Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 19 желтоқсандағы № 1930 қаулысына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 25 мамырдағы № 466 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Жерасты және ашық кен жұмыстарындағы, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстардағы өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің, лауазымдар мен көрсеткіштердің № 1 Тізімін және Еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстардағы өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің, лауазымдар мен көрсеткіштердің № 2 Тізімін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 19 желтоқсандағы № 1930 қаулысына мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген жерасты және ашық кен жұмыстарындағы, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстардағы өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің, лауазымдар мен көрсеткіштердің № 1 Тізімінде:
I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII, XIII, XIV, XV, XVI, XVII, XVIII, XIX, XX, XXI, XXII, XXIII, XXIV цифрлары 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 цифрларымен ауыстырылсын;
I. Тау-кен жұмыстары тарауында:
1-тармақта:
г) тармақшасында:
мынадай мазмұндағы жиырыма алтыншы, жиырма жетінші абзацтармен толықтырылсын:
«Кен шахталары мен кеніштердің нормалаушы инженерлері
Учаскелік кен нормалаушы инженерлері»;
мынадай мазмұндағы қырық үшінші абзацпен толықтырылсын:
«Учаскелік кен нормалаушы техниктер»;
д) тармақшасында:
мынадай мазмұндағы жетінші, сегізінші абзацтармен толықтырылсын:
«Кен шахталары мен кеніштердің нормалаушы инженерлері
Учаскелік кен нормалаушы инженерлері»;
мынадай мазмұндағы он үшінші абзацпен толықтырылсын:
«Учаскелік кен нормалаушы техниктер»;
XXIII. Жалпы кәсіптер тарауында:
мынадай мазмұндағы бірінші абзацпен толықтырылсын:
«№ 1 Тізімде көзделген жұмысшыларды басқаратын және осы жұмысшылар үшін белгіленген жұмыстардың барлығын толық атқаратын бригадирлер»;
мынадай мазмұндағы екінші, үшінші абзацтармен толықтырылсын:
«№ 1 Тізімде көрсетілген өндірістердің барлық қызметкерлері, егер өндірістер кәсіптер мен лауазымдары санамаланбай көрсетілген болса
Кәсібінің атауына қарамастан, № 1 Тізімде көзделген белгілі бір жұмыстарды атқаратын барлық жұмысшылар»;
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
«Өндірістің технологиялық процесімен немесе жабдықты жөндеумен және қызмет көрсетумен айналысатын басшылардың орынбасарлары»;
мынадай мазмұндағы он бірінші абзацпен толықтырылсын:
«№ 1 Тізімде көрсетілген шеберлердің көмекшілері»;
мынадай мазмұндағы он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы және жиырмасыншы абзацтармен толықтырылсын:
«Дайындау, қосымша, ағымдағы жөндеу жұмыстарын, сондай-ақ өзінің еңбек функцияларының орындалуын қамтамасыз ету мақсатында өзінің жұмыс орнынан тыс жерде жұмыс атқаратын жұмыскерлер

О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 1999 года № 1930
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2010 года № 466
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 1999 года № 1930 "Об утверждении Списка № 1 производств, работ, профессий, должностей и показателей на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда и Списка № 2 производств, работ, профессий, должностей и показателей на работах с вредными и тяжелыми условиями труда" следующие дополнения:
в Списке № 1 производств, работ, профессий, должностей и показателей на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда, утвержденном указанным постановлением:
цифры I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII, XIII, XIV, XV, XVI, XVII, XVIII, XIX, XX, XXI, XXII, XXIII, XXIV заменить цифрами 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24;
в главе I. Горные работы:
в пункте 1:
в подпункте г):
дополнить абзацами двадцать шестым, двадцать седьмым следующего содержания:
"Инженеры-нормировщики горных шахт и рудников
Инженеры-нормировщики участковые горные";
дополнить абзацем сорок третьим следующего содержания:
"Техники-нормировщики участковые горные";
в подпункте д):
дополнить абзацами седьмым, восьмым следующего содержания:
"Инженеры-нормировщики горных шахт и рудников
Инженеры-нормировщики участковые горные";
дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"Техники-нормировщики участковые горные";
в главе XXIII. Общие профессии:
дополнить абзацем первым следующего содержания:
"Бригадиры, руководящие рабочими, предусмотренными Списком № 1, и полностью выполняющие все работы, установленные для этих рабочих";
дополнить абзацами вторым, третьим следующего содержания:
"Все работники производств, указанных в Списке № 1, если производства указаны без перечисления профессии и должностей
Все рабочие, независимо от наименования профессии, выполняющие определенные работы, предусмотренные Списком № 1";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Заместители руководителей, занятых в технологическом процессе производства или на ремонте и обслуживании оборудования";
дополнить абзацем одиннадцатым следующего содержания:
"Помощники мастеров, указанных в Списке № 1";
дополнить абзацами шестнадцатым, семнадцатым, восемнадцатым, девятнадцатым и двадцатым следующего содержания:
"Работники, выполняющие подготовительные, вспомогательные, текущие ремонтные работы, а также работы вне своего рабочего места в целях обеспечения выполнения своих трудовых функций

№ 1 Тізімде көзделген жұмыстарды орындаумен толық жұмыс күні ішінде, яғни жұмыс уақытының кемінде 80 пайызында айналысатын жұмыскерлер
Мамандандырылған кәсіпорындардың, ұйымдардың, цехтардың, учаскелер мен басқа да құрылымдық бөлімшелердің (жөндеу, жөндеу-құрылыс, монтаждау және басқа) № 1 Тізімде көзделген өндірістік цехтарда, бөлімшелер мен учаскелерде, жұмыстарда, кәсіптер мен лауазымдарда тікелей, толық жұмыс күні істейтін жұмыскерлері
Барлық атаудағы жұмысшылар, оның ішінде бас, аға жұмысшылар, олардың көмекшілері, егер № 1 Тізімге жұмысшылардың кәсіптері жалпы атаумен енгізілген болса
Өнімдері өнеркәсіп және ауыл шаруашылығы өнімдерінің жалпыодақтық сыныптауышына сәйкес мынадай: бейорганикалық химия, органикалық синтез, мұнай-химия, резина-техникалық және асбест өнімі; тыңайтқыштар; полимерлер; пластикалық массалар; каучуктер; лак-бояу материалдары; фототехникалық тұрмыстық химия; синтетикалық бояғыштар; химиялық реактивтер мен жоғары тазалау заттары бөлімдеріне жататын «VIII. Химиялық өндіріс» тарауының өндірістерінде істейтін жұмыскерлер»;
көрсетілген қаулымен бекітілген еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстардағы өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің, лауазымдар мен көрсеткіштердің № 2 Тізімінде:
8. Металлургиялық өндіріс (түсті металдар) тарауында:
9-тармақ мынадай мазмұндағы жиырма сегізінші абзацпен толықтырылсын:
«Аппаратураны тазалаумен айналысатын тазалаушылар»;
33. Жалпы мамандықтар тарауында:
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
«№ 2 Тізімде көзделген жұмысшыларды басқаратын және осы жұмысшылар үшін белгіленген жұмыстардың барлығын толық атқаратын бригадирлер»;
мынадай мазмұндағы бесінші және алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
«№ 2 Тізімде көрсетілген өндірістердің барлық қызметкерлері, егер өндірістер кәсіптер мен лауазымдары санамаланбай көрсетілген болса
Кәсібінің атауына қарамастан, № 2 Тізімде көзделген белгілі бір жұмыстарды атқаратын барлық жұмысшылар»;
мынадай мазмұндағы он үшінші абзацпен толықтырылсын:
«Өндірістің технологиялық процесімен немесе жабдықты жөндеумен және қызмет көрсетумен айналысатын басшылардың орынбасарлары»;
мынадай мазмұндағы жиырма тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
«№ 2 Тізімде көрсетілген шеберлердің көмекшілері»;
мынадай мазмұндағы қырқыншы, қырық бірінші, қырық екінші, қырық үшінші және қырық төртінші абзацтармен толықтырылсын:
«Дайындау, қосымша, ағымдағы жөндеу жұмыстарын, сондай-ақ өзінің еңбек функцияларының орындалуын қамтамасыз ету мақсатында өзінің жұмыс орнынан тыс жерде жұмыс атқаратын жұмыскерлер

Работники, занятые выполнением работ, предусмотренных Списком № 1, в течение полного рабочего дня, то есть не менее 80 процентов рабочего времени
Работники специализированных предприятий, организаций, цехов, участков и других структурных подразделений (ремонтных, ремонтно-строительных, монтажных и других), занятые полный рабочий день непосредственно в производственных цехах, отделениях и участках, на работах, в профессиях и должностях, предусмотренных Списком № 1
Рабочие всех наименований, в том числе главные, старшие, их помощники, если в Список № 1 включены профессии рабочих под общим наименованием
Работники, занятые в производствах главы "VIII. Химическое производство", продукция которых в соответствии с общесоюзным классификатором промышленной и сельскохозяйственной продукции относится к следующим разделам: продукция неорганической химии, органического синтеза, нефтехимическая, резино-техническая и асбестовая; удобрения; полимеры; пластические массы; каучуки; материалы лакокрасочной, фототехнической бытовой химии; синтетические красители; химические реактивы и высокоочистительные вещества";
в Списке № 2 производств, работ, профессий, должностей и показателей на работах с вредными и тяжелыми условиями труда, утвержденном указанным постановлением:
в главе 8. Металлургическое производство (цветные металлы):
пункт 9 дополнить абзацем двадцать восьмым следующего содержания:
"Чистильщики, занятые на очистке аппаратуры";
в главе 33. Общие профессии:
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Бригадиры, руководящие рабочими, предусмотренными Списком № 2, и полностью выполняющие все работы, установленные для этих рабочих";
дополнить абзацами пятым и шестым следующего содержания:
"Все работники производств, указанных в Списке № 2, если производства указаны без перечисления профессии и должностей
Все рабочие, независимо от наименования профессии, выполняющие определенные работы, предусмотренные Списком № 2";
дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"Заместители руководителей, занятых в технологическом процессе производства или на ремонте и обслуживании оборудования";
дополнить абзацем двадцать девятым следующего содержания:
"Помощники мастеров, указанных в Списке № 2";
дополнить абзацами сороковым, сорок первым, сорок вторым, сорок третьим и сорок четвертым следующего содержания:
"Работники, выполняющие подготовительные, вспомогательные, текущие ремонтные работы, а также работы вне своего рабочего места в целях обеспечения выполнения своих трудовых функций

№ 2 Тізімде көзделген жұмыстарды орындаумен толық жұмыс күні ішінде, яғни жұмыс уақытының кемінде 80 пайызында айналысатын жұмыскерлер
Мамандандырылған кәсіпорындардың, ұйымдардың, цехтардың, учаскелер мен басқа да құрылымдық бөлімшелердің (жөндеу, жөндеу-құрылыс, монтаждау және басқа) № 2 Тізімде көзделген өндірістік цехтарда, бөлімшелер мен учаскелерде, жұмыстарда, кәсіптер мен лауазымдарда тікелей, толық жұмыс күні істейтін жұмыскерлері
Барлық атаудағы жұмысшылар, оның ішінде бас, аға жұмысшылар, олардың көмекшілері, егер № 2 Тізімге жұмысшылардың кәсіптері жалпы атаумен енгізілген болса
Өнімдері өнеркәсіп және ауыл шаруашылығы өнімдерінің жалпыодақтық сыныптауышына сәйкес мынадай: бейорганикалық химия, органикалық синтез, мұнай-химия, резина-техникалық және асбест өнімі; тыңайтқыштар; полимерлер; пластикалық массалар; каучуктер; лак-бояу материалдары; фототехникалық тұрмыстық химия; синтетикалық бояғыштар; химиялық реактивтер мен жоғары тазалау заттары бөлімдеріне жататын «10. Химиялық өндіріс» тарауының өндірістерінде істейтін жұмыскерлер.».
2. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов

Работники, занятые выполнением работ, предусмотренных Списком № 2, в течение полного рабочего дня, то есть не менее 80 процентов рабочего времени
Работники специализированных предприятий, организаций, цехов, участков и других структурных подразделений (ремонтных, ремонтно-строительных, монтажных и других), занятым полный рабочий день непосредственно в производственных цехах, отделениях и участках, на работах, в профессиях и должностях, предусмотренных Списком № 2
Рабочие всех наименований, в том числе главные, старшие, их помощники, если в Список № 2 включены профессии рабочих под общим наименованием
Работники, занятые в производствах главы "10. Химическое производство", продукция которых в соответствии с общесоюзным классификатором промышленной и сельскохозяйственной продукции относится к следующим разделам: продукция неорганической химии, органического синтеза, нефтехимическая, резино-техническая и асбестовая; удобрения; полимеры; пластические массы; каучуки; материалы лакокрасочной, фототехнической бытовой химии; синтетические красители; химические реактивы и высокоочистительные вещества.".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов