"Кеден одағының тауарларымен сыртқы және өзара сауданың кедендік статистикасын жүргізу туралы келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 22 қазандағы N 972 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Кеден одағының тауарларымен сыртқы және өзара сауданың кедендік статистикасын жүргізу туралы келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К.Мәсімов
жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Кеден одағының тауарларымен сыртқы және өзара сауданың кедендік статистикасын жүргізу туралы келісімді ратификациялау туралы
Мәскеуде 2008 жылғы 25 қаңтарда қол қойылған Кеден одағының тауарларымен сыртқы және өзара сауданың кедендік статистикасын жүргізу туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Кеден одағының тауарларымен сыртқы және өзара сауданың кедендік статистикасын жүргізу туралы келісім
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Беларусь Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ресей Федерациясының Үкіметі,
үшінші елдермен саудада және тауарлармен өзара саудада деректердің толық және дұрыс есебін жүргізуді қамтамасыз ету, негізгі үрдістерді, сыртқы сауда ағындарының құрылымы мен динамикасын талдау, кеден одағының органдарын сауда саясаты аясында шешімдер қабылдау үшін тиісті ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында,
мына төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Келісім кеден одағының тауарларымен сыртқы сауда статистикасының (бұдан әрі — сыртқы сауда статистикасы) және тауарлармен өзара сауда статистикасының (бұдан әрі - өзара сауда статистикасы) кедендік статистикасын жүргізу кезінде туындайтын қарым-қатынастарды реттейді.
2-бап
Осы Келісімнің мақсаттары үшін кеден одағының тауарлары деп:
кедендік мақсаттар үшін кеден одағының кеден аумағында еркін айналымда орналасқан беделі бар, яғни кеден одағының кедендік аумағынан әкетілмеген тауарлар;
кеден одағына мүше мемлекеттерде толық өндірілген тауарлар;
кеден одағының кедендік аумағында еркін айналым үшін шығарылған тауарлар;
кеден одағына мүше мемлекеттерде кеден одағының кедендік аумағында толығымен өндірілген немесе шығарылған тауарлардан жасалған тауарлар деп түсіндіріледі.
Осы Келісімдегі ұғымдар кеден одағының шеңберінде жасалған басқа халықаралық келісімдерде бекітілген мағынада пайдаланылады.
3-бап
Тараптардың уәкілетті органдары 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының комиссиясы туралы келісімге сәйкес бекітілген Кеден одағының комиссиясы әзірлеген әдістемеге сәйкес сыртқы сауданың статистикасын және өзара сауданың статистикасын жүргізуді дербес жүзеге асырады.
Тараптар Кеден одағының комиссиясын Тараптардың уәкілетті органдары, олардың ресми атаулары туралы және Тараптар уәкілетті органдарының өзгерістері туралы хабардар етеді.
Тараптар Кеден одағының комиссиясын ресми атаулар мен өздерінің уәкілетті органдарының өзгерістері туралы ескертеді.
Тауарларды кедендік ресімдеу кезінде кеден органдарына ұсынылған құжаттардағы мәліметтер сыртқы сауда статистикасын қалыптастыру кезінде бастапқы деректер болып табылады.
Өзара сауда кезінде сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар Тараптардың уәкілетті органдарына ұсынатын құжаттардағы мәліметтер өзара сауда статистикасын қалыптастыру кезінде бастапқы деректер болып табылады.
Кеден одағының сыртқы сауда статистикасын және өзара сауда статистикасын қалыптастыру Тараптар мемлекеттерінің уәкілетті органдары ұсынған Тараптардың сыртқы және өзара сауда деректерінің (бұдан әрі - сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасының деректері) негізінде жүзеге асырылады.

О проекте Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения о ведении таможенной статистики внешней и взаимной торговли товарами таможенного союза"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 октября 2008 года № 972
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения о ведении таможенной статистики внешней и взаимной торговли товарами таможенного союза".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
проект
Закон Республики Казахстан
О ратификации Соглашения о ведении таможенной статистики
внешней и взаимной торговли товарами таможенного союза
Ратифицировать Соглашение о ведении таможенной статистики внешней и взаимной торговли товарами таможенного союза, подписанное в Москве 25 января 2008 года.
Президент
Республики Казахстан
СОГЛАШЕНИЕ
о ведении таможенной статистики внешней и взаимной
торговли товарами таможенного союза
Правительство Республики Беларусь, Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
в целях обеспечения полного и достоверного учета данных в торговле с третьими странами и во взаимной торговле товарами, анализа основных тенденций, структуры и динамики внешнеторговых потоков, обеспечения органов таможенного союза соответствующей информацией для принятия решений в области торговой политики,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Настоящее Соглашение регулирует отношения, возникающие при ведении таможенной статистики внешней торговли товарами (далее - статистика внешней торговли) и статистики взаимной торговли товарами таможенного союза (далее - статистика взаимной торговли).
Статья 2
Для целей настоящего Соглашения под товарами таможенного союза понимаются:
товары, имеющие для таможенных целей статус находящихся в свободном обращении на таможенной территории таможенного союза, то есть не вывезенные с таможенной территории таможенного союза;
товары, полностью произведенные в государствах-членах таможенного союза;
товары, выпущенные для свободного обращения на таможенной территории таможенного союза;
товары, изготовленные в государствах-членах таможенного союза из товаров, полностью произведенных или выпущенных для свободного обращения на таможенной территории таможенного союза.
Понятия используются в настоящем Соглашении в значении, установленном другими международными договорами, заключенными в рамках таможенного союза.
Статья 3
Уполномоченные органы Сторон самостоятельно осуществляют ведение статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли в соответствии с методологией, разрабатываемой Комиссией таможенного союза, учрежденной в соответствии с Договором о Комиссии таможенного союза от 6 октября 2007 года.
Стороны уведомляют Комиссию таможенного союза об уполномоченных органах Сторон, их официальных наименованиях и об изменениях уполномоченных органов Сторон.
Исходными данными при формировании статистики внешней торговли являются сведения, содержащиеся в документах, представляемых таможенным органам при таможенном оформлении товаров.
Исходными данными при формировании статистики взаимной торговли являются сведения, содержащиеся в документах, представляемых участниками внешнеэкономической деятельности в уполномоченные органы Сторон при взаимной торговле.
Статистика внешней торговли и статистика взаимной торговли таможенного союза формируются на основе данных о внешней и взаимной торговле Сторон, представленных уполномоченными органами государств Сторон (далее - данные статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли).

4-бап
Тараптардың уәкілетті органдары Кеден одағының комиссиясын оларды беру тәртібі жеке хаттамамен ресімделетін сыртқы сауда статистикасының және өзара сауда статистикасының деректерімен қамтамасыз етеді.
Тараптар уәкілетті органдардың санынан сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасының деректерін ұсынуға жауапты органдарды (бұдан әрі - деректерді ұсынуға жауапты органдар) тағайындайды.
Осы Келісімнің шеңберінде Тарап мемлекеттерінің ұлттық заңнамаларына сәйкес құпия немесе таратуға шектелген деректер ұсынылмайды.
5-бап
Сыртқы сауда статистикасын және өзара сауда статистикасын жүргізу мақсатында Кеден одағы комиссиясының құрамында беделі хаттамамен айқындалатын Кедендік статистика орталығы құрылады.
Кедендік статистика орталығы:
деректерді ұсынуға жауапты органдардан сыртқы сауда статистикасының жэне өзара сауда статистикасының деректерін алуды;
сыртқы сауда статистикасының және өзара сауда статистикасының деректерін қалыптастыруды;
кеден одағының органдарына сыртқы және өзара сауда статистикасының деректерін ұсынуды;
сыртқы сауда статистикасының және өзара сауда статистикасының деректерін жариялауды және Тараптарға жіберуді қамтамасыз етеді;
Кедендік статистика орталығы алынған деректерді оған ұсынылған уәкілеттіктер шегінде қамтамасыз етеді.
6-бап
Сыртқы сауда статистикасының және өзара сауда статистикасының біркелкілігін жүргізу мақсатында Кеден одағының комиссиясы:
деректерді салыстыруды қамтамасыз ететін сыртқы сауда статистикасын және өзара сауда статистикасын жүргізудің бірыңғай әдістемесін әзірлеуді;
сыртқы сауда статистикасының және өзара сауда статистикасының бірыңғай жіктеушілерін жүргізуді жүзеге асырады.
7-бап
Сыртқы сауда статистикасының және өзара сауда статистикасының жариялануға жататын деректері:
Жалпы экспорт және импорт, соның ішінде мемлекеттер бойынша деректерді;
Сыртқы экономикалық қызметтің Бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес "тауар - ел" бөлігінде және "ел - тауар" бөлігінде табиғи және құндылық түрінде экспорт пен импорт бойынша деректерін қамтиды.
Сыртқы сауда статистикасының және өзара сауда статистикасының деректері жыл қорытындылары бойынша тоқсан сайын жарияланады.
8-бап
Осы Келісімге Тараптардың өзара келісімі бойынша жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер енгізілу мүмкін.
9-бап
Осы Келісімнің ережелерін қолдануға байланысты Тараптар арасындағы қарама-қайшылықтар Тараптар арасындағы келіссөздер мен консультациялар жүргізу жолымен шешіледі, ал келісімге қол жеткізілмеген жағдайда Еуразия экономикалық қоғамдастығының сотына қарауға жіберіледі.

Статья 4
Уполномоченные органы Сторон обеспечивают Комиссию таможенного союза данными статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли, порядок передачи которых определяется отдельным протоколом.
Стороны назначают из числа уполномоченных органов органы, ответственные за предоставление данных статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли (далее - органы, ответственные за предоставление данных).
В рамках настоящего Соглашения не представляются данные, являющиеся конфиденциальными или ограниченными к распространению в соответствии с законодательством государств Сторон.
Статья 5
В целях ведения статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли в составе Комиссии таможенного союза образуется Центр таможенной статистики, статус которого определяется отдельным протоколом.
Центр таможенной статистики обеспечивает:
получение данных статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли от органов, ответственных за предоставление данных;
формирование данных статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли;
предоставление органам таможенного союза данных статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли;
опубликование и направление Сторонам данных статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли.
Центр таможенной статистики использует полученные данные в пределах предоставленных ему полномочий.
Статья 6
В целях единообразного ведения статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли Комиссия таможенного союза осуществляет:
разработку единой методологии ведения статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли, обеспечивающей сопоставимость данных;
ведение единых классификаторов статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли.
Статья 7
Подлежащие публикации данные статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли включают:
сведения об экспорте и импорте в целом, в том числе по государствам;
сведения об импорте и экспорте в натуральном и стоимостном выражении в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности в разрезе "товар - страна" и в разрезе "страна - товар".
Публикация данных статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли осуществляется ежеквартально и по итогам года.
Статья 8
По договоренности Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами.
Статья 9
Споры, связанные с применением или толкованием положений настоящего Соглашения, разрешаются путем консультаций и переговоров между Сторонами, а в случае недостижения согласия передаются на рассмотрение в Суд Евразийского экономического сообщества.

10-бап
Осы Келісімнің күшіне ену, оған қосылу және одан шығу тәртібі 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының шарттық-құқықтық базасын қалыптастыруды аяқтауға бағытталған халықаралық шарттардың күшіне ену, олардан шығу және оларға қосылу туралы хаттамасымен ресімделеді.
2008 жылғы 25 қаңтарда Мәскеу қаласында орыс тілінде бір түпнұсқа данада жасалды.
Түпнұсқа дана депозитарий болып табылатын Тараптардың әрқайсысына оның расталған көшірмесін жіберетін Еуразия экономикалық қоғамдастығының Интеграциялық комитетінде сақталады.
Беларусь              Қазақстан             Ресей
Республикасының      Республикасының      Федерациясының
Үкіметі үшін          Үкіметі үшін        Үкіметі үшін
Кеден одағының тауарларымен сыртқы және өзара сауданың кедендік статистикасын жүргізу туралы келісімнің қазақ тіліндегі мәтіні орыс тіліндегі мәтініне сәйкес келеді.
Қаржы министрі                              Б. Жәмішев

Статья 10
Порядок вступления настоящего Соглашения в силу, присоединения к нему и выхода из него определяется Протоколом о порядке вступления в силу международных договоров, направленных на формирование договорно-правовой базы таможенного союза, выхода из них и присоединения к ним от 6 октября 2007 года.
Совершено в городе Москве 25 января 2008 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится в Интеграционном Комитете Евразийского экономического сообщества, который, являясь депозитарием настоящего Соглашения, направит каждой Стороне его заверенную копию.
За                      За                      За
Правительство           Правительство           Правительство
Республики              Республики              Российской
Беларусь                Казахстан               Федерации
Настоящим удостоверяю, что данный текст является заверенное копией заверенной копии Соглашения о ведении таможенной статистики внешней и взаимной торговли товарами таможенного союза, совершенного 25 января 2008 года в Москве.
Начальник управления
Международно-правового департамента
Министерства иностранных дел
Республики Казахстан                 Ж. Бухбантаев