер "қаржы құралдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) бағалы қағазды ұстаушы - бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдері жүйесінде немесе нақтылы ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлға, сондай-ақ жалпы үлестік меншік құқығында бағалы қағаздар бойынша құқықтары бар, пайлық инвестициялық қордың активтерінің құрамына кіретін пайлық инвестициялық қордың пай ұстаушылары;";
мынадай мазмұндағы 20-1) тармақшамен толықтырылсын:
"20-1) жеке шоттардың бірыңғай жүйесі - бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесіндегі ақпараты көрсетілетін орталық депозитарийдің есепке алу жүйесі;";
21) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"21) тіркелген тұлға - бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларының есепке алу жүйесінде ашылған, жеке шоты бар тұлға;";
41) тармақша "бағалы қағаздарды" деген сөздерден кейін "(жеке шоттардың бірыңғай жүйесін)" деген сөздермен толықтырылсын;
42) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"42) бағалы қағаздар рыногында айла-шарғы жасау - бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің ұсыныс пен сұраныстың объективті арақатынасы нәтижесінде бағалы қағаздарға белгіленген бағадан жоғары немесе төмен баға белгілеуге және (немесе) ұстауға, бағалы қағазбен сауданың көзге көрерлік жасауға, инсайдерлік ақпарат пайдаланылып мәмілелер жасауға бағытталған іс-әрекеттері;";
мынадай мазмұндағы 73-1) тармақшамен толықтырылсын:
"73-1) орталық депозитарийді есепке алу жүйесі - депозитарий қызметін жүзеге асырған кезде орталық депозитарий қалыптастыратын мәліметтердің жиынтығы;";
2) 9-баптың 4-тармағының бірінші бөлігінің бірінші сөйлемі "өзгерген жағдайда" деген сөздерден кейін "сондай-ақ қоғам оларды сатып алу кезіндегі акциялардың құнын айқындау әдістемесі өзгерген және (немесе) толықтырған жағдайда" деген сөздермен толықтырылсын;

3) пункт 1 статьи 36 дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) принятие решения о добровольном делистинге акций общества;".
6. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 14, ст. 119; 2004 г., N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 24; N 14, ст. 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; 2007 г., N 2, ст. 18; N 4, ст. 28; N 9, ст. 67, N 17, ст. 141):
1) в статье 1:
в подпункте 9):
после слова "выдаваемый" дополнить словами "центральным депозитарием,";
слова "эмиссионным ценным бумагам" заменить словами "финансовым инструментам";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) держатель ценной бумаги - лицо, зарегистрированное в системе реестров держателей ценных бумаг или системе учета номинального держания, обладающее правами по ценным бумагам, а также паевой инвестиционный фонд, держатели паев которого обладают на праве общей долевой собственности правами по ценным бумагам, входящих в состав активов паевого инвестиционного фонда;";
дополнить подпунктом 20-1) следующего содержания:
"20-1) единая система лицевых счетов - система учета центрального депозитария, отражающая информацию, содержащуюся в системах ведения реестров держателей ценных бумаг;";
подпункт 21) изложить в следующей редакции:
"21) зарегистрированное лицо - лицо, имеющее лицевой счет, открытый в системе учета профессионального участника рынка ценных бумаг;";
в подпункте 41) после слов "ценных бумаг" дополнить словами "(единой системе лицевых счетов)";
подпункт 42) изложить в следующей редакции:
"42) манипулирование на рынке ценных бумаг - действия субъектов рынка ценных бумаг, направленные на установление и (или) поддержание цен на ценные бумаги выше или ниже тех, которые установились в результате объективного соотношения предложения и спроса, на создание видимости торговли ценной бумагой, и (или) на совершение сделки с использованием инсайдерской информации;";
дополнить подпунктом 73-1) следующего содержания:
"73-1) система учета центрального депозитария - совокупность сведений, формируемая центральным депозитарием при осуществлении депозитарной деятельности;";
2) предложение первое части первой пункта 4 статьи 9 после слов "настоящей статьи," дополнить словами "а также в случае изменения и (или) дополнения методики определения стоимости акций при их выкупе обществом";

3) 16-бапта:
атауындағы және 2, 3-тармақтардағы "үш" деген сөз "он екі" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Айналыс мерзімі он екі айдан аспайтын облигациялар шығарылымын уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленген қор биржасының санат тізіміне енгізілген эмитент жүзеге асыруға құқылы.
Қор биржасында айналысқа жіберілетін (жіберілген) айналыс мерзімі он екі айдан аспайтын облигацияларға қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.";
2-тармақтағы "үш" деген сөз "он екі" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "үш" деген сөз "он екі" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 22-1-бапта:
1-тармақта:
2) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы облигациялар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленген қор биржасының санат тізіміне енгізілуге тиіс;";
3) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы облигациялар бойынша оларды нормативтік құқықтық актісімен белгіленген қор биржасының санат тізіміне енгізуге қор биржасының келісімі алынуға тиіс;";
4) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы акциялар нормативтік құқықтық актісімен белгіленген қор биржасының санат тізіміне енгізілуге тиіс;";
5) 24-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігі "сондай-ақ" деген сөзден кейін "бір ай ішінде" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік алынып тасталсын;
6) 36-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"36-бап. Эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу
1. Эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілелер осы Заңға және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес тіркелуге тиіс.
2. Ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар рыногында эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілелер жасасу кезінде тіркеуші (нақтылы ұстаушы):
1) бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуге тіркелген адамдардың қарсы бұйрықтары негізінде (бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуге тіркелген адамдардың қарсы бұйрықтары негізінде бір жақты мәміле тіркелген жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де құжаттардың негізінде) жеке шоттың бірыңғай жүйесінде бағалы қағаздармен мәмілелерді көрсету туралы орталық депозитарийден растау алғаннан кейін мәмілелерді тіркеуді жүзеге асырады;
2) клиентке оның бұйрығын орындағаны туралы есепті мәмілелерді тіркегеннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
Эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді растау болып күні мен көрсету уақытын көрсете отырып жеке шоттың бірыңғай жүйесінде (орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде) мәмілелері туралы мәліметтері бар клиент бұйрықты орындағаны туралы тіркеушінің (нақтылы ұстаушы) есебі болып табылады.

3) в статье 16:
в заголовке и пунктах 2, 3 слов "трех" заменить словом "двенадцати";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Выпуск облигаций со сроком обращения не более двенадцати месяцев вправе осуществлять эмитент, ценные бумаги которого включены в категории списка фондовой биржи, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Требования, предъявляемые к облигациям со сроком обращения не более двенадцати месяцев, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
4) в статье 22-1:
в пункте 1:
абзац второй подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"данные облигации должны быть включены в категории списка фондовой биржи, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа;";
абзац второй подпункта 3) изложить в следующей редакции:
"по данным облигациям должно быть получено согласие фондовой биржи на их включение в категории списка фондовой биржи, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа;";
абзац второй подпункта 4) изложить в следующей редакции:
"данные акции должны быть включены в категории списка фондовой биржи, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа;";
5) в статье 24:
часть первую пункта 2 после слов "а также" дополнить словами "в течение месяца";
часть вторую исключить;
6) статью 36 изложить в следующей редакции:
"Статья 36. Регистрация сделок с эмиссионными ценными бумагами
1. Сделки с эмиссионными ценными бумагами подлежат регистрации в соответствии с настоящим Законом и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
2. При совершении сделки с эмиссионными ценными бумагами на неорганизованном рынке ценных бумаг регистратор (номинальный держатель):
1) осуществляет регистрацию сделки на основании встречных приказов зарегистрированных лиц на регистрацию сделки с ценными бумагами (в случае регистрации односторонней сделки на основании приказа зарегистрированного лица на регистрацию сделки с ценными бумагами, а также на основании иных документов, установленных законодательством Республики Казахстан) после получения подтверждения от центрального депозитария об отражении сделки с ценными бумагами в единой системе лицевых счетов (системе учета центрального депозитария);
2) направляет отчет клиенту об исполнении его приказа не позднее следующего рабочего дня после регистрации сделки.
Подтверждением регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами является отчет регистратора (номинального держателя) об исполнении приказа клиента, содержащий сведения об отражении сделки с ценными бумагами в единой системе лицевых счетов (системе учета центрального депозитария) с указанием даты и времени отражения сделки.

3. Тіркеуші (нақтылы ұстаушы) эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілені тіркеуден бас тартуға міндетті:
1) егер бұл мәмілелерді тіркеуге ұсынған құжаттар осы Заңның талаптарына және (немесе) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына және (немесе) тіркеушінің (нақтылы ұстаушының) ішкі құжаттарына сәйкес келмесе;
2) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерін жүргізу жүйесінде (нақтылы ұстауды есепке алу жүйесі) ашылған жеке шотындағы бағалы қағаздардың саны орталық депозитарийдің деректемелерімен сәйкес келмеген кезде орталық депозитарий жеке шоттың бірыңғай жүйесінде (орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде) мәмілелерді көрсетуден бас тартқан жағдайда.
4. Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу депоненттердің немесе бағалы қағаздармен мәмілелерді не Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген өзге құжаттарды тіркеуге сауда-саттықты ұйымдастырушының тиісті бұйрықтары негізінде жүзеге асырылады.
Депонент депоненттің клиенті бұйрығы негізінде орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуге бұйрықты ресімдейді.
Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілелерді көрсету депонент нақтылы ұстаушының есепке алу жүйесінде бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу туралы орталық депозитарийдің есебі негізінде.
5. Ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді тіркеу тәртібі орталық депозитарийдің және сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарымен белгіленеді.
6. Эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша өзгерістерді тіркеуді немесе құқықтарды тоқтатуды тіркеуші (нақтылы ұстаушы) жүзеге асырады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес барлық қажетті реквизиттер бар атқарушы парақ негізінде орталық депозитарий көрсетеді.
7. Осы Заңда немесе Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленген негіздер болмаған жағдайда орталық депозитарийдің, тіркеушінің, нақтылы ұстаушының тіркелген тұлғалардың жеке шоттары (қосалқы шоттары) бойынша жазбаларды өз бетінше енгізуге құқығы жоқ.
8. Тіркеуші (нақтылы ұстаушы) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдері жүйесінде (нақтылы ұстауды есепке алу жүйесі) ашылған жеке шоттарындағы эмиссиялық бағалы қағаздар санын дербес есепке алу деректерін орталық депозитарийдің деректемелерімен салыстырып тексеруді уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілермен белгіленген тәртіпте жүзеге асырады.

3. Регистратор (номинальный держатель) обязан отказать в регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами:
1) если документы, представленные для регистрации этой сделки, не соответствуют требованиям настоящего Закона и (или) нормативного правового акта уполномоченного органа и (или) внутренних документов регистратора (номинального держателя);
2) в случае отказа центрального депозитарии в отражении сделки в единой системе лицевых счетов (системе учета центрального депозитария) при несоответствии количества ценных бумаг, находящихся на лицевых счетах, открытых в системе ведения реестров держателей ценных бумаг (системе учета номинального держания) данным центрального депозитария.
4. Регистрация сделок с эмиссионными ценными бумагами в системе учета центрального депозитария осуществляется на основании соответствующих приказов депонентов или организатора торгов на регистрацию сделки с ценными бумагами либо иных документов, установленных законодательством Республики Казахстан.
Депонент оформляет приказ на регистрацию сделки с ценными бумагами в системе учета центрального депозитария на основании приказа клиента депонента.
Отражение сделки с эмиссионными ценными бумагами, зарегистрированной в системе учета центрального депозитария, осуществляется депонентом в системе учета номинального держания на основании отчета Центрального депозитария о регистрации сделки с ценными бумагами.
5. Порядок регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, совершаемых на организованном рынке ценных бумаг, устанавливается внутренними документами центрального депозитария и организатора торгов.
6. Регистрация изменения или прекращения прав по ценным бумагам по решению суда осуществляется регистратором (номинальным держателем) и отражается центральным депозитарием на основании исполнительного листа, содержащего все необходимые реквизиты в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Центральный депозитарий, регистратор, номинальный держатель не вправе самостоятельно вносить записи по лицевым счетам (субсчетам) зарегистрированных лиц при отсутствии оснований, установленных настоящим Законом и иным законодательством Республики Казахстан.
8. Регистратор (номинальный держатель) осуществляет сверку данных собственного учета количества эмиссионных ценных бумаг, находящихся на лицевых счетах, открытых в системе ведения реестров держателей ценных бумаг (системе учета номинального держания) с данными центрального депозитария в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.

9. Жеке шоттар бойынша тіркеушінің (нақтылы ұстаушының) жазбалар енгізуі үшін негіз болып табылатын құжаттар (тіркелген тұлғаны бірдейлендіретін құжаттарды қоспағанда) бес жыл бойы сақталуға тиіс.
10. Есепке алудың ерекшеліктері және шет бағалы қағаздарға немесе осы Заңның 59-бабының 1-тармағында белгіленген функцияларын жүзеге асыратын шетел мемлекеттерге қатысты құқықтарды растау уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілермен белгіленеді.
11. Мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша құқықтарды тіркеу ерекшеліктері Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленеді.";
7) 38-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"38-бап. Эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша құқықтарды растау
1. Эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша құқықтарды растау бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесіндегі (жеке шоттың бірыңғай жүйесінде) және (немесе) нақты ұстаушының есепке алу жүйесін жегі және (немесе) орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі бағалы қағаздарды ұстаушылардың жеке шотынан үзінді табыс ету арқылы жүзеге асырылады.
Үзіндіні ресімдеу мен беру тәртібі осы Заңмен, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен және орталық депозитарийдің және тіркеушінің ішкі құжаттарымен белгіленеді.
2. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерін жүргізу жүйесіндегі (нақтылы ұстаушы жүйесі) туралы жеке шотынан үзіндіде тіркеуші (нақтылы ұстаушы) көрсеткен бағалы қағаздардың саны, түрі туралы мәліметтер тіркеуші (нақтылы ұстаушы) клиентінің жеке шоттың бірыңғай жүйесіндегі (орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде) жеке шоты (қосалқы шоты) бойынша сондай мәліметтерге сәйкес келмеген жағдайда жеке шоттың бірыңғай жүйесіндегі (орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде) мәліметтер басымдыққа ие болады.
Жеке шоттың бірыңғай жүйесінен тіркелген тұлғаларға ақпаратты ұсыну тіркеуші лицензиясының қолданылуы тоқтатылған немесе одан айырылған жағдайда ғана уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілермен белгіленген жүзеге асырады.";
8) 39-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бұйрық орындауға қабылданған кезде тіркеуші (нақтылы ұстаушы):
1) бұйрықты берген тұлғаның өкілеттігін, сондай-ақ бұйрық нысанының белгіленген талаптарға сәйкес болуын тексеруге міндетті;
2) бұйрықты тіркеуге;
3) бұйрықта көрсетілген іс-әрекеттерді жасау мүмкіндігін тексеруге;
4) орталық депозитарийге жеке шоттың бірыңғай жүйесінде бағалы қағаздармен мәмілелерді көрсету үшін бұйрықты жібереді (орталық депозитарийдің есепке алу жүйесі);
5) жеке шоттың бірыңғай жүйесіндегі (орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде) мәмілелерді көрсету туралы орталық депозитарийден растау алған күннен кейін бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерін жүргізу жүйесінде (нақтылы ұстаушы жүйесінде) мәмілелерді тіркеуді жүргізсін;

9. Документы (за исключением документов, идентифицирующих зарегистрированное лицо), являющиеся основанием для внесения регистратором (номинальным держателем) записей по лицевым счетам, подлежат хранению в течение пяти лет.
10. Особенности учета и подтверждения прав в отношении иностранных ценных бумаг или иностранных организаций, осуществляющих функции, установленные пунктом 1 статьи 59 настоящего Закона, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
11. Особенности регистрации прав по государственным эмиссионным ценным бумагам устанавливаются законодательством Республики Казахстан.";
7) статью 38 изложить в следующей редакции:
"Статья 38. Подтверждение прав по эмиссионным ценным бумагам
1. Подтверждение прав по эмиссионным ценным бумагам осуществляется путем предоставления выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг в системе реестров держателей ценных бумаг (единой системе лицевых счетов) и (или) системе учета номинального держания и (или) в системе учета центрального депозитария.
Условия и порядок предоставления выписки устанавливается настоящим Законом, нормативными правовыми актами уполномоченного органа, внутренними документами центрального депозитария и регистратора.
2. В случае несоответствия сведений о количестве, виде ценных бумаг, указанных регистратором (номинальным держателем) в выписке с лицевого счета в системе ведения реестров держателей ценных бумаг (системе номинального держания), сведениям по лицевому счету (субсчету) клиента регистратора (номинального держателя) в единой системе лицевых счетов (системе учета центрального депозитария), приоритет имеют сведения, содержащиеся в единой системе лицевых счетов (системе учета центрального депозитария).
Предоставление информации зарегистрированным лицам из единой системы лицевых счетов осуществляется только в случае приостановления либо лишения лицензии регистратора в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
8) пункт 4 статьи 39 изложить в следующей редакции:
"4. При получении приказа к исполнению регистратор (номинальный держатель) обязан:
1) проверить полномочия лица, отдавшего приказ, а также соответствие формы приказа установленным требованиям;
2) зарегистрировать приказ;
3) проверить возможность совершения действий, указанных в приказе;
4) направить приказ центральному депозитарию для отражения сделки с ценными бумагами в единой системе лицевых счетов (системе учета центрального депозитария);
5) после получения подтверждения центрального депозитария об отражении сделки в единой системе лицевых счетов (системе учета центрального депозитария), произвести регистрацию сделки в системе ведения реестров держателей ценных бумаг (системе номинального держания);

6) клиентке оның бұйрығын орындағаны туралы есепті жүргізілген операция туралы орталық депозитарийден растау алғаннан бастап кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді;
7) бұйрықты орындаудан бас тарту үшін негіз болған кезде өтініш берушіге бас тарту негіздері туралы жазбаша хабардар етеді.";
9) 45-бапта:
4-1-тармақта:
бірінші бөліктің бесінші абзацы алынып тасталсын;
екінші бөлігіндегі "Ішкі құжаттарды" деген сөздер "Осы тармақпен көзделген ішкі құжаттарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 46-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі "жарғылық капиталын қалыптастыру" деген сөздер "акцияларын төлеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 48-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) алғашқы үш жылында өтініш берушінің директорлар кеңесі бекіткен бизнес-жоспарының болуы. Бизнес-жоспарда мынадай мәселелер көрсетілуі тиіс:
лицензияны алу мақсаттары;
қызметінің негізгі бағыттарын және оған өтініш беруші бағдар жасаған рынок сегментін шолуды сипаттау;
қызмет шеңберіндегі болжанатын қызметтер, оларды бағалау тәртібі, сондай-ақ оларды сату шарттары мен көлемі бойынша жоспарлар туралы ақпарат;
қызметке байланысты негізгі тәуекелдер, оларды бағалау және меншікті капитал есебінен өтеу, меншікті капиталының жеткілікті мәні, тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау рәсімдері туралы ақпарат;
қаржы жоспары, оның ішінде алғашқы үш қаржы (операциялық) жылындағы кірістер мен шығыстардың болжамы, көрсетілген кезеңде рұқсат етілген шығындылық коэффициенттері;
инвестициялық саясат, компанияның қызметін қаржыландыру көзі;
өтініш берушінің ұйымдастыру құрылымы, корпоративтік басқару рәсімін іске асыру әдісін сипаттау, сондай-ақ мамандардың білім беру деңгейіне қойылатын талаптар;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) тексеру жүргізудің тәртібі мен кезеңділігі және ішкі аудит қызметі туралы есеп құру мерзімін айқындайтын өтініш берушінің ішкі аудит қызметі туралы ереженің болуы.";
12) 54-бапта:
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) уәкілетті орган тізбесін белгілейтін халықаралық қаржы ұйымдарында және (немесе) қаржылық қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу саласында жұмыс стажы және (немесе) қаржы ұйымдарының аудитін жүргізу бойынша қызмет көрсету осы бапта белгіленген жұмыс стажы жоқ;";
5) тармақша "бас бухгалтері" деген сөздерден кейін ", ірі қатысушысы - жеке тұлға, ірі қатысушысының бірінші басшысы - заңды тұлға" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Басқарма мүшелерінің саны кемінде үш адам болу тиіс.";
4-тармақта:
1), 3) тармақшалардағы "қаржылық қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу саласында" деген сөздер алынып тасталсын;
2) тармақшада:
"(лицензиаттың)" деген сөзден кейін "директорлар кеңесінің бірінші басшысы," деген сөздермен толықтырылсын;
"қаржылық қызмет көрсету және (немесе) оны реттеу саласында" деген сөздер алынып тасталсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

6) направить отчет клиенту об исполнении его приказа не позднее следующего рабочего дня после регистрации сделки;
7) при наличии оснований для отказа в исполнении приказа письменно уведомить заявителя об основаниях отказа.";
9) в статье 45:
в пункте 4-1:
абзац пятый части первой исключить;
часть вторую после слова "документы" дополнить словами ", предусмотренные настоящим пунктом,";
10) в части первой пункта 1 статьи 46 слова "Формирование уставного капитала" заменить словами "Оплата акций";
11) в статье 48:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) наличие бизнес-плана, утвержденного советом директоров заявителя, на ближайшие три года. В бизнес-плане должны быть отражены следующие вопросы:
цели получения лицензии;
описание основных направлений деятельности и обзор сегмента рынка, на который ориентирован заявитель;
информация о предполагаемых услугах в рамках деятельности, порядке их оценки, а также планы по условиям и объему их продажи;
информация об основных рисках, связанных с деятельностью, способах их оценки и возмещения за счет собственного капитала, значении достаточности собственного капитала, процедурах управления рисками и внутреннего контроля;
финансовый план, в том числе прогноз доходов и расходов за первые три финансовых (операционных) года, допустимые коэффициенты убыточности за указанный период;
инвестиционная политика, источники финансирования деятельности компании;
организационная структура заявителя, описание способов реализации процедур корпоративного управления, а также требования к уровню образования специалистов;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) наличие положения о службе внутреннего аудита заявителя, определяющего порядок, периодичность проведения проверок и сроки составления отчета службы внутреннего аудита.";
12) в статье 54:
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) не имеющее установленного настоящей статьей стажа работы в международных финансовых организациях, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, и (или) стажа работы в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг и (или) услуг по проведению аудита финансовых организаций;";
подпункт 5) после слов "главным бухгалтером" дополнить словами ", крупным участником - физическим лицом, первым руководителем крупного участника - юридического лица";
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Число членов правления должно составлять не менее трех человек.";
в пункте 4:
в подпунктах 1), 3) слова "в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг" исключить;
в подпункте 2):
после слов "на должности" дополнить словами "первого руководителя совета директоров,";
слова "в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг" исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:

"Директорлар кеңесінің бірінші басшысы және мүшелері, сондай-ақ өтініш берушінің (лицензиаттың) қауіпсіздік мәселелерін, әкімшілік-шаруашылық мәселелерін ерекше басшылық ететін басқарма мүшелері лауазымдарына кандидаттар үшін осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген жұмыс стажының болуы талап етілмейді.";
5-тармақтың екінші бөлігі "бұзуға" деген сөзден кейін ", не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкерінің өкілеттігін тоқтату бойынша шаралар қолдануға" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақта:
3) тармақшадағы "негіздері бойынша кері қайтарып алуға құқылы." деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болу негіздері бойынша кері қайтарып алуға құқылы.";
екінші бөлікте:
"жеке" деген сөз алынып тасталсын;
"бұзуға" деген сөзден кейін ", не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкерінің өкілеттігін тоқтату бойынша шаралар қолдануға" деген сөздермен толықтырылсын;
10 және 11-тармақтар алынып тасталсын;
13) 56-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"56-бап. Жосықсыз мінез-құлыққа тыйым салу. Бағалы қағаздар
рыногында айла-шарғы жасау
1. Бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің:
1) Бағалы қағаздар рыногының субъектілерге бағалы қағаздар рыногында олардың әрекетін өзгерту мақсатында кез келген нысанда ықпал етуіне;
2) бағалы қағаздар рыногында қалыптасатын жағдайға ықпал ету мақсатында дәйектемесіз мәліметтер таратуына тыйым салынады;
3) Бағалы қағаздар рыногында айла-шарғы жасау мақсатында мәмілелер жасауға тыйым салынады.
Бағалы қағаздар рыногында айла-шарғы жасау мақсатында жасалды деп танылған мәмілені жасасуға қатысқан тұлғалар осы Заңда және Қазақстан Республикасының басқа да заң актілерінде көзделген жауаптылықта болады.
Бағалы қағаздар рыногында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған мәмілені мүдделі тұлғалардың талап қоюы бойынша сот жарамсыз деп тануы мүмкін.
2. Бағалы қағаздар рыногында айла-шарғы жасау мақсатында ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар рыногында мәмілелерді жасалған деп тануды қор биржасының Директорлар кеңесінің сараптама қорытындысын (егер мұндай мәміле оның сауда жүйесінде жасалған болса) қарау нәтижесі бойынша уәкілетті орган жүзеге асырады.
3. Ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп тану мәселелері бойынша сараптама қорытындысын дайындау үшін қор биржасы Директорлар кеңесінің комитетін құрады.
Қор биржасының Директорлар кеңесінің бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп тану мәселелері бойынша комитеті (бұдан әрі - осы бапта - сараптама комитеті) қор биржасының Директорлар кеңесінің мүшелерінен, уәкілетті органның өкілдерінен, қор биржасының қызметкерлерінен және комитетте жұмыс істеуге қажетті кәсіби білімі бар сарапшылардан тұрады.
Қор биржасының атқарушы органның басшысы сараптама комитетінің төрағасы бола алмайды.

"Для кандидатов на должности членов совета директоров, а также членов правления, курирующих исключительно вопросы безопасности заявителя (лицензиата), административно-хозяйственные вопросы наличие стажа работы, предусмотренного подпунктом 3) пункта 2 настоящей статьи, не требуется.";
часть вторую пункта 5 дополнить словами ", либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника";
в пункте 9:
дополнить подпунктом следующего содержания:
"4) наличие неснятой или непогашенной судимости.";
в части второй:
слово "индивидуальный" исключить;
дополнить словами ", либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника";
пункты 10 и 11 исключить;
13) статью 56 изложить в следующей редакции:
"Статья 56. Запрет на недобросовестное поведение.
Манипулирование на рынке ценных бумаг
1. Субъектам рынка ценных бумаг запрещается:
1) оказывать влияние в любой форме на других субъектов рынка ценных бумаг в целях изменения их поведения на рынке ценных бумаг;
2) распространять недостоверные сведения в целях оказания влияния на ситуацию, складывающуюся на рынке ценных бумаг;
3) совершать сделки в целях манипулирования на рынке ценных бумаг.
Лица, участвующие в совершении сделки, признанной совершенной в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, несут ответственность, предусмотренную настоящим Законом и другими законодательными актами Республики Казахстан.
Сделка, совершенная в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, может быть признана судом недействительной по иску заинтересованных лиц.
2. Признание сделки, заключенной на организованном рынке ценных бумаг как совершенной в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, осуществляется уполномоченным органом по итогам рассмотрения экспертного заключения совета директоров фондовой биржи (если такая сделка была заключена в ее торговой системе).
3. Для подготовки экспертного заключения по вопросам признания сделок, заключенных на организованном рынке ценных бумаг как совершенных в целях манипулирования, фондовая биржа создает комитет совета директоров.
Комитет совета директоров фондовой биржи по вопросу признания сделок с ценными бумагами совершенными в целях манипулирования (далее в настоящей статье - экспертный комитет) состоит из членов совета директоров фондовой биржи, представителей уполномоченного органа, работников фондовой биржи и иных экспертов, обладающих необходимыми профессиональными знаниями для работы в комитете.
Руководитель исполнительного органа фондовой биржи не может быть председателем экспертного комитета.

4. Сараптама комитетінің құру және қызмет ету тәртібі, сондай-ақ оның сандық құрамы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен және қор биржасының ішкі құжаттарымен белгіленеді.
5. Айла-шарғы жасау мақсатында бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді анықтау мәніне бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерге мониторинг жүргізуге және талдауға мына талаптардың кез келген біреуіне тиісті мәмілелер жатады:
1) бес жұмыс күні ішінде жасалған, орындалуы осы мәміле тараптарындағы осындай бағалы қағаздар санының елеулі өзгеруіне әкеп соқпаған бағалы қағаздарды сатып алу-сату мәмілелері (мәміле тараптарындағы бағалы қағаздардың алғашқы санының он пайыз шегінен аспайтын айырмашылық бағалы қағаздар санының елеулі өзгерісі деп танылады);
2) клиент екі немесе одан да көп брокерге беретін бір шығарылымдағы бағалы қағаздарды сату және сатып алуға қарама-қарсы бұйрықтар негізінде жасалған мәміле не бірнеше мәміле;
3) осы бағалы қағаздардың мұндай мәміле жасалғанға дейін бағалы қағаздар рыногында қалыптасқан бағаларынан айтарлықтай өзгеше, алдын ала келісілген баға бойынша жасалатын мәміле;
4) инсайдерлік ақпарат пайдаланылып жасалған бағалы қағаздармен мәміле;
5) ұсыныс және (немесе) сұраныстың объективті арақатынасы нәтижесінде белгіленген бағадан жоғары немесе төмен баға белгілеуге және (немесе) ұстауға, бағалы қағазбен сауданың көзге көрерлік жасауға бағытталған мәміле.
6. Ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында айла-шарғы жасау мақсатында бағалы қағаздармен жасалған мәмілерді тану тәртібі мен шарты уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен және қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленеді.";
14) 57-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Нақты ұстаушының клиентіне тиесілі қаржылық құралдарына нақты ұстаушының міндеттемелері бойынша өндіріп алу айналымына жол берілмейді.";
15) 59-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) Қазақстан Республикасының заңнама талаптарына сәйкес келмейтін клиенттің жеке шоты (қосалқы шоты) бойынша өзгерістер енгізуіне;";
16) 65-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"65-бап. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін
жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру тәртібі
1. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізуді осы Заңға, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне, тіркеушінің ішкі құжаттарына және эмитентпен жасалған бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу шартына, сондай-ақ орталық депозитарийдің ережелер жинағына сәйкес тіркеуші жүзеге асырады.
Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу эмиссиялық бағалы қағаздарға қатысты міндетті болып табылады.

4. Порядок формирования и работы экспертного комитета, а также его количественный состав устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа и внутренними документами фондовой биржи.
5. Мониторингу и анализу на предмет выявления сделок с ценными бумагами, совершенных в целях манипулирования, подлежат сделки, соответствующие любому из следующих условий:
1) сделки купли-продажи ценных бумаг совершены в течение пяти рабочих дней, исполнение которых не привело к существенному изменению количества таких ценных бумаг, находящихся у сторон этих сделок (существенным изменением количества ценных бумаг признается отличие на десять процентов и более от первоначального количества ценных бумаг, находящихся у сторон сделок);
2) сделка либо несколько сделок совершены на основании встречных приказов на продажу и приобретение ценных бумаг одного выпуска, отдаваемых клиентом двум или более брокерам;
3) сделка совершена по предварительно оговоренной цене, существенно отличающейся от цен на данные ценные бумаги, которые сложились на рынке ценных бумаг до заключения такой сделки;
4) сделка совершена с использованием инсайдерской информации;
5) сделка направлена на установление и (или) поддержание цен на ценные бумаги выше или ниже тех, которые установились в результате объективного соотношения спроса и (или) предложения или на создание видимости торговли ценной бумагой.
6. Порядок и условия признания сделок, заключенных на организованном рынке ценных бумаг как совершенных в целях манипулирования, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа и внутренними документами фондовой биржи.";
14) статью 57 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Не допускается обращение взысканий по обязательствам номинального держателя на финансовые инструменты, принадлежащие клиентам номинального держателя.";
15) пункт 2 статьи 59 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) вносить изменения по лицевому счету (субсчету) клиента, не соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстан;";
16) статью 65 изложить в следующей редакции:
"Статья 65. Порядок осуществления деятельности по ведению
системы реестров держателей ценных бумаг
1. Ведение системы реестров держателей ценных бумаг осуществляется регистратором в соответствии с настоящим Законом, нормативными правовыми актами уполномоченного органа, внутренними документами регистратора, договором на ведение реестра держателей ценных бумаг, заключенным с эмитентом, а также сводом правил центрального депозитария.
Ведение системы реестров держателей ценных бумаг является обязательным в отношении эмиссионных ценных бумаг.

2. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жеке шоттарының бірыңғай жүйесін жүргізуге орталық депозитариймен жасалған шарты болған кезде тіркеуші жүзеге асырады.
3. Тіркеуші эмитенттің, оның басшы қызметкерлерінің және дербес немесе аффилиирленген тұлғалармен бірлесіп осы эмитенттің дауыс беретін акцияларының (үлесінің) он және одан да көп процентін иеленетін эмитент акционерлерінің (қатысушыларының) аффилиирленген тұлғасы болмауға тиіс.
4. Бағалы қағаздарды ұстаушылар туралы мәліметтер уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде және тіркеушінің ішкі құжаттарында және орталық депозитарийдің ережелер жинағында белгіленген тәртіппен бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесіне енгізілуге тиіс.
5. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін құрайтын құжаттардың тізбесі, бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін қалыптастыру, сақтау мен жүргізу тәртібі, жеке шоттардан үзінділердің нысандары және оларда көрсетілетін мәліметтер тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.
6. Тіркеушінің лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған, одан айырған жағдайларда, сондай-ақ тіркеуші бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімін жаңа тіркеушіге тапсыру мүмкіндігі болмаған жағдайда, орталық депозитарий ережелер жинағына сәйкес жеке шоттарының бірыңғай жүйесіндегі мәліметтерді бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесін жүргізу жөнінде эмитент жаңа шарт жасасқан жаңа тіркеушіге тапсыруға құқылы.";
17) 66-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің қалыптасқан жүйесін орталық депозитарийге тапсыру;";
10) тармақша "Қазақстан Республикасының" деген сөздердің алдынан "осы Заңға және өзге" деген сөздермен толықтырылсын;
18) 68-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аталған құжаттарды өткізу тіркеушілер өкілдерінің қатысуымен қабылдау-өткізу актісін жасау арқылы жүзеге асырылады. Қабылдау-өткізу актісіне қол қойылғаннан кейін бұрынғы тіркеуші орталық депозитарийге жаңа тіркеушіні көрсете отырып бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімін тапсыру туралы хабарлауға міндетті. Жаңа тіркеуші қабылдау-өткізу актісіне қол қойылған кезден бастап күнтізбелік жеті күн ішінде бұрынғы тіркеушіден қабылданған құжаттардағы мәліметтерді эмитенттің ол шарт жасасқан бағалы қағаздар тізілімдерінің жүйесіне енгізуге міндетті. Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесіне мәліметтерді енгізгеннен кейін жаңа тіркеуші бұл жөнінде орталық депозитарийге хабарлауға және жаңадан қалыптасқан бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін ұсынуға міндетті.";

2. Ведение системы реестров держателей ценных бумаг осуществляется регистратором только при наличии заключенного договора с центральным депозитарием на ведение единой системы лицевых счетов.
3. Регистратор не должен быть аффилиированным лицом эмитента, его руководящих работников и акционеров (участников) эмитента, владеющих самостоятельно или совместно с аффилиированными лицами десятью и более процентами голосующих акций (долей) данного эмитента.
4. Сведения о держателях ценных бумаг, ценных бумагах, эмитентах и другая информация подлежат внесению в систему реестров держателей ценных бумаг и единую систему лицевых счетов в порядке, установленном нормативными правовыми актами уполномоченного органа, внутренними документами регистратора и сводом правил центрального депозитария.
5. Перечень документов, составляющих систему реестров держателей ценных бумаг, порядок формирования, хранения и ведения системы реестра держателей ценных бумаг, формы выписок с лицевых счетов и перечень указываемых в них сведений устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
6. В случаях приостановления действия или лишения лицензии регистратора, а также в случае невозможности передачи регистратором реестра держателей ценных бумаг новому регистратору, центральный депозитарий в соответствии со сводом правил вправе передать сведения, имеющиеся в единой системе лицевых счетов, новому регистратору, с которым эмитент заключил новый договор по ведению системы реестров держателей ценных бумаг.";
17) в статье 66:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) передача центральному депозитарию сформированной системы реестров держателей ценных бумаг;";
подпункт 10) после слов "в соответствии с" дополнить словами "настоящим Законом и иными";
18) часть вторую пункта 1 статьи 68 изложить в следующей редакции:
"Передача указанных документов осуществляется путем составления акта приема-передачи с участием представителей регистраторов. После подписания акта приема-передачи, прежний регистратор обязан уведомить центральный депозитарий о передаче реестра держателей ценных бумаг с указанием нового регистратора. Новый регистратор обязан в течение семи календарных дней с момента подписания акта приема-передачи внести сведения, содержащиеся в принятых от прежнего регистратора документах, в систему реестров держателей ценных бумаг эмитента, с которым он заключил договор. После внесения сведений в систему реестров держателей ценных бумаг, новый регистратор обязан уведомить об этом центральный депозитарий и представить вновь сформированный реестр держателей ценных бумаг.";

19) 73-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кастодиан шетелдік клиенттеріне қызмет көрсеткен жағдайларды қоспағанда, кастодиан өзінің клиентінің аффилиирленген тұлғасы болмауға тиіс.";
20) 80-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Орталық депозитарий жеке шоттарының бірыңғай жүйесін жүргізуді жүзеге асырады.";
21) 81-бапта:
1-тармақта:
екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Орталық депозитарийдің ережелер жинағын сақтау орталық депозитарийдің қызметтерін пайдаланатын барлық субъектілер үшін міндетті болып табылады.
Орталық депозитарийдің ережелер жинағын орталық депозитарийдің директорлар кеңесімен бекітіледі және уәкілетті органмен келісіледі.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) жеке шоттарының бірыңғай жүйесін жүргізу ережесі;";
22) 82-бапта:
1-тармақта:
2) тармақшадағы "немесе сауда-саттықты ұйымдастырушының" деген сөздер "сауда-саттықты ұйымдастырушының немесе уәкілетті органның тиісті шешімі," деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) тіркеушінің тиісті бұйрықтары болмайынша жеке шоттарының бірыңғай жүйесіне өзгерістер енгізуге;";
23) 83-баптың 2-тармағының бірінші абзацындағы "Қаржы құралдарымен мәмілелердің жасалуын бақылауды" деген сөздер "Сауда-саттықты ұйымдастырушысының сауда жүйесінде қаржы құралдарымен жасалған мәмілелерге мониторинг жүргізуді және талдауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 84-бапта:
5-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Листинг, делистинг немесе бағалы қағаздар тізімі санатының ауысу мәселелері бойынша шешімдер қабылдаған кезде өкілдері болып табылатын құзыретіне көрсетілген мәселелерді (бұдан әрі осы бапта - листинг комиссиясы) қарау енетін қор биржасының орган мүшелерінің дауыс беруге құқығы жоқ:";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Листинг комиссиясының құрамына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді. Листинг комиссиясының құрамына тұрақты негізде дауыс беру құқығымен уәкілетті органның өкілі кіреді.";
25) 88-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) және 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) қор биржасының сауда жүйесінде бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерге мониторинг жүргізуді және талдауды жүзеге асырады;
4-2) ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында жасалған мәмілелерді айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп тану мәселелері бойынша сараптамалық қорытындыны дайындау;";
26) 89-баптың 1-1-тармағындағы "қор биржасының ресми тізіміне ең жоғары санат бойынша" деген сөздер "уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілермен белгіленген қор биржасының тізім санатына" деген сөздермен ауыстырылсын;

19) пункт 3 статьи 73 изложить в следующей редакции:
"3. Кастодиан не должен являться аффилиированным лицом своего клиента за исключением случаев оказания кастодианом услуг иностранным клиентам.";
20) пункт 3 статьи 80 изложить в следующей редакции:
"3. Центральный депозитарий осуществляет ведение единой системы лицевых счетов.";
21) в статье 81:
в пункте 1:
части вторую и третью изложить в следующей редакции:
"Соблюдение свода правил центрального депозитария является обязательным для всех субъектов, пользующихся услугами центрального депозитария.
Свод правил центрального депозитария утверждается советом директоров центрального депозитария и согласовывается с уполномоченным органом.";
пункт 2 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) правила ведения единой системы лицевых счетов;";
22) в статье 82:
в пункте 1:
в подпункте 2) слова "или организатора торгов" заменить словами ", организатора торгов или соответствующего решения уполномоченного органа";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) вносить изменения в единую систему лицевых счетов без наличия соответствующего приказа регистратора;";
23) в абзаце первом пункта 2 статьи 83 слова "контроля за совершением сделок с финансовыми инструментами" заменить словами "мониторинга и анализа сделок с финансовыми инструментами, заключенных в торговой системе организатора торгов,";
24) в статье 84:
в пункте 5:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"5. При принятии решений по вопросам листинга, делистинга или смены категории списка ценных бумаг не имеют права голосовать члены органа фондовой биржи, в компетенцию которого входит рассмотрение указанных вопросов (далее в настоящей статье - листинговая комиссия), являющиеся представителями:";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Требования к составу листинговой комиссии устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа. В состав листинговой комиссии на постоянной основе с правом голоса входит представитель уполномоченного органа.";
25) пункт 2 статьи 88 дополнить подпунктами 4-1) и 4-2) следующего содержания:
"4-1) осуществление мониторинга и анализа сделок с ценными бумагами, заключенных в торговой системе фондовой биржи;
4-2) подготовка экспертного заключения по вопросам признания сделок, заключенных на организованном рынке ценных бумаг как совершенных в целях манипулирования;";
26) в пункте 1-1 статьи 89 слова "официальный список фондовой биржи по наивысшей категории" заменить словами "категории списка фондовой биржи, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа";

27) 108-баптың 1-тармағы "лицензиаттардың" деген сөзден кейін "және орталық депозитарийдің" деген сөздермен толықтырылсын;
28) 109-бап алынып тасталсын;
29) 111-бапта:
2) тармақшадағы "бағалы қағаздармен мәмілелерді" деген сөздер "қызметтің лицензияланатын түрін" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) лицензиаттың қаржылық тұрақтылығының пруденциалдық нормативтерін және өзге де көрсеткіштерін немесе өлшемдерін (нормативтерін) сақтау;";
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) лицензияны ерікті қайтаруына байланысты лицензияның қолданылуын тоқтату.".
7. "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж.,N 15, 132-құжат; 2004 ж.,N 11-12, 66-құжат;N 16, 91-құжат; 2005 ж.,N 14, 55-құжат;N 23, 104-құжат; 2006 ж.,N 3, 22-құжат;N 4, 24-құжат;N 8, 45-құжат;N 13, 85-құжат;N 15, 95-құжат, 2007 ж.,N 4, 28-құжат):
1) мынадай мазмұндағы 10-1-баппен толықтырылсын:
"10-1-бап. Банктердегі уәкілетті орган өкілінің міндеті,
функциялары, құқықтары мен міндеттері
1. Уәкілетті орган қадағалау функцияларын жүзеге асыру мақсатында уәкілетті органның өз қызметкерлерінің қатарынан тағайындалатын өз өкілін банктерге жібереді.
Бір банктегі уәкілетті орган өкілдерінің санын уәкілетті орган анықтайды.
2. Уәкілетті орган өкілі өз қызметінде осы Заңды, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерін және өзге де Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
3. Уәкілетті орган банктегі өз өкілін кез келген уақытта ауыстыруға құқылы.
4. Банктегі өкілдің негізгі міндеті уәкілетті органның қадағалау функцияларын жүзеге асыруды қамтамасыз ету болып табылады.
5. Өкіл өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру мақсатында мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) банктің қаржылық жай-күйіне талдау жасайды;
2) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің сақталуын бақылайды;
3) банкте тексеру жүргізу бойынша ұсыныстар енгізеді;
4) банк басқармасының, директорлар кеңесінің, тұрақты не уақытша қызмет ететін комиссияларының (комитеттерінің, жұмыс топтарының) (бұдан әрі - банк органдары) мәжілістерінде қадағалаушы ретінде қатысады;
5) банк акционерлерінің жалпы жиналысында дауыс беру және акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібіндегі мәселелер бойынша өз пікірін білдіру құқығынсыз қадағалаушы ретінде қатысады.
6. Өкілдің мынадай құқығы бар:
1) өзіне жүктелген функцияларды орындау мақсатында банктен және (немесе) оның лауазымды тұлғаларынан мәліметтер мен құжаттарды, оның ішінде қаржылық есептілік пен банк органдары мәжілістерінің (сырттай өткізілгендерін қосқанда) материалдарын ауызша және жазбаша нысанда сұрату;

27) пункт 1 статьи 108 дополнить словами "и центрального депозитария";
28) статью 109 исключить;
29) в статье 111:
в подпункте 2) слова "сделок с ценными бумагами" заменить словами "лицензируемого вида деятельности";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) соблюдения пруденциальных нормативов и иных показателей или критериев (нормативов) финансовой устойчивости лицензиата;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) прекращения действия лицензии в связи с добровольным возвратом лицензии.".
7. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 15, ст. 132; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 16, ст. 91; 2005 г., N 14, ст. 55; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45; N 13, ст. 85; N 15, ст. 95, 2007 г., N 4, ст. 28):
1) дополнить статьей 10-1 следующего содержания:
"Статья 10-1. Задача, функции, права и обязанности
представителя уполномоченного органа в банках
1. В целях осуществления надзорных функций уполномоченный орган направляет своего представителя в банки, который назначается уполномоченным органом из числа его работников.
Количество представителей уполномоченного органа в одном банке определяется уполномоченным органом.
2. Представитель уполномоченного органа в своей деятельности руководствуется настоящим Законом, нормативными правовыми актами уполномоченного органа и иным законодательством Республики Казахстан.
3. Уполномоченный орган вправе в любой момент заменить своего представителя в банке.
4. Основной задачей представителя в банке является обеспечение осуществления надзорных функций уполномоченного органа.
5. Представитель в целях реализации возложенной на него задачи осуществляет следующие функции:
1) анализирует финансовое состояние банка;
2) контролирует соблюдение нормативных правовых актов уполномоченного органа;
3) вносит предложения по проведению в банке проверки;
4) присутствует в качестве наблюдателя на заседаниях правления, совета директоров, постоянно либо временно действующих комиссий (комитетов, рабочих групп) банка (далее - органы банка);
5) присутствует на общем собрании акционеров банка в качестве наблюдателя без права голоса и выражения мнения по вопросам повестки дня общего собрания акционеров.
6. Представитель имеет право:
1) запрашивать у банка и (или) его должностных лиц в устной и в письменной форме сведения и документы, в том числе финансовую отчетность и материалы заседаний (включая проведенных заочно) органов банка в целях выполнения возложенных на него функций;

2) автоматтандырылған жүйелер мен деректер базасына деректерді түзету мүмкіндігінсіз (қарап шығу режимінде) кіруге рұқсаты болу;
3) банкті бұл туралы міндетті түрде хабардар ете отырып, кез келген қажетті құжаттардың көшірмелерін өз бетінше түсіру.
7. Банктегі уәкілетті орган өкілі мыналарға міндетті:
1) уәкілетті органға өзі сұратқан мәліметтер мен құжаттарды банктің бермеуі немесе уақтылы бермеуі, уәкілетті орган өкілінің өз функцияларын орындауға кедергі жасау фактілері, уәкілетті орган өкіліне қатысты банк тарапынан параға сатып алу және қорқыту немесе қысым көрсету туралы ақпарат беруге;
2) уәкілетті органның банкке өз өкілін жіберу туралы шешімінде көрсетілген мәселелер бойынша уәкілетті органның тапсырмасындағы өзге де функцияларды орындауға.
8. Уәкілетті орган өкілі жіберілетін банк мыналарды орындауға міндетті:
1) уәкілетті орган өкіліне өз функцияларын орындауға жәрдем көрсетуге;
2) банктің кез келген лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің ақпаратты беру мүмкіндігін және ақпаратты қарау үшін қажетті кез келген көздерге қол жетімділікті қамтамасыз етуге;
3) уәкілетті орган өкілінен сауалды алған күні не сауалда белгіленген мерзімдерде барлық қажетті мәліметтер мен құжаттарды табыс етуге;
4) банк қызметіне қатысты ақпараттарға, оның ішінде автоматтандырылған жүйелер мен деректер базасына деректерді түзету мүмкіндігінсіз (қарап шығу режимінде) қол жеткізуді қамтамасыз етуге.
9. Уәкілетті орган өкілі өзінің қадағалау функцияларын жүзеге асыру барысында, оның ішінде уәкілетті органдағы жұмысын тоқтатқаннан кейін де үш жыл ішінде алынған қызметтік, коммерциялық, банктік немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткені үшін жауап береді.
Уәкілетті орган өкілі уәкілетті органдағы жұмысын тоқтатқаннан кейін бір жыл ішінде өзі уәкілетті органның өкілі болып табылған банкке жұмысқа қабылдана алмайды.
Уәкілетті орган өкілі банк органдары мәжілістерінің барысында қабылданатын (қабылданған) нәтижелер мен шешімдер үшін жауап бермейді.";
2) 13-1-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Уәкілетті орган ұйымдардың қызметіне жоспарлы және жоспардан тыс кешенді не ұйымдар қызметінің жекелеген мәселелері бойынша таңдаулы тексерулер жүргізеді.
Жоспарлы тексеру уәкілетті органның тексеру жоспарларына сәйкес жылына бір реттен жиі емес жүзеге асырылады.
Жоспардан тыс тексеру жеке, заңды тұлғалардың және мемлекеттік органдардың өтініш жасауларына байланысты, сондай-ақ уәкілетті органның бақылау және қадағалау функцияларын орындау шеңберінде Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұзушылықтарды анықтаған жағдайда жүзеге асырылады.
Жоспардан тыс тексерулер мынадай түрлерге бөлінеді:

2) иметь доступ к автоматизированным системам и базам данных без возможности исправления данных (в режиме просмотра);
3) самостоятельно снимать копии любых необходимых документов, с обязательным уведомлением об этом банка.
7. Представитель уполномоченного органа в банке обязан:
1) информировать уполномоченный орган о непредставлении или несвоевременном представлении банком запрашиваемых им сведений и документов, фактах воспрепятствования выполнению представителем уполномоченного органа своих функций, подкупа и угрозы или оказания давления со стороны банка в отношении представителя уполномоченного органа;
2) выполнять иные функции по поручению уполномоченного органа по вопросам, указанным в решении уполномоченного органа о направлении своего представителя в банк.
8. Банк, в который направляется представитель уполномоченного органа, обязан:
1) оказывать содействие представителю уполномоченного органа в выполнении его функций;
2) обеспечивать возможность предоставления информации любыми должностными лицами и работниками банка и доступ к любым источникам, необходимым для рассмотрения информации;
3) в день получения запроса от представителя уполномоченного органа либо в сроки, установленные в запросе, представить все необходимые сведения и документы;
4) обеспечивать доступ к информации, касающейся деятельности банка, в том числе к автоматизированным системам и базам данных без возможности исправления данных (в режиме просмотра).
9. Представитель уполномоченного органа несет ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе осуществления им надзорных функций, составляющих служебную, коммерческую, банковскую или иную охраняемую законом тайну в соответствии с законами Республики Казахстан, в том числе и после прекращения работы в уполномоченном органе в течение трех лет.
В течение одного года после прекращения работы в уполномоченном органе, представитель уполномоченного органа не может быть принят на работу в банк, в котором он являлся представителем уполномоченного органа.
Представитель уполномоченного органа не несет ответственности за результаты и решения, принимаемые (принятые) в ходе заседаний органов банка.";
2) в статье 13-1:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Уполномоченный орган проводит плановые и внеплановые проверки деятельности организаций комплексно либо выборочно по отдельным вопросам деятельности организации.
Плановая проверка осуществляется в соответствии с планом проверок уполномоченного органа не чаще одного раза в год.
Внеплановая проверка осуществляется в связи с обращениями физических, юридических лиц и государственных органов, а также в случае выявления уполномоченным органом в рамках выполнения контрольных и надзорных функций нарушений требований законодательства Республики Казахстан.
Внеплановые проверки подразделяются на следующие виды:

1) өтініш бойынша тексеру - келіп түскен өтініштерге, арыздарға, шағымдарға, хабарламаларға және Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу туралы заңнамада белгіленген тәртіпте берілген өзге де ақпараттарға байланысты тағайындалатын тексеру;
2) бірлескен тексеру - бірнеше мемлекеттік органдардың бірлескен актісімен тағайындалатын және (немесе) бір мемлекеттік органның актісінде тексеруге қатысушы басқа да мемлекеттік органдар көрсетілген актімен тағайындалатын тексеру;
3) қарсы тексеру - үшінші тұлғаларға қатысты, егер тексеру жүргізу кезінде уәкілетті органның жасалынған операциялар туралы, тексерудің тексеріліп отырған объектісіне байланысты шарттық не өзге де өзара қарым-қатынастарды іске асыру туралы қосымша ақпараттарды алу қажеттілігі туған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құзыреттілік шегінде жүргізілетін тексеру;
4) рейдтік тексеру - бірнеше ұйымдардың қызметін олардың Қазақстан Республикасы заңнамасының жекелеген талаптарын сақтауы мәселелері бойынша бір мезгілде қамтитын тексеру;
5) қайта тексеру - алдыңғы тексеруде анықталған жөнсіздіктерді жоюды орындау мақсатында жүргізілетін тексеру.";
3-тармақтағы "тексеру тобына" деген сөздер "тексеруші қызметкерлерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
бірінші абзац "тексеру тобы жетекшісінің" деген сөздерден кейін "немесе уәкілетті органның тексеруші қызметкерінің" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақша "қамтамасыз етуге" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ тексеру нәтижелері бойынша аралық және (немесе) қорытынды есеппен танысуға және қол қоюға" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшада:
"тексеру тобына" деген сөздер "тексеруші қызметкерлерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тексеру тобынан" деген сөздер "тексеруші қызметкерлерден" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "тексеру тобына" деген сөздер "тексеруші қызметкерлерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта:
"тексеру тобына" деген сөздер "тексеруші қызметкерлерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тексеру тобы мүшелерінің" деген сөздер "тексеруші қызметкерлердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жұмыс жасау үшін" деген сөздерден кейін "ұйымдастыру техникасымен және қалааралық байланыспен жабдықталған" деген сөздермен толықтырылсын;
"өз әкімшілік ғимараттарына" деген сөздерден кейін "(оның ішінде ұйым келісімі бойынша мейрам және демалыс күндері)" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Уәкілетті органның тексеруші қызметкерлері ұйымға танысу үшін берілетін аралық есептер жасауы мүмкін.
Аралық есеп екі данада жасалып, тексеру тобының орындаушысы мен жетекшісі немесе уәкілетті органның тексеруші қызметкері қол қояды және ұйымға жіберіледі.";
9-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

1) по обращению - проверка, назначаемая в связи с поступившими обращениями, заявлениями, жалобами, сообщениями и иной предоставляемой в установленном законодательством порядке информации о нарушениях законодательства Республики Казахстан;
2) совместная - проверка, назначаемая совместным актом нескольких государственных органов и (или) назначаемая актом одного государственного органа с указанием в акте участвующих в проверке других государственных органов;
3) встречная - проверка, проводимая в отношении третьих лиц в пределах компетенции, предусмотренной законодательством Республики Казахстан, в случае, если при проведении проверок возникает необходимость в получении уполномоченным органом дополнительной информации о проведенных операциях, о реализации договорных либо иных взаимоотношений, связанных с проверяемым объектом проверки;
4) рейдовая - проверка, охватывающая одновременно деятельность нескольких организаций по вопросам соблюдения ими отдельных требований законодательства Республики Казахстан;
5) контрольная проверка - проверка, проводимая в целях исполнения устранения нарушений, выявленных предыдущей проверкой.";
в пункте 3 слова "проверяющей группе" заменить словами "проверяющим работникам";
в пункте 4:
в абзаце первом после слова "группы" дополнить словами "или проверяющего работника уполномоченного органа";
подпункт 1) после слова "проверки," дополнить словами "а также за ознакомление и подписание промежуточного и (или) итогового отчета по результатам проверки,";
в подпункте 2):
слова "проверяющей группе" заменить словами "проверяющим работникам";
слова "проверяющей группы" заменить словами "проверяющих работников";
в пункте 6 слова "проверяющей группе" заменить словами "проверяющим работникам";
в пункте 7:
слова "проверяющей группе" заменить словами "проверяющим работникам";
слова "членов проверяющей группы" заменить словами "проверяющих работников";
после слова "помещение" дополнить словами ", оборудованное оргтехникой и междугородней связью,";
после слова "здания" дополнить словами "(в том числе в праздничные и выходные дни - при согласии организации)";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Проверяющими работниками уполномоченного органа могут составляться промежуточные отчеты, которые представляются организации для ознакомления.
Промежуточный отчет составляется в двух экземплярах, подписывается исполнителем и руководителем проверяющей группы или проверяющим работником уполномоченного органа и направляется в организацию.";
часть первую пункта 9 изложить в следующей редакции:

"9. Ұйым аралық есепті алған күннен бастап екі жұмыс күні өткенде басшы (орынбасар) не ұйымда тексеру өткізуді қамтамасыз етуге жауапты басшы қол қойған аралық есептің бір данасын қайтарады, аралық есептің мазмұнында ескертулер бар болған жағдайда өздерінің жазбаша қарсылықтарын табыс етеді.";
10-тармақтың бірінші бөлігіндегі "тексеру тобынан" деген сөздер "тексеруші қызметкерлерден" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақтағы "Тексеру тобының мүшелері" деген сөздер "Уәкілетті органның тексеруші қызметкерлері" деген сөздермен ауыстырылсын;
12-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жоспардан тыс тексеру жүргізілетін жағдайда уәкілетті органның тексеруші қызметкерлері қол қойған тексеру нәтижелері туралы есептің екі данасы тексеру өткізуді қамтамасыз етуге жауапты ұйымның басшысына (оның орнын ауыстыратын тұлғаға), сондай-ақ коммерциялық және өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жария етуге Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген талаптарды сақтай отырып, үшінші тұлғаларға жіберіледі.";
13-тармақта:
бірінші сөйлем "тексеру нәтижелері туралы" деген сөздерден кейін "аралық немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші сөйлем "Тексеру нәтижелері туралы" деген сөздерден кейін "аралық немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Тексеру нәтижелері бойынша келіспеушіліктер болған кезде ұйым тексеру нәтижелері туралы аралық есепті алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде немесе қорытынды есепті алған күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде оларды уәкілетті органның тексеруші қызметкеріне немесе уәкілетті органға жазбаша түрде табыс етеді.";
15-тармақтағы "уәкілетті органның бөлімшесі басшысының немесе оның орынбасарының" деген сөздер "уәкілетті органның бөлімшелері басшыларының немесе олардың орынбасарларының, тексеру тобы басшысының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 14-баптың бірінші бөлігіндегі "қажетті ақпарат" деген сөздер "қажетті ақпаратты өтеусіз" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 15, 87-құжат; 2005 ж., N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 19, 149-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
"16-1) өтініш беруші - кредиттік бюро қызметін жүзеге асыру үшін лицензия алу мақсатымен уәкілетті органға құжаттар тапсырған заңды тұлға;";

"9. Организация по истечении двух рабочих дней со дня получения промежуточного отчета возвращает один экземпляр промежуточного отчета, подписанный руководителем (заместителем) либо руководителем, ответственным за обеспечение проведения проверки организации, в случае наличия замечаний к содержанию промежуточного отчета представляет свои письменные возражения.";
в части первой пункта 10 слова "проверяющей группы" заменить словами "проверяющих работников";
в пункте 11 слова "Члены проверяющей группы" заменить словами "Проверяющие работники уполномоченного органа";
пункт 12 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае проведения внеплановой проверки, два экземпляра отчета о результатах проверки, подписанные проверяющими работниками уполномоченного органа, направляются руководителю организации (лицу, его замещающему), ответственному за обеспечение проведения проверки, а также третьим лицам, с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну.";
в пункте 13:
в предложении первом после слова "экземпляр" дополнить словами "промежуточного или";
предложение второе после слов "изложенные в" дополнить словами "промежуточном или";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. При наличии возражений по результатам проверки, организация в течение двух рабочих дней со дня получения промежуточного отчета или тридцати календарных дней - итогового отчета о результатах проверки представляет их проверяющим работникам уполномоченного органа или в уполномоченный орган в письменном виде.";
в пункте 15 слова "руководителя подразделения уполномоченного органа или его заместителей" заменить словами "руководителей подразделений уполномоченного органа или их заместителей, руководителя проверяющей группы";
3) часть первую статьи 14 после слова "вправе" дополнить словом "безвозмездно".
8. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 15, ст. 87; 2005 г., N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 20; N 19, ст. 149):
1) статью 1 дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) заявитель - юридическое лицо, представившее в уполномоченный орган документы с целью получения лицензии для осуществления деятельности кредитного бюро;";

2) 4-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кредиттік бюролардың қызметін және кредиттік тарихты қалыптастыруды мемлекеттік реттеу мен қадағалауды уәкілетті орган жүзеге асырады.
Бұл мақсатта уәкілетті орган жеке және заңды тұлғалардан, оның ішінде кредиттік бюролардан өзінің қадағалау функцияларын жүзеге асыру үшін қажет ақпаратты алуға құқылы, бұл ретте алынған мәліметтер жарияланбауы тиіс.
Уәкілетті органның қызметкерлері өздерінің қадағалау функцияларын жүзеге асыру барысында алынған қызметтік, коммерциялық, банктік немесе заңмен қорғалатын басқа құпияны құрайтын мәліметтерді жариялағаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береді.";
2-тармақтың 4) тармақшасы ", сондай-ақ белгіленген мерзімде ақпарат ұсынбаған жағдайда" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 6-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кредиттік бюро қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияны уәкілетті орган осы Заңмен және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген тәртіппен береді.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Кредиттік бюроның атауы "кредиттік бюро" деген сөздерден немесе осы сөздерден туындайтын сөздерден құралуға тиіс";
4) 8-бапта:
3) тармақшадағы "міндетті" деген сөз алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) кредиттік тарих субъектісі ақпаратының резервті көшірмелерін сақтау үшін кредиттік бюро орналасқан қаладан тыс жерде орналасатын резервті сервердің болуын қамтамасыз етуге міндетті.";
5) мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Кредиттік бюроны құру тәртібі
1. Кредиттік бюроны құру тәртібі мынадай кезеңдерден тұрады:
1) лицензиялау;
2) кредиттік тарихтың деректер базасының басқару жүйесін пайдалануға беру.
2. Лицензиялау осы Заңның 9-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Кредиттік бюро кредиттік тарихтың деректер базасының басқару жүйесін лицензия алған күннен бастап 180 күн ішінде пайдалануға беруге міндетті.
4. Кредиттік бюро кредиттік тарихтың деректер базасының басқару жүйесін пайдалануға беру үшін мынадай іс-шараларды жүзеге асыруы тиіс:
1) осы Заңның 18-бабының 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген ақпарат берушілермен ақпарат беру туралы шарт жасау;
2) кредиттік тарихты қалыптастыру бойынша ақпараттық процесті ұйымдастыру;
3) ақпарат беру туралы шарт жасасқан ақпарат берушілермен осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген ақпараттық процесті тестілеуден өткізуді жүргізу;
Ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік уәкілетті органмен бірлесіп құрылған уәкілетті органның комиссиясы нәтижелері уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша кредиттік тарихтың деректер базасының басқару жүйесін пайдалануға беру актісінде көрініс табатын кредиттік тарихтың деректер базасының басқару жүйесін пайдалануға беру жөніндегі қажетті іс-шаралардың кредиттік бюромен орындалуын тексеруді жүзеге асырады.

2) в статье 4:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Государственное регулирование и надзор за деятельностью кредитных бюро и формированием кредитных историй осуществляются уполномоченным органом.
В этих целях уполномоченный орган вправе получать от физических и юридических лиц, в том числе от кредитных бюро, информацию, необходимую для осуществления своих надзорных функций, при этом полученные сведения не подлежат разглашению.
Работники уполномоченного органа несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе осуществления ими надзорных функций, составляющих служебную, коммерческую, банковскую или иную охраняемую законом тайну в соответствии с законами Республики Казахстан.";
подпункт 4) пункта 2 дополнить словами ", а также в случае непредставления информации в установленные сроки";
3) в статье 6:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Лицензия на право осуществления деятельности кредитного бюро выдается уполномоченным органом в порядке, установленном настоящим Законом и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Наименование кредитного бюро должно содержать слова "кредитное бюро" или производные от них слова.";
4) статью 8 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) обеспечить наличие резервного сервера, находящегося вне города расположения кредитного бюро, для хранения резервных копий информации субъекта кредитной истории.";
5) дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Порядок создания кредитного бюро
1. Порядок создания кредитного бюро состоит из следующих этапов:
1) лицензирование;
2) ввод в эксплуатацию системы управления базы данных кредитных историй.
2. Лицензирование осуществляется в соответствии со статьей 9 настоящего Закона.
3. Кредитное бюро обязано ввести в эксплуатацию систему управления базы данных кредитных историй в течение 180 дней со дня получения лицензии.
4. Для ввода в эксплуатацию системы управления базы данных кредитных историй кредитному бюро необходимо осуществить следующие мероприятия:
1) заключить договор о предоставлении информации с поставщиками информации, указанными в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона;
2) организовать информационный процесс по формированию кредитных историй;
3) произвести тестирование информационного процесса, указанного в подпункте 2) настоящего пункта с поставщиками информации, заключившими договор о предоставлении информации с ним.
Проверка выполнения кредитным бюро необходимых мероприятий по вводу системы управления базы данных кредитных историй в эксплуатацию осуществляется комиссией уполномоченного органа, созданной совместно с государственным уполномоченным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование в сфере информатизации, результаты которой отражаются в акте ввода системы управления базы данных кредитных историй в эксплуатацию по форме, установленной уполномоченным органом.

5. Уәкілетті органның лицензиясы және кредиттік тарихтың деректер базасының басқару жүйесін пайдалануға беру актісі бар болған кезде ғана кредиттік бюро қызметін жүзеге асыруға жол беріледі.";
6) 9-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "Лицензиат" деген сөз "Өтініш беруші" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) кредиттік бюро қызметін жүзеге асыру жөніндегі бизнес-жоспарды;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) салық төлеуші куәлігінің және статистикалық карточканың көшірмесін;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) растайтын құжаттарды қоса бере отырып, кредиттік тарихтың деректер базасының, пайдаланылатын ақпараттық жүйелердің сақталуын қамтамасыз ету мен қорғау бойынша кредиттік бюроға және үй-жайларға қойылатын талаптарға кредиттік бюроның сәйкестігі туралы осы Заңның және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес жасалған актіні;";
мынадай мазмұндағы 3, 4-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Кредиттік бюро қызметін жүзеге асыру жөніндегі бизнес-жоспарға мыналар кіруі тиіс:
1) кредиттік бюро қызметінің сипаттамасы;
2) кредиттік тарихты қалыптастыру бойынша ақпараттық процесті ұйымдастыру тәртібі және мерзімдері;
3) баға саясаты және кредиттік есептерге тарифтерді есептеу тәртібі;
4) жақын арадағы үш жылға кірістер және шығыстар туралы жасалған болжам;
5) кредиттік бюро қызметінің болашақтағы даму жоспары.
4. Кредиттік бюро лицензия алуға берілген өтініште көрсетілген мекен-жай өзгерген, сондай-ақ осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайларда олар енгізілген күннен бастап он күн ішінде өзгерістер мен толықтыруларды уәкілетті органға ұсынады.";
7) 10-баптың 2) тармақшасындағы "9-бабында" деген сөздер "8-бабында және 9-бабының 1-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 13-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) осы Заңның 8-1-бабының 3-тармағымен көзделген талапты орындамаса;";
9) 14-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кредиттік тарих субъектісіне қатысты жағымсыз ақпарат кредиттік бюрода ол туралы соңғы ақпаратты алған күннен кейін жеті жыл бойы сақталады.";
10) 19-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Кредиттік бюролар жүйесіне олардың бұған дейін қатысуына алып келген қызметті жүзеге асырмайтын кредиттік бюроларға ақпарат жеткізушілер кредиттік бюролардың деректер базасына бұрын тапсырылған барлық субъектілер жөніндегі ақпаратты көрсетілген субъектілермен шарттық қарым-қатынастар тоқтатылғанға дейін жаңартуы міндетті.";

5. Осуществление деятельности кредитного бюро допускается лишь при наличии лицензии уполномоченного органа и акта ввода системы управления базы данных кредитных историй в эксплуатацию.";
6) в статье 9:
в пункте 1:
в абзаце первом слово "лицензиат" заменить словом "заявитель";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) бизнес-план по осуществлению деятельности кредитного бюро;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) копию свидетельства налогоплательщика и статистической карточки;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) акт о соответствии кредитного бюро требованиям, предъявляемым к кредитному бюро по защите и обеспечению сохранности базы данных кредитных историй, используемых информационных систем и помещениям, составленный в соответствии с требованиями настоящего Закона и нормативных правовых актов уполномоченного органа, с приложением подтверждающих документов;";
дополнить пунктами 3, 4 следующего содержания:
"3. Бизнес-план по осуществлению деятельности кредитного бюро должен включать:
1) описание деятельности кредитного бюро;
2) порядок и сроки организации информационных процессов по формированию кредитных историй;
3) ценовую политику и порядок расчета тарифов на кредитные отчеты;
4) прогноз на ближайшие три года о доходах и расходах;
5) перспективные планы развития деятельности кредитного бюро.
4. Кредитное бюро в случаях изменения адреса, указанного в заявлении на получение лицензии, а также внесения изменений и дополнений в документы, указанные в подпункте 3) пункта 1 настоящей статьи, представляет изменения и дополнения в уполномоченный орган в течение десяти дней со дня их внесения.";
7) в подпункте 2) статьи 10 слова "статьей 9" заменить словами "статьей 8 и пунктом 1 статьи 9";
8) часть первую статьи 13 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) невыполнение требования, предусмотренного пунктом 3 статьи 8-1 настоящего Закона;";
9) пункт 2 статьи 14 дополнить частью второй следующего содержания:
"Отрицательная информация в отношении субъекта кредитной истории хранится в кредитном бюро в течение семи лет после даты получения последней информации о нем.";
10) статью 19 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Поставщики информации в кредитные бюро, которые не осуществляют деятельность, ранее повлекшую их участие в системе кредитных бюро, обязаны обновлять информацию по всем ранее ими переданным в базу данных кредитных бюро субъектам до прекращения договорных отношений с указанными субъектами.";

11) 20-бапта:
1-тармақта:
4-тармақшадағы»кредиттік есептерді алушылар болып табылады." деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) уәкілетті орган кредиттік есептерді алушылар болып табылады.";
12) 24-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы "кредиттерді" деген сөзден кейін "(өтеу көзін көрсетумен)" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 27-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Кредиттік бюроға ақпарат беру туралы шарт бойынша міндеттемелерді бір жақты тәртіппен орындаудан, егер көрсетілген шартпен басқадай көзделмеген болса, бас тартуға жол берілмейді.";
14) 29-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың талаптары кредиттік есеп уәкілетті органның сұратуы бойынша берілген жағдайларға тарамайды.";
15) 30-баптың екінші бөлігіндегі "бергендері үшін" деген сөздерден кейін ", уәкілетті органның ақпаратты және кредиттік есепті алғаны үшін" деген сөздермен толықтырылсын.
9. "Инвестициялық қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 16, 90-құжат; 2006 ж., N 16, 103-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 4, 33-құжат):
1) 7-бапта:
атауындағы "және кастодианға" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақ алынып тасталсын;
2) 37-бапта:
2-1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жылжымайтын мүлік қорлары активтерінің құрамында құрылыстағы қатысу үлесінің шарттарынан туындайтын талап құқықтары және жылжымайтын мүліктің реконструкцияланып жатқан объектілері, жобалық-сметалық құжаттама болмауы тиіс.";
7-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Инвестициялық қордың активтері есебінен бір эмитенттің бағалы қағаздарына немесе бір тұлға шығарған (берген) қаржы құралдарына салымдардың мөлшері мыналардан:";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тәуекелмен инвестицияланатын инвестициялық қор үшін таза активтер құнының отыз процентінен аспауы тиіс.".
10. "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., N 14, 90-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
1) 15-баптың 4-тармағының екінші бөлігіндегі "Осы баптың 2-тармағының 1), 3) тармақшаларында белгіленген негіздер" деген сөздер "Уәкілетті орган депозиттерді қабылдауға, жеке тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге берген лицензиядан айыру, сондай-ақ ерікті қайта құру негіздері" деген сөздермен ауыстырылсын;

11) пункт 1 статьи 20 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) уполномоченный орган.";
12) в статье 24:
в подпункте 2) пункта 1 после слова "кредитов" дополнить словами "(с указанием источника погашения)";
13) статью 27 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Не допускается отказ от исполнения обязательств по договору о предоставлении информации в кредитное бюро в одностороннем порядке, если иное не предусмотрено указанным договором.";
14) пункт 1 статьи 29 дополнить частью второй следующего содержания:
"Требования настоящего пункта не распространяются на случаи предоставления кредитного отчета по запросу уполномоченного органа.";
15) часть вторую статьи 30 после слов "информации" дополнить словами ", за получение информации и кредитных отчетов уполномоченным органом".
9. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных фондах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 16, ст. 90; 2006 г., N 16, ст. 103; 2007 г., N 2, ст. 18; N 4, ст. 33):
1) в статье 7:
в заголовке слова "и кастодиану" исключить;
пункт 2 исключить;
2) в статье 37:
часть вторую пункта 2-1 изложить в следующей редакции:
"В составе активов фондов недвижимости не должно быть прав требования, возникающих из договоров долевого участия в строительстве, и реконструируемых объектов недвижимого имущества, проектно-сметной документации.";
абзац первый пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. Размер вложений за счет активов инвестиционного фонда в ценные бумаги одного эмитента или в финансовые инструменты, выпущенные (предоставленные) одним лицом, не должен превышать:".
10. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., N 14, ст. 90; 2007 г., N 2, ст. 18):
1) в части второй пункта 4 статьи 15 слова ", установленным подпунктами 1), 3) пункта 2 настоящей статьи," заменить словами "лишения уполномоченным органом лицензии на прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц, а также добровольной реорганизации";

2) 16-баптың атауындағы, 1-тармағындағы "дебиторлық берешегі бойынша талап ету құқықтарын" деген сөздер "мүлігін" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармағындағы "дебиторлық берешегі бойынша талап ету құқықтарының" деген сөздер "мүлігінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 18-баптағы "жеті жүз мың" деген сөздер "бір миллион" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 19-баптың 2-тармағындағы "жеті жүз мың" деген сөздер "бір миллион" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап .
1. Осы Заң 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1) тармақшаның жетінші, сегізінші, он бірінші абзацтарын, 6), 7), 8), 15), 16) тармақшаларды, 17) тармақшаның екінші, үшінші абзацтарын, 18), 20) тармақшаларды, 21) тармақшаның төртінші, алтыншы және жетінші абзацтарын, 22) тармақшаның төртінші және бесінші абзацтарын, 1-баптың 6-тармағының 27) тармақшасын қоспағанда осы Заң ресми жарияланғаннан кейін жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін банк холдингінің, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беруші акцияларының жиырма бес және одан аса пайызына иелік ететін ашық жинақтаушы зейнетақы қорының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы белгілеріне ие, өзі орналасқан жердегі елдің шоғырландырылған қадағалауына жататын Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымы болып табылатын тұлғаларға осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап екі ай ішінде тиісті құжаттарды тапсырусыз банк холдингі, ірі қатысушы мәртебесі беріледі.
3. Қаржы ұйымдары өз қызметін осы Заңның талаптарына ол қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай ішінде сәйкес келтірсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті

2) в заголовке, пунктах 1, 3 статьи 16 слова "прав требования по дебиторской задолженности" заменить словом "имущества";
3) в статье 18 слова "семисот тысяч" заменить словами "одного миллиона";
4) в пункте 2 статьи 19 слова "семисот тысяч" заменить словами "одного миллиона".
Статья 2 .
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении двадцати одного дня после официального опубликования настоящего Закона, за исключением абзацев седьмого, восьмого, одиннадцатого подпункта 1), подпунктов 6), 7), 8), 15), 16), абзацев второго, третьего подпункта 17), подпунктов 18), 20), абзацев четвертого, шестого и седьмого подпункта 21), абзацев четвертого и пятого подпункта 22), подпункта 27) пункта 6 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2010 года.
2. Лицам, обладающим до введения в действие настоящего Закона признаками банковского холдинга, крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда, страховой (перестраховочной) организации, владеющим двадцатью пятью и более процентами голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда, страховой (перестраховочной) организации, являющимся финансовой организацией-нерезидентом Республики Казахстан, подлежащим консолидированному надзору в стране своего места нахождения, присваивается статус банковского холдинга, крупного участника без представления соответствующих документов в течение двух месяцев со дня введения в действие настоящего Закона.
3. Финансовым организациям привести свою деятельность в соответствие с требованиями настоящего Закона в течение шести месяцев со дня введения его в действие.
Президент
Республики Казахстан