Дағдарысқа қарсы кеңес құру туралы
Қазақсан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 10 наурыздағы N 275 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 сәуірдегі № 308 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.04.14 № 308 Қаулысымен
Дағдарысты құбылыстарды еңсеру және Қазақстан Республикасының экономикасын тұрақтандыру жөніндегі мемлекеттік және қоғамдық институттардың күш-жігерін шоғырландыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес құрамда Дағдарысқа қарсы кеңес құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Дағдарысқа қарсы кеңес туралы ереже бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 10 наурыздағы
N 275 қаулысына
қосымша
Ескерту. Құрамға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.04.17. N 539 , 2009.07.23. N 1123 Қаулыларымен.
Дағдарысқа қарсы кеңестің құрамы
Мәсімов Кәрім                 - Қазақстан Республикасының
Қажымқанұлы                     Премьер-Министрі, төраға
Ахметов                       - Қазақстан Республикасы
Серік Нығметұлы                 Премьер-Министрінің орынбасары,
төрағаның орынбасары
Баталов                       - Қазақстан Республикасы
Райымбек Әнуарұлы               Премьер-Министрінің штаттан тыс
кеңесшісі, төрағаның орынбасары
Ыбраев                        - Қазақстан Республикасы
Азамат Болатұлы                 Премьер-Министрінің Кеңсесі
Басшысының орынбасары, хатшы
Бишімбаев                     - Қазақстан Республикасы
Қуандық Уәлиханұлы              Президентінің көмекшісі (келісім
бойынша)
Исекешев                      - Қазақстан Республикасының
Әсет Өрентайұлы                 Индустрия және сауда министрі
Қарақұсова                    - Қазақстан Республикасы Парламенті
Гүлжан Жанпейісқызы             Мәжілісінің депутаты, Қаржы және
бюджет комитетінің төрағасы
(келісім бойынша)
Түсіпбеков                    - Қазақстан Республикасының Әділет
Рашид Төлеутайұлы               министрі
Пизиков                       - Қазақстан Республикасы
Сергей Валерьевич               Премьер-Министрінің штаттан тыс
кеңесшісі, USAID Прагма
корпорациясының Қазақстан бойынша
жобасының директоры (келісім бойынша)
Жәмішев                       - Қазақстан Республикасының Қаржы
Болат Бидахметұлы               министрі
Күрішбаев                     - Қазақстан Республикасының Ауыл
Ақылбек Қажығұлұлы              шаруашылығы министрі
Мыңбаев                       - Қазақстан Республикасының
Сауат Мұхаметбайұлы             Энергетика және минералдық
ресурстар министрі
Сұлтанов                      - Қазақстан Республикасының Экономика
Бақыт Тұрлыханұлы               және бюджеттік жоспарлау министрі
Дауылбаев                     - Қазақстан Республикасы Бас
Асхат Қайзоллаұлы               прокурорының орынбасары
(келісім бойынша)
Қалетаев                      - "Нұр Отан" халықтық-демократиялық
Дархан Аманұлы                  партиясы" төрағасының бірінші
орынбасары (келісім бойынша)
Келімбетов                    - "Самрұқ-Қазына" Ұлттық
Қайрат Нематұлы                 әл-ауқаттылық қоры" акционерлік
қоғамы Басқарма Төрағасы
Мамытбеков                    - "ҚазАгро" Ұлттық холдингі"
Асылжан Сарыбайұлы              акционерлік қоғамы Басқарма
Төрағасы
Перуашев                      - "Атамекен" Одағы" Қазақстанның
Азат Тұрлыбекұлы                ұлттық экономикалық палатасы"
заңды тұлғалар бірлестігінің
төрағасы (келісім бойынша)
Аханов                        - Қазақстан қаржыгерлері
Серік Ахметжанұлы               қауымдастығының төрағасы
(келісім бойынша)
Қожасбай                      - Сауда-өнеркәсіп палатасының
Ерлан Сәдуақасұлы               президенті (келісім бойынша)
Құрбанбаева                   - Қазақстан Кәсіпкерлер форумы
Гүлнар Төретайқызы              Кеңесінің мүшесі (келісім бойынша)
Рақымбаев                     - Қазақстан құрылыс салушылар
Айдын Жұмадилұлы                қауымдастығы кеңесінің төрағасы
(келісім бойынша)
Смағұлов                      - "Астық индустриясы" шектеулі
Нұрлан Еркебұланұлы             серіктестігі Директорлар
кеңесінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 10 наурыздағы
N 275 қаулысымен
бекітілген
Дағдарысқа қарсы кеңес туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. Дағдарысқа қарсы кеңес (бұдан әрі - Кеңес) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.

О создании Антикризисного совета
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 марта 2009 года № 275. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2010 года № 308
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14.04.2010 № 308.
В целях консолидации усилий государственных и общественных институтов по преодолению кризисных явлений и стабилизации экономики Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Образовать Антикризисный совет в составе согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Утвердить прилагаемое Положение об Антикризисном совете.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 10 марта 2009 года № 275
Состав
Антикризисного совета
Сноска. Состав с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 17.04.2009 № 539 ; от 23.07.2009 N 1123 .
Масимов                    - Премьер-Министр Республики Казахстан,
Карим Кажимканович           председатель
Ахметов                    - Заместитель Премьер-Министра Республики
Серик Ныгметович             Казахстан, заместитель председателя
Баталов                    - внештатный советник Премьер-Министра
Раимбек Анварович            Республики Казахстан, заместитель
председателя
Пизиков                    - внештатный советник Премьер-Министра
Сергей Валерьевич            Республики Казахстан, директор проекта
по Казахстану Корпорации Прагма USAID
(по согласованию)
Ибраев                     - Заместитель Руководителя Канцелярии
Азамат Болатович             Премьер-Министра Республики Казахстан,
секретарь
Бишимбаев                  - помощник Президента Республики
Куандык Валиханович          Казахстан (по согласованию)
Карагусова Гульжан         - депутат Мажилиса Парламента Республики
Джанпеисовна                 Казахстан, председатель Комитета по
финансам и бюджету Мажилиса Парламента
Республики Казахстан (по согласованию)
Тусупбеков                 - Министр юстиции Республики Казахстан
Рашид Толеутаевич
Жамишев                    - Министр финансов Республики Казахстан
Болат Бидахметович
Куришбаев                  - Министр сельского хозяйства Республики
Акылбек Кажигулович          Казахстан
Мынбаев                    - Министр энергетики и минеральных
Сауат Мухаметбаевич          ресурсов Республики Казахстан
Султанов                   - Министр экономики и бюджетного
Бахыт Турлыханович           планирования Республики Казахстан
Исекешев                   - Министр индустрии и торговли
Асет Орентаевич              Республики Казахстан
Даулбаев                   - Заместитель Генерального прокурора
Асхат Кайзуллаевич           Республики Казахстан (по согласованию)
Калетаев                   - первый заместитель председателя
Дархан Аманович              Народно-Демократической партии
«Hуp Отан» (по согласованию)
Келимбетов                 - Председатель Правления акционерного
Кайрат Нематович             общества «Фонд национального
благосостояния «Самрук-Қазына»
(по согласованию)
Мамытбеков                 - Председатель Правления акционерного
Асылжан Сарыбаевич           общества «Национальный управляющий
холдинг КазАгро» (по согласованию)
Перуашев                   - председатель Объединения юридических
Азат Турлыбекович            лиц «Национальная экономическая палата
Казахстана «Союз Атамекен»
(по согласованию)
Аханов                     - председатель Ассоциации финансистов
Серик Ахметжанович           Казахстана (по согласованию)
Кожасбай                   - президент Торгово-промышленной палаты
Ерлан Садвакасович           Республики Казахстан (по согласованию)
Курбанбаева                - член Совета Форума предпринимателей
Гульнара Туретаевна          Казахстана (по согласованию)
Рахимбаев                  - председатель Совета Ассоциации
Айдын Жумадилович            застройщиков Казахстана
(по согласованию)
Смагулов                   - председатель Совета директоров
Нурлан Еркебуланович         товарищества с ограниченной
ответственностью «Зерновая индустрия»
(по согласованию)
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 марта 2009 года № 275
Положение
об Антикризисном совете
1. Общие положения
1. Антикризисный совет (далее — Совет) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.

2. Кеңес қызметінің мақсаты мемлекеттік органдар мен мемлекеттік емес ұйымдардың дағдарыстық құбылыстарды еңсеруге және Қазақстан Республикасының экономикасын тұрақтандыруға бағытталған күш-жігерін шоғырландыру жөнінде ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу болып табылады.
3. Кеңес өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын заңдарын , Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларын және өзге де нормативтік құқықтық актілерді , сондай-ақ осы Дағдарысқа қарсы кеңес туралы ережені басшылыққа алады.
2. Кеңестің негізгі міндеттері мен құқықтары
4. Кеңестің негізгі міндеттері:
1) үкіметтік және үкіметтік емес құрылымдардың, бизнес-қоғамдастықтың күш-жігерін шоғырландыру, мемлекеттік-жеке әріптестік тетігін оңтайландыру, экономиканың бәсекелес салаларын және іскерлік белсенділікті дамыту үшін жағдай жасау;
2) кәсіпкерлік саласындағы дағдарысқа қарсы шаралар тиімділігінің мониторингі негізінде оларды іске асыруға бағытталған нормативтік құқықтық актілерді түзету;
3) дағдарыстан кейін даму перспективаларын ескере отырып, толыққанды бәсекелес ортаны қамтамасыз ету үшін жағдай жасау;
4) бизнестің дамуын тежейтін әкімшілік кедергілерді түбегейлі жою жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдау болып табылады.
5. Кеңес өз міндеттеріне сәйкес:
1) Кеңестің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды;
2) Кеңестің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен ұйымдарының өкілдерін шақырады және тыңдайды;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен
мемлекеттік органдардан және басқа ұйымдардан Кеңестің міндеттерін іске асыру үшін қажетті материалдарды сұратады және алады;
4) Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік қызметті дамыту мәселелері бойынша сараптамалар мен консультациялар жүргізу үшін белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардың, ұйымдардың мамандарын, отандық және шетелдік сарапшыларды тартады, сондай-ақ ведомствоаралық үйлестіру үшін жұмыс топтарын (штабтар) ұйымдастырады;
5) Кеңестің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша Қазақстан
Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді.
Премьер-Министрдің шешімі бойынша Кеңесте Үкіметтің жекелеген, оның ішінде кәсіпкерлік мәселелері бойынша шешімдерінің жобалары қаралуы мүмкін.
3. Кеңестің қызметін ұйымдастыру
6. Кеңесті Төраға — Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі басқарады, ол оның қызметіне басшылық етеді, отырыстарында төрағалық
етеді, оның жұмысын жоспарлайды, оның шешімдерінің іске асырылуына
жалпы бақылауды жүзеге асырады.
Төраға болмаған уақытта оның функцияларын Кеңес Төрағасының орынбасары орындайды.

2. Целью деятельности Совета является выработка предложений и рекомендаций по консолидации усилий государственных органов и негосударственных организаций, направленных на преодоление кризисных явлений и стабилизацию экономики Республики Казахстан.
3. Совет в своей деятельности руководствуется Конституцией ,  законами   Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами , а также настоящим Положением об Антикризисном совете.
2. Основные задачи и права Совета
4. Основными задачами Совета являются выработка предложений по:
1) консолидации усилий правительственных и неправительственных структур, бизнес-сообщества, оптимизации механизма государственно-частного партнерства, созданию условий для развития конкурентных отраслей экономики и деловой активности;
2) корректировке нормативных правовых актов в сфере предпринимательства, направленных на реализацию антикризисных мер на основе мониторинга их эффективности;
3) созданию условий для обеспечения полноценной конкурентной среды с учетом перспектив посткризисного развития;
4) радикальному устранению административных барьеров, сдерживающих развитие бизнеса.
5. В соответствии со своими задачами Совет:
1) взаимодействует с государственными органами и организациями по вопросам, входящим в компетенцию Совета;
2) приглашает и заслушивает представителей государственных органов и организаций Республики Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию Совета;
3) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке запрашивает и получает от государственных органов и других организаций материалы, необходимые для реализации задач Совета;
4) привлекает в установленном порядке для экспертиз и консультаций по вопросам развития предпринимательской деятельности в Республике Казахстан специалистов государственных органов, организаций, отечественных и зарубежных экспертов, а также организовывает рабочие группы (штабы) для межведомственной координации;
5) вносит предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан по вопросам, отнесенным к компетенции Совета.
По решению Премьер-Министра на Совете могут рассматриваться проекты отдельных решений Правительства, в том числе по вопросам предпринимательства.
3. Организация деятельности Совета
6. Совет возглавляет Председатель - Премьер-Министр Республики Казахстан, который руководит его деятельностью, председательствует на заседаниях, планирует его работу, осуществляет общий контроль над реализацией его решений.
Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель Председателя Совета.

7. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Кеңестің жұмыс органы болып табылады.
8. Кеңестің жұмыс органы Кеңес жұмысын ұйымдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
9. Кеңестің жұмыс органы:
1) күн тәртібін жасайды;
2) Кеңесте қарау үшін ұсыныстар жинауды жүзеге асырады. Мемлекеттік органдар және өзге де ұйымдар жұмыс органына Кеңесте қарау үшін ұсыныстар енгізуге құқылы. Бұл ретте ұсыныстар жеке сипатта болмауға тиіс;
3) Кеңес шешімдерінің орындалуын қамтамасыз етеді және бақылайды;
4) Кеңес қызметіне тартылған мамандар мен сарапшылардың жұмысын үйлестіреді.
10. Жұмысты ұйымдастыруды, Кеңестің отырыстарын өткізуге
дайындауды, тиісті құжаттарды, материалдарды дайындауды және Кеңестің
отырыстарынан кейін хаттаманы ресімдеуді Кеңес хатшысы жүзеге асырады.
Хатшы Кеңестің мүшесі болып табылмайды.
11. Кеңес отырыстарының материалдары Кеңес мүшелеріне Кеңестің отырысына дейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей жіберіледі.
12. Кеңестің отырысын Төраға өз бастамасы бойынша, Кеңес Төрағасы орынбасарының бастамасы бойынша не Кеңес мүшесінің бастамасы бойынша Кеңеске қарауға ұсынылатын материалдар негізінде шақырады.
13. Кеңестің отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ айына кемінде бір рет өткізіледі және егер, оларға оның мүшелерінің жалпы санының кемінде жартысы қатысса, заңды болып саналады.
14. Кеңес отырыстарының қорытындылары бойынша хаттамамен ресімделетін шешімдер қабылданады, оған отырысқа қатысқан оның барлық мүшелері және хатшы қол қояды.
15. Кеңес шешімдері оның отырысқа қатысқан мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған
кезде Төраға дауыс берген шешім қабылданған болып саналады.
16. Кеңестің шешімдері ұсынымдық сипатқа ие.
4. Кеңестің қызметін тоқтату
17. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі Кеңестің қызметін тоқтату үшін негіздеме болып табылады.

7. Рабочим органом Совета является Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан.
8. Рабочий орган Совета осуществляет организационно-техническое
обеспечение работы Совета.
9. Рабочий орган Совета:
1) формирует повестку дня;
2) осуществляет сбор предложений для рассмотрения на Совете. Предложения в рабочий орган для рассмотрения на Совете вправе вносить государственные органы и иные организации. При этом предложения не должны носить индивидуальный характер;
3) обеспечивает и контролирует выполнение решений Совета;
4) координирует работу привлеченных к деятельности Совета специалистов и экспертов.
10. Организацию работы, подготовку к проведению заседаний Совета, подготовку соответствующих документов, материалов и оформление протокола после заседания Совета осуществляет секретарь Совета.
Секретарь не является членом Совета.
11. Материалы заседаний Совета направляются членам Совета не позднее, чем за два рабочих дня до заседания Совета.
12. Заседание Совета созывается Председателем по собственной инициативе, инициативе заместителя Председателя Совета либо по инициативе члена Совета на основании материалов, предлагаемых на рассмотрение Совета.
13. Заседания Совета проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц и считаются правомочными, если на них присутствует не менее половины от общего числа его членов. Члены Совета участвуют в заседаниях без права замены.
14. По итогам заседаний Совета принимаются решения, оформляемые протоколом, который подписывается всеми его членами, присутствующими на заседании и секретарем.
15. Решения Совета принимаются простым большинством голосов от общего числа членов, присутствующих на заседании. При равенстве голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал Председатель.
16. Решения Совета носят рекомендательный характер.
4. Прекращение деятельности Совета
17. Основанием для прекращения деятельности Совета является решение Правительства Республики Казахстан.