Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 наурыздағы N 330 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 25 желтоқсандағы N 2184 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 528 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.06.2023 № 528 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемінің
тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы
14 наурыздағы № 330 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы,
2009 ж., № 15, 120-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемінің тізбесі осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 2184 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 14 наурыздағы
№ 330 қаулысымен
бекітілген
Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік
берілген көлемінің тізбесі
1. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемі психоневрологиялық ауытқулары бар мүгедек балалар (бұдан әрі - балалар) мен психоневрологиялық аурулары бар 18 жастан асқан мүгедектер (бұдан әрі - 18 жастан асқан адамдар) қатарынан дене және (немесе) ақыл-ой мүмкіндіктеріне байланысты ағзасының функциялары тұрақты бұзылған адамдарға ұсынылады.
2. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемінің тізбесі мыналарды қамтиды:
әлеуметтік-тұрмыстық;
әлеуметтік-медициналық;
әлеуметтік-психологиялық;
әлеуметтік-педагогикалық;
әлеуметтік-еңбек;
әлеуметтік-мәдени;
әлеуметтік-экономикалық;
әлеуметтік-құқықтық қызметтер.
3. Балалар мен 18 жастан асқан адамдардың тұрмыстағы тіршілік әрекеттерін қолдауға бағытталған әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер стационарлық жағдайда тұрақты немесе уақытша тұруына арналған медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) (бұдан әрі - стационарлық үлгідегі әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдары), күндіз болуға арналған медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) (бұдан әрі - жартылай стационарлық үлгідегі әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдары) үйде қызмет көрсету жағдайында (бұдан әрі - үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшелері) көрсетілетін болады.
Әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер мыналарды қамтиды:
тұруға және (немесе) болуға, оңалту және емдеу іс-шараларын, паллиативтік көмек ұйымдастыруды, емдеу-еңбек және оқу қызметін, мәдени және тұрмыстық қызмет көрсетуді жүргізуге арналған үй-жайлар мен жиһазды пайдалануға беру;
стационарлық үлгідегі ұйымдарда жасын және денсаулығының жай-күйін ескере отырып, кенеулі және диеталық тамақтануды ұсыну;
стационарлық үлгідегі ұйымдарда тұрмыстық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету (кір жуу, кептіру, үтіктеу, іш киімді, киімді, төсек-орын құралдарын дезинфекциялау);
жеке қызмет көрсету және гигиеналық сипаттағы әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер көрсету;
балалар мен 18 жастан асқан адамдардың отбасы мүшелеріне жеке қызмет көрсету және гигиеналық сипаттағы практикалық дағдыларды үйрету;
санитарлық-гигиеналық талаптарға сәйкес тұру және (немесе) болу жағдайларын қолдау.

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2009 года № 330
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2009 года № 2184. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 528
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.06.2023 № 528 (вводится в действие с 01.07.2023).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2009 года № 330 "Об утверждении перечня гарантированного объема специальных социальных услуг" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 15, ст. 120) следующее изменение:
перечень гарантированного объема специальных социальных услуг, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2009 года № 2184
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 марта 2009 года № 330
Перечень
гарантированного объема специальных социальных услуг
1. Гарантированный объем специальных социальных услуг предоставляется лицам со стойкими нарушениями функций организма, обусловленными физическими и (или) умственными возможностями из числа детей-инвалидов с психоневрологическими патологиями (далее - дети) и инвалидов старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями (далее - лица старше 18 лет).
2. Перечень гарантированного объема специальных социальных услуг включает:
социально-бытовые;
социально-медицинские;
социально-психологические;
социально-педагогические;
социально-трудовые;
социально-культурные;
социально-экономические;
социально-правовые услуги.
3. Социально-бытовые услуги, направленные на поддержание жизнедеятельности детей и лиц старше 18 лет в быту, предоставляются в медико-социальных учреждениях (организациях), предназначенных для постоянного или временного проживания в условиях стационара (далее - организация социального обслуживания стационарного типа), медико-социальных учреждениях (организациях), предназначенных для дневного пребывания (далее - организации социального обслуживания полустационарного типа), в условиях ухода на дому (далее - отделения социальной помощи на дому).
Социально-бытовые услуги включают:
предоставление в пользование помещений и мебели для проживания и (или) пребывания, проведения реабилитационных и лечебных мероприятий, организации паллиативной помощи, лечебно-трудовой и учебной деятельности, культурного и бытового обслуживания;
предоставление рационального и диетического питания с учетом возраста и состояния здоровья в организациях стационарного типа;
обеспечение бытовым обслуживанием (стирка, сушка, глаженье, дезинфекция нательного белья, одежды, постельных принадлежностей) в организациях стационарного типа;
оказание социально-бытовых услуг индивидуально-обслуживающего и гигиенического характера;
обучение членов семьи детей и лиц старше 18 лет практическим навыкам индивидуального обслуживающего и гигиенического характера;
поддержание условий проживания и (или) пребывания в соответствии с санитарно-гигиеническими требованиями.

4. Азаматтардың денсаулығын қолдауға және жақсартуға бағытталған әлеуметтік-медициналық қызметтер стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдарында, үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшелерінде көрсетіледі.
Әлеуметтік-медициналық қызметтер тізбесі мыналарды қамтиды:
медициналық тексеру мен санитарлық өңдеу жүргізу;
денсаулығының жай-күйін қадағалау;
күтімді қамтамасыз ету, оның ішінде санитарлық-гигиеналық қызмет көрсету;
алғашқы медициналық және дәрігерге дейінгі көмек көрсету;
емдеу-сауықтыру іс-шараларын ұйымдастыру;
еңбекпен оңалтуды ұйымдастыру;
18 жастан асқан адамдар үшін паллиативтік көмек ұйымдастыру;
медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуге жәрдемдесу;
денсаулық сақтау ұйымдарында тегін медициналық көмектің және басқа да медициналық қызмет түрлерінің кепілдік берілген көлемін алуға жәрдем көрсету;
мүгедектерді санаторлық-курорттық емдеумен, оңалтудың жеке бағдарламаларына сәйкес техникалық көмекші (орнын толтырушы) және міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламаларына сәйкес оңалту іс-шараларын жүргізу;
балалар мен 18 жастан асқан адамдардың отбасы мүшелерін оларды күтудің санитарлық-гигиеналық дағдыларын үйретуді.
5. Балалар мен 18 жастан асқан адамдардың психологиялық жай-күйін түзетуді көздейтін әлеуметтік-психологиялық қызметтер стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдарында, үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшелерінде көрсетіледі.
Әлеуметтік-психологиялық қызметтер мыналарды қамтиды:
психологиялық диагностика;
жеке тұлғаны тексеру;
психологиялық түзету;
өмірлік тонусын психологиялық қолдау;
балалармен және 18 жастан асқан адамдармен бірге тұратын отбасы мүшелеріне қолайлы психологиялық климатты қамтамасыз ету, шиеленісті жағдайлардың алдын алу және жою үшін психологиялық көмек көрсету.
6. Әлеуметтік-педагогикалық қызметтер балалардың физикалық
мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттерін ескере отырып, оларды педагогикалық түзетуге және оқытуға, сондай-ақ 18 жастан асқан адамдарға тұрмыстық дағдыларды үйретуге бағытталады және стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдарында, үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшелерінде көрсетіледі.
Әлеуметтік-педагогикалық қызметтер мыналарды қамтиды:
бала мен 18 жастан асқан адамды (23 жасқа дейін) әлеуметтік-педагогикалық диагностикалау мен тексеру;
әлеуметтік-педагогикалық консультация беру;
балаларды педагогикалық түзету;
өз-өзіне қызмет көрсету дағдыларын, жеке гигиенасын, тұрмыстағы және қоғамдық орындардағы мінез-құлықты қалыптастыру, өзін бақылау, қарым-қатынас жасау дағдылары және тіршілік әрекеттерінің басқа да нысандары жөніндегі қызметтер;
балалар мен 18 жастан асқан адамдардың ата-аналарына немесе отбасының басқа мүшелеріне үй жағдайында оңалту негіздерін үйрету;
балаларды мектепке дейін тәрбиелеу және олардың арнайы білім беру оқыту бағдарламалары бойынша білім алуы үшін жағдай жасау мәселелері жөнінде отбасы мүшелеріне консультация беру;
мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламаларына сәйкес ымдау тіліне аудару жөніндегі қызметтер.

4. Социально-медицинские услуги, направленные на поддержание и улучшение здоровья граждан, предоставляются в организациях социального обслуживания стационарного и полустационарного типа, отделениями социальной помощи на дому.
Перечень социально-медицинских услуг включает:
проведение медицинского осмотра и санитарной обработки;
наблюдение за состоянием здоровья;
обеспечение медицинского ухода, в том числе оказание санитарно-гигиенических услуг;
оказание первой медицинской и доврачебной помощи;
организацию лечебно-оздоровительных мероприятий;
организация трудовой реабилитации;
организацию паллиативной помощи для лиц старше 18 лет;
содействие в проведении медико-социальной экспертизы;
оказание содействия в получении гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и других видов медицинских услуг в организациях здравоохранения;
содействие в обеспечении санаторно-курортного лечения, техническими вспомогательными (компенсаторными) и обязательными гигиеническими средствами в соответствии с индивидуальными программами реабилитации инвалидов;
проведение реабилитационных мероприятий в соответствии с индивидуальными программами реабилитации инвалидов;
обучение членов семьи детей и лиц старше 18 лет санитарно-гигиеническим навыкам ухода за ними.
5. Социально-психологические услуги, предусматривающие коррекцию психологического состояния детей и лиц старше 18 лет, предоставляются в организациях социального обслуживания стационарного и полустационарного типа, отделениями социальной помощи на дому.
Социально-психологические услуги включают:
психологическую диагностику;
обследование личности;
психологическую коррекцию;
психологическую поддержку жизненного тонуса;
оказание психологической помощи членам семьи, совместно проживающим с детьми и лицами старше 18 лет, для обеспечения благоприятного психологического климата, профилактики и устранения конфликтных ситуаций.
6. Социально-педагогические услуги направлены на педагогическую коррекцию и обучение детей с учетом их физических возможностей и умственных способностей, а также обучение лиц старше 18 лет бытовым навыкам и предоставляются в организациях социального обслуживания стационарного и полустационарного типа, отделениями социальной помощи на дому.
Социально-педагогические услуги включают:
социально-педагогическую диагностику и обследование ребенка и лица старше 18 лет (до 23 лет);
социально-педагогическое консультирование;
педагогическую коррекцию детей;
услуги по формированию навыков самообслуживания, личной гигиены, поведения в быту и общественных местах, самоконтролю, навыкам общения и другим формам жизнедеятельности;
обучение родителей или других членов семьи детей и лиц старше 18 лет основам реабилитации в домашних условиях;
консультирование членов семей по вопросам создания условий для дошкольного воспитания детей и получения ими образования по специальным образовательным учебным программам;
услуги по переводу на язык жестов в соответствии с индивидуальными программами реабилитации инвалидов.

7. Балалар мен 18 жастан асқан адамдардың еңбек дағдыларын
қалыптастыруға, еңбек қызметін ұйымдастыруға және 18 жастан асқан адамдар үшін жұмыс орындарын құруға бағытталған әлеуметтік-еңбек қызметтері стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдарында көрсетіледі.
Әлеуметтік-еңбек қызметтері мыналарды қамтиды:
еңбек дағдыларын қалыптастыру жөніндегі қызметтер;
психоневрологиялық аурулары бар 18 жастан асқан адамдарда бейіні бойынша еңбек дағдыларын қалыптастыру жөніндегі қызметтер;
кәсіби бағдарын ұйымдастыруға жәрдемдесу;
жеке дене және ақыл-ой қабілетіне сәйкес кәсіп алуға жәрдемдесу.
8. Демалысты ұйымдастыруға, әлеуметтік-мәдени іс-шараларды өткізуге және оларға балалар мен 18 жастан асқан адамдарды тартуға бағытталған әлеуметтік-мәдени қызметтер стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдарында, үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшелерінде көрсетіледі.
Әлеуметтік-мәдени қызметтер мыналарды қамтиды:
мерекелерді, мерейтойларды, туған күндер мен басқа да мәдени және демалыс іс-шараларын ұйымдастыру өткізу;
балалар мен 18 жастан асқан адамдарды демалыс іс-шараларына, қоғамдық-мәдени іс-шараларға қатысуға тарту.
9. Әлеуметтік-экономикалық қызметтер балалар мен 18 жастан асқан адамдардың өмір сүру деңгейін қолдау мен жақсартуға бағытталған және стационарлық, жартылай стационарлық үлгідегі әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдарында және үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшелерінде ұсынылады.
Әлеуметтік-экономикалық қызметтер мыналарды қамтиды:
әлеуметтік төлемдерді, жәрдемақыларды, алименттер мен басқа да төлемдерді, соның ішінде сенімхат бойынша алуға жәрдемдесу;
сауда, коммуналдық-тұрмыстық қызмет көрсету, байланыс және халыққа қызмет көрсететін басқа да ұйымдардың қызмет көрсетуін ұсынуға жәрдемдесу;
балалармен және 18 жастан асқан адамдармен бірге тұратын отбасыларға өзін-өзі қамтамасыз ету, отбасылық кәсіпкерлікті, үй кәсіпшілігін дамыту мәселелері бойынша, отбасының материалдық жағдайын жақсартудың басқа да мәселелері бойынша консультация беру.
10. Балалардың, 18 жастан асқан адамдар мен олардың отбасыларының құқықтық мәртебесін қолдауға немесе өзгертуге, заңды көмек көрсетуге, олардың заңды құқықтары мен мүдделерін қорғауға бағытталған әлеуметтік-құқықтық қызметтер стационарлық, жартылай стационарлық үлгідегі әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдарында және үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшелерінде ұсынылады.
Әлеуметтік-құқықтық қызметтер мыналарды қамтиды:
әлеуметтік қызмет көрсету және өздерінің мүдделерін қорғау құқығына байланысты мәселелер бойынша консультация беру;
жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алу, қорғаншылыққа және қамқоршылыққа алу мәселелері бойынша құжаттарды ресімдеудегі көмекті қоса алғанда, заңды консультация беру;
балалардың тәрбиелену және қамқорлықта болу құқықтарын қорғауда және сақтауда құқықтық көмек көрсету;
18 жастан асқан адамдардың қамқорлық пен еңбек құқықтарын қорғауда және сақтауда құқықтық көмек көрсету;
адвокаттық қызмет туралы заңнамада белгіленген жағдайларда және тәртіппен тегін адвокаттың заңды көмек алуға жәрдемдесу;
жұмысқа орналасу, жеке басын куәландыратын және заңдық маңызы бар басқа да құжаттарды алу үшін құжаттарды ресімдеуде заңды көмек көрсетуге жәрдемдесу;
жеке куәлікті, паспортты, әлеуметтік төлемдерді және заңдық маңызы бар басқа да құжаттарды алу үшін құжаттарды ресімдеу.

7. Социально-трудовые услуги, направленные на формирование трудовых навыков у детей и лиц старше 18 лет, на организацию трудовой деятельности и создание рабочих мест для лиц старше 18 лет, предоставляются в организациях социального обслуживания стационарного и полустационарного типа.
Социально-трудовые услуги включают:
услуги по формированию трудовых посильных навыков;
услуги по формированию у лиц старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями трудовых навыков по профилю;
содействие в организации профессиональной ориентации;
содействие в получении профессии в соответствии с индивидуальными физическими и умственными способностями.
8. Социально-культурные услуги, направленные на организацию досуга, проведение социально-культурных мероприятий и вовлечение в них детей и лиц старше 18 лет, предоставляются в организациях социального обслуживания стационарного и полустационарного типа, отделениями социальной помощи на дому.
Социально-культурные услуги включают:
организацию и проведение праздников, юбилеев, дней рождения и других культурных и досуговых мероприятий;
вовлечение детей и лиц старше 18 лет в досуговые мероприятия, к участию в общественно-культурных мероприятиях.
9. Социально-экономические услуги направлены на поддержание и улучшение жизненного уровня детей и лиц старше 18 лет и предоставляются в организациях социального обслуживания стационарного, полустационарного типа и отделениями социальной помощи на дому.
Социально-экономические услуги включают:
содействие в получении социальных выплат, пособий, алиментов и других видов выплат, в том числе по доверенности;
содействие в предоставлении услуг предприятиями торговли, коммунально-бытового обслуживания, связи и другими организациями, оказывающими услуги населению;
консультирование семей, проживающих с детьми и лицами старше 18 лет, по вопросам самообеспечения, развития семейного предпринимательства, надомных промыслов, другим вопросам улучшения материального положения семьи.
10. Социально-правовые услуги, направленные на поддержание или изменение правового статуса, оказание юридической помощи, защиту законных прав и интересов детей, лиц старше 18 лет и их семей и предоставляются в организациях социального обслуживания стационарного, полустационарного типа и отделениями социальной помощи на дому.
Социально-правовые услуги включают:
консультирование по вопросам, связанным с правом на социальное обслуживание и защиту своих интересов;
юридическое консультирование по вопросам усыновления, опеки и попечительства детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, включая помощь в оформлении документов;
оказание правовой помощи в защите и соблюдении прав детей на воспитание и заботу о них;
оказание правовой помощи в защите и соблюдении прав лиц старше 18 лет на заботу и труд;
содействие в получении бесплатной юридической помощи адвоката в случаях и порядке, установленном законодательством об адвокатской деятельности;
содействие в оказании юридической помощи в оформлении документов для трудоустройства, получении документа, удостоверяющего личность, и других, имеющих юридическое значение;
оформление документов для получения удостоверения личности, паспорта, социальных выплат и других документов, имеющих юридическое значение.