"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ислам банктерін ұйымдастыру мен олардын қызметі және исламдық қаржыландыруды ұйымдастыру мяселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 17 қазандағы N 961 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ислам банктерін ұйымдастыру мен олардың қызметі және исламдық қаржыландыруды ұйымдастыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Жоба
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ислам банктерін ұйымдастыру мен олардың қызметі және исламдық қаржыландыруды ұйымдастыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне
толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 1 шілдедегі Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 16-17, 642-құжат; N 23, 929-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 7-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 14, 103-құжат; N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 3-4, 16-құжат; N 5, 25-құжат; N 6, 42-құжат;  N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 21-22, 87-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 4, 24,25- құжаттар; N 8, 45-құжат; N 11, 55-құжат;  N 13, 85-құжат; 2007 ж., N 3, 21-құжат; N 4, 28-құжат; N 5-6, 37-құжат; N 8, 52—құжат; N 9, 67-құжат; N 12, 88-құжат):
1) 406-бап мынадай мазмұндағы 2-1- тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Ислам банкінің, оның банк қызметін жүзеге асырған кездегі тауарларды сатып алу-сату ерекшеліктері Қазақстан Республикасының банк қызметін реттейтін заңнамалық актілерімен белгіленеді.";
2) 727-бап мынадай мазмұндағы 1-1- тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Ислам банкі заем беруші болып табылатын банк заемы шарты бойынша ақша заемы мерзімділік, қайтарымдылық шартымен және ақшаны пайдаланғаны үшін сыйақы өндірілмей жүзеге асырылады.";
3) 756-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын: "Банк салымдарының ерекшеліктері банк қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен белгіленуі мүмкін.";

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам организации и деятельности исламских банков и организации исламского финансирования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2008 года N 961
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам организации и деятельности исламских банков и организации исламского финансирования".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                         К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам организации и деятельности исламских банков и организации исламского
финансирования"
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88):
1) статью 406 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Особенности купли-продажи товаров исламским банком при осуществлении им банковской деятельности устанавливаются законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими банковскую деятельность.";
2) статью 727 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. По договору банковского займа, по которому займодателем выступает исламский банк, заем денег осуществляется на условиях срочности и возвратности и без взимания вознаграждения за пользование деньгами.";
3) статью 756 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Особенности банковских вкладов могут устанавливаться законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими банковскую деятельность.";

4) 883-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Банк қызметін жүзеге асырған кездегі мүлікті сенімгерлікпен басқарудың ерекшеліктері банк қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен белгіленеді.".
2. 2001 жылғы 12 маусымдағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140,142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-2 құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1,4, 5-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45, 46-құжаттар; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар; N 13, 85-құжат; N 16, 97, 98, 103-құжаттар; N 3, 141-құжат; 2007 ж. N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20-құжат; N 4, 33-құжат; N 5-6, 37, 40-құжаттар; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат, N 14, 102, 105-құжаттар; N 15, 106-құжат; N 18, 144-құжат; N 20, 152-құжат; N 24, 178-құжат; 2008 ж., N 6-7, 25, 27-құжаттар; 2008 ж. 26 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банкроттық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы ; 2008 ж. 16 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2008 ж. 17 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне концессия мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы ):
1) 10-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша "исламдық жалдау сертификаттары бойынша төлемдер" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша "исламдық қатысу сертификаттары бойынша төленуге жататын табыс" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 11-2), 11-3), 11-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"11 -2) исламдық бағалы қағаздар - исламдық жалдау сертификаттары мен исламдық қатысу сертификаттары;
11-3) инвестициялық депозит — бір тұлғаның (депозитордың) басқа тұлғаға — ислам банкіге, оларды номиналды түрде қайтару кепілдігінсіз, белгілі мерзімге тапсырылған ақша, олар бойынша табысы инвестициялық депозит туралы шартында көзделген тәртіппен тапсырылған ақшаны сенімгерлікпен басқару нәтижесіне қарай төленеді;

4) статью 883 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Особенности доверительного управления имуществом при осуществлении банковской деятельности устанавливаются законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими банковскую деятельность.".
2. В Кодекс Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 11-12, ст. 168; 2002 г., № 6, ст. 73, 75; № 19-20, ст. 171; 2003 г., № 1-2, ст. 6; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 15, ст. 133, 139; № 21-22, ст. 160; № 24, ст. 178; 2004 г., № 5, ст. 30; № 14, ст. 82; № 20, ст. 116; № 23, ст. 140, 142; № 24, ст. 153; 2005 г., № 7-8, ст. 23; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4, 5; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45, 46; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 77, 79; № 13, ст. 85; № 16, ст. 97, 98, 103; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 37, 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 14, ст. 102, 105; № 15, ст. 106; № 18, ст. 144; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 6-7, ст. 25, 27; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банкротства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 июля 2008 г.; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам концессии", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 16 июля 2008 г. и "Казахстанская правда" 17 июля 2008 г.):
1) в статье 10:
в пункте 1:
подпункт 2) дополнить словами "выплаты по исламским арендным сертификатам;";
подпункт 6) дополнить словами "доход, подлежащий выплате по исламским сертификатам участия;";
дополнить подпунктами 11-2), 11-3), 11-4) следующего содержания:
"11-2) исламские ценные бумаги - исламские арендные сертификаты и исламские сертификаты участия;
11-3) инвестиционный депозит - деньги, передаваемые одним лицом (депозитором) другому лицу - исламскому банку на определенный срок без гарантии их возврата в номинальном выражении, доход по которым выплачивается в зависимости от результатов доверительного управления переданными деньгами в порядке, предусмотренном договором об инвестиционном депозите;

11-4) инвестициялық депозит бойынша табыс - депозитор инвестициялық депозит мерзімі аяқталған соң алатын, инвестициялық депозит туралы шартында көзделген тәртіппен тапсырылған ақшаны сенімгерлікпен басқару нәтижесіне қарай төленетін табыс. Депозиторға инвестициялық депозит туралы шартында көзделген тәртіппен тапсырылған ақшаны сенімгерлікпен басқару нәтижесіне қарай төленетін сома мен бастапқыда депозитке салынған соманың айырмасы ретінде анықталады;";
35) тармақша "туынды бағалы қағаздар" деген сөздерден кейін ", исламдық бағалы қағаздар" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 80-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 21), 22) тармақшаларымен толықтырылсын:
"21) исламдық бағалы қағаздарды ұстаушылардың оларды өтеу нәтижесінде алған инвестициялық табысы, ол исламдық бағалы қағазды өтеген кезде ұстаушыға төленетін соманың және осы ұстаушының бастапқыда оны сатып алу сомасының арасындағы айырмасы ретінде анықталады;
22) инвестициялық депозит бойынша табыс";
3) 91-баптың 1-тармағында:
7-1) тармақ "арнайы қаржы компаниясының" деген сөздерден кейін "немесе бағалы қағаздар рыногы заңнамасына сәйкес құрылған исламдық арнайы қаржы компаниясының" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
"13) ислам банкінің инвестициялық депозиттер бойынша тартылған қаражаттарды сенімгерлікпен басқаруды жүзеге асыру барысында алған инвестициялық табыстар.";
4) 122-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Салық төлеушілер салық салынатын табысты осы Кодекстің 74-бабының (Қаржы лизингі) талаптарын қанағаттандырған жағдайда ислам банктерінің лизинг (жалдау) шартымен жасалған инвестициялық қызметінің шегінде алуға жататын (алынған) сыйақыны қосқандағы негізгі құрал-жабдықтардың қаржылық лизингі бойынша алуға жататын (алынған) сыйақы сомасына азайтуға құқығы бар.";
5) 144-бап мынадай мазмұндағы 42), 43), 44), 45) тармақшалармен толықтырылсын:
"42) исламдық жалдау сертификаттары бойынша сыйақылар;
43) исламдық қатысу сертификаттары бойынша төленуге жататын дивидендтер;
44) исламдық бағалы қағаздарды ұстаушылардың оларды өтеу нәтижесінде алған инвестициялық табысы, ол исламдық бағалы қағазды өтеген кезде ұстаушыға төленетін соманың және осы ұстаушының бастапқыда оны сатып алу сомасының арасындағы айырмасы ретінде анықталады;
45) инвестициялық депозит бойынша табыс";
6) 178-бап мынадай мазмұндағы 25), 26) тармақшалармен толықтырылсын:
"25) инвестициялық депозит бойынша табыс;
26) исламдық бағалы қағаздарды ұстаушылардың оларды өтеу нәтижесінде алған инвестициялық табысы, ол исламдық бағалы қағазды өтеген кезде ұстаушыға төленетін соманың және осы ұстаушының бастапқыда оны сатып алу сомасының арасындағы айырмасы ретінде анықталады.";

11-4) доход по инвестиционному депозиту - доход, получаемый депозитором по истечении срока инвестиционного депозита, выплачиваемый в зависимости от результатов использования переданных денег в порядке, предусмотренном договором об инвестиционном депозите. Определяется как разница суммы, выплачиваемой депозитору в зависимости от результатов доверительного управления переданными деньгами в порядке, предусмотренном договором об инвестиционном депозите, и суммы, первоначально внесенной на депозит;";
подпункт 35) после слов "производные ценные бумаги" дополнить словами ", исламские ценные бумаги";
2) пункт 2 статьи 80 дополнить подпунктами 21), 22) следующего содержания:
"21) инвестиционный доход, полученный держателями исламских ценных бумаг в результате их погашения, определяемый как разница суммы, выплачиваемой держателю при погашении исламской ценной бумаги, и суммы ее первоначального приобретения данным держателем;
22) доход по инвестиционному депозиту.";
3) в пункте 1 статьи 91:
подпункт 7-1) дополнить словами "или полученные исламской специальной финансовой компанией, созданной в соответствии с законодательством о рынке ценных бумаг;";
дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) инвестиционные доходы, полученные исламским банком в процессе осуществления деятельности по доверительному управлению средствами, привлеченными по инвестиционному депозиту.";
4) пункт 3 статьи 122 изложить в следующей редакции:
"3. Налогоплательщик имеет право на уменьшение налогооблагаемого дохода на вознаграждение, подлежащее получению (полученное) по финансовому лизингу основных средств, включая вознаграждение, подлежащее получению (полученное) в рамках инвестиционной деятельности исламских банков на условиях лизинга (аренды), в случае удовлетворения требований статьи 74 (Финансовый лизинг) настоящего Кодекса.";
5) статью 144 дополнить подпунктами 42), 43), 44), 45) следующего содержания:
"42) вознаграждения по исламским арендным сертификатам;
43) дивиденды, подлежащие выплате по исламским сертификатам участия;
44) инвестиционный доход, полученный держателями исламских ценных бумаг в результате их погашения, определяемый как разница суммы, выплачиваемой держателю при погашении исламской ценной бумаги, и суммы ее первоначального приобретения данным держателем;
45) доход по инвестиционному депозиту.";
6) статью 178 дополнить подпунктами 25), 26) следующего содержания:
"25) доход по инвестиционному депозиту;
26) инвестиционный доход, полученный держателями исламских ценных бумаг в результате их погашения, определяемый как разница суммы, выплачиваемой держателю при погашении исламской ценной бумаги, и суммы ее первоначального приобретения данным держателем.";

7) 216-баптың 2-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Қайтарымды лизинг шарты бойынша тапсыруды қоспағанда, осы Кодекстің 74-бабының (Қаржы лизингі) талаптарын қанағаттандырған жағдайда ислам банктерінің лизинг (жалдау) шартымен инвестициялық қызметі шегінде берілген мүлікті қоса алғандағы, лизинг алушының негізгі құрал-жабдық ретінде алуына жататын мүлікті қаржы лизингіне тапсыру кезінде мыналар өткізу бойынша айналым жасалған күн болып табылады:";
8) 217-баптың 8-тармағының бірінші абзацында "Лизинг алушының негізгі қаражат ретінде алуына жататын мүлікті, қайтарымды лизинг шарты бойынша беруді қоспағанда," деген сөздер "Қайтарымды лизинг шарты бойынша беруді қоспағанда, осы Кодекстің 74-бабының (Қаржы лизингі) талаптарын қанағаттандырған жағдайда ислам банктерінің лизинг (жалдау) шартымен инвестициялық қызметі шегінде берілген мүлікті қоса алғандағы, лизинг алушының негізгі қаражат ретінде алуына жататын мүлікті" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 227-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"1-1) ислам банкінің мынадай банктік және өзге операциялары:
жеке және заңды тұлғалардың талап етілгенге дейін процентсіз депозиттерін қабылдау, жеке және заңды тұлғалардың банк шоттарын ашу және жүргізу;
жеке және заңды тұлғалардың инвестициялық депозиттерін қабылдау;
банктік заем операциялары: ислам банкінің мерзімділік, қайтарымдылық шарттарымен және процент түрінде сыйақы төлеусіз ақшалай нысандағы кредиттер беруі;
кәсіпкерлік қызметті мынадай түрінде қаржыландыру:
коммерциялық кредитті беріп, сауда делдалы ретінде сауда қызметін қаржыландыру;
заңды тұлғалардың жарғылық капиталында қатысу жолымен және (немесе) серіктестік шартымен өндірістік және сауда қызметін қаржыландыру;
лизинг (жалдау) шартымен инвестициялық қызмет;
агенттік қызмет;";
10) 228 -баптың 1-тармағында:
бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мынадай талаптар сақталған жағдайда, осы Кодекстің 74-бабының (Қаржы лизингі) талаптарын қанағаттандырған жағдайда ислам банктерінің лизинг (жалдау) шартымен инвестициялық қызметі шегінде берілген мүлікті қоса алғандағы, мүлікті қаржы лизингіне беру лизинг беруші алуға тиіс сыйақы сомасы бөлігінде қосылған құн салығын төлеуден босатылады:";
2) тармақшасындағы "мүлікті қаржы лизингіне беру лизинг беруші алуға тиіс сыйақы сомасы бөлігінде қосылған құн салығынан босатылады." деген сөздер алынып тасталсын;
11) 235-баптың 2-тармағының 1-2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
1-2) осы Кодекстің 74-бабының (Қаржы лизингі) талаптарын қанағаттандырған жағдайда ислам банктерінің инвестициялық қызметі шегіндегі лизинг (жалдау) шарты бойынша қоса алғанда, осы Кодекстің 242-бабының 5-1-тармағына сәйкес қаржы лизингі шарты бойынша (қайтарымды лизинг шартын қоспағанда) жазылған шот-фактуралар бойынша төлеуге жатады, бірақ осы Кодекстің 217-бабының 8-тармағына сәйкес айналым жасау күніне айқындалатын лизинг берушінің салық салынатын айналым мөлшеріне келетін салық сомасынан аспауға тиіс;";

7) пункт 2-1 статьи 216 изложить в следующей редакции:
"2-1. При передаче имущества в финансовый лизинг, подлежащего получению лизингополучателем в качестве основного средства, включая имущество, предоставленное в рамках инвестиционной деятельности исламских банков на условиях лизинга (аренды), в случае удовлетворения Требований статьи 74 (Финансовый лизинг) настоящего Кодекса, за исключением передачи по договору возвратного лизинга, датой совершения оборота по реализации является:";
8) в абзаце первом пункта 8 статьи 217 слова "за исключением передачи по договору возвратного лизинга" заменить словами "включая имущество, предоставленное в рамках инвестиционной деятельности исламских банков на условиях лизинга (аренды), в случае удовлетворения требований статьи 74 (Финансовый лизинг) настоящего Кодекса, за исключением передачи по договору возвратного лизинга";
9) пункт 2 статьи 227 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) следующие банковские и иные операции исламского банка:
прием беспроцентных депозитов до востребования физических и юридических лиц, открытие и ведение банковских счетов физических и юридических лиц;
прием инвестиционных депозитов физических и юридических лиц;
банковские заемные операции: предоставление исламским банком кредитов в денежной форме на условиях срочности, возвратности и без взимания вознаграждения в виде процента;
финансирование предпринимательской деятельности в виде:
финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита;
финансирования производственной и торговой деятельности путем участия в уставных капиталах юридических лиц и (или) на условиях партнерства;
инвестиционная деятельность на условиях лизинга (аренды);
агентская деятельность;";
10) абзац первый пункта 1 статьи 228 изложить в следующей редакции:
"1. Передача имущества в финансовый лизинг, включая имущество, предоставленное в рамках инвестиционной деятельности исламских банков на условиях лизинга (аренды), в случае удовлетворения требований статьи 74 (Финансовый лизинг) настоящего Кодекса, освобождается от налога на добавленную стоимость в части суммы вознаграждения, подлежащего получению лизингодателем, при соблюдении следующих условий:";
11) подпункт 1-2) пункта 2 статьи 235 изложить в следующей редакции:
"1-2) подлежит уплате по счетам-фактурам, выписанным в соответствии с пунктом 5-1 статьи 242 настоящего Кодекса по договору финансового лизинга (за исключением договора возвратного лизинга), включая по договору лизинга (аренды) в рамках инвестиционной деятельности исламских банков, в случае удовлетворения требований статьи 74 (Финансовый лизинг) настоящего Кодекса, но не более суммы налога, приходящегося на размер облагаемого оборота лизингодателя, определяемого на дату совершения оборота в соответствии с пунктом 8 статьи 217 настоящего Кодекса;";

12) 241-бапта:
3-тармақтағы "қаржы лизингіне" деген сөздерден кейін ", осы Кодекстің 74-бабының (Қаржы лизингі) талаптарын қанағаттандырған жағдайда ислам банктерінің инвестициялық қызметі шегінде берілген мүлікті қоса алғандағы" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Лизинг берушінің қаржы лизингіне тапсырылуға жататын, осы Кодекстің 74-бабының (Қаржы лизингі) талаптарын қанағаттандырған жағдайда ислам банктерінің инвестициялық қызметі шегінде сатып алынған мүлікті қоса алғандағы, мүлікті сатып алуына байланысты шығыстары салық салынатын айналымдары үшін шыққан шығыстары ретінде қаралады.";
13) 242-баптың 5-1-тармағындағы "қосылған құн салығы сомалары енгізілместен" деген сөздерден кейін ", осы Кодекстің 74-бабының (Қаржы лизингі) талаптарын қанағаттандырған жағдайда ислам банктерінің инвестициялық қызметі шегіндегі лизинг (жалдау) шарттарын қоса алғандағы" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 325-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Лизинг алушы, осы Кодекстің 74-бабының (Қаржы лизингі) талаптарын қанағаттандырған жағдайда ислам банктерінің инвестициялық қызметі шегіндегі лизинг (жалдау) шарттарын қоса алғандағы қаржы лизингі шартына сәйкес жылжымайтын мүлік объектісімен бірге қаржы лизингіне берілген (алынған) жер учаскесі бойынша жер салығын төлеуші болып табылады.";
15) 345-баптың 1-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Лизинг алушы, осы Кодекстің 74-бабының (Қаржы лизингі) талаптарын қанағаттандырған жағдайда ислам банктерінің инвестициялық қызметі шегіндегі лизинг (жалдау) шарты бойынша қоса алғанда, қаржы лизингі шарты бойынша берілген (алынған) салық салу объектілері бойынша көлік құралдары салығын төлеуші болып табылады.";
16) 352-бабының 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы Кодекстің 74-бабының (Қаржы лизингі) талаптарын қанағаттандырған жағдайда ислам банктерінің инвестициялық қызметі шегіндегі лизинг (жалдау) шарты бойынша қоса алғанда қаржылық лизингіне берілген объектілер бойынша лизинг алушы салық төлеуші болып табылады.".
3. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 15, 281-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 5, 58-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 9, 86-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 5, 31-құжат; N 10, 51-құжат; N 11, 56, 67-құжаттар; N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 15, 86-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 11, 55-құжат; N 16, 99-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 4, 28, 33-құжаттар):

12) статью 241:
в пункте 3 после слов "в финансовый лизинг" дополнить словами ", включая имущество, предоставленное в рамках инвестиционной деятельности исламских банков на условиях лизинга (аренды), в случае удовлетворения требований статьи 74 (Финансовый лизинг) настоящего Кодекса";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Расходы лизингодателя, связанные с приобретением имущества, подлежащего передаче в финансовый лизинг, включая имущество, приобретаемое в рамках инвестиционной деятельности исламских банков на условиях лизинга (аренды), в случае удовлетворения требований статьи 74 (Финансовый лизинг) настоящего Кодекса, рассматриваются как расходы, понесенные для целей облагаемого оборота.";
13) в пункте 5-1 статьи 242 после слов "финансового лизинга" дополнить словами ", включая договора лизинга (аренды) в рамках инвестиционной деятельности исламских банков, в случае удовлетворения требований статьи 74 (Финансовый лизинг) настоящего Кодекса,";
14) пункт 3 статьи 325 изложить в следующей редакции:
"3. По земельному участку, переданному (полученному) в финансовый лизинг вместе с объектом недвижимости в соответствии с договором финансового лизинга, включая договора лизинга (аренды) в рамках инвестиционной деятельности исламских банков, в случае удовлетворения требований статьи 74 (Финансовый лизинг) настоящего Кодекса, плательщиком земельного налога является лизингополучатель.";
15) пункт 1-1 статьи 345 изложить в следующей редакции:
"1-1. Плательщиком налога на транспортные средства по объектам обложения, переданным (полученным) по договору финансового лизинга, включая по договору лизинга (аренды) в рамках инвестиционной деятельности исламских банков, в случае удовлетворения требований статьи 74 (Финансовый лизинг) настоящего Кодекса, является лизингополучатель.";
16) пункт 4 статьи 352 изложить в следующей редакции:
"4. Плательщиком налога по объектам, переданным в финансовый лизинг, включая по договору лизинга (аренды) в рамках инвестиционной деятельности исламских банков, в случае удовлетворения требований статьи 74 (Финансовый лизинг) настоящего Кодекса, является лизингополучатель.".
3. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33):

1) 2-баптың 7) тармақшасында "номиналды түрде" деген сөздерден кейін "(ислам банкіндегі инвестициялық депозиттен басқа)" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 3-бап мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Ислам банкі - уәкілетті органның лицензиясы негізінде, осы Заңның 4-1-тарауында көзделген банк қызметін жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банк.
Ислам банкі депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылмайды және депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесімен ислам банкіндегі депозиттерге кепілдік берілмейді.
Ислам банкінің құрылуы және қызметінің ерекшеліктері осы Заңның 4-1-тарауымен белгіленген.";
3) 8-баптың 2-тармағында:
7) тармақшада "акцияларын немесе жарғылық капиталдарына қатысу үлестерін банк сатып алған жағдайларда қолданылмайды" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) ислам банкі осы Заңның 4-1-тарауымен көзделген банк қызметін жүзеге асырғанда - өзге заңды тұлғалардың акцияларын немесе жарғылық капиталдарына қатысу үлестерін банк сатып алған жағдайларда қолданылмайды.";
4) 11-1-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігі "заңды тұлғалар" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ, акцияларын немесе жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін ислам банкі өндірістік және сауда қызметін қаржыландыру кезінде заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу жолымен және (немесе) серіктестік шартымен сатып алған заңды тұлғалар" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Ислам банкі үшін, ол өндірістік және сауда қызметін қаржыландыру кезде заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу жолымен және (немесе) серіктестік шартымен акцияларды немесе қатысу үлестерін сатып алған жағдайда, ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға уәкілетті органы рұқсатының болуы талап етілмейді.";
5) 14-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Ислам банкінің жарғысында қосымша осы Заңның 52-4-бабында көзделген мәліметтер қамтылуы тиіс";
6) 15-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Ислам банкінің атауында "ислам банкі" деген сөз тіркесі болуы тиіс";
7) 17-баптың 1-тармағында "5 және 6-тармақтарында" деген сөздер "5-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 26-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Заңның 52-5-бабында көзделген банктік және өзге операцияларды жүргізуге лицензиялар уәкілетті органмен тек ислам банктеріне ғана беріледі.";
9) 30-бап мынадай мазмұндағы 14-тармақпен толықтырылсын:
"14. Осы баптың ережелері ислам банктерінің осы Заңның 52-1-бабында көрсетілген ислам банктерінің қызметіне қойылатын талаптарға қайшы келмейтін бөлігіндегі қызметтеріне таралады.";

1) в подпункте 7) статьи 2 после слов "номинальном выражении" дополнить словами "(за исключением инвестиционного депозита в исламском банке)";
2) статью 3 дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Исламский банк - банк второго уровня, осуществляющий банковскую деятельность, предусмотренную главой 4-1 настоящего Закона, на основании лицензии уполномоченного органа.
Исламский банк не является участником системы обязательного гарантирования депозитов, и депозиты в исламском банке не гарантируются системой обязательного гарантирования депозитов.
Особенности создания и деятельности исламского банка установлены главой 4-1 настоящего Закона.";
3) пункт 2 статьи 8 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) иных юридических лиц - при осуществлении исламским банком банковской деятельности, предусмотренной главой 4-1 настоящего Закона.";
4) в статье 11-1:
часть третью пункта 1 дополнить словами ", а также юридические лица, акции или доли участия в уставном капитале которых приобретены исламским банком при финансировании производственной и торговой деятельности путем участия в уставном капитале юридических лиц и (или) на условиях партнерства.";
часть первую пункта 9 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Разрешение уполномоченного органа на значительное участие в уставном капитале организаций не требуется для исламского банка в случае приобретения им акций или долей участия при финансировании производственной и торговой деятельности путем участия в уставном капитале юридических лиц и (или) на условиях партнерства.";
5) статью 14 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Устав исламского банка дополнительно должен содержать сведения, предусмотренные в статье 52-4 настоящего Закона.";
6) статью 15 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Наименование исламского банка должно содержать словосочетание "исламский банк".";
7) в пункте 1 статьи 17 слова "пунктами 5 и 6" заменить словами "пунктом 5";
8) пункт 1 статьи 26 дополнить частью второй следующего содержания:
"Лицензии на проведение банковских и иных операций, предусмотренных статьей 52-5 настоящего Закона, выдаются уполномоченным органом только исламским банкам.";
9) статью 30 дополнить пунктом 14 следующего содержания:
"14. Правила настоящей статьи распространяются на деятельность исламских банков в части, не противоречащей требованиям к деятельности исламских банков, указанным в статье 52-1 настоящего Закона.";

10) 31-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы е-1) тармақшамен толықтырылсын:
"е-1) ислам банкінің және оның клиентінің құқықтары мен міндеттері, ислам банкінің банк операцияларын жүргізу шарттары және олармен байланысты тәуекелдері;";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Ислам банкінің операцияларын жүргізудің жалпы шарттары туралы ереже осы Заңның 52-2-бабының 3-тармағында көзделген талапты ескере отырып, банктің директорлар кеңесімен бекітіледі.";
11) 32-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Ислам банктері клиенттерге осы Заңның 52-5-бабында көрсетілген банк операцияларының ерекшеліктерін және олармен байланысты тәуекелдерін түсіндіруге міндетті";
12) 34-бапта:
5-тармақ "операцияларына" деген сөзден кейін ", сондай-ақ, осы Заңның 52-5-бабының 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген ислам банктерінің операцияларына" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Ислам банкінің банктік заемдық және өзге операцияларын жүргізу ерекшеліктері мен шектеулері осы Заңның 4-1-тарауымен белгіленеді.";
13) 39-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде "Банктер" деген сөз "Ислам банктерінен басқа банктер" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 42-бабы мынадай мазмұндағы 1 -1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Исламдық банктері үшін пруденциалдық нормативтерді және өзге де сақтауга міндетті нормалар мен лимиттерді ислам банктерінің осы Заңмен белгіленген банктік қызметті жүзеге асыру ерекшеліктерін ескере отырып, уәкілетті орган белгілейді.";
15) 52-баптың 2-тармағындағы "Депозиттер" деген сөз "Ислам банктерінен басқа депозиттер" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) мынадай мазмұндағы 4-1-тараумен толықтырылсын:
"4-1-тарау. Ислам банктерін құру және қызметінің ерекшеліктері
52-1-бап. Ислам банкі қызметіне қойылатын талаптар
1. Ислам банкі банктік қызметті жүзеге асырғанда, осы баптың 2-тармағында айқындалған талаптарды басшылыққа алады.
2. Ислам банкі процент түрінде сыйақы алуға, инвестициялық депозитті немесе ол бойынша кірісті қайтаруға кепілдік беруге, темекі, ішімдік өнімдерінің, қару-жарақ және (немесе) оқ-дәрінің өндірісімен және саудасымен, құмарлық ойындармен, порноиндустриямен байланысты қызметті, сондай-ақ Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңес қаржыландыруға (кредиттеуге) тыйым салған кәсіпкерлік қызметтің өзге де түрлерін қаржыландыруға (кредиттеуге) құқығы жоқ.
Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңес ислам банкінің қызметіне ислам банкі сақтауға міндетті өзге де талаптарды қосымша айқындауға құқылы.

10) в статье 31:
пункт 2 дополнить подпунктом е-1) следующего содержания:
"е-1) права и обязанности исламского банка и его клиента, условия проведения банковских операций исламского банка и связанные с ними риски;";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Правила об общих условиях проведения операций исламского банка утверждаются советом директоров банка с учетом требования, предусмотренного пунктом 3 статьи 52-2 настоящего Закона.";
11) статью 32 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Исламские банки обязаны разъяснять клиентам особенности банковских операций, указанных в статье 52-5 настоящего Закона, и связанные с ними риски.";
12) в статье 34:
пункт 5 дополнить словами ", а также на операции исламских банков, указанные в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 52-5 настоящего Закона";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Особенности и ограничения проведения банковских заемных и иных операций исламского банка устанавливаются главой 4-1 настоящего Закона.";
13) часть первую пункта 2 статьи 39 после слова "Банки," дополнить словами "за исключением исламских банков,";
14) статью 42 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для исламских банков устанавливаются уполномоченным органом с учетом особенностей осуществления исламскими банками банковской деятельности, предусмотренных настоящим Законом.";
15) пункт 2 статьи 52 дополнить словами ", за исключением исламских банков";
16) дополнить главой 4-1 следующего содержания:
"Глава 4-1. Особенности создания и деятельности исламских банков
Статья 52-1. Требования к деятельности исламского банка
1. При осуществлении банковской деятельности исламский банк руководствуется требованиями, определенными в пункте 2 настоящей статьи.
2. Исламский банк не вправе взимать вознаграждение в виде процентов, гарантировать возврат инвестиционного депозита или доход по нему, финансировать (кредитовать) деятельность, связанную с производством и (или) торговлей табачной, алкогольной продукцией, оружием и боеприпасами, игорным бизнесом, порноиндустрией, а также иные виды предпринимательской деятельности, финансирование (кредитование) которых запрещено Советом по принципам исламского финансирования.
Совет по принципам исламского финансирования вправе дополнительно определить иные требования к деятельности исламского банка, обязательные для соблюдения исламским банком.

52-2-бап. Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңестің
қызметі
1. Ислам банкі қызметінің, операцияларының және мәмілелерінің осы Заңның 52-1-бабында көрсетілген талаптарға сәйкес келуін айқындау үшін ислам банкінде міндетті тәртіппен Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңес құрылады.
2. Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңес - директорлар кеңесінің ұсынысымен ислам банкі акционерлерінің жалпы жиналысымен тағайындалатын, тәуелсіз орган.
3. Ислам банкінің операцияларды жүргізуінің жалпы талаптары туралы ереже, Ислам банкінің ішкі кредиттік саясаты туралы ереже Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңестің оң қорытындысы бар болғанда, ислам банкінің директорлар кеңесімен бекітілуге жатады.
4. Егер өзгесі осы Заңда, ислам банкінің жарғысында немесе ішкі ережелерінде көзделмеген болса, ислам банкінің ішкі кредиттік саясаты туралы ережеге сәйкес қабылданған ислам банкінің кредиттік комитетінің шешімдері және Ислам банкінің операцияларды жүргізуінің жалпы талаптары туралы ережеге сәйкес жасалған мәмілелер Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңестің жеке бекітуін талап етпейді. Бұл ретте Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңес өзінің қарауы бойынша қандай да бір мәмілені осы Заңның 52-1-бабында көрсетілген талаптарға оның сәйкес келу мәніне тексеруге құқығы бар.
52-3-бап. Ислам банкінің операциялары мен мәмілелерін ислам
банкінің қызметіне қойылатын талаптарға сәйкес
келмейді деп тану салдары
1. Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңес жасалу сатысындағы мәмілені осы Заңның 52-1-бабында көрсетілген талаптарға сәйкес келмейді деп таныған жағдайда, осындай мәміле жасалуы немесе орындалуы мүмкін емес.
2. Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңес осы Заңның 52-1-бабында көрсетілген талаптарға сәйкес келмейтін мәмілені жасалған, бірақ орындалмаған немесе ішінара орындалған деп таныған жағдайда, осындай мәміле ислам банкінің талабы бойынша Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен мерзімінен бұрын бұзылады.
3. Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңес осы Заңның 52-1-бабында көрсетілген талаптарға сәйкес келмейтін мәмілені орындалған немесе ішінара орындалған деп таныған жағдайда, ислам банкінің осындай мәміле бойынша кірісі қайырымдылыққа жіберілуі тиіс.
52-4-бап. Ислам банкінің жарғысына қосымша талаптар
Ислам банкінің жарғысы осы Заңның 14-бабында көзделген мәліметтерден басқа мыналарды қамтуы тиіс:
1) ислам банкі қызметінің мақсаттарын;

Статья 52-2. Деятельность Совета по принципам исламского
финансирования
1. Для определения соответствия деятельности, операций и сделок исламского банка требованиям, указанным в статье 52-1 настоящего Закона, в исламском банке в обязательном порядке создается Совет по принципам исламского финансирования.
2. Совет по принципам исламского финансирования - это независимый орган, назначаемый общим собранием акционеров исламского банка по рекомендации совета директоров.
3. Правила об общих условиях проведения операций исламского банка, Правила о внутренней кредитной политике исламского банка подлежат утверждению советом директоров исламского банка при наличии положительного заключения Совета по принципам исламского финансирования.
4. Если иное не предусмотрено настоящим Законом, уставом или внутренними правилами исламского банка, решения кредитного комитета исламского банка, принятые в соответствии с Правилами о внутренней кредитной политике исламского банка, и сделки, заключенные в соответствии с Правилами об общих условиях проведения операций исламского банка, не требуют отдельного утверждения Советом по принципам исламского финансирования. При этом Совет по принципам исламского финансирования имеет право проверить по своему усмотрению любую сделку на предмет ее соответствия требованиям, указанным в статье 52-1 настоящего Закона.
Статья 52-3. Последствия признания операций и сделок
исламского банка несоответствующими
требованиям к деятельности исламского
банка
1. В случае признания Советом по принципам исламского финансирования сделки, находящейся на стадии заключения, несоответствующей требованиям, указанным в статье 52-1 настоящего Закона, такая сделка не может быть заключена и исполнена.
2. В случае признания Советом по принципам исламского финансирования заключенной, но не исполненной или частично исполненной сделки несоответствующей требованиям, указанным в статье 52-1 настоящего Закона, такая сделка по требованию исламского банка досрочно расторгается в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.
3. В случае признания Советом по принципам исламского финансирования исполненной или частично исполненной сделки несоответствующей требованиям, указанным в статье 52-1 настоящего Закона, доход исламского банка по такой сделке должен быть направлен на благотворительность.
Статья 52-4. Дополнительные требования к уставу
исламского банка
Устав исламского банка помимо сведений, предусмотренных статьей 14 настоящего Закона, должен содержать:
1) цели деятельности исламского банка;

2) ислам банкінің тұрақты жұмыс істейтін органы - Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңестің міндеттерін, функцияларын және өкілеттілігін, сондай-ақ оны құру тәртібі мен Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңестің мүшелеріне қойылатын талаптарды.
52-5-бап. Ислам банкінің банктік және өзге де операциялары
1. Ислам банкінің банктік операцияларына мына операциялар жатады:
1) жеке және заңды тұлғалардан процентсіз талап ету депозиттерін қабылдау, жеке және заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашу және жүргізу;
2) жеке және заңды тұлғалардың инвестициялық депозиттерін қабылдау;
3) банктік заем операциялары: ислам банкінің мерзімділік, қайтарымдылық шарттарымен және процент түрінде сыйақы төлеусіз ақшалай нысандағы кредиттер беруі;
4) кәсіпкерлік қызметті мынадай түрінде қаржыландыру:
коммерциялық кредитті беріп, сауда делдалы ретінде сауда қызметін қаржыландыру;
заңды тұлғалардың жарғылық капиталында қатысу жолымен және (немесе) серіктестік талаптарымен өндіріс және сауда қызметін қаржыландыру;
5) лизинг (жалға алу) талаптарымен инвестициялық қызмет;
6) агенттік қызмет.
2. Осы баптың 1-тармағының 4), 5) тармақшаларында көзделген банктік операцияларды ислам банкі меншік ақшасы және (немесе) инвестициялық депозиттерге тартылған ақша есебінен жүзеге асырады. Бұл ретте ислам банкі және (немесе) клиенттер инвестициялық депозит бойынша олардың ақшасы есебінен сатып алынған мүлікке ортақ үлестік меншік құқығын алады, ал ислам банкі ортақ үлестік меншіктің қатысушысы және ортақ меншікке жататын мүлікке басқаруды жүзеге асыратын сенімгерлік басқарушысы болады. Ислам банкі сенімгерлік басқарушы ретінде жылжымайтын мүлікке және олармен жасалған мәмілелерді мемлекеттік тіркелуін, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің талаптарына сәйкес көлік құралдарын және өзге де жылжымалы мүліктің тіркелуін қамтамасыз етуге құқылы. Ислам банкі сатып алынған мүлікке ортақ үлестік меншік қатысушыларының есебін жүргізеді.
3. Ислам банкі, егер жарғыда осындай көзделсе, осы Заңның 52-1-бабында көзделген талаптарды сақтап, осы Заңның 30-бабында көзделген банк операцияларының жекелеген түрлерін және өзге де операцияларды, мына операцияларды қоспағанда, жүзеге асыруға құқығы бар:
1) вексельдермен жасалатын операциялар: вексельдерді инкассоға қабылдау, төлемшілердің вексельдерді төлеуі жөнінде қызметтер көрсету, сондай-ақ делдалдық тәртібімен домицилденген вексельдерді, вексельдер акцептін төлеу;
2) факторингтік операциялар: тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алушыдан төлемсіз тәуекел етіп қабылдай отырып, төлем жүргізуді талап ету құқығын алу;

2) задачи, функции и полномочия постоянно действующего органа исламского банка - Совета по принципам исламского финансирования, а также порядок его создания и требования к членам Совета по принципам исламского финансирования.
Статья 52-5. Банковские и иные операции исламского банка
1. К банковским операциям исламского банка относятся следующие операции:
1) прием беспроцентных депозитов до востребования физических и юридических лиц, открытие и ведение банковских счетов физических и юридических лиц;
2) прием инвестиционных депозитов физических и юридических лиц;
3) банковские заемные операции: предоставление исламским банком кредитов в денежной форме на условиях срочности, возвратности и без взимания вознаграждения в виде процента;
4) финансирование предпринимательской деятельности в виде:
финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита;
финансирования производственной и торговой деятельности путем участия в уставных капиталах юридических лиц и (или) на условиях партнерства;
5) инвестиционная деятельность на условиях лизинга (аренды);
6) агентская деятельность.
2. Банковские операции, предусмотренные подпунктами 4), 5) пункта 1 настоящей статьи, осуществляется исламским банком за счет собственных денег и (или) денег, привлеченных на инвестиционные депозиты. При этом исламский банк и (или) клиенты по инвестиционному депозиту приобретают право общей долевой собственности на имущество, приобретенное за счет их денег, а исламский банк выступает участником общей долевой собственности и (или) доверительным управляющим, осуществляющим управление имуществом, относящимся к общей собственности. Исламский банк в качестве доверительного управляющего вправе обеспечить государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним, регистрацию транспортных средств и иного движимого имущества в соответствии с требованиями законодательных актов Республики Казахстан. Исламский банк ведет учет участников общей долевой собственности на приобретенное имущество.
3. Исламский банк вправе, если это предусмотрено уставом, осуществлять отдельные виды банковских и иных операций, предусмотренных в статье 30 настоящего Закона, с соблюдением требований, указанных в статье 52-1 настоящего Закона, за исключением следующих операций:
1) операции с векселями: принятие векселей на инкассо, предоставление услуг по оплате векселя плательщиком, а также оплата домицилированных векселей, акцепт векселей в порядке посредничества;
2) факторинговые операции: приобретение прав требования платежа с покупателя товаров (работ, услуг) с принятием риска неплатежа;

3) форфейтингтік операциялар (форфейтингтеу): тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алушының қарыз міндеттемесін сатушыға айналым түспейтін жолмен вексель сатып алу арқылы төлеу.
Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңес осы Заңның 30-бабында көзделген банк операцияларының жекелеген түрлерін және өзге де операцияларды осы Заңның 52-1-бабында көзделген талаптарға сәйкес келмейді деп тануға құқылы.
52-6-бап. Ислам банкінің депозиттері
1. Талап етуге дейінгі процентсіз депозит шарты бойынша ислам банкі клиенттің ақшасын процент түрінде сыйақы төлеуді немесе төлеуге кепілдік беруді көздемейтін талап етуге дейінгі банктік салымға қабылдауға және клиенттің талабы түсуі бойынша депозитті немесе оның бөлігін қайтаруға міндеттенеді. Ислам банкінің процентсіз депозит туралы шартына ол бойынша сыйақы төлеу жөніндегі талаптарды қоспағанда, банктік салым туралы шарттың ережесі қолданылады.
2. Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша ислам банкі клиенттің ақшасын белгілі мерзімге номиналды көрсетілімде оны қайтарым кепілдігісіз қабылдауға, инвестициялық депозит туралы шартта көзделген тәртіппен олар бойынша кірісті берілген ақшаны қолдану нәтижесіне байланысты төлеуге міндеттенеді. Ислам банкінің инвестициялық депозит туралы шартына ақшаны қолдану және қайтару тәртібі, клиенттің және ислам банкінің құқықтары мен міндеттері, сенімгерлік басқарушы — ислам банкінің сыйақыны айқындау мен есептеу тәртібі бойынша осы бапта көзделген ерекшеліктерімен мүлікті сенімгерлікпен басқару туралы шарттың ережелері қолданылады.
Инвестициялық депозит туралы шартты жасасқанда ағымдағы банк шоты ашылуы мүмкін.
3. Инвестициялық депозит туралы шарттың талаптарында сенімгерлік басқарушы — ислам банкінің сенімгерлік басқарудың құрылтайшысы -клиенттің ақшасын басқарғаны үшін сыйақысының мөлшері, ақшаны қайтарудың мерзімі мен тәртібі, ақшаны қолданудан болған шығындар тәуекелдері және өзге де талаптар айқындалуы тиіс.
4. Ислам банкінің сыйақысы инвестициялық депозит бойынша ақшаны қолданудан түскен кіріс есебінен ғана төленуі мүмкін талабымен инвестициялық депозитке тартылған ақшаны қолданудан алынған кіріс бөлігі түрінде айқындалады. Ислам банкі инвестициялық депозиттің шығындылығында (инвестициялық депозит бойынша тартылған ақшаны қолдану нәтижесінде кірістің болмағанында) сыйақы құқығынан айырылады. Инвестициялық депозит туралы шарттың талаптары депозит бойынша кірістің немесе ислам банкі сыйақысының кепілдік берілген мөлшерін кездеуі мүмкін емес.

3) форфейтинговые операции (форфетирование): оплата долгового обязательства покупателя товаров (работ, услуг) путем покупки векселя без оборота на продавца.
Совет по принципам исламского финансирования вправе признать отдельные банковские и иные операции, предусмотренные статьей 30 настоящего Закона, несоответствующими требованиям, указанным в статье 52-1 настоящего Закона.
Статья 52-6. Депозиты исламского банка
1. По договору беспроцентного депозита до востребования исламский банк обязуется принять деньги клиента на банковский вклад до востребования, не предусматривающий выплату или гарантию выплаты вознаграждения в виде процента, и вернуть депозит или его часть по поступлении требований клиента. К договору о беспроцентном депозите исламского банка применяются правила договора о банковском вкладе, за исключением условий о выплате вознаграждения по нему.
2. По договору об инвестиционном депозите исламский банк обязуется принимать деньги клиента на определенный срок без гарантии их возврата в номинальном выражении, выплачивать по ним доход в зависимости от результатов использования переданных денег в порядке, предусмотренном договором об инвестиционном депозите. К договору об инвестиционном депозите исламского банка применяются правила договора о доверительном управлении имуществом с особенностями, предусмотренными настоящей статьей по порядку использования и возврату денег, правам и обязанностям клиента и исламского банка, порядку определения и начисления вознаграждения доверительного управляющего - исламского банка.
При заключении договора об инвестиционном депозите может открываться текущий банковский счет.
3. Условия договора об инвестиционном депозите должны определять размер вознаграждения доверительного управляющего - исламского банка за управление деньгами клиента - учредителя доверительного управления, сроки и порядок возврата денег, риски убытков от использования денег и иные условия.
4. Вознаграждение исламского банка определяется в виде части дохода, полученного от использования привлеченных на инвестиционный депозит денег, при условии, что вознаграждение может быть выплачено только за счет дохода от использования денег по инвестиционному депозиту. Исламский банк теряет право на вознаграждение при убыточности инвестиционного депозита (при отсутствии дохода в результате использования денег, привлеченных по инвестиционному депозиту). Условия договора об инвестиционном депозите не могут предусматривать гарантированный размер дохода по депозиту или вознаграждения исламского банка.

5. Клиент оның талабы бойынша инвестициялық депозитті мерзімінен бұрын қайтарғанда, егер өзгесі инвестициялық депозит туралы шартта көзделмесе, кірісті алу құқығынан айрылады.
6. Инвестициялық депозит туралы шарт клиенттің ақшаны пайдалану әдістерін, активтер немесе ақша салу объектілері түрлерінің тізбесін анықтауы бойынша талаптарды не клиенттің ақшасын өзге клиенттердің ақшасынан жеке оларды біріктіру құқығынсыз пайдалану бойынша талаптарды көздеуі мүмкін.
7. Ислам банкі ақшаны пайдалану тәртібі мен нәтижелерін анықтау, оның ішінде ақшаны пайдалану әдістерін, активтер немесе ақша салу объектілері түрлерінің тізбесін, мұндай пайдаланудан кірістің немесе шығындардың мөлшерін, ислам банкінің сыйақы мөлшерін анықтау мақсатында жекелеген инвестициялық депозиттер бойынша ақшаны пайдалану есебін жүргізуге міндетті.
8. Клиенттің талабы бойынша ислам банкі инвестициялық депозит бойынша ақшаны пайдалану жөніндегі есепті ұсынуға міндетті.
9. Егер өзгесі шартта көзделмесе, инвестициялық депозитке ақша салған клиент ақшаны орналастырумен байланысты туындаған ислам банкінің міндеттемелеріне жауап бермейді, бірақ ақша салынған активтердің құны кемігеніне байланысты, инвестициялық депозитке салынған ақша сомасы шегінде, шығындар тәуекелдерін көтермейді.
10. Ислам банкі осындай шығындар оның кінәсі бойынша пайда болған жағдайларды қоспағанда, инвестициялық депозиттің ақшасы салынған активтердің құны кемігеніне байланысты шығындар үшін жауапты емес.
Егер инвестициялық депозиттің ақшасы салынған активтердің құны кемігеніне байланысты шығындар ислам банкінің кінәсі бойынша пайда болған жағдайда, онда ислам банкі клиентті осындай шығындар пайда болғаны туралы хабардар етуге міндетті.
52-7-бап. Ислам банкінің бағалы қағаздарды шығару ерекшелігі
Ислам банкі борышты, сыйақының кепілдік берілген мелшерін немесе құнынан процент түрінде сыйақы төлеуді көздейтін артықшылық берілген акцияларды, облигацияларды немесе өзге борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, акцияларды немесе өзге бағалы қағаздарды шығаруға құқылы.
52-8-бап. Коммерциялық кредитті ұсыну арқылы сауда делдалы
есебінде сауда қызметін қаржыландыру
1. Ислам банктері сауда делдалы ретінде, оның ішінде ислам банкінің коммерциялық кредит туралы шарты негізінде коммерциялық кредитті тауарды сатып алушыға немесе сатушыға беру арқылы сауда қызметіне қатысуға құқылы.
2. Ислам банкі коммерциялық кредит туралы ислам банкінің шартына сәйкес клиентпен (сатып алушымен) келісілген тауарды үшінші тұлға -тауарды сатушыдан сатып алуға және осы тауарды клиентке (сатып алушыға) белгілі бір уақыт өткеннен кейін тауарды төлеу талаптарымен (төлемнің мерзімін ұзарту немесе бөліп-бөліп төлеу талаптарымен) кредитке сатуға міндеттенеді.

5. Клиент теряет право на получение дохода при досрочном возврате инвестиционного депозита по его требованию, если иное не предусмотрено договором об инвестиционном депозите.
6. Договор об инвестиционном депозите может предусматривать условия по определению клиентом способов использования денег, перечня видов активов или объектов вложения денег либо условия по использованию денег клиента отдельно от денег иных клиентов без права их объединения.
7. Исламский банк обязан вести учет использования денег по отдельным инвестиционным депозитам с целью определения порядка и результатов использования денег, в том числе определения способов использования денег, перечня видов активов или объектов вложения денег, размера дохода или убытков от такого использования, размера вознаграждения исламского банка.
8. По требованию клиента исламский банк обязан предоставить отчет об использовании денег по инвестиционному депозиту.
9. Если иное не предусмотрено договором, клиент, внесший деньги на инвестиционный депозит, не отвечает по обязательствам исламского банка, возникшим в связи с размещением денег, но несет риск убытков, связанных с уменьшением стоимости активов, в которые были вложены деньги, в пределах внесенной на инвестиционный депозит денежной суммы.
10. Исламский банк не несет ответственности за убытки, связанные с уменьшением стоимости активов, в которые были вложены деньги инвестиционного депозита, за исключением случаев, когда такие убытки возникли по его вине.
В случае если убытки, связанные с уменьшением стоимости активов, в которые были вложены деньги инвестиционного депозита, возникли по вине исламского банка, то исламский банк обязан информировать клиента о возникновении таких убытков.
Статья 52-7. Особенности выпуска ценных бумаг исламским
банком
Исламский банк вправе выпускать акции или иные ценные бумаги, за исключением привилегированных акций, облигаций или иных долговых ценных бумаг, предусматривающих долг, гарантированный размер вознаграждения или выплату вознаграждения в виде процента от стоимости.
Статья 52-8. Финансирование торговой деятельности
в качестве торгового посредника
с предоставлением коммерческого кредита
1. Исламские банки вправе участвовать в торговой деятельности в качестве торгового посредника, в том числе путем предоставления коммерческого кредита покупателю или продавцу товара на основании договора о коммерческом кредите исламского банка.
2. В соответствии с договором о коммерческом кредите исламского банка исламский банк обязуется приобрести согласованный с клиентом (покупателем) товар у третьего лица - продавца товара и продать этот товар клиенту (покупателю) в кредит на условиях оплаты товара через определенное время (на условиях отсрочки или рассрочки платежа).

3. Ислам банкінің коммерциялық кредит туралы шартына тауарларды кредитке сатып алу-сату немесе осы баппен көзделген ерекшеліктерді және осы Заңның 52-1-бабында көрсетілген талаптарды ескере отырып, төлемді бөліп-бөліп төлеу туралы шарттың ережелері қолданылады.
4. Ислам банкінің коммерциялық кредит туралы шартын жасаған кезде тараптар сатып алу-сату затын, клиент (сатып алушы) ислам банкінен тауарды сатып алуға дайын бағаны, коммерциялық кредит талаптарын (төлеу мерзімін, төлемнің мерзімін ұзартуды немесе бөліп-бөліп төлеуді) келісуі міндетті.
5. Егер өзгесі ислам банкінің коммерциялық кредит туралы шартында көзделмесе, ислам банкінің клиентке (сатып алушыға) тауарды сату бағасы сатушыдан тауарды сатып алу бағасының сомасынан және шартты жасау барысында тараптармен айқындалатын коммерциялық кредитті бергені үшін тауарға үстеме бағадан құралады. Үстеме бағаның мөлшері немесе оны айқындау тәртібі туралы талап ислам банкінің коммерциялық кредит туралы шартының елеулі талабы болып табылады. Үстеме баға белгіленген сома немесе тауардың өзіндік құнынан процент түрінде белгіленуі мүмкін.
6. Тауарды сатып алған кезде ислам банкі сатушымен сатып алу-сату шартында ислам банкінің коммерциялық кредит туралы шарты бойынша клиенттің (сатып алушының) орналасқан жерін міндетті көрсету арқылы ислам банкінің коммерциялық кредит туралы шартын орындау үшін тауар сатып алынатындығын көрсетуге міндетті. Егер өзгесі шартпен көзделмесе немесе міндеттемелер мәнінен туындамайтын болса, сатып алу-сату шартының және ислам банкінің коммерциялық кредит туралы шартының мәні болып табылатын мүлік сатып алу-сату шарты бойынша сатушымен клиенттің (сатып алушының) орналасқан жерінде ислам банкінің коммерциялық кредит туралы шарты бойынша клиентке (сатып алушыға) тікелей беріледі.
Ислам банкінің коммерциялық кредит туралы шарты бойынша клиент (сатып алушы) ислам банкімен сатып алу-сату шартының мәні болып табылатын мүлікті сатушыға сатушы мен ислам банкі арасында жасалған сатып алу-сату шартынан туындайтын талаптарды, соның ішінде мүліктің сапасы мен жинақталымына, оны жеткізу мерзімдеріне қатысты және сатушының шартты тиісінше орындамауының басқа жағдайларында тікелей қоюға құқылы. Бұл ретте клиенттің (сатып алушының) ислам банкінің коммерциялық кредит туралы шарты бойынша құқықтары және сатып алынған мүлікті төлеу міндеттерінен өзге, сатушы мен ислам банкі арасында жасалған сатып алу-сату шарты бойынша сатып алушы үшін көзделген міндеттері бар. Ислам банкі және ислам банкінің коммерциялық кредит туралы шарты бойынша сатып алушы сатушымен қарым-қатынасқа ортақтас кредиторлар ретінде түседі.

3. К договору о коммерческом кредите исламского банка применяются правила договора купли-продажи товаров в кредит или с рассрочкой платежа с учетом особенностей, предусмотренных настоящей статьей, и требований, указанных в статье 52-1 настоящего Закона.
4. При заключении договора о коммерческом кредите исламского банка стороны обязаны согласовать предмет купли-продажи, цену, по которой клиент (покупатель) готов приобрести товар у исламского банка, а также условия коммерческого кредита (срок оплаты, отсрочка или рассрочка платежа).
5. Если иное не предусмотрено договором о коммерческом кредите исламского банка, цена продажи товара исламским банком клиенту (покупателю) складывается из суммы цены покупки товара у продавца и наценки на товар за предоставление коммерческого кредита, определяемой сторонами при заключении договора. Условие о размере наценки или порядке ее определения является существенным условием договора о коммерческом кредите исламского банка. Наценка может устанавливаться в виде фиксированной суммы или процента от себестоимости товара.
6. При приобретении товара исламский банк обязан в договоре купли-продажи с продавцом указать, что товар приобретается для исполнения договора о коммерческом кредите исламского банка с обязательным указанием местонахождения клиента (покупателя) по договору о коммерческом кредите исламского банка. Если иное не предусмотрено договором или не вытекает из существа обязательства, имущество, являющееся предметом договора купли-продажи и договора о коммерческом кредите исламского банка, передается продавцом по договору купли-продажи непосредственно клиенту (покупателю) по договору о коммерческом кредите исламского банка в месте нахождения клиента (покупателя).
Клиент (покупатель) по договору о коммерческом кредите исламского банка вправе предъявлять непосредственно продавцу имущества, являющегося предметом договора купли-продажи с исламским банком, требования, вытекающие из договора купли-продажи, заключенного между продавцом и исламским банком, в частности, в отношении качества и комплектности имущества, сроков его поставки и в других случаях ненадлежащего исполнения договора продавцом. При этом клиент (покупатель) по договору о коммерческом кредите исламского банка имеет права и несет обязанности, предусмотренные для покупателя по договору купли-продажи, заключенному между продавцом и исламским банком, кроме обязанности оплатить приобретенное имущество. В отношениях с продавцом исламский банк и покупатель по договору о коммерческом кредите исламского банка выступают как солидарные кредиторы.

7. Егер, өзгесі ислам банкінің коммерциялық кредит туралы шартымен көзделмесе, ислам банкі клиент (сатып алушы) алдында сатушыны таңдау құқығы ислам банкінде болған жағдайлардан басқа кезде, сатып алу-сату шартынан туындайтын талаптарды сатушының орындамағаны үшін ислам банкі жауап бермейді. Бұл жағдайда ислам банкінің коммерциялық кредит туралы шарты бойынша клиент (сатып алушы) сатып алу-сату шартынан туындайтын талаптарды өзінің таңдауы бойынша тікелей ортақ жауапкершілік алатын мүлікті сатушыға да, ислам банкіне де қоюға құқылы.
8. Ислам банкінің коммерциялық кредит туралы шарты бойынша бір мезгілде клиент (сатып алушы) болатын сатушыдан тауарды сатып алуға жол берілмейді. Тауарды сатушымен ислам банкінің сатып алу-сату шарты тауарға алдын ала төлем жасау, белгілі мерзімде сатып алынған тауарды қайтару және тауардың сатып алынған бағасын қайтару мүмкіндігі туралы талаптарды кездеуі мүмкін.
Клиенттің (сатып алушының) аффилирленген тұлғасы болып табылатын сатушыдан тауарды сатып алуға жол берімейді.
9. Ислам банкінің коммерциялық кредит туралы шартымен ақша немесе өзге мүлік кепілімен тауарларды төлеу бойынша сатып алушы міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету талаптары көзделуі мүмкін.
10. Егер, ислам банкінің коммерциялық кредит туралы шартының мәні дайындалуға жататын тауарларды (қайта өңдеу өнімдерін, жылжымалы жаңа затты, жаңадан құрылатын жылжымайтын мүлікті), мүлікті пайдалану, жұмысты орындау не қызмет көрсету нәтижесінде алынатын тауарларды (ауыл шаруашылығы, мал шаруашылығы немесе өзге ұқсас өнімнен шығарылған мүлікті пайдалану барысында бөлініп алынатын жемістер түрінде) сатып алу болып табылатын жағдайда, шарттың осы Заңның 52-1-бабында көзделген талаптарға сәйкестігі туралы Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңестің қорытындысы талап етіледі.
11. Дайындалуға жататын немесе мүлікті пайдалану, жұмысты орындау не қызмет көрсету нәтижесінде алынатын тауарларды сатып алу туралы ислам банкі мен тауарды өндіруші (дайындаушы) арасында жасалған шартпен тараптардың келісімімен айқындалған мерзімде (жеткізілімнің мерзімін ұзарту) тауарды жеткізу (жеткізіп беру) талабымен сатып алынатын тауар (аванс түрінде коммерциялық кредит) құнын жылдам ішінара немесе толық төлеу көзделуі мүмкін. Тауарды өндірушіге коммерциялық кредитті берген кезде тауарды тікелей сатып алушымен ислам банкінің сатып алу-сату шарты тараптардың келісімімен айқындалған мерзімде (жеткізілімнің мерзімін ұзарту) тауарды жеткізу талабымен тауарға жылдам ішінара немесе толық алдын ала төлем жасау туралы талаптарды көздеуі мүмкін. Соңғы жағдайда ислам банкі сауда қызметіндегі делдалдығы және (немесе) тауарды өндірушінің (сатушының) міндеттемелерін орындауын қамтамасыз еткені үшін сыйақы түрінде тауарды сатып алушымен сатып алу-сату шарты бойынша тауарға үстеме бағаны алдын ала көздеуге құқылы.

7. Если иное не предусмотрено договором о коммерческом кредите исламского банка, исламский банк не отвечает перед клиентом (покупателем) за выполнение продавцом требований, вытекающих из договора купли-продажи, кроме случаев, когда право выбора продавца лежит на исламском банке. В этом случае клиент (покупатель) по договору о коммерческом кредите исламского банка вправе по своему выбору предъявлять требования, вытекающие из договора купли-продажи, как непосредственно продавцу имущества, так и исламскому банку, которые несут солидарную ответственность.
8. Не допускается приобретение товара у продавца, выступающего одновременно клиентом (покупателем) по договору о коммерческом кредите исламского банка. Договор купли-продажи исламского банка с продавцом товара может предусматривать условия о предоплате за товар, возможности возврата купленного товара в определенный срок и возврате покупной цены товара.
Не допускается приобретение товара у продавца, являющегося аффилиированным лицом клиента (покупателя).
9. Договором о коммерческом кредите исламского банка могут быть предусмотрены условия обеспечения исполнения обязательств покупателя по оплате товаров залогом денег или иного имущества.
10. В случае если предметом договора о коммерческом кредите исламского банка является приобретение товаров, подлежащих изготовлению (продуктов переработки, новой движимой вещи, вновь создаваемого недвижимого имущества), товаров, получаемых в результате использования имущества, выполнения работы либо оказания услуги (в виде отделимых плодов при использовании имущества, произведенной сельскохозяйственной, животноводческой или иной аналогичной продукции), требуется заключение Совета по принципам исламского финансирования о соответствии договора требованиям, указанным в статье 52-1 настоящего Закона.
11. Договором, заключенным между исламским банком и производителем (изготовителем) товара о приобретении товаров, подлежащих изготовлению или получаемых в результате использования имущества, выполнения работы либо оказания услуги, может быть предусмотрена немедленная частичная или полная оплата стоимости приобретаемого товара (коммерческий кредит в виде аванса) под условием поставки (доставки) товара в срок, определенный соглашением сторон (отсрочка поставки). При предоставлении коммерческого кредита производителю товара договор купли-продажи исламского банка с непосредственным покупателем товара может предусматривать условия о немедленной частичной или полной предоплате товара под условием доставки товара в срок, определенный соглашением сторон (отсрочки поставки). В последнем случае исламский банк вправе предусмотреть наценку на товар по договору купли-продажи с покупателем товара в виде вознаграждения за посредничество в торговой деятельности и (или) за обеспечение исполнения обязательств производителем (продавцом) товара.

12. Осы баптың 10 және 11-тармақтарында көзделген ислам банкінің коммерциялық кредит туралы шарты жасалған жағдайда, банк пен тауарды өндіруші арасындағы қатынастарға мердігер, жеткізілім, келісім-шарт жасасу, қызметтерді өтеусіз көрсету туралы ережелер немесе осы қатынастарга сәйкес келетін, Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген міндеттеме туралы басқа ережелер қолданылады. Ислам банкі мен тауарды өндіруші арасындағы шарт ислам банкінің тауарды сатушының сатып алу-сату шарты үшін осы баптың 6-9 тармақтарымен көзделген талаптарға жауап беруі тиіс.
52-9-бап. Заңды тұлғалардың жарғы капиталдарына қатысу және
(немесе) серіктестік талаптар жолымен өндірістік және
сауда қызметін қаржыландыру
1. Ислам банкі кіріс алу мақсатына немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына қарама-қайшы келмейтін өзге мақсаттарға қол жеткізуге арналған серіктестік туралы шарт негізінде өндірістік және сауда қызметін қаржыландыруға құқылы. Серіктестік туралы шартпен заңды тұлғаны құру жөніндегі талап көзделуі мүмкін (заңды тұлғаның құрылуына байланысты серіктестік туралы шарт).
2. Серіктестік туралы шарт исламдық қаржыландыру принциптері бойынша Кеңестің оң қорытындысын алғаннан кейін жасалуы мүмкін. Осы Заңның 52-1-бабында көрсетілген талаптарды бұзу серіктестік туралы шартты ұзақ мерзімге бұзуға және (немесе) әріптестік туралы шарт негізінде заңды тұлғаның таратылуына не ислам банкінің үлесін, оның ішінде заңды тұлғалардың жарғы капиталдарындағы акциялары мен қатысу үлестерін шеттетуге және алынған кірістің қайырымдылыққа бағытталуына негіздеме болып табылады.
3. Заңды тұлғаны құру жөніндегі талаптарсыз жасалған серіктестік туралы шартта (ислам банкінің қатысуымен жасалған жай серіктестік шарты) осы баппен көзделген ерекшеліктермен бірге бірлескен қызмет туралы шарт ережесі қолданылады.
4. Ислам банкінің қатысуымен жасалған жай серіктестік шартында бірлескен қызмет мақсаты, шарттың қолданылу мерзімі немесе пайда болуына байланысты шартты тоқтататын талап, бірлескен қызметтен түскен кірісті бөлу тәртібі және кезеңділігі, қатысушының шарт талаптарын бұзғаны үшін жауапкершілігі, бірлескен қызметті жүзеге асыру үшін қатысушылардың әр қайсысының енгізген мүлкінің тізбесі, түрлері және құны туралы мәліметтер болуы тиіс. Егер шартпен өзгесі көзделмеген болса, жалпы мүліктегі қатысушылардың әр қайсысының үлес мелшері бірлескен қызметті жүзеге асыру үшін енгізілген мүлік құнына теңбе-тең анықталады. Шартпен бірлескен қызметтен алынған кіріс бөлігін қайырымдылық мақсаттарға пайдалану жөніндегі талаптар көзделуі мүмкін.

12. В случае заключения договора о коммерческом кредите исламского банка, предусмотренном в пунктах 10 и 11 настоящей статьи, к отношениям между банком и производителем товара применяются правила о подряде, поставке, контрактации, возмездном оказании услуг или другие правила о соответствующем этим отношениям обязательстве, предусмотренном законодательством Республики Казахстан. Договор между исламским банком и производителем товара должен отвечать требованиям, предусмотренными пунктами 6-9 настоящей статьи для договора купли-продажи исламского банка с продавцом товара.
Статья 52-9. Финансирование производственной
и торговой деятельности путем участия
в уставных капиталах юридических лиц
и (или) на условиях партнерства
1. Исламский банк вправе финансировать производственную и торговую деятельность на основе договора о партнерстве с целью получения дохода или достижения иной не противоречащей законодательству Республики Казахстан цели. Договором о партнерстве может быть предусмотрено условие о создании юридического лица (договор о партнерстве с образованием юридического лица).
2. Договор о партнерстве может быть заключен после получения положительного заключения Совета по принципам исламского финансирования. Нарушение требований, указанных в статье 52-1 настоящего Закона, является основанием для досрочного расторжения договора о партнерстве и (или) ликвидации созданного на основании договора о партнерстве юридического лица либо для отчуждения доли исламского банка, в том числе акций и долей участия в уставных капиталах юридических лиц, и направления полученного дохода на благотворительность.
3. К договору о партнерстве без условия о создании юридического лица (договор простого товарищества с участием исламского банка) применяются правила договора о совместной деятельности с особенностями, предусмотренными настоящей статьей.
4. Договор простого товарищества с участием исламского банка должен содержать цель совместной деятельности, срок действия договора или условие, по наступлению которого договор прекращается, порядок и периодичность распределения дохода от совместной деятельности, ответственность участника за нарушение условий договора, сведения о перечне, видах и стоимости имущества, внесенного каждым из участников для осуществления совместной деятельности. Если иное не предусмотрено договором, размер доли каждого из участников в общем имуществе определяется пропорционально стоимости имущества, внесенного для осуществления совместной деятельности. Договором могут быть предусмотрены условия об использовании части дохода, полученного от совместной деятельности, на благотворительные цели.

5. Бірлескен қызметтен алынған кіріс, ислам банкінің қатысуымен алынған жай серіктестік шартына қатысушылардың жалпы кірістері мен шығындары егер өзгесі шартта көзделмеген болса, жалпы мүліктегі үлес бойынша теңбе-тең бөлінеді. Ислам банкінің қатысуымен жай серіктестік алған кіріс күтіліп отырған кірісті есепке алмай, нақты нәтиже бойынша бөлінуі тиіс. Серіктестік қатысушысының кірісі белгіленген ақша сомасы түрінде белгіленуі мүмкін емес.
6. Жай серіктестіктің жалпы мүлкі жеткіліксіз болған кезде оның қатысушылары жалпы мүліктегі үлеске теңбе-тең жай серіктестік шартына байланысты міндеттемелер бойынша жауапкершілік алады.
7. Заңды тұлғаны құруға байланысты серіктестік туралы шартта, егер осы шартпен немесе осы бап ережелерімен өзгесі кезделмеген болса, заңды тұлғаның тиісті ұйымдық-құрылымдық нысандағы құрылтай шарты жөніндегі ереже қолданылады.
8. Ұйымдық-құрылымдық нысанмен белгіленген заңды тұлғаның құрылтай шартында Қазақстан Республикасының заңнамасымен кезделген мәліметтерден басқа, заңды тұлғаны құруға байланысты серіктестік туралы шартта серіктестіктің мақсаты мен мерзімі туралы мәліметтер, заңды тұлғаның кірісін әрбір қатысушы үлесіне теңбе-тең енгізе отырып, бөлу туралы талаптар болуы тиіс.
9. Заңды тұлғаны құруға байланысты серіктестік туралы шарттың ережесі сондай-ақ серіктестіктің және акцияларды сатып алудың (қатысу үлесінің) мақсаты осы заңды тұлғаның өндірістік немесе сауда қызметін қаржыландыру болып табылатын маңызды талаптарға байланысты жұмыс істеп отырған заңды тұлғаның акцияларын немесе қатысу үлестерін сатып алу болып табылатын жағдайларда да қолданылады.
52-10-бап. Лизинг (жалдау) талаптары бойынша инвестициялық
қызметті жүзеге асыру
1. Ислам банктері лизинг (жалдау) талаптары бойынша инвестициялық қызметті жүзеге асыруға құқылы.
2. Ислам банктерінің мүлікті лизингтеу (жалдау) талаптары бойынша инвестициялық қызметті жүзеге асыру қатынастарында осы бап ережелерінде көзделген ерекшеліктермен бірге қаржы лизингі немесе мүлікті жалдау жөніндегі ереже қолданылады.
3. Ислам банкімен жасалған лизинг (жалдау) шартының талаптары бойынша жалға алынған мүлікті сатып алу құқығын көздей алмайды. Жалға алынған мүліктің меншік құқығы жалдау мерзімі соңында жеке келісім негізінде лизинг алушыға (жалдаушыға) берілуі мүмкін.
4. Егер ислам банкінің жарғысымен немесе ішкі ережелерімен өзгесі көзделмесе, лизинг немесе мүлікті жалдау бойынша мәмілелер осы Заңның 52-2-бабының 3-тармағының талаптарына сәйкес бекітілген Ислам банкінің операцияларды жүргізуінің жалпы талаптары туралы ережеге сәйкес жасалады және Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі Кеңестің жеке бекітуін талап етпейді.

5. Доход от совместной деятельности, общие расходы и убытки участников договора простого товарищества с участием исламского банка распределяются пропорционально доле в общем имуществе, если иное не предусмотрено договором. Доход простого товарищества с участием исламского банка должен распределяться по фактическим результатам без учета ожидаемого дохода. Доход участника товарищества не может быть установлен в виде фиксированной денежной суммы.
6. При недостаточности общего имущества простого товарищества его участники несут ответственность по обязательствам, связанным с договором простого товарищества, пропорционально долям в общем имуществе.
7. К договору о партнерстве с образованием юридического лица применяются правила об учредительном договоре юридического лица соответствующей организационно-правовой формы, если иное не предусмотрено договором или правилами настоящей статьи.
8. Помимо сведений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан для учредительного договора юридического лица определенной организационно-правовой формы, договор о партнерстве с образованием юридического лица должен содержать сведения о целях и сроках партнерства, условие о распределении дохода юридического лица пропорционально внесенной доле каждого участника.
9. Правила договора о партнерстве с образованием юридического лица применяются также к случаям партнерства, условиями которого является приобретение акций или долей участия существующего юридического лица при существенном условии, что целями партнерства и приобретения акций (доли участия) является финансирование производственной или торговой деятельности этого юридического лица.
Статья 52-10. Осуществление инвестиционной деятельности
на условиях лизинга (аренды)
1. Исламские банки вправе осуществлять инвестиционную деятельность на условиях лизинга (аренды) имущества.
2. К отношениям исламского банка по осуществлению инвестиционной деятельности на условиях лизинга (аренды) имущества применяются правила о финансовом лизинге или аренде имущества, с особенностями, предусмотренными настоящей статьей.
3. Условия договора лизинга (аренды) с исламским банком не могут предусматривать право выкупа арендуемого имущества. Право собственности на арендованное имущество может перейти к лизингополучателю (арендатору) в конце срока аренды на основании отдельного соглашения.
4. Если иное не предусмотрено уставом или внутренними правилами исламского банка, сделки по лизингу или аренде имущества заключаются в соответствии с Правилами об общих условиях проведения операций исламского банка, утвержденными в соответствии с требованиями пункта 3 статьи 52-2 настоящего Закона, и не требуют отдельного утверждения Советом по принципам исламского финансирования.

5. Шартпен кепілге беру немесе өзге тәсілмен лизингтік төлемдерге (жалдау төлемдеріне) ақы төлеу жөніндегі міндеттемелерді қамтамасыз ету туралы талап көзделуі мүмкін.
52-11-бап. Агенттік қызметті жүзеге асыру
1. Ислам банкі инвестициялық-агенттік қызметті жүзеге асыруға құқылы, соған сәйкес ислам банкі өз клиентінің агенті бола алады не үшінші тұлғаны өзінің агенті етіп тағайындай алады.
2. Агент клиенттің атынан және оның тапсыруы бойынша не өз атынан, бірақ клиенттің тапсыруымен және клиент есебінен агенттік келісімге сәйкес өз жеке тәжірибесі және білімі негізінде сыйақыға кіріс алуға бағытталған белгілі бір заңды іс-қимылдарды жасауға міндеттенеді.
3. Ислам банкінің талаптарына қатысты агенттік келісімдерінде осы бапта көзделген ерекшеліктерге сай тапсырма шарты туралы ереже немесе комиссия қолданылады.
4. Ислам банкімен жасалған агенттік (клиент не агент) келісім бойынша тараптар ретінде жеке және заңды тұлғалар, оның ішінде банктер және өзге қаржы ұйымдары бола алады.
5. Агенттік келісімнің талаптарымен агенттің сыйақысын анықтау және төлеу тәртібі белгіленуі тиіс. Клиенттің кепілдік берілген кірісінің мөлшері агенттік келісімнің талаптары ретінде көзделе алмайды.
6. Егер қызметті орындамау немесе шығын агенттің кінэсінен болған жағдайды қоспағанда, агенттің сыйақы алу құқығы агенттік келісімнің орындалуына немесе оның нәтижесіне қатыссыз сақталып отырады.
7. Шығын агенттің кінәсінен болған жағдайды қоспағанда, агент қызметі нәтижесіндегі шығындар тәуекелін агенттік келісім клиенті мойнына алады.";
17) 74-1-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Ислам банкінің тарату конкурстық массасына ислам банкінің инвестициялық депозиті туралы шарт бойынша тартылған ақша есебінен сатып алынған мүлік енгізілмейді. Аталған мүлік, сондай-ақ инвестициялық депозиттер бойынша міндеттемелер басқа ислам банкіне тапсырылуға жатады.
Ислам банкін таңдау және оған инвестициялық депозит туралы шарт бойынша тартылған ақша есебінен сатып алынған мүлікті, және таратылатын ислам банкінің инвестициялық депозиттері бойынша міндеттемелерді тапсыру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.";
18) 74-2-баптың 3-тармағының 4) тармақшасындағы "депозиттер" деген сөзден кейін ",оның ішінде ислам банкі қабылдаған талап ету бойынша процентсіз депозиттер" деген сөздермен толықтырылсын.
4. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 14, 119-құжат; 2004 ж., N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 58-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 4, 28-құжат; N 9, 67-құжат, N 17, 141-құжат; 2008 ж. 16 шілдеде "Егемен Қазақстан" және 2008 ж. 17 шілдеде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне концессия мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңы ):

5. Договором может быть предусмотрено условие об обеспечении обязательств по оплате лизинговых платежей (арендной платы) залогом имущества.
Статья 52-11. Осуществление агентской деятельности
1. Исламский банк вправе осуществлять агентскую деятельность, в соответствии с которой исламский банк выступает агентом своего клиента либо назначает третье лицо своим агентом.
2. В соответствии с агентским соглашением агент от имени и по поручению клиента либо от своего имени, но по поручению и за счет клиента обязуется на основе собственного опыта и знаний совершить за вознаграждение определенные юридические действия, направленные на получение дохода.
3. К агентскому соглашению исламского банка применяются в зависимости от его условий правила о договоре поручения или комиссии с особенностями, предусмотренными настоящей статьей.
4. В качестве стороны по агентскому соглашению (клиента либо агента), заключенному с исламским банком, могут выступать физические и юридические лица, в том числе банки и иные финансовые организации.
5. Условиями агентского соглашения должен быть установлен порядок определения и выплаты вознаграждения агента. Условиями агентского соглашения не может предусматриваться гарантированный размер дохода клиента.
6. Агент сохраняет право на получение вознаграждения вне зависимости от исполнения агентского соглашения или его результатов, за исключением случаев, когда неисполнение или убытки от деятельности произошли по вине агента.
7. Риск убытков в результате деятельности агента несет клиент агентского соглашения, за исключением случаев возникновения убытков по вине агента.";
17) статью 74-1 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. В ликвидационную конкурсную массу исламского банка не включается имущество, приобретенное за счет денег, привлеченных по договору об инвестиционном депозите исламского банка. Указанное имущество, а также обязательства по инвестиционным депозитам подлежат передаче ликвидационной комиссией другому исламскому банку.
Порядок выбора исламского банка и передачи ему имущества, приобретенного за счет денег, привлеченных по договору об инвестиционном депозите, и обязательств по инвестиционным депозитам ликвидируемого исламского банка устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
18) подпункт 4) пункта 3 статьи 74-2 после слов "физических лиц по депозитам" дополнить словами ", в том числе беспроцентным депозитам до востребования, принятым исламским банком,".
4. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 119; 2004 г., № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67, № 17, ст. 141; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам концессии", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 16 июля 2008 г. и "Казахстанская правда" 17 июля 2008 г.):

1) 1-бап мынадай мазмұндағы 8-1), 24-1, 28-1, 28-2, 45-1, 52-1, 57-1, 58-1, 67-1 тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) исламның арнайы қаржы компаниясы бөлген активтер — исламның арнайы қаржы компаниясы сатып алған мүлік және талап ету құқықтары, олар бойынша келіп түсулер;";
"24-1) инвестициялық жоба - инвестициялаудан белгілі бір нәтижелерге қол жеткізуге бағытталған, сондай-ақ белгілі бір уақыт мерзімі ішінде іске асырылған және аяқталу сипаты бар кешенді іс-шаралар;";
"28-1) исламның арнайы қаржы компаниясы - бұл ислам банкімен акционерлік қоғамның не жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдастыру-құқықтық нысанында құрылған және исламдық бағалы қағаздарды шығаруды жүзеге асыратын заңды тұлға;";
"28-2) ислам бағалы қағаздары - шығару талаптары ислам қаржыландыру принциптеріне сәйкес келетін, материалдық активтердегі бөлінбейтін үлесті иелену құқығын, оларды пайдаланудан түскен активтер мен кірістерді, нақты жобаларды қаржыландыру үшін осы бағалы қағаздарды шығарған қызметтерді немесе активтерді иелену құқыгын растайтын эмиссиялық бағалы қағаздар;";
"45-1) ислам бағалы қағаздарының номиналды құны - ислам бағалы қағаздарын оларды бастапқы орналастыру аясында сатып алу кезінде инвестор төлейтін ислам бағалы қағаздары шығарылымы проспектісімен белгіленген ислам бағалы қағаздары құнының ақшалай көрінісі;";
"52-1) оригинатор - активтері исламның арнайы қаржы компаниясына сатып алу-сату шарттың негізінде тапсырылатын және (немесе) исламның арнайы қаржы компаниясының құрылтайшысы болып табылатын ислам банкі;";
"57-1) ислам бағалы қағаздарын өтеу - осы шығарылымдағы ислам бағалы қағаздарының жалпы санын ұстаушыға тиесілі ислам бағалы қағаздары санына теңбе-тең қатынастағы үлеске тиесілі бөлінген активтер, ақша сомасы есебінен ислам бағалы қағаздары проспектісі белгілеген мерзімде жасалған төлемдер;";
"58-1) ислам бағалы қағаздарын ұстаушылар өкілі - ислам бағалы қағаздарын ұстаушылар мүддесі үшін эмитентпен жасалған шарт негізінде іс-қимыл жасайтын ұйым өкілі;";
"67-1) резервтік қор - қалыптасу және пайдалану тәртібі ислам бағалы қағаздары проспектісімен анықталатын ислам бағалы қағаздарын орналастырудан алынған ақша қаражатын инвестициялау нәтижесінде пайда болған шығынды жабуға арналған қаражат;";
2) 9-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:

1) статью 1 дополнить подпунктами 8-1), 24-1), 28-1), 28-2), 45-1), 52-1), 57-1), 58-1), 67-1) следующего содержания:
"8-1) выделенные активы исламской специальной финансовой компании - имущество и права требования, приобретаемые исламской специальной финансовой компанией, поступления по ним;";
"24-1) инвестиционный проект - комплекс мероприятий, направленных на достижение определенных результатов от инвестирования и предусматривающих инвестиции, а также реализуемых в течение определенного срока времени и имеющих завершенный характер;";
"28-1) исламская специальная финансовая компания - это юридическое лицо, созданное исламским банком в организационно-правовой форме акционерного общества либо товарищества с ограниченной ответственностью и осуществляющее выпуск исламских ценных бумаг;";
"28-2) исламские ценные бумаги - эмиссионные ценные бумаги, условия выпуска которых соответствуют принципам исламского финансирования, удостоверяющие право на владение неделимой долей на материальные активы, право на распоряжение активами и доходами от их использования, услугами или активами конкретных проектов, для финансирования которых были выпущены данные ценные бумаги;";
"45-1) номинальная стоимость исламских ценных бумаг - денежное выражение стоимости исламских ценных бумаг, оплачиваемое инвестором при приобретении исламских ценных бумаг в рамках их первичного размещения на условиях, установленных проспектом выпуска исламских ценных бумаг;";
"52-1) оригинатор - исламский банк, активы которого передаются на основании договора купли-продажи исламской специальной финансовой компании и (или) который является учредителем исламской специальной финансовой компании;";
"57-1) погашение исламских ценных бумаг - выплата, в сроки, установленные проспектом выпуска исламских ценных бумаг за счет выделенных активов, суммы денег, соответствующей доле, пропорциональной соотношению количества исламских ценных бумаг, принадлежащих держателю к общему количеству исламских ценных бумаг данного выпуска;";
"58-1) представитель держателей исламских ценных бумаг - организация, действующая в интересах держателей исламских ценных бумаг на основании договора, заключенного с эмитентом;";
"67-1) резервный фонд - средства, предназначенные для покрытия убытков, возникающих в результате инвестирования денежных средств, полученных от размещения исламских ценных бумаг, порядок формирования и использования которого определяется проспектом выпуска исламских ценных бумаг;";
2) статью 9:
дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:

"1-2. Ислам бағалы қағаздары проспектісіне қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.
Ислам бағалы қағаздары проспектісі исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңеспен келісілуі тиіс.
Эмитент шығарылым проспектісімен белгіленген ислам бағалы қағаздарын ұстаушыларының құқықтары мен мүдделеріне қысым жасалған жағдайда шығарылым проспектісімен белгіленген ислам бағалы қағаздарын шығару, орналастыру, айналысқа жіберу және өтеу талаптарын өзгертуге құқығы жоқ.";
5-тармақтағы "шығару проспектісіне" деген сөздерден кейін "ислам бағалы қағаздары шығарылымы проспектілеріне" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 23-бап мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2 тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Ислам бағалы қағаздарына төлем жасау тек қана ақшалай жүзеге асырылады. Эмитент орналастырылатын ислам бағалы қағаздарына толық төлем жасалғанға дейін ислам бағалы қағаздарын ислам бағалы қағаздарын ұстаушылар тізілімі жүйесіндегі оны иеленушінің жеке шотына (номиналды ұстаушының есепке алу жүйесіндегі) есептеу жөнінде бұйрық беруге құқығы жоқ.
2-2. Ислам бағалы қағаздарының айналысқа шығуы жалдау шартын (қаржы лизингі) немесе жобаны іске асырудың бірінші төлемін алғаннан кейін ғана болуы мүмкін.";
4) мынадай мазмұндағы 5-1-тараумен толықтырылсын:
"5-1-тарау. Ислам бағалы қағаздарын шығарудың және айналысқа
жіберудің ерекшеліктері
32-1-бап. Исламдық қаржыландырудың негізгі принциптері. Ислам
бағалы қағаздарын шығару және айналысқа жіберу
1. Исламдық қаржыландырудың негізгі принциптері мыналар болып табылады:
1) эмитент ислам бағалы қағаздарын шығарған кезде бағалы қағаздар құнының проценті түріндегі сыйақыны есептеуге, сондай-ақ бағалы қағаздар бойынша кіріске кепілдік беруге құқылы емес;
2) ислам бағалы қағаздарын шығару және айналысқа жіберу нәтижесінде алынған қаражат исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі Кеңес қаржыландыруға тыйым салатын темекі, ішімдік өнімдеріне байланысты өндірісті және (немесе) сауданы, қару-жарақ және оқ-дәрі, құмарлық ойындар бизнесін, порноиндустрияны, сондай-ақ Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңес қаржыландыруға тыйым салған кәсіпкерлік қызметтің өзге де түрлерін қаржыландыруға бағытталмауы тиіс.
Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі Кеңес ислам бағалы қағаздары эмитентінің қызметіне қойылатын өзге де сақталуы міндетті талаптарды қосымша анықтауға құқылы.
32-2-бап. Ислам бағалы қағаздарының түрлері
1. Ислам бағалы қағаздарына мыналар жатады:
1) ислам инвестициялық акциялары мен пайлары;
2) исламдық жалдау сертификаттары;

"1-2. Требования к проспекту выпуска исламских ценных бумаг устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Проспект выпуска исламских ценных бумаг подлежит согласованию с Советом по принципам исламского финансирования.
Эмитент не вправе изменять условия выпуска, размещения, обращения и погашения исламских ценных бумаг, установленные проспектом выпуска, в случаях, ущемляющих права и интересы держателей исламских ценных бумаг.";
пункт 5 дополнить словами ", а также к проспектам выпуска исламских ценных бумаг";
3) статью 23 дополнить пунктами 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. Оплата исламских ценных бумаг осуществляется только деньгами. До полной оплаты размещаемой исламской ценной бумаги эмитент не вправе давать приказ о зачислении данной исламской ценной бумаги на лицевой счет ее приобретателя в системе реестров держателей исламских ценных бумаг (системе учета номинального держателя).
2-2. Обращение исламских ценных бумаг возможно только после получения первого платежа по договору аренды (финансового лизинга) или начала реализации проекта.";
4) дополнить главой 5-1 следующего содержания:
"Глава 5-1. Особенности выпуска и обращения
исламских ценных бумаг
Статья 32-1. Основные принципы исламского финансирования.
Выпуск и обращение исламских ценных бумаг
1. Основными принципами исламского финансирования являются:
1) при выпуске исламских ценных бумаг эмитент не вправе начислять вознаграждение в виде процентов от стоимости ценных бумаг, а также гарантировать доход по ценным бумагам;
2) средства, полученные в результате выпуска и размещения исламских ценных бумаг, не должны быть направлены на финансирование деятельности, связанной с производством и (или) торговлей табачной, алкогольной продукцией, оружием и боеприпасами, игорным бизнесом, порноиндустрией, а также иных видов предпринимательской деятельности, финансирование которых запрещено Советом по принципам исламского финансирования.
Cовет по принципам исламского финансирования вправе дополнительно определить иные обязательные для соблюдения требования к деятельности эмитента исламских ценных бумаг.
Статья 32-2. Виды исламских ценных бумаг
1. К исламским ценным бумагам относятся:
1) акции и паи исламских инвестиционных фондов;
2) исламские арендные сертификаты;

3) исламдық қатысу сертификаттары;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ислам бағалы қағаздары болып танылған өзге бағалы қағаздар.
2. Ислам инвестициялық қорлары пайларының эмитенттері болып инвестициялық портфельді басқарушылар табылады.
Исламдық жалдау сертификаттары мен исламдық қатысу сертификаттарының эмитенттері болып ислам банктері немесе исламдық арнайы қаржы компаниялары табылады.
32-3-бап. Исламдық жалдау сертификаттары
1. Исламдық жалдау сертификаттары - оларды шығару кезінде ұстаушылары алдын-ала жалдау шарты бойынша (қаржы лизингі) алынатын кірістерді алу құқығын иеленетін айналыс мерзімімен белгіленген ислам банкі не исламның арнайы қаржы компаниясы шығарып отырған ислам бағалы қағаздары.
2. Исламдық жалдау сертификаттары олардың ұстаушыларына мынадай құқықтар береді:
1) жалдау шарты бойынша (қаржы лизингі) кірістер алу;
2) бөлінген активтерді күрайтын мүлік үлесіне сәйкес ұстаушыға, исламдық жалдау сертификаттарына орналастырылған жалпы санына тиесілі ақша сомасын алуға;
3) эмитенттің (оригинатордың) қызметі туралы, оның ішінде эмитенттің (оригинатордың) қызметі туралы ақпарат алуға, оның ішінде исламдық жалдау сертификаттары шығарылым проспектісімен белгіленген тәртіп бойынша эмитенттің (оригинатордың) қаржылық есеп беруімен танысуға;
4) қоғам тіркеушісінен немесе исламдық жалдау сертификаттарына меншік құқығын растайтын номиналды ұстаушыдан үзінді көшірмелер алуға;
5) осы Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге заңнамалық актілерімен көзделген өзге құқықтарын.
3. Исламның арнайы қаржы компаниясы - исламдық жалдау сертификаттарын шығару, оларды орналастыру нәтижесінде алынған ақшаға мүлік сатып алу, сондай-ақ осы мүлікті жалдау шартынан (қаржы лизингі), исламдық жалдау сертификаттарын ұстаушылардан келіп түскен төлемдерді бөлу үшін құрылады.
4. Исламдық жалдау сертификаттарын шығару проспектісімен оригинатордың (ислам банкінің) исламның арнайы қаржы компаниясынан мүлік сатып алған жағдайында исламдық жалдау сертификаттарын мерзімінен бүрын өтеу талаптары көзделуі мүмкін.
5. Исламдық жалдау сертификаттарын шығару, орналастыру, айналысқа жіберу және өтеудің өзге де талаптары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.
32-4-бап. Исламдық қатысу сертификаттары
1. Исламдық қатысу сертификаттары - айналысқа шығару кезінде мерзімі алдын-ала белгіленген, исламның арнайы қаржы компаниясынан шығарылған, жаңа инвестициялық жобаны ұйымдастыру үшін, жұмыс істеп отырған инвестициялық жобаны дамыту немесе жай серіктестік шарты негізінде кәсіпкерлік қызметті қаржыландыру не акционерлік қоғам ұйымдастыру-құқықтық нысанындағы заңды тұлғаны немесе жауапкершілігі шектеулі серіктестікті құру үшін қамтылған қаражатты пайдалану мақсатында шығарылған ислам бағалы қағаздары.

3) исламские сертификаты участия;
4) иные ценные бумаги, признанные исламскими ценными бумагами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Эмитентами паев исламских инвестиционных фондов являются управляющие инвестиционным портфелем.
Эмитентами исламских арендных сертификатов и исламских сертификатов участия являются исламские банки или исламские специальные финансовые компании.
Статья 32-3. Исламские арендные сертификаты
1. Исламские арендные сертификаты - исламские ценные бумаги, выпускаемые исламским банком либо исламской специальной финансовой компанией, с заранее установленным при их выпуске сроком обращения, держатели которых приобретают право на получение доходов, получаемых по договору аренды (финансового лизинга).
2. Исламские арендные сертификаты предоставляют их держателям следующие права:
1) на получение доходов, получаемых по договору аренды (финансового лизинга);
2) на получение суммы денег, соответствующей доле имущества, составляющего выделенные активы, в размере пропорциональном количеству исламских арендных сертификатов, принадлежащих держателю, к общему количеству размещенных исламских арендных сертификатов;
3) получать информацию о деятельности эмитента (оригинатора), в том числе знакомиться с финансовой отчетностью эмитента (оригинатора), в порядке, определенном проспектом выпуска исламских арендных сертификатов;
4) получать выписки от регистратора общества или номинального держателя, подтверждающие его право собственности на исламские арендные сертификаты;
5) иные права предусмотренные настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан.
3. Исламская специальная финансовая компания создается для выпуска исламских арендных сертификатов, приобретения имущества на деньги, полученные в результате их размещения, а также распределения платежей, поступивших по договору аренды (финансового лизинга) данного имущества, держателям исламских арендных сертификатов.
4. Проспектом выпуска исламских арендных сертификатов может быть предусмотрено условие досрочного погашения исламских арендных сертификатов в случае выкупа имущества оригинатором (исламским банком) у исламской специальной финансовой компании.
5. Иные условия выпуска, размещения, обращения и погашения исламских арендных сертификатов определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 32-4. Исламские сертификаты участия
1. Исламские сертификаты участия - это исламские ценные бумаги, выпускаемые исламской специальной финансовой компанией с заранее установленным при их выпуске сроком обращения, выпускаемые с целью использования привлеченных средств для организации нового инвестиционного проекта, развития существующего инвестиционного проекта или финансирования предпринимательской деятельности на основании договора простого товарищества либо с созданием юридического лица в организационно-правовой форме акционерного общества или товарищества с ограниченной ответственностью.

2. Оригинатор инвестициялық жобаға мүлікті енгізу арқылы және (немесе) исламның арнайы қаржы компаниясына тиесілі акцияларды сенімгерлік басқаруды (қатысу үлесі) жүзеге асыра отырып қатысады.
3. Инвестициялық жоба бойынша оригинатор мен арнайы қаржы компаниясы арасындағы пайда (кірістер) бағалы қағаздар шығарылымы проспектісіне сәйкес бөлінеді.
4. Оригинатор исламдық қатысу сертификаттары шығарылымы проспектісінде белгіленген мөлшерде комиссиялық сыйақы алуға құқылы.
5. Оригинатор исламдық қатысу сертификаттарын былайша сатып алады:
1) исламдық қатысу сертификаттары шығарылымы проспектісінде белгіленген жағдайда;
2) исламдық қатысу сертификаттары бойынша дефолт жағдайында;
3) исламның арнайы қаржы компаниясын тарату туралы шешім қабылданған жағдайда.
6. Оригинатор исламдық қатысу сертификаттарын оригинатордың ұсынысы бойынша заңды тұлға нысанындағы инвестициялық жоба таратылған жағдайда исламдық қатысу сертификаттарын мерзімінен бұрын өтеуді жүзеге асыруға міндетті.
7. Оригинатор таратылған жағдайда жай серіктестік шарты өзінің қолданылуын тоқтатады. Осы инвестициялық жобаны құрайтын мүлікті исламдық қатысу сертификаттары ұстаушылар өкілі аталған мүлікті сатудан алған ақша қаражатын исламдық қатысу сертификаттары шығарылымы көлеміндегі олардың үлестеріне сәйкес исламдық қатысу сертификаттары ұстаушыларына төлеген соң сатуға жатқызады.
8. Исламдық қатысу сертификаттары ұстаушылары исламдық қатысу сертификаттары шығарылымы талаптарында көзделген жағдайларда оригинатормен бірлесіп, қаржыландыру жобаларын таңдау кезінде шешім қабылдауға құқылы.
32-5-бап. Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңес
1. Ислам бағалы қағаздарын шығару және орналастыру нәтижесінде алынған қаражат есебінен қаржыландыру объектілерін исламдық қаржыландыру принциптері бойынша сәйкестендіруді анықтауды ислам банкінің исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңесі жүзеге асырады.
Ислам инвестициялық қорларының акциялары мен пайларын шығару және орналастыру нәтижесінде алынған қаражат есебінен қаржыландыру объектілерін исламдық қаржыландыру принциптері бойынша сәйкестендіруді анықтауды ислам инвестициялық қоры басқарушы компаниясы құрған исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңесі жүзеге асырады.
2. Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңес - эмитенттің басқару органының ұсынымы бойынша ислам банкінің (ислам инвестициялық қорының басқарушы компаниясы) акционерлердің (құрылтайшылар) жалпы жиналысы тағайындаған тәуелсіз орган.
Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңес шешімдер қабылдау жөнінде ешкімге тәуелсіз.

2. Оригинатор участвует в инвестиционном проекте посредством внесения имущества в инвестиционный проект и (или) осуществляя доверительное управление акциями (долями участия), принадлежащими исламской специальной финансовой компании.
3. Прибыли (доходы) по инвестиционному проекту распределяются между исламской специальной финансовой компанией и оригинатором согласно условиям проспекта выпуска ценных бумаг.
4. Оригинатор вправе получать комиссионное вознаграждение в размере, установленном проспектом выпуска исламских сертификатов участия.
5. Оригинатор выкупает исламские сертификаты участия:
1) в случаях, установленных проспектом выпуска исламских сертификатов участия;
2) в случае дефолта по исламским сертификатам участия;
3) в случае принятия решения о ликвидации исламской специальной финансовой компании.
6. Оригинатор обязан осуществить досрочное погашения исламских сертификатов участия в случае ликвидации инвестиционного проекта в форме юридического лица по инициативе оригинатора.
7. В случае ликвидации оригинатора договор простого товарищества прекращает свое действие. Имущество, составляющее данный инвестиционный проект подлежит реализации представителем держателей исламских инвестиционных сертификатов участия с выплатой денежных средств, полученных от реализации указанного имущества, держателям исламских сертификатов участия в соответствии с их долями в объеме выпуска исламских сертификатом участия.
8. Держатели исламских сертификатов участия в случаях, предусмотренных условиями выпуска исламских сертификатов участия совместно с оригинатором вправе принимать решения при отборе проектом для финансирования.
Статья 32-5. Совет по принципам исламского финансирования
1. Определение соответствия объектов финансирования за счет средств, полученных в результате выпуска и размещения исламских ценных бумаг, за исключением акций и паев инвестиционных фондов, принципам исламского финансирования, осуществляется Советом по принципам исламского финансирования исламского банка.
Определение соответствия объектов финансирования за счет средств, полученных в результате выпуска и размещения акций и паев исламских инвестиционных фондов, принципам исламского финансирования, осуществляется Советом по принципам исламского финансирования, создаваемым управляющей компанией исламского инвестиционного фонда.
2. Совет по принципам исламского финансирования - это независимый орган, назначаемый общим собранием акционеров (учредителей) исламского банка (управляющей компании исламского инвестиционного фонда) по рекомендации органа управления эмитента.
Совет по принципам исламского финансирования независим в принимаемых решениях.

3. Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңес осы бапта көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген шарт жасау сатысында тұрған ислам бағалы қағаздарын орналастырудан алынған қаражат есебінен қаржыландыру жөніндегі мәмілелерді исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңес таныған жағдайда мұндай мәміле жасала алмайды және орындалмайды.
4. Осы бапта көрсетілген, талаптарға сәйкес келмейтін ислам бағалы қағаздарын орналастырудан алынған қаражат есебінен қаржыландыру жөніндегі жасалған, бірақ орындалмаған немесе ішінара орындалған мәмілелерді Исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңес таныған жағдайда, мұндай мәміле ислам банкінің (ислам инвестициялық қорының басқарушы компаниясының) талабы бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін.
32-6-бап. Исламның арнайы қаржы компаниясы
1. Исламның арнайы қаржы компаниясы исламның арнайы қаржы компаниясына мүлік пен бөлінген активтерді жіберетін оригинатор арқылы ғана құрылады.
Исламның арнайы қаржы компаниясын құруға және оның қызметіне қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.
2. Исламның арнайы қаржы компаниясының жарғылық капиталы тек қана ақшамен қалыптасады.
3. Ислам бағалы қағаздарының осының алдындағы шығарылымын өтеуді аяқтағанға дейін алдағы ислам бағалы қағаздарын шығаруға тыйым салынады.
4. Исламның арнайы қаржы компаниясы жылдық қаржылық есеп беру аудитін жүргізуге міндетті.
5. Исламның арнайы қаржы компаниясын ерікті қайта ұйымдастыру немесе тарату ислам бағалы қағаздары шығарылымын өтеу қорытындылары туралы есепті уәкілетті орган бекіткеннен кейін уәкілетті органның рұқсатымен ғана жүзеге асырылуы мүмкін.
Уәкілетті орган исламның арнайы қаржы компаниясының өтініші негізінде исламның арнайы қаржы компаниясын ерікті қайта ұйымдастыру немесе таратуға рұқсат беру жөнінде шешім шығарады және өтініш келіп түскен күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде бұл туралы исламның арнайы қаржы компаниясын жазбаша хабардар етеді. Уәкілетті орган исламның арнайы қаржы компаниясының өтініші негізінде исламның арнайы қаржы компаниясын ерікті қайта ұйымдастыру немесе таратуға рұқсат беруден бас тарту жөнінде шешім шығарған жағдайда бұл туралы исламның арнайы қаржы компаниясын бас тарту негіздемесін көрсете отырып, жазбаша хабардар етеді.
6. Исламның арнайы қаржы компаниясын ерікті қайта ұйымдастыру немесе таратуға рұқсат беру жөнінде шешім шығару тэртібі уэкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен анықталады.
7. Исламның арнайы қаржы компаниясы ислам бағалы қағаздары бойынша тиісті резервтік қорларды құруды қосқандағы, ол шығарған ислам бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелерді орындауға ғана қатысты бөлінген активтердің түсуін пайдаланады.

3. В случае признания Советом по принципам исламского финансирования сделки по финансированию за счет средств, полученных от размещения исламских ценных бумаг, находящейся на стадии заключения, несоответствующей требованиям, указанным в настоящей статье, такая сделка не может быть заключена и исполнена.
4. В случае признания Советом по принципам исламского финансирования заключенной, но не исполненной или частично исполненной сделки по финансированию за счет средств, полученных от размещения исламских ценных бумаг несоответствующей требованиям, указанным в настоящей статье, такая сделка может быть по требованию исламского банка (управляющей компании исламского инвестиционного фонда) досрочно расторгнута в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 32-6. Исламская специальная финансовая компания
1. Исламская специальная финансовая компания создается только оригинатором, передающим имущество и выделенные активы исламской специальной финансовой компании.
Требования к созданию и деятельности исламской специальной финансовой компании устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Уставный капитал исламской специальной финансовой компании формируется исключительно деньгами.
3. Запрещается последующий выпуск исламских ценных бумаг до завершения погашения предыдущего выпуска исламских ценных бумаг.
4. Исламская специальная финансовая компания обязана проводить аудит годовой финансовой отчетности.
5. Добровольная реорганизация или ликвидация исламской специальной финансовой компании может быть осуществлена с разрешения уполномоченного органа после утверждения отчета об итогах погашения выпуска исламских ценных бумаг.
Уполномоченный орган на основании заявления исламской специальной финансовой компании о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию или ликвидацию исламской специальной финансовой компании выносит решение и письменно уведомляет об этом исламскую специальную финансовую компанию в течение тридцати календарных дней с даты поступления заявления. В случае принятия уполномоченным органом решения об отказе в выдаче разрешения на добровольную реорганизацию или ликвидацию уполномоченный орган письменно уведомляет об этом исламскую специальную финансовую компанию с указанием основания отказа.
6. Порядок выдачи разрешения на добровольную реорганизацию или ликвидацию исламской специальной финансовой компании определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
7. Исламская специальная финансовая компания использует поступления по выделенным активам исключительно на выполнение обязательств по выпущенным ею исламским ценным бумагам, включая создание соответствующих резервных фондов по исламским ценным бумагам.

8. Бөлінген активтер исламның арнайы қаржы компаниясының меншікті қаражатынан бөлек есепке алынады.
9. Исламның арнайы қаржы компаниясының ислам бағалы қағаздар шығарылымының проспектісі мемлекеттік тіркелген күннен бастап осы Заңға сәйкес исламның арнайы қаржы компаниясының ислам бағалы қағаздарының осы шығарылымының қамтамасыз етуі болып табылатын бөлінген активтерге тәртіптік жаза қолдану - исламның арнайы қаржы компаниясының міндетттемелерін орындау үшін ғана жасалуы мүмкін.
10. Исламның арнайы қаржы компаниясы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен меншікті қаражат және бөлінген активтер бойынша бухгалтерлік есеп жүргізеді және қаржылық есеп беруді ұсынады.
11. Исламның арнайы қаржы компаниясының бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есеп беруді ұсынуды жүзеге асыру тәртібі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.
32-7-бап. Ислам бағалы қағаздарын ұстаушылар өкілі. Ислам
бағалы қағаздарын ұстаушылардың функциялары мен
міндеттері
1. Эмитент пен үшінші тұлға алдындағы акцияларды, ислам бағалы қағаздарын ұстаушылар мүдделерін ұсынуды қоспағанда ислам бағалы қағаздарын шығару және айналысқа жіберу кезінде ислам бағалы қағаздарын ұстаушылар өкілі жүзеге асырады.
Эмитент ислам бағалы қағаздарын ұстаушылар өкілін таңдауды бағалы қағаздар рыногында кастодиандық және (немесе) брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының қатарынан дербес жүзеге асырады.
Ислам бағалы қағаздарын ұстаушылар өкілі эмитенттің аффилиирленген тұлғасы болмауы тиіс.
2. Эмитент пен ислам бағалы қағаздарын ұстаушылар өкілі арасында жасалған ислам бағалы қағаздарын ұстаушылар мүдделері туралы шарт мазмұнына қойылатын талаптар, сондай-ақ ислам бағалы қағаздарын ұстаушылар өкілі өкілеттігінің мерзімінен бұрын тоқтатылуының тәртібі мен жағдайы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.
3. Ислам бағалы қағаздарын ұстаушылар өкілі мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) эмитенттің ислам бағалы қағаздары шығарылымы проспектісімен ислам бағалы қағаздарын ұстаушылары алдында белгіленген міндеттемелерінің орындалуын бақылайды;
2) қаржыландыру объектілерінің ислам бағалы қағаздары шығарылымы талаптарына сәйкес келуін бақылайды;
3) ислам бағалы қағаздарын ұстаушыларының құқықтары мен мүдделерін қорғауға бағытталған шаралар қабылдайды;
4) ислам бағалы қағаздарын орналастырудан алынған қаражат есебінен сатып алынған мүлікке, ислам бағалы қағаздарын орналастырудан алынған қаражат есебінен қаржыландыру жөніндегі мәмілелерді жүзеге асыру бөлігіндегі қаржылық есеп беруге, сондай-ақ аталған қаражат олардың активтеріне инвестицияланған заңды тұлғаларға мониторингті жүзеге асырады;

8. Выделенные активы учитываются отдельно от собственных средств исламской специальной финансовой компании.
9. С даты государственной регистрации проспекта выпуска исламских ценных бумаг исламской специальной финансовой компании в соответствии с настоящим Законом взыскание на выделенные активы, являющиеся обеспечением данного выпуска исламских ценных бумаг исламской специальной финансовой компании, может быть обращено только для выполнения обязательств исламской специальной финансовой компании.
10. Исламская специальная финансовая компания ведет бухгалтерский учет и представляет финансовую отчетность раздельно по собственным средствам и выделенным активам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
11. Порядок осуществления бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности исламской специальной финансовой компанией устанавливается нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.
Статья 32-7. Представитель держателей исламских
ценных бумаг.
Функции и обязанности представителя
держателей исламских ценных бумаг
1. При выпуске и обращении исламских ценных бумаг, за исключением акций, представление интересов держателей исламских ценных бумаг перед эмитентом и третьими лицами осуществляет представитель держателей исламских ценных бумаг.
Выбор представителя держателей исламских ценных бумаг эмитент осуществляет самостоятельно из числа профессиональных участников рынка ценных бумаг, осуществляющих кастодиальную и (или) брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг.
Представитель держателей исламских ценных бумаг не должен являться аффилиированным лицом эмитента.
2. Требования к содержанию договора о представлении интересов держателей исламских ценных бумаг, заключаемого между эмитентом и представителем держателей исламских ценных бумаг, а также порядок и случаи досрочного прекращения полномочий представителя держателей исламских ценных бумаг, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Представитель держателей исламских ценных бумаг осуществляет следующие функции:
1) контролирует исполнение эмитентом обязательств, установленных проспектом выпуска исламских ценных бумаг, перед держателями исламских ценных бумаг;
2) контролирует соответствие объектов финансирования условиям выпуска исламских ценных бумаг;
3) принимает меры, направленные на защиту прав и интересов держателей исламских ценных бумаг;
4) осуществляет мониторинг имущества, приобретенного за счет средств, полученных от размещения исламских ценных бумаг, финансовой отчетности эмитента в части осуществления сделки по финансированию за счет средств, полученных от размещения исламских ценных бумаг, а также юридических лиц, в активы которых были инвестированы указанные средства;

5) исламдық қатысу сертификаттарын шығару кезінде исламдық қаржыландыру туралы заңнамаға сәйкес жобаны басқару органдарында заңды тұлға нысанында құрылған арнайы қаржы компаниясының мүддесін білдіреді;
6) осы тармақтың 1)-4) тармақшаларына сәйкес және осындай іс-қимылдар қорытындысы бойынша ислам бағалы қағаздарын ұстаушыларын өз іс-қимылдары туралы хабардар етеді.
4. Ислам бағалы қағаздарын ұстаушыларының құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында ислам бағалы қағаздарын ұстаушыларының өкілі мыналар үшін міндетті:
1) ислам бағалы қағаздарын ұстаушыларының құқықтары мен мүдделерін бұзуға душар ететін жағдайларды анықтауға және ислам бағалы қағаздарын ұстаушыларын аталған жағдайлар туралы үш күнтізбелік күн ішінде хабардар етуге;
2) уәкілетті органды және ислам бағалы қағаздарын ұстаушыларын ислам бағалы қағаздарын орналастырудан алынған қаражат есебінен сатып алынған мүліктің жай-күйі туралы хабардар етуге;
3) уәкілетті органды және ислам бағалы қағаздарын ұстаушыларын оның өкіл ретіндегі өкілеттігінің тоқтатылатындығы туралы эмитентпен жасалған шарт бұзылған күннен бастап үш күнтізбелік күн ішінде хабардар етуі керек;
4) уәкілетті органға және ислам бағалы қағаздарын ұстаушыларға олардың сұратулары бойынша ислам бағалы қағаздарын ұстаушылар өкілі ретінде оның қызметіне қатысты ақпарат пен құжаттарды беруге;
5) қызметтік, коммерциялық және өзге де заңмен қорғалатын құпия мәліметтерді жарияламауға.
5. Ислам бағалы қағаздарын ұстаушылары өкілінің осы баптың 1 және 2 тармақтарымен белгіленген функциялары мен міндеттерін орындау тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.".
5. "Инвестициялық қорлар туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 7 шілдедегі Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 16, 90-құжат; 2006 ж., N 16, 103-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат, N 4, 33-құжат):
1) мынадай мазмұндағы 4-1-баппен толықтырылсын:
"4-1-бап. Ислам инвестициялық қорлары
1. Ислам инвестициялық қоры - акционерлік инвестициялық қор не исламдық қаржыландыру принциптерін сақтай отырып, қор активтерін инвестициялауды жүзеге асыратын жабық пай инвестициялық қоры.
2. Ислам инвестициялық қорларының бағалы қағаздарының ұстаушылары өкілінің міндеттерін кастодиан жүзеге асырады.
3. Ислам инвестициялық қорының инвестициялық декларациясы исламдық қаржыландыру принциптеріне сәйкес келуі тиіс және исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңеспен келісілуі тиіс";
2) 5-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Ислам инвестициялық қорының атауындағы мазмұнында осы қордың ислам қоры болып табылатындығы көрсетілуі тиіс".

5) при выпуске исламских сертификатов участия представляет интересы специальной финансовой компании, созданной в соответствии с законодательством об исламском финансировании, в органах управления проекта, созданного в форме юридического лица;
6) информирует держателей исламских ценных бумаг о своих действиях в соответствии с подпунктами 1)-4) настоящего пункта и о результатах таких действий.
4. В целях защиты прав и интересов держателей исламских ценных бумаг представитель держателей исламских ценных бумаг обязан:
1) выявлять обстоятельства, которые могут повлечь нарушение прав и интересов держателей исламских ценных бумаг, и извещать держателей исламских ценных бумаг в течение трех календарных дней об указанных обстоятельствах;
2) информировать уполномоченный орган и держателей исламских ценных бумаг о состоянии имущества, приобретенного за счет средств, полученных от размещения исламских ценных бумаг;
3) извещать уполномоченный орган и держателей исламских ценных бумаг о прекращении его полномочий в качестве представителя в течение трех календарных дней с даты расторжения договора с эмитентом;
4) предоставлять уполномоченному органу и держателям исламских ценных бумаг по их запросам информацию и документы, относящиеся к его деятельности в качестве представителя держателей исламских ценных бумаг;
5) не разглашать сведения, составляющие служебную, коммерческую и иную охраняемую законом тайну.
5. Порядок исполнения представителем держателей исламских ценных бумаг функций и обязанностей, определенных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.".
5. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных фондах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 16, ст. 90; 2006 г., № 16, ст. 103; 2007 г., № 2, ст. 18, № 4, ст. 33):
1) дополнить статьей 4-1 следующего содержания:
"Статья 4-1. Исламские инвестиционные фонды
1. Исламский инвестиционный фонд - акционерный инвестиционный фонд либо закрытый паевой инвестиционный фонд, осуществляющий инвестирование активов фонда с соблюдением принципов исламского финансирования.
2. Обязанности представителя держателей ценных бумаг исламских инвестиционных фондов осуществляются кастодианом.
3. Инвестиционная декларация исламского инвестиционного фонда должна соответствовать принципам исламского финансирования и согласовываться с Советом по принципам исламского финансирования.";
2) статью 5 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Наименование исламского инвестиционного фонда должно содержать указание в наименовании на то, что данный фонд является исламским фондом.".

6. "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 26 шілдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 18, 142-құжат):
55-бапта:
атауындағы "мүлікке" деген сөзден кейін "инвестициялық депозит шарты бойынша ислам банкі клиенттеріне" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта:
бірінші бөліктегі "қордың" деген сөзден кейін "немесе инвестициялық депозит шарты бойынша ислам банкі клиенттерінің" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте:
"құрамына кіретін" деген сөздерден кейін "немесе ислам банкі инвестициялық депозит қаражаты есебінен сатып алған" деген сөздермен толықтырылсын;
"пайлық инвестициялық қордың пай ұстаушылары" деген сөздерден кейін "немесе инвестициялық депозит шарты бойынша ислам банкі клиенттері" деген сөздермен толықтырылсын;
"инвестициялық пай ұстаушылардың" деген сөздерден кейін "немесе ислам банкі клиенттерінің" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
"қорда" деген сөзден кейін "немесе инвестициялық депозит шарты бойынша ислам банкі клиенттеріне" деген сөздермен толықтырылсын;
"(басқарушы компания)" деген сөздерден кейін "немесе ислам банкі" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Ислам банкі тіркеуге ислам банкі жарғысының нотариатта расталған көшірмесін, ислам банкінде операциялар жүргізудің жалпы талаптары туралы ережені және ислам банкіне банктік және өзге де операцияларды жүргізуге берілген лицензияны береді.".
2-бап . Осы Заң ол алғаш рет ресми жарияланғаннан бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

6. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2007 года "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 18, ст. 142):
в статье 55:
заголовок дополнить словами "и клиентами исламского банка по договору об инвестиционном депозите";
в пункте 1:
часть первую после слова "фонда" дополнить словами "или клиентами исламского банка по договору об инвестиционном депозите";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"При государственной регистрации права общей долевой собственности на объект недвижимого имущества, входящего в состав активов паевого инвестиционного фонда или приобретенного исламским банком за счет средств инвестиционного депозита, в правовом кадастре указывается, что собственниками такого объекта являются держатели паев паевого инвестиционного фонда или клиенты исламского банка по договору об инвестиционном депозите (без указания данных держателей инвестиционных паев или клиентов исламского банка и размеров, принадлежащих им долей на праве общей долевой собственности).";
в пункте 2:
после слова "фонде" дополнить словами "или клиентами исламского банка по договору об инвестиционном депозите";
после слова "фондом" дополнить словами "или исламским банком";
пункт 3 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Исламский банк на регистрацию представляет нотариально заверенные копии устава исламского банка, правил об общих условиях проведения операций исламского банка и лицензии исламского банка на проведение банковских и иных операций.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан