Квазимемлекеттік сектор субъектілері қызметінің тиімділігін арттыру және бәсекелес ортада олардың қызметін ретке келтіру мәселелері жөнінде комиссия құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1513 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 16 сәуірдегі № 365 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 16.04.2013 № 365 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес құрамда Квазимемлекеттік сектор субъектілері қызметінің тиімділігін арттыру және бәсекелес ортада олардың қызметін ретке келтіру мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Комиссия туралы ереже бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1513 қаулысымен
бекітілген
Квазимемлекеттік сектор субъектілері қызметінің тиімділігін
арттыру және бәсекелес ортада олардың қызметін ретке
келтіру мәселелері жөніндегі комиссия туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Квазимемлекеттік сектор субъектілері қызметінің тиімділігін арттыру және бәсекелес ортада олардың қызметін ретке келтіру мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) жұмыс істеп тұрған квазимемлекеттік сектор субъектілері қызметінің тиімділігін арттыру және бәсекелес ортада ретке келтіру мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу мақсатында құрылған.
2. Комиссия Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы консультациялық-кеңесші орган болып табылады.
3. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, осы Ережені, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа алады.
2. Комиссияның негізгі міндеттері мен функциялары
4. Комиссияның негізгі міндеттері мен функциялары мынадай:
1) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің одан әрі жүргізетін қызметінің орындылығы;
2) мемлекеттік кәсіпорындардың қызмет түрлерін құрылатын мемлекеттік мекемелерге бере отырып, оларды тарату;
3) кейіннен акциялардың бақылау пакетін жекешелендіре отырып, мемлекеттік кәсіпорындарды акционерлік қоғамдар етіп қайта құру;
4) «Жекешелендіру туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Заңына сәйкес мемлекеттік кәсіпорындарды немесе олардың мүлкінің бір бөлігін жекешелендіру, сондай-ақ акцияларының (үлестерінің) елу пайыздан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың және олармен аффилиирленген тұлғалардың акцияларын (үлестерін) сату;

О создании Комиссии по вопросам повышения эффективности деятельности субъектов квазигосударственного сектора и упорядочения их деятельности в конкурентной среде
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1513. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 апреля 2013 года № 365
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.04.2013 № 365.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Образовать Комиссию по вопросам повышения эффективности деятельности субъектов квазигосударственного сектора и упорядочения их деятельности в конкурентной среде (далее - Комиссия) в составе согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Комиссии.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2010 года № 1513
Положение
о Комиссии по вопросам повышения эффективности деятельности
субъектов квазигосударственного сектора и упорядочения их
деятельности в конкурентной среде
1. Общие положения
1. Комиссия по вопросам повышения эффективности деятельности субъектов квазигосударственного сектора и упорядочения их деятельности в конкурентной среде (далее - Комиссия) образована в целях выработки предложений по вопросам повышения эффективности и упорядочения деятельности действующих субъектов квазигосударственного сектора в конкурентной среде.
2. Комиссия является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
3. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, настоящим Положением, а также иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. Основные задачи и функции Комиссии
4. Основными задачами и функциями Комиссии является выработка предложений по вопросам:
1) целесообразности дальнейшей деятельности субъектов квазигосударственного сектора;
2) ликвидации государственных предприятий с передачей их видов деятельности создаваемым государственным учреждениям;
3) преобразования государственных предприятий в акционерные общества с последующей приватизацией контрольного пакета акций;
4) приватизации государственных предприятий или части их имущества, а также продажи акций (долей) юридических лиц более пятидесяти процентов акций (долей) которых принадлежит государству, и аффилиированных с ними лиц, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года "О приватизации";

5) мемлекеттік органдарды, мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың мемлекетке тиесілі акциялары мен жарғылық капиталдарындағы қатысуы үлестерін жекешелендіруге жатпайтын мемлекеттік меншік объектілерінің тізбелеріне қосу мәселелері жөнінде ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
3. Комиссияның құқықтары
5. Комиссия өз құзыреті шегінде:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі мен облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) әкімдіктеріне осы Ереженің 4-тармағында көзделген мәселелер жөнінде ұсыныстар енгізуге;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сараптамалар мен консультациялар жүргізу үшін мемлекеттік органдардан, оның ішінде меншік нысанына қарамастан, мемлекеттік кәсіпорындар мен ұйымдардың мемлекеттік басқару органдарынан тиісті бейіндегі мамандарды тартуға, сондай-ақ қажет болған кезде жұмыс топтарын ұйымдастыруға;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен меншік нысанына қарамастан, мемлекеттік органдар мен ұйымдардан Комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ақпарат сұратуға және алуға;
4) Комиссияға жүктелген міндеттерді жүзеге асыру үшін қажетті өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
4. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
6 Комиссияны оның төрағасы басқарады.
Комиссия төрағасы:
1) оның қызметін басқарады;
2) күн тәртібін, сондай-ақ Комиссияның отырыстары өткізілетін орын мен уақытты белгілейді.
Төраға болмаған уақытта оның функциясын орынбасары атқарады.
7. Комиссияның жұмыс отырыстарының материалдары отырысқа дейінгі бес жұмыс күнінен кешіктірмей Комиссияның әрбір мүшесіне хабарланады.
8. Комиссияның жұмыс органының функциялары Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау агенттігіне (Монополияға қарсы агенттік) жүктеледі.
9  Комиссияның хатшысы Комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындайды және оны өткізгеннен кейін хаттамаларды ресімдейді.
Хатшы Комиссияның мүшесі болып табылмайды.
10. Комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ тоқсанына кемінде бір рет өткізіледі және егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде жартысы қатысса, заңды болып саналады.
11. Комиссияның шешімдері Комиссия мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілік дауысымен ашық дауыс беру жолымен қабылданады. Комиссия мүшелерінің дауыстары тең болған жағдайда төрағаның дауысы Шешуші болып табылады. Комиссия мүшелерінің ерекше пікір білдіруге құқығы бар, оны білдірген жағдайда жазбаша түрде жазылуы және хаттамаға коса берілуі тиіс.
Комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді және ұсынымдық сипатта болады.
12. Комиссия отырыстарының нәтижелері бойынша міндетті түрде Комиссияның қатысып отырған мүшелерінің барлығы қол қоятын хаттама жасалады.
Хаттаманың көшірмелері Комиссия отырысы өткізілгеннен кейін үш күнтізбелік күн ішінде Комиссия мүшелеріне жіберіледі.

5) включения государственных предприятий, принадлежащих государству акций и долей участия в уставных капиталах юридических лиц в перечни объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации.
3. Права Комиссии
5. Комиссия в пределах своей компетенции вправе:
1) вносить в Правительство Республики Казахстан и акиматам областей (города республиканского значения, столицы) предложения по вопросам, предусмотренным в пункте 4 настоящего Положения;
2) в соответствии с законодательством Республики Казахстан привлекать для проведения экспертиз и консультаций экспертов, специалистов соответствующего профиля из государственных органов, в том числе органов государственного управления государственных предприятий и организаций, независимо от формы собственности, а также организовывать при необходимости рабочие группы;
3) запрашивать и получать от государственных органов и организаций, независимо от формы собственности, в установленном законодательством порядке информацию по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии;
4) осуществлять иные права, необходимые для осуществления возложенных на Комиссию задач.
4. Организация деятельности Комиссии
6. Комиссию возглавляет ее председатель.
Председатель Комиссии:
1) руководит ее деятельностью;
2) определяет повестку дня, а также место и время проведения заседаний Комиссии.
Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.
7. Материалы рабочих заседаний Комиссии доводятся до каждого члена Комиссии не позднее пяти рабочих дней до заседания.
8. Функции рабочего органа Комиссии возлагаются на Агентство Республики Казахстан по защите конкуренции (Антимонопольное агентство).
9. Секретарь Комиссии подготавливает предложения по повестке дня заседания комиссии, необходимые документы, материалы и оформляет протоколы после его проведения.
Секретарь не является членом Комиссии.
10. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал и считаются правомочными, если на них присутствует не менее половины от общего числа членов Комиссии.
11. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов от общего числа членов Комиссии путем открытого голосования. При равенстве голосов членов Комиссии голос председателя является решающим. Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу.
Решения Комиссии оформляются протоколом и носят рекомендательный характер.
12. По результатам заседаний Комиссии составляется протокол, который подписывается в обязательном порядке всеми присутствующими членами Комиссии.
Копии протокола направляются членам Комиссии в течение трех календарных дней после проведения заседания Комиссии

5. Комиссияның қызметін тоқтату
13. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі Комиссияның қызметін тоқтатуға негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1513 қаулысына
қосымша
Квазимемлекеттік сектор субъектілері қызметінің тиімділігін
арттыру және бәсекелес ортада олардың қызметін ретке
келтіру мәселелері жөніндегі комиссияның құрамы
Ескерту. Құрамға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.08.04  № 911, 2012.01.13 N 41, 2012.02.02 № 194, 2012.07.18 N 947 Қаулыларымен.
Келімбетов                   - Қазақстан Республикасы Премьер-
Қайрат Нематұлы                Министрінің орынбасары, төраға
Әбдірахымов                  - Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті
Ғабидолла                      қорғау агенттігінің (Монополияға қарсы
Рахматоллаұлы                  агенттік) төрағасы
Қосбаев                      - Қазақстан Республикасы
Нұржан Қайырғалиұлы            Бәсекелестікті қорғау агенттігінің
(Монополияға қарсы агенттік) Заң
қызметі департаменті экономикалық
шоғырлану және мемлекеттік
кәсіпорындар басқармасының бастығы,
хатшы
Әбсаттарова                  - Қазақстан Республикасы
Маржан Несіпбекқызы            Бәсекелестікті қорғау агенттігі
(Монополияға қарсы агенттік) Отын
-энергетикалық кешенін, қаржы
нарықтарын және өзге де салаларды
талдау департаментінің директоры
Ахметов                      - Қазақстан Республикасы
Сәбит Мейрамұлы                Бәсекелестікті қорғау агенттігінің
(Монополияға қарсы агенттік) Заң
қызметі департаменті директорының
орынбасары
Абайділдин                   - Қазақстан Республикасы Парламенті
Талғатбек Жәмшитұлы            Сенатының депутаты, Қазақстан
Республикасы Парламенті Сенатының
Экономикалық даму және кәсіпкерлік
комитетінің төрағасы (келісім
бойынша)
Жазылбеков                   - Қазақстан Республикасы Парламенті
Нұрлан Әбдіжапарұлы            Мәжілісінің депутаты, Қазақстан
Республикасы Парламенті Мәжілісінің
Қаржы және бюджет комитетінің мүшесі
(келісім бойынша)
Омаров                       - Республикалық бюджеттің атқарылуын
Сапархан Кесікбайұлы           бақылау жөніндегі есеп комитетінің
мүшесі (келісім бойынша)
Әмрин                        - Қазақстан Республикасы Индустрия
Асқар Кемеңгерұлы              және жаңа технологиялар
министрлігінің жауапты хатшысы
Ескендіров                   - Қазақстан Республикасының Экономикалық
Абай Мұқашұлы                  даму және сауда вице-министрі
Дәленов                      - Қазақстан Республикасының Қаржы
Руслан Ерболатұлы              вице-министрі
Толыбаев                     - Қазақстан Республикасының Ауыл
Марат Еркінұлы                 шаруашылығы вице-министрі
Кадюков                      - Қазақстан Республикасы Қаржы
Николай Викторович             министрлігінің Мемлекеттік мүлік және
жекешелендіру комитеті төрағасының
орынбасары
Тоқбергенов                  - Республикалық бюджеттің
Ардақ Айдарқұлұлы              атқарылуын бақылау жөніндегі есеп
комитеті әдіснама және сапаны
бақылау бөлімі меңгерушісінің
орынбасары (келісім бойынша)
Мусина                       - «ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі»
Лилия Сәкенқызы                акционерлік қоғамының басқарма
төрағасының орынбасары (келісім
бойынша)
Оразғұлов                    - «Нұр Отан» халықтық-демократиялық
Расул Қабдоллаұлы              партиясының орталық аппараты
басшысының орынбасары (келісім
бойынша)

5. Прекращение деятельности Комиссии
13. Основанием прекращения деятельности Комиссии является решение Правительства Республики Казахстан.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2010 года № 1513
Состав
Комиссии по вопросам повышения эффективности деятельности
субъектов квазигосударственного сектора и упорядочения их
деятельности в конкурентной среде
Сноска. Состав с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от  04.08.2011 № 911; от 13.01.2012 № 41 ; от 02.02.2012 № 194; от 18.07.2012 № 947.
Келимбетов                  - заместитель Премьер-Министра
Кайрат Нематович              Республики Казахстан, председатель
Абдрахимов                  - Председатель Агентства Республики
Габидулла Рахматуллаевич      Казахстан по защите конкуренции
(Антимонопольное агентство),
заместитель председателя
Косбаев                     - начальник управления контроля
Нуржан Кайыргалиевич          экономической концентрации и
государственных предприятий
Департамента юридической службы
Агентства Республики Казахстан по
защите конкуренции (Антимонопольное
агентство), секретарь
Абсаттарова                 - директор Департамента анализа
Маржан Несипбековна           топливно-энергетического комплекса,
финансовых рынков и иных отраслей
Агентства Республики Казахстан по
защите конкуренции (Антимонопольное
агентство)
Абайдильдин                 - депутат Сената Парламента Республики
Талгатбек Жамшитович          Казахстан, председатель Комитета
экономического развития и
предпринимательства Сената Парламента
Республики Казахстан (по согласованию)
Жазылбеков                  - депутат Мажилиса Парламента Республики
Нурлан Абдужапарович          Казахстан, член Комитета финансов и
бюджета Мажилиса Парламента Республики
Казахстана (по согласованию)
Омаров                      - член Счетного комитета по контролю за
Сапархан Кесикбаевич          исполнением республиканского бюджета
(по согласованию)
Амрин                       - ответственный секретарь Министерства
Аскар Кеменгерович            индустрии и новых технологий Республики
Казахстан
Искандиров                  - вице-министр экономического
Абай Мукашевич                развития и торговли Республики
Казахстан
Даленов                     - вице-министр финансов Республики
Руслан Ерболатович            Казахстан
Толибаев                    - вице-министр сельского хозяйства
Марат Еркинович               Республики Казахстан
Кадюков                     - заместитель председателя Комитета
Николай Викторович            государственного имущества и
приватизации Министерства финансов
Республики Казахстан
Ахметов                     - заместитель директора Департамента
Сабит Мейрамович              юридической службы Агентства Республики
Казахстан по защите конкуренции
(Антимонопольное агентство)
Токбергенов                 - заместитель заведующего Отделом
Ардак Айдаркулович            методологии и контроля качества
Счетного комитета по контролю за
исполнением республиканского бюджета
(по согласованию)
Мусина                      - заместитель председателя Правления
Лилия Сакеновна               акционерного общества "Национальный
управляющий холдинг "КазАгро" (по
согласованию)
Уразгулов                   - заместитель руководителя Центрального
Расул Кабдуллович             аппарата Народно-демократической партии
"Hyp Отан" (по согласованию)