Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуына мониторинг жүргізу мен бақылау қағидасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 10 ақпандағы № 117 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 24 қарашадағы № 941 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.11.2015 № 941 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 500 бұйрығын қараңыз.
«Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуына мониторинг жүргізу мен бақылау қағидасы бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттар талаптарының орындалуын сақтау мониторингін және оны бақылауды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 1 қазандағы № 863-1 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 36, 406-құжат);
2) «Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің мәселелері» туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 мамырдағы № 454 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 7-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 34, 273-құжат).
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 10 ақпандағы
№ 117 қаулысымен
бекітілген
Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуына мониторинг жүргізу мен бақылау қағидасы 1. Жалпы ережелер
1. Осы Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуына мониторинг жүргізу мен бақылау қағидасы (бұдан әрі – Қағида) «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңына (бұдан әрі – Жер қойнауы туралы заң) сәйкес әзiрлендi және жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшарттар (бұдан әрі – келісімшарттар) талаптарын орындаудың сақталуына мониторинг жүргізу мен бақылау тәртiбiн белгiлейдi.
2. Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуына мониторинг жүргізу келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуына бақылауды қамтамасыз ету мақсатында жер қойнауын пайдаланушылардың келiсiмшарттар бойынша мiндеттемелерiн iске асыру барысы туралы ақпаратты жинау мен қорыту жөнiндегi қызметтi қамтиды.

Об утверждении Правил осуществления мониторинга и контроля за соблюдением выполнения условий контрактов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2011 года № 117. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 941
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.11.2015 № 941 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 28.04.2015 г. № 500.
В соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления мониторинга и контроля за соблюдением выполнения условий контрактов (далее - Правила).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 1 октября 2007 года № 863-1 "Об утверждении Правил осуществления мониторинга и контроля за соблюдением выполнения условий контрактов на недропользование" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 36, ст. 406);
2) пункт 7 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 мая 2010 года № 454 "Вопросы Министерства нефти и газа Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 34, ст. 273).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 февраля 2011 года № 117
Правила
осуществления мониторинга и контроля за соблюдением
выполнения условий контрактов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления мониторинга и контроля за соблюдением выполнения условий контрактов (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" (далее - Закон о недрах) и определяют порядок осуществления мониторинга и контроля за соблюдением выполнения условий контрактов на недропользование (далее - контракты).
2. Мониторинг за соблюдением выполнения условий контрактов включает в себя деятельность по сбору и обобщению информации о ходе реализации недропользователями обязательств по контрактам, в целях обеспечения контроля за соблюдением выполнения условий контрактов.

3. Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуын бақылау жер қойнауын пайдаланушылардың келiсiмшарттар талаптарын орындауын қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтi қамтиды.
4. Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуына мониторинг жүргізу мен бақылауды құзыреттi органдар, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
5. Жер қойнауы туралы заңға сәйкес келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуына мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру кезiнде мыналар құзыреттi органдар болып табылады:
көмірсутек пайдалы қазбаларын барлауға, өндiруге және бiрлесiп барлау мен өндiруге арналған келiсiмшарттар бойынша – мұнай және газ саласындағы уәкілетті орган;
қатты пайдалы қазбалар мен жерасты суларын барлауға, өндiруге және бiрлесiп барлау мен өндiруге арналған келiсiмшарттар бойынша — индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкiлеттi орган.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.04.2013 № 405 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынaн кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
6. Мониторинг және бақылау:
1) жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуге арналған келісімшарттардың (шарттардың) талаптарын орындауы бойынша – жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган;
2) жер қойнауын пайдаланушылардың кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндiруге және барлауға немесе өндіруге байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған келiсiмшарттар бойынша келісімшарттық міндеттемелерді орындауы бойынша – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнiң 08.02.2013 № 108 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуына мониторинг жүргізу тәртiбi
7. Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуына мониторинг жүргізу жер қойнауын пайдаланушылар есептілік нысанында ұсынатын бастапқы ақпарат, жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде келiсiмшарттар мен заңнама талаптарының орындалуы бойынша жазбаша түсiнiктемелер, сондай-ақ Жер қойнауы туралы заңға сәйкес мониторингке қатысушы және (немесе) заңнамалық актiлерге сәйкес жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауын мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыруға уәкiлеттiк берілген мемлекеттiк органдардың деректерi негiзiнде жүзеге асырылады.

3. Контроль за соблюдением выполнения условий контрактов, включает в себя деятельность по обеспечению выполнения недропользователями условий контрактов.
4. Мониторинг и контроль за соблюдением выполнения условий контрактов осуществляется компетентными органами, местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы и уполномоченным органом по изучению и использованию недр.
5. Компетентными органами при осуществлении мониторинга и контроля за соблюдением выполнения условий контрактов в соответствии с Законом о недрах являются:
по контрактам на разведку, добычу и совмещенную разведку и добычу углеводородных полезных ископаемых - уполномоченный орган в области нефти и газа;
по контрактам на разведку, добычу и совмещенную разведку и добычу твердых полезных ископаемых и подземных вод - уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.04.2013 № 405 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
6. Мониторинг и контроль осуществляется:
1) по выполнению недропользователями условий контрактов (договоров) на государственное геологическое изучение недр - уполномоченным органом по изучению и использованию недр;
2) по исполнению недропользователями контрактных обязательств по контрактам на разведку, добычу общераспространенных полезных ископаемых и строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, - местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 08.02.2013 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Порядок осуществления мониторинга
за соблюдением выполнения условий контрактов
7. Мониторинг за соблюдением выполнения условий контрактов осуществляется на основе первичной информации, предоставляемой недропользователями в форме отчетности, письменных разъяснений по выполнению условий контрактов и требований законодательства при проведении операций по недропользованию, а также данных государственных органов, участвующих в мониторинге в соответствии с Законом о недрах и (или) уполномоченных в соответствии с законодательными актами осуществлять государственный контроль за соблюдением недропользователями требований законодательства Республики Казахстан при проведении операций по недропользованию.

8. Қатты пайдалы қазбаларды барлауды және (немесе) өндiрудi жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептi кезеңнен кейiнгi айдың 25-күнiнен кешiктiрмейтiн мерзiмде келiсiмшарт талаптарының орындалуы туралы тоқсан сайынғы есептi жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органға, сондай-ақ «Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалануды басқарудың бiрыңғай мемлекеттiк жүйесi» интеграцияланған ақпараттық жүйесiнiң (бұдан әрi – ҚР ЖП ББМЖ ИАЖ) экрандық нысанын толтыру және ақпаратты ұсынуға жауапты жер қойнауын пайдаланушының лауазымды тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасын қою арқылы индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкiлеттi органға бередi.
Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауды және (немесе) өндiрудi жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органға осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептi кезеңнен кейiнгi айдың 25-күнiнен кешiктiрмейтiн мерзiмде келiсiмшарт талаптарының орындалуы туралы тоқсан сайынғы есептi бередi.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.04.2013 № 405 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынaн кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
9. Көмiрсутек пайдалы қазбаларын барлауды және (немесе) өндiрудi жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар мұнай және газ саласындағы уәкілетті органға осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептi кезеңнен кейiнгi айдың 25-күнiнен кешiктiрмейтiн мерзiмде келiсiмшарт талаптарының орындалуы туралы тоқсан сайынғы есептi ҚР ЖП ББМЖ ИАЖ экрандық нысанын толтыру және ақпаратты ұсынуға жауапты жер қойнауын пайдаланушының лауазымды тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбаға қол қоюы арқылы бередi.
10. Жерасты суларын, емдiк балшықты барлауды және (немесе) өндiрудi жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептi кезеңнен кейiнгi айдың 25-күнiнен кешiктiрмейтiн мерзiмде келiсiмшарт талаптарының орындалуы туралы тоқсан сайынғы есептi жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органға, сондай-ақ ҚР ЖП ББМЖ ИАЖ экрандық нысанын толтыру және ақпаратты ұсынуға жауапты жер қойнауын пайдаланушының лауазымды тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасын қою арқылы индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкiлеттi органға бередi.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.04.2013 № 405 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынaн кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).

8. Недропользователи, осуществляющие разведку и (или) добычу твердых полезных ископаемых, представляют ежеквартальный отчет о выполнении условий контракта в срок не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, уполномоченный орган по изучению и использованию недр, а также в уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности посредством заполнения экранной формы интегрированной информационной системы «Единая государственная система управления недропользованием Республики Казахстан» (далее - ИИС ЕГСУ НП РК) и подписания электронной цифровой подписью должностного лица недропользователя, ответственного за представление информации.
Недропользователи, осуществляющие разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых, представляют в уполномоченный орган по изучению и использованию недр ежеквартальный отчет о выполнении условий контракта в срок не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.04.2013 № 405 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
9. Недропользователи, осуществляющие разведку и (или) добычу углеводородных полезных ископаемых, представляют в уполномоченный орган в области нефти и газа ежеквартальный отчет о выполнении условий контракта, в срок не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, посредством заполнения экранной формы ИИС ЕГСУ НП РК и подписания электронной цифровой подписью должностного лица недропользователя, ответственного за предоставление информации.
10. Недропользователи, осуществляющие разведку и (или) добычу подземных вод, лечебных грязей, представляют ежеквартальный отчет о выполнении условий контракта в срок не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, в уполномоченный орган по изучению и использованию недр, а также уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности посредством заполнения экранной формы ИИС ЕГСУ НП РК и подписания электронной цифровой подписью должностного лица недропользователя, ответственного за представление информации.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 29.04.2013 № 405 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

11. Барлауға және (немесе) өндiруге байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органға осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептi кезеңнен кейiнгi айдың 25-күнiнен кешiктiрмейтiн мерзiмде келiсiмшарт талаптарының орындалуы туралы тоқсан сайынғы есептi бередi.
12. Жер қойнауын пайдаланушылар осы Қағиданың 81011-тармақтарына сәйкес ұсынатын келiсiмшарт талаптарының орындалуы туралы есептердiң негiзiнде жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган жиынтық есептердi дайындайды, олар келiсiмшарттар талаптарының орындалуы туралы есептердi ұсыну мерзiмi аяқталғаннан кейiн екi айдың iшiнде индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкiлеттi органға және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарына жiберіледi.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.04.2013 № 405 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынaн кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
13. Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуына мониторингтi жүзеге асыру мақсатында мониторингке қатысатын және (немесе) заңнамалық актілерге сәйкес жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауына мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыруға уәкiлеттiк берілген мемлекеттiк органдар құзыреттi органдар орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен бiрлесiп, шығаратын ақпаратпен алмасу туралы бұйрықтардың негiзiнде құзыреттi органдарға мониторингтiң және (немесе) бақылаудың нәтижелерi туралы деректер бередi.
Мониторинг және (немесе) бақылау нәтижелері туралы ақпаратты мына мемлекеттiк органдар ұсынады:
1) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган – жер қойнауын пайдалану объектілерін консервациялау мен жоюға мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру бөлігінде;
2) халықты жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган - кадрлардағы жергілікті қамту бойынша, сондай-ақ қазақстандық кадрлардың еңбек жағдайлары мен еңбекақы төлеудi кемсiтпеушiлiк негiзiнде қамтамасыз ету бойынша;
3) білім және ғылым саласындағы уәкілетті орган – қазақстандық мамандарды оқыту бөлігінде;
4) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органдары — тауарлардағы, жұмыстардағы, көрсетiлетiн қызметтердегi және кадрлардағы жергілікті қамту мен аумақтарды әлеуметтiк дамыту бөлiгiнде, оның iшiнде жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердiң және оларды өндiрушiлердiң тiзiлiмi арқылы;

11. Недропользователи, осуществляющие строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, представляют в уполномоченный орган по изучению и использованию недр ежеквартальный отчет о выполнении условий контракта, в срок не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
12. Уполномоченный орган по изучению и использованию недр на основе отчетов о выполнении условий контрактов, предоставляемых недропользователями в соответствии с пунктами 81011 настоящих Правил, подготавливает сводные отчеты, которые направляются в уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности и местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы в течение двух месяцев по истечении срока представления отчетов о выполнении условий контрактов.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 29.04.2013 № 405 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
13. В целях осуществления мониторинга за соблюдением выполнения условий контрактов, государственные органы, участвующие в мониторинге и (или) уполномоченные в соответствии с законодательными актами осуществлять государственный контроль за соблюдением недропользователями требований законодательства Республики Казахстан при проведении операций по недропользованию, предоставляют данные о результатах мониторинга и (или) контроля в компетентные органы на основании приказов об обмене информации, издаваемых компетентными органами совместно с центральными и местными исполнительными органами.
Информация о результатах мониторинга и (или) контроля предоставляется следующими государственными органами:
1) уполномоченным органом в области охраны окружающей среды - в части осуществления государственного контроля за консервацией и ликвидацией объектов недропользования;
2) уполномоченным органом по вопросам занятости населения - по местному содержанию в кадрах, а также обеспечению условий и оплаты труда казахстанских кадров на не дискриминационной основе;
3) уполномоченным органом в области образования и науки - в части обучения казахстанских специалистов;
4) местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы - в части местного содержания в товарах, работах, услугах и кадрах и социального развития территорий, в том числе через реестр товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей;

5) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуы бөлігінде;
6) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган – денсаулық сақтау саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуы бөлігінде;
7) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы салық заңнамасының сақталуы бөлігінде;
8) жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган – Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасының сақталуы бөлігінде.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.04.2013 № 405 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынaн кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
14. Мониторингтiң барлық деректерiн, оның iшiнде басқа мемлекеттiк органдардан түсетiн деректердi құзыреттi органдар ҚР ЖП ББМЖ ИАЖ-ға енгiзедi.
3. Келiсiмшарт талаптарын орындаудың сақталуын бақылау
15. Келiсiмшарттар талаптарын орындаудың сақталуын бақылауды (бұдан әрi – бақылау) өз құзыреті шегінде құзыреттi органдар, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
16. Бақылау барысында құзыреттi органдар, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган мониторинг деректерiн талдауды жүзеге асырады, сондай-ақ «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына және «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылардың келiсiмшарттардың талаптарын сақтауы бойынша оларға тексеру жүргiзедi.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.04.2013 № 405 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынaн кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
17. Егер бақылау барысында жер қойнауын пайдаланушының келiсiмшарт талаптарын орындамау фактiсi анықталған жағдайда, құзыреттi органдар, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган мұндай жер қойнауын пайдаланушыға қатысты заңдарға және келiсiмшарт ережелерiне сәйкес шаралар қолданады. Құзыреттi органдар осы Қағиданың 13-тармағына сәйкес ақпарат ұсынған тиiстi мемлекеттiк органдарды қабылданған шаралар туралы хабардар етедi.
Келiсiмшарттар талаптарын
орындаудың сақталуына мониторинг
жүргізу мен бақылау қағидасына
1-қосымша
Ұсынушы _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Атауы, мекен жайы, телефоны, электрондық поштасы
СТН_____________________________________________
Сәйкестендіру нөмірі (БСН, ЖСН)_________________
№ 1-ЛКТ НЫСАНЫ
Лицензиялық/келiсiмшарттық талаптардың орындалуы туралы есеп
(қатты немесе кең таралған пайдалы қазбаларды барлау және (немесе) өндiру)

5) уполномоченным органом в области промышленной безопасности в части соблюдения законодательства Республики Казахстан в области промышленной безопасности;
6) уполномоченным органом в области здравоохранения в части соблюдения законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения;
7) уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, в части соблюдения налогового законодательства Республики Казахстан;
8) уполномоченным органом по изучению и использованию недр в части соблюдения законодательства Республики Казахстан о недрах и недропользовании.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.04.2013 № 405 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
14. Все данные мониторинга, в том числе поступающие от других государственных органов, вводятся компетентными органами в ИИС ЕГСУ НП РК.
3. Контроль за соблюдением выполнения условий контракта
15. Контроль за соблюдением выполнения условий контрактов в пределах своей компетенции (далее - контроль) осуществляется компетентными органами, местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы и уполномоченным органом по изучению и использованию недр.
16. В ходе контроля компетентные органы, местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы и уполномоченный орган по изучению и использованию недр осуществляют анализ данных мониторинга, а также проводят проверки недропользователей по соблюдению ими условий контрактов в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" и Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан".
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 29.04.2013 № 405 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
17. В случае если в ходе контроля будет выявлен факт невыполнения недропользователем условий контракта, компетентные органы, местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы и уполномоченный орган по изучению и использованию недр принимают в отношении такого недропользователя меры в соответствии с законами и положениями контракта. Компетентные органы информируют о принятых мерах соответствующие государственные органы, предоставившие информацию согласно пункту 13 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам осуществления
мониторинга и контроля
за соблюдением выполнения
условий контрактов
Кем представляется __________________________________________________
_____________________________________________________________________
Наименование, адрес, телефон, электронная почта
РНН ______________________________
Идентификационный номер (БИН, ИИН) ______________________
ФОРМА № 1-ЛКУ
Отчет
о выполнении лицензионных/контрактных условий
(разведка и (или) добыча твердых или общераспространенных
полезных ископаемых)
за ____________ 20__ г.

541
мың теңге
оның iшiнде геологиялық ақпаратты сатып алғаны үшiн
542
мың теңге
жердi, жер қойнауы учаскесiн жалға алу
543
мың теңге
га
басқа салықтар мен төлемдер
544
мың теңге
айыппұл мен өсімпұлдар, барлығы
545
мың теңге
оның ішінде, салықтық сипаттағы төлемдер
546
мың теңге
салықтық емес сипаттағы төлемдер
547
мың теңге
келісімшарттық талаптарды орындамағаны, тиісінше орындамағаны үшін
548
мың теңге
Жер қойнауын пайдаланушы - басшы ____________________________________
Орын.____________ тел.___________
Қаржы-экономикалық қызметтiң басшысы ________________________________
күнi 20___ жылғы "___"_______________
Келiсiмшарттар талаптарын
орындаудың сақталуына мониторинг
жүргізу мен бақылау қағидасына
2-қосымша
Ұсынушы _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Атауы, мекен жайы, телефоны, электрондық поштасы
СТН _____________________________________________
Сәйкестендіру нөмірі (БСН, ЖСН)__________________
№ 2-ЛКТ НЫСАНЫ
Лицензиялық/келiсiмшарттық талаптардың орындалуы туралы есеп
(көмiрсутек шикiзатын барлау және (немесе) өндiру)
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.04.2013 № 405 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынaн кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
20___ж. _____________
Есеп беру объектiсiнiң коды
Лицензия/келiсiмшарт нөмiрi/берiлген/жасалған күнi
Қосымша келiсiмдер/ӨБК - нөмiрi/тiркелген күнi
Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияның түрi
Жер қойнауын пайдаланушы-кәсiпорынның меншiк нысаны
Инвестор(лар)/ел(дер)
Iскерлiк қатысуы (акцияларының %)
Келiсiмшарт аумағы/кенорны, көлемi және с.с.
Лицензия/Келiсiмшарттың қолданылу мерзiмi
Қазақстан Республикасы бойынша есептi кезеңдегi орташа бағам 1 $ =_____ теңге
Баптардың атауы
жолдың шифры
өлшем
бiрлiгi
келiсiмшарт талабы
жыл басынан
бергi нақты iстелген
жұмыс
А
Б
В
1
2
Қаржылық мiндеттемелер (ҚМ)

541
тыс. тенге
в том числе за приобретение геологической
информации
542
тыс. тенге
аренда земли, участка недр
543
тыс. тенге
га
прочие налоги и платежи
544
тыс. тенге
штрафы и пени, всего
545
тыс. тенге
в том числе: по платежам налогового
характера
546
тыс. тенге
по платежам неналогового характера
547
тыс. тенге
за неисполнение, ненадлежащее исполнение
контрактных обязательств
548
тыс. тенге
Недропользователь-руководитель   Руководитель финансово-экономической
_____________________________    службы ______________________
Исп._________тел.____________    дата "___"____________20__ года
Приложение 2
к Правилам осуществления
мониторинга и контроля
за соблюдением выполнения
условий контрактов
Кем представляется _________________________________
___________________________________________________
Наименование, адрес, телефон, электронная почта
РНН ______________________________
Идентификационный номер (БИН, ИИН) _______________
ФОРМА № 2-ЛКУ
Отчет
о выполнении лицензионных/контрактных условий
(разведка и (или) добыча углеводородного сырья)
за ____________20__ г.
Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.04.2013 № 405 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Код объекта отчета
Номер/дата выдачи/заключения лицензии/контракта
Дополнительное соглашения/СРП - номер/дата регистрации
Вид операции по недропользованию
Форма собственности предприятия-недропользователя
Инвестор(ы)/страна(ны)
Долевое участие (в % акций)
Контрактная территория/месторождение, площадь и т.п.
Срок действия лицензии/контракта
Средний курс по Республике Казахстан за отчетный период 1 $ = ______ тенге
Наименование статей
Шифр
строк
Единицы
измерения
Условие
по
контракту
Факт
с начала
года
А
Б
В
1
2
Финансовые обязательства (ФО)