"Қазақстан Республикасының Президентіне бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық наградалары туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы N 1722 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының Президентіне бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық наградалары туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасының Президентіне бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық наградалары туралы
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңының 21-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының Президентіне бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық наградаларымен наградтау ережесі;
2) Қазақстан Республикасының Президентіне бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың ,құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық наградаларының тізбесі бекітілсін.
2. Осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес құрамда Ведомстволық наградалар жөніндегі геральдикалық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылсын.
3. Қоса беріліп отырған Ведомстволық наградалар жөніндегі геральдикалық комиссия туралы ереже бекітілсін.
4. Мемлекеттік органдардың басшылары үш ай ішінде Комиссияның ұсынымдары негізінде ведомстволық наградалардың сипаттамасын бекіту жөнінде шаралар қабылдасын.
5. "Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының нышандары мен ведомстволық наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 23 мамырдағы N 3526 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 22, 191-құжат; 2002 ж., N 16, 169-құжат):
тақырыбындағы, кіріспедегі, 4 және 6-тармақтардағы "мен ведомстволық наградалары" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақ алынып тасталсын.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О ведомственных наградах государственных органов, подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1722
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О ведомственных наградах государственных органов, подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Указ Президента Республики Казахстан
О ведомственных наградах государственных органов, подчиненных
и подотчетных Президенту Республики Казахстан,
правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил,
других войск и воинских формирований
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 21 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила награждения ведомственными наградами государственных органов, подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований;
2) перечень ведомственных наград государственных органов, подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.
2. Создать Геральдическую комиссию по ведомственным наградам (далее - Комиссия) в составе согласно приложению к настоящему Указу.
3. Утвердить прилагаемое Положение о Геральдической комиссии по ведомственным наградам.
4. Руководителям государственных органов на основе рекомендаций Комиссии в течение трех месяцев принять меры по утверждению описания ведомственных наград.
5. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 23 мая 1997 года № 3526 "О символах и ведомственных наградах органов национальной безопасности Республики Казахстан" (СААП Республики Казахстан, 1997 г., № 22, ст. 191; 2002 г., № 16, ст. 169) следующие изменения:
в заголовке, в преамбуле, в пунктах 4 и 6 слова "и ведомственных наградах", "и ведомственных наград" исключить;
пункт 2 исключить.

6. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының нышандары мен ведомстволық наградаларының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 27 мамырдағы N 882 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., N 16, 169-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының медальдары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 шілдедегі N 1157 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., N 29, 281-құжат);
3) "Қазақстан Республикасы әділет органдары қылмыстық-атқару жүйесінің ведомстволық наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 2 шілдедегі N 358 Жарлығы;
4) "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің медальдары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 7 мамырдағы N 865 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., N 14, 136-құжат);
5) "Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 7 мамырдағы  N 865 Жарлығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 16 маусымдағы N 1393 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., N 26, 331-құжат).
7. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлық қолданысқа енгізілген күнінен бастап үш ай ішінде:
1) Қазақстан Республикасының кейбір мемлекеттік органдарының ведомстволық наградаларымен наградтау ережесін;
2) Қазақстан Республикасының кейбір мемлекеттік органдарының ведомстволық наградаларының тізбесін бекітсін;
3) осы Жарлықты іске асыру жөніндегі өзге де шараларды қабылдасын.
8. Осы Жарлық 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                      Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2009 жылғы "__" _______
N ___ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының Президентіне бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық наградаларымен наградтау ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Президентіне бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық наградаларымен наградтау ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының Президентіне бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық наградаларының жүйелі тәсілдерін және бірыңғай бірізділігін қамтамасыз ету, қызметкерлердің еңбегін көтермелеу мен ынталандыру мақсатында әзірленді және ведомстволық наградалармен наградтаудың бірыңғай тәртібі мен принциптерін айқындайды.

6. Признать утратившими силу:
1) Указ Президента Республики Казахстан от 27 мая 2002 года № 882 "О некоторых вопросах символов и ведомственных наград органов национальной безопасности Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 16, ст. 169.);
2) Указ Президента Республики Казахстан от 31 июля 2003 года № 1157 "О медалях органов внутренних дел Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 29, ст. 281);
3) Указ Президента Республики Казахстан от 2 июля 2007 года № 358 "О ведомственных наградах уголовно-исполнительной системы органов юстиции Республики Казахстан";
4) Указ Президента Республики Казахстан от 7 мая 2002 года № 865 "О медалях Вооруженных Сил Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 14, ст. 136);
5) Указ Президента Республики Казахстан от 16 июня 2004 года № 1393 "О внесении дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 7 мая 2002 года № 865" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 26, ст. 331).
7. Правительству Республики Казахстан в течение трех месяцев со дня введения в действие настоящего Указа утвердить:
1) Правила награждения ведомственными наградами некоторых государственных органов Республики Казахстан;
2) перечень ведомственных наград некоторых государственных органов Республики Казахстан;
3) принять иные меры по реализации настоящего Указа.
8. Настоящий Указ вводится в действие с 1 января 2010 года.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от " " 2009 года №
Правила
награждения ведомственными наградами государственных
органов, подчиненных и подотчетных Президенту
Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов,
Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований
1. Общие положения
1. Настоящие Правила награждения ведомственными наградами государственных органов, подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее - Правила) разработаны в целях обеспечения системного подхода и единой унификации ведомственных наград государственных органов, подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, поощрения и стимулирования труда сотрудников и определяют единый порядок и принципы награждения ведомственными наградами.

2. Ведомстволық наградалар қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны, шығармашылық белсенділігі, мінсіз қызметі, еңбек қызметінде басқа да жетістіктері мен өзге де еңбегі үшін қызметкерлердің, жұмыскерлердің және өзге де тұлғалардың еңбектерін көтермелеу және ынталандыру нысандарының бірі болып табылады.
3. Мыналар: медальдар, төсбелгілер ведомстволық наградалар болып табылады.
4. Медальдармен, төсбелгілермен наградтау тәртібі осы Ережемен, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен және мемлекеттік органдардың актілерімен айқындалады.
5. Ведомстволық наградаларды, сондай-ақ тиісті куәліктерді дайындау жөніндегі шығыстар республикалық бюджетте тиісті мемлекеттік органның қызметін қамтамасыз етуге көзделетін қаражат есебінен және шегінде жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттік рәміздердің бейнесін (Мемлекеттік Ту және Мемлекеттік Елтаңба) ведомстволық наградалардың элементі немесе геральдикалық негізі ретінде пайдалануға болмайды.
2. Медальдармен және төсбелгілерімен марапаттау тәртібі
7. Қазақстан Республикасының Президентіне бағынатын және есеп  беретін органдардың, құқық қорғау органдарының, соттардың, сондай-ақ әлуетті құрылымдардың қызметкерлерін медальдармен, төсбелгілермен наградтау туралы өтініштерге олардың басшылары бастамашылық етеді, олар мемлекеттік органның кадр қызметіне тиісті өтініштер жібереді.
8. Бұл өтініштер мемлекеттік, кәсіби, өзге де мерекелерді және мерейтой күндерін мерекелеу жағдайларына орай, сондай-ақ ерекше жағдайларда өзге де еңбегі үшін қаралады.
9. Кадр қызметі қажетті құжаттарды дайындайды және медальдармен  және төсбелгілерімен марапаттау туралы мәселені Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Хатшысының жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылатын Ведомстволық наградалар жөніндегі геральдикалық комиссияның (бұдан әрі - Комиссия) қарауына шығарады.
10. Шешімді (медальдарды, төсбелгілерді беруге ұсыну немесе ұсынбау туралы) Комиссия ашық дауыс беру арқылы алқалы түрде қабылдайды және егер оған Комиссия мүшелері даусының жалпы санынан басым көпшілігі дауыс берген жағдайда, ол қабылданды деп есептеледі. Комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
11. Мемлекеттік органда медальдармен көтермелеу практикасы туралы ақпарат жыл сайын, 10 қаңтарға Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік наградалар жөніндегі комиссияға жіберіледі.
12. Медальдарға, төсбелгілерге ұсыну үшін мынадай құжаттарды беру қажет:
медальдармен, төсбелгілермен наградтау туралы өтініш;
мемлекеттік органдардың актілеріне сәйкес объективті бағалау үшін (қажет болған жағдайда) қажетті қосымша мәліметтер.

2. Ведомственные награды являются одной из форм поощрения и стимулирования труда сотрудников, работников и иных лиц за образцовое исполнение служебных обязанностей, творческую активность, безупречную службу, другие достижения в трудовой деятельности и иные заслуги.
3. Ведомственными наградами являются: медали, нагрудные знаки.
4. Порядок награждения медалями, нагрудными знаками определяется настоящими Правилами, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и актами государственных органов.
5. Расходы по изготовлению ведомственных наград, а также соответствующих удостоверений осуществляются за счет и в пределах средств, предусматриваемых в республиканском бюджете на обеспечение деятельности соответствующего государственного органа.
6. Изображение государственных символов (Государственного Флага и Государственного Герба) не может быть использовано в качестве элемента или геральдической основы ведомственных наград.
2. Порядок награждения медалями и нагрудными знаками
7. Ходатайства о награждении медалями, нагрудными знаками сотрудников органов, подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, а также силовых структур, инициируются их руководителями, которые направляют соответствующие ходатайства в кадровую службу государственного органа.
8. Данные ходатайства рассматриваются по случаю празднования государственных, профессиональных, иных праздников и юбилейных дат, а также в исключительных случаях за иные заслуги.
9. Кадровая служба подготавливает необходимые документы и выносит вопрос о награждении медалями и нагрудными знаками на рассмотрение Геральдической комиссии по ведомственным наградам (далее - Комиссия), которая является консультативно-совещательным органом при Государственном Секретаре Республики Казахстан.
10. Решение (о представлении к присуждению медалей, нагрудных знаков или непредставлении) Комиссия принимает коллегиально открытым голосованием и оно считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества голосов членов Комиссии. Решения Комиссии оформляются протоколом. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии.
11. Информация о практике поощрения медалями в государственном органе направляется в Комиссию по государственным наградам при Президенте Республики Казахстан ежегодно, к 10 января.
12. Для представления к медалям, нагрудным знакам необходимо предоставление следующих документов:
ходатайства о награждении медалями, нагрудными знаками;
дополнительных сведений, необходимых для объективной оценки (в необходимых случаях) в соответствии с актами государственных органов.

27. "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін"
28. "Прокуратура ардагері"
8. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті
29. 1, 2, 3 дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін"
30. "Қылмыстық-атқару жүйесінің ардагері"
31. "Қылмыстық-атқару жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін"
9. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті
32. 1, 2, 3 дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін"
33. "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін"
10. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы)
34. 1, 2, 3 дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін"
35. "Қаржы полициясының ардагері"
36. "Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін"
11. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты
37. 1, 2, 3 дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін"
38. "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін"
39. "Сот жүйесінің ардагері"
12. Қазақстан Республикасы Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті
40. 1, 2, 3 дәрежелі "Қаржы сақшысы"
13. Қазақстан Республикасы "Сырбар" сыртқы барлау қызметі
41. "Сырбар" қызметінің ардагері"
42. "Сыртқы барлауға қосқан үлесі үшін"
43. 1, 2, 3 дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін"
Ескертпе: Қарулы Күштерге, Ішкі әскерлерге, Ұлттық қауіпсіздік комитеті мен оның шекара қызметтеріне, Төтенше жағдайлар министрлігінің әскери бөлімдеріне, Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметіне, Республикалық Ұланға - "Мінсіз қызметі үшін" медальдары бұрыннан қалыптасқан дәстүр бойынша дизайні бірдей, өйткені бұл бәріне ортақ белгі.
Өзге ведомстволар - Ішкі істер министрлігі, Жоғарғы Сот, Бас прокуратура, Кедендік бақылау комитеті, Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті, Қаржы полициясы - медальдарды символикаларымен бірге әртүрлі дизайнде жасау ұсынылады.
2. Төсбелгілер 1. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
1. 1, 2 дәрежелі "Қарулы күштер үздігі"
2. 1, 2 дәрежелі "Спортшы-жауынгер"
3. "Үздік спортшы-жауынгер"
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
4. 1, 2 дәрежелі "Ішкі істер органдарының үздігі
Ішкі әскерлер комитеті
5. 1, 2 дәрежелі "Ішкі әскерлер қызметінің үздігі"
6. 1, 2 дәрежелі "Спортшы-жауынгер"
7. "Үздік спортшы-жауынгер"
3. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
8. "Төтенше жағдайлар жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін"
9. "Төтенше жағдайлар органдарының құрметті қызметкері"
10. "Оқу орнын үздік бітіргені үшін"
11. "Үздік құтқарушы - жауынгер"
12. "Құтқару операцияларына белсенді қатысқаны үшін"
13. "Төтенше жағдайдағы ерлігі үшін"

27. "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін
28. "Прокуратура ардагері"
8. Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан
29. 1, 2, 3 дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін"
30. "Қылмыстық-атқару жүйесінің ардагері
31. "Қылмыстық-атқару жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін"
9. Комитет таможенного контроля Министерства финансов
Республики Казахстан
32. 1, 2, 3 дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін"
33. "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін"
10. Агентство Республики Казахстан по борьбе с экономической и
коррупционной преступностью (финансовая полиция)
34. 1, 2, 3 дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін"
35. "Қаржы полициясының ардагері"
36. "Құқық тәртібін қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін"
11. Верховный Суд Республики Казахстан
37. 1, 2, 3 дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін"
38. "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін"
39. "Сот жүйесінің ардагері"
12. Счетный комитет Республики Казахстан по контролю за
исполнением республиканского бюджета
40. 1, 2, 3 дәрежелі "Қаржы сақшысы"
13. Служба внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар"
41. "Сырбар" қызметінің ардагері"
42. "Сыртқы барлауға қосқан үлесі үшін"
43. 1, 2, 3 дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін".
Примечание: Вооруженным Силам, Внутренним войскам, Комитету национальной безопасности и его пограничным службам, войсковым частям Министерства по чрезвычайным ситуациям, Службе охраны Президента, Республиканской Гвардии Республики Казахстан - медали "Мінсіз қызметі үшін" согласно сложившейся ранее традиции одинакового дизайна, так как это общий для всех знак.
Другие ведомства - Министерство внутренних дел, Верховный Суд, Генеральная прокуратура, Комитет таможенного контроля, Комитет уголовно-исполнительной системы, финансовая полиция - изготовление медалей с символиками предлагается в разных дизайнах.
2. Нагрудные знаки
1. Министерство обороны Республики Казахстан
1. 1,2 дәрежелі "Қарулы Kүштері үздегі"
2. 1,2 дәpeжeлi "Спортшы-жауынгер"
3. "Үздік спортшы-жауынгер"
2. Министерство внутренних дел Республики Казахстан
4. 1,2 дәрежелі "Ішкі істер органдарының үздігі"
Комитет Внутренних войск
5. 1,2 дәрежелі "Ішкі әскерлер қызметінің үздігі"
6. 1,2 дәрежелі "Спортшы-жауынгер"
7. "Үздік спортшы-жауынгер"
3. Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
8. "Төтенше жағдайлар жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін"
9. "Төтенше жағдайлар органдарының құрметті қызметкері"
10. "Оку орнын үздік бітіргені үшін"
11. "Үздік құтқарушы-жауынгер"
12. "Құтқару операцияларына белсенді қатысқаны үшін"
13. "Төтенше жағдайдағы eрлігі үшін"

14. 1, 2, 3 дәрежелі "Халықаралық дәрежелі құтқарушы"
4. Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі
15. 1, 2 дәрежелі "Президент Күзеті қызметінің үздігі"
5. Қазақстан Республикасы Республикалық Ұланы
16. 1, 2 дәрежелі "Республикалық Ұланның үздігі"
17. 1, 2 дәрежелі "Спортшы-жауынгер"
18. "Үздік спортшы-жауынгер"
6. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті
19. "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті қызметкері"
20. 1, 2 дәрежелі "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі"
Шекара қызметі
21. 1, 2 дәрежелі "Шекара қызметінің үздігі"
22. "Құрметті шекарашы"
23. 1, 2 дәрежелі "Спортшы-жауынгер"
24. "Үздік спортшы-жауынгер"
7. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты
25. 1, 2 дәрежелі "Сот жүйесінің үздігі"
8. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті
26. "Кеден қызметінің үздігі"
9. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы
27. 1, 2 дәрежелі "Прокуратура қызметінің үздігі"
10. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті
28. "Қылмыстық-атқару жүйесінің үздігі"
29. "Қылмыстық-атқару жүйесінің еңбек сіңірген қызметкері"
11. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі
30. 1, 2 дәрежелі "Қаржы полициясының үздігі"
12. Қазақстан Республикасы Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті
31. 1, 2 дәрежелі "Қаржы бақылау саласының үздігі"
32. "Қаржы бақылау саласының құрметті қызметкері"
13. Қазақстан Республикасы "Сырбар" сыртқы барлау қызметі
26. "Сырбар" қызметінің үздігі"
Ескертпе: "Спортшы-жауынгер" және "Үздік спортшы-жауынгер» төсбелгілері - Қазақстан Республикасы Қарулы Күштеріне, Ішкі әскерлеріне, Шекара әскерлеріне, Республикалық Ұланына арналған, бірдей дизайні бар біріңғай наградалар.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2009 жылғы "__" _______
N ___ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Ведомстволық наградалар жөніндегі геральдикалық комиссия туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. Ведомстволық наградалар жөніндегі геральдикалық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысының жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Комиссия қызметінің мақсаты ведомстволық наградаларды геральдикалық қамтамасыз етуді жетілдіру мәселесі бойынша ұсынымдар әзірлеу болып табылады.
3. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
2. Комиссияның міндеттері
4. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының ведомстволық наградаларын бекіту және жою туралы ұсыныстарды қарау;

14. 1, 2, 3 дәрежелі "Халықаралық, дәрежелі құтқарушы"
4. Служба охраны Президента Республики Казахстан
15. 1,2 дәрежелі "Президент Күзеті қызметінің үздігі"
5. Республиканская гвардия Республики Казахстан
16. 1,2 дәрежелі "Республикалық Ұланның үздігі"
17. 1,2 дәрежелі "Спортшы-жауынгер"
18. "Үздік спортшы-жауынгер"
6. Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
19. "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрметті қызметкері"
20. 1,2 дәрежелі "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің үздігі"
Пограничная служба
21. 1,2 дәрежелі "Шекара қызметінің үздігі"
22. "Құрметті шекарашы"
23. 1, 2 дәрежелі "Спортшы-жауынгер"
24. "Үздік спортшы-жауынгер"
7. Верховный Суд Республики Казахстан
25. 1,2 дәрежелі "Сот жүйесінің үздігі"
8. Комитет таможенного контроля Министерства финансов
Республики Казахстан
26. "Кеден қызметінің үздігі"
9. Генеральная прокуратура Республики Казахстан
27. 1,2 дәрежелі "Прокуратура қызметінің үздігі"
10. Комитет уголовно-исполнительной системы
Министерства юстиции Республики Казахстан
28. "Қылмыстық-атқару жүйесінің үздігі"
29. "Қылмыстық-атқару жүйесінің енбек сіңірген қызметкері"
11 Агентство Республики Казахстан по борьбе
с экономической и коррупционной преступностью
30. 1,2 дәрежелі "Қаржы полициясының үздігі"
12 Счетный комитет Республики Казахстан по контролю
за исполнением республиканского бюджета
31. 1,2 дәрежелі "Қаржы бақылау саласының үздігі"
32. "Қаржы бақылау саласының құрметті қызметкері"
13 Служба внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар"
33. "Сырбар" қызметінің үздігі".
Примечание: Нагрудные знаки "Спортшы-жауынгер" и "Үздік спортшы-жауынгер" - единые награды с одинаковым дизайном для Вооруженных Сил, Внутренних войск, Пограничной службы, Республиканской Гвардии Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от " " 2009 года
Положение
о Геральдической комисии по ведомственным наградам
1. Общие положения
1. Геральдическая Комиссия по ведомственным наградам (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Государственном Секретаре Республики Казахстан.
2. Целью деятельности Комиссии является выработка рекомендаций по вопросу совершенствования геральдического обеспечения ведомственных наград.
3. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
2. Задачи Комиссии
4. Основными задачами Комиссии являются:
1) рассмотрение предложений об утверждении и упразднении ведомственных наград Республики Казахстан;

2) мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының ведомстволық наградаларының сипаттамасы жөніндегі ұсыныстарын қарау;
3) ведомстволық наградалар мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды қарау болып табылады.
3. Комиссияның құқықтары
5. Комиссия белгіленген тәртіппен және өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі мен Үкіметіне ведомстволық наградалар мәселелері жөніндегі заңнаманы жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
2) Комиссияның құзыретіне кіретін мәселелерді шешу үшін мүдделі мемлекеттік органдардың мамандарын, консультанттарды тартуға;
3) Комиссияның құзыретіне қатысты мәселелер бойынша мемлекеттік органдардан, ведомстволар мен ұйымдардан қажетті ақпаратты сұратуға;
4) отырыстарда Комиссияның құзыретіне жататын мәселелер бойынша Комиссия мүшелерін, мемлекеттік органдардың жауапты өкілдерін тыңдауға;
5) Комиссияға жүктелген міндеттерді жүзеге асыру үшін қажетті өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
4. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
6. Комиссияны төраға басқарады.
7. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі комиссияның жұмыс органы болып табылады.
8. Комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындауды және оны өткізгеннен кейін хаттаманы ресімдеуді Комиссияның хатшысы жүзеге асырады.
Хатшы Комиссияның мүшесі болып табылмайды.
9. Отырыстардың күн тәртібін, сондай-ақ оларды өткізетін орны мен уақытын Комиссияның төрағасы айқындайды.
10. Комиссияның жұмыс отырыстарының материалдары төрағамен келісілгеннен кейін отырысқа дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей комиссияның әрбір мүшесіне жеткізіледі.
11. Комиссияның отырысы қажеттілігіне қарай өткізіледі және егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп есептеледі.
12. Комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі. Комиссия мүшелерінің ерекше пікірге құқығы бар, оны білдірген жағдайда жазбаша түрде баяндалуы және хаттамаға қоса берілуі тиіс.
Комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді және ұсынымдық сипатқа ие.
5. Комиссияның қызметін тоқтату
13. Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі Комиссияның қызметін тоқтатуға негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2009 жылғы "__" _______
N ___ Жарлығына
ҚОСЫМША
Ведомстволық наградалар жөніндегі геральдикалық комиссияның құрамы
Саудабаев                   - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік
Қанат Бекмырзаұлы             Хатшысы, төраға
Коломийцев                  - Қазақстан Республикасы Президентінің
Владимир Иванович             Кеңсесі Бастығының орынбасары, хатшы
Комиссия мүшелері:
Әбдірахымов                 - Қазақстан Республикасының
Ғабидолла Рахметоллаұлы       Премьер-Министрі Кеңсесінің
Басшысы
Құл-Мұхаммед                - Қазақстан Республикасының
Мұхтар Абрарұлы               Мәдениет және ақпарат министрі
Нұрпейісов                  - Қазақстан Республикасы
Қайрат Айтмұхамбетұлы         Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің
төрағасы
Мыңбай                      - Қазақстан Республикасы
Дархан Қамзабекұлы            Президентінің Әкімшілігі Ішкі саясат
бөлімінің меңгерушісі
Есім Ғарифолла              - Қазақстан Республикасы
Парламенті Сенатының депутаты
(келісім бойынша)
Өмірбеков                   - Қазақстан Суретшілер одағының
Байтұрсын Есжанұлы            төрағасы (келісім бойынша)
Сүлейменов                  - Қазақстан Дизайнерлер
Тимур Бимашұлы                одағының төрағасы (келісім бойынша)
Мұратаев                    - өнертанушы, профессор (келісім бойынша)
Құрман Қалиұлы
Әлин                        - суретші-дизайнер (келісім бойынша)
Меңдібай Қойшыбайұлы

2) рассмотрение предложений государственных органов по описанию ведомственных наград Республики Казахстан;
3) рассмотрение предложений по совершенствованию нормативных правовых актов по вопросам ведомственных наград.
3. Права Комиссии
5. Комиссия в установленном порядке и по вопросам, входящим в ее компетенцию, имеет право:
1) вносить предложения в Администрацию Президента и Правительство Республики Казахстан по совершенствованию законодательства по вопросам ведомственных наград;
2) привлекать специалистов заинтересованных государственных органов, консультантов для решения вопросов, входящих в компетенцию Комиссии;
3) запрашивать необходимую информацию у государственных органов, ведомств и организаций по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии;
4) заслушивать на заседаниях членов Комиссии, ответственных представителей государственных органов по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии;
5) осуществлять иные права, необходимые для осуществления возложенных на Комиссию задач.
4. Организация деятельности Комиссии
6. Комиссию возглавляет председатель.
7. Рабочим органом Комиссии является Агентство по делам государственной службы Республики Казахстан.
8. Подготовку предложений по повестке дня заседания Комиссии, необходимых документов, материалов и оформление протокола после его проведения осуществляет секретарь Комиссии.
Секретарь не является членом Комиссии.
9. Повестка дня заседаний, а также место и время их проведения определяются председателем Комиссии.
10. Материалы рабочих заседаний Комиссии после согласования с председателем доводятся до каждого члена Комиссии не позднее, чем за три рабочих дня до заседания.
11. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости и считаются правомочными, если на них присутствует не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
12. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель. Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое в случае его выражения должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу.
Решения Комиссии оформляются протоколом и носят рекомендательный характер.
5. Прекращение деятельности Комиссии
13. Основанием прекращения деятельности Комиссии является решение Президента Республики Казахстан.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от " " 2009 года
Состав
Геральдической комиссии по ведомственным наградам
Саудабаев                   - Государственный секретарь,
Канат Бекмурзаевич            председатель
Коломийцев                  - заместитель Начальника
Владимир Иванович             Канцелярии Президента
Республики Казахстан,
секретарь
Члены комиссии:
Абдрахимов                  - Руководитель Канцелярии Премьер-
Габидулла Рахматуллаевич      Министра Республики Казахстан
Кул-Мухаммед                - Министр культуры и информации
Мухтар Абрарулы               Республики Казахстан
Нурпеисов                   - Председатель Агентства по делам
Кайрат Айтмухамбетович        государственной службы
Республики Казахстан
Мынбай                      - заведующий Отделом внутренней
Дархан Камзабекулы            политики Администрации Президента
Республики Казахстан
Есим Гарифолла              - депутат Сената Парламента
Республики Казахстан
(по согласованию)
Омирбеков Байтурсын         - председатель союза художников
Есжанович                     Республики Казахстан
(по согласованию)
Сулейменов                  - председатель Союза дизайнеров
Тимур Бимашевич               Республики Казахстан
(по согласованию)
Муратаев                    - искусствовед, профессор
Курман Калиевич               (по согласованию)
Алин                        - художник-дизайнер
Мендыбай Койшибаевич          (по согласованию)