"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтарды тұрғылықты жері бойынша тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 маусымдағы N 1011 Қаулысы
Ескерту. Заңның жобасы ҚР Парламентінің Мәжілісінен кері қайтарып алынды - ҚР Үкіметінің 2011.03.25 N 276 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтарды тұрғылықты жері бойынша тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ        Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтарды тұрғылықты жері бойынша тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 Ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 22, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 4-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 77-құжат; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 13, 99-құжат; N 15, 106-құжат; N 16, 31-құжат; N 17, 136, 139, 140-құжаттар; N 18, 143, 144-құжаттар; N 19, 146, 147-құжаттар; N 20, 152-құжат, N 24, 180-құжат; 2008 ж., N 6-7, 27-құжат; N 12, 48, 51-құжаттар; N 13-14, 54, 57, 58-құжаттар, N 15-16, 62-құжат; N 20, 88-құжат; N 21, 97-құжат; N 23, 114-құжат; N 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., N 2-3, 7, 21-құжаттар; 2009 жылғы 8 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 9 мамырда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тауар биржалары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы ; 2009 жылғы 8 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 9 мамырда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ойын бизнесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы ):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регистрации граждан по месту жительства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2009 года № 1011
Сноска. Проект Закона отозван из Мажилиса Парламента РК постановлением Правительства РК от 25.03.2011 № 276.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регистрации граждан по месту жительства".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регистрации граждан по месту жительства
Статья 1 . Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 22, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 4; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 2, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 31; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16; ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам товарных бирж" опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 8 мая 2009 г. и "Казахстанская правда" 9 мая 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса" опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 8 мая 2009 г. и "Казахстанская правда" 9 мая 2009 г.):

1) 377, 378-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"377-бап.   Қазақстан Республикасында тіркеусіз не жеке басты
куәландыратын құжаттарсыз тұру
1. Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке куәліксіз немесе жарамсыз жеке куәлікпен, не бұрынғы тіркеу орны бойынша есептен шығарылған күннен бастап он бес жұмыс күнінен астам мерзімде тұратын орны бойынша, не Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны туралы заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, болатын орны бойынша тіркелген сәттен бастап бір жыл өткен соң тіркеусіз тұруы, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қазақстан Республикасында шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның тұруға ықтиярхатсыз немесе азаматтығы жоқ адамның куәлігінсіз не жарамсыз тұруға ықтиярхатпен, азаматтығы жоқ адамның куәлігімен он күннен астам мерзімде тұрақты тұруы, сондай-ақ ішкі істер органдарына паспорттың жоғалғаны туралы дер кезінде хабарламауы, -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
378-бап.   Тұрғын үй иелерінің немесе қарамағында ғимараты және
(немесе) үй-жайы бар басқа да адамдардың оларда
нақты тұрмайтын жеке тұлғаларды тіркеуге жол беруі
1. Тұрғын үй иелерінің немесе қарамағында ғимараты және (немесе) үй-жайы бар басқа да адамдардың оларда нақты тұрмайтын жеке тұлғаларды тіркеуге жол беруі, -
жеке тұлғаларға - он, заңды тұлғаларға жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, -
жеке тұлғаларға - он бес, заңды тұлғаларға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
2) 380-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"380-бап.   Азаматтың жеке куәлік (паспорт) немесе жеке басын
куәландыратын басқа құжаттарды алуы кезінде,
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат ету
үшін немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына
қабылдау туралы өтініш берген кезде Қазақстан
Республикасының атқарушы билік органдарына көрінеу
жалған мәліметтер беруі

1) статьи 377, 378 изложить в следующей редакции:
" Статья 377. Проживание в Республике Казахстан без
регистрации либо без документов,
удостоверяющих личность
1. Проживание граждан Республики Казахстан без удостоверения личности или по недействительному удостоверению личности, либо без регистрации по месту жительства сроком свыше пятнадцати рабочих дней со дня снятия с учета по месту прежней регистрации, либо по истечению одного года с момента регистрации по месту пребывания, за исключением случаев, установленных законодательством Республики Казахстан о миграции населения, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
3. Постоянное проживание в Республике Казахстан иностранца или лица без гражданства без вида на жительство или без удостоверения лица без гражданства, либо по недействительному виду на жительство, удостоверению лица без гражданства сроком свыше десяти календарных дней, а также несвоевременное извещение органов внутренних дел об утере паспорта, -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
4. Деяния, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 378. Допущение собственниками жилища или
другими лицами, в ведении которых
находятся здания и (или) помещения,
регистрации физических лиц, которые
фактически у них не проживают
1. Допущение собственниками жилища или другими лицами, в ведении которых находятся здания и (или) помещения, регистрации физических лиц, которые фактически у них не проживают, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на юридических лиц, - в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на юридических лиц, - в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
2) статью 380 изложить в следующей редакции:
" Статья 380. Представление заведомо ложных сведений в
органы исполнительной власти Республики
Казахстан при получении удостоверения
личности гражданина (паспорта) или других
документов, удостоверяющих личность, либо
при подаче заявления для получения
разрешения на постоянное проживание в
Республике Казахстан или о приеме в
гражданство Республики Казахстан

1. Азаматтың жеке куәлік (паспорт) не жеке басын куәландыратын басқа да құжаттарды алуы кезінде Қазақстан Республикасының атқарушы билік органдарына көрінеу жалған мәліметтер беруі, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат ету үшін немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының атқарушы билік органдарына көрінеу жалған мәліметтер беруі, -
Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жіберілуіне әкеп соғады.";
3) 394, 395 және 396-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"394-бап.   Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан
Республикасында болу ережелерін бұзуы
1. Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның тіркелудің не жүріп-тұрудың тәртібін немесе тұрғылықты жер таңдаудың заңнамада белгіленген тіркеу мерзімдерін сақтамауынан көрінген Қазақстан Республикасында болу ережелерін бұзуы, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, -
он тәулікке дейін әкімшілік қамауға әкеп соғады.
3. Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасына заңсыз кіруден, белгіленген мерзімде қайтып кетуден жалтаруынан, келу мақсатының визада, не көші-қон карточкасында көрсетілген не тіркеу кезіндегі мақсаттарға сай болмауынан, сондай-ақ нақты орналасқан жері тіркеу кезінде көрсетілген мекен жайына сәйкес келмеуінен, сол сияқты Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік жол жүру ережесін сақтамаудан көрінген Қазақстан Республикасында болу ережелерін бұзуы, -
он тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көрсетілген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, -
он бес тәулікке дейін әкімшілік қамауға алынып, Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жіберілуіне әкеп соғады.
395-бап.   Жеке немесе заңды тұлғалардың Қазақстан
Республикасында шетелдіктердің болу ережесін бұзуы
1. Қазақстан Республикасына шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды жеке шаруамен шақырған Қазақстан Республикасы азаматының, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасында оларды уақтылы тіркеу, Қазақстан Республикасына олардың келу, ел аумағында жүріп-тұру құқығына құжаттарды ресімдеу және олардың белгіленген келу мерзімі біткеннен кейін Қазақстан Республикасынан қайтып кетуі жөнінде шаралар қабылдамауы, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Представление заведомо ложных сведений в органы исполнительной власти Республики Казахстан при получении удостоверения личности гражданина (паспорта) либо других документов, удостоверяющих личность, -
влечет штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц, - размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
2. Представление иностранцем или лицом без гражданства заведомо ложных сведений в органы исполнительной власти Республики Казахстан при подаче заявления для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан или о приеме в гражданство Республики Казахстан, -
влечет административное выдворение за пределы Республики Казахстан.";
3) статьи 394, 395 и 396 изложить в следующей редакции:
" Статья 394. Нарушение иностранцем или лицом без
гражданства правил пребывания
в Республике Казахстан
1. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства правил пребывания в Республике Казахстан, выразившееся в несоблюдении установленных законодательством сроков регистрации либо порядка передвижения или выбора места жительства, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Деяния, указанные в части первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут административный арест до десяти суток.
3. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства правил пребывания в Республике Казахстан, выразившееся в незаконном въезде в Республику Казахстан, уклонении от выезда в установленные сроки, несоответствии цели въезда целям, указанным в визе либо при регистрации в миграционной карточке, а также несоответствии фактического места проживания адресу, указанному при регистрации, а равно в несоблюдении правил транзитного проезда через территорию Республики Казахстан, -
влечет административный арест на срок до десяти суток.
4. Деяния, указанные в части третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут административный арест до пятнадцати суток с административным выдворением за пределы Республики Казахстан.
Статья 395.  Нарушение физическими или юридическими
лицами правил пребывания иностранцев в
Республике Казахстан
1. Непринятие гражданином Республики Казахстан, иностранцем или лицом без гражданства, пригласившим в Республику Казахстан иностранца или лица без гражданства по частным делам, мер по своевременной регистрации, оформлению документов на право пребывания их в Республике Казахстан, передвижению по территории страны и выезду из Республики Казахстан по истечении определенного им срока пребывания,-
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.

2. Қазақстан Республикасында шетелдіктерді немесе азаматтығы жоқ адамдарды қабылдаушы заңды тұлғаның не дара кәсіпкердің Қазақстан Республикасында оларды уақтылы тіркеу, олардың Қазақстан Республикасына келу, ел аумағында жүріп-тұру құқығына құжаттарды ресімдеу және олардың белгіленген келу мерзімі біткеннен кейін Қазақстан Республикасынан қайтып кетуі жөнінде шаралар қабылдамауы, -
лауазымды адамдарға - он, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қазақстан Республикасына заңсыз кіруден, белгіленген мерзімде қайтып кетуден жалтарудан, нақты орналасқан жері тіркеу кезінде көрсетілген мекен-жайға сәйкес келмеуінен көрінген белгіленген ережелерді бұзып, Қазақстан Республикасына келген шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға тұрғын үй беру, -
жеке тұлғаларға - ескерту жасауға, лауазымды адамдарға - он, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көрсетілген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, -
жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға - он бес, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Қазақстан Республикасының аумағына заңсыз келген шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның қатысуымен лауазымды адамдардың нотариаттық немесе қандай да бір заңдық (құқық түзетін) іс-әрекеттер жасауы, -
лауазымды адамдарға - он, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Непринятие юридическим лицом либо индивидуальным предпринимателем, принимающими в Республике Казахстан иностранцев или лиц без гражданства, мер по своевременной регистрации, оформлению документов на право пребывания их в Республике Казахстан, передвижению по территории страны и выезду из Республики Казахстан по истечении определенного им срока пребывания, -
влечет штраф на должностных лиц в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тридцати месячных расчетных показателей.
3. Предоставление жилого помещения иностранцу или лицу без гражданства, пребывающему в Республику Казахстан с нарушением установленных правил, выразившемся в незаконном въезде в Республику Казахстан, уклонении от выезда в установленные сроки, несоответствии фактического места проживания адресу, указанному при регистрации, -
влечет на физических лиц предупреждение, на должностных лиц, - штраф в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Деяния, указанные в частях первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, - в размере пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.
5. Совершение должностными лицами с участием иностранца или лица без гражданства, прибывших на территорию Республики Казахстан незаконно, нотариальных или каких-либо иных юридических (правообразующих) действий, -
влечет штраф на должностных лиц в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.

6. Осы баптың бесінші бөлігінде көрсетілген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, -
лауазымды адамдарға - он бес, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
396-бап.   Қазақстан Республикасында шетелдік жұмыс күшін тарту
мен пайдалану ережелерін бұзу
1. Жұмыс берушінің шетелдік қызметкерлерді уәкілетті органның шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатынсыз тартуы немесе Қазақстан Республикасының аумағына заңсыз келген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың еңбегін пайдалануы, -
жеке тұлғаларға - отыз, лауазымды адамдарға - елу, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жұмыс берушінің шетелдік қызметкерді уәкілетті органның шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатында көрсетілген лауазымға (кәсіпке немесе мамандыққа) сәйкес келмейтін лауазымға (кәсіпке немесе мамандыққа) тартуы, -
лауазымды адамдарға - елу, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көрсетілген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, -
жеке тұлғаларға - елу, лауазымды адамдарға - бір жүз, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
4) 541-баптың бірінші бөлігінде:
"372-376" деген цифрлардан кейін "380 (екінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
"394 (екінші бөлігінде)" деген сөздер "394 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде)," деген сөздермен ауыстырылсын;
"396 (екінші бөлігінде)" деген сөздер алып тасталсын;

6. Деяния, указанные в части пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 396.  Нарушение правил привлечения и использования
в Республике Казахстан иностранной
рабочей силы
1. Привлечение работодателем иностранных работников без разрешения уполномоченного органа на привлечение иностранной рабочей силы или использование труда иностранцев и лиц без гражданства, пребывающих на территории Республики Казахстан незаконно, -
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати, на должностных лиц, - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тысячи месячных расчетных показателей.
2. Привлечение работодателем иностранного работника на должность (профессию или специальность), не соответствующую должности (профессии или специальности), указанной в разрешении уполномоченного органа на привлечение иностранной рабочей силы, -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тысячи месячных расчетных показателей.
3. Деяния, указанные в частях первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц, - в размере ста, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей.";
4) в части первой статьи 541:
после цифр "372-376" дополнить словами "380 (частью второй),";
слова "394 (частью второй)" заменить словами "394 (частями второй, третьей и четвертой),";
слова "396 (частью второй)" исключить;

5) 543-бапта:
бірінші бөлікте "396" деген цифрлардан кейін "(бірінші бөлігінде)" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің 12) тармақшасында "осы Кодекстің" деген сөздерден кейін "377" деген цифрлармен толықтырылсын;
6) 550-бапта:
бірінші бөлікте "396" деген цифрлардан кейін "(бірінші бөлігінде)" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға:
1) мемлекеттік еңбек инспекторлары;
2) Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығына қатысушыларға қатысты - Алматы қаласы өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның уәкілетті лауазымды адамдары құқылы.";
7) 551-1-бапта:
бірінші бөлікте:
"357-2-бабында (бірінші бөлігінде)," деген сөздерден кейін "377 (бірінші және екінші бөліктерінде)" деген сөздермен толықтырылсын;
"380" деген цифрлардан кейін "(бірінші бөлігінде)" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің 2) тармақшасында:
"осы Кодекстің" деген сөздерден кейін "377 (бірінші және екінші бөліктерінде)," деген цифрмен толықтырылсын;
"380-бабында" деген сөздер "380 (бірінші бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 636-баптың бірінші бөлігі 1) тармақшасының екінші абзацында:
"374-1," деген цифрлардан кейін "380 (екінші бөлігі)," деген сөздермен толықтырылсын;
"394 (екінші бөлігі)," деген сөздер "394 (екінші, үшінші және төртінші бөліктері)," деген сөздермен ауыстырылсын;
"396 (екінші бөлігі)" деген сөздер алып тасталсын;
9) 730-бапта:
2) тармақшада:
"375 (үшінші бөлігі)" деген сөздерден кейін "380 (екінші бөлігі)" деген сөздермен толықтырылсын;
"394 (екінші бөлігі)" деген сөздерден кейін "394 (төртінші бөлігі)" деген сөздермен толықтырылсын;
"396 (екінші бөлігі)" деген сөздер алып тасталсын.
2. 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 9, 65-құжат; N 19, 47-құжат; N 20, 152-құжат; N 24, 178-құжат; 2008 ж., N 21, 97-құжат; N 23, 114-құжат; 2009 жылғы 8 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 9 мамырда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне оларды Қазақстан Республикасы Конституциясының нормаларына сәйкес келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 29 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы ; 2009 жылғы 6 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 7 мамырда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмыспен қамту және міндетті әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 5 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы ):

5) в статье 543:
в части первой после цифр "396" слова "(частью первой)" исключить;
в подпункте 12) части второй после слов "за административные правонарушения, предусмотренные статьями" дополнить цифрами "377";
6) в статье 550:
в части первой после цифр "396" слова "(частью первой)" исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
1) государственные инспекторы труда;
2) уполномоченные должностные лица уполномоченного государственного органа по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы - в отношении участников регионального финансового центра города Алматы.";
7) в статье 551-1:
в части первой: после слов "предусмотренных статьями 357-2 (частью первой)" дополнить словами "377 (частями первой и второй),";
после цифр "380" дополнить словами "(частью первой)";
в подпункте 2) части второй:
после слов "за административные правонарушения, предусмотренные", дополнить словами "статьями 377 (частью первой и второй),";
слова "статьей 380" заменить словами "380 (частью первой)";
8) в абзаце втором подпункта 1) части первой статьи 636:
после цифр "374-1," дополнить словами "380 (часть вторая),";
слова "394 (часть вторая)," заменить словами "394 (часть вторая, третья и четвертая),";
слова "396 (часть вторая)" исключить;
9) в статье 730:
в подпункте 2):
после слов "375 (частью третьей)" дополнить словами "380 (частью второй)";
слова "394 (частью второй)" заменить словами "394 (частью четвертой)";
слова "396 (частью второй)" исключить.
2. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 15 мая 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 9, ст. 65; № 19, ст. 47; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; Закон Республики Казахстан от 29 апреля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам их приведения в соответствие с нормами Конституции Республики Казахстан" опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 8 мая 2009 г. и "Казахстанская правда" 9 мая 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 5 мая 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам занятости и обязательного социального страхования" опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 6 мая 2009 г. и "Казахстанская правда" 7 мая 2009 г.):

1) 1-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 42-1) тармақшамен толықтырылсын:
"42-1) жергілікті тұрғын - тиісті елді мекенде тұратын және тіркелген жеке тұлға;";
2) 28-баптың 1-тармағының 1)тармақшасында:
екінші абзацтағы "оның тұрақты тұратын мекен-жайы," деген сөздерден кейін "және тіркеу орны," деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші абзацтағы "қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса)," деген сөздерден кейін "оның тұратын жерінің мекен-жайы және тіркеу орны," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 31-баптың 1-тармағының 7) тармақшасындағы "көшірмелері" деген сөзден кейін ";" белгісі қойылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) тіркеу орнын растайтын құжаттың көшірмелері.";
4) 147-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Жұмыс беруші ішкі істер органдарына және әділет органдарына жергілікті тұрғындар болып табылмайтын адамдардың жұмысқа орналасуы туралы ақпарат беруге міндетті.".
3. "Халықтың көші-қоны туралы" 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 24, 341-құжат; 2001 ж., N 8, 50-құжат; N 21-22, 285-құжат;  N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 6, 76-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2007 ж., N 3, 23-құжат; N 15, 106-құжат; N 20, 152-құжат; 2008 ж., N 23, 114-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 19) тармақшамен толықтырылсын:
"19) ішкі көші-қон субъектілері - Қазақстан Республикасында тұрақты тұру құқығына құжаты бар Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар.";
2) 4-бапта:
төртінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Көші-қон субъектісі тұратын жері өзгерген жағдайда бұрынғы тіркеу орнынан есептен шығарылған күннен бастап бес күнтізбелік күн ішінде тіркелуге міндетті.";
мынадай мазмұндағы бесінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
"Еліміздің ішінде көшетін ішкі көші-қон субъектілері бұрынғы тіркеу орнынан есептен шығарылған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде тұрғылықты жері бойынша тіркелуге міндетті.
Бір елді мекенде тіркелген және басқасында отыз күнтізбелік күннен бір жылға дейін болатын ішкі көші-қон субъектілері бұрынғы тұратын жерінен және әскери есептен тіркеуден шықпастан, болатын орны бойынша әділет органдарында тіркеледі.";
3) мынадай мазмұндағы 5-1-тараумен толықтырылсын:
"5-1-тарау. Ішкі көші-қон
32-1-бап. Жеке тұлғаларды тіркеу
1. Жеке басты куәландыратын құжаттардың иелері тұратын жері бойынша тіркеледі, сондай-ақ тұрғылықты жерін өзгерткен кезде тіркеуден шығарылады.
Азаматтың тұрғылықты орны бойынша тіркелген жері оның заңды мекен-жайы болып табылады.
Тіркеуді әділет органдары жүргізеді.

1) пункт 1 статьи 1 дополнить подпунктом 42-1) следующего содержания:
"42-1) местный житель - физическое лицо, проживающее и зарегистрированное в соответствующем населенном пункте;";
2) в подпункте 1) пункта 1 статьи 28:
в абзаце втором после слов "адрес его постоянного места жительства" дополнить словами "и места регистрации,";
в абзаце четвертом после слов "(если указано в документе, удостоверяющем личность) работника," дополнить словами "адреса его места жительства и места регистрации,";
3) пункт 1 статьи 31 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) копии документа, подтверждающего место регистрации.";
4) статью 147 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Работодатель обязан предоставлять информацию органам внутренних дел и органам юстиции о трудоустройстве лиц, не являющихся местными жителями, в течение месяца.".
3. В Закон Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года "О миграции населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 24, ст. 341; 2001 г., № 8, ст. 50; № 21-22, ст. 285; № 24, ст. 338; 2002 г., № 6, ст. 76; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 3, ст. 23; № 15, ст. 106; № 20, ст.152; 2008 г., № 23, ст. 114):
1) статью 1 дополнить подпунктом 19) следующего содержания:
"19) субъекты внутренней миграции - граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, имеющие документ на право постоянного проживания в Республике Казахстан.";
2) в статье 4:
часть четвертую дополнить предложением вторым следующего содержания:
"В случае изменения места проживания субъект иммиграции обязан зарегистрироваться в течение пяти календарных дней со дня снятия с учета по месту прежней регистрации.";
дополнить частями пятой и шестой следующего содержания:
"Субъекты внутренней миграции, переселяющиеся внутри страны, обязаны зарегистрироваться по месту жительства в течение пятнадцати рабочих дней со дня снятия с учета по месту прежней регистрации.
Субъекты внутренней миграции, имеющие регистрацию в одном населенном пункте и пребывающие в другом от тридцати календарных дней до одного года, регистрируются в органах юстиции по месту пребывания, без снятия с регистрации с прежнего места жительства и воинского учета.";
3) дополнить главой 5-1 следующего содержания:
"Глава 5-1. Внутренняя миграция
Статья 32-1. Регистрация физических лиц
1. Владельцы документов, удостоверяющих личность, регистрируются по месту жительства, а также снимаются с регистрации при перемене места жительства.
Место регистрации гражданина по месту жительства является его юридическим адресом.
Регистрацию производят органы юстиции.

2. Тұрғылықты жері бойынша тіркеуге:
1) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын немесе тұрақты тұруға шетелден келген Қазақстан Республикасының азаматтары;
2) Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар жатады.
3. Осы Заңның 4-бабының алтыншы бөлігінде белгіленген уақытша келу мерзімі асқан кезде жеке тұлғалар тұрғылықты орны бойынша тіркелуге міндетті.
Қызметтік міндеттерін орындау тұрғылықты жерінен тыс жерде ұзақ болуға байланысты (бір жылдан артық) болатын адамды тұратын орны бойынша тіркеу бұрынғы тұрғылықты жерінен тіркеуден және әскери есептен шықпастан міндеттерін орындау үшін қажет бүкіл мерзімге жүзеге асырылады.
4. Тіркеу кезінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мөлшерде мемлекеттік баж алынады.
5. Тіркеу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтайды.";
3) 40-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"40-бап. Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнаманы бұзғаны үшін жауапкершілік
Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнаманы бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауапкершілікке әкеп соғады.";
4) 41-бап алып тасталсын.
4. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 17-18, 247-құжат; 2004 ж., N 23, 42-құжат; 2007 ж., N 3, 20-құжат; N 10, 69-құжат; N 20, 152-құжат; 2009 ж., N 1, 4-құжат):
3-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) өтініш берушінің (отбасы мүшелерінің) тіркелген орнын растайтын құжаттың көшірмелері.".
5. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж,, N 20, 151-құжат; 2008 ж., N 23, 124-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 21-1) тармақшамен толықтырылсын:
"21-1) жергілікті тұрғын - тиісті елді мекенде тұратын және тіркелген жеке тұлға;";
2) 43-баптың 3-тармағы 17) тармақшадағы "беру" деген сөзден кейін ";"
белгісі қойылып, мынадай мазмұндағы 18) тармақшамен толықтырылсын:
"18) ішкі істер органдарына және әділет органдарына жергілікті тұрғындар болып табылмайтын күндізгі оқу, кешкі оқу және экстернат нысанында білім алатын кәмелетке толған адамдарды бір ай ішінде білім беру ұйымдарына оқуға қабылданғаны туралы хабарлау".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

2. Регистрации по месту жительства подлежат:
1) граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие на ее территории или прибывшие на постоянное жительство из-за границы;
2) иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан.
3. При превышении срока временного пребывания, установленного частью шестой статьи 4 настоящего Закона, физические лица обязаны зарегистрироваться по месту жительства.
Регистрация по месту пребывания лиц, у которых исполнение служебных обязанностей (лечение) связано с длительным (более одного года) пребыванием вне места жительства, осуществляется на весь срок, необходимый для исполнения обязанностей без снятия с регистрации с прежнего места жительства и воинского учета.
4. При регистрации взимается государственная пошлина в размере, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
5. Порядок регистрации определяется Правительством Республики Казахстан.";
4) статью 40 изложить в следующей редакции:
"Статья 40. Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан в сфере миграции
населения
Нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере миграции населения влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.";
5) статью 41 исключить.
4. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 247; 2004 г., № 23, ст. 42; 2007 г., № 3, ст. 20; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2009 г., № 1, ст. 4):
пункт 1 статьи 3 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) копии документа, подтверждающего место регистрации заявителя (членов семьи).".
5. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 20, ст. 151; 2008 г., № 23, ст. 124):
1) статью 1 дополнить подпунктом 21-1) следующего содержания:
"21-1) местный житель - физическое лицо, проживающее и зарегистрированное в соответствующем населенном пункте;";
2) пункт 3 статьи 43 дополнить подпунктом 18) следующего содержания:
"18) информирование органов внутренних дел и органов юстиции о приеме на обучение в организации образования совершеннолетних лиц, не являющихся местными жителями, получающих образование в форме очного, вечернего обучения и экстерната, в течение месяца.".
Статья 2 . Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан