"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2008 жылғы есепті бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 7 мамырдағы N 645 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2008 жылғы есепті бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2008 жылғы есепті бекіту туралы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 134-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2008 жылғы есеп бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2008 жылғы есепті Қазақстан Республикасының Парламентіне ақпарат ретінде ұсынсын;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2008 жылғы есеп және аудит жүргізу нәтижелері туралы ақпараттың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                       Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2009 жылғы "__"_______
N ___ Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2008 жылғы
ЕСЕП
Мазмұны

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2008 год"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 мая 2009 года № 645
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2008 год".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                         К. Масимов
Указ Президента Республики Казахстан
Об утверждении отчета о формировании и использовании
Национального фонда Республики Казахстан за 2008 год
В соответствии со статьей 134 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2008 год.
2. Правительству Республики Казахстан:
1) представить в порядке информации в Парламент Республики Казахстан отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2008 год;
2) обеспечить опубликование информации об отчете за 2008 год о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан и результатах проведения аудита в средствах массовой информации.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                         Н.Назарбаев
Утвержден
Указом Президента
Республики Казахстан
от " " 2009 года №
ОТЧЕТ
о формировании и использовании Национального фонда
Республики Казахстан за 2008 год
Астана, 2009 год
Содержание

1-бөлім. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және
оны пайдалану туралы есеп
2-бөлім. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару
жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі
туралы 2008 жылғы есеп
3-бөлім. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі
2008 жылғы өзге де деректер
1-бөлім. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және оны пайдалану туралы 2008 жылғы есеп
Р/с N
Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры қаражатының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы
Сомасы (мың теңге)
1
2
3
1.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті кезеңнің басындағы қаражаты
2 733 351 338*
2.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін түсімдер:
1 652 527 290
оның ішінде:
мұнай секторы кәсіпорындарынан түсетін тікелей салықтар (жергілікті бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда)
1 700 475 542
оның ішінде:
корпоративтік табыс салығы

Раздел 1.      Отчет о поступлениях и использовании
Национального фонда Республики Казахстан
Раздел 2.      Отчет о деятельности Национального Банка Республики
Казахстан по доверительному управлению Национальным
фондом Республики Казахстан за 2008 год
Раздел 3.      Иные данные по управлению Национальным фондом
Республики Казахстан за 2008 год
Раздел 1. Отчет о поступлениях и использовании Национального
фонда Республики Казахстан за 2008 год
п/п
Формирование и использование средств
Национального фонда Республики Казахстан
Сумма
(тыс.тенге)
1
2
3
1.
Средства Национального фонда Республики
Казахстан на начало отчетного периода
2 733 351
338*
2.
Поступления в Национальный фонд Республики
Казахстан:
1 652 527
290
в том числе:
прямые налоги от предприятий нефтяного сектора (за
исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты)
1 700 475
542
в том числе:
корпоративный подоходный налог

1 021 528 734
үстеме пайдаға салынатын салық
198 538 354
бонустар
23 850 379
роялтилер
367 092 829
өнімді бөлу жөніндегі Қазақстан Республикасының үлесі
88 509 136
экспортталатын шикі мұнайға, газ конденсатына салынатын рента салығы
956 110
қызметін өнімді бөлу жөніндегі келісім-шарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі
0
мұнай секторы кәсіпорындары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есептелетін түсімдерді қоспағанда)
16 678 115
оның ішінде:
орталық мемлекеттік органдар, олардың аумақтық бөлімшелері мұнай секторы кәсіпорындарына салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
16 433 290
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мұнай секторы кәсіпорындарына салатын басқа да айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
2 157
мұнай секторы кәсіпорындарынан түсетін басқа да салықтық емес түсімдер
242 668
республикалық меншіктегі және тау-кен өндіру әрі өңдеуші салаларға жататын мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден түсетін түсімдер
0
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер
1 611 147
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетін инвестициялық кірістер
(66 237 514)
Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге түсімдер мен кірістер
0
3.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының пайдаланылуы:
1 075 095 373
оның ішінде:
кепілдік берілген трансферттер
464 921 333
нысаналы трансферттер
607 500 000
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару мен жыл сайынғы сыртқы аудитті жүргізуге байланысты шығыстарды жабу
2 674 040
4.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті кезеңнің аяғындағы қаражаты:
3 310 783 255**
* 2008 жылдың басындағы сальдо 2 463 379 мың теңге мөлшерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын және 51 мың теңге айырма мен "Эрнст Янг" ЖШС-ның сыртқы аудиторы жасаған еткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын есепке алмай көрсетілген;
** 2008 жылдың аяғындағы сальдо 1 411 680 мың теңге мөлшерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын және 51 мың теңге айырма мен "Эрнст Янг" ЖШС-ның сыртқы аудиторы жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын есепке алмай көрсетілген.
2008 жылғы 1 қаңтарға Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты 2 733 351 338 мың теңгені (2 730 887 908 мың теңге - аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу тәсілімен), 2008 жылғы 31 желтоқсанға 3 310 783 225 мың теңгені (3 309 371 524 мың теңге - аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу тәсілімен) құрады.
2008 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына 1 718 764 804 мың теңге түсті, оның ішінде мұнай секторы кәсіпорындарынан түскен тікелей салықтардың түсімдері есебінен (жергілікті бюджеттерге есепке алынатын салықтарды қоспағанда) - 1 700 475 542 мың теңге, оның 717 773 121 мың теңгесі (5 970 629 мың АҚШ долларына барабар) кезекті айырбастау/қайта айырбастау операциясын дәл сол күні жүргізу жолымен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының тиісті шотына теңгемен есепке алынған шетелдік валютадағы түсімдер болып табылады, мұнай секторы кәсіпорындары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есептелетін түсімдерді қоспағанда) - 16 678 115 мың теңге, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер - 1 611 147 мың теңге; Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетін инвестициялық кірістер - 66 237 514 мың теңге.
Мұнай секторы кәсіпорындарынан 2008 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түскен түсімдердің құрылымы
Салық төлемдерінің түрі
Сомасы (мың теңге)
Жалпы көлемдегі үлесі, (%)
Корпоративтік табыс салығы, оның ішінде

1021 528 734
налог на сверхприбыль
198 538 354
бонусы
23 850 379
роялти
367 092 829
доля Республики Казахстан по разделу продукции
88 509 136
рентный налог на экспортируемую сырую нефть, газовый
конденсат
956 110
дополнительный платеж недропользователя,
осуществляющего деятельность по контракту о разделе
продукции
0
другие поступления от операций, осуществляемых
предприятиями нефтяного сектора (за исключением
поступлений, зачисляемых в местные бюджеты)
16 678 115
в том числе:
административные штрафы, пени, санкции, взыскания,
налагаемые центральными государственными органами,
их территориальными подразделениями, на предприятия
нефтяного сектора
16 433 290
прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые
государственными учреждениями, финансируемыми из
республиканского бюджета, на предприятии нефтяного
сектора
2 157
другие неналоговые поступления от предприятий
нефтяного сектора
242 668
поступления от приватизации государственного
имущества, находящегося в республиканской
собственности и относящегося к горнодобывающей и
обрабатывающей отраслям
0
поступления от продажи земельных участков
сельскохозяйственного назначения
1611 147
инвестиционные доходы от управления Национальным
фондом Республики Казахстан
(66 237 514)
иные поступления и доходы, не запрещенные
законодательством Республики Казахстан
0
3.
Использование Национального фонда Республики
Казахстан:
1 075 095
373
в том числе:
гарантированные трансферты
464 921 333
целевые трансферты
607 500 000
покрытие расходов, связанных с управлением
Национальным фондом Республики Казахстан и
проведением ежегодного внешнего аудита
2 674 040
4.
Средства Национального фонда Республики Казахстан на
конец отчетного периода
3 310 783
255**
* сальдо на начало 2008 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда Республики Казахстан в размере 2 463 379 тыс. тенге и суммы 51 тыс. тенге - разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешним аудитором ТОО "Эрнст энд Янг";
** сальдо на конец 2008 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда Республики Казахстан в размере 1411 680 тыс. тенге и суммы 51 тыс. тенге - разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешним аудитором ТОО "Эрнст энд Янг".
На 1 января 2008 года средства Национального фонда Республики Казахстан составляли 2 733 351 338 тыс. тенге (2 730 887 908 тыс. тенге - методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), на 31 декабря 2008 года составляли 3 310 783 255 тыс. тенге (3 309 371 524 тыс. тенге - методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности).
За 2008 год в Национальный Фонд Республики Казахстан поступило 1718 764 804 тыс. тенге, из них за счет поступлений прямых налогов от предприятий нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты) - 1 700 475 542 тыс. тенге, из которых 717 773 121 тыс. тенге (эквивалент 5 970 629 тыс. долларов США) являются поступлениями в иностранной валюте, зачисленные на соответствующий счет Национального фонда Республики Казахстан в тенге путем проведения операции последовательной конвертации/реконвертации день в день, других поступлений от операций, осуществляемых предприятиями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты) 16 678 115 тыс.тенге, поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственной назначения - 1 611 147 тыс. тенге, поступлений инвестиционных доходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан - 66 237 514 тыс тенге.
Структура поступлений от предприятий нефтяного сектора в
Национальный фонд Республики Казахстан в 2008 году
Вид налоговых
платежей
Сумма
(тыс. тенге)
Доля в общем
объеме(%)
Корпоративный
подоходный налог, в
том числе:

1 021 528 734
59,49
КТС 101105*
862 026 764
50,20
КТС 101106*
19 239 822
1,12
КТС 101107*
137 853 410
8,03
КТС 101109*
2 408 738
0,14
Үстеме пайдаға салынатын салық
198 538 354
11,56
Бонустар
23 850 379
1,39
Роялтилер
367 092 829
21,38
Өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі
88 509 136
5,15
Экспортталатын шикі мұнайға, газ конденсатына салынатын рента салығы
956 110
0,06
Орталық мемлекеттік органдар, олардың аумақтық бөлімшелері мұнай секторы кәсіпорындарына салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
16 433 290
0,96
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мұнай секторы кәсіпорындарына салатын өзге де айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
2 157
0
Мұнай секторы кәсіпорындарынан түсетін басқа да салықтық емес түсімдер
242 668
0,01
Барлығы:
1 717 153 657
100,00
Ескертпе:
* КТС 101105 - заңды тұлғалар - мұнай секторы кәсіпорындарынан алынатын корпоративтік табыс салығы;
* КТС 101106 - мұнай секторы кәсіпорындары резидент заңды тұлғалардан төлем көзінен ұстайтын корпоративтік табыс салығы;
* КТС 101107 - мұнай секторы кәсіпорындары резидент емес заңды тұлғалардан төлем көзінен ұстайтын корпоративтік табыс салығы;
* КТС 101109 - мұнай секторы кәсіпорындарына жататын резидент емес заңды тұлғалардың таза табысына салынатын корпоративтік табыс салығы.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мұнай секторы кәсіпорындарынан түсетін түсімдердің негізгі бөлігін (59,49 %) заңды тұлғаларға алынатын корпоративтік табыс салығы, одан соң үлесі түсімдердің жалпы сомасының 21,38 %-ін құрайтын роялти алады. Үстеме пайдаға салынатын салық түсімдердің жалпы сомасының 11,56 %-ін құрайды және өнімді бөлу жөніндегі Қазақстан Республикасының үлесі түсімдердің жалпы сомасының 5,15 %-ін құрады.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан 2007-2009 жылдарға арналған кепілдендірілген трансферт туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 25 қарашадағы N 189 Заңына сәйкес 2008 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке даму бюджетінің шығыстарын жабуға кепілдендірілген трансферт түрінде жоспарланған 461 430 640 мың теңгенің 461 400 000 мың теңгесі аударылды, ол жоспардың 99,9 %-ін құрайды. Бұдан басқа, 2008 жылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан республикалық бюджетке жоспарланған 5 094 146 мың теңгенің 3 521 333 мың теңгесі аударылды, бұл 69,1 %-ті құрайды.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін 2008 жылға арналған нысаналы трансферт туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 23 қазандағы N 682 Жарлығына сәйкес 2008 жылғы қараша мен желтоқсанда Қазақстан Республикасының ұлттық экономикасының бәсекеге қабілеттілігін және орнықты дамуын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды іске асыру үшін "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының жарғылық капиталын ұлғайтуға Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан республикалық бюджетке нысаналы трансферт түрінде 607 500 000 мың теңге аударылды.

1 021 528 734
59,49
КПН 101105*
862 026 764
50,20
КПН 101106*
19 239 822
1,12
КПН 101107*
137 853 410
8,03
КПН 101109*
2 408 738
0,14
Налог на сверхприбыль
198 538 354
11,56
Бонусы
23 850 379
1,39
Роялти
367 092 829
21,38
Доля Республики
Казахстан по разделу
продукции
88 509 136
5,15
Рентный налог на
экспортируемую сырую
нефть, газовый
конденсат
956 110
0,06
Административные
штрафы, пени, санкции,
взыскания, налагаемые
центральными
государственными
органами, их
территориальными
подразделениями, на
предприятия нефтяного
сектора
16 433 290
0,96
Прочие штрафы, пени,
санкции, взыскания,
налагаемые
государственными
учреждениями,
финансируемыми из
республиканского
бюджета, на
предприятия нефтяного
сектора
2 157
0
Прочие неналоговые
поступления от
предприятий нефтяного
сектора
242 668
0,01
ВСЕГО
1 717 153 657
100,00
Примечание:
* КПН 101105 - корпоративный подоходный налог с юридических лиц - предприятий нефтяного сектора;
* КПН 101106 - корпоративный подоходный налог с юридических лиц - резидентов, удерживаемый у источника выплаты предприятиями нефтяного сектора;
* КПН 101107 - корпоративный подоходный налог с юридических лиц-нерезидентов, удерживаемый у источника выплаты предприятиями нефтяного сектора;
* КПН 101109 - корпоративный подоходный налог с чистого дохода юридических лиц - нерезидентов, относящихся к предприятиям нефтяного сектора.
В поступлениях в Национальный фонд Республики Казахстан от предприятий нефтяного сектора основную часть (59,49 %) занимает корпоративный подоходный налог с юридических лиц, затем роялти, доля которых составляет 21,38 % в общей сумме поступлений. Налог на сверхприбыль составляет 11,56 % от общей суммы поступлений и доля Республики Казахстан по разделу продукции составила в общей сумме поступлений 5,15%.
Согласно Закону Республики Казахстан от 25 ноября 2006 года № 189 "О гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан на 2007-2009 годы" за 2008 год из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет было перечислено 461 400 000 тыс. тенге и виде гарантированного трансферта на покрытие расходов бюджета развития при плане 461 430 640 тыс. тенге, что составляет 99,9 % от плана. Кроме того, в 2008 году из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет было перечислено 3 521 333 тыс. тенге при плане 5 094 146 тыс. тенге, что составляет 69,1 %.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 23 октября 2008 года № 682 "О целевом трансферте из Национального фонда Республики Казахстан" в ноябре и декабре 2008 года из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет было перечислено 607 500 000 тыс. тенге в виде целевого трансферта на увеличение уставного капитала акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" для реализации мер по обеспечению конкурентоспособности и устойчивого развития национальной экономики Республики Казахстан.

2-бөлім. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы 2008 жылғы есеп
"КПМГ Аудит" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі жүргізген Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры аудитінің нәтижелері бойынша қаржылық есептілік шынайы деп танылды және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаржылық жағдайын көрсетеді.
1-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бухгалтерлік теңгерімі (мың теңге)
Баптың атауы
2008 жылы
2007 жылы
Активтер
Ақша және оның баламалары

Раздел 2. Отчет о деятельности Национального Банка Республики
Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом
Республики Казахстан за 2008 год
По результатам аудита Национального фонда Республики Казахстан, проведенного ТОО "КПМГ Аудит", финансовая отчетность признана достоверной и отражает финансовое положение Национального фонда Республики Казахстан как соответствующее международным стандартам финансовой отчетности.
Форма 1
Бухгалтерский баланс Национального Банка Республики Казахстан
по доверительному управлению активами Национального фонда
Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
за 2008 год
за 2007 год
1
2
3
Активы
Деньги и их
эквиваленты

4 874 465
3 705 020
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шотына енгізілген таза активтер
3 309 371 524
2 730 887 908
2008 жылғы 31 желтоқсанға Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының кредиторлық берешегінің және есептелген шығыстарының жалпы сомасы 2 408 017 мың теңгені құрады, одан:
инвестициялық операциялар бойынша шетелдік валютадағы кредиторлық берешек - 996 337 мың теңге;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына көрсетілген қызметтер үшін кредиторлық берешек теңгемен - 1 411 680 мың теңге, оның ішінде:

4 874 465
3 705 020
Чистые активы,
включенные в счет
Правительства
Республики Казахстан
3 309 371 524
2 730 887 908
На 31 декабря 2008 года общая сумма кредиторской задолженности и начисленных расходов Национального фонда Республики Казахстан составила 2 408 017 тыс. тенге, из которых:
кредиторская задолженность в иностранной валюте по инвестиционным операциям - 996 337 тыс. тенге;
кредиторская задолженность в тенге за оказанные Национальному фонду Республики Казахстан услуги - 1 411 680 тыс. тенге, из них:

активтерді басқарғаны үшін комиссия - 1 277 929 мың теңге, оның ішінде:
679 754 мың теңге - сыртқы басқарушылардың қызметтері үшін комиссия;
598 175 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің комиссиясы;
басқа есептелген шығыстар - 133 751 мың теңге, оның ішінде:
118 931 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының сыртқы кастодианы ВNҮ Меllоn Аssеt Sеrvісіng В.V. қызметтері үшін;
14 820 мың теңге - аудиторлық қызметтер үшін.
2008 жылғы 31 желтоқсанға инвестициялық операциялар бойынша шетелдік валютадағы дебиторлық берешекті білдіретін Ұлттық қордың дебиторлық берешегінің жалпы сомасы 1 259 171 мың теңгені құрады.
Ұлттық қорды сенімгерлік басқарудың 2008 жылғы қорытындылары бойынша есептелген кірістер мен шығыстар бойынша негізгі көрсеткіштер мынаны құрады:

комиссии за управление активами - 1 277 929 тыс. тенге, в том числе:
- 679 754 тыс. тенге - комиссия за услуги внешних управляющих;
- 598 175 тыс. тенге - комиссия Национального Банка Республики Казахстан;
прочие начисленные расходы - 133 751 тыс. тенге, в том числе:
- 118 931 тыс. тенге - за услуги внешнего кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNY Mellon Asset Servicing B.V.;
- 14 820 тыс. тенге - за аудиторские услуги.
На 31 декабря 2008 года общая сумма дебиторской задолженности Национального фонда, представляющая собой дебиторскую задолженность в иностранной валюте по инвестиционным операциям, составила 1 259 171 тыс. тенге.
По итогам доверительного управления Национальным фондом за 2008 год основные показатели по начисленным доходам и расходам составили:

1) басқару нәтижелері бойынша шығындар - 79 464 897 мың теңге;
2) басқарудан келген шығыстар - 1 622 342 мың теңге;
3) теңгемен қайта бағалау (қайта есептеу) бойынша оң айырма - 13 227 384 мың теңге.
Осылайша, шығыстарды шегергенге дейін таза активтердің нетто-әкетілуі 66 237 514 мың теңгені, шығыстарды шегергеннен кейін таза активтердің нетто-әкетілуі 67 859 855 мың теңгені, таза шығын 81 087 239 мың теңгені құрады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының BNY Меllоn Аssеt Sеrvісіng В.V. кастодиан банкінің деректері бойынша 2008 жылғы 1 қаңтар - 2008 жылғы 31 желтоқсан кезеңінде функционалды (базалық) валюта - АҚШ долларымен есептелген инвестициялық шығын (іске асырылған және іске асырылмаған) пайда болды, ол 656 287 мың АҚШ долларын құрады. Мәмілелер жасауға арналған шығындарды ескере отырып түзетілген инвестициялық шығын BNY Меllоn Аssеt Sеrvісіng В.V. кастодиан банкінің деректері бойынша 2008 жылғы 1 қаңтар - 2008 жылғы 31 желтоқсан кезеңінде 660 мың АҚШ долларын құрады.
2-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің пайдасы мен шығындары туралы есеп (мың теңге)
Баптың атауы
2008 жылы
2007 жылы
Кірістер
Сыйақы түріндегі кірістер

1) убытки по результатам управления - 79 464 897 тыс. тенге;
2) расходы от управления - 1 622 342 тыс. тенге;
3) положительная разница по переоценке (пересчету) в тенге - 13 227 384 тыс. тенге.
Таким образом, нетто-отток чистых активов до вычета расходов составил 66 237 514 тыс. тенге, нетто-отток чистых активов после вычета расходов составил 67 859 855 тыс. тенге, чистый убыток 81 087 239 тыс. тенге.
По данным банка-кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNY Mellon Asset Servicing B.V., за период с 1 января 2008 года по 31 декабря 2008 года образовался инвестиционный убыток (реализованный и нереализованный), рассчитанный в функциональной (базовой) валюте - долларах США, который составил 656 287 тыс. долларов США. Скорректированный с учетом затрат на совершение сделок инвестиционный убыток по данным банка-кастодиана BNY Mellon Asset Servicing B.V., за период с 1 января 2008 года по 31 декабря 2008 года составил 660 661 тыс. долларов США.
Форма 2
Отчет о прибылях и убытках Национального Банка Республики
Казахстан по доверительному управлению активами Национального
фонда Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
за 2008 год
за 2007 год
1
2
3
Доходы
Доходы в виде
вознаграждения

16 142
Шығыстардың барлығы
1 622 342
2 323 550
Таза кіріс (шығын)
(81 087 239)
203 677 268
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шотынан есепті кезеңде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін басқаруға байланысты жалпы сомасы 2 674 040 мың теңге мынадай шығыстар төленді:
1 590 292 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқарғаны үшін сыртқы басқарушыларға комиссиялық сыйақы, оның ішінде 416 426 мың теңге 2008 жылғы қызметтер үшін, 1 173 866 мың теңге - өткен жылдардағы қызметтер үшін;
805 448 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқарғаны үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне комиссиялық сыйақы, оның ішінде 506 368 мың теңге - 2008 жылғы қызметтер үшін, 167 824 мың теңге - өткен жылдардағы қызметтер үшін;

16 142
Итого расходы
1 622 342
2 323 550
Чистая прибыль
(убыток)
(81087 239)
203 677 268
Со счета Национального фонда Республики Казахстан за отчетный период оплачены следующие расходы, связанные с управлением активами Национального фонда Республики Казахстан, в общей сумме 2 674 040 тыс.тенге:
1 590 292 тыс. тенге - комиссионное вознаграждение внешним управляющим за доверительное управление активами Национального фонда Республики Казахстан, в том числе 416 426 тыс. тенге за услуги 2008 года, 1 173 866 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
805 448 тыc. тенге - комиссионное вознаграждение Национальному Банку Республики Казахстан за доверительное управление активами Национального фонда Республики Казахстан, в том числе 637 625 тыс. тенге за услуги 2008 года, 167 824 тыс. тенге за услуги прошлых лет;

242 808 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының сыртқы кастодианы BNY Меllоn Аssеt Sеrvісіng В.V. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына қызмет көрсеткені үшін төлемақы, оның 109 068 мың теңгесі - 2008 жылғы қызметтер үшін, 133 740 мың теңге - өткен жылдардағы қызметтер үшін;
14 820 мың теңге - өткен жылдардағы аудиторлық қызметтер үшін төлемақы;
9 012 мың теңге - 2008 жылы "Ваrrа Іntеrnаtіоnаl LТD" компаниясының бағдарламалық өнімін пайдаланғаны үшін төлемақы;
7 625 мың теңге - 2008 жылы "Үіеld Вооk" компаниясының қызметтері үшін төлемақы;

242 808 тыс. тенге - оплата за обслуживание Национального фонда Республики Казахстан внешним кастодианом Национального фонда Республики Казахстан BNY Mellon Asset Servicing B.V., из них 109 068 тыс. тенге за услуги 2008 года, 133 740 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
14 820 тыс. тенге - оплата за аудиторские услуги прошлых лет;
9 012 тыс. тенге - оплата за использование программного продукта компании "Barra International LTD" в 2008 году;
7 625 тыс. тенге - оплата за услуги компании "Yield Book" в 2008 году;

2 773 мың теңге - "МакГуайерВудс Қазақстан" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің заң кеңесшісі қызметтері үшін төлемақы, оның ішінде 2008 жылғы қызметтер үшін 1 774 мың теңге, өткен жылдардағы қызметтер үшін 1 000 мың теңге;
1 262 мың теңге - "Моrgаn Stаblеу Саріtаl Іntеrnаtіоnаl" компаниясының 2008 жылғы қызметтері үшін төлемақы.
3-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (мың теңге)
Баптың атауы
2008 жылы
2007 жылы
1
2
3
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы
Таза пайда (шығын)
(81 087 239)
203 677 268
Түзетулер:
Пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін қаржы құралдарынан іске асырылмаған шығын/(пайда)

2 773 тыс. тенге - оплата за услуги юридического советника товарищества с ограниченной ответственностью "МакГуайерВудс Казахстан", и в том числе 1 774 тыс. тенге за услуги 2008 года, 1 000 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
1 262 тыс. тенге - за информационные услуги компании "Morgan Stanley Сapital International" в 2008 году.
Форма 3
Отчет о движении денежных средств Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному управлению активами
Национального фонда Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
за 2008 год
за 2007 год
1
2
3
Движение денежных
средств от
операционной
деятельности
Чистая прибыль
(убыток)
(81 087 239)
203 677 268
Корректировки:
Нереализованный
убыток/(прибыль) от
финансовых
инструментов,
учитываемых по
справедливой стоимости
через прибыль или
убыток

153 003 360
(67 263 469)
Операциялық активтер мен міндеттемелердегі өзгерістерге дейінгі операциялық қызметтен болатын ақша қаражатының қозғалысы
71 916 121
136 413 799
Операциялық активтердің азаюы (ұлғаюы):
Туынды қаржы құралдарынан басқа, пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін қаржы құралдары
(940 488 712)
(743 012 989)
Туынды қаржы құралдары
(3 953 396)
3 195 519
Дебиторлық берешек
1 307 327
472 009
Операциялық міндеттемелердің ұлғаюы (азаюы):
Туынды қаржы құралдары
1 408 772
(1 703 612)
Кредиторлық берешек және есептелген шығыстар
(239 327)
(14 440 459)
Ақша қаражатын операциялық қызметте таза пайдалану
(870 049 215)

153 003 360
(67 263 469)
Движение денежных
средств от
операционной
деятельности до
изменений в
операционных активах и
обязательствах
71916 121
136 413 799
Уменьшение
(увеличение)
операционных активов:
Финансовые
инструменты,
учитываемые по
справедливой стоимости
через прибыль или
убыток, кроме
производных финансовых
инструментов
(940 488 712)
(743 012 989)
Производные финансовые
инструменты
(3 953 396)
3 195 519
Дебиторская
задолженность
1 307 327
472 009
Увеличение
(уменьшение)
операционных
обязательств:
Производные финансовые
инструменты
1 408 772
(1 703 612)
Кредиторская
задолженность и
начисленные расходы
(239 327)
(14 440 459)
Чистое использование
денежных средств в
операционной
деятельности
(870 049 215)

(619 075 733)
Қаржылық қызметтен болатын ақша қаражатының қозғалысы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінен түскен түсімдер және басқа да түсімдер
1 718 764 804
1 043 349 358
Республикалық бюджетке аударымдар және басқа да аударымдар
(1 072 421 333)
(258 000 000)
Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының таза түсімі/(әкетілуі)
646 343 471
785 349 358
Ақша қаражатының және оның баламаларының таза ұлғаюы/(азаюы)
(223 705 744)
166 273 625
Кезең басындағы ақша және оның баламалары
272 866 927
106 593 302
Кезең соңындағы ақша және оның баламалары
49 161 183
272 866 927
4-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің таза активтеріндегі өзгерістер туралы есеп
(мың теңгемен)
Түсімдер
Алулар
Таза пайда (шығын)
Валютаны қайта бағалау бойынша резерв
Барлығы
1
2
3
4
5
6
2006 жылғы 31 желтоқсанға сальдо
1 735 606 552
(7 509 108)
215 895 463
(92 051 791)
1 851 941 116
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінен түскен түсімдер және басқа да түсімдер
1 043 349 358
1 043 349 358
Республикалық бюджетке аударымдар және басқа да аударымдар
(258 000 000)
(258 000 000)
Валютаны қайта бағалаудың активтердің бастапқы сальдосына әсері
(97 700 831)
(97 700 831)
Валютаны қайта бағалаудың таза пайдаға (шығынға) әсері
(12 379 003)
(12 379 003)
Таза пайда (шығын)
203 677 268
203 677 268
2007 жылғы 31 желтоқсандағы сальдо
2 778 955 910
(265 509 108)
419 572 731
(202 131 625)
2 730 887 908
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінен түскен түсімдер және басқа да түсімдер
1 718 764 804
1 718 764 804
Республикалық бюджетке аударымдар және басқа да аударымдар
(1 072 421 333)
(1 072 421 333)
Валютаны қайта бағалаудың активтердің бастапқы сальдосына әсері
11 123 317
11 123 317
Валютаны қайта бағалаудың таза пайдаға (шығынға) әсері
2 104 067
2 104 067
Таза пайда (шығын)
(81 087 239)
(81 087 239)
2008 жылғы 31 желтоқсанға сальдо

(619 075 733)
Движение денежных
средств от финансовой
деятельности
Поступления от
Министерства финансов
Республики Казахстан и
прочие поступления
1718 764 804
1 043 349 358
Перечисления в
республиканский бюджет
и прочие перечисления
(1072 421333)
(258 000 000)
Чистое
поступление/(отток)
денежных средств от
финансовой
деятельности
646 343 471
785 349 358
Чистое
увеличение/
(уменьшение) денежных
средств и их
эквивалентов
(223 705 744)
166 273 625
Деньги и их
эквиваленты на начало
периода
272 866 927
106 593 302
Деньги и их
эквиваленты на конец
периода
49 161 183
272 866 927
Форма 4
Отчет об изменениях в чистых активах Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному управлению активами
Национального фонда Республики Казахстан
(в тысячах тенге)
Поступления
Изъятия
Чистая
прибыль
(убыток)
Резерв по
переоценке
валюты
Всего
1
2
3
4
5
6
Сальдо на 31
декабря 2006
года
1 735 606 552
(7 509 108)
215 895 463
(92051791)
1851941 116
Поступления
от
Министерства
финансов
Республики
Казахстан и
прочие
поступления
1 043 349 358
1 043 349 358
Перечисления
в респуб-
ликанский
бюджет и
прочие
перечисления
(258 000 000)
(258 000 000)
Эффект
переоценки
валюты на
начальное
сальдо
активов
(97 700 831)
(97 700 831)
Эффект
переоценки
валюты на
чистую
прибыль
(убыток)
(12 379 003)
(12 379 003)
Чистая
прибыль
(убыток)
203 677 268
203 677 268
Сальдо на 31
декабря 2007
года
2 778 955 910
(265 509 108)
419 572 731
(202 131 625)
2 730 887 908
Поступления
от
Министерства
финансов
Республики
Казахстан и
прочие
поступления
1 718 764 804
1 718 764 804
Перечисления
в респуб-
ликанский
бюджет и
прочие
перечисления
(1072 421333)
(1072 421333)
Эффект
переоценки
валюты на
начальное
сальдо
активов
11 123 317
11 123 317
Эффект
переоценки
валюты на
чистую
прибыль
(убыток)
2 104 067
2 104 067
Чистая
прибыль
(убыток)
(81087 239)
(81087 239)
Сальдо на 31
декабря 2008
года

4 497 720 714
(1 337 930 441)
338 485 492
(188 904 241)
3 309 371 524
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтері 2008 жылдың аяғында 3 309 371 524 мың теңгені құрады (аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен), жылдық өсім 21 %-ті құрады. Негізінен активтердің ұлғаюына мұнай секторы кәсіпорындарынан түсетін тікелей салықтар (жергілікті бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда) бойынша түсімдер көлемінің артуы есебінен қол жеткізілді.
3-бөлім. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі 2008 жылғы өзге де деректер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін басқару
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес жеткілікті өтімділік деңгейінің сақталуын қамтамасыз ету, тәуекел деңгейінің біркелкілігі жағдайында ұзақ мерзімді перспективада кірістіліктің жоғары деңгейін ұстап тұру, инвестициялық кірістер алу мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты материалдық емес активтерді қоспағанда, рұқсат етілген қаржы құралдарына орналастырылады. Осыған байланысты әлемдік экономика конъюнктурасының өзгеруі Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметіне елеулі әсер етеді.
2007 жылы басталған өтімділік дағдарысы 2008 жылғы әлемдік қаржы дағдарысына ұласты, ол әлемдік экономиканың өсу қарқынына әсер етті. Есепті жылы тұңғыш рет Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының тұрақтандыру функциясы іске асырылды, ол шикізат ресурстарына бағалардың конъюнктурасы қолайсыз болған жылдары мемлекеттік шығыстарды қаржыландыруға бейімделген. Қазақстан Республикасының экономикасы мен қаржы жүйесін тұрақтандыру бағдарламасын іске асыру шеңберінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан 10 млрд. АҚШ доллары бөлінді, оның 5 млрд. АҚШ доллары 2008 жылы бөлінген болатын.
Халықаралық капитал нарықтары жоғары тұрақсыздығымен көрінді. 2008 жылдың нәтижелері бойынша әлемдік қор нарықтары 40 %-тен астам құлдырай отырып, теріс нәтиже көрсетті, сонымен қатар халықаралық борыш нарықтары капиталдың қашуы аясында өскен сұранысқа байланысты оң нәтиже көрсетті.

4 497 720 714
(1337 930 441)
338 485 492
(188 904 241)
3 309 371 524
Активы Национального фонда Республики Казахстан на конец 2008 года составили 3 309 371524 тыс. тенге (методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), годовой прирост составил 21 %. В основном увеличение активов достигнуто за счет роста объемов поступлений по прямым налогам от предприятий нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты).
Раздел 3. Иные данные по управлению Национальным фондом
Республики Казахстан за 2008 год
1. Управление активами Национального фонда Республики Казахстан
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан в целях обеспечения сохранности, поддержания достаточного уровня ликвидности, высокого уровня доходности при умеренном уровне риска, получения инвестиционных доходов в долгосрочной перспективе средства Национального фонда Республики Казахстан размещаются в разрешенные финансовые инструменты, за исключением нематериальных активов. В этой связи изменение конъюнктуры мировой экономики имеет значительное воздействие на деятельность Национального фонда Республики Казахстан.
Кризис ликвидности, начавшийся в 2007 году, перерос в мировой финансовый кризис 2008 года, отразившись на темпах роста мировой экономики. В отчетном году впервые была реализована стабилизационная функции Национального фонда Республики Казахстан, которая призвана финансировать государственные расходы в годы неблагоприятной Конъюнктуры цен на сырьевые ресурсы. В рамках реализации программы стабилизации экономики и финансовой системы Республики Казахстан из Национального фонда Республики Казахстан выделено 10 млрд. долларов США, 5 млрд. долларов США из которых было выделено в 2008 году.
Международные рынки капитала были отмечены высокой волатильностью. По результатам 2008 года мировые фондовые рынки показали отрицательные результаты, упав на более чем 40 %, в то время как международные долговые рынки в связи с возросшим спросом на фоне бегства капитала показали положительные результаты.

Сонымен бірге, 2008 жылы тұрақтандыру қоржынына шоғырландырылған активтер бойынша 2,40 % мөлшерінде оң кірістілік алынды, ал жинақтау қоржынының кірістілігі (-) 4,58 %-ті құрады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптасқан (-) 2,28 % теріс кірістілігіне қарамастан, басқару нәтижесі осындай қорлар арасындағы үздік көрсеткіш болып табылады.
Басқарудың үздік нәтижесі Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шамамен 1 млрд. АҚШ доллары сомасындағы активтерін сақтап қалуға мүмкіндік берген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің уақтылы іс-қимылына байланысты мүмкін болды, олай болмаған жағдайда Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кірістілігі шамамен (-) 6,0 %-ті құраған болар еді.

Вместе с тем, в 2008 году по активам, аккумулированным в стабилизационном портфеле, была получена положительная доходность в размере 2,40 %, тогда как доходность сберегательного портфеля составила (-)4,58%.
Необходимо отметить, что несмотря на сложившуюся отрицательную доходность Национального фонда Республики Казахстан (-)2,28 %, результат управления является лучшим показателем среди аналогичных фондов.
Лучшие результаты управления стали возможны благодаря своевременным действиям Национального Банка Республики Казахстан, позволившим сберечь активы Национального фонда РК на сумму порядка 1 млрд. долларов США, в противном случае доходность Национального фонда Республики Казахстан составила бы приблизительно (-)6,0 %.

Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін бөлу құрылымы мынадай түрге ие болды. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры валюта қоржынының жалпы нарықтық құны 2008 жылғы 31 желтоқсанда 27 409 405 520 АҚШ долларына, оның ішінде тұрақтандыру қоржыны 10 472 645 968 АҚШ долларына (38,21 %) және жинақтау қоржыны 16 936 759 553 АҚШ долларына (61,79 %) тең болды.
Бағалы қағаздар мен Қор қоржынының құрамына кіретін басқа қаржы құралдарының нарықтық құны Ұлттық қордың кастодиан банкі ВИҮ Меllоn Аssеt Sеrvісіng В.V. деректеріне негізделеді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының тарихи кірістілігі
(Диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
активтерін бөлу құрылымы
Мандат түрі
Барлығы
USD-мен нарықтық құны
%
Тіркелген кірісі бар бағалы қағаздар

Структура распределения активов Национального фонда Республики Казахстан имела следующий вид. Общая рыночная стоимость валютного портфеля Национального фонда Республики Казахстан 31 декабря 2008 года была равна 27 409 405 520 долларам США, в том числе стабилизационного портфеля - 10 472 645 968 долларов США (38,21 %) и сберегательного портфеля - 16 936 759 553 долларов США (61,79 %).
Рыночная стоимость ценных бумаг и других финансовых инструментов, входящих в состав портфеля Фонда, основывается на данных банка-кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNY Mellon Asset Servicing B.V.
Историческая доходность Национального фонда
Республики Казахстан
Примечание РЦПИ. Диаграмма см. бумажный вариант
Структура распределения активов
Национального фонда Республики Казахстан
Всего
Тип мандата
Рыночная стоимость в
USD
%
Ценные бумаги с
фиксированным доходом

21,76%
19,55%
15,94%
Жинақтау қоржынының барлығы
100,00%
100,00%
100,00%
100,00%
100,00%
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры құрылғаннан бастап 2008 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде инвестициялық кіріс 2 693 млн. АҚШ долларын құрады. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кірістілігі құрылғаннан бастап 2008 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде 44,43 %-ті құрады, бұл жылдық мәнде 4,96 % болды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтері мынадай санаттар (инвестициялық қоржын түрлері) бойынша жіктелген:
тұрақтандыру қоржыны;
жинақтау қоржыны:
тіркелген кірісі бар бағалы қағаздар қоржыны;
акциялар қоржыны;
активтерді тактикалық орналастыру қоржыны.

21,76%
19,55%
15,94%
Всего
сберегатель-
ный портфель
100,00%
100,00%
100,00%
100,00%
100,00%
Инвестиционный доход за период с начала создания Национального фонда Республики Казахстан по 31 декабря 2008 года составил 2 693 млн. долларов США. Доходность Национального фонда Республики Казахстан за период с начала его создания по 31 декабря 2008 года составила 44,43 %, что в годовом выражении составляет 4,96 %.
Чистые активы Национального фонда Республики Казахстан были классифицированы по следующим категориям (видам инвестиционного портфеля):
стабилизационный портфель;
сберегательный портфель;
портфель ценных бумаг с фиксированным доходом;
портфель акций;
портфель тактического размещения активов.

Инвестициялық стратегияға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры активтерінің әрбір сыныбы эталондық қоржынға (индекске) қатысты басқарылады, оның негізінде активтердің кірістілігі бағаланады. Эталондық қоржындар (индекстер) "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 2006 жылғы 25 шілдедегі N 65 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ережесімен айқындалады.
Есепті кезеңде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі толығымен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің дербес басқаруында тұрақтандыру қоржынының активтерін ақша нарығы құралдарына, және қазынашылық пен Америка Құрама Штаттары агенттіктерінің бағалы қағаздарына, сондай-ақ Батыс Еуропа елдерінің мемлекеттік бағалы қағаздарына орналастырды.
Тұрақтандыру қоржынының кірістілігі 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанды қоса алғанда 2,40 %-ті, осы кезеңде эталондық қоржынның кірістілігі (Меrril Lуnсh 6-mоnth US Тrеаsurу Віll Іndех) 3,58 %-ті құрады. Тұрақтандыру қоржынының 2008 жылғы үстеме кірістілігі (-) 1,18 %-ке тең.
Жинақтау қоржынының кірістілігі 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап 2008 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда (-) 4,58 %-ті құрады. Эталондық қоржынның кірістілігі 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанды қоса алғанда (-) 5,37 %. Жинақтау қоржынының 2008 жылғы үстеме кірістілігі 0,79%-ке тең.
Сонымен бірге, жинақтау қоржынының активтерін басқару нәтижелері барлық мандат түрлері бойынша оң нәтижемен қатар, теріс нәтижелерді де көрсетті.
Осылайша, 2008 жылы 7,89 %-ті құраған оң үстеме кірістілікке "Жаһандық облигациялар" мандат түрі бойынша активтерді басқару нәтижесінде қол жеткізілсе, "Активтерді жаһандық тактикалық бөлу" және "Жаһандық акциялар" мандат түрлері бойынша активтерді басқару нәтижесінде тиісінше (-) 11,74 %-ті және (-) 40,36 %-ті құраған теріс үстеме кірістілік көрсетілді.
Мандаттардың түрлері бойынша жинақтау қоржынының кірістілігі
(Диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Тұрақтандыру қоржынының кірістілігі
(Диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөнінде 2008 жылы өткізілген іс-шаралар туралы қосымша ақпарат
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқарудың тиімділігін арттыру мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 тамыздағы N 65 қаулысымен "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі N 65 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 49 қаулысымен өзгерістер енгізілген "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 65 қаулысына өзгерістер енгізілді.
Әлемдік қаржы нарықтарындағы жағдайдың нашарлауы жағдайында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сақтау және өтімділік деңгейін арттыру үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қоржынындағы рұқсат етілген қолма-қол ақшаның көлеміне шектеу алынып тасталды.

В соответствии с инвестиционной стратегией каждый класс активов Национального фонда Республики Казахстан управляется относительно эталонного портфеля (индекса), на основании которого оценивается их доходность. Эталонные портфели (индексы) определены Правилами осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан".
За отчетный период Национальным Банком Казахстана активы стабилизационного портфеля, полностью находящегося в самостоятельном управлении Национального Банка Республики Казахстан, были размещены в инструменты денежного рынка, в ценные бумаги казначейства и агентств Соединенных Штатов Америки, а также в государственные ценные бумаги стран Западной Европы.
Доходность стабилизационного портфеля с 1 января 2008 года по 31 декабря 2008 года составила 2,40 %, за этот же период доходность эталонного портфеля (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) составила 3,58 %. Сверхдоходность стабилизационного портфеля за 2008 год равна (-)1,18%.
Доходность сберегательного портфеля с 1 января по 31 декабря 2008 года составила (-)4,58 %. Доходность эталонного портфеля с 1 января по 31 декабря 2008 года составила (-)5,37 %. Сверхдоходность сберегательного портфеля за 2008 год равна 0,79 %.
Вместе с тем, результаты управления активами сберегательного портфеля по всем типам мандатов показали как положительные, так и отрицательные результаты.
Так, положительная сверхдоходность в 2008 году была достигнута в результате управления активами по типу мандата "Глобальные облигации", которая составила 7,89 %, тогда как в результате управления активами по типам мандатов "Глобальное тактическое распределение активов" и "Глобальные акции" была показана отрицательная сверхдоходность, которая составила (-)11,74 % и (-)40,36 % соответственно.
Доходность сберегательного портфеля по типу мандатов
Примечание РЦПИ. Диаграмма см. бумажный вариант
Доходность стабилизационного портфеля
Примечание РЦПИ. Диаграмма см. бумажный вариант
2. Дополнительная информация о проведенных мероприятиях в 2008 году по управлению Национальным фондом Республики Казахстан
В целях повышения эффективности доверительного управления активами Национального фонда Республики Казахстан постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 августа 2008 года № 65 были внесены изменения и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан" с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 апреля 2007 года № 49 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан".
В условиях ухудшения ситуации на мировых финансовых рынках, для сохранения активов Национального фонда Республики Казахстан и повышения уровня ликвидности, было снято ограничение на объем допустимой наличности в портфеле Национального фонда Республики Казахстан.

Ішкі валюта нарығының конъюнктурасын, сондай-ақ нысаналы және кепілдік берілген трансферттер шеңберінде аудару үшін теңге қаражатын жинақтау қажеттігін ескере отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 28 қарашадағы N 91 қаулысымен "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін айырбастау және қайта айырбастау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 30 қарашадағы N 130 қаулысына өзгеріс енгізілді, бұл өзгеріс Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шотына түскен теңге түсімдерін айырбастауды белгіленбеген мерзімге кейінге қалдыруға мүмкіндік береді.
Қазақстан Республикасының экономикасын және қаржы жүйесін тұрақтандыру бағдарламасын іске асыру шеңберінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан 2008 жылы нысаналы трансферттер арқылы "Самұрық-Қазына" Ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамын капиталдандыруға 607,5 млрд. теңге бөлінді, бұл ретте қаражаттың 1,2 млрд. АҚШ доллары мөлшеріндегі бір бөлігі Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының валюталық қоржынынан қайта айырбасталды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының мақсаттары мен міндеттерін халық арасында түсіндіру жөнінде жүйелі жұмыс жүргізу шеңберінде мынадай іс-шаралар жүзеге асырылды:
2008 жылғы 6 наурызда Қазақстан Республикасының Қаржы министрі "Еріс/nеwsgrоup" халықаралық телевизиялық компаниясына "Қазақстан: Ұлт портреті" деп аталатын Қазақстан туралы деректі фильм үшін сұхбат берді;
Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі 2008 жылғы 18 маусымда Сорос-Қазақстан қоры ұйымдастырған "Мұнай кірісін басқару: Ұлттық қордың тұжырамдамасы" тақырыбына арналған дөңгелек үстел отырысына қатысты;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Жауапты хатшысы 2008 жылғы 15 мамырда Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Мемлекеттік басқару академиясы жанындағы мемлекеттік қызметшілердің біліктіліктілігін арттыру семинарында "Мемлекеттік қаржыны басқару: проблемалары мен перспективалары" тақырыбына дәріс өткізді;
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесінің Басшысы Б. Сағынтаевтың 2008 жылғы 22 тамыздағы N 20-52/1065, 004-183 (53 т.) "облыстар, Астана және Алматы қалалары әкімдерінің Жолдауда белгіленген нақты мерзімдермен міндеттердің іске асырылуы туралы мақалаларын республикалық мерзімді баспа басылымдарына шығару, сондай-ақ олардың мемлекеттік арналардың интерактивті-талдамалық бағдарламаларына қатысу кестесін бекіту" тапсырмасына сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі 2008 жылғы 23 желтоқсанда "Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры - болашақ табыс" тақырыбы бойынша интерактивті сабақ өткізді;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы және пайдаланылуы туралы 2007 жылғы есеп пен сыртқы аудитті жүргізу нәтижелері туралы ақпарат 2008 жылғы 23 шілдедегі N 222 "Егемен Қазақстан" және 2008 жылғы 24 шілдедегі N 162 "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланды, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің web-сайтына орналастырылды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметі туралы қажетті ақпарат, есептер, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің web-сайтына (www.minfin.kz) орналастырылды.

С учетом конъюнктуры внутреннего валютного рынка, а также необходимостью накопления тенговых средств для перевода в рамках целевых и гарантированных трансфертов постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2008 года № 91 было внесено изменение в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 ноября 2007 года № 130 "Об утверждении Правил конвертации и реконвертации активов Национального фонда Республики Казахстан", позволяющее отложить конвертацию тенговых поступлений на счет Национального фонда Республики Казахстан на неопределенный срок.
В рамках реализации программы стабилизации экономики и финансовой системы Республики Казахстан из Национального фонда Республики Казахстан в 2008 году посредством целевых трансфертов было выделено 607,5 млрд. тенге на капитализацию акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", при этом часть средств в размере 1,2 млрд. долларов США были реконвертированы из валютного портфеля Национального фонда Республики Казахстан.
В рамках проведения систематической работы по разъяснению среди населения целей и задач Национального фонда Республики Казахстан были осуществлены следующие мероприятия:
6 марта 2008 года Министром финансов Республики Казахстан было дано интервью международной телевизионной компании "Epic/newsgroup" для документального фильма о Казахстане, названного "Казахстан: Портрет нации";
вице-министр финансов Республики Казахстан принял участие в заседании круглого стола на тему "Управление нефтяными доходами: Концепция Национального фонда", организованного Фондом Сорос-Казахстан 18 июня 2008 года;
Ответственным секретарем Министерства финансов Республики Казахстан 15 мая 2008 года была проведена лекция на тему "Управление государственными финансами: проблемы и перспективы" на семинаре повышения квалификации государственных служащих при Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан;
в соответствии с поручением Руководителя Канцелярии Премьер Министр" Республики Казахстан Б. Сагинтаева от 23 августа 2008 года № 20-52/1065, 004-183 (53 т.) "утвердить график выхода статей акимов областей, городов Астаны и Алматы о ходе реализации задач, обозначенных в Послании с конкретными сроками в республиканских периодических печатных изданиях, а также их участия в интерактивно-аналитических программах государственных каналов" вице-министром финансов Республики Казахстан 23 декабря 2008 года был проведен интерактивный урок по теме: "Национальный фонд Республики Казахстан - будущие доходы";
информация об отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2007 год и результатах проведения внешнего аудита была опубликована в газетах "Егемен Қазақстан" от 23 июля-2007 года № 222, "Казахстанская правда" от 24 июля 2007 года № 162, размещена на web-сайте Министерства финансов Республики Казахстан.
Необходимая информация о деятельности Национального фонда Республики Казахстан, отчеты, нормативные правовые акты, регулирующие деятельность Национального фонда Республики Казахстан, размещены на web-сайте Министерства финансов Республики Казахстан ( www.minfin.kz ).