Кеден одағы комиссиясы Кедендік статистика орталығының мәртебесі туралы хаттамаға қол кою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 8 маусымдағы N 844 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Кеден одағы комиссиясы Кедендік статистика орталығының мәртебесі туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Кеден одағы комиссиясы Кедендік статистика орталығының мәртебесі туралы хаттамаға қол қойылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 8 маусымдағы
N 844 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Кеден одағы комиссиясы Кедендік статистика орталығының мәртебесі туралы хаттама
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Беларусь Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ресей Федерациясының Үкіметі,
2008 жылғы 25 қаңтардағы Кеден одағының тауарларымен сыртқы және өзара сауданың кедендік статистикасын жүргізу туралы келісімді іске асыру мақсатында
мына төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Кеден одағы комиссиясының Кедендік статистика орталығы (бұдан әрі - Орталық) Тараптар мемлекеттерінің сыртқы сауда статистикасын және өзара сауда статистикасын жүргізу, Тараптардың уәкілетті органдарының статистикалық қызметін үйлестіру, осы салада ақпарат алмасуды ұйымдастыруға және жалпы ұсынымдарды әзірлеуге жәрдемдесу мақсатында құрылады.
Орталық Кеден одағы комиссиясы хатшылығының (бұдан әрі - Хатшылық) құрылымдық бөлімшесі болып табылады және өзінің функцияларын Хатшылық Департаментінің құқығында жүзеге асырады.
Орталық өз қызметінде 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының комиссиясы туралы шартты , 2008 жылғы 12 желтоқсандағы Кеден одағы комиссиясының хатшылығы туралы келісімді , кеден одағы шеңберінде қабылданған өзге де халықаралық құжаттарды, сондай-ақ осы Хаттаманы басшылыққа алады.
Орталық өз қызметін Тараптар мемлекеттерінің уәкілетті органдарымен өзара тығыз іс-қимылда жүзеге асырады.
2-бап
Орталықтың негізгі функциялары:
Тараптар мемлекеттерінің тауарлармен сыртқы және өзара сауда туралы статистикалық деректерінің толық және дұрыс есебін қамтамасыз ету;
Тараптар мемлекеттерінің сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасы көрсеткіштерінің жүйесін қалыптастыру;
Комиссия бекітетін Орталықтың статистикалық жұмыстар бағдарламасына сәйкес кеден одағының сыртқы және өзара саудасы жөніндегі статистикалық және ақпараттық материалдарды шығару, жариялау және Тараптардың мемлекеттік органдарына жіберу;
Тараптардың мемлекеттік органдарының сұрау салуы бойынша кеден одағының сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасының деректерін ұсыну;
кеден одағына қатысушы мемлекеттер шеңберінде және үшінші елдермен саудада сыртқы және өзара сауда, экономикалық ынтымақтастықтың серпіні және үрдістері жөнінде ақпараттық және талдау материалдарын дайындау;
Тараптардың уәкілетті органдарының сыртқы сауда статистикасы және өзара сауда статистикасы саласындағы қызметін үйлестіру, деректердің салыстырмалығын қамтамасыз ететін және халықаралық ережелер мен стандарттарға негізделген сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасын жүргізудің бірыңғай әдіснамасын әзірлеу;
кеден одағының шеңберінде бірыңғай ақпараттық-статистикалық кеңістікті қалыптастыру;
кадрларды оқытуды ұйымдастыру, семинарлар және сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасын дамытуға байланысты басқа да іс-шараларды өткізу мәселелері бойынша Тараптардың уәкілетті органдарымен өзара іс-қимыл жасау;
халықаралық статистикалық ынтымақтастықты жүзеге асыру, халықаралық статистикалық ұйымдардың жұмысына қатысу;
сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасында алдыңғы қатарлы ақпараттық технологияларды енгізуге жәрдемдесу;
Тараптардың кеден одағы шеңберінде ақпараттық технологияларды пайдалану саласындағы қызметін үйлестіру;
сыртқы сауда статистикасын және өзара сауда статистикасын қалыптастыру кезінде пайдаланылатын бірыңғай жіктеуіштерді енгізу болып табылады.

О подписании Протокола о статусе Центра таможенной статистики Комиссии таможенного союза
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 июня 2009 года № 844
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о статусе Центра таможенной статистики Комиссии таможенного союза.
2. Подписать Протокол о статусе Центра таможенной статистики Комиссии таможенного союза.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 июня 2009 года № 844
Проект
Протокол
о статусе Центра таможенной статистики
Комиссии таможенного союза
Правительство Республики Беларусь, Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
в целях реализации Соглашения о ведении таможенной статистики внешней и взаимной торговли товарами таможенного союза от 25 января 2008 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Центр таможенной статистики Комиссии таможенного союза (далее - Центр) создается в целях ведения статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли государств Сторон, координации статистической деятельности уполномоченных органов Сторон, содействия организации информационного обмена и выработки общих рекомендаций в этой сфере.
Центр является структурным подразделением Секретариата Комиссии таможенного союза (далее - Секретариат) и осуществляет свои функции на правах Департамента Секретариата.
В своей деятельности Центр руководствуется Договором о Комиссии таможенного союза от 6 октября 2007 года, Соглашением о Секретариате Комиссии таможенного союза от 12 декабря 2008 года, иными международными документами, принятыми в рамках таможенного союза, а также настоящим Протоколом.
Центр осуществляет свою деятельность в тесном взаимодействии с уполномоченными органами государств Сторон.
Статья 2
Основными функциями Центра являются:
обеспечение полного и достоверного учета статистических данных государств Сторон о внешней и взаимной торговле товарами;
формирование системы показателей статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли государств Сторон;
издание, опубликование и направление государственным органам Сторон статистических и информационных материалов по внешней и взаимной торговле таможенного союза в соответствии с программой статистических работ Центра, утверждаемой Комиссией;
представление по запросу государственных органов Сторон данных статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли таможенного союза;
подготовка информационных и аналитических материалов по внешней и взаимной торговле, динамике и тенденциям экономического сотрудничества в рамках государств-участников таможенного союза и в торговле с третьими странами;
координация деятельности уполномоченных органов Сторон в области статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли, разработка единой методологии ведения статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли, обеспечивающей сопоставимость данных и базирующейся на международных правилах и стандартах;
формирование единого информационно-статистического пространства в рамках таможенного союза;
взаимодействие с уполномоченными органами Сторон по вопросам организации обучения кадров, проведения семинаров и других мероприятий, связанных с развитием статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли;
осуществление международного статистического сотрудничества, участие в работе международных статистических организаций;
содействие внедрению передовых информационных технологий в статистике внешней и статистике взаимной торговли;
координация деятельности Сторон в области использования информационных технологий в рамках таможенного союза;
ведение единых классификаторов, используемых при формировании статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли.

3-бап
Орталық өзіне жүктелген функцияларды орындау үшін:
Тараптар мемлекеттерінің уәкілетті органдарынан Тараптар мемлекеттерінің сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасының жалпы қорын құру үшін қажетті статистикалық ақпаратты өтеусіз негізде алуға;
Тараптар мемлекеттерінің ақпараттық жүйелерін қолдануға және Кеден одағы комиссиясы белгілеген тәртіппен өзінің дерекқорын құруға;
Кеден одағы комиссиясының тапсырмасы бойынша өз құзыретінің шеңберінде кеден одағының нормативтік және өзге де құқықтық актілерінің жобалары бойынша қорытынды беруге;
Кеден одағы комиссиясына кеден одағының құрамына енбейтін елдермен статистикалық ақпарат алмасуды жүзеге асыру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
Кеден одағы комиссиясына жұмыс топтарын құру және ол жүргізуге тиіс мәселелер бойынша кеңестер өткізу жөнінде ұсыныстар енгізуге;
Кеден одағы комиссиясының қарауына статистикалық есеп мәселелері жөнінде ұсыныстар енгізуге;
Кеден одағы комиссиясының қарауына сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасын жүргізудің бірыңғай әдіснамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
Кеден одағы комиссиясының құзыретіне жатқызылған өзге мәселелер бойынша шешім қабылдауға құқығы бар.
4-бап
Тараптар арасындағы осы Хаттаманың ережелерін түсіндіруге және (немесе) қолдануға байланысты даулар ең алдымен, консультациялар және келіссөздер жолымен шешіледі.
Егер дауды даудың бір тарабы даудың екінші тарабына жіберген оларды жүргізу туралы ресми жазбаша өтініші күнінен бастап алты ай ішінде дау тараптары консультациялар және келіссөздер жолымен реттемесе, онда дау тараптарының арасында оны шешуге қатысты басқа уағдаластық болмаған кезде, кез келген дау тарабы бұл дауды Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына қарау үшін жібере алады.
5-бап
Тараптардың уағдаластығы бойынша осы Хаттамаға жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
6-бап
Осы Хаттаманың күшіне ену, оған қосылу және одан шығу тәртібі 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының шарттық-құқықтық базасын қалыптастыруға бағытталған халықаралық шарттардың күшіне ену, олардан шығу және оларға қосылу тәртібі туралы хаттамамен айқындалады.
2009 жылғы "__"__________ __________ қаласында орыс тілінде бір түпнұсқа данада жасалды.
Осы Хаттаманың түпнұсқа данасы Кеден одағы комиссиясының депозитарийі функцияларын бергенге дейін Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтық Интеграциялық Комитеті болып табылатын депозитарийде сақталады.
Депозитарий Тараптардың әрқайсысына осы Хаттаманың расталған көшірмесін жібереді.
Беларусь                Қазақстан                Ресей
Республикасының         Республикасының          Федерациясының
Үкіметі үшін            Үкіметі үшін             Үкіметі үшін

Статья 3
Центр для выполнения возложенных на него функций имеет право:
получать на безвозмездной основе от уполномоченных органов государств Сторон статистическую информацию, необходимую для создания общей базы статистики внешней и статистики взаимной торговли государств Сторон;
пользоваться информационными системами государств Сторон и создавать свои базы данных в порядке, установленном Комиссией таможенного союза;
давать заключения по поручению Комиссии таможенного союза в рамках своей компетенции по проектам нормативных и иных правовых актов таможенного союза;
вносить в Комиссию таможенного союза предложения по осуществлению обмена статистической информацией со странами, не входящими в состав таможенного союза;
вносить в Комиссию таможенного союза предложения по созданию рабочих групп и проведению совещаний по вопросам, относящимся к его ведению;
вносить на рассмотрение Комиссии таможенного союза предложения по вопросам статистического учета;
вносить на рассмотрение Комиссии таможенного союза предложения по совершенствованию единой методологии ведения статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли;
принимать решения по иным вопросам, отнесенным к его компетенции Комиссией таможенного союза.
Статья 4
Споры между Сторонами, связанные толкованием и (или) применением положений настоящего Протокола, разрешаются, в первую очередь, путем консультаций и переговоров.
Если спор не будет урегулирован сторонами спора путем консультаций и переговоров в течение шести месяцев с даты официальной письменной просьбы об их проведении, направленной одной из сторон спора другой стороне спора, то, при отсутствии иной договоренности между сторонами спора относительно способа его разрешения, любая из сторон спора может передать этот спор для рассмотрения в Суд Евразийского экономического сообщества.
Статья 5
По договоренности Сторон в настоящий Протокол могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами.
Статья 6
Порядок вступления настоящего Протокола в силу, присоединения к нему и выхода из него определяется Протоколом о порядке вступления в силу международных договоров, направленных на формирование договорно-правовой базы таможенного союза, выхода из них и присоединения к ним от 6 октября 2007 года.
Совершено в городе ________ "____" _________ 2009 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Протокола хранится у депозитария, которым до передачи функций депозитария Комиссии таможенного союза является Интеграционный Комитет Евразийского экономического сообщества.
Депозитарий направит каждой Стороне заверенную копию настоящего Протокола.
За                         За                     За
Правительство              Правительство          Правительство
Республики                  Республики             Российской
Беларусь                   Казахстан              Федерации