"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 желтоқсандағы N 1298 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап . Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж.,  N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 13, 99-құжат; N 15, 106-құжат; N 16, 131-құжат; N 17, 136, 139, 140-құжаттар; N 18, 143, 144-құжаттар; N 19, 146, 147-құжаттар; N 20, 152-құжат; N 24, 180-құжат; 2008 ж., N 6-7, 27-құжат; 2008 ж., N 15-16, 62-құжат; 2008 жылғы 25 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ұжымдық инвестициялау мәселелері және жинақтаушы қорлардың қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы ; 2008 жылғы 6 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бюджет процесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы ):
553-баптың бірінші бөлігінде "89," деген цифрлардан кейін "175 (екінші бөлігінде) (қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупіне байланысты объектілер иелері жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2008 года № 1298
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
страхования гражданско-правовой ответственности владельцев
объектов, деятельность которых связана с опасностью
причинения вреда третьим лицам
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2008 г., № 15-16, ст. 62; Закон Республики Казахстан от 20 ноября 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам коллективного инвестирования и деятельности накопительных фондов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 25 ноября 2008 года; Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного процесса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 декабря 2008 года):
в части первой статьи 553 после цифр "89," дополнить словами "175 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных владельцами объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам),".

2. "Қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздік туралы" 2002 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 7-8, 77-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 20, 152-құжат; 2008 ж., N 6-7, 27-құжат):
1) кіріспеде:
"қауіпті өндірістік объектілерде авариялардың" деген сөздер "қауіпті өндірістік объектілердің қызметінен персоналға, тұрғын халыққа, қоршаған ортаға қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерлерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"шектеуге және" деген сөздерден кейін "авариялардың, оқыс оқиғалардың және олардың" деген сөздермен толықтырылсын;
"әзірлігін," деген сөзден кейін "авариялардың" деген сөз алып тасталсын;
2) 1-бапта:
3) тармақшада "қауіпті өндірістік объектілердегі авариялардан және аталған авариялардың салдарларынан" деген сөздер "қауіпті өндірістік объектілердегі авариялар, оқыс оқиғалар нәтижесінде туындайтын қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5), 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) техникалық құрылғылар - дербес маңызы бар машиналар, жабдықтар және басқа да конструкциялар (есепке алу аспаптары, ысырмалар, крандар және басқалар);
қауіпті өндірістік фактор - қауіпті объектіні салу, пайдалану, жою процесіңде туындайтын, қауіпті өндірістік объектілердегі авариялар, оқыс оқиғалар кезінде азаматтардың өміріне, денсаулығына, олардың мүлкіне залал келтіруге қабілетті физикалық құбылыс;
техникалық басшы - ұйымның технологиялық процесіне жетекшілік етуді жүзеге асыратын жоғары білімі бар маман.";
3) 3-баптың 2-тармағында:
2), 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қара, түсті, бағалы металдар және осы металдар негізінде қорытпалар өндіру;
3) тау-кен, геологиялық барлау, бұрғылау, жару жұмыстары, мұнай және газ, пайдалы қазбалар өндіру және минералдық шикізатты қайта өңдеу жөніндегі жұмыстар, жер асты жағдайларындағы жұмыстар;";
8) тармақшадағы "сөздері;" деген сөз "көздері жояды." деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақша алып тасталсын;
4) мынадай мазмұндағы 3-1-баппен толықтырылсын:
"3-1-бап. Өндірістік объектінің қауіптілігін бағалау
1. Өндірістік объектінің қауіптілігін бағалау:
1) жазатайым оқиғалардың жиілігі;
2) жазатайым оқиғалардың ауырлығы;
3) өлімге әкеп соғатын жарақаттанудың жиілігі;
4) кәсіптік ауру;
5) негізгі қорлардың тозу;
6) негізгі қорларды ауыстыру;
7) қауіпті өндірістік объектінің авариялылығы коэффиценттері бойынша жүзеге асырылады.
2. Объектінің қауіптілігінің жалпы деңгейі осы заңға қосымшаға сәйкес айқындалады.";

2. В Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2002 года "О промышленной безопасности на опасных производственных объектах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 7-8, ст. 77; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 20, ст. 152; 2008 г., № 6-7, ст. 27):
1) в преамбуле:
слова "аварий на опасных производственных объектах" заменить словами "вредного воздействия опасных производственных факторов на персонал, население, окружающую среду от деятельности опасных производственных объектов";
после слова "ликвидации" дополнить словами "аварий, инцидентов и";
после слова "причиненных" слово "авариями" исключить;
2) в статье 1:
в подпункте 3) слова "аварий на опасных производственных объектах и последствий указанных аварий" заменить словами "вредного воздействия опасных производственных факторов возникающих в результате аварий, инцидентов на опасных производственных объектах";
дополнить подпунктами 5), 6) и 7) следующего содержания:
"5) технические устройства - машины, оборудование и другие конструкции, имеющие самостоятельное значение (приборы учета, задвижки, краны и прочее);
6) опасный производственный фактор - физическое явление, возникающее в процессе строительства, эксплуатации, ликвидации опасного объекта, способное нанести ущерб жизни, здоровью граждан, их имуществу, окружающей среде при авариях, инцидентах на опасных производственных объектах;
7) технический руководитель - специалист с высшим образованием, осуществляющий руководство технологическим процессом организации.";
3) в пункте 2 статьи 3:
подпункты 2), 3) изложить в следующей редакции:
"2) производства черных, цветных, драгоценных металлов и сплавов на основе этих металлов;
3) горные, геологоразведочные, буровые, взрывные работы, работы по добыче нефти и газа, полезных ископаемых и переработке минерального сырья, работы в подземных условиях;";
подпункт 9) исключить;
4) дополнить статьей 3-1 следующего содержания:
"Статья 3-1. Оценка опасности производственного объекта
1. Оценка опасности производственного объекта осуществляется по коэффициентам:
1) частоты несчастных случаев;
2) тяжести несчастных случаев;
3) частоты смертельного травматизма;
4) профессиональной заболеваемости;
5) износа основных фондов;
6) замены основных фондов;
7) аварийности опасного производственного объекта.
2. Общий уровень опасности объекта определяется согласно приложению к настоящему закону.";

5) 4-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасы;";
мынадай мазмұндағы 3, 4-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Өнеркәсіптік қауіпсіздіктің міндетті талаптары уәкілетті органның нормативтік актілерімен белгіленеді.
Нормативтік актілер нормативтік актіде көрсетілген қызмет саласында орындауға міндетті, өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды қамтиды.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы нормативтік актілерді тіркеуді және есепке алуды уәкілетті орган өзі белгілеген тәртіппен жүзеге асырады.
4. Әдістемелік ұсынымдарды қолдану ерікті сипатта болады және өндірістік объект иесін өндірістің қауіпсіз деңгейін қамтамасыз етуден босатпайды.";
6) 7-бапта:
14) тармақшада "қауіпті өндірістік объектіде сөзсіз аварияға ұрындыру" деген сөздер "қауіпті өндірістік объектілерде болуы мүмкін авариялар, оқыс оқиғалар нәтижесінде өндірістік персоналға, тұрғын халыққа, қоршаған ортаға қауіпті өндірістік факторлардың сөзсіз зиянды әсер ету" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) тармақшада "авария салдарын" деген сөздер "болуы мүмкін авариялар, оқыс оқиғалар нәтижесінде қауіпті өндірістік факторлардың өндірістік персоналға, тұрғын халыққа, қоршаған ортаға зиянды әсерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 28) тармақшамен толықтырылсын:
"28) объект иелері үшінші тұлғаларға зиян келтіргені үшін азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі міндеттемені орындауын бақылайды.";
7) 9-баптың 4) тармақшасында "уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен" деген сөздер "облыстың, қаланың бас мемлекеттік инспекторымен сараптамалық қорытынды негізінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 11-бапта:
4) тармақшада "нормативтік құқықтық актілерде" деген сөздер "өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
9), 10), 11) және 14) тармақшалардағы "авариялардың", "авариялар" деген сөздерден кейін ", оқыс оқиғалардың", ", оқыс оқиғалар" деген сөздермен толықтырылсын;
12) тармақшада "саласындағы нормативтік құқықтық актілердің" деген сөздер алып тасталсын;
24), 25), 26) тармақшалар алып тасталсын;
27) тармақшада "өнеркәсіптік объектіде болуы осы Заңның қосымшасына сәйкес декларациялану үшін негіз болып табылатын, олардың" деген сөздер алып тасталсын;
29) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"29) құрылыс салуға арналған жобаларды, жергілікті жобалар, қауіпті өндірістік объектілерді қайта жөндеуге, жаңғыртуға, жоюға арналған жобаларды облыстың, қаланың бас мемлекеттік инспекторымен келісуге;";
30) тармақшадағы "уәкілетті орган өкілінің" деген сөздер "мемлекеттік инспектордың" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) тармақшадағы "жүргізуге міндетті" деген сөздер "жүргізуге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 31) тармақшамен толықтырылсын:

5) в статье 4:
подпункт 5) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"5) экспертизы промышленной безопасности;";
дополнить пунктами 3, 4 следующего содержания:
"3. Обязательные требования промышленной безопасности устанавливаются нормативными актами уполномоченного органа.
Нормативные акты содержат требования по обеспечению промышленной безопасности обязательные к исполнению в сфере деятельности указанной в нормативном акте.
Регистрация и учет нормативных актов в области промышленной безопасности осуществляется уполномоченным органом, в установленном им порядке.
4. Применение методических рекомендаций носит добровольный характер, и не освобождает владельца производственного объекта от обеспечения безопасного уровня производства.";
6) в статье 7:
в подпункте 14) слова "аварий на опасном производственном объекте" заменить словами "вредного воздействия опасных производственных факторов на производственный персонал, население, окружающую среду в результате возможных аварий, инцидентов на опасных производственных объектах";
в подпункте 18) слова "последствий аварий" заменить словами "вредного воздействия опасных производственных факторов на производственный персонал, население, окружающую среду в результате возможных аварий, инцидентов";
дополнить подпунктом 28) следующего содержания:
"28) контролирует выполнение владельцами объектов обязанности по заключению договоров страхования гражданско-правовой ответственности за причинение вреда третьим лицам.";
7) в подпункте 4) статьи 9 слова "территориальными подразделениями уполномоченного органа" заменить словами "главным государственным инспектором области, города на основании экспертного заключения";
8) в статье 11:
в подпункте 4) слова "нормативными правовыми актами" заменить словами "требованиями промышленной безопасности";
в подпунктах 9), 10), 11) и 14) после слов "аварий", "авариях" дополнить словом ", инцидентов", ", инцидентах";
в подпункте 12) слова "нормативных правовых актов в сфере" исключить;
подпункты 24), 25), 26) исключить;
в подпункте 27) слова ", наличие которых на промышленном объекте является основанием для декларирования согласно приложению к настоящему Закону" исключить;
подпункт 29) изложить в следующей редакции:
"29) проекты на строительство, локальные проекты, проекты на реконструкцию, модернизацию, ликвидацию опасных производственных объектов согласовывать с главным государственным инспектором области, города;";
в подпункте 30) слова "представителя уполномоченного органа." заменить словами "государственного инспектора;";
дополнить подпунктом 31) следующего содержания:

"31) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік инспектордың міндеттерін атқару кезінде оның қауіпсіздігін қамтамасыз етуге міндетті.";
9) 11-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Пайдалану кезінде қауіпті өндірістік объектілердегі авариялар, оқыс оқиғалар нәтижесінде тұрғын халыққа, қоршаған ортаға қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсер ету мүмкіндігі бар қауіпті өндірістік объектілер міндетті декларациялауға жатады.
Қауіпті өндірістік объектілердегі авариялар, оқыс оқиғалар нәтижесінде тұрғын халыққа, қоршаған ортаға зиянды әсер ету мүмкіндігі жоба алдындағы шешімдерге өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасын жүргізумен белгіленеді.
Сараптама ұзақ немесе қысқа мерзімді әсер ету нәтижесінде қандай қауіпті факторлар тұрғын халыққа, қоршаған ортаға, қауіпті факторлардың ықтимал әсер ету аймағындағы халық санына зиянды әсер етуі мүмкін екендігін айқындайды.
Уәкілетті орган сараптамалық қорытынды негізінде қауіпті өндірістік объектіні декларациялау туралы шешім шығарады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Декларация қағаз жеткізгіште екі данада, электронды жеткізгіште бір данада жоба құрамында сараптамалық қорытындымен бірге немесе уәкілетті органға тіркеу үшін жеке құжат ретінде беріледі. Бірінші данасы және электрондық нұсқасы уәкілетті органда, екінші данасы қауіпті объектіні пайдаланатын ұйымда сақталады.";
10) 12-бапта:
2-тармақта "уәкілетті органның аумақтық бөлімшесімен" деген сөздер "облыстың, қаланың бас мемлекеттік инспекторымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта "уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі бекітуге" деген сөздер "облыстың, қаланың бас мемлекеттік инспекторымен келісілуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қауіпті өндірістік объектілерде жұмыс істейтін барлық адамдар білімдерін тексеруге жатады:
1) жұмысшы персонал - жыл сайын;
2) техникалық басшылар, мамандар мен инженер-техникалық қызметкерлер - үш жылда бір рет.";
8-тармақта "үш адамнан артық" деген сөздер "кем дегенде үш адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақта "билеттерін уәкілетті орган бекітеді" деген сөздер "билеттері облыстың, қаланың бас мемлекеттік инспекторымен келісіледі" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақ мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Оқу ұйымында емтихандар қабылдау кезінде төрағаның қолы ұйымның мөрімен, мемлекеттік инспектордың қолы - нөмірлі мөртаңбамен куәландырылады.";
11) 14-8-бапта:
2-тармақта "уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері" деген сөздер "облыстың, қаланың бас мемлекеттік инспекторы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта "саласындағы заңнамада белгіленген талаптарға" деген сөздер "талаптарына" деген сөзбен ауыстырылсын;

"31) обеспечивать безопасность государственного инспектора в области промышленной безопасности при выполнении им своих обязанностей.";
9) в статье 11-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Обязательному декларированию подлежат опасные производственные объекты, при эксплуатации которых не исключена возможность вредного воздействия опасных производственных факторов на население, окружающую среду в результате аварий, инцидентов на опасных производственных объектах.
Возможность вредного воздействия опасных производственных факторов на население, окружающую среду в результате аварий, инцидентов на опасных производственных объектах, устанавливается проведением экспертизы промышленной безопасности предпроектных решений.
Экспертиза определяет какие опасные факторы производства в результате длительного или кратковременного воздействия могут оказать вредное влияние на население, окружающую среду, численность населения, находящегося в зоне возможного воздействия опасных факторов.
На основании экспертного заключения уполномоченным органом выдается решение о декларировании опасного производственного объекта.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Декларация в двух экземплярах на бумажном носителе, в одном экземпляре на электронном носителе представляется вместе с экспертным заключением в составе проекта или отдельным документом в уполномоченный орган для регистрации. Первый экземпляр и электронная версия хранятся в уполномоченном органе, второй экземпляр в организации, эксплуатирующей опасный объект.";
10) в статье 12:
в пункте 2 слова "территориальным подразделением уполномоченного органа" заменить словами "главным государственным инспектором области, города";
в пункте 4 слова "утверждена территориальным подразделением уполномоченного органа" заменить словами "согласована с главным государственным инспектором области, города";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Проверке знаний подлежат все лица, занятые на опасных производственных объектах:
1) рабочий персонал - ежегодно;
2) технические руководители, специалисты и инженерно-технические работники - раз в три года.";
в пункте 8 слово "более" заменить словами "не менее";
в пункте 9 слова "утверждаются уполномоченным органом" заменить словами "согласовываются с главным государственным инспектором области, города";
пункт 11 дополнить частью следующего содержания:
"При приемке экзаменов в учебной организации подпись председателя заверяется печатью организации, подпись государственного инспектора - номерным штампом.";
11) в статье 14-8:
в пункте 2 слова "территориальными подразделениями уполномоченного органа" заменить словами "главным государственным инспектором области, города";
в пункте 4 слова ", установленным законодательством в области" исключить;

12) 14-11-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Өтінім беруші рұқсат алу үшін уәкілетті органға мына құжаттарды ұсынады:
1) өтініш;
2) тәжірибелік партияның қабылдау сынақтарының актісі;
3) жару жұмыстары саласындағы аттестатталған ұйымның сараптамалық қорытындысы.";
13) 14-12-бапта:
4) тармақшадағы "жатады." деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне ұйымдар жатады.";
2-тармақта "аттестаттаған" деген сөзден кейін ", өтініш беруші ұйымға тәуелсіз" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 14-13-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшада "объектілерде" деген сөзден кейін "мердігерлік" деген сөзбен толықтырылсын;
5) тармақша алып тасталсын;
6) тармақшада "құқықтық" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. 1-тармақтың 2) - 4) тармақшалары бойынша жұмыстарды өтініш беруші ұйымға тәуелсіз, аттестатталған ұйымдар жүргізуі тиіс";
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өнеркәсіп саласын және жүзеге асырылатын қызмет түрін көрсете отырып, өтініш;";
7-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аттестаттың қолданылуы тоқтатылған себептер жойылмаған жағдайда аттестат сот тәртібімен кері қайтарылады. Аттестаттың қолданылуы:
1) ұйым аттестаттың қолданылуын тоқтату туралы өтініш берген;
2) оның қолданылу мерзімі аяқталған;
3) заңды тұлға таратылған жағдайларда тоқтатылады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Уәкілетті орган аттестат алған ұйымдар туралы немесе аттестаттың қолданылуының тоқтатылғаны туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсына орналастырады немесе Республикалық мерзімді баспасөз басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялайды.";
15) 15-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінде:
үшінші абзацтағы "- уәкілетті орган басшысының орынбасарлары" деген сөздер алып тасталсын;
төртінші абзацтағы "- уәкілетті органның мемлекеттік бақылау жөніндегі мамандары" деген сөздер алып тасталсын;
бесінші абзацтағы "- уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің басшылары" деген сөздер алып тасталсын;
алтыншы абзацтағы "- уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері басшыларының орынбасарлары" деген сөздер алып тасталсын;
жетінші абзацтағы "- уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік бақылау жөніндегі мамандары" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақта "нөмірлі мөртабан" деген сөздерден кейін ", кеуде белгісі" деген сөздермен толықтырылсын;
16) 15-4-баптың бірінші бөлігінде "және сақтандыру қызметі" деген сөздер алып тасталсын;
17) мынадай мазмұндағы 15-6-баппен толықтырылсын:

12) пункт 3 статьи 14-11 изложить в следующей редакции:
"3. Для получения разрешения заявитель представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление;
2) акт приемочных испытаний опытной партии;
3) экспертное заключение организации, аттестованной в области взрывных работ.";
13) в статье 14-12:
пункт 1 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) организации на соответствие требованиям промышленной безопасности.";
в пункте 2 после слова "органом," дополнить словами "независимые от организации-заявителя,";
14) в статье 14-13:
в пункте 1:
в подпункте 1) после слова "проведения" дополнить словом "подрядных";
подпункт 5) исключить;
в подпункте 6) слово "правовых" исключить;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Работы по подпунктам 2)-4) пункта 1 должны проводить аттестованные организации, независимые от организации-заявителя.";
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) заявление, с указанием отрасли промышленности и вида осуществляемой деятельности;";
часть третью пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Аттестат в судебном порядке отзывается в случае неустранения причин, по которым было приостановлено действие аттестата.
Аттестат прекращает действие в случаях:
1) представления организацией заявления с просьбой о прекращении действия аттестата;
2) истечения срока его действия;
3) ликвидации юридического лица.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Информация об организациях, получивших аттестат, или о прекращении действия аттестата размещается уполномоченным органом на его интернет-ресурсе или публикуется в Республиканских периодических печатных изданиях на государственном и русском языках.";
15) статья 15:
в части второй пункта 1:
в абзаце третьем слова "- заместители руководителя уполномоченного органа" исключить;
в абзаце четвертом слова "- специалисты по государственному контролю уполномоченного органа" исключить;
в абзаце пятом слова "- руководители территориальных подразделений уполномоченного органа" исключить;
в абзаце шестом слова "- заместители руководителей территориальных подразделений уполномоченного органа" исключить;
в абзаце седьмом слова "- специалисты по государственному контролю территориальных подразделений уполномоченного органа" исключить;
в пункте 2 после слов "номерной штамп" дополнить словами ", нагрудный знак";
16) в части первой статьи 15-4 слова "и страховой деятельности" исключить;
17) дополнить статьей 15-6 следующего содержания:

"15-6-бап. Өндірістік объектінің қауіптілік деңгейіне байланысты мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру
Уәкілетті орган анықтаған орташа салалық көрсеткіштермен салыстырғанда өндірістік объектінің қауіптілік деңгейі соңғы үш жыл ішінде кезең-кезеңімен төмендеген кезде барлық қауіпті өндірістік факторлар бойынша кешенді тексеру тиісті бейін мамандарын тарта отырып, жылына бір рет жүргізіледі.
Орташа салалық көрсеткіштермен салыстырғанда өндірістік объектінің қауіптілік деңгейі бес немесе одан да көп жыл ішінде төмендеген кезде кешенді тексеру үш жылда бір рет жүргізіледі.
Өндірістік объектілердің қауіптілік деңгейін уәкілетті орган есептейді.
Қауіптілік деңгейі қауіпті өндірістік объекті иесінің, жаңадан ұсынылған деректер бойынша сақтандыру ұйымының өтініші негізінде тексерілуі мүмкін.";
18) 16-баптың 1-тармағында "авариялар туындау қаупін мейлінше азайту, олардың салдарынан болатын залал мен материалдық шығын мөлшерін" деген сөздер "қауіпті өндірістік факторлардың өндірістік персоналға, тұрған халыққа, қоршаған ортаға зиянды әсерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) көрсетілген Заңға қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Объектінің қауіптілігінің жалпы деңгейін айқындау тәртібі.
1. Жазатайым оқиғалардың жиілік коэффиценті мына формула бойынша айқындалады:
Кч = n/N,
мұндағы n - қауіпті объектіде бір жыл ішінде болған жазатайым оқиғалардың саны;
N - қауіпті объектіде қызмет көрсететін персоналдың тізімдік саны.
2. Жазатайым оқиғалардың ауырлық коэффиценті мына формула бойынша айқындалады:
Кт = n1/N,
мұндағы n1 - бір жылда жол берілген барлық жазатайым оқиғалар бойынша еңбекке жарамсыз күндер саны.
3. Өлімге әкеп соғатын жарақаттанудың жиілік коэффиценті мына формула бойынша айқындалады:
Кс = n2/N,
мұндағы n2 - өлімге әкеп соғатын жағдайлардың жыл бойындағы саны (жазатайым оқиғадан кейінгі бір жыл ішінде зардап шеккендердің өлімін есепке ала отырып).
4. Кәсіптік аурулар коэффициенті мына формула бойынша айқындалады:
Кз = nз/N,
мұндағы nз - бір жылда белгіленген кәсіптік аурулар саны;
5. Негізгі қорлардың тозу коэффициенті мына формула бойынша айқындалады:
Ки = n4/n5,
мұндағы n4 - жылдың қорытындысы бойынша негізгі құралдар ретінде есепте тұрған белгіленген пайдалану мерзімі өткен техникалық құрылғылар саны;
n5 - жылдың қорытындысы бойынша негізгі құралдар ретінде есепте тұрған, техникалық құрылғылардың жалпы саны.
6. Негізгі құралдарды ауыстыру коэффициенті мына формула бойынша айқындалады:
Ко = n4 - n6/n4,
мұндағы n6 - есепті жыл ішінде белгіленген пайдалану мерзімі өткен, ауыстырылған техникалық құралдар саны.

"Статья 15-6. Осуществление государственного контроля
в зависимости от уровня опасности
производственного объекта
При последовательном снижении в течении трех последних лет уровня опасности производственного объекта в сравнении с среднеотраслевыми показателями, определенными уполномоченным органом, комплексная проверка по всем опасным производственным факторам проводится один раз в год с привлечением специалистов соответствующего профиля.
При снижении уровня опасности производственного объекта в течении пяти лет и более в сравнении с среднеотраслевыми показателями, комплексные проверки проводятся один раз в три года.
Уровень опасности производственных объектов рассчитывается уполномоченным органом.
Уровень опасности может быть проверен на основании заявления владельца опасного производственного объекта, страховой организации по вновь представленным данным.";
18) в пункте 1 статьи 16 слова "возникновения аварий, снижения размеров ущерба и материальных потерь от их последствий" заменить словами "вредного воздействия опасных производственных факторов на производственный персонал, население, окружающую среду";
19) приложение к указанному Закону изложить в следующей редакции:
"Порядок определения общего уровня опасности объекта.
1. Коэффициент частоты несчастных случаев определяется по формуле:
Kч = n/N,
где n - число несчастных случаев произошедших на опасном объекте за год;
N - списочная численность персонала обслуживающего опасный объект.
2. Коэффициент тяжести несчастных случаев определяется по формуле:
Kт = n1/N,
где n1 - число дней нетрудоспособности по всем допущенным несчастным случаям за год.
3. Коэффициент частоты смертельного травматизма определяется по формуле:
Kc = n2/N,
где n2 - количество смертельных случаев в течении года (с учетом смертности пострадавших в течении года после несчастного случая).
4. Коэффициент профессиональной заболеваемости определяется по формуле:
Kз = nз/N,
где nз - число установленных за год профессиональных заболеваний.
5. Коэффициент износа основных фондов определяется по формуле:
Ки = n4/n5,
где n4 - количество технических устройств отработавших установленный срок эксплуатации состоящих на учете в качестве основных средств по итогам года;
n5 - общее количество технических устройств, состоящих на учете в качестве основных средств по итогам года.
6. Коэффициент замены основных средств определяется по формуле:
Ко = n4-n6/n4,
где n6 - количество технических устройств отработавших установленный срок эксплуатации замененных в течении отчетного года.

7. Қауіпті өндірістік объектінің авариялық коэффициенті мына формула бойынша айқындалады:
Ка = n7/10,
мұндағы n7 - соңғы 10 жылда объектіде болған авариялардың саны.
Объектіні пайдалану мерзімі аз болған кезде авариялық коэффициенті пайдаланудың іс жүзіндегі мерзімін есепке ала отырып айқындалады. Пайдалану мерзімі болмаған кезде авариялық коэффициенті жобада көрсетіледі және Қазақстан Республикасындағы осыған ұқсас объектінің үздік көрсеткіші бойынша қабылданады.
8. Объект қауіптілігінің жалпы деңгейі мына формула бойынша айқындалады:
Уоп = Кч + Кт + КС + Кз + Ки + Ко + Ка.".
3. "Қызметі үшінші тұлғаға зиян келтіру қаупімен байланысты объект иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 16, 94-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақша алып тасталсын;
4) және 12) тармақшаларда "қызметі үшінші тұлғаға зиян келтіру қаупімен байланысты объектідегі аварияның" деген сөздер "қауіпті өндірістік объектілердегі авариялардың, оқыс оқиғалардың нәтижесінде қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) уәкілетті орган - өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган.";
мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:
"14) қауіпті өндірістік фактор - қауіпті объектіні салу, пайдалану, жою процесінде туындайтын, қауіпті өндірістік объектілердегі авариялар, оқыс оқиғалар кезінде үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына, олардың мүлкіне залал келтіруі мүмкін физикалық құбылыс";
2) 3-бап алып тасталсын;
3) 4-баптың 1-тармағында "қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектідегі аварияның салдарынан" деген сөздер "қауіпті өндірістік объектілерде болуы мүмкін авариялардың, оқыс оқиғалардың нәтижесінде қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Сақтандыруға жататын объектілер
1. Қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру (бұдан әрі - объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру) объектісі қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтірумен қаупімен байланысты, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында декларацияланатын объект иесінің Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген, қауіпті өндірістік объектілердегі авариялардың, оқыс оқиғалардың нәтижесінде қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінен үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне келтірілген зиянды өтеу міндеттемесіне байланысты мүліктік мүддесі болып табылады.
Қауіпсіздік декларациялары тіркелген объектілердің тізбесін уәкілетті орган өзінің интернет-ресурсына немесе Республикалық мерзімді баспасөз басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялайды.

7. Коэффициент аварийности опасного производственного объекта определяется по формуле:
Ка = n7/10,
где n7 - количество аварий произошедших на объекте за последние 10 лет.
При меньшем сроке эксплуатации объекта коэффициент аварийности определяется исходя из фактического срока эксплуатации. При отсутствии срока эксплуатации коэффициент аварийности указывается в проекте и принимается по лучшему показателю аналогичного объекта в Республике Казахстан.
8. Общий уровень опасности объекта определяется по формуле:
Уоп = Кч + Кт + Кс + Кз + Ки + Ко + Ка.".
3. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 16, ст. 94):
1) в статье 1:
подпункт 1) исключить;
в подпунктах 4) и 12) слова "в результате аварии на объекте, деятельность которого связана с опасностью причинения вреда третьим лицам" заменить словами "от вредного воздействия опасных производственных факторов в результате аварий, инцидентов на опасных производственных объектах";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в области промышленной безопасности;";
дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
"14) опасный производственный фактор - физическое явление, возникающее в процессе строительства, эксплуатации, ликвидации опасного объекта, способное нанести ущерб жизни, здоровью третьих лиц, их имуществу при авариях, инцидентах на опасных производственных объектах.";
2) статью 3 исключить;
3) в пункте 1 статьи 4 слова "в результате аварии на объекте, деятельность которого связана с опасностью причинения вреда третьим лицам" заменить словами "от вредного воздействия опасных производственных факторов в результате аварий, инцидентов на опасных производственных объектах";
4) статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Объекты, подлежащие страхованию
1. Объектом обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам (далее - обязательное страхование ответственности владельцев объектов), является имущественный интерес владельца объекта, декларируемого в области промышленной безопасности деятельность которого связана с опасностью причинения вреда третьим лицам, связанный с его обязанностью, установленной гражданским законодательством Республики Казахстан, возместить вред, причиненный жизни, здоровью и (или) имуществу третьих лиц от вредного воздействия опасных производственных факторов в результате аварий, инцидентов на опасных производственных объектах.
Перечень объектов, по которым зарегистрированы декларации безопасности, размещается уполномоченным органом на его интернет-ресурсе или публикуется в Республиканских периодических печатных изданиях на государственном и русском языках.

2. Егер объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартының қолданылу мерзімі ішінде объект осы баптың 1-тармағына сәйкес келуін тоқтатса, онда сақтанушы Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік инспекторына немесе оны ауыстыратын адамға қауіпсіздік декларациясын есептен шығару туралы өтініш және объектідегі өнеркәсіптік қауіпсіздіктің жай-күйі туралы сараптамалық қорытынды ұсынады. Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік инспекторы немесе оны ауыстыратын адам сараптамалық қорытындыны қарау негізінде декларацияны есептен шығару туралы шешім қабылдайды немесе дәлелді бас тартады.
Декларацияны есептен шығару сақтанушыға сақтандыру шартын мерзімінен бұрын бұзу құқығын береді. Бұл ретте сақтандырушының сақтандырудың жарамды болған мерзімі ішіндегі уақытқа пропорционал сақтандыру сыйақысының бөлігіне құқығы бар.";
5) 6-бапта:
2-тармақта "шартын жасасуы" деген сөздерден кейін ", басқа тұлғаға қауіпті объектіні уақытша пайдалану құқығын беру" деген сөздермен толықтырылсын";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Міндетті сақтандыру шартын жасаусыз қызметі үшінші тұлғаға зиян келтіру қаупімен байланысты объектіні пайдалануға тыйым салынады.";
6) 8-бапта:
2-тармақта "қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектідегі аварияның салдарынан" деген сөздер "қауіпті өндірістік объектілерде авариялардың, оқыс оқиғалардың нәтижесінде қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
мемлекеттік тілдегі мәтінде 3-тармақтың төртінші бөлімі өзгеріссіз қалдырылсын;
7) 9-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Объект иесі қызметін он екі айдан кем мерзімде жүзеге асырған жағдайда, шарт қызметті жүзеге асыру, бірақ кемінде алты ай мерзімге жасалады.";
8) 12-баптың 2-тармағы:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) сақтандыру шарты жасалған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті органға міндетті сақтандыру шартының жасалғандығы туралы хабарлауға;";
3) тармақшада "негізге ала отырып" деген сөздерден кейін "уәкілетті" деген сөзбен толықтырылсын;
5) тармақшада "қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектідегі аварияны" деген сөздер "авариялардың, оқыс оқиғалардың нәтижесінде қауіпті өндірістік факторлардың үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне зиянды әсерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
7), 8) тармақшалардағы "авария", "аварияның" деген сөздер тиісінше "авариялардың, оқыс оқиғалардың салдарынан қауіпті өндірістік факторлардың үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне зиянды әсері", "авариялардың, оқыс оқиғалардың салдарынан қауіпті өндірістік факторлардың үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне зиянды әсерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақшада "қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектідегі аварияның салдарынан" деген сөздер "авариялардың, оқыс оқиғалардың нәтижесінде қауіпті өндірістік факторлардың үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне зиянды әсерінен" деген сөздермен ауыстырылсын;

2. Если в течение срока действия договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов объект перестал соответствовать пункту 1 настоящей статьи, то страхователь представляет Главному государственному инспектору Республики Казахстан или лицу его замещающему заявление о снятии с учета декларации безопасности и экспертное заключение о состоянии промышленной безопасности на объекте. Главный Государственный инспектор Республики Казахстан или лицо его замещающее на основании рассмотрения экспертного заключения принимает решение о снятии декларации с учета либо дает мотивированный отказ.
Снятие декларации с учета предоставляет страхователю право на досрочное прекращение договора страхования. При этом страховщик имеет право на часть страховой премии пропорционально времени, в течение которого действовало страхование.";
5) в статье 6:
в пункте 2 после слов "имуществу третьих лиц," дополнить словами "предоставление права временного пользования опасным объектом другому лицу";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Эксплуатация объекта, деятельность которого связана с опасностью причинения вреда третьим лицам, без заключения договора обязательного страхования, запрещается.";
6) в статье 8:
в пункте 2 слова "в результате аварии на объекте, деятельность которого связана с опасностью причинения вреда третьим лицам" заменить словами "от вредного воздействия опасных производственных факторов в результате аварий, инцидентов на опасных производственных объектах";
в части четвертой пункта 3 слова "которые установлены" заменить словом "установленные";
7) пункт 2 статьи 9 дополнить частью второй следующего содержания:
"При осуществлении владельцем объекта деятельности сроком менее двенадцати месяцев, договор заключается на срок осуществления деятельности, но не менее шести месяцев.";
8) пункт 2 статьи 12:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) в течение десяти календарных дней с даты заключения договора страхования информировать уполномоченный орган о заключении договора обязательного страхования;";
в подпункте 3) после слов "страховщику и" дополнить словом "уполномоченным";
в подпункте 5) слова "аварии на объекте, деятельность которого связана с опасностью причинения вреда третьим лицам" заменить словами "вредного воздействия опасных производственных факторов на жизнь, здоровье и (или) имущество третьих лиц в результате аварий, инцидентов";
в подпунктах 7) и 8) слово "аварии" заменить словами "вредного воздействия опасных производственных факторов на жизнь, здоровье и (или) имущество третьих лиц в результате аварий, инцидентов";
в подпункте 11) слова "в результате аварии на объекте, деятельность которого связана с опасностью причинения вреда третьим лицам" заменить словами "от вредного воздействия опасных производственных факторов на жизнь, здоровье и (или) имущество третьих лиц в результате аварий, инцидентов";

9) 14-баптың 1-тармағында:
1) тармақшада "қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектідегі аварияның салдарынан" деген сөздер "авариялардың, оқыс оқиғалардың нәтижесінде қауіпті өндірістік факторлардың үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне зиянды әсерінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
мемлекеттік тілдегі мәтінде 5) тармақша өзгеріссіз қалдырылсын;
10) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Сақтандыру сомасының мөлшері
1. Міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы:
1) егер қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінің нәтижесінде зардап шеккендердің ең жоғарғы ықтимал саны 4000 адамнан асса - 2,5 миллион айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі - АЕК);
2) егер қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінің нәтижесінде зардап шеккендердің ең жоғарғы ықтимал саны 2000-ден аса адамды құраса, бірақ 4000 адамнан аспаса - 2 миллион АЕК-ті;
3) егер қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінің нәтижесінде зардап шеккендердің ең жоғарғы ықтимал саны 1500-ден аса адамды құраса, бірақ 2000 адамнан аспаса - 1 миллион АЕК-ті;
4) егер қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінің нәтижесінде зардап шеккендердің ең жоғарғы ықтимал саны 300-ден аса адамды құраса, бірақ 1500 адамнан аспаса - 750 мың АЕК-ті;
5) егер қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінің нәтижесінде зардап шеккендердің ең жоғарғы ықтимал саны 150-ден аса адамды құраса, бірақ 300 адамнан аспаса - 150 мың АЕК-ті;
6) егер қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінің нәтижесінде зардап шеккендердің ең жоғарғы ықтимал саны 75-тен аса адамды құраса, бірақ 150 адамнан аспаса - 75 мың АЕК-ті;
7) егер қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінің нәтижесінде зардап шеккендердің ең жоғарғы ықтимал саны 10-нан аса адамды құраса, бірақ 75 адамнан аспаса - 38 мың АЕК-ті;
8) егер қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінің салдарынан зардап шеккендердің ең жоғарғы ықтимал саны 10 адамға дейінгіні құраса, өзге де декларацияланған қауіпті өндірістер үшін - 5 мың АЕК-ті құрайды.
2. Авариялардың, оқыс оқиғалардың нәтижесінде туындаған қауіпті өндірістік факторлардың әсер ету аймағындағы халықтың саны "Қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қауіпті өндірістік объектіні декларациялау қажеттілігін белгілегенде өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасын жүргізген кезде айқындалады.";
11) 16-бапта:
1-тармақтағы "санатына" деген сөз "қауіптілік деңгейіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

9) в пункте 1 статьи 14:
в подпункте 1) слова "в результате аварии на объекте, деятельность которого связана с опасностью причинения вреда третьим лицам" заменить словами "от вредного воздействия опасных производственных факторов на жизнь, здоровье и (или) имущество третьих лиц в результате аварий, инцидентов";
в подпункте 5) слова "которые установлены" заменить словом "установленные";
10) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Размер страховой суммы
1. Страховая сумма по договору обязательного страхования составляет:
1) 2,5 миллиона месячных расчетных показателей (далее - МРП) - если максимально возможное число потерпевших в результате вредного воздействия опасных производственных факторов превышает 4000 человек;
2) 2 миллиона МРП - если максимально возможное число потерпевших в результате вредного воздействия опасных производственных факторов составляет более 2000 человек, но не превышает 4000 человек;
3) 1 миллион МРП - если максимально возможное число потерпевших в результате вредного воздействия опасных производственных факторов составляет более 1500 человек, но не превышает 2000 человек;
4) 750 тысяч МРП - если максимально возможное число потерпевших в результате вредного воздействия опасных производственных факторов составляет более 300 человек, но не превышает 1500 человек;
5) 150 тысяч МРП - если максимально возможное число потерпевших в результате вредного воздействия опасных производственных факторов составляет более 150 человек, но не превышает 300 человек;
6) 75 тысяч МРП - если максимально возможное число потерпевших в результате вредного воздействия опасных производственных факторов составляет более 75 человек, но не превышает 150 человек;
7) 38 тысяч МРП - если максимально возможное число потерпевших в результате вредного воздействия опасных производственных факторов составляет более 10 человек, но не превышает 75 человек;
8) 5 тысяч МРП - для иных декларируемых опасных производств, если максимально возможное число потерпевших в результате вредного воздействия опасных производственных факторов составляет до 10 человек.
2. Численность населения, находящегося в зоне воздействия опасных производственных факторов, возникших в результате аварий, инцидентов, определяется при проведении экспертизы промышленной безопасности при установлении необходимости декларирования опасного производственного объекта в соответствии с Законом Республики Казахстан "О промышленной безопасности на опасных производственных объектах".";
11) в статье 16:
в пункте 1 слово "категории" заменить словами "уровня опасности";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Нақты объект үшін сақтандыру тарифінің шамасы жыл сайын уәкілетті орган айқындайтын объект қауіптілігінің жалпы деңгейіне қарай белгіленеді.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Сақтандыру сыйақысының мөлшері сақтандыру шартында көрсетілген сақтандыру тарифін, "Қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес уәкілетті орган айқындаған объект қауіпсіздігінің жалпы деңгейін ескере отырып белгіленеді.
Декларациялауға және сақтандыруға жататын қауіпті өндірістік объектілері бар ұйымдар қауіптілігінің жыл сайынғы жалпы деңгейін уәкілетті орган өзінің интернет-ресурсына орналастырады немесе Республикалық мерзімді баспасөз басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялайды.
Объектінің жалпы қауіптілік деңгейі сақталған немесе төмендеген кезде сақтандыру сыйақысы осы бапқа сәйкес белгіленген сақтандыру тарифі бойынша төленеді.
Объектінің жалпы қауіптілігінің деңгейі сақтандыру тарифіне қатысты орташа салалық көрсеткіштермен салыстырғанда ұлғайған жағдайда объектінің жалпы қауіптілік деңгейінің ұлғаюының 1 проценті үшін 10 процент мөлшерінде арттыру коэффициенті қолданылады.
Арттырылу коэффициенті ескерілген сақтандыру тарифінің шамасы осы баптың 1-тармағында белгіленген сақтандыру тарифінің мөлшерінен аспауы тиіс";
12) 17-бап мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
"Міндетті сақтандыру шартында сақтанушының міндетті сақтандыру шартында белгіленген тәртіппен сақтандыру жарнасын енгізу жолымен сақтандыру сыйақысын бөліп төлеу құқығы көзделуі мүмкін.
Сақтандырушының банктік шотына немесе кассасына ақша қаражаты түскен күннен бастап сақтандыру сыйақысын (кезекті сақтандыру жарнасын) төлеу жөніндегі міндеттемелерді сақтанушы орындады деп саналады.";
13) 18-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлімде "Қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектідегі аварияның салдарынан" деген сөздер "Қауіпті өндірістік объектілердегі авариялардың, оқыс оқиғалардың нәтижесінде үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлімде "аварияның" деген сөз "қауіпті өндірістік объектілердегі авариялардың, оқыс оқиғалардың нәтижесінде үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
1) тармақшадағы "600" деген цифр "2000" деген цифрмен ауыстырылсын;
тармақшадағы "500", "400" және "300" деген цифрлар тиісінше "1500", "1000" және "800" деген цифрлармен ауыстырылсын;
тармақшадағы "200" және "1,5" деген цифрлар тиісінше "400" және "2,5" деген цифрлармен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "аварияны" деген сөз "қауіпті өндірістік объектілердегі авариялардың, оқыс оқиғалардың нәтижесінде үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерін" деген сөздермен ауыстырылсын;

"2. Величина страхового тарифа для конкретного объекта устанавливается в зависимости от общего уровня опасности объекта, ежегодно определяемого уполномоченным органом.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Размер страховой премии устанавливается с учетом страхового тарифа, указанном в договоре страхования, общего уровня опасности объекта определенного уполномоченным органом в соответствии с Законом Республики Казахстан "О промышленной безопасности на опасных производственных объектах".
Ежегодный общий уровень опасности организаций, имеющих опасные производственные объекты, подлежащие декларированию и страхованию, размещается уполномоченным органом на его интернет-ресурсе или публикуется в Республиканских периодических печатных изданиях на государственном и русском языках.
При сохранении или снижении общего уровня опасности объекта страховая премия выплачивается по страховому тарифу установленному в соответствии с настоящей статьей.
При увеличении общего уровня опасности объекта в сравнении с среднеотраслевыми показателями к страховому тарифу применяется повышающий коэффициент в размере 10 процентов за 1 процент увеличения общего уровня опасности объекта.
Величина страхового тарифа с учетом повышающего коэффициента не должна превышать размера страхового тарифа, установленного в пункте 1 данной статьи.";
12) статью 17 дополнить частью следующего содержания:
"Договором обязательного страхования может предусматриваться право страхователя уплачивать страховую премию в рассрочку путем внесения страховых взносов в порядке, определяемом договором обязательного страхования. Обязанность по уплате страховой премии (очередного страхового взноса) считается исполненной страхователем со дня поступления денежных средств на банковский счет или в кассу страховщика.";
13) в статье 18:
в пункте 1:
в части первой слова "в результате аварии на объекте, деятельность которого связана с опасностью причинения вреда третьим лицам" заменить словами "от вредного воздействия опасных производственных факторов на жизнь, здоровье и (или) имущество третьих лиц в результате аварий, инцидентов на опасных производственных объектах";
в части второй слово "аварии" заменить словами "вредного воздействия опасных производственных факторов на жизнь, здоровье и (или) имущество третьих лиц в результате аварий, инцидентов на опасных производственных объектах";
в пункте 2:
в подпункте 1) цифру "600" заменить цифрой "2000";
в подпункте 2) цифры "500", "400" и "300" заменить соответственно цифрами "1500", "1000" и "800";
в подпункте 3) цифры "200" и "1,5" заменить соответственно цифрами "400" и "2,5";
в пункте 6 слово "аварии" заменить словами "вредного воздействия опасных производственных факторов на жизнь, здоровье и (или) имущество третьих лиц в результате аварий, инцидентов на опасных производственных объектах";

14) 19-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасындағы "қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектідегі аварияның салдарынан" деген сөздер "қауіпті өндірістік объектілердегі авариялардың, оқыс оқиғалардың салдарынан үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта "Қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектідегі, сақтандыру жағдайы деп сақтандырушы таныған немесе соттың шешімімен танылған аварияның" деген сөздер "Қауіпті өндірістік объектілердегі сақтандырушы сақтандыру жағдайы деп таныған авариялардың, оқыс оқиғалардың нәтижесінде үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінен болған" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 20-баптың 3-тармағында "қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектідегі аварияға" деген сөздер "қауіпті өндірістік объектілердегі авариялардың, оқыс оқиғалардың нәтижесінде үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсеріне" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап . Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

14) в подпункте 2) пункта 1 и пункте 7 статьи 19 слова "в результате аварии на объекте, деятельность которого связана с опасностью причинения вреда третьим лицам" заменить словами "от вредного воздействия опасных производственных факторов на жизнь, здоровье и (или) имущество третьих лиц в результате аварий, инцидентов на опасных производственных объектах";
15) в пункте 3 статьи 20 слова "аварии на объекте, деятельность которого связана с опасностью причинения вреда третьим лицам" заменить словами "вредного воздействия опасных производственных факторов на жизнь, здоровье и (или) имущество третьих лиц в результате аварий, инцидентов на опасных производственных объектах".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан