Ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелері туралы үлгі ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 21 қарашадағы N 1907 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 31 қазандағы № 870 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 31.10.2015 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 7-1/273 бұйрығын қараңыз.
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңы 5-бабының 12) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелері туралы үлгі ереже бекітілсін.
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                            К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 21 қарашадағы
N 1907 қаулысымен
бекітілген
Ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті
атқарушы органдардың бөлімшелері туралы үлгі ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелері туралы үлгі ереже (бұдан әрі - Ереже) "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленген және ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар бөлімшелерінің міндеттерін, функциясын, өкілеттігін және өзара іс-қимыл жасау тәртібін анықтайды.
2. Ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелері (бұдан әрі - ЖАО бөлімшелері) өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңын, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.P030000407
3. ЖАО бөлімшелері ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың бөлімшелерін ұстауға, жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасына және диагностикасына, жануарларды бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы атрибуттар мен бұйымдарды, ветеринариялық паспортты алуға, жануарлар мен адамның денсаулығы үшін ерекше қауіп төндіретін алынып тасталған жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты жоюға, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын иелеріне өтеуге жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен қаржыландырылады.

Об утверждении Типового положения о подразделениях местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2009 года № 1907. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2015 года № 870
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.10.2015 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 7-1/273.
В соответствии с подпунктом 12) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о подразделениях местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 ноября 2009 года № 1907
Типовое положение
о подразделениях местных исполнительных органов,
осуществляющих деятельность в области ветеринарии
1. Общие положения
1. Настоящее Типовое положение о подразделениях местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии (далее - Положение) разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" и определяет задачи, функции, полномочия и порядок взаимодействия подразделении местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии.
2. Подразделения местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии (далее - подразделения МИО) в своей деятельности руководствуются Конституцией Республики Казахстан,  Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан в области ветеринарии, а также настоящим Положением.
3. Подразделения МИО финансируются из средств местных бюджетов на содержание подразделений государственных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, профилактику и диагностику энзоотических болезней животных, приобретение атрибутов и изделий ветеринарного назначения для проведения идентификации животных, ветеринарного паспорта, уничтожения изъятых животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, возмещения владельцам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения.

4. ЖАО бөлімшелерінің құрылымын, штат санын штат санының белгіленген лимиті шегінде жергілікті атқарушы органдар бекітеді.
ЖАО бөлімшелері қызметкерлерінің лауазымдық өкілеттіктері ветеринария саласындағы заңнамада анықталған ЖАО бөлімшелерінің міндеттері мен функциялары негізінде белгіленеді.
5. ЖАО бөлімшелерінің өзінің атауы жазылған дөңгелек мөрі және мөртабаны бар.
6. ЖАО бөлімшелері Қазақстан Республикасының ветеринария
саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен ветеринариялық есепке
алуды және есептілікті жүргізеді және оларды ұсынады.
2. Негізгі міндеттері
7. ЖАО бөлімшелерінің негізгі міндеттері:
халықтың денсаулығын адам мен жануарларға ортақ аурулардан қорғау;
жануарларды аурулардан қорғау және оларды емдеу;
ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағын басқа мемлекеттерден жұқпалы және экзотикалық аурулардың әкелінуі мен таралуынан қорғау;
жеке және заңды тұлғалар ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асырған кезінде қоршаған ортаны ластаудың алдын-алу және оны жою.
3. Негізгі қызметтері
8. Жоғарыда көрсетілген міндеттерді орындау үшін ЖАО бөлімшелері мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) уәкілетті органмен келісім бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар жоспарларын бекітеді;
2) ветеринариялық препараттардың республикалық қорын қоспағанда, жануарлардың аса қауіпті ауруларының профилактикасы бойынша ветеринариялық препараттарды сақтауды, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастырады;
3) профилактикасы мен диагностикасы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың энзоотиялық ауруларының тізбесін әзірлейді және уәкілетті органға береді;
4) жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы және диагностикасы жөніндегі қызметтерді мемлекеттік сатып алуды, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыруды жүзеге асырады;
5) Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен ветеринариялық есепке алуды және есептілікті жүргізуді, жинақтауды, талдауды жүзеге асырады және оларды уәкілетті органға табыс етеді;
6) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі іс-шараларды өткізуді және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру бойынша дерекқорды жүргізуді ұйымдастырады;

4. Структура, штатная численность подразделения МИО утверждаются местными исполнительными органами в пределах установленного лимита штатной численности.
Должностные полномочия работников подразделений МИО определяются на основе задач и функции подразделений МИО, определенных законодательством в области ветеринарии.
5. Подразделения МИО имеют круглую печать и штамп со своими наименованиями.
6. Подразделения МИО ведут ветеринарный учет и отчетность и представляют их в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.
2. Основные задачи
7. Основными задачами подразделений МИО являются:
охрана здоровья населения от болезней общих для человека и животных;
защита животных от болезней и их лечение;
обеспечение ветеринарно-санитарной безопасности;
охрана территории соответствующей административно-территориальной единицы от заноса и распространения заразных и экзотических болезней из других государств;
предупреждение и ликвидация загрязнения окружающей среды при осуществлении физическими и юридическими лицами деятельности в области ветеринарии.
3. Основные функции
8. Для выполнения вышеуказанных задач подразделения МИО осуществляют следующие функции:
1) утверждают планы ветеринарных мероприятий по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности на территории соответствующей административно-территориальной единицы по согласованию с уполномоченным органом;
2) организовывают хранение, транспортировку (доставку) ветеринарных препаратов по профилактике особо опасных болезней животных, за исключением республиканского запаса ветеринарных препаратов, местным исполнительным органам районов (городов областного значения);
3) разрабатывают и представляют в уполномоченный орган перечень энзоотических болезней животных профилактика и диагностика, которых осуществляется за счет бюджетных средств;
4) осуществляют государственный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организацию их хранения и транспортировку (доставку) местным исполнительным органам районов (городов областного значения);
5) осуществляют ведение, свод, анализ ветеринарный учет и отчетность и представляют их в уполномоченный орган в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии;
6) организуют проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных и ведение базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных;

7) халықтың арасында ветеринария мәселелері бойынша ағарту жұмыстарын ұйымдастырады және жүргізеді;
8) жануарларды өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерін, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарды пайдалануға қабылдайтын мемлекеттік комиссияны ұйымдастырады;
9) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жануарлардың жұқпалы және жұқпалы емес аурулары бойынша эпизоотиялық жағдайды зерделейді;
10) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбе бойынша аса қауіпті аурулардың, сондай-ақ жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді;
11) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты мемлекеттік сатып алуды және тасымалдауды (жеткізуді) жүзеге асырады;
12) елді мекен жерлерінде жануарларды жоюға арналған орындарды, анықтайды;
13) қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастырады;
14) мал көмінділерін (биотермиялық шұңқырларды) салуды ұйымдастырады және оларды ветеринариялық нормативтерге сәйкес ұстауды қамтамасыз етеді;
15) жануарға ветеринариялық паспорт береді;
16) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында қолданылатын ветеринариялық анықтаманы береді;
17) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ветеринария саласындағы лицензиялауды жүзеге асырады;
18) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілді органдарына елді мекендерде жануарларды ұстау, иттер мен мысықтарды серуендету ережелерін, жануарларды ұстаудың санитариялық аймақтарының шекараларын белгілеу жөніндегі ұсыныстарды бекітуге енгізеді;
18-1) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ветеринариялық іс-шараларды өткізеді;
19) алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын иелеріне өтейді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.03.25 № 235 Қаулысымен.
4. Негізгі құқықтары
9. ЖАО бөлімшелері:
өзіне жүктелген міндеттерді жүзеге асыру үшін ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік органнан және өзге ұйымдардан қажетті ақпаратты сұратуға және алуға;
ветеринария саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар белгіленген ветеринариялық-санитариялық ережелер мен нормативтерді бұзған жағдайда, олардың лицензияларын заңнамада белгіленген тәртіппен тоқтату туралы шешімдер шығаруға немесе қайтарып алуға бастамашы болуға;
белгіленген тәртіппен эпизоотияға қарсы төтенше комиссиялар құру туралы ұсынысты шығаруға;
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органына жануарлардың жұқпалы аурулары таралуының алдын алуға және жоюға бағытталған карантиндік режимді немесе шектеу іс-шараларын жүргізе отырып, карантиндік аймақтың ветеринариялық режимін белгілеу туралы ұсыныс шығаруға;
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органына жануарлардың жұқпалы аурулары таралуының алдын алуға және жоюға бағытталған шектеу іс-шараларын немесе карантинді алып тастау туралы ұсынысын шығаруға;
жануарлардың және адамның денсаулығы үшін қауіп төндіретін жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алу және жою туралы шешім қабылдауға;
уәкілетті орган белгілеген тәртіппен аумақты аймақтарға бөлу туралы шешім шығаруға құқылы.

7) организуют и проводят просветительскую работу среди населения по вопросам ветеринарии;
8) организуют государственную комиссию по приему в эксплуатацию объектов производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организаций по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
9) изучают эпизоотическую ситуацию по заразным и незаразным болезням животных на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
10) обеспечивают выполнение ветеринарных мероприятий по профилактике особо опасных болезней по перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан, а также энзоотических болезней животных;
11) осуществляют государственный закуп и транспортировку (доставку) изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное;
12) определяют места для выпаса животных на землях населенного пункта;
13) организовывают отлов и уничтожение бродячих собак и кошек;
14) организовывают строительство скотомогильников (биотермических ям) и обеспечивает их содержание в соответствии с ветеринарными нормативами;
15) выдают ветеринарный паспорт на животное;
16) выдают ветеринарную справку, действующую на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
17) осуществляют лицензирование в области ветеринарии в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
18) вносят в местные представительные органы района (города областного значения) для утверждения правила содержания животных, выгула собак и кошек в населенные пунктах, предложения по установлению границ санитарных зон содержания животных;
18-1) проводит ветеринарные мероприятия по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
19) возмещают владельцам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.03.2010 № 235.
4. Основные права
9. Подразделения МИО имеют право:
запрашивать и получать необходимую информацию от уполномоченного государственного органа в области ветеринарии и иных организаций для осуществления возложенных на него задач;
выносить решения о приостановлении или инициировать отзыв лицензий юридических и физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность в области ветеринарии, в случаях нарушения ими установленных ветеринарно-санитарных правил и нормативов, в порядке установленном законодательством;
выносить предложение о создании в установленном порядке чрезвычайных противоэпизоотических комиссий;
выносить в местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы предложение об установлении ветеринарного режима карантинной зоны с ведением карантинного режима или ограничительных мероприятий направленные на предотвращение распространения и ликвидацию заразных болезней животных;
выносить в местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы предложение о снятии ограничительных мероприятий или карантина направленного на предотвращение распространения и ликвидацию заразных болезней животных;
принимать решение об изъятии и уничтожении продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;
выносить решения о делении территории на зоны в порядке, установленном уполномоченным органом.

5. ЖАО бөлімшелерінің басшылығы
10. ЖАО бөлімшелерінің басшылығы өз құзыреті шегінде:
ЖАО бөлімшелерінің жұмысын басқарады және ЖАО бөлімшелеріне жүктелген міндеттердің орындалуына дербестік жауапкершілікті алып жүретін қызметкерлер арасындағы қызметтік міндеттерді және олардың жауапкершілік дәрежесін үлестіреді және бекітеді;
жануарлардың энзоотиялық және аса қауіпті аурулары бойынша ветеринариялық іс-шараларды жүргізуге бөлінген бюджеттік қаражаттың мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз етеді.

5. Руководство подразделений МИО
10. Руководители подразделений МИО в пределах своей компетенции:
руководят работой подразделения МИО и несут персональную ответственность за выполнения возложенных на подразделения МИО задач, распределяют и утверждают должностные обязанности между сотрудниками и степень их ответственности;
обеспечивают целевое использование бюджетных средств, выделенных на проведение ветеринарных мероприятий по энзоотическим и особо опасным болезням животных.