Кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын союды ұйымдастыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 4 қарашадағы N 1754 Қаулысы. Қаулының қолданылуы 2010 жылғы 1 маусымға дейін тоқтатыла тұрады - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 2 наурыздағы № 161 қаулысымен . Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 31 қазандағы № 870 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 31.10.2015 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 7-1/370 бұйрығын қараңыз.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қаулының қолданылуы 2010 жылғы 1 маусымға дейін тоқтатыла тұрады - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 2 наурыздағы № 161 Қаулысымен.
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңы 5-бабының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын союды ұйымдастыру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғанынан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                       К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 4 қарашадағы
N 1754 қаулысымен
бекітілген
Кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын
союды ұйымдастыру ережесі
1. Осы Кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын союды ұйымдастыру ережесі (бұдан әрі — Ереже) "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленді және кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын союды ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
ет өңдейтін кәсіпорын - жануарларды сою және сойылған өнімдерді өңдеу жүзеге асырылатын, мал базасы, өндірістік цех, өндірістік ветеринариялық-санитариялық бақылау бөлімі және ветеринариялық-санитариялық нормалар мен талаптарға сай келетін басқа да қосалқы объектілері бар өндірістік кешен;
сою алаңы (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңы) - ет өңдейтін кәсіпорын немесе сою пункттері жоқ кезеңде, ветеринариялық-санитариялық ережелер сақталып және жануар мен оның сойылған өнімдеріне ветеринариялық тексеру жүргізе отырып, мал сою үшін белгіленетін бейімделген үй-жай (орын);
сою пункті - ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізіле отырып, жануарларды соятын және жануарлардың сойылған өнімдерін бастапқы өңдейтін жабдықтармен жарақтандырылған, ветеринариялық-санитариялық нормалар мен талаптарға сай келетін мамандандырылған үй-жай.

Об утверждении Правил организации проведения убоя сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 ноября 2009 года № 1754. Приостановлено до 1 июня 2010 года постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 марта 2010 года № 161. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2015 года № 870
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.10.2015 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства РК от 27.04.2015 г. № 7-1/370.
Примечание РЦПИ!
Действие постановления приостановлено до 01.06.2010 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.03.2010 № 161.
В соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации проведения убоя сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации.
2.  Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 ноября 2009 года № 1754
Правила
организации проведения убоя сельскохозяйственных животных,
предназначенных для последующей реализации
1. Настоящие Правила организации проведения убоя сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии» и определяют порядок организации проведения убоя сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
мясоперерабатывающее предприятие - производственный комплекс, где осуществляется убой животных и переработка продуктов убоя, имеются скотобаза, производственные цеха, отдел производственного ветеринарно-санитарного контроля и другие вспомогательные объекты, отвечающие ветеринарно-санитарным нормам и требованиям;
убойная площадка (площадка по убою сельскохозяйственных животных) - приспособленное помещение (место), устанавливаемое на период отсутствия мясоперерабатывающих предприятий или убойных пунктов, для проведения убоя скота с соблюдением ветеринарно-санитарных правил и проведением ветеринарного осмотра животного и продуктов его убоя;
убойный пункт - специализированное помещение, оснащенное оборудованием по убою животных и первичной обработке продуктов убоя животных, отвечающее ветеринарно-санитарным нормам и требованиям, с проведением ветеринарно-санитарной экспертизы.

3. Ауыл шаруашылығы жануарларының барлық түрлері ұшалары  мен ағзаларын сою алдындағы ветеринариялық тексеріп қарауға және союдан кейінгі ветеринариялық тексеріп қарауға жатады.
4. Союдан кейінгі ветеринариялық тексеріп қарау нәтижелері бойынша ұшаға "алдын ала тексеріп қарау" таңбасы қойылады.
5. Ауыл шаруашылығы жануарларын сою алдындағы ветеринариялық тексеріп қарау мен ұшалар мен ағзаларды союдан кейін ветеринариялық тексеріп қарау нәтижелерін ветеринариялық дәрігер арнайы журналдарда тіркейді.
6. Кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын сою Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелер мен нормаларды сақтап және белгіленген тәртіппен ветеринариялық-санитариялық сараптаманы жүргізіп, ветеринариялық және ветеринариялық-санитариялық талаптар мен нормаларға сәйкес келетін сою пункттерінде немесе етті қайта өңдеу кәсіпорындарында жүзеге асырылады.
7. Сою пункттері немесе етті қайта өңдеу кәсіпорындары жоқ кезеңде ауыл шаруашылығы жануарларын сою және жануар мен оның сою өнімін ветеринариялық тексеріп қарау ветеринариялық және ветеринариялық-санитариялық талаптарға сәйкес келетін сою алаңдарында (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарында) жүзеге асырылады.
8. Ауыл шаруашылығы жануарларын сою тек қана Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен берілетін есептік нөмірлері бар сою пункттерінде, сою алаңдарында (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарында) және етті қайта өңдеу кәсіпорындарында жүзеге асырылады.
9. Жануарларды сою алаңдарында (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарында) сойған кезде ветеринариялық дәрігер:
ауыл шаруашылығы жануарында бірдейлендіру нөмірінің, ветеринариялық паспортының және онда өткізілген ветеринариялық-профилактикалық іс-шаралар мен диагностикалық зерттеулер туралы белгінің болуына тексеру;
ветеринария саласындағы уәкілетті органмен белгілеген тәртіппен ауыл шаруашылығы жануарларын сою алдында ветеринариялық тексеріп қарау және ұшалар мен ішкі ағзаларды союдан кейін тексеріп қарау, ұшаларды таңбалау жүргізіледі.
Ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарында (ауыл шаруашылығы жануарларын сою аландарында) сойған кезде ұшаларда тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы орган бөлімшесінің ветеринариялық дәрігер берген жануарды сою алдында ветеринариялық тексеріп қарау және ұшалар мен ағзаларды союдан кейін ветеринариялық тексеріп қарау нәтижелерін көрсетіп, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің қолайлылығы туралы ветеринариялық анықтама бірге жүреді.
Ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңында сою нәтижесінде алынған ұшалар мен ағзалар өткізудің алдында уәкілетті орган белгілеген тәртіппен ветеринариялық-санитариялық сараптамадан өтеді.

3. Все виды сельскохозяйственных животных перед убоем подлежат предубойному ветеринарному осмотру и послеубойному ветеринарному осмотру туш и органов.
4. По результатам послеубойного ветеринарного осмотра на тушу ставится клеймо «предварительный осмотр».
5. Результаты предубойного ветеринарного осмотра сельскохозяйственных животных и послеубойного ветеринарного осмотра туш и органов регистрируются ветеринарным врачом в специальных журналах.
6. Убой сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации, осуществляется только на убойных пунктах или мясоперерабатывающих предприятиях, соответствующих ветеринарным и ветеринарно-санитарным требованиям и нормам с соблюдением ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил и норм, установленных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, и проведением в установленном порядке ветеринарно-санитарной экспертизы.
7. На период отсутствия убойных пунктов или мясоперерабатывающих предприятий убой сельскохозяйственных животных и проведение ветеринарного осмотра животного и продуктов его убоя осуществляются на убойных площадках (площадках по убою сельскохозяйственных животных), соответствующих установленным ветеринарным и ветеринарно-санитарным требованиям.
8. Убой сельскохозяйственных животных осуществляется только на убойных пунктах, убойных площадках (площадках по убою сельскохозяйственных животных) и мясоперерабатывающих предприятиях, имеющих учетные номера, присваиваемые в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан.
9. При проведении убоя животных на убойных площадках (площадках по убою сельскохозяйственных животных) ветеринарным врачом проводится:
проверка наличия у сельскохозяйственного животного идентификационного номера, ветеринарного паспорта и отметки в нем о проведенных ветеринарно-профилактических мероприятиях и диагностических исследованиях;
предубойный ветеринарный осмотр сельскохозяйственных животных и послеубойный ветеринарный осмотр туш и органов, клеймение туши, в порядке установленном уполномоченным органом в области ветеринарии.
При убое сельскохозяйственных животных на убойных площадках (площадках по убою сельскохозяйственных животных) туша сопровождается ветеринарной справкой о благополучии территории соответствующей административно-территориальной единицы с указанием результатов предубойного ветеринарного осмотра животного и послеубойного ветеринарного осмотра туш и органов, выданной ветеринарным врачом подразделения местного исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы.
Перед реализацией туши и органы, полученные в результате убоя сельскохозяйственных животных на убойной площадке, проходят ветеринарно-санитарную экспертизу в порядке установленном уполномоченным органом.

10. Сою пункттерінде немесе етті қайта өңдеу кәсіпорындарында сойған кезде ветеринариялық-санитариялық сараптау зертханасының немесе өндірістік бақылау бөлімшесінің ветеринариялық дәрігері:
ауыл шаруашылығы жануарында бірдейлендіру нөмірінің, ветеринариялық паспорттың және онда өткізілген ветеринариялық-профилактикалық іс-шаралар мен диагностикалық зерттеулер туралы белгінің болуын тексеруді;
ветеринария саласындағы уәкілетті органмен белгілеген тәртіппен жануарды сою алдында ветеринариялық тексеріп қарауды және ұшалар мен ішкі ағзаларды союдан кейін ветеринариялық-санитариялық сараптауды, сараптама актісін беруді, ұшаларды таңбалауды ветеринария саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүргізеді.
Ауыл шаруашылығы жануарларын сою пункттерінде немесе етті қайта өңдеу кәсіпорындарында сойған кезде ұшасы ветеринариялық-санитариялық сараптау зертханасының немесе өндірістік бақылау бөлімшесінің сараптама актісінің негізінде белгілеген тәртіппен берілген ветеринариялық сертификатпен бірге жүреді.
11. Жануарлардан алынатын өнімдер (ет және ет өнімдері) мен шикізатты ішкі сауда объектілерінде өткізу ауыл шаруашылығы жануарының осы ереженің талаптарына сәйкес сойылғандығын растайтын ветеринариялық құжаттар болған кезде ғана жіберіледі.

10. При проведении убоя на убойных пунктах или мясоперерабатывающих предприятиях ветеринарным врачом лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы или подразделения производственного контроля проводится:
проверка наличия у сельскохозяйственного животного идентификационного номера, ветеринарного паспорта и отметки в нем о проведенных ветеринарно-профилактических мероприятиях и диагностических исследованиях;
предубойный ветеринарный осмотр животного и послеубойная ветеринарно-санитарная экспертиза туш и органов, выдача акта экспертизы, клеймение туши, в порядке установленном уполномоченным органом в области ветеринарии.
При убое сельскохозяйственных животных на убойных пунктах или мясоперерабатывающих предприятиях туша сопровождается ветеринарным сертификатом, выданным в установленном порядке на основании акта экспертизы лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы или подразделения производственного контроля.
11. Реализация на объектах внутренней торговли продукции (мяса и мясопродуктов) и сырья животного происхождения допускается только при наличии ветеринарных документов, подтверждающих убой сельскохозяйственного животного в соответствии с требованиями настоящих Правил.