Орталық пайдаланылатын телекоммуникация желілерінің басым байланыс операторлары үшін телекоммуникацияның басқа желілерін қосу қызметтерін көрсетудің, сондай-ақ желілердің әрекеттестігі және трафикті өткізу бойынша осыған байланысты міндеттемелердің талаптарын айқындайтын қосу шартының үлгі нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 мамырдағы N 709 Қаулысы
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шілдедегі Заңы 26-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерінің басым байланыс операторлары үшін телекоммуникацияның басқа желілерін қосу қызметтерін көрсетудің, сондай-ақ желілердің әрекеттестігі және трафикті өткізу бойынша осыған байланысты міндеттемелердің талаптарын айқындайтын қосу шартының үлгі нысаны бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Уәкілетті органның басқа телекоммуникация желілерін басым байланыс операторының жалпы пайдаланымдағы телекоммуникация желілеріне қосу қызметтерін көрсету шарттарын, сондай-ақ желілердің өзара әрекет етуі және трафикті өткізу жөніндегі онымен байланысты міндеттемелерді айқындайтын қосылу шарты ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 16 қазандағы N 996 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., N 38, 424-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 16 қазандағы N 996 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 26 мамырдағы N 497 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., N 27, 257-құжат).
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 14 мамырдағы
N 709 қаулысымен
бекітілген
Ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерінің басым
байланыс операторлары үшін телекоммуникацияның басқа желілерін
қосу қызметтерін көрсетудің, сондай-ақ желілердің әрекеттестігі
және трафикті өткізу бойынша осыған байланысты міндеттемелердің
талаптарын айқындайтын қосу шартының үлгі нысаны
____________________________      200__ жылғы "___"__________________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрі Қосатын байланыс операторы деп аталатын _____________
_____________________________________________________________________
(басым оператордың атауы, уәкілетті орган берген лицензияның N______)
атынан______________________________________________ негізінде әрекет
ететін_____________________________________________ бір тараптан және
(лауазымы, Т.А.Ә.)
бұдан әрі Қосылатын байланыс операторы деп аталатын _________________
(байланыс
_____________________________________________________________________
операторының атауы, уәкілетті орган берген лицензияның N____________)
атынан ______________________________________________________________
негізінде әрекет ететін______________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
екінші тараптан (бұдан әрі - Тараптар) осы ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерінің басым байланыс операторлары үшін телекоммуникацияның басқа желілерін қосу қызметтерін көрсетудің, сондай-ақ желілердің әрекеттестігі және трафикті өткізу бойынша осыған байланысты міндеттемелердің талаптарын айқындайтын қосу шартын (бұдан әрі - Шарт) жасасты.

Об утверждении типовой формы договора присоединения, определяющего условия оказания услуг присоединения других сетей телекоммуникаций, а также связанные с этим обязательства по взаимодействию сетей и пропуску трафика для доминирующего оператора связи сети телекоммуникаций общего пользования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 мая 2009 года № 709
В соответствии с пунктом 1 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую типовую форму договора присоединения, определяющего условия оказания услуг присоединения других сетей телекоммуникаций, а также связанные с этим обязательства по взаимодействию сетей и пропуску трафика для доминирующих операторов связи сети телекоммуникаций общего пользования.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2006 года № 996 "Об утверждении Правил утверждения уполномоченным органом договора присоединения к сетям телекоммуникаций общего пользования доминирующего оператора связи других сетей телекоммуникаций, определяющего условия оказания услуг присоединения, а также связанные с этим обязательства по взаимодействию сетей и пропуску трафика" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 38, ст. 424);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 26 мая 2008 года № 497 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2006 года № 996" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 27, ст. 257).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2009 года № 709
Типовая форма договора присоединения,
определяющего условия оказания услуг присоединения других сетей
телекоммуникаций, а также связанные с этим обязательства по
взаимодействию сетей и пропуску трафика для доминирующего
оператора связи сети телекоммуникаций общего пользования
"__"________________ 20__ года
____________________________
(место заключения договора)
____________________________________________________________________
(наименование доминирующего оператора, №__ лицензии, выданной
уполномоченным органом
____________________________________________________________________
в лице, ____________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании ____________________, именуемого (ый) в
дальнейшем Присоединяющий оператор связи, с одной стороны, и
____________________________________________________________________
(наименование оператора связи, №__ лицензии, выданной
уполномоченным органом)
____________________________________________________________________
в лице _____________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании __________________, именуемого (ый) в
дальнейшем Присоединяемый оператор связи с другой стороны (далее -
Стороны) заключили настоящий договор присоединения, определяющий
условия оказания услуг присоединения других сетей телекоммуникаций,
а также связанные с этим обязательства по взаимодействию сетей и
пропуску трафика для доминирующего оператора связи сети
телекоммуникаций общего пользования (далее - Договор).

1. Шарттың мәні
1. Осы Шарт жария шарт болып табылады әрі Қосатын және Қосылатын байланыс операторларының өзара:
Тараптардың телекоммуникация желілерін қосу;
Тараптардың трафигін өткізу қызметтерін өзара көрсету кезіндегі өзара іс-қимылының тәртібін айқындайды.
2. Қосатын байланыс операторының Қосылатын байланыс операторына табиғи монополиялар саласында телефон трафигін қосудың және өткізудің реттелетін қызметтерін көрсетуі кезінде Қосатын және Қосылатын байланыс операторларының өзара қатынастары Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасына сәйкес реттеледі және осы Шарттың мәні болып табылмайды.
2. Тараптардың желілерін қосу шарттары
3. Қосылатын байланыс операторының желісін Қосатын байланыс операторының желісіне қосу деңгейлері Қосылатын байланыс операторына байланыс саласындағы уәкілетті орган берген тиісті лицензиялардың шарттарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасымен айқындалады.
4. Тараптар желілерінің технологиялық ұштасқан жабдығы Тараптардың әрқайсысы үшін белгіленген тәртіпке сәйкес Тараптардың өкілдері үшін қолжетімді болады.
5. Тараптардың желілерін қосу нүктелері, терім форматы, сигнализация, байланысты ұйымдастыру схемасы, синхрондау Қосатын байланыс операторы Қосылатын байланыс операторына берген ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісіне қосылуға арналған техникалық шарттарда көрсетілген.
6. Қосудың қосымша пункттерін ұйымдастыру қажет болған кезде, Қосылатын байланыс операторы Қосатын байланыс операторына жазбаша өтінім береді және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қосылуға арналған техникалық шарттарды орындайды.
7. Желіаралық қосылыстағы жүктеме нормалары асып кеткен жағдайда Тараптардың кез келгені бұл туралы басқа Тарапқа қажетті порттар санын көрсете отырып, кеңейту жөніндегі жұмыстарды жүргізгенге дейін кемінде 30 (отыз) күнтізбелік күн бұрын хабарлайды. Бұл ретте хабарлама алған Тарап жүктемені бақылау үшін өлшеуді жүргізеді және сұратылған порттар санын растайды (келіседі).
Уағдаластық бойынша желі сыйымдылығын кеңейту жөніндегі жұмыстарды Тараптардың біреуі орындауы мүмкін, жұмсалған шығындарды басқа Тарап кейіннен өтейді.
8. Тараптар Шарт бойынша техникалық және пайдалану өлшемдеріне сәйкес өз желісінің абоненттеріне (пайдаланушыларына) де, басқа Тараптың абоненттеріне (пайдаланушыларына) де оларды ұсынудың сапасы мен уақтылылығы жағынын тең мәнді қызметтер көрсетеді.
3. Трафикті өткізу
9. Тараптар өз желілері бойынша трафикті байланыс саласындағы уәкілетті орган берген лицензияларға және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өткізеді.

1. Предмет Договора
1. Настоящий Договор является публичным и определяет порядок взаимодействия Присоединяющего и Присоединяемого операторов связи при взаимном оказании услуг:
присоединения сетей телекоммуникаций Сторон;
пропуска трафика Сторон.
2. Взаимоотношения Присоединяющего и Присоединяемого операторов связи при оказании Присоединяющим оператором связи Присоединяемому оператору связи регулируемых услуг присоединения и пропуска телефонного трафика в сфере естественных монополий регулируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках и не являются предметом настоящего Договора.
2. Условия присоединения сетей Сторон
3. Уровни присоединения сети Присоединяемого оператора связи к сети Присоединяющего оператора связи определяются условиями соответствующих лицензий, выданных уполномоченным органом в области связи Присоединяемому оператору связи, и законодательством Республики Казахстан.
4. Технологически сопряженное оборудование сетей Сторон доступно для представителей Сторон согласно установленному порядку каждой из Сторон.
5. Точки присоединения сетей Сторон, формат набора, сигнализация, схема организации связи, синхронизация указаны в технических условиях на присоединение к сети телекоммуникаций общего пользования, выданных Присоединяющим оператором связи Присоединяемому оператору связи.
6. При необходимости организации дополнительных пунктов присоединения Присоединяемый оператор связи подает письменную заявку Присоединяющему оператору связи и выполняет технические условия на присоединение в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. При превышении норм нагрузки на межсетевом соединении любая из Сторон уведомляет об этом другую сторону не менее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до проведения работ по расширению с указанием необходимого количества портов. При этом Сторона, получившая уведомление, производит контрольный замер нагрузки и подтверждает (согласовывает) количество запрашиваемых портов.
По договоренности работы по расширению емкости сети могут быть выполнены одной из Сторон с дальнейшей компенсацией другой Стороной понесенных затрат.
8. Стороны по Договору оказывают услуги, равнозначные по качеству и своевременности их предоставления, в соответствии с техническими и эксплуатационными параметрами, как абонентам (пользователям) своей сети, так и абонентам (пользователям) другой Стороны.
3. Пропуск трафика
9. Стороны пропускают по своим сетям трафик в соответствии с лицензиями, выданными уполномоченным органом в области связи, и законодательством Республики Казахстан.

10. Желіаралық қосылыстардың ұзақтығы байланыс саласындағы уәкілетті орган әрбір трафик түрі үшін бекіткен тарифтеу бірліктері мөлшерінде есептеледі. Желіаралық қосылыстардың тарифтеу бірлігінің мөлшерінен кем ұзақтығы белгілі бір трафик түрі үшін тарифтеу бірлігінің белгіленген мөлшеріне дейін ұлғайту жағына дөңгелектенеді.
Желіаралық қосылыстар ұзақтығын есептеу терминалдың шақырылатын нөмірінің (телефон аппараты, автожауап қайтарушы, факсимильді аппарат, модем және т.б.) "абоненттің жауабы" деген сигналы түскен сәттен басталады.
11. Егер желіаралық қосылыс жасалмаған жағдайда не Тараптардың бірінің абоненті төменде санамаланған сигналдардың бірін алған жағдайда, басқа Тарап оны табысты қосылыс деп есептемейді:
1) "шақыруды жолдау бақылауы" сигналына жауап жоқ;
2) "бос емес" сигналы;
3) "нөмір қолжетімді емес" сигналы;
4) Тараптардың бірінің станциясының нөмірдің қолжетімсіздігі туралы дауыстық хабарламасы.
12. Желіаралық қосылыстардың ұзақтығын есептеу абоненттердің екі терминалының кез келгенінен "тоқтату" деген сигнал алынғаннан кейін аяқталады. Қосылыстардың жалпы сомасының есептемелері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген қосылыстарды тарифтеу бірліктері мөлшерінде әрбір қосылыс ұзақтығының сомасына негізделеді.
13. Тараптар шот-фактураларды өзара ұсынуды жүзеге асырады, трафиктің есебін және өз желілерінің абоненттерінен (пайдаланушыларынан) төлемақы жинауды дербес жүргізеді.
14. Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған шұғыл қызметтердің телефондарына басқа Тараптың желісінен телефон трафигін өткізуді өз желілерінде шектеуге немесе тоқтата тұруға Тараптардың құқығы жоқ. Мұндай жағдайларда телефон трафигін өткізгені үшін төлемақы алынбайды.
4. Тараптардың міндеттемелері
15. Қосатын байланыс операторы:
1) Қосатын байланыс операторына байланыс саласындағы уәкілетті орган берген лицензияларға және Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес телекоммуникация қызметтерін көрсету үшін өз желісін Қосылатын байланыс операторының желісіне қосуды пайдалануға;
2) тестілілік сынақтардың оң нәтижелері мен пайдалануға беру туралы акт болған жағдайда Қосатын байланыс операторы берген қосуға арналған техникалық шарттарды толық көлемде орындағаннан және осы шартқа Тараптар қол қойғаннан кейін техникалық мүмкіндік болған жағдайда Қосылатын байланыс операторының желісін 7 (жеті) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде өз желісіне қосуды жүргізуге;
3) Қосылатын байланыс операторының жазбаша өтінімі бойынша өтінім алынғаннан кейін 30 (отыз) күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде оған Қосылатын байланыс операторы желісінің жаңа қосылысына немесе қосу пункттерін жаңғыртуға арналған техникалық шарттарды беруге;

10. Продолжительность межсетевых соединений исчисляется в размерах единиц тарификации, утвержденных уполномоченным органом в области связи для каждого вида трафика. Продолжительность межсетевых соединений менее размера единицы тарификации округляются в большую сторону до установленного размера единицы тарификации для определенного вида трафика.
Исчисление продолжительности межсетевых соединений начинается с момента поступления сигнала "ответ абонента" вызываемого номера терминала (телефонный аппарат, автоответчик, факсимильный аппарат, модем и т.д.).
11. В случае, если межсетевое соединение не состоялось, либо абонент одной из Сторон получает один из перечисленных ниже сигналов, другая Сторона не учитывает его как успешное соединение:
1) нет ответа на сигнал "контроль посылки вызова";
2) сигнал "занято";
3) сигнал "номер недоступен";
4) голосовое сообщение станции одной из Сторон о недоступности номера.
12. Исчисление продолжительности межсетевых соединений заканчивается после получения сигнала "отбой" от любого из двух терминалов абонентов. Расчеты общей суммы соединений основываются на сумме продолжительности каждого соединения в установленных законодательством Республики Казахстан размерах единиц тарификации соединений.
13. Стороны осуществляют взаимное выставление счетов-фактур, самостоятельно ведут учет трафика и сбор оплаты с абонентов (пользователей) своих сетей.
14. Стороны не вправе ограничивать или приостанавливать пропуск телефонного трафика от сети другой Стороны на телефоны экстренных служб, определенных Правительством Республики Казахстан на своих сетях. Плата за пропуск телефонного трафика в этих случаях не взимается.
4. Обязательства Сторон
15. Присоединяющий оператор связи обязан:
1) использовать присоединение своей сети к сети Присоединяемого оператора связи для оказания услуг телекоммуникаций в соответствии с лицензиями, выданными Присоединяющему оператору связи уполномоченным органом в области связи, и действующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
2) произвести присоединение сети Присоединяемого оператора связи к своей сети в срок не более 7 (семи) рабочих дней, при наличии технической возможности, после выполнения в полном объеме технических условий на присоединение, выданных Присоединяющим оператором связи, при наличии акта о результатах положительных тестовых испытаний и вводе в эксплуатацию и подписания Сторонами настоящего Договора;
3) выдавать Присоединяемому оператору связи технические условия на новое присоединение сети Присоединяемого оператора связи или модернизацию пунктов присоединения по его письменной заявке в срок не  более 30 (тридцати) календарных дней после получения заявки;

4) өз желісін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген стандарттар мен нормаларға сәйкес құруға, жабдықтауға, оған қызмет көрсетуге және пайдалануға. Олар болмаған жағдайда Халықаралық электр байланысы одағы - телекоммуникация секторының стандарттары мен ұсынымдарын басшылыққа алуға;
5) телекоммуникация қызметтерін қамтамасыз етуде Қосылатын байланыс операторының мүдделерін қозғайтын іркіліс туғызуы мүмкін Қосатын байланыс операторының байланыс құралдары авариялық істен шыққан кезде оған бұл туралы дереу хабарлауға, сондай-ақ байланысты қалпына келтіру жөніндегі барлық шараларды қабылдауға;
6) Қосылатын байланыс операторының телекоммуникация қызметтерімен қамтамасыз етуде іркіліс туғызуы мүмкін Қосатын байланыс операторының желісінде жоспарлы жұмыстар жүргізілген кезде оған бұл туралы жұмыстар басталғанға дейін кемінде 5 (бес) күнтізбелік күн бұрын хабарлауға;
7) Қосатын байланыс операторына жіберілген Қосылатын байланыс операторының жазбаша келісімінсіз осы Шарт бойынша Тараптардың желілерін қосу схемасына Қосылатын байланыс операторы тиісті сұрау салуды алған кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өзгерістер енгізбеуге.
Көрсетілген мерзімде Қосылатын байланыс операторының қарсы пікірі болмаған жағдайда Тараптардың желілерін қосу схемасына өзгерістер келісілген болып саналады;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіппен Тараптардың желілерін қосуды қамтамасыз ететін техникалық байланыс құралдары кешенін ажыратуды жүргізуге;
9) Қосатын байланыс операторының желісінде нөмірлеу мен кодтар, терім қағидаттары өзгерген жағдайда өзгерістер енгізілгенге дейін 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде Қосылатын байланыс операторын хабардар етуге;
10) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес мұндай сертификаттау міндетті болып табылатын жағдайларда өз желісіне сертификатталмаған жабдықты қосуға жол бермеуге;
11) желілердің ЖАС 7 жалпы арналы сигнализациясына сәйкес сигнал өлшемдерін, оның ішінде байланыс операторының коммутациялық жабдығының бастапқы жазбаларында ол болған жағдайда (нақтыланған қоңырау жазбасы - Саll Dеtаіl Rесоrd) халықаралық форматта (А абонент нөмірі) шақыратын абоненттің немірін дұрыс трансляциялауды қамтамасыз етуге;
12) Шарт бойынша алынған қызметтерге ақы төлеуді уақтылы жүзеге асыруға міндетті.
16. Қосылатын байланыс операторы:
1) Қосылатын байланыс операторына байланыс саласындағы уәкілетті орган берген лицензияларға және Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес телекоммуникация қызметтерін көрсету үшін өз желісін Қосатын байланыс операторының желісіне қосуды пайдалануға;

4) создавать, оборудовать, обслуживать и эксплуатировать свою сеть в соответствии со стандартами и нормами, установленными законодательством Республики Казахстан. В случае их отсутствия руководствоваться стандартами и рекомендациями Международного союза электросвязи - сектора телекоммуникаций;
5) при аварийных отказах средств связи Присоединяющего оператора связи, которые могут повлечь за собой перебои в обеспечении услуг телекоммуникаций, затрагивающие интересы Присоединяемого оператора связи, незамедлительно информировать его об этом, а также принимать все меры по восстановлению связи;
6) при проведении плановых работ на сети Присоединяющего оператора связи, которые могут повлечь перебои в обеспечении услугами телекоммуникаций Присоединяемого оператора связи, оповещать его об этом не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до начала работ;
7) не вносить изменения в схему присоединения сетей Сторон по настоящему Договору без письменного согласия Присоединяемого оператора связи, направленного Присоединяющему оператору связи в течение 10 рабочих дней с момента получения Присоединяемым оператором связи соответствующего запроса.
В случае отсутствия возражений Присоединяемого оператора связи в указанный срок, изменения в схему присоединения сетей Сторон считается согласованными;
8) производить отключение комплекса технических средств связи, обеспечивающего присоединение сетей Сторон, в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
9) в случае изменения нумерации и кодов, принципов набора на сети Присоединяющего оператора связи в течение 30 (тридцати) календарных дней до введения изменений оповестить Присоединяемого оператора связи;
10) не допускать подключения к своей сети несертифицированного оборудования, в тех случаях, когда такая сертификация является обязательной в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
11) обеспечивать корректную трансляцию сигнальных параметров в соответствии с общеканальной сигнализацией сетей ОКС 7, в том числе номера вызывающего абонента в международном формате (номер абонента А) в случае его присутствия в исходных записях коммутационного оборудования оператора связи (детализированная запись звонка - Call Detail Record);
12) своевременно осуществлять оплату полученных услуг по Договору.
16. Присоединяемый оператор связи обязан:
1) использовать присоединение своей сети к сети Присоединяющего оператора связи для оказания услуг телекоммуникаций в соответствии с лицензиями, выданными Присоединяемому оператору связи уполномоченным органом в области связи, и действующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан;

2) өз желісін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген стандарттар мен нормаларға сәйкес құруға, жабдықтауға, оған қызмет көрсетуге және пайдалануға. Олар болмаған жағдайда Халықаралық электр байланысы одағы - телекоммуникация секторының стандарттары мен ұсынымдарын басшылыққа алуға;
3) телекоммуникация қызметтерін қамтамасыз етуде Қосатын байланыс операторының мүдделерін қозғайтын іркіліс туғызуы мүмкін Қосылатын байланыс операторының байланыс құралдары авариялық істен шыққан кезде оған бұл туралы дереу хабарлауға, сондай-ақ байланысты қалпына келтіру жөніндегі барлық шараларды қабылдауға;
4) Қосатын байланыс операторының телекоммуникация қызметтерімен қамтамасыз етуде іркіліс туғызуы мүмкін Қосылатын байланыс операторының желісінде жоспарлы жұмыстар жүргізілген кезде оған бұл туралы жұмыстар басталғанға дейін кемінде 5 (бес) күнтізбелік күн бұрын хабарлауға;
5) Қосылатын байланыс операторына жіберілген Қосатын байланыс операторының жазбаша келісімінсіз осы Шарт бойынша Тараптардың желілерін қосу схемасына Қосатын байланыс операторы тиісті сұрау салуды алған кезден бастап 10 (он) күнтізбелік күн ішінде өзгерістер енгізбеуге.
Көрсетілген мерзімде Қосатын байланыс операторының қарсы пікірі болмаған жағдайда Тараптардың желілерін қосу схемасына өзгерістер келісілген болып саналады;
6) өзінің желісіне телекоммуникацияның басқа да желілерін қосуды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізуге;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіппен Тараптардың желілерін қосуды қамтамасыз ететін техникалық байланыс құралдары кешенін ажыратуды жүргізуге;
8) Қосылатын байланыс операторының желісінде нөмірлеу мен кодтар, терім қағидаттары өзгерген жағдайда өзгерістер енгізілгенге дейін 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде Қосатын байланыс операторын хабардар етуге;
9) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес мұндай сертификаттау міндетті болып табылатын жағдайларда өз желісіне сертификатталмаған жабдықты қосуға жол бермеуге;
10) желілердің ЖАС 7 жалпы арналы сигнализациясына сәйкес сигнал өлшемдерін, оның ішінде байланыс операторының коммутациялық жабдығының бастапқы жазбаларында ол болған жағдайда (нақтыланған қоңырау жазбасы — Саll Dеtаіl Rесоrd) халықаралық форматта (А абонент нөмірі) шақыратын абоненттің нөмірін дұрыс трансляциялауды қамтамасыз етуге;
11) Шарт бойынша алынған қызметтерге ақы төлеуді уақтылы жүзеге асыруға міндетті.
5. Өзара есеп айырысу тәртібі
17. Шарт бойынша Тараптар көрсететін қызметтердің құны Шартқа қосымша түрінде ресімделеді. Шартқа қосымшада көзделген қызметтерге тарифтер өзгерген жағдайда, мұндай өзгеріске бастамашы болған Тарап басқа Тарапты жаңа тарифтер енгізілгенге дейін 30 (отыз) күнтізбелік күн бұрын хабардар етеді.

2) создавать, оборудовать, обслуживать и эксплуатировать свою сеть в соответствии со стандартами и нормами, установленными законодательством Республики Казахстан. В случае их отсутствия руководствоваться стандартами и рекомендациями Международного союза электросвязи - сектора телекоммуникаций;
3) при аварийных отказах средств связи Присоединяемого оператора связи, которые могут повлечь за собой перебои в обеспечении услуг телекоммуникаций, затрагивающие интересы Присоединяющего оператора связи, незамедлительно информировать его об этом, а также принимать все меры по восстановлению связи;
4) при проведении плановых работ на сети Присоединяемого оператора связи, которые могут повлечь перебои в обеспечении услугами телекоммуникаций Присоединяющего оператора связи, оповещать его об этом не позднее чем за 5 (пять) календарных дней до начала работ;
5) не вносить изменения в схему присоединения сетей Сторон по настоящему Договору без письменного согласия Присоединяющего оператора связи, направленного Присоединяемому оператору связи в течение 10 рабочих дней с момента получения Присоединяющим оператором связи соответствующего запроса.
В случае отсутствия возражений Присоединяющего оператора связи в указанный срок, изменения в схему присоединения сетей Сторон считается согласованными;
6) производить присоединение к своей сети других сетей телекоммуникаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) производить отключение комплекса технических средств связи, обеспечивающего присоединение сетей Сторон, в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
8) в случае изменения нумерации и кодов, принципов набора на сети Присоединяемого оператора связи в течение 30 (тридцати) календарных дней до введения изменений оповестить Присоединяющего оператора связи;
9) не допускать подключения к своей сети не сертифицированного оборудования, в тех случаях, когда такая сертификация является обязательной в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
10) обеспечивать корректную трансляцию сигнальных параметров в соответствии с общеканальной сигнализацией сетей ОКС 7, в том числе номера вызывающего абонента в международном формате (номер абонента А) в случае его присутствия в исходных записях коммутационного оборудования оператора связи (детализированная запись звонка - Call Detail Record);
11) своевременно осуществлять оплату полученных услуг по Договору.
5. Порядок взаиморасчетов
17. Стоимость услуг, оказываемых Сторонами по Договору, оформляется в виде приложения к Договору, согласованного Сторонами. В случае изменения тарифов на услуги, предусмотренных в приложении к Договору, Сторона, инициирующая такое изменение, уведомляет другую Сторону за 30 календарных дней до введения новых тарифов.

18. Осы Шарт бойынша есепті айда алынған қызметтер үшін Тараптар есепті айдан кейінгі айдың 7 (жетісі) күнінен кешіктірмей, алдын ала шот-фактуралармен және есепті кезеңдегі трафик бойынша деректермен алмасады.
19. Көрсетілген қызметтер көлемін салыстырып тексеру нәтижелері бойынша Қосатын байланыс операторы есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасы) күніне дейінгі мерзімде Салыстырып тексеру хаттамасын және Өзара есеп айырысу актісін жасайды, оларға Тараптар қол қояды.
Өзара есеп айырысу актісі негізінде Тараптар есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесі) күнінен кешіктірмей бір біріне алдын ала шот-фактураларға түзетілген шот-фактураларды ұсынады. Тараптардың әрқайсысының түзетілген және алдын ала шот-фактуралары бойынша қорытынды сомалар Өзара есеп айырысу актісі бойынша есепті кезең үшін Тараптарға тиесілі соманы құрайды.
Өзара есеп айырысу актісінде есепті айдан кейінгі екінші айдың 10 (оны) күніне дейін көрсетілген Акт бойынша берешекті төлейтін дебитор-тарап анықталады.
20. Төлемақы бойынша ұсынылған қаржылық құжаттар ресми келіп түскен сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Тараптар оларға шағым беруі мүмкін.
Егер Дебитор-тарап көрсетілген мерзімде қаржылық құжаттарға шағым бермеген жағдайда, ол шотты алған күнінен бастап 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде ұсынылған шотқа ақы төлеуге міндетті.
21. Егер бағыттар бойынша деректер алшақтығының пайыздық қатынасы 2 (екі) пайыздан аспайтын болса, Өзара есеп айырысу актісі Тараптардың биллингілік деректерінің орташа арифметикалық мәндері негізінде жасалады.
Бұл ретте Тараптардың әрқайсысы алшақтықтың себебін анықтауға құқылы.
22. Жекелеген не барлық бағыттар бойынша деректердегі алшақтықтың пайыздық қатынасы 2 (екі) пайыздан асатын болса, Тараптар мынадай рәсімге сәйкес табысты қосылыстардың саны мен жалпы ұзақтығын салыстырып тексеруді жүзеге асырады:
1) осы Шарттың 18-тармағына сәйкес есепті кезеңдегі трафик бойынша алдын ала деректерді алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде Тараптар салыстырылып тексерілетін кезеңдегі әрбір тәуліктегі табысты қосылыстардың саны мен ұзақтығы бойынша ақпаратты қамтитын, 2 пайыздан жоғары алшақтық орын алған бағыттар бойынша деректер алмасады;
2) Тараптардың келісімі бойынша есепті айдағы трафик деректері бойынша неғұрлым көп алшақтық анықталған салыстырылып тексерілетін кезең таңдалады. Бұдан әрі Тараптар осы кезеңдегі трафик бойынша нақтыланған деректермен алмасады және деректерді салыстырып тексеруді жүргізеді;
3) екінші Тараптан салыстырылып тексеру үшін таңдалған кезеңдегі нақтыланған деректерді алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей Тараптар екінші Тарапқа салыстырып тексеру нәтижелерін ұсынуға міндетті;

18. Стороны за полученные услуги в отчетном месяце по настоящему Договору обмениваются предварительными счетами-фактурами не позднее 7 (седьмого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, и данными по трафику за отчетный период.
19. По результатам сверки объема оказанных услуг Присоединяющий оператор связи в срок до 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным, составляет Протокол сверки и Акт взаиморасчетов, которые подписываются Сторонами.
На основании Акта взаиморасчетов Стороны выставляют друг другу корректировочные счета-фактуры к предварительным счетам-фактурам, не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным. Итоговые суммы по корректировочным и предварительным счетам-фактурам каждой из Сторон составляют суммы, причитающиеся Сторонам за отчетный период по Акту взаиморасчетов.
В Акте взаиморасчетов определяется сторона-дебитор, которая оплачивает задолженность по указанному Акту до 10 (десятого) числа второго месяца следующего за отчетным.
20. Предоставленные по оплате финансовые документы могут быть обжалованы Сторонами в письменном виде в срок не более 5 (пяти) рабочих дней с момента их официальных поступлений.
В случае, если Сторона-дебитор в указанный срок не обжаловала финансовые документы, обязана оплатить выставленный счет в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня получения счета.
21. Если процентное соотношение расхождения данных по направлениям не превышает 2 (два) процента, Акт взаиморасчетов составляется на основании средней арифметической значений биллинговых данных Сторон. При этом каждая из Сторон вправе выяснить причины расхождений.
22. Если процентное соотношение расхождения в данных по отдельным, либо всем направлениям превышает 2 (два) процента, Стороны осуществляют сверку количества и общей длительности успешных соединений в соответствии со следующей процедурой:
1) в течение 5 (пяти) рабочих дней после получения предварительных данных по трафику за отчетный период согласно пункту 18 настоящего Договора Стороны обмениваются данными по направлениям, где имеются расхождения выше 2 процента, которые содержат информацию по количеству и продолжительности успешных соединений посуточно за сверяемый период;
2) по согласованию Сторон выбирается сверяемый период в отчетном месяце, в который было выявлено наибольшее расхождение по данным трафика. Далее Стороны обмениваются детализированными данными по трафику за этот период и проводят сверку данных;
3) Стороны должны предоставить результаты сверки другой Стороне не позднее 5 (пяти) рабочих дней после получения от другой Стороны детализированных данных за выбранный для сверки период;

4) егер салыстырып тексеру нәтижесінде Тараптар трафик бойынша деректер алшақтығының көлемін алшақтықтың жол берілетін деңгейіне дейін төмендете алмаса, онда белгілі бір деректерді қабылдау мәселесі Тараптардың уәкілетті өкілдерінің қатысуымен өтетін келіссөздер жолымен және тиісті Хаттамаға қол қоюмен шешіледі.
Салыстырып тексеруді жүргізу нәтижелері бойынша Тараптар Желіаралық трафикті және төленуге тиісті сомаларды салыстырып тексеру бойынша келіспеушіліктерді реттеу хаттамасына қол қояды, бұл қайта есептеу үшін негіздеме болып табылады. Тараптар есепті айдан кейінгі екінші айдың 15-күнінен кешіктірмей келісілген шешімге келуі тиіс.
Қол қойылған Желіаралық трафикті және төленуге тиісті сомаларды салыстырып тексеру бойынша келіспеушіліктерді реттеу хаттамасы негізінде Қосатын байланыс операторы Өзара есеп айырысу актісін жасайды және Тараптар өзара есеп айырысу үдерісін аяқтайды.
23. Тараптар арасында трафикті өткізу үшін өзара есеп айырысу абоненттермен байланыс қызметтері үшін және байланыс операторлары арасындағы қызметтер алмасу үшін есеп айырысудың сертификатталған және сенімді автоматтандырылған жүйелерінің, сондай-ақ Тараптар қосылыстарының ұзақтығын уақытпен есепке алу аппаратурасының биллингілік деректерінің негізінде ғана жүргізіледі.
Тараптардың бірінде абоненттермен байланыс қызметтері үшін және байланыс операторлары арасындағы қызметтер алмасу үшін есеп айырысудың сертификатталған және сенімді автоматтандырылған жүйелері, сондай-ақ қосылыстар ұзақтығын уақытпен есепке алу аппаратурасы болмаған жағдайда тиісті биллингілік жүйесі бар Тараптың деректері есепке алынады.
24. Тараптардың бірі осы Шарттың 22-тармағын орындамаған жағдайда, басқа Тарап өзіндегі есепті кезеңдегі деректер негізінде осы Шартқа сәйкес бір жақты тәртіппен қызметтерге ақы төлеуге шот ұсынуға құқылы. Дебитор-Тарап шотты алған күнінен бастап 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде ұсынылған шотқа ақы төлеуге міндетті.
25. Тараптар үш жылдық кезеңдегі барлық өзара есеп айырысудың дәлдігін растау үшін қажетті есеп құжаттарын жүргізуге міндетті және трафик деректерінің алшақтығы себептерін қосымша тергеу құқығын өздеріне қалдырады.
6. Тараптардың жауапкершілігі
26. Көрсетілген қызметтер үшін төлем кешіктірілген жағдайда Тараптар Шартқа сәйкес кешіктірілген әрбір күн үшін осы сомаларды төлеу күні қолданылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 1,5 еселік қайта қаржыландыру ставкасын негізге ала отырып есептелген, бірақ негізгі борыш сомасынан аспайтын тұрақсыздық айыбын төлейді.
Егер Тараптардың қосымша келісімінде өзгеше айтылмаса, тұрақсыздық айыбын есептеудің басталу мерзімі есепті айдан кейінгі екінші айдың 11 (он бірі) күні болып табылады.

4) если в результате сверки Сторонам не удается уменьшить величину расхождения данных по трафику до допустимого уровня расхождений, то вопрос принятия определенных данных решается путем переговоров с участием уполномоченных представителей Сторон и подписанием соответствующего Протокола.
По результатам проведения сверки Стороны подписывают Протокол урегулирования разногласий по сверке межсетевого трафика и сумм, подлежащих оплате, который является основанием для перерасчета. Стороны должны прийти к согласованному решению не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным месяцем.
На основании подписанного Протокола урегулирования разногласий по сверке межсетевого трафика и сумм, подлежащих оплате, Присоединяющий оператор связи составляет Акт взаиморасчетов и Стороны завершают процесс взаиморасчетов.
23. Взаиморасчеты за пропуск трафика между Сторонами производятся исключительно на основе биллинговых данных сертифицированных и поверенных автоматизированных систем расчетов за услуги связи с абонентами и за обмен услугами между операторами связи, а также аппаратуры повременного учета продолжительности соединений Сторон.
В случае отсутствия у одной из Сторон сертифицированных и поверенных автоматизированных систем расчетов за услуги связи с абонентами и за обмен услугами между операторами связи, а также аппаратуры повременного учета продолжительности соединений, к расчетам принимаются данные Стороны, располагающей соответствующей биллинговой системой.
24. В случае невыполнения одной из Сторон пункта 22 настоящего Договора, другая Сторона имеет право выставить счет на оплату услуг согласно настоящему Договору в одностороннем порядке на основании имеющихся у нее данных за отчетный период. Сторона-дебитор обязана оплатить выставленный счет в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня получения счета.
25. Стороны обязаны вести учетные документы, необходимые для подтверждения точности всех взаиморасчетов за трехлетний период, и оставляют за собой право дополнительного расследования причин расхождения данных трафика.
6. Ответственность Сторон
26. Стороны, в случае просрочки оплаты за оказанные услуги в соответствии с Договором выплачивают неустойку, рассчитанную исходя из 1,5-кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, действующей на день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки, но не более суммы основного долга.
Началом срока начисления неустойки является 11 (одиннадцатое) число второго месяца, следующего за отчетным, если иное не оговорено дополнительным соглашением Сторон.

27. Тараптар қосылған желілердің жекелеген нөмірлерінен (нөмірлеріне) трафикті осы Шарттың талаптарында көзделмеген өткізуді тоқтата тұруға құқылы, бұл туралы Шарттың талаптарын бұзған Тарапқа себептерін көрсете отырып, 5 (бес) күнтізбелік күн бұрын жазбаша хабарлама береді.
28. Шарттың талаптары бұзылған жағдайда, Тараптар екінші Тарапқа 30 (отыз) күнтізбелік күн бұрын жазбаша хабарлама бере отырып, дәйекті түрде мынадай шараларды қабылдауға құқылы:
1) Шартта көзделген қызметтерді ұсынудағы ықтимал шектеу туралы ескерту;
2) Шарттың 15-тармағының 12) тармақшасын және 16-тармағының 11) тармақшасын орындауға байланысты жол берілген бұзушылықтарды басқа Тарап жоймаған жағдайда Шартта көзделген қызметтерді ұсынуды 1 (бір) айдан артық шектеу және (немесе) тоқтата тұру;
3) Шартты сот тәртібімен бұзу.
29. Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік жүктеледі.
Тараптар Шарт бойынша міндеттемелердің кез келгенін бұзған жағдайда тұрақсыздық айыбын (өсімпұлды) төлеу және залалдар мен шығыстарды өтеу Шарт бойынша тиісті міндеттемелерді лайықты түрде орындау міндетінен босатпайды.
7. Форс-мажор
30. Тараптардың ешқайсысы екінші Тараптың алдында байланыс жүйелерінің немесе жабдықтардың кез келген ақауынан немесе істен шығуынан туындаған қандай да бір тікелей немесе жанама зиян немесе залал үшін немесе қызметтерді ұсынуда табиғи жойқын апаттардан, апаттардан, қоғамдық тәртіпсіздіктерден немесе Тараптардың еркіне тәуелсіз басқа да себептерден туындаған үзілістер үшін жауапты болмайды.
31. Егер осындай мән-жайлардың кез келгені міндеттемелерді Шартта белгіленген мерзімде орындауға тікелей әсер етсе, онда бұл мерзім тиісті мән-жайдың әрекет ету уақытына ұзартылады.
Қазақстан Республикасы уәкілетті органының форс-мажордың туындауын растайтын ресми құжаттары форс-мажордың дәлелдемесі болады.
32. Форс-мажордың туындауы себебінен міндеттемелерін орындау мүмкін болмай қалған Тарап олар туындаған сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, басқа Тарапты жазбаша хабардар етуге міндетті.
Хабарламау немесе уақытылы хабарламау Тарапты жоғарыда көрсетілген кез келген мән-жайға міндеттемелерді орындау жөніндегі жауапкершіліктен босататын негіздеме ретінде сілтеме жасау құқығынан айырады. Форс-мажор 4 (төрт) айдан астам созылған жағдайда екінші Тараптың атына алдын ала жазбаша хабарлама жібере отырып, Тараптардың кез келгені Шартты бұза алады.

27. Стороны имеют право приостановить пропуск трафика с (на) отдельных (-ые) номеров (-а) присоединенных сетей, не предусмотренный условиями настоящего Договора, предоставив Стороне, нарушившей условия Договора, письменное уведомление за 5 (пять) календарных дней с указанием причин.
28. В случае нарушений условий Договора, Стороны имеют право, предоставив другой Стороне письменное уведомление за 30 (тридцать) календарных дней, принять последовательно следующие меры:
1) предупредить о возможном ограничении в предоставлении услуг, предусмотренных Договором;
2) ограничить и (или) приостановить предоставление услуг, предусмотренных Договором, в случае неустранения другой Стороной допущенных нарушений, связанных с исполнением подпункта 12) пункта 15 и подпункта 11) пункта 16 Договора более 1 (одного) месяца;
3) расторгнуть Договор в судебном порядке.
29. За неисполнение или ненадлежащее исполнение условий Договора Стороны несут ответственность согласно законодательству Республики Казахстан.
Уплата неустойки (пени) и возмещение убытков и расходов в случае нарушения Сторонами любого из обязательств по Договору не освобождают от обязанности надлежащим образом исполнить соответствующие обязательства по Договору.
7. Форс-мажор
30. Ни одна из Сторон не несет ответственности перед другой Стороной за какой бы то ни было ущерб или убытки, прямые или косвенные, вызванные любыми повреждениями или отказами систем связи или оборудования или за перерывы в предоставлении услуг, вызванные природными катаклизмами, бедствиями, общественными беспорядками или другими причинами, не зависящими от воли Сторон.
31. Если любое из таких обстоятельств непосредственно повлияет на исполнение обязательств в срок, установленный в Договоре, то этот срок продлевается на время действия соответствующего обстоятельства. Доказательством форс-мажора будут служить официальные документы уполномоченного органа Республики Казахстан, подтверждающие возникновение форс-мажора.
32. Сторона, для которой создалась невозможность исполнения обязательств по причине возникновения форс-мажора, обязана не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента их наступления в письменной форме уведомить другую Сторону.
Неуведомление или несвоевременное уведомление лишает Сторону права ссылаться на любое вышеуказанное обстоятельство как на основание, освобождающее от ответственности по исполнению обязательства. В случае продолжения форс-мажора более 4 (четырех) месяцев Договор может быть расторгнут любой из Сторон с предварительным письменным уведомлением, направленным в адрес другой Стороны.

33. Желінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажетті қалпына келтіру жұмыстарынан басқа, Тараптардың желісін қосуды кейіннен қалпына келтіру қосымша ақы төлеусіз жүргізіледі.
8. Шарттың қолданылу мерзімі, оны өзгерту және бұзу тәртібі
34. Шарт Тараптардың қол қойған күнінен бастап күшіне енеді және Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, 20___ жылғы "___"___________ бастап мерзімсіз қолданылады.
35. Шартты Тараптардың кез келгені Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бұза алады. Бұл ретте Тараптардың барлық қаржылық міндеттемелері Шарт бұзылған күнге дейін толық көлемде орындалуы тиіс.
36. Шарт бұзылғанға дейін реттелмеген қаржылық өзара қарым-қатынастар ол бұзылғаннан кейін Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
37. Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Шартқа сәйкес Шарт бұзылған немесе оның қолданылуы тоқтатылған жағдайда Шарттың 36 және 51-тармақтарының ережелері ол бұзылғаннан немесе тоқтатылғаннан кейін де күшін сақтайды.
38. Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған және Тараптардың мөрлерімен бекітілген Шартқа қосымша келісім түрінде ресімделуге тиіс.
9. Хабарламалар мен хабарлар
39. Егер олар жазбаша түрде жасалса, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойса және тапсырыс хатпен немесе курьерлік қызметпен жіберілсе немесе оларды алғандығы туралы белгімен Тараптардың Шартта көрсетілген мекен-жайлары бойынша қолына берілсе, Шарт бойынша Тараптар бір-біріне жолдайтын барлық хабарламалар және (немесе) хабарлар күшінде болады және жеткізілді деп саналады.
40. Егер хабар және (немесе) хабарлама жедел шешім қабылдауды талап ететін шұғыл сипатта болса (байланыс әрекетінің тоқталуы, алдын алу жұмыстары, авариялық жағдайлар туындаған жағдайда қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу және т.б.), хабарламаларды және (немесе) хабарларды Шарттың 39-тармағында көрсетілген тәртіппен кейіннен жолдай отырып, факс арқылы жіберуге жол беріледі.
41. Хабардың және (немесе) хабарламаның факс, электронды почта арқылы жіберілген күні немесе хабардың және (немесе) хабарламаның адресат Тарапқа жеке тапсырылған күні оның алынған күні болып саналады. Хабар және (немесе) хабарлама, егер бұл хабарда және (немесе) хабарламада көрсетілмесе, алу бойынша жеткізілген деп саналады.
42. Тараптар өз атауының, заңды мекен-жайының, іс жүзінде орналасқан жерінің және Шарттың талаптарын орындау үшін қажетті өзге де деректемелерінің өзгергені туралы бірін бірі дереу хабардар етуге міндеттенеді.

33. Последующее восстановление присоединения сети Сторон производится без дополнительной оплаты, кроме восстановительных работ, необходимых для обеспечения функционирования сети.
8. Срок действия, порядок изменения и расторжения Договора
34. Договор вступает в силу с момента его подписания Сторонами и действует с "___"____________ года бессрочно, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, и настоящим Договором.
35. Договор, может быть, расторгнут любой из Сторон в соответствии с законодательством Республики Казахстан. При этом все финансовые обязательства Сторон должны быть выполнены в полном объеме до даты расторжения Договора.
36. Финансовые взаимоотношения, не урегулированные до расторжения Договора, после его расторжения регулируются законодательством Республики Казахстан.
37. В случае расторжения или прекращения действия Договора в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором, положения пунктов 36 и 51 Договора сохраняют силу и в дальнейшем после его расторжения или прекращения.
38. Все изменения и дополнения к Договору должны быть оформлены в виде дополнительного соглашения к Договору, подписанного уполномоченными представителями Сторон и скрепленного печатями Сторон.
9. Уведомления и сообщения
39. Все уведомления и (или) сообщения, направляемые Сторонами друг другу по Договору, имеют силу и считаются доставленными, если они составлены в письменном виде, подписаны уполномоченными представителями Сторон и отправлены заказным письмом или курьерской службой или доставлены нарочным по указанным в договоре адресам Сторон с отметкой об их получении.
40. Допускается направление уведомлений и (или) сообщений на факс, электронный почтовый ящик с последующим направлением в порядке, указанном в пункте 39 Договора, если сообщение и (или) уведомление носят срочный характер (простои действия связи, профилактические работы, проведение восстановительных работ в случае возникновения аварийных ситуаций и т.д.), требующий оперативного принятия решений.
41. Датой получения сообщения и (или) уведомления будет считаться дата его отправления по факсу, электронной почте или дата личного вручения сообщения и (или) уведомления Стороне - адресату. Сообщение и (или) уведомление будет считаться доставленным по получению, если это не указано в сообщении и (ими) уведомлении.
42. Стороны обязуются незамедлительно уведомлять друг друга об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий Договора.

10. Қосымша шарттар
43. Осы Шартта реттелмеген барлық басқа өзара қарым-қатынастар жекелеген шарттарда және (немесе) Тараптар арасындағы қосымша келісімдерде айтылады.
44. Тараптардың Қосатын және Қосылатын байланыс операторлары желісінің санатына тәуелді өзара іс-қимылының жеке шарттарын Тараптар Шартқа қосымшаларда белгілейді және олар осы Шартқа қайшы келмеуге тиіс.
45. Қосымша желілік ресурстарды қосу қажет болған кезде арыз беруші Тараптың мерзімі өткен берешегі жоқ болған жағдайда Тараптар Шартқа тартылған ресурстардың саны туралы қосымша келісім жасайды және оған қол қояды. Қажет болған жағдайда техникалық шарттарға тиісті өзгерістер енгізіледі.
46. Тараптардың бірінде өзінің синхрондық сигнал беру көзі болмаған жағдайда, басқа Тарап техникалық мүмкіндігі болған жағдайда, жазбаша сұрау бойынша өтеулі негізде бірінші Тараптың жабдығын тактілік желілік синхрондау жүйесіне қосуды жүргізуі мүмкін.
47. Тараптар санкцияланбаған қосылыстарға тергеу жүргізу, шара қабылдау және олардың алдын алу мәселелерінде ынтымақтасуға міндеттенеді.
48. Тараптар шарттық негізде бір біріне Тараптардың абоненттері шоғырландыратын трафик бойынша деректерді есепке алу мен өңдеу жөнінде қызметтер көрсете алады.
49. Тараптар басқа Тараптың желісінен шығатын трафиктің барлық түрлерінің сапасына жауапты болмайды.
Тараптар абоненттердің алдында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
11. Қорытынды ережелер
50. Тараптардың арасында Шарттың талаптарын орындау үдерісінде туындаған даулар мен келіспеушіліктерді Тараптар келіссөздер арқылы шешеді.
Егер Тараптар келіссөздер жолымен өзара келісімге қол жеткізе алмаса, онда даулар мен келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаралады.
51. Шарттың, сондай-ақ оған барлық қосымшалар мен қосымша келісімдердің мазмұны құпия ақпарат болып табылады және байланыс саласындағы уәкілетті органды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға ашылмауға (берілмеуге) тиіс.
52. Шарт Тараптардың әрқайсысына бір данадан бірдей екі данада жасалды, әрқайсысының бірдей заңды күші бар.
53. Шартқа барлық қосымшалар Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады және егер жазбаша түрде жасалса, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойса әрі Тараптардың мөрлерімен бекітілсе, күшінде болады.
12. Тараптардың заңды мекен-жайлары
Қосатын байланыс операторы:             Қосылатын байланыс операторы:
___________________________             _____________________________
Қазақстан Республикасы                  Қазақстан Республикасы
_____________________қаласы             _______________________қаласы
__________көшесі___________             _____________көшесі__________
Тараптардың қолдары:
Қосатын байланыс операторы:             Қосылатын байланыс операторы:
___________________________             _____________________________
200__ жылғы "___"__________             200__ жылғы "___"____________
М.О.                                    М.О.

10. Дополнительные условия
43. Все другие взаимоотношения, не урегулированные настоящим Договором, оговариваются отдельными договорами и (или) дополнительными соглашениями между Сторонами.
44. Индивидуальные условия взаимодействия Сторон, зависящие от категории сети Присоединяющего и Присоединяемого операторов связи, устанавливаются Сторонами в приложениях к Договору и не должны противоречить настоящему Договору.
45. При необходимости подключения дополнительных сетевых ресурсов Стороны составляют и подписывают дополнительное соглашение к Договору о количестве задействованных ресурсов, при условии отсутствия просроченной задолженности у обращающейся Стороны. При необходимости в технические условия вносятся соответствующие изменения.
46. В случае отсутствия у одной из Сторон собственного источника синхросигнала, другая Сторона при наличии технической возможности может по письменному запросу на возмездной основе произвести подключение оборудования первой Стороны к системе тактовой сетевой синхронизации.
47. Стороны обязуются сотрудничать в вопросах расследования, принятия мер и предупреждения несанкционированных соединений.
48. Стороны на договорной основе могут оказывать друг другу услуги по учету и обработке данных по трафику, генерируемому абонентами Сторон.
49. Стороны не несут ответственности за качество всех исходящих видов трафика с сети другой Стороны.
Стороны несут ответственность перед абонентами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Заключительные положения
50. Споры и разногласия между Сторонами, возникшие в процессе выполнения условий Договора, разрешаются Сторонами посредством переговоров.
Если путем переговоров Стороны не могут достичь взаимного согласия, то споры и разногласия рассматриваются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
51. Содержание Договора, а также всех приложений и дополнительных соглашений к нему является конфиденциальной информацией и не должно раскрываться (передаваться) третьим лицам, за исключением уполномоченного органа в области связи, а также случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
52. Договор составлен в двух идентичных экземплярах, каждый из которых имеет одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
53. Все приложения к Договору являются неотъемлемой частью Договора и имеют силу, если составлены в письменном виде, подписаны уполномоченными представителями Сторон и скреплены печатями Сторон.
12. Юридические адреса Сторон
Присоединяющий оператор связи:         Присоединяемый оператор связи:
_____________________________          ______________________________
Республика Казахстан,                  Республика Казахстан,
г. __________                          г. _____________
ул. _________________________,         ул. _________________________,
Подписи сторон:
Присоединяющий оператор связи:         Присоединяемый оператор связи:
_______________                        ________________
"__"___________ 20__ г.                "__"_____________ 20__ г.
М.П.                                       М.П.