Киото хаттамасының тетіктерін Қазақстан Республикасында пайдаланудың институционалдық негізін құру жөніндегі 2011 - 2012 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 желтоқсандағы № 1453 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Киото хаттамасының тетіктерін Қазақстан Республикасында пайдаланудың институционалдық негізін құру жөніндегі 2011 - 2012 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Іс-шаралар жоспары) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар:
1) Іс-шаралар жоспарын іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) жылына екі рет, 15 шілдеден және 15 қаңтардан кешіктермей Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігіне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі жылына екі рет, 30 шілдеден және 30 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулы 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1453 қаулысымен
бекітілген
Киото хаттамасының тетіктерін Қазақстан Республикасында
пайдаланудың институционалдық негізін құру жөніндегі 2011
- 2012 жылдарға арналған іс-шаралар
ЖОСПАРЫ
Р/с
Іс-шара
Аяқталу нысаны
Орындау үшін жауаптылар
Орындау мерзімі
Болжамды шығыстар (мың теңге)
Қаржыландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7
1. Парникті газдар шығарындылары квоталарының саудасы жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету
1.
2012 жылға арналған парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлу жоспарын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2011-2012 жылдар
Талап етілмейді
2.
Коммуналдық меншік объектілері жүзеге асыратын парниктік газдар шығарындыларын түгендеуді есепке алу мен есептілігінің аумақтық жүйелерін құру мүмкіндігін қарастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, Қоршағанортамині
2011 жыл
Талап етілмейді
3.
Көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімін жүргізуді қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2011 - 2012 жылдар
2011-30 048*
2012-30 048* 001 «Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшуі қамтамасыз ету жөнінде сақтау, жандандыру және қоршаған ортаның сапасын жақсарту қызметі» бюджеттік бағдарламасының қаражаты шегінде бөлінген қаражат шегінде
4.
Парниктік газдардың шығарындылары мен сіңірулері саласындағы сараптама ұйымдарының мамандарын Киото хаттамасының тетіктерін пайдалануға оқыту жөнінде шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2011
Талап етілмейді
5.
Қазақстан Республикасының аумағында іске асырылатын парниктік газдар шығарындыларын қысқартудың ықтимал жобаларының және басқа да тетіктердің қаралуын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині, мүдделі мемлекеттік органдар
2011-2012 жылдар ішінде
Талап етілмейді
6.
Экологиялық (жасыл) инвестициялар схемасы бойынша жүзеге асырылатын жобаларды іске асыру мүмкіндігін қарастыру**
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині, ЭДСМ, Қаржымині
2011 жыл
Талап етілмейді
7.
Өңірлік бағдарламаларды және парниктік газдар шығарындыларының қысқартылуы мен сіңірілуі жобаларын әзірлеу және Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісуді жүргізу
Өңірлік бағдарламалар және парниктік газдар шығарындыларын қысқарту мен сіңіру жобалары
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, Қоршағанортамині
2011-2012 жылдар
Талап етілмейді

Об утверждении Плана мероприятий по созданию институциональной основы использования механизмов Киотского протокола в Республике Казахстан на 2011 - 2012 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2010 года № 1453
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по созданию институциональной основы использования механизмов Киотского протокола в Республике Казахстан на 2011 - 2012 годы (далее - План мероприятий).
2. Центральным и местным исполнительным органам:
1) принять меры по реализации Плана мероприятий;
2) два раза в год, не позднее 15 июля и 15 января, представлять в Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Плана мероприятий.
3. Министерству охраны окружающей среды Республики Казахстан представлять в Правительство Республики Казахстан два раза в год, не позднее 30 июля и 30 января, сводную информацию о выполнении мероприятий, предусмотренных Планом мероприятий.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2011 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2010 года № 1453
План
мероприятий по созданию институциональной основы
использования механизмов Киотского протокола в Республике
Казахстан на 2011 - 2012 годы
п/п
Мероприятие
Форма
завершения
Ответствен-
ные за
исполнение
Срок
исполнения
Предпола-
гаемые
расходы
(тыс.
тенге)
Источник
финанси-
рованмя
1
2
3
4
5
6
7
1. Обеспечение функционирования системы торговли квотами выбросов парниковых
газов
1.
Разработать План
распределения квот на
выбросы парниковых газов
на 2012 год
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
2011-2012
годы
Не
требуется
2.
Рассмотреть возможность
создания территориальных
систем инвентаризации,
учета и отчетности
выбросов парниковых
газов, осуществляемых
предприятиями
коммунальной
собственности
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
Акиматы
областей,
городов
Астаны и
Алматы,
МООС
2011 год
Не
требуется
3.
Обеспечить ведение
государственного реестра
углеродных единиц
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
2011-2012
годы
2011-30 048*
2012-30 048*
в рамках
бюджетной
программы
001
"Услуги по
сохранению,
восстанов-
лению
и улучшению
качества
окружающей
среды,
обеспечению
перехода
Республики
Казахстан к
устойчивому
развитию"
4.
Принять меры по
организации обучения
специалистов экспертных
организаций в области
выбросов и поглощений
парниковых газов
использованию механизмов
Киотского протокола
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
2011 год
В пределах
выделенных
средств
Вне-
бюджет-
ные
средства
5.
Обеспечить рассмотрение
возможных проектов
сокращений выбросов
парниковых газов и
других проектных
механизмов, реализуемых
на территории Республики
Казахстан
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС,
заинтересо-
ванные
государст-
венные
органы
2011-2012
годы
Не
требуется
6.
Рассмотреть возможность
реализации проектов,
осуществляемых по схеме
экологических (зеленых)
инвестиций**
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС, МЭРТ,
МФ
2011-2012
годы
Не
требуется
7.
Разработать и провести
согласование с
уполномоченным органом в
области охраны
окружающей среды
региональных программ и
проектов сокращений и
поглощений выбросов
парниковых газов
Региональные
программы и
проекты
сокращений и
поглощений
выбросов
парниковых
газов
Акиматы
областей,
городов
Астаны и
Алматы,
МООС
2011-2012
годы
Не
требуется

2. Киото хаттамасының тетіктерін пайдалану жөніндегі әлеуетті өсіру
8.
Мемлекеттік органдардың өкілдерін Киото хаттамасы тетіктерін пайдалану туралы хабардар болуы жөнінде шаралар қабылдау. Оқу семинарларын, кездесулер, БАҚ-та жариялау өткізу.
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині, ИЖТМ, ЭДСМ, АШМ
2011-2012 жылдар ішінде
Бөлінген қаражат шегінде
Бюджеттен тыс қаражат
9.
Парниктік газдарды түгендеу мемлекеттік жүйесінің жұмыс істеуін үйлестіруді қамтамасыз ету
БҰҰ КӨНК Хатшылығына парниктік газдарды түгендеу туралы есеп
Қоршағанортамині, МГМ, ИЖТМ, Қаржымині, ККМ, БҒМ, АШМ, ДСМ
Жыл сайын
2011-19 048*
2012-19 048* 001 «Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшуі қамтамасыз ету жөнінде сақтау, жандандыру және қоршаған ортаның сапасын жақсарту қызметі» бюджеттік бағдарламасын  ң қаражаты шегінде, бөлінген қаражат шегінде
РБ
10.
БҰҰ-ның Климаттың өзгеруі жөніндегі негіздемелік конвенциясы Тараптар кеңесі конференциясы және жұмысына қатысуы
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині, СІМ
2011-2012 жылдар
005 «Шетелдік іс-сапарлары» бюджеттік бағдарламасының қаражаты шегінде және БҰҰ КӨНК Хатшылығының бөлінген қаражаты шегінде
РБ Бюджеттен тыс қаражат
3. Киото хаттамасының тетіктерін Қазақстан Республикасында іске асыру үшін институционалдық негіздер
11.
Республиканың дағдарысқа қарсы шараларын ескере отырып, облыстар бөлінісінде С02 шығарындыларының болжамын жаңарту
Ғылыми зерттеулер бойынша есеп
Қоршағанортамині
2011 жыл
Талап етілмейді
12.
Парниктік газдардың шығарындылары көздерінің мемлекеттік кадастрын құруды қамтамасыз ету
Орындалған жұмыстар актілері
Қоршағанортамині
2011 жыл
2011-38 960* 001 «Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшуіне қамтамасыз ету жөнінде сақтау, жандандыру және қоршаған ортаның сапасын жақсарту қызметі» бюджеттік бағдарламасының шеңберінде
РБ
13.
Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлу тәртібін әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2011 жыл
Талап етілмейді
Ескертпелер аббревиатуралардың толық жазылуы:
AШM                  - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрлігі
БАҚ                  - бұқаралық ақпарат құралдары
БҒМ                  - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым
министрлігі
БҰҰ КӨНК             - Біріккен Ұлттар Ұйымының Климаттың өзгеруі
жөніндегі негіздемелік конвенциясы
ДСМ                  - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
министрлігі
ИЖТМ                 - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа
технологиялар министрлігі
ККМ                  - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация
министрлігі
Қаржымині            - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Қоршағанортамині     - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау
министрлігі
МГМ                  - Қазақстан Республикасы Мұнай және газ
министрлігі
РБ                   - республикалық бюджет
СІМ                  - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер
министрлігі
ЭДСМ                 - Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және
сауда министрлігі
*                    - республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде
нақтыланады
**                   - экологиялық (жасыл) инвестициялар схемасы -
Киото хаттамасының тетіктерін іске асыру
шеңберіндегі инвестициялық ағындарды
Қазақстан Республикасының аумағындағы
экологиялық жобаларға оңайлатылған схема
бойынша бағыттау мүмкіндігі.

2. Наращивание потенциала по использованию механизмов Киотского протокола
8.
Принять меры по
осведомленности об
использовании механизмов
Киотского протокола
представителей
государственных органов.
Проведение обучающих
семинаров, встреч,
публикации в СМИ
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС, МИНТ,
МЭРТ, МСХ
2011-2012
годы
В пределах
выделенных
средств
Вне-
бюджет-
ные
средства
9.
Обеспечить координацию
функционирования
государственной
системы инвентаризации
парниковых газов
Отчет об
инвентариза-
ции
парниковых
газов в
Секретариат
РКИК ООН
МООС, МНГ,
МИНТ, МФ,
МТК, МОН,
МСХ, МЗ
Ежегодно
2011 - 19 048*
2012-19 048*
в рамках
бюджетной
программы
001 "Услуги
по
сохранению,
восстанов-
лению и
улучшению
качества
окружающей
среды,
обеспечению
перехода
Республики
Казахстан к
устойчивому
развитию"
РБ
10.
Принять участие в работе
Конференции Сторон
Рамочной Конвенции ООН
по изменению климата и
Совещании сторон
Киотского протокола
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС, МИД
2011-2012
годы
В пределах
средств
бюджетной
программы
005
"Загранич-
ные коман-
дировки" и
в пределах
выделенных
средств
секретариа-
та РКИК ООН
РБ
Внебюд-
жетные
средства
3. Институциональные основы для реализации механизмов Киотского протокола в
Республике Казахстан
11.
Обновлять прогнозы
выбросов СО2, в разрезе
отраслей с учетом
антикризисных мер
республики
Отчет по
научным
исследованиям
МООС
2011 год
Не
требуется
12.
Обеспечить создание
государственного
кадастра источников
выбросов парниковых
газов
Акты
выполненных
работ
МООС
2011 год
2011 - 38 960* В
рамках
бюджетной
программы
001
"Услуги по
сохранению,
восстанов-
лению и
улучшению
качества
окружающей
среды,
обеспечению
перехода
Республики
Казахстан к
устойчивому
развитию"
РБ
13.
Разработать порядок
распределения квот на
выбросы парниковых газов
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МООС
2011 год
Не
требуется
Примечания: расшифровка аббревиатур:
МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МИНТ - Министерство индустрии и новых технологии Республики Казахстан
МНГ - Министерство нефти и газа Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МООС - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МЭРТ - Министерство экономического развития торговли Республики Казахстан
РБ - республиканский бюджет
РКИК ООН - Рамочная конвенция по изменению климата Организации Объединенных Наций
СМИ - средства массовой информации
* - будет уточнятся при формирования республиканского бюджета
** - схема экологических (зеленых) инвестиций - возможность направления инвестиционных потоков в рамках реализации механизмов Киотского протокола по упрощенной схеме в экологические проекты на территории Республики Казахстан