Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау агенттігінің (Монополияға қарсы агенттік) 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 2341 Қаулысы
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау агенттігінің (Монополияға қарсы агенттік) 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 2341 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау
агенттігінің (Монополияға қарсы агенттік) 2010 - 2014
жылдарға арналған стратегиялық жоспары
1. Миссиясы мен пайымдауы
Миссиясы: Бәсекелестікті қорғау, монополистік қызметті шектеу, жосықсыз бәсекеге жол бермеу және мемлекеттік органдардың бәсекелестікті дамыту жөніндегі қызметін салааралық үйлестіру.
Пайымдауы: Адал бәсекелестікті дамыту үшін қолайлы жағдай қалыптастыруға бағытталған бәсекелестікті қорғаудың тиімді жүйесі.
2. Ағымдағы жағдайды талдау
Бәсекелі орта өнімділік өсімінің жетекші факторына жатады. Бәсекелестікті күшейту елдің экономикалық өмірін жақсарта, бизнес әлемінде азаматтарға жаңа мүмкіндіктер аша және экономиканың барлық салаларында тауарлардың және қызметтердің құнын төмендете алады.
Бәсекелестікке жәрдемдесу саясаты және экономикалық процестерді монополияға қарсы реттеу Қазақстанның экономикалық дамуының басым бағыттарының қатарына кірді. 1997 жылы Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясына экономиканың бәсекеге қабілеттілігін дамытудың, нығайтудың ұзақ мерзімді бағдарларының негізі қаланды. Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясында экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттырудың нарықтық тетіктері ретінде бәсекелес нарықтар мен монополияға қарсы реттеудің сенімді құралдарын құру айқындалды.
2008 жылы монополияға қарсы заңнама жетілдірілді, «Бәсекелестік туралы» Қазақстан Республикасының жаңа Заңы қабылданды және 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілді, ол тікелей қолданыстағы Заң болып табылады және сілтемелік нормалары жоқ. Тарифтік және бағалық реттеу бойынша функциялар Агенттіктен салалық реттеуіштерге берілді, ал қаржы нарықтарында бәсекелестікті қорғау функциялары Агенттікке берілді.
Бәсекелестікті дамытудың маңыздылығы дағдарыстың салдарын еңсеру жөніндегі міндеттерді шешу және одан әрі экономикалық өсуге дайындалу кезінде арта түседі. Әлемдік экономикалық дағдарыстың үрдісі жалпы бәсекелестікті дамытуда көрінді.
2009 жылы жүргізілген талдаулардың нәтижелері уақыт бойы темір жол саласы, отын-энергетикалық кешен және телекоммуникациялық сектор монополияланған және жоғары шоғырландырылған нарық болып қалып отырғандығын көрсетеді. Аталған салалар экономика құраушы болып табылғандықтан, аралас салаларда бәсекенің дамуына айтарлықтай әсер етеді.
Азық-түлік нарығында бәсекелестік жеткілікті дамымаған. Мұндай жағдайдың басты себептерінің бірі теңгерімнің болмауы болып табылады, бұл нарықтағы жағдайды болжауға мүмкіндік бермейді. Жеміс-көкөніс өнімдерін көтерме саудада өткізу нарығы субъектілерінің қызметі тұрақсыз болып табылады. Бұдан басқа, Агенттік жүргізген азық-түлік тауарларының импортын талдау монополиялық желіні анықтады. Орасан көп делдалдардың жұмыс істеуіне мүмкіндік беретін сауда саласында заңнаманың жетілмегендігі отандық өндірістің дамуына жол бермейді.
Қазіргі уақытта қаржы нарығының жекелеген сегменттері жоғары шоғырландырылған деп сипатталады. Мысалы, кредиттік тарихты қалыптастыру нарықтары, қор нарығының инфрақұрылымдық ұйымдарының қызметтері, биржалық ақпараттарды тарату нарықтары, трансфер-агенттік қызмет көрсету нарығы.

О Стратегическом плане Агентства Республики Казахстан по защите конкуренции (Антимонопольное агентство) на 2010-2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 2341
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Агентства Республики Казахстан по защите конкуренции (Антимонопольное агентство) на 2010-2014 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2009 года № 2341
Стратегический план
Агентства Республики Казахстан по защите конкуренции
(Антимонопольное агентство) на 2010-2014 годы
1. Миссия и видение
Миссия: Защита конкуренции, ограничение монополистической деятельности, недопущение недобросовестной конкуренции и межотраслевая координация деятельности государственных органов по развитию конкуренции.
Видение: Эффективная система защиты конкуренции, направленная на формирование благоприятных условий для развития добросовестной конкуренции.
2. Анализ текущей ситуации
Конкурентная среда относится к ведущим факторам роста производительности. Усиление конкуренции может улучшить экономическую жизнь страны, открыть гражданам новые возможности в мире бизнеса и снизить стоимость товаров и услуг во всех отраслях экономики.
Политика содействия конкуренции и антимонопольное регулирование экономических процессов вошли в число приоритетных направлений экономического развития Казахстана. Долгосрочные ориентиры развития, укрепления конкурентоспособной экономики заложены в 1997 году в Стратегии развития Казахстана до 2030 года. В Стратегии развития Казахстана до 2030 года в качестве рыночных механизмов повышения конкурентоспособности экономики определены создание конкурентных рынков и надежных средств антимонопольного регулирования.
В 2008 году усовершенствовано антимонопольное законодательство, принят и с 1 января 2009 года введен в действие новый Закон Республики Казахстан "О конкуренции", который является Законом прямого действия и не содержит отсылочных норм. Функции по тарифному и ценовому регулированию переданы от Агентства отраслевым регуляторам, а функции по защите конкуренции на финансовых рынках переданы Агентству.
Значимость развития конкуренции возрастает при решении задач по преодолению последствий кризиса и подготовки последующего экономического роста. Тенденция мирового экономического кризиса отразилась на развитии конкуренции в целом.
Результаты проведенных в 2009 году анализов свидетельствуют о том, что монополизированными и высококонцентрированными рынками на протяжении длительного времени остаются железнодорожная отрасль, топливно-энергетический комплекс и телекоммуникационный сектор. Данные отрасли, являясь экономикообразующими, значительно влияют на развитие конкуренции в смежных отраслях.
Недостаточно развита конкуренция на рынке продовольственных товаров. Одной из главных причин такой ситуации является отсутствие баланса, что не позволяет прогнозировать ситуацию на рынке. Нестабильной является деятельность субъектов рынка оптовой реализации плодоовощной продукции. Кроме того, проведенный Агентством анализ импорта продовольственных товаров выявил монопольную сеть.
Не дает развиваться отечественному производству и несовершенство законодательства в сфере торговли, позволяющее существовать огромному количеству посредников.
В настоящее время отдельные сегменты финансового рынка характеризируются как высококонцентрированные. К примеру, рынки формирования кредитных историй, услуги инфраструктурных организаций фондового рынка, рынки распространения биржевой информации, рынок трансфер - агентских услуг.

2009 жылы Агенттік тауар нарықтарының барлығы 60 тобын талдады.
Экономикаға мемлекеттің қатысу үлесі төмендемей отыр, оның ішінде жыл сайын мемлекет қатысатын кәсіпорындар санының артуы байқалады, бұл бәсекелес ортаға кері әсер етеді. Бұл ретте бәсекенің болмауы жағдайларында мемлекеттік кәсіпорындар көрсететін негізгі қызметтерінің сапасы өте төмен, ал олардың қызметі тиімсіз және экономикалық жағынан орынсыз.
«Монополияға қарсы саясаттың тиімділігі» (90-нан тиісінше 92-орынға дейін), «жергілікті бәсекелестіктің қарқындылығы» (97-ден тиісінше 101-ге дейін) қосалқы индекстері бойынша 2008 - 2009 жылдар және 2009 - 2010 жылдар кезеңінде Дүниежүзілік экономикалық форумның Ғаламдық бәсекеге қабілеттілік рейтингінде Қазақстанның жағдайы нашарлағаны бәсекелестіктің жеткілікті дамымауы туралы айғақ болады.
«Монополияға қарсы саясаттың тиімділігі» қосалқы индексі бойынша Қазақстан ұстанымының нашарлауының себебі 2008 жылы қолданыста болған монополияға қарсы заңнаманың жетілмегендігі болып табылады.
2009 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енген «Бәсекелестік туралы» Қазақстан Республикасының жаңа Заңын практикада қолдану арқылы Қазақстанның аталған индекстер бойынша ұстанымын жақсарту болжанды.
Сонымен қатар, аталған индекс бойынша елдің бәсекеге қабілеттілігін бағалауды Дүниежүзілік Экономикалық Форум 2009 жылғы 1-тоқсанда жүргізді, соған байланысты жаңа Заңды әкімшілендіру жөніндегі нәтижелер Заң күшіне енгеннен кейін екі жыл өткен соң белгілі болады.
Тұтастай алғанда, Заң кәсіпкерлік белсенділіктің өсуін ынталандыруға, мемлекеттің кәсіпкерлік қызметке теріс араласуын шектеуге, монополистік қызметті шектеу нысандары мен әдістерін жетілдіруге және жосықсыз бәсекелестікке жол бермеуге бағытталған.
«Жергілікті бәсекелестіктің қарқындылығы» қосалқы индексі бойынша Қазақстан ұстанымының нашарлауының себебі жетекшілік ететін салаларда мемлекеттік органдардын бәсекелестікті дамыту жөніндегі жеткіліксіз жұмысы, салалардың дамуын регламенттейтін заңның жетілмегендігі болып табылады.
Сонымен, мысалы, темір жол, энергиямен жабдықтау салаларында технологиялық жабдықтың ескірген паркі, аталған экономика құраушы салалардың инвестициялық тартымдылығының төмендігі бәсекелестіктің дамуына мүмкіндік бермейді.
Жыл сайын тауар нарықтарында бәсекелестікті шектеуге әкеп соғатын монополияға қарсы заңнаманы бұзушылықтардың саны артуда.
Мысалы, монополияға қарсы заңнаманың түрлі бұзушылықтарына жүргізілген тергеу нәтижесі бойынша Агенттік монополияға қарсы заңнаманы бұзушылықтарды жою туралы 51 нұсқама шығарды.

Всего в 2009 году Агентством проанализировано 60 групп товарных рынков.
Не снижается доля участия государства в экономике, в том числе с каждым годом наблюдается увеличение количества предприятий с государственным участием, что негативно влияет на конкурентную среду. При этом, в условиях отсутствия конкуренции качество оказываемых основных услуг государственными предприятиями остается очень низким, а их деятельность неэффективна и экономически нецелесообразна.
О недостаточности развития конкуренции свидетельствует ухудшение положения Казахстана в рейтинге Глобальной конкурентоспособности Всемирного экономического форума за период с 2008-2009 годов и 2009-2010 годов по субиндексам "эффективность антимонопольной политики" (с 90 до 92 места соответственно), "интенсивность местной конкуренции" (с 97 до 101 соответственно).
Причиной ухудшения позиций Казахстана по субиндексу "эффективность антимонопольной политики" является несовершенство действовавшего в 2008 году антимонопольного законодательства.
Улучшение позиции Казахстана по данным индексам предполагалось через практическое применение нового Закона Республики Казахстан "О конкуренции", вступившего в силу с 1 января 2009 года.
Вместе с тем, оценка конкурентоспособности страны по данному индексу Всемирным Экономическим Форумом проводилась в 1 квартале 2009 года, в связи с чем, результаты по администрированию нового Закона будут известны по истечении двух лет с учетом вступления Закона в силу.
В целом, Закон направлен на стимулирование роста предпринимательской активности, ограничение негативного вмешательства государства в предпринимательскую деятельность, совершенствование форм и методов ограничения монополистической деятельности и недопущение недобросовестной конкуренции.
Причиной ухудшения позиций Казахстана по субиндексу "интенсивность местной конкуренции" является недостаточная работа государственных органов по развитию конкуренции в курируемых отраслях, несовершенство законодательства, регламентирующего развитие отраслей.
Так, например, устаревший парк технологического оборудования в железнодорожной, энергоснабжающей отраслях, низкая инвестиционная привлекательность данных экономикообразующих сфер не способствуют развитию конкуренции.
С каждым годом увеличивается количество нарушений антимонопольного законодательства, приводящих к ограничению конкуренции на товарных рынках.
Так, Агентством по итогам проведенных расследований за различные нарушения антимонопольного законодательства вынесено 51 предписание об устранении нарушений антимонопольного законодательства.

2009 жылғы 30 қыркүйектегі жағдай бойынша монополияға қарсы заңнаманы бұзғаны үшін мемлекеттік бюджетке 1,8 млрд. астам теңге түсті.
Бүгінгі күні мемлекеттік органдардың нарыққа қатысушыларын, қоғамды бәсекелестікті дамыту (бәсекелестікті адвокаттандыру) мәселелері бойынша хабарландырудың тиімді жүйесі жоқ.
Бәсекелестікті адвокаттандыру (насихаттау) деп мынадай жағдайларды құру түсіндіріледі, әсіресе, адал бәсекелестіктің талаптарын сақтау қажеттігі, бәсекелестік тәсілдерінің тиімділігі, монополияға қарсы заңнаманың ережелерін сақтау міндеттілігі барлық нарық қатынастарының қатысушыларына түсінікті болатын ақпарат беру.
Бәсекелестік мәселелері бойынша қоғамның хабардар болуының төмендігінің салдары монополияға қарсы заңнаманы бұзушылықтардың өсуіне әкеп соғуы мүмкін.

За нарушения антимонопольного законодательства по состоянию на 30 сентября 2009 года в государственный бюджет поступило более 1,8 млрд. тенге.
На сегодняшний день отсутствует эффективная система информирования участников рынка государственных органов, общества в целом по вопросам развития конкуренции (адвокатирование конкуренции).
Под адвокатированием (пропагандой) конкуренции понимается создание таких условий, прежде всего, информационных, при которых всем участникам рыночных отношений будет понятна необходимость соблюдения требований добросовестной конкуренции, эффективность конкурентных подходов, обязательность соблюдения положений антимонопольного законодательства.
Следствием низкой информированности общества по вопросам конкуренции может явиться рост нарушений антимонопольного законодательства.

Сонымен бірге, 2009 жылы жарияланған Дүниежүзілік экономикалық форумның есебіне сәйкес Дүниежүзілік экономикалық форумның Ғаламдық бәсекеге қабілеттілік индексі рейтингінде «нарық үстемдігінің дәрежесі» қосалқы индексі бойынша Қазақстанның ұстанымы өткен жылмен салыстырғанда 2-тармаққа жақсарды (2008 - 2009 жж. - 89 орын, 2009 - 2010 жж. - 87 орын).
Аталған факт нарық субъектілерінің қосылу санынының азаюына әсер етті, бұл экономикалық шоғырланудың төмендегенін көрсетеді.
Сонымен, 2009 жылы экономикалық шоғырлануға рұқсат беру (227-ден 75-ке дейін) өткен жылғы тиісті кезеңмен салыстырғанда 33%-ға азайды.
Айтылғандарға байланысты, Агенттік өзінің стратегиялық бағытын бәсекелестікті дамыту үшін жағдай жасау деп айқындайды.

Вместе с тем, согласно отчету Всемирного Экономического Форума, опубликованному в 2009 году позиция Казахстана в рейтинге Глобального индекса конкурентоспособности Всемирного экономического форума по субиндексу "степень доминантности рынка" по сравнению с прошлым годом улучшилась на 2 пункта (2008-2009 гг. - 89 место, 2009-2010 гг. - 87 место).
Данный факт повлиял на уменьшение числа слияний субъектов рынка, что свидетельствует о снижении экономической концентрации. Так в 2009 году на 33 % выдано меньше разрешений на экономическую концентрацию (с 227 до 75) по сравнению с соответствующим периодом прошлого года.
В связи с изложенным, Агентство стратегическим направлением для себя определяет создание условий для развития конкуренции.

4. Экономиканың өсуін қамтамасыз етудің жаңа бағыттарын қалыптастыру. «Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы».
Үшінші. Экономикамыздың тиімділігі мен бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз етудегі айрықша миссияны менің тапсырмам бойынша жаңадан құрылған Бәсекелестікті қорғау агенттігі атқаратын болады.
Агенттіктің өкілеттіктерін кеңейту бағаға қатысты «ауыз жаласуға», адал емес бәсекелестікке, рынок субъектілерінің өздерінің үстемдікті және монополиялық жағдайларын бұра пайдаланушылығына қарсы күресті қамтамасыз етіп, қазақстандық бизнестің әлемдегі ұстанымын нығайтуға тиіс.
«Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 6 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауы
«Аса ірі монополистерді қайта құрылымдау мен бәсекелестік қатынастарды дамыту есебінен біздің табиғи монополиялар аясын қысқартуымыз қажет».
Бірінші міндет - экономиканың тұрлаулы дамуын қамтамасыз етіп, қолдау ғана емес, оның өсуін басқару.
«Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауы
4. Функционалдық мүмкіндіктері
Агенттік «Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 қазандағы № 425 Жарлығына сәйкес құрылды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 ақпандағы № 141  қаулысына сәйкес құрылған Агенттіктің жұмыс істеп тұрған құрылымы бес департаменттен және жеті аумақтық бөлімшелерден (өңіраралық инспекциялардан) тұрады. Құрылым, тұтастай алғанда, мемлекеттік органның алдына қойған міндеттеріне қол жеткізуге жауап береді.
Органның кадр құрамының кәсіби деңгейін нығайту мен арттыру жөнінде шаралар қабылдануда. Тұрақты негізде Еуропа одағының, Еуропа Қайта Құру және Даму Банкінің, Дүниежүзілік банктің, АҚШ халықаралық даму агенттігінің (USAID) халықаралық сарапшыларын тарта отырып семинарлар өткізілетін болады, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясында мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыру курстары өтеді.
Шетелдердің монополияға қарсы ведомстволарымен және бәсекелестікті қорғау жөніндегі халықаралық ұйымдармен ынтамақтастықты нығайту жалғасуда.
Ақпараттық материалдарды жариялау, курстар, семинарлар, конференциялар өткізу жолымен мемлекеттік органдардың жұмыс тәжірибесінде, нарық субъектілері іскерлік айналымының дәстүріне бәсекелестікті қорғау мен дамытуды насихаттауға бағытталған ақпараттандыру жүйесі (бәсекелестікті адвокаттандырау) енгізіледі.
Бәсекелестікті қорғау саласындағы, оның ішінде Дүниежүзілік экономикалық форумының Ғаламдық бәсекеге қабілеттілік индексі рейтингінде Қазақстанның ұстанымын жақсарту бойынша Агенттіктің ғана емес, басқа да жергілікті және орталық атқарушы органдарының күштерін шоғырландыру талап етіледі.
Осыған байланысты, бәсекелестікті дамыту және қорғау мәселелерінде сектораралық және ведомствоаралық өзара іс-қимылды күшейту қажет бола түсуде. Аталған бағытта Агенттік Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі мен Агенттік төрағасы арасында қол қойылған Меморандумға орталық мемлекеттік органдармен сектораралық келісімді әзірлеу және қабылдау бойынша жұмысты жалғастыратын болады. Бұдан басқа, Агенттік өңірлерде бәсекелестікті дамыту бойынша жергілікті атқарушы органдардың (әкімдіктердің) рейтингін әзірледі.
«Бәсекелестік туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Агенттік мемлекеттік саясатты қалыптастыру жөніндегі ұсыныстарды өңдейді, мемлекеттік саясатты іске асырады, бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарды салаларалық үйлестіруді жүзеге асырады.
Осыған байланысты, Агенттік бекітілген жұмыс жоспарына сәйкес тауар нарықтарына талдау жүргізуде, соның нәтижесі бойынша Үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектілерінің мемлекеттік тізіліміне тиісті өзгерістер енгізеді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметіне және сол немесе өзге де салаларға жетекшілік ететін мемлекеттік органдарға бәсекелестіктің жай-күйі туралы талдамалық зерттеулердің нәтижесін және бәсекелестікті одан әрі дамыту мен нарыққа қол жетімділік тосқауылдарын жою мақсатында ұсыныстарды жібереді.
Құқық қорғау органдарына монополияға қарсы қылмыстық заңнаманы бұзу фактілері бойынша материалдарды жібереді.
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Таңдап алынған стратегиялық бағыт бойынша қойылған мақсаттарға қол жеткізуде Агенттік көп жағдайда басқа да мүдделі тараптармен өзара іс-қимылдың тиімді дәрежесіне тәуелді болады.
Стратегиялық бағыт
Мемлекеттік орган
Мүдделі мемлекеттік органдармен бірлескен іс-шаралар
Бәсекелестікті дамыту үшін жағдай жасау
ТМРА, АБА
табиғи монополиялар субъектілерінің инфрақұрылымына қол жетімділікті беру жөніндегі бақылауды күшейту
ЭМРМ, ККМ, АШМ, ИСМ, АБА, ТМРА, ҚҚА
салаларда (секторларда) бәсекелестікті дамыту жөнінде шаралар қабылдау, кедергілерді жою
Қаржымині, СА
тауар нарықтарына, экономикалық шоғырлануға талдау жүргізу үшін қажетті ақпараттарды беру
ЭСЖҚА
іс жүргізу және әкімшілік шаралар қабылдау
СІМ
халықаралық ынтымақтастық мәселелері жөнінде өзара іс-қимыл
Облыстар мен Алматы, Астана қалаларының әкімдіктері
өңірлерде бәсекелестікті дамыту жөнінде шаралар қабылдау
Ықтимал қатерлер
Қызмет үдерісінде және функцияларды іске асыруда Агенттік мемлекеттік орган тарапынан бақылауға бағынбайтын және қойылған мақсаттарға қол жеткізуге кедергі келтіруі мүмкін мынадай бірқатар тәуекелдердің (жағдайлардың, құбылыстардың) туындауына ұшырауы мүмкін:
Дүниежүзілік экономикалық форумының Ғаламдық бәсекеге қабілеттілік рейтингіндегі индексті есептеудің тәсілдерін, әдіснамасын өзгерту және озық елдер санының ұлғаюы;
бәсекелестікті дамыту бойынша жергілікті және атқарушы органдардың жеткіліксіз жұмысы;
әлемдік қаржы дағдарысы.

4. Формирование новых
направлений обеспечения
роста экономики.
«Стратегия вхождения
Казахстана в число 50-ти
наиболее конкурентоспособных
стран мира»
Третье. Особую миссию в обеспече-
нии эффективности и конкурентоспо-
собности нашей экономики призвано
выполнить вновь созданное по моему
поручению Агентство по защите
конкуренции.
Расширенные полномочия Агентства
должны обеспечить успех в «борьбе»
с ценовыми сговорами, недобросо-
вестной конкуренцией, злоупотреб-
лениями субъектов рынка своим
доминирующим и монопольным
положением, укреплять позиции
казахстанского бизнеса в мире.
«Рост благосостояния граждан
Казахстана - главная цель
государственной политики»
Послание Президента
Республики Казахстан народу
Казахстана от 6 февраля
2008 года
«Нам необходимо сократить сферы
естественных монополий за счет
реструктуризации крупнейших
монополистов и развития
конкурентных отношений».
Первая задача - не просто
обеспечить и поддерживать
устойчивое развитие
экономики, а управлять ее
ростом. «Новый Казахстан в
новом мире» Послание
Президента Республики
Казахстан народу Казахстана»
от 28 февраля 2007 года
4. Функциональные возможности
Агентство создано в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 13 октября 2007 года № 425 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан".
Действующая структура Агентства состоит из пяти департаментов и семи территориальных подразделений (межрегиональные инспекции), которые созданы в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2008 года № 141. Структура, в целом, отвечает достижению поставленных перед государственным органом задач.
Принимаются меры по укреплению и повышению профессионального уровня кадрового состава органа. На постоянной основе будут проводиться семинары с привлечением международных экспертов Европейского союза, Европейского Банка Реконструкции и Развития, Всемирного Банка, Агентства США по международному развитию (USAID), также проходят курсы повышения квалификации государственных служащих в Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан.
Продолжает укрепляться сотрудничество с антимонопольными ведомствами зарубежных стран и международными организациями по защите конкуренции.
Внедряется система информирования (адвокатирование конкуренции), направленная на пропаганду защиты и развития конкуренции в практику работы государственных органов, в обычаи делового оборота субъектов рынка, путем публикации информационных материалов, проведения курсов, семинаров, конференций.
Реализация стратегического направления и целевых индикаторов в области защиты конкуренции, в том числе по улучшению позиций Казахстана в рейтинге Глобального индекса конкурентоспособности Всемирного Экономического Форума требует концентрации усилий не только Агентства, но и других местных и центральных исполнительных органов.
В этой связи, становится необходимым усиление межсекторального и межведомственного взаимодействия в вопросах развития и защиты конкуренции. В данном направлении Агентством будет продолжена работа по разработке и принятию межсекторальных соглашений с центральными государственными органами к Меморандуму, подписанному между Премьер-Министром Республики Казахстан и Председателем Агентства. Кроме того, Агентством разработан рейтинг местных исполнительных органов (акиматов) по развитию конкуренции в регионах.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О конкуренции" Агентство вырабатывает предложения по формированию государственной политики, реализует государственную политику, осуществляет межотраслевую координацию государственных органов и иных организаций в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности.
В этой связи, Агентством, в соответствии с утвержденным планом работы проводятся анализы товарных рынков, по результатам которых, вносятся соответствующие изменения в Государственный реестр субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение, а также направляются в Правительство Республики Казахстан и в государственные органы, курирующие те или иные отрасли, результаты аналитических исследований о состоянии конкуренции и предложения с целью дальнейшего развития конкуренции и устранению барьеров доступа на рынок.
В правоохранительные органы направляются материалы по фактам нарушений антимонопольного уголовного законодательства.
Межведомственное взаимодействие
Достижение поставленных целей по выбранному стратегическому направлению Агентства во многом зависит от степени эффективности взаимодействия с другими заинтересованными сторонами.
Стратегическое
направление
Государственный
орган
Совместные мероприятия
с заинтересованными
государственными
органами
Создание условий для
развития конкуренции
АРЕМ, АИС
усиление контроля по
предоставлению доступа к
инфраструктуре субъектов
естественной монополии
МЭМР, МТК, МСХ,
МИТ, АИС, АРЕМ, АФН
принятие мер по развитию
конкуренции в отраслях
(секторах), устранение
барьеров
МФ, АС
предоставление информации,
необходимой для проведения
анализов товарных рынков,
экономической концентрации
АБЭКП
принятие процессуальных и
административных мер
МИД
взаимодействие по вопросам
международного
сотрудничества
Акиматы областей и
городов Алматы,
Астана
принятие мер по развитию
конкуренции в регионах.
Возможные риски
В процессе деятельности и реализации функций Агентство может столкнуться с возникновением следующего ряда рисков (обстоятельств, явлений), которые могут не поддаваться контролю со стороны государственного органа и помешать достижению поставленных целей:
изменения подходов, методологии расчетов индекса в рейтинге Глобальной конкурентоспособности Всемирного экономического форума и увеличение количества ранжируемых стран;
недостаточная работа местных и центральных исполнительных органов по развитию конкуренции;
мировой финансовый кризис.

5. Нормативтік құқықтық актілер
1. Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 30 тамыздағы Конституциясы;
2. Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексі;
3. «Бәсекелестік туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 25 желтоқсандағы Заңы;
4. «2010 - 2012 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 7 желтоқсандағы Заңы;
5. «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығы;

5. Нормативные правовые акты
1. Конституция Республики Казахстан от 30 августа 1995 года;
2. Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года;
3. Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2008 года "О конкуренции";
4. Закон Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года "О республиканском бюджете на 2010 - 2012 годы";
5. Указ Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан";

6. «Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау агенттігінің (Монополияға қарсы агенттік) мәселелері» туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 ақпандағы 141 қаулысы.
6. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.08 № 536 Қаулысымен.
Агенттіктің 2009 жылға арналған стратегиялық жоспарының мақсаттарына қол жеткізу үшін 2009 жылы 468 568 мың теңге, 2010 жылы - 493 416 мың теңге, 2011 жылы - 584 581 мың теңге, 2012 жылы - 642 471 мың теңге талап етіледі. Барлығы үш жылға - 1 720 468 мың теңге. Агенттіктің стратегиялық жоспарына сәйкес «Бәсекелестікті қорғауды, монополиялық қызметті шектеуді және жосықсыз бәсекені болдырмауды қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер» бюджеттік бағдарламасы әзірленді. Агенттікті материалдық-техникалық жарақтандыруға жеке бөлінген.
001 бюджеттік бағдарламасы
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау агенттігі (Монополияға қарсы агенттік)
Бюджеттік бағдарлама
001 «Бәсекелестікті қорғау, монополиялық қызметті шектеу және жосықсыз бәсекеге жол бермеуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер»
Сипаттама
Экономикалық шоғырлануға талдау, мониторинг жүргізуді және бақылауды қамтамасыз ету, бәсекелестікке қарсы іс-әрекеттер мен жосықсыз бәсекеге қарсы фактілерінің жолын кесу, стратегиялық жоспарлау, үйлестіру және халықаралық ынтымақтастық, бәсекелестікті адвоаттандыру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштің атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең

6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2008 года № 141 "Вопросы Агентства Республики Казахстан по защите конкуренции (Антимонопольное агентство)"
6. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.06.2010 № 536.
Для достижения целей стратегического плана Агентства на 2009 год потребуется 468 568 тыс. тенге, в 2010 году - 493 416 тыс. тенге, в 2011 году - 584 581 тыс. тенге, в 2012 году - 642 471 тыс. тенге. Всего на три года - 1 720 468 тыс. тенге. В соответствии со стратегическим планом Агентства разработана бюджетная программа "Услуги по обеспечению защиты конкуренции, ограничению монополистической деятельности и недопущению недобросовестной конкуренции". Отдельно выделено материально-техническое оснащение Агентства.
Бюджетная программа 001
Администратор
Бюджетной
программы
Агентство Республики Казахстан по защите конкуренции
(Антимонопольное агентство)
Бюджетная
программа
001 «Услуги по обеспечению защиты конкуренции, ограничению монополисти-
ческой деятельности и недопущению недобросовестной конкуренции»
Описание
Обеспечение проведения анализов, мониторинга и контроля за экономической
концентрацией, пресечение фактов антиконкурентных действий и недобросо-
вестной конкуренции, стратегическое планирование, координация и
международное сотрудничество, адвокатирование конкуренции.
Показатели
Наименование
показателя
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период