Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2313 және 2010 жылғы 25 ақпандағы № 123 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 890 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) «Облыстық бюджеттердің және Астана қаласы бюджетінің өндірілетін ауыл шаруашылығы дақылдарының шығымдылығын және сапасын арттыруды қолдауға 2010 жылғы республикалық бюджеттен бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2313 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 5, 59-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Облыстық бюджеттердің және Астана қаласы бюджетінің өндірілетін ауыл шаруашылығы дақылдарының шығымдылығын және сапасын арттыруды қолдауға 2010 жылғы республикалық бюджеттен бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану ережесінде:
бүкіл мәтін бойынша «зауыттан», «Зауыт», «Зауыттардың», «Зауыттар», «зауытқа», «зауыт» деген сөздер тиісінше «өндірушіден», «Өндіруші», «Өндірушілердің», «Өндірушілер», «өндірушіге», «өндіруші» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бірінші бөлікте:
1) тармақшадағы «отандық тыңайтқыш өндіруші зауыттар (бұдан әрі  - зауыт)» деген сөздер «отандық тыңайтқыш өндірушілер (бұдан әрі - өндіруші)» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша «(бұдан әрі - өнім беруші)» деген сөздерден кейін «және (немесе) тікелей шетелдік тыңайтқыш өндірушілерден (бұдан әрі - шетелдік тыңайтқыш өндірушілер)» деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшада:
«өнім берушіден» деген сөзден кейін «және (немесе) шетелдік тыңайтқыш өндірушілерден» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Бұл ретте өндірушілер сатқан тыңайтқыштардың 1 тоннасына (литріне) арналған субсидиялар нормативтері және АШТӨ өнім берушіден және (немесе) шетелдік тыңайтқыш өндірушілерден сатып алған тыңайтқыштардың 1 тоннасына арналған субсидиялар нормативтері тыңайтқыштардың 50 %-ға дейінгі құнын құрауы тиіс.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Мыналар тыңайтқыш сатушылар болып табылады:
өндіруші - Қазақстан Республикасында тыңайтқыш өндіруді жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға. Өндірушілердің тізбесін Министрліктің сұратуы бойынша индустрия және жаңа технологиялар саласындағы уәкілетті орган береді;
өнім беруші - Қазақстан Республикасында өндірісі жоқ тыңайтқыш түрлерін сатуды жүзеге асыратын заңды тұлға, Қазақстан Республикасының резиденті.»;
7-тармақ «аудандар» деген сөзден кейін «(облыстық маңыздағы қалалар)» деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2313 и от 25 февраля 2010 года № 123
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 2010 года № 890
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2313 "Об утверждении Правил использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета 2010 года областными бюджетами и бюджетом города Астаны на поддержку повышения урожайности и качества производимых сельскохозяйственных культур" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 5, ст. 59):
в Правилах использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета 2010 года областными бюджетами и бюджетом города Астаны на поддержку повышения урожайности и качества производимых сельскохозяйственных культур, утвержденных указанным постановлением:
по всему тексту слова "завода", "заводов", "заводу", "завод", "заводом" заменить соответственно словами "производителя", "производителей", "производителю", "производитель", "производителем";
в пункте 2:
в части первой:
в подпункте 1) слова "отечественными заводами-производителями удобрений (далее - завод)" заменить словами "отечественными производителями удобрений (далее - производитель)";
в подпункте 2) после слов "(далее - поставщик)" дополнить словами "и (или) непосредственно у иностранных производителей удобрений (далее - иностранные производители удобрений)";
в подпункте 3) после слов "у поставщика," дополнить словами "и (или) у иностранных производителей удобрений";
дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом нормативы субсидий на 1 тонну (литр) реализованных удобрений производителями и нормативы субсидий на 1 тонну приобретенных СХТП удобрений у поставщика и (или) у иностранных производителей удобрений должны составлять до 50 % стоимости удобрений.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Продавцами удобрений являются:
производитель - физическое или юридическое лицо, осуществляющее производство удобрений в Республике Казахстан. Перечень производителей удобрений представляется по запросу Министерства уполномоченным органом в области индустрии и новых технологий;
поставщик - юридическое лицо, резидент Республики Казахстан, осуществляющий реализацию тех видов удобрений, производство которых отсутствует в Республике Казахстан.";
в пункте 7 после слов "по районам" дополнить словами "(городам областного значения)";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

«8. Арзандатылған тыңайтқыштар алуға және шығындарды өтеуге тыңайтқыштардың әрбір түрі бойынша АШТӨ тізімін айқындау үшін әрбір ауданда (облыстық маңызы бар қалада) аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің шешімімен, ал Астана қаласы бойынша қала әкімінің шешімімен аудан (облыстық маңызы бар қала, Астана қаласы) әкімдігінің, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың, Астана қаласының) ауыл шаруашылығы бөлімдерінің, Министрліктің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық инспекциясының, ғылыми және қоғамдық ұйымдардың қызметкерлерінен тұратын ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі - ВАК) құрылады.
Аудан әкімдігінің ауыл шаруашылығы бөлімі, ал облыстық маңызы бар қалада, Астана қаласында - қала әкімдігінің ауыл шаруашылығы бөлімі немесе басқармасы ВАК-тың жұмыс органы болып табылады.»;
10-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
«шетелдік тыңайтқыш өндірушілерден ағымдағы жылы немесе алдыңғы жылғы IV тоқсанда сатып алған жағдайда субсидиялар 2-қосымшаға сәйкес сатып алынған тыңайтқыштардың 1 тоннасына арналған субсидиялар нормативтеріне сәйкес АШТӨ-ге төленеді;»;
11-тармақта:
бесінші абзацта:
«және (немесе) өнім берушіден» деген сөздерден кейін «және (немесе) шетелдік тыңайтқыш өндірушілерден» деген сөздермен толықтырылсын;
«және өнім берушіден» деген сөздерден кейін «және (немесе) шетелдік тыңайтқыш өндірушілерден» деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы абзацта:
(тыңайтқыштарды зауыттан және (немесе) өнім берушіден алдыңғы жылғы IV тоқсанда және өнім берушіден ағымдағы жылы сатып алған АШТӨ үшін) деген сөздерден кейін «;» белгісі қойылып мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
«кедендік жүк декларациясының, тауар-көліктік жүкқұжаттың, шот-фактураның (инвойс) көшірмелерін (телнұсқаларын) (тыңайтқыштарды алдыңғы жылғы IV тоқсанда және ағымдағы жылы шетелдік тыңайтқыш өндірушілерден сатып алған АШТӨ үшін) ұсынады.»;
14-тармақтың бірінші бөлігі «аудан» деген сөзден кейін «(облыстық маңызы бар қала)» деген сөздермен толықтырылсын;
15-тармақтағы «Аудан (Астана қаласы)» деген сөздер «Аудан (облыстық маңызы бар қала, Астана қаласы)» деген сөздермен ауыстырылсын;
16-тармақтағы «аудан (Астана қаласы)» деген сөздер «аудан (облыстық маңызы бар қала, Астана қаласы)» деген сөздермен ауыстырылсын;
17-тармақтың бірінші бөлігінің үшінші, төртінші абзацтары «өнім берушіден» деген сөздерден кейін «және (немесе) шетелдік тыңайтқыш өндірушілерден» деген сөздермен толықтырылсын;
19-тармақтың бірінші, екінші абзацтары «өнім берушіден» деген сөздерден кейін «және (немесе) шетелдік тыңайтқыш өндірушілерден» деген сөздермен толықтырылсын;
23-тармақтың бірінші бөлігі «Қандай да бір аудан» деген сөздерден кейін «(облыстық маңызы бар қала)» деген сөздермен толықтырылсын;

"8. Для определения списка СХТП на получение удешевленных удобрений и возмещение затрат по каждому виду удобрений в каждом районе (городе областного значения) решением акима района (города областного значения), а по городу Астане решением акима города создается межведомственная комиссия (далее - МВК), состоящая из сотрудников акимата района (города областного значения, города Астаны), отделов сельского хозяйства района (города областного значения, города Астаны), территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства, научных и общественных организаций.
Рабочим органом МВК является отдел сельского хозяйства акимата района, а в городе областного значения, в городе Астане - отдел или управление сельского хозяйства акимата города.";
пункт 10 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"у иностранных производителей удобрений в текущем году или в IV квартале предыдущего года - субсидии выплачиваются СХТП в соответствии с нормативом субсидий на 1 тонну приобретенных удобрений согласно Приложению 2;";
в пункте 11:
в абзаце пятом:
после слов "и (или) у поставщика" дополнить словами ", и (или) у иностранных производителей удобрений";
после слов "и у поставщика" дополнить словами ", и (или) у иностранных производителей удобрений";
дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"копии (дубликаты): грузовой таможенной декларации, товарно-транспортной накладной, счета-фактуры (инвойс) (для СХТП, которые приобрели удобрения у иностранных производителей удобрений в IV-квартале предыдущего года и в текущем году).";
в части первой пункта 14 после слов "акиму района" дополнить словами "(города областного значения)";
в пункте 15 слова "Аким района (города Астаны)" заменить словами "Аким района (города областного значения, города Астаны)";
в пункте 16 слова "акимом района (города Астаны)" заменить словами "акимом района (города областного значения, города Астаны)";
в абзацах третьем, четвертом части первой пункта 17 после слов "у поставщика" дополнить словами "и (или) у иностранных производителей удобрений";
в абзацах втором, третьем пункта 19 после слов "у поставщика" дополнить словами "и (или) у иностранных производителей удобрений";
в части первой пункта 23 после слов "каким-либо районом" дополнить словами "(городом областного значения)";

көрсетілген Ережеге 1 және 2-қосымшалар осы қаулыға 1 және  2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) «Облыстық бюджеттердің және Астана қаласы бюджетінің көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын жүргізуге қажетті жанар-жағар май материалдары мен басқа да тауарлық-материалдық құндылықтардың құнын арзандатуға 2010 жылдың республикалық бюджетінен бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 25 ақпандағы № 123 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 18, 141-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Облыстық бюджеттердің және Астана қаласы бюджетінің көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын жүргізуге қажетті жанар-жағар май материалдары мен басқа да тауарлық-материалдық құндылықтардың құнын арзандатуға 2010 жылдың республикалық бюджетінен бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану ережесінде:
7-тармақтағы «(Астана қаласының)» деген сөздер «(облыстық маңызы бар қаланың және Астана қаласының)» деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақ «аудандар» деген сөзден кейін «, облыстық маңызы бар қалалар» деген сөздермен толықтырылсын;
1314-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Тауар өндірушілердің бюджеттік субсидиялар алуға арналған тізімін айқындау үшін әрбір ауданда (облыстық маңызы бар қалада) аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің шешімімен, ал Астана қаласы бойынша қала әкімінің шешімімен тиісінше аудан (облыстық маңызы бар қала және Астана қаласы әкімдігінің), ауданның ауыл шаруашылығы және жер қатынастары бөлімдерінің (облыстық маңызы бар қала, Астана қаласы ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармаларының), Министрліктің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының, аграрлық бейіндегі ғылыми ұйымдардың, қоғамдық бірлестіктердің қызметкерлерінен тұратын ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі - ВАК) құрылады.
14. Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің ауыл шаруашылығы бөлімі немесе басқармасы, ал Астана қаласында қала әкімдігінің ауыл шаруашылығы басқармасы немесе бөлімі (бұдан әрі - Бөлім) ВАК-тың жұмыс органы болып табылады.»;
16-тармақтың үшінші абзацы «сәйкестендіру» деген сөзден кейін «және (немесе) құқық белгілейтін» деген сөздермен толықтырылсын;
21-тармақтың бірінші және екінші бөліктеріндегі «ауданға (Астана қаласына)» деген сөздер «ауданға (облыстық маңызы бар қалаға және Астана қаласына)» деген сөздермен ауыстырылсын;
22-тармақтағы «Аудан (Астана қаласының)» деген сөздер «Аудан (облыстық маңызы бар қаланың, Астана қаласының)» деген сөздермен ауыстырылсын;
27-тармақ «аудан» деген сөзден кейін «(облыстық маңызы бар қала)» деген сөздермен толықтырылсын;
28-тармақтағы «аудан әкімдері (Астана қаласының әкімі)» деген сөздер «аудан (облыстық маңызы бар қалалар, Астана қаласы) әкімдері» деген сөздермен ауыстырылсын;
3233-тармақтардағы «(Астана қаласы)» деген сөздер «(облыстық маңызы бар қала, Астана қаласы)» деген сөздермен ауыстырылсын;
36-тармақ «Қандай да бір аудан» деген сөздерден кейін «(облыстық маңызы бар қала)» деген сөздермен толықтырылсын;
Ережеге 1-қосымшада:

приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции, согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению.
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 25 февраля 2010 года № 123 "Об утверждении Правил использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета 2010 года областными бюджетами и бюджетом города Астаны на удешевление стоимости горюче-смазочных материалов и других товарно-материальных ценностей, необходимых для проведения весенне-полевых и уборочных работ" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 18, ст. 141):
в Правилах использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета 2010 года областными бюджетами и бюджетом города Астаны на удешевление стоимости горюче-смазочных материалов и других товарно-материальных ценностей, необходимых для проведения весенне-полевых и уборочных работ, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 7 слова "(города Астаны)" заменить словами "(города областного значения и города Астаны");
в пункте 11 после слова "по районам" дополнить словами ", городам областного значения";
пункты 13, 14 изложить в следующей редакции:
"13. Для определения списка товаропроизводителей на получение бюджетных субсидий в каждом районе (городе областного значения) решением акима района (города областного значения), а по городу Астане - решением акима города создается межведомственная комиссия (далее - МВК), состоящая соответственно из сотрудников акимата района (города областного значения и города Астаны), отделов сельского хозяйства и земельных отношений района (управлений или отделов сельского хозяйства и земельных отношений города областного значения, города Астаны), территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства, научных организаций аграрного профиля, общественных объединений.
14. Рабочим органом МВК является отдел или управление сельского хозяйства акимата района (города областного значения), а в городе Астане - управление или отдел сельского хозяйства акимата города (далее - Отдел).";
в абзаце третьем пункта 16 после слова "идентификационного" дополнить словами "и (или) правоустанавливающего";
в части первой и второй пункта 21:
слова "району (городу Астане)" заменить словами "району (городу областного значения и городу Астане)";
слова "района (города Астаны)" заменить словами "района (города областного значения, города Астаны)";
в пункте 22 слова "района (города Астаны)" заменить словами "района (города областного значения, города Астаны)";
в пункте 27 после слов "акиму района" дополнить словами "(города областного значения),";
в пункте 28 слова "районов, (акимом города Астаны)" заменить словами "районов (городов областного значения, города Астаны)";
в пунктах 32, 33 слова "(города Астаны)" заменить словами "(города областного значения, города Астаны)";
в пункте 36 после слов "каким-либо районом" дополнить словами "(городом областного значения)";
в приложении 1 к Правилам:

реттік нөмірі 13-жолдың 3-бағанында мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
Ережеге 45 және 6-қосымшаларда оң жақ жоғары бұрыштағы «(Астана қаласының)» деген сөздер «(облыстық маңызы бар қаланың, Астана қаласының)» деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                             К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 3 қыркүйектегі
№ 890 қаулысына
1-қосымша
Облыстық бюджеттердің және Астана қаласы
бюджетінің өндірілетін ауыл шаруашылығы
дақылдарының шығымдылығын және сапасын
арттыруды қолдауға 2010 жылғы республикалық
бюджеттен бөлінетін ағымдағы нысаналы
трансферттерді пайдалану ережесіне
1-қосымша
Өндірушілер өткізген тыңайтқыштардың 1 тоннасына (литріне)
арналған субсидиялардың нормативтері
Р/с
Өнімнің түрі
Тыңайтқыштардың 1 тоннасының/литрінің құнын арзандату пайызы, дейін
Өткізілген тыңайтқыштардың 1 тоннасына/литріне арналған субсидиялардың нормативі, теңге
1

в графе 3 строки, порядковый номер 13, после слов "озимая рожь" дополнить словом "ячмень", текст на государственном языке не меняется;
в приложениях 4, 5 и 6 к Правилам в правом верхнем углу слова "(города Астаны)" заменить словами "(города областного значения, города Астаны)".
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 3 сентября 2010 года № 890
Приложение 1
к Правилам использования целевых текущих
трансфертов из республиканского бюджета
2010 года областными бюджетами и бюджетом
города Астаны на поддержку повышения
урожайности и качества производимых
сельскохозяйственных культур
Нормативы
субсидий на 1 тонну (литр) реализованных производителями
удобрений
п/п
Вид
продукции
Процент
удешевления
стоимости
1 тонны/литр
удобрений, до
Норматив субсидий на
1 тонну/литр
реализованных
удобрений, тенге
1
Аммиачная селитра