Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму Бағдарламасы арасындағы 2010-2015 жылдарға арналған Елдік бағдарламаның іс-қимыл жоспарына қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 27 тамыздағы № 842 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму Бағдарламасы арасындағы 2010 - 2015 жылдарға арналған Елдік бағдарламаның іс-қимыл жоспарының жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрінің орынбасары Қайрат Ермекұлы Омаровқа қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат ете отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму Бағдарламасы арасындағы 2010 — 2015 жылдарға арналған Елдік бағдарламаның іс-қимыл жоспарына қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 27 тамыздағы
№ 842 қаулысымен
мақұлданған
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Біріккен Ұлттар Ұйымының
Даму Бағдарламасы арасындағы 2010-2015 жылдарға арналған
Елдік бағдарламаның іс-қимыл жоспары
Негіздеме
Қазақстан Республикасының Үкіметі (бұдан әрі - Үкімет) мен Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму Бағдарламасы (бұдан әрі - БҰҰДБ) осы құжаттың мазмұнын және өздерінің Елдік бағдарламаны жүзеге асырудағы жауапкершілігін бірлесе отырып келісті.
Экономикалық, әлеуметтік және мәдени құқықтар туралы халықаралық пактіні, Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пактіні, Әйелдерге қатысты кемсітушіліктің барлық түрлерін жою туралы конвенцияны және Бала құқықтары туралы конвенцияны қоса алғанда, Үкімет пен БҰҰДБ-ның міндеттемелері бар, БҰҰ-ның Мыңжылдық даму мақсаттарын, конвенциялары мен саммиттерінің шешімдерін жүзеге асыру мақсатында өзара келісім мен ынтымақтастыққа мүмкіндік туғыза отырып, Конференциялар: Мыңжылдық саммитін, Дүниежүзілік азық-түлік саммитін, «Балалар өміріне жарамды әлем», Тұрақты даму жөніндегі дүниежүзілік саммитін және Тұрғын халық пен даму жөніндегі халықаралық конференцияны қамтиды.
2005 - 2009 жылдарға арналған бұрынғы Елдік бағдарламаны іске асыруда алынған тәжірибе мен қол жеткізілген прогреске сүйене отырып,
2010 - 2015 жылдарға арналған ынтымақтастықтың жаңа кезеңіне кірісе отырып,
Жоспарды тығыз ынтымақтастық рухында орындау жауапкершілігі туралы мәлімдей отырып, төмендегілер туралы келісті:

О подписании Плана действий страновой программы на 2010-2015 годы между Правительством Республики Казахстан и Программой Развития Организации Объединенных Наций
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2010 года № 842
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Плана действий страновой программы на 2010-2015 годы между Правительством Республики Казахстан и Программой Развития Организации Объединенных Наций.
2. Уполномочить заместителя Министра иностранных дел Республики Казахстан Умарова Кайрата Ермековича подписать от имени Правительства Республики Казахстан План действий страновой программы на 2010 - 2015 годы между Правительством Республики Казахстан и Программой Развития Организации Объединенных Наций, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 августа 2010 года № 842
План действий
страновой программы на 2010-2015 годы между
Правительством Республики Казахстан и Программой развития
Организации Объединенных Наций
Основание
Правительство Республики Казахстан (далее - Правительство) и Программа развития Организации Объединенных Наций (далее - ПРООН), совместно согласовали содержание настоящего документа и свою ответственность за реализацию страновой программы.
Способствуя взаимному согласию и сотрудничеству в целях реализации Целей развития тысячелетия, конвенций и саммитов ООН, в отношении которых у Правительства и ПРООН есть обязательства, включая Международный пакт об экономических, социальных и культурных правах, Международный пакт о гражданских и политических правах, Конвенцию об искоренении всех форм дискриминации в отношении женщин и Конвенцию о правах ребенка. Конференции включают: Саммит тысячелетия, Всемирный продовольственный саммит, "Мир, пригодный для жизни детей", Всемирный саммит по устойчивому развитию и Международную конференцию по народонаселению и развитию.
Опираясь на полученный опыт и достигнутый прогресс в реализации предыдущей страновой программы на 2005-2009 годы.
Вступая в новый период сотрудничества с 2010 по 2015 год.
Заявляя об ответственности выполнения Плана в духе тесного сотрудничества, согласились о нижеследующем:

1. Өзара қарым-қатынастар негізі
1.1 Үкімет пен БҰҰДБ 1994 жылғы 4 қазанда екі тарап қол қойған, БҰҰДБ елге көрсетіп отырған көмекті реттейтін, Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму Бағдарламасы арасындағы келісімді (бұдан әрі - Келісім) жасасқанын назарға ала отырып,
1.2 Келісімнің I бабының 2-тармағының негізінде, БҰҰДБ тарапынан Үкіметке көмек БҰҰДБ-ның құзіретті органдарының қолданыстағы және қолайлы қарарлары мен шешімдеріне сәйкес көрсетіледі және беріледі әрі БҰҰДБ-ның қажетті қаражатының болуына байланысты. Атап айтқанда, БҰҰДБ-ның Атқарушы комитетінің 2005 жылғы 28 қаңтардағы № 2005/1 шешімімен жаңа Қаржы регламенті мен Ереже бекітілді, сондай-ақ БҰҰДБ-ның рәсімдерді жеңілдету мен үйлестіру бастамаларынан туындаған, БҰҰДБ-ның Елдік бағдарламаларды дайындау жөніндегі қайта қаралған Жалпы рәсімдерді толық көлемде орындауына мүмкіндік беретін «орындау» және «іске асыру» сияқты жаңа ұғымдар енгізілді.

1. Основание для взаимоотношений
1.1 Принимая во внимание, что Правительство и ПРООН заключили Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Программой Развития Организации Объединенных Наций (далее - Соглашение), регулирующее помощь, оказываемую ПРООН стране, которое было подписано обеими сторонами 4 октября 1994 года.
1.2 На основании пункта 2 Статьи I Соглашения, помощь со стороны ПРООН Правительству оказывается и предоставляется в соответствии с применимыми и приемлемыми резолюциями и решениями компетентных органов ПРООН, и зависит от наличия необходимых средств ПРООН. В частности, решением № 2005/1 Исполнительного комитета ПРООН от 28 января 2005 года утвержден новый Финансовый регламент и Правила, а также введены новые определения, такие как "исполнение" и "реализация", позволяющие ПРООН в полном объеме выполнять пересмотренные Общие процедуры по подготовке страновых программ, вытекающие из инициативы ПРООН по упрощению и гармонизации процедур.

1.3 Осы шешім шеңберінде Елдік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-қимылдардың осы жоспары (бұдан әрі - ЕБІҚЖ), сондай-ақ (осы ЕБІҚЖ-ның бір бөлігі болып табылатын) Жылдық жұмыс жоспары (бұдан әрі - ЖЖЖ) Келісімге сәйкес осы жобалық құжатты құрайды.
2. Ағымдағы ахуалды талдау
Қазақстан: Негізгі деректер (2008, 2009 жылдар)
Аумағы:
2 724 900 ш. км
Халқы (2009 ж.):
16 млн.
Жан басына шаққандағы ЖІӨ (АҚШ долл.):

1.3 В свете данного решения настоящий План действий по реализации страновой программы (далее - ПДСП) а также Годовые рабочие планы (далее - ГРП) (являющиеся частью настоящего ПДСП), настоящим составляют проектный документ согласно Соглашению.
2. Анализ текущей ситуации
Казахстан: Основные данные (2008, 2009 годы)
Площадь:
2 724 900 км2
Население (2009 год):
16 млн.
ВВП на душу населения (в долл. США по ППС):
ВВП на душу населения (в долл. США по рыночному
обменному курсу):

11 204
Жан басына шаққандағы ЖІӨ (нарықтық айырбас бағамы бойынша АҚШ долл.):
8 241
Жан басына шаққандағы ЖIТ (АҚШ долл) (ДБ):
5 060
Номиналды ЖІӨ (млрд. АҚШ долл.):
132,0
ЖІӨ өсімі (2009 ж.):
1,1%
ТСИ (2008 ж, АҚШ долл.):
10,732m
Инфляция деңгейі (2009 ж.):
6,2%
Жұмыссыздық деңгейі (2009 ж.):
6,3%
АДИ (БҰҰДБ):
0,804
АДИ рейтингісі (БҰҰДБ):
82
Қазақстан картасы
(қағаз мәтіннен қараңыз)
2.1 2000 жылдан бастап Қазақстан тұрақты дамуды көрсетіп келеді. Атап атқанда, осы уақыт ішінде жан басына шаққандағы ЖІӨ - нақты ЖІӨ-нің 9% деңгейдегі орташа жылдық өсімінің нәтижесінде 2004 жылғы 2863 АҚШ долл.-дан, 2008 жылы 8241 долл.-ға өсіп, Қазақстан орта деңгейдегі табысы бар ел мәртебесіне ие болды. 2007 - 2009 жылдардағы халықаралық қаржы нарықтарының дағдарысы мен одан кейінгі рецессия өзінің кері ықпалын тигізді. Ел экономикасы анағұрлым баяу қарқынмен дамып келеді (2008 жылғы өсім 3,2%, 2009 жылы 1,1% құрады)  және экспортталатын металл мен мұнай бағаларының төмендеуі салдарынан өсім келесі бірнеше жылдар бойына 2%-дан төмен болуы мүмкін. Үкіметтің нақты экономикалық басқаруына және дағдарысқа қарсы тиімді шараларына, сондай-ақ елдегі саяси тұрақтылыққа байланысты ұзақ мерзімді перспективалар оң сипатта көрініс береді. Қазақстан таяу уақытта Дүниежүзілік сауда ұйымына кіруге үміт артып отыр. Мұнай секторын есепке алмағанда, экономиканың одан әрі дамуына кедергі келтіруі мүмкін елеулі бейресми сауда кедергілері байқалуда.

11 204
8 241
ВНД на душу населения (в долл. США) (ВБ):
5 060
Номинальный ВВП (в млрд. долл. США):
132,0
Прирост ВВП (2009 год):
1,1 %
ПИИ (2008 год, долл. США):
10,732 m
Уровень инфляции (2009 год):
6,2 %
Уровень безработицы (2009 год):
6,3 %
ИЧР (ПРООН):
0,804
Рейтинг ИЧР (ПРООН):
82
Карта Казахстана
См. бумажный вариант
2.1 Начиная с 2000 года, Казахстан демонстрировал устойчивый рост. Частично благодаря среднегодовому приросту реального ВВП на уровне 9 % ВВП на душу населения в течение этого времени вырос с 2 863 долл. США в 2004 году до 8 241 долл. в 2008 году, и Казахстан получил статус страны со средним уровнем доходов. Кризис международных финансовых рынков в 2007-2009 годах и последовавшая за этим рецессия оказали свое негативное влияние. Экономика страны растет более медленными темпами (в 2008 году прирост составил 3.2 %, в 2009 году - 1,1 %) и рост может быть ниже 2 % в год в течение последующих нескольких лет из-за снижения цен на экспортируемые металл и нефти. Долгосрочные перспективы выглядят положительно в связи с четким экономическим управлением и эффективными антикризисными мерами Правительства и политической стабильностью в стране. Казахстан надеется вступить в ближайшем времени во Всемирную торговую организацию. За исключением нефтяного сектора, в экономике наблюдаются значительные неформальные торговые барьеры, которые могут воспрепятствовать дальнейшему развитию.

2.2 2007 жылы Конституцияға енгізілген түзетулер Парламенттің рөлін кеңейтуге мүмкіндік берді. 2007 жылдың тамызында Парламенттің төменгі палатасына (Мәжіліс) мерзімінен бұрын өткізілген сайлау нәтижесінде «Нұр Отан» партиясы Мәжілістегі 107 орынның 98-іне ие болды, қалған орындарды Қазақстан халқы Ассамблеясының өкілдері иеленді. 2010 жылы Қазақстан Еуропадағы қауіпсіздік пен ынтымақтастық ұйымына (бұдан әрі - ЕҚЫҰ) төрағалық етеді. Қазақстандық билік орындары БАҚ пен саяси партиялар саласында реформалар жүргізу жөнінде өзіне міндеттемелер алды. 2008 жылдың соңында Парламентте екінші партияның болуын қамтамасыз ету мақсатында сайлау туралы заңнамаға түзетулер енгізілді.
2.3 Қазақстанның елдің бәсекеге қабілеттілігін жоғарылату мақсатындағы жетістіктері алдағы уақытта институционалдық дамуды, сот жүйесін жетілдіруді, үкімет қызметінің тиімділігін және жұртшылық сенімін арттыруды талап етеді. Қазақстанның демократиялық дамудың құқықтық негіздерін құрудағы табыстарына қарамастан, іс жүзінде оны тиімді түрде жүзеге асыру мен ашықтығында елеулі кедергілер сақталуда. Мәселен, «Global Integrity Index» (Шындықтың ғаламдық индексі) есебінде, 2007 жылы зерттелген 53 елдің ішінен Қазақстанда қолданыстағы заңдар мен олардың іс жүзіндегі жүзеге асырылуы арасындағы үлкен «алшақтық» байқалады.
2.4 Мемлекеттік басқару жүйесінің халықтың еркін әлеуметтік диалог арқылы беру мүмкіндігі одан әрі дамытуды қажет етеді. Тиімді жергілікті өзін-өзі басқару - демократиялық дамудың міндетті шарты болып қалып отыр және оның әлеуетін елеулі түрде нығайту талап етіледі. Демократиялық жауапкершілік әйелдердің, халықтық аз топтары мен әлеуметтік осал топтары құқықтарының сақталуы мәселелерін шешуге мүмкіндік беретініне қарамастан, сыбайлас жемқорлық, мемлекеттік мекемелердің халық алдындағы өз міндеттерін орындауға дайындығы мен қабілеттілігіне қоғамның сенімін әлсіретуде. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес және Үкімет қызметінің тиімділігін арттыру - стратегиялық ұлттық басымдық ретінде, сондай-ақ БҰҰ-мен ынтымақтастық бағыты ретінде ұсынылды.
2.5 Қазақстан Мыңжылдықтың Даму мақсаттарының (бұдан әрі - МДМ) бірінші үш мақсатына қол жеткізді және «МДМ+»-ның анағұрлым өршіл мақсаттары мен міндеттерін айқындады, олар: ауыл тұрғындарының арасындағы кедейшілік деңгейін екі есе қысқарту, жалпыға бірдей орта білімге қол жеткізу және ұлттық жоспарлар мен бюджеттерге гендерлік мәселелерді енгізуді қамтамасыз ету, әйелдерге қатысты зорлық-зомбылықты болдырмау және заң шығарушы, сондай-ақ атқарушы органдардағы әйелдердің өкілдігін арттыру. Қазақстандағы денсаулық сақтау саласындағы өзгерістерді айқындау көрсеткіштерінің баяу дамуы алаңдаушылық туғызады - бұл өмір сүру деңгейі мен экономикалық өсімді жоғарылатуда, сондай-ақ, денсаулық сақтау, тамақтандыру және білім беру саласындағы сапалы қызметтерге қол жеткізу құқықтарын іске асыруға кедергі болып табылады. Сәби және ана өлімін азайту жөнінде МДМ-ға қол жеткізу күмән туғызады, ал АИТВ мен туберкулез сияқты елеулі аурулармен күрес жөніндегі МДМ айтарлықтай қауіпке айналып отыр.

2.2 Поправки, внесенные в Конституцию в 2007 году, обусловили расширение роли Парламента. В результате досрочных выборов в нижнюю палату Парламента (Мажилис) в августе 2007 года, партия "Нур-Отан" получила 98 мест из 107 в Мажилисе, остальные места заняли представители Ассамблеи народов Казахстана. В 2010 году Казахстан председательствует в Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (далее - ОБСЕ). Казахстанские власти приняли на себя обязательства по проведению реформ в области СМИ и политических партий. В конце 2008 года были приняты поправки в законодательство о выборах с целью обеспечения присутствия в Парламенте второй партии.
2.3 Достижение Казахстаном целей по повышению конкурентоспособности страны требует дальнейшего институционального развития, совершенствования судебной системы, повышения эффективности деятельности Правительства и доверия общественности. Несмотря успехи Казахстана в создании правовой основы для демократического развития, на практике сохраняются серьезные препятствия для его эффективной реализации и прозрачности. К примеру, в отчете "Global Integrity Index" (Глобальный индекс честности) "разрыв" между действующим законодательством и его практической реализацией в Казахстане оценивается как один самых больших среди 53 стран, обследованных в 2007 году.
2.4 Дальнейшего развития требует способность системы государственного управления передавать волю народа через социальный диалог.
Эффективное местное самоуправление остается обязательным условием для развития демократии, и требуется серьезное укрепление его потенциала. Несмотря на то, что демократическая подотчетность позволяет решать проблемы соблюдения прав женщин, меньшинств и социально уязвимых групп населения, коррупция подрывает веру общества в готовность и способность государственных учреждений выполнять свои обязанности перед народом. Борьба с коррупцией и повышение эффективности деятельности Правительства были выдвинуты в качестве стратегического национального приоритета, а также в качестве направления сотрудничества с ООН.
2.5 Казахстан достиг первые три Цели развития тысячелетия (далее - ЦРТ) и установил более амбициозные цели "ЦРТ +" и задачи к ним: в два раза сократить уровень бедности среди сельского населения, добиться всеобщего среднего образования и обеспечить включение гендерных вопросов в национальные планы и бюджеты, предотвращение насилия против женщин, и увеличение представительства женщин в законодательных и исполнительных органах. Вызывает обеспокоенность медленный прогресс по индикаторам в области здравоохранения в Казахстане - это является препятствием для повышения уровня жизни и экономического роста, а также для реализации прав на качественные услуги здравоохранения, питание и образование. ЦРТ по снижению детской и материнской смертности вряд ли будут достигнуты, а ЦРТ по борьбе с такими серьезными заболеваниями, как ВИЧ и туберкулез, представляет собой серьезный вызов.

2.6 Бүгінгі таңда Қазақстан бетпе-бет келіп отырған даму проблемаларының бірі - елдің өңірлері арасындағы елеулі айырмашылықтар мен теңсіздік болып табылады. 2008 жылы ең төменгі күнкөріс мөлшері деңгейінен төмен табысы бар халықтың үлесі - 12,1 %, ал азық-түлік себеті құнынан төмен табысы бар халық үлесі - 1,2 % құрады. Халықтың бұл тобы жұмыс орындарына кепілдік берілмеуі, жасырын жұмыссыздық және тұрғын үйге, таза ауыз суына, санитарлық объектілер мен әлеуметтік қызмет көрсетулерге қол жетімсіздігі сияқты проблемаларды бастан кешуде. Ауыл қауымдастықтарының көпшілігі өздерінің күнделікті қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін табиғи ресурстарға үміт артып келеді, нәтижесінде экологиялық деградация халықтың, әсіресе халықтың кедей топтары мен әйелдер басқаратын үй шаруашылықтарының әл-ауқатына және өмір сүру деңгейінің жақсаруына айтарлықтай қауіп-қатер төндіруде. Денсаулыққа байланысты көптеген мәселелер таза ауыз суы мен санитарлық объектілерге жеткілікті түрде қол жетімсіздігі салдарынан туындап отыр, 2006 жылы елдің 39% астам халқы қауіпсіз ауыз суына тұрақты түрде қол жеткізе алмаған, бұл 7 МДМ қол жеткізуге қатысты елеулі аландаушылық туғызады. Тұрғындардың саналы табиғат қорғау тәжірибесі туралы ақпараттандырылуы жеткіліксіз, мұның өзі бір мезгілде олардың экономикалық ахуалын жақсарта отырып, түзетуді қажет етеді.
2.7 Қазақстанның алдында күрделі экологиялық мәселелер тұр - солардың бірі, бар болғаны үш онжылдық ішінде суармалы жерлер аумағын екі есе ұлғайтуға әкелген Арал теңізі бассейніндегі апаттың салдары. Трансшекаралық басқару мен су ресурстарын қорғау мәселелері ел үшін бірінші дәрежедегі маңызға ие. Судың шамадан тыс тұздылығы мен топырақтың тұздануы да айтарлықтай экологиялық мәселе болып табылады. Аймақтағы орман алқаптары 50%-ға азайды, қазіргі уақытта ел аумағының үштен екі бөлігін алып жатқан жердің эрозияға ұшырауы мен шөлейттену ауқымы өсті. Айрықша экологиялық және әлеуметтік мәселелер, сондай-ақ Семей полигонындағы жерасты және жерүсті ядролық қаруға 40 жыл бойы сынақ жүргізуге байланысты пайда болған денсаулық проблемалары әжептәуір алаңдаушылық туғызып отыр.
2.8 Қазақстандағы энергия шығындары орасан зор, бұл энергетикалық сектордың айрықша тиімсіздігін білдіреді. Негізгі себептер өндірістік құрал-жабдықтардың елеулі түрде тозуына, жылу және электр энергиясын шамадан тыс қолдануға әкелетін ескірген технологиялардың қолданылуына, кешенді энергия үнемдеуші әдістердің болмауына, сондай-ақ энерготұтынуы төмен өндірісті ынталандыратын инвестициялық және қаржы тетіктерінің жоқтығына байланысты.

2.6 Одной из проблем развития, с которыми сталкивается Казахстан сегодня, являются существенные различия и неравенство между регионами страны. В 2008 году доля населения, имеющая доходы на потребление ниже величины прожиточного минимума составила 12,1 %, а доля населения, с доходами ниже стоимости продуктовой корзины - 1,2 %. Эта группа населения сталкивается с проблемами негарантированности рабочих мест, скрытой безработицы и недостаточного доступа к жилью, питьевой воде, санитарным объектам и социальным услугам. Большинство сельских сообществ все еще полагается на природные ресурсы для удовлетворения повседневных нужд, в результате чего экологическая деградация представляет серьезную угрозу благосостоянию и улучшению уровня жизни населения, особенно бедных слоев населения и домохозяйств, возглавляемых женщинами. Многие проблемы со здоровьем возникают вследствие недостаточного доступа к питьевой воде и санитарным объектам - в 2006 году более 39 % населения страны не имели постоянного доступа к безопасной питьевой воде, и это вызывает серьезную обеспокоенность в отношении достижения ЦРТ 7. Население недостаточно осведомлено о разумной природоохранной практике, что необходимо исправить одновременно с улучшением их экономического положения.
2.7 Казахстан стоит перед сложными экологическими проблемами, одна из которых - последствия бедствий в бассейне Аральского моря, приведшего к увеличению территории орошаемых земель вдвое всего за три десятилетия. Вопросы трансграничного управления и охраны водных ресурсов имеют первостепенную важность для страны. Повышенная соленость воды и засоление почв также являются серьезными экологическими проблемами. В регионе исчезло до 50 % леса, масштабы эрозии и опустынивания земель возросли, занимая в настоящее время около двух третей территории страны. Особые экологические и социальные проблемы, а также проблемы со здоровьем, связанные с 40-летними испытаниями подземного и наземного ядерного оружия на Семипалатинском полигоне, также продолжают вызывать серьезное беспокойство.
2.8 Потери энергии в Казахстане огромны, что делает энергетический сектор крайне неэффективным. Основные причины кроятся в значительном износе производственного оборудования и использовании устаревших технологий, приводящих к чрезмерному использованию тепловой и электрической энергии, в отсутствии комплексных энергосберегающих методик, а также неадекватных инвестиционных и финансовых механизмах, которые могли бы стимулировать производство с низким энергопотреблением.

2.9 Сонымен бірге, Қазақстан аумағы болып жатқан климат өзгерісі алдында барынша дәрменсіз. Климат өзгерісінің ықпалы, елдегі еріген судың басты көзі болып табылатын тау мұздақтарының еруі мысалында айрықша байқалуы мүмкін. Орта Азиядағы барлық елдердің ішінде Қазақстан - жан басына және ЖIӨ қатынасына шаққанда, ең жоғары деңгей де парникті газдардың түзілуімен сипатталады. Өнеркәсіп өндірісі мен электр энергиясын өндіруде көмір қолдануға негізделген ескі технологияларды пайдалану жоғарғы парникті газ түзілуінің деңгейде негізгі себебі болып табылады. Қазбалы отын негізінде жұмыс атқаратын энергетикалық сектор, әсіресе станциялар, парникті газдар түзілуі көлемінің шамамен 80%-ын береді. Дамыған өнеркәсіп деңгейі мен елдегі энергияның негізгі көзі ретінде саналы түрде көмірді таңдап алу жағдайын ескеретін болсақ, Қазақстаннын үлесіне Орталық Азияда атмосфералық ластанудың 40%-дан астамы тиеді.
2.10 Қазақстанға тән географиялық орналасу ерекшелігі - жер сілкінуін, су тасуын, құрғақшылықты және селдерді қоса алғанда, әртүрлі табиғи апаттарға бейімдігі болып табылады. Азық-түлік қауіпсіздігі мен таза ауыз суға қол жеткізу мүмкіндігін қоса алғанда, елдің аумағының шамамен 75%-ы осындай қауіп-қатерге шалдығуы адамдардың өмір сүру мүмкіндігін шектейді.
2.11 Экологиялық тұрақтылыққа арналған құқықтық негіздердің болуына қарамастан, құқықтық құжаттардың ішінара қайталануы, заңдардың қанағаттанарлық түрде орындалмауы және жергілікті деңгейдегі адам ресурстары әлеуетінің төмендігі сияқты елеулі проблемалар бар.
3. Ынтымақтастық тәжірибесі мен оның нәтижелері
3.1 2005 - 2009 жж. арналған елдік бағдарлама үш бағыттағы ұлттық басымдықтарды қолдады: (а) кедейшілікті төмендету және мониторинг жүргізу; (б) демократиялық басқару мен даму және (в) экология мен адам қауіпсіздігі. Елдік бағдарламаның жалпы бюджеті 26,41 млн. АҚШ долл. көлемінде қарастырылды. 2005 - 2008 жж. кезеңіндегі бағдарламаның қаражаты 23,6 млн. АҚШ долл. көлемінде, ал 2009 жылы 10 млн. АҚШ долл. көлемінде бағаланды, осылайша, бағдарламаның жалпы бюджеті 33,6 млн. АҚШ долл. құрады.
3.2 Кедейлікті төмендету және мониторинг жүргізу саласында БҰҰДБ ҚР-дың Статистика агенттігіне және Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне (бұдан әрі - Еңбекмині) кедейшіліктің ұлттық шегін анықтауға (ең төмен күнкөріс мөлшері) және әлеуметтік қызметтер стандарттарының жаңа заңгерлік және реттеуші мазмұнын әзірлеуге қолдау көрсетті. Соңғы екі жыл ішінде БҰҰДБ, Еңбекмині сұранысы бойынша, БҰҰ-ның Мүгедектердің құқықтары жөніндегі конвенциясына Қазақстан Республикасының қатысуының шарттарын дайындау үшін және оралмандарға арналған бейімдеу және оңалту орталықтарын ашуда Семей қаласының (бұрынғы Семипалатинск) жергілікті билік орындарына көмек көрсете отырып, жаңа көші-қон саясатының ақпараттық негізін дайындау үшін зерттеулер мен талдау жүргізу нәтижесінде, назарын екі нысаналы топқа: мүгедектер мен оралмандарға (репатрианттарға) жұмылдырды. Бұрынғы Семей ядролық полигоны ауданында БҰҰДБ ЮНИСЕФ-пен, БҰҰ-ның Тұрғын халық қорымен және БҰҰЕБ-мен бірлесе отырып, 2008 жылы денсаулық сақтау бөлігінен, экономикалық бөліктен және азаматтық қоғамды баулуға қатысты бөліктен тұратын адамдардың игілігін арттыруға бағытталған кешенді үшжылдық бағдарламаны бастады. Бұл бағдарлама 2002 - 2005 жылдары табысты түрде жүзеге асырылған БҰҰДБ жобасының жалғасы болып табылады.

2.9 В то же время, территория Казахстана в высшей степени уязвима для прогнозируемого изменения климата. Воздействие изменения климата будет особо ощутимо на примере таяния горных ледников как главном источнике талых вод в стране. Среди всех стран Центральной Азии Казахстан характеризуется самым высоким уровнем выбросов парникового газа на душу населения и в соотношении с ВВП. Использование старых технологий на основе угля в промышленном производстве и для выработки электроэнергии являются основными причинами высокого уровня выбросов парникового газа. Энергетический сектор, особенно станции, работающие на ископаемом топливе, дает приблизительно 80 % от всего объема выбросов парникового газа. С учетом развитой промышленности и преднамеренного выбора угля в качестве основного источника энергии в стране, на Казахстан приходится более 40 % атмосферного загрязнения в Центральной Азии.
2.10 Характерной особенностью географического расположения Казахстана является высокая подверженность различным стихийным бедствиям, включая землетрясения, наводнения, засуху и сели. Примерно 75 % территории страны подвержены таким рискам, что ограничивает существование людей, включая продовольственную безопасность и доступ к безопасной питьевой воде.
2.11 Несмотря на существование правовой основы для экологической устойчивости, остаются значительные проблемы такие как частичное дублирование правовых документов, неудовлетворительное исполнение законов низкий потенциал человеческих ресурсов на местном уровне.
3. Опыт сотрудничества и его уроки
3.1 Страновая программа на 2005-2009 годы поддерживала национальные приоритеты в трех направлениях: (а) снижение и мониторинг бедности; (б) демократическое управление и развитие и (в) экология и человеческая безопасность. Страновая программа предусматривала общий бюджет в размере 26,41 млн. долл. США. В период 2005-2008 годы средства программы были предоставлены в объеме 23,6 млн. долл. США, на 2009 год они оцениваются в размере 10 млн. долл. США, таким образом, общий бюджет программы составил 33,6 млн. долл. США.
3.2 В области снижения и мониторинга бедности ПРООН оказала поддержку Агентству РК по статистике и Министерству труда и социальной защиты населения (далее - МТСЗН) в пересмотре определения национальной черты бедности (прожиточного минимума) и разработке нового юридического и регулятивного содержания стандартов социальных услуг. В течение последних двух лет ПРООН, по запросу МТСЗН, сосредоточила внимание на двух целевых группах: инвалидах и оралманах (репатрианты), проводя исследования и анализ для подготовки условий участия Республики Казахстан в Конвенции ООН по правам инвалидов и подготовки информационной основы для новой миграционной политики, оказывая помощь местным властям городе Семей (бывший Семипалатинск) в создании центра адаптации и реабилитации оралманов. В районе бывшего Семипалатинского ядерного полигона ПРООН совместно с ЮНИСЕФ, Фондом ООН в области народонаселения и ДООН в 2008 году начала комплексную трехлетнюю программу, нацеленную на улучшение благосостояния людей и включающую компонент здравоохранения, экономический компонент и компонент по вовлечению гражданского общества. Программа логически вытекает из ранее успешно реализованного проекта ПРООН в 2002-2005 годы.

3.3 Елдің басқа өңірлерінде БҰҰДБ кәсіпкерлікті дамытуды қолдау (Атырау қаласы) және жұмыспен қамту (Алматы және Шымкент қалалары) салаларында жергілікті билік органдарымен және жеке компаниялармен бірге жұмыс істеді. Соңғы үш жылдың ішінде бірқатар жеке меншік компаниялар мен кәсіпкерлер қауымдастықтары «Ғаламдық шарт» бастамасын ілгері жылжыту ісінде және елдегі корпоративтік әлеуметтік жауапкершілікті дамытуда БҰҰДБ-ның әріптестеріне айналды.
3.4 Оңтүстік Қазақстан облысының әкімшілігіне Мыңжылдықтың Даму Мақсаттарын оқшаулау жөніндегі сарапшылардың көмегі көрсетілді. Қазақстанның Академиялық қоғамдастығы аспирантураға арналған адамзат дамуы мәселелері бойынша оқу жоспарын әзірлеуде қызығушылық білдірді - БҰҮДБ қолдауымен адамзат дамуы бойынша оқу курсы мен қажетті білім беру материалдары дайындалып, ЖОО-ға енгізілді.
3.5 Демократиялық басқару мен даму саласында БҰҰДБ Парламентпен, жергілікті өкілді органдармен (бұдан әрі - мәслихаттар), азаматтық қоғамның басқа да агенттіктерімен және ұйымдарымен бірлесе отырып, парламенттік институттарды, адам құқықтары жөніндегі ұлттық тетіктерді және гендерлік тетіктерді дамытуға және осы іске азаматтық қоғамды тартуды ілгерілетуге қатысты жұмысты жүзеге асырды. Қол жеткізген басты нәтижелердің бірі 2006 жылы - азаматтық қоғамның, академиялық топтар мен басқа да топ өкілдерінің заң жобаларын Парламентте қараудан бұрын оларды талқылауға мүмкіндік беретін, Мәжіліс жанындағы Қоғамдық сарапшылар палатасының құрылуы болды. БҰҰДБ Қоғамды ақпараттандыру науқанына қолдау білдірді, мұның өзі Палатаны 2008 жылдан бастап ресми құрылған ұйым ретінде мемлекет тарапынан қаржыландыруға мүмкіндік берді. Жобаның табыстары қоғамдастықтар, мәслихаттар мен Парламент арасындағы байланысты жақсарту үшін Батыс Қазақстан мен Шығыс Қазақстан облыстарының мәслихаттарында қоғамдық сараптаманың жергілікті органдарын және интерактивті екі веб-сайтты құруға мұрындық болды.
3.6 БҰҰДБ мен Парламент арасындағы диалог, 2007 жылдың қыркүйек айында құрылған Парламентаризмді дамыту институтының (бұдан әрі - ПДИ) тұжырымдамасын қалыптастыруға көмек көрсетті. ПДИ зерттеулер мен пікір-таластар жүргізеді және маңызды тақырыптарда (мысалы, жергілікті өзін-өзі басқару, бюджеттік процестер, парламенттік даму) басқа да бастамаларды жүзеге асырады. ПДИ БҰҰДБ-ның қолдауымен, саяси партиялар мен басқа да азаматтық қоғам ұйымдары өкілдерінің диалог жүргізу және саяси процестерге қатысуы мүмкіндігінің тұғырнамасы ретінде Саяси партиялар мен басқа да қоғамдық ұйымдардың клубын құрды. 2008 жылы Клубтың алты ірі отырысы өткізілді.

3.3 В других регионах страны ПРООН сотрудничала с местными органами власти и частными компаниями в области поддержки развития предпринимательства (в городе Атырау) и занятости (в городах Алматы и Шымкент). За последние три года ряд частных компаний и ассоциаций предпринимателей стали партнерами ПРООН в деле продвижения инициативы "Глобальный договор" и развития корпоративной социальной ответственности в стране.
3.4 Администрация Южно-Казахстанской области получила помощь экспертов по локализации Целей Развития Тысячелетия. Академическое сообщество Казахстана проявило заинтересованность в разработке учебного плана по вопросам человеческого развития для аспирантуры - при поддержке ПРООН были разработаны и введены в ВУЗах учебный курс по человеческому развитию и необходимые образовательные материалы.
3.5 В области демократического управления и развития ПРООН вместе с Парламентом, местными представительными органами (далее - маслихаты), другими агентствами и организациями гражданского общества осуществляло работу по поддержке развития парламентских институтов, национальных механизмов по правам человека и гендерных механизмов и продвижению вовлеченности гражданского общества. Одним из главных достигнутых результатов стало создание в 2006 году Палаты общественных экспертов при Мажилисе, которая позволяет представителям гражданского общества, академических кругов и других групп обсуждать законопроекты до их рассмотрения в Парламенте. ПРООН поддержала кампанию по информированию общественности, что сделало возможным государственное финансирование Палаты, как официально созданной организации, начиная с 2008 года. Успех проекта привел к созданию местных органов общественной экспертизы и двух интерактивных веб-сайтов в маслихатах Западно-Казахстанской и Восточно-Казахстанской областей для улучшения связи между сообществами, маслихатами и Парламентом.
3.6 Диалог ПРООН с Парламентом помог сформировать концепцию Института развития парламентаризма (далее - ИРП), созданного в сентябре 2007 года. ИРП проводит исследования, дискуссии и осуществляет другие инициативы по важным темам (например, местное самоуправление, бюджетные процессы, парламентское развитие). ИРП при содействии ПРООН создал Клуб политических партий и других общественных организаций в качестве платформы для диалога и возможности для представителей политических партий и других организаций гражданского общества участвовать в политических процессах. В 2008 году Клуб провел шесть крупных заседаний.

3.7 Орталық сайлау комиссиясы - БҰҰДБ-ның жұртшылықты ақпараттандыруға арналған және жергілікті сайлау комиссияларының,мемлекеттік органдардың, ҮЕҰ, саяси партиялардың, сондай-ақ БАҚ өкілдерін оқыту арқылы көрсетілген көмегі нәтижесінде, халықаралық білімді, тәжірибені және көмекті пайдаланды. БҰҰДБ гендерлік теңдікті қамтамасыз ету жөніндегі ұлттық іс-қимыл жоспарын әзірлеуді және жүзеге асыруды қоса алғанда, Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы Әйелдер істері және гендерлік-демографиялық саясат жөніндегі комиссиясына көмек көрсетті. БҰҰДБ қолдауымен Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссия адам құқықтары ұлттық тетіктерінің басқа елдерде жұмыс істеу тәжірибесіне қол жеткізуге мүмкіндік алды және Адам құқықтары саласындағы іс-қимылдардың ұлттық жоспары әзірленді. ЮНЕСКО-мен бірлесе отырып, адам құқықтары жөніндегі ақпаратқа жұртшылықтың қол жеткізуін жеңілдету үшін адам құқықтарының мәселелері бойынша бірқатар цифрлық кітапханалар ашты.
3.8 БҰҰДБ алдыңғы бағдарламалық кезеңде мемлекеттік сектор реформаларына стратегиялық қолдау көрсеткеннен кейін, 2005 - 2007 жылдары мемлекеттік қызмет көрсетудің стандарттарын әзірлеу (2006 жылдың 1 қаңтарында қабылданған), адам ресурстарын басқару сапасын арттыру, функционалдық талдау жүргізу және оқыту, сондай-ақ мемлекеттік қызметке арналған кадрлық саясатты әзірлеу мәселелеріне көмек көрсетілді.
3.9 Экология және тұрақты даму саласында БҰҰДБ Қоршаған ортаны қорғау министрлігіне, Су ресурстары комитетіне, Орман және аңшылық шаруашылығы комитетіне, Төтенше жағдайлар министрлігіне, Энергетика және минералдық ресурстар министрлігіне және басқа да мемлекеттік органдарға бірқатар стратегиялық құжаттарды (Тұрақты даму жөніндегі ұлттық кеңестің қолдауындағы Тұрақты дамуға көшу тұжырымдамасы сияқты) және заң актілерін (ҚР Президентінің Жарлығымен қабылданған Экологиялық кодекс сияқты) дайындауда қолдау көрсетті. Сондай-ақ, БҰҰДБ халықаралық келісімдерді (Тұрақты органикалық ластаушылар жөніндегі Стокгольм конвенциясы, Климаттың өзгеруі жөніндегі БҰҰ-ның негіздемелік конвенциясына Киото хаттамасы, Рамсар және Бонн конвенциялары сияқты) бекітуде және есеп беруде (Биологиялық әралуандықты сақтау туралы конвенцияны жүзеге асыру жөніндегі үшінші ұлттық есеп, БҰҰ КӨНК арналған екінші ұлттық хабарлама) қолдау көрсетті. СРИБ ұлттық және бассейндік жоспарлары арқылы су ресурстарын интеграциялық басқару әдісі дайындалды, сегіз бассейндік кеңес құрылды. Үкіметтік емес ұйымдар және қоғамдық бірлестіктер ҒЭҚ Кіші гранттар бағдарламасының қолдауымен қоршаған ортаны қорғау және энергияны тиімді пайдалану салаларында 130-дан астам кіші жобаны жүзеге асырды.

3.7 Центральная избирательная комиссия воспользовалась международными знаниями, опытом и помощью, оказанной через ПРООН для информирования общественности и обучения членов местных избирательных комиссий, государственных органов, НПО, политических партий и представителей СМИ. ПРООН оказала помощь Комиссии по делам женщин и гендерно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан, включая разработку и реализацию Национального плана действий по обеспечению гендерного равенства. При поддержке ПРООН Комиссия по правам человека при Президенте Республики Казахстан получила доступ к опыту функционирования в других странах национальных механизмов прав человека и подготовила национальный План действий в области прав человека. Совместно с ЮНЕСКО был открыт ряд цифровых библиотек по вопросам прав человека для облегчения доступа общественности к информации по правам человека.
3.8 После стратегической поддержки реформы государственного сектора, оказанной ПРООН в предыдущий программный период, в 2005-2007 годах было оказано содействие в вопросах разработки стандартов оказания государственных услуг (принятых 1 января 2006 года), повышения качества управления человеческими ресурсами, функционального анализа и обучения, а также разработки кадровой политики для государственной службы.
3.9 В области экологии и устойчивого развития ПРООН оказала значительную поддержку Министерству охраны окружающей среды, Комитету водных ресурсов, Комитету лесного и охотничьего хозяйства, Министерству чрезвычайных ситуаций, Министерству энергетики и минеральных ресурсов и другим государственным органам в подготовке ряда стратегических документов (таких как Концепция перехода к устойчивому развитию, поддерживаемой национальным Советом по устойчивому развитию) и законодательных актов (таких как Экологический кодекс, принятый Указом Президента РК). ПРООН оказала поддержку также в ратификации международных соглашений (таких как Стокгольмская конвенция по стойким органическим загрязнителям, Киотский протокол к Рамочной конвенции ООН об изменении климата, Рамсарская и Боннская конвенции) и предоставлению отчетности (третий национальный отчет по реализации Конвенции о сохранении биоразнообразия, второе национальное сообщение для РКИК ООН). Был разработан подход интегрированного управления водными ресурсами посредством национальных и бассейновых планов ИУВР, созданы восемь бассейновых советов. Неправительственными организациями и общественными объединениями было реализовано более 130 малых проектов в области охраны окружающей среды и рационального использования энергии благодаря Программе малых грантов ГЭФ.

3.10 Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті БҰҰДБ қолдауымен ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды (бұдан әрі - ЕҚТА) басқару және аумағын кеңейту, Ғаламдық экологиялық қор мен басқа да қаржы көздерінің қаржысын тарту арқылы жойылып бара жатқан түрлерді қорғау саласында табыстарға жетті. БҰҰДБ ұсыныстарының негізінде Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті Қазақстан Республикасының «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» Заңына ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды басқару жоспарлары туралы ережелер енгізді. Екі жаңа ЕҚТА құру және қазіргі бар алты ЕҚТА-ның аумағын кеңейту үшін барлық мүдделі тараптар анықталып, келісім жұмыстары жүргізілді. Сулы-батпақты алқаптардың, агробиоәралуандықпен сипатталатын аумақтардың және Алтай-Саян экологиялық аймағының табиғи ресурстарын сақтау мәселелері бойынша жұртшылықтың ақпараттандырылуы арқылы, әртүрлі мүдделі топтарға бағытталған, жойылып бара жатқан маңызды түрлер туралы жұртшылықты ақпараттандыру науқаны арқылы көмек көрсетілді. Қазақстанның биоәралуандығын сақтау қоры құрылды.
3.11 Жел энергетикасына инвестицияларды ынталандыруға арналған ұсыныстармен қатар, қалпына келтірілетін энергия көздерін дамытуға арналған құқықтық және реттегіш негіздер дайындалды. Бүкіл ел бойынша жел энергетикасы әлеуетін бағалау жүргізілді және БҰҰДБ жел әлеуеті жөніндегі мониторингтік мәліметтерді дайындау, нормативтік-құқықтық базаны қолдау және Үкімет пен ықтимал инвесторлардың арасындағы диалогқа жәрдемдесу арқылы, елдегі тұңғыш жел электр станциясының құрылысына инвестициялар тартуға белсенді түрде қатысуда. Табиғи монополияларды реттеу агенттігімен, сондай-ақ Алматы және Астана қалаларының әкімшіліктерімен ынтымақтаса отырып, БҰҰДБ қоғамдық және муниципалитет ғимараттарын жылумен жабдықтау және ыстық сумен қамтамасыз ету кезінде энергияны қолдану тиімділігін ілгерілету бойынша ірі ауқымды бастама бастады.
3.12 БҰҰДБ табиғи апаттарға бейім Алматы облысының анағұрлым қауіпті аумақтарына зерттеу жүргізуге, сондай-ақ зерттеулер мен мониторинг жүргізу үшін қажетті қолда бар инфрақұрылым мен әлеуетті бағалауға көмек көрсетті. Әртүрлі нысаналы топтар үшін бағдарламалар мен оқу материалдары дайындалды, сондай-ақ семинарлар өткізілді. Табиғи апаттарға дайындықты қамтамасыз ету және оның қауіптерін төмендетудің ұлттық бағдарламасы дайындалды, қазіргі уақытта оның бекітілуі күтілуде.
3.13 Елдің дамуының жаңа кезеңіндегі даму саласындағы басымдықтар мен қажеттіліктерге ден қоюды жақсарту мақсатында 2007 - 2008 жылдары БҰҰДБ-ның елдік кеңсесі Астана қаласына көшірілді. 2007 жылы даму мақсатында көмек көрсету жөніндегі БҰҰ-ның негіздемелік бағдарламасына (ЮНДАФ) орта мерзімді шолу жүргізілді, 2006 - 2009 жылдар кезеңінде жұмыстың негізгі бағыттары бойынша нәтижелерге қол жеткізу бойынша төрт бағалау жүргізілді. Бағдарламаның қолданылуы барысында алынған маңызды сабақ, табыс деңгейі орташа елдердің дамуы саласындағы қажеттіліктеріне сәйкес келетін ынтымақтастықтың жаңа құралдарын қолдану кажеттілігімен қорытындыланады.

3.10 Комитет лесного и охотничьего хозяйства добился успехов в области охраны исчезающих видов посредством управления и расширения особо охраняемых природных территорий (далее - ООПТ), привлечения средств Глобального экологического фонда и других источников при поддержке ПРООН. На основании рекомендаций ПРООН Комитетом лесного и охотничьего хозяйства в Закон "Об особо охраняемых природных территориях Республики Казахстан" были введены положения о планах управления особо охраняемыми природными территориями. Были определены и согласованы с заинтересованными сторонами территории для создания двух новых ООПТ и расширения шести существующих ООПТ. Информированность общественности по вопросу сохранения природных ресурсов в водно-болотных угодьях, на территориях, характеризующихся агробиоразнообразием, и в Алтай-Саянском экорегионе была повышена при помощи кампаний по информированию общественности о ключевых исчезающих видах, ориентированных на различные заинтересованные группы. Создан Фонд сохранения биоразнообразия Казахстана.
3.11 Наряду с рекомендациями по стимулированию инвестиций в ветроэнергетику, была подготовлена правовая и регулятивная основа для развития возобновляемых источников энергии. Проведена оценка потенциала ветроэнергетики по всей стране и ПРООН принимает активное участие в привлечении инвестиций для строительства первой ветроэлектростанции в стране путем предоставления данных по мониторингу ветропотенциала, поддержки разработки нормативно-правовой базы и содействия диалогу между Правительством и потенциальными инвесторами. В сотрудничестве с Агентством по регулированию естественных монополий и администрациями городов Алматы и Астана ПРООН начала крупномасштабную инициативу по продвижению эффективности использования энергии при теплоснабжении и горячем водоснабжении общественных и муниципальных зданий.
3.12 ПРООН помогла провести обследование наиболее опасных территорий в Алматинской области, подверженных стихийным бедствиям, а также оценку имеющейся инфраструктуры и потенциала для исследований и мониторинга. Для различных целевых групп была подготовлена программа и учебные материалы, а также проведены семинары. Была подготовлена Национальная программа по обеспечению готовности к стихийным бедствиям и снижению их риска, в настоящее время ожидается ее утверждение.
3.13 Страновой офис ПРООН переехал в новую столицу, город Астана, в 2007-2008 годах с целью улучшения реагирования на приоритеты и потребности в области развития на новом этапе развития страны. В 2007 году был проведен среднесрочный обзор Рамочной программы ООН по оказанию помощи в целях развития (ЮНДАФ), а в период с 2006 года по 2009 год было проведено четыре оценки достижения результатов по основным направлениям работы. Ключевой урок, полученный в ходе действия программы, заключается в необходимости использования новых инструментов для сотрудничества, которые соответствовали бы лучше потребностям в области развития страны со средним уровнем дохода.

4. Ұсынылып отырған бағдарлама
4.1 Елдік бағдарлама 2010 - 2015 жылдар кезеңінде жүзеге асырылады. Бағдарлама Қазақстанның 2030 жылға дейінгі ұзақ мерзімді даму бағдарламасының кезекті кезеңі болып табылатын Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі (бұдан әрі - «Қазақстан-2020») стратегиялық даму жоспарында (бұдан әрі - «Қазақстан-2030») баяндалған ұлттық дамудың басымдықтарына қол жеткізуге өз үлесін қосады. БҰҰДБ-ның Елдік бағдарламасы Мыңжылдық дамудың ұлттық мақсаттарына қол жеткізуге өзінің тікелей үлесін қосады. БҰҰДБ-ның қызметі БҰҰ-ның Балалар қоры (бұдан әрі - ЮНИСЕФ) мен БҰҰ-ның Тұрғын халық саласындағы қорының (бұдан әрі - ЮНФПА) жұмысымен келісілген.
4.2 Елдік бағдарламаның осы іс-қимыл жоспарында Үкімет пен БҰҰДБ арасындағы ынтымақтастықтың 2010 - 2015 жылдарға арналған бағыттары егжей-тегжейлі сипатталған. ЕБІҚЖ 2009 жылдың сәуірінде Үкімет қол қойған, Даму мақсатында көмек көрсету жөніндегі БҰҰ-ның негіздемелік бағдарламасына негізделген. Қазақстандағы БҰҰ-ның көмегінің ұжымдық басымдықтары туралы аталған ортақ келісімді пайдалана отырып, БҰҰДБ Үкіметтегі, Біріккен Ұлттар Ұйымы жүйесіндегі басты әріптестермен және азаматтық қоғам мен жеке сектордағы басқа да әріптестерімен, БҰҰДБ-ның салыстырмалы артықшылықтары және Қазақстан мемлекеті сияқты, табыс деңгейі орташа ел контекстінде БҰҰДБ-ның ұлттық, дамуға қосқан стратегиялық үлесі бойынша консультациялар өткізді. Осы консультациялар нәтижесінде, БҰҰДБ/ЮНФПА-ның Атқарушы кеңесі 2009 жылғы қыркүйекте мақұлдаған, 2010 - 2015 жылдарға арналған БҰҰДБ-ның Елдік бағдарламасы дайындалды.
4.3 2010 - 2015 жылдарға арналған БҰҰДБ-ның Елдік бағдарламасы Қазақстанға, оның бәсекеге қабілеттілігін арттырудың ұлттық стратегиялары мен жоспарларын іске асыруға жәрдемдесуге бағытталған, бұл орайда халықтың игілігі үшін адам дамуына айрықша көңіл бөлінеді. БҰҰДБ бағдарламаның үш компоненті арқылы ұлттық басымдықтар мен ұлттық әлеуеттің дамуына өз үлесін қосады:
а) халықтың осал топтарына ерекше назар аудара отырып, баршаға арналған экономикалық және әлеуметтік игілік;
ә) тұрақты табиғат пайдалануға, климаттың өзгеруі салдарын жұмсартуға және оған бейімделуге, табиғи және техногендік апаттарға дайын болуға ерекше назар аударатын, қоршаған ортаның тұрақтылығы; және
б) адам құқықтарын қорғауға және ілгері дамытуға, сондай-ақ демократиялық институттарды нығайтуға ерекше назар аударылатын тиімді басқару.
4.4 БҰҰДБ білімнің ғаламдық қорына, озық тәжірибеге, алынған сабақтар мен бұрынғы ынтымақтастыққа сүйене отырып, бұл салаларда салыстырмалы артықшылықтарға ие болды. Бағдарламаның 2010 - 2015 жылдарға арналған қаржылық қоржынының жалпы көлемі 44,04 млн. АҚШ долл. құрап отыр, оның ішінде 4,44 млн. долл. - белгіленген тұрақты (негізгі) ресурстардың бөлінуі, ал 39,6 млн. долл. - басқа қаржы көздерінен жұмылдырылған бағдарламалық ресурстар. Бағдарламаның ұсынылып отырған соңғы және аралық нәтижелері Нәтижелер мен ресурстар кестесінде егжей-тегжейлі сипатталған (1-қосымшаны қараңыз).
4.5 Бағдарламаның 1-құрамдауышы: Баршаға арналған
экономикалық және әлеуметтік игілік
4.5.1 Қазақстан үшін экономикалық өсу маңызды басымдық болып табылатын кезеңде, өсудің ерекшелігі оның тұрақтылығын айқындайды. Барлық азаматтардың өмір сүру деңгейін жоғарылату Қазақстан үшін негізгі мәселе болып отыр. Бұл мәселе әсіресе ауыл тұрғындары үшін, сондай-ақ тұтас алғанда, кедейлік шегінен төмен деңгейде өмір сүріп жатқан немесе табысы төмен қазақстандықтардың үштен бір бөлігі үшін өзекті. Бұл топтың төмен және тұрақсыз табыстарының мәселесі жұмыспен қамтудың тұрақсыздығымен, жұмысқа тұруға, тұрғын үйге, таза ауыз суға, санитарлық жағдайлар мен әлеуметтік қызметтерге қол жеткізу мүмкіндіктеріне қатысты дәрменсіздік пен тәуекелдердің болуымен күрделене түседі.

4. Предлагаемая программа
4.1 Реализация страновой программы будет осуществляться с 2010 по 2015 годы. Программа внесет свой вклад в достижение приоритетов национального развития, изложенных в Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года (далее - Казахстан - 2020), который представляет очередную стадию долгосрочной программы развития Казахстана до 2030 (далее - Казахстан 2030). Страновая программа ПРООН внесет прямой вклад в достижение национальных Целей развития тысячелетия. Деятельность ПРООН согласована с работой Детского Фонда Организации Объединенных Наций (далее - ЮНИСЕФ) и Фонда ООН в области народонаселения (далее - ЮНФПА).
4.2 В настоящем Плане действий страновой программы детально описаны направления сотрудничества между Правительством и ПРООН на 2010-2015 годы ПДСП базируется на Рамочной программе ООН по оказанию помощи в целях развития, подписанной с Правительством в апреле 2009 года. Используя данное общее соглашение о коллективных приоритетах помощи ООН в Казахстане, ПРООН провела консультации с ключевыми партнерами в Правительстве, в системе Организации Объединенных Наций и другими партнерами гражданского общества и частного сектора по сравнительным преимуществам ПРООН и ее стратегическим вкладам в национальное развитие в контексте страны со средним уровнем дохода, какой является Казахстан. В результате этих консультаций была разработана страновая программа ПРООН на 2010-2015 годы, одобренная Исполнительным советом ПРООН/ЮНФПА в сентябре 2009 года.
4.3 Страновая программа ПРООН на 2010-2015 годы нацелена на содействие Казахстану в реализации его национальных стратегий и планов по повышению конкурентоспособности, уделяя при этом особое внимание человеческому развитию во благо народа. ПРООН внесет свой вклад в национальные приоритеты и развитие национального потенциала через три компонента программы:
а) экономическое и социальное благополучие для всех - с акцентом на уязвимые группы населения;
б) устойчивость окружающей среды, уделяя особое внимание устойчивому природопользованию, смягчению последствий и адаптации к изменениям климата; и готовности к стихийным и техногенным бедствиям; и
в) эффективное управление, уделяя внимание продвижению и защите прав человека и усилению демократических институтов.
4.4 ПРООН обладает сравнительными преимуществами в этих областях, опираясь на глобальную базу знаний, передовую практику, извлеченные уроки и прошлое сотрудничество. Общий размер финансового портфеля Программы на 2010-2015 годы составляет 44,04 млн. долл., из которых 4,44 млн. долл. - намеченное выделение регулярных (основных) ресурсов, а 39,6 млн. долл. - программные ресурсы, которые будут мобилизованы из других источников. Предполагаемые конечные и промежуточные результаты Программы детально описаны в Таблице результатов и ресурсов (см. Приложение 1).
4.5 Компонент Программы 1: Экономическое и социальное
благополучие для всех
4.5.1 В то время как экономический рост является важным приоритетом для Казахстана, именно специфика роста определяет его устойчивость. Повышение уровня жизни всех граждан остается основным вызовом для Казахстана. Проблема особенно актуальна для села, а также в целом для одной трети казахстанцев, живущих за чертой бедности или имеющих низкий доход. Проблема низких и нестабильных доходов этой группы населения осложняется нестабильностью трудовой занятости, уязвимостью и рисками в отношении возможностей трудоустройства и доступа к жилью, чистой питьевой воде, санитарным условиям и социальным услугам.

4.5.2 2008 жылы тұтынуға пайдаланылған табысы күнкөрістің ең төмен деңгейінен төмен халықтың үлесі 12,1% құрады. Кедейшілік пен дәрменсіздік мәселелері көпшілігін әйелдер құрайтын бейресми секторда өз бетінше жұмыспен қамтылған халыққа тән сипат. Өңірлер, ауылдық елді мекендер, шағын қалалар арасында айырмашылықтар байқалады, тұтас алғанда батыс және оңтүстік аймақтар өмір сүру деңгейімен елеулі түрде ерекшеленеді. Үкімет, сондай-ақ көпжақты және екіжақты институттар төмендегідей кедергілерді атап көрсетеді: бизнес жүргізуге арналған жетілдірілмеген нормативтік құқықтық шарттар, әсіресе, аз қамсыздандырылған аймақтардағы және экономикалық тұрғыдан халықтың осал топтарын, оның ішінде мүгедектердің, әйелдердің, жастар мен қоныс аударушылардың (оралмандардың) бизнес жүргізудегі бастапқы білімдерінің жеткіліксіздігі және бастапқы қаржыландыруға жеткілікті қол жетімсіздігі. Еңбекке жарамды жастағы жастар мен ересектердің елеулі бөлігі жұмыс орындары мен мүмкіндіктердің жетіспеушілігінен, сондай-ақ, жергілікті жерлердегі жалақының төмендігінен ауылдан қалаға қоныс аударуда.
Нәтижелер және стратегиялар
4.5.3 Бағдарламаның осы құрамдауыштарындағы БҰҰДБ күш-жігері Мыңжылдықтың даму принциптері мен міндеттерін жергілікті жерлердегі деңгейде енгізуге жұмылдырылады. Негізгі назар - аудандар, қоғамдастықтар мен отбасылар деңгейінде халықтың осал топтарына сапалы мемлекеттік қызмет көрсету арқылы саясатты іске асыруға қажетті әлеуетті дамытуға шоғырландырылған. БҰҰДБ Мүгедектердің құқықтары туралы халықаралық конвенцияның және оның Қазақстандағы факультативтік хаттамасын бекіту процесіне және оны одан әрі іске асыруға, сондай-ақ, арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету жүйесін жетілдіруге көмек көрсетеді. Басқа да агенттіктер мен бірлесе отырып, БҰҰДБ аймақтық деңгейдегі бастамаларды қолдайды. Солардың бірі бұрынғы Семей ядролық полигоны айналасындағы аймақты әлеуметтік-экономикалық тұрғыдан қалыптастыру болып табылады. БҰҰ-ның біртұтас әдістемесі аясында әлеуметтік қызметтердің қол жетімділігіне, олардың сапасына, теңдігіне және пайдалану мәселелеріне, сондай-ақ салааралық ынтымақтастыққа ерекше назар аударылады.
4.5.4 БҰҰДБ-ның салыстырмалы артықшылықтары - айтарлықтай деңгейде жан-жақты және тұрақты даму мен өсуге бағытталған кең ауқымды мәселелер бойынша жүргізіліп жатқан жұмыстарына байланысты. Бұл халықтың әлеуметтік осал топтарымен, сондай-ақ, Қазақстандағы институционалдық және адамдық әлеуеттің даму мәселелері бойынша жұмысындағы үлкен тәжірибемен толықтырылады. БҰҰДБ өндірілген тауарлардың экспортын ұлғайту мақсатында тауарларды жеткізу саласындағы бәсекеге қабілетті әлеуетін еселеу үшін қолайлы ортаны дамытуға, сондай-ақ, халықаралық нарық талаптарына сәйкес тауарлар мен кәсіпорындардың сәйкестілігін қамтамасыз етуге, халықаралық өткізу рыноктарымен байланысты нығайту үшін қажетті жағдай жасауда көмек көрсете алады. Жұмыспен қамтуға қатысты, БҰҰДБ талдауды, сараптамалық бағалауды және халықаралық тәжірибелерді ұсына алады, сондай-ақ, заңнамалық негізді жетілдіру жөнінде техникалық көмек көрсетеді. Корпоративтік әлеуметтік жауапкершілікті ілгерілету мақсатында жеке сектормен әріптестік дамытылады. Бұған қоса, өңірлік ынтымақтастық пен кіріктіруге ықпал ететін бастамаларға қолдау көрсетіледі, сондай-ақ, мәселен, экономикалық реформалау және сауда-саттық келіссөздері саласында өңірлердегі елдер арасында білім беруді қалыптастыру және алмасу бойынша күш-жігер жұмсалады.

4.5.2 В 2008 году доля населения имеющая доходы, использованные на потребление, ниже величины прожиточного минимума составила 12,1 %. Вопросы бедности и уязвимости особенно характерны для самозанятого населения в неформальном секторе, большинство которого составляют женщины. Отмечаются различия по регионам, сельские населенные пункты, малые города и в целом западный и южный регионы значительно отличаются по уровню жизни. Правительство, также как и многосторонние и двусторонние институты отмечают следующие барьеры: несовершенные нормативно-правовые условия для ведения бизнеса, недостаток базовых знаний ведения бизнеса и недостаточный доступ к начальному финансированию, особенно в менее обеспеченных регионах и среди экономически уязвимого населения, в том числе инвалидов, женщин, молодежи и переселенцев (оралманов). Значительная часть молодежи и взрослого населения трудоспособного возраста переезжает из деревни в город из-за нехватки рабочих мест и возможностей, а также низкой заработной платы на местах.
Результаты и стратегии
4.5.3 Усилия ПРООН в этом компоненте программы будут сосредоточены на внедрении принципов и задач Целей Развития Тысячелетия на местном уровне.
Основное внимание сфокусировано на развитии потенциала необходимого для реализации политик посредством оказания качественных государственных услуг уязвимым слоям населения на уровне районов, сообществ и семьи. ПРООН окажет содействие в процессе ратификации и дальнейшей реализации международной Конвенции о правах инвалидов и Факультативного протокола к ней в Казахстане, а также совершенствованию системы предоставления специальных социальных услуг. Вместе с другими агентствами ПРООН поддержит инициативы регионального уровня. Одной из них является социально-экономическое восстановление региона вокруг бывшего Семипалатинского ядерного полигона. В рамках единого подхода ООН особое внимание будет уделяться вопросам доступа, качества, равенства и использования социальных услуг, а также межотраслевому сотрудничеству.
4.5.4 Сравнительные преимущества ПРООН в значительной степени связаны с проводимой работой по широкому спектру вопросов, направленных на всестороннее и устойчивое развитие и рост. Это дополняется большим опытом работы с социально уязвимыми группами населения, а также по вопросам развития институционального и человеческого потенциала в Казахстане. ПРООН может оказать содействие в развитии благоприятной среды для наращивания конкурентного потенциала в области поставок, а также в обеспечении соответствия товаров и предприятий требованиям международных рынков, создании необходимых условий для укрепления связей с международными рынками сбыта в целях увеличения экспорта производимых товаров. В отношении занятости, ПРООН может предложить анализ, экспертную оценку и международный опыт, а также предоставить техническую помощь по усовершенствованию законодательной базы. Будет развиваться партнерство с частным сектором в целях продвижения корпоративной социальной ответственности. Кроме того, будут поддерживаться инициативы, способствующие региональному сотрудничеству и интеграции, а также предприняты усилия по формированию и обмену знаниями между странами региона, например, в области экономического реформирования и торговых переговоров.

4.6 Бағдарламаның 2-құрамдауышы: Қоршаған ортаның тұрақтылығы
4.6.1 Еуразияның орталығында орналасқан Қазақстан бірегей және әр алуан ландшафтқа ие. Мұнда Сібір ойпатындағы орманды даладан бастап, Каспий теңізінің жағалауы мен орталық шөлейтті далалардан Тянь-Шяньнің альпілік жүйелеріне дейін іс жүзінде кез-келген биогеографиялық өлкелерді кездестіруге болады. Аталған экожүйелер Қазақстанның ғаламдық маңызы бар биологиялық аралуандылығын сақтайды. Мұнда өсімдіктердің 6000-нан астам түрі кездеседі, олардың 14% эндемикалық түрлер. Қазақстанда құстардың 489-ға жуық түрі тіркелген. Қазақстанның үлесіне, 123 млн. га жуық «табиғи мекен ету ортасын» қоса алғанда, солтүстік және орталық Қазақстанның 160 млн. га аумағын алып жатқан, Жер бетінде сақталған табиғи понтийлік далалардың едәуір бөлігі кіреді. Қазақстанның далалық экожүйелерінде бірегей флоралық құрамы бар, 30 эндемикалық түрлерді қамтитын 2000-ға жуық өсімдік түр тіркелген. Сондай-ақ Қазақстан далалары елде кездесетін сүтқоректілердің 24 түрінің жойылып бара жатқан 9 түрін қоса алғанда, далалық фаунаның ғаламдық деңгейде қауіп-қатер төнген түрлерінің мекен ету ортасы болып табылады. Қазақстанның далалық экологиялық аймақтары үшін басты қауіп-қатер - тұяқтылардың таралуы мен қонысының өзгеруіне, ақбөкеннің көп бөлігінің жойылуына әкелген аң аулау кәсіпшілігіне байланысты мекен ету ортасының нашарлауы болып табылады.
4.6.2 Климаттың өзгеруі - адамзаттың дамуына, экожүйелердің тұрақтылығына қауіп төндіретін, дүние жүзіндегі миллиардтаған адамдар мен тұтас ұлттарға елеулі экономикалық және әлеуметтік қиыншылықтар тудырып отырған, ғаламдық қатер болып отыр. Қазақстанға да климат өзгерістерінің салдары қоршаған орта мен әлеуметтік-экономикалық жүйе үшін елеулі қатер төндіреді. Климат өзгерісіне байланысты ауыл шаруашылығы тауарларының кейбір түрлерінің өнімі төмендеп кетті, су ресурстарының сапасы мен көлемі елеулі ықпалды бастан кешуде. Энергия мен көмірсутекті ресурстарды орасан зор көлемде тұтыну Орталық Азия елдерінің атап өтер ерекшелігі болып отыр. Қазақстан дүние жүзінде ПГ түзілімінің көлемі бойынша төртінші орында (Дүниежүзілік ресурстар институты, 2005 ж.) және жан басына шаққанда, сондай-ақ ЖIӨ-ге қатысты ПГ түзілімінің ең жоғары деңгейімен сипатталады. Энергетикалық сектор ПГ түзілімінің (80,4%) негізгі көзі болып қалып отыр.
4.6.3 Қазақстанның географиялық орналасуы - жер сілкінісі, су басу, құрғақшылық және сел сияқты әртүрлі табиғи апаттарға жоғары деңгейдегі бейімділігімен ерекшеленеді. Бұл өз кезегінде тиісті түрде тамақтану мен ауыз суды қоса алғанда, адамдардың экономикалық ахуалын шектейді. Ел аумағының 75%-ы осындай санатқа жатады. Ел халқының шамамен 40%-ы Рихтер шәкілі бойынша 6-10 балдық жер сілкінісі болуы мүмкін сейсмикалық белсенділігі жоғары аудандарда мекен етеді. Қазақстанның сейсмикалық белсенді аудандарында тұрғын үй ғимараттарының 38 пайызы мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың 40 пайызы орналасқан. Бір миллионға жуық адамдар су тасу қаупі бар 732 елді мекенде тұрады. Климатқа байланысты көшкіндер, құрғақшылық және басқа да табиғи апаттар соңғы бірнеше онжылдық ішінде анағұрлым жиі кездесетін құбылысқа айналды, мұның өзі елеулі адам құрбандығы мен экономикалық шығындарға әкелді. 2008 жылы ғана табиғи және антропогендік апаттардың салдарынан экономикалық шығындар 20 533 млн. теңгені (171 млн.долл.) құрады. Табиғи және антропогендік апаттарды болдырмау, дайындалу және қарсы әрекет ету жөніндегі Қазақстан тәжірибесі - мақсатты аймақтардағы жұмыс үшін жаңа ұстанымдарды және жергілікті өкімет орындары мен республикалық мемлекеттік органдар арасындағы үйлестіруді жақсартуды талап етеді. Оның үстіне Қазақстан бастан кешіп отырған көптеген проблемалар күшейтілген аймақтық ынтымақтастықты және бірыңғай ұстанымды әзірлеуді қажет етеді.

4.6 Компонент Программы 2: Устойчивость окружающей среды
4.6.1 Расположенный в центре Евразии, Казахстан обладает уникальным и разнообразным ландшафтом. Здесь можно найти практически любую биогеографическую зону от лесостепи сибирской низменности, береговой линии Каспийского моря и центральной опустыненной степи до альпийских систем Тянь-Шаня. Представленные экосистемы поддерживают глобально значимое биологическое разнообразие Казахстана. Здесь встречается более 6 000 видов растений, 14 % из которых - эндемические. В Казахстане отмечено около 489 видов птиц. На Казахстан приходится значительная часть сохранившихся на Земле естественных понтийских степей, занимающих 160 млн. га северного и центрального Казахстана, включая около 123 млн. га "естественной среды обитания". В степных экосистемах Казахстана зарегистрировано около 2000 видов флоры, включая 30 эндемических видов, наряду с уникальным флористическим составом. Степь также является средой обитания для глобально угрожаемых видов степной фауны, включая 9 из 24 исчезающих видов млекопитающих, встречающихся в стране. Главной угрозой для степных экологических зон Казахстана является деградация среды обитания, связанная с изменениями в популяции, ареале обитания копытных и промысловой нагрузки, которая практически уничтожила популяцию сайги.
4.6.2 Изменение климата - глобальный вызов человеческому развитию, угрожающее устойчивости экосистем и вызывающее серьезные экономические и социальные трудности для миллиардов людей и целых наций во всем мире. Казахстан не исключение, последствия изменения климата представляют серьезные угрозы для окружающей среды и социально-экономических систем. Производство некоторых групп сельскохозяйственных товаров уже снизилось, а количество и качество водных ресурсов подвержено риску серьезного воздействия, вызванного изменением климата. Высокое потребление энергии и углеродных ресурсов является отличительной особенностью центрально-азиатских стран. Казахстан занимает четвертое место в мире по объему выбросов ПГ (Институт мировых ресурсов, 2005 год) и характеризуется самым высоким уровнем выбросов ПГ на душу населения и относительно ВВП. Энергетический сектор остается главным источником выбросов ПГ (80,4 %).
4.6.3 Географическое расположение Казахстана определяет его высокую подверженность различным стихийным бедствиям, таким как землетрясения, наводнения, засухи и сели, которые ограничивают экономическое положение людей, включая доступ к надлежащему питанию и питьевой воде. До 75 % территории страны подпадает под эту категорию. Приблизительно 40 % населения страны живут в районах повышенной сейсмической активности, где наблюдается вероятность землетрясений силой в 6-10 баллов по шкале Рихтера. В сейсмически активных областях Казахстана находится 38 % жилых зданий и 40 % промышленных предприятий. Около одного миллиона людей в 732 населенных пунктах живут под угрозой наводнения. Оползни, засухи и другие стихийные бедствия, связанные с климатом, стали намного более частым явлением за последние несколько десятилетий, что приводит к значительным человеческим и экономическим потерям. Только в 2008 году экономические убытки от природных и антропогенных бедствий оценены в 20 533 млн. тенге (171 млн. долл.). Опыт Казахстана в предотвращении, подготовке и реагировании на природные и антропогенные бедствия нуждается в новых подходах для работы в целевых зонах и улучшении координации между местными властями и республиканскими государственными органами. Более того, многие проблемы, с которыми сталкивается Казахстан, требуют усиленного регионального сотрудничества и выработки единого подхода.

4.6.4 Қазақстан өзендерінің көпшілігі өз бастауларын елден тыс аумақтардан алады, бұл республиканы көршілес елдердің су ресурстарына тәуелді етіп отыр. Сондықтан су ресурстарын басқару саласындағы трансшекаралық мәселелер және аймақтық ынтымақтастық Үкіметтің күн тәртібіндегі жоғары басымды мәселе болып саналады. Әсіресе Сырдария өзені бассейніндегі өңірлік мәселелер кеңес дәуірі кезеңінде қалыптасқан гидроэнергетикаға тәуелділікпен күрделене түседі. Жоғарғы ағыста орналасқан елдердің қатысуынсыз су ресурстарына қатысты өткір ахуалды ұлт күш-жігерімен жеке-дара шешу мүмкін емес.
4.6.5 Қазақстан ішкі су ресурстарын басқару саласында - инфрақұрылым бөлігінде де, сондай-ақ басқару саласында да бірқатар елеулі проблемалардан зардап шегуде. Қазіргі таңда туындап отырған мәселелердің кейбіреуі Су ресурстары комитеті мен оның аймақтық бөлімшелерінің (өзен бассейндерінің мекемелері, бұдан әрі - ҰБМ) мәртебесінің сәйкес еместігі, мемлекеттік органдар мен азаматтық қоғам әлеуетінің жеткіліксіздігі және ұйымдастыру құрылымдары мен салалық бөлудің дамымағандығы сияқты мәселелермен шектелмейді, елдегі су ресурстарын интеграциялық басқару саясатын тиімді ілгерілету қажет.
4.6.6. Елдегі коммуналдық су жабдықтау саласының қазіргі деңгейіне соңғы жүргізілген ірі көлемді зерттеулер (БҰҰДБ 2006 жыл), халықтың 39%-дан астам бөлігі су көздерінің ластануы және сумен жабдықтау жүйесінің қанағаттанғысыз техникалық жәй-күйі салдарынан таза ауыз суына тұрақты түрде қол жеткізе алмай отырғандығын көрсетті. Бұл мәселе әсіресе ауыл тұрғындары үшін айрықша көкейтесті, ол жерлерде орталық сумен жабдықтау жүйесінің болмауынан ауыз суының - тазалығы күмәнді көздері пайдаланылуда және ауыл тұрғындарының үштен бірі суға жарымай отыр. 90-шы жылдармен салыстырғанда, соңғы уақытта, сумен жабдықтау жүйесінің құрылысын салуға және жөндеу жұмыстарын қаржыландыруға инвестициялар тарту ұлғайтылды, бұл ретте ауылдық аудандарға ерекше көңіл бөлінуде. Қазақстандағы МДМ туралы есепте (2007 ж.) 103-ші мақсатқа қол жеткізу мүмкіндігі «әлеуетті» деп бағаланады, мұның өзі қажетті шаралар мен жеткілікті қаржыландыру және ұйымдастырушылық қолдау болған жағдайда аталған мақсатқа қол жеткізу мүмкін екендігін білдіреді.
Нәтижелер мен стратегиялар
4.6.7 ЮНДАФ-тың аталған нәтижесіне қол жеткізу үшін БҰҰДБ республикалық және жергілікті мемлекеттік органдардың, жеке сектордың, ҮЕҰ/ҚҰ, фермерлердің тұрақты және интеграцияланған табиғат пайдалануы саласындағы әлеуетін өсіретін болады, бұл орайда биоәралуандылықты сақтауға бағытталған мемлекеттік шығыстарды ұлғайтуы мүмкін тұрақты құралдарға және қаржыландыру тетіктеріне ерекше назар аударылады, сумен жабдықтаудың, жерді пайдалануды жоспарлау мен басқару үлгілерінің интеграциялануы мен іске асырылуының тұрлаулылығын қамтамасыз етуге және далалық, сондай-ақ жайылымдық аумақтарды сақтауға көңіл бөлінеді.

4.6.4 Большинство рек Казахстана берут свое начало за пределами государства, что ставит республику в зависимость от водных ресурсов соседних стран. Именно поэтому трансграничные вопросы и региональное сотрудничество в области управления водными ресурсами являются высокоприоритетными вопросами на повестке Правительства. Региональные проблемы, особенно в бассейне реки Сырдарьи, усугублены зависимостью от гидроэнергетики, сложившейся еще в советскую эпоху. Национальные усилия в одиночку не могут решить острую ситуацию с водными ресурсами без участия соседних государств, расположенных вверх по течению.
4.6.5 В плане управления внутренними водными ресурсами Казахстан страдает от ряда серьезных проблем, как в части инфраструктуры, так и в части управления. Некоторые из существующих проблем включают, но не ограничиваются вопросами неразвитости организационной структуры и отраслевого деления, недостаточности потенциала государственных органов и гражданского общества, несоответствия статуса Комитета водных ресурсов и его бассейновых подразделений (речные бассейновые организации, далее - РБО) для эффективного продвижения политики интегрированного управления водными ресурсами в стране.
4.6.6 Последнее крупномасштабное исследование существующего уровня коммунального водоснабжения в стране (ПРООН 2006 год,) показало, что более 39 % населения страны не имеет постоянного доступа к чистой питьевой воде из-за загрязнения водных источников и неудовлетворительного технического состояния систем водоснабжения. Эта проблема особенно актуальна для сельских регионов, где из-за отсутствия центрального водоснабжения используются менее надежные источники питьевой воды и трети сельского населения лишено доступа к воде. По сравнению с 90-ми годами, в последнее время отмечается увеличение инвестирования в строительство и ремонт систем водоснабжения, при этом особое внимание уделяется сельским районам. В отчете о Целях развития тысячелетия в Казахстане (2007 год) вероятность достижения Задачи 103 оценивается как "потенциальная", что означает, что данная цель может быть достигнута при условии принятия необходимых мер и достаточной финансовой и организационной поддержки.
Результаты и стратегии
4.6.7 Для достижения данного результата ЮНДАФ ПРООН будет наращивать потенциал в области интегрированного и устойчивого природопользования республиканских и местных государственных органов, частного сектора, НПО/ОО, фермеров, уделяя особое внимание устойчивым инструментам и механизмам финансирования, которые могут увеличить государственные расходы на сохранение биоразнообразия, а также фокусируя внимание на обеспечении устойчивости водоснабжения, интеграции и реализации моделей планирования и управления землепользованием и сохранение ландшафта степных и пастбищных территорий.

4.6.8 БҰҰДБ-ның ғаламдық тәжірибесі Қазақстандағы экологиялық тұрақтылықты қамтамасыз етуде өз үлесін қосуға мүмкіндік береді. БҰҰДБ Қазақстанға БҰҰ КӨНК-ке қатысты Киото хаттамасы, Биологиялық әралуандылық жөніндегі конвенция, Шөлейттенуге қарсы күрес жөніндегі конвенция мен Төзімді органикалық ластаушылар туралы Стокгольм конвенциясы сияқты қоршаған ортаны қорғау жөніндегі халықаралық конвенциялар мен келісімдер шеңберінде қабылданған міндеттемелерін орындауда Қазақстанға елеулі көмек көрсете алады. БҰҰДБ өз қызметі шеңберінде, атап айтқанда, құқықтық тұрғыдан тең емес даму және әлеуметтік оқшаулану сияқты экологиялық азып тозудың негізі себептерін шешуде айтарлықтай тәжірибе жинақтады.
4.6.9 БҰҰДБ ауылдағы су ресурстарын басқару мен табиғи апаттардың қатерлерін басқару мәселелерін ғана емес, сондай-ақ табиғи ресурстарды қалпына келтіру мен қорғауда (оның ішінде, ғаламдық имидждік компьютерлік бағдарламалар пайдаланылатын жедел есепке алудың ақпараттық жүйесін (GIS) және көзқарастың ғаламдық жүйесін (GPS) енгізу арқылы, технологияларды дамытуға мән беруде, жергілікті жерлердегі деңгейде және ауылда экологиялық мәселелерді шешуде қолдау мен жәрдем көрсете алады. Жайылма алқаптар мен орманды жерлерге екпе ағаштар отырғызу Жайық, Сырдария, Іле және Ертіс өзендерінің суын толықтырудағы аса маңыздылығын ескере отырып, БҰҰДБ осы аумақтарда биологиялық әралуандылықты сақтау жөніндегі бастамаларды әзірлеуде мемлекеттік органдарға қолдау көрсете алады. БҰҰДБ басымдықты аумақтарда табиғи ресурстарды ұтымды пайдалануға және молықтыруға бағытталған күш-жігерді қолдайды, қоршаған ортаны қорғау мен адамдардың экономикалық ахуалын жақсартуға бағытталған ҮЕҰ мен қоғамдық ұйымдардың бастамалары ҒЭҚ-дың шағын гранттарының бағдарламалары арқылы қолдайтын болады.
4.6.10 БҰҰДБ климаттың өзгеруіне бейімделуге және салдарын жұмсарту жөніндегі экономиканың анағұрлым осал секторларына ерекше назар аударылған даму саласындағы ұлттық жоспарлау жүйесін кешенді ұлттық стратегияларға кіріктіруге қолдау көрсетеді. Энерготиімділікті жоғарылату мен қауіпті қалдықтарды қайта өңдеу тәжірибесін жақсарту бойынша шаралар дайындалады және көрсетіледі.
4.7 Бағдарламаның 3-құрамдауышы: Тиімді басқару
4.7.1 Елдің 2030 жылға дейінгі даму стратегиясы мен салалық стратегиялары Қазақстандағы тиімді және әділетті демократиялық басқарудың маңыздылығын айқындайды. Мемлекеттік сектор қызметінің тиімділігін арттыру және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес ұлттық дамудың стратегиялық басымдықтары ретінде белгіленген.

4.6.8 Глобальный опыт ПРООН позволяет внести вклад в обеспечение экологической устойчивости в Казахстане. ПРООН может оказать значительную поддержку Казахстану в выполнении обязательств, принятых в рамках международных конвенций и соглашений по охране окружающей среды, таким как Киотский протокол к РКИК ООН, Конвенция по биологическому разнообразию, Конвенция по борьбе с опустыниванием и Стокгольмская конвенция о стойких органических загрязнителях. В рамках своей деятельности ПРООН приобрела значительный опыт в решении ключевых причин экологической деградации, в частности, таких как неравноправное развитие и социальная изоляция.
4.6.9 ПРООН может оказать поддержку и содействие в решении не только вопросов управления водными ресурсами на селе и управления рисками стихийных бедствий, но также в восстановлении и охране природных ресурсов (в том числе посредством разработки и внедрения информационной системы оперативного учета с использованием компьютерных программ глобального имиджирования (GIS) и Глобальной системы позиционирования (GPS)), в развитии и передаче технологий; в решении экологических проблем на местном уровне и на селе. Учитывая, что пойменные и лесистые лесонасаждения имеют важное значение для наполняемости вод Урала, Сырдарии, Или и Иртыша, ПРООН будет поддерживать государственные органы в разработке инициатив по сохранению биологического разнообразия этих территорий. ПРООН также будет поддерживать усилия, направленные на рациональное использование и воспроизводство природных ресурсов на приоритетных территориях, через Программу малых грантов ГЭФ будет поддерживать инициативы НПО и общественных организаций, направленные на совершенствование охраны окружающей среды и улучшение экономического положения людей.
4.6.10 ПРООН окажет поддержку в интеграции комплексных национальных стратегий по адаптации к изменению климата и смягчению последствий в систему национального планирования в области развития с особым фокусом на наиболее уязвимые сектора экономики. Будут разработаны и продемонстрированы меры по повышению энерго-эффективности и улучшению практики утилизации опасных отходов.
4.7 Компонент Программы 3: Эффективное управление
4.7.1 Стратегия развития страны до 2030 года и отраслевые стратегии выделяют важность эффективного и объективного демократического управления в Казахстане. Повышение эффективности деятельности государственного сектора и борьба с коррупцией обозначены в качестве стратегических приоритетов национального развития.

4.7.2 Мемлекеттік басқару секторындағы кешенді реформалар Қазақстанда 1997 жылдан бастап жүргізілуде, барлық деңгейдегі басқарудың тиімділігі мен нәтижелілігіне қарамастан, одан әрі жетілдіруді талап ететін әлеуметтік диалог арқылы адамдардың пікір білдіру мүмкіндіктеріне қатысты демократиялық институттардың кемелділілігін қоса алғанда, тиімді мемлекеттік қызмет көрсетуге кедергі келтіретін институционалдық шығындар бар. Республика азаматтарының барлық санаттарының әлеуметтік интеграцияға және қызметтерге теңдей қол жеткізуі үшін жергілікті басқару органдарының міндеттері мен қызмет көрсетудегі әлеуетінің (мүмкіндігінің) сәйкес емес тұстарын жойып, азаматтық қоғамның дамуын жеделдету керек. Көбінесе қазіргі сыбайлас жемқорлық мемлекеттік құрылымдардың адамдар алдындағы міндеттемелерін орындауға деген ниеттері мен мүдделеріне сенбеушілік тудырады.
Нәтижелер мен стратегиялар
4.7.3 Қазақстан қосылған адам құқықтары жөніндегі халықаралық құжаттарға ұлттық заңнама мен оны енгізу тетіктерін сәйкестендіру ЮНДАФ бағдарламасының жүзеге асырылуы мерзіміндегі басты мақсат болып табылады. Тәуелсіз сот жүйесін, БАҚ пен азаматтық қоғамның саяси процестерге қатысуын нығайту арқылы сот әділдігі мен ақпаратқа кол жеткізу мүмкіндігін беру арқылы адам құқықтарын қорғауға және сақтауға негізгі назар аударылады. Бұл орайда Адам құқықтары саласындағы іс-қимыл жоспарын және Гендерлік теңдік стратегиясын анағұрлым тиімді жүзеге асыру және мониторинг жүргізу маңызды болып табылады. Заң қабылдау процестерінде барлық саяси партиялардың, ҮЕҰ мен басқа да қатысушылардың өкілдік ету және қатысу тетіктері күшейтіледі.
4.7.4 БҰҰДБ-ның заң шығару және нормативтік қызметтерді жетілдіруде, ұлттық Парламент пен жергілікті өкілетті органдарының (мәслихаттар) бақылау және заң шығару қызметтерін күшейтуде және парламенттік процестер мен рәсімдердің тиімділігін арттыруда Қазақстанға көмек көрсетуде көпжылдық тәжірибесі бар. БҰҰДБ бұдан былай да есірткі заттарының заңсыз айналымы мен ұйымдасқан қылмыс сияқты трансшекаралық мәселелерді шешуге қатысты көпжақты әріптестікті дамыту ісінде техникалық және консультативтік көмек көрсету арқылы әкімшілік реформаларды жүзеге асыру әлеуетін дамытуға қолдау көрсетеді.
4.7.5 БҰҰДБ жергілікті басқару органдарының нәтижеге бағытталған жоспарлау саласындағы әлеуетін күшейту, шешімдер қабылдау жүйесін дамыту, бюджет жасау, әлеуметтік-экономикалық бағдарламаларға әкімшілік жүргізу, стратегиялық және бағдарламалық құжаттар көрсеткіштерінің теңдестірілген жүйесін қалыптастыру бойынша жұмыс жүргізеді. Демократиялық институттардың құндылығы мен принциптерін атап көрсету үшін дағдыларды дамытуға ғана емес, сонымен бірге қызметкерлердің қарым-қатынасы мен мінез-құлқын өзгертуге де маңыз берілетін болады. Шешімдер қабылдаудың мемлекеттік процестеріне азаматтардың анағұрлым белсенді қатысуы, қоғамды жұмылдыру мен қызмет көрсету - даму саласындағы ынтымақтастықтың маңызды құрамдас бөлігі болып табылады. БҰҰДБ «көлбеулі» әлеуметтік, яғни әртүрлі әлеуметтік топтардың арасындағы ұйымшылдықты, мемлекет пен халық арасындағы «тік» ұйымшылдықты қалыптастыруға, яғни, мемлекеттік биліктің үлкен әлеуметтік бағыт алуына жәрдемдеседі. Бұл ретте, ауыл тұрғындарын, әйелдерді, мүгедектерді, қарттар мен әлеуметтік-мәдени аз топтарды қоса алғанда, халықтың осал топтарына ерекше назар аударылады.

4.7.2 Комплексные реформы сектора государственного управления проводятся в Казахстане, начиная с 1997 года, и, несмотря на улучшение эффективности и результативности управления на всех уровнях, существуют институциональные издержки, которые препятствуют эффективному оказанию государственных услуг, включая зрелость демократических институтов в отношении возможности выражения мнения людей посредством социального диалога, требующие дальнейшего совершенствования. Для того чтобы добиться социальной интеграции и равного доступа к услугам всех категорий граждан республики, необходимо устранить несоответствия между задачами местных органов управления и их потенциалом (возможностями) для оказания услуг, и ускорить развитие гражданского общества. Зачастую существующая коррупция подрывает веру людей в намерения и возможности государственных структур выполнять обязательства перед людьми.
Результаты и стратегии
4.7.3 Приведение национального законодательства и механизмов его внедрения в соответствие с международными документами по правам человека, к которым присоединился Казахстан, является ключевой задачей в период действия программы ЮНДАФ. Основное внимание будет уделено защите и соблюдению прав человека через предоставление доступа к правосудию и информации посредством укрепления независимости судебной системы, СМИ и участие гражданского общества в политических процессах. В этом отношении важным является более эффективная реализация и мониторинг Плана действий в области прав человека и Стратегии гендерного равенства. Будут усилены механизмы и процессы представительства и участия в законотворческом процессе всех политических партий, НПО, профсоюзов и других участников.
4.7.4 ПРООН имеет многолетний опыт оказания содействия Казахстану в совершенствовании законодательной и нормативной деятельности, реализации и мониторинге законодательства, усилении контрольных и законотворческих функций национального Парламента и местных представительных органов (маслихатов) и повышении эффективности парламентских процессов и процедур. ПРООН будет и в дальнейшем оказывать поддержку в развитии потенциала для реализации административных реформ, предоставляя техническую и консультативную помощь, а также в развитии многостороннего партнерства по решению трансграничных вопросов, таких как незаконный оборот наркотиков и организованная преступность.
4.7.5 ПРООН будет работать над усилением потенциала местных органов управления в области планирования, развитии системы принятия решений, бюджетирования, ориентированного на результат, администрирования социально-экономических программ, и по построению сбалансированной системы показателей стратегических и программных документов. Важность будет придаваться не только развитию навыков, но и изменению отношения и поведения сотрудников с тем, чтобы подчеркнуть ценности и принципы демократических институтов. Важной составной частью сотрудничества в области развития является более активное участие граждан в государственном процессе принятия решений, мобилизации общества и оказания услуг. ПРООН будет оказывать содействие в создании "горизонтальной" социальной сплоченности, т.е. между разными социальными группами, и "вертикальной" - между государством и населением, обеспечивая, таким образом, большую социальную ориентированность государственной власти. При этом особое внимание будет уделяться правам уязвимых групп населения, включая сельских жителей, женщин, инвалидов, пожилых и социально-культурные меньшинства.

4.8 Өңірлік ынтымақтастық
Орталық Азиядағы БҰҰДБ кеңселерімен тығыз ынтымақтаса отырып, Қазақстандағы БҰҰДБ экологиялық басқаруды ілгерілетуге, адамдар қауіпсіздігі мен транспарентті басқаруда аймақтық бастамаларға белсенді түрде қатысатын болады және аймақтық ынтымақтастық пен интеграцияны, оның ішінде Қазақстанның жаңа донор ретіндегі маңызын қолдайды.
5. Әріптестік стратегиясы
5.1 Қазіргі және жаңа әріптестердің ЕБІҚЖ табыстылығында алатын маңызы зор.
5.2 Ұлттық деңгейде Сыртқы істер министрлігі мен Экономикалық даму және сауда министрлігімен (бұдан әрі - ЭДСМ) әріптестік нәтижесінде, 2009 жылы қол қойылған, Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму Бағдарламасы арасындағы Ұлттық дамудың жаңа кезеңіндегі ынтымақтастық туралы өзара түсіністік туралы меморандум шеңберінде Стратегиялық консультативтік кеңес құрылды. Кеңес құрамына СІМ, ЭДСМ мен БҰҰДБ-ның өкілдері кіреді, бірақ қажеттілігіне қарай, отырыстарға қатысу үшін басқа да мемлекеттік органдардың өкілдері шақырылады. Кеңестің отырыстары БҰҰДБ мен Қазақстан Үкіметі арасындағы ынтымақтастық бағыттарына шолу, ынтымақтастық сұранымдарын зерттеу және қол жеткізілген нәтижелердің жыл сайынғы шолуын әзірлеу және іске асыру үшін басымдықты жобалардың тізімін келісуді жүргізу мақсатында жылына кемінде 1 рет, кезеңімен өткізіледі.
5.3 Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігімен, Қоршаған ортаны қорғау министрлігімен, Мұнай және газ министрлігімен, Ауыл шаруашылығы министрлігімен, Ақпарат және байланыс министрлігімен, Мәдениет министрлігімен, Индустрия және жаңа технологиялар министрлігімен және Үкіметтің құрамына кіретін басқа орталық органдармен, Президент және Парламент жанындағы комиссиялармен тығыз қарым-қатынас пен әріптестік жалғастырылатын болады. Бағдарламаны жүзеге асыру барысында жергілікті әріптестер ретінде облыстық және аудандық басқару органдарымен байланыс орнатылады. Басқа да мамандандырылған әріптестер ұлттық ҮЕҰ, бизнес және іскерлер қауымдастығы болып табылады.
5.4 Бағдарламаның қолданылуы кезеңінде БҰҰДБ донорлардың үйлестіруші топтарына және отырыстарына қатысады, Елдік бағдарлама нәтижелерінің дамудың стратегиялық басымдықтарына сәйкестілігін қамтамасыз ету мақсатында, даму жөніндегі барлық әріптестерімен белсенді диалогты қолдайды. Қазақстандағы БҰҰ-ңың басқа да агенттіктерімен, әсіресе ЮНИСЕФ, ЮНФПА, БҰҰЕБ, ЮНЭЙДС, ЮНИФЕМ, сондай-ақ БҰҰ-ның ЕЭК, АТМЭӘК және ХЕҰ ынтымақтастық БҰҰДБ үшін аса маңызды болып қала береді және ынтымақтастық жалғастырылады.
5.5 БҰҰДБ қоғамдық ұйымдардың және нысаналы топтардың өкілдерін қоса алғанда, Қазақстандағы БҰҰ-ның басқа да агенттіктерімен, Үкіметпен және азаматтық қоғамдағы әріптестерімен тақырыптық топтардың отырыстарында және бірлескен стратегиялар мен бірлескен жыл сайынғы шолулар мәселелеріне қатысты отырыстарда ЮНДАФ үйлестіру тетіктерінде маңызды рөл ойнайды. Бағдарламаның іске асырылу барысы БАҚ-тарда (электронды түрлерін қоса алғанда) кеңінен жария етіледі. Бірлескен жобаларды іске асыру кезінде мониторинг жүргізу және бағалау бойынша бірлескен қызмет атқарылады. Бұл тетіктердің егжей-тегжейлі сипаттамасы VII бөлімде келтірілген. Бағдарлама бойынша әріптестердің толық тізімі 1-қосымшадағы Нәтижелер мен ресурстар кестесінде көрсетілген.

4.8 Региональное сотрудничество
В тесном сотрудничестве с офисами ПРООН в Центральной Азии ПРООН Казахстан будет активно участвовать в региональных инициативах для продвижения экологического управления, безопасности людей и транспарентного управления и будет поддерживать региональное сотрудничество и интеграцию, в том числе и роль Казахстана как нового донора.
5. Стратегия партнерства
5.1 Существующие и новые партнеры имеют важнейшее значение для успеха ПДСП.
5.2 На национальном уровне в партнерстве с Министерством иностранных дел и Министерством экономического развития и торговли (далее - МЭРТ) создан стратегический консультативный Совет в рамках Меморандума о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Программой развития Организации Объединенных Наций о сотрудничестве на новом этапе национального развития, подписанного в 2009 году. В состав Совета входят представители МИД, МЭРТ и ПРООН, но по необходимости для участия в заседаниях будут приглашаться представители других государственных органов. Заседания Совета будут проводиться периодически, минимум один раз в год, с целью обзора направлений сотрудничества ПРООН с Правительством, изучения запросов сотрудничества, согласования списка приоритетных проектов для разработки и реализации и проведения ежегодного обзора достигнутых результатов.
5.3 Тесное сотрудничество и партнерство будет продолжено с Министерством труда и социальной защиты населения, Министерством охраны окружающей среды, Министерством нефти и газа, Министерством сельского хозяйства, Министерством культуры, Министерством связи и информации, Министерством индустрии и новых технологий и другими центральными исполнительными органами, входящими в состав Правительства, с комиссиями при Президенте и Парламенте. При реализации Программы в качестве местных партнеров выступают областные и районные органы управления. Другими специализированными партнерами являются национальные НПО, бизнес и деловые ассоциации.
5.4 В период действия программы ПРООН будет принимать участие в координационных группах и заседаниях доноров, поддерживать активный диалог со всеми партнерами по развитию в целях обеспечения соответствия результатов страновой программы стратегическим приоритетам развития. Сотрудничество с другими агентствами ООН в Казахстане, особенно с ЮНИСЕФ, ЮНФПА, ДООН, ЮНЭЙДС, ЮНИФЕМ, а также ЕЭК ООН, ЭСКАТО и МОТ остается критически важным для ПРООН и будет продолжено.
5.5 ПРООН будет играть активную роль в механизмах координации ЮНДАФ - на заседаниях тематических групп, заседаниях по вопросам совместных стратегий и совместных ежегодных обзорах с другими агентствами ООН в Казахстане, Правительством и партнерами гражданского общества, включая представителей общественных организаций и целевых групп. Ход реализации программы будет широко освещен в СМИ (включая электронные). При реализации совместных проектов будет проводиться совместная деятельность по мониторингу и оценке. Подробное описание этих механизмов приводится в Части VII. Полный список партнеров по Программе приводится в Таблице результатов и ресурсов в Приложении 1.

6. Бағдарламаны басқару
6.1 Бағдарлама Сыртқы істер министрлігі тарапынан (Үкімет тарапынан үйлестіруші агенттік) жалпы үйлестіру кезінде ұлттық орындау тәртібінде жүзеге асырылады. Бағдарлама шеңберіндегі іс-шараларды іске асыруды министрліктер, ҮЕҰ, БҰҰ агенттіктері, оның ішінде БҰҰДБ жүзеге асырады. Үкімет тарапынан үйлестіруші орган БҰҰДБ қатысуымен дайындалған әрбір ЖЖЖ Үкіметтің қатысуына тікелей жауапты Ынтымақтастық жөніндегі әріптесті тағайындайды. ЖЖЖ қол жеткізілуі тиіс нақты нәтижелерді сипаттайды және БҰҰДБ мен әрбір Атқарушы әріптес арасындағы ресурстарды пайдалану жөніндегі негізгі келісім болып табылады. «Атқарушы әріптес» (Атқарушы әріптестер) Келісімде қолданылатын «атқарушы мекеме» (атқарушы мекемелер) термині мәнімен мәндес.
6.2 БҰҰДБ бағдарламаны әзірлеу және іске асыру кезінде негізгі әріптестерімен тығыз ынтымақтастықта жұмыс істейді және ҮЕҰ мен нысаналы топтар өкілдерін тартатын болады. Елдік бағдарлама Біріккен Ұлттар Ұйымының реформалау принциптеріне негізделген, әсіресе жеңілдету және үйлестіру принциптері ескерілген және ЮНДАФ-тың нәтижелер матрицасы, мониторинг жүргізу және бағалау, сондай-ақ ЕБІҚЖ мен ЖЖЖ ресурстар бағдарламасының құрылымы сияқты үйлестірілген елдік бағдарламалық құралдарға сәйкес жүзеге асырылады. Бағдарлама бастамаларын жүзеге асыру үшін БҰҰДБ мен әріптестер қажетті құжаттардың ең төменгі көлемін, атап айтқанда, ЕБІҚЖ мен ЖЖЖ қол қойған құжаттарды пайдаланады. Бірақ, қажеттілігіне қарай, оның ішінде, ЕБІҚЖ мен ЖЖЖ-ның тиісті мәтінін қолдану арқылы жобалық құжаттарды дайындау жүзеге асырылады. БҰҰДБ корпоративтік тәжірибеге және жергілікті талаптарға сәйкес әріптестерімен бірге жобалық құжаттарға қол қояды. БҰҰ-ның Даму жөніндегі тобының бірлескен бағдарламаларды дайындау жөніндегі басшылығына сәйкес, жаңа бағдарламалық және географиялық конвергенцияны жақсарту үшін ведомствоаралық ынтымақтастықтың мүмкіндігін нығайтады.
6.3 БҰҰДБ жобалары мен бағдарламаларын басқару үшін, сондай-ақ қызметтің уақытылы, тиімді жүзеге асырылуын және қолданыстағы қаржылық мониторингіні жүргізу үшін БҰҰДБ «Atlas» бағдарламасын пайдаланады. БҰҰДБ бағдарламалардың қаржыландырылуы туралы және БҰҰДБ ережелері мен рәсімдеріне сәйкес қаражатты игеру туралы деректердің қол жетімдігі мен ашықтығын қамтамасыз етеді.
6.4 Атқарушы әріптеске қатысты қолданылатын барлық ақша аударымдары Атқарушы әріптеспен және БҰҰДБ-мен келісілген Жылдық жұмыс жоспарына негізделеді.

6. Управление программой
6.1 Программа будет осуществляться в режиме национального исполнения при общей координации со стороны Министерства иностранных дел (Координационное агентство со стороны Правительства). Реализация мероприятий в рамках программы будет осуществляться государственными органами, НПО, агентствами ООН, в т.ч. ПРООН. Координационное агентство со стороны Правительства назначит Партнера по Сотрудничеству, который будет непосредственно отвечать за участие Правительства в каждом ГРП при содействии ПРООН. ГРП описывают конкретные результаты, которые должны быть достигнуты, и представляют собой базовое соглашение между ПРООН и каждым Исполнительным Партнером об использовании ресурсов. "Исполнительный партнер" (Исполнительные партнеры) имеет то же значение, что и термин "учреждение-Исполнитель" ("учреждения-исполнители"), используемый в Соглашении.
6.2 ПРООН будет работать в тесном сотрудничестве с ключевыми партнерами и привлекать представителей НПО и целевых групп при разработке и реализации программы. Страновая программа построена на принципах реформы Организации Объединенных Наций, в особенности учтены принципы упрощения и гармонизаций, и осуществляется в соответствии с общими гармонизированными страновыми программными инструментами, такими как Матрица результатов ЮНДАФ, мониторинг и оценка, а также структурой ресурсов программы в ПДСП и ГРП. Для реализации программных инициатив ПРООН и партнеры по возможности будут использовать минимальное количество необходимых документов, а именно, подписанный ПДСП и подписанные ГРП. Однако, по мере необходимости, будет осуществляться подготовка проектных документов с использованием, среди прочего, соответствующего текста из ПДСП и ГРП. ПРООН подпишет проектные документы с партнерами в соответствии с корпоративной практикой и местными требованиями. В соответствии с Руководством по разработке совместных программ Группы ООН по Развитию, укрепляются возможности межведомственного сотрудничества для улучшения новой программной и географической конвергенции.
6.3 Для управления проектами и программой ПРООН, а также для обеспечения своевременного, эффективного осуществления деятельности и действенного финансового мониторинга ПРООН будет использовать программу "Atlas". ПРООН будет обеспечивать доступность и прозрачность данных о финансировании программ и об освоении средств согласно правилам и процедурам ПРООН.
6.4 Все денежные переводы применимые к Исполнительному партнеру базируются на Годовых рабочих планах, согласованных Исполнительным партнером и ПРООН.

6.5 ЖЖЖ-да егжей-егжейлі сипатталған іс-шараларға арналған ақша аударымдарын БҰҰДБ төмендегідей үлгіде жүзеге асыруға болады:
1. Атқарушы әріптеске тікелей ақша қаражатын аудару:
а) жұмыс басталғанға дейін (қаражаттың тікелей аударылуы) немесе
ә) жұмыс аяқталғаннан кейін (өтемақы);
2. Атқарушы әріптес тағайындаған лауазымды тұлға қол қойған сұрау салулар негізінде, Атқарушы әріптестер қабылдаған міндеттемелер үшін үшінші тұлғаларға немесе жабдықтаушыларға тікелей төлем жүргізу;
3. Атқарушы әріптестермен келісілген жұмыстарды жүзеге асыру үшін, БҰҰ агенттіктері қабылдаған міндеттемелер үшін жабдықтаушыларға немесе үшінші тұлғаларға тікелей төлем жүргізу.
6.6 Ақшалай қаражаттың тікелей аударымдары үш айдан аспайтын, бағдарламаны іске асыру кезеңінде сұралуы және бекітілуі мүмкін. Алдын ала рұқсат етілген шығындар үшін өтемақыға сұрау салу және авторизация тоқсан сайын немесе жұмыс аяқталғаннан кейін жүзеге асырылады. БҰҰДБ Атқарушы әріптестің авторландырылған сомадан асатын шығындарын өтеуге міндетті емес.
6.7 Іс-шаралар аяқталғаннан кейін қаражат қалдығы Атқарушы әріптес пен БҰҰДБ-ның өзара келісімі бойынша басқа мақсаттарға қайта бөлінуі немесе қайтарылуы мүмкін.
6.8 Ақша қаражаттарының аударым тәсілдері, төлемдер мөлшері, бақылауды қамтамасыз етудің ауқымы мен жиілігі Үкіметтік Атқарушы әріптес болған жағдайда, қаржылық басқарудың мемлекеттік жүйесі әлеуетінің шолу нәтижелеріне және БҰҰ жүйесіне жатпайтын Атқарушы әріптестің қаржылық басқаруы әлеуетін бағалау нәтижелеріне байланысты болуы мүмкін.
6.9 Ақша қаражаттарының аударым тәсілдері, төлемдер мөлшері, бақылауды қамтамасыз етудің ауқымы мен жиілігі бағдарлама мониторингін жүргізу, шығындардың, есеп берулердің және аудиттің мониторингісін жүргізу нәтижелері негізінде, бағдарламаны іске асыру барысында қайта қаралуы мүмкін.
6.10 Ресурстарды жұмылдыру бойынша шаралар МДМ қолдау және бағдарламаның тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін күшейтіледі. Бағдарламаны қаржыландыруды қамтамасыз ету үшін басқа ресурстар (басқа донорлардың қатысуы, әртүрлі қорлардан қаражат тарту немесе Үкімет тарапынан бірлесе қаржыландыру түрінде) жұмылдырылатын болады.
7. Мониторинг жүргізу және бағалау
7.1 ЕБІҚЖ қызметіне мониторинг жүргізу және бағалау ЮНДАФ нәтижелерінің матрицасына және мониторинг жүргізу мен бағалау жоспарына сәйкес жүргізіледі. Мониторинг жүргізудің және бағалаудың мақсаты - мақсатты көрсеткіштердің орындалу процесін белгілеуден және жобалар мен бағдарламалардың қажетті сапасына қол жеткізуден көрінеді. Бағдарлама ресурстарының тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету мақсатында, Үкімет пен БҰҰДБ жауапкершілік, ашықтық және әділдік принциптерін ұстана отырып, ЕБІҚЖ қызметіне мониторинг жүргізудің және бағалаудың қажетті тетіктері мен құралдарын енгізу үшін жауап береді. Атқарушы әріптестер жобаны іске асырудағы кедергілерді сипаттай отырып, жобалардың барысы, жетістіктері мен нәтижелері, сондай-ақ ЖЖЖ-да сипаттталған ресурстарды пайдалану туралы мерзімдік есеп беріп отырады. Есеп беру рәсімдерге сәйкес жүргізіледі және БҰҰ агенттіктерімен үйлестірілетін болады.

6.5 Денежные переводы для мероприятий, детально описанных в ГРП, могут быть осуществлены ПРООН следующим образом:
1. Перевод денежных средств напрямую Исполнительному партнеру:
а) до начала работ (прямой перевод средств) или
б) после окончания работ (компенсация);
2. Прямой оплаты поставщикам или третьим лицам за обязательства, принятые Исполнительными партнерами, на основании запросов, подписанных назначенным должностным лицом Исполнительного партнера;
3. Прямой выплаты поставщикам или третьим лицам за обязательства, принятые агентствами ООН, для осуществления работ, согласованных Исполнительными партнерами.
6.6 Прямые переводы денежных средств могут быть запрошены и утверждены на период реализации программы, не превышающий три месяца. Запрос и авторизация компенсаций за предварительно санкционированные расходы осуществляется ежеквартально или по завершении работ. ПРООН не обязана возмещать расходы Исполнительного партнера которые превышают авторизованные суммы.
6.7 По завершении мероприятия, остаток средств должен быть перераспределен на другие цели по взаимному согласию Исполняющего партнера и ПРООН, либо возвращен.
6.8 Способы перевода денежных средств, размер выплат, масштаб и частота мер по обеспечению контроля могут зависеть от результатов обзора потенциала государственной системы финансового управления в случае Правительственного исполнительного партнера, и оценки потенциала системы финансового управления Исполнительного партнера, не входящего в систему ООН.
6.9 Способы перевода денежных средств, размер выплат, масштаб и частота мер по обеспечению контроля могут пересматриваться в ходе реализации программы на основании результатов мониторинга программы, мониторинга расходов и отчетности и аудита.
6.10 Меры по мобилизации ресурсов будут усилены для поддержки ТРР и обеспечения устойчивости программы. Для обеспечения финансирования программы будут мобилизованы другие ресурсы (в виде участия других доноров, привлечения средств из разных фондов или со-финансирование со стороны правительства).
7. Мониторинг и оценка
7.1 Мониторинг и оценка ПДСП будут проводиться в соответствии с матрицей результатов ЮНДАФ и планом мониторинга и оценки. Цель мониторинга и оценки заключается в определении прогресса выполнения целевых показателей и достижения необходимого качества проектов и программ. В целях обеспечения эффективного использования ресурсов программы, следуя принципам ответственности, прозрачности и честности, Правительство и ПРООН будут отвечать за внедрение необходимых механизмов и инструментов мониторинга и оценки ПДСП. Исполнительные партнеры будут предоставлять периодические отчеты о ходе, достижениях и результатах проектов, с описанием барьеров в реализации проекта, а также использования ресурсов описанных в ГРП. Отчетность будет проводиться в соответствии с процедурами, и по возможности будет гармонизировано с агентствами ООН.

7.2 Атқарушы әріптестер мен БҰҰДБ әрбір жылдың соңғы тоқсанында бағдарламаның барлық компоненттері бойынша жоспарлау мен есеп беру жөнінде жыл сайынғы кеңесті бірлесіп өткізеді. Кеңес кезінде жыл бойы ЕБІҚЖ-ны жүзеге асырудың нәтижелері қаралады, сондай-ақ ресурстар құрылымы қайта қаралып, келесі жылдарға ЖЖЖ дайындығы жүргізіледі. БҰҰ-ның басқа агенттіктері, көпжақты және екіжақты донорлардың, азаматтық қоғам ұйымдарының өкілдері қажеттіліктерге қарай аталған кеңестерге қатысуға шақырылуы мүмкін. Орта мерзімді шолуды Үкімет пен БҰҰДБ бірлесіп 2012 жылы өткізеді. Бағдарламаны іске асырудың жиынтық бағалауы 2015 жылы өткізіледі.
7.3 Атқарушы әріптестер қызмет мониторингін жүргізуде БҰҰДБ-мен ынтымақтастыққа келіседі және тиісті қаржылық есептерге қол жеткізуді қамтамасыз етуге және БҰҰДБ ұсынған ақшалай қаражатты басқару жөніндегі қызметкерлердің қызметін көрсетуін ұсынуға дайын. Осы мақсатта Атқарушы әріптестер:
1. БҰҰДБ-ның немесе оның өкілдерінің қаржылық есептерге мерзімдік ревизиялар мен іріктеп тексерулер жүргізуіне,
2. БҰҰДБ мониторинг жүргізу және бақылау жөнінде БҰҰДБ стандарттарын қолдана отырып, бағдарламалық қызметке мониторинг жүргізуге келіседі,
3. Арнайы немесе жоспарланған аудиттер өткізуге БҰҰДБ, БҰҰ-ның басқа да агенттіктерімен (қалауы бойынша) ынтымақтаса отырып және Атқарушы әріптестермен кеңескеннен кейін, БҰҰДБ-нан ірі көлемдегі ақша қаражатын алатын Атқарушы әріптестерге және қаржылық басқару әлеуеті әлсіз әріптестерге аудит жүргізуге ерекше назар аудара отырып, аудиттің жыл сайынғы жоспарын дайындайды.
7.4 Жобалар мен бағдарламаларды іске асырудың сапасын қамтамасыз ету үшін, Атқарушы әріптестер мен БҰҰДБ мәліметтерді талдауға және алмасуға мүмкіндік беретін бағдарламалық мониторинг жүргізу мен қаржылық бақылаудың құралдарын қолдануға уағдаласуы мүмкін.
7.5 Аудитті БҰҰДБ-ның тапсырмасы бойынша жеке аудиторлық компаниялар жүргізеді. Үкіметтік емес Атқарушы әріптестерді бағалау және аудит жүргізу БҰҰДБ-ның саясаты мен рәсімдеріне сәйкес өткізіледі және ол бағдарламаның тиімділігін бағалауды, сондай-ақ кемшіліктер болған жағдайда, оларды түзету жөніндегі ұсыныстарды қамтиды.
8. БҰҰДБ міндеттемелері
8.1 БҰҰДБ ЕБІҚЖ/ЖЖЖ келісуді, мониторинг жүргізу мен бағалау талаптарына сәйкес есеп беруді қоса алғанда, ЮНДАФ пен МДМ нәтижелерінің матрицаларын қамтамасыз етеді. БҰҰДБ, Үкімет пен атқарушы әріптестердің жауапкершілігі жыл сайынғы шолуларда және жобалар мен бағдарламаларды іске асыру барысы туралы мерзімдік есеп берулерде айқын бөлініп көрсетіледі.

7.2 Исполнительные партнеры и ПРООН будут совместно проводить ежегодные совещания по планированию и отчетности по всем компонентам программы в последнем квартале каждого года. Во время совещаний будут рассмотрены результаты реализации ПДСП за год и, а также будет пересматриваться структура ресурсов и проводиться подготовка ГРП на следующие годы. Другие агентства ООН и представители многосторонних и двусторонних доноров, а также организаций гражданского общества могут быть приглашены к участию в данных совещаниях по мере необходимости. Среднесрочный обзор будет совместно проведен Правительством и ПРООН в 2012 году. Итоговая оценка реализации программы будет проведена в 2015 году.
7.3 Исполнительные партнеры согласны сотрудничать с ПРООН в мониторинге деятельности и готовы обеспечить доступ к соответствующим финансовым отчетам и предоставить услуги персонала по управлению денежными средствами, предоставленными ПРООН. Для этой цели Исполнительные партнеры согласны на:
1. Проведение ПРООН или ее представителями периодических о ревизий и выборочных проверок финансовых отчетов,
2. Мониторинг программной деятельности, используя стандарты ПРООН по мониторингу и контролю,
3. Специальные или запланированные аудиты. ПРООН, в сотрудничестве с другими агентствами ООН (по желанию) и после консультаций с исполнительными партнерами, составит ежегодный план аудита, уделяя особое внимание аудированию Исполнительных партнеров которые получают крупные денежные средства от ПРООН, и партнеров со слабым потенциалом финансового управления.
7.4 Для обеспечения качества реализации проектов и программ, Исполнительные партнеры и ПРООН могут договориться использовать инструменты программного мониторинга и финансового контроля, позволяющие обмениваться и анализировать данные.
7.5 Аудит осуществляется частными аудиторскими компаниями по заказу ПРООН, Оценка и аудит неправительственных Исполнительных партнеров проводятся в соответствии с политикой и процедурами ПРООН, и включает оценку эффективности программы и выработку рекомендаций по исправлению недостатков, в случае их возникновения.
8. Обязательства ПРООН
8.1 ПРООН обеспечивает согласованность ПДСП/ГРП, матрицы результатов ЮНДАФ и ЦРТ, включая отчетность согласно требованиям мониторинга и оценки. Ответственность ПРООН, Правительства и Исполнительных партнеров будет четко выделяться в ежегодных обзорах и периодической отчетности о ходе реализации проектов и программ.

8.2 Іс-шараларға шығыстарды өтеуге арналған ақшалай қаражат аударылған жағдайда, БҰҰДБ Атқарушы әріптесті аударым сомасы туралы хабардар етеді және Атқарушы әріптеске сұрау салу мақұлданғаннан кейін қаражатты 30 күн ішінде аударады.
8.3 Атқарушы әріптес тарапынан тағайындалған лауазымды тұлға қол қойған сұрау салулар негізінде Атқарушы әріптестер қабылдаған міндеттемелер үшін жабдықтаушыға немесе үшінші тұлғаға немесе Атқарушы әріптестермен келісілген жұмыстарды жүзеге асыруға арналған БҰҰДБ қабылдаған міндеттемелер үшін жабдықтаушыға немесе үшінші тұлғаға тікелей төлем төлеуді - БҰҰДБ төлем төлеуді мақұлдаған күннен кейін 30 күн ішінде жүзеге асырады.
8.4 БҰҰДБ Атқарушы әріптес пен тәуелсіз жабдықтаушы арасында жасалған келісім-шарт бойынша қандай да бір тікелей жауапкершілікті мойына алмайды.
8.5 Белгілі бір атқарушы әріптеске БҰҰ-ның бірнеше агенттіктері ақшалай қаражаттарды берген жағдайда, бағдарламалық, қаржылық мониторингті жүргізуді және аудитті БҰҰ агенттіктері бірлесіп жүргізеді немесе олардың арасында өзара үйлестіріледі.
9. Үкімет міндеттемелері
9.1 Үкімет өзінің міндеттемелерін 1994 жылғы 4 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму бағдарламасы арасындағы келісімнің (бұдан әрі - Келісім) шарттарына сәйкес орындайды. Үкімет БҰҰДБ-ның меншігіне, қаражатына және активтеріне, сондай-ақ Конвенцияның V бабының 17-бөліміне сәйкес БҰҰ-ның лауазымды тұлғаларының тізбесіне жататын, лауазымды тұлғаларына қатысты Біріккен Ұлттар Ұйымының артықшылықтар мен иммунитеттер туралы 1946 жылғы конвенциясының (бұдан әрі - Конвенция) шарттарын қолданады. Бұдан басқа, Үкімет БҰҰДБ мен оның лауазымды тұлғаларына және БҰҰДБ атынан қызмет көрсететін өзге де тұлғаларға Келісімде көзделген артықшылықтарды, иммунитеттерді және жеңілдіктерді ұсынады.
9.2 Үкімет мемлекеттің бірлесе қаржыландыру мәселелері Келісімнің (5-бап) бір бөлігі болып табылатындығын мойындайды, ынтымақтастықтың осы үлгісін ЕБІҚЖ шеңберіндегі әріптестіктің ажырамас бір бөлігі ретінде қабылдайды және оның қолданылуы негізді болған жағдайларда осы үлгінің қолданылуына жәрдемдеседі. Үкімет тарапынан бірлесе қаржыландыру қарастырылған жобаларды қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген рәсімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
9.3 Үкімет тарапынан бірлесе қаржыландыру болған жағдайда, төмендегідей ережелер қолданылады:
а) Үкімет пен БҰҰДБ төлемдер кестесі туралы уағдаласады және банктік реквизиттермен алмасады;
б) АҚШ долларынан өзге валютада жүзеге асырылатын төлем сомасы, төлеу күніне қолданылатын, БҰҰ валюталарының шұғыл бағамының көмегімен анықталады. Қаржының толық қолданылуына дейінгі мерзімде Біріккен Ұлттар Ұйымы валюталарының шұғыл бағамында өзгерістер болған жағдайда, қалған төлем сомасы тиісінше түзетіледі. Бағамдардағы айырмашылықтар есебінен шығындарға ұшыраған жағдайда, БҰҰДБ қосымша қаржыландыру мүмкіндіктерін анықтау мақсатымен Үкіметті ақпараттандырады. Қосымша қаржыландыру мүмкін болмаған жағдайда, БҰҰДБ-ның ЕБІҚЖ шеңберінде көрсетілетін көмегі қысқартылуы, тоқтатыла тұруы немесе жабылуы мүмкін;
в) жоғарыда аталған төлемдер кестесі жоспарланған жұмыстардың басталуына дейін қаржыны бөлу туралы талапты ескереді. Кестеге өзгертулер ЕБІҚЖ-ны іске асыру барысына байланысты енгізілуі мүмкін;
г) БҰҰДБ-ның төлемдерді алуы және жүзеге асыруы БҰҰДБ нұсқауларына, ережелеріне және директиваларына сәйкес жүзеге асырылады;
д) барлық қаржы шоттары мен есептер АҚШ долларында көрсетілген;
е) шығындардың немесе міндеттемелердің күтілмеген өсуі болған жағдайда (инфляция факторларының салдары, валюта бағамдарының толқуы немесе күтпеген жағдайлар), БҰҰДБ дер кезінде Үкіметке қажетті қосымша қаржыландыру көрсетілген қосымша сметаны ұсынады. Үкімет талап етілетін қосымша қаражатты іздестіру үшін барлық күш-жігерін жұмсайды;
ж) төлемдер кестесіне сәйкес Үкімет немесе басқа да қаржы көздері тарапынан қаржы түсімдері болмаған жағдайда немесе
е) тармағына сәйкес талап етілетін қосымша қаржыландыру болмаған жағдайда, БҰҰДБ-ның осы Келісімге сәйкес ЕБІҚЖ шеңберінде көрсетілетін көмегі қысқартылуы, тоқтатыла тұруы немесе жабылуы мүмкін;
з) жарналарға есептелетін кез-келген пайыздық табыс БҰҰДБ-ның шотына есептеледі және БҰҰДБ белгілеген рәсімдерге сәйкес пайдаланылады;
и) БҰҰДБ Атқарушы органының басқа ресурстар есебінен шығыстарды өтеу саясатында көрсетілген шешімдері мен директиваларына сәйкес, кез-келген салым түріне БҰҰДБ елдік кеңсесі құрылымдары мен штаб-пәтерінің басқару бойынша жалпы қызметтер (бұдан әрі - БЖҚ) көрсету кезінде шығындаған жанама шығындарын өтеудің ережелері пайдаланылады. БЖҚ шығындарын өтеу үшін жарнадан 3 % мөлшерінде комиссия ұсталады. Бұған қоса, орындаушы мекеме немесе орындаушы әріптестің шығындарын қоса алғанда, жобаның жүзеге асырылуына қатысты барлық тікелей шығындар жобаның бюджетіндегі тиісті бюджеттік бапта көрсетіледі және жобада тиісінше түрде қаралады;
к) қолдау көрсету бойынша тиісті қызметтердің өтемақысына арналған шығындарды қоса алғанда, ЕБІҚЖ бюджетіне қаланған жалпы сома, осы келісім шеңберінде ЕБІҚЖ үшін көзделген ресурстардың жалпы сомасынан аспауы тиіс;
л) салым есебінен қаржыландырылатын жабдықтарға, жеткізілімдерге және басқа да мүліктерге арналған меншіктік құқық БҰҰДБ-ға тиесілі. БҰҰДБ меншігін беруге қатысты мәселелер Атқарушы әріптеспен консультация жүргізіліп, БҰҰДБ-ның тиісті саясатымен және рәсімдерімен анықталады;
м) жарналар БҰҰДБ-ның қаржылық нұсқауларында, ережелерінде және директиваларында көзделген, ішкі және сыртқы аудиттің рәсімдерімен ғана реттеледі.

8.2 В случае перевода денежных средств для мероприятий или возмещения расходов, ПРООН уведомляет Исполнительного партнера о сумме перевода, и переводит Исполнительному партнеру средства в течение 30 дней после одобрения запроса.
8.3 В случае прямой оплаты поставщикам или третьим лицам за обязательства, принятые Исполнительными партнерами, на основании запросов, подписанных назначенным должностным лицом со стороны Исполнительного партнера; или поставщикам или третьим лицам за обязательства, принятые ПРООН, для осуществления работ, согласованных Исполнительными партнерами, ПРООН осуществляет оплату в течение 30 дней после одобрения оплаты.
8.4 ПРООН не несет какую-либо прямую ответственность по контрактам, заключенным между Исполнительным партнером и независимым поставщиком.
8.5 В случае если денежные средства одному и тому же Исполнительному партнеру предоставляются несколькими агентствами ООН, программный, финансовый мониторинг и аудит проводится агентствами ООН совместно или координируется между ними.
9. Обязательства Правительства
9.1 Правительство выполняет свои обязательства в соответствии с условиями Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Программой Развития Организации Объединенных Наций (далее - Соглашение) от 4 октября 1994 года. Правительство применяет условия Конвенции о привилегиях и иммунитетах Организации Объединенных Наций 1946 года (далее - Конвенция), в отношении собственности, средств, и активов ПРООН, а также ее должностных лиц, входящих в перечень должностных лиц ООН согласно разделу 17 статьи V Конвенции. Кроме того, Правительство предоставляет ПРООН и ее должностным и иным лицам, оказывающим услуги от имени ПРООН, привилегии, иммунитеты и льготы, предусмотренные Соглашением.
9.2 Правительство признает, что вопросу государственного софинансирования являются частью Соглашения (статья 5), принимает данную схему сотрудничества как неотъемлемую часть партнерства в рамках ПДСП и способствует использованию данной схемы в тех случаях, где ее применение обосновано. Финансирование проектов, предусматривающих софинансирование со стороны Правительства, осуществляется в соответствии с процедурами, установленными законодательством Республики Казахстан.
9.3 В случае софинансирования со стороны Правительства, применяются следующие положения:
а) Правительство и ПРООН договариваются о графике платежей и обмениваются банковскими реквизитами;
б) сумма оплаты, производимой в валюте иной, чем доллары США, определяется с помощью оперативного курса валют ООН, действующего на день оплаты. В случае изменений в оперативном курсе валюты Организации Объединенных Наций до полного использования средств, сумма остатка корректируется соответственно. В случае потерь за счет курсовой разницы, ПРООН информирует Правительство с целью определения возможности предоставления дополнительного финансирования. Если дополнительное финансирование невозможно, то помощь, предоставляемая ПРООН в рамках ПДСП, может быть сокращена, приостановлена или прекращена;
в) вышеупомянутый график платежей учитывает требование о предоставлении средств до начала запланированных работ. Изменения в график могут вноситься в зависимости от хода реализации ПДСП;
г) ПРООН получает и осуществляет платежи в соответствии с инструкциями, правилами и директивами ПРООН;
д) все финансовые счета и отчеты отражены в долларах США;
е) в случае непредвиденного роста расходов или обязательств (вследствие факторов инфляции, колебания курса валют или непредвиденных обстоятельств), ПРООН своевременно представляет Правительству дополнительную смету, отражающую необходимое дополнительное финансирование. Правительство прилагает все усилия для изыскания дополнительных требуемых средств;
ж) в случае отсутствия поступления средств со стороны Правительства или других источников согласно графику оплаты, или отсутствия дополнительного финансирования, требуемого согласно пункту е), помощь ПРООН, предоставляемая в рамках ПДСП в соответствии с настоящим Соглашением, может быть сокращена, приостановлена или прекращена;
з) любой процентный доход, начисляемый на взнос, зачисляется на счет ПРООН и используется в соответствии с установленными процедурами ПРООН;
и) в соответствии с решениями и директивами Исполнительного органа ПРООН, отраженных в Политике по возмещению затрат из других ресурсов, на любой вклад распространяются правила возмещения косвенных затрат, понесенных штаб-квартирой и структурами странового офиса ПРООН по оказанию общих услуг по управлению (далее - ОУУ). Для покрытия затрат ОУУ с взноса удерживается комиссия в размере 3 %. Кроме того, все прямые затраты на реализацию проекта, включая затраты учреждения-исполнителя или исполнительного партнера, будут указаны в бюджете проекта в соответствующей бюджетной статье и соответственно понесены проектом;
к) общая сумма, заложенная в бюджете ПДСП, включая смету затрат на компенсацию соответствующих услуг по поддержке, не должна превышать общую сумму ресурсов, предусмотренную для ПДСП в рамках настоящего соглашения;
л) право собственности на оборудование, поставки и другое имущество, финансируемое за счет вклада, принадлежит ПРООН. Вопросы, касающиеся передачи собственности ПРООН, определяются соответствующей политикой и процедурами ПРООН, в консультации с Исполнительным партнером;
м) взнос регулируется исключительно процедурами внутреннего и внешнего аудита, предусмотренными в финансовых инструкциях, правилах и директивах ПРООН.

9.4 Мүдделі тараптардың қатысуымен елдік бағдарламаны жоспарлауда пайдаланылатын тетіктерге, мониторинг жүргізуге және іске асыруды бағалауда азаматтық қоғам және даму жөніндегі басқа да әріптестер тартылады. Сондай-ақ, Үкімет бағдарламаны мезгілдік шолуларды, жоспарлау мен бірлескен стратегиялар мәселелері жөніндегі кеңестерді ұйымдастыру және қажет болған жағдайда, донорлардың, азаматтық қоғамның, жеке сектордың және БҰҰ агенттіктерінің қатысуын ынталандыру мақсатында салалық және тақырыптық даму бойынша әріптес топтарды үйлестіру жөніндегі міндеттемелерін өзіне алады. Бұдан басқа, Үкімет мониторинг жүргізу, бенефициарлармен кездесулер ұйымдастыру, бағдарламалық ресурстарды іске асыру барысын бағалау және оларды пайдаланудың ықпалын бағалау мақсатында БҰҰДБ қызметкерлерінің және/немесе тағайындалған лауазымды тұлғалардың сапарларын кезеңімен ұйымдастыруға жәрдем көрсететін болады. Үкімет ынтымақтастықты іске асыруға әсер етуі мүмкін, ЕБІҚЖ-ны жүзеге асыру барысында орын алатын саясат пен заңнамадағы өзгерістер туралы кез-келген ақпаратты уақытында БҰҰДБ-ға беріп отырады.
9.5 Ақша аударымына сұраныстарды жүзеге асыру немесе шығындардың орнын толтыруды айғақтау немесе жоспарланған шығындарды тікелей төлеу үшін Атқарушы әріптестер Жылдық жұмыс жоспары (бұдан әрі - ЖЖЖ) қызметінің анықталған желілері бойынша Авторизация мен шығындардың стандартты формасын (бұдан әрі - FACE) пайдаланады. Атқарушы әріптестер алынған ақшалай қаражаттардың жұмсалуы туралы есептер беру үшін ҒАСЕ-ні пайдаланатын болады. Атқарушы әріптес банктік реквизиттер беруге, ақшалай қаражатты сұратуға және оның пайдаланылғанын куәландыруға құқылы лауазымды тұлғаны (лауазымды тұлғаларды) тағайындайды. FACE Атқарушы әріптес тағайындаған лауазымды тұлғаны (лауазымды тұлғаларды) куәландырады.
9.6 Атқарушы әріптеске берілген ақшалай қаражат ЖЖЖ-мен келісілген қызметке ғана жұмсалуы мүмкін.
9.7 Мемлекеттік немесе үкіметтік емес ұйым атынан Атқарушы әріптес алған ақшалай қаражат халықаралық стандарттарға жауап беретін, белгіленген ҚР ережелеріне, саясатына және рәсімдеріне сәйкес жұмсалады. ЖЖЖ-ға сәйкес алынған ақшалай қаражаттың толық жұмсалуы туралы есеп қаражат алынған күннен бастап алты ай ішінде БҰҰДБ-ға берілуі тиіс. Қандай да бір ұлттық ережелердің, саясат пен рәсімдердің халықаралық стандарттарға сәйкес келмеуі жағдайында, БҰҰ ережелері, саясаты мен рәсімдері қолданылады.
9.8 Атқарушы әріптес ретінде халықаралық ҮЕҰ және ХҮҰ шыққан жағдайда, алынған ақшалай қаражат халықаралық стандарттарға сәйкес жұмсалады, атап айтқанда, ЖЖЖ-ға сәйкес ақшалай қаражаттың жұмсалуы және алынған ақшалай қаражаттың толық пайдаланылғаны туралы есепті қаражат түскен күннен бастап алты ай ішінде БҰҰДБ-ға табысталуын қамтамасыз етеді.

9.4 Используемые механизмы планирования, мониторинга и оценки реализации страновой программы с участием заинтересованных сторон вовлекают гражданское общество и других партнеров по развитию. Правительство также принимает на себя обязательства по организации периодического обзора программы, совещаний по вопросам планирования и совместных стратегий и, в случае необходимости, координации групп партнеров по отраслевому и тематическому развитию, с целью стимулирования участия доноров, гражданского общества, частного сектора и агентств ООН. Кроме того, правительство будет оказывать содействие в организации периодических визитов персонала и/или назначенных должностных лиц ПРООН в целях мониторинга, встречи с бенефициарами, в оценке хода реализации и оценке воздействия использования программных ресурсов. Правительство будет своевременно предоставлять ПРООН любую информацию об изменениях в политике и законодательстве, происходящих в ходе реализации ПДСП, которые могут повлиять на реализацию сотрудничества.
9.5 Для осуществления запроса на перевод денег, или подтверждение возмещения расходов или прямую оплату запланированных расходов, Исполнительные партнеры используют Стандартную форму авторизации и расходах (далее - FACE), по определенным линиям деятельности Годового рабочего плана (далее - ГРП). Исполнительные партнеры будут использовать FACE для подачи отчетов об использовании полученных денежных средств. Исполнительный партнер назначает должностное лицо (должностных лиц), имеющее право предоставлять банковские реквизиты, запрашивать и удостоверять использование денежных средств. FACE заверяется назначенным должностным лицом (должностными лицами) Исполнительного партнера.
9.6 Денежные средства, переведенные Исполнительному партнеру, могут расходоваться только на деятельность, согласованную ГРП.
9.7 Денежные средства, полученные Исполнительным партнером в лице государственной или неправительственной организации, используются в соответствии с установленными правилами, политикой и процедурами РК, отвечающими международным стандартам. Отчет о полном расходовании полученных денежных средств в соответствии с ГРП должен быть представлен в ПРООН в течение шести месяцев со дня получения средств. В случае несоответствия каких-либо национальных правил, политики или процедур международным стандартам, применяются правила, политика и процедуры агентства ООН.
9.8 В случае если в качестве Исполняющего партнера выступают международные НПО и МПО, полученные денежные средства используются в соответствии с международными стандартами, в частности, обеспечивающими расходование денежных средств согласно ГРП, и предоставление отчета о полном использовании денежных средств в ПРООН в течение шести месяцев со дня поступления средств.

9.9 Жоспарланған және арнайы аудит жүргізуге жәрдемдесу мақсатында, БҰҰДБ-дан ақшалай қаражат алушы әрбір Атқарушы әріптес БҰҰДБ-ға немесе оның өкіліне:
БҰҰДБ-ның барлық ақшалай қаржы аударымдарын тіркейтін қаржылық құжаттарды дер кезінде ұсынады;
Атқарушы әріптес қаражатының ішкі бақылауына жауап беретін қызметкер қызметі мен басқа да қажетті құжаттаманы ұсынады.
9.10 Аудит нәтижелері Атқарушы әріптес пен БҰҰДБ-ға тапсырылады. Бұдан басқа, әрбір Атқарушы әріптес:
аудит туралы есепті алады және қарайды;
ақшалай қаражатпен қамтамасыз етуші БҰҰДБ-ға аудиттің ұсыныстарына қатысты келісімін немесе қарсылығын уақтылы хабарлайды;
аудиттің қабылдаған ұсыныстарына қатысты уақытылы шаралар қолданады;
БҰҰ агенттіктеріне қабылданған ұсыныстардың орындалуы туралы тоқсан сайынғы негізде (келісім бойынша) есеп береді.

9.9 В целях содействия проведению запланированного и специального аудита, каждый Исполнительный партнер, получающий денежные средства от ПРООН, предоставляет ПРООН или ее представителю:
своевременный доступ к финансовой документации фиксирующей все переводы денежных средств ПРООН;
другую необходимую документацию и услуги персонала, отвечающего за внутренний контроль финансовых средств Исполнительного партнера.
9.10 Результаты аудита предоставляются Исполнительному партнеру и ПРООН. Кроме того, каждый Исполнительный партнер:
получает и рассматривает отчет об аудит;
предоставляет ПРООН, обеспечившей денежные средства, своевременное извещение о согласии или возражениях в отношении рекомендаций аудита;
предпринимает своевременные действия в отношении принятых рекомендаций аудита;
предоставляет агентствам ООН отчет об исполнении принятых рекомендаций на ежеквартальной основе (по согласованию).

10. Өзге де ережелер
10.1 Осы ЕБІҚЖ 2015 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі мерзімге жасалады. Осы ЕБІҚЖ Қазақстан Республикасының ұлттық заңнамасына қайшы келмейтін бөлігінде уақытша қолданылады және оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдердің орындалғандығы туралы Үкіметтің жазбаша хабарламасын дипломатиялық арналар арқылы БҰҰДБ алған күннен бастап күшіне енеді.
10.2 Осы ЕБІҚЖ бұрын Үкімет пен БҰҰДБ арасында қол қойылған, кез-келген ЕБІҚЖ-ны алмастырады және екі тараптың өзара келісімі бойынша өзгертілуі мүмкін.
2010 жылғы «__» ________ Астана қаласында екі түпнұсқа данада, әрқайсысы қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде жасалды, бұл ретте барлық мәтіннің бірдей күші бар. Осы Жоспарды түсіндіруде келіспеушіліктер туындаған жағдайда, Тараптар орыс тіліндегі мәтінге жүгінетін болады.
Осыны растау үшін, тиісті түрде уәкілеттік берілген төменде қол қоюшылар осы ЕБІҚЖ-ға қол қойды.
Қазақстан Республикасының            Біріккен Ұлттар Ұйымының
Үкіметі үшін                         Даму Бағдарламасы үшін
1-қосымша: ЕБІҚЖ нәтижелері мен ресурстарының кестесі

10. Прочие положения
10.1 Настоящий ПДСП заключается сроком до 31 декабря 2015 года. Настоящий ПДСП временно применяется в части, не противоречащей национальному законодательству Республики Казахстан и вступает в силу с даты получения ПРООН по дипломатическим каналам письменного уведомления Правительства о выполнении внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
10.2 Настоящий ПДСП заменяет собой любой ранее подписанный ПДСП между Правительством и ПРООН и может быть изменен при взаимном согласии обеих сторон.
Совершено в городе ____________ "__" ___________ 2010 года в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, русском и английском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу. В случае возникновения разногласий в толковании настоящего Плана, Стороны будут обращаться к тексту на русском языке.
В подтверждении этого нижеподписавшиеся, будучи должным образом уполномоченными, подписали настоящий План действий по реализации страновой программы.
За Правительство                       За Программу Развития
Республики Казахстан                   Организации Объединенных
Наций
Приложение 1: Таблица результатов и ресурсов ПДСП

ЮНДАФ бойынша күтілетін №1-нәтиже: 2015 жылы Қазақстан халқының, атап айтқанда халықтың осал топтарының әлеуметтік, экономикалық жағдайы мен денсаулығы жақсартылатын болады
Түпкілікті нәтижелер
Күтілетін нәтижелер
Мақсатты көрсеткіштермен нәтижелердің индикаторлары
Жауап ты әріптестер
Бағдарламалық бөліктер құрамдауыштар бойынша индикативті ресурстар (жылына, мың АҚШ долл.)
2010
2011
2012
2013
2014
2015
БҰҰДБ бағдарламасының бөлігі: Инклюзивті даму
Осал топтардың, әсіресе әйелдердің, балалардың, көшіп-қонушылардың, босқындардың, жастардың, қарт адамдардың, мүмкіндіктері шектеулі адамдардың нарыққа, тауарларға, қызмет түрлері мен сапалы әлеуметтік қамсыздандыру жүйесіне қол жеткізуін жақсарту.
Ұлттық әріптестердің (мемлекеттік сектор мен ҮЕҰ) жоспарлау, жүзеге асыру және көрсетілетін әлеуметтік қызметтердің сапасына мониторинг жүргізу әлеуетін күшейту; бұл ретте, нысаналы осал топтарға көрсетілетін қызмет түрлеріне ерекше көңіл бөлінеді.
Индикатор: Мүмкіндіктері шектеулі адамдардың құқықтары туралы конвенция тұрғысында, мүмкіндіктері шектеулі адамдардың жағдайын жақсарту жөніндегі іс-қимыл стратегиясы мен жоспарының болуы Базалық көрсеткіш: Іс-қимыл статегиясы мен жоспары дайындалмаған Мақсатты көрсеткіш: 2011 жылғы іс-қимыл стратегиясы мен жоспары дайындалған, талқыланған және саясатты белгілейтін тұлғаларға және азаматтық қоғамға таныстырылған
ҚР Еңбек және халық ты әлеуметтік қорғау министрлігі
Тұрақты ресурстар
110
110
100
100
90
90
Басқа ресурстар
150
300
300
300
300
150
Индикатор
(«Қазақстан 2020»): Кәсіпорындардың тіркелу, қызмет жүргізу кезіндегі транзакциялық шығындарды азайту және мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылы Базалық көрсеткіш:
ДБ 2009 жылғы «Doing Business» есебінің деректері. Мақсатты көрсеткіш: 2015 жылы транзакциялық шығындарды 70% төмендету Индикатор:
Халықтың 15 жастан бастап 24 жасқа дейінгіинклюзивті білім беру және өмірлікдағдыларды үйрету бағдарламаларымен қамтылған жұмыссыздар үлесі
Базалық көрсеткіш: 7,3% (БҒМ-нің білім беру жүйесінің даму деңгейі туралы ұлттық есебі, 2008 ж.); Мақсатты көрсеткіш: 50%
Экономикалық тұрғыдан осал тұрғындар үшін жұмыс орындарын құру және тұрақты өнімді жұмыспен қамту жағдайын жақсарту
Индикатор: Мақсатты өңірлерде, оның ішінде мақсатты топтар үшін құрылған жұмыс орындарының саны
Базалық көрсеткіш: анықтауды қажет етеді Мақсатты көрсеткіш: 2010 жылы анықтауды қажет етеді
Индикатор: Оралмандарға арналған «пилоттық» қызметтерді жаңғырту
Базалық көрсеткіш:
Оралмандарды бейімдеу және әлеуметтік Қарағанды, Шымкент және Ақтау қалаларындағы кіріктіру орталықтары
Мақсатты көрсеткіш: 2015 жылдың соңында, ШҚО орталығы тәрізді орталықтар, кемінде, 4 өзге аймақта ашылатын болады.
Облыстық және қалалық әкімдіктер
Тұрақты ресурстар

Ожидаемый результат ЮНДАФ № 1: К 2015 г. у населения Казахстана и, в
частности, уязвимых категорий населения будут улучшены социальные, экономические
условия и состояние здоровья
Конечные
результаты
Ожидаемые
результаты
Целевые
показатели и
индикаторы
результатов
Ответственные
партнеры
Индикативные ресурсы по
программным компонентам
(в год, тыс. долл. США)
2010
2011
2012
2013
2014
2015
К
о
м
п
о
н
е
н
т
Улучшение
доступа
уязвимых
групп,
особенно
женщин, детей, мигрантов,
беженцев,
молодежи,
престарелых,
людей с огра-
ниченными
возможностями
к рынкам,
товарам,
услугам и
качественной
системе
социального
обеспечения.
Индикатор
("Казахстан
2020"):
Сокращение
транзакционных
издержек на
регистрацию,
ведение
деятельности
предприятий и
взаимодействие
с государст-
венными
органами
Базовый
показатель:
Данные отчета
ВБ "Doing
Business" за
2009 г.
Целевой
показатель:
Снижение к
2015 г.
транзакционных
издержек на
70 %
Индикатор:
доля безработ-
ного населения
в возрасте от
15 до 24 лет,
охваченного
программами
инклюзивного
образования и
обучения
жизненным
навыкам
Базовый
показатель:
7,3 %
(Национальный
отчет МОН об
уровне
развития
системы
образования,
2008 г.);
Целевой
показатель:
50 %
Усиление
потенциала
национальных
партнеров (в
государст-
венном
секторе и
НПО) в
планирова-
нии, реали-
зации и
мониторинге
качества
предостав-
ляемых
социальных
услуг; при
этом особое
внимание
уделяется
услугам,
предостав-
ляемым
целевым
уязвимым
группам.
Индикатор:
Наличие
стратегии и
плана
действий по
улучшению
положения
людей с
ограниченными
возможностями
в свете
Конвенции о
правах людей
с ограничен-
ными возмож-
ностями
Базовый
показатель:
Стратегия и
план действий
отсутствуют
Целевой
показатель:
К 2011 г.
стратегия и
план действий
разработаны,
обсуждены и
представлены
лицам, опре-
деляющим
политику, и
гражданскому
обществу
Министерство
труда и
социальной
защиты
населения РК
Регулярные ресурсы
110
110
100
100
90
90
Другие ресурсы
150
300
300
300
300
150
Улучшение
ситуации по
созданию
рабочих мест
и устойчивой
продуктивной
занятости,
для экономи-
чески уязви-
мого
населения
Индикатор:
Количество
рабочих мест,
созданных в
целевых
местностях, в
том числе для
целевых групп
Базовый
показатель:
подлежит
определению;
Целевой
показатель:
подлежит
определению в
2010
Индикатор:
Воспроизве-
дение
пилотных
услуг для
оралманов
Базовый
показатель:
Центры по
адаптации и
социальной
интеграции
оралманов в
Караганде,
Шымкенте,
Актау
Целевой
показатель:
К концу
2015 г., как
минимум, в 4
других
регионах
будут созданы
центры
наподобие
центра в ВКО.
Областные и
городские
акиматы
Регулярные ресурсы

Мақсатты көрсеткіш: Биоәралуандылықты сақтау қорын 4,5 млн. долл. көлемінде әртүрлі қаржы көздерінен қаржыландыру. Индикатор: Экологиялық жүйелерді басқару принципі негізінде су бассейндерін басқару бойынша қабылданған құқықтық және институционалдық тетіктер саны.
Базалық көрсеткіш: нөл
Мақсатты көрсеткіш:Трансшекаралық бассейндер деңгейінде, кемінде, екі келісімді және институтты Үкімет бекітті және көршілес елдермен талқылады.
Биоәралуан дылықты сақтау және тұрақты пайдаланудың интеграция лық тәсілі әзірленген және басымдық берілген аумақтарда сынақтан өткен
Индикатор: Ғаламдық маңызы бар түрлердің таралуының жәй-күйі
Базалық көрсеткіш: Әртүрлі индикаторлық түрлер үшін әрқилы
Мақсатты көрсеткіш: Индикаторлық түрлердің таралуын арттыру
Индикатор: Қорғалатын сулы-батпақты алқаптардың аймағы
Базалық көрсеткіш: 279 544 га;
Мақсатты көрсеткіш:
494 970 гаИндикатор: Таулы агробиоәралуандылықты сақтау мақсатында 2 ЕҚТА кеңейту
Базалық көрсеткіш: 0 га және 236 000 га
Мақсатты көрсеткіш: 356 000 га және 271 000 га
Индикатор: Екі ЕҚТА екпе ағаштар алқаптарының қазіргі жалпы аумағы
Базалық көрсеткіш: 309 900 га екпе ағаштар Мақсатты көрсеткіш: екпе ағаштардың жалпы аумағының қысқаруын болдырмау
Индикатор: Жобаны басқару үлгісі қайта жаңғыртылған сулы-батпақты ЕҚТА саны Базалық көрсеткіш: 0;
Мақсатты көрсеткіш: 5 Индикатор: Далалық экожүйелерді Қазақстанның ЕҚТА жүйесімен қамтуы
Базалық көрсеткіш: 2 069 960 га;
Мақсатты көрсеткіш: 3 429 960 га
Индикатор: Бетпакдалалық ақбөкендердің таралу саны, бұл ретте мекен ету ортасының басым үлесі далалық аймақта орналасқан
Базалық көрсеткіш (2007 ж.): Ақбөкендердің таралу саны: 22 760 басМақсатты көрсеткіш: Ақбөкендердің таралуының орташа жылдық өсімі 10% кем емес.Индикатор: Пилоттық елді мекендермен шектесіп жатқан аумақтардың топырақ эрозиясы Базалық көрсеткіш: нақтылауды қажет етеді (2010 ж.);Мақсатты көрсеткіш:Айтарлықтай топырақэрозиясына ұшырағанаумақтарды 20% қысқартуИндикатор: Басы қашықжайылымдардың жай-күйінетеріс ықпал ететін өсімдіктүрлерінің болуы
Базалық көрсеткіш:нақтылауды қажет етедіМақсатты көрсеткіш:Жағымсыз өсімдіктертаңдалынып алынған 5 жайылымдық телімдерде жоқ немесе олардың саны аз (5 пайыздан төмен)
ҚР Ауылшаруашылығы министрлігі (Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті)
Тұрақты ресурстар
62.5
59.5
5
5
Басқа ресурстар
Каспий теңізі: азайған балық ресурстарын қалпына келтіру және тұрақты экологиялық басқарудың негізін бекіту
Индикатор: Тегеран конвенциясының стратегиялық жоспары мен іс-қимыл ұлттық стратегиялық жоспарларын бекіту және қолдану Индикатор: Тиісті бағалау жүргізіліп, карталар дайындалған, балықтардың маңызды мекен ету орталарының саны
Базалық көрсеткіш: Балықтардың маңызды мекен ету орталарының жоқтығы;
Мақсатты көрсеткіш: кемінде 3
ҚРҚоршаған ортаны қорғау министрлігі
Басқа ресурстар
1771
1292
Орталық және жергілікті деңгейдегісубъектілер СРИБ-ті жүзеге асыру және трансшекаралық диалогқа жәрдемдесу үшін құралдар мен әдістемелерді сатып алады
Индикатор: Трансшекаралық үйлестірудің тетіктері немесе институты
Базалық көрсеткіш: Тұрақты түрде жұмыс атқаратын хатшылықтың немесе негіздемелік келісімнің болмауы
Мақсатты көрсеткіш: Саяси және техникалық деңгейде екі жақты тұрақты кездесулер өткізетін, қызметті үйлестіруші орган
ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің Су ресурстары комитеті
Тұрақты ресурстар
25
Басқа ресурстар
125
Азаматтық қоғамды көру жергілікті деңгейде экологиялық тұрақтылыққа ықпал етеді
Индикатор: ҮЕҰ/АҚҰ бастамасымен ашылған жобалардың саны
Мақсатты көрсеткіш:
ҒЭҚ Кіші гранттар бағдарламасының қаражаты есебінен 100-ден аса жобалар қаржыландырылады (2010-2014 жж.)
Басқа ресурстар
400
400
400
300
300
Үкімет, кәсіпорындар мен азаматтық қоғам энерготиімділікті арттыру және климаттың өзгеруіне бейімделу саясаты арқылы климаттық өзгерістерге бейімделу және митигациялау бойынша шаралар қабылдайды.
Индикатор: Климаттың өзгеруі туралы ақпараттандырылу деңгейі
Базалық көрсеткіш: 2009 ж. анықтауды қажет етеді
Мақсатты көрсеткіш: 30% жоғарылату
Климаттың өзгеруі бойынша кешенді бағдарламалар (осал экожүйелер, экономика саласындағы қатерлер мен қажетті бейімделуге назар аудара отырып) дамудың мемлекеттік жоспарларына интеграциялану мақсатында дайындалған
Индикатор: Төмен көміртектіні дамытудың ұлттық саясаты мен принциптерін Ұлттық даму стартегиясына интеграциялау
Базалық көрсеткіш: Ұлттық даму стратегияларында климаттың өзгеру ықпалына қатысты сілтемелер жоқ
Мақсатты көрсеткіш: Климаттық өзгерістерге бейімделудің ұлттық саясатын және пост-Киото процесі шеңберіндегі міндеттемелерге сәйкес төмен көміртекті саясатын әзірлеу
ҚРҚоршаған ортаны қорғау министрлігі
Тұрақты ресурстар

в размере 4,5
млн. долл. из
разных
источников.
Индикатор:
Количество
Интегриро-
ванный
подход к
сохранению и
устойчивому
использованию
биоразнооб-
разия
разработан и
апробирован
на приори-
тетных
территориях
Индикатор:
Состояние
популяций
глобально
значимых
видов
Базовый
показатель:
различное
для разных
индикаторных
видов
Целевой
показатель:
рост
популяций
индикаторных
видов
Индикатор:
Площадь
охраняемых
водно-болот-
ных угодий
Базовый
показатель:
279 544 га;
Целевой
показатель:
494 970 га
Индикатор:
Расширение 2
ООПТ в целях
сохранения
горного
агробиораз-
нообразия
Базовый
показатель:
0 га и
236000 га
Целевой
показатель:
356 000 га и
271 000 га
Индикатор:
Текущая
общая
площадь
лесонасаж-
дений в двух
существующих
ООПТ
Базовый
показатель:
лесонасаж-
дения
309 900 га
Целевой
показатель:
отсутствие
сокращения
общей
площади
лесонасажде-
ния
Индикатор:
Количество
водно-болот-
ных ООПТ, в
которых
воспроизве-
дена
управленчес-
кая модель
проекта
Базовый
показатель:
0;
Целевой
показатель:
5
Индикатор:
Охват
степных
экосистем
системой
ООПТ
Казахстана
Базовый
показатель:
2 069 960 га;
Целевой
показатель:
3 429 960 га
Индикатор:
Количество
популяций
бетпакда-
линской
сайги,
при этом
преобладаю-
щая доля
среды
обитания
находится в
степи
Базовый
показатель
(2007 г.):
популяция
сайги:
22 760 голов
Министерство
сельского
хозяйства РК
(Комитет
лесного и
охотничьего
хозяйства)
Регулярные ресурсы
62.5
59.5
5
5
Другие ресурсы
3854
1205
835
215
141
Каспийское
море:
восстановле-
ние истощив-
шихся рыбных
ресурсов и
закрепление
основы
постоянного
экологического
управления
Индикатор:
Утверждение
и примене-
ние Страте-
гического
плана
Тегеранской
конвенции и
национальных
стратегичес-
ких планов
действий
Индикатор:
количество
важных мест
обитания
рыбы, в
которых
была
надлежащая
оценка и
подготов-
лены карты
Базовый
показатель:
отсутствие
важных мест
обитания
рыбы;
Целевой
показатель:
как минимум, 3
Министерство
охраны
окружающей
среды
Другие ресурсы
1771
1292
Субъекты на
центральном и
местном
уровне
приобретают
инструменты и
методологию
для реализа-
ции ИУВР и
содействия
трансгранич-
ному диалогу
Индикатор:
Механизмы
или
институт
трансгранич-
ной
координации
Базовый
показатель:
Отсутствие
постоянно
действующего
секретариата
или
рамочного
соглашения
Целевой
показатель:
Функциональ-
ный коорди-
национный
орган,
проводящий
регулярные
двусторонние
встречи на
политическом
и техничес-
ком уровне
Комитет
водных
ресурсов
Министерства
сельского
хозяйства РК
Регулярные ресурсы
25
Другие ресурсы
125
Организации
гражданского
общества
способствуют
экологической
устойчивости
на местном
уровне
Индикатор:
Количество
проектов,
инициирован-
ных НПО/ОГО
Целевой
показатель:
более 100
проектов
финанси-
руется за
счет средств
Программы
малых
грантов ГЭФ
(2010-2014 гг.)
Другие ресурсы
400
400
400
300
300
Правительство,
предприятия и
гражданское
общество
принимают меры
по адаптации и
митигации
климатических
изменений
посредством
повышения
энергоэффектив-
ности и
политикам
адаптации к
изменению
климата.
Индикатор:
Уровень
информирован-
ности об
изменении
климата
Базовый
показатель:
подлежит
определению в
2009 г.
Целевой
показатель:
Повышение на
30 %
Комплексные
программы по
изменению
климата (с
упором на
уязвимые
экосистемы,
риски в
секторах
экономики и
необходимую
адаптацию)
разработаны
для интегри-
рования в
государствен-
ные планы
развития
Индикатор:
Интеграция
национальной
политики и
принципов по
низкоуг-
леродному
развитию в
национальную
стратегию
развития
Базовый
показатель:
Отсутствие
ссылок на
влияние
изменения
климата в
национальных
стратегиях
развития
Целевой
показатель:
Разработка
национальной
политики по
адаптации к
климатичес-
ким
изменениям и
политики по
низкоуг-
леродному
развитию в
соответствии
с обяза-
тельствами в
рамках
пост-
Киотского
процесса
Министерство
охраны
окружающей
среды
Регулярные ресурсы

200
185
Басқа ресурстар
110
350
250
290
Үкімет және энерготұтынушылар қалпына келтірілетін энергия көздерінің рыногын реттеу жөніндегі білімдерді, бағдарламаларды және пилоттық жобаларды игерген
Индикатор: Қалпына келтірілетін энергия түрлері үшін қолайлы саясат пен институционалдық негіздің бар болуы Индикатор:
Жел электрстанцияларының құрылысын салу есебінен, ПГ түзілімдері көлемінің азаюы
Базалық көрсеткіш: 0;
Мақсатты көрсеткіш: Жобаның аяғында, жер энергетикасы бойынша жүзеге асырылатын жобалардың нәтижесінде, алдағы 20 жыл ішінде С02 газының мөлшері 1 млн. тоннадан астам қысқартылады
ҚРМұнай және газ министрлігі
Басқа ресурстар
138
Үкімет және энерготұтынушылар қос тотықты көміртектің жоғары деңгейлі эмиссиясы бар салалардағы энерготиімділік туралы білімдерді, бағдарламаларды және пилоттық жобаларды игерген
Индикатор: Энерготиімділікті қолдаудың нормативтік-құқықтық базасы Индикатор: Пилотты қалалардағы энерготиімділікке салынатын инвестиция көлемі
Базалық көрсеткіш: 0;
Мақсатты көрсеткіш: Энерготиімділікті арттыру бастамаларын қаржыландыру мақсатында, кем дегенде 10 млн. долл. көлемінде қаржы жинақтау
Индикатор: Жылу энергиясының орташа мөлшері мен жаңа жетілдірілген тұрғын үй ғимараттарындағы электр энергиясының тұтыну мөлшері
Базалық көрсеткіш: Жылу энергиясын орташа тұтыну: X (нақтылауды қажет етеді); электр энергиясының орташа тұтыну мөлшері: X (нақтылауды қажет етеді)
Мақсатты көрсеткіш: Жылу энергиясының қажеттілігі орташа шамамен X кВтс/м2 дейін төмендеді
Индикатор: Электр энергиясын тұтыну орта шамамен кВтс/м2 дейін азайды
Базалық көрсеткіш: пайдалану мерзімі бойынша жаңа ғимараттардың СО2 эмиссиясы X млн. т С02е Мақсатты көрсеткіш: X млн. тоннаға С02е, немесе X т С02е базалық көрсеткіштен кем
Құрылыс және тұрғын үй- коммуналдық шаруашылығы істері жөніндегі агенттік
Тұрақты ресурстар
10
10
10
10
10
10
Басқа ресурстар
1593
1400
1700
1550
1400
1150
Алматы қ. қоғамдық көлік нормалары мен қызметін жақсарту
Индикатор: Алматы қаласының жерүсті қоғамдық көліктерінің ПГ эмиссиясы Базалық көрсеткіш: 9 млн. т С02; Мақсатты көрсеткіш: С0 эквивалентін 10 жылдың ішінде тікелей немесе жанама жолдармен 7 млн. т-ға азайту. Индикатор: қоғамдық көлік қызметінің тиімділігі
Базалық көрсеткіш: 21% жолаушылар қоғамдық көлікті пайдаланады
Мақсатты көрсеткіш: Жолаушылардың үлесі шамамен 40% дейін жоғарылаған
Алматы қаласының әкімшілігі
Тұрақты ресурстар
8
8
8
8
8
8
Басқа ресурстар
400
1100
1200
950
850
400
Мемлекеттік органдар мен халық табиғи және антропогендік апаттарға қарсы тұруға жақсы әзірленген Индикатор: азаматтық қоғам мен тұрғындарды жергілікті және ұлттық деңгейдегі табиғи апаттарға қарсы әрекет ету және дайындықты қамтамасыз ету жөніндегі жоспарларды дайындау, сынақтан өткізу және жүзеге асыруға тарту.
Базалық көрсеткіш: тарту тетігі жоқ Мақсатты көрсеткіш: Қатерлерді бағалауға, жоспарлауға және дайындықты қамтамасыз етуге жұртшылықты қатыстыруды қамтамасыз ету үшін тетіктер құрылған және жұмыс істейді
Тұрғындар деңгейінде апаттарға қарсы тұру және оған дайындық жөнінде Үкіметтің әлеуетін нығайту, сондай-ақ,апаттарды басқару бойынша халықаралық және аймақтық ынтымақтастықты басқару және қатысудағы әлеуетін нығайту
Индикатор: Тұрғындардың дайындығын қамтамасыз ету тәжірибесін ескере отырып, табиғи апаттарға дайындықты қамтамасыз етудің ұлттық жоспарына алдыңғы қатарлы халықаралық тәжірибені енгізу
Базалық көрсеткіш: Жоспарға апаттарға қарсы тұрудың халықаралық тетіктері енгізілмеген
ҚРТөтенше жағдайлар министрлігі
Тұрақты ресурстар
50
100
50
50
50
50
Басқа ресурстар
100
100
100
100
100
100
Қоршаған ортаны қорғау министрлігін өнеркәсіптік кәсіпорындар мен жергілікті билік органдарын басқару, қауіпсіздік шаралары мен қауіпті қалдықтарды көму, сондай-ақ озон қабатын бүлдіруші заттарды азайту бойынша техникалық әлеуетін арттыру
Индикатор: Ұлттық нормативтік-құқықтық базада ПХБ-ны басқару жөнінде нақты ережелер бар Индикатор: ПХБ қалдықтарын пайдалану жүйесін қолдану Базалық көрсеткіш:
ПХБ қалдықтарын пайдалану қарастырылмаған ПХБ иеленушілерге ПХБ басқару бойынша оңтайлы шешімдер қарастыруда көмек көрсетудің Ұйымдастырыл ған жүйесі жоқ.
Мақсатты көрсеткіш: Құрамында ПХБ конденсатор қоспалары бар, бір ірі алаңды және құрамында ПХБ бар трансформаторлардың ірі бір алаңын басқаруды жоспарлаудан бастап, қалдықтарды пайдалану сатысына дейін көрсетілді, мұның өзі 1400 т құрамында ПХБ бар қалдықтарды қайта өңдеуге әкеледі.
ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Тұрақты ресурстар
50
50
70
70
50
45
Басқа ресурстар

200
185
Другие ресурсы
110
350
250
290
Правительство
и энерго-
потребители
владеют
знаниями,
программами и
пилотными
проектами по
регулированию
рынка
возобновляе-
мых источников
энергии
Индикатор:
Наличие
благоприят-
ной политики
и институ-
циональной
основы для
возобновляе-
мой энергии
Индикатор:
Объемы
выбросов ПГ,
сокращаемые
за счет
строительст-
ва ветро-
электростан-
ций
Базовый
показатель:
0;
Целевой
показатель:
Более 1 млн.
тонн СО2
будут
сокращены
в течение
последующих
20 лет
благодаря
реализуемым
проектам по
ветровой
энергетике в
конце проекта
Министерство
нефти и
газа РК
Другие ресурсы
138
Правительство
и энергопот-
ребители
владеют
знаниями,
программами
и пилотными
проектами по
энерго-
эффективности
в отраслях с
высоким
уровнем
эмиссий
двуокиси
углерода.
Индикатор:
Нормативно-
правовая
база в
поддержку
энергоэффек-
тивности
Индикатор:
Объемы
инвестиций в
энергоэффек-
тивность в
пилотных
городах
Базовый
показатель:
0;
Целевой
показатель:
Мобилизация
финансирова-
ния на
инициативы
повышения
энергоэффек-
тивности в
размере не
менее 10
млн. долл.
Индикатор:
Среднее
количество
тепловой
энергии и
потребления
электроэнер-
гии в
новых/модер-
низированных
жилых
зданиях
Базовый
показатель:
Среднее
потребление
тепловой
энергии: X
(подлежит
уточнению);
Среднее
потребление
электроэнер-
гии: X
(подлежит
уточнению)
Целевой
показатель:
Потребность
в тепловой
энергии
сокращено в
среднем до X
кВтч/м2
Индикатор:
Потребление
электроэнер-
гии
сокращено в
среднем до__
кВтч/м2
Базовый
показатель:
Эмиссии СО2
новыми
зданиями в
течение
срока
эксплуатации
X млн. т
СО
Целевой
показатель:
на X млн. т
СО2е, или X
т СО2е менее
базового
показателя
Агентство по
делам
строительства
и жилищно-
коммунального
хозяйства
Регулярные ресурсы
10
10
10
10
10
10
Другие ресурсы
1593
1400
1700
1550
1400
1150
Улучшение
норм и
деятельности
общественного
транспорта в
г. Алматы
Индикатор:
эмиссии ПГ
от наземного
обществен-
ного
транспорта
в Алматы
Базовый
показатель:
9 млн. т
СО2;
Целевой
показатель:
прямое и
косвенное
сокращение
на 7 млн. т
СО2 эквива-
лента в
течение 10
лет.
Индикатор:
эффектив-
ность дея-
тельности
обществен-
ного транс-
порта
Базовый
показатель:
21 % пассажиров
пользуется
общественным
транспортом
Целевой
показатель:
Доля
пассажиров
растет
примерно до
40 %
Акимат
города
Алматы
Регулярные ресурсы
8
8
8
8
8
8
Другие ресурсы
400
1100
1200
950
850
400
Государственные
органы и
население лучше
подготовлены
для реагиро-
вания на
природные и
антропогенные
бедствия
Индикатор:
Вовлечение
гражданского
общества и
населения в
разработку,
апробирование и
реализацию
планов по
реагированию и
обеспечения
подготовлен-
ности к
природным
бедствиям на
местном и
национальном
уровне
Базовый
показатель:
отсутствует
механизм для
вовлечения
Целевой
показатель:
Созданы и
действуют
механизмы для
обеспечения
участия
общественности
в оценке
рисков,
планировании и
обеспечении
подготовлен-
ности
Укрепление
потенциала
Правительства
по подготовке
и реагирова-
нию на
бедствия на
уровне
населения, а
также по
руководству и
участию в
международном
и региональ-
ном сотрудни-
честве по
управлению
бедствиями
Индикатор:
Отражение
передового
международ-
ного опыта
по реагиро-
ванию в
национальный
план по
обеспечению
подготовлен-
ности к
стихийным
бедствиям с
учетом
практики по
обеспечению
подготовлен-
ности
населения
Базовый
показатель:
План не
включает
международ-
ные механиз-
мы реагирования
Министерство
чрезвычайных
ситуаций
Регулярные ресурсы
50
100
50
50
50
50
Другие ресурсы
100
100
100
100
100
100
Повышение
технического
потенциала
Министерства
охраны
окружающей
среды,
промышленных
предприятий
и местных
органов
власти по
управлению,
мерам
безопасности
и захоронению
опасных
отходов, а
также по
сокращению
озоно-
разрушающих
веществ
Индикатор:
Наличие
четких
положений по
управлению
ПХБ в
национальной
нормативно-
правовой
базе
Индикатор:
Использова-
ние систем
утилизации
ПХБ
Базовый
показатель:
Безопасная
утилизация
ПХБ отсутст-
вует. Нет
организован-
ной системы
для оказания
содействия
владельцам
ПХБ в поиске
оптимизиро-
ванных
решений по
управлению
ПХБ.
Целевой
показатель:
Продемонст-
рировано
управление
одной крупной
площадки с
ПХБ-содержа-
щими
конденса-
торами и
одной крупной
площадки с
ПХБ-содержа-
щими транс-
форматорами
от планиро-
вания до
утилизации,
что привело
к пере-
работке
1 400 т
ПХБ-содержа-
щих отходов.
Министерство
охраны
окружающей
среды
Регулярные ресурсы
50
50
70
70
50
45
Другие ресурсы

445
1000
516
370
500
ЮНДАФ бойынша күтілетін №3 нәтиже: 2015 ж. барлық деңгейдегі мемлекеттік органдар мен азаматтық қоғамның халықтың, әсіресе осал топтардың құқықтары мен қажеттіліктерін қамтамасыз ету саласында әлеуетін арттыру және есеп беру жолдарын жақсарту.
Адам құқығын қорғау және баршаға арналған сот әділдігіне қол жеткізу саласындағы мемлекеттік институттардың әлеуетін арттыру.
Индикатор: Қолданыстағы заңнама мен оның іс жүзінде орындалуы арасындағы «алшақтық» (Ғаламдық әділдік индексі) Базалық көрсеткіш (2007 ж.): 44 тармақ Мақсатты көрсеткіш: Қолданыстағы заңнама мен оның іс жүзінде орындалуы арасындағы «алшақтықты» екі есеге азайту
Адам құқықтары комиссиясы және Адам құқықтарын қорғау және оған мониторинг жүргізу жөніндегі Іс-қимыл жоспарын жүзеге асыру бойынша Омбудсмен кеңсесін қолдау
Индикатор: Адам құқықтары бойынша ұлттық жоспарға мониторинг жүргізудің жиілігі және оған қатысу
Базалық көрсеткіш: (2008) Жоспарды бекіту
Мақсатты көрсеткіш: Жоспардың мониторингісі жылына бір реттен кем емес жүргізіледі (ашық кездесулер арқылы) және азаматтық қоғамның ұсыныстарын ескереді
ҚРПрезиденті жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссия
Тұрақты ресурстар
50
50
50
50
Басқа ресурстар
100
100
100
100
Бенефициарларды барынша қамту және Гендерлік теңдік стратегиясының жүзеге асырылуы жоспарын анағұрлым толық жүзеге асыру
Индикатор: Гендерлік теңдік стартегиясын жүзеге асыруға бюджеттік қаражатты ұлғайту Базалық көрсеткіш (2008): анықтауды қажет етедіМақсатты көрсеткіш: бюджеттің кемінде, 30% артуы
ҚРПрезиденті жанындағы Отбасы істері және гендерлік демократиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссия
Тұрақты ресурстар
70
90
70
70
Басқа ресурстар
150
200
200
150
Баршаға арналған сот әділдігіне қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін сот төрелігі жүйесінің мүмкіндіктерін арттыру
Индикатор:
Сот отырыстары материалдарының болуы Базалық көрсеткіш (2008):
Сот отырыстары материалдары магнитті таспаға жазылған немесе басылып шығарылған
Мақсатты көрсеткіш:
Сот отырыстарының мәліметтері жаңа технологияларды қолдану арқылы дайындалады және сандық кітапханалар/ электронды рұқсат арқылы баршаға қол жетімді
Жоғар ғы сот
Тұрақты ресурстар
54
96
100
100
50
Басқа ресурстар
150
100
100
100
50
Парламент, жергілікті өкілетті органдар және азаматтық қоғам саясатты қалыптастыру, сайлау және заң шығару процестері кезіндегі диалог пен ынтымақтастық үшін тиімді тетіктерді пайдаланады. Индикатор: Ұлттық сайлау заңнамасының ЕҚЫҰ стандарттарына сәйкес келуі
Базалық көрсеткіш: ЕҚЫҰ соңғы есебіне сәйкес 19 бал бойынша сәйкессіздік сақталуда
Мақсатты көрсеткіш: Барлық ұлттық заңнама ЕҚЫҰ стандарттарына сәйкес келеді
Диалог және ынтымақтастық Диалог және ынтымақтастық Парламенттің, жергілікті өкілетті органдардың және азаматтық қоғам ұйымдарының мүмкіндіктерін арттыру
Индикатор: Барлық саяси партиялар мен азаматтык қоғамның басқа да негізгі ұйымдарының диалогтарға қатысуы
Базалық көрсеткіш: 2008 ж. бір саяси клуб құрылды және жұмыс істейді, 2008 ж. 10 партия тіркелген
Парламент, Орталық сайлау
Тұрақты ресурстар
100
100
100
Басқа ресурстар
200
200
200
Азаматтық қоғамды жергілікті халықты жұмылдыруғ а белсенді түрде қатысуға тарту
Индикатор: Әлеуетті арттыру жөніндегі бастамаларға қатысатын азаматтық қоғам ұйымдарының саны
Базалық көрсеткіш: 0 Мақсатты көрсеткіш: 300 ұйым
ҚРМәдениет министрлігі
Тұрақты ресурстар
Басқа ресурстар
50
100
100
50
Орталық және жергілікті билік органдарының тиімділігін, ашықтығын және есеп беруін арттыру Индикатор: Үкіметтің Шекараларды басқарудың жаңғыртылған стратегиялары
Аймақтық ынтымақтастықты қоса алғанда, орталық деңгейдегі мемлекеттік органдардың әлеуетін арттыру
Индикатор: Нәтижеге бағдарланған басқару және әлеуетті арттыру құралдары қолданылған бірлескен, жүзеге асырылатын бастамалардың саны
Базалық көрсеткіш: 0; Мақсатты көрсеткіш: 3
Мемлекеттік қызмет академиясы
Тұрақты ресурстар
100
100
100
100
100
Басқа ресурстар
300
300
300
300
300
Бақылау және қадағалау қызметтерін жақсарту мақсатында шекаралық және кедендік органдардың әлеуетін арттыру
Индикатор: Шекараларды басқару жөніндегі дайындалған іс-шаралардың стратегиялары мен жоспарлары
Индикатор:Шекарада жұмыс жүргізудің реформаланған тәжірибесі
ҚР Ішкі істер министрлігі
Тұрақты ресурстар
Басқа ресурстар

445
1000
516
370
500
Ожидаемый результат ЮНДАФ № 3: К 2015 г. повышение потенциала и усиление
подотчетности государственных органов на всех уровнях и гражданского общества по
обеспечению прав и нужд населения, в особенности уязвимых групп
Повышение
потенциала
государственных
институтов в
области защиты
прав человека и
обеспечения
доступа к
правосудию для
всех.
Индикатор:
"Разрыв" между
существующим
законодательст-
вом и его
исполнением на
практике
(Глобальный
индекс
честности)
Базовый
показатель
(2007 г.):
44 пункта
Целевой
показатель:
Сокращение
вдвое "разрыва"
между
существующим
законодательст-
вом и его
исполнением на
практике
Поддержка
Комиссии по
правам
человека и
Офис
Омбудсмена по
реализации
Плана
действий по
защите прав
человека и
его мониторингу
Индикатор:
Частота и
участие в
мониторинге
Националь-
ного плана
по правам
человека
Базовый
показатель:
(2008)
Утверждение
плана
Целевой
показатель:
Мониторинг
Плана
проводится
не менее
одного раза
в год (через
открытые
встречи) и
учитывает
рекомендации
гражданского
общества
Комиссия по
правам
человека
при
Президенте РК
Регулярные ресурсы
50
50
50
50
Другие ресурсы
100
100
100
100
Охват
большего
количества
бенефициаров
и более
полная
реализация
Плана
действий по
реализации
Стратегии
гендерного
равенства
Индикатор:
Увеличение
бюджетных
ассигнований
на реализацию
Стратегии
гендерного
равенства
Базовый
показатель
(2008):
подлежит
определению
Целевой
показатель:
увеличение
бюджета, как
минимум, на
30 %
Национальная
комиссия по
делам семьи
и гендерно-
демографи-
ческой
политике
при
Президенте РК
Регулярные ресурсы
70
90
70
70
Другие ресурсы
150
200
200
150
Повышение
возможностей
системы
правосудия
для
обеспечения
доступа к
правосудию
для всех
Индикатор:
Наличие
материалов
судебных
заседаний
Базовый
показатель
(2008 г.):
материалы
судебных
заседаний
записаны на
магнитную
ленту или
напечатаны
Целевой
показатель:
Материалы
судебных
заседаний
готовятся с
использова-
нием новых
технологий и доступны для
общего
доступа
посредством
цифровых
библиотек/
электронного
доступа
Верховный
суд
Регулярные ресурсы
54
96
100
100
50
Другие ресурсы
150
100
100
100
50
Парламент,
местные
представитель-
ные органы и
гражданское
общество
используют
эффективные
механизмы для
диалога и
сотрудничества
в процессе
формирования
политик,
выборном и
законотворчес-
ких процессах
Индикатор:
Соответствие
национального
выборного
законодательства
стандартам ОБСЕ
Базовый
показатель:
Несоответствие
по 19 статьям в
соответствии с
последним
отчетом ОБСЕ
Целевой
показатель: Все
национальное
законодательст-
во соответствует
стандартам ОБСЕ
Повышение
возможностей
Парламента,
местных
представи-
тельных
органов и
организаций
гражданского
общества для
диалога и
сотрудничества
Индикатор:
Участие всех
политических
партий и
других
ключевых
организации
гражданского
общества в
платформах
диалога
Базовый
показатель:
Создан и
функциони-
рует один
политический
клуб в 2008
г., в 2008 г.
зарегистри-
ровано 10
партий
Парламент,
Централь-
ная
Избиратель-
ная Комиссия
Регулярные ресурсы
100
100
100
Другие ресурсы
200
200
200
Привлечение
гражданского
общества к
активному
участию в
мобилизации
местного
населения
Индикатор:
Количество
организаций
гражданского
общества,
принимающих
участие в
инициативах
по повышению
потенциала
Базовый
показатель:
0
Целевой
показатель:
300 организаций
Министерство
культуры
Регулярные ресурсы
Другие ресурсы
50
100
100
50
Повышение
эффективности,
прозрачности и
подотчетности
центральных и
местных органов
власти
Индикатор:
Обновленные
стратегии
Правительства
по управлению
границами
Повышение
потенциала
государствен-
ных органов на
центральном
уровне,
включая
региональное
сотрудничество.
Индикатор:
Количество
реализуемых
совместных
инициатив с
применением
управления,
ориентиро-
ванного на
результат, и
инструментов
наращивания
потенциала
Базовый
показатель:
0;
Целевой
показатель: 3
Академия
государст-
венной
службы
Регулярные ресурсы
100
100
100
100
100
Другие ресурсы
300
300
300
300
300
Повышение
потенциала
пограничных и
таможенных
органов с
целью
улучшения их
контрольных и
надзорных
функций
Индикатор:
Подготовлен-
ные страте-
гии и планы
мероприятий
по управлению
границами
Индикатор:
Реформиро-
ванная
практика
работы на
границах
Министерство
внутренних
дел
Регулярные ресурсы
Другие ресурсы

1000
800
600
2-қосымша: Қазақстан Республикасындағы ЕБҚЖ арналған бағалау жоспары, 2010-2015 жж. Елдік бағдарламасы
Бағалау
Әріптестер
БҰҰДБ жұмысының бағыты
Бағалауды жүргізу күні
Басты мүдделі тараптар
Бағалауды қаржыландыру көздері
Бағалау міндетті ме? (ия/жоқ)
Бағалау мәртебесі (көзделген, басталды, жүргізілді)
Есептер Бағалау орталығына жіберілді ме? (ия/жоқ)
ЮНДАФ бағалары
ЮНДАФ-тың түпкілікті бағалауы
ЮНИСЕФ, ЮНФПА. ПРООН, СІМ
2015
БҰҰ агенттіктерінің үлестік қаржыландыруы
ия
көзделген
жоқ
Елдік бағдарламаның соңғы нәтижелерін бағалау
Әлеуметтік қызмет көрсетуді бағалау
ЮНИСЕФ, ЮНФПА
Кедейшілікті азайту және МДМ қол жеткізу
2011
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
БҰҰ агенттіктері мен жобаларын қаржы көздерінен үлесті қаржыландыру
ия
көзделген
жоқ
Табиғи ресурстарды сақтауды бағалау
Қоршаған орта және тұрақты даму
2012
Қоршаған ортаны қорғау министрлігі, Ауыл шаруашылығы министрлігі
Жобаларды қаржы көздерінен қаржыландыру
ия
көзделген
жоқ
Климаттың өзгеруін бағалау
Қоршаған орта және тұрақты даму
2013
Қоршаған ортаны қорғау министрлігі, Мұнай және газ министрлігі
Жобаларды қаржы көздерінен қаржыландыру
ия
көзделген
жоқ
Азаматтық қоғамды дамытуды бағалау
ДООН
Тиімді басқару
2014
Мәдениет министрлігі
БҰҰЕБ тарапынан және оның жобаларына қатысты қаржы көздерінен қаржыландыру
ия
көзделген
жоқ
3-қосымша: Қысқартулар тізімі
ЖПБИТС       жүре пайда болған иммундық тапшылығы синдромы
ЖЖЖ          жылдық жұмыс жоспары
АҚҰ          азаматтық қоғам ұйымдары
ТМД          Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы
ЕБІҚЖ        Елдік бағдарламаның іс-қимыл жоспары
ЖІӨ          жалпы ішкі өнім
ПГ           парникті газдар
НАСТ         ақша аударымдарына үйлесімді қатынас
АИТВ         адамның иммундық тапшылығы вирусы
ХЕҰ          Халықаралық еңбек ұйымы
МжБ          мониторинг және бағалау
МДМ          Мыңжылдық даму мақсаттары
ҮЕҰ          үкіметтік емес ұйымдар
НҚК          нәтижелер мен ресурстар кестесі
ЖЖБИ         жыныстық жолмен берілетін инфекциялар
ТБ           туберкулез (өкпе ауруы)
ЮНЭЙДС       БҰҰ-ның АИТВ мен ЖПБИТС жөніндегі бірлескен
бағдарламасы
ЮНДАФ        БҰҰ-ның даму мақсатында көмек көрсету шеңберіндегі
бағдарламасы
БҰҰДТ        БҰҰ-ның даму жөніндегі тобы
БҰҰДБ        БҰҰ-ның даму бағдарламасы
БҰҰ ЕЭК      БҰҰ-ның Еуропалық экономикалық комиссиясы
ЮНЕСКАП      БҰҰ-ның Азия мен Тынық мұхиты аймағына арналған
экономикалық және әлеуметтік комиссиясы
ЮНЕСКО       БҰҰ-ның Білім, ғылым және мәдениет комитеті
ЮНФПА        БҰҰ-ның Тұрғын халық қоры
ЮНИСЕФ       БҰҰ-ның Балалар қоры
ЮНИФЕМ       БҰҰ-ның Әйелдер қоры
ЮНВ          БҰҰ-ның еріктілері
ДДСҰ         Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы

1000
800
600
Приложение 2: План оценки для ПДСП в Республике Казахстан,
Страновая программа 2010-2015 гг.
О
ц
е
н
к
а
П
а
р
т
н
е
р
ы
Направ-
ление
работы
ПРООН
Дата
проведе-
ния
оценки
Главные
заинтере-
сованные
стороны
Источники
финанси-
рования
оценки
Оценка
обязатель-
на?
(да/нет)
Статус
оценки
(предстоит,
начата,
проведена)
Отчеты
предос-
тавлены в
Центр
Оценки?
(да/нет)
Оценки ЮНДАФ
Окон-
ча-
тель-
ная
оценка
ЮНДАФ
ЮНИСЕФ,
ЮНФПА,
ПРООН,
МИД
2015
Долевое
финансиро-
вание от
агентств
ООН
да
предстоит
нет
Оценка конечных результатов страновой программы
Оценка
по
пре-
дос-
тав-
лению
со-
циаль-
ных
услуг
ЮНИСЕФ,
ЮНФПА
Сокраще-
ние
бедности
и дости-
жение ЦРТ
2011
Минис-
терство
труда и
социаль-
ной
защиты
Долевое
финансиро-
вание из
ресурсов
проектов и
от агентств
ООН
да
предстоит
нет
Оценка
по
сохра-
нению
при-
родных
ресур-
сов
Окружаю-
щая
среда и
устойчи-
вое
развитие
2012
Минис-
терство
охраны
окружающей
среды,
Минис-
терство
сельского
хозяйства
Финансиро-
вание из
ресурсов
проектов
да
предстоит
нет
Оценка
по
изме-
нению
клима-
та
Окружаю-
щая
среда и
устойчи-
вое
развитие
2013
Минис-
терство
охраны
окружающей
среды,
Минис-
терство
энергетики
и природных
ресурсов
Финансиро-
вание из
ресурсов
проектов
да
предстоит
нет
Оценка
по
разви-
тию
граж-
данс-
кого
об-
щества
ДООН
Эффек-
тивное
Управле-
ние
2014
Минис-
терство
информации
и культуры
Долевое
финансиро-
вание из
ресурсов
проектов и
от ДООН
да
предстоит
нет
Приложение 3: Список сокращений
СПИД                  синдром приобретенного иммунодефицита
ГРП                   годовой рабочий план
ОГО                   организации гражданского общества
СНГ                   Содружество Независимых Государств
ПДСП                  План действий страновой программы
ВВП                   валовый внутренний продукт
ПГ                    парниковые газы
НАСТ                  гармонизированный подход к денежным переводам
ВИЧ                   вирус иммунодефицита человека
МОТ                   международная организация труда
МиО                   мониторинг и оценка
ЦРТ                   Цели развития тысячелетия
НПО                   неправительственная организация
ТРР                   таблица результатов и ресурсов
ИППП                  инфекции, передающиеся половым путем
ТБ                    туберкулез
ЮНЭЙДС                Совместная программа ООН по ВИЧ и СПИДу
ЮНДАФ                 Рамочная программа ООН по оказанию помощи в
целях развития
ГРООН                 Группа ООН по развитию
ПРООН                 Программа развития ООН
ЕЭК ООН               Европейская экономическая комиссия ООН
ЮНЕСКАП               Экономическая и социальная комиссия ООН для
Азии и Тихоокеанского региона
ЮНЕСКО                Организация Объединенных Наций по вопросам
образования, науки и культуры
ЮНФПА                 Фонд ООН в области народонаселения
ЮНИСЕФ                Детский фонд ООН
ЮНИФЕМ                Женский фонд Организации Объединенных Наций
ЮНВ                   волонтеры ООН
ВОЗ                   Всемирная организация здравоохранения
Примечание РЦПИ: Далее прилагается текст Плана действий страновой программы на 2010-2015 годы между Правительством Республики Казахстан и Программой развития Организации Объединенных Наций на английском языке.