"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне медиация мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 26 қазандағы № 1109 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне медиация мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне медиация мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № ю, 102-құжат; 2003 ж., № 1-3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; 2010 жылғы 2 шілдедегі № 268-270 (26115); 3 шілдедегі № 271-278 (26122) «Егемен Қазақстан»):
183-баптың бірінші бөлігі «талап қою,» деген сөздерден кейін «тараптардың медиация туралы шарт жасасуы,» деген сөздермен толықтырылсын.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам медиации"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 октября 2010 года № 1109
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам медиации".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам медиации
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 16, 18; № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 7, ст. 28; "Казахстанская правда" от 02.07.2010 г., № 169-170 (26230-26231); 03.07.2010 г., № 171-173 (26232-26234)):
часть первую статьи 183 после слова "порядке," дополнить словами "заключение сторонами договора о медиации,".

2. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 211-құжат; 1998 ж., № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53, 54-құжат; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 15, 137-құжат; № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; 2010 жылғы 21 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 21 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне терроризмге қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
67-бапта:
бірінші бөлік «татуласса» деген сөзден кейін «, оның ішінде медиация тәртібімен» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік «татуласса» деген сөзден кейін «, оның ішінде медиация тәртібімен» деген сөздермен толықтырылсын.
3. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 23, 335-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 23, 139-құжат; № 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 21-22, 87-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 12, 72-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 15-16, 62, 63-құжаттар; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 15-16, 71, 73-құжаттар; № 17, 81, 83-құжаттар; № 24 (2553), 127-құжат):

2. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114, № 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73, 75; № 17, ст. 82, 83; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 5; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исполнительного производства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 21 апреля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия терроризму", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 21 апреля 2010 г.):
в статье 67:
часть первую после слова "потерпевшим" дополнить словами ", в том числе в порядке медиации";
часть вторую после слова "потерпевшим" дополнить словами ", в том числе в порядке медиации".
3. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 23, ст. 335; 1998 г., № 23, ст. 416; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53; № 15-16, ст. 239; № 17-18, ст. 245; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139; № 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., № 13, ст. 53; № 21-22, ст. 87; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 5-6, ст. 31; № 12, ст. 72; 2007 г., № 1, ст. 2; № 5-6, ст. 40; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 12, ст. 48; № 15-16, ст. 62, 63; № 23, ст. 114; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 15-16, ст. 71, 73; № 17, ст. 81, 83; № 24 (2553), ст. 127):

1) 34-баптың бірінші бөлігі «104-бабында (бірінші бөлігінде),» деген сөздерден кейін «112-бабында,» деген сөздермен, «144-бабында (үшінші бөлігінде),» деген сөздерден кейін «155-бабында (бірінші бөлігінде),» деген сөздермен, «176-бабында (бірінші және екінші бөліктерінде),» деген сөздерден кейін «182-бабында (бірінші бөлігінде),» деген сөздермен толықтырылсын;
2) 38-баптың бірінші бөлігіндегі «67-бабында» деген сөздер «67-бабының екінші бөлігінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 82-баптың екінші бөлігінің 4) тармақшасындағы «жатпайды.» деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) егер тараптар өзгеше уағдаласпаса, оларға медиация барысында белгілі болған мән-жайлар туралы - медиацияға қатысушылар (медиатор, тараптар, олардың өкілдері) жатпайды.»;
4) мынадай мазмұндағы 88-1-баппен толықтырылсын:
«88-1-бап. Медиатор
1. Тараптар арасында кәсіпқой және кәсіпқой емес негізде медиацияны жүзеге асыратын тәуелсіз жеке тұлға медиатор болып табылады.
2. Медиатор:
1) медиация тараптарына қылмыстық процесті жүргізетін орган беретін ақпаратпен танысуға;
2) медиацияға қатысушы тараптар туралы деректермен танысуға;
3) қылмыстық іс жүргізу заңнамасына сәйкес кездесулердің саны мен ұзақтығын шектемей тараптармен, оның ішінде тергеуде жатқандармен кездесуге құқылы.»;
5) 269-баптың бірінші бөлігіндегі «37 және 38-баптарында көзделген негіздер мен тәртіп бойынша қысқартуға құқылы» деген сөздер «38-бабында көзделген негіздер мен тәртіп бойынша қысқартуға құқылы, ал осы Кодекстің 37-бабында белгіленген негіздер мен тәртіп бойынша қылмыстық істі тоқтатады» деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 391-баптың бесінші бөлігінде:
бірінші сөйлем «бітімге келу» деген сөздерден кейін «, оның ішінде медиация тәртібімен бітімге келу» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші сөйлем «өтініш» деген сөзден кейін «немесе жанжалды реттеу туралы келісім» деген сөздермен толықтырылсын.
4. 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 18, 644-құжат; 2000 ж. № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 21-22, 281-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 10, 49-құжат; № 14, 109-құжат; № 15, 138-құжат; 2004 ж., № 5, 25-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 140-құжат; № 24, 153-құжат;  2005 ж., № 5, 5-құжат; № 13, 53-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 13-14 (2519), 56-құжат; № 15-16 (2521), 62-құжат):

1) часть первую статьи 34 после слов "104 (частью первой)," дополните цифрами "112,", после слов "144 (частью третьей)," дополнить словами "155 (частью первой),", после слов "176 (частями первой и второй)," дополнить словами "182 (частью первой),";
2) в части первой статьи 38 слово "статьей" заменить словами "частью второй статьи";
3) часть вторую статьи 82 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) участники медиации (медиатор, стороны, их представители), если стороны не договорились об ином - об обстоятельствах, ставших известными им в ходе медиации.";
4) дополнить статьей 88-1 следующего содержания:
"Статья 88-1. Медиатор
1. Медиатором является независимое физическое лицо, осуществляющее медиацию между сторонами на профессиональной и непрофессиональной основе.
2. Медиатор вправе:
1) знакомиться с информацией, предоставляемой органом, ведущим уголовный процесс сторонам медиации;
2) знакомиться с данными о сторонах, участвующих в медиации;
3) встречаться со сторонами, в том числе находящимися под следствием, без ограничения количества и продолжительности встреч в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством.";
5) в части первой статьи 269 слова "предусмотренным статьями 37 и 38 настоящего Кодекса" заменить словами "предусмотренном статьей 38 настоящего Кодекса, а по основаниям и в порядке, установленном статьей 37 настоящего Кодекса прекращает уголовное дело";
6) в части пятой статьи 391:
предложение первое дополнить словами ", в том числе в порядке медиации";
предложение второе после слова "примирении" дополнить словами "или соглашения об урегулировании конфликта,".
4. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 18, ст. 644; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; 2001 г., № 8, ст. 52; № 15-16, ст. 239; № 21-22, ст. 281; № 24, ст. 338; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 10, ст. 49; № 14, ст. 109; № 15, ст. 138; 2004 г., № 5, ст. 25; № 17, ст. 97; № 23, ст. 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 13, ст. 53; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72; № 13, ст. 86; 2007 г., № 3, ст. 20; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 13-14 (2519), ст. 56; № 15-16 (2521), ст. 62):

1) 49-бапта:
тақырыбы «келісім» деген сөзден кейін «, жанжалды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші бөлігіндегі «аяқтай алады, оған» деген сөздер «немесе дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісіммен аяқтай алады, оларға» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 53-бап «келісімін» деген сөзден кейін «және жанжалды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімді» деген сөздермен толықтырылсын;
3) 55-баптың бесінші бөлігі «келісім» деген сөзден кейін «және жанжалды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен толықтырылсын;
4) 56-баптың екінші бөлігі «келісім» деген сөзден кейін «және жанжалды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен толықтырылсын;
5) 61-баптың екінші бөлігі «істі аралық сотқа беруді» деген сөздерден кейін «не медиаңия жүргізу туралы келісім жасасуды» деген сөздермен толықтырылсын;
6) 79-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
«3-2) егер тараптар өзгеше уағдаласпаса, оларға медиация барысында белгілі болған мән-жайлар туралы - медиацияға қатысушылар (медиатор, тараптар, олардың өкілдері);»;
7) 106-баптың бірінші бөлігінің 2) тармақшасындағы «қайтарылған» деген сөзден кейін «;» белгісі қойылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) медиация жүргізу кезінде тараптар қол жеткізген жанжалды реттеу туралы келісім жасалған»;
8) 113-баптың екінші бөлігі «келісім» деген сөзден кейін «немесе жанжалды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен толықтырылсын;
9) 153-баптың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы «келісімін» деген сөзден кейін «немесе жанжалды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімді» деген сөздермен толықтырылсын;
10) 170-баптың 4) тармақшасы «жүгіну» деген сөзден кейін «не жанжалды медиация тәртібімен шешу» деген сөздермен толықтырылсын;
11) 185-бап «жүгіну» деген сөзден кейін «не жанжалды медиация тәртібімен шешу» деген сөздермен толықтырылсын;
12) 192-бап «беруді» деген сөзден кейін «не жанжалды медиация тәртібімен шешуді» деген сөздермен толықтырылсын;
13) 193-бапта:
тақырыбы «келісімі» деген сөзден кейін «, жанжалды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші бөлікте:
бірінші сөйлем «бітімгершілік келісімінің» деген сөздерден кейін «немесе жанжалды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімнің» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші сөйлемдегі «немесе» деген шылау «,» белгісімен ауыстырылып, «тараптардың бітімгершілік келісімі» деген сөздерден кейін «немесе жанжалды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік «тараптардың бітімгершілік келісімі» деген сөздерден кейін «, жанжалды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлікте:
бірінші сөйлемдегі «немесе» деген шылау «,» белгісімен ауыстырылып, «келісімін» деген сөзден кейін «немесе жанжалды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімді» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші сөйлем «бітімгершілік келісімінің» деген сөздерден кейін «немесе жанжалды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімнің» деген сөздермен толықтырылсын;

1) в статье 49:
заголовок после слова "соглашение" дополнить словами ", соглашение об урегулировании конфликта в порядке медиации";
часть первую после слова "соглашением" дополнить словами "или соглашением об урегулировании конфликта в порядке медиации, которые подписываются сторонами и утверждаются судом.";
2) статью 53 после слова "соглашения" дополнить словами "и соглашения об урегулировании конфликта в порядке медиации";
3) часть пятую статьи 55 после слова "соглашения" дополнить словами "и соглашения об урегулировании конфликта в порядке медиации";
4) часть вторую статьи 56 после слова "соглашения" дополнить словами "и соглашения об урегулировании конфликта в порядке медиации";
5) часть первую статьи 61 после слов "третейский суд" дополнить словами "либо заключения соглашения о проведении медиации";
6) часть вторую статьи 79 дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) участники медиации (медиатор, стороны, их представители), если стороны не договорились об ином - об обстоятельствах, ставших известными им в ходе медиации;";
7) часть первую статьи 106 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) заключения соглашения об урегулировании конфликта, достигнутого сторонами при проведении медиации.";
8) часть вторую статьи 113 после слова "соглашения" дополнить словами "или соглашения об урегулировании конфликта в порядке медиации";
9) подпункт 2) части первой статьи 153 после слова "сторон" дополнить словами "или соглашения об урегулировании конфликта в порядке медиации";
10) подпункт 4) статьи 170 после слова "действия" дополнить словами "либо разрешить конфликт в порядке медиации";
11) статью 185 после слова "суд" дополнить словами "либо в порядке медиации";
12) статью 192 после слова "суд" дополнить словами ", либо разрешить конфликт в порядке медиации";
13) в статье 193:
заголовок после слова "сторон" дополнить словами "и соглашение об урегулировании конфликта в порядке медиации";
в части первой:
предложение первое после слов "мирового соглашения сторон" дополнить словами "или соглашения об урегулировании конфликта в порядке медиации";
в предложении втором слово "или" исключить, после слов "мировое соглашение сторон" дополнить словами "или соглашение об урегулировании конфликта в порядке медиации";
часть вторую после слова "сторон" дополнить словами ", соглашения об урегулировании конфликта в порядке медиации";
в части третьей:
в предложении первом слово "или" исключить, после слова "сторон" дополнить словами "или соглашения об урегулировании конфликта в порядке медиации";
предложение второе после слова "сторон" дополнить словами "или соглашения об урегулировании конфликта в порядке медиации";

14) 240-баптың төртінші бөлігі «келісім» деген сөзден кейін «немесе жанжалды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен толықтырылсын;
15) 242-баптың 6) тармақшасындағы «жасаған» деген сөзден кейін «;» белгісі қойылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
«7) тараптар медиация жүргізу туралы келісім жасасқан»;
16) 244-баптың 5) тармақшасындағы «тоқтатыла тұрады.» деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) осы Кодекстің 242-бабының 7) тармақшасында көзделген жағдайларда - медиация тоқтатылғанға дейін тоқтатыла тұрады»;
17) 247-бапта:
2) тармақша «келісімін» деген сөзден кейін «және жанжалды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімді» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақпен толықтырылсын:
«4-1) тараптар жанжалды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім жасасса және оны сот бекітсе;»;
18) 342-бапта:
бірінші бөліктегі «немесе» деген шылау «,» белгісімен ауыстырылып, «келісімі» деген сөзден кейін «немесе жанжалды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік «бітім келісімін» деген сөздерден кейін «және жанжалды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімді» деген сөздермен толықтырылсын;
19) 383-11-бапта:
бірінші бөліктегі «бас тартуы» деген сөзден кейінгі «немесе» деген шылау «,» белгісімен ауыстырылсын, «келісімі» деген сөзден кейін «немесе жанжалды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің бірінші сөйлеміндегі «немесе» деген шылау «,» белгісімен ауыстырылсын, «келісімін» деген сөзден кейін «немесе жанжалды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімді» деген сөздермен толықтырылсын.
5. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3,7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжат; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; 2010 жылғы 21 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 21 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне терроризмге қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

14) часть четвертую статьи 240 после слова "сторон" дополнить словами "или соглашения об урегулировании конфликта в порядке медиации,";
15) статью 242 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) заключения сторонами соглашения о проведении медиации.";
16) статью 244 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) в случаях, предусмотренных подпунктом 7) статьи 242 настоящего Кодекса, - до прекращения медиации.";
17) в статье 247:
пункт 2) после слова "сторон" дополнить словами "и соглашения сторон об урегулировании конфликта в порядке медиации";
дополнить пунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) стороны заключили соглашение об урегулировании конфликта в порядке медиации и оно утверждено судом;";
18) в статье 342:
в части первой союз "или" заменить запятой, после слова "сторон" дополнить словами "или соглашение сторон об урегулировании конфликта в порядке медиации,";
часть вторую после слова "соглашения" дополнить словами "и соглашения об урегулировании конфликта в порядке медиации";
19) в статье 383-11:
в части первой союз "или" заменить запятой, после слова "сторон" дополнить словами "или соглашение сторон об урегулировании конфликта в порядке медиации,";
в предложении первом части второй союз "или" заменить запятой, после слова "сторон" дополнить словами "или соглашения сторон об урегулировании конфликта в порядке медиации".
5. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24; ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5, № 5, ст. 23; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исполнительного производства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 21 апреля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия терроризму", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 21 апреля 2010 г.):

1) мынадай мазмұндағы 87-3-баппен толықтырылсын:
«87-3-бап. Медиация процесінің барысында белгілі болған
мәліметтерді медиацияға қатысушылардың жария етуі
Медиация процесінің барысында белгілі болған мәліметтерді осы ақпаратты берген тараптың рұқсатынсыз медиацияға қатысушылардың жария етуі, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері болмаса,
- жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
2) 636-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы «86-1,» деген сандардан кейін «87-3,» деген сандармен толықтырылсын.
6. «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат):
35-баптың бірінші тармағы мынадай мазмұндағы 22) тармақшамен толықтырылсын:
«22) кәсіпқой емес медиаторлардың тізілімін жүргізуді қамтамасыз етеді.».
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

1) дополнить статьей 87-3 следующего содержания:
"Статья 87-3. Разглашение участниками медиации сведений, ставших известными в ходе процесса медиации
Разглашение участниками медиации, сведений ставших известными в ходе процесса медиации, без разрешения стороны, предоставившей эту информацию, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.";
2) подпункт 1) пункта 1 статьи 636 после цифр "86-1," дополнить цифрами "87-3,".
6. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 124; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 24, ст. 133; 2010 г., № 1-2, ст. 2):
пункт первый статьи 35 дополнить подпунктом 22) следующего содержания:
"22) обеспечивает ведение реестра непрофессиональных медиаторов.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан