Ақпараттандыру саласындағы оператор туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 1 шілдедегі № 679 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 40 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.01.2016 № 40 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.01.2013 № 49 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Зерде» ұлттық ақпараттық коммуникациялық холдингі» акционерлік қоғамына кіретін құрылымдар арасындағы ақпараттандыру саласындағы оператордың функцияларын бөлу мақсатында «Ақпараттандыру туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.01.2013 № 49 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Ақпараттандыру саласындағы оператор болып мыналар белгіленсін:
1) мынадай функцияларды іске асыру үшін "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы:
оларды дамытуға қатысу құқығымен ақпараттандыру саласындағы бірыңғай техникалық саясатты іске асыру мақсатында мемлекеттік органдардың инвестициялық жобаларын жоспарлауға, қалыптастыруға және талдауға қатысу;
мемлекеттік ақпараттық жүйелердің өзара іс-қимылын, олардың әлемдік ақпараттық жүйелерге ықпалдасуын қамтамасыз ету;
бағдарламалық-аппараттық құралдарға жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді, ұлттық электрондық ақпараттық ресурстар мен ұлттық ақпараттық жүйелерді енгізуді және (немесе) сүйемелдеуді, сондай-ақ осы мақсаттар үшін персоналды оқытуды жүзеге асыру;
жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстары мен мемлекеттік ақпараттық жүйелеріне қол жетімділігі үшін техникалық жағдай жасауды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің интернет-ресурсы мен Қазақстан Республикасы "электрондық үкіметінің" веб-порталын құруды және техникалық сүйемелдеуді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары интернет-ресурстарының мониторингін қамтамасыз ету;
"электрондық үкімет" қалыптастыру кезінде мемлекеттік органдарға консультациялық және практикалық көмек көрсету;
қаржы ақпараттық жүйелерін және ресурстарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының "электрондық үкіметі" инфрақұрылымының жобалық ықпалдастырушысы;
қаржы ақпараттық жүйелерін және ресурстарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының "электрондық үкіметін" қалыптастыру кезінде жобаларды басқару және техникалық сүйемелдеу;

Об операторе в сфере информатизации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2010 года № 679. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 40
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.01.2016 № 40 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 28.01.2013 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 января 2007 года «Об информатизации» в целях распределения функций оператора в сфере информатизации между структурами, входящими в акционерное общество «Национальный инфокоммуникационный холдинг «Зерде», Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 28.01.2013 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Определить оператором в сфере информатизации:
1) акционерное общество «Национальные информационные технологии» для реализации следующих функций:
участие в планировании, формировании и анализе инвестиционных проектов государственных органов в целях реализации единой технической политики в сфере информатизации, с правом участия в их развитии;
обеспечение взаимодействия государственных информационных систем, их интегрируемость в мировые информационные системы;
осуществление системно-технического обслуживания программно-аппаратных средств, внедрения и (или) сопровождения национальных электронных информационных ресурсов и национальных информационных систем, а также обучение персонала для этих целей;
обеспечение создания технических условий для доступа физических и юридических лиц к государственным электронным информационным ресурсам и государственным информационным системам;
обеспечение создания и техническое сопровождение интернет-ресурса Правительства Республики Казахстан и веб-портала «электронного правительства» Республики Казахстан, а также мониторинг интернет-ресурсов государственных органов Республики Казахстан;
оказание консультационной и практической помощи государственным органам при формировании «электронного правительства»;
проектного интегратора инфраструктуры «электронного правительства» Республики Казахстан, за исключением финансовых информационных систем и ресурсов;
управления проектами и технического сопровождения при формировании «электронного правительства» Республики Казахстан, за исключением финансовых информационных систем и ресурсов;

2) мынадай функцияларды іске асыру үшін "Электрондық коммерция орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі:
жеке және заңды тұлғалардың төлемдерін жүзеге асыру кезінде екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың және «электрондық үкіметтің» ақпараттық жүйелері арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге арналған ақпараттық жүйелерді қоспағанда, қаржылық ақпараттық жүйелер мен ресурстар бойынша Қазақстан Республикасының «электрондық үкіметі» инфрақұрылымының, жобалық ықпалдастырушысы;
жеке және заңды тұлғалардың төлемдерін жүзеге асыру кезінде екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың және «электрондық үкіметтің» ақпараттық жүйелері арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге арналған ақпараттық жүйелерді қоспағанда, қаржылық ақпараттық жүйелер мен ресурстар бойынша Қазақстан Республикасының «электрондық үкіметін» қалыптастыру кезінде жобаларды басқару және техникалық сүйемелдеу.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.11.08 N 1169; 2010.12.31 N 1497; 28.01.2013 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 18.10.2013 № 1114 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. "Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы ұлттық операторы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қарашадағы № 1720 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 46, 440-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                К. Мәсімов

2) товарищество с ограниченной ответственностью «Центр электронной коммерции» для реализации следующих функций:
проектного интегратора инфраструктуры "электронного правительства" Республики Казахстан по финансовым информационным системам и ресурсам, за исключением информационных систем, предназначенных для обеспечения взаимодействия между информационными системами банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и "электронного правительства" при осуществлении платежей физических и юридических лиц;
управления проектами и технического сопровождения при формировании "электронного правительства" Республики Казахстан по финансовым информационным системам и ресурсам, за исключением информационных систем, предназначенных для обеспечения взаимодействия между информационными системами банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и "электронного правительства" при осуществлении платежей физических и юридических лиц.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 08.11.2010 № 1169; от 31.12.2010 № 1497; от 28.01.2013 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 18.10.2013 № 1114 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1720 «О Национальном операторе в сфере информатизации Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 46, ст. 440).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов