"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жазалауды орындау жүйесін және қылмыстық-атқару жүйесін одан әрі жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 қыркүйектегі N 903 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жазалауды орындау жүйесін және қылмыстық-атқару жүйесін одан әрі жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жазалауды орындау жүйесін және қылмыстық-атқару жүйесін одан әрі жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 10, 106-құжат; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 15, 137-құжат; N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139-құжат; 2005 ж, N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж, N 2, 19-құжат; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 72-құжат; N 15, 92-құжат; 2007 ж, N 1, 2-құжат; N 4, 33-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 17, 140-құжат):
1) 41-баптың төртінші бөлігінде "бостандығын шектеуге," деген сөздер алып тасталсын;
2) 42-баптың екінші бөлігінде:
"күніне төрт сағаттан аспайтын уақытта" деген сөздерден кейін ", егер сотталғанның тұрақты жұмыс орны болмаса немесе оқумен айналыспаса күніне сегіз сағатқа дейін" деген сөздермен толықтырылсын;
"45 және 46 және" деген сөздер "45,", "46," деген цифрлармен ауыстырылсын;
3) 64-бапта:
екінші бөлікте "қоғамдық тәртіпті бұзса" деген сөздер "қоғамдық тәртіп пен адамгершілікке, кәмелетке толмағандардың құқығына, жеке тұлғаға және отбасы-тұрмыстық қарым-қатынастар аясына қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық жасаса," деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте "қоғамдық тәртіпті үнемі және қасақана бұзған" деген сөздер "осы баптың 2-бөлігінде көрсетілген әкімшілік құқықтық бұзушылықтар, заңды талаптарға бағынбау, сол сияқты қорлау не шартты сотталғанның тәртібін бақылауды жүзеге асыратын орган қызметкеріне қатысты күш қолдану әрекеттерін жасаған" деген сөздермен ауыстырылсын;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшего совершенствования системы исполнения уголовных наказаний и уголовно-исполнительной системы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2008 года N 903
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшего совершенствования системы исполнения уголовных наказаний и уголовно-исполнительной системы".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                         К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшего
совершенствования системы исполнения уголовных наказаний и
уголовно-исполнительной системы
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140):
1) в части четвертой статьи 41 слова "ограничения свободы," исключить;
2) в части второй статьи 42:
после слов "не свыше четырех часов в день" дополнить словами ", если осужденный не имеет постоянного места работы или не занят на учебе - до восьми часов в день.";
после слов "ограничением свободы" дополнить знаком ",";
слова "45 и 46 и" заменить цифрами "45,", "46,";
3) в статье 64:
в части второй слова "нарушение общественного порядка" заменить словами "административное правонарушение, посягающее на общественный порядок и нравственность, права несовершеннолетних, на личность и в сфере семейно-бытовых отношений";
в части третьей слова "систематического и злостного нарушения" и "общественного порядка" заменить словами "совершения" и "административного правонарушения указанного в части 2 настоящей статьи, неповиновения законному требованию, а равно оскорбление либо угроза совершения насильственных действий в отношении сотрудников органа, осуществляющего контроль за поведением условно осужденного,";

4) 72-баптың үшінші бөлігінде "Бала он төрт жасқа толғаннан кейін немесе ол шетінеген жағдайда" деген сөздер "Жазаны өтеуін кейінге қалдыру мерзімі аяқталғаннан кейін немесе бала шетінеген жағдайда" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 361-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"361-бап. Қоғамнан оқшаулауды қамтамасыз ететін мекемелердің қызмет тәртібін бұзу
1. Мекеменің қызметкеріне не оның жұбайына (зайыбына) немесе жақын туыстарына қатысты оның жұмыстағы қызметін жүзеге асыруына байланысты, сондай-ақ сотталған адамның түзелуіне кедергі жасау немесе оның мекеменің әкімшілігіне жәрдемдескені үшін кек алу мақсатында оған қатысты күш қолданумен қорқыту -
екі жылдан бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген адамдарға өмірге немесе денсаулыққа қауіпті емес күш қолдану -
үш жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген, адамдар тобының алдын ала сөз байласуы бойынша не өмірге немесе денсаулыққа қауіпті күш қолданып жасалған әрекеттер, -
жеті жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.".
2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 1997 ж, N 23, 335-құжат; 1998 ж, N 23, 416-құжат; 2000 ж, N 3-4, 66-құжат; N 6, 141-құжат; 2001 ж, N 8, 53-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж, N 4, 32, 33-құжаттар; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж, N 18, 142-құжат; 2004 ж, N 5, 22-құжат; N 23, 139-құжат; N 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж, N 13, 53-құжат; N 21-22, 87-құжат; N 24, 123-құжат; 2006 ж, N 2, 19-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 12, 72-құжат; 2007 ж, N 1, 2-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 13, 99-құжат):
1) 455-баптың екінші бөлігі "ұсынуы" деген сөзден кейін "(өтініші)" деген сөзбен толықтырылсын;
2) 457-бапта:
"апелляциялық тәртіпте" деген сөздер "апелляциялық және қадағалау тәртібімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"47-тарауында" деген сөздер "47 және 50-тарауларында" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 1997 ж, N 24, 337-құжат; 2000 ж, N 6, 141-құжат; N 8, 189-құжат; N 18, 339-құжат; 2001 ж, N 8, 53-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж, N 23-24, 192-құжат; 2004 ж, N 5, 22-құжат; N 23, 139, 142-құжаттар; N 24, 154-құжат; 2005 ж, N 13, 53-құжат; 2006 ж, N 11, 55-құжат; 2007 ж, N 2, 18-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 20, 152-құжат):

4) в части третьей статьи 72 слова "достижении ребенком четырнадцатилетнего возраста или в случае его смерти", заменить словами "истечении срока отсрочки исполнения наказания или в случае смерти ребенка";
5) статью 361 изложить в следующей редакции:
"Статья 361. Дезорганизация деятельности учреждений,
обеспечивающих изоляцию от общества
1. Угроза применения насилия в отношении сотрудника учреждения либо его супруга (супруги) или близких родственников в связи с осуществлением им служебной деятельности, а также в отношении осужденного с целью воспрепятствовать его исправлению или из мести за оказанное им содействие администрации учреждения -
наказывается лишением свободы на срок от двух до пяти лет.
2. Применение насилия, не опасного для жизни или здоровья, к лицам, указанным в части первой настоящей статьи, -
наказывается лишением свободы на срок от трех до семи лет.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные группой лиц по предварительному сговору либо с применением насилия, опасного для жизни или здоровья, -
наказываются лишением свободы на срок от семи до десяти лет.".
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 23, ст. 335; 1998 г., № 23, ст. 416; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53; № 15-16, ст. 239; № 17-18, ст. 245; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139; № 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., № 13, ст. 53; № 21-22, ст. 87; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 5-6, ст. 31; № 12, ст. 72; 2007 г., № 1, ст. 2; № 5-6, ст. 40; № 13, ст. 99):
1) часть вторую статьи 455 после слов "представлению" дополнить словами "(ходатайству)";
2) статью 457:
после слова "апелляционном" дополнить словом "и надзорном";
слова "главой 47" заменить словами "главами 47 и 50".
3. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 24, ст. 337; 2000 г., № 6, ст. 141; № 8, ст. 189; № 18, ст. 339; 2001 г., № 8, ст. 53; № 17-18, ст. 245; № 24, ст. 338; 2002 г., № 23-24, ст. 192; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139, 142; № 24, ст. 154; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152):

1) 17-баптың 1-тармағында "қамау үйлерінің" деген сөздер алып тасталсын;
2) 21-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) Адам құқықтары жөніндегі уәкіл.";
3) 24-баптың 1-тармағы "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі белгілеген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 27-бапта:
1-тармақтағы "айыппұлға," деген сөзден кейін "бас бостандығын шектеуге" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтағы "Бас бостандығын шектеуге" деген сөздер алып тасталсын;
5) 30-баптың 1-тармағында:
"қылмыстық-атқару инспекциясы" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі белгілеген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
"белгілейтін" деген сөз "тізімдері тоқсан сайын сотқа енгізілетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 32-баптың 1-тармағында "рұқсат беруге құқылы" деген сөздер "рұқсат береді" деген сөздермен ауыстырылсын;
"он екі сағаттан" деген сөздерден кейін ", егер сотталғанның тұрақты жұмыс орны болмаған кезде қырық сағаттан" деген сөздермен толықтырылсын;
"құқылы" деген сөз "тиіс" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармағы:
7) 36-баптың 1-тармағы "Түзеу жұмыстары" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі белгілеген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 39-баптың бесінші абзацы "жазаны өтеуден жалтаруы туралы" деген сөздерден кейін ", ұсталған соманың мөлшері және оны аудару мерзімдері туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 42-баптың 3-тармағында "2" деген цифр "1" деген цифрмен ауыстырылсын;
10) 44-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сотталған адам жазасын өтеу орнына белгіленген мерзімде барып жетпеген жағдайда қылмыстық-атқару инспекциясы бастапқы іздестіру іс-шараларын жүргізеді, егер сотталған адамның орналасқан жері анықталмаған болса сотқа оны іздестіру туралы ұсыныс енгізеді.";
3-тармақ алып тасталсын;
10) 49-бапта:
2-тармақта:
"босата, сондай-ақ жазаның өтелмеген бөлігін" деген сөздер "босата алады, сондай-ақ жазаның ол өтемеген бөлігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"түрімен" деген сөзден кейін "ауыстырылуы мүмкін" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 52-бапта:
1-тармақта "қоғамдық тәртіпті бұзуы" деген сөздер "қоғамдық тәртіп пен адамгершілікке, кәмелетке толмағандардың құқығына, жеке тұлғаға және отбасы-тұрмыстық қарым-қатынастар аясына қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық жасауы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ "заңды талаптарын орындаудан бас тарту" деген сөздерден кейін "сол сияқты тіл тигізу не зорлық іс-әрекеттер жасау" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 53-бапта:
1-тармақта "тәртібі Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілермен белгіленеді" деген сөздер "тәртібін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі белгілейді" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "прокурордың" деген сөз "соттың" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"прокурордың" деген сөз "соттың" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жазаны өтеуден қасақана жалтарғаны туралы деректер болған жағдайда," деген сөздерден кейін "қылмыстық-атқару инспекциясы" деген сөздермен толықтырылсын;

1) в пункте 1 статьи 17 слова "арестных домов" исключить;
2) пункт 1 статьи 21 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) Уполномоченный по правам человека.";
3) пункт 1 статьи 24 дополнить словами ", в порядке, утвержденном Министерством юстиции Республики Казахстан";
4) в статье 27:
пункт 1 после слов "наказания к штрафу," дополнить словами "ограничению свободы,";
в пункте 2 слова "ограничению свободы" исключить;
5) в пункте 1 статьи 30:
после слов "уголовно-исполнительной инспекцией," дополнить словами "в порядке, определяемом Министерством юстиции Республики Казахстан";
слово "определяемых" заменить словами ", списки которых ежеквартально представляются в суды";
6) в пункте 2 статьи 32 слова "вправе разрешить" заменить словом "разрешает";
7) пункт 1 статьи 36 дополнить словами ", в порядке, определяемом Министерством юстиции Республики Казахстан.";
8) абзац пятый статьи 39 после слов "отбывания наказания" дополнить словами ", о размере удержанных сумм и сроках их перечисления";
9) в пункте 3 статьи 42 цифру "2" заменить цифрой "1";
10) в статье 44:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. При неприбытии осужденного к месту отбывания наказания в установленный срок уголовно-исполнительная инспекция проводит первоначальные розыскные мероприятия и если место пребывания осужденного не установлено, вносит в суд представление об объявлении в розыск.";
пункт 3 исключить;
10) в статье 49:
в пункте 2:
слова "представлены к замене неотбытой" заменить словами "им не отбытая часть";
после слова "наказания" дополнить словами "может быть заменена";
11) статье 52:
в пункте 1 слова "нарушение общественного порядка" заменить словами "совершение административного правонарушения, посягающее на общественный порядок и нравственность, права несовершеннолетних, на личность и в сфере семейно-бытовых отношений";
пункт 2 после слов "законных требований" дополнить словами ", а равно оскорбление либо угроза совершения насильственных действий в отношении";
12) в статье 53:
в пункте 1 слова "нормативными правовыми актами" заменить словами "Министерством юстиции";
в пункте 2 слово "прокурора" заменить словом "суда";
в пункте 3:
слово "прокурора" заменить словом "суда";
после слов "уклонении от отбывания наказания" дополнить словами "уголовно-исполнительная инспекция";

13) 63-бапта:
1-тармақта "қамау үйлерінде" деген сөздер "тергеу изоляторларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "қамау үйінде" деген сөздер "тергеу изоляторында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "қамау үйінен", "қамау үйінде" деген сөздер тиісінше "тергеу изоляторынан", "тергеу изоляторында" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 64-бапта:
1-тармақта:
"қатаң оқшаулау жағдайында" деген сөздерден кейін "жабылатын жалпы камераларда" деген сөздермен толықтырылсын;
"кәмелетке толмағандар" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы сөйлемдермен толықтырылсын:
"Қамау түріндегі жазаны атқару тәртібін және жазасын өтеп жатқан адамдарды қадағалауды жүзеге асыруды Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі белгілейді. Қамау түріндегі жазаға сотталғандарға айдауылсыз жүріп-тұруына тыйым салынады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қамау түріндегі жазаға сотталғандарға:
олардың жеке шотында бар қаражатын ай сайын үш айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде тамақ өнімдері мен бірінші кезекте қажетті заттарды сатып алуға жұмсауға;
бірінші кезекте қажетті заттары бар посылка, сәлемдеме, бандерольдер мен маусымдык киім-кешек алуға;
адвокаттармен кездесулер алуға;
күн сайын ұзақтығы кемінде бір жарым сағат сейілдеуді пайдалануға рұқсат етіледі.
Қамауға сотталғандарды жалпы және кәсіптік оқыту жүзеге асырылмайды.";
3-тармақ алып тасталсын;
15) 65-бапта:
"Қамауды атқарушы қамау үйінің" және "қамау үйлеріне" деген сөздер тиісінше "Тергеу изоляторының" және "қамау түрінде жазасын өтеуге арналған тергеу изоляторының үй-жайларына, камераларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 66-бапта:
тақырыбы ", оларды қолдану тәртібі" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Жоғарыда аталған көтермелеу шараларын қолдану құқығын тергеу изоляторының бастығы немесе оны алмастыратын адам пайдаланады.";
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жазаны өтеу тәртібін бұзғаны үшін қамау түріндегі жазаға сотталғандарға сөгіс немесе он тәулікке дейінгі мерзімге карцерге шығару түріндегі жаза қолданылады.
Жаза бұзушылық анықталған күннен бастап он тәуліктен кешіктірілмей, ал егер тексеру жүргізілген болса - оның аяқталған күнінен бастап, бірақ бұзушылық жасалған күннен бастап үш айдан кешіктірілмей қолданылады.
Жаза дереу орындалады. Бір тәртіп бұзушылық үшін бірнеше жаза қолдануға тыйым салынады.
Жаза тергеу изоляторы бастығының немесе оның орнындағы адамның қаулысымен қолданылады, ол сотталушыға қолын қойғызып жарияланады. Сотталғандарды карцерге жабу олардың карцерде ұстау мүмкіндігіне жасалған медициналық куәландырудан кейін ғана жүргізіледі.

13) в статье 63:
в пункте 1 слова "арестных домах" заменить словами "следственных изоляторах";
в пункте 2 слова "арестном доме" заменить словами "следственном изоляторе";
в пункте 3 слова "арестного дома", "арестном доме" заменить словами "следственного изолятора", "следственном изоляторе" соответственно;
14) в статье 64:
в пункте 1:
после слов "строгой изоляции" дополнить словами "в запираемых общих камерах";
слово "несовершеннолетние," исключить;
дополнить предложениями следующего содержания:
"Порядок исполнения наказания в виде ареста и осуществление надзора за лицами, отбывающими наказание, устанавливается Министерством юстиции Республики Казахстан. Передвижение осужденных к наказанию в виде ареста без конвоя запрещается.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Осужденным к наказанию в виде ареста разрешается:
ежемесячно расходовать на приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости средства, имеющиеся на их лицевых счетах, в размере до трех месячных расчетных показателей;
получать посылки, передачи, бандероли, содержащие предметы первой необходимости и одежду по сезону;
иметь свидания с адвокатами;
пользоваться ежедневной прогулкой продолжительностью не менее полутора часов.
Общеобразовательное и профессиональное обучение осужденных к аресту не осуществляется.";
пункт 3 исключить;
15) в статье 65:
слова "арестного дома, исполняющего арест" и "арестного дома" заменить словами "следственного изолятора" и "помещений следственного изолятора, предназначенных для отбывания наказания в виде ареста" соответственно;
16) в статье 66:
заголовок дополнить словами "и порядок их применения";
пункт 1 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Правом применения вышеперечисленных мер поощрения пользуется начальник следственного изолятора или лицо, его замещающее.";
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. За нарушение порядка отбывания наказания осужденным к наказанию в виде ареста применяется взыскание в виде выговора или водворения в карцер на срок до десяти суток.
Взыскание налагается не позднее десяти суток со дня обнаружения нарушения, а если проводилась проверка, - со дня ее окончания, но не позднее трех месяцев со дня нарушения.
Взыскание приводится в исполнение немедленно. Запрещается за одно нарушение налагать несколько взысканий.
Взыскание налагается постановлением начальника следственного изолятора или лица, его заменяющего, которое объявляется осужденному под роспись. Водворение осужденных в карцер производится после медицинского освидетельствования на предмет возможности их содержания в карцере.

3. Карцерге шығарылған, қамау түріндегі жазаға сотталғандарға тамақ өнімдерін сатып алуға, посылка, сәлемдемелер мен бандерольдер алуға тыйым салынады. Олардың күн сайын ұзақтығы кемінде бір сағат сейілдеуге құқығы бар.
Карцерден мерзімінен бұрын босату сотталғанның карцерде одан әрі болуына медициналық қорытындыға сәйкес, оның денсаулық жағдайы көтермейтін жағдайда тергеу изоляторы бастығының қаулысы бойынша жүргізіледі.";
17) 67-бапта:
тақырыбындағы "Қамауға" деген сөз "Қамау түріндегі жазаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
"Қамауға" деген сөз "Қамау түріндегі жазаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
", ал кәмелетке толмағандар үшін тәрбиелеу колониялары үшін белгіленген нормаларға сәйкес" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақта:
"Қамауға" деген сөз "Қамау түріндегі жазаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Сотталғандарға медициналық көмек көрсету, санитарлық қадағалауды ұйымдастыру және өткізу тәртібін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі және уәкілетті мемлекеттік орган денсаулық сақтау саласы белгілейді.";
18) 68-бапта:
1-тармақта:
"олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету" деген сөздерден кейін ", түзеу мекемесінде жедел жағдайды ұстау" деген сөздермен толықтырылсын;
"жіберілуі мүмкін" деген сөздер "жіберіледі" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы ", сондай-ақ сотталған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Қазақстан Республикасының түзеу мекемелерінде жазаларын өтеп жатқан бас бостандығынан айыруға сотталған шетелдіктер Қазақстан Республикасы ратификацияланған халықаралық шарттарда белгіленген тәртіппен жазаларын одан әрі өтеу үшін азаматтары (боданы) болып табылатын мемлекеттерге жіберілуі мүмкін.";
19) 69-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Сотталғандар жабық үй-жайларда тұратын бір түзеу колониясында әр түрлі режим түрлерімен оқшауланған учаскелер құрылуы мүмкін.";
20) 71-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Сотталғандардың орнын ауыстыру тәртібі Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі мен Ішкі істер министрлігінің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.";
21) 77-баптың 7-тармағында "Тексерулер жүргізудің" деген сөздердің алдынан "Түзеу мекемелерінде сотталған адамдарға қадағалауды жүзеге асырумен" деген сөздермен толықтырылсын;
22) 78-бапта:
1-тармақтағы "дыбыстық-бейнелік" деген сөздерден кейін "(бейне қадағалау жүйесі)" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3. Осужденным к наказанию в виде ареста, водворенным в карцер, запрещаются приобретение продуктов питания, получение посылок, передач и бандеролей. Они имеют право пользоваться ежедневной прогулкой продолжительностью не менее одного часа.
Досрочное освобождение из карцера производится по постановлению начальника следственного изолятора в тех случаях, когда дальнейшее пребывание осужденного в карцере не позволяет состояние его здоровья согласно медицинскому заключению.";
17) в статье 67:
в заголовке слово "аресту" заменить словами "наказанию в виде ареста";
в пункте 1:
слово "аресту" заменить словами "наказанию в виде ареста";
слова ", а для несовершеннолетних - в соответствии с нормами, установленными для воспитательных колоний" исключить;
в пункте 2:
слово "аресту" заменить словами "наказанию в виде ареста";
дополнить вторым предложением следующего содержания:
"Порядок оказания осужденным медицинской помощи, организации и проведения санитарного надзора определяется Министерством юстиции и уполномоченным государственным органом Республики Казахстан в сфере здравоохранения.";
18) в статье 68:
в пункте 1:
после слов "их безопасности" дополнить словами ", поддержания оперативной обстановки в исправительном учреждении";
слова "могут быть направлены" заменить словом "направляются";
в пункте 3 слова ", а также осужденные иностранцы и лица без гражданства" исключить;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Осужденные к лишению свободы иностранцы, отбывающие наказание в исправительных учреждениях Республики Казахстан, могут быть направлены для дальнейшего отбывания наказания в государства, гражданами (подданными) которых они являются, в порядке, установленном международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";
19) пункт 2 статьи 69 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В одной исправительной колонии, в которой осужденные проживают в запираемых помещениях, могут создаваться изолированные участки с различными видами режимов.".
20) пункт 6 статьи 71 изложить в следующей редакции:
"6. Порядок перемещения осужденных определяется нормативными правовыми актами Министерства юстиции и Министерства внутренних дел Республики Казахстан.";
21) пункт 7 статьи 77 после слова "Порядок" дополнить словами "осуществления надзора за осужденными в исправительных учреждениях и ";
22) в статье 78:
пункт 1 после слова "аудиовизуальные" дополнить словами "(системы видеонаблюдения)";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Қадағалау мен бақылау техникалық құралдарының тізбесін, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды, оларды пайдалану тәртібін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілейді.";
23) 80-баптың 3-тармағындағы "режимі" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігін хабардар ету арқылы", "Ерекше жағдайлар режимін енгізу тәртібін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілейді." деген сөздермен толықтырылсын;
24) 87-баптың 5-тармағындағы "телефон арқылы сөйлесуін" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі айқындайтын тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
25) 100-баптың 6 және 7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Сотталғандардың ұзақтығы жиырма төрт күнтізбелік күн жыл сайын ақы төленетін еңбек демалысын алуға құқығы бар. Демалыстар осы Кодекстің 93-бабына сәйкес түзеу мекемесінің шегінен тыс жолға шығумен немесе жолға шықпайтын етіп беріледі.
7. Сотталғандарға мынадай қосымша ақы төленетін жыл сайын:
1) ауыр жұмыстарға, зиянды (аса зиянды) және (немесе) қауіпті еңбек етуге тартылған ұзақтығы алты күнтізбелік күннен аспайтын;
2) бірінші және екінші топтағы мүгедектерге ұзақтығы он бес күнтізбелік күннен аспайтын еңбек демалысы беріледі.";
26) 105-баптың 4-тармағы "ескеріле отырып" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілейтін тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
27) 106-баптың 2-тармағындағы "психологиялық-педагогикалық әдістер негізінде" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілеген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
28) 167-баптың 4-тармағында "сотталушының" деген сөзден кейін "зайыбына" деген сөзбен толықтырылсын;
29) 169-бапта:
1-тармақ алып тасталсын;
3-тармақта:
"ұсыныста" деген сөз "өтініште" деген сөзбен ауыстырылсын;
11-тармақта "ұсыныс" және "ұйғарым" деген сөздер тиісінше "өтініш" және "қаулы" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 171-бапта 1-тармағындағы "бір жылға дейінгі мерзімге немесе" деген сөздер "бес жылға дейінгі мерзімге," деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 172-бапта:
тақырыбында "не баласы он төрт жасқа толуы" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақта "Бала он төрт жасқа толғаннан" деген сөздер "Жазаны өтеуді кейінге қалдыру мерзімі аяқталғаннан" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 173-бапта:
2-тармақтағы "Бас бостандығын шектеуге," деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақта:
"Бас бостандығын шектеу," деген сөздер алып тасталсын;
"зейнеткерлік куәлігі" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ өзге де жеке құжаттары" деген сөздермен толықтырылсын;

"3. Перечень технических средств надзора и контроля определяется Правительством Республики Казахстан, порядок их использования устанавливается Министерством юстиции Республики Казахстан.";
23) пункт 3 статьи 80 после слов "Генеральным Прокурором Республики Казахстан" дополнить словами "с уведомлением Министерства внутренних дел Республики Казахстан. Порядок ввода режима особых условий устанавливается Министерством юстиции Республики Казахстан";
24) пункт 5 статьи 87 после слов "исправительных учреждений" дополнить словами ", в порядке, определяемом Министерством юстиции Республики Казахстан";
25) пункты 6 и 7 статьи 100 изложить в следующей редакции:
"6. Осужденные имеют право на оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск продолжительностью двадцать четыре календарных дня. Отпуска предоставляются с выездом или без выезда за пределы исправительного учреждения в соответствии со статьей 93 настоящего Кодекса.
7. Осужденным предоставляются дополнительные оплачиваемые ежегодные трудовые отпуска:
1) занятым на тяжелых работах, работах с вредными (особо вредными) и (или) опасными условиями труда, продолжительностью не менее шести календарных дней;
2) инвалидам первой и второй групп продолжительностью не менее пятнадцати календарных дней.";
26) пункт 4 статьи 105 дополнить словами ", в порядке, устанавливаемом Министерством юстиции Республики Казахстан";
27) пункт 2 статьи 106 после слов "психолого-педагогических методов" дополнить словами ", в порядке установленном Министерством юстиции Республики Казахстан";
28) в пункте 4 статьи 167 слова "супруга (супругу)" заменить словом "супругу";
29) в статье 169:
пункт 1 исключить;
в пункте 3:
слово "представлении" заменить словом "ходатайстве";
после слов "наказания и" дополнить словами "представлении о";
в пункте 11 слова "представления" и "определения" заменить словами "ходатайства" и "постановления" соответственно;
30) в пункте 1 статьи 171 слова "одного года или" заменить словами "пяти лет, но не более чем";
31) в статье 172:
в заголовке слова "либо достижения ребенком четырнадцатилетнего возраста" исключить;
в пункте 4 слова "достижении ребенком восьмилетнего возраста" заменить словами "истечении срока отсрочки исполнения наказания";
32) в статье 173:
в пункте 2 слова "ограничению свободы," исключить;
в пункте 4:
слова "ограничения свободы," исключить;
после слов "пенсионное удостоверение" дополнить словами ", а также иные личные документы";

33) 176-баптың 1-тармағындағы "бас бостандығынан шектеу немесе" деген сөздер алып тасталсын;
34) 181-баптың 2-тармағындағы "заңдарында кезделген" деген сөздер "Әділет министрлігі мен Ішкі істер министрлігінің бірлескен нормативтік құқықтық актілерімен белгіленетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
35) 182-баптың 4-тармағындағы "қылмыстық-атқару инспекциясына" деген сөздер "тіркелу үшін айына 2 рет" деген сөздермен ауыстырылсын;
36) 183-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Сынақ мерзімінің есептелуі соттың шартты сотталушыға іздеу жариялау туралы қаулысы шыққан сәттен бастап тоқтатылады және соттың шешімі бойынша қайта басталады.";
37) 184-бапта:
1 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сотталған адам адамгершілікке, кәмелетке толмағандардың құқығына, жеке тұлғаларға және отбасы-тұрмыстық қарым-қатынастар аясына қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық жасаған ол үшін әкімшілік жаза қолданылған жағдайда қылмыстық-атқару инспекциясы сотқа сынақ мерзімін ұзарту туралы ұсыным енгізеді, бірақ бір жылдан аспайтын уақытқа, сондай-ақ оны шартты сотталудың күші жойылуы мүмкін екендігі туралы жазбаша нысанда ескертеді.
4. Шартты сотталған адам сынақ мерзімі ішінде осы баптың 1-бөлігінде көрсетілген әкімшілік құқық бұзушылықтарды қайта жасаған жағдайда, заңды талаптарға бағынбау, сол сияқты шартты сотталған адамның тәртібіне бақылауды жүзеге асырушы орган қызметкеріне қатысты тіл тигізу не зорлық іс-әрекеттер жасаған не егер сотталған адам бақылаудан жасырынса, сотқа шартты жазаның күшін жою туралы ұсыныс жіберіледі.";
5-тармақ алып тасталсын;
6-тармақта "отыз" деген сөз "қылмыстық-атқару инспекциясына тіркелуге келмеген сәттен бастап он бес" деген сөздермен толықтырылсын.
4. "Қазақстан Республикасының Қылмыстық Кодексін күшіне енгізу туралы" 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 1997 ж., N 15-16, 212-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2002 ж., N 18, 158-құжат; 2003 ж., N 24, 180-құжат):
4-бапта:
бірінші сөйлем алып тасталсын;
екінші сөйлемде "2004 жылғы 1 қаңтардан бастап" деген сөздерден кейін ", қамау түріндегі жазалау туралы ережелері - 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап" деген сөздермен толықтырылсын.
5. "Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексін күшіне енгізу туралы" 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 1997 ж., N 24, 338-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2003 ж., N 24, 180-құжат):
4-бапта:
бірінші сөйлем алып тасталсын;
екінші сөйлемде:
"Осы Кодекстің" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"2004 жылғы 1 қаңтардан бастап" деген сөздерден кейін "қамау түріндегі жазалау туралы ережелері - 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап" деген сөздермен толықтырылсын.

33) в пункте 1 статьи 176 слова "ограничения свободы или" исключить;
34) в пункте 2 статьи 181 слова "предусмотренном законодательством" заменить словами "определяемом совместным нормативным правовым актом Министерства юстиции и Министерства внутренних дел";
35) пункт 4 статьи 182 после слова "являться" дополнить словами "2 раза в месяц для регистрации, а также";
36) статью 183 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Течение испытательного срока прерывается с момента вынесения судом постановления об объявлении условно осужденного в розыск и возобновляется по решению суда.";
37) в статье 184:
пункты 1 и 4 изложить в следующей редакции:
"1. В случае совершения осужденным административного правонарушения, посягающего на общественный порядок и нравственность, права несовершеннолетних, на личность и в сфере семейно-бытовых отношений, за которое на него было наложено административное взыскание, уголовно-исполнительная инспекция вносит в суд представление о продлении испытательного срока, но не более чем на один год, а также предупреждает его в письменной форме о возможности отмены условного осуждения.
4. В случае повторного совершения условно осужденным в течение испытательного срока административного правонарушения указанного в части 1 настоящей статьи, неповиновения законному требованию, а равно оскорбление либо угроза совершения насильственных действий в отношении сотрудников органа, осуществляющего контроль за поведением условно осужденного, либо если условно осужденный скрылся от контроля, в суд направляется представление об отмене условного наказания.";
пункт 5 исключить:
в пункте 6 слова "тридцати дней" заменить словами "пятнадцати дней с момента неявки для регистрации в уголовно-исполнительную инспекцию,".
4. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 1997 года "О введении в действие Уголовного кодекса Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 212; 2000 г., № 6, ст. 141; 2002 г., № 18, ст. 158; 2003 г., № 24, ст. 180):
в статье 4:
предложение первое исключить;
предложение второе после слов "января 2004 года" дополнить словами ", о наказании в виде ареста - с 1 января 2009 года".
5. В Закон Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года "О введении в действие Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан" (Ведомости Парламента РК, 1997 г., № 24, ст. 338; 2000 г., № 6, ст. 141; 2003 г., № 24, ст. 180):
в статье 4:
предложение первое исключить;
в предложении втором:
слова "настоящего Кодекса" заменить словами "Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан";
после слов "января 2004 года" дополнить словами ", о наказании в виде ареста - с 1 января 2009 года".

6. "Мемлекеттік құпиялар туралы" 1999 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 1999 ж., N 4, 102-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; 2002 ж., N 15, 147-құжат; 2004 ж., N 6, 41-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 9, 67-құжат; 2007 ж., N 20, 152-құжат):
14-баптың 14) тармақшасы "нақты адамдардың" деген сөздерден кейін "қылмыстық-атқару жүйесінің," деген сөздермен толықтырылсын.
7. "Қылмыстың жасалуына сезіктілер мен айыпталушыларды күзетте ұстаудың тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 6, 190-құжат; N 17-18, 245-құжат; 2002 ж., N 15, 147-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; N 24, 154-құжат; 67-құжат N 9):
33-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Әділет министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу изоляторларында ұсталатын адамдарды күзету мен қадағалауды жүзеге асыру тәртібін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілейді.".
8. "Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 6, 67-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; N 24, 154-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 10, 52-құжат; N 13, 86-құжат; N 18, 143-құжат):
1) 25-2-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қылмыстық-атқару жүйесіне қызметке түсу азаматтардың міндетті арнайы тексеруден өткен жағдайда жүзеге асырылады.";
4-тармақта "әскери міндеттілер" деген сөздерден кейін "әскерге шақырылушылар" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 26-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қылмыстық-атқару жүйесінің қызметкерлеріне мамандығы бойынша кәсіби даярлығы және жеке жұмысының өтіліне байланысты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілейтін тәртіппен сыныптық біліктілік беріледі.";
3) 26-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"26-2-бап. Қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлерінің жауапкершілігі
1. Қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлерінің өздеріне жүктелген міндеттерді орындамағаны және тиісінше орындамағаны, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасағаны, лауазымдық өкілдіктерін асыра пайдаланғаны, еңбек тәртібін бұзғаны, сол сияқты қылмыстық-атқару жүйесіндегі қызметке байланысты осы Заңда белгіленген шектеулерді сақтамағаны үшін қылмыстық-атқару жүйесінің қызметкерлеріне мынадай тәртіптік жазалар қолданылуы мүмкін:
1) ескерту;
2) сөгіс;
3) қатаң сөгіс;
4) қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескерту;

6. В Закон Республики Казахстан от 15 марта 1999 года "О государственных секретах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 4, ст. 102; 2001 г., № 8, ст. 53; 2002 г., № 15, ст. 147; 2004 г., № 6, ст. 41; 2007 г., № 2, ст. 18; № 9, ст. 67; 2007 г., № 20, ст. 152):
подпункт 14) статьи 14 после слов "кадровому составу" дополнить словами "уголовно-исполнительной системы,".
7. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 6, ст. 190; 2001 г., № 17-18, ст. 245; 2002 г., № 15, ст. 147; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154; ст. 67, № 9):
пункт 1 статьи 33 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Порядок осуществления охраны и надзора за лицами находящимися в следственных изоляторах уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции определяется Министерством юстиции Республики Казахстан.".
8. В Закон Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 6, ст. 67; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г. № 3, ст. 22; № 10, ст. 52; № 13, ст. 86, № 18, ст. 143):
1) в статье 25-2:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Поступление на службу в уголовно-исполнительную систему осуществляется при условии прохождения гражданами обязательной специальной проверки.";
пункт 4 после слова "Военнообязанные" дополнить словом "и призывники";
2) статью 26 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. В зависимости от уровня профессиональной подготовки и стажа самостоятельной работы по специальности сотрудникам уголовно-исполнительной системы присваивается классная квалификация в порядке, определяемом Министерством юстиции Республики Казахстан.";
3) статью 26-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 26-2. Ответственность сотрудников
уголовно-исполнительной системы
1. За неисполнение и ненадлежащее исполнение сотрудниками уголовно-исполнительной системы возложенных на него обязанностей, совершение коррупционного правонарушения, превышение должностных полномочий, нарушение трудовой дисциплины, а равно за несоблюдение установленных настоящим Законом ограничений, связанных со службой в уголовно-исполнительной системе, на сотрудников уголовно-исполнительной системы могут налагаться дисциплинарные взыскания:
1) замечание;
2) выговор;
3) строгий выговор;
4) предупреждение о неполном служебном соответствии;

5) атқаратын қызметінен босату;
6) арнайы атағын бір саты төмендету;
7) қылмыстық-атқару жүйесінен шығару.
2. Қылмыстық-атқару жүйесінің қызметкерлеріне тәртіптік жаза теріс қылық байқалған күннен бастап бір айдан кешіктірілмей қолданылады және оны теріс қылық жасалған күннен бастап алты айдан кешіктіріп қолдануға болмайды.
3. Қылмыстық-атқару жүйесінің қызметкерлері олардың қылмыстар және өзге де құқық бұзушылықтар жасауы кезінде тиісінше Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген негізде және тәртіпте қылмыстық, әкімшілік, материалдық жауапқа тартылады.";
4) 29-баптың 2-тармағындағы "жыл сайынғы" деген сөздерден кейін "ақылы, еңбек" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 29-1-бапта:
1-тармақтағы "отыз тәулік" деген сөздерден кейін "ақылы, жыл сайынғы еңбек" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтағы "кезекті" деген сөз "ақылы, жыл сайынғы еңбек" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "кезекті" деген сөздер "ақылы, жыл сайынғы еңбек" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 30-баптың 1-тармақтағы "Осы Заңда" деген сөздерден кейін "және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігімен белгіленген тәртіппен," деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

5) освобождение от занимаемой должности;
6) понижение в специальном звании на одну ступень;
7) увольнение из уголовно-исполнительной системы.
2. Дисциплинарное взыскание на сотрудника уголовно-исполнительной системы налагается не позднее одного месяца со дня обнаружения проступка и не может быть наложено позднее шести месяцев со дня совершения проступка.
3. Сотрудники уголовно-исполнительной системы в случае совершения ими преступлений и иных правонарушений несут соответственно уголовную, административную, материальную ответственность на основаниях и в порядке, установленных законами Республики Казахстан.";
4) пункт 2 статьи 29 после слов "предоставляются", "ежегодные" дополнить соответственно словами "оплачиваемые", "трудовые";
5) в статье 29-1:
пункт 1 после слова "предоставляются" дополнить словами "оплачиваемые ежегодные трудовые";
в пункте 3 слово "очередной" заменить словами "оплачиваемый ежегодный трудовой";
в пункте 4 слово "очередных" заменить словами "оплачиваемых ежегодных трудовых";
6) пункт 1 статьи 30 после слов "настоящим Законом" дополнить словами "и порядке, определяемом Министерством юстиции Республики Казахстан,".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан