Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын бақылауды жүзеге асыру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 1272 Қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын бақылауды жүзеге асыру қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 29 қарашадағы
№ 1272 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын бақылауды жүзеге асыру қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын бақылауды жүзеге асыру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын бақылауды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын орындаудың толықтығын және уақтылығын талдауды, оның ішінде бұзушылықтарды анықтау, жою және болдырмау мақсатында жоспарлы және жоспардан тыс тексерістер жолымен жүзеге асыру бақылау болып табылады.
3. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспары - бұл мемлекеттік орган қызметінің стратегиялық бағыттарын, мақсаттарын, міндеттерін, нәтижелер көрсеткіштерін айқындайтын, қаржыландыру көлемі бар бюджеттік бағдарламаларды қамтитын құжат.
4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын бақылауды үйлестіруді Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі жүзеге асырады.
5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын бақылауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
6. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның стратегиялық жоспарын бақылауды Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі жүзеге асырады.
7. Осы Қағидада мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттік орган - мемлекет атынан:
жалпыға бірдей міндетті мінез-құлық қағидасын белгілейтін актілер шығару;
әлеуметтік маңызы бар қоғамдық қатынастарды басқару мен реттеу;
мемлекет белгілеген жалпыға бірдей міндетті мінез-құлық қағидаларының сақталуын бақылау жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға Конституциямен, заңдармен, өзге де нормативтік құқықтық актілермен уәкілеттік берілген мемлекеттік мекеме;

Об утверждении Правил осуществления контроля стратегических планов государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 1272.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления контроля стратегических планов государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
K. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2010 года № 1272
Правила осуществления контроля стратегических планов
государственных органов, входящих в структуру
Правительства Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления контроля стратегических планов государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан (далее - Правила), определяют порядок осуществления контроля стратегических планов государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан.
2. Контролем является осуществление анализа полноты и своевременности исполнения стратегических планов государственных органов, в том числе путем плановых и внеплановых проверок с целью выявления, устранения и недопущения нарушений.
3. Стратегический план государственного органа - это документ, который определяет стратегические направления, цели, задачи, показатели результатов деятельности государственного органа, включает бюджетные программы с объемами финансирования на плановый период.
4. Координация контроля стратегических планов государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, осуществляется Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан.
5. Контроль стратегических планов государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, осуществляет уполномоченный орган по государственному планированию.
6. Контроль стратегического плана уполномоченного органа по государственному планированию осуществляет Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан.
7. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) государственный орган - государственное учреждение, уполномоченное Конституцией, законами, иными нормативными правовыми актами на осуществление от имени государства функций по:
изданию актов, определяющих общеобязательные правила поведения;
управлению и регулированию социально значимых общественных отношений;
контролю за соблюдением установленных государством общеобязательных правил поведения;

2) есепті кезең - бақылаумен қамтылған мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының іске асырылу кезеңі;
3) бұзушылық - мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шараларды, сондай-ақ оны уақтылы және толық орындау бойынша басқа да ұйымдастырушылық шараларды орындамау немесе толық, ішінара және уақтылы орындамау;
4) бақылау объектісі - стратегиялық жоспарды іске асыруға жауапты мемлекеттік орган.
2. Бақылауды жүзеге асыру тәртібі
8. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын бақылау мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын іске асыру жөніндегі мониторингінің, бағалау және жүргізілген бақылау іс-шараларының нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
9. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын бақылауды жүзеге асырады және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесін жыл қорытындылары бойынша өткізілген бақылау нәтижелері туралы хабардар етеді.
10. Мыналар бақылауды жүзеге асыру үшін ақпарат көздері болып табылады:
1) мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары;
2) мемлекеттік органдар белгіленген мерзімде және нысанда беретін мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларды мониторингілеу мен бағалау жөніндегі есептілігі;
3) стратегиялық жоспарларға жүргізілген мониторинг пен бағалау қорытындысы;
4) жүргізілген бақылау іс-шараларының нәтижелері;
5) мемлекеттік органдардың ресми сайттары;
6) нормативтік құқықтық актілер.
11. Қазақстан Республикасы Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, оның орынбасарларының тапсырмаларын алған жағдайда, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылу барысы туралы қосымша ақпаратты сұрата алады.
12. 11-тармақта көрсетілген жағдайларда мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылу барысы туралы ақпарат тиісті тапсырмаларда белгіленген мерзімдерде осы тапсырманы бастамашы болған адамға ұсынылады. Егер тапсырмаларда мерзімдер анықталмаған жағдайда, сұралған ақпарат Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы № 1300 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің Регламентіне және Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды жүзеге асыру және Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу ережесіне сәйкес ұсынылады.

2) отчетный период - период реализации стратегического плана государственного органа, охваченного контролем;
3) нарушение - неисполнение, или неполное, частичное и несвоевременное исполнение мероприятий по реализации стратегического плана государственного органа, а также других организационных мер по своевременному и исчерпывающему его исполнению;
4) объект контроля - государственный орган, ответственный за реализацию стратегического плана.
2. Порядок осуществления контроля
8. Контроль стратегических планов государственных органов осуществляется на основе результатов мониторинга, оценки и проведенных контрольных мероприятий по реализации стратегических планов государственных органов.
9. Уполномоченный орган по государственному планированию осуществляет контроль стратегических планов государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан и информирует Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан о результатах проведенного контроля по итогам года.
10. Источниками информации для осуществления контроля являются:
1) стратегические планы государственных органов;
2) отчетность государственных органов по мониторингу и оценке стратегических планов, предоставляемая государственными органами в установленные сроки и форме;
3) заключения проведенного мониторинга и оценки стратегических планов;
4) результаты проведенных контрольных мероприятий;
5) официальные сайты государственных органов;
6) нормативные правовые акты.
11. В случаях получения поручений Главы государства Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, его заместителей уполномоченный орган по государственному планированию может запрашивать дополнительную информацию о ходе реализации стратегических планов государственных органов.
12. В случаях, указанных в пункте 11, информация о ходе реализации стратегических планов государственных органов представляется лицу, инициировавшему данное поручение, в сроки, определенные в соответствующих поручениях. В случае, если сроки в поручениях не определены, запрашиваемая информация представляется в соответствии с Регламентом Правительства Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года № 1300, и Правилами подготовки, согласования, представления на подпись проектов актов и поручений Президента Республики Казахстан, осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан и проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976.

13. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын іске асыру бойынша бақылау іс-шаралары (жоспарлы және жоспардан тыс тексерістер) Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі шеңберінде жүзеге асырылады.
14. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын бақылау мынадай дәйектілікпен жүзеге асырылады:
1) мемлекеттік органдардан алынған материалдарды, сондай-ақ стратегиялық жоспардың іске асырылуының нақты жағдайын ашатын басқа көздерден алынған ақпарат көзін талдау, ол мынадай кезеңдерді қамтиды:
констатация кезеңі - істің нақты жай-күйін анықтау, табу;
талдау кезеңі — нақты көрсеткіштерді (сандық және сомалық мәнде) стратегиялық жоспарда көзделген жоспарланған көрсеткіштермен ауытқу себептерін көрсете отырып салыстыру;
2) орындалуы туралы есептер мен баяндамаларды тыңдау және талқылау;
3) бақылау объектісіндегі ауытқуларды, бұзушылықтарды табу, олардың сипаты (ауқымы, рұқсат етілуі) мен себебін айқындау;
4) талдау және бақылау қорытындылары бойынша қорытынды жасау;
5) стратегиялық жоспарды әзірлеуге жауапты мемлекеттік органға және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесін қорытындыны беру;
6) мемлекеттік органның назарына қабылданған шешімнің бұрыштамасы бар қорытындыны жеткізу;
7) бақылау қорытындысы бойынша тиісті шаралар қабылдау.
15. Мемлекеттік органдардан алынған материалдар негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар мыналарды:
1) мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын іске асырудың толық және уақтылы орындалуын;
2) тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар жүргізген мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының іске асырылу мониторингі мен бағалау нәтижелерінің анықтығы мен толықтығын;
3) мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының жүргізілген іс-шараларының нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарға сәйкестігін талдауды жүзеге асырады.
16. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарды толық және уақтылы орындалуы:
1) толықтығын:
есепті кезеңде жоспарланған іс-шаралардың орындалуын;
стратегиялық жоспар міндеттерінің іс-шаралармен қамтылуын және іс-шаралардың стратегиялық жоспардың міндеттеріне сәйкестігін;
стратегиялық жоспарға жүргізілген мониторинг, бағалау және алдыңғы бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жоюды;
стратегиялық жоспарға мониторингі мен бағалауды жүйелі және нәтижелі жүргізуді;
мониторинг пен бағалау бойынша есептерде ақпараттың анық әрі дәл берілуін;

13. Контрольные мероприятия (плановые и внеплановые проверки) по реализации стратегических планов государственных органов осуществляются в рамках Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов, определяемой Президентом Республики Казахстан.
14. Контроль стратегического плана государственного органа осуществляется в следующей последовательности:
1) анализ полученных от государственных органов материалов, а также других источников информации, раскрывающих фактическое состояние реализации стратегического плана, включающий следующие стадии:
стадия констатации - установление, выявление фактического положения дел;
стадия анализа - сравнение фактических показателей (количественном и суммарном выражении) с запланированными показателями, предусмотренными в стратегическом плане с отражением причин отклонения;
2) проведение заслушиваний и обсуждений отчетов и докладов об исполнении;
3) выявление отклонений, нарушений у объекта контроля, определение их характера (масштаб, допустимость) и причин;
4) формирование заключения по итогам анализа и контроля;
5) представление заключения государственному органу, ответственному за реализацию стратегического плана и в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан;
6) доведение заключения с резолюцией принятого решения до государственного органа;
7) принятие соответствующих мер по итогам контроля.
15. На основании полученных от государственных органов материалов уполномоченный орган по государственному планированию осуществляет анализ:
1) полноты и своевременности исполнения реализации стратегического плана государственного органа;
2) достоверности и полноты результатов проведенного соответствующими уполномоченными государственными органами мониторинга и оценки реализации стратегического плана государственного органа;
3) соответствия проведенных мероприятий стратегического плана государственного органа установленным нормативными правовыми актами требованиям.
16. Полнота и своевременность исполнения стратегического плана государственными органами включает:
1) полноту:
исполнения запланированных мероприятий в отчетном периоде;
охвата задач стратегического плана мероприятиями и соответствие мероприятий задачам стратегического плана;
устранение нарушений, выявленных в результате проведенного мониторинга, оценки и предыдущего контроля стратегического плана;
систематическое и результативное проведение мониторинга и оценки стратегического плана;
четкое и ясное изложение информации в отчетах по мониторингу и оценке;

2) орындалу уақтылығын:
стратегиялық жоспар мониторингі мен оны бағалау нәтижелері бойынша анықталған проблемаларды шешу жөніндегі шараларды уақтылы қабылдау;
стратегиялық жоспардың мониторингі мен бағалау бойынша есепті ақпаратты белгіленген мерзімде беруді;
стратегиялық жоспар іс-шараларын белгіленген мерзімде орындауды қамтиды.
17. Стратегиялық жоспарға жүргізілген мониторингі мен бағалау нәтижесінің анықтығы мен толықтығы мыналарды:
1) нәтижелердің анықтығын:
стратегиялық жоспардың мониторингі мен бағалау жүргізу әдіснамасы бойынша талаптарды сақтай отырып, мониторинг және бағалау нәтижелерін қалыптастыруды;
есептерде істің нақты жай-күйін көрсетуді;
нәтижелердің мониторингі мен бағалаулар қорытындылары бойынша алынған деректерді тиімді пайдалануды;
есептік деректемелердің статистикалық және басқа деректермен негізделуін.
2) нәтижелердің толықтығын:
есептерде дұрыс шешім қабылдау үшін жеткілікті мониторинг немесе бағалау нәтижелерінің болуын;
стратегиялық жоспар нәтижелерінің көрсеткіштеріне қол жеткізу дәрежесін;
нысаналы индикаторларға қол жеткізу дәрежесін көздейді.
18. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында жүргізілген іс-шаралардың нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарға сәйкестігі:
1) мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарды стратегиялық және бағдарламалық құжаттар негізінде және оларды орындау үшін іске асыруын;
2) мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторингі және бағалау әдіснамасы бойынша талаптардың сақталуын көздейді.
19. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына бақылау нәтижелері бойынша екі апта мерзім ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган қорытынды даярлайды және оны стратегиялық жоспарды әзірлеуге жауапты мемлекеттік органға және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне жібереді.
20. Қорытынды осы Қағидаға қосымшада берілген нысан бойынша құрылады және мыналарды:
1) тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар жүргізген мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарының мониторингі мен бағалау нәтижесінің толықтығы мен анықтық деңгейі туралы қорытындыны;
2) мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының жүргізілген іс-шараларының белгіленген нормативтік құқықтық актілердің талаптарына айқындалған сәйкессіздігін;
3) құжатты орындаудың толықтығы мен уақтылығы туралы қорытындыларды;
4) жоспарланған іс-шараларды іске асырудың және алға қойылған мақсаттарға қол жеткізудің тиімділігін арттыруға бағытталған қажетті шараларды қабылдау бойынша бақылау объектісіне ұсынымдарды қамтуы тиіс.

2) своевременность исполнения:
своевременное принятие мер по решению проблем, выявленных по результатам мониторинга и оценки стратегического плана;
представление в установленные сроки отчетной информации по мониторингу и оценке стратегического плана;
исполнение мероприятий стратегического плана к установленному сроку.
17. Достоверность и полнота результатов проведенного мониторинга и оценки стратегического плана предполагает:
1) достоверность результатов:
формирование результатов мониторинга и оценки с соблюдением требований по методологии проведения мониторинга и оценки стратегических планов;
отражение в отчетах фактического положения дел;
результативное использование данных, полученных по итогам мониторинга и оценки результатов;
обоснованность отчетных данных статистическими и иными данными;
2) полноту результатов:
содержание в отчетах результатов мониторинга или оценки, достаточных для принятия правильных решений;
степень достижения показателей результатов стратегического плана;
степень достижения целевых индикаторов.
18. Соответствие проведенных мероприятий стратегического плана государственного органа установленным нормативными правовыми актами требованиям предусматривает:
1) реализацию стратегических планов государственными органами на основании и во исполнение стратегических и программных документов;
2) соблюдение требований по методологии разработки, реализации, мониторингу и оценке стратегических планов государственных органов.
19. По результатам контроля стратегического плана государственного органа уполномоченный орган по государственному планированию в двухнедельный срок подготавливает заключение и направляет его государственному органу, ответственному за реализацию стратегического плана, и в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан.
20. Заключение составляется по форме, представленной в приложении к настоящим Правилам и должно содержать в себе:
1) заключение о степени достоверности и полноты результатов проведенного соответствующими уполномоченными государственными органами мониторинга и оценки стратегического плана государственного органа;
2) выявленные несоответствия проведенных мероприятий стратегического плана государственного органа установленным нормативными правовыми актами требованиям;
3) выводы о полноте и своевременности исполнения документа;
4) рекомендации объекту контроля по принятию необходимых мер, нацеленных на повышение эффективности реализации запланированных мероприятий и достижение поставленных целей.

21. Алынған бақылау нәтижелері негізінде мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары стратегиялық жоспарды іске асыру туралы мемлекеттік органның кейінгі қызметінің тиімділігін арттыруға, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның ұсынымдарын ескеріп, оның мониторингі мен бағалауын жүргізуге бағытталған қажетті шараларды қабылдайды.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің құрылымына кіретін
мемлекеттік органдардың
стратегиялық жоспарларын
бақылауды жүзеге асыру
қағидасына
қосымша
Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарына бақылау нәтижелері бойынша
ҚОРЫТЫНДЫ
Кіріспе бөлім
1. Бақылау объектісі.
2. Есепті кезең.
Негізгі бөлім
3. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының мониторингі мен бағалау нәтижелері мен толықтығының анықтығы дәрежесі туралы ақпарат.
4. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының жүргізілген іс-шараларының нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарға сәйкессіздігінің анықталуы.
Қорытынды бөлім
5. Стратегиялық жоспарды орындаудың толықтығы мен уақтылылығы туралы тұжырымдар.
6. Жоспарланған іс-шараларды іске асырудың тиімділігін арттыруға және алға қойылған мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған қажетті шараларды қабылдау бойынша ұсынымдар.
Уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы ________________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)

21. На основе полученных результатов контроля должностные лица государственных органов принимают необходимые меры, нацеленные на повышение эффективности последующей деятельности государственного органа о реализации стратегического плана, проведению его мониторинга и оценки с учетом рекомендаций уполномоченного органа по государственному планированию.
Приложение
к Правилам осуществления
контроля стратегических планов
государственных органов,
входящих в структуру Правительства
Республики Казахстан
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
по результатам контроля стратегического плана
государственного органа
Вводная часть:
1. Объект контроля.
2. Отчетный период.
Основная часть:
3. Информация о степени достоверности и полноты результатов мониторинга и оценки стратегического плана государственного органа.
4. Выявленные несоответствия проведенных мероприятий стратегического плана государственного органа установленным нормативными правовыми актами требованиям.
Заключительная часть:
5. Выводы о полноте и своевременности исполнения стратегического плана.
6. Рекомендации по принятию необходимых мер, нацеленных на повышение эффективности реализации запланированных мероприятий и достижение поставленных целей.
Руководитель
структурного подразделения
уполномоченного органа ----------------------------
(подпись, фамилия, инициалы)