Қазақстан Республикасы Статистикасы агенттігінің 2009-2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 20 желтоқсандағы N 1188 Қаулысы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 62-бабы 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 20 желтоқсандағы
N 1188 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің 2009-2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары Мазмұны
1. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің миссиясы мен
көкжиегі
2. Ағымдағы жағдайды талдау
3. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің стратегиялық
бағыттары, мақсаттары және міндеттері
4. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің функционалдық
мүмкіндіктері және ықтимал тәуекелдер
5. Стратегиялық жоспарды әзірлеуге негіз болған нормативтік-
құқықтық актілердің тізбесі
6. Бюджеттік бағдарламалар
1. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің миссиясы мен көкжиегі
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің (бұдан әрі - Статистика агенттігі) миссиясы пайдаланушылардың (халық, бизнес, мемлекеттік органдар және халықаралық ұйымдар) сапалы статистикалық ақпаратқа қажеттілігін барынша қанағаттандыру жолымен Қазақстанның бәсекелестікке қабілеттілігінің дамуына жәрдемдесу болып табылады.
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің көкжиегі: 2011 жылға қарай статистика сапасына қанағаттанушылық көрсеткіштері, респонденттерге жүктемелер мен әкімшілік көздерін пайдалану бойынша Еуропалық Одақ елдерінің статистика кеңселерімен салыстыруға болатын мемлекеттік орган.
2. Ағымдағы жағдайды талдау
Мемлекеттік статистиканы дамыту Қазақстан Республикасының дамуының стратегиялық мақсаттарына жетуге, мемлекеттік органдар жүйесі қызметінің тиімділігін арттыруға және бағдарламалық құжаттарды әрі Президенттің Қазақстан Республикасының халқына жыл сайынғы жолдауларын ақпараттық-статистикалық қамтамасыз етуге жәрдемдесу болып табылады.
Статистика агенттігі жыл сайын статистика саласының 20 бағыты (саласы) бойынша 1041 базалық және 15 500 нақтыланған статистикалық көрсеткіштерді әзірлеуді жүзеге асырады.
Көрсеткіштер жыл сайынғы, жартыжылдық, тоқсандық, ай сайынғы және біржолғы кезеңділікпен, әртүрлі нақтылану дәрежесімен топтық белгілері немесе жіктеуіштер бойынша әзірленеді. Әлемдік стандарттарға және 100-ден астам салалық жіктеуішке, номенклатуралар мен анықтамаларға сәйкес келетін 10 мемлекеттік жіктеуіштер пайдаланылады. Еуропалық Одақ пен Қазақстандағы негізгі жіктеуіштерді іске қосу аралығының уақыт кезеңі шамамен екі жылды құрайды.
Статистикалық көрсеткіштерді жариялау мерзімі мен нақтылау дәрежелері әлемдік практикаға сәйкес келеді, деректердің едәуір бөлігі Интернет арқылы тегін негізде таратылады. Сонымен бірге пайдаланушылар Агенттіктің иелігіндегі қолда бар деректер мен статистикалық қадағалаулардың қамтуын кеңейту мүмкіндіктері немесе ауқымы туралы жеткілікті ақпараттандырылмаған.
Мемлекеттік статистика өндірісіне Халық Банкі және мемлекеттік органдар қатысады, олар жыл сайын 130-дан астам зерттеулер өткізеді, сондай-ақ мемлекеттік деректер қорымен тіркелім жүйелерін жүргізеді.
Заңды тұлғалар мен үй шаруашылықтары бойынша статистикалық нысандарды пайдалана отырып, статистикалық қадағалаулар жүргізу, бағаларды тіркеу, халыққа сауалнама жүргізу және есептік (тіркелімдік) жүйелерді жүргізу деректер алудың негізгі тәсілдері болып табылады. Қолда бар әкімшілік деректерді жеткілікті пайдаланбау әрі нысандар және көрсеткіштердің жекелеген топтары бойынша алғашқы деректерді өңдеу әдіснамасының күрделілігі есебінен респонденттерге жоғары жүктеме деректерді жинауды ұйымдастырудағы негізгі проблема болып табылады. Бұдан басқа, әртүрлі мемлекеттік органдардың және тіркелімдік жүйелер мен ішінара қадағалаулардың жеткіліксіз қолданылуы мен ұқсас көрсеткіштер жинау қайталанымы орын алып отыр.

О Стратегическом плане Агентства Республики Казахстан по статистике на 2009-2011 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2008 года № 1188
В соответствии с пунктом 4 статьи 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Агентства Республики Казахстан по статистике на 2009-2011 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2009 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 декабря 2008 года № 1188
Стратегический план
Агентства Республики Казахстан по статистике
на 2009-2011 годы
Содержание
1. Миссия и видение Агентства Республики Казахстан по статистике
2. Анализ текущей ситуации
3. Стратегические направления, цели и задачи Агентства Республики
Казахстан по статистике
4. Функциональные возможности Агентства Республики Казахстан по
статистике и возможные риски
5. Перечень нормативных правовых актов, на основе которых
разработан Стратегический план
6. Бюджетные программы
1. Миссия и видение Агентства Республики Казахстан
по статистике
Миссия Агентства Республики Казахстан по статистике (далее - Агентство по статистике) заключается в содействии развитию конкурентоспособности Казахстана путем максимального удовлетворения потребностей пользователей (население, бизнес, государственные органы и международные организации) в качественной статистической информации.
Видение Агентства Республики Казахстан по статистике: государственный орган, к 2011 году сопоставимый со статическими офисами стран Европейского Союза по показателям удовлетворенности качеством статистики, нагрузки на респондентов и использованию административных источников.
2. Анализ текущей ситуации
Развитие государственной статистики направлено на достижение стратегических целей развития Республики Казахстан, на создание условий для повышения эффективности деятельности системы государственных органов и призвано способствовать информационно-статистическому обеспечению программных документов и ежегодных посланий Президента народу Республики Казахстан.
Агентством по статистике осуществляется ежегодная разработка 1041 базовых и 15 500 детализированных статистических показателей по 20 направлениям (отраслям) статистики.
Показатели разрабатываются с ежегодной, полугодовой, квартальной, ежемесячной и единовременной периодичностью с различной степенью детализации по группам признаков или классификаторам. Используются 10 государственных классификаторов, соответствующих мировым стандартам и более 100 отраслевых классификаторов, номенклатур и справочников. Временной период между вводом в действие основных классификаторов в Европейском Союзе и в Казахстане составляет примерно два года.
Сроки опубликования и степень детализации статистических показателей соответствуют мировой практике, значительная часть данных распространяется через Интернет на бесплатной основе. В тоже время пользователи недостаточно информированы об имеющихся в распоряжении Агентства данных и возможностях расширения охвата или глубины статистических наблюдений.
В производстве государственной статистики участвуют Национальный Банк и государственные органы, которыми ежегодно проводится более 130 обследований, а также ведутся государственные базы данных и регистровые системы.
Основными способами получения данных являются проведение статистических наблюдений с использованием статистических форм по юридическим лицам и домашним хозяйствам, регистрация цен, интервьюирование населения и ведение учетных (регистровых) систем. Основной проблемой в организации сбора данных являются высокая нагрузка на респондентов за счет недостаточного использования имеющихся административных данных и сложности форм и методологии обработки первичных данных по отдельным группам показателей. Кроме того, существует дублирование сбора аналогичных показателей различными государственными органами и недостаточное применение регистровых систем и выборочных наблюдений.

Кәсіпорындардың орташа жүктемесі айына 8 статистикалық есепті құрайды (4-тен 50 нысанға дейін, кәсіпорынның мөлшеріне, өңірге және зерттеу жүргізу тәсіліне байланысты), оның өзінде, орташа респонденттің есепті толтыруға жұмсалатын уақыты жылына кәсіпорынның мөлшеріне байланысты 2-ден 29 адам-күн аралығында түрленіп отырады. Бұл көрсеткіштер шетелдік статистикалық офистердің көрсеткіштерінен 1,5-2 есеге артық. Бұдан басқа, шетелдерде (Норвегия, Канада, Австралия) заңнамалық, технологиялық және ұйымдастырушылық деңгейлерде статистикалық көрсеткіштер өндірісі үшін барлық әкімшілік көздерден алынған деректерді толық пайдалану қамтамасыз етілген, бұл респонденттер жүктемесінің (кәсіпорындардың мемлекеттік органдарға тапсыратын есептер санының азаюына) азаюына да ықпал етеді.
Сонымен бірге, түпкілікті нәтижелерге бағытталған жоспарлаудың жаңа жүйесін енгізуді ескере отырып, Стратегиялық жоспарлардың қамту аясын кеңейту, қосымша нақтылау және мемлекеттік органдардың орындау мониторингіне арналған құралдарды жасау талап етіледі.
Негізі "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 7 мамырдағы Заңы болып табылатын мемлекеттік статистика саласында қолданыстағы заңнама мына бағыттар бойынша жаңғыртуды талап етеді: статистикалық және өзге де мақсаттарға арналған ақпарат жинау арасындағы дәл бөліністі қамтамасыз ету, Статистика агенттігін әкімшілік деректерге қол жетімділігін қамтамасыз ету (мемлекеттік органдардың өкілеттіліктері мен жауапкершілігін бөлу), сапалы бастапқы ақпаратты ұсыну жөніндегі жауапкершілікті реттеу.
Деректерді өңдеу 10 жыл бұрын әзірленген, шамалы ғана жаңғыртылған және күрделі есептеу кезінде автоматтандырылмаған жұмыстардың едәуір көлемін талап ететін 200-ден астам бағдарламалық кешендерді қолдана отырып жүзеге асырылады.
2008 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Статистика агенттігі бойынша жалпы техникалық жағдай: 6 қызметшіге орташа алғанда 1 дербес компьютерден, ал жекелеген өңірлерде бұл көрсеткіш бір жұмыс орнына 12 адамды құрайтын өте қиын жағдай болып табылады. Серверлік жабдық толығымен тозған, моральдық тұрғыдан 3-5 жыл бұрын ескірген. Аудандық деңгей автокөлік техникасымен қамтамасыз етілмеген, бұл мамандандырылған статистикалық байқауларды өткізуге мүмкіндік бермейді, ауылдық округтер деңгейінде қызметкерлердің қосымша штаты болуын талап етеді.
2008 жылғы бюджет шеңберінде есептеуіш техника құралдарына қажетттіліктің бір бөлігі жабылады, жарақтандыру дәрежесі шамамен 85%-ды құрайды. 2010 жылға қарай статистикалық көрсеткіштердің жоспарланған көлемін сапалы және тиімді шығын әзірлемелермен қамтамасыз ету үшін көлік, жиһаз және офистік үй-жайлармен жарақтандыруды қамтамасыз етуді қоса алғанда қызметкерлердің жұмыс орындарын толығымен қайта жарақтандыру жүргізу талап етіледі.

Средняя нагрузка на предприятия составляет 8 статистических отчетов в месяц (от 4 до 50 форм, в зависимости от размера предприятия, региона и способа проведения обследования), при этом время, затрачиваемое средним респондентом на заполнение отчетности варьируется от 2 до 29 человеко-дней в год и зависимости от размера предприятия. Данные показатели превышают в 1,5-2 раза показатели зарубежных статистических офисов. Более того, в зарубежных странах (Норвегия, Канада, Австралия) на законодательном, технологическом и организационном уровнях обеспечено полное использование данных всех административных источников для производства статистических показателей, что также способствует снижению нагрузки на респондентов (уменьшение количества отчетов, сдаваемых предприятием государственным органам).
В тоже время, с учетом внедрения новой системы планирования, ориентированной на результаты, требуется расширение охвата, дополнительная детализация и создание инструментария для мониторинга исполнения государственными органами Стратегических планов.
Действующее законодательство в области государственной статистики, в основе которого лежит Закон Республики Казахстан "О государственной статистике" от 7 мая 1997 года, требует модернизации по следующим направлениям: обеспечение четкого разграничения между сбором информации для статистических и прочих целей, обеспечение доступа Агентства по статистике к административным данным (распределение полномочий и ответственности государственных органов), урегулирование ответственности по представлению качественной первичной информации.
Обработка данных осуществляется с использованием более 200 программных комплексов, разработанных более 10 лет назад, незначительно модернизированных и при сложных расчетах требующих значительного объема неавтоматизированных работ.
По состоянию на 1 января 2008 года общее техническое состояние по Агентству по статистике является критическим: на 1 персональный компьютер приходится в среднем 6 сотрудников, по отдельным регионам показатель составляет 12 человек на одно рабочее место. Серверное оборудование полностью изношено, морально устарело 3-5 лет назад. Районный уровень не обеспечен автотранспортной техникой, что не позволяет проводить специализированные статистические наблюдения, требует содержания дополнительного штата сотрудников на уровне сельских округов.
В рамках бюджета 2008 года часть потребностей в средствах вычислительной техники будет закрыта, степень оснащенности составит порядка 85 %. Для обеспечения качественной и затратоэффективной разработки запланированного объема статистических показателей к 2010 году требуется провести полное переоснащение рабочих мест сотрудников, включая обеспечение транспортом, мебелью и офисными помещениями и оснащением.

Статистика агенттігінің басты проблемасы жоғарғы білікті кадрлармен қамтамасыз етілуі болып табылады: орталық аппарат қызметкерлерінің 60%-да әдіснамалық жұмыс тәжірибесі жоқ, аумақтық органдардың басшылық буыны қызметкерлерінің 70%-ы 2011 жылға қарай зейнеткерлікке шығады, мемлекеттік тілді қызметкерлердің 50%-дан азы білсе, шетел тілін 30-ы ғана біледі. 2008 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша: кәсіптік оқыту және кәсіби біліктілікті жетілдіру жүйесі жоқ; Қазақстан Республикасында 2005 жылдан бастап "Статистика" мамандығы бойынша жоғары білімді мамандар оқыту жүзеге асырылмаған, арнайы курстар деңгейі Статистика агенттігінің қажеттілігіне сай емес. Аумақтық деңгейде жаңадан қабылданған қызметкерлердің тек 15% ғана жұмысын 3 жылдан әрі жалғастыруда.
Статистика агенттігінің көптараптық және екітараптық деңгейде түрлі статистикалық ұйымдармен (БҰҰ Статистикалық Комиссиясы, БҰҰ Еуропалық Экономикалық Комиссиясы, Экономикалық Ынтымақтастық және Даму Ұйымы, Еуростат, Түркия халықаралық ынтымақтастық агенттігі, ТМД Статистикалық комитеті және т.б.) және ұлттық статистикалық офистермен өзара халықаралық іс-қимылы жүзеге асырылуда.
Статистика агенттігі тиісті қаржыландырудың болмауына байланысты, статистиканың негізгі бағыттары бойынша өткізіліп жатқан халықаралық конференциялар мен семинарлардың тек 40 % ғана қатысады. Бүгінгі күнге дейін Статистика агенттігі Қазақстанның бәсекелестікке қабілетті мемлекет ретінде жүргізіп отырған сыртқы саясатымен сыйыспайтын техникалық және басқа да көмек сұраушы реципиент ретіндегі позицияны ұстанып келді.
Қазақстан Республикасында ресми статистикаға деген сенім деңгейі және деректер сапасына деген қанағаттанушылық дәрежесі басқа елдермен салыстырғандағы керсеткіштер айтарлықтай жоғары емес (арнайы зерттеу бойынша 50 %-дан кем) мысалы, дамыған елдерде (Канада, Австралия, Финляндия, Норвегия және т.б.) бұл көрсеткіш 85 %-дан асады.
Сонымен, ҚР Статистика агенттігі қызметінің проблемалық (қолданыстағы мемлекеттік статистика жүйесінің әлсіз жақтары және кемшіліктері) салалары:
1) тиімділігі жеткіліксіз нормативтік құқықтық база;
2) статистикалық көрсеткіштерді әзірлеу үшін әкімшілік (ведомствоаралық өзара іс-қимыл) көздердің деректерін жеткіліксіз пайдалану;
3) респонденттерге түсетін жүктемелердің елеулі салмағы;
4) жұмыстардың және ұйымдастырушылық құрылымның жеткіліксіз автоматтандырылған технологиясы;
5) Статистика агенттігінің техникалық төмен жабдықталуы;

Ключевой проблемой является обеспеченность Агентством по статистике высококвалифицированными кадрами: у 60 %, сотрудников центрального аппарата опыт методологической работы отсутствует, 70 % сотрудников руководящего звена территориальных органов к 2011 году выйдут на пенсию, государственным языком владеют менее 50 % сотрудников, иностранными языками владеют не более 30 сотрудников. По состоянию на 1 января 2008 года отсутствует система повышения профессионального роста и обучения; с 2005 года в Республике Казахстан не осуществляется выпуск специалистов с высшим образованием по специальности "Статистика", уровень специализированных курсов не соответствует потребностям Агентства по статистике. На территориальном уровне из вновь принимаемых сотрудников только 15 % продолжают работу более 3 лет.
Международное взаимодействие Агентства по статистике реализуется на многостороннем и двустороннем уровнях с различными статистическими организациями (Статистическая Комиссия ООН, Европейская Экономическая Комиссия ООН, Организация Экономического Сотрудничества и Развития, Евростат, Турецкое агентство международного сотрудничества, Статистический комитет СНГ и другие) и национальными статистическими офисами.
Ввиду отсутствия необходимого финансирования, Агентство по статистике принимает участие не более, чем в 40 % проводимых международных конференций и семинаров по основным направлениям статистики. До настоящего времени Агентство по статистике занимало позицию реципиента технической и иной помощи, что не согласуется с проводимой внешней политикой по позиционированию Казахстана в качестве конкурентоспособного государства.
В сравнении с другими странами, уровень доверия к официальной статистике и степень удовлетворенности качеством данных в Республике Казахстан являются относительно невысокими, (менее 50 % по специальному обследованию), к примеру, в развитых странах (Канада, Австралия, Финляндия, Норвегия и др.) данный показатель составляет более 85 %.
Таким образом, проблемными областями в деятельности Агентства РК по статистике (слабые стороны и недостатки существующей системы государственной статистики) являются:
1) недостаточно эффективная нормативная правовая база;
2) недостаточное использование данных административных источников (межведомственное взаимодействие) для разработки статистических показателей;
3) значительная нагрузка на респондентов;
4) недостаточно автоматизированная технология работ и организационная структура;
5) низкая техническая оснащенность Агентства по статистике;

6) білікті кадрлармен жеткіліксіз қамтамасыз етілуі болып табылады.
3. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің стратегиялық бағыттары, мақсаттары және міндеттері
Ескерту. 3-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2133 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі қызметінің 2009-2011 жылдарға арналған стратегиялық бағыттары:
1) мемлекеттік статистика жүйесін институционалды дамыту және статистикалық деректерді жеткізушілермен және пайдаланушылармен өзара іс-қимылды дамыту (1,2,3 проблемалық салалар);
2) статистикалық инфрақұрылым мен әдіснаманы дамыту (3,4,5
проблемалық салалар);
3) кадрлық әлеуетті және халықаралық ынтымақтастықты дамыту (6 проблемалық сала).
Стратегиялық бағыттар және мақсаттар Мемлекеттің стратегиялық мақсаттарын іске асыруға бағытталған мемлекеттік органның қызметі Стратегиялық құжаттың, құқықтық нормативтік актінің атауы
Мемлекеттік статистика жүйесін институционалды дамыту
Қазақстан Республикасының тиімділігін және бәсекеге қабілеттілігін арттыру
Мемлекет Басшысының 2008 жылғы 6 ақпандағы Қазақстан халқына "Мемлекеттік саясаттың негізгі мақсаты - Қазақстан азаматтарының әл-ауқатын арттыру" атты жолдауы
Статистикалық инфрақұрылым мен әдіснаманы дамыту
Экономикалық және саяси жүйені дамытуға ықпал жасау
Кадрлық әлеуетті және халықаралық ынтымақтастықты дамыту
Кадрларды қайта даярлау жүйесін әлемдік стандарттарға жақындату, халықаралық ұйымдарда Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіру
Стратегиялық жоспардың негізгі мақсаттары қоғам қажеттіліктері көрініс табатын Статистика агенттігі қызметінің статистикалық көрсеткіштер жүйесін үнемі дамыту, ресми статистикалық деректерге деген сенімнің жоғары деңгейі және респонденттерге арналған жүктемені төмендету болып табылады.

6) недостаточная обеспеченность квалифицированными кадрами.
3. Стратегические направления, цели и задачи
Агентства Республики Казахстан по статистике
Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2133.
Стратегические направления деятельности Агентства Республики Казахстан по статистике на 2009-2011 годы:
1) институциональное развитие системы государственной статистики и развитие взаимодействия с поставщиками и пользователями статистических данных (проблемные области 1, 2, 3);
2) развитие статистической инфраструктуры и методологии (проблемные области (3, 4, 5);
3) развитие кадрового потенциала и международное сотрудничество (проблемная область 6);
Стратегические
направления и цели
Стратегические цели
государства, на
реализацию которых
направлена
деятельность
государственного
органа
Наименование
стратегического
документа,
нормативного
правового акта
Институциональное
развитие системы
государственной
статистики
Повышение
эффективности и
конкурентоспособности
Республики Казахстан
Послание Главы
Государства народу
Казахстана от
6.02.2008 года «Рост
благосостояния
граждан Казахстана —
главная цель
государственной
политики»
Развитие
статистической
инфраструктуры и
методологии
Содействие развитию
экономики и
политической системы
Развитие кадрового
потенциала и
международное
сотрудничество
Приближение системы
переподготовки кадров
к мировым стандартам,
представление
интересов Республики
Казахстан в
международных
организациях
Основными целями стратегического плана, отражающими потребности общества в деятельности Агентства по статистике являются постоянное развитие системы статистических показателей, высокий уровень доверия к данным официальной статистики и снижение нагрузки на респондентов.

2011 жылға қарай жыл сайын 17 мыңнан кем түспейтін статистикалық көрсеткіштер әзірлемесін, респонденттерге арналған жүктемені кемінде 30%-ға төмендету, 80%-дан кем түспейтін ресми статистика сапасына деген қанағаттанушылық деңгейін қамтамасыз ету талап етіледі. Көрсетілген нысаналы индикаторларға қол жеткізу 2011 жылға қарай әрбір стратегиялық бағыттар бойынша міндеттерді шешу жолымен қамтамасыз етілетін болады.
Атауы Өлшем
бірлігі
Есепті
кезең
Жоспарлы
кезең
2007 2008 2009 2010 2011
1 2 3 4 5 6 7
1. Стратегиялық бағыт. Мемлекеттік статистика жүйесін институционалды дамыту және статистикалық деректерді жеткізушілермен және пайдаланушылармен өзара іс-қимылды дамыту
1.1. Мақсат. Әкімшілік көздерді пайдалану есебінен респонденттерге арналған жүктемені азайту

К 2011 году требуется обеспечить разработку не менее 17 тыс. статистических показателей ежегодно, снизить нагрузку на респондентов не менее чем на 30 %, обеспечить уровень удовлетворенности качеством официальной статистикой не менее 80 %. Достижение указанных целевых индикаторов будет обеспечено путем решения задач по каждому стратегическому направлению к 2011 году.
Наименование
Ед. изм.
Отчетный
период
Плановый
период
2007
2008
2009
2010
2011
1
2
3
4
5
6
7
Стратегическое направление 1. Институциональное развитие
системы государственной статистики и развитие взаимодействия
с поставщиками и пользователями статистических данных
Цель 1.1. Снижение нагрузки на респондентов за счет использования
административных источников

4. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің функционалдық мүмкіндіктері және ықтимал тәуекелдері
Ескерту. 4-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 № 2133 Қаулысымен.
2009-2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспардың іске асырылуына ықпал ететін Статистика агенттігінің функционалдық мүмкіндіктері мыналар болып табылады:
1. Орталық аппараттың штаты салалық бөлімшелерді ұлғайту және ақпараттық технология мен адам ресурстарын дамыту қызметін құру, бақылау сапасы мен ішкі аудит, стратегиялық жоспарлау және баспасөз қызметі есебінен 254 қызметкерге дейін ұлғайтылды.
2. Статистиканың орталық аппараты мен облыстық департаменттер арасындағы, статистиканың облыстық департаменттері мен аудандық деңгейдегі, сондай-ақ ауылдық округ деңгейінде қызметтер мен міндеттерді аумақтық қайта бөлу мүмкіндігімен қоса жұмыс ұйымдастыру тиімділігіне талдау жасау жоспарланып отыр.
3. "Тренинг және статистика саласындағы зерттеулер орталығын" дамыту жолымен қызметкерлердің және статистиканы пайдаланушыларды оқыту жүйесін құру жоспарланып отыр.
4. Бюджеттік заңнаманы сақтау және ішкі аудит жүйесін құру бойынша іс-шаралар жоспарланды.
Ықтимал тәуекелдер кестеде келтірілген.
Тәуекел атауы
Ықтимал салдарлар
Басқару шаралары мен тетіктері
Қаржыландырудың жеткіліксіздігі
Стратегиялық бағыттардың толық іске асырылмауы
Статистика агенттігінің жеткілікті бюджетін бекіту
Статистикалық деректерді өндіру үшін мемлекеттік органдармен өзара тиімсіз іс-қимылдары
Статистикалық көрсеткіштерді өндіру негізі ретінде әкімшілік көздер мен деректердің мемлекеттік базасын жеткіліксіз пайдалану
"Мемлекеттік статистика туралы" Заңның жаңа редакциясын бекіту
Кадрлық тәуекелдер, оның ішінде мемлекеттік статистика жүйесі үшін кәсіби мамандарды даярлау және оқыту жүйесінің болмауы
Агенттік қызметкерлерінің кәсіби шеберлігінің, статистикалық деректер сапасының төмендеуі
"Тренинг және статистика саласындағы зерттеулер орталығын" құру
5. Стратегиялық жоспар әзірлеуге негіз болған нормативтік құқықтық актілердің тізбесі

4. Функциональные возможности Агентства Республики Казахстан
по статистике и возможные риски
Сноска. Раздел 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2133.
Функциональными возможностями Агентства по статистике, способствующими реализации Стратегического плана на 2009-2011 годы являются:
1. Штат центрального аппарата расширен до 254 сотрудников за счет расширения существующих отраслевых подразделений и создания служб развития информационных технологий и человеческих ресурсов, контроля качества и внутреннего аудита, стратегического планирования и пресс-службы.
2. Планируется проведение анализа эффективности организации работ на территориальном уровне с возможным перераспределением функции и задач между центральным аппаратом и областными департаментами статистики, между областными департаментами статистики и районным уровнем, а также на уровне сельских округов.
3. Планируется создание системы обучения сотрудников и пользователей статистикой путем развития "Центра тренинга и исследований в области статистики".
4. Запланированы мероприятия по соблюдению бюджетного законодательства и формированию системы внутреннего аудита.
Возможные риски приведены в таблице.
Наименование риска
Возможные
последствия
Механизмы и
меры управления
Недостаточное
финансирование
Неполная реализация
стратегических
направлений
Утверждение
достаточного
бюджета Агентства
по статистике
Неэффективное
взаимодействие с
государственными
органами для
производства
статистических
данных
Недостаточное
использование
административных
источников и
государственных баз
данных в качестве
основы производства
статистических
показателей
Утверждение новой
редакции Закона
«О государственной
статистике»
Кадровые риски, в
т.ч. отсутствие
системы подготовки
и обучения
профессиональных
кадров для
государственной
системы статистики
Снижение
профессионализма
сотрудников
Агентства, качества
статистических данных
Создание «Центра
тренинга и
исследований в
области статистики»
5. Перечень нормативных правовых актов, на основе которых
разработан Стратегический план

Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуірдегі Бюджет кодексі
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы кодексі
2001 жылғы 12 маусымдағы Салықтар және бюджетке басқа да міндетті төлемдер туралы кодексі
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 5 сәуірдегі Кедендік кодексі
"Қазақстан Республикасындағы 2006-2016 жылдарға арналған Гендерлік теңдік стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 29 қарашадағы N 1677 Жарлығы

Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года
Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 30 января 2001 года
Кодекс о налогах и других обязательных платежах в бюджет от 12 июня 2001 года
Таможенный Кодекс Республики Казахстан от 5 апреля 2003 года
Указ Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2005 года № 1677 "Об утверждении Стратегии гендерного равенства в Республике Казахстан на 2006-2016 годы"

"Ұлттық банк туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 30 наурыздағы Заңы
"Мемлекеттік кәсіпорын туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 19 маусымдағы Заңы
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 7 мамырдағы Заңы
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңы
"2006-2008 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының мемлекеттік статистикасын жетілдіру бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 6 ақпандағы N 71 қаулысы

Закон Республики Казахстан "О Национальном банке" от 30 марта 1995 года
Закон Республики Казахстан "О государственном предприятии" от 19 июня 1995 года
Закон Республики Казахстан "О государственной статистике" от 7 мая 1997 года
Закон Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" от 24 марта 1998 года
Постановление Правительства Республики Казахстан "Об утверждении Программы совершенствования государственной статистики Республики Казахстан на 2006-2008 годы" от 6 февраля 2006 года № 71

"Нәтижелерге бағдарланған мемлекеттік жоспарлау жүйесін енгізу жөніндегі тұжырымдама" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 26 желтоқсандағы N 1297 қаулысы
"Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру — мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты Мемлекет басшысының 2008 жылғы 6 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауы .
6. Бюджеттік бағдарламалар
6-қосымша
Шығыстарды стратегиялық бағыттар, мақсаттар мен бюджеттік
бағдарламалар бойынша бөлу

Постановление Правительства Республики Казахстан "Концепция по внедрению системы государственного планирования, ориентированного на результаты" от 26 декабря 2007 года № 1297
Послание Главы Государства народу Казахстана от 6 февраля 2008 года "Рост благосостояния граждан Казахстана - главная цель государственной политики"
6. Бюджетные программы
Приложение 6
Распределение расходов по стратегическим направлениям,
целям и бюджетным программам

384 795
104 605
112 450
Агенттік шығыстарының барлығы
6 224 203
7 585 193
8 470 936
6 746 675
7 601 341
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.07 N 663, 2009.12.15 № 2133 Қаулыларымен.
Әкімші
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
Бюджеттік бағдарлама
001 "Статистикалық қызмет саласында және салааралық үйлестіруде мемлекеттік статистиканы реттеу жөніндегі қызмет көрсетулер"
кіші бағдарлама
Сипаттау
2. Стратегиялық бағыт
Статистикалық инфрақұрылым мен әдіснаманы дамыту
2.1. Мақсат
Мемлекеттік органдар дамуының нысаналы керсеткіштерінің статистикалық мониторинг жүйесін енгізумен қоса, көрсеткіштерді әзірлеу мен статистикалық көрсеткіштер жүйесін үнемі дамыту, сонымен қатар бәсекелестікке қабілеттілік көрсеткіштерімен қамтамасыз ету
2.1.1. Міндет
Статистикалық көрсеткіштер әзірлемелерінің әдіснамасын жаңғырту және дамыту, жаңа статистикалық көрсеткіштер енгізу.
3. Стратегиялық бағыт
Кадрлық әлеуетті және халықаралық ынтымақтастықты дамыту
3.1. Мақсат
Ресми статистика деректерінің жоғары сенімділік деңгейіне қол жеткізу, статистикалық ақпаратты пайдаланушылардың сауаттылығын көтеру және қызметкерлер біліктілігінің жоғары деңгейін арттыру есебінен статистиканың дамуын қамтамасыз ету
3.1.1. Міндет
Статистикалық әдіснама және деректерді өңдеу мен талдаудың қазіргі заманғы тәсілдерін пайдалануға ұдайы оқыту жүйесін құру
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
2007
2008
2009
2010
2011
Сапалық көрсеткіштер
Жаңа көрсеткіштер енгізу
жаңа
көрсет-
кіштерден
%
-
-
5
5
5
Көрсеткіштер
Өлшем
бірлігі
2007
2008
2009
2010
2011
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтижелік көрсеткіштер
Бірыңғай тиімді жүйеде әр түрлі мемлекеттік органдармен статистика өндірісін біріктіретін, статистика бойынша нормативтік құқықтық базаны әзірлеу
бірлік
2
Бағдарламаны іске асыру шығыстары
мың теңге

384 795
104 605
112 450
Всего расходов Агентства
6 224 203
7 585 193
8 470 936
6 746 675
7 601 341
Приложение 3
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 07.05.2009 N 663; от 15.12.2009 № 2133.
Администратор
Агентство Республики Казахстан по статистике
Бюджетная
программа
001 «Услуги по регулированию в области
статистической деятельности и межотраслевой
координации государственной статистики»
подпрограммы
Описание
Стратегическое
направление 2.
Развитие статистической инфраструктуры и методологии
Цель 2.1.
Обеспечить разработку показателей и постоянное
развитие системы статистических показателей,
включая внедрение системы статистического
мониторинга целевых показателей развития
государственных органов, а также показателей
конкурентоспособности
Задача 2.1.1.
Модернизация и развитие методологии разработки
статистических показателей, внедрение новых
статистических показателей
Стратегическое
направление 3.
Развитие кадрового потенциала и
международное сотрудничество
Цель 3.1.
Достижение высокого уровня доверия данным
официальной статистики, обеспечение развития
статистики за счет повышения грамотности
пользователей статистической информацией и
высокого уровня квалификации сотрудников
Задача 3.1.1.
Создание системы постоянного обучения
использованию статистической методологии и
современных способов обработки и анализа данных
Показатели
Ед. изм.
2007
2008
2009
2010
2011
Показатели
количества
Внедрение новых
показателей
% новых
показа-
телей
-
-
5
5
5
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Разработка норма-
тивной правовой
базы по статисти-
ке, интегрирующей
производство ста-
тистики различными
государственными
органами в единую
эффективную систему
ед.
2
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

3 197 827
3 008 782
3 777 070
4 929 360
5 797 317
3-қосымша
Әкімші
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
Бюджеттік бағдарлама
002 "Статистикалық деректерді жинау және өңдеу жөніндегі қызмет көрсетулер"
Кіші бағдарлама
Сипаттау
Статистикалық деректерді жинау және өңдеу бойынша қызмет көрсету
1. Стратегиялық бағыт
Мемлекеттік статистика жүйесін институционалды дамыту және статистикалық деректерді жеткізушілермен және пайдаланушылармен өзара іс-қимылды дамыту
1.2. Мақсат
Ресми статистика деректерінің жоғары сенімділік деңгейіне қол жеткізу
1.2.1 Міндет
Статистиканы пайдаланушыларға көрсетілетін қызмет түрлерінің тізбесін кеңейту, ақпараттық дереккөз ретінде Интернет-порталды пайдалану, электрондық түрдегі (пошта, он-лайн, жазылым) сұрауларды өңдеуді қамтамасыз ету.
2. Стратегиялық бағыт
Статистикалық инфрақұрылым мен әдіснаманы дамыту
2.1. Мақсат
Мемлекеттік органдар дамуының нысаналы көрсеткіштерінің статистикалық мониторинг жүйесін енгізумен қоса, көрсеткіштерді әзірлеу мен статистикалық көрсеткіштер жүйесін үнемі дамыту, сонымен қатар бәсекелестікке қабілеттілік көрсеткіштерімен қамтамасыз ету
2.1.1. Міндет
Статистикалық көрсеткіштер әзірлемелерінің әдіснамасын жаңғырту және дамыту, жаңа статистикалық көрсеткіштер енгізу.
Көрсеткіштер
Өлшем
бірлігі

3 197 827
3 008 782
3 777 070
4 929 360
5 797 317
Приложение 3
Администратор
Агентство Республики Казахстан по статистике
Бюджетная
программа
002 «Услуги по сбору и обработке статистических
данных»
подпрограммы
Описание
Оказание услуг сбору и обработке статистической
информации
Стратегическое
направление 1.
Институциональное развитие системы
государственной статистики и развитие
взаимодействия с поставщиками и
пользователями статистических данных
Цель 1.2.
Достижение высокого уровня доверия данным
официальной статистики
Задача 1.2.1.
Расширение перечня услуг, оказываемых
пользователям статистики, использование
Интернет-портала как источника информации,
обеспечение обработки запросов в электронном
виде (почта, он-лайн, подписка)
Стратегическое
направление 2.
Развитие статистической инфраструктуры и
методологии
Цель 2.1.
Обеспечить разработку показателей и постоянное
развитие системы статистических показателей,
включая внедрение системы статистического
мониторинга целевых показателей развития
государственных органов, а также показателей
конкурентоспособности
Задача 2.1.1.
Модернизация и развитие методологии разработки
статистических показателей, внедрение новых
статистических показателей
Показатели
Ед.
изм.

66 607
71 602
3-қосымша
Әкімші
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
Бюджеттік бағдарлама
006 "Ұлттық санақ өткізу"
Кіші бағдарлама
Сипаттау
Халық санағын өткізуді қамтамасыз ету және барлық санаттар: оларды жасы мен жынысына, неке жағдайына, ұлттық құрамына, білім деңгейіне, үй шаруашылықтарының мөлшері және санына, тілдерді білу деңгейіне, жұмыспен қамтылуына және тағы басқаларға бөлу бойынша деректерді алу.
2. Стратегиялық бағыт
Статистикалық инфрақұрылым мен әдіснаманы дамыту
2.2. Мақсат
Халықтың жалпы санын сипаттайтын көрсеткіштердің ауқымды тізбесін нақтылау, оның қалалық және ауылдық мекендерге бөлінуіне, жынысы мен жасына қарай, отбасы жағдайына, ұлтына, тіл білуіне, білім деңгейіне, сонымен қатар, үй шаруашылықтарының санына, табыс көздеріне, жұмыспен қамтылуына және тұрмыс жағдайы мен республиканың тұрғын үй қоры ахуалына қарай нақтылау.
2.2.1. Міндет
Халықтың ұлттық санағын өткізу
Көрсеткіштер
Өлшем
бірлігі
2007
2008
2009
2010
2011
Сандық көрсеткіштер
Қазақстан Республикасы халқының ұлттық санағын өткізу
бірлік
1
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Көрсеткіштер
Өлшем
бірлігі
2007
2008
2009
2010
2011
Нәтижелік көрсеткіштер
Қазақстан Республикасы халқының санағы бойынша іс-шараларды орындау
%
100
Бағдарламаны іске асыру шығыстары
мың
теңге
2 634 189
3 256 950
55 319
34 000
3-қосымша
Әкімші
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
Бюджеттік бағдарлама
007 "Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің ғимараттарын, үй-жайлары мен құрылыстарын күрделі жөндеу"
Кіші бағдарлама
Сипаттау
2. Стратегиялық бағыт
Статистикалық инфрақұрылым мен әдіснаманы дамыту
2.1. Мақсат
Мемлекеттік органдар дамуының нысаналы көрсеткіштерінің статистикалық мониторинг жүйесін енгізумен қоса, көрсеткіштерді әзірлеу мен статистикалық көрсеткіштер жүйесін үнемі дамыту, сонымен қатар бәсекелестікке қабілеттілік көрсеткіштерімен қамтамасыз ету
2.1.1. Міндет
Статистикалық көрсеткіштер әзірлемелерінің әдіснамасын жаңғырту және дамыту, жаңа статистикалық көрсеткіштер енгізу.
Көрсеткіштер
Өлшем
бірлігі
2007
2008
2009
2010
2011
Сандық көрсеткіштер
Статистика департаменттері ғимараттарына күрделі жөндеу жүргізу
бірлік
4
1
3
3
Сапалық көрсеткіштер
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтижелік көрсеткіштер
Үй-жайлардың жөндеу жұмыстарымен қамсыздандырылуы
%
6,1
6,1
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
2007
2008
2009
2010
2011
Бағдарламаны іске асыру шығыстары
мың
теңге
52 044
112 535
50 605
54 400
3-қосымша
Әкімші
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
Бюджеттік бағдарлама
008 "Қазақстан Республикасы Статистика агенттігін материалдық-техникалық жарақтандыру"
Кіші бағдарлама
Сипаттау
2. Стратегиялық бағыт
Статистикалық инфрақұрылым мен әдіснаманы дамыту
2.1. Мақсат
Мемлекеттік органдар дамуының нысаналы көрсеткіштерінің статистикалық мониторинг жүйесін енгізумен қоса, көрсеткіштерді әзірлеу мен статистикалық көрсеткіштер жүйесін үнемі дамыту, сонымен қатар бәсекелестікке қабілеттілік көрсеткіштерімен қамтамасыз ету
2.1.1. Міндет
Статистикалық көрсеткіштер әзірлемелерінің әдіснамасын жаңғырту және дамыту, жаңа статистикалық көрсеткіштер енгізу.
Көрсеткіштер
Өлшем
бірлігі

66 607
71 602
Приложение 3
Администратор
Агентство Республики Казахстан по статистике
Бюджетная
программа
006 «Проведение Национальной переписи»
подпрограммы
Описание
Обеспечение проведения переписи населения и
получение данных по всем категориям: их
распределении по полу и возрасту, брачному
состоянию, национальному составу,
образовательному уровню, числу и размеру
домохозяйств, степени владения языками,
занятости и другое
Стратегическое
направление 2.
Развитие статистической инфраструктуры и
методологии
Цель 2.2.
Уточнение широкого перечня показателей,
характеризующих общую численность населения,
его распределение между городской и сельской
местностью, по полу и возрасту, семейному
положению, национальности, знанию языков,
уровню образования, а также количества
домашних хозяйств, источникам дохода,
занятости и условиям жизни и состояния жилого
фонда республики.
Задача 2.2.1.
Проведение Национальной переписи населения
Показатели
Ед.
изм.
2007
2008
2009
2010
2011
Показатели
количества
Проведение
Национальной
переписи
населения
Республики
Казахстан
ед.
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Исполнение
мероприятий по
переписи
населения
Республики
Казахстан
%
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
2 634 189
3 256 950
55 319
34 000
Приложение 3
Администратор
Агентство Республики Казахстан по статистике
Бюджетная
программа
007 «Капитальный ремонт зданий, помещений и
сооружений Агентства Республики Казахстан по
статистике»
подпрограммы
Описание
Стратегическое
направление 2.
Развитие статистической инфраструктуры и
методологии
Цель 2.1.
Обеспечить разработку показателей и постоянное
развитие системы статистических показателей,
включая внедрение системы статистического
мониторинга целевых показателей развития
государственных органов, а также показателей
конкурентоспособности
Задача 2.1.1.
Модернизация и развитие методологии разработки
статистических показателей, внедрение новых
статистических показателей
Показатели
Ед.
изм.
2007
2008
2009
2010
2011
Показатели
количества
Проведение
капитальных
ремонтов в
зданиях
департаментов
статистики
ед.
4
1
3
3
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Обеспечение
ремонта
помещений
%
6,1
6,1
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
52 044
112 535
50 605
54 400
Приложение 3
Администратор
Агентство Республики Казахстан по статистике
Бюджетная
программа
008 «Материально-техническое оснащение
Агентства Республики Казахстан по статистике»
подпрограммы
Описание
Стратегическое
направление 2.
Развитие статистической инфраструктуры и
методологии
Цель 2.1.
Обеспечить разработку показателей и постоянное
развитие системы статистических показателей,
включая внедрение системы статистического
мониторинга целевых показателей развития
государственных органов, а также показателей
конкурентоспособности
Задача 2.1.1.
Модернизация и развитие методологии разработки
статистических показателей, внедрение новых
статистических показателей
Показатели
Ед.
изм.