Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қарашадағы № 1307 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары Өмірзақ Естайұлы Шөкеевке Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу туралы келісімге қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 30 қарашадағы
№ 1307 қаулысымен
мақұлданған
Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу туралы
келісім
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Үкіметтері,
Тараптардың экономикалық ынтымақтастықты дамытуға және сауда-экономикалық байланыстарды кеңейтуге ниетін растай отырып,
осы Келісім негізінде Тараптардың мемлекеттік және (немесе) муниципалдық сатып алу саласындағы заңнамаларын үндестіру қажеттілігін сезіне отырып;
мемлекеттік және (немесе) муниципалдық сатып алу саласында келісілген саясатты жүргізуге ұмтыла отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап. Осы Келісімде қолданылатын терминдердің анықтамасы
1. Осы Келісімнің мақсаттары үшін мынадай негізгі терминдер қолданылады:
1) мемлекеттік және муниципалдық (олар болған жағдайда) сатып алу (бұдан әрі - сатып алу) - тапсырыс берушілердің тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алуы және Тарап мемлекетінің мемлекеттік және муниципалдық сатып алу туралы заңнамасында көзделген жағдайларда бюджет қаражаты, сондай-ақ өзге қаражаттың есебінен өзге сатып алу, сондай-ақ сатып алу туралы шарттарды (келісімшарттарды) орындауға байланысты қарым-қатынастар;
2) бірыңғай сатып алу веб-порталы (бірыңғай ресми сайт) (бұдан әрі - веб-портал) - егер бұл Тарап мемлекетінің заңнамасында көзделсе, сатып алу туралы ақпаратқа және көрсетілген ақпаратты орналастыруға, сондай-ақ электрондық қызметтерге (сатып алуға) қол жеткізудің бірыңғай орнын беретін әрбір Тараптың Интернет желісіндегі сайт (ақпараттық жүйе және электрондық ақпараттық ресурс);
3) тапсырыс беруші - мемлекеттік орган, жергілікті өзін-өзі басқару органы (ол болған жағдайда), бюджеттік ұйым (оның ішінде мемлекеттік және муниципалдық мекемелер), сондай-ақ Тарап мемлекетінің заңнамасында анықталған жағдайларда Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасына сәйкес сатып алуды жүзеге асыратын өзге де тұлғалар. Тараптар Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында мемлекеттік және муниципалдық (олар болған кезде) бірыңғай кәсіпорындарға және мемлекеттік және муниципалдық қатысуы бар заңды тұлғаларға қатысты осы Келісімнің қолданылуын алып тастауды көздеуге құқығы бар.
Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында қызметі Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын сатып алуды ұйымдастырушының құрылуы (жұмыс істеуі) көзделуі мүмкін;

О подписании Соглашения о государственных (муниципальных) закупках
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2010 года № 1307
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения о государственных (муниципальных) закупках.
2. Уполномочить Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Шукеева Умирзака Естаевича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение о государственных (муниципальных) закупках, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2010 года № 1307
Соглашение
о государственных (муниципальных) закупках
Правительства Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
подтверждая намерение развивать экономическое сотрудничество и расширять торгово-экономические связи Сторон,
сознавая необходимость гармонизации законодательств государств Сторон в области государственных и (или) муниципальных закупок на основе настоящего Соглашения;
стремясь проводить согласованную политику в области государственных и (или) муниципальных закупок,
согласились о нижеследующем.
Статья 1. Определение терминов, используемых
в настоящем Соглашении
1. Для целей настоящего Соглашения используются следующие основные термины:
1) государственные и муниципальные (в случае их наличия) закупки (далее - закупки) - приобретение заказчиками товаров, работ, услуг и иные закупки за счет бюджетных средств, а также иных средств в случаях, предусмотренных законодательством государства Стороны о государственных и муниципальных закупках, а также отношения, связанные с исполнением договоров (контрактов) о закупках;
2) единый веб-портал (единый официальный сайт) закупок (далее - веб-портал) - сайт в сети Интернет (информационная система и электронный информационный ресурс) каждой Стороны, предоставляющий единое место доступа к информации о закупках и размещения указанной информации, а также к электронным услугам (закупкам) в случае, если это предусмотрено законодательством государства Стороны;
3) заказчик - государственный орган, орган местного самоуправления (в случае его наличия), бюджетная организация (в том числе, государственные и муниципальные учреждения), а также иные лица в случаях, определенных законодательством государства Стороны, осуществляющие закупки в соответствии с законодательством государства Стороны о закупках. Стороны имеют право в законодательстве государства Стороны о закупках предусмотреть исключение применения настоящего Соглашения в отношении государственных и муниципальных (при их наличии) унитарных предприятий и юридических лиц с государственным или муниципальным участием.
Законодательством государства Стороны о закупках может быть предусмотрено создание (функционирование) организатора закупок, деятельность которого осуществляется в соответствии с законодательством государства Стороны о закупках;

4) сатып алу туралы ақпарат - хабарлама, құжаттама, хабарламаның және (немесе) құжаттаманың ажырамас бөлігі болып табылатын шарт (келісімшарт) жобасы, сатып алу процесінде жасалған хаттамалар, тізбесі Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында анықталған сатып алу туралы шарт (келісімшарт) туралы мәліметтер, сондай-ақ осындай шартқа (келісімшартқа) жасалған қосымша келісімдер туралы мәліметтер және тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді беру-қабылдап алу актілері туралы мәліметтер. Сатып алу туралы ақпарат Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында белгіленген көлемде веб-порталда міндетті түрде жариялауға жатады. Тараптардың әрқайсысы өз мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында осы Келісімде көзделген Тараптың веб-порталында орналастырылатын сатып алу туралы ақпараттың тізбесін кеңейтуге құқылы;
5) ұлттық режим - әрбір Тарап Тараптардың аумақтарынан шығарылатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алу мақсаттары үшін осындай тауарларды ұсынатын, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін өнім берушілер мен әлеуетті өнім берушілер үшін өз мемлекетінің ұлттық тауарларына (жұмыстарына, қызметтеріне), осындай тауарларды ұсынатын, сондай-ақ жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін өнім берушілері мен ықтимал өнім берушілеріне ұсынылатын режимнен кем емес қолайлы режимді қамтамасыз етеді деп көздейтін режим.
Тауардың шыққан елі Кеден одағының бірыңғай кеден аумағында әрекет ететін тауарлардың шығу елін анықтау қағидасына сәйкес анықталады;
6) электрондық сауда алаңының (электрондық алаң) операторы - ұйымдастыру-құқықтық нысанына, меншік нысанына қарамай заңды тұлға немесе кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын, мемлекеттік тіркелуі Тарап мемлекетінің заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылған, Тарап мемлекетінің заңнамасына сәйкес электрондық сауда алаңы (электрондық алаңы), оның жұмыс істеуі үшін қажет бағдарламалық-аппараттық құралдары бар және (немесе) оның жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жеке тұлға;
7) әлеуетті өнім беруші (мердігер, орындаушы) (бұдан әрі - әлеуетті өнім беруші) - ұйымдастыру-құқықтық нысанына, меншік нысанына, орналасқан орнына немесе капиталдың шығу орнына қарамастан, кез келген заңды тұлға немесе жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер. Тараптардың кез келгені Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында барлық Тараптардың жеке тұлғаларының және (немесе) мемлекеттік органдарының, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының (олар болған кезде), бюджеттік ұйымдарының (оның ішінде мекемелердің) сатып алуға қатысу мүмкіндігін шектеуге құқылы;

4) информация о закупке - извещение, документация, проект договора (контракта) о закупке, являющийся неотъемлемой частью извещения и (или) документации, протоколы, составленные в процессе закупки, сведения о договоре (контракте) о закупке, перечень которых определен законодательством государства Стороны о закупках, а также сведения о дополнительных соглашениях, заключенных к такому договору (контракту), и сведения об актах сдачи-приемки товаров, работ и услуг. Информация о закупках подлежит обязательному размещению на веб-портале в объеме, установленном законодательством государства Стороны о закупках. Каждая из Сторон в законодательстве своего государства о закупках вправе расширить предусмотренный настоящим Соглашением перечень информации о закупках, размещаемой на веб-портале Стороны;
5) национальный режим - режим, предусматривающий, что каждая Сторона обеспечивает для целей закупок товаров (работ, услуг), происходящих с территорий государств Сторон, а также поставщиков и потенциальных поставщиков государств Сторон, предлагающих такие товары, выполняющих работы, оказывающих услуги для целей закупок, режим не менее благоприятный, чем предоставляется национальным товарам (работам, услугам), поставщикам и потенциальным поставщикам своего государства, предлагающим такие товары, а также выполняющим работы, оказывающим услуги.
Страна происхождения товара определяется в соответствии с правилами определения страны происхождения товаров, действующими на единой таможенной территории Таможенного союза;
6) Оператор электронной торговой площадки (электронной площадки) - юридическое лицо независимо от его организационно-правовой формы, формы собственности, или физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, государственная регистрация которых осуществлена в установленном законодательством государства Стороны порядке, которые в соответствии с законодательством государства Стороны владеют электронной торговой площадкой (электронной площадкой), необходимыми для ее функционирования программно-аппаратными средствами и (или) обеспечивают ее функционирование;
7) потенциальный поставщик (подрядчик, исполнитель) (далее - потенциальный поставщик) - любое юридическое лицо, независимо от организационно-правовой формы, формы собственности, места нахождения или места происхождения капитала или любое физическое лицо, в том числе индивидуальный предприниматель. Любая из Сторон в законодательстве государства Стороны о закупках вправе ограничить возможность участия в закупках физических лиц и (или) государственных органов, органов местного самоуправления (при их наличии), бюджетных организаций (в том числе, учреждений) всех Сторон;

8) өнім беруші (орындаушы, мердігер) (бұдан әрі - өнім беруші) - шарт (келісімшарт) жасасқан тұлға;
9) неғұрлым қолайлылық режимі - Тараптар мемлекеттерінің аумақтарынан шығарылатын тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге), сондай-ақ Тараптар мемлекеттерінің осындай тауарларды ұсынатын, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін өнім берушілеріне және әлеуетті өнім берушілеріне үшінші елдердің аумақтарынан шығарылатын тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) және үшінші елдердің осындай тауарларды ұсынатын, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін өнім берушілеріне, ықтимал өнім берушілеріне ұсынылатын режимнен кем емес қолайлы режим ұсыну;
10) үшінші елдер - үкіметтері осы Келісімнің қатысушылары болып табылмайтын мемлекеттер;
11) электрондық сатып алу нысаны (форматы) - Интернет желісін, веб-порталды және (немесе) электрондық сауда алаңын (электрондық алаңды), сондай-ақ бағдарламалық-аппараттық құралдарды пайдалана отырып жүзеге асырылатын сатып алу рәсімі;
12) электрондық сауда алаңы (электрондық алаң) - электрондық нысанда (форматта) сатып алуды жүргізу үшін Интернет желісіндегі сайт. Бұл ретте Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында электрондық сауда алаңы (электрондық алаң) осы бөліктің 2-тармағында көрсетілген сайт болып табылуы мүмкін деп белгіленеді.
2. Осы Келісімді қолданған кезде Тарап мемлекеті заңнамаларының терминдері мен ережелерінен осы Келісімде белгіленгеннен өзге мағына туындамаса, онда Тарап мемлекетінің заңнамасын осы Келісімге сәйкес келтіру талап етілмейді.
2-бап. Келісімнің қолданылу саласы
1. Осы Келісімнің қолданылуы сатып алу саласындағы қарым-қатынастарға таралады.
2. Осы Келісім олар туралы мәліметтер Тарап мемлекетінің ұлттық заңнамасына сәйкес мемлекеттік құпияны (мемлекеттік құпияларды) құрайтын сатып алуға қолданылмайды.
3-бап. Сатып алу саласына қойылатын талаптар
Тарап мемлекетінің заңнамасы, сондай-ақ сатып алу осы Келісімге және мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
1) сатып алу саласындағы қарым-қатынастарды Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында ғана тікелей реттеу;
2) Тараптар мемлекеттерінде сатып алу үшін пайдаланылатын қаражаттың ұтымды және тиімді жұмсалуын қамтамасыз ету;
3) ұлттық режим ұсыну;
4) неғұрлым қолайлылық режимін ұсыну;
5) сатып алудың, оның ішінде:
- әрбір Тараптың ақпаратты барынша кең іздеуді қамтамасыз ететін сатып алу туралы ақпаратқа кедергісіз және ақысыз қол жеткізуімен веб-портал құруы;
- веб-порталда Тарап мемлекетінің сатып алу саласындағы нормативтік құқықтық актілерін жариялауы арқылы жүзеге асырылатын сатып алудың ақпараттық ашықтығы мен айқындылығын қамтамасыз ету;

8) поставщик (исполнитель, подрядчик) (далее - поставщик) - лицо, с которым заключен договор (контракт);
9) режим наибольшего благоприятствования - предоставление товарам (работам, услугам), происходящим с территорий государств Сторон, а также поставщикам и потенциальным поставщикам государств Сторон, предлагающим такие товары, выполняющим работы, оказывающим услуги, режима не менее благоприятного, чем предоставляется товарам (работам, услугам), происходящим с территорий третьих стран, а также поставщикам и потенциальным поставщикам третьих стран, предлагающим такие товары, выполняющим работы, оказывающим услуги;
10) третьи страны - государства, правительства которых не являются участниками настоящего Соглашения;
11) электронная форма (формат) закупок - процедура закупок, осуществляемая с использованием сети Интернет, веб-портала и (или) электронной торговой площадки (электронной площадки), а также программно-аппаратных средств;
12) электронная торговая площадка (электронная площадка) - сайт в сети Интернет для проведения закупок в электронной форме (формате). При этом законодательством государства Стороны о закупках может быть установлено, что электронная торговая площадка (электронная площадка) может являться сайтом, указанным в пункте 2 настоящей части.
2. При применении настоящего Соглашения, если из терминов и положений законодательства государства Стороны не следует иной смысл, чем установлено настоящим Соглашением, то приведение законодательства государства Стороны в соответствие с настоящим Соглашением не требуется.
Статья 2. Сфера действия Соглашения
1. Действие настоящего Соглашения распространяется на отношения в сфере закупок.
2. Настоящее Соглашение не распространяется на закупки, сведения о которых в соответствии с законодательством государств Сторон составляют государственную тайну (государственные секреты).
Статья 3. Требования к сфере закупок
Законодательство государства Стороны, а также закупки должны соответствовать настоящему Соглашению и следующим требованиям:
1) регулирование отношений в сфере закупок исключительно в законодательстве государства Стороны о закупках;
2) обеспечение оптимального и эффективного расходования средств, используемых для закупок в государствах Сторон;
3) предоставление национального режима;
4) предоставление режима наибольшего благоприятствования;
5) обеспечение информационной открытости и прозрачности закупок, осуществляемой, в том числе посредством:
- создания веб-портала каждой Стороной с беспрепятственным и бесплатным доступом к информации о закупках, обеспечивающего максимально широкий поиск информации;
- публикации на веб-портале нормативных правовых актов государства Стороны в области закупок;

6) сатып алу жүргізілуі мүмкін электрондық сауда алаңдарының (электрондық алаңдардың) шектеулі санын белгілеу;
7) сатып алуды осы Келісімде көзделген тәсілдермен жүргізу;
8) электрондық форматта (нысанда) жүргізілетін сатып алуға қатысу үшін өнім берушілерге электрондық цифрлық қолтаңбаны кедергісіз беруді қамтамасыз ету;
9) Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасына, сондай-ақ сатып алу шарттарына өнім берушілерге, әлеуетті өнім берушілерге қойылатын сандық жағынан өлшенбейтін және (немесе) әкімшілік етілмейтін кез келген талаптар енгізуге тыйым салуды белгілеу, сондай-ақ әлеуетті өнім берушілердің сатып алуға ерікті түрде қол жеткізуіне тыйым салуды белгілеу;
10) әлеуетті өнім берушілердің оларды беру туралы талап сатып алу туралы хабарламада және (немесе) құжаттамада белгіленбеген құжаттар мен мәліметтерді осындай өнім берушілердің бермеу негіздері бойынша сатып алуға жіберуден бас тартуына тыйым салуды белгілеу;
11) сатып алу шарттарын, оның ішінде өнім берушілер, әлеуетті өнім берушілер санын шектеуге әкеп соқтыратын сатып алу шарттардың (келісімшарттардың) талаптарын белгілеуге тыйым салу;
12) тапсырыс берушілер мен өнім берушілердің шарттық міндеттемелерін орындаудан бір жақты бас тартуына тыйым салуды белгілеу;
13) Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, шарттық міндеттемелердің орындалу талаптарын өзгертуге, оның ішінде сатып алу туралы шарт (келісімшарт) бағасын өзгертуге тыйым салуды белгілеу. Тараптар өз мемлекетінің заңнамасында шарттық міндеттемелердің орындалу талаптарын өзгертуге, оның ішінде көрсетілген өзгерістерге жол берілетін нақты жағдайларды белгілей отырып, сатып алу туралы шарт (келісімшарт) бағасын өзгертуге рұқсат ететін ережелерді алып тастауға ұмтылады. Бұл ретте инфляциялық өзгерістерге, валюта бағамының өзгеруіне, тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің нарықтық құнының өзгеруіне байланысты сатып алу туралы шарт (келісімшарт) бағасының өзгеруіне жол берілмейді, сондай-ақ сатып алу туралы шарт (келісімшарт) бағасын тепе-тең төмендетусіз тауарлардың санын (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлемін) азайтуға жол берілмейді;
14) бағалау өлшемдердің, сондай-ақ жеңімпазды объективті емес және (немесе) әкімшілік етусіз анықтауға әкеп соқтыратын конкурсқа қатысуға өтінімдерді бағалау мен салыстыру тәртібін белгілеуге тыйым салу;
15) өнім берушілердің, әлеуетті өнім берушілердің құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету;
16) сатып алу саласындағы ұлттық бақылаушы органды құру (анықтау);

6) установление ограниченного числа электронных торговых площадок (электронных площадок), на которых могут проводиться закупки;
7) Проведение закупок способами, предусмотренными настоящим Соглашением;
8) обеспечение беспрепятственного предоставления потенциальным поставщикам электронной цифровой подписи для участия в закупках, проводимых в электронном формате (форме);
9) установление запрета на включение в законодательство государства Стороны о закупках, а также в условия закупок любых неизмеряемых количественно и (или) неадминистрируемых требований к поставщикам, потенциальным поставщикам, а также установление запрета на произвольный допуск потенциальных поставщиков к закупкам;
10) установление запрета на отказ потенциальным поставщикам в допуске к закупкам по основаниям непредставления такими поставщиками документов и сведений, требование о представлении которых не было установлено в извещении и (или) документации о закупке;
11) запрет на установление условий закупок, в том числе условий договоров (контрактов) о закупках, которые влекут за собой ограничение количества поставщиков, потенциальных поставщиков;
12) установление запрета на односторонний отказ заказчиков и поставщиков от исполнения договорных обязательств;
13) установление запрета на изменение условий исполнения договорных обязательств, в том числе изменение цены договора (контракта) о закупке, за исключением случаев, предусмотренных законодательством государства Стороны о закупках. Стороны стремятся к исключению в законодательстве своего государства положений, разрешающих изменение условий исполнения договорных обязательств, в том числе изменение цены договора (контракта) о закупках, установив конкретные случаи, когда допускаются указанные изменения. При этом не допускается изменение цены договора (контракта) о закупке в зависимости от инфляционных изменений, изменения валютного курса, изменения рыночной стоимости товаров, работ, услуг, а также не допускается уменьшение количества товаров, (объема работ, услуг) без пропорционального снижения цены договора (контракта) о закупке;
14) запрет на установление критериев оценки, а также порядка оценки и сопоставления заявок на участие в конкурсе, влекущих за собой необъективное и (или) неадминистрируемое определение победителя;
15) обеспечение прав и законных интересов поставщиков, потенциальных поставщиков;
16) создание (определение) национального контролирующего органа в сфере закупок;

17) сатып алу нәтижелеріне жеке мүдделі жеке тұлғалар (оның ішінде конкурсқа, аукционға немесе баға белгілеуді сұратуға қатысуға өтінімдер берген жеке тұлғалар), конкурсқа, аукционға немесе баға белгілеуді сұратуға қатысуға өтінімдер берген әлеуетті өнім берушілердің қызметкерлері не әлеуетті өнім берушілер не әлеуетті өнім берушілер әсер етуге қабілетті жеке тұлғалар (оның ішінде осы ұйымдардың қатысушылары (акционерлері), олардың басқару органдарының мүшелері, әлеуетті өнім берушілердің кредит берушілері болып табылатын жеке тұлғалар), сондай-ақ сатып алу саласындағы бақылаушы органның сатып алу саласындағы тікелей бақылауды тікелей жүзеге асыратын лауазымды тұлғалар комиссия мүшелері бола алмайды;
18) сатып алу туралы заңнаманы бұзғаны үшін жауапкершілік белгілеу;
19) сатып алу саласындағы бәсекелестікті дамыту, сондай-ақ сыбайлас жемқорлық пен басқа да теріс пайдаланушылықтарға қарсы іс-қимыл жасау.
4-бап. Ұлттық режимді қамтамасыз етудің ерекшеліктері
Ерекше жағдайларда Тараптар екі жылдан аспайтын мерзімге бір жақты тәртіппен Тарап мемлекетінің заңнамасымен ұлттық режимнен алуларды белгілей алады.
Бұл ретте Тарап мемлекетінің сатып алу саласында нормативтік құқықтық реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік билік органы не Тарап мемлекетінің сатып алу саласындағы ұлттық бақылаушы органы немесе тиісті мемлекеттің Үкіметі тікелей алдын ала, бірақ олар енгізілгенге дейін 15 күнтізбелік күннен кешіктірмей жазбаша нысанда Кеден одағының комиссиясын (бұдан әрі - КОК) және басқа да Тараптарды осындай алуларды белгілеу қажеттілігін негіздей отырып, осындай алуларды белгілеу туралы хабардар етеді.
Мұндай хабарлама алған Тараптар оны жіберген Тарапқа осы бапта көзделген алуларды белгілеуге қатысты консультациялар өткізу туралы ұсыныспен жүгіне алады.
Осы бапқа сәйкес алулар белгілейтін Тарап басқа Тарапқа осындай консультациялар өткізуден бас тарта алмайды.
КОК Тарап алуды енгізу туралы нормативтік құқықтық акт қабылдаған сәттен бастап бір жыл ішінде Келісімнің кез келген Тарапы белгілеген ұлттық режимнен алуды жою туралы шешім қабылдауға құқылы. Егер КОК белгіленген алуды ұлттық режимнен жою туралы шешім қабылдаған жағдайда, осындай алуды белгілеуге бастамашылық еткен Тарап екі ай мерзімде алуды белгілеген тиісті ұлттық актіні жоюды қамтамасыз етеді. Бұл ретте КОК ұлттық режимнен алуларды жою туралы шешім қабылдаған жағдайда мұндай ұлттық актінің әрекет етуі қолдануға жатпайды.

17) членами комиссии (в том числе конкурсной, аукционной, котировочной) не могут быть физические лица, лично заинтересованные в результатах закупок (в том числе физические лица, подавшие заявки на участие в конкурсе, аукционе или в запросе котировок) работники потенциальных поставщиков, подавших заявки на участие в конкурсе, аукционе или в запросе котировок, либо физические лица, на которых способны оказывать влияние потенциальные поставщики (в том числе физические лица, являющиеся участниками (акционерами) этих организаций, членами их органов управления, кредиторами потенциальных поставщиков), а также непосредственно осуществляющие контроль в сфере закупок должностные лица контролирующего органа в сфере закупок;
18) установление ответственности за нарушение законодательства о закупках;
19) развитие конкуренции, а также противодействие коррупции и другим злоупотреблениям в сфере закупок.
Статья 4. Особенности обеспечения национального режима
В исключительных случаях Стороны могут на срок не более двух лет в одностороннем порядке законодательством государства Стороны устанавливать изъятия из национального режима.
При этом орган государственной власти государства Стороны, осуществляющий нормативно-правовое регулирование в сфере закупок, либо национальный контролирующий орган государства Стороны в сфере закупок, или непосредственно Правительство соответствующего государства, устанавливающий изъятия из национального режима, заблаговременно, но не позднее 15 календарных дней до их введения, в письменной форме уведомляет Комиссию таможенного союза (далее - КТС) и другие Стороны об установлении таких изъятий с обоснованием необходимости установления таких изъятий.
Стороны, получившие такое уведомление, могут обратиться к направившей его Стороне с предложением о проведении консультаций относительно установления изъятий, предусмотренных настоящей статьей.
Сторона, устанавливающая изъятия в соответствии с настоящей статьей, не может отказать другой Стороне в проведении таких консультаций.
КТС вправе принять решение об отмене изъятия из национального режима, установленного любой Стороной Соглашения, в течение года с момента принятия Стороной нормативного правового акта о введении изъятия. В случае, если КТС принимает решение об отмене установленного изъятия из национального режима, инициировавшая установление такого изъятия Сторона, в двухмесячный срок обеспечивает отмену нормативного правового акта, устанавливающего изъятие. При этом в случае принятия КТС решения об отмене изъятий из национального режима, действие такого национального акта не подлежит применению.

5-бап. Сатып алуды жүргізу тәсілдері
Сатып алу мынадай тәсілдердің кез келгенімен жүргізіледі:
1) конкурс (ашық) - (бұдан әрі - конкурс);
2) егер бұл Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында көзделген жағдайда баға ұсыныстарын сұрату (баға белгілеуді сұрату);
3) аукцион (ашық) (бұдан әрі - аукцион);
4) егер бұл Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында көзделген жағдайда, биржа сауда-саттығы;
5) бір кезден не жалғыз өнім берушіден (орындаушыдан, мердігерден) не, егер бұл Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында көзделген жағдайда, Тарап актісі негізінде нақты сатып алуды орналастыру ерекшеліктерін қолдана отырып алу.
Осы баптың 5-тармағында көрсетілген сатып алу, осы баптың 1, 2, 3, 4 және 5-тармақтарында көрсетілген рәсімдерді өткізусіз сатып алу 12-бапқа және осы Келісімнің 1-қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
6-бап. Өнім берушілерге, әлеуетті өнім берушілерге
қойылатын талаптар
Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасына сәйкес белгіленген өнім берушілерге, әлеуетті өнім берушілерге қойылатын талаптар осы Келісімнің ережелеріне қайшы келмеуге тиіс.
Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында көзделген жағдайларда, Тараптың жосықсыз өнім берушілер тізіліміне енгізілген мәліметтердің негізінде, егер көрсетілген тізілімді жүргізу Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында көзделген және оны Тараптың уәкілетті органы жүзеге асыратын болса, әлеуетті өнім берушілердің сатып алуға қатысуы шектелуі мүмкін. Әлеуетті өнім берушілердің сатып алуда қатысуы сондай-ақ осы Келісімнің 14-бабында көзделген жағдайларда шектелуі мүмкін. Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, әлеуетті өнім берушілерден сатып алуға қатысқаны үшін өндіріп алуға жол берілмейді.
Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында тапсырыс берушінің сатып алу жүргізген кезде әлеуетті өнім берушілерге сатып алуға қатысуға арналған өтінімді қамтамасыз ету туралы талап, сондай-ақ сатып алу туралы шарттың (келісімшарттың) орындалуын қамтамасыз ету туралы талап белгілеуге құқығы немесе міндеті көзделген болуы мүмкін.
Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында сатып алуға қатысуға арналған өтінімді қамтамасыз ету мөлшері мен сатып алу туралы шарттың (келісімшарттың) орындалуын қамтамасыз ету мөлшері белгіленуі мүмкін. Бұл ретте сатып алу туралы шартта (келісімшартта) аванс төлеуі көзделген жағдайды қоспағанда, сатып алуға қатысуға арналған өтінімдерді қамтамасыз ету мөлшері сатып алу туралы шарттың (келісімшарттың) бастапқы (ең жоғарғы) бағасының бес пайызынан, ал сатып алу туралы шарттың (келісімшарттың) орындалуын қамтамасыз ету - сатып алу туралы шарттың (келісімшарттың) бастапқы (ең жоғарғы) бағасының отыз пайызынан аспайды. Бұл жағдайда сатып алу туралы шарттың (келісімшарттың) орындалуын қамтамасыз ету мөлшері кемінде аванстың мөлшерін құрауға тиіс. Бұл ретте сатып алу туралы шарттың (келісімшарттың) орындалуын қамтамасыз етудің артық мөлшері аванс мөлшерінен отыз пайыздан аспайды.
Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында сатып алу туралы шарттың (келісімшарттың) орындалуын қамтамасыз етудің кемінде екі тәсілі (түрі) белгіленуге тиіс.

Статья 5. Способы проведения закупок
Закупки проводятся любыми из следующих способов:
1) конкурс (открытый) (далее - конкурс);
2) запрос ценовых предложений (запрос котировок) в случае, если это предусмотрено законодательством государства Стороны о закупках;
3) аукцион (открытый) (далее - аукцион);
4) биржевые, торги, в случае, если это предусмотрено законодательством государства Стороны о закупках;
5) из одного источника, либо у единственного поставщика (исполнителя, подрядчика), либо с применением особенностей размещения конкретной закупки на основании акта Стороны в случае, если это предусмотрено законодательством государства Стороны о закупках.
Закупки, указанные в пункте 5 настоящей статьи, закупки без проведения процедур, указанных в пунктах 1, 2, 3 , 4 и 5 настоящей статьи, осуществляются в соответствии со статьей 12 и Приложением 1 к настоящему Соглашению.
Статья 6. Требования к поставщикам, потенциальным поставщикам
Установленные в соответствии с законодательством государства Стороны о закупках требования к поставщикам, потенциальным поставщикам не должны противоречить положениям настоящего Соглашения.
Участие потенциальных поставщиков в закупках может быть ограничено в случаях, предусмотренных законодательством государства Стороны о закупках, на основании сведений, включенных в реестр недобросовестных поставщиков Стороны, в случае, если ведение указанного реестра предусмотрено законодательством государства Стороны о закупках и осуществляется уполномоченным органом Стороны. Участие потенциальных поставщиков в закупках может быть также ограничено в случаях, предусмотренных статьей 14 настоящего Соглашения. Не допускается взимание с потенциальных поставщиков платы за участие в закупках, за исключением случаев, предусмотренных законодательством государства Стороны о закупках.
Законодательством государства Стороны о закупках может быть предусмотрено право или обязанность заказчика при проведении закупок устанавливать требование к потенциальным поставщикам об обеспечении заявки на участие в закупках, а также требование об обеспечении исполнения договора (контракта) о закупке.
Законодательством государства Стороны о закупках устанавливаются размер обеспечения заявки на участие в закупках и размер обеспечения исполнения договора (контракта) о закупке. При этом размер обеспечения заявок на участие в закупках не может превышать пяти процентов начальной (максимальной) цены договора (контракта) о закупке, а обеспечение исполнения договора (контракта) о закупке - тридцати процентов начальной (максимальной) цены договора (контракта) о закупке, за исключением случая, когда договором (контрактом) о закупке предусмотрена выплата аванса. В этом случае размер обеспечения исполнения договора (контракта) о закупке должен составлять не менее чем размер аванса. При этом размер превышения обеспечения исполнения договора (контракта) о закупке не может превышать тридцати процентов над размером аванса.
Законодательством государства Стороны о закупках должно быть установлено не менее двух способов (видов) обеспечения исполнения договора (контракта) о закупке.

7-бап. Тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) қойылатын талаптар
Сатып алу туралы құжаттама және өзге де құжаттар сатып алу жүргізген кезде, егер мұндай талаптар өнім берушілер, әлеуетті өнім берушілер санын шектеуге әкеп соқтыратын болса, сатып алынатын тауар тапсырыс беруші пайдаланатын тауармен сәйкес келмеген және мұндай тауарлардың өзара іс-қимылын қамтамасыз ету қажеттігі жағдайларын қоспағанда, тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) қойылатын талаптарды қамтымауға тиіс. Оның ішінде тауар өндірушіге қойылатын талаптар белгілеуге жол берілмейді.
8-бап. Конкурс
1. Тапсырыс беруші сатып алуды электрондық форматта (нысанда), оның ішінде конкурсқа қатысуға арналған өтінімдерді электронды құжат нысанында беруді көздейтін конкурс тәсілімен жүзеге асырады.
Сатып алу туралы шарттың (келісімшарттың) ең үздік орындау шарттарын ұсынған әлеуетті өнім беруші конкурс жеңімпазы деп танылады.
Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында конкурсты өткізу аяқталғанға дейін әлеуетті өнім беруші туралы ақпараттың құпиялылығы туралы талапты сақтау қажеттігіне байланысты конкурсты өткізудің ерекшеліктері белгіленуі мүмкін.
2. Конкурс мынадай талаптарды ескере отырып өткізіледі:
1) конкурстық құжаттаманы бекіту;
2) конкурстық комиссияның құрамын бекіту;
3) конкурс өткізу туралы хабарламаны және конкурстық құжаттаманы Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында көзделген мерзімдерде, бірақ конкурсқа қатысуға арналған өтінімдерді беру аяқталған күнге дейін кемінде 20 күн бұрын веб-порталда орналастыру. Тапсырыс беруші конкурс өткізу туралы хабарламаға және (немесе) конкурстық құжаттамаға өзгерістер енгізген жағдайда конкурсқа қатысуға арналған өтінімдерді берудің мерзімі енгізілген өзгерістер веб-порталда жарияланған (орналастырылған) күннен бастап конкурсқа қатысуға арналған өтінімдерді беру аяқталатын күнге дейін мұндай мерзім кемінде 15 күнді құрайтындай етіп ұзартылуға тиіс. Бұл ретте сатып алу туралы шарттың (келісімшарттың) нысанасын өзгертуге жол берілмейді;
4) тапсырыс берушінің конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіруі және Тарап мемлекетінің сатып алу туралы ұлттық заңнамасында белгіленген санда, мерзімде және тәртіппен мұндай түсіндірулерді веб-порталда жариялау (орналастыру);
5) конкурсқа қатысуға арналған өтінімдерді электронды құжат нысанында беру;
6) Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келетін өтінімдерді айқындау үшін конкурстық комиссияның конкурсқа қатысуға арналған өтінімдер мен конкурстық құжаттаманы ашуы және (немесе) қарауы, сондай-ақ конкурсқа қатысуға арналған өтінімдерді ашудың және (немесе) әлеуетті өнім берушілерге конкурсқа қатысуға рұқсат берудің тиісті хаттамаларын веб-порталда жариялау (орналастыру) және (немесе) Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасына сәйкес әрбір әлеуетті өнім берушіні конкурсқа қатысуға арналған өтінімдерді ашу нәтижелері және (немесе) осындай өнім берушінің конкурсқа қатысуына рұқсат алғаны (рұқсат беруден бас тартылғаны) туралы хабардар ету;

Статья 7. Требования к товарам (работам, услугам)
Документация о закупках и иные документы при проведении закупок не должны содержать требования к товару, работам, услугам, если такие требования влекут за собой ограничение количества поставщиков, потенциальных поставщиков за исключением случая несовместимости закупаемого товара с товаром, используемым заказчиком, и необходимости обеспечения взаимодействия таких товаров. В том числе не допускается устанавливать требования к производителю товара.
Статья 8. Конкурс
1. Заказчик осуществляет закупки способом конкурса в электронном формате (форме), предусматривающего, в том числе подачу заявок на участие в конкурсе в форме электронного документа.
Победителем конкурса признается потенциальный поставщик, предложивший лучшие условия исполнения договора (контракта) о закупке.
Законодательством государства Стороны о закупках могут быть установлены особенности проведения конкурса, связанные с необходимостью соблюдения требования о конфиденциальности информации о потенциальных поставщиках до окончания проведения конкурса.
2. Конкурс проводится с учетом следующих требований:
1) утверждение конкурсной документации;
2) утверждение состава конкурсной комиссии;
3) размещение на веб-портале извещения о проведении конкурса и конкурсной документации в сроки, предусмотренные законодательством государства Стороны о закупках, но не менее, чем за 20 дней до даты окончания подачи заявок на участие в конкурсе. В случае, если заказчиком вносятся изменения в извещение о проведении конкурса и (или) конкурсную документацию, срок подачи заявок на участие в конкурсе должен быть продлен так, чтобы со дня опубликования (размещения) на веб-портале внесенных изменений до даты окончания подачи заявок на участие в конкурсе такой срок составлял не менее чем 15 дней. При этом не допускается изменение предмета договора (контракта) о закупке;
4) разъяснение заказчиком положений конкурсной документации и публикация (размещение) таких разъяснений на веб-портале в количестве, сроки и порядке, установленными законодательством государства Стороны о закупках;
5) подача заявок на участие в конкурсе в форме электронного документа;
6) вскрытие и (или) рассмотрение конкурсной комиссией заявок на участие в конкурсе для определения заявок, соответствующих требованиям, установленным законодательством государства Стороны о закупках и конкурсной документацией, а также публикация (размещение) на веб-портале соответствующих протоколов вскрытия заявок на участие в конкурсе и (или) допуска потенциальных поставщиков к участию в конкурсе и (или) своевременное информирование каждого потенциального поставщика о результатах вскрытия заявок на участие в конкурсе и (или) допуске (отказе в допуске) такого поставщика в соответствии с законодательством государства Стороны о закупках;

7) әлеуетті өнім берушілердің өтінімдерін (ұсыныстарын), оның ішінде конкурсқа қатысуға жіберілген әлеуетті өнім берушілер ұсынған электронды құжат нысанындағы баға ұсыныстарын бағалау, салыстыру, конкурс жеңімпазын анықтау және конкурс қорытындыларының хаттамасын веб-порталда жариялау (орналастыру);
8) конкурс қорытындылары бойынша сатып алу туралы шарт (келісімшарт) жасасатын әлеуетті өнім берушімен әлеуетті өнім берушінің конкурсқа қатысуға арналған өтінімдерінде және конкурстық құжаттамада көрсетілген шарттармен, Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында белгіленген мерзімдерде сатып алу туралы шарт (келісімшарт) жасасу немесе Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында белгіленген жағдайларда конкурсты өтпеді деп тану. Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында сондай-ақ, сатып алу туралы шарттың (келісімшарттың) ең үздік орындау шарттарын ұсынған әлеуетті өнім берушімен сатып алу туралы шарт (келісімшарт) жасасу қажеттігіне сүйене отырып, тапсырыс беруші мен әлеуетті өнім берушінің арасындағы сатып алу туралы шарт (келісімшарт) жасасу тәртібі мен кезектілігі, сондай-ақ конкурсты өтпеді деп тану жағдайында тапсырыс берушінің іс-қимылдар тәртібі белгіленеді.
9-бап. Баға ұсыныстарын сұрату (баға белгілеуді сұрату)
1. Баға ұсыныстарын сұрату (баға белгілеуді сұрату) тәсілімен сатып алу, егер осындай тәсіл Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында көзделген болса, сатып алу туралы шарттың (келісімшарттың) Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын бастапқы (ең жоғарғы) бағасынан аспайтын жағдайларда, оның ішінде осы Келісімге 2-қосымшада көзделген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде жүзеге асырылады. Айрықша жағдайларда Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында сатып алу туралы шарттың (келісімшарттың) бастапқы (ең жоғарғы) бағасына қарамастан, баға ұсыныстарын сұрату (баға белгілеуді сұрату) тәсілімен сатып алу анықталған болуы мүмкін.
2. Тарап мемлекетінің сатып алу туралы занңамасына сәйкес сатып алу туралы шарттың (келісімшарттың) ең аз бағасын ұсынған әлеуетті өнім беруші баға ұсыныстарын сұрату (баға белгілеуді сұрату) жеңімпазы болып танылады.
3. Баға ұсыныстарын сұрату (баға белгілеуді сұрату) тәсілімен сатып алуды өткізу кезінде оны өткізу туралы хабарлама Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында белгіленген мерзімдерде, бірақ баға ұсыныстарын сұратуға (баға белгілеуді сұратуға) қатысуға арналған өтінімдерді (ұсыныстарды) беру аяқталатын күнге дейін кемінде төрт жұмыс күні бұрын веб-порталда жарияланады (орналастырылады).
4. Тараптардың кез келгені баға ұсыныстарын сұратудан (баға белгілеуді сұратудан) артықшылығы бар электрондық форматта (нысанда) аукциондар өткізуге көшуге тырысады.

7) оценка, сопоставление заявок (предложений) потенциальных поставщиков, в том числе, ценовых предложений в форме электронных документов, представленных потенциальными поставщиками, допущенными к участию в конкурсе, определение победителя конкурса и публикация (размещение) на веб-портале протокола итогов конкурса;
8) по итогам конкурса заключение договора (контракта) о закупке на условиях, указанных в заявке на участие в конкурсе потенциального поставщика, с которым заключается договор (контракт) о закупке, и конкурсной документации, в сроки, установленные законодательством государства Стороны о закупках, или признание конкурса несостоявшимся в случаях, определенных законодательством государства Стороны о закупках. Законодательством государства Стороны о закупках также устанавливается порядок и очередность заключения договора (контракта) о закупках между заказчиком и потенциальным поставщиком исходя из необходимости заключения договора (контракта) с потенциальным поставщиком, предложившим лучшие условия исполнения договора (контракта) о закупке, а также порядок действий заказчика в случае признания конкурса несостоявшимся.
Статья 9. Запрос ценовых предложений (запрос котировок)
1. Закупки способом запроса ценовых предложений (запроса котировок) осуществляются в случае, если такой способ предусмотрен законодательством государства Стороны о закупках, при не превышении определяемой в соответствии с законодательством государства Стороны о закупках начальной (максимальной) цены договора (контракта) о закупке, в том числе при закупке товаров, работ, услуг, предусмотренных Приложением 2 к настоящему Соглашению. В исключительных случаях законодательством государства Стороны о закупках могут быть определены случаи закупок способом запроса ценовых предложений (запроса котировок) вне зависимости от начальной (максимальной) цены договора (контракта) о закупке.
2) Победителем запроса ценовых предложений (запроса котировок) признается потенциальный поставщик, предложивший наименьшую цену договора (контракта) о закупке в соответствии с законодательством государства Стороны о закупках.
3) При проведении закупки способом запроса ценовых предложений (запроса котировок) на веб-портале публикуется (размещается) извещение о его проведении, в сроки, установленные законодательством государства Стороны о закупках, но не менее чем за четыре рабочих дня до дня окончания подачи заявок (предложений) на участие в запросе ценовых предложений (запросе котировок).
4) Любая из Сторон стремится к переходу от запроса ценовых предложений (запроса котировок) к преимущественному проведению аукционов в электронном формате (форме).

10-бап. Аукцион
1. Аукцион тәсілімен сатып алу, осы Келісімге 2-қосымшаға сәйкес тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің ең аз тізбесі бойынша электрондық форматта (нысанда) жүзеге асырылады. Бұл ретте әрбір Тарап өз мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында аукцион жолымен сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің неғұрлым кеңірек тізбесін белгілеуге құқылы.
Сатып aлу туралы шарттың (келісімшарттың) ең аз бағасын ұсынған әлеуетті өнім беруші аукцион жеңімпазы болып танылады.
2. Аукциондарға қатысу мақсатында әлеуетті өнім берушілер, Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасына сәйкес, кемінде үш жылға веб-порталда және (немесе) электрондық сауда алаңында (электрондық алаңда) міндетті түрде аккредиттелуге жатады.
3. Аукцион мынадай талаптарды ескере отырып өткізіледі:
1) аукцион туралы құжаттаманы бекіту;
2) аукциондық комиссияның құрамын бекіту;
3) аукцион өткізу туралы хабарламаны және аукциондық құжаттаманы Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасына сәйкес веб-порталда және (немесе) электрондық сауда алаңында (электрондық алаңда), бірақ аукционға қатысуға арналған өтінімдерді беру аяқталатын күнге дейін кемінде 20 күн бұрын мерзімде орналастыру. Тапсырыс беруші аукцион өткізу туралы хабарламаға және (немесе) аукциондық құжаттамаға өзгерістер енгізген жағдайда аукционға қатысуға арналған өтінімдерді берудің мерзімі енгізілген өзгерістер веб-порталда және (немесе) электрондық сауда алаңында (электрондық алаңда) жарияланған (орналастырылған) күннен бастап аукционға қатысуға арналған өтінімдерді беру аяқталатын күнге дейін мұндай мерзім кемінде 15 күнді құрайтындай етіп ұзартылуға тиіс. Бұл ретте сатып алу туралы шарттың (келісімшарттың) нысанасын өзгертуге жол берілмейді. Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында аукционды қысқа мерзімде өткізуге мүмкіндік беретін сатып алу туралы шарттың (келісімшарттың) бастапқы (ең жоғарғы) бағасы көзделген болса, Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында осы тармақта белгіленген мерзімге қарағанда неғұрлым қысқа мерзімдерді қолдану белгіленуі мүмкін;
4) тапсырыс берушінің аукцион туралы құжаттаманың ережелерін түсіндіруі және Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында белгіленген санда және тәртіппен мұндай түсіндірулерді веб-порталда және (немесе) электрондық сауда алаңында (электрондық алаңда) жариялау (орналастыру);
5) электронды құжат нысанындағы аукционда қатысуға арналған өтінімдерді Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасына сәйкес веб-порталға және (немесе) электрондық сауда алаңына (электрондық алаңға) беру;

Статья 10. Аукцион
1. Закупки способом аукциона, осуществляются в электронном формате (форме) по единому минимальному перечню товаров, работ, услуг, согласно Приложению 2 к настоящему Соглашению. При этом каждая Сторона вправе установить в законодательстве своего государства о закупках более широкий перечень товаров, работ, услуг, которые закупаются путем проведения аукциона.
Победителем аукциона признается потенциальный поставщик, предложивший наименьшую цену договора (контракта) о закупке.
2. В целях участия в аукционах потенциальные поставщики подлежат на срок не менее, чем три года обязательной аккредитации на веб-портале и (или) электронной торговой площадке (электронной площадке) в соответствии с законодательством государства Стороны о закупках.
3) Аукцион проводится с учетом следующих требований:
1) утверждение документации об аукционе;
2) утверждение состава аукционной комиссии;
3) размещение в соответствии с законодательством государства Стороны о закупках на веб-портале и (или) электронной торговой площадке (электронной площадке) извещения о проведении аукциона и документации об аукционе но не менее, чем за 20 дней до даты окончания подачи заявок на участие в аукционе. В случае, если заказчиком вносятся изменения в извещение о проведении аукциона и (или) в документацию об аукционе, срок подачи заявок на участие в аукционе должен быть продлен так, чтобы со дня опубликования (размещения) на веб-портале и (или) электронной торговой площадке (электронной площадке) внесенных изменений до даты окончания подачи заявок на участие в аукционе такой срок составлял не менее чем 15 дней. При этом не допускается изменение предмета договора (контракта) о закупке. В случае, если законодательством государства Стороны о закупках предусмотрена начальная (максимальная) цена договора (контракта) о закупке, при которой возможно проведение аукциона в сокращенные сроки, законодательством государства Стороны о закупках может быть установлено применение более коротких сроков проведения аукциона, чем сроки, установленные настоящим пунктом;
4) разъяснение заказчиком положений документации об аукционе и публикация (размещение) таких разъяснений на веб-портале и (или) электронной торговой площадке (электронной площадке) в количестве и порядке, установленном законодательством государства Стороны о закупках;
5) Подача заявок на участие в аукционе в форме электронного документа на веб-портал и (или) электронную торговую площадку (электронную площадку) в соответствии с законодательством государства Стороны о закупках;

6) аукционды өткізу аяқталғанға дейін әлеуетті өнім беруші туралы ақпараттың құпиялылығы туралы талапты сақтай отырып, Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келетін өтінімдерді айқындау үшін аукциондық комиссияның аукционда қатысуға арналған өтінімдер мен аукциондық құжаттаманы қарауы (бұл ретте өтінімдер мен аукцион туралы құжаттаманы Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі бөлігінде қарау аукцион аяқталғаннан кейін жүзеге асырылады);
7) әрбір әлеуетті өнім берушіні осындай өнім берушінің аукционға қатысуға рұқсат алғаны (рұқсат беруден бас тартылғаны) туралы хабардар ету, сондай-ақ Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасына сәйкес, аукционда қатысуға өтінімдерді қарау хаттамасын веб-порталда және (немесе) электрондық сауда алаңында (электрондық алаңда) жариялау (орналастыру);
8) аукционды сатып алу туралы шарттың (келісімшарттың) бастапқы (ең жоғарғы) бағасын төмендету жолымен өткізу. Егер аукционды өткізу кезінде сатып алу туралы шарттың (келісімшарттың) бастапқы (ең жоғарғы) бағасы нөлге дейін төмендейтін болса, аукцион егер бұл Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында көзделген болса, сатып алу туралы шарт (келісімшарт) жасасу құқығына сатып алу туралы шарттың (келісімшарттың) бастапқы (ең жоғарғы) бағасын көтеру жолымен жалғасады;
9) Тарап мемлекетінің сатып алу туралы занңамасына сәйкес аукцион хаттамасын веб-порталда және (немесе) электрондық сауда алаңында (электрондық алаңда) жариялау (орналастыру);
10) аукцион қорытындысы бойынша, онымен шарт (келісімшарт) жасалатын әлеуетті өнім берушінің аукционға қатысуға арналған өтінімінде және осындай әлеуетті өнім беруші ұсынған баға бойынша аукциондық құжаттамада көрсетілген шарттармен Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында белгіленген мерзімде сатып алу туралы шарт (келісімшарт) жасасу немесе Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында анықталған жағдайларда аукционды өтпеді деп тану. Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында сондай-ақ, сатып алу туралы шарттың (келісімшарттың) ең аз бағасын ұсынған әлеуетті өнім берушімен сатып алу туралы шарт (келісімшарт) жасасу қажеттігіне сүйене отырып, тапсырыс беруші мен әлеуетті өнім берушінің арасындағы сатып алу туралы шарт (келісімшарт) жасасу тәртібі мен кезектілігі, сондай-ақ аукцион өтпеді деп тану жағдайында тапсырыс берушінің іс-қимылдар тәртібі белгіленеді.
11-бап. Биржалық сауда-саттық жүргізу жолымен сатып алу
Биржалық тауарларды сатып алу Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасына сәйкес тауар биржасында жүзеге асырылады. Бұл жағдайда Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында осындай, оның ішінде осы Келісімге 2-қосымшада көзделген тауарды сатып алу жүзеге асырылуы мүмкін тауар биржаларының шектеулі саны белгіленуі (не бір тауарлық биржа анықталуы) тиіс. Сатып алынуы тауар биржасында жүзеге асырылуы мүмкін тауар Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасымен анықталады.

6) рассмотрение аукционной комиссией заявок на участие в аукционе для определения заявок, соответствующих требованиям, установленным законодательством государства Стороны о закупках и документацией об аукционе, с соблюдением требования о конфиденциальности информации о потенциальных поставщиках до окончания проведения аукциона (при этом рассмотрение заявок в части соответствия потенциального поставщика требованиям, установленным законодательством государства Стороны о закупках и документацией об аукционе, осуществляется после окончания аукциона);
7) информирование каждого потенциального поставщика о допуске (отказе в допуске) такого поставщика к участию в аукционе, а также публикация (размещение) на веб-портале и (или) электронной торговой площадке (электронной площадке) протоколов рассмотрения заявок на участие в аукционе в соответствии с законодательством государства Стороны о закупках;
8) проведение аукциона путем снижения начальной (максимальной) цены договора (контракта) о закупке. В случае, если при проведении аукциона цена договора (контракта) о закупке снижена до нуля, аукцион продолжается путем повышения цены договора (контракта) о закупке на право заключить договор (контракт) о закупке, если это предусмотрено законодательством государства Стороны о закупках;
9) публикация (размещение) протокола аукциона в соответствии с законодательством государства Стороны о закупках на веб-портале и (или) электронной торговой площадке (электронной площадке);
10) по итогам аукциона заключение договора (контракта) о закупках на условиях, указанных в заявке на участие в аукционе потенциального поставщика, с которым заключается договор (контракт), и аукционной документации, по цене, предложенной таким потенциальным поставщиком, в сроки, установленные законодательством государства Стороны, или признание аукциона несостоявшимся в случаях, определенных законодательством государства Стороны. Законодательством государства Стороны также устанавливается порядок и очередность заключения договора (контракта) о закупках между заказчиком и потенциальным поставщиком исходя из необходимости заключения договора (контракта) с потенциальным поставщиком, предложившим наименьшую цену договора (контракта) о закупках, а также порядок действий заказчика в случае признания аукциона несостоявшимся.
Статья 11. Закупки путем проведения биржевых торгов
Закупки биржевых товаров могут осуществляться на товарной бирже в соответствии с законодательством государства Стороны о закупках. В этом случае законодательством государства Стороны о закупках должно быть установлено ограниченное число товарных бирж (либо определена одна товарная биржа), на которых могут осуществляться такие закупки, в том числе товара, предусмотренного Приложением 2 к настоящему Соглашению. Товар, закупка которого может осуществляться на товарной бирже, определяется законодательством государства Стороны о закупках.

12-бап. Бір көзден алу тәсілімен (жалғыз өнім берушіден
(орындаушыдан, мердігерден) осы Келісімнің 5-бабының 1, 2, 3, 4
және 5-тармақтарында көрсетілген рәсімдерді өткізбестен,
сондай-ақ Тарап актісінің негізінде нақты сатып алуды
орналастыру ерекшеліктерін қолдана отырып сатып алу
Егер бұл Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасымен көзделген жағдайда, бір көзден алу тәсілімен (жаңғыз берушіден (орындаушыдан, мердігерден) осы Келісімнің 5-бабының 1, 2, 3, 4 және 5-тармақтарында көрсетілген рәсімдерді өткізбей, Тараптың актісі негізінде нақты сатып алуды орналастыру ерекшеліктерін қолдана отырып, осы Келісімге 1-қосымшада көрсетілген жағдайларда жүзеге асырылады.
Егер Тарап осы Келісімге 1-қосымшада көрсетілген жағдайлардың тізбесін толықтыру қажеттігі туралы шешім қабылдаған жағдайда, сондай-ақ осы Келісімге 1-қосымшаның 26-тармағында көрсетілген актіні қабылдау қажет болған жағдайда Тарап мемлекетінің сатып алу саласындағы нормативтік құқықтық реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік билік органы, не Тарап мемлекетінің сатып алу саласындағы ұлттық бақылау органы немесе Тараптың тиісті мемлекетінің Үкіметі тікелей алдын ала, бірақ оларды қабылдағанға дейін 30 күнтізбелік күннен кешіктірмей жазбаша нысанда КОК-ты және басқа Тараптарды хабардар етеді.
Егер осы Келісімге 1-қосымшаның 11, 12-тармақтарында көрсетілген акт қабылданған жағдайда, Тарап мемлекетінің сатып алу саласындағы нормативтік құқықтық реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік билік органы, не Тарап мемлекетінің сатып алу саласындағы ұлттық бақылау органы немесе көрсетілген актіні қабылдайтын Тараптың тиісті мемлекетінің Үкіметі тікелей бұл туралы КОК-ты және басқа Тараптарды оны қабылдаған күннен бастап 30 күнтізбелік күннен кешіктірмей хабардар етуге міндетті.
Осы Келісімге 1-қосымшада көрсетілген жағдайлар тізбесін толықтыру, осы Келісімге 1-қосымшаның 11, 12, 26-тармақтарында көрсетілген актіні қабылдау Тарап оны қабылдаған сәттен бастап 1 жыл ішінде ұлттық режимнен алып тастау бөлігінде осы Келісімнің 4-бабында көзделген тәртіппен жойылуы мүмкін. Бұл ретте осы Келісімге 1-қосымшада көрсетілген жағдайлар тізбесін қысқартуды, сондай-ақ осы Келісімге 1-қосымшаның 11, 12, 26-тармақтарында көрсетілген актіні жоюды Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында әрбір Тарап бір жақты тәртіппен жүзеге асыруы мүмкін.
Осы Келісімге 1-қосымшаның 11, 12, 26-тармақтарында көрсетілген актіні қабылдау ерекше жағдайларда жүзеге асырылады. Осындай актінің қолданылу мерзімі, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді орындау өндірістік циклының ұзақтығы екі жылдан астам уақытты құрайтын жағдайды қоспағанда, екі жылдан аспауы тиіс.
Әрбір Тарап өз мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында осы Келісімге 1-қосымшада көрсетілген сатып алуды жүргізу тәртібін белгілеуге құқылы.
13-шарт. Сатып алу туралы шарт (келісімшарт)
Сатып алу туралы шарт (келісімшарт) сатып алу туралы осындай шартта (келісімшартта) көзделген міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін барлық тараптардың жауапкершілігі туралы міндетті шартты қамтуы тиіс.
Сатып алу туралы шарт (келісімшарт) ақы төлеудің, сондай-ақ тапсырыс берушінің сатып алу нәтижесінің оның сәйкестігіне, оның ішінде осындай шартта (келісімшартта) белгіленген талаптарға саны, жиынтығы, көлемі және сапасы бойынша сәйкестігіне қабылдауды жүзеге асыру тәртібі туралы міндетті шартты қамтиды.
Тараптың веб-порталында сатып алу туралы, оның ішінде тізбесі Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында анықталған сатып алу туралы шарттар туралы мәліметтерді, сондай-ақ осындай шарттарға (келісімшарттарға) жасалған қосымша келісімдер туралы мәліметтерді және де сатып алу нәтижелерін тапсыру-қабылдау актілері туралы мәліметтерді қамтитын шарттардың (келісімшарттардың) тізілімі жариялануға (орналастыруы) тиіс.
Тараптар электрондық форматта (нысанда) сатып алу туралы шарттарды (келісімшарттарды) жасауға көшуге, сондай-ақ сатып алу туралы шарттарды (келісімшарттарды), қосымша келісімдерді, сатып алу нәтижелерін төлеу және тапсыру-қабылдау актілері туралы мәліметтерді сатып алу туралы шарттардың (келісімшарттардың) тізіліміне қосуға ұмтылады.

Статья 12. Закупки способом из одного источника
(у единственного поставщика (исполнителя, подрядчика),
без проведения процедур, указанных
в пунктах 1, 2, 3, 4 и 5 статьи 5 настоящего Соглашения,
а также с применением особенностей размещения конкретной
закупки на основании акта Стороны
В случае, если это предусмотрено законодательством государства Стороны о закупках закупки способом из одного источника (у единственного поставщика (исполнителя, подрядчика)), без проведения процедур, указанных в пунктах 1, 2, 3, 4 и 5 статьи 5 настоящего Соглашения, а также с применением особенностей размещения конкретной закупки на основании акта Стороны осуществляются в случаях, указанных в Приложении 1 к настоящему Соглашению.
В случае принятия Стороной решения о необходимости дополнения перечня случаев, указанных в Приложении 1 к настоящему Соглашению, а также в случае необходимости принятия акта, указанного в пункте 26 Приложения 1 к настоящему Соглашению, орган государственной власти государства Стороны, осуществляющий нормативно-правовое регулирование в сфере закупок, либо национальный контролирующий орган государства Стороны в сфере закупок, или непосредственно Правительство соответствующего государства Стороны заблаговременно, но не позднее 30 календарных дней до их принятия, в письменной форме уведомляет КТС и другие Стороны.
В случае принятия акта, указанного в пунктах 11, 12 Приложения 1 к настоящему Соглашению, орган государственной власти государства Стороны, осуществляющий нормативно-правовое регулирование в сфере закупок, либо национальный контролирующий орган государства Стороны в сфере закупок, или непосредственно Правительство соответствующего государства Стороны, принимающее указанный акт, обязан уведомить об этом КТС и другие Стороны не позднее 30 календарных дней со дня его принятия.
Дополнение перечня случаев, указанных в Приложении 1 к настоящему Соглашению, а также принятие акта, указанного в пунктах 11, 12, 26 Приложения 1 к настоящему Соглашению, может быть отменено в порядке, предусмотренном статьей 4 настоящего Соглашения в части отмены изъятий из национального режима, в течение 1 года с момента его принятия Стороной. При этом сокращение перечня случаев, указанных в Приложении 1 к настоящему Соглашению, а также отмена акта, указанного в пунктах 11, 12, 26 Приложения 1 к настоящему Соглашению, может осуществляться в законодательстве государства Стороны о закупках в одностороннем порядке каждой Стороной.
Принятие акта, указанного в пунктах 11, 12, 26 Приложения 1 к настоящему Соглашению, осуществляется в исключительных случаях. Срок действия такого акта не может составлять более двух лет, за исключением случая, если длительность производственного цикла выполнения работ, услуг по закупке составляет более двух лет.
Каждая Сторона в законодательстве своего государства о закупках вправе установить порядок проведения закупок, указанных в Приложении 1 к настоящему Соглашению.
Статья 13. Договор (контракт) о закупке
Договор (контракт) о закупке должен содержать обязательное условие об ответственности всех сторон за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств, предусмотренных таким договором (контрактом) о закупке.
Договор (контракт) о закупке должен содержать обязательное условие о порядке оплаты, а также о порядке осуществления заказчиком приемки результата закупки на его соответствие, в том числе, по количеству, комплектности, объему и качеству требованиям, установленным в таком договоре (контракте).
На веб-портале Стороны должен публиковаться (размещаться) реестр договоров (контрактов) о закупках, включающий, в том числе, сведения о договорах (контрактах) о закупках, а также сведения о дополнительных соглашениях, заключенных к таким договорам (контрактам), и сведения об актах сдачи-приемки результатов закупки, перечень которых определен законодательством государства Стороны о закупках.
Стороны стремятся к переходу на заключение договоров (контрактов) о закупках в электронном формате (форме), а также к включению договоров (контрактов) о закупках, Дополнительных соглашений, сведений об оплате и актов сдачи-приемки результатов закупки в реестр договоров (контрактов) о закупках.

14-бап. Жосықсыз өнім берушілер тізілімі
1. Әрбір Тараптың уәкілетті органы осы Тараптың сатып алуы бойынша жосықсыз деп танылған өнім берушілер, әлеуетті өнім берушілер және өзге адамдар туралы мәліметтер енгізілетін жосықсыз өнім берушілер тізілімін қалыптастыру мен жүргізуді жүзеге асыруы тиіс.
2. Жосықсыз өнім берушілер тізілімі Тарап мемлекетінің Тараптың сатып алу туралы заңнамасына сәйкес қалыптастырылады және жүргізіледі, сондай-ақ осы Тараптың веб-порталында жарияланады (орналастырылады).
3. Тараптың жосықсыз өнім берушілерінің тізіліміне мынадай:
1) сатып алу туралы шарт (келісімшарт) жасасудан жалтарған әлеуетті өнім берушілер туралы;
2) олармен жасасқан сатып алу туралы шарттар (келісімшарттар) бойынша өз міндеттемелерін орындамаған не тиісінше орындамаған өнім берушілер туралы мәліметтер енгізіледі.
Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында Тараптың жосықсыз өнім берушілер тізіліміне осы Тараптың сатып алу бойынша жосықсыз деп танылған өзге адамдары туралы мәліметтерді енгізу көзделуі мүмкін.
Жосықсыз өнім берушілер тізілімі Тарап мемлекетінің заңнамасына сәйкес соттың және (немесе) ұлттық бақылаушы органның шешімі негізінде осы бөліктің 1, 2-тармақтарында көзделген фактілерді белгілеу кезінде қалыптастырылады.
Осы бапта көзделген мәліметтер жосықсыз өнім берушілер тізіліміне Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында белгіленген, бірақ екі жылдан аспайтын мерзімге енгізіледі.
4. Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында Тараптың тапсырыс берушісінің осы Тараптың жосықсыз өнім берушілер тізіліміне енгізілген мәліметтеріне сүйене отырып, қатысуға рұқсатты жүзеге асыруға құқығы немесе міндеті көзделуі мүмкін.
5. Тарап мемлекетінің заңнамасында барлық басқа Тараптардың жосықсыз өнім берушілер тізілімдерінде бар мәліметтерге сүйене отырып, сатып алуға рұқсатты жүзеге асыруға тапсырыс берушінің құқығы (немесе тиісінше міндеті) белгіленуі мүмкін.
6. Жосықсыз өнім берушілер тізіліміне ол туралы мәліметтер енгізілген адам жосықсыз өнім берушілер тізіліміне енгізілгенін сот тәртібімен шағымдануға құқылы.
15-бап. Сатып алуға қатысу кезінде адамдардың құқықтары мен
заңды мүдделерін қамтамасыз ету
Тараптардың әрқайсысы Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасын бұзушылықтардың алдын алу, анықтау және жолын кесу бойынша шаралар қабылдайды.
Осы бапқа сәйкес қамтамасыз етілетін сатып алу саласындағы адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерінің көлемі Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында анықталады.
Сатып алу саласындағы адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету, сондай-ақ Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыру мақсатында Тараптардың әрқайсысы Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасына сәйкес ұлттық бақылаушы органды құрады (анықтайды), оның құзыретіне сондай-ақ:

Статья 14. Реестр недобросовестных поставщиков
1. Уполномоченный орган каждой Стороны может осуществлять формирование и ведение реестра недобросовестных поставщиков, в который включаются сведения о поставщиках, потенциальных поставщиках и иных лицах, признанных недобросовестными по закупкам данной Стороны.
2. Реестр недобросовестных поставщиков формируется и ведется в соответствии с законодательством государства Стороны о закупках Стороны, а также публикуется (размещается) на веб-портале данной Стороны.
3. В реестр недобросовестных поставщиков Стороны включаются следующие обязательные сведения:
1) о потенциальных поставщиках, уклонившихся от заключения договора (контракта) о закупках;
2) о поставщиках, не исполнивших либо ненадлежащим образом исполнивших свои обязательства по заключенным с ними договорам (контрактам) о закупках.
Законодательством государства Стороны о закупках может быть предусмотрено включение в реестр недобросовестных поставщиков Стороны сведений об иных лицах, признанных недобросовестными по закупкам данной Стороны.
Реестр недобросовестных поставщиков формируется при установлении фактов, предусмотренных пунктами 1, 2 настоящей части, на основании решения суда и (или) национального контролирующего органа в соответствии с законодательством государства Стороны.
Сведения, предусмотренные настоящей статьей, включаются в реестр недобросовестных поставщиков на срок, установленный законодательством о закупках государства Стороны о закупках, но не более чем на два года.
4. Законодательством государства Стороны о закупках может быть предусмотрено право или обязанность заказчика Стороны осуществлять допуск к участию в закупке исходя из сведений, содержащихся в реестре недобросовестных поставщиков данной Стороны.
5. Законодательством государства Стороны может быть установлено право (или соответственно обязанность) заказчика осуществлять допуск к участию в закупках исходя из сведений, содержащихся в реестрах недобросовестных поставщиков всех других Сторон.
6. Лицо, сведения о котором включены в реестр недобросовестных поставщиков, вправе обжаловать включение в реестр недобросовестных поставщиков в судебном порядке.
Статья 15. Обеспечение прав и законных интересов лиц
при участии в закупках
Каждая из Сторон принимает меры по предупреждению, выявлению и пресечению нарушений законодательства государства Стороны о закупках.
Объем обеспечиваемых в соответствии с настоящей статьей прав и законных интересов лиц в сфере закупок определяется законодательством государства Стороны о закупках.
В целях обеспечения прав и законных интересов лиц в сфере закупок, а также осуществления контроля за соблюдением законодательства государства Стороны о закупках каждая из Сторон в соответствии с законодательством государства Стороны создает (определяет) национальный контролирующий орган, к компетенции которого, относится, в том числе:

1) сатып алу саласында, оның ішінде тексерулер жүргізу жолымен бақылауды жүзеге асыру;
2) Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасын бұзатын тапсырыс берушілердің, сатып алуды ұйымдастырушылардың, электрондық сауда алаңдары операторларының (электрондық алаңдар), веб-портал (сондай-ақ шарттар (келісімшарттар) тізілімі) операторларының, тауар биржаларының, комиссияның, сатып алуды жүзеге асыру кезінде өзге адамдардың әрекетіне (әрекетсіздігіне) қатысты шағымдар мен өтініштерді қарау. Бұл ретте тапсырыс берушілердің, сатып алуды ұйымдастырушылардың, электрондық сауда алаңдары операторларының (электрондық алаңдар), веб-портал (сондай-ақ шарттар (келісімшарттар) тізілімі) операторларының, тауар биржаларының, комиссияның, сатып алуды жүзеге асыру кезінде өзге адамдардың сатып алуға қатысуға арналған өтінімдерді беру мерзімі аяқталғанға дейін жасалған әрекетіне (әрекетсіздігіне) сатып алуға қатысуға арналған өтінімді беруіне қарамастан, кез келген әлеуетті өнім беруші шағымдануға құқылы;
3) Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасын бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, сондай-ақ көрсетілген бұзушылықтарды тоқтату бойынша, оның ішінде Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасының бұзушылықтарын жою және осындай бұзушылықтар үшін кінәлі адамдарды жауапқа тарту туралы нұсқаманы міндетті орындау үшін беру жолымен шаралар қабылдау;
4) Тарап мемлекетінің заңнамасында көзделген жағдайда жосықсыз өнім берушілер тізілімін жүргізу.
16-бап. Келісімді іске асыру
1. Осы Келісімнің іске асырылуы кезең-кезеңімен жүзеге асырылады:
1) 1-кезең (Ресей Федерациясы, Беларусь Республикасы үшін) - 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін Тараптар мемлекеттерінің заңнамасын осы Келісімге сәйкес келтіруге бағытталған Тараптар мемлекеттерінің заңнамасына өзгерістер енгізу, осы Келісімге сәйкес электрондық форматта сатып алуды өткізу процесін қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелерді енгізу және Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасы үшін ұлттық режимді енгізу.
2) 2-кезең - (Қазақстан Республикасы үшін) 2012 жылғы 1 шілдеге дейін Тарап мемлекетінің заңнамасын осы Келісімге сәйкес келтіруге бағытталған Тарап мемлекетінің заңнамасына өзгерістер енгізу, осы Келісімге сәйкес электрондық форматта сатып алуды өткізу процесін қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелерді енгізу.
3) 3-кезең - (Ресей Федерациясы, Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы үшін) 2014 жылғы 1 қаңтарға дейін Тараптар мемлекеттерінің барлығы үшін ұлттық режим енгізу.
2. Әрбір кезеңнің аяқталуы туралы әрбір Тарап ЕурАзЭҚ Мемлекетаралық кеңесіне (Кеден одағының жоғары органы) дереу хабарлайды.

1) осуществление контроля в сфере закупок, в том числе путем проведения проверок;
2) рассмотрение жалоб и обращений в отношении нарушающих законодательство государства Стороны о закупках действий (бездействия) заказчиков, организаторов закупок, операторов электронных торговых площадок (электронных площадок), операторов веб-порталов (а также реестра договоров (контрактов)), товарных бирж, комиссии, иных лиц при осуществлении закупок. При этом действия (бездействие) заказчиков, организаторов закупок, операторов электронных торговых площадок (электронных площадок), операторов веб-порталов (а также реестра договоров (контрактов)), товарных бирж, комиссии, иных лиц при осуществлении закупок, совершенные до окончания срока подачи заявок на участие в закупке, вправе обжаловать любой потенциальный поставщик вне зависимости от подачи заявки на участие в закупке;
3) предупреждение, выявление нарушений законодательства государства Стороны о закупках, а также принятие мер по прекращению указанных нарушений, в том числе путем выдачи обязательного для исполнения предписания об устранении нарушений законодательства государства Стороны о закупках и привлечение виновных лиц к ответственности за такие нарушения;
4) ведение реестра недобросовестных поставщиков в случае, предусмотренном законодательством государства Стороны.
Статья 16. Реализация Соглашения
1. Реализация настоящего Соглашения осуществляется поэтапно:
1) 1 этап (для Российской Федерации, Республики Беларусь) - до 1 января 2012 года внесение изменений в законодательство государств Сторон, направленных на приведение в соответствие законодательства государств Сторон с настоящим Соглашением, внедрение информационных систем, обеспечивающих процесс проведения закупок в электронном формате в соответствии с настоящим Соглашением и введение национального режима для Российской Федерации и Республики Беларусь.
2) 2 этап (для Республики Казахстан) - до 1 июля 2012 года внесение изменений в законодательство государства Стороны, направленных на приведение в соответствие законодательства государства Стороны с настоящим Соглашением и внедрение информационных систем, обеспечивающих процесс проведения закупок в электронном формате в соответствии с настоящим Соглашением.
3) 3 этап (для Российской Федерации, Республики Беларусь, Республики Казахстан) - до 1 января 2014 года введение национального режима для всех государств Сторон.
2. О завершении каждого этапа каждая Сторона незамедлительно информирует Межгосударственный Совет ЕврАзЭС (высший орган Таможенного союза).

3. Егер Тараптардың бірі Келісімді іске асыру бойынша міндеттемелерді орындамаған жағдайда, басқа Тараптар осы мәселені КОК отырысында қарау үшін КОК-қа жүгінуге құқылы. Қарау нәтижелері бойынша КОК мынадай:
1) іске асыру бойынша міндеттемелерді бұзу фактісінің жоқтығы туралы;
2) Келісімді іске асыру бойынша міндеттемелердің бұзылу фактісін тану туралы және анықталған бұзушылықты Тараптың жою қажеттілігі туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
4. Егер осы баптың 3-тармағының «2» тармақшасында көрсетілген шешім қабылданған күннен бастап екі ай өткен соң оған қатысты тиісті шешім қабылданған Тарап КОК-тың шешімін орындамаса, онда әрбір басқа Тарап бір жақты тәртіппен осы Келісімнің осы бабының 5-тармағында көзделген жауап қайтару шараларын қабылдауға құқылы.
5. Тараптар осы Келісімде көзделген міндеттемелерді, бұл туралы басқа Тараптарға және КОК-қа дереу хабарлама жіберіп, Келісім бойынша міндеттемелерді орындамаған Тарапқа (Тараптарға) таратпауға құқылы.
17-бап. Дауларды шешу
Осы Келісімді қолдануға байланысты Тараптар арасындағы даулар бірінші кезекте мүдделі Тараптардың консультациялары және (немесе) келіссөздері жолымен, ал келісімге қол жетпеген жағдайда, Тараптардың бірінің екінші Тарапқа жіберген оларды жүргізу туралы ресми жазбаша өтініші күнінен бастап бір жыл өткен Тараптардың кез келгені осы дауды Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына қарауға жіберуі мүмкін.
18-бап. Қосымшалар мәртебесі және осы Келісімге өзгерістер
енгізу тәртібі
1. Тараптардың уағдаласуы бойынша осы Келісімге және оған қосымшаларға осы баптың 2-бөлігінде белгіленген жағдайды қоспағанда, Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын Тараптардың жеке хаттамаларымен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
2. Егер Тарап мемлекетінің нормативтік құқықтық актісімен бір жақты тәртіппен осы Келісімге 1-қосымшада көрсетілген тізбеге толықтырулар енгізілмеген және КОК осы Келісімнің 12-бабында көзделген тәртіппен осындай нормативтік құқықтық актіні жою туралы шешім қабылданбаған жағдайда, осындай толықтыру автоматты түрде осы Келісімге 1-қосымшаны өзгерту болып табылады және жеке хаттамамен ресімдеуді талап етпейді.
19-бап. Қорытынды ережелер
Осы Келісім оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді барлық Тараптардың орындағаны туралы хабарламаларды алғаны туралы депозитарийдің ақпараты болған жағдайда Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Мемлекетаралық кеңесі (үкіметтер басшылары деңгейінде) оның күшіне енуі туралы шешім қабылдаған күннен бастап күшіне енеді.
Осы Келісім оған Кеден одағының мүшелері болған басқа мемлекеттердің қосылуы үшін ашық.
Осы Келісім Тараптарға осы Келісімнің Тараптары болып табылмайтын мемлекеттермен сатып алу саласында халықаралық шарттар жасасуға кедергі жасамайды.
2010 жылғы «___» ______ __________ қаласында орыс тілінде бір түпнұсқа данада жасалды.
Осы Келісімнің түпнұсқа данасы оның депозитарийі болып табылатын КОК-та сақталады.
Депозитарий осы Келісімге қол қойған Тараптардың әрқайсысына оның расталған көшірмесін жібереді.
Беларусь                   Қазақстан                Ресей
Республикасының             Республикасының         Федерациясының
Үкіметі үшін               Үкіметі үшін            Үкіметі үшін
Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу
туралы келісімге
1-қосымша
Бір көзден тәсілімен не жалғыз өнім берушіден (орындаушыдан,
мердігерден), не Тараптың актісі негізінде нақты сатып
алуды орналастырудың ерекшеліктерін қолдана отырып сатып
алу, сондай-ақ осы Келісімнің 5-бабының 1, 2, 3, 4 және
5-тармақтарында көрсетілген рәсімдерді өткізбей сатып алу
жағдайларының тізбесі
Бір көзден тәсілімен не жалғыз өнім берушіден (орындаушыдан, мердігерден), не Тараптың актісі негізінде нақты сатып алуды орналастырудың ерекшеліктерін қолдана отырып сатып алу, сондай-ақ осы Келісімнің 5-бабының 1, 2, 3, 4 және 5-тармақтарында көрсетілген рәсімдерді өткізбей сатып алу мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:

3. В случае, если одна из Сторон не выполняет обязательства по реализации Соглашения, другие Стороны вправе обратиться в КТС для рассмотрения данного вопроса на заседании КТС. По результатам рассмотрения КТС принимает одно из следующих решений:
1) об отсутствии факта нарушения обязательств по реализации;
2) о признании факта нарушения обязательств по реализации Соглашения и о необходимости устранения Стороной выявленного нарушения.
4) В случае, если по истечении двух месяцев со дня принятия решения, указанного в подпункте "2" пункта 3 настоящей статьи Сторона, в отношении которой вынесено соответствующее решение, не выполняет решение КТС, то каждая другая Сторона в одностороннем порядке вправе принять ответные меры, предусмотренные пунктом 5 настоящей статьи настоящего Соглашения.
5) Стороны вправе не распространять обязательства, предусмотренные настоящим Соглашением, на Сторону (Стороны), не выполняющую (-ие) обязательства по Соглашению, незамедлительно направив об этом уведомление другим Сторонам и в КТС.
Статьи 17. Разрешение споров
Споры между Сторонами, связанные с применением настоящего Соглашения, разрешаются, в первую очередь, путем консультаций и (или) переговоров заинтересованных Сторон, а в случае недостижения согласия, по истечении года с даты официальной письменной просьбы об их проведении, направленной одной из Сторон спора другой Стороне, любая из Сторон может передать этот спор на рассмотрение в Суд Евразийского экономического сообщества.
Статья 18. Статус приложений и порядок внесения изменений
в настоящее Соглашение
1. По договоренности Сторон в настоящее Соглашение и приложения к нему могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами Сторон, являющимися неотъемлемой частью Соглашения, за исключением случая, установленного частью 2 настоящей статьи.
2. В случае, если нормативным правовым актом государства Стороны в одностороннем порядке внесены дополнения в перечень, указанный в Приложении 1 к настоящему Соглашению, и КТС в порядке, предусмотренном статьей 12 настоящего Соглашения, не принято решение об отмене такого нормативного правового акта, то такое дополнение автоматически является изменением Приложения 1 к настоящему Соглашению и не требует оформления отдельным протоколом.
Статья 19. Заключительные положения
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты принятия решения Межгосударственным советом Евразийского экономического сообщества (на уровне глав правительств) о его вступлении в силу при наличии информации депозитария о получении им уведомлений о выполнении всеми Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Настоящее Соглашение открыто для присоединения к нему других государств, ставших членами Таможенного союза.
Настоящее Соглашение не препятствует Сторонам заключать международные договоры в сфере закупок с государствами, не являющимися Сторонами настоящего Соглашения.
Совершено в г. __________ "__" ___________ 20__г. в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится в КТС, которая является его депозитарием.
Депозитарий направит каждой из Сторон, подписавшей настоящее Соглашение, его заверенную копию.
За                      За                        За
Правительство           Правительство             Правительство
Республики              Республики                Российской
Беларусь                Казахстан                 Федерации
Приложение 1
к Соглашению о государственных
(муниципальных) закупках
Перечень
случаев закупок способом из одного источника, либо
у единственного поставщика (исполнителя, подрядчика),
либо с применением особенностей размещения конкретной закупки
на основании акта Стороны, а также закупки без проведения
процедур, указанных в пунктах 1, 2, 3, 4 и 5 статьи 5
настоящего Соглашения
Закупки способом из одного источника, либо у единственного поставщика (исполнителя, подрядчика), либо с применением особенностей размещения конкретной закупки на основании акта Стороны, а также закупки без проведения процедур, указанных в пунктах 1, 2, 3, 4 и 5 статьи 5 настоящего Соглашения, осуществляются в случаях, если:

1) сумен жабдықтау, су бұру, кәріз, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау (сұйытылған газды сату жөніндегі қызметтерді қоспағанда) қызметтері, Тарап мемлекетінің заңнамасына сәйкес реттелетін баға (тариф) бойынша инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне қосылу (бірігу), электрмен жабдықтау немесе электр энергиясына кепілдік беретін өнім берушімен электр энергиясын сатып алу-сату қызметтері сатып алынса, сондай-ақ табиғи монополиялар қызметі саласына жататын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу жүзеге асырылса;
2) мәдени құндылықтарды, оның ішінде мұражайлық бұйымдар мен мұражайлық коллекцияларды, сондай-ақ мемлекеттік мұражай, кітапхана, мұрағат қорларын, кино-, фотоқорды және өзге ұқсас қорларды толықтыруға арналған тарихи, көркем немесе өзге мәдени маңызы бар, көшірмелерін қоса алғанда, сирек кездесетін және бағалы бұйымдарды, қолжазбаларды, мұрағаттық құжаттарды, жеткізу жүзеге асырылса;
3) жұмылдыру дайындығы бойынша жұмыстар сатып алынса;
4) орындауды немесе көрсетуді тек атқарушы билік органдары өз өкілдіктеріне сәйкес немесе оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер, тиісті өкілдіктері Тарап мемлекетінің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленетін мемлекеттік біртұтас кәсіпорындар жүзеге асыра алатын жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер сатып алынса;
5) осыған байланысты уақыт шығынын талап ететін өзге сатып алу тәсілдерін қолдану орынсыз, еңсерілмес күштің, оның ішінде төтенше жағдайдың (төтенше жағдайлардың салдарын оқшауландыру және/немесе жою), аварияның, шұғыл медициналық араласу қажеттілігі салдарынан белгілі бір тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға қажеттілік туындаса;
6) егер тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелері мен кәсіпорындары жүзеге асырса, тауарларды өндіру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелері мен кәсіпорындары жүзеге асырады;
7) Тарап мемлекетінің заңнамасында көзделген жағдайларда сатып алу рәсімдері өтпеген деп саналса;
8) елдің қорғанысы, мемлекеттің қауіпсіздігі және құқық тәртібін қамтамасыз ету мұқтаждары үшін байланыс қызметтері сатып алынса;
9) Тарап мемлекетінің заңнамасында бір көзден (жалғыз өнім берушіден (орындаушыдан, мердігерден) сатып алуды жүзеге асыруға рұқсат етілетін мәмілелердің шекті сомасы (не шекті тоқсандық немесе жылдық көлемі) белгіленетін болады. Бұл ретте, көрсетілген мөлшер жеке сипатта болмауы тиіс. Осы Келісімнің Тараптары сатып алуға әлеуетті өнім берушілердің қол жеткізуін барынша кеңейту мақсатында көрсетілген шекті барынша азайтуға ұмтылады;

1) приобретаются услуги водоснабжения, водоотведения, канализации, теплоснабжения, газоснабжения (за исключением услуг по реализации сжиженного газа), подключение (присоединение) к сетям инженерно-технического обеспечения по регулируемым в соответствии с законодательством государства Стороны ценам (тарифам), услуги энергоснабжения или купли-продажи электрической энергии с гарантирующим поставщиком электрической энергии, а также осуществляется закупка товаров, работ, услуг относящихся к сфере деятельности естественных монополий;
2) осуществляются поставки культурных ценностей, в том числе музейных предметов и музейных коллекций, а также редких и ценных изданий, рукописей, архивных документов, включая копии, имеющие историческое, художественное или иное культурное значение, предназначенных для пополнения государственных музейного, библиотечного, архивного фондов, кино-, фотофонда и иных аналогичных фондов;
3) приобретаются работы по мобилизационной подготовке;
4) приобретаются работы или услуги, выполнение или оказание которых может осуществляться исключительно органами исполнительной власти в соответствии с их полномочиями или подведомственными им государственными учреждениями, государственными унитарными предприятиями, соответствующие полномочия которых устанавливаются нормативными правовыми актами государства Стороны;
5) возникла потребность в приобретении определенных товаров, работ, услуг вследствие непреодолимой силы, в том числе, чрезвычайной ситуации (локализации и/или ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций), аварии, необходимости срочного медицинского вмешательства, в связи с чем применение иных способов закупок, требующих затрат времени, нецелесообразно;
6) производство товаров, выполнение работ, оказание услуг осуществляются учреждениями и предприятиями уголовно-исполнительной системы в случаях, если осуществляется закупка товаров, работ, услуг учреждениями и предприятиями уголовно-исполнительной системы;
7) процедуры закупок признаны не состоявшимся, в случаях предусмотренных законодательством государства Стороны;
8) приобретаются услуги связи для нужд обороны страны, безопасности государства и обеспечения правопорядка;
9) законодательством государства Стороны может быть установлена предельная сумма сделок (либо предельный квартальный или годовой объем), при которых разрешается осуществлять закупки из одного источника (у единственного поставщика (исполнителя, подрядчика)). При этом указанный размер не должен носить индивидуальный характер. Стороны настоящего Соглашения стремятся к минимизации указанного порога, в целях максимального расширения доступа потенциальных поставщиков к закупкам;

10) Тарап мемлекетінің заңнамасына сәйкес жалғыз өнім берушіден қару-жарақ пен әскери техниканы беруге тапсырысты орналастыру жүзеге асырылса;
11) Тарап мемлекеті Президентінің жарлығымен немесе өкімімен анықталған әлеуетті өнім берушіден нақты сатып алу жүзеге асырылса;
12) Тарап мемлекеті Президентінің шешімі немесе тапсырмасы бойынша Тарап мемлекеті Үкіметінің өкімімен (шешімімен) анықталған әлеуетті өнім берушіден нақты сатып алу жүзеге асырылса;
13) белгілі бір авторлардың әдебиет және өнер шығармаларын (жалға беру мақсатында киножобаларды сатып алу жағдайларын қоспағанда), нақты орындаушылардың орындауларын, нақты өндірушілердің фонограммаларын, егер жалғыз тұлғаға осындай шығармаларға, орындауларға, фонограммаларға айрықша құқығы тиесілі болған жағдайда, сатып алу жүзеге асырылса;
14) белгілі бір мерзімді баспа және электрондық басылымдарға жазылу жүзеге асырылса, сондай-ақ егер көрсетілген басып шығарушыларға осындай басылымдарды пайдалануға ерекше құқық тиесілі болса, белгілі бір авторлардың баспа және электрондық басылымдарын сатып алу, мемлекеттік және муниципалдық білім беру мекемелерінің, мемлекеттік және муниципалдық кітапханалардың, мемлекеттік ғылыми ұйымдардың қызметін қамтамасыз ету үшін электрондық басылымдарға қол жеткізуді беру бойынша қызмет көрсету жүзеге асырылса;
15) хайуанаттар паркіне, театрға, кинотеатрға, концертке, циркке, мұражайға, көрмеге, спорттық іс-шараға баруға тапсырыс орналастыру жүзеге асырылады;
16) көрмелердің, семинарлардың, конференциялардың, кеңестердің, форумдардың, симпозиумдардың, тренингтердің материалдарын, сондай-ақ көрсетілген іс-шараларға қатысуға төлемді сатып алу жүзеге асырылса;
17) жеке тұлғалардан оқытушылық қызметтерді сатып алу жүзеге асырылса;
18) концерттік қызметті жүзеге асыратын театр, мекеме, оның ішінде концерттік ұжым (би ұжымы, хор ұжымы, оркестр, ансамбль), телерадио тарату мекемесі, цирк, мұражай, мәдениет үйі, мәдениет сарайы, клуб, Тараптар мемлекетінің мемлекеттік және муниципалдық сатып алу туралы заңнамаларына сәйкес нақты жеке тұлғалардан, жалғыз өнім берушіден - сценарий авторынан, орындаушы әртістен, балетмейстерден, теле немесе радио бағдарламаны жүргізушіден, дизайнерден, дирижерден, драматургтен, қолға үйретушіден, цирк нөмірлерінің инженерінен, композитордан, концертмейстерден, либреттисттен, кино-бейне, дыбыс жазба операторынан, жазушыдан, ақыннан, режиссерден, репетитордан, мүсіншіден, хореографтан, хормейстерден, жазушыдан не орындаушыдан тапсырысты орналастыру тізбесіне енгізілген мәдениет және өнер туындыларын жасауға тапсырысты орналастыруды жүзеге асырса;

10) осуществляется размещение заказа на поставку вооружения и военной техники у единственного поставщика в соответствии с законодательством государства Стороны;
11) осуществляется конкретная закупка у потенциального поставщика, определенного указом или распоряжением Президента государства Стороны;
12) осуществляется конкретная закупка у потенциального поставщика, определенного распоряжением (решением) Правительства государства Стороны по решению или поручению Президента государства Стороны;
13) осуществляется приобретение произведений литературы и искусства определенных авторов (за исключением случаев приобретения кинопроектов в целях проката), исполнений конкретных исполнителей, фонограмм конкретных изготовителей в случае, если единственному лицу принадлежат исключительные права на такие произведения, исполнения, фонограммы;
14) осуществляется подписка на определенные периодические печатные и электронные издания, а также осуществляется закупка печатных и электронных изданий определенных авторов, оказание услуг по предоставлению доступа к электронным изданиям для обеспечения деятельности государственных и муниципальных образовательных учреждений, государственных и муниципальных библиотек, государственных научных организаций у издателей таких печатных и электронных изданий в случае, если указанным издателям принадлежат исключительные права на использование таких изданий;
15) осуществляется размещение заказа на посещение зоопарка, театра, кинотеатра, концерта, цирка, музея, выставки, спортивного мероприятия;
16) осуществляется приобретение материалов выставок, семинаров, конференций, совещаний, форумов, симпозиумов, тренингов, а также оплаты за участие в указанных мероприятиях;
17) осуществляется закупка преподавательских услуг у физических лиц;
18) театром, учреждением, осуществляющим концертную деятельность, в том числе концертным коллективом (танцевальным коллективом, хоровым коллективом, оркестром, ансамблем), телерадиовещательным учреждением, цирком, музеем, домом культуры, дворцом культуры, клубом осуществляется размещение заказа на создание произведений литературы или искусства, включенные в перечень размещения заказа у единственного поставщика в соответствии с законодательством государства Сторон о государственных и муниципальных закупках у конкретного физического лица или конкретных физических лиц - автора сценария, артиста-исполнителя, балетмейстера, ведущего теле- или радиопрограммы, дизайнера, дирижера, драматурга, дрессировщика, инженера цирковых номеров, композитора, концертмейстера, либреттиста, оператора кино-, видео-, звукозаписи, писателя, поэта, режиссера, репетитора, скульптора, хореографа, хормейстера, художника либо на исполнения;

19) күрделі құрылыс объектілерінің жобалау құжаттамаларын әзірлеуді авторлық бақылау, тиісті авторлардың күрделі құрылыс объектілерінің құрылысын, қайта жаңартуды, күрделі жөндеуді авторлық қадағалауы бойынша қызметтерді сатып алу жүзеге асырылса;
20) Тараптардың мемлекеттері халқының мәдени мұра объектісін (тарих және мәдениет ескерткіші) сақтау бойынша жұмысты жүргізуді техникалық және авторлық қадағалауды жүргізуге тапсырысты орналастыру жүзеге асырылса;
21) қызметкерді қызметтік іссапарға жіберуге байланысты қызметтерді (қызметтік іссапар орнына және кері жол жүру, тұрғын үй-жайды жалдау, көліктік қызмет көрсету, тамақты қамтамасыз ету) сатып алу жүзеге асырылса, сондай-ақ өкілдік шығыстар жүзеге асырылса;
22) шет мемлекеттер басшыларының, шет мемлекеттердің үкімет басшыларының, халықаралық ұйымдар, парламенттік делегациялар, үкіметтік делегациялар, шет мемлекеттер делегациялары басшыларының сапарларын қамтамасыз етуге байланысты қызметтерді көрсетуге тапсырыс (қонақ үй, көліктік қызмет көрсету, компьютерлік жабдықты пайдалану, тамақпен қамтамасыз ету) орналастыру жүзеге асырылса;
23) Президент, заңнамалық жиналыс палаталары, Тарап мемлекетінің Үкіметі тікелей өткізетін көшпелі іс-шараларды қамтамасыз етуге байланысты қызметтер көрсетуге тапсырыс орналастыру жүзеге асырылса (қонақ үй, көліктік қызмет көрсету, компьютерлік жабдықты пайдалану, тамақпен қамтамасыз ету);
24) Тараптар мемлекеттерінің Олимпиадалық және параолимпиадалық спорт түрлері бойынша спорт құрама командаларын дайындау, сондай-ақ Тараптар мемлекеттерінің спорт құрама командаларының Олимпиадалық ойындарға және параолимпиадалық ойындарға қатысуы үшін қажетті спорт мүкәммалын және жабдықтарын, спорт киім-кешегін жеткізуге тапсырысты орналастыру жүзеге асырылса;
25) жазаларды орындайтын мекемелер тауарларды өндіру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету үшін шикізат, материалдар және жинақтаушы заттарды сатып алу көрсетілген азаматтық-құқықтық шарттарда көзделген қаражат есебінен жүзеге асырылған жағдайда заңды тұлғалармен жасалған азаматтық құжаттар негізінде сотталғандарды жұмысқа орналастыру мақсатында тауарларды ендіру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету үшін осындай мекемелер шикізат, материалдар және жинақтаушы заттарды сатып алса, мемлекеттік қажеттіліктер үшін тауарларды жеткізуге жалғыз өнім берушіге тапсырысты орналастыруға құқылы;
26) нақты тапсырмаларды орналастырудың ерекшеліктері Тарап мемлекеті Үкіметінің нормативтік құқықтық актісімен белгіленуі мүмкін;

19) осуществляется закупка услуг по авторскому контролю за разработкой проектной документации объектов капитального строительства, авторскому надзору за строительством, реконструкцией, капитальным ремонтом объектов капитального строительства соответствующими авторами;
20) осуществляется размещение заказа на проведение технического и авторского надзора за проведением работ по сохранению объекта культурного наследия (памятника истории и культуры) народов государств Сторон;
21) осуществляется закупка услуг, связанных с направлением работника в служебную командировку (проезд к месту служебной командировки и обратно, наем жилого помещения, транспортное обслуживание, обеспечение питания), а также осуществление представительских расходов;
22) осуществляется размещение заказа на оказание услуг, связанных с обеспечением визитов глав иностранных государств, глав правительств иностранных государств, руководителей международных организаций, парламентских делегаций, правительственных делегаций, делегаций иностранных государств (гостиничное, транспортное обслуживание, эксплуатация компьютерного оборудования, обеспечение питания);
23) осуществляется размещение заказа на оказание услуг, связанных с обеспечением выездных мероприятий, проводимых Президентом, палатами законодательного собрания, непосредственно Правительством государства Стороны (гостиничное, транспортное обслуживание, эксплуатация компьютерного оборудования, обеспечение питания);
24) осуществляется размещение заказа на поставку спортивного инвентаря и оборудования, спортивной экипировки, необходимых для подготовки спортивных сборных команд государств Сторон по олимпийским и паралимпийским видам спорта, а также для участия спортивных сборных команд государств Сторон в Олимпийских играх и Паралимпийских играх;
25) учреждения, исполняющие наказания, вправе разместить заказ у единственного поставщика на поставку товаров для государственных нужд в случаях приобретения такими учреждениями сырья, материалов и комплектующих изделий для производства товаров, выполнения работ, оказания услуг в целях трудоустройства осужденных на основании гражданско-правовых договоров, заключенных с юридическими лицами, при условии, что приобретение указанными учреждениями сырья, материалов и комплектующих изделий, необходимых для производства товаров, выполнения работ, оказания услуг, осуществляется за счет средств, предусмотренных указанными гражданско-правовыми договорами;
26) особенности размещения конкретных заказов могут быть установлены нормативным правовым актом Правительства государства Стороны;

27) материалдық резервтердің мемлекеттік және жұмылдыру резервтерінен іске асырылатын материалдық құндылықтар;
28) белгілі бір өнім берушіде сатып алуды жүзеге асыратын тапсырыс берушіде, ұйымдастырушыда, уәкілетті ұйымда осындай тауарлардың қосымша санына қажеттілік туындаса. Бұл ретте қосымша сатып алынатын тауар келісімшартта көзделген тауарлар санының он пайызынан аспайды. Қосымша берілген тауар бірлігінің бағасы осындай тауар санының келісімшартында көзделген келісімшарттың бастапқы бағасынан бөлуден жеке меншік ретінде анықталуы тиіс;
29) егер көп пәтерлі үйдегі үй-жайлар жеке меншікте және мемлекеттік меншікте немесе муниципалдық меншікте болса, басқарушы ұйымның тұрғын үй заңнамасына сәйкес көп пәтерлі үйде үй-жайлардың меншік иелерінің немесе жергілікті өзін-өзі басқару органының таңдауы негізінде көп пәтерлі үйді басқару жөніндегі қызметтерді сатып алу жүзеге асырылады;*
30) егер осы қызметтер басқа тұлғаға немесе өтеусіз пайдалануға және (немесе) жедел басқаруға берілген үй-жайлар орналасқан ғимараттағы тұрғын үй емес үй-жайларды пайдаланатын тұлғаларға көрсетілген жағдайда, мемлекеттік немесе муниципалдық тапсырыс берушіге қайтарусыз пайдалануға берілген бір немесе бірнеше тұрғын үй немесе үй-жайларды техникалық ұстау, күзету және оларға қызмет көрсету жөніндегі қызметтерді сатып алу жүзеге асырылады;*
31) егер мұндай сатып алу Тарап мемлекетінің заңнамасында белгіленген тізбе бойынша алғашқы ай ішінде жүзеге асырылған жағдайда конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алудың қорытындылары шығарылғанға және мемлекеттік сатып алу туралы шарт күшіне енгенге дейінгі кезеңге күн сайын және (немесе) апта сайын қажетті мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қажеттілігі болады. Осы жағдайда сатып алудың көлемдері сатып алуды өткізу мерзімі ішінде тапсырыс берушінің тұтынушылығын қамтамасыз ету үшін қажетті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің санынан аспайды;**
32) жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыру үшін тауарларды,жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;**
33) табиғат пайдалану құқығын сатып алу;**
34) қызметкерлерді шетелде даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөнінде көрсетілетін қызметтерді сатып алу;**
35) рейтингтік агенттіктер көрсететін қызметтерді, қаржылық қызметтерді, егер жеке тұлға өз бетімен кредиттік (банктік) ұйымды анықтаған жағдайда алушылардың (жеке тұлғалардың) шоттарына жалақы төлеуді есептеу үшін қызметтер көрсету бөлігінде, сондай-ақ қолма-қол ақша қаражаты бойынша операциялар бөлігінде сатып алу;**
36) зағип және нашар көретін азаматтарға арналған мамандандырылған кітапханалардың қызметтерін сатып алу;**

27) материальных ценностей, реализуемых из государственного и мобилизационного материальных резервов;
28) у заказчика, организатора, уполномоченной организации, осуществивших закупку у определенного поставщика, возникла потребность в дополнительном количестве таких товаров. При этом количество дополнительно закупаемого товара не может превышать десяти процентов количества товаров, предусмотренного контрактом. Цена единицы дополнительно поставляемого товара должна определяться как частное от деления первоначальной цены контракта на предусмотренное в контракте количество такого товара;
29) осуществляется закупка услуг по управлению многоквартирным домом на основании выбора собственниками помещений в многоквартирном доме или органом местного самоуправления в соответствии с жилищным законодательством управляющей организации, если помещения в многоквартирном доме находятся в частной собственности и государственной собственности или муниципальной собственности; *
30) осуществляется закупка услуг по техническому содержанию, охране и обслуживанию одного или нескольких нежилых помещений, переданных в безвозмездное пользование государственному или муниципальному заказчику, в случае, если данные услуги оказываются другому лицу или лицам, пользующимся нежилыми помещениями, находящимися в здании, в котором расположены помещения, переданные в безвозмездное пользование и (или) в оперативное управление; *
31) имеется необходимость в осуществлении закупок ежедневной и (или) еженедельной потребности на период до подведения итогов закупок и вступления в силу договора о закупках в случае, если такая закупка осуществляется в течение первого месяца года по перечню, установленному законодательством государства Стороны. В данном случае объем закупки не может превышать количество товаров, работ, услуг, необходимое для обеспечения потребности заказчика в течение срока проведения закупки, но не более, чем на два месяца; **
32) приобретения товаров, работ, услуг для осуществления оперативно-розыскной деятельности; **
33) приобретения права природопользования; **
34) приобретения услуг по подготовке, переподготовке и повышению квалификации работников за рубежом; **
35) приобретения услуг рейтинговых агентств, финансовых услуг в части оказания услуг за зачисление заработной платы на счета получателей (физических лиц) в случае, если физическое лицо самостоятельно определило кредитную (банковскую) организацию, а также в части операций по наличным денежным средствам физических лиц; **
36) приобретения услуг специализированных библиотек для незрячих и слабовидящих граждан; **

37) заңды тұлғалардың жарғылық капиталындағы бағалы қағаздарды, үлестерді сатып алу;**
38) Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында көзделген осы Қосымшада анықталған тәсілдердің тізбесін, сайлау туралы заңнамада көзделген көрсетілетін қызметтерді сатып алу;**
39) Тараптар мемлекетінің Үкіметі тікелей бекіткен тізбе бойынша Тараптардың халықаралық шарттарына сәйкес, сондай-ақ Тарап мүшесі болып табылатын халықаралық ұйымдар қаржыландыратын инвестициялық жобалар шеңберінде жүзеге асырылатын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;**
40) Тарап мемлекетінің ұлттық валютасының банкноталары мен монеталарының дизайны, оларды жасау, сақтау, жеткізіп беру жөніндегі жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ олардың дизайны мен дайындалуына қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;**
41) мемлекеттер, мемлекеттердің үкіметтері, халықаралық және мемлекеттік ұйымдар, қызметтері қайырымдылық және халықаралық сипаттағы шетелдік үкіметтік емес қоғамдық ұйымдар мен қорлар Тарап мемлекетінің Үкіметіне тікелей, Тарап мемлекетінің Ұлттық Банкіне өтеусіз негізде ұсынатын гранттар ақшасын, сондай-ақ оларды беру туралы келісімдерде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудың өзге рәсімдері көзделген жағдайларда осы гранттарды бірлесіп қаржыландыруға бөлінген ақшаны пайдалануға байланысты тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу;**
42) жеке тұлғалар үшін (егер жеке тұлға білім беру ұйымын өз бетімен таңдаған жағдайда) мемлекеттік білім беру тапсырысына байланысты көрсетілетін қызметтерді сатып алу;**
43) Тараптар мемлекеттерінің азаматтарын шетелде емдеу, сондай-ақ оларды тасымалдау әрі олармен бірге жүру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу;**
44) сатып алынатын тауарларға, көрсетілетін қызметтерге қатысты ерекше құқықтары бар тұлғадан зияткерлік меншік объектілері болып табылатын тауарларды, көрсетілетін қызметтерді сатып aлу;**
45) Тараптар мемлекеттерінің шетелдегі мекемелерінің, сондай-ақ олардың атынан жұмыс істейтін тапсырыс берушілердің оқшауланған бөлімшелерінің шет мемлекеттің аумағында өз қызметін қамтамасыз ету үшін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуы;**
46) халықаралық ақпарат ұйымдарының ақпарат ұсыну жөніндегі қызметтерін сатып алу;**
47) монетарлық қызметті, сондай-ақ Тарап мемлекетінің Ұлттық қорын басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;**
48) Тарап мемлекетінің Президентін, өзге де күзетілетін тұлғаларды және күзетілетін тұлғалардың келуіне арналған объектілерді күзетуге және олардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ Тарап мемлекеті Президентінің қызметіне бейне мұрағат қалыптастыру және ақпараттық қызмет көрсету жөніндегі қызметтерді сатып алу;**

37) приобретения ценных бумаг, доли в уставном капитале юридических лиц; **
38) приобретения товаров и услуг, предусмотренных законодательством о выборах, перечень закупок которых способами, определенными настоящим Приложением, предусмотрен законодательством государства Стороны о закупках; **
39) приобретения товаров, работ, услуг, осуществляемого в соответствии с международными договорами Сторон, по перечню, утвержденному непосредственно Правительством государства Стороны, а также в рамках реализации инвестиционных проектов, финансируемых международными организациями, членом которых является Сторона; **
40) приобретения работ, услуг по дизайну, изготовлению, хранению, доставке банкнот и монет национальной валюты государства Стороны, а также товаров, работ, услуг, необходимых для их дизайна и изготовления; **
41) приобретения товаров, работ, услуг, связанных с использованием денег грантов, предоставляемых непосредственно Правительству государства Стороны, Национальному Банку государства Стороны на безвозмездной основе государствами, правительствами государств, международными и государственными организациями, зарубежными неправительственными общественными организациями и фондами, чья деятельность носит благотворительный и международный характер, а также денег, выделяемых на софинансирование данных грантов в случаях, когда в соглашениях об их предоставлении предусмотрены иные процедуры приобретения товаров, работ, услуг; **
42) приобретения услуг, связанных с государственным образовательным заказом для физических лиц (в случае, если физическое лицо самостоятельно выбрало образовательную организацию); **
43) Приобретения услуг по лечению граждан государств Сторон за рубежом, а также услуг по их транспортировке и сопровождению; **
44) приобретения товаров, услуг, являющихся объектами интеллектуальной собственности, у лица, обладающего исключительными правами в отношении приобретаемых товаров, услуг; **
45) приобретения товаров, работ, услуг загранучреждениями государств Сторон, а также обособленными подразделениями заказчиков, Действующих от их имени, для обеспечения своей деятельности на территории иностранного государства; **
46) приобретения услуг по предоставлению информации международными информационными организациями; **
47) приобретения товаров, работ, услуг, необходимых для осуществления монетарной деятельности, а также деятельности по управлению Национальным фондом государства Стороны; **
48) приобретения товаров, работ, услуг, необходимых для обеспечения охраны и безопасности Президента государства Стороны, иных охраняемых лиц и объектов, предназначенных для пребывания охраняемых лиц, а также услуг по формированию видеоархива и информационному обслуживанию деятельности Президента государства Стороны; **

49) халықаралық коммерциялық төреліктерде және шетелдік сот органдарында мемлекеттің не тапсырыс берушінің мүдделерін қорғау мен білдіру жөніндегі консультациялық және заң қызметтерін сатып алу;**
50) Тараптар мемлекеттерінің заңнамасында айқындалған тұлғадан мүлікті сенімгерлік басқару жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу;**
51) Тарап мемлекетінің заңнамасында анықталған нақты тұлғаның тауарларын, жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін (оның ішінде, егер тұлға мемлекеттік монополия болып табылған жағдайда және Тараптардың мемлекеттері заңының мемлекеттік монополиясымен анықталғанда), сондай-ақ орындалуы немесе көрсетілуі атқарушы билік органдарымен олардың өкілеттіктеріне немесе оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерге, мемлекеттік (біртұтас) кәсіпорындарға, акцияларының (үлестерінің) жүз пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғаларға сәйкес айрықша жүзеге асырылуы мүмкін болатын, тиісті өкілеттіктері Тараптар мемлекеттерінің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленетін жұмыстар немесе қызметтер сатып алынған жағдайда сатып алу;**
52) статистикалық бақылаулар деректерін өңдеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу;**
53) Тараптардың атқарушылық іс жүргізу туралы заңнамасына сәйкес сот орындаушылары өткізетін; Тараптардың банкроттық туралы заңнамасына сәйкес өткізілетін; Тараптардың жер заңнамасына сәйкес өткізілетін; мемлекеттік мүлікті жекешелендіру кезіндегі сауда-саттықта (аукциондарда) сатылатын мүліктерді (активтерді) сатып алу;**
54) адвокаттардың Тараптар мемлекеттерінің заңдарына сәйкес оған ақы төлеуден босатылған адамдарға көрсететін қызметтерін сатып алу;**
55) Тараптардың мемлекеттерінің заңнамасымен белгіленген жағдайда нарыққа реттеушілік әсер ету үшін мемлекеттік материалдық резервке тауарлар сатып алу;**
56) жұмылдыру тапсырыстарын орындайтын ұйымдардан жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын сақтау жөнінде көрсетілетін қызметтерді сатып алу;**
57) Тарап мемлекетінің заңнамасында белгіленген жағдайда ғарышкерлерді даярлау және ғарышкерлердің ғарышқа ұшуын жүзеге асыруды ұйымдастыру жөнінде көрсетілетін қызметтерді сатып алу;**
58) мамандандырылған авиажөндеу кәсіпорындарында авиациялық техниканы жөндеу қызметін көрсетуді сатып алу;**
59) мемлекеттік және ведомстволық наградаларды және олардың құжаттарын, Қазақстан Республикасы Парламенті депутатының омырауға тағатын белгісін және оның құжатын, мемлекеттік сенім таңбаларын, Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттары (оның ішінде қызметтік және дипломатиялық) және жеке куәліктерін, шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатын, азаматтығы жоқ адамның куәлігін, азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәліктерді дайындау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өнім берушілерден Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбе бойынша арнайы дәрежеде қорғауды талап ететін баспа өнімдерін сатып алу;**

49) приобретения консультационных и юридических услуг по защите и представлению интересов государства либо заказчиков в международных коммерческих арбитражах и иностранных судебных органах; **
50) приобретения услуг по доверительному управлению имуществом у лица, определенного законодательством государств Сторон; **
51) приобретения товаров, работ, услуг у конкретного лица, определенного законами государства Стороны (в том числе в случае, если лицо является государственной монополией и определено государственной монополией законом государства Стороны), а также в случае, если приобретаются работы или услуги, выполнение или оказание которых может осуществляться исключительно органами исполнительной власти в соответствии с их полномочиями или подведомственными им государственными учреждениями, государственными (унитарными) предприятиями, юридическими лицами сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат государству, соответствующие полномочия которых (всех вышеперечисленных организаций) устанавливаются нормативными правовыми актами государства Стороны; **
52) приобретения услуг по обработке данных статистических наблюдений; **
53) приобретения имущества (активов), реализуемого на торгах (аукционах): судебными исполнителями в соответствии с законодательством государств Сторон об исполнительном производстве проводимых в соответствии с законодательством государств Сторон о банкротстве; проводимых в соответствии с земельным законодательством государств Сторон; при приватизации государственного имущества; **
54) приобретения услуг, оказываемых адвокатами лицам, освобожденным от ее оплаты в соответствии с законами государств Сторон; **
55) приобретения товаров в государственный материальный резерв для оказания регулирующего воздействия на рынок в случае, установленном законодательством государства Стороны; **
56) приобретения услуг по хранению материальных ценностей мобилизационного резерва у организации, выполняющей данный мобилизационный заказ; **
57) приобретения услуг по подготовке космонавтов и организации
осуществления полетов космонавтов в космос в случае, установленном
законодательством государства Стороны; **
58) приобретения услуг по ремонту авиационной техники на специализированных авиаремонтных предприятиях; **
59) приобретения услуг по изготовлению государственных и ведомственных наград и документов к ним, нагрудного знака депутата Парламента Республики Казахстан и документа к нему, государственных поверительных клейм, паспортов (в том числе служебных и дипломатических), удостоверений личности граждан Республики Казахстан, вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверения лица без гражданства, свидетельств о регистрации актов гражданского состояния, а также приобретения у поставщиков, определенных Правительством Республики Казахстан, печатной продукции, требующей специальной степени защиты, по перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан; **

60) өзі шығарған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) Ішкі істер министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі ұйымдарынан (қосымша атқарушылар тартылмаған жағдайда), емдеу-өндірістік (еңбек) профилакторийлері және Денсаулық сақтау министрлігінің емдеу-өндірістік (еңбек) шеберханалары, сондай-ақ мүгедектер саны қызметкерлердің тізім санының кемінде 50 пайызын құрайтын ұйымдарда (қосымша атқарушылар тартылмаған жағдайда), «Белхудожпромыслы» мемлекеттік өндіріс сауда бірлестігі және оның құрамына кіретін ұйымдар (қосымша атқарушылар тартылмаған жағдайда) көркем кәсіпшілік бұйымдарын сатып алуға;***
61) мемлекеттік органдарды және президенттік, үкіметтік, жедел, арнайы байланыстың басқа да түрлерінің өзге де ұйымдарын қамтамасыз ету мақсатында сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) Тараптардың мемлекеттерінде және Тараптар мемлекеттерінің одан тыс тұрған ұйымдарында ақпаратты жасырын алуды ұйымдастыру және осындай байланыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ету;***
62) алып қойылған, тыйым салынған, тәркіленген немесе өзге тәсілмен мемлекет кірісіне айналдырылған мүліктер, оның ішінде орындалмаған салық міндеттемелерін, төленбеген өсімпұлдар есебінен төлету салынған мүліктер;***
63) Көп пәтерлі үйде үй-жайларды иемденушілері немесе, егер көп пәтерлі үйдегі үй-жайлар жеке меншікте және мемлекет меншігінде немесе муниципалдық меншікте болса басқару ұйымының тұрғын үй заңнамасына сәйкес жергілікті өзін өзі басқару органы таңдау негізінде көп пәтерлі үйді басқару бойынша қызметтерді сатып алу жүзеге асырылады;***
64) егер осы қызметтер өтеусіз пайдалануға және (немесе) жедел басқаруға берілген үй-жайлар орналасқан ғимаратта тұрған тұрғын үй емес үй-жайларды пайдаланатын басқа адамға немесе адамдарға көрсетілген жағдайда мемлекеттік немесе муниципалдық тапсырыс берушінің өтеусіз пайдалануына берілген бір немесе бірнеше тұрғын үй емес үй-жайларды техникалық ұстау, қорғау және қызмет көрсету бойынша қызметтерді сатып алу жүзеге асырылады;***
65) сатып алу қорытындыларын жасағанға және сатып алу туралы шарт күшіне енгенге дейінгі кезеңге күн сайынғы және (немесе) апта сайынғы сұранысты сатып алуды, егер осындай сатып алу Тарап мемлекетінің заңнамасында белгіленген тізбе бойынша жылдың бірінші айы ішінде жүзеге асырылған жағдайда, жүзеге асыру қажеттілігі бар. Осы жағдайда сатып алу көлемі сатып алуды жүргізудің екі айдан аспайтын мерзімі ішінде тапсырыс берушінің сұранысын қамтамасыз ету үшін қажет тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің санынан артуы мүмкін емес;***

60) товаров (работ, услуг) собственного производства (в случае не привлечения субисполнителей) у организаций уголовно-исполнительной системы, лечебно-производственных (трудовых) профилакториев Министерства внутренних дел и лечебно-производственных (трудовых) мастерских Министерства здравоохранения, а также у организаций (в случае не привлечения субисполнителей), в которых численность инвалидов составляет не менее 50 процентов от списочной численности работников, государственного производственно-торгового объединения "Белхудожпромыслы" и входящих в его состав организаций (в случае не привлечения субисполнителей) на закупку изделий художественных промыслов; ***
61) товаров (работ, услуг), приобретаемых в целях обеспечения государственных органов и иных организаций президентской, правительственной, оперативной, другими видами специальной связи, организации и обеспечения безопасности такой связи в государствах Сторон и организациях государств Сторон, находящихся за ее пределами, негласного получения информации; ***
62) имущества, изъятого, арестованного, конфискованного или обращенного в доход государства иным способом, в том числе имущества, на которое обращено взыскание в счет неисполненного налогового обязательства, неуплаченных пеней; ***
63) осуществляется закупка услуг по управлению многоквартирным домом на основании выбора собственниками помещений в многоквартирном доме или органом местного самоуправления в соответствии с жилищным законодательством управляющей организации, если помещения в многоквартирном доме находятся в частной собственности и государственной собственности или муниципальной собственности; ***
64) осуществляется закупка услуг по техническому содержанию, охране и обслуживанию одного или нескольких нежилых помещений, переданных в безвозмездное пользование государственному или муниципальному заказчику, в случае, если данные услуги оказываются другому лицу или лицам, пользующимся нежилыми помещениями, находящимися в здании, в котором расположены помещения, переданные в безвозмездное пользование и (или) в оперативное управление; ***
65) имеется необходимость в осуществлении закупок ежедневной и (или) еженедельной потребности на период до подведения итогов закупок и вступления в силу договора о закупках в случае, если такая закупка осуществляется в течение первого месяца года по перечню, установленному законодательством государства Стороны. В данном случае объем закупки не может превышать количество товаров, работ, услуг, необходимое для обеспечения потребности заказчика в течение срока проведения закупки, но не более, чем на два месяца; ***

66) жедел іздестіру қызметін жүзеге асыру үшін тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу;***
67) табиғатты пайдалану құқығына ие болу;***
68) шетелде қызметкерлерді даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру бойынша қызметтерді сатып алу;***
69) егер жеке тұлға өздігімен кредиттік (банктік) ұйымды анықтаған жағдайда, сондай-ақ жеке тұлғалардың қолма-қол ақшалай қаражаты бойынша операциялар бөлігінде алушылар шотына (жеке тұлғалар) жалақыны есептеу қызметтерін көрсету бөлігінде рейтингтік агенттіктер қызметтерін, қаржы қызметтерін сатып алу;***
70) бағалы қағаздарды, заңды тұлғалардың жарғылық капиталындағы үлесті сатып алу;***
71) осы Қосымшасында анықталған тәсілдермен оларды сатып алу тізбесі Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында көзделген қызметтерді таңдауға байланысты сатып алулар;***
72) тарап мемлекетінің Үкіметі тікелей бекіткен тізбе бойынша, сондай-ақ Тарап оның мүшесі болып табылатын халықаралық ұйымдар қаржыландыратын инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде Тараптардың халықаралық шарттарына сәйкес жүзеге асырылған тауарларды жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;***
73) тарап мемлекетінің банкноталары мен ұлттық валюта монеталарының дизайны, дайындау, сақтау, жеткізу бойынша жұмыстарды, қызметтерді, сондай-ақ олардың дизайны мен оларды дайындау үшін қажет тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу;***
74) мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтері, халықаралық және мемлекеттік ұйымдар, қайырымдылық және халықаралық сипаттағы шетелдік үкіметтік емес қоғамдық ұйымдар мен қорлар өтеусіз негізде тікелей Тарап мемлекетінің Үкіметіне, Тарап мемлекетінің Ұлттық Банкіне беретін гранттар ақшасын, сондай-ақ оларды ұсыну туралы келісімдерде тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алудың өзге рәсімдері көзделген жағдайларда осы гранттарды бірлесіп қаржыландыруға бөлінетін ақшаны пайдалануға байланысты тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу;***
75) Тараптар мемлекеттерінің азаматтарын емдеу бойынша, сондай-ақ оларды тасымалдау және сүйемелдеу бойынша қызметтерді сатып алу;***
76) зияткерлік меншік объектілері болып табылатын сатып алынатын тауарларға, қызметтерге қатысты ерекше құқықтары бар адамдардан тауарларды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;***
77) халықаралық ақпарат ұйымдарының ақпарат ұсыну жөніндегі қызметтерін сатып алу;***
78) монетарлық қызметті, сондай-ақ Тарап мемлекетінің Ұлттық қорын басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;***

66) приобретения товаров, работ, услуг для осуществления оперативно-розыскной деятельности; ***
67) приобретения права природопользования; ***
68) приобретения услуг по подготовке, переподготовке и повышению квалификации работников за рубежом; ***
69) приобретения услуг рейтинговых агентств, финансовых услуг в части оказания услуг за зачисление заработной платы на счета получателей (физических лиц) в случае, если физическое лицо самостоятельно определило кредитную (банковскую) организацию, а также в части операций по наличным денежным средствам физических лиц; ***
70) приобретения ценных бумаг, доли в уставном капитале юридических лиц; ***
71) приобретения связанных с выборами услуг, перечень закупок которых способами, определенными настоящим Приложением, предусмотрен законодательством государства Стороны о закупках; ***
72) приобретения товаров, работ, услуг, осуществляемого в соответствии с международными договорами Сторон, по перечню, утвержденному непосредственно Правительством государства Стороны, а также в рамках реализации инвестиционных проектов, финансируемых международными организациями, членом которых является Сторона; ***
73) приобретения работ, услуг по дизайну, изготовлению, хранению, доставке банкнот и монет национальной валюты государства Стороны, а также товаров, работ, услуг, необходимых для их дизайна и изготовления; ***
74) приобретения товаров, работ, услуг, связанных с использованием денег грантов, предоставляемых непосредственно Правительству государства Стороны, Национальному Банку государства Стороны на безвозмездной основе государствами, правительствами государств, международными и государственными организациями, зарубежными неправительственными общественными организациями и фондами, чья деятельность носит благотворительный и международный характер, а также денег, выделяемых на софинансирование данных грантов в случаях, когда в соглашениях об их предоставлении предусмотрены иные процедуры приобретения товаров, работ, услуг; ***
75) приобретения услуг по лечению граждан государств Сторон за рубежом, а также услуг по их транспортировке и сопровождению; ***
76) приобретения товаров, услуг, являющихся объектами интеллектуальной собственности, у лица, обладающего исключительными правами в отношении приобретаемых товаров, услуг; ***
77) приобретения услуг по предоставлению информации международными информационными организациями; ***
78) приобретения товаров, работ, услуг, необходимых для осуществления монетарной деятельности, а так же деятельности по управлению Национальным фондом государства Стороны; ***

79) тарап мемлекетінің Президентін, өзге де күзетілетін тұлғаларды және күзетілетін тұлғалардың келуіне арналған объектілерді күзетуге және олардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ Тарап мемлекеті Президентінің қызметіне бейне мұрағат қалыптастыру және ақпараттық қызмет көрсету жөніндегі қызметтерді сатып алу;***
80) халықаралық коммерциялық төреліктерде және шетелдік сот органдарында мемлекеттің не тапсырыс берушінің мүдделерін қорғау мен білдіру жөніндегі консультациялық және заң қызметтерін сатып алу;***
81) статистикалық бақылау деректерін өңдеу жөніндегі қызметтерді сатып алу.***
__________________________
Ескертпе:
* Ресей Федерациясы үшін бір көзден тәсілімен не жалғыз өнім берушіден (орындаушыдан, мердігерден) не Тараптың актісі негізінде нақты сатып алуды орналастырудың ерекшеліктерін қолдана отырып сатып алу, сондай-ақ осы Келісімнің 5-бабының 1, 2, 3, 4 және 5-тармақтарында көрсетілген рәсімдерді өткізбей сатып алу жағдайларының қосымша тізбесі
** Қазақстан Республикасы үшін бір көзден тәсілімен не жалғыз өнім берушіден (орындаушыдан, мердігерден) не Тараптың актісі негізінде нақты сатып алуды орналастырудың ерекшеліктерін қолдана отырып сатып алу, сондай-ақ осы Келісімнің 5-бабының 1, 2, 3, 4 және 5-тармақтарында көрсетілген рәсімдерді өткізбей сатып алу жағдайларының қосымша тізбесі
*** Беларусь Республикасы үшін Бір кезден алу тәсілімен, не жалғыз өнім берушіден (орындаушыдан, мердігерден), не Тараптың Үкіметі актісінің негізінде нақты сатып алуды орналастыру ерекшеліктерін қолдана отырып сатып алудың, сондай-ақ осы Келісімнің 5-бабының 1, 2, 3, 4 және 5-тармақтарында көрсетілген рәсімдерді өткізбей сатып алудың қосымша тізбесі
Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу
туралы келісімге
2-қосымша
Аукцион тәсілімен электрондық форматта жүзеге асырылатын
тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің бірыңғай ең аз
тізбесі
1. Ауыл шаруашылығы өнімі; аңшылық кәсіпшілігі өнімі; ауыл шаруашылығы мен аңшылықтағы қызметтер; (тірі жануарлардан; аңшылықпен, жабайы құс кәсіпшілігі мен оны өсіру өнімдері және олармен байланысты қызметтер; аңшылық өнімі мен жабайы құс кәсіпшілігінен басқа).
2. Орман шаруашылығы және ағаш дайындау өнімдері. Орман өсіру мен ағаш дайындауға арналған қызметтер.
3. Балық аулау, балық питомниктері және балық фермаларының өнімдері; балық аулаумен байланысты қызметтер.
4. Тас көмір және лигнит, шымтезек.
5. Шикі мұнай және табиғи газ; іздестіру жұмыстарын қоспағанда, оларды қазып алу бойынша қызмет.

79) приобретения товаров, работ, услуг, необходимых для обеспечения охраны и безопасности Президента государства Стороны, иных охраняемых лиц и объектов, предназначенных для пребывания охраняемых лиц, а так же услуг по формированию видеоархива и информационному обслуживанию деятельности Президента государства Стороны; ***
80) приобретения консультационных и юридических услуг по защите  и представлению интересов государства либо заказчиков в международных коммерческих арбитражах и иностранных судебных органах; ***
81) приобретения услуг по обработке данных статистических наблюдений. ***
Примечание:
* Дополнительный перечень случаев закупок способом из одного источника, либо у единственного поставщика (исполнителя, подрядчика), либо с применением особенностей размещения конкретной закупки на основании акта Стороны, а также закупки без проведения процедур, указанных в пунктах 1, 2, 3, 4 и 5 статьи 5 настоящего Соглашения, для Российской Федерации
** Дополнительный перечень случаев закупок способом из одного источника, либо у единственного поставщика (исполнителя, подрядчика), либо с применением особенностей размещения конкретной закупки на основании акта Стороны, а также закупки без проведения процедур, указанных в пунктах 1, 2, 3, 4 и 5 статьи 5 настоящего Соглашения, для Республики Казахстан
*** Дополнительный перечень случаев закупок способом из одного источника, либо у единственного поставщика (исполнителя, подрядчика), либо с применением особенностей размещения конкретной закупки на основании акта Стороны, а также закупки без проведения процедур, указанных в пунктах 1, 2, 3, 4 и 5 статьи 5 настоящего Соглашения, для Республики Беларусь
Приложение 2
к Соглашению о государственных
(муниципальных) закупках
Единый минимальный перечень товаров, работ, услуг,
осуществляемых способом аукциона в электронном формате
1. Продукция сельского хозяйства; продукция охотничьего промысла; услуги в сельском хозяйстве и охоте (кроме живых животных; продукции и услуг, связанных с охотой, промыслом и разведением дичи; продукции охоты и промысла дичи).
2. Продукция лесного хозяйства и лесозаготовок. Услуги для лесоводства и лесозаготовок.
3. Продукция рыболовства, рыбопитомников и рыбных ферм; услуги, связанные с рыболовством.
4. Уголь каменный и лигнит, торф.
5. Нефть сырая и газ природный; услуги по их добыче, кроме изыскательных работ.

6. Металл рудалары.
7. Тас, саз, құм және минералды шикізаттың басқа да түрлері.
8. Тамақ өнімдері және сусындар.
9. Темекі бұйымдары және темекі өнеркәсібі өнімдері, басқалар.
10. Тоқыма бұйымдары.
11. Киім, тері және теріден жасалған бұйымдар (бала киімдерін қоспағанда).
12. Былғары және былғарыдан жасалған бұйымдар, қайыс-ер, аяқ киімдер жасайтын бұйымдар.
13. Сүрек, сүректен жасалған бұйымдар, жиhаздан басқа тығындар, шығыр және өрімдер.
14. Целлюлоза, қағаз, картон және олардан жасалатын бұйымдар.
15. Полиграфиялық және баспа өнімдері (Жарнама материалдары, суреттер, сызбалар, басып шығарылған фотосуреттер; кәдесый және сыйлық жиындары (қойын дәптер және жазба кітапшалары); сайлаулар мен референдумдарда дауыс беруге арналған бюллетендерден басқа).
16. Кокс пештері өнімдері.
17. Мұнайды қайта өңдеу өнімдері, мұнайды қайта өңдеу газы мен пиролизасы, газды қайта өңдеу өнімдері.
18. Органикалық және органикалық емес синтез өнімдері.
19. Резеңке және пластмасса бұйымдары.
20. Металл емес минералды өнімдер, басқа (шыны шаруашылық - тұрмыс және интерьерге арналған бұйымдар; керамикалық, құрылыстық емес, отқа төзімсіз бұйымдардан басқа).
21. Металлургия өнеркәсібі өнімдері.
22. Машиналар мен жабдықтардан басқа, металды қайта өңдеу өнімдері (ядролық реакторлардан басқа).
23. Басқа топтамаларға енгізілмеген машиналар мен жабдықтар (кару-жарақтан, оқ-дәрі және олардың бөлшектерін; халық шаруашылығы мақсатындағы жарылғыш қондырғылар мен жарылғыш заттардан басқа).
24. Кеңсе, бухгалтерлік және электрондық-есептеу техникасы.
25. Басқа топтамаларға енгізілмеген электр қозғалтқыштары мен электротехникалық аппаратура.
26. Радио, теледидар және байланыс үшін жабдық және аппаратурасы.
27. Медициналық жабдық және аппаратура; өлшем құралдары; фото-және киноаппаратура, сағаттар.
28. Автомобильдер, тіркемелер мен жартылай тіркемелер, автомобильдер үшін қораптар, автомобильдерге бөлшектер мен қажет заттар, гараж жабдығы.
29. Басқа да көлік құралдары (сауда-саттық және жолаушы тасымалы кемелерінен; әскери корабльдер; әуе және ғарыштық ұшу аппараттары, ұшу аппараттарының жабдықтары мен бөлшектері;).
30. Дайын бұйымдар (зергерлік бұйымдары және солармен аралас тауарлар; музыкалық аспаптар; ойындар мен ойыншықтар; еңбек процесімен оқыту үшін жабдық; мектеп оқу құралдары мен жабдықтары; көркем көркем кәсіпшілік бұйымдары; өнер туындылары мен коллекциялық заттар; экспозицияланған кинопленкалар; адам шашы, жануарлар, синтетика материалдары және одан жасалатын бұйымдардан басқа).
31. Жаңа шикізат ретінде пайдалану үшін жарамды нысандағы шығындылар мен сынықтар.

6. Руды металлические.
7. Камень, глина, песок и прочие виды минерального сырья.
8. Пищевые продукты и напитки.
9. Табачные изделия и продукты табачной промышленности прочие.
10. Текстильные изделия.
11. Одежда, мех и изделия из меха (за исключением детской одежды).
12. Кожа и изделия из кожи, шорно-седельные изделия, обувь.
13. Древесина, изделия из древесины, пробки, соломки и плетенки, кроме мебели.
14. Целлюлоза, бумага, картон и изделия из них.
15. Полиграфическая и печатная продукция (кроме рекламных материалов, рисунков, чертежей, фотографий напечатанных; наборов сувенирных и подарочных (блокноты и записные книжки); бюллетеней для голосования на выборах и референдумах).
16. Продукция коксовых печей.
17. Продукты нефтепереработки, газ нефтепереработки и пиролиза, продукты газоперерабатывающих заводов.
18. Продукция органического и неорганического синтеза.
19. Резиновые и пластмассовые изделия.
20. Неметаллические минеральные продукты прочие (кроме изделий стеклянных хозяйственно-бытовых и для интерьеров; изделий керамических нестроительных неогнеупорных).
21. Продукция металлургической промышленности.
22. Продукция металлообработки, кроме машин и оборудования (кроме ядерных реакторов).
23. Машины и оборудование, не включенные в другие группировки (кроме оружия, боеприпасов и их деталей; взрывных устройств и взрывчатых веществ народно-хозяйственного назначения).
24. Канцелярская, бухгалтерская и электронно-вычислительная техника.
25. Электродвигатели и аппаратура электротехническая, не включенные в другие группировки.
26. Оборудование и аппаратура для радио, телевидения и связи.
27. Оборудование и аппаратура медицинская; средства измерения; фото- и киноаппаратура, часы.
28. Автомобили, прицепы и полуприцепы, кузова для автомобилей, детали и принадлежности к автомобилям, гаражное оборудование.
29. Транспортные средства прочие (кроме судов торговых и пассажирских; военных кораблей; воздушных и космических летательных аппаратов, оборудования и деталей летательных аппаратов).
30. Готовые изделия (кроме ювелирных изделий и смежных с ними товаров; инструментов музыкальных; игр и игрушек; оборудования для обучения трудовым процессам; учебных пособий и оборудования школьного; изделий художественных промыслов; произведений искусства и предметов коллекционирования; кинопленки экспонированной; волос человека, животных, из синтетических материалов и изделий из него).
31. Отходы и лом в форме, пригодной для использования в качестве нового сырья.

32. Табиғи су және мұз.
33. Күрделі жөндеу мен ағымдағы жөндеуді қоса алғанда, құрылыс қызметтері және құрылыс объектілері (күрделі құрылыстың аса қауіпті, техникалық күрделі объектілері, егер Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында осы ерекшеліктер белгіленген және Тарап мемлекетінің сатып алу туралы заңнамасында осындай объектілердің нақ тізбесі берілген жағдайда автомобиль жолдарының құрамына енгізілген жасанды жол құрылыстары).
34. Автомобильдер мен мотоциклдер сауда-саттығы, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі қызметтер.
35. Автомобильдер мен мотоциклдер сауда-саттығы жөніндегі қызметтерден басқа, көтерме және комиссиялық сауда-саттық.
36. Бөлшек сауда қызметтері.
37. Қонақ үйлер мен ресторандар қызметтері.
38. Құрлықтағы көлік (теміржол көлігі қызметтері; метрополитен қызметтері; құбыржолдар арқылы тасымалдау қызметтерінен басқа) қызметтері.
39. Су көлігі қызметтері.
40. Көліктік көмекші және қосымша қызметтер; туризм және экскурсия саласындағы қызметтер (саяхат бюросынан және туристік агенттіктерден басқа; туристерге көмек көрсету бойынша көрсетілетін өзге де қызметтер).
41. Байланыс (ұлттық почта қызметтерін қоспағанда курьерлік қызметтерден басқа; электр байланыс қызметтері).
42. Сақтандыру және зейнетақымен қамтамасыз ету, облигациялық қарыздарды ұйымдастыру жөніндегі қызметтерден басқа, қаржы делдалдығы бойынша қызметтер.
43. Қаржы делдалдығына қатысты көмекші болып табылатын қызметтер (бағалау қызметтерін қоспағанда).
44. Жылжымайтын мүлікке байланысты қызметтер.
45. Көліктік көмекші және қосымша қызметтер; туризм және экскурсия саласындағы қызметтер (саяхат бюросынан және туристік агенттіктерден басқа; туристерге көмек көрсету бойынша көрсетілетін өзге де қызметтер).
46. Байланыс (ұлттық почта қызметтерін қоспағанда курьерлік қызметтерден басқа; электр байланыс қызметтері).
47. Сақтандыру және зейнетақымен қамтамасыз ету, облигациялық қарыздарды ұйымдастыру жөніндегі қызметтерден басқа, қаржы делдалдығы бойынша қызметтер.
48. Қаржы делдалдығына қатысты көмекші болып табылатын қызметтер (бағалау қызметтерін қоспағанда).
49. Жылжымайтын мүлікке байланысты қызметтер.
50. Көліктік көмекші және қосымша қызметтер; туризм және экскурсия саласындағы қызметтер (саяхат бюросынан және туристік агенттіктерден басқа; туристерге көмек көрсету жөніндегі өзге де қызметтер).

32. Природная вода и лед.
33. Услуги строительные и объекты строительства, включая капитальный и текущий ремонт (кроме особо опасных, технически сложных объектов капитального строительства, искусственных дорожных сооружений, включенных в состав автомобильных дорог в случае, если данные исключения установлены законодательством государства Стороны о закупках и в законодательстве государства Стороны дан исчерпывающий перечень таких объектов).
34. Услуги по торговле, техническому обслуживанию и ремонту автомобилей и мотоциклов.
35. Услуги оптовой и комиссионной торговли, кроме услуг по торговле автомобилями и мотоциклами.
36. Услуги по розничной торговле.
37. Услуги гостиниц и ресторанов.
38. Услуги сухопутного транспорта (кроме услуг железнодорожного транспорта; услуг метрополитена; услуг транспортировки по трубопроводам).
39. Услуги водного транспорта.
40. Услуги транспортные вспомогательные и дополнительные; услуги в области туризма и экскурсий (кроме услуг бюро путешествий и туристских агентств; прочие услуги по оказанию помощи туристам).
41. Связь (кроме услуг курьерских за исключением услуг национальной почты; услуг электрической связи).
42. Услуги по финансовому посредничеству, кроме страхования и пенсионного обеспечения, услуг по организации облигационных займов.
43. Услуги, являющиеся вспомогательными по отношению к финансовому посредничеству (за исключением оценочных услуг).
44. Услуги, связанные с недвижимым имуществом.
45. Услуги по техническому обслуживанию и ремонту оргтехники для офисов, электронных вычислительных машин и используемого совместно с ними периферийного оборудования.
46. Услуги по уборке зданий.
47. Услуги по упаковыванию.
48. Услуги по канализации, удалению отходов, санитарной обработке и аналогичные услуги.
49. Услуги жилищно-коммунального хозяйства (кроме услуг парикмахерских, косметических салонов и лечебных косметических организаций; услуг по организации похорон, захоронению и кремации).
50. Услуги, связанные с деятельностью в обрабатывающей промышленности (кроме услуг в производстве кокса, продуктов переработки нефти и ядерного топлива, услуг в производстве мебели, услуг по техническому обслуживанию оборудования, не включенного в настоящий перечень.